Diskuse » Železnice » Historie železnic » Archiv diskuse Historie železnic do 06. 10. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Historie železnic do 06. 10. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Středa, 16. září 2020 - 15:42:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2688
Registrován: 7-2017
T_._H_.:
"Práce historiků jsou v pořádku, problém je vaše následná selekce a výklad. Protože to, co se tady dlouhodobě odehrává, není žádný váš boj s "propagandou", ale snaha o bagatelizaci a vytěsňování těch historií pamětníků, které vám nejdou pod nos.
Mimochodem, co práce Mikuláše Kroupy? Celkem pravidelně způsobuje pokřik bolševických opor"

Kroupa není historik, ale publicista. Svou práci dělá dobře a nepochybuju o tom, že vzpomínky pamětníků z Příběhů 20. století jsou a budou jedním z cenných pramenů pro další práci historiků. Jeho osobní postoje - které má mimochodem jako publicista plné právo do své novinářské práce promítat - pro mě v tomto ohledu vůbec nejsou rozhodující a vlastně mě až tak moc nezajímají.

Co mi ovšem ani trochu nejde pod nos, to je především jmenovitě tvoje snaha aspoň jednou denně si tady do někoho zcela bezdůvodně kopnout nebo na něj flusnout. (V jiné diskusi by tě moderátoři už dávno zabanovali. Tady evidentně buď vůbec neexistují nebo svou práci nedělají.) V této disciplíně vás tady sice soutěží víc než dost, ale konkrétně ty před nimi vedeš o několik délek. Až tenhle závod skončí, místo na bedně budeš mít jisté.
Středa, 16. září 2020 - 15:51:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4354
Registrován: 6-2016
dědek_hank: Dovolím si Ti (generační druhu[happy]) doporučit jedno pravidlo:

Na tohoto "diskutéra" NEREAGOVAT, NEREAGOVAT, NEREAGOVAT!!!

Je to sice velmi inteligentní člověk (zcela bez ironie!), ale má nějaký "osobnostní problém"... Nesnese jiný názor na diskutovaný problém a MUSÍ, MUSÍ, MUSÍ!!! zvítězit, i kdyby had na skálu chcal[biggrin]
Středa, 16. září 2020 - 16:34:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2606
Registrován: 9-2009
dědek hank: A není to nic nového. Spory o to, jestli má historiografie jenom popisovat nebo i morálně hodnotit, se tady táhnou už skoro 150 let a nejpozději od r. 1918 se každý zdejší režim včetně toho současného snažil a snaží udělat si z ní svou ideologicko-mocenskou děvku.

Jaký zdejší režim? Dnes si můžete zajít do archívů či vyzpovídat pamětníky a udělat si vlastní názor. Běžně vzdělaný člověk rozezná zaujatý nebo jinak přibarvený historický pohled nějakého pisatele (může si přečíst např. recenze). Propaganda by byla úspěšná, kdyby se archívy uzavřely, internet by byl pod dohledem a pamětníci se navždy umlčeli. Propaganda má tedy šanci pouze v totalitních režimech. Ten tu byl.

Už jsem Vám tu nedávno psal, že ani výstavba nového sídliště pro tisícovky pracujících v období socialismu, nevyváží mrtvé na hranicích či ve věznicích. To i ti Němci vzpomínají na hezké časy za Hitlera.
Středa, 16. září 2020 - 16:53:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1000
Registrován: 3-2013
A navíc si dovolím podotknout, že by se ta sídliště patrně stavěla, i kdyby tu komunisti čtyricet let neřádili. Stejně jako by bez jejich vlády existovalo mnoho dalších "výdobytků socialismu".
A nejspíš by vzniklo i mnoho dalších věcí, na jejichž budování bohužel soudruzi neměli prostředky ani motivaci (třeba dálniční síť). Akorát by se to obešlo bez těch mrtvých a vězněných.
Středa, 16. září 2020 - 17:35:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2689
Registrován: 7-2017
Kuřil_p 2606: Dobrá, výtku přijímám a místo pojmu "propaganda" navrhuji používat pojem "indoktrinace".

Dále si tu dovolím vyslovit dva axiomy. (Linky na wiki jsou tu proto, aby byly jasné definice pojmů. Axiomy proto, že to jsou tak zřejmá tvrzení, že je snad není nutno dokazovat. Jestliže se je někdo bude chtít přesto pokusit vyvrátit, má možnost...)

1. Každý stát má nějaký politický režim.
2. Každý stát pro udržování své moci a ve snaze o zachování stávajícího politického režimu využívá nejrůznějších forem a metod indoktrinace.
Středa, 16. září 2020 - 17:39:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2690
Registrován: 7-2017
honzaklonfar:
" Je to sice velmi inteligentní člověk..."

Uvádí se, že inteligence má 7 nebo 8 složek. Mezi ty důležité patří inteligence emoční a sociální. [crazy]
Středa, 16. září 2020 - 17:57:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2607
Registrován: 9-2009
dědek_hank: Nemyslím, že průměrně vzdělaný člověk v současném světě informací se nechá snadno ovlivňovat. Doby, kdy měl člověk jediný zdroj informací (noviny - často cenzurované), jsou dávno pryč. To se mohou současní zvolení zastupitelé a zákonodárci snažit vnucovat co chtějí (doktríny, názory či postoje), ale ve svobodném světě s tím stejně neuspějí. Současný občan demokratického svobodného světa plného informací není blbec. Nebo si myslíte, že je blbec?
Středa, 16. září 2020 - 18:08:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12564
Registrován: 8-2012
Jaký zdejší režim? Dnes si můžete zajít do archívů či vyzpovídat pamětníky a udělat si vlastní názor. Běžně vzdělaný člověk rozezná zaujatý nebo jinak přibarvený historický pohled nějakého pisatele (může si přečíst např. recenze). Propaganda by byla úspěšná, kdyby se archívy uzavřely, internet by byl pod dohledem a pamětníci se navždy umlčeli
Když to je fundamentální dogma socíku, že interpretace historie musí sloužit tomu správnému cíli, tak to holt jeho věrní očekávají i dnes a nechápou, že by mohla neexistovat. Jenže historii nelze změnit - lze ji na chvíli schovat, nemluvit o ni, nebo o ní dokonce lhát s plnou hubou "historické pravdy", vytvářet šílené konstrukty a plnit jimi učebnice a vymývat mozky... a nakonec to stejně zase vyleze jak fleky na zdi.
Skoro čtyřicet let stála v Rokycanech socha rudoarmejce... proč musela v Američany osvobozených Rokycanech být socha rudoarmejce a tamní děti se učit o hrdinné Rudé armádě osvoboditelce? Bylo snad to hrdinství menší, když nedošlo až do Rokycan? Ne, "Divíšek" nebyla historická vzpomínka a něčí uctění, ale propagandistický vzkaz (tehdejší) současnosti - tohle je sovětská kolonie! Koněv, postavený v 70. letech v Dejvicích... totéž, tuhle zemi jsme (po 1968) znormalizovali a je zase naše! Tank-osvoboditel na Smíchově... jeden velký historický fejk, ale komopropaganda ho vytěžila do mrtě, děti ve školách kreslily tank č.23 a že to není ten správný, to se dozvěděly až po desetiletích. Jako kdyby to hrdinství (řadových tankistů, nikoli Koněva, Žukova, Stalina) bylo menší, kdybychom se nemuseli tvářit, že je ten tank původní (když neodpovídal ani typově)... Proč?
Takže já rozumím tomu, že dědek_hank kvůli vsáklému bolševickému základu "historie se musí překrucovat pro aktuální potřeby" nedokáže připustit neexistenci "propagandy" dnes. Něco tady přece být musí, něco muselo záměrně přijít s tím Molotov-Ribbentropem a invazí SSSR do Polska, Pobaltí a Finska v roce 1939... liší se to přece od toho, co jim říkali jako Pravdu, takže to musí být překrucování a lež, o což se musí snažit nějaká současná režimní propaganda, nikoli prostá obecná potřeba poznat skutečnou historii (což je tím pádem "logicky" cílené překrucování, stejně jako pro Trockého byl Lenin pravicový oportunista). Opak by vlastně znamenal přiznání, že polovina jeho života byly ztracené roky, a to každý nedokáže. A s "malou" historií nějakého města, fabriky, s tou je to úplně stejné, až na ty pomníky a učebnice (o to líp se to selektuje a "vykládá").
Klidně se mnou osobně zúčtujte, jak už se tak činí s posly špatných zpráv, pěkně po bolševicku mi potykejte, vynadejte do zaprodanců, NEREAGUJTE!... vždyť tahle "kritika" je furt dokola stejná a ukazuje hlavně na nedostatek jiných argumentů.
電車オタク
Středa, 16. září 2020 - 19:07:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2608
Registrován: 9-2009
T_._H_.: "Opak by vlastně znamenal přiznání, že polovina jeho života byly ztracené roky"

Je to tak. Je to kruté. Jeho snažení je v podstatě v historii zasazeno do období zločinného.
Středa, 16. září 2020 - 19:26:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2692
Registrován: 7-2017
Kuřil_p:
" Nemyslím, že průměrně vzdělaný člověk v současném světě informací se nechá snadno ovlivňovat."

Výsledky činnosti facebooku, twitteru a jiných sociálních sítí svědčí o pravém opaku. Je vcelku spolehlivě prokázáno, že průměrně vzdělaný současný občan demokratického svobodného světa plného informací nehledá v nových médiích informace nebo nedejbože pravdu, ale potvrzení svých postojů a předsudků a souhlas s nimi.

Kuřil_p:
"Současný občan demokratického svobodného světa plného informací není blbec. Nebo si myslíte, že je blbec?"

Jak kdo. Možná až desítky procent toho informačního obsahu, který koluje po internetu, jsou dezinformace, lži nebo úplné nesmysly. Průměrně vzdělanému současnému občanovi demokratického svobodného světa především chybí schopnost kritického myšlení a základní mediální gramotnost, což jsou nástroje potřebné k tomu, aby dokázal odfiltrovat informace a informační balast. Kromě toho se v jeho myšlení skoro vždy projevuje Dunning–Krugerův efekt.

BTW, na které planetě se nachází ten demokratický svobodný svět? To, co vidím kolem sebe, není ani demokracie ani svoboda.
Středa, 16. září 2020 - 19:30:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2693
Registrován: 7-2017
Kuřil_p:
"Jeho snažení je v podstatě v historii zasazeno do období zločinného."

A pak že nefunguje režimní indoktrinace...
Středa, 16. září 2020 - 19:46:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12569
Registrován: 8-2012
Jistěže funguje, vždyť jste toho důkazem (a třeba o těch příkladech od Alexijevičové nemluvě).
電車オタク
Středa, 16. září 2020 - 19:52:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11287
Registrován: 4-2003
dědek hank:Jak kdo. Možná až desítky procent toho informačního obsahu, který koluje po internetu, jsou dezinformace, lži nebo úplné nesmysly.

Aeronet, Sputnik a další podobné jsou zářným příkladem dezinofrmačních webů, o kterých hovoříš. Mám pokračovat dále?!?
Středa, 16. září 2020 - 21:01:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13438
Registrován: 5-2004
dnes dezinformacni weby, tehdy podvratny rozhlasovy stanice jako svobodna evropa ci hlas ameriky.

blbec tehdy tyto stanice a dnes dezinformacni weby nesledoval a nesleduje. Chytrej si tehdy i dnes projde oboje a udela si nazor.

vzdy nekdo definuje nejake zdroje informaci za nejakym ucelem. I zde treba prispevky th a brama jsou vesmes stupidity mnohdy na urovni normalizacnich svazaku - i v tom politickym balastu se najdou zajimavy informace...
Středa, 16. září 2020 - 21:13:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2609
Registrován: 9-2009
dědek_hank: "Výsledky činnosti facebooku, twitteru a jiných sociálních sítí svědčí o pravém opaku. Je vcelku spolehlivě prokázáno, že průměrně vzdělaný současný občan demokratického svobodného světa plného informací nehledá v nových médiích informace nebo nedejbože pravdu, ale potvrzení svých postojů a předsudků a souhlas s nimi."

Vždy bude existovat nějakých cca 10 % obyvatel, kteří věří konspiračním teoriím a dezinformacím. Dle psychologů nemá smysl se s nimi dohadovat. Spíše jsem se setkával se staršími lidmi, kteří měli ve zvyku věřit všemu, co se píše. Nevěřím Vaší udané zprávě (myslím ty tvůrce této zprávy). Chcete mi namluvit, že třeba, když zde napíšu dezinformaci, tak mi to tu někdo uvěří? Možná nějaký školák. Opravdu nepovažuji lidi za blbce (to je důvod, proč tu reaguji).

"BTW, na které planetě se nachází ten demokratický svobodný svět?"

Před rokem 1990 jsem žil ve státě, který potlačoval moji svobodu. Dnes žiji ve státě, ve kterém necítím, že by moji svobodu či svobodu ostatních stát ze zákona či jiných státních nařízení potlačoval či omezoval. Vás někdo omezuje? Někdo narušuje Vaše soukromí, volný pohyb, zakazuje přístup k informacím, trestá Vás za Váš názor? Pokud ano, obraťte se na policii či soud, atd.
Středa, 16. září 2020 - 21:49:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12572
Registrován: 8-2012
dnes dezinformacni weby, tehdy podvratny rozhlasovy stanice
Musím uznat, že svým výstižným "výkladem", kterým házíte do jednoho pytle Aeronet a Svobodnou Evropu (a za "pořádkumilovných Němců" zase štval Jan Masaryk z Londýna!), jste v pár slovech daleko líp (bezelstně) ilustroval tu potřebu v něčem identifikovat onu "nějakou současnou režimní propagandu" (vůči níž je ten Aeronet světlonošem pravdy) pana dědek_hank, než se mně podařilo za celé odpoledne. Přesně takhle totiž ty úvahy komonostalgiků fungují, dosadit nějaký o souvislosti očištěný jednoduchý symbol do předem známého vzorce, protože neexistence aktuální systémové "režimní propagandy" je z osobních důvodů jednoduše nepřijatelná...
電車オタク
Středa, 16. září 2020 - 22:44:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2610
Registrován: 9-2009
dědek_hank:
"Jeho snažení je v podstatě v historii zasazeno do období zločinného.
A pak že nefunguje režimní indoktrinace...
"

To není žádná režimní indoktrinace, ale pohled člověka, který v tom částečně žil a zajímá se o historii. Tohle se Vám nepovedlo. To se hodně blíží k překrucování a urážení myšlení lidí (na tenhle pohled opravdu nepotřebuji propagandu).
Středa, 16. září 2020 - 23:24:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2694
Registrován: 7-2017
Kuřil_p:
"To se hodně blíží k překrucování a urážení myšlení lidí."

Pravda vždycky zvítězí, protože vítězná strana si vždy přisvojí monopol na pravdu a její jedině správný výklad. Vae victis. A protože průměrně vzdělaný současný občan demokratického svobodného světa plného informací samozřejmě nechce být na straně poražených, tak se hlásí k těm postojům, které mu nepochybně nadosmrti zajistí příslušnost k té vítězné straně nositelů jediné správné pravdy.
Čtvrtek, 17. září 2020 - 06:30:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22885
Registrován: 5-2002
TH: např. neutajováním existence paktu Molotov-Ribbentrop
Jojo, památníky Otěčestvěnnoj vojny 1941-45 si našinec přebere i s "osmdesátkovým" dějepisem, kde datum 22.6.1941 zmíněno bylo.
Ale cigárpouzdro zmiňující Velikuju vojnu 1914-1917, to už je s tehdejším dějepisem na trochu delší přemejšlení...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 17. září 2020 - 06:41:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22886
Registrován: 5-2002
DH: místo pojmu "propaganda" navrhuji používat pojem "indoktrinace"
Spíš by bylo lepší se na to už vysrat. Zbytečně tím devalvuješ svoje drážně-historické znalosti. [nene]

Je vcelku spolehlivě prokázáno, že průměrně vzdělaný současný občan demokratického svobodného světa plného informací nehledá v nových médiích informace nebo nedejbože pravdu, ale potvrzení svých postojů a předsudků a souhlas s nimi.
Nojo, ale když si tam najdu potvrzení svých stávajících postojů, tak jak můžu být tamtéž indoktrinován k jiným postojům...?

Kromě toho se v jeho myšlení skoro vždy projevuje Dunning–Krugerův efekt.
To ano, sám poskytuješ excelentní příklad... [rofl]

TH: děti ve školách kreslily tank č.23 a že to není ten správný, to se dozvěděly až po desetiletích
To prý byl vzkaz, za kolik let přijedou zas. Jako kouzlo nechtěného fakt dobrý... [ok]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 17. září 2020 - 07:11:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11288
Registrován: 4-2003
dědek hank:Pravda vždycky zvítězí, protože vítězná strana si vždy přisvojí monopol na pravdu a její jedině správný výklad.

Odhlédnu li od nemalých znalostí historie a techniky nejen z oblasti dráhy, tak ať se dědek_hank nezlobí, když ho nazvu s prominutím vymaštěným mozkem. Obzvlášť smutné je toto tvrzení u jinak velice chytrého člověka [sad].
Čtvrtek, 17. září 2020 - 08:22:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2695
Registrován: 7-2017
Noam Chomsky má na 100% pravdu a výroba souhlasu byla a je v bývalých reálně socialistických zemích obzvlášť úspěšná. Tak si toho souhlasu a pocitu sounáležitosti s tou vítěznou a tudíž jistě správnou a morálně bezchybnou stranou užívejte ve zdraví... Aspoň dokud se tenhle dosluhující systém nezhroutí.

https://en.wikipedia.org/wiki/Manufacturing_Consent
https://en.wikipedia.org/wiki/Propaganda_model
https://www.youtube.com/watch?v=382-_NeQlU4
Čtvrtek, 17. září 2020 - 08:53:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1001
Registrován: 3-2013
Moje babička byla - jako jediná v rodině - od r. 1948 dlouholetá členka KSČ. Ovšem jako tehdejší učitelka tam byla vstoupit donucena. V důchodu pak sepsala vzpomínky na své dětství, život a též obecnější texty, odrážející její životní zkušenosti.
Možná bude vhodné se zde o ně podělit. Jde o autentické vzpomínky, za písmeny se skrývají konkrétní lidé a místa. Tyto úvahy psala na přelomu 70. a 80. let, tedy za hluboké totality
Kdo chce, může si přečíst, kdo nechce, ať to přeskočí. Začneme komunisty:

Čtvrtek, 17. září 2020 - 08:56:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1002
Registrován: 3-2013
Něco málo o škole a náboženství:

Čtvrtek, 17. září 2020 - 09:00:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1003
Registrován: 3-2013
A zakončíme reáliemi normalizace:Ale jak říká kolega, "zlatí komunisti",že.
McBain
Čtvrtek, 17. září 2020 - 09:14:07  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26581
Registrován: 5-2002
Hajnej:
"TH: děti ve školách kreslily tank č.23 a že to není ten správný, to se dozvěděly až po desetiletích
To prý byl vzkaz, za kolik let přijedou zas. Jako kouzlo nechtěného fakt dobrý... [ok]"

A za stejnou dobu pak zase vypadnou. [happy] Jo, to se opravdu povedlo.
Čtvrtek, 17. září 2020 - 09:41:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2696
Registrován: 7-2017
Já nechápu, proč zdejší skvadra nositelů geniálních supermozků předpokládá, že každá kritika současných poměrů je automaticky obhajobou poměrů minulých. Někde v tomto řetězci úvah musí být logický faul:
bývalý režim = zločinný režim
kritika dnešních poměrů = obhajoba minulého režimu
kritik dnešních poměrů = vymaštěný mozek
Čtvrtek, 17. září 2020 - 09:50:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12575
Registrován: 8-2012
vítězná strana si vždy přisvojí monopol na pravdu a její jedině správný výklad
pocitu sounáležitosti s tou vítěznou a tudíž jistě správnou a morálně bezchybnou stranou

Je smutné sledovat tu potřebu nořit se do stále hlubších sraček... bohužel, tyhle ideologické žvásty zase jen potvrzují, že se cítíte být na poražené straně, jen je to těžké si přiznat, že půlka života byly promarněné roky.
Vždyť kritika současných poměrů (které se rozhodně nezříká nikdo - mimo jiné proto, že kritizovat může, právě kvůli neexistenci "monopolu na pravdu") není zároveň vámi postulované černobílé škatulkování na vítěze a poražené a její ostřelování z pozic "jednou se tenhle systém zhroutí" jasně vypovídá o tom, že v tom je něco víc než jen běžná korektivní argumentace.
Jenže když abstrahuju od toho, jak vypadá a jak se prosazuje dnešní monopol na pravdu, protože to by způsobilo další sprchu absurdních tezí (jo, odvolávky na Chomskyho to rámují velmi symptomaticky), stačí zamyslet se nad "monopolem na pravdu" v dobách, kdy o tom vašem "vítězi" ještě nebylo rozhodnuto... v letech sedmdesátých, osmdesátých v porovnání SSSR (utajování Černobylu) a USA (např. "aféra Watergate"), nebo třeba mých oblíbených srovnání obou (výchozích z ceteris paribus podmínek) Němecek.
No jo, tak si holt musíte počkat na zhroucení tohohle stovky let "dosluhujícího" systému, abyste se zase dostal na vítěznou stranu [happy]
電車オタク
Čtvrtek, 17. září 2020 - 10:55:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13440
Registrován: 5-2004
Jo, nekdo ty roky samozrejme promarnil a ted ma mindrak a "ma o cem psat".

Jini se ucili a venovali svym konickum. A bylo se co ucit. V praci i mimo ni.

Treba nebylo od veci se naucit doma delat beznou udrzbu protoze " nebyli remeslnici" - dnes kdy nejsou tuplem se to sakra hodi.

Jen se jaksi neslo naucit si treba spravovat zuby. Protoze tehdy byli zubari i "na konci sveta" a dnes nejsou i ve velkych regionech.
Čtvrtek, 17. září 2020 - 10:57:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12579
Registrován: 8-2012
Hm, dorazil další poražený.
電車オタク
Čtvrtek, 17. září 2020 - 11:05:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 48
Registrován: 8-2015
dědek_hank:
"Noam Chomsky má na 100% pravdu"

Noam Chomsky, jeden z těch, co kritizují kapitalismus a Západ z bezpečného blahobytu USA.

[biggrin]
„souhláska-samohláska“, tedy pro BA, BE, BI(Y), BO, BU, CA, CE, … atd.
remington
Čtvrtek, 17. září 2020 - 11:55:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 66
Registrován: 9-2019
DH Já nechápu, ...že každá kritika současných poměrů je automaticky obhajobou poměrů minulých.

Ale vždyť to děláte celou dobu Vy osobně, a v blahu internetové anonymnity (na kterýžto výdobytek jindy tak rád a nahlas nadáváte) Vám v tom "binárním" nálepkování "s námi/proti nám" sekunduje Vlček a další frustráti a komonostalgici. Jděte s tou polarizací všeho a všech fakt už do [zadnice], je to doufám řečené dost výstižně. Svět není černobílý! I mě na současnosti sere mraky věcí, ale nesrovnávám s tím co bylo (a ne, že bych nemohl). Bohužel těch, co se snaží koukat dopředu, je ve společnosti asi menšina. Převažují frustráti, kteří svůj osobní neúspěch a neschopnost se zorientovat automaticky otáčejí v dřívbylolípáctví. Většině paměť sahá někam do puberty, proto tak těžce kvete komonostalgie. A proto jsme jako společnost furt tam kde jsme.

Aspoň dokud se tenhle dosluhující systém nezhroutí.
Ano. Všechno jednou začíná a jednou skončí, dobré ráno. Doom-saying, konspirační teorie, vytrhování z kontextu, polarizování s cílem okamžitého vymezení se proti té "druhé" názorové skupině, nálepkování, dehonestování, permanentní negativismus, neschopnost vnímat přítomnost, vzývání idealizované minulosti... to je asi český národní sport.

PS: Jak už tady zaznělo, tady spíš ventilujte svoje znalosti z železniční historie, ty jsou hodné obdivu.
Čtvrtek, 17. září 2020 - 11:57:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13443
Registrován: 5-2004
Poražený?

Já si zažil spoustu věcí co jsou neopakovatelný (z oblasti dráhy i života) od volného pohybu v přírodě (kdy se třeba mohlo v Krkonoších na borůvky do míst kam to dnes nejde protože sběrači by poničili borůvčí které Krnap následně likviduje protože prorůstá všude, asi jako to bylo s výsadbou a kácením kleče...), jízd s párou ať už v Maďarsku s Vitézem nebo Polsku s Tkt z Kudowy/Poreby nebo Pt47 s patrama z Klodzka do Valbřucha (nikoli s hejnem šotoušů ale běžnejch cestujících), jízdu tramvají stylem vlání za tyčí na schůdkách neb dál se nešlo dostat.

Ba zážitky ze služebních cest třeba do Unionu a pohled na ubíhající gumu v Tr9 dírou vyrezlou skrz podběh, scepky Tr9 v Kyjevě, výloha řeznictví se dvěma prasečíma hlavama uřízlejma zřejmě nějakou motorovkou mezi kterejma čuměl Lenin...

O tom kolik se tehdy užilo srandy i v práci ani nemluvě. Při dnešní "korektně předpisovým" výkonu práce "podle všech pravidel" kdy se např v některých podnicích musí člověk povinně držet na schodech klandru si o něčem takovým nejde nechat ani zdát. Dnes lidi čuměj stačí nahlas pozdravit při nástupu do vlaku nebo busu "co, proč, kdo...".
Čtvrtek, 17. září 2020 - 12:02:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13444
Registrován: 5-2004
"I mě na současnosti sere mraky věcí, ale nesrovnávám s tím co bylo"

no tak nesrovnávejte. Pár lidí srovnává protože například z toho vytěží poučení co fungovalo, co fungovat mohlo a co nemohlo a to i ve vztahu k dnešku.

Já si třeba před třiceti lety nemyslel že se dožiju znovu doby kdy nepůjde cestovat natož tak kam to šlo i tehdy.

Jinak asi nejlepší léta co se týče svobody a pohody byla první půle devadesátek. Od tý doby už se jen utahujou šrouby a řek bych že čím dál rychlejc. Uvidíme jestli momenťákem nebo se povede šroub přetrhnout.
remington
Čtvrtek, 17. září 2020 - 12:28:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 67
Registrován: 9-2019
Ne, já nesrovnávám, proč mi to radíte?
Vy si klidně srovnávejte dál.
Čtvrtek, 17. září 2020 - 12:40:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12584
Registrován: 8-2012
nebo Polsku s Tkt z Kudowy/Poreby nebo Pt47 s patrama z Klodzka do Valbřucha
13. prosince 1981 byl v Polsku vyhlášen výjimečný stav (fakticky tam Jaruzelski provedl státní převrat). Až do roku 1989 se do Polska mohlo pouze na tzv. "pozvání" (ev. se vy/zneužíval institut tranzitu), šotouši chodili fotit polské páry přes čáru v Osoblaze a disent se scházel na Sněžce. Ale podle monopolu na pravdu jsme byli bratrské národy a vlček tam jezdil na páru. Díky za připomenutí té skvělé doby a návrat k "Historii železnice".
電車オタク
Tranďák
Čtvrtek, 17. září 2020 - 13:29:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 52
Registrován: 9-2006
Petr_vlček:
"O tom kolik se tehdy užilo srandy i v práci ani nemluvě."

Taky to tady podle toho vypadalo. [crazy]
Čtvrtek, 17. září 2020 - 13:34:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13446
Registrován: 5-2004
Spis vypada dnes. Hafo nasranejch lidi co jen koukaj koho bonznout pro nejakou picovinu dumajicich jestli i pristi rok dokazou platit hyposku.
Čtvrtek, 17. září 2020 - 13:44:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10604
Registrován: 4-2003
Petr Vlček: Při dnešní "korektně předpisovým" výkonu práce "podle všech pravidel" kdy se např v některých podnicích musí člověk povinně držet na schodech klandru


Důvod proč se v Amazonu, divizi "pro blbce", musíte držet zábradlí vyplývá čistě principu lidské psychologie a principů řízení určitého typu lidí a jeho zvýšené koncentrace na jednom místě. Protože jinak by toho půlku rozkradli a udělali z toho kůlničku na dříví. Tyhle principy stejně tak dobře fungujou třeba i v armádách. Je to zcela nezávislé na politických poměrech. Řídit netáhla, co neudělají nic jak mají je taky normálního člověka mimořádně psychicky náročný a většina lidí tohle ani dlouhodobě nedá.

Mně v tomhle ohledu stačila ZVS a třeba týpek, co při jakémkoliv pokusu o komunikaci pronesl jen "za nejmíň".y se třeba mohlo v Krkonoších na borůvky do míst kam to dnes nejde protože sběrači by poničili borůvčí které Krnap následně likviduje

Nebo se třena dávno nesmí používat Travex. To je ovšem běh života, přirozený vývoj a nemá to nic společného s politikou, natož s tím, jestli na hradě sedí Husák, Havel či či Zeman.

Vy prostě nejste schopen některý věci pochopit, tak za to automaticky může politika, režim a tak podobně.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 17. září 2020 - 14:34:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10605
Registrován: 4-2003
dumajicich jestli i pristi rok dokazou platit hyposku

Tak hlavně většina těch lidí má za tu hypotéku výrazně lepší bydlení, než vy v té dělnické kolonii/bytovkách u bývalých železáren. A když to nebudou schopni splácet, tak se v nejhorším vyrovnají s bankou a vrátí se do něčeho jako máte Vy.

Ano, pro někoho ta představa může být dosti stresující... Vaše péče o ty lidi je ovšem vzhledem k výše zmíněnému tzv. "přímo dojemná". ˇ
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 17. září 2020 - 15:00:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13447
Registrován: 5-2004
inu nekdo preferuje bytovku bez hypo a jinej panelak s hypo. zajimavy bude to vyrovnani s bankou a odchod do bytovky za trzni najem. navickamkdyz prazdny byty model centrum prahy se tujaksi nevyskytujou.

o tom ze na rozdilod panelaku naplacato kde se lidi znaj leda podle auta se tady lidi znaj dost osobne, tudiz se tu na rozdil od novy nocleharny naplocho na protejsim kopci nestava ze by dojelizlodeji s nakladakem a nerusene vystehovali barak neb okoli nevi kdo se tam nebo odtud stehuje.

o jinym smoulovu jehoz vystavbu jsem sledoval a kde bych po ruznych ukrajincich a pod co to staveli a maskovali kazdou chvili pruser zase muzu rict ze bych tam byt nechtel ani na hyposku ani kes.
Čtvrtek, 17. září 2020 - 15:38:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12588
Registrován: 8-2012
A nestačilo by prostě napsat "dřív bylo líp" (pro vlčka) a "stojí to za hovno"?
電車オタク
Čtvrtek, 17. září 2020 - 16:37:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10606
Registrován: 4-2003
zajimavy bude to vyrovnani s bankou a odchod do bytovky za trzni najem

Banky a advokátní kanceláře tohle sekají jak Baťa cvičky a nevím proč by někdo měl jít nutně do bytovky za tržní nájem.

bych tam byt nechtel ani na hyposku ani kes

Ale jiný chtěj, protože nežijou život Petra Vlčka.

Ano před 30 lety bylo líp, protože jste s takovýma lidma nebyl konfrontován.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

McBain
Pátek, 18. září 2020 - 13:16:24  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26584
Registrován: 5-2002
RadekŠ:
"To je ovšem běh života, přirozený vývoj a nemá to nic společného s politikou, natož s tím, jestli na hradě sedí Husák, Havel či či Zeman."

Přesně, já si taky myslím, že dnešní západoněmecký (nemyslím nějakého ex-DDR ostalgika) nebo rakoouský pamětník bude na dobu za Kohla nebo Adenauera, resp. Vranitzkyho nebo Kreiskyho vzpomínat se stejným sentimentem, s jakým dnes někteří našinci vzpomínají na dobu před rokem 1989 i nás. Ale takový je svět a život, nic nezůstává stejné.
Pátek, 18. září 2020 - 19:43:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 49
Registrován: 7-2017
Pánové, táhněte už laskavě do Všeobecné neželezniční diskuse. O historii železnic zde už dlouho nic zajímavého nebylo. Děkuji. Jaroslav Kolský - fíra na penzi.
Sobota, 19. září 2020 - 12:33:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2611
Registrován: 9-2009
pudr.kolsky: Bez znalostí tehdejší politiky nelze psát o historii železnic. Železnice je již od počátku úzce spjata s politikou.


Dotaz: Ve filmu "Černá dynastie (1962)" je pro jednu retrospektivní scénu použit skutečný dobový dokument, kde je vidět po náletu z března 1945 zničená továrna "Českomoravské strojírny, a. s. (později opět ČKD)" v Praze-Libni. Je zde vidět i jedna "neznámá" lokomotiva (?).
Tehdy bombardování údajně "přežila", v té době ještě nedodaná, nová akumulační lokomotiva (typ CN 40a) výr. č. 2191. Zákazníkovi byla dodána údajně až 19. července 1945. Je lokomotiva z tohoto filmu onou akumulační lokomotivou?

Neděle, 20. září 2020 - 09:03:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3155
Registrován: 7-2005
ad Kuřil - ano, politika a železnice jsou propojeny pevnými vazbami, především penězi. To bylo vždy. Za to jak se na historii čehokoliv dívají dnešní čtenáři, je o tom, jak moc poutavě jim to autor napíše a jak je vtáhne do svého vnímání reality. Lidé měli své jisté a dokud se něco nezměnilo, co narušilo zaběhnuté rituály (standardy), tak to fungovalo daným způsobem. Většina lidí často nemyslela na nic jiného než aby se najedla a přežila další zimu. Před rokem 1848 byli vázáni jako poddaní svému pánovi.....před rokem 1919 byla 12 hodinová pracovní směna (kromě horníků a jiných těžkých zaměstnání) ....
do začátku 60. let byl 6ti denní pracovní týden....Nechci vyzdvihovat sociální výdobytky a podobně, ale jen to, že v určité době se nějak žilo a pokud si případný pisatel neuvědomí a bude na dobu koukat dnešníma očima, bude to hodně zdeformováno.

Fotka z filmu - je to akumulačka, ale ta "bandaska" mi přijde moc dlouhá. Spíš jak Florisdorf typ H 90, což ve 3 kusech měly Stalinovy závody v Záluží (dodány samozřejmě německé firmě v roce 1942, zde č.9 až 11). Menší sestřičku, typ H 40, měly Ostravské chemické závody, kam přišla až v roce 1949 jako reparace
Neděle, 20. září 2020 - 11:19:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2612
Registrován: 9-2009
Zdepa: "že v určité době se nějak žilo a pokud si případný pisatel neuvědomí a bude na dobu koukat dnešníma očima, bude to hodně zdeformováno."

Myslím, že základem historika je dopátrat se pravdy a dost pochybuji, že by se nechal ovlivňovat. Myslím, že by ho takové snažení brzy přestalo bavit. Netuším, kde přispěvatel "dědek_hank" vidí vítěznou stranu (vítězná strana si vždy přisvojí monopol na pravdu a její jedině správný výklad) a režimní indoktrinaci? Neexistuje žádná vítězná strana a už vůbec ne režimní indoktrinace. Současný systém je jednoduchý a nenutí občana se o politické výklady historie vůbec zajímat. Navíc není žádnou povinností zvolených zástupců a zákonodárců vytvářet nějaké směrnice o výkladu historie (za takovou práci nejsou placeni).

Diskuze právě začala v souvislosti s knihou o Záluží, takže jsem si na tenhle záběr akumulační lokomotivy vzpomněl. Film se snaží být historicky věrný. Překvapilo mne, že pro krátký záběr, který simuluje období války a konvoj nových lokomotiv z Libně pro DR, se použily skutečné lokomotivy řady 555.1 (ve filmu označeny řadou 50 DR), které byly patrně kvůli filmu vyleštěny či natřeny. Netuším však, jestli vložený dokument o továrně po náletu je skutečně Českomoravská strojírna? Fotografii akumulační lokomotivy s výrobním číslem 2191 jsem dosud neviděl.

Ve scéně simulující válečná léta jsou vidět čtyři lokomotivy řady 50 DR (555.1 ČSD), které vypadají jako nové.
Neděle, 20. září 2020 - 14:40:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3156
Registrován: 7-2005
Schvalovačka z ministerstva by byla, ale fotka asi ne. Je to divné, když to byl první kus nového typu.
před tím byla jen úzká pro Ervěnice a menší typ pro jámu Pokrok (dnes NTM)
Na druhou stranu, kolem roku 1948 se konstruktéři ČKD zajímali o reparační lokomotivy, které chodily z Německa. Takto byl i ing.Mizerovský v Novákách se podívat na nějakého Esslingena...., který nakonec skončil v Neratovicích

Neděle, 20. září 2020 - 14:42:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3157
Registrován: 7-2005
oprava chyby, to barevné schéma patří této
Neděle, 20. září 2020 - 14:51:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3158
Registrován: 7-2005
ad Kuřil - "pro oči nevidím", tak existuje viz Zeithammer 2.díl "české stavby...", str.349 dole
Úterý, 22. září 2020 - 15:11:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3833
Registrován: 11-2007
Přátelé, jak je správně označení našich drah za II.světový války - Böhmisch-Mährische Bahn - Českomoravské dráhy nebo Protektoratsbahnen Böhmen und Mähren - Protektorátní dráhy Čech a Moravy? Díky
Úterý, 22. září 2020 - 15:15:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 928
Registrován: 10-2007
viz Wikipedie

případně viz podrobná práce o Železnici za protektorátu

(Příspěvek byl editován uživatelem Joe.)
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Úterý, 22. září 2020 - 17:39:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3834
Registrován: 11-2007
Díky, ta práce je podstatně zajímavější.
Čtvrtek, 24. září 2020 - 23:32:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3159
Registrován: 7-2005
Podle nařízení protektorátní vlády číslo 178 Sb. z 13. července 1939 byl ustanoven podnik „Protektorátní dráhy Čech a Moravy“. V čele Protektorátních drah Čech a Moravy stál generální ředitel a činnost Protektorátní drah Čech a Moravy podléhala ministerstvu dopravy.
Výnosem ministra dopravy z 24. srpna 1939, č.j. 73033-II/4-39, na základě vládního nařízení číslo 178 Sb., nabylo uvedené nařízení platnost 9. srpna 1939. Od téhož data státní podnik „Československé státní dráhy“ užívá názvu „Protektorátní dráhy Čech a Moravy“ (zkráceně ČMD) a v německém znění „Protektoratsbahnen Böhmen und Mähren“.
V rámci této změny bylo upraveno i označení názvu „Ředitelství státních drah“ na „Ředitelství drah“ a německém znění „Eisenbahndirektion“.
(věstník MD č. 39, 40 /1939, zákon 178/1939 Sb., 222/1939 Sb.) od 24.8.1939
Pátek, 25. září 2020 - 19:27:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2613
Registrován: 9-2009
Zdepa: Díky moc.
Pátek, 25. září 2020 - 21:20:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3837
Registrován: 11-2007
Taky díky
Pondělí, 05. října 2020 - 17:44:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 10-2020
Ahoj všichni! Omlouvám se za chyby, píšu prostřednictvím překladače. Jsem velkým milovníkem železnic a dlouho mě zajímá otázka: co umožnilo České republice udržet tak velký objem regionální železniční dopravy dodnes? Malé vlaky (spíše autobusy na kolejích) 810 a dokonce i relativně nové 814 jezdí po celé zemi, často mnohokrát denně. Žádná jiná evropská země, od Španělska po Ukrajinu, nic podobného nemá; Existuje jen velmi málo regionálních linek s osobní dopravou a ty, které mají vlak jezdí jednou nebo dvakrát denně. V čem spočívá jedinečné tajemství České republiky? V článcích, které se mi podařilo najít, je tato situace považována za samozřejmost, ačkoli i sousední země již před 20–30 lety zničily motorové vozy pro „nerentabilnost“ a nahradily je autobusy. Byl bych vděčný za jakékoli materiály k tomuto tématu.
Pondělí, 05. října 2020 - 19:40:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 484
Registrován: 7-2017
Jsme prostě borci, no..., a taky jsme zjistili, že jisté vývojové směry jsou slepá ulička. Ale co bych povídal, pusť si tuhle klasiku, kde je vše jasně a přehledně vysvětleno: https://www.youtube.com/watch?v=mq2dqq8lg4Y
Úterý, 06. října 2020 - 16:38:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 10-2020
Bobmaster moc děkuji za odpověď! Vynikající karikatura, jejíž morálka je, že největší neznamená nejlepší! Pokračování není o nic méně symbolické https://www.youtube.com/watch?v=Kvx2c15plbc Ale kdo je ten malý chlapeček Pašíček? A proč byl to on, kdo viděl to, co ostatní neviděli?