Diskuse » Železnice » Slovensko » Archiv diskuse Slovensko do 16. 7. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Slovensko do 16. 7. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 07. července 2020 - 09:56:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12090
Registrován: 8-2012
T.H. svokra tak naučila pekne po slovensky
Aj Zámčana by mohla.
ostatné sú žvásty
Precízne opísané Zámčanove táranie piateho cez deviate.

To je také alibistické napísať ved len podpisu na dva roky, nech ministerstvo dokončí súťaž
Predovšetkým: za dva roky sa zo strany neschopných ubožiakov na ministerstve likvidácie dopravy nestane VÔBEC NIČ a o dva roky tu bude rovnaká "diskusia" o tom, ako Regiojet vydiera a je drahý.
電車オタク
Úterý, 07. července 2020 - 10:27:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 634
Registrován: 9-2010
Luboš_3.21:
Tato situace nastává pouze pro vlaky Košice-Zvolen, z důvodu jak je zmíněno výše. Naopak všechny rychlíky v opačném směru do Košic zase jezdí proti správnému směru mezi Slavcem-výh. Brzotín a Turňou n. Bodvou-výh. Drienovec. Tam je to ale z důvodu nepoužívání druhé koleje.
Úterý, 07. července 2020 - 10:30:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2461
Registrován: 4-2014
Milloss - Díky moc.
Úterý, 07. července 2020 - 10:33:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2462
Registrován: 4-2014
Mark21 - Ano to vím, v TTP se o výhybně Dreinovec píše, že je v poruše dálkové ovládání výhybny,takže provoz pouze po jedné koleji.
Úterý, 07. července 2020 - 14:32:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6374
Registrován: 9-2005
Zvolen - Košice, jižní tah, byl modernizován komplet reléovkami AŽD71? Nebo jen něco a zbytek je zabezpečovácký pravěk?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 07. července 2020 - 14:38:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6375
Registrován: 9-2005
A to je ŽSR takový balkán, že neudržují ani dálkovinu? Nebo snad to berou tak, že je nevyužitá kapacita trati i do budoucna, tak na co udržovat polodvojkolejku, když stačí jednokolejka?
A v Rožňavě je kolejiště připraveno pro dvě ostrovní nástupiště a v Lipovníku pro dvě boční (čili také ostrovní) nástupiště?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 07. července 2020 - 15:57:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1616
Registrován: 11-2005
Už se o tom leckdes psalo, tak jen stručně:

ZSSK na léto (do půlky září) bude provozovat vlaky na mimojiné Gemerských lokálkách:

- Muráň každou neděli
- Slavošovce každou druhou sobotu
- Dobšiná ty ostatní soboty, kdy nejedou Slavošovce

Vlaky jsou výchozí z Košic, odjíždějí kolem osmé ranní a vracejí se odpoledne.

odkaz
Úterý, 07. července 2020 - 16:36:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13299
Registrován: 5-2004
Mezi moldavou a jesenskym jezdi v osobce rychliky v +/- ctyrhodi e. K tomu par nakladu - kolik paru zaden? To ta jednokolejka v pohode pobere.
Úterý, 07. července 2020 - 18:05:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2616
Registrován: 12-2007
Nebo jen něco a zbytek je zabezpečovácký pravěk?
Napr. taký Plešivec. Stanica pomerne veľká a kľúčový priemysel...

A to je ŽSR takový balkán, že neudržují ani dálkovinu?
Ak pominieme ako tá firma funguje, tak s rozpočtom aký majú sa nemožno čudovať, že na opravy a údržbu (ako bolo spomenuté) nepotrebného sa kašle - tam sa kašle na dôležitejšie veci 😢
Úterý, 07. července 2020 - 19:35:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1220
Registrován: 6-2019
Procházím se po Banské Bystrici a najednou - odběrové místo na Covid-19. Ale jaké!

Tam bych nelezl, s kovidem či bez... Plynová kotelna tamní nemocnice. A někde zhruba v jejím místě vedla původní dráha do Harmance.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 07. července 2020 - 20:16:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 163
Registrován: 7-2017
Velký šef.....však ministerstvo vyhlásilo súťaž na 10 rokov, len nikto nesplnil podmienky. Regiojet chce opäť získať trať bez súťaže...o tom je tento spor.Ved čo keby sa náhodou do tých dvoch rokov prihlásil dopravca ktorý by dokázal zabezpečiť kriteria uvedené v súťaži čo sa týka parametrov prevádzkovaných jednotiek.
Úterý, 07. července 2020 - 21:04:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 965
Registrován: 3-2013
Myslím, že trochu překrucujete fakta. Regiojet chce získat trať bez soutěže na deset let za předpokladu, že na ní bude dle požadavku ministerstva provozovat odpovídající moderní soupravy. Což považuji za logické. Regiojet (a asi i kdokoli jiný), může na trati zajistit provoz po dobu dvou let, ale holt bude jezdit s tím, co má k dispozici.
Vina ministerstva na vzniklé situaci je zcela evidentní a jeho argumentace očividnou snahout tuto vinu přehrát na někoho jiného.
Úterý, 07. července 2020 - 21:15:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12094
Registrován: 8-2012
ministerstvo vyhlásilo súťaž na 10 rokov, len nikto nesplnil podmienky
Podmienky účasti v súťaži splnili ZSSK, Arriva, Leo Express a Regiojet (vylúčený bol iba exot Líška). Prví traja dopravcovia ale napokon ponuku nepodali pre výhrady ku krátkym termínom na zabezpečenie vozidiel. (Samozrejme, ak súťaž vyhlásim ešte len v októbri 2019, nemôžem čakať zázraky - ide napr. o to, že desirá z "končiacej" prevádzky Regiojetu na Cigánskej prechádzajú v decembri 2020 pod Arrivu do Libereckého kraja.)
Nepríde vám čudné, že väčšina dopravcov nemala o takúto lukratívnu súťaž (s horším cestovným poriadkom ako doteraz) záujem a posledný bol vylúčený? A prečo by tomu o dva roky malo byť inak? Pretože namiesto lžidoktora práv prišiel kvalitnejší lžimagister cez cestovný ruch? Toto sú žiaľbohu lokálne štandardy a mentálne prostredie, ktoré zjednodušene nazývam "severným Balkánom"... a neurobíte s tým nič, môžete iba hľadat výmluvy a obviňovať všetkých okolo.
čo keby sa náhodou do tých dvoch rokov prihlásil dopravca
Á, tak to je to skvelé riešenie bez Regiojetu aka "alternatíva B" - keby náhodou, očakávanie zázrakov, možno čosi v decembri prinesie Ježíško [happy].

P.S. Regiojet ponúkol aj zabezpečenie dopravy iba na dva roky - s takým vozidlovým parkom, ktorý bude mať k dispozícii (628, "dosto" DBz750).

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
電車オタク
Bht
Úterý, 07. července 2020 - 21:18:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 208
Registrován: 7-2017
Vlakom až k Mostu Apollo? Železnice chcú zistiť, či by sa v prístave dala postaviť stanica

Už bývalý bratislavský primátor Ivo Nesrovnal kandidoval so zrozumiteľným plánom: začnime využívať sieť železničných koľají, ktorými je hlavné mesto poprepletané. „Bratislava má osemdesiat kilometrov železničných tratí, ktoré zostávajú nevyužité. To je trestuhodná nedbalosť,“ hovoril Nesrovnal v kampani 2014.
Odvtedy sa v tejto oblasti podaril len mierny pokrok. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) začala využívať trať cez Prístavný most pre osobnú dopravu. Jedenkrát za hodinu tadeto cez pracovné dni jazdia prímestské vlaky medzi Petržalkou a Sencom.
Teraz je na stole ďalší a podstatne ambicióznejší nápad. Do areálu takzvaného Zimného prístavu vedú koľajnice, ktoré sa dnes používajú len pre nákladnú dopravu. Končia sa až pri Moste Apollo, teda kúsok od rastúcej mrakodrapovej štvrte, kde sa bude časom zdržiavať až 200-tisíc ľudí denne.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sa s magistrátom dohodli, že preskúmajú možnosť, či by sa do týchto miest nedali doviesť osobné vlaky. To by si vyžadovalo aj vybudovanie stanice či zastávky a príslušného zázemia.
„ŽSR na stretnutí dňa 4. marca so zástupcami mesta Bratislava navrhli preskúmať možnosť vybudovať v lokalite prístavu Pálenisko (Zimný prístav) stanicu na zlepšenie dostupnosti tohto územia,“ potvrdila hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Pre prímestské vlaky
Najprv teória: pokiaľ by sa tento zámer podaril, vlak by sa mohol stať mimoriadne atraktívnou alternatívou pre tisíce ľudí, ktorí denne dochádzajú do Bratislavy.
Nestáli by v zápchach na vjazde do mesta či v samotnej Bratislave, vlak by ich doviezol priamo do oblasti, kde pribúdajú kancelárske priestory i obchodné centrá.
„Vlaky do Zimného prístavu by zjednodušili prístup zo severovýchodu a odľahčili by tým hlavne cesty,“ hovorí viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.
Železniciam by tento plán pomohol v tom, že by čiastočne odbremenili hlavnú stanicu, kde dnes končí väčšina vlakov. Tieto by totiž mohli zachádzať až k Mostu Apollo, a to vrátane vlakov v smere od Záhoria či z Rakúska.

Až k električke

Ďalším potenciálnym lákadlom pre cestujúcich by bola možnosť prestúpiť na električku, ktorú chce do týchto miest doviesť primátor Matúš Vallo.
„Zimný prístav sa nachádza v dobrej dostupnosti rozvíjajúceho sa centra Bratislavy a je aj potenciálnym prestupným bodom na MHD vrátane plánovanej električky na Pribinovej a Košickej,“ dodáva Kratochvílová.
A ďalšie pozitívum: takýto projekt by železnice a magistrát mohli urobiť bez nutnosti meniť územný plán či vykupovať pozemky.
ŽSR chcú teraz počkať na vypracovanie štúdií, ktoré by tieto možnosti posúdili. A zároveň by zhodnotili aj varianty, kde presne by bolo možné stanicu postaviť.
„Odpoveď na ďalšie otázky bude možná až po vypracovaní urbanistickej štúdie/štúdie realizovateľnosti,“ uvádzajú ŽSR.
Kedy budú tieto dokumenty hotové, však zatiaľ železnice nepovedali.

Bez súkromníka to nepôjde
A teraz praktická stránka: keby chceli ŽSR či mesto niečo robiť so železnicou v tejto oblasti, museli by sa dohodnúť so súkromníkmi. Bratislavský prístav, spoločne s prístavom v Komárne, totiž v rokoch 2000 až 2002 prešiel privatizáciou.
Výsledkom je zvláštny vzťah. Pozemky v areáli prístaviska naďalej vlastní štátna firma Verejné prístavy, ktorú spravuje ministerstvo dopravy. Lenže koľajnice, väčšina budov a celá infraštruktúra patria súkromnej firme Slovenská plavba a prístavy.
„Všetky druhy infraštruktúry v uvedenom areáli patria súkromnému vlastníkovi, akciovej spoločnosti Slovenská plavba a prístavy. Akýkoľvek ďalší rozvoj musí byť riešený aj v spolupráci s ním,“ potvrdzuje Martin Kontúr, hovorca štátnych Verejných prístavov.

Dedičstvo privatizácie
Prístavy kúpilo ešte od prvej Dzurindovej vlády za 350 miliónov vtedajších korún konzorcium, ktoré spoluvlastnila skupina Penta – išlo o jeden z prvých veľkých obchodov Penty so štátom.
Niektorí kritici dnes hovoria o zbabranej privatizácii, ktorá zabránila zmysluplnému rozvoju bratislavského prístavu zo strany štátu.
„Infraštruktúra prístavu, teda prekladné hrany, inžinierske siete, cestná a železničná sieť, boli prevedené do vlastníctva súkromnej spoločnosti bez záväzkov a podmienok. Tento stav bráni akýmkoľvek snahám o zveľaďovanie prístavov, čoho výsledkom je súčasný dezolátny obraz exteriéru prístavov a kontinuálny pokles výkonov,“ napísal pred dvomi rokmi bývalý obchodný riaditeľ Slovenskej plavby a prístavov.
Areál niekoľkokrát zmenil majiteľa, dnes sú ako končení užívatelia výhod zapísaní dánsky občan Kristen Mikkel Volmer Lind a lichtenštajnský občan Claudio Frick. Hlavné slovo však má podľa dostupných informácií železničná skupina Budamar.
A čo hovoria na nápad sprístupniť areál aj pre osobnú vlakovú dopravu?
Oficiálne nič. Zástupcovia firmy Slovenská plavba a prístavy Denníku N odpísali, že zatiaľ s nimi o tomto pláne nikto nehovoril.
„Vedenie našej spoločnosti nedisponuje vami uvádzanými informáciami o pripravovanom zámere ŽSR. Keďže o danej aktivite nás nikto neinformoval, nevieme dôvody a nepoznáme ani cieľ tejto aktivity, nevieme sa k nej vyjadriť,“ odpísala mediálna zástupkyňa firmy Helena Tomková.

Teoreticky až k skladu č. 7

Na bratislavskom magistráte si myslia, že pokiaľ by v prístave vyrástla železničná stanica, najpravdepodobnejšie by to bolo blízko rohu ulíc Košická a Prístavná. Teda v miestach, kde je dnes nezastavaná zelená plocha.
Štátna firma Verejné prístavy hovorí, že čisto teoreticky by sa osobné vlaky dali doviesť až k obchodnému centru Eurovea, kam dnes vedie len jednokoľajná železničná vlečka. Na jej konci stojí známa funkcionalistická budova s vežičkami, takzvaný Sklad číslo sedem, ktorá patrí medzi kultúrne pamiatky.
„Ak príde k zhode medzi autormi návrhu, vlastníkom pozemkov a vlastníkom infraštruktúry, teoreticky je možné priviesť osobnú železničnú dopravu až k Skladu číslo 7. Realisticky sa však dá k tejto téme vyjadriť až po spracovaní príslušných štúdií,“ píše hovorca Kontúr.
Táto štátna firma sa podľa hovorcu debatám na túto tému nebráni. „Naším dlhodobým a strategickým cieľom je mať v Bratislave prístav, ktorý umožní obyvateľom prístup k vode, a zároveň ostane zachovaná prístavná činnosť,“ dodáva hovorca.

Štúdia si prístav nevšimla
Potenciálom železnice v tejto oblasti sa minimálne v posledných rokoch nikto seriózne nezaoberal. Odpoveď na to, ako rozvíjať vlakovú dopravu v Bratislave, mala pritom dať už veľká štúdia, ktorú si objednalo jedno z bývalých vedení ŽSR.
Takzvaná Štúdia železničného uzla Bratislava mala byť hotová v lete 2017, potom v lete 2018 a nakoniec ju predstavili až v júni 2019.
Autori v nej navrhli napríklad sprevádzkovanie dnes nevyužívanej zastávky Filiálka neďaleko Trnavského mýta. Traťou k prístavu sa však nezaoberali, preto ŽSR musia teraz túto otázku skúmať nanovo.
„Štúdia železničného uzla posudzovala v podstate len to, čo bolo v zadaní. Je to škoda, ale vývoj sa tým nekončí. Ak sa aj v budúcnosti objavia nové projekty s veľkým potenciálom, nemal by byť problém štúdiu aktualizovať,“ hovorí k tomu Kratochvílová.

https://e.dennikn.sk/1958649/vlakom-az-k-mostu-apollo-zeleznice-c hcu-zistit-ci-by-sa-v-pristave-dala-postavit-stanica/?ref=side
Úterý, 07. července 2020 - 22:24:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 7-2017
T.H. čo takého iného ste napísali okrem vlastných poznámok......je splnenie podmienok to že napíše že do dvoch rokov nedokáže zabezpečiť požadované jednotky?

aj to že ponúkol že dva roky bude jazdiť so starými jednotkami bolo už napísané...

a to že ministerstvo hľadá iné riešenie ......tolko o vyjednávaní a kto koho vydiera, Regiojet dal ponuku, ministerstvo hľadá aj iné riešenia.....kde je problém? to malo okamžite prijať podmienky Regiojetu? Zvolilo inú taktiku a či bude účinná je otázne......a vo všetkých príspevkoch bolo konštatované že súťaž vyhlásilo neskoro...tento fakt má byť automaticky braný tak že teraz musí brať čo príde....však nech hľadajú iné riešenia
Úterý, 07. července 2020 - 22:42:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 687
Registrován: 7-2017
Na tom by nebolo nič zlé, len ci si na ministerstve uvedomujú, aký je dnes dátum. Druhá otázka by bola, ci ich to hľadanie riešenia nie je alternatívou cakania na Godota, teda na dopravcu, ktorý za minimum peňazí pritiahne nové vlaky a odvozi plánovaný GVD. To všetko na trati, kde môže počítať s celkom solídnym rizikom srotovania DMJ. Pri pohľade na doterajší stav by ma takýto záver neprekvapoval.
Úterý, 07. července 2020 - 23:05:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2464
Registrován: 4-2014
Qěcy - Na tom Slovensku je to těžké viz další hlavní tah Košice - Žilina: směs reléovky AŽD 71 a elektromechaniky. Ten jižní tah Košice - Zvolen tak tam by to mělo být takto: Košice až Slavec jaskyňa RZZ AŽD 71 tlačítková volba, Plešivec - klíčový průmysl i když na košickém zhlaví několik výhybek má elektromotory. Dál za Plešivcem je to takto:
Gemeranská Hórka - RZZ AŽD 71
Tornaľa RZZ AŽD 71
Výh. Štrkovec - RZZ AŽD 71
Lenartovce - elektromechanika
Výh. Lúčina - RZZ AŽD 71
Rimavská Seč - RZZ AŽD 71
Výh. Vinohrady - RZZ AŽD 71
Jesenské - elektromechanika
Výh. Lúka - RZZ AŽD 71
Fiľakovo - elektromechanika
Výh. Prša - RZZ AŽD 71
Výh. Holiša - RZZ AŽD 71
Lučenec, Tomášovce, Výh. Podrečany, Lovinobaňa - všude elektromechanika
Kriváň, Stožok, Výh. Pstruža - RZZ AŽD 71
Víglaš - elektromechanika
Zvolen nákl. stanica - RZZ AŽD 71
Zvolen os. stanica - RZZ AŽD 71

Takže suma sumárum= všehochuť. V ČR třeba lokálka Rokycany - Nezvěstice, která je vybavena ESA +JOP = celkem normál, jenže na Slovensku, aby nějaká lokálka měla ESA + JOP, tak tam je to zatím jen sen z říše Sci-fi a tak je to i na hlavních tratích vyjma úseku Bratislava - Žilina, Čadca, kde se modernizovalo, ale tím veškerá modernizace asi na Slovensku prozatím skončila.

Co se týče té někde nepoužívané druhé koleje a nefunkční dálkařině,kterou nikdo nechce dát do kupy, tak to je bohužel smutné, ale stačí se podívat na plachtu grafikonu jižního tahu a v úseku Moldava - Jesenské se to nepoužívání druhé koleje dá celkem pochopit, že ZSSK do tohoto jižního tahu nechce dávat peníze do oprav SZZ a TZZ, neboť osobní vlaky jezdí pouze v úseku Košice - Moldava a Jesenské - Zvolen. V úseku Moldava - Jesenské jezdí jen rychlíky a to rychlíky z Košic do Zvolena jezdí jednou za čtyři hodiny, to samé i rychlíky v opačném směru je také mezi rychlíky čtyř hodinová díra a nákladní doprava, také není žádná hitparáda, takže ta jedna kolej mezi stanicemi bohatě stačí.
Co se týče Rožňavy, tak ta díra mezi první a třetí kolejí byla plánovaná pro další ostrovní nástupiště, bohužel k jeho výstavbě už nedošlo a při dnešní situaci, asi také jen tak nedojde. To samé je i to, že někde jsou mezistanicemi dvě koleje a někde jenom jedna, tak to je proto, že soudruzi z ÚV tento jižní tah začali zdvojkolejňovat, jenže se stihlo zdvojkolenit jen některé úseky, pak přišla sametová revoluce, soudruzi z ÚV si sbalili kufry a odešli do propadliště dějin, no a pak se se začínajícím poklesem dopravy se zjistilo, že druhá kolej na jižním tahu už není vlastně potřeba, protože jednokolejka je dostačující.

(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Úterý, 07. července 2020 - 23:21:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 688
Registrován: 7-2017
Tak v Košiciach sa ide provizórne uz 50 rokov, aj nástupištia len provizórne, zato halu opravil súkromník, len nejak zabudol na eskalátor z 1.poschodia, takže aj ked človek pohodlne vystúpi na 1.nastupisti, tak si kufor ťahá dole schodmi, pokiaľ teda nechce obísť celú budovu a použiť výťah. Na záver snáď len košický pozdrav Mal ši volac[crazy]
Středa, 08. července 2020 - 07:04:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2617
Registrován: 12-2007
na Slovensku, aby nějaká lokálka měla ESA + JOP, tak tam je to zatím jen sen z říše Sci-fi
Tak jedna lastovička, leto nerobiaca, by sa predsa len našla (hoci pravda nie je od AŽD) [wink]
Středa, 08. července 2020 - 10:50:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 951
Registrován: 6-2005
Dovolím si zdejší diskusi opět oživit několika snímky. Tentokrát ze 7. května 2011, kdy se konala zvláštní jízda z Bratislavy přes Jablonicu do Brezové pod Bradlom s lokomotivou T444.0060 v čele:


Trance 4 ever[pozor] www.mixcloud.com/LubosNovak\ 2 hot [blesk]
Již 15 let na k-repu[jidlo][kladivo]Čtvrtek, 09. července 2020 - 13:48:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 753
Registrován: 3-2005
Vantju, píšeš naivně o Bratislavě na polském vlákně. Ano, je tam postaveno hodně škatulí a jiných realit, které vidíš z vlaku, i jinde.
Možná ale právě proto jim v prasátku nezbylo víc korunek na šíny než po Žilinu. A známého nesmiřitelného kritika to pak ponouká vést řeči o Balkánu..
Čtvrtek, 09. července 2020 - 14:43:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4567
Registrován: 9-2007
Tak město ty stavby nestaví, ne? Vesměs to jsou snad peníze soukromých investorů, co si ve městě postaví nějakou výškovou budovu, zatímco koleje jdou z balíku státních peněz na železniční infrastrukturu a obávám se, že přelívat z jednoho balíku do druhého zrovna nejde... resp. přiznám se, že já třeba souvislost s rozvinutostí města a železniční infrastrukturou moc nevidím, ale nějaký tam určitě bude, ne že ne. [happy]
Čtvrtek, 09. července 2020 - 22:16:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3727
Registrován: 6-2007
Premiérová jízda nedělního vlaku Muráň - Košice [fotic][jidlo]


Musím říct že od těch na poslední chvíli avizovaných letních spojů bych čekal víc. Takto mi to přijde dobré leda pro pár šotoušů-projížděčů...
Teď jsem se skoro týden pohyboval v okolí Telgártu. Skoro každý den bych rád k nějakému výletu využil vlak (návrat z Červené Skaly po sestupu z Královy Hole, výlet do Ledové Jeskyně, do Dedinek na tůru, nebo prostě jen tak se projet vlakem po téhle krásné trati) ale bohužel jeden pár vlaků brzo ráno a druhý pozdě odpoledne. K tomu náhodně hozených pár víkendových vlaků, jeden jen v sobotu, jiný v neděli. A okolní silnice a parkoviště plné aut. Zrovna tady bych čekal alespoň třikrát-čtyřikrát za den pendlující motoráček Mlynky-Červená Skala v sezóně, jako doplnění k současným spojům, ale bohužel.
Spoje v klasice na Gemerské lokálky jedoucí stylem v neděli Muráň, v lichou sobotu Slavošovce, sudou sobotu Dobšiná jsou taky fakt echt nabídka. [crazy][lol]
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Pátek, 10. července 2020 - 06:57:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12098
Registrován: 8-2012
Já bych od místních modrogumů snad ani větší kreativitu nečekal. Tam je prostě hotovo, poslední zhasne. A dovedu si živě představit, jak vznikl "projekt sezónnych vlakov" na ZSSK... zatímco volný brejlovec na víkend "prostě je", nafta do něj se musí platit - čili náhodný výstřel jednou denně, dokonalá kvintesence Balkánu, je nejlepší řešení k vyúčtování "podpory" na MDVbezRR.
電車オタク
Paul2no
Pátek, 10. července 2020 - 07:18:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2101
Registrován: 11-2009
Vojtag: překvapuje mně, že na tom jede velká souprava. Nějak instinktivně jsem očekával, že na tom pojede 813/913. Na Muráň se chystám v srpnu, tak snad to do té doby vydrží.
Pátek, 10. července 2020 - 07:45:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5128
Registrován: 5-2002
Rekonstrukci štrbské zubačky zvládne někdo sledovat [fotic] ?
Pátek, 10. července 2020 - 08:55:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 494
Registrován: 7-2007
k jižnímu tahu:

http://www.azdslovakia.sk/--10-63-nahrada-telemechanizacneho-zari adenia-duplexneho-tzd-751-v-dialkovo-ovladanych-dopravniach-or-zv olen
Pátek, 10. července 2020 - 08:57:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 495
Registrován: 7-2007
Ad Luboš 3.21: na některých dálkově ovládaných výhybnách nebyly AŽD 71, ale výše uvedené TZD 751

(Příspěvek byl editován uživatelem M62.)
Pátek, 10. července 2020 - 08:58:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9446
Registrován: 5-2007
M62: TZD 751 je len prenosový systém, ZZ je stále AŽD 71.
Pátek, 10. července 2020 - 11:46:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1991
Registrován: 4-2003
Vojtag: Jsem rád, že tu o tom píšeš - zajímá mě, na čem teda z toho humbuku jsou klasiky. No, nestudoval jsem to podrobně, bo na první pohled jsou to vlaky, jak píšeš - jednou tam, podruhý tam. Ale že vyrazí klasiky na mrtvé tratě Muráň, Dobšiná a Slavošovce, to mi přijde dobrý.

A co ta Červená Skala Zr 826/829 824/827 1781/1782 a Ladový expres ? - to jsou taky klasiky s Brejlovcem?
Či ještě někde jinde na Slovensku?

Díky všem za info.
Brejlovec. Bez diod, bez uic, bez kundálu, bez šípovýho pluhu, bez klimazitace, bez najbrta. Nic víc, nic míň.
http://trainweb.cz/autor/Václav+Petrů | https://www.youtube.com/user/savikVP
Pátek, 10. července 2020 - 11:57:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3728
Registrován: 6-2007
Klasiky s 754/757 jezdí ty víkendové vlaky na Gemerské lokálky a pak taky Prešov-Stará Lubovňa.
Ty vlaky navíc na trati přes Červenou Skalu vezly 861 (v obou verzích)
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Pátek, 10. července 2020 - 12:03:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 496
Registrován: 7-2007
Asdf: díky, to jsem netušil, moc se o tom nikde najít nedá

(Příspěvek byl editován uživatelem M62.)
Pátek, 10. července 2020 - 12:12:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2472
Registrován: 4-2014
Zdravím -M 62, Asdf -díky, za info o TZD 751. Neměl by někdo prosím fotky ovládacích stolů AŽD 71, z Žst. Moldava nad Bodvou, Turňa nad Bodvou, Lipovník, Rožňava a Slavec Jaskyňa? Díky. Fotky samozřejmě nebudou zveřejněny, poslouží pouze pro studijní účely.
Komis
Pátek, 10. července 2020 - 12:28:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 790
Registrován: 2-2019
Savik, Vojtag: Zrovna v neděli bych měl neplánovaně jet Zr 827 (teda jestli to stihnu), tak aspoň že ta 861, furt lepší než ty kraksny na RR 823 a spol. Uvidíme, kolik nás pojede.
Pátek, 10. července 2020 - 16:11:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6393
Registrován: 9-2005
Tzd-751 bylo i na mnoha českých dalkarinach. Vím teda jen o odbočkách Tunel a Dobřejovice. Dávalo se to i na výhybny, či stanice? A co bylo za dalkovinu na Kralupské trati úplně na začátku?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pátek, 10. července 2020 - 18:14:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 165
Registrován: 7-2017
T.H. zase táre a táre , ZSSK nemá s letnými vlakmi nič spoločné okrem toho že si to objednalo ministerstvo, a ZSSK ministerstvo na nič také nenahováralo, dostalo objednávku ktorú muselo splniť s tým čo mali cez víkendy voľné to tam dali...to je tak všetko.
Pátek, 10. července 2020 - 18:29:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12103
Registrován: 8-2012
No jasné, ministerstvo ktoré roky robí iba figu borovú sa zrazu vrhne na objednávanie náhodných výstrelov na Gemeri a Spiši a ešte to aj predáva ako podporu cestovného ruchu... Blahoslavení chudobní v duchu, lebo ich je nebeské kráľovstvo.
電車オタク
Pátek, 10. července 2020 - 19:26:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 691
Registrován: 7-2017
Tak na tých vlakoch ide súprava, ktorá by inak stála. Z toho Prešova je to súprava od Poľany. Dobsinu jazdili predtým 813 ale možno uz to nahradili 861, tým prvým skončila viazanosť a môžu jazdiť aj iné výkony. TH nechceš radšej ostať pri tej češtine, ako slovnú zásobu máš, ale tá štylistika je príšerná ako ZSSK z tvojho pohľadu
Pátek, 10. července 2020 - 19:29:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 166
Registrován: 7-2017
T.H. netrep ked nevieš.....ZSSK žiada od ministerstva iné vlaky a ministerstvo odmieta objednať, takže vplyv ZSSK na rozhodovania ministerstva v tomto smere je nulový, samozrejme naopak to neplatí,
Pátek, 10. července 2020 - 21:05:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 698
Registrován: 1-2004
Mě by spíš zajímalo, jak byly ty vlaky obsazené...
Ví někdo?
Pátek, 10. července 2020 - 22:28:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7616
Registrován: 12-2011
Do Spišského Podhradia teď jezdí městské osobáky a k tomu ještě ty objednané zrychlené vlaky? To upřímně moc nechápu. To samé i Ladovému Expresu je nyní udělaná konkurence.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pezos
Sobota, 11. července 2020 - 10:18:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1722
Registrován: 4-2014
intelpetr: Ne, městské osobáky nejezdí.
Sobota, 11. července 2020 - 16:57:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7617
Registrován: 12-2011
A hádám, že městská Hanička na tom nasazena není.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Sobota, 11. července 2020 - 20:51:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 167
Registrován: 7-2017
malé mestečko si akurát tak vydýchlo že nemusí platiť LTE a že to zatiahne štát.
Komis
Neděle, 12. července 2020 - 13:54:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 794
Registrován: 2-2019
Tak sedím v Zr 827 BB-Červená Skala-Prešov, jede souprava 861 z depa Humenné. Je nás tu jako do mariáše, tipuju tak šest lidí. Ale čekáme ještě na bratislavský rychlík, který má +20, tak třeba se to ještě trochu zaplní.
Zatím to vypadá, že jedou ti, co to zjistili náhodně, že takový spoj jede, ale informace se šíří mezi lidmi po telefonech, co tak slyším.
Uvidíme, co se bude dít cestou.
Bht
Neděle, 12. července 2020 - 13:59:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 209
Registrován: 7-2017
Rozroste se Čiernohronská železnica o 22 kilometrů? Tým odborníků prezentoval studii
https://i-doprava.com/2020/07/12/rozroste-se-ciernohronska-zelezn ica-o-22-kilometru-tym-odborniku-prezentoval-studii/

Predĺženie železnice Bystrianskou dolinou smerom na Tále a Krupovú a do Krpáčova
https://i-doprava.com/2020/07/12/predlzenie-zeleznice-bystriansko u-dolinou-smerom-na-tale-a-krupovu-a-do-krpacova/
Neděle, 12. července 2020 - 18:33:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12124
Registrován: 8-2012
Dobrý fantasmagorie. Prý "potvrdila zmysluplnosť investičného zámeru" [happy]
電車オタク
Neděle, 12. července 2020 - 18:58:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10419
Registrován: 4-2003
tento investičný zámer sa stretol s obecným pochopením, bolo to veľmi konštruktívne rokovanie

[uhoh][uhoh][uhoh][uhoh][uhoh]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 12. července 2020 - 19:40:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 280
Registrován: 12-2017
Predĺženie železnice Bystrianskou dolinou smerom na Tále a Krupovú a do Krpáčova
Nezbývá než popřát hodně štěstí při realizaci [proud]
Jenki
Neděle, 12. července 2020 - 20:00:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5624
Registrován: 5-2002
Tak abychom se nedivili. Pokud se to skupině J&T zalíbí, jistě na to dokáže nějaké ty dotace odklonit.
Neděle, 12. července 2020 - 20:01:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2045
Registrován: 9-2013
Nezbývá mi, než souhlasit s T. H. - nevím, kdo stojí za touto fantasmagorií, ale to, co se v poslední delší době děje na Čiernohronce, má do normálnosti hodně daleko.
Ti, co stojí v čele této krásné železničky, už asi opravdu neví, co chtějí. Nejprve se mluvilo o obnovení větvě do Sihly Kamenistou dolinou- to ale úplně utichlo. Další plán byl obnovit větev na Osrblie a to z důvodu, že by se mohli přepravovat návštěvníci do zdejšího biatlonového střediska- nyní ale také ticho po pěšině. Ovšem zde je problém v tom, že na poslední chvíli z této akce vycouval hlavní německý investor. Ovšem místo něj se mohli do této akce pustit ti, co by eventuelně měli zájem o tu fantasmagorii Bystrianskou dolinou, mělo by to určitě větší smysl.
Jednoduše, to, co se děje na Čiernohronce, je, lehce řečeno, pohybování se úplně mimo realitu a vznášení se na obláčcích nejasností.
Neděle, 12. července 2020 - 21:00:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 9-2009
Minulou sobotu náhodně focený odpolední Ľadový expres na Telgárské skyčce.
Komis
Neděle, 12. července 2020 - 22:22:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 797
Registrován: 2-2019
Ještě k Zr 827 - plno lidí dnes čekalo na Telgártu, v Dedinkách, na Stratené i Dobšinské jaskyni, ale většina čekala na vlak směr BB. Nakonec jsme jeli zhruba od Jeskyně docela vytíženi, ale nebyli to jen turisté. Ptal jsem se průvodčí, jak to vypadalo ráno a o celém víkendu, říkala, že v sobotu to kvůli špatnému počasí bylo slabé a ani dnes moc lidí nejelo.
Středa, 15. července 2020 - 14:06:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15118
Registrován: 12-2007
"Bezplatnou" sockou pro vození důchodců a studentů se na Slovensku kromě vlaků nově má stát ("coby protikrizové opatření vůči nezranitelnějším", viz premiérova slova) i linková autobusová doprava + jednotlivé MHD: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/tehotenske-davky- cestovani-deti-a-duchodcu-zdarma-slovenska-vlada-rozda-13-miliard -40330622
Středa, 15. července 2020 - 18:09:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 6-2020
Dobrý den.
Od cca 23.7 do 27.7 budu na dovolené s rodinnou v Čadci.
Chci toho využít, a jet někam fotit, jenže nevím kam.
Poradil by mi prosím někdo, kde je největší nákladní provoz jak zsskc tak i soukromníků (carborail,i.g rail apod)? [happy] .
Chtěl bych vyfotit hlavně retro 131 a 183, asi nekdo neví, kde se momentálně pohybují, nebo budou pohybovat že? Předem díky.
RM.
Pikehead
Středa, 15. července 2020 - 21:11:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6359
Registrován: 3-2007
Ta dovolená bude s rodinným čím? Rekreací?

V Čadci vede, ale bacha, musí to mít dvě koleje, taková trať. Kassa-Oderbergi Vasút se jmenuje. Nákladů tam jezdí docela hodně, ale zrovna okolí Čadce moc fotogenické není soudě podle pouhých dvou fotek. A trať je navíc po koridorizaci, takže i staré šotofleky z okolí můžou být dneska za betonem...

Co takhle si radši zajet na Vychylovku?
Pezos
Čtvrtek, 16. července 2020 - 09:24:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1729
Registrován: 4-2014
Pikehead: Slovenský úsek je korytorizován jen po Krásno, dále k hranicím ne.
Čtvrtek, 16. července 2020 - 12:01:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3058
Registrován: 8-2009
Zeptej se v sekci trať 320. Ono se to tam dost mění zejména v souvislosti s výstavbou dálnice[kecal]
Život je hořký. Bohudík !
Nebudu si měnit nick proto, že jsem se přestěhoval[kecal]
Čtvrtek, 16. července 2020 - 16:54:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4662
Registrován: 6-2008
No když dovolená v Čadci.
Tak na focení nákladů je možné odskočit pod Mosty u Jablunkova.
Nechat auto přímo na hraničním přechodu Svrčinovec u Motorestu a vydat se k trati. Je to cca 200 m. Začíná to přesně na hranici medvědím mostem. A jít km až dva směr Mosty. Zajímavé místo a dá se i fotit.
Ta strana je lepší na focení než směr Žilina.

Vychylovku rovněž doporučuji.
Včetně výletu na bobovku na Velké Rači.
Pikehead
Čtvrtek, 16. července 2020 - 19:47:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6361
Registrován: 3-2007
Taky byla v plánu nějaká akce Čadca-Makov s M262.004, jestli se nakonec koná a jestli berou úsekovou frekvenci...