Diskuse » Železnice » Maďarsko a Balkán » Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 29. 9. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 29. 9. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pátek, 28. srpna 2020 - 14:11:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4091
Registrován: 9-2003
TMB: A co jsem napsal já?
NOBLE BRICKS
Pátek, 28. srpna 2020 - 22:46:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 765
Registrován: 3-2005
ZFJ: no nevím, divím se tomu napsanému, to platilo ještě tohle pondělí,kdy byly volné jednotky míst,,, tuším asi od útery nebo středy se to zlomilo,,,v den odjezdu píšou přes 200 volných míst...(Brno nádr)
Sobota, 29. srpna 2020 - 19:48:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 996
Registrován: 3-2013
No, jen tam v tom druhém dž vypadlo d.
Sobota, 29. srpna 2020 - 22:30:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4097
Registrován: 9-2003
TMB: No jo, provozní slepota. To mám za to, že jsem byl líný hledat v kódech to echt přeškrtlý D.
NOBLE BRICKS
Neděle, 30. srpna 2020 - 17:57:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1367
Registrován: 6-2019
Zahájena modernizace Kostenec - Septemvri:
https://www.railwaypro.com/wp/kostenets-septemvri-modernisation-b egins/
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 31. srpna 2020 - 21:39:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3801
Registrován: 5-2002
Vantju: jakkoli je Slovinsko vyspělá země, co se železnice týče, tak je to Balkán. Zato ale třeba na takové trati z Jesenice do N. Gorice zažijete krásnou c.k. atmosféru s muškáty v oknech stanic, vyfešákovaným panem výpravčím a mechanickými návěstidly.
Nezapomínejte, že Slovinsko má velmi dobrou síť autobusových spojů. Když si k tomu přidáte malý počet obyvatel a fakt, že dráhy byly stavěny relativně úsporným rakouským způsobem, a tedy s četnými oblouky (např. mezi Lublaní a Jesenicí je max. 100km/h, na dost místech ale jen 70), tak z toho vyjde, že dráha má dost velký problém najít nějaké opodstatnění.
Spojení přes Villach má další problém: přímý vlak Lublaň - Villach - Salcburk (- někam dál) by byl buď netaktový exot, nebo by to znamenalo přetržení jednoho vlaku linky Vídeň - Klagenfurt - Villach - Salcburk. A to se v Rakousku nebude líbit. Přidávání přímých vozů taky neprojde.
Úterý, 01. září 2020 - 01:02:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2190
Registrován: 7-2017
Brr: Tohle už je vyřešeno Koralmbahn+Semmeringem, tím odpovídajícím přetočením taktových uzlů a protáhnutím linky rj [Praha] - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - [Jesenice–Ljublaň]/{Tarvisio–Venezia.} ;-)
Úterý, 01. září 2020 - 01:10:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2191
Registrován: 7-2017Fahrplansystem von der Vollinbetriebnahme der Koralmbahn bis zur Inbetriebnahme des Semmeringbasistunnels


Systemangebot auf der Linie «FV HB Nord<>Süd» im Marktsegment hochrangig- beschleunigter Fernverkehr (rund 2,76 Mio. Zug-km p.a.): Zweistundentakt (Praha –) Břeclav – Wien – Graz – Villach, vsl. vier Zugpaare davon bis und ab Tarvisio (– Venezia) und vsl. fünf Zugpaare Villach – Jesenice (– Ljubljana und ggf. weiter) teilweise durchgebunden in Villach Hbf


Systemangebot auf der Linie «FV HB Nord<>Süd» im Marktsegment Nachtverkehr (rund 0,46 Mio. Zug-km p.a.): Je ein Nachtzugteil Wien – Salzburg – Tarvisio (– Venezia), Wien – Graz – Tarvisio (– Roma), Wien – Graz – Tarvisio (– Milano)


Systemangebot auf der Linie «FV HR Süd-Tauern» im Marktsegment hochrangiger Fernver- kehr (rund 5,93 Mio. Zug-km p.a.): Zweistundentakt Wien – Graz – Villach – Salzburg (– München und ggf. weiter), im Abschnitt Wien – Villach zu einem Stundentakt verdichtet, zu- sätzlich vsl. zwei Zugpaare Villach – Lienz und vsl. zwei Zugpaare (Ljubljana und ggf. wei- ter –) Jesenice – Villach teilweise als abweichende Durchbindungen in Villach Hbf
Systemangebot auf der Linie «FV HR Süd-Tauern» im Marktsegment Nachtverkehr (rund 0,29 Mio. Zug-km p.a.): Je ein Nachtzugteil (München –) Salzburg – Tarvisio (– Venezia), (München –) Salzburg – Tarvisio (– Roma), (München –) Salzburg – Tarvisio (– Milano), (München –) Salzburg – Jesenice (– Ljubljana und ggf. weiter)


Fahrplansystem ab der Inbetriebnahme des Semmeringbasistunnels

Im Zuge der Inbetriebnahme des Semmeringbasistunnels sind Ausweitungen auf der Linie „FV HB Nord<>Süd “ geplant, wobei das übrige Taktsystem davon grundsätzlich unberührt bleibt. An dieser Stelle erfolgt daher lediglich eine Beschreibung der Linie „FV HB Nord<>Süd“, für die übrigen Linien gilt die Beschreibung des Abschnitts „Fahrplansystem von der Vollinbetriebnahme der Koralmbahn bis zur Inbetriebnahme des Semmeringba- sistunnels“ weiterhin.

Systemangebot auf der Linie «FV HB Nord<>Süd» im Marktsegment hochrangig- beschleunigter Fernverkehr (rund 4,66 Mio. Zug-km p.a.): Zweistundentakt (Praha –) Břec- lav – Wien – Graz – Villach, verdichtet zu einem Stundentakt Wien Hbf – Graz, vsl. vier Zug- paare davon bis und ab Tarvisio (– Venezia), vsl. vier Zugpaare davon zusätzlich bis und ab Břeclav (– Warszawa) und vsl. fünf Zugpaare Villach – Jesenice (– Ljubljana und ggf. weiter) teilweise durchgebunden in Villach Hbf

Systemangebot auf der Linie «FV HB Nord<>Süd» im Marktsegment Nachtverkehr (rund 0,45 Mio. Zug-km p.a.): Je ein Nachtzugteil Wien – Salzburg – Tarvisio (– Venezia), Wien – Graz – Tarvisio (– Roma), Wien – Graz – Tarvisio (– Milano)


(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
El_ron_de_cuba
Středa, 02. září 2020 - 01:02:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 546
Registrován: 2-2004
JPP: Emona bude od nového GVD protažena o úsek Ljubljana - Terst a v celé trase bez přepřahu.
Středa, 02. září 2020 - 11:23:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 998
Registrován: 3-2013
To je určitě skvělé, ale dá se na tu Emonu dostat nějak rozumně z ČR do Vídně?
Čtvrtek, 03. září 2020 - 20:00:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1390
Registrován: 6-2019
Tento víkend opět jízdy na bývalé úzké Sibiu - Agnita, úsek Cornățel a Hosman.
http://www.sibiuagnitarailway.com/rezervari/index.php?fbclid=IwAR 1KhN_jSndflDeWM0prSiQiId3LPzFhAdrQkpFLwUoWiYLhCQDHLC4u7Ao
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 03. září 2020 - 23:33:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4650
Registrován: 9-2007
Dá - novým Sp z Brna do Břeclavi na "Chopina" a tím do Vídně. Bohužel zmíněný Sp je zatím ve směru do Břeclavi veden v pondělí a v opačném směru v pátky, soboty a neděle. Opačný směr je trochu na krev, ale z průvodcování si vzpomínám, že Emona vždy přijela na stejné nástupiště jako stál Chopin do (tehdy ještě) Prahy a Varšavy, takže k přestupu stačilo pár kroků vpřed v rámci jednoho nástupiště. [happy]

Nicméně je škoda, že ty dvě sedačky z Metropola musí skončit zrovna v Břeclavi bez přípoje do Brna. Tam dávným Metropolem cestovalo na poměry dost lidí, z neděle na pondělí to byly i davy. Dnes jsou sice sedačky na konci, ale být za částí soupravy do Varšavy, tak loko se soupravou odstoupí, na vozy najede nějaká plechovka, do půlnoci dorazí do Brna (a zajistí tak přípoj i od Vídně) a ráno akorát odveze vozy zase do Břeclavi, po nástupu/výstupu najede opět na soupravu 477, plechovka odstoupí a na vozy najede 380 s WL a Bc od Prahy. Tím by nevznikla žádná potřeba se soupravou manipulovat, loko by následně pendlovala s nocujícími Bymáky na Os Břeclav - Vranovice/Šakvice a zpět a večer by se zase stejnou cestou dostala do depa. [vypravci]

EDIT: První odstavec platí dle návrhu GVD 2021, co je na Portálu SŽDC, druhý odstavec (snad) zatím bohužel neplatí.

(Příspěvek byl editován uživatelem vantju.)
Pátek, 04. září 2020 - 08:45:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 999
Registrován: 3-2013
Tak alespoň něco. Když jsem posledně jel do Zagrebu, kde jsem chtěl být odpoledne, variantu osobáku Brno - Břeclav s odjezdem ve 4 hod. ráno jsem zavrhl a raději odjel už posledním Railjetem ve 21.20 o den dříve.
A místo osmihodinového přespávání na hbf. ve Vídni, jsem pokračoval přípojem až do Mürzzuschlagu. Tam jsem musel přežít jen tři hodiny do odjezdu ranního osobáku do Grazu, kde jsem se musel nějak zabavit tramvajemi od 6 hod do příjezdu Emony v 10.45.
Takže příště pojedu v pondělí.
Sobota, 05. září 2020 - 17:15:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1395
Registrován: 6-2019
Prázdninový den v Maďarsku a zvláštní příloha pro pana Štancla.
Rychlá návštěva začala nočním přesunem z Nitry k Balatonu a ranním popojením lokálkou z Fonyódu do Kaposváru. První ranní spoj (Bzmotík + Bzx) byl solidně obsazený solidně nacamranou mládeží, z nichž většina jela až do Kaposváru. MHD + meziměstským spojem jsem dojel do Szentlászló, odkud je to asi 6 km z úzkokolejce v Almamelléku. Sice se dá (kupodivu i o víkendech) dojet až na místo, JŘ autobusů však počítají s delším pobytem, než jsem si mohl dovolit. Vyšel jsem tedy rychlým tempem po silnici na východ. A fungovalo to pořád stejně jako kdysi - asi třetí auto mi zastavilo a hodilo až k úzkokolejce. Tak už dávno nevozí dříví z lesů, ale rodinky s dětmi na výlety. Děti jsem tentokrát nechal doma a projel se sám. Zpáteční jízdné za zhruba 110 Kč, délka 5,5 km veřejné části, posledních 0,5 km už jezdí jen prázdná souprava do bývalé staničky Sasrét Füresztelep na objetí. Staničení je historicky uváděné i s odbočkou k oboře Lukafai Elágazás (1,1 km). Jízdní řády se s lety moc neměnily - počátek 70. let min. st. tři páry v pracovní dny, s novým tisíciletím už jen jeden a s přechodem na turistický provoz pak provoz jen o letních víkendech. Proměnila se i výchozí stanice a zázemí dráhy, přibylo nově vybudované "depo". Akorát samotný kraj zůstal hodně odlehlý a proto jsem se tam dostal až letos. V Sasrétu mašinka chcípla a na cestu zpět musela přijet přípřež.


Zpátky do Szenlászló opět autostopem a stejně až do Szigetváru. Po jedné jsem už obědval před hradem. Městečko moc restauraček nenabízí, tu pod hradem klidně vynechte. Dobrý podnik je hned naproti nádraží, u autobusáku. Po letních redukcích jezdily mezi Szentlőrinc a Gyékényes jen jen dva spoje, v klasice pak jen dálkový rychlík z Pecse do Zalaegerszegu.
A ta zvláštní příloha pro Marcela: PPS Gyékényes [proud]
Hned naproti výpravní budově je nádražka s velmi krásnou a neuvěřitelně laxní obsluhou. Nicméně chladit se dá, výhled do kolejiště bohužel ne.
Poslední trať MÁV do sbírky mě donutila jet domů pomaleji, opět přes Kaposvár. To bylo zpestřené výlukou ze Somogyszobu do Belegu (všechny vlaky + hodina, jedna souprava na obraty), padlým ubytováním v Dombóváru a nakonec i zjištěním, že novostavby Százhalombatta - Iváncsa a Érd alsó - Érd Maďaři furt nemají hotové (další termit k prosincové změně JŘ), takže ani tato návštěva Maďarska nebyla poslední.

doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Neděle, 06. září 2020 - 09:29:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 715
Registrován: 1-2004
Podle posledních zpráv už v Albánii kvůli nedostatku nafty zase nejezdí ani kolo....
Miroslav_ Zikmund
Pondělí, 07. září 2020 - 18:46:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 627
Registrován: 2-2016
Úvahy o tom, jak by mohla být rozšířena nabídka mezistátního spojení ve Slovinsku je zajímavá. Základním problémem je - kdo to zaplatí. Za jízdu zahraničního vozu po "vlastní" železnici je třeba vlastníku vozu zaplatit nebo vlastními vozy najet stejné kilometry v zahraničí ... když vozy nemám nebo omezené množství, tak budu dopravu redukovat. SŽ nejsou tak bohaté, v minulosti se muselo investovat do oprav infrastruktury v důsledku sesuvů (Slovenska Bistrica), obnova TV po "ledovce" na trati z Lublaně do Divače. Drátizace Pragersko - Hodos taky nebyla zadarmo ...
Pondělí, 07. září 2020 - 20:02:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7719
Registrován: 12-2011
Pragersko - Hodoš byla akce financována z Unie.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Mladějov
Čtvrtek, 10. září 2020 - 09:09:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15015
Registrován: 3-2007
A "spoluúčast" byla nula ?
Pikehead
Čtvrtek, 10. září 2020 - 09:18:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6505
Registrován: 3-2007
Spoluúčast určitě nebyla 90% známá z OPD, bylo tam i financování EIB, které se musí vrátit.

Nicméně i ve Slovinsku mají rozdělenou infrastrukturu (financovanou bojem nějakým jejich SFDI) a dopravce, takže nevidím důvod proč by výdaje na infrastrukturu znemožnily dopravci nakoupit dvacet Flirtů.
Mladějov
Čtvrtek, 10. září 2020 - 09:23:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15017
Registrován: 3-2007
OK, nákup Flirtů neřeším, jen se ptám, protože EU (dost logicky) nikdy neplatí "všechno", jak si řada lidí myslí (a o "postavíme i peachovinu, je to přece zadarmo" zvláště v příhraniční spolupráci nemluvě)
Čtvrtek, 10. září 2020 - 10:25:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4111
Registrován: 9-2003
Ziki prostě zaspal v dobách unitárních státních dopravců a vyrovnávkových kilometrů. A už to tak zůstane.
NOBLE BRICKS
Mladějov
Čtvrtek, 10. září 2020 - 10:35:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15021
Registrován: 3-2007
Dyť to byl tak hezkej šotosvět [wink], jeden rok se dohodnout se Srbem a poslat Béčka do Bělehradu a on nám pošle nějaký Blemty do Prahy, další rok zase expres z/do Kodaně s červenými kočáry DSB, pak třeba Pendolíno do Varšavy, nějaká ta hospoda do Švýcar či lůžko do Amstru..na tom už se realizovalo šotoušů a všimni si - peníze nejsou potřeba, o těch se ani nemluví,dokonalý komunismus [lol]

(Asi jako to bezobslužné lehátko SNCF za totáče do Paříže, co o něm MZ tak rád básní).
Čtvrtek, 10. září 2020 - 16:23:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1289
Registrován: 4-2004
MZ: Základním problémem je - kdo to zaplatí.
Mladějov: všimni si - peníze nejsou potřeba,

ona ta základní argumentační figura K-repu (čili zesměšnění protivníka) ne vždycky vyjde.

ale kvůli tomu jsem sem nešel — mám dojem, že se tu ještě nezmiňovalo obnovení osobní dopravy do Kočevje od 1. 10.: Po 50 letih kmalu spet z vlakom iz Kočevja v Ljubljano. Je to ale Slovinsko, kde železnice v posledních cca 20 letech těžce zaspaly, takže se bude jezdit v pracovní dny a s přestupem v Grosuplje.
Čtvrtek, 10. září 2020 - 21:21:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7733
Registrován: 12-2011
Tak je to opravdu tady, jak jsem psal v létě. A zrovna teď tam nejde jet [angry]
Sobota, 12. září 2020 - 10:22:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 12-2017
Tak tu Albánii můžu bohužel potvrdit.
Neděle, 13. září 2020 - 20:40:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 744
Registrován: 7-2017
https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/v-transylvanii-se-po-skor o-20-letech-opet-rozjel-ikonicky-parni-vlak-40335918#seq_no=6&sou rce=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=20TK8Ne7iG5-202009131835&dop_s ource_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxi ku&utm_source=www.seznam.cz

V Transylvánii se po skoro 20 letech opět rozjel ikonický parní vlak
Úterý, 15. září 2020 - 15:40:31  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16841
Registrován: 11-2005
Rumunsko:

Nová železniční trať na letiště Otopeni přivítala v neděli první vlak. Šlo o zkušební jízdy. Viz: odkaz
Úterý, 15. září 2020 - 21:17:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 46
Registrován: 5-2018
Miskolc - Lillafüred, letos v červenci.
Miroslav_ Zikmund
Pátek, 18. září 2020 - 20:46:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 630
Registrován: 2-2016
Mladějov : TO BEZOBSLUŽNÉ LEHÁTKO jezdilo i za "demokracie" do "konce" svých dnů. Já nemohu za to, že jste tím vlakem v rámci svobodného cestování nejel a neviděl to ve FFM ... chápu, že to dušinka nemůže přenést ... to je osud.
Pátek, 18. září 2020 - 22:44:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7760
Registrován: 12-2011
A platila v tom rychlíku do Paříže režijka?
Sobota, 19. září 2020 - 08:32:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12609
Registrován: 8-2012
FIPka určitě. Jinak by tím nejel (stav duše, nikoli peněženky).
電車オタク
Sobota, 19. září 2020 - 09:04:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1433
Registrován: 6-2019
A platila v tom rychlíku do Paříže režijka?
Dokonce i ta francouzská.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Mladějov
Sobota, 19. září 2020 - 16:21:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15078
Registrován: 3-2007
Miroslav_ Zikmund:
"Mladějov : TO BEZOBSLUŽNÉ LEHÁTKO jezdilo i za "demokracie" do "konce" svých dnů. Já nemohu za to, že jste tím vlakem v rámci svobodného cestování nejel a neviděl to ve FFM ... chápu, že to dušinka nemůže přenést ... to je osud."

???????????
Miroslav_ Zikmund
Sobota, 19. září 2020 - 20:35:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 631
Registrován: 2-2016
T_._H_. : aby měla dušička pokoj, tak jsem tam jel na modrou jízdenku FIP....
Sobota, 19. září 2020 - 21:41:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 425
Registrován: 11-2019
Jezdilo bezobslužné lehátko a bolševická svoloč se měla líp [ok]
Sobota, 19. září 2020 - 22:45:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7764
Registrován: 12-2011
Kdybych měl takový stav duše, tak bych teď v září ušetřil nějakých 2300 Kč za cestu Paris - Brno. Ale zase jsem to dal za nějakých 17 hodin, což by se za starých dobrých časů ujet nedalo.

Ikdyž koženkovým béčkem na FIPku do Paříže, to mohl být nářez [biggrin] odkaz

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
Neděle, 20. září 2020 - 00:09:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 2-2018
S_G: Fakt dobrý, pěkně jsem se k večeru rozesmál 😂😂😂! Jinak bohužel, je to svatá pravda [uhoh]...

M_Z: V intelpetrově odkazu se žádné bezobslužné lehátko nenachází, jen nějaký francouzský ale se servisem. Jak to teda bylo a jezdilo to vůbec v pravidelným kurzu (řazení je zrovna pro období přelom totáče a “demokracie” 🤦🏿 ) nebo v tom byla nějaká další záludnost (erár pro ČSD apod.)? Případně už bylo za “koncem” svých dnů?

intelpetr: Jestli není myšleno tím bezobslužným lehátkem bez servisu to béčko a kupé po dvou lehátkách [kladivo]. Do Paříže slušná nálož [vypravci]... Když tam z toho člověk vylezl, musel být jak v Jiříkově vidění 😂.

(Příspěvek byl editován uživatelem AllForOne(pnzs).)

(Příspěvek byl editován uživatelem AllForOne(pnzs).)
Mladějov
Neděle, 20. září 2020 - 07:19:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15082
Registrován: 3-2007
No já být MZ, tak vás po takovémhle úvodu pošlu s nějakým vysvětlováním do [zadnice].
Neděle, 20. září 2020 - 08:18:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1437
Registrován: 6-2019
Jo, přesně tak. On by totiž ani IP na 99 % nikam nejel, protože by na to neměl nebo nemohl (to, že někdo mohl vyjet byl spíš zázrak), takže argumentovat tím, že si dnes mohu koupil jízdenku na vlak za 2300,- Ke je zcela mimoběžné (nakonec to ani nebyl ubytovací vůz, ale sedačka :-) ).
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Mladějov
Neděle, 20. září 2020 - 08:54:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15084
Registrován: 3-2007
No já taky vím, jak to fungovalo, ale MZ to ví určitě přesnějc :-)
Jo a "demokracie" v uvozovkách - klasika.
Neděle, 20. září 2020 - 09:01:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12622
Registrován: 8-2012
Jak "to, že někdo mohl vyjet byl spíš zázrak"? Vždyť tu dřívbylolípáci setrvale vykřikují, jak se jezdilo tam, kam se dnes nedá [crazy] (i proto dávají tu "demokracii" do uvozovek... to o nich vypovídá všechno). Jasně, bez koženkového béčka do Paříže to už prostě stojí za howno, i když se můžu spontánně rozhodnout a odpoledne tam být... zatímco v roce 1988 byla cesta do Paříže pro průměrného Čecha stejně nepředstavitelná asi jako cesta na Měsíc.
電車オタク
Mladějov
Neděle, 20. září 2020 - 09:10:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15085
Registrován: 3-2007
>v roce 1988 byla cesta do Paříže pro průměrného Čecha stejně nepředstavitelná asi jako cesta na Měsíc.

Mj. tohle moc hezky popisuje Martina Navrátilová (pro místní autisty - tenistka [wink]), jak v Řevnicích koukali s tátou na Západní expres.
Neděle, 20. září 2020 - 11:13:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 312
Registrován: 12-2017
TH: zatímco v roce 1988 byla cesta do Paříže pro průměrného Čecha stejně nepředstavitelná asi jako cesta na Měsíc
Jo přesně tak a proto taky na tom západním expresu stačily do Paříže dva vozy.
Zajímavější to bylo v devadesátých letech, kdy do Paříže jezdili přes léto přímé vlaky dva, přes Lipsko. Co si tak matně pamatuju z doslechu, tak FIPka na území Francie neplatila (nebo platila, ale muselo se něco doplácet), a zas takovej ráj to pro FIPkaře nebyl, ale třeba někdo upřesní. Daleko zajímavější relaci pro FIPkaře byla Itálie a sezóní rychlík do Benátek, kde se stálo i na představku u hajzlíku nebo přímej vagon do Athén tam to jelo dva dny a využívali ho snad jen FIPkaři, tam normální člověk nebyl. A Španělsko bylo taky FIP friendly.
Neděle, 20. září 2020 - 11:17:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 93
Registrován: 2-2018
Mladějov: Viz. SZ. Nejsem ten, co se prezentuje bezobslužným ubytováním kdesi ve Švýcarsku v čekárně (už z toho se dá dovodit jaké asi jezdilo “bezobslužné” lehátko 😂😂😂 ), tudíž můj dotaz byl spíše řečnický a nevidím důvod abych komukoliv lezl do [zadnice] 🤷🏿. Navíc se snažím zeptat jeho zdejším dialektem, to je pro lepší porozumění .

AŠM: intelpetr dal řazení, které bylo platné i po revoluci, takže to bylo už reálné. Jen pro normálního smrtelníka za plnou - musela jízdenka stát hroznej nesmysl ale aspoň už si jí mohl koupit kdokoliv. Taky jsem byl už v 89’ s rodinou v Mnichově ale ne vlakem (a ne nakupovat 😂 )...
Mladějov
Neděle, 20. září 2020 - 12:03:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15087
Registrován: 3-2007
All. Odpovězeno na SZ.
Bandita : I v těch dvou vozech jeli z Prahy do Paříže tak dva Češi, z toho jeden emigrant s "upravenými vztahy s ČSSR" (terminus technicus) a druhý spolupracovník čs. rozvědky nebo to byl občas i jeden a ten samej :-)

To prostě byly primárně spoje pro cizince (inkasování valut) a vytváření Potěmkinovy reality ČSSR jako normální demokratické země (podobně jako ty linky ČSA - a také tradice již od dob první republiky).

Jak to bylo s tím lehátkem sem klidně dám, pokud tak neučiní dříve MZ.
Bugear
Úterý, 22. září 2020 - 23:49:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3850
Registrován: 8-2005
@intelpetr: Není se třeba vzrušovat, Kočevje zatím odloženo na neurčito. Není hotová a vypapírovaná zabezpečovačka a taky zatím není moc čím jezdit, Flirty ještě nemají razítka.
@Vantju: Ty kombinace snad by měly být dané tím, že Rakušan u sebe nechce srbské vozy.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Středa, 23. září 2020 - 09:02:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4669
Registrován: 9-2007
Achjo [crazy] už si teda nevzpomínám, v jakém stavu vozy byly v dobách Avaly do Prahy, ale z pohledu cestujícího jim nemám co vytknout. Téměř ideální stav vlaku Villach - Beograd si pamatuju z roku odkaz 2014, matně si vzpomínám i na Avalu z roku 2008 a souprava stejná, akorát dvě Bmz ÖBB navíc.

Napsal bych, že se moc není čemu divit, když má SrbVoz stav vozů u [zadnice], ale i na té Avale se v posledních letech situace zlepšila. Jedniček je šest, dvojek 14, jídeláky tři.. po nasazení lepší soupravy na Villach a soupravy tvořené dvěma "Bmpz" na Sofii (kde mi to teda přijde mnohem vhodnější, než bulharské Halberstadty) zůstane záloha stále téměř poloviční. Ale Balkán, no. [lol] Dnes většina vozů kromě Lublaně jezdí do Baru na denním IC Tara, což je taky trochu škoda, protože je těmi vozy tvořena celá souprava. Kdyby tam byla alespoň jedna lepší Goša se stahovacím oknem...
Mladějov
Středa, 23. září 2020 - 10:42:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15093
Registrován: 3-2007
Vantju:
"Achjo [crazy] už si teda nevzpomínám, v jakém stavu vozy byly v dobách Avaly do Prahy, "

Já ano. Šmucig zaprášené se silným cigaretovým pachem, velmi často v zimě některý srbský vůz za noci v Praze lehnul na baterky, netopilo to..jednoduše: Prostě Balkán.
Saul_Goodman
Středa, 23. září 2020 - 11:11:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 456
Registrován: 11-2019
Mladějov:
"Já ano. Šmucig zaprášené se silným cigaretovým pachem, velmi často v zimě některý srbský vůz za noci v Praze lehnul na baterky, netopilo to..jednoduše: Prostě Balkán."
Přesně tak, pořádný humáč [crazy] Ten jejich bordel na kolečkách není kompatibilní s naším standartem [pozor]
Čtvrtek, 24. září 2020 - 22:27:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7774
Registrován: 12-2011
Já jsem jel nočním Beogradem z Noviho Sadu do Budapešti a tím vozem mi nasmrádlo oblečení. No a venkovní výzdoba vozu taky taková klasická srbská.
Pátek, 25. září 2020 - 06:33:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1445
Registrován: 6-2019
To ale nebyl smrad. To byla vůně Balkánu. Bez ní jako bych tam ani nebyl. [wink]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pátek, 25. září 2020 - 10:19:20  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16845
Registrován: 11-2005
Možná by stálo za zmínku, pravda trochu pozdě, že se Řeckem prohnal medikán, který přinesl extrémní srážky a vítr o síle přes 100 km/h. Následky jsou na snímkách patrné například zde z okolí Paleofarsalosu. Foto z tratě: odkaz. Doprava byla zastavena od 18. do 22. září.2020.

Velký problém nastal mezi Lianokladi a Larissou u jižního portálu tunelu Othryos, kde se trať zanesly velké sesuvy půdy. Foto: 1, 2, 3


Jinak co se Řecka týče, tak Trenitalia i připravuje jednotky ETR.470 na provoz v Řecku. Konkrétně ETR.470-01 prochází výměnou el. výzbroje (výměna 15 kV 16⅔ Hz AC za 25 kV 50 Hz AC) v dílnách v Piacenze. Celkem bude do Řecka převedeno pět jednotek, a to čísel 01, 04, 06, 07 a 08. Nasazeny budou na trať mezi Atény a Soluní. Jejich uvedení do provozu se plánuje na 25. březen 2021.
Pátek, 25. září 2020 - 11:43:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8008
Registrován: 1-2007
Šari: Díky za report, ovšem první odkaz nefunguje.
Pátek, 25. září 2020 - 12:05:07  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16846
Registrován: 11-2005
Opraveno, dal jsem tam omylem link z překladače. A fotky z dílen v Piacenze jsou zde.
Miroslav_ Zikmund
Pátek, 25. září 2020 - 20:47:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 633
Registrován: 2-2016
AllForOnepnzs : takže bezobslužné lehátko SNCF fungovalo v úseku Praha - FFM jako klasická dvojka (stejně fungovala všechna lehátka v denní době). V úseku FFM - Paris EST jako Bc.
Nemělo žádného průvodce. Mně to taky vrtalo hlavou, ale bylo to tak ... tím spíše, že každý WL, Bc měl v tuzemsku svého průvodce (budiče cestujících), jeden čas dokonce s "kontrolou" jízdenek poté, co vlaky 178/179 byly doprovázeny pouze vlakvedoucím. Průvodčí se zrušil. Ono to fungovalo tak, že když někdo neměl jízdenku, tak průvodce vozu přinesl v hrstičce peníze vlakvedoucímu, ten vypsal K4106 a bylo hotovo. Lehátkový lístek vypsal průvodce sám. JLV se nevyplatilo aby personál fasoval K4106.
Když Bc SNCF přijelo do Prahy na 251, tak v kupatech byly tu a tam rozházené deky a lůžkoviny. Na ONJ našly své nové vlastníky ....
Když jsem tím jel na "pracovní cestu" do Paříže "po bolševikovi", fungovalo to stejně. Žádný personál. Ve FFM přišel "maník" ze "skladu" vzal deky, zatavené lůžkoviny a roznesl to po kupatech. A zmizel. Kontrolu jízdenek prováděl zaměstnanec DB. V opačném směru byl vůz připraven staničním personálem "na odstavném nádraží" v Paříži, kontrolu dělal průvodčí SNCF. Ve FFM přišel "maník", sesbíral deky a lůžkoviny, co nesebral zůstalo v kupé, protože cestující ještě spali.
(viz výše)
Na vagonWEB je uvedeno "servis CIWLT" a co si pod tím jako představujete ? Ten servis spočíval v tom, že "někdo ve FFM (placený CIWLT)" rozhodil v kupé lůžkoviny, resp. sklopil lehátko těm, kdo to neuměli sami ... žádný lokaj CIWLT tam nebyl.
V podstatě podobným způsobem fungují ubytovací vozy v Norsku, Švédsku, Finsku. Speciální lokaj ve WL nebo Bc není, lůžkoviny jsou součástí práce staničního personálu, vlakový doprovod pouze zkontroluje jízdní doklady, případně "prodá" neobsazená místa .... Lokaj budící cestující pro výstup není .... jak se cestující vzbudí je jeho problém, jako když jede na sedačku. Jízdenky a rezervace kontroluje klasický doprovod vlaku, zpravidla četa 1+2. Občerstvení je k mání ve WR.
V Norsku před lety ještě staniční personál v nočních sedačkách připravil na každou sedačku balíček s dekou, polštářkem, nákrčníkem, "odsouzeneckou páskou na oči" a ucpávkou uší. Kdo si to vzal domů, ten si to vzal domů. Tohle nikdo neřešil. "Dezinfekce" a zatavení by zjevně přišlo dráž než nový balíček. V současnosti je příděl "nějak" redukován, fasuje se - asi na základě příplatku ve služebním voze.
Pátek, 25. září 2020 - 23:01:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 12-2017
AL
Elbasan v září 20

Pátek, 25. září 2020 - 23:14:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 12-2017
RKS
Peć - Priština

Priština hln
Sobota, 26. září 2020 - 11:16:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 9-2020
Miroslav_ Zikmund: jen drobná oprava/doplnění - průvodci LLV (ČSD JLV) jízdenky vydány měli (vč. příslušné zkoušky) a to dokonce i sezónní brigádníci, takže vypisovat nebyl problém. Jiná věc byla, že to nebylo příliš populární (s ohledem na možné chyby) a raději se to obvykle nechalo vypsat četu, která byla ráda, protože za to dostávala nějaké odměny. Pokud už z Prahy jel např. HROP p. Straka (hlavní revizor osobní přepravy) domů do Kolína (?), tak nebylo zbytí a vypsat se musela. [happy]
Pondělí, 28. září 2020 - 15:18:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 2-2018
M_Z: Díky za odpověď. Nicméně bych to nenazval úplně bezobslužným (to by si musel člověk to lehátko fakt sklopit sám a povléct balíčkem ze skříňky, vybavenou z nějakého ONJ). Jen nebyl stevard a úplný fullservis cestou (neohřál párky a ani nedělal nikdo snídani). Určitá forma servisu to ale byla...

Mladějov: Odpovím zase SZ, jen teď nebylo moc času [uhoh].

Saul_Goodman: Standardem, jinak je řeč o praporech (vlajkách) [wink].: https://www.pravopisne.cz/2010/10/standard-x-standart/
Saul_Goodman
Úterý, 29. září 2020 - 11:26:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 476
Registrován: 11-2019
AllForOnepnzs:
"Standardem, jinak je řeč o praporech (vlajkách) [wink].: https://www.pravopisne.cz/2010/10/standard-x-standart/"
Hlavně že jsem si to před napsáním googlil a stejně to napíšu špatně [lol]