Diskuse » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 22. 11. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 22. 11. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pátek, 20. listopadu 2020 - 22:48:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11145
Registrován: 6-2004
Inu, jaké vědy... bude se škrtat ... na lokálkách místo osmi párů spojů ponechat třeba čtyři apod.


Také mě zajímá, kdo se pod škrty (ne kosmetické, ale drastické, neboť nebudou peníze) podepíše, to musí na něčí (čí?) pokyn udělat grafikonista, nebo jak to v praxi probíhá? snad to nemá "na triku" jedna osoba...
Pátek, 20. listopadu 2020 - 22:49:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2266
Registrován: 7-2017
Fany:
"Inu, jaké vědy... bude se škrtat ... na lokálkách místo osmi párů spojů ponechat třeba čtyři apod.

"
Takhle to nefunguje. Tím ušetříte ani ne polovinu provozních a fixní skoro vůbec...[crazy][ko]
Pátek, 20. listopadu 2020 - 23:18:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4237
Registrován: 9-2003
Wagon: Budu se muset zeptat svého bývalého šéfa, který v Přezleticích bydlí,zda by se chtěl připojit k Praze. Ale vážně pochybuji, protože ten barák v devadesátkách stavěl v Přezleticích právě proto, že byly za hranicemi Prahy (jeho druhá volba byla Vinoř.
K těm Jirčanům jen technická poznámka: To je TA Jesenice, ne TY Jesenice.
NOBLE BRICKS
Pátek, 20. listopadu 2020 - 23:37:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15297
Registrován: 12-2007
Tím ušetříte ani ne polovinu provozních a fixní skoro vůbec...[crazy]
A navíc od těch nákladů bude k odečtení o to méně... trocha napětí... ano, tržeb.

4 páry spojů za den jsou zoufale málo (resp. ani těch 8 není tolik, ale furt mnohem lepší než 4).

obcí, které mají přes 1000 obyvatel, koleje po kterých jezdí vlaky, ale přitom nemají použitelné vlakové spojení? V kolika z nich se navíc neveřejně zastavuje kvůli křižování?
Zatím vykopávám Chodovou Planou a Rousínov.

Chodová Planá - nádraží kilometr za městem.

Rousínov - nádraží bez vazby na linkové autobusy, případné zastavení pro nástup/výstup cestujících zase s možnými úskalími typu vzájemná kolize (poměrně dlouhých) souprav ve stanici typu "jedna kolej hned vedle druhé"; plus pro zajištění četného spojení v rámci IDS by i 1h takt (tedy těch bohumínských rychlíků) byl nedostatečný + mohl by znamenat paradoxně příliš vysoké využití těchto rychlíků v úseku dost krátkém vůči délce celého vozebního ramene.
Strom
Sobota, 21. listopadu 2020 - 00:18:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1013
Registrován: 7-2008
Navíc tu nikdy nezískali velkou podporu ANOnisti a soc-kom straně taky pšenka moc nekvetla. Jako kdyby ten kraj do ČR tak úplně nepatřil (a jsem za to rád).
Škoda jen, že tento kraj zde tolik reprezentujete Vy...

Tak v krajských volbách 2008 tam taky socdem vyhráli a pak už byli Starostové...
Je pravdou, že v tomhle kraji jsou voliči na vyšší úrovni, ale úplně si nedokážu vysvětlit, čím to je...

K rychlíkům, Tanvald - Harrachov povídáte ne, ale Praha - Alžbětín jezdí 2 páry, tak jako se to zkoušelo na ten Harrachov a jízdní doba je +- stejná. Jel jsem jednou rychlíkem z Alžbětína až do Prahy a bylo to pohodlné, takže z Mýtin, Kořenova, Desné by to určitě někdo bez přestupu ocenil taky...Ale samozřejmě s vozidly, která to zvládnou...A jako mladší pamatuju i přímý rychlík Praha - Děčín - Jedlová - Rumburk. Úlet byl rychlík Praha - Jeseník trasou s úvratí v Hanušovicích přes Lichkov, Žamberk, Týniště. Naopak Praha - Jeseník po koridoru do Zábřeha bez zastavování všude, by si jistě svoje cestující našel a dalo by se to zvládnout za podobný čas, jako do té Železné Rudy.
Ale teď už nečekám, že na to v dohledné době budou peníze... Silně i pochybuju o D 10 v třípruhu
z Prahy do Kosmonos. Taky nebudou peníze...
Nejlepší byl zatím topírenský posun v DPOV Nymburk na stroji 703 717[ok]
Sobota, 21. listopadu 2020 - 00:29:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 873
Registrován: 7-2017
Ja som do Korenova šiel prestupom v Liberci, konkrétne bus z Prahy a ďalej vlakom do Korenova. Opačne zase bus z Korenova a bus do Prahy. Popravde, vlakom by som to celé nešiel, trvalo by to zbytočne dlho. No a keďže si tam aj tak veľa ľudí bralo bicykle, psov alebo kočíky, tak tam všetci došli autami.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 00:43:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 11-2018
Řekně me si čistou pravdu. Po výpadků příjmů veřejných rozpočtů dojde k zastavení osobní dopravy minimálně na 40% tratí a na hlavních tratích to bude v jízdním řádu za chvilku vypadat jako dneska na lokálkách. To ovšem skupina káreportských šotoušů volících ANO, ODS, SPD a Trikolóru se svými lejny v lebkách těžko pochopí.
A co se týče nejiidiotštějšího národa historie lidstva - Čechů, pokud si chtějí zničit svůj stát, proč vlastně nepožádají nějakou jadernou velmoc o plošné vybombardování své vlasti? Budou mít zrujnovanou zemi hned a nebudou muset na to čekat několik měsíců.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 01:19:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 464
Registrován: 1-2019
3xPražan:
"Řekně me si čistou pravdu. Po výpadků příjmů veřejných rozpočtů dojde k zastavení osobní dopravy minimálně na 40% tratí a na hlavních tratích to bude v jízdním řádu za chvilku vypadat jako dneska na lokálkách. To ovšem skupina káreportských šotoušů volících ANO, ODS, SPD a Trikolóru se svými lejny v lebkách těžko pochopí."

Boj o záchranu české železnice nekončí. Boj teprve teď začíná.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 05:33:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11676
Registrován: 4-2003
Pan Hloupej:Boj o záchranu české železnice nekončí. Boj teprve teď začíná.

Ve Středočeském kraji je kde škrtat: Bakov - Dolní Bousov, Měchenice - Dobříš v pracovní dny mimo července a srpna, Vraňany - Lužec, Rakovník - Kralovice, v pracovní dny vyjma července a srpna Mělník - Mšeno, Čelákovice - Mochov a jistě by se našlo i něco dalšího, například hodně na zvážení je provoz osobních vlaků mezi Plaňany a Kouřimí. Obdobné škrty jsou možné i v dalších krajích. Například v Ústeckém kraji je zcela zbytný provoz osobních vlaků mezi Střekovem a Děčínem, na náhradu autobusem je zralý i provoz vlaků podél Bíliny přes Úpořiny a spolu se Středočeským krajem se může zcela bez dopadů na dopravní obslužnost konečně odstřelit i provoz osobáků v okolí Straškova atd..
Pezos
Sobota, 21. listopadu 2020 - 07:54:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1848
Registrován: 4-2014
Vantju:
"Hranice - Suchdol pendluje vzduchoprázdná 460"
Nebude ten největší problém tady?
Největší optimisté jsou konspirační teoretici. Oni totiž věří, že ten bo*del někdo řídí.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 08:35:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15298
Registrován: 12-2007
az na to zeplzen - most ma pripoje v plzni a pak taknejak v chomutove a moste, po ceste nic. Tudiz mensi sance ze to rozhodi zpozdeny pripoj nebo se rozvaze.
Až na to, že i ty přípoje v Plzni můžou pro R-160 znamenat i +10min. na odjezdu, které se pak přenesou do určité míry i na protijedoucí vlaky.

A "až na to", že jízdní doby R-030 jsou po provedené rekonstrukci části t-030 dost "navatované" na to, aby se dala stahovat zpoždění.

Například v Ústeckém kraji je zcela zbytný provoz osobních vlaků mezi Střekovem a Děčínem, na náhradu autobusem je zralý i provoz vlaků podél Bíliny přes Úpořiny

O kolik % se dá (v souladu se smlouvou) osekat smlouva Ústeckého kraje s Regiojetem ÚK, mj. v souvislosti se skutečností, že Regiojet má zadánu výrobu nových jednotek i pro tyto dvě tratě, kteréžto jednotky by po eventuálním zastavení osobní dopravy na těchto tratích byly nadbytečnými? [happy]
Sobota, 21. listopadu 2020 - 08:37:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 767
Registrován: 7-2017
Po včerejších (silných) slovech politiků která lítala sem tam, je téměř jisté že Senát tu daňovou reformu sněmovně vrátí. A s velkou pravděpodobností bude finální verze vypadat jinak, neboť ke kritice toho co bylo předevčírem v noci přijato se přidala i řada vlivných politiků ODS z regionů (např. nový jihočeský hejtman Kuba), ale i další. A i nemálo krajských politiků za ANO s tím nesouhlasí. Atd. A když k tomu přidáme skutečnost že z té sněmovnou přijaté verze není nikterak nadšen ani prezident Zeman, tak si nedělejme účet bez hostinského a počkejme na finální výsledek.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 09:25:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 465
Registrován: 1-2019
David:
"O kolik % se dá (v souladu se smlouvou) osekat smlouva Ústeckého kraje s Regiojetem ÚK, mj. v souvislosti se skutečností, že Regiojet má zadánu výrobu nových jednotek i pro tyto dvě tratě, kteréžto jednotky by po eventuálním zastavení osobní dopravy na těchto tratích byly nadbytečnými? [happy]"

Toto si Jančura líbit nenechá. Nové elektrické jednotky jsou už ve výrobě, a Jančura by v takovém případě chtěl po kraji vyplatit náhradu škody, která by nakonec byla větší než dosažená úspora.

Ústecký kraj (resp. jeho minulé vedení) si rozkouskoval železnici na malé provozní soubory, což má za následek, že v každém souboru je možné škrtat jen omezeně. V extrémním případě, kdyby peníze od státu přestaly stačit na pokrytí všech nákladů, tak už je možné sice všechno, ale určitě by to ještě znamenalo soudní tahanice s jednotlivými dopravci.

Proto je lepší bojovat za to, aby od státu peníze přicházely dál a nic se nezměnilo. Zrušení superhrubé mzdy ještě zdaleka není jisté, bude o tom hlasovat Senát, a tam je dost velká šance, že to neprojde. Potom je tu ještě Zeman, který už naznačuje, že to nepodepíše. Takže by Sněmovna musela přehlasovat i jeho.

Do té doby se může stát naprosto cokoliv.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 09:49:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13537
Registrován: 5-2004
tak lisit se to asi bude minimalne o piratskou genialitu kdy byli prekvapeny ze snemovna schvalila jimi podany navrh na zvyseni odpocitatelne castky na poplatnika...
Sobota, 21. listopadu 2020 - 09:52:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13538
Registrován: 5-2004
jinac v tydnu jsem jel z modran do dobrise. Regina nebyla o nic prazdnejsi nez tamo hoblujici tram 17 pricemz se nestavelo akorat v prdeli sveta klinci a mokrovratech. Vsude jinde byla frekvence.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 10:16:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5456
Registrován: 3-2006
No spíš bude zajímavé, která strana se obětuje a změní své pro na proti. Pro některé voliče to bude strana, která jim sebrala, již zveřejněné peníze. [lol]
Sobota, 21. listopadu 2020 - 10:23:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 467
Registrován: 1-2019
Mořepetr:
"No spíš bude zajímavé, která strana se obětuje a změní své pro na proti. Pro některé voliče to bude strana, která jim sebrala, již zveřejněné peníze. [lol]"

ANO už otočilo mnohokrát, tak se to může zopakovat i nyní. Větší problém bude mít ODS, protože pokud chtějí být za rok ve vládě, tak si musí zachovat tvář. A tímto otočením se stanou dost nevěrohodnými a může jim to ublížit.

SPD je to jedno, ti mají svá místa ve Sněmovně jistá a na krajské a komunální úrovni stejně nemají skoro žádný vliv, takže v podstatě nemusí mít zodpovědnost.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 10:31:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 468
Registrován: 1-2019
A nemluvě samozřejmě o tom, že projekt „antibabišovské“ předvolební koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 je ohrožen.

Podívejte se třeba na komunální politiku v Praze. ANO a ODS jsou tam už delší dobu v opozici proti Pirátům a spol. a v té opozici spolupracují. Možná si ještě pamatujete, jaké byly diskuze o zdražení MHD v Praze. Jako první to zveřejnili lidé z portálu mhd86.cz, za nímž stojí Ondřej Matěj Hrubeš, člen ODS.

A dnes je o zdražování MHD ticho po pěšině.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 10:35:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 768
Registrován: 7-2017
No spíš bude zajímavé, která strana se obětuje a změní své pro na proti. Pro některé voliče to bude strana, která jim sebrala, již zveřejněné peníze

Jak jsem psal již výše, "obětuje" se pravděpodobně třeba ODS, bo řada jejich regionálních politiků je proti už teď (hejtman KUba atd.), takže stačí když ODS řekne něco ve smyslu "přehnalo se to, chcete aby bylo dost peněz na regionálníé zdravotnictví, silnice a dopravní obslužnost ? Jistě ano. Takže ta daňová sleva musí být nižší". Uvidíte, politici jsou velmi kreativní co se měnění názorů týče[happy]
Sobota, 21. listopadu 2020 - 11:02:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4745
Registrován: 9-2007
No pozor, není to lživá manipulace – Zastávka u Brna (kvůli konci elektrizace) i Vlkov u Tišnova mají být konečnou těchto nových souprav pro Jihomoravský kraj, alespoň podle toho, co se prezentuje. A mimo to bohužel neznamená, že to, co jezdí dnes, tak bude jezdit do skonání věků.

Řeč nebyla o tom, jestli ta spojení mají existovat, ale jestli je má objednávat stát.
Pardon, napsal jsem to moc složitě. [proud] Je sice fakt, že většina rychlíků má spíše regionální charakter, ale všiml jsem si, že čím víc organizací, tím víc přístupů a pokud jeden kraj zájem má a ten druhý ne, může dojít k absurdní situaci, kdy část linky jezdí jen na území jednoho kraje a v druhém kraji jde o nějaké "torzo aby se neřeklo". V tomhle se MD naštěstí nechová, že je Česko rozděleno na 14 samostatných ostrovů a doprava mezi nimi má být něco extra (jak to je třeba v MSK, kde mají autobusy do sousedních krajů číselnou sérii 9xx a do Olomouckého kraje jezdí méně autobusů, než vlaků do sousedního Polska). Jo, kdyby byly všechny kraje jako Plzeňský (viz tento odkaz na koncepci Plzeňského kraje, kde je k R25 přistupováno naprsoto vzorově), tak bych mlčel. [happy]

Nebude ten největší problém tady?
To jsem takto napsal záměrně, jako téměř každodenní uživatel těch přímých vlaků si vzpomínám, že počet osob mezi Suchdolem a Hranicemi byl u vlaků Přerov - Bohumín a opačně zhruba stejný, jako mezi Hranicemi a Přerovem. V tomhle ohledu byla existence přímého spojení Přerov/Lipník nad Bečvou - Bělotín nebo Ostrava - Jeseník nad Odrou poměrně výhodná a ač samozřejmě nejsem příznivce přístupu "třikrát za den přes půl Moravy", v tomhle konkrétním případě skutečně pozoruju, že rozseknutí jedné linky na tři způsobilo, že jedna z nich je zralá na náhradu autobusy (byť by byla takováto náhrada v celodenním intervalu 60 minut asi stejně nákladná a prospěšná pro všechny, je ale otázka, zda by takovýto náhradní autobus stíhal návaznosti).
Sobota, 21. listopadu 2020 - 11:08:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15299
Registrován: 12-2007
není to lživá manipulace – Zastávka u Brna (kvůli konci elektrizace) i Vlkov u Tišnova mají být konečnou těchto nových souprav pro Jihomoravský kraj, alespoň podle toho, co se prezentuje.
Žst. Zastávka bude tou konečnou kvůli (nesmyslnému) "konci drátů" (vzniklému nedomyšlenou drátizací, resp. tedy pominu-li kecy zjevně vzešlé od jednoho nejmenovaného třebíčského orgánu veřejné správy ve smyslu do roku 2021 bude zadrátováno z Brna až do Okříšek; P. S. pak se někdo diví, když takovýto nebo např. jeden jihočeský orgán vypustí smyšlenku typu "z Třebíče do Brna dojede rychlík v roce 2021 za 45 minut" či "GWTR si vymínilo, že nikdo jiný než on nesmí po t-194 jezdit" a pak ta smyšlenka koluje mezi lidmi jako neměnná pravda).

Vlkov tou konečnou nebude ani náhodou; ostatně za pár let bude Vlkov zastávkou na širé trati; bez zastavování pro lidi v nedaleké (v tuto chvíli zatím osobními vlaky obsluhované) stanici.

Každopádně - kraje mají ve svých rukách objednávku regionální dopravy již po dobu cca 15 let. Tak to je docela úspěch, že celých 15 let to bylo bez přestupů a až zanedlouho (možná) nějaké ty přestupy vzniknou.

P. S. ono třeba na trase Brno - Česká Třebová do 12/2006 taky jezdily přímé Os vlaky, které pak byly roztrženy v Letovicích jednak kvůli nedostatku dvousystémových lok., jednak proto, že severně od Letovic ta velkokapacitní souprava fakt vozila vzduch. Jenže někteří hned vidí "umělý přestup kvůli hranicím krajů"...

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Pezos
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:05:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1849
Registrován: 4-2014
Ani to dlouho netrvalo
Největší optimisté jsou konspirační teoretici. Oni totiž věří, že ten bo*del někdo řídí.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:19:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 769
Registrován: 7-2017
Pezos: vždyť jsem to říkal [biggrin] Včera se všichni politici vyvztekali, zavyhrožovali si - a když emoce opadly, tak si uvědomili co poslanci zplodili za volovinu a už se chystají to měnit. (Bohužel toto je běžná činnost parlamentu v Česku[wink] - něco zvorat a pak to rychle napravovat).
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:32:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5457
Registrován: 3-2006
Takže to vypadá, že za blbce, budou Piráti. No nějak jim ty preference ostatní strany, musí snížit.[wink]
Pezos
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:32:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1850
Registrován: 4-2014
Najednou to má zachraňovat Senát, o kterém Babiš furt pořvává, jak je zbytečný a drahý [proud]
Největší optimisté jsou konspirační teoretici. Oni totiž věří, že ten bo*del někdo řídí.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:35:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2813
Registrován: 7-2017
Myslím, že především ODS má máslo na hlavě, hlasovala pro oba návrhy.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:35:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2267
Registrován: 7-2017
Mořepetr:
"Takže to vypadá, že za blbce, budou Piráti. No nějak jim ty preference ostatní strany, musí snížit.[wink]"

Doufám, že nebudou. Sleva na poplatníka se nezvyšovala od roku 2008 (!!), ten jejich návrh zavádí plovoucí R-2 [ok]. Je to levnější pro rozpočet a pomůže to všem absolutně stejně, relativně tedy nejvíce těm chudým, kteří to nasypou zpátky do ekonomiky. Za mě mnohem lepší než těch 15 %…
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:49:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5458
Registrován: 3-2006
Říkám, uvidíme. Bude to ještě zajímavé. Protože, pokud by to nevyužily ostatní strany v předvolební kampani, byli by jejich politici, opravdu za blbce.[blush]
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:52:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13240
Registrován: 8-2012
No pozor, není to lživá manipulace – Zastávka u Brna (kvůli konci elektrizace) i Vlkov u Tišnova mají být konečnou těchto nových souprav pro Jihomoravský kraj
Je to lživá manipulace (o vlivu nějaké krajské hranice) - Zastávka je především frekvenční zlom a "konečná" ve Vlkově u Tišnova žádná není a nikdy nebude.
Ono je jistě pro tyhle šotoúvahy obecně (zne)využitelné, že nějaká "hranice" je většinou (= teď vytáhnete krajskou hranici v Opatovicích nad Labem, že) opravdu tou "hraniční" oblastí (= méně osídlenou, s nižším dopravním objemem), ale vy si prostě jen vyzobáváte nějaké vám vyhovující případy a opačné ignorujete, protože nepasují do představy ošklivého a "nefunkčního" kraji objednávaného systému, když se zřejmě cítíte povolán pro roli onoho moudrého centrálního tatíčka (co tam vedle těch přeskrajských vlaků jedině správně nakreslí i noční dopravu).
電車オタク
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:52:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9216
Registrován: 5-2002
Takže to vypadá, že za blbce, budou Piráti. - To nevypadá. To upřímně jsou. A ostatní strany jim k tomu rády pomohly .-)
Sobota, 21. listopadu 2020 - 12:57:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4835
Registrován: 6-2008
Příprava na nový GVD...[ok]
Tak nejak pod rouškou...[crazy]
Čekání co vir u nás i v Polsku...[vypravci]

https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/regiojet-szuka-polskich-prac ownikow-kiedy-ruszy-pociag-praga--przemysl-99665.html
Sobota, 21. listopadu 2020 - 13:07:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 902
Registrován: 3-2009
T.H. Ono je jistě pro tyhle šotoúvahy obecně (zne)využitelné, že nějaká "hranice" je většinou opravdu tou "hraniční" oblastí
Tentokrát vám dávám zcela za pravdu!
Sobota, 21. listopadu 2020 - 13:18:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4746
Registrován: 9-2007
Jenže někteří hned vidí "umělý přestup kvůli hranicím krajů"...
Dobře, nebyl to zrovna nejlepší příklad, ale pořád tu ke zlomení v Letovicích došlo, ačkoliv dnes už existuje vozidlo, které by celou trasu v pohodě zvládlo (650), jen jich je také nedostatek a možná jsou také svázány provozem pouze po území JMK, což je ostatně další záležitost, která měla vliv na rozlomení Os Bohumín - Přerov – nové 650, zajíždějící do Suchdolu nad Odrou, mohou jezdit pouze na území kraje, denně tak dochází k naprosto bizarní situaci, kdy např. Os 3368 dojede do Suchdola v 10:56 a zpátky jede až ve 12:50 jako Os 3367, zatímco Suchdol - Hranice jede jako 3316/3315 460. Teda abych byl přesný, mezi 3316 a 3315 je v Hranicích hodina, ale 3315 dojede od Suchdola ve 12:53, tedy 3 minuty po odjezdu Panteru do Bohumína. 460 umí max 110 km/h, Panter 160 km/h, podle mapy Správy Železnic je Hranice - Suchdol traťová rychlost 145-160 km/h, pokud by tedy Panter dokázal být o 4 minuty rychlejší, což je vzhledem k výše uvedenému asi jisté, a samozřejmě by nebyl svázán provozem VÝHRADNĚ NA ÚZEMÍ KRAJE!!!!, mohl by z Bohumína až do Hranic, namísto popelnice 460. Skoro stejná situace je večer (3372, 3373 vs. 3324 a nic), několikrát za den se Panter v Suchdolu n/O jen otočí.

Ostatně jeden kamarád kdysi spočítal, že dvojice 650 dokáže zajistit celodenní snad i hodinový takt Hranice - Karviná, což by jednak vyřešilo přímé spojení Ostravy a okraje MSK a v prokladu s S2 by to vytvořilo půlhodinu Ostrava - Karviná. No a MSK už paradoxně má nějaké autobusy navázané na vlaky v Polomi, takto by mohlo vzniknout při kombinaci vlak+bus rychlé spojení okrajové části MSK s Ostravou. [happy]

K tomu Vlkovu u Tišnova, i zde se to píše: Podle smlouvy budou vlaky jezdit na linkách S2 Křenovice horní nádraží – Brno hl. n. – Březová nad Svitavou (tratě 300 + 260) a S3 – Vlkov u Tišnova – Brno hl. n. – Břeclav (trať 250), případně i na dalších tratích. Teda možná jsem nepochopil, že pro JMK je Vlkov u Tišnova koncem světa a mezi Žďárem a Vlkovem u Tišnova to rozhodně žádná linka S3 není. [crazy][lol] Pak se tedy omlouvám za výrok, nikoliv lživý, ale spíše nepochopený.

Samozřejmě, že je krajská hranice od krajské hranice, často to bývá málo osídlená oblast a já jsem se do takových oblastí několikrát strefil, každopádně dál už mě pasujete do role, ve které rozhodně nejsem – už několikrát jsem psal, že naopak beru stav, kdy dopravu v rámci kraje objednávají kraje, na něm bych nic neměnil a nijak jej nezpochybňoval, jen dodávám, že tento systém má svou jednu nevýhodu a to je právě vnímání jiných krajů jako snad až jiných států a od toho se odvíjející postoj k nim.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 13:18:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15300
Registrován: 12-2007
Zastávka je především frekvenční zlom
(...)
že nějaká "hranice" je většinou (...) opravdu tou "hraniční" oblastí (= méně osídlenou, s nižším dopravním objemem)

Takovou hranicí ale hranice krajů mezi Zastávkou a Náměští NENÍ (Os vlaky tam jsou využitější než např. mezi Okříškami a Jihlavou). Ostatně, nebýt brzké umělé překážky v podobě "konci drátů", byl by přestup mezi Os vlaky (tzn. z větší soupravy do menší soupravy) buď v Náměšti (jako letos, tedy jen po dobu bezvýlukového provozu) či v Třebíči (jako příští rok, ovšem jen v době bezvýlukového provozu).

Navíc, Zastávka je frekvenčním zlomem jen v jednom ze dvou svých významů, a to ve významu "bod, ve kterém výrazněji zesílí přepravní proud", což ale opravňuje v takovém bodě (buď) pásmovat vlaky, a/anebo do/z tohoto místa zavádět posilové vlaky (srov. např. i s Tišnovem).

Není však místem frekvenčního zlomu ve významu "nemalá část lidí zde vystoupí a jiná nemalá část lidí pro změnu nastoupí", což by mohlo opravňovat k zavedení přestupu mezi vlaky; tímto "zlomovým místem" však není - ve směru jízdy od Náměště zde vystupuje (či pro směr Náměšť nastupuje) relativně málo lidí (však proč taky - v Zastávce nejsou žádné "spádové" úřady či větší zaměstnavatelé; snad tedy jen přítomnost polikliniky + gymnázia; ostatně Zastávka není ani městem, ba ani městysem).

(I když jinak v jádru věci souhlas, ostatně jak jsem i zmínil ve svém předchozím příspěvku.)

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Sobota, 21. listopadu 2020 - 14:25:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 93
Registrován: 11-2018
Pirátský návrh narozdíl od rovné daně využívané v zemích třetího světa a některých chudých východoevropských zemích je logický a pomáhá spotřebě. Návrh ODS a ANO pomáhá bohatým, kteří spotřebu nenavýší. Nakoupí akcie a nedostatkové byty. Při budoucí inflaci tak reálné mzdy té větší chudší většině klesnou a spotřeba se nakonec ještě víc sníží. Hald díky voličům ODS, SPD, ANO a Trikolóra budeme zaostávat více a více. Místo výstavby VRT tratí se budou železniční trati rušit, zdravotnictví se stane dostupným 10% nejbohatším a úroveň veřejných vysokých škol klesne pod úroveň západoevropských škol mateřských. Jaký je váš cíl? Abychom klesli pod úroveň Haiti, Afghánistánu a Somálska, nebo vám bude stačit dosáhnutí pozice nejzaostalejšího státu Evropy?
Sobota, 21. listopadu 2020 - 14:39:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13243
Registrován: 8-2012
Zastávka je frekvenčním zlomem jen v jednom ze dvou svých významů, a to ve významu "bod, ve kterém výrazněji zesílí přepravní proud", což ale opravňuje v takovém bodě (buď) pásmovat vlaky, a/anebo do/z tohoto místa zavádět posilové vlaky
No a přesně to se taky děje a bude dít, vždyť se můžete podívat do jízdního řádu - je tam zlom "posilové" části, ale kmenové vlaky jsou "zlomené" až v Náměšti nad Oslavou. A co se týče "konce elektrizace", vydává snad někdo třeba Jaroměř za "krajskou hranici"? Nevím, proč říkáte totéž co já a přitom se tváříte, jak mě rozporujete...}
電車オタク
Sobota, 21. listopadu 2020 - 15:40:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13539
Registrován: 5-2004
V Jaroměři je zlomený co? Šukafon od Kuksu? Ten váže na rychlík do HK a Prahy. Od Trtutnova se jezdí durch s dieselem (těch několik šukafonůl směr Skalice je zanedbatelnejch)
Sobota, 21. listopadu 2020 - 15:46:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13246
Registrován: 8-2012
V Jaroměři je zlomený co?
Krajská objednávka (o tom se tu celou dobu bavíme, Mlho).

Přičemž při alternativní "centrální" objednávce by do Zastávky ani nejezdily končit posilové spoje, ani by tam výhledově nebyla elektrizace (v Hustopečích taky ne a v Židlochovicích by dál spokojeně rostly na peróně kudlibabky a jednou za měsíc by se tu zjevil motorový útočný vozík, než by na závěr dovezl červený terč).
Jenže šotoultras to neuznají, dokud si na ta kamna nesáhnou (znovu, už to tu bylo).
電車オタク
Sobota, 21. listopadu 2020 - 15:59:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 999
Registrován: 2-2010
3xPražan:
"Pirátský návrh narozdíl od rovné daně využívané v zemích třetího světa a některých chudých východoevropských zemích je logický a pomáhá spotřebě. Návrh ODS a ANO pomáhá bohatým... "
Hlava mi nebere, jak ve skoro nejvíc rovnostářské zemi se neustále vyzývá pomoc chudým. Teda mimo soudy, které opakovaně upozorňují na znevýhodnění více vydělávajících na důchodech.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 16:33:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15301
Registrován: 12-2007
vždyť se můžete podívat do jízdního řádu - je tam zlom "posilové" části, ale kmenové vlaky jsou "zlomené" až v Náměšti nad Oslavou.
V Náměšti jen do 12/2020 (resp. reálně jen do 6/2020, než začalo půlroční výlukové opatření, což je ale jiné téma). Pak až v Třebíči.
(+ do 12/2019 nebyly po celou dobu zlomené nikde)

No a přesně to se taky děje a bude dít,
Ne, nebude. Nově budou v Zastávce začínat i končit jízdu i ty vlaky základního taktu (nově mimochodem jedoucí jako zrychlené mezi Tetčicemi a Brnem.)

ani by tam výhledově nebyla elektrizace
Žádné "výhledově", ale s realizací výstavby (se 4letým výlukovým bordelem, ehm, 4letou výstavbou v rámci dvou etap) již od 6/2020.
----------------------------------------------------

V Jaroměři je zlomený co? Šukafon od Kuksu? Ten váže na rychlík do HK a Prahy.
Přesně tak - návaznost Os vlaku (navíc v odbočné stanici, kterou Zastávka není) na rychlík jedoucí jiným směrem, čímž se mimochodem dostávám k dalšímu tématu, viz dále.

Plus v daném kontextu zejména s dovětkem, že ty dráty mezi HK a Jaroměří nejsou brány jako nějaké "přestupní dogma" a že veškeré trutnovské vlaky (jedoucí v součtu v 1h taktu) jezdí z Trutnova přímo do HK, bez umělého přestupu v Jaroměři.

------------------------------------------------------

pořád tu ke zlomení v Letovicích došlo, ačkoliv dnes už existuje vozidlo, které by celou trasu v pohodě zvládlo
Přičemž by nadále platilo, že:

- (jak jsem už zmiňoval) toto vozidlo by v úseku před Brnem obvykle bylo velmi silně využité co do své kapacity, zato (nejpozději) za Letovicemi by bylo obsazené poměrně málo

- (a dále: ) jezdit všudezastavujícím courákem na nějakých 60 - 80 km (počítána zejména vzdálenost od jádrového velkoměsta) je dost opruz.

Tzn. od určité vzdálenosti vůči takovému velkoměstu má smysl řešit dopravu jedině rychlými spoji (buď ryzími rychlíky s tím, že ve vhodné stanici by byla zajištěna návaznost na Os vlaky jedoucími "z této stanice směrem opačným než vůči tomu velkoměstu"; anebo zavést pásmový provoz, kdy v úseku blíže velkoměstu budou jezdit jednak ryzí couráky, které ale dojedou jen do určité vzdálenosti od velkoměsta, plus navíc k nim pásmové Sp/Os vlaky jedoucí mezi velkoměstem a pásmovou stanicí zrychleně, zato od této pásmové stanice dál zastavovat už všude.

Os Bohumín - Přerov – nové 650, zajíždějící do Suchdolu nad Odrou, mohou jezdit pouze na území kraje
Aneb další z příkladů (hm, tento jsem nějak opomíjel, kromě mj. toho znamenajícího přestupy v Hlinsku) důsledků uměle zavedených přestupů u krajských hranic kvůli podmínkám eurodotačního programu.

A teď jak na to pohlížet - za tohle můžou odporné zlé kraje? Nebo za to může EU, tedy subjekt dokonce "vyšší" (co do území, které je pod jeho správou) než ministerstvo dopravy? [happy]

P. S. Nic není absolutní a dá se to vyřešit; přinejmenším tomu tak je už 7 let v případě Regiospiderů vázaných dotací na Kraj Vysočina, přičemž od 12/2013 tyto vozy jezdí i do Dačic/Slavonic (Jihočeský kraj); dle mně dostupných informací tomu tak může být proto, že formálním objednatelem dopravy právě až do Slavonic se stal Kraj Vysočina.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Sobota, 21. listopadu 2020 - 16:57:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 11-2018
Amper. Ti bohatší si za své platy koupí byt a mají prostředky na penzijní fondy. Ti nepotřebují další finance od státu, protože mají na stáří dokonce menší náklady než chudí důchodci. Každej nemá na studium v Oxfordu ani být Kellnerem apod. Již platy těch vysokopřijmových jsou oproti chudým nadnesené, protože ostatně řídí společnost, tak si to tak zařídili. Stát má pomáhat slabším a znevýhodněným a ne z nich dělat bezdomovce, aby si ti silnější váleli šunky na Kajmanech 3x častěji než dosud.
Až se naši chudí budou mít tak dobře jako chudí ve Skandinávii či Německu, pak žvaňte. 30-40% procent lidí šetří na jídle, aby měli kde bydlet, jedí nekvalitní stravu aby vyšli a ti asi těžko můžou platit hypotéky nebo penzijní fondy na stáří.
Stát tu fakt není od toho, aby pomáhal člověku co zvládne vystudovat 2 těžké vejšky, ale od toho, aby pomáhal tomu, kdo je rád že s bídou udělá speciální učiliště. Ten už je od svého narození velmi silně znevýhodněn. O tom je lidství a lidská společnost. Přestaňte sakra přemejšlet jak divá zvěř. Je mi z vás na blití.
A poznámka nakonec. Dávejte si pozor ať to s tou nenávistí vůči slabším a znevýhodněným nepřeženete, vytváříte tím podhoubí pro novodobé Hitlery.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 16:57:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13247
Registrován: 8-2012
uměle zavedených přestupů u krajských hranic kvůli podmínkám eurodotačního programu
Což je obvykle jen tzv. blbá výmluva, protože podmínky dotačních programů nikdy nejsou striktně "100% na území" (oni v tom Bruselu zas nejsou úplní kreténi a tohle mají už dávno osahané ze západnější části), kterou se zakrývá vlastní neschopnost.
Ano, i některé kraje jistě jsou dopravně neschopné (Vysočina, Olomoucký), to ale pořád neodpovídá na otázku, jak by to vypadalo za "ideálního centralismu". Podle mě by neschopnost byla celostátním programem (viz schopnosti aktuálního MD), takže by se ty peníze prostě hodily do Černé Díry a prožraly se a trať 036 by dodnes hoblovaly nějaké regionovy, zatímco do Zastávky u Brna by elektrizace nehrozila ještě pár desetiletí.
電車オタク
Sobota, 21. listopadu 2020 - 17:17:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1000
Registrován: 2-2010
3xPražan: Ti "bohatší" jsou taky lidé s příjmem kolem průměrné mzdy a výše, žádní absolventi Oxfordu ani Kellner. Žvaníš tedy ty. Ne žvaníš ale rovnou lžeš. A svoje kydy s Hitlerem si nechej pro svoje bolševiky a nevytvážej tu nenávist vůči schopnější, ty Lenine.
Náš stát pomáhá a vytváří nejrovnostářštější prostředí, to jsem ukazal na statistice. Ty si jen vymýšlíš nesmyslné údaje.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 19:47:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15675
Registrován: 10-2004
Společnost Avizer Z opět vydá knižní jízdní řád pro železnici
Tak, mílí šotouši, vaše sbírka může pokračovat.
Sobota, 21. listopadu 2020 - 19:58:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4148
Registrován: 12-2007
Orky: Takže jste přišel o kšeft[biggrin].
Sobota, 21. listopadu 2020 - 20:16:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15676
Registrován: 10-2004
Wagon: Je to tak. [happy]
Sobota, 21. listopadu 2020 - 21:06:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 56
Registrován: 10-2017
Kdyby se řešila obsazenost, tak v OLK by se jezdilo po PV a PR. Na Nezamyslice by stačila regionoha
Sobota, 21. listopadu 2020 - 21:46:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4747
Registrován: 9-2007
Přičemž by nadále platilo, že:
To jste se rozepsal zbytečně, já sám jsem si vědom toho, že rychlost přepravy je na prvním místě a ani by mne nenapadlo někoho posílat osobákem z Opatova do Brna. Nicméně třeba mezi Prahou a Ústím jezdí 471 skrz díky tomu, že se ušetří vozidlo a strojvedoucí.

Příklad - Brno-Letovice a Letovice-ČT, celodenně hodina (pro zjednodušení). S přestupem. V Letovicích se vlaky těsně míjí, stojí tam tak hodinu, v České Třebové je asi 10 minut. Potřeba je nějakých sedm souprav, ale ve chvíli, kdy vlak jezdí skrz, tak jsem se možná přepočítal, ale vychází mi to na nějakých pět souprav (souprava nejede z Letovic na Brno za hodinu, ale až za dvě, zato stíhá otočit Třebovou a odpadá tak potřeba souprav na pendly Letovice-ČT). Ideálně 650, z Letovic k tomu 640.. a ano, furt je tady benefit přímé jízdy, byť tak samozřejmě pojede asi málokdo.

K těm dotacím bych to viděl tak, jak to popsal pan T.H. Fakt mi nejde do hlavy, že by existovala podmínka "zadotujeme vám tohle, ale NESMÍTE to používat na území jiného kraje" a kraj kvůli tomu rozkope dopravu v regionu. Kdyby to ale zase bylo tak, že by si tam kraj vypsal trasu, tak proč by ta povolená trasa byla jen a pouze na území toho kraje... není nějaké omezení v tom ohledu, že to jsou příspěvky na nějaké "vnitrokrajské" záležitosti a co by sloužilo ve více krajích, tak to by se posuzovalo jinak a dotace by na to nemusela projít (tak snadno)?

Jestli jsou na mne mířená i další slova, tak opět dodávám, že v žádném případě nejsem zastáncem centrálního plánování regionální dopravy, už jen proto, že by potom bylo třeba centrálně plánovat veškerou veřejnou dopravu v Česku a to mi přijde nemožné. Spíš ano, poukazuju na chyby tohoto systému, ale rozhodně ne proto, abych byl zastáncem opaku, ale spíš mě opravdu zajímá, zda se to nějak dá řešit. Že je veřejná doprava dopravou hromadnou vím, ale prostě už jen třeba srovnání přístupu Plzeňského kraje s nějakým jiným ve mně vyvolává otázku "proč to všichni nemůžou dělat stejně dobře?".
Sobota, 21. listopadu 2020 - 21:56:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 735
Registrován: 2-2011
T_._H_.:
"Zastávka je především frekvenční zlom "
Zastávka je asi tak stejný "frekvenční zlom" jako Rájec-Jestřebí. Pokud ste se někdy zmíněnými linkami skrz Rájec či Zastávku svezl (soudě dle vašeho vyjádření o tomto pochybuji), tak můj příměr pochopíte.
David:
"
Navíc, Zastávka je frekvenčním zlomem jen v jednom ze dvou svých významů, a to ve významu "bod, ve kterém výrazněji zesílí přepravní proud", což ale opravňuje v takovém bodě (buď) pásmovat vlaky, a/anebo do/z tohoto místa zavádět posilové vlaky (srov. např. i s Tišnovem). "
Ikdyž to na Zastávecké trati znáte o dost lépe než já, dovolil bych si upravit část Vašeho tvrzení (se kterým však jako s celkem pochopitelně souhlasím.)
Zastávka u Brna je "bod, ve kterém o trochu více zesílí přepravní proud". Slovo výrazněji se mi zdá příliš expresivní ku skutečnému významu samotné Zastávky. Vím, že jste Tišnov zdůraznil v souvislosti "s pásmováním vlaků", s nímž jako takovým souhlasím. Já bych si jen dovolil zvýraznit, že Tišnov je mnohem, mnohem a ještě jednou mnohem významější bod než Zastávka u Brna. (To jen pro některé diskutéry z druhého konce republiky, kteří by mohli získat mylný dojem, že Zastávka u Brna se dá připodobnit co do frekvenčního zlomu a důležitosti bodu jako takového k Tišnovu.)

Vantju:
Příspěvky: 4745,4746[ok][ok]
T_._H_.:
"Jenže šotoultras to neuznají, dokud si na ta kamna nesáhnou (znovu, už to tu bylo)."
Kdybych zde před 15 lety napsal, že by bylo dobré Židlochovice zadrátovat byl byste první, kdo by mě nazýval šotoultrasem a podobně.. Takže asi tak k tomu vašemu nekonečnému škatulkování ostatních.
TH:vždyť se můžete podívat do jízdního řádu - je tam zlom "posilové" části, ale kmenové vlaky jsou "zlomené" až v Náměšti nad Oslavou.
David:
"V Náměšti jen do 12/2020 (resp. reálně jen do 6/2020, než začalo půlroční výlukové opatření, což je ale jiné téma). Pak až v Třebíči.
(+ do 12/2019 nebyly po celou dobu zlomené nikde) "

TH:No a přesně to se taky děje a bude dít,
David:
" Ne, nebude. Nově budou v Zastávce začínat i končit jízdu i ty vlaky základního taktu (nově mimochodem jedoucí jako zrychlené mezi Tetčicemi a Brnem.)"
Po tom, co Vám tady David trpělivě vysvětlil a rozebral situaci do posledního šroubku by bylo celkem vhodné abyste se zmohl alespoň na "Děkuji za vysvětlení, spletl jsem se." Ovšem to by přišel dřív i Godot než bychom se od Vás něčeho podobného dočkali..
Neděle, 22. listopadu 2020 - 00:21:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15302
Registrován: 12-2007
Já bych si jen dovolil zvýraznit, že Tišnov je mnohem, mnohem a ještě jednou mnohem významější bod než Zastávka u Brna.
Taky pravda; to "srov. s Tišnovem" bylo ode mě nadbytečné a zbytečně "ředící argumentaci"; Tišnov je odlišný mj. v tom, že sám o sobě relativně je spádovým městem; mmch. ta spádovost se dá poznat i podle vytížení vlaků "proti směru špičky" - tzn. kolik lidí dojíždí ráno ve směru od Brna (tzn. z Brna i mezilehlých sídel) do Zastávky vs. do Tišnova.

A další odlišností je, že v Tišnově (správně!) zastavují rychlíky, zatímco v Zastávce (správně!) nikoliv.

Obecně mě napadá, že mezi JMK a Krajem Vysočina snad (skoro/zcela?) nikde není místo, o kterém by se dalo říct, že přepravní proud v něm je "z obou stran nejslabší", tzn. že by směrem k Jihlavě (bavíme-li se tedy o krajské spádovosti) sílil.

Zastávka u Brna je "bod, ve kterém o trochu více zesílí přepravní proud".
Já jsem použil výraz o trochu silnější, ale záměrně - počítající totiž i s přepravním proudem dosud zajišťovaných směrem na Brno bus-linkou č. 405, která ale má být po dokončení modernizace tratě (a mj. zprovoznění "terminálu Starý Lískovec") osekána a lidé jedoucí dosud autobusem (zejména s cílem okolo FN Bohunice) budou nově "motivováni" jezdit vlakem s přestupem ve Starém Lískovci.

Tolik jen pro doplnění; na relevanci hlavních argumentů tzn. že v Zastávce JE VHODNÉ ukončovat část vlakových spojů od Brna (potažmo JE VHODNÁ jako pásmová stanice), zato NENÍ vhodná coby stanice pro přestup z EOs od Brna MOs směr Náměšť/Třebíč/Jihlava.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 01:09:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 737
Registrován: 2-2011
David:
"Já jsem použil výraz o trochu silnější, ale záměrně - počítající totiž i s přepravním proudem dosud zajišťovaných směrem na Brno bus-linkou č. 405,"
To pak ano. Já to bral z pohledu současného stavu.

Odložím si tu ještě jednu věc. IDSJMK potažmo KORDIS bývá velmi často napadán ze strany cestujících/zaměstnanců v dopravě tím, že se o dopravu na hranicích/za hranicemi kraje nezajímá. Já osobně si to v některých případech taky myslím (a nejen na hranicích kraje ale třeba i okresů) ale zrovna u elektrizace Zastávky - Náměště toto neplatí.

To, že špagát nebude logicky až do Náměště - (Pro T. H. - to je místo, kde dochází ke mnohem výraznějšímu lomu frekvence než v Zastávce) je dílo jedné organizace, co se nazývá "Dobrá správa".
Neděle, 22. listopadu 2020 - 06:42:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11150
Registrován: 6-2004
K těm dotacím bych to viděl tak, jak to popsal pan T.H. Fakt mi nejde do hlavy, že by existovala podmínka "zadotujeme vám tohle, ale NESMÍTE to používat na území jiného kraje" a kraj kvůli tomu rozkope dopravu v regionu.

řekl bych, že existuje... a proto šup se sestavováním grafikonu zpátky do centra, z jednoho místa
Neděle, 22. listopadu 2020 - 06:44:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11151
Registrován: 6-2004

Společnost Avizer Z opět vydá knižní jízdní řád pro železnici
Tak, mílí šotouši, vaše sbírka může pokračovat.


SUPER, rychle koupit - ať to člověk nemusí pak shánět (předražené) na AUKRU [wink]
Neděle, 22. listopadu 2020 - 07:33:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9739
Registrován: 5-2007
Fany: Odsťahujte sa na Slovensko, tam to tak funguje. Ale tu s tým už dajte pokoj. [wink]
Neděle, 22. listopadu 2020 - 07:33:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13250
Registrován: 8-2012
Já si už jen dovolím upozornit, že diskuze o Zastávce a spol. vznikla z teze, že by bylo lepší zadávání dopravy "z centra", protože by se "vyřešily" vlaky přes krajské hranice. K tomu sem byly přineseny "důkazy", že to není vyřešené tam či onde (přičemž byly manipulativně zcela pominuty případy opačné), ale jak se ve většině případů ukázalo, má to důvod v něčem jiném, popř. se to ukázalo jako úplná lež (Vlkov). Zbyla Zastávka u Brna, která je (dnes) pásmovou konečnou pro posilové vlaky (nikoli z důvodu krajské hranice, ale frekvenčního zlomu osy Střelice - Rosice - Zastávka) a nově bude "konečnou" prostě proto, že tu bude končit elektrizace (což opět není vina krajské hranice, ale ono zbožštělého centra, které by přitom dle podání šotoultras mělo rozhodovat, k čemuž se teď snáší manipulativní "důkazy" a polopravdy nebo i úplné lži třeba o tom, jak nějaká vozidla musí jezdit výhradně v kraji).
Se Zastávkou se to tedy jeví stran výhodnosti centrální objednávky nalevačku a tak se do hry vrací Letovice a jakási nevyhnutelná potřeba jízdy 650 (které ovšem zatím jezdí do Letovic v podobě "putovní výstavky" kombiovaně s 242 a 263, pro které je to "konečná" technicky) až do České Třebové (protože tak to v roce 1849 zprovoznili). Přitom je to opět frekvenční zlom (ze Svitav do Třebové jako osobák stačí regionova nebo 841). To ovšem znamená ekonomickou bariéru v nárůstu potřeby těch 650 (které zatím nejsou) a ona prokletá krajská hranice, která to údajně má mít za vinu, se přitom v nedávné minulosti rutinně překonávala (vozbou Os až do Březové nad Svitavou - tu ale dnes lépe řeší "plívy" Brno-Praha namísto všudezastavujícího osobáku). Přitom se vůbec (záměrně) neobjevuje otázka, zdali by při zadávání veřejné dopravy z Jediného Správného Centra měl vůbec JMK nakročeno k na poměry české železnice tak obří dodávce nových elektrických jednotek, které si objednal, místo aby byly tyto peníze v Praze neadresně vhozeny do Černé Díry.
No a končíme obvyklým poučováním a "důkazy" mé pomýlenosti, protože jiné nejsou a objednávání z centra je prostě neobhajitelný nesmysl...
Kdybych zde před 15 lety napsal, že by bylo dobré Židlochovice zadrátovat byl byste první, kdo by mě nazýval šotoultrasem a podobně
Ne, nechci po vás důkaz ani omluvu, stejně jako jsem nechtěl důkaz od Vantju stran podobného podsuvu o Milovicích. To je prostě zdejší folklór nekonečného podsouvání a diskuzních faulů, když dojdou jiné argumenty.
電車オタク
Neděle, 22. listopadu 2020 - 08:20:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15303
Registrován: 12-2007
řekl bych, že existuje... a proto šup se sestavováním grafikonu zpátky do centra, z jednoho místa
No jasně. Zato z Prahy by přesně věděli, že pro Liberecký kraj bude vhodných 16 Spiderů (pozn. i u něj zjevně nejsou krajské hranice dogmatem, protože dotované Spidery zajíždějí mimo území kraje, a to do Szklarské Poreby), pro Kraj Vysočina (u kterého to také je mimoběžné, protože se s Jihočeským krajem dohodl a přes krajskou hranici s dotovanými vozidly jezdit lze**) 17 Spiderů atd. [lol]

Stejně tak by pražské ministerstvo přesně vědělo, že právě pro Moravskoslezský kraj bude fajn pořídit i několik málo Panterů (u kterých teď tedy vznikla námitka, že nemohou překračovat krajskou hranici).

Přičemž platí, že dotační programy, z nichž uvedená nová vozidla byla pořízena, jsou tzv. Regionální operační programy (ROP), kde každý z nich se vztahuje vůči určitému regionu (v některých případech takový region odpovídá jednomu kraji, v jiných případech dvěma či třem krajům). Tzn. v tomto případě vyplývá skutečnost, že tato vozidla jsou určena zejména (zjevně nikoliv "výhradně") pro konkrétní region, už z titulu názvu toho programu.

Jo a pro pořádek (když Fany odmítl odpovědět): podle Fanyho teze (kdy objednávka/financování veškerých Os/Sp vlaků by byla v rukou MD) - pokud by MD řeklo, že dopravu např. na trati do Zborovic neobjedná (navzdory prosbám pracovníka Zlínského kraje, který za tímto účelem neproduktivně jel Xkrát do Prahy - viz Fanyho představa), tak se tam prostě jezdit nebude, i kdyby si to kraj nastokrát přál (ostatně přesně dle Fanyho přání "hezky z centra a z jednoho balíku peněz").

Totéž samozřejmě platí pro jakýkoliv další případ v rámci republiky.

** Pozn. zpětně jsem si uvědomil, že stejně tak (od 12/2019) jezdí vysočinské Regiospidery mimo území Kraje Vysočina i do Znojma (Jihomoravský kraj), a to na nově zavedených Sp vlacích, tzn. problém je vyřešen i tam + zjevně i tam k tomu došlo díky tomu, že objednatelem (což neznamená, že zároveň i financujícím subjektem) provozu až po Znojmo se (přinejmenším v případě těch Sp vlaků) stal Kraj Vysočina.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 22. listopadu 2020 - 08:59:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15677
Registrován: 10-2004
David: Centrální objednávka ještě neznamená, že vše opravdu musí řešit jedno místo. Hlavní funkcí centrálního koordinátora může být koordinace výsledků práce krajských koordinátorů, resp. krajských poboček centrálního koordinátora. Kdo a jaký vliv by měl v těch střediscích, lze celkem citlivě nastavit, stejně jako by šel nastavit klíč přerozdělení financí. Naopak centrální koordinátor by dokázal posčítat, kolik který kraj potřebuje jakých vozidel. Takže by se řeklo, že je potřeba za celou republiku x panterů. A při takhle velkých počtech by se dosáhlo na nižší ceny těch jednotek. A reálně zaplatit určité množsví jednotek z ROPů by určitě neměl být problém i s podmínkami, že konkrétní jednotky budou jezdit jen na území působnosti ROPů. Ale pokud zde všichni pracují s předpokladem, že centrální koordinátor bude ohromná instituce v Praze se zaměstnanci z Prahy a středních Čech, pak máš pravdu, to by opravdu fungovalo těžko.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 09:12:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13253
Registrován: 8-2012
Hlavní funkcí centrálního koordinátora může být koordinace výsledků práce krajských koordinátorů, resp. krajských poboček centrálního koordinátora
Prokristapána, podívejte se, jak ten "centrální koordinátor" funguje dnes (mj. ještě není úplně jasno v tom, kdo by měl vyjet za tři týdny na R14!)... opravdu je nutný důkaz průserem?
Když nefunguje Vysočina, tak mi to může přijít líto, ale konkrétně se mě to nedotýká. Ale rozesraná celá země, udělat z toho Balkán... proč?
電車オタク
Neděle, 22. listopadu 2020 - 09:38:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15678
Registrován: 10-2004
T.H.: Jestli těm několika lidem na MD, kterým radí pár šotoušů z dopravní fakulty a který prakticky nekomunikuje s kraji, říkáte "centrální koordinátor," tak je mi Vás líto. Já vím, pro Vás je důležité, že vám ten současný "centrální koordinátor," když tak tomu chcete říkat, platí část osobáků Turnov - Tanvald s hlavičkou "R" ze státních peněz a s přímými vozy z pupku ČR. Já doufám, že David je natolik inteligentní, že pochopí, co jsem mu chtěl sdělit a že jde o princip, nikoliv o nějakou reálnost realizace v našich podmínkách.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 09:53:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15304
Registrován: 12-2007
Naopak centrální koordinátor by dokázal posčítat, kolik který kraj potřebuje jakých vozidel.
Posčítat by si to uměly i samy kraje např. v rámci své vlastní Asociace krajů.

Tedy pokud by mělo jít fakt jen o posčítání a ne o určování typu "Kraji Vysočina těch 13** dotovaných Spiderů nepovolíme, protože je nepotřebuje", nota bene přístup (před těmi cca 8 - 9 lety) ve stylu "my, koordinátor, jednotně objednáme jediný druh motorových jednotek, kterým bude Regioshark, takže Liberecký kraj nedostane 16 Spiderů, jak by si přál, ale za stejnou cenu dostane dejme tomu 11 Sharků", přičemž takto by s těmi Sharky nepokryl požadovaný počet výkonů + (dle dostupných informací, že 30min. interval na t-036 lze s potřebnými ostrými křižováními vyjezdit jen s 840, ne s 844) nevyjezdil by 30min. interval na t-036 (nemluvě o tom, že u Spiderů se musely dělat specifické úpravy, aby mohly jezdit po strmé zubačce do Kořenova, vlivem čehož se řada 840 liší od řady 841 aneb není Spider jako Spider).

Mimochodem, dalším zpochybněním "dogmatu o nepřekročení krajských hranic" jsou Sharky pro oblast Severozápad (tzn. Ústecký + Karlovarský kraj, což už samo o sobě znamená, že mezi těmito kraji není "dotační hranice" vůbec žádná), které mohou jezdit mimo tuto oblast (čehož je u některých vozů využíváno na spojích z Chebu do Plzně, i když i toto by se mělo od 6/2021 stát minulostí) jezdit do 10 % objemu svých výkonů, viz údaj z tohoto článku.

** pozn. Sorry, ne 17, jak jsem chybně uváděl předtím; ty 4 nedotované Spidery (841.007, 015, 016, 017) nad rámec 13 dotovaných šly nakonec do České Třebové, resp. 1 z těch 4 byl později (což trvá dodnes?) přesunut do Liberce (ale s tím, že nesmí jezdit na zubačce; pro tu je přizpůsobena jen řada 840 - viz výše).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)