Diskuse » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT... do 25. 7. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT... do 25. 7. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Neděle, 31. května 2020 - 11:11:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11878
Registrován: 8-2012
No aspoň už chápete význam zde s oblibou navrhovaného postupu, aby např. železniční dopravu zadotoval stát...
電車オタク
ridic_vlaku
Neděle, 31. května 2020 - 11:21:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 109
Registrován: 5-2019
Soudě dle toho jakou vulgární reakci ad hominem pan ivy vyvolal, řekl bych, že trefil do černého.

Na závěr jen technickou poznámku. Najedu-li myší na nick ivy, přečtu si jméno a příjmení přispěvatele, zatímco najedu-li myší na nick T.H., vyskočí na mne email "krotitel šotoušků". Tím si o relevanci výroků toho kterého přispěvatele udělám obrázek sám.
Pikehead
Neděle, 31. května 2020 - 11:57:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6225
Registrován: 3-2007
No já nevím, pokud pan břečťan zahájí prezentaci svojich vizí označením všech zúčastněných za žumpu, tak to podle vás ad hominem není? Dále pokud je problém v tom, že je dotyčný pošuk a frustrát, tak je problém v něm a jiná než ad hominem diskuse moc nepřipadá v úvahu.

No a ad hominem reakce vyvolává i např. Marcel Štancl a ten se tradičně spíš než do černého trefuje do hnědého. A vlastně je tu taky pod občanským jménem, což řidičům vlaku umožňuje relevanci jeho blábolů posílit.
Neděle, 31. května 2020 - 13:31:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 335
Registrován: 3-2018
Tak nám začíná NIMBYsmis
https://www.idnes.cz/usti/zpravy/litomericko-rychlotrat-vlak-spra va-zeleznic-geodeticky-pruzkum.A200525_549372_usti-zpravy_pakr
ridic_vlaku
Neděle, 31. května 2020 - 14:07:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 110
Registrován: 5-2019
No jo pane Pikehead, to jste fakt machři. Brousíte si tu léta ostrovtip na lidech s jakousi formou autismu, ale pak přijde někdo, kdo pracuje s veřejně dostupnou infromací a umí argumentovat. A to se pak se nezmůžete na nic jiného než na vulgarismy a osobní urážky, aniž byste se buď zdrželi diskuse nebo jakkoliv racionálně oponovali.

Víte, ty vaše osobní urážky vypovídají pro nestranného pozorovatele více o vás než o těch, kterým je adresujete.
Neděle, 31. května 2020 - 15:20:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22247
Registrován: 5-2002
PRA: je aktuálně dost otázka, kolik v těch dotačních titulech a v jakých časových obdobích na to budou prachy
Psal jsem zadotovat, ne zatáhnout úplně celý...

P2no: Problém je v tom, že to stejně nakonec zaplatíme my všichni Evropani, protože Brusel žádné peníze nevydělává (stejně jako jednotlivé státy), ale pouze je bere jiným.
Furt lepší, když to půjde na ETCS, než když to půjde na nějaké obskurní projekty.

ŘV: Najedu-li myší na nick ivy, přečtu si jméno a příjmení přispěvatele...
...a stejně z toho vím prd, kde že se to (dle vlastních slov) "do smrti finančně slušně zabezpečil, takže už nemusí hrát podle něčích not".
To u T.H. je aspoň všeobecně známo, že je z Metransu (a kdyby náhodou nebylo, tak to Ivánek Kamarád pro jistotu propíchl).

a umí argumentovat
A co nám tedy vyargumentoval...?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 31. května 2020 - 17:23:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 115
Registrován: 2-2018
Tomáš_záruba:
"Doprava sice patří mezi sdílené kompetence, kde se ovšem národní vlády uplatní jen tehdy, pokud nějakou věc nereguluje EU.
Jenže to, že ji reguluje, je (byla) zase jen a pouze vůle států."

JO a tenhle proces je nevratný, leda že se podaří toho molocha zahubit. Je to něco jako superkorporát - cokoliv se v dobré víře udělá, žije vlastním životem a tvůrci se nestačí divit... Kolik takových situací už lidstvo v dějinách zažilo.
Neděle, 31. května 2020 - 17:26:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11880
Registrován: 8-2012
JO a tenhle proces je nevratný, leda že se podaří toho molocha zahubit
A co bude místo toho, až se to podaří?
電車オタク
Neděle, 31. května 2020 - 17:36:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 116
Registrován: 2-2018
myslíš si, že se dá diskutovat s frustrátem,

Problém je v tom, že největší zamindrákovaný frustrát jste tu vy, pane výpravčí. Už jste otrávil DF ČD a tady se vám to podařilo též dokonale... Nějaký věcný protiargument na tvrzení pana "ivy" neboli Ivana Vaško (stačí se podívat na odkaz na e-mail, ale to vy víte dobře - jen byste nemohl kopat kolem sebe a rozhazovat hnůj) by nebyl? Třeba o režimkách nebo modrogumním myšlení?

P.S.: Když nemůžete v noci dělat v Uhří rambajs plechovýma bednama, tak se lidem alespoň mstíte tím rozsvíceným "vánočním stromečkem"?

P.P.S.: To už jste na tom tak špatně, že si nedokážete představit nic jiného než "jedinou správnou cestu"? Evropa nikdy nemůže být "federací", to jsou jen představy chorých mozků z Bruselu a Štrasburku, které místo správy společných věcí vytváří "suzperstát", ve skutečnosti babylonskou věž.
Neděle, 31. května 2020 - 17:42:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11881
Registrován: 8-2012
Tak z tohohle hejtu mi není úplně jasné, co bude náhradou "zahubeného molocha". Můžete to zkusit ještě jinak?
電車オタク
Desiro
Neděle, 31. května 2020 - 17:51:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3511
Registrován: 2-2004
T.H. Já bych to zkusil!

Především bychom se měli o tu EU pěkně starat, aby se starala jen o nezbytné věci a skutečně uplatňovala princip subsidiarity. Protože jinak nám přeroste ve zlého molocha.

Ovšem obávám se, že současný bruselský režim chce rozšiřovat svoji moc a velikost EU a dělá věci, se kterými nebude podstatná část obyvatel členských zemí spokojena (a bude je dělat z principu neefektivně). No a tak se to položí, místo ní budou národní státy a možná k tomu jako bonus dostaneme chudobu a násilí. Stačí to takhle?
Neděle, 31. května 2020 - 18:29:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11882
Registrován: 8-2012
Sice jsem předpokládal, že se zásadního rozboru dočkám od největšího vymítače zamindrákovaných frustrátů z metransozla, ale to krom nějakých obecných floskulí o chorých mozcích z Bruselu nehrozí. Stejně se celá ta diskuze dá v podstatě shrnout do teze "EU je špatná, protože nemá kompetence, které nemůže dostat, aby je nezneužila" (srv. „Stojí, stojí, ale kdyby seděl, stejně by nepustil, já je znám,“ vřeštěla ta paní a udeřila Jónu deštníkem... [happy] ).
Určitě se shodneme na tom, že za zahubeného molocha dostaneme nekooperující a z principu neefektivní národní státy (sedmadvacet různých úřadů na totéž, sedmadvacet různých předpisů na všechno), k tomu chudobu určitě (likvidace "čtyř svobod", různé tarifní i netarifní překážky) a nenávist+násilí (nacionalistického charakteru) nejspíš taky (se zmizením "Bruselu" jako personifikace nepřítele, který může za pos*aný život kdejakého lůzra, se traumata budou ventilovat jinde, v národovectí). Samozřejmě to celé přece nebude žádný problém, protože si uděláme potravinovou soběstačnost, místo skladů a fabrik pro čužáky budeme pěstovat levnější květák a na tom poli budou hákovat CZ občané.
K tomu příklony k autokratickým řešením a totalitním režimům (to je dost ve voblibě už teď taky).
Jen nějak nevidím ty výhody v "hubení molocha" místo jeho ovlivňování a reforem. Tak špatně na tom jsem...
電車オタク
Neděle, 31. května 2020 - 19:17:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 927
Registrován: 3-2013
V plném rozsahu podepisuji. A ještě dodávám, že ty daně nám stejně z kapsy stát vytáhne tak, jak tak. Akorát pochybuji, že by v případě nebytí EU šlo do veřejné dopravy tolik peněz, jako dnes. Pominu-li železnici, tak třeba jen DPMB si v poledních pár letech díky evropským fondům dost zásadně obnovil vozový park, nemluvě o připravovaných stavbách TT. Ty jihomoravské regiopantery taky nebudou k zahození. Dost pochybuji, že by to samo Brno nebo kraj zafinancovalo, stačí se podívat na předešlá "hubená léta".
EU ty prostředky v jistém poměru alokuje do veřejné dopravy a jsem přesvědčen, že mnozí naši politici by měli raději priority jiné.
Neděle, 31. května 2020 - 19:20:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 928
Registrován: 3-2013
A pokud chcete opravdu rovné tržní prostředí bez dotací, se vším všudy, tak na fungující veřejnou dopravu rovnou zapomeňte.
Neděle, 31. května 2020 - 19:46:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3607
Registrován: 5-2002
pilot.pirx: JO a tenhle proces je nevratný, leda že se podaří toho molocha zahubit.
Nemyslím si. Pokud se národní vlády shodnou, že nějakou kompetenci chtějí zpět, tak se to stane.

TMB: Přesně.
Pikehead
Neděle, 31. května 2020 - 20:37:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6227
Registrován: 3-2007
TMB: Ne, ne, ne, takhle daleko ten myšlenkový řetězec neměl dojít. Šlo o to si kopnout do Metransu, protože není dost modrej.
Desiro
Neděle, 31. května 2020 - 21:05:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3513
Registrován: 2-2004
Když to čtu, to se bude muset EU pořádně posnažit, aby splnila na ni kladené nároky a očekávání. No, a pokud ne, doufám, že kritické množství obyvatel donutí bruselské nebo členské státy z toho vycouvat dřív, než tu neefektivitu, chudobu a nenávist+násilí budeme mít zavedenu jaksi z nadnárodní úrovně...

T.H. Určitě se shodneme na tom, že za zahubeného molocha dostaneme nekooperující a z principu neefektivní národní státy (sedmadvacet různých úřadů na totéž, sedmadvacet různých předpisů na všechno)
No tak uvidíme - abychom se vrátili k železnici - jestli např. ERA bude pracovat efektivněji, než 27 národních úřadů. Abys tu nakonec neprovedl coming out k tomu, že jeden unitární dopravce byl lepší, než 100 pracujících v konkurenčním prostředí ...

jsem předpokládal, že se zásadního rozboru dočkám od největšího vymítače zamindrákovaných frustrátů z metransozla, ale to krom nějakých obecných floskulí o chorých mozcích z Bruselu nehrozí (...) Jen nějak nevidím ty výhody v "hubení molocha" místo jeho ovlivňování a reforem. Tak špatně na tom jsem...
V rámci aktuální reformy molocha v režii mozků z Bruselu má dojít ke zdražení námořní dopravy z a do EU, jistě s následným tolik chtěným a ekologicky potřebným útlumem námořní dopravy a logicky i navazujících přeprav z a do přístavů. Aby nakonec vymítači metransozla neseděli v Bruselu.
Neděle, 31. května 2020 - 22:09:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4335
Registrován: 5-2004
Desiro:
"No tak uvidíme - abychom se vrátili k železnici - jestli např. ERA bude pracovat efektivněji, než 27 národních úřadů. Abys tu nakonec neprovedl coming out k tomu, že jeden unitární dopravce byl lepší, než 100 pracujících v konkurenčním prostředí ... "
To je teda hodně šikmá plocha. [wink]

a k břečťanovi: na tom, zda tu někdo považuje krotitele šotoušků za anonymního, se dobře pozná, jak dlouho tu dotyčný je... [happy]
Pondělí, 01. června 2020 - 10:32:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 66
Registrován: 3-2009
Celkem rozumné shrnutí k připravovanému EU balíčku:
https://finmag.penize.cz/ekonomika/417060-unie-si-jde-pujcit-na-f inancni-trhy-my-nic-my-eu-to-nejaky-fond-z-bruselu

Balíček bude asi schválen.
Pondělí, 01. června 2020 - 12:27:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11889
Registrován: 8-2012
No tak uvidíme
Jo, to je obvyklá strategie - budeme stát a "vidět", maximálně budeme už předem vědět, že STZH, a pičovat v "kuloárech" o házení vidlí. No a následně zkonstatujeme, že jsme to říkali, že barvičkovač/radioblok/jakákoli jiná "česká cesta" je stejně nejlepší, že jsme nepochopeni a je potřeba czexit (budeme mít extra velké hovno, ale můžeme si do něj zapíchnout českou vlaječku).
電車オタク
Pondělí, 01. června 2020 - 13:12:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1123
Registrován: 6-2019
Hezká "diskuze"... Ivy zase jednou chirurgicky přesně řízl do živého a vystihl podstatu.
Stran identity je Ivy snadno dohledatelný a za ním, na rozdíl od některých diskutujících, stojí skutečné výsledky a celoživotní práce.
A více k tomu není co dodat.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 01. června 2020 - 13:35:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10815
Registrován: 4-2003
AŠM:Hezká "diskuze"... Ivy zase jednou chirurgicky přesně řízl do živého a vystihl podstatu.


Je li součást podstaty i toto:...hrubým způsobem deformována hospodářská soutěž, kde je poškozen i český stát, jako vlastník konkurenčních Českých drah

...tak to je akorát takové relativně neškodné petrovlčkovské kvičení, které znamená nic jiného, než touhu po návratu k dřívbylolípu. Bude li ovšem takto kvičích více, tak to bude pro nás doopravdy průser [coze].
Pondělí, 01. června 2020 - 14:04:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11891
Registrován: 8-2012
vystihl podstatu ... evropské fondy poškozují České dráhy tím, že zbyde i na jiné [happy]. Jojo, vystihl tu modrogumní mentalitu "Jediné Správné Dráhy" naprosto přesně, asi výsledky celoživotní práce.
電車オタク
Pikehead
Pondělí, 01. června 2020 - 14:39:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6231
Registrován: 3-2007
AŠM: Ono to tu není soutěž krásy složená z hodnocení životopisu uchazeče a jeho názorů, takže s dovolením soudím jen to druhé. A z toho to vypadá, že břečťan je malá šovinistická veš ducha mdlého (který se projevuje mj. tím, že už u vstupu do diskuse všechny označí za žumpu).

A stále nevidím, do čeho břečťan tak mocně říznul? Že dotace křiví trh je docela jasné každému gymnazistovi a zrovna železnice je celá uměle udržovaná oblast, která by bez státní podpory dnes asi ani neexistovala.

Příkladů na dotace, nad kterými zůstává rozum stát, je hafo (dokonce možná většina), ale "zcela náhodou" se vybere částečné pokrytí nákladů povinného zabezpečovače nejúspěšnějšímu mezinárodnímu dopravci a to je označeno jako "malá domů", jako by si z toho v imperialisti v Hamburku pozlatili hajzlíky na ústředí...
Desiro
Pondělí, 01. června 2020 - 14:40:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3514
Registrován: 2-2004
Tahle diskuse je dobrá k tomu, že se ukáže, kde kdo názorově stojí.

A taky kdo je svým egem ovládán natolik, že se nesníží ke kompromisu, naopak se musí furt vymezovat.

(Příspěvek byl editován uživatelem Desiro.)
ridic_vlaku
Úterý, 02. června 2020 - 21:41:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 5-2019
Ad.:Pikehead, Pondělí, 01. června 2020 - 14:39:05, odstavec 1.

Ach jo, a pak že to tady není žumpa. :-(
Pikehead
Středa, 03. června 2020 - 07:43:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6237
Registrován: 3-2007
Mně se zdá, že toto slovo (nejen) břečťan trochu zprofanoval a udělal z toho takovou univerzální nálepku na kohokoliv, kdo s ním nesouhlasí. (Něco jako když Putin řekne, že je někdo fašista, z toho si taky odnesete leda to, že "fašista" stojí za pozornost, protože z nějakého důvodu stojí v cestě harmonického rozvoje ruského samoděržaví.)

Ale vzhledem k tomu, že slovo žumpa tu používají zejména jedinci neschopní odargumentovat svoje (často dost excentrické) pozice, tak jsem naopak rád - klíčové slovo žumpa umožní hned od začátku pochopit co se dá (respektive spíš nedá) od dotyčného očekávat.

Břečťana tu zřejmě už někdo dříve ztrhal jako vítr pastoušku, ale jemu to prostě nedalo a potřeboval nás i tak obohatit o další myšlenkovou produkci, která se bohužel opět ukázala být jako nesmyslná konstrukce a svojí absurdní logikou ("cizáci u nás mohou investovat, dávat lidem práci a platit daně, ale výhody jim žádné nedáme"). Nebo čím vám tenhle názor přijde zajímavý nebo objevný?
Středa, 03. června 2020 - 07:54:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1125
Registrován: 6-2019
Pikehead: Mýlíte se a to téměř ve všem.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pikehead
Středa, 03. června 2020 - 08:15:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6239
Registrován: 3-2007
Docela mě překvapuje, že se toho exota zastáváte zrovna vy. Ale pokud já se mýlím a břečťan má pravdu, tak z toho plyne, že:
- dotace na mobilku ETCS je "malá domů" (alias podvod) organizovaný HHLA
- celá situace je jinde nevídané "svinstvo", ke kterému se nedá mlčet
- asi i vy jste žumpa

Vidíte tedy takhle situaci?
ridic_vlaku
Středa, 03. června 2020 - 08:30:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 5-2019
Já třeba vidím situaci takto:

Je zřejmou pravdou, že velká část populace má problém porozumět psanému textu.

Napsat oponentní příspěvek tak, že zcela potvrdí tvrzení, kterému oponuje, to není projevem bystrého ducha.

Víc vám, pane pikeheade, už nemám co říci.

(Příspěvek byl editován uživatelem ridic_vlaku.)
Pikehead
Středa, 03. června 2020 - 10:31:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6242
Registrován: 3-2007
ridic_vlaku:
"Je zřejmou pravdou, že velká část populace má problém porozumět psanému textu."
To určitě, stejně tak jednou za měsíc je úplněk. A relevance k tématu je přesně jaká?

ridic_vlaku:
"Napsat oponentní příspěvek tak, že zcela potvrdí tvrzení, kterému oponuje, to není projevem bystrého ducha."
Ok, takže každou nepodloženou absurditu, kterou sem vysype nějaký pošuk, máme začít odborně vyvracet? Kdybych sem napsal, že jste vaše žena krade v samoobsluze a vy mi napsal, že je to absurdní pitomost, tak byste tím zcela potvrdil pravdivost mojeho tvrzení?

Nebo byste se opravdu zapojil do vědecké diskuse a dokazoval (těžko říci jak), že vaše žena opravdu samoobsluze nekrade?
Ythomas_ct
Středa, 10. června 2020 - 00:39:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2922
Registrován: 10-2009
iHEUTE: Stavba tratě pro rychlovlak do Drážďan narazila na potíže dřív, než začala Copa je to, túto? [uhoh]
Středa, 10. června 2020 - 07:34:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1152
Registrován: 6-2019
To už mělo být dávno. Nic použitelného neodevzdali, takže prachy vyhozené do luftu...
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 10. června 2020 - 07:49:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 336
Registrován: 3-2018
No každopádně už jen prodloužení termínu odevzdání o více než jeden rok mi přijde poněkud nestandardní (byť bylo možná zapříčiněno změnami v zadání, resp. tím, že zadavatel možná na začátku pořádně nevěděl, co chce). Ale vzhledem k tomu, že Studie proveditelnosti vzniká především "od stolu", tak bych čekal, že doba zpracování je odvislá především od personálních kapacit. To znamená, že zhotovitel neměl dost kompetentních lidí, a nebo neodevzdával výstupy v potřebné kvalitě?

Zajímalo by mě, co to udělá se schválením IZ. Jestliže nedojde k nějaké dohodě se zhotovitelem, nedojde ani ke schválení IZ. Bude vypsáno nové VŘ (dejme tomu na podzim), to znamená počátek zpracování dokončení Studie na začátku příštího roku a dokončení nejdříve konec 2021?

Nejsmutnější na tom je, že SŽ už svou neschopností komunikovat nasr... starosty dotčených obcí, kteří jsou vykulení z geodetických prací. A žádné bližší informace od nich nemá ani kraj. Pak se zase budou všichni divit, kolik problémů bude v procesu EIA a v územním řízení...
Středa, 10. června 2020 - 07:55:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1153
Registrován: 6-2019
To znamená, že zhotovitel neměl dost kompetentních lidí, a nebo neodevzdával výstupy v potřebné kvalitě?
A nebo oboje. [wink]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Bkp
Středa, 10. června 2020 - 08:16:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8281
Registrován: 8-2003
Tak, další konkurence vyřízená. Doufám, že z dobré správy nepůjdou zase nářky nad nedostatek kapacit na trhu.
Pikehead
Středa, 10. června 2020 - 08:46:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6256
Registrován: 3-2007
Hezkypěkně, takže realita českých VRT je někde mezi vývojem držáku troleje pro TBM tunel a ujasňováním si, jak vypadá studie proveditelnosti. [biggrin]

Z babiDNES těžko pochopíme podrobnosti, ale na první pohled se mi cena 6,7M na dvouletý projekt předpokládající účast zahraničních odborníků (s náklady klidně 1K EUR/MD) jeví jako silně podstřelená. Jestli se pak fakticky začalo řešit, že nejsou prachy a napíše to na koleně jeden nadšenec, tak se výsledku a nijak nedivím...
Středa, 10. června 2020 - 09:14:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 337
Registrován: 3-2018
Tak jestli byla cena 6,7M, tak je to hodně málo. Do toho bych se možná nevešel ani s týmem domácích juniorů.
Středa, 10. června 2020 - 09:21:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1154
Registrován: 6-2019
Doufám, že z dobré správy nepůjdou zase nářky nad nedostatek kapacit na trhu.
Kapacity vypadají jinak. Nebo jste jen nepochopil co znamená opakované neplnění povinností vyplývajících ze smlouvy.

Hezkypěkně, takže realita českých VRT je někde mezi vývojem držáku troleje pro TBM tunel a ujasňováním si, jak vypadá studie proveditelnosti.
Jak vypadá SP zjevně nepochopil dodavatel.

Jestli se pak fakticky začalo řešit, že nejsou prachy a napíše to na koleně jeden nadšenec, tak se výsledku a nijak nedivím...
Jo, pane, takto to občas dopadá, když zvítězí politika nad odborností.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 10. června 2020 - 10:01:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10316
Registrován: 4-2003
další konkurence vyřízená

Konkurence o dvou kancelářích a dvou lidech, s tím že si někoho najme, resp. bude pro někoho počtovní schránkou s tuzemskou právní subjektivitou. [crazy]

Mě to tedy přijde jako ukázkový střílení se do vlastního kolene.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Bkp
Středa, 10. června 2020 - 10:42:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8282
Registrován: 8-2003
To zděšení, že se tehdy přihlásil do výběrka i někdo jiný, než "tradiční" dodavatelé, bylo nefalšované.
Že průšvihu šel CEDOP naproti, ať už organizačně, nebo snahou s tratí do Ústí prosadit i začátek trati do Liberce, je taky fakt.
K tomu neoficiální informace, jak SŽ(DC) byla při přejímání průběžných výsledků mnohem přísnější, než při přejímání jiných SP (které pak šly rovnou do aktualizace, "nejlépe" stejnou firmou)...
Středa, 10. června 2020 - 10:54:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1155
Registrován: 6-2019
Promiňte pane Bkp, ale on už CEDOP odevzdal něco, co se dalo reálně použít a pak se postavilo? Že bych se zajel podívat...[crazy][crazy][crazy]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Bkp
Středa, 10. června 2020 - 11:04:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8283
Registrován: 8-2003
To že je tu pár firem ve velmi silném postavení vůči Správě železnic mi nepřipadá správné a za ještě horší považuji, jak to SŽ podporuje. Takže neprominu.
Středa, 10. června 2020 - 11:12:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1156
Registrován: 6-2019
Takže raději přijmete fakt, že na základě opakovaných neplnění povinností vyplývajících ze smlouvy s nimi byla ukončena spolupráce.
Ono totiž vážně nemá smysl zadávat SP někomu, kdo není schopen ji odevzdat v požadované kvalitě, natož jedná-li se o první projekt tohoto typu (VRT) u nás. Je to úplně stejná pitomost, jako zadávat SPčka na něco, o čem dopředu víme, že neprojde CBA.
A projektování VRT je jaksi z definice záležitostí pár firem, s tím nic nenaděláte. Zajímavější je, že to hned neprohlédli Francouzi.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

P_v
Středa, 10. června 2020 - 11:13:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2417
Registrován: 5-2002
Z novin jsem pochopil, že MD práce na studii zarazilo, a po půl roce spržel smlouvu vypověděl, když zjistil, že nejsou výstupy. Takže to asi stát nechce dělat a navíc ještě chce zhotovitele pošpinit, že za to může.
Bkp
Středa, 10. června 2020 - 11:21:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8284
Registrován: 8-2003
Stejně tak se můžeme zeptat, kolik některá z tradičních českých firem zhotovila SP na VRT.
Zpoždění jsou u SP celkem normální, celou dobu to od CEDOPu přebírali (viz. zmíněné slavnostní převzetí první etapy), pravda CEDOP si svými ideály vzít to hodně zeširoka dost naběhl na vidle, dobře věděli, s kým jednají a jak moc byli vítáni.
Některé železniční správy to právě pro náročnost a pro zvýšení konkurence rovnou zadají do zahraničí, tady se dělá všechno proto, aby k tomu dojít nemuselo.
Bkp
Středa, 10. června 2020 - 11:29:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8285
Registrován: 8-2003
A ještě jedna věc. CEDOP tvrdí (kdo ví, co je na tom pravdy), že ta SP je z 95 % hotová. No, vypovězení smlouvy a znovuzadání zajistí, že doposud vzniklé zpoždění se dožene?
Středa, 10. června 2020 - 11:36:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1157
Registrován: 6-2019
Tak určitě to bude rychlejší, než když budeme čekat na výsledky z dvou kanceláří o dvou lidech (cituji Radka, on má totiž pravdu). A asi to pochopil i francouzský partner. Hotová být z 95 % může, ale to neznamená, že je schvalitelná. I za to schválení pak někdo nese odpovědnost.
Jako sorry, ale za ty peníze chápu nějaký širší ZP či TES (mmch. už od nich někdo viděl Veselí - Jihlava?), ale ne plnohodnotnou SP na VRT.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Bkp
Středa, 10. června 2020 - 11:41:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8286
Registrován: 8-2003
O té ceně se diskutovalo už při zadání, nakonec i SUDOP nepřímo potvrdil, že je reálné [proud]
Středa, 10. června 2020 - 11:48:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 338
Registrován: 3-2018
ASM: Asi budete insider, že tu pronášíte takové tvrdé soudy na výstupy dodavatele. Ale řekněme si na rovinu, že on ani zadavatel asi nemá úplně 100% představu, jak by se taková SP měla metodicky správně zpracovat a jak by se s ní mělo potom nakládat.
Viz metodika CBA, která přirozeně naráží na nemožnost vyčíslit některé přínosy. Kdo třeba v SP počítá náklady nulové varianty včetně výdajů státu/EU na podporu regionálního rozvoje, sociální politiky, které by v případě realizace projektu nebylo potřeba realizovat?
Posuzují se síťové vazby v celé dotčené síti? Přínosy pro kapacitu a jízdní doby na všech potenciálních spojeních?
VRT je přeci jen trochu jiný level a asi se nemůže posuzovat obdobně jako modernizace 15 km koridoru... Možná tak došlo i k tomu, že omezený rozhled zadavatele narazil na "příliš inovátorský" pohled dodavatele. A možná je to i ku prospěchu věci, protože třeba alternativní zhotovitel (byť možná celkově neodvedl dobrou práci) upozornil zadavatele na něco, co by třeba SUDOP vůbec neřešil.
A když vidím, jak SŽ nekomunikuje s místními aktéry a probudí se až když mu do záměru začnou házet vidle, nemám pocit, že by na SŽ úplně věděli, co dělají...
Středa, 10. června 2020 - 11:55:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1158
Registrován: 6-2019
nemám pocit, že by na SŽ úplně věděli, co dělají...
To máte úplně chybný ... pocit.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 10. června 2020 - 12:51:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10319
Registrován: 4-2003
tu pár firem ve velmi silném postavení vůči Správě železnic mi nepřipadá správné

To je přesně to střílení se do vlastního kolene. Máme kapitalismus, ale aby byl bez fujfuj kapitalistů a někdo by na tom nedejbože mohl v tom kapitalismu vydělat.[crazy][crazy]

Ty firmy hlavně a především mají nějaký know how a slušně platí týmy kvalifikovaných lidí. Který se nevybudujou za půl roku a neohrozí je to, že spolumajitele garážovky přejede auto.

--------------------
To je jak kdyby u Porsche zadali vývoj pedálový skupiny někomu, kdo doteď dělal koloběžky (namísto Bosche, protože přeci neni správný, aby byl tak úspěšný).
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pikehead
Středa, 10. června 2020 - 18:13:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6257
Registrován: 3-2007
Pro srovnání: studie kolejové páteřní sítě pro Brno stojí 3x víc.
Středa, 10. června 2020 - 18:37:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1160
Registrován: 6-2019
A to tam nemusíte všechno překládat do a z francouzštiny...[wink]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 11. června 2020 - 00:26:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22303
Registrován: 5-2002
Bkp: K tomu neoficiální informace ... CEDOP tvrdí
Hned jsem si říkal, odkud vítr fouká...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 23. června 2020 - 13:30:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2721
Registrován: 8-2010
Správa železnic, státní organizace vypsala 15.06.2020, datum pro nabídky je 16.07.2020 veřejnou zakázku pod názvem Úpravy železniční infrastruktury pro zavedení rychlosti 200 km/h v úseku Šakvice - Břeclav. Součástí plnění je především a) Zpracování Záměru projektu (ZP) a pak za b) Zpracování ekonomického hodnocení stavby (EH). Předpokládaná hodnota zakázky: 11 200 000,- Kč bez DPH - detaily viz níže:
application/pdf
ZTP Sakvice - Breclav_finalni_200605.pdf (251.0 k)

Zdroj: https://zakazky.szdc.cz/contract_display_7512.html

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Středa, 01. července 2020 - 12:16:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2012
Registrován: 4-2006
PRA: Aneb "continual impprovement". Kolikrát se už do stanic na této trase vrtalo v poslední době? Koridor, DOZ, ETCS, drátizace do Hustopečí, teď tohle...
Ten pokrok... kde se to jen zastaví?
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Neděle, 05. července 2020 - 10:12:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4998
Registrován: 3-2004
Jenže ta vaše "poslední doba" zahrnuje dobu 30 let!

A ano, tohle je cesta jak neprovozovat koňku ještě v 1870!
Středa, 08. července 2020 - 01:18:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 239
Registrován: 8-2014
Neměla být ta dvoustovka už z Vranovic?
Sobota, 25. července 2020 - 16:17:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 746
Registrován: 8-2017
Paul red adair 2721:
Dívám se do toho dokumentu, zajímavé je že chtějí pouze posílit trafostanici, ale nikoliv ji vybavit střídavou měnírnou. Nevíte proč tomu tak je? Jak to tak chápu tak střídavá měnírna by byla z pohledu DS 110kV výhodnější (byť kolem Břeclavi je kapacity linek asi dost), navíc to vypadá jako by se tu nepočítalo s projektem jednotné fáze, byť kolem Nedakonic by při přepínání měla vzniknout, pokud se nepletu.