Diskuse » Železnice » Železniční uzel Brno (ŽUB) » Archiv diskuse Železniční uzel Brno (ŽUB) do 05. 2. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Železniční uzel Brno (ŽUB) do 05. 2. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pátek, 24. ledna 2020 - 06:17:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10188
Registrován: 4-2003
Hajnej:To píšu kde, že by se vlaky měly zřeďovat...?

Musíš si ihned brát osobně i to, co evidentně NENÍ určeno pro Tebe???

Já taky nikde netvrdím, že ta potřeba bude kdovíjak masivní. Já pouze konstatuju, že propojení D11+D35 bude mít vliv na relaci Praha-Brno větší, než by se soudilo podle toho, že tudy nevede.

Já s tímto tvrzením ale přeci nikterak nepolemizuji. Nebo snad ano? Jenže kompletní spojení D11 a D35 bude hotové až někdy v době, kdy už nejspíš bude něco provedeno s tratí Choceň - Česká Třebová a patrně už také bude hotova celková modernizace trati 250 a možná už bude hotova i VRT Praha - Havlíčkův Brod. Jenže tohle jsou všechno jen možné věci a nedivil bych se (vzhledem k ne zcela jednoduché a levné výstavbě D35 od Litomyšle do Mohelnice) že přednost při dostavbě dostanou dálnice D7, D4 a D6, čímž se D35 postupně bude odsouvat dále do budoucna. Ovšem to politikové říkat veřejně nemohou, ale já si tento názor dovolit uvést snad mohu [wink].
Suchol
Středa, 29. ledna 2020 - 10:47:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 613
Registrován: 5-2016
Vážení,
věděl by někdo, zda na MD skončil i 1. náměstek Čoček?
Středa, 29. ledna 2020 - 10:55:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 838
Registrován: 10-2007
Podle včerejších zpráv zatím neskončil.
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Suchol
Středa, 29. ledna 2020 - 13:25:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 614
Registrován: 5-2016
Pro ŽUB je to důležité, protože je to právě on, který způsobil, že se modernizace ŽUB dosud připravuje v nesmyslné variantě Řeka "Ab" a nikoli B Petrov. Každý ví, že pro dostatečnou kapacitu a spolehlivost provozu v žel. uzlu se odděluje osobní a nákladní doprava, a proto je to v řadě uzlů už dávno vybudováno vč. brněnského. Tím víc je to naprostá hovadina, protože by to výrazně zhoršilo současný stav a bylo by to v rozporu s řadou důležitých veřejných zájmů (urbanismus, efektivnost veřejné dopravy v JMK i samotném Brně a v neposlední řadě i v zájmu cestujících a obyvatel Brna).
Z jakých peněz se modernizace zaplatí a zda bude event. hotová o pár měsíců později, je proti tomu vedlejší.

(Příspěvek byl editován uživatelem Suchol.)
Středa, 29. ledna 2020 - 13:54:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 1-2011
I v pořadu Pozor vlak se hned Brno v úvodní reportáži zmiňuje https://www.youtube.com/watch?v=ebNoqHOerHU
Hlavně od času 5:43 je to velice zajímavé.
Středa, 29. ledna 2020 - 23:46:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 692
Registrován: 8-2017
Suchol 614:
Nic z toho co uvádíte není problém bez řešení.

Například co se týče hromadné dopravy, tak už dneska je před hlavním nádražím přecpáno, na dolním by bylo místo k tomu to řešit moderně a prostorně. Navíc se dá tramvaj navíc celkem pohodlně dovést po starém viaduktu a pak po vnější straně železničního kolejiště od jihu. K nádraží se dá dotáhnout tramvaj po nábřeží. Dá se pak prostorem současného nádraží postavit trať do Židenic. Tím může vzniknout rychlé spojení. Další se dá vytáhnout podél železniční estakády, nebo pod ní, pokud se postaví jako most na pilířích a "portály" pro trať šaliny. Eventuálně se dá postavit tubus a udělat z toho tunel a něco na způsob podzemní šaliny v náspu.

Hromadná doprava v okolí Brna a něm samotném samozřejmě potřebuje upgrade, posunutí na novou úroveň, ale to není nějak podmíněno podobou nádraží, jeho polohou, ale tím co si dovolíme a dokonce bych řekl že současná poloha brání velkému říznutí do toho systému a jeho velké modernizaci protože to zabíjí současnou páteř MHD v Brně. Bez rychlých alespoň částečně oddělených tratí to nepůjde. Jak často píši, chtělo by to částečně tunelovou trať "1" na Krpole, tunel v úseku Moravák - Kotlářská (za) a Jungmanova - Smilasso (za), "6" se na to dá také napojit. Dal by se pak mírně rozšířit park, respektive jej propojit s tím u pomníku, ale zase na druhou stranu tudy by se nějak musela vést "6", aby se mohla napojit na "1" v podzemní křižovatce, stejně jako na Semilasse.

Jenže to není jenom tato jedna věc, Brno potřebuje více rychlých spojení pro MHD a lepenou síť z přelomu minulého a předminulého století nechat opravdu jen jako doplněk a místní obsluhu. Taková síť se plánovala, ale nakonec nepostavila. Přesun nádraží je k rozjetí té akce celkem vhodná příležitost. Možná by byl efekt lepší, než u SJKD. Do této strategické přestavby bych započítal trať "1", R-Východ z nového nádraží v trase železnice, vedle/pod ní, která svede tramvaje z Líšně a napojí kapacitní tratí Černovickou terasu. Dále dovedení tratě po viaduktu, dále trať z Renenské/Křížové podél Svratky a expanze tratí na jih, do budoucna spojení tratí přes Okružní, možná přeložka z Vranovské na nábřeží.

Co se týče železnice, tak i tam je dost možných řešení, jedno je nějak dostat do trojúhelníku na Olomoucké 5 kolejí místo 4, jsem si jistý že by se to nějak dalo udělat, respektive projednat. Pak by se dala novým nádražím protáhnout levostranná dvojkolejka udělaná z tratí na Tišnov/Třebovou a na Slatinu.

Další možností by bylo sáhnout na uspořádání Maloměřic, kdy by se průjezdné koleje posunuly více k seřazovacím a na každé straně by pak bylo asi 5 kolejí pro nákladní vlaky. Otázka jestli takové řešení bude uspokojivé pro nákladní dopravu. Bez dlouhé výtažné koleje a přesmyku přes areál bývalé cementárny to ale nebude úplně ono. Alternativně by se daly ty koleje posunout co nejvíce na jih, upravit přesmyk a tu výtažku postavit podél Tišnovky po Svitavu, ale pořád bude problém s nutností křížit protisměr. Eventuálně by se dalo posunovat v noci vlaky ze seřadiště na jih.

Další možností jak to řešit by mohla být trať v +2 vedoucí k trojúhelníku a pak po komárovské spojce. Otázka jestli by to sklonově vyšlo.

Také, otázka jestli by to pak pro osobku stačilo, by bylo vedení osobní dopravy po 3 kolejích a nákladní po jedné.

Samotný průjezd nákladních vlaků, které nepotřebují seřadit a jen projíždí, nebo budou čekat, v Brně by asi problém být nemusel, pokud by byly Maloměřice přestaveny tak aby koleje pro nákladní vlaky byly po stranách čtyřkolejky.

Otázkou ale také je jestli je vůbec v dnešní době jízda tolika nákladních vlaků přes Brno potřeba, možná by bylo třeba zodpovědět první to. V Brně není, pokud vím, žádný velký významný těžký průmysl ani terminál kombinované přepravy. Pokud není třeba aby tam nákladní vlaky zajížděly, pak můžeme reálně řešit zcela jinou rovnici, než pokud je nějaký důvod k zajíždění všech nákladních vlaků. Může nám pak začít vyvstávat otázka zda by nebylo lepší nákladní dopravu přesměrovat, upravit pro ni třeba trať přes Moravskou Třebovou, vybudovat nějakou jižní trať, která by odvedla část nákladní dopravy nejen z Brna, ale i z Třebové a bude-li líp trasovaná než přes Havlbord, tak by si část dopravy pobrala. Stejně tak může vyjít nakonec že než řešit Brno, tak líp vyjde položení jedné koleje do staré trasy tratě Olomouc - Č. Třebová, pokud tam je vybraná kapacita, a jezdit s náklady tudy, je to jenom 50km navíc, ale oblastí kde se dá případně postavit další trať/pospojovat existující.

Možná pro jižní tah na úkor Brna by mohlo mluvit i lepší spojení do Německa z Plzně, které by mohlo přinést více přeprav a kde by zajíždění až někam k Praze, nebo jenom přes Jihlavu do Brodu postrádalo smysl, respektive bylo trochu kontraproduktivní.
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 09:25:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 106
Registrován: 7-2017
K.S. a to novou sqělou moderní a prostornou MHD zaplatí kdo? Město Brno, nebo Správa železnic? Nebo to dopadne jako obvykle s a nejlepšími úmysly, že se po 35 letech bude dělat tramvaj na Plotní, aby bylo obslouženo nové a prostorné autobusové nádraží Zvonařka?
ODSunuté nádraží bude, jen to nebude u řeky, ale bude se to jmenovat Terminál Vídeňská. Naštěstí tam již jezdí tramvajová linka 2, případně 5.
Termínů, že do 2 let se začně stavět nové nádraží u řeky, Pisárecký tunel, nebo tramvaj na Kampus jsme slyšel již hromadu. Nevěřím, že město Brno může něco samo postavit, to by bylo přímo proti smyslu existence Brna!
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 10:35:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 694
Registrován: 3-2005
Vážený pane kuno, se stylem vašeho psaní běžte přesně tam jak se říká.
Není to k ničemu. Jen tím škodíte a ničíte i sám sebe. To je přesně ta brněnská psychopatie, otravující sebesama i ostatní..
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 12:46:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 108
Registrován: 7-2017
běžte přesně tam jak se říká.
Děkuji za hodnotný komentář k železnici na území města Brna.
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 14:08:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3009
Registrován: 8-2004
Pane Kuna, současná situace je hlavně kvůli lidem jako vy, extrémním antiodsunovačům. Chápu to, také jsme byl jedním z nich, ale procitl jsem. Realita mne poučila. Věřím, že jednoho dne stejně procitnete i vy a všichni ostatní vám podobní. Jinak budeme muset za dalších deset, patnáct let investovat další miliardy do udržení současného stavu, bez jakýchkoliv vyhlídek na zlepšení. Odsun nádraží je, ať se to komu líbí nebo ne, jedinou finančně i urbanisticky přijatelnou možností, jak zkapacitnit ŽUB a zároveň umožnit nárůst počtu vlaků do a z Brna. Bez toho bude z Brna Krno, kterému se bude každý raději snažit vyhnout. Pokud toto chcete, budiž, ale já takovou budoucnost Brnu nepřeji.
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 14:35:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 109
Registrován: 7-2017
Mě také realita poučila, že nejlepší by byly posunutá varianta Petrov. Ale díky extrémním ODSunovačům "k řece" bude zakonzervovaný současný stav minimálně na další desetiletí.
Finančně obě varianty vycházely + - podobně, hlavní politický argument před 3 lety byl, že do 2 let se může začít stavět. [biggrin][biggrin][biggrin]
Urbanisticky lze řešit jakoukoliv variantu, na to je asi 999 studií.
Jak je to s kapacitou v současnosti schválené varianty? Stačí to na současný provoz, nebo budou mít nákladní dopravci v po většinu dnes smůlu? Bude stačit na budoucí rozsah provozu?
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 14:41:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 1-2011
Zato komentáře, kde všechno házíme na ODS jsou také velice hodnotné.
„extrémním ODSunovačům“ to je opravdu skvost.
Pak máme brát diskutujícího vážně.

(Příspěvek byl editován uživatelem Xcav8.)
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 16:19:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 693
Registrován: 8-2017
Xcav8 31:
Některým jedinců prostě není pomoci a budou to tak psát do zblbnutí a léčit si tím nějaké své mindráky, neschopni čehokoliv jiného než jen primitivně všechno házet na jednu stranu, která byla za historii ČR u moci menší část času a která dneska je jiná než před deseti a než před dvaceti a než před třiceti lety. Nehledě na to finální posvěcení za stát (dráha je státu) přišlo za někoho jiného.

---

Kuno,
možná zkuste najít důvody proč se Plotní mimo jiné řešila 35 let a pak se podívejte, jestli stále trvají. 35 let znamená že se začal projekt plánovat v 80., takže prvních 5 let je skrz neefektivitu minulého režimu a následné zpoždění se dá připsat ekonomické transformaci a nutnosti sanovat podudržované záležitosti z minula.

Síť MHD je města, nicméně je třeba ji rozvíjet při jakékoliv variantě jižního centra. Tu kapacitu tak přitáhnout musíte a bude se to líp dělat pokud to bude spojené s obsluhou nádraží, takže extra rozdíl v tom nebude, jestli Správa Železnic něco zafinancuje je otázka, ale pokud se bude řešit buď přístup z jihu, nebo trať po/pod náspem na Slatinu, nějaké spolufinancování tam bude/může být. Zbytek uvažovaných a dost nutných staveb ve městě jde už jen za ním.

Na průjezd tam je kapacita, teoreticky 24 vlaků za hodinu jedním směrem. Jedná se jen o to jak se uskládají koleje aby se do Maloměřic jezdilo s co nejméně kolizemi. Ovšem zaklínat se nákladní dopravou při neřešení kapacity návazných tratí, nebo dokonce bez zodpovězení otázky, kterou jsem zde včera nastínil, tedy zda ty vlaky do Brna musí, nebo je lze poslat jinudy, je ošidné.

Dokonce tam totiž záleží na tom zda na Židenice povede čtyřkolejka, nebo 2+2. Ve městě budou mít všechny vlaky +- stejnou rychlost, tedy se dá klidně uvažovat že vedle sebe povede dvojkolejak pro příměsto a osobní vlaky stavějící v Židenicích a pak vedle bude dvojkolejka pro nákladní dopravu a dálkové vlaky. Dá se udělat "zrcadlová" čtyřkolejka, kdy to bude kombinace s jedním směrem uvnitř a jedním venku, což by se pak rozpletlo v Maloměřicích a pořád by se křížila nejvýše jedna protisměrná kolej...

Na druhou stranu pokud si položíme otázku ne "jak protáhnout náklady Brnem", ale jak dostat efektivně náklady z Moravy do Čech, můžeme skončit s řešením v podobě asi 30km tratě Dukovany - Okříšky, můžeme skončit se 4 kolejemi Přerov-Olomouc, nebo se západním obchvatem Olomouce, při dobré vůli se dá udělat i východní. Je klidně možné že s takto jinak řešenou úlohou nám Brno z nákladní sítě vypadne, nebo se stane nanejvýš cílovou destinací.

Brno není středobod nákladní železniční dopravy na Moravě, v současné době tam nákladní vlaky musí, protože alternativa moc není. Jeho vynechání bude mít jedinou nevýhodu. Pokud by se postavila elektrifikovaná spojka Bzenec-Bzenec Přívoz a Křenovická spojka, tak by při vynechání Brna nebyla dostupná záložní trasa pro nákladní vlaky. Ta ale ani dnes neexistuje.

Zajímavé by bylo třeba mít kalkulaci kolik by stálo zkapacitnění koridoru Třebová - Olomouc na čtyřkolejku (většina v rovině) oproti akcím pro získání kapacity v Brně a kolem Svitavy. (Za předpokladu řešení kapacity do Chocně)
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 17:15:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 110
Registrován: 7-2017
Nejsem fanoušek fašistů z Brna+ a prvotřídního zloděje a šíbra Kociána.

na Židenice povede čtyřkolejka - už chci vidět tu hlukovou studii a nadšení místních obyvatel

asi 30km tratě Dukovany - Okříšky - a navazující úseky jsou dvojkolejné a elektrifikované? A sklonové poměry jsou jaké? Kolik desítek miliard by to stálo?

4 kolejemi Přerov-Olomouc, nebo se západním obchvatem Olomouce - to vše kvůli zavrhnutí varianty Petrov, která by byla stejně drahá jako varianta "u řeky"? Kolik desítek miliard by to stálo?

Toto je nejpravděpodobnější podoba ODSunutého nádraží Terminál Vídeňská
Zdroj: https://www.szdc.cz/vrt/co-je-vrt/konference-vrt-2019
ODSunute nadrazi Videnska
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 19:14:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3010
Registrován: 8-2004
Nejsem fanoušek fašistů z Brna+ a prvotřídního zloděje a šíbra Kociána.
To ani já ne, to mi věřte. Ten člověk nadělal Brnu dost problémů, ze kterých se bude vzpamatovávat ještě hodně dlouho. Jenže o něm tady nikdo nemluvil. Toho si tu berete do úst jen a pouze vy.

Varianta Petrov, tak jak byla navržená a jak ji prosazovali antiodsunovači, by znamenala:
- Nemožnost vést přes Brno VRT, neboť tunel pod Brnem, který jako jedinou možnost pro VRT prosazovali antiodsunovači (přesto, že existují mnohem rozumnější a průchodnější varianty přivedení VRT do varianty Petrov), je nepostavitelný. Proč tuto variantu tak slepě prosazovali, až si sami pod sebou podřezali větev, nechápu.
- Zakonzervování současného nevyhovujícího stavu tramvajové dopravy, bez možnosti jejího posilování.
- Přivedení všeho toho, co dnes končí na Úzké, až na Nové Sady, a toho, co dnes jezdí na Zvonařku, na Uhelnou.
To vše byly důvody, proč jsem přestal nádraží v centru podporovat. Vám to zjevně nevadí, ba možná vám to i vyhovuje, mít přecpané centrum Brna zbytečnou dopravou. Budiž. Ale mne taková budoucnost Brna, kde všechno jezdí do centra a jiná varianta je nemožná, děsí.
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 19:47:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 7-2017
Spíše jsme zvědaví, jestli bude dřív VRT bypass Brna, nebo jakákoliv jiná podoba Hlavního nádraží v Brně Šalingradu.
Na Správě železnic to jako dobrá správa české železnice, vyřešili šalamounsky a kompromisně, že plánovaná VRT zcela ignoruje stávající, ODSunuté nádraží, nebo variantu Petrov. Asi je to jediná cesta jak s přípravou VRT pohnout dále a zároveň tím padá problém jak VRT napojit na jakoukoliv variantu nádraží. A odpadá jeden z argumentů pro variantu "řeka" a také fantastický plán 10 km tunelů z Bytrce do centra pro variantu ve stávající poloze.
Před asi 3 lety dávali brněnští Zelení do schránek v Bohunicích tento leták. Dnes jsou naštěstí jen politicko mrtvolou. Argument poklesu cen nemovitostí je zaklínadlo všech NIMBYstů, bohužel k tomu v době bytové krize jen tak nedojde.
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 20:28:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 694
Registrován: 8-2017
Kuna 110:
už chci vidět tu hlukovou studii a nadšení místních obyvatel
Hluk si dohledejte ve studii proveditelnosti, navíc jsou moderní způsoby eliminace hluku.

navazující úseky jsou dvojkolejné a elektrifikované? A sklonové poměry jsou jaké? Kolik desítek miliard by to stálo?

A taky protože máme přetíženou Třebovou, protože na tratích severně od Brna řádí S-bahn, protože na Třebovou je to pomalé a křivé že tam bude třeba co chvilku měnit kolejnice a protože na Tišnov je to do kopce a protože nemáme pořádnou alternativní trasu... To není jenom kvůli Brnu.

Elektrifikace jsou jednotky milionů a drátovat se plánuje, jak Brno-Znojmo, tak snad je nějaká vize na drát i přes Třebíč. Do toho se hrabat bude.

Terminál Vídeňská je zase nějaká trucbejkárna, co se objevila nedávno. Mimochodem když chcete argumentovat VRT, tak do Petrov byste musel tahat tunely ze severu, což není vůbec levné, jandáskův oblouk nikdo nedovolí stavět. V případě přesunutého nádraží terminál vídeňská dělat vůbec nemusíte, ale bude propad rychlosti. Za další, ten terminál spíš vznikne při nádraží v centru.

to vše kvůli zavrhnutí varianty Petrov, která by byla stejně drahá jako varianta "u řeky"? Kolik desítek miliard by to stálo?
A taky třeba protože Olomouc není tak malá, tratě v okolí jsou tak nějak polepené, historicky a asi by si zasloužily rekonstrukce všechny. Dále je tam poměrně zatížený úsek.

A zase musím opakovat, není to jenom o nádraží v Brně, ale i o tratích kolem něj. Na Olomoucku se bavíme o trati po povrchu, v rovině, kdybyste chtěl jenom dodat kapacitu na třebovské trati, tak to znamená kutat v zastavěném údolí, takže tunely, průkopy atd. Minimálně budete kopat do Bílovic, spíš ale až někam do Adamova, nebo Blanska.
V případě posilování kapacity tratě přes Zábřeh bude třeba tunelů minimum a z nějaké části se dá jít v původní stopě, jenom asi bude třeba přesmyk mezi Hoštejnem a Krasíkovem.

Navíc stále kladete otázku ceny špatně. Berete totiž jenom nádraží bez návazných tratí, ty nejsou dostatečně kapacitní a také neuvažujete s tím co by mohlo být a případné pozitivní efekty, které jsou u nové tratě a kapacity v jejím zvýšení díky vyhnutí se problémové oblasti Třebové.
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 20:45:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9268
Registrován: 5-2002
ad K.S: obávám se, že jste až příliš zahleděn pouze na problém Brna.

V nákladní dopravě je tranzit "sever - jih" neodiskutovatelným faktem s výrazným potenciálem růstu. Dnes zde projede denně cca 80 nákladních vlaků.

Vymístění ND mimo Brno znamená se zbavit nejlépe sklonově postavené tratě (Brno - CETR) a současně i nejkratší tratě.

Shodneme se na tom, že místní zátěž v Brně není nijak dominantní.

Tedy: nějaké úvahy o převedení kompletní ND na trať CETR - Přerov - Břeclav naráží na kapacitní problémy, dokud nebude celý úsek čtyřkolejný. I tak ale je to 60 km navíc a sklonové poměry v úseku Rudoltice - Třebovice jsou horší... Tedy zdražení nákladní nedotované dopravy, narušení konkurenceschopnosti vůči silnici.

Stálé úvahy o vedení vlaků nákladní dopravy "Skal a stepí, Vysočinou" by už taky měly být vymýceny. To bylo již v roce 1938, kdy se trať HB - Brno začala stavět jen nouzové řešení z důvodu ohrožení prostoru okolo České Třebové Pruskem, neboli Hitlerovským Německem. To dnes opravdu nehrozí. A navíc tenkrát nešlo o peníze, šlo o jedinou možnost...

Nákladní doprava v úseku cca Břeclav - Kolín nemá sebemenší problém, pokud vymyslíte rychle postavitelnou trasu kratší než dnešní Břeclav - Brno - CETR - Kolín s maximálním stoupáním 8 promile. Okamžitě jí začneme používat.

S přátelským pozdravem

Petr Šimral ŽESNAD.CZ/MTR
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 20:51:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 695
Registrován: 8-2017
Kuna 111:
Bypass stavět nebudou (asi stejně jako větší část VRT), to není nic víc než něco na truc, VRT se dá totiž protáhnout Brnem Dolním, podstatně levněji. Dneska stačí upravit vedení průtahu a máte to spojené bezkolizně a s možností úvrati do Břeclavi. Triangl na Olomoucké pak umožní výjezd na Přerov 200. Další návazná trať na 350 nebude moc brzo. Na Dolním to skončí nějakými 4 hranami a 6 kolejemi. Místo tam je, stavět se dá i za provozu, jenom v určitý moment se budou muset vyloučit Chrlická a Komárovská skrz nový most, ale alespoň by šla udělat dvojkolejka. No a máme nádraží pro dálkovku.

Ano, zastávka Vídeňská možná vznikne, ale to spíš z důvodu falešné dvojkolejky do Střelic a spojení s VRT. Otázka jenom jak se to tam pospojuje. Otázka jestli pod mostem je dost místa na 3 (4) koleje a dva perony.

Vy si s tím pitomým stylizováním slova odsun nedáte pokoj, že? Co a ve kterém roce vám lidi z ODS udělali?
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 22:09:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 696
Registrován: 8-2017
Petr Šimral 9268:

Sever-jih jistě potenciál má, ale zase se musí řešit problém Třebovska. Pokud má jít o nějaké spojení na Polsko, tak nebylo by lepší upravit koridor na Ostravu? Tedy asi podle toho jací jsme optimisté s VRT, nicméně v Ostravě se asi s více kolejemi v až do Bohumína počítalo. (Z leteckých snímků na to základy mostů vpadají připravené)

O moc kratší trasu asi nenajdu, nebo tedy ano, ale jen pokud chceme riskovat ztrátu razicího štítu v jeskyni a tak. Nicméně mohu zkusit nějakou +- stejně dlouhou. Problém přece jenom je že to dělali podle pravítka a ještě nemuseli tolik řešit pozemky.

Že trať přes Brod byla nouzovka vím, podle toho jí půlka vypadá, ale taky existuej taková městská legenda že trať měla jít původně přes Bíteš, ale místní ji nechtěli (možná to je za sklonem u Řikonína), ale to se myslím nepotvrdilo jako pravdivé.

Nejsnáze by to asi šlo právě přes Olomouc a s obnovením kolejí ve staré stopě, ale tam by se muselo řešit stoupání, přesmýknutí "nákladní" trasy přes "osobní" u Hoštejna by bylo asi bez problému, tam takový sklon podle mapy směrem na Krasíkov není. Tím by se z levé strany současné tratě Dostala na pravou, což by bylo výhodné i z pohledu potom vedení Rudolticemi potom skrze stoupací kolej(e). Ale to není asi moc řešení, dokud se nepostaví 4 koleje mezi Chocní a Třebovou.

No... Něco Vám zkusím najít [wink]
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 22:14:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2752
Registrován: 5-2008
Petr_Šimral9268: no , asi přes ten HB budete muset jezdit, když Vás nepustí přes Přerov , pořád to bude lepší něž se "prokousávat" po jednokolejce z Nezamyslic do Brna a tam ještě "úvraťovat", nebo se šplhat do "Lidča "
Don Parmezano
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 22:24:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9221
Registrován: 5-2007
kuna: Takže ste kritikou odsunu na Zvonařku odsunuli nádražie až do Bohunic. Bravo. To bol zámer, však? Takže Vy vlastne chcete akurát pripraviť celé široké okolie Brna (s výnimkou Rosic a Zastávky) o rozumný prístup k VRT tým, že bude na extra nádraží a kto chce trebárs z Blanska, Slavkova alebo Tišnova na VRT, musí ako bonus buď na osobák do Zastávky, alebo rovno na dvojku k Hřbitovu. Úžasné. Úchvatné.

Inak so súčasným plánom VRT naopak padá akákoľvek možnosť napojiť VRT do akejkoľvek podvarianty B. Možnosti pripojenia k "Řece" sú naopak prakticky nedotkutné.
Čtvrtek, 30. ledna 2020 - 22:32:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 697
Registrován: 8-2017
Asdf 9221:
No pokud to zapíchnou v Havlbrodě, tak to půjde, přes Židenice. To by byl asi ještě větší naschvál než to nechat v polích.
Pátek, 31. ledna 2020 - 09:03:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 7-2017
Asdf: Já jsme nic neODSunul, jsem jen poučený lajk, co ho zajímá železnice. Ale hlavně jsem zákazník, co jezdí vlakem (podle šoto-ultras kaštan, nebo substrát). Proto mě loňská demoverze nádraží u řeky neskutečně [angry][angry], napojení na MHD opravdu na [zadnice][zadnice], hlavně na veěrní a noční spoje, ty tam nejezdily vůbec, např, ke zpožděnému IC 576 Metropolitan.
Terminál Vídňská není samozřejmě můj nápad, je to ze stránek www.szdc.cz, tam hledejte původ této myšlenky. Na druhou stranu měl bych to blíž do kanclu, ale to není důležité.
Terminologická poznámka:
ODSun - varianta nádraží v Brně "U řeky" a v [zadnice]
odsun - např. vyhnání Sudeťáků zpět do Reichu
Pátek, 31. ledna 2020 - 09:59:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 300
Registrován: 7-2017
Asdf - podle vaší logiky je chyba i v brněnském letišti.
Nemělo by se postavit hned vedle odsunutého nádraží, ne? Aby to lidi ze Slavkova, Blanska, Tišnova neměli moc daleko na letadlo...
Uvědomme si prosím, že díky historickému vývoji v Brně a okolí máme nějakou železniční síť. A tahle síť je primárně využívána k dojíždění do Brna, ať už za prací, vzděláním, nebo zábavou. Kdysi se podařilo prosadit vcelku úspěšnou vizi IDS, která funguje na hvězdicovém principu (busy sváží cestující z menších sídel do přestupních uzlů, ve kterých je zajištěn přestup na příměstskou železnici). Systém funguje dobře, ty desetitisíce cestujících doveze relativně do blízkosti středu města, kde je dost cílových míst pro zmíněné lidi. Zbytek, dovolil bych si odhadnou na řádově tisíce lidí, potřebují buď třeba přestoupit na dálkové vlaky, nebo pokračují směr jih Brna.
Takže já pořád nechápu, proč by se pro větší skupinu lidí mělo nádraží odsunout pryč od hlavních cílů jejich cest.
Za mě existují dvě lepší řešení dopravy v Brně - buď VRT stanice v Heršpicích, následné spojení nějakých Schnellbahnem do centra města, nebo stanice VRT v místě plánovanéh oodsunutého nádraží, s rychlou MHD mezi těmito humny a středem města.
Ale vždy budu pro zachování nádraží pro regionální dopravu na stávajícím místě.
Pátek, 31. ledna 2020 - 12:03:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9222
Registrován: 5-2007
kuna: Ja som v tomto smere tiež len poučený laik. A naopak som bol zasa spokojný ako blcha, lebo som sa nemusel predierať tým užasným hlavným nádražím v centre. A zrejme to tak má fúra ľudí, nenadarmo je JMK asi jediným krajom, kde počty prepravených cestujúcich po železnici skôr klesajú a stagnujú.

Prvý termín odsunu nádražia bol stanovený pred cca. 100 rokmi. Súčasná ODS vznikla pred 30 rokmi. Takže s terminologickou poznámkou choďte láskavo do [zadnice]. Vďaka.

22michal: Lietadlo má konkurovať autám? To asi nie? A naozaj všetky tie desaťtisíce smerujú do najcentrovatejšieho centra, aby k dochádzke nemuseli použiť MHD? Navyše, kým sa človek zo súčasného nádražia vôbec niekam prebije, bude už aj z nádražia "u Řeky" niekde na pol ceste. Naviac nesmieme zabudnúť na problémy súčasného predstaničného priestoru, kde už sú náznaky, že to kunou milovaná ODS začína riešiť tým, že bude rozoberať ten úžasný električkový uzol (s tým, že ako prvá sa zrejme poberie linka 4).
Pátek, 31. ledna 2020 - 12:45:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 840
Registrován: 10-2007
V listopadu 2019 byla snesena lávka u Zvonařky a spolu s ní i poslední zbytky náspu bývalé dvoukolejné spojky mezi Dolním a Hlavním nádražím.Spojka byla zrušená v roce 1970 a získaný prostor využilo ÚAN Zvonařka, dále Prior (Tesco), v novém tisíciletí pak galerie Vaňkovka...

Fotodokumentace bývalé spojky (včetně fotografií ze 70. let) je k dispozici zde.
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Pátek, 31. ledna 2020 - 13:33:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 697
Registrován: 3-2005
Joe díky, ocelový most přes Uhelnou, hned po odbočení z Horního n., ten není někde k vidění?? Ale i tak, ta fotka fabrických objektů za tratí je cenná. Ještě víc cenný by byl snímek shora ze 4.nástupiště u podchodu na ten celý nevábný areál..
Pátek, 31. ledna 2020 - 14:11:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 698
Registrován: 3-2005
Joe, ještě existuje snímek toho areálu, jakoby z jižního konce 4.nást.,asi z místa,kde se z podzemí vynořil náhon z Kamenného Mlýna. To byl skutečný a úhledný areál konkretní firmy z 19.století. Tu knížku teď nemůžu najít, myslím ale že půjde o edici Zmizelá Morava, Průmyslové Brno.
Pátek, 31. ledna 2020 - 14:11:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 301
Registrován: 7-2017
Asdf- VRT by svým způsobem měla konkurovat letecké dopravě. Nevýhoda - nižší rychlost. Výhoda - není nutnost dostavit se několik hodin před odjezdem.
A ano, troufám si tvrdit, že velká část lidí se z nádraží vydá do centra pěšky.
Já sám osobně takhle cestoval několik let. I na tu průmyslovku jsem kdysi chodil často pěšky, ač to bylo na 20 minut.
Jde o to, že v centru je veliká koncentrace malých obchůdků, provozoven, úřadů, hotelů apod.
Takže lidé se do nich musejí nějak dostat.
Pokud se vlakem dostanou do místa, které je v běžné docházkové vzdálenosti (řekněme třeba 10 minut), nebudou mít potřebu sedat na MHD (zkuste si někdy stoupnout ráno na začátek Masarykové, na Josefskou u "tranzitu" (Letmo), na Benešovu apod.
Tuhle koncentraci nikdy u odsunutého nádraží nebudete nedocílíte.
Takže ta množina lidí, kteří dnes dojdou do práce, obchodu, na úřad nebo do hotelu pěšky (nádraží je blízko centra), bude nucena použít MHD. Přepravní proud bude (odhadem) ze 70 % směřovat na sever od nového nádraží. A protože je MHD v samém centru dost nedostatečná, budou ti samí lidé vystupovat (plus-mínus) v místě dnešního nádraží a od tama se zase vydají pěšky.
Nebo se budou snažit jezdit autem, aby se vyhnuli tomu masovému přesunu od odsunutého nádraží - nechají auto někde poblíž centra, kde to ještě půjde, a buď se projdou, nebo sednou do MHD.

Hlavní nádraží v centru má určité problémy, které ale nikdo nikdy nechtěl řešit (podchod od kusých kolej směr Masarykova/Nové sady, převedení většiny automobilové dopravy mimo Nádražní/Benešovu, eskalátory/výtahy na stávající tramvajová nástupiště apod).
A hlavně prosím neargumentovat bezdomovci, těch je například víc v Praze v Sherwoodu, ale nikdo tam neřeší odsun Wilsonova nádraží, hlavně je to věc vedení města, že s tím nechce nic dělat, místo toho nechá jezdit MP v autech mimo centrum.
Linak 4 má být zrušena ne proto, že by se měl redukovat uzel před stávajícím nádražím, ale protože stávající vedení města nechce MHD v samém centru (Masarykova, Svoboďák, Rašínova).
Já osobně doufám, že to neprojde.
A když jsme u toho, tak snad zrušení linky 4 neberete jako argument pro nádraží u řeky? On by odsun nádraží pomohl napravit blbost lidí z magistrátu?
Pátek, 31. ledna 2020 - 14:17:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 841
Registrován: 10-2007
Jariss: Ano, vím o pár snímcích v literatuře, ale na BRŇÁKa dáváme jen to, k čemu máme souhlas [happy]

Dvě pěkné fotky jsou např. v nedávno vydané knize Zmizelé koleje, zmizelá nádraží: viz Google Books (strana 164).

Ze Zmizelé Moravy mám, co se týče spojky, jen tuhle...


(Příspěvek byl editován uživatelem Joe.)
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Pátek, 31. ledna 2020 - 14:52:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 302
Registrován: 7-2017
Joe - tuhle fotku jsem už asi viděl, ale dovolil bych si tvrdit, že to nebude druhá polovina 20. století. Spíš jeho začátek.
Pátek, 31. ledna 2020 - 14:56:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1549
Registrován: 11-2005
Mě koncepce Vídeňská + Petrov nepřijde tak špatná. VRT spoje Praha - Ostrava můžou kolem Brna hladce a rychle projet bez zastavení (alternativně - se zastávkou na té Vídeňské), zatímco spoje Praha - Brno a Brno - Ostrava můžou končit pod tím Petrovem. Předpokládám, že aby se VRTka vyplatila, bude na ní tolik spojů, že i při rozdělení na tyto skupiny bude mezi každými dvěma body interval pod hodinu. A v okrajových časech se to může vzít s úvratí a pomaleji.
Pátek, 31. ledna 2020 - 15:02:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 842
Registrován: 10-2007
22michal: Souhlas. Mám tu fotku i z jiného zdroje, kde je datována do 30. let.
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Slanour
Pátek, 31. ledna 2020 - 16:41:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 715
Registrován: 6-2008
Asdf: To je pěkná blbost, že počet přepravených lidí v IDS JMK do centra stagnuje. Jo, možná v období velkých výluk(a to se jim není proč divit), ale jinak bych rád k tomuto tvrzení viděl nějaký podklad, podle kterého čerpáte.
Slaňour
Pátek, 31. ledna 2020 - 21:57:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9223
Registrován: 5-2007
22michal: Ja si vždy všímam, že možno aj tretina ľudí sa nakoniec otočí smer Úzká. Neviem kam potom smerujú, ale mám za to, že premiestnenie nádražia im minimálne nepohorší. A keď sa postavím na ústie Masarykovy, alebo k hodinám, tak mi nikdy nepríde, že by prúd ľudí postupoval kontinuálne. Ľudia od nádražia idú na šaliny, ľudia zo šalín do mesta. A tí Bezdomovci sú len dôsledkom toho priestoru. Kvôli jeho organizácii a preplnenosti ich moc nejde nejako minúť. Odklonenie 4 dúfam tiež, že neprejde, ale odsun nádražia by zmenšil preplnenie priestoru mimo zastávok šalín (ľudia nebudú chodiť na nádražie po povrchu ale prídu šalinou, ideálne dokonca budú prestupovať inde/povezú sa šalinou až do cieľa) a magistrát sa nebude snažiť riešiť ten priestor takýmito blbosťami, pretože akékoľvek ďalšie obmedzenie áut v tom priestore je nateraz zrejme nepriechodné (viď protesty proti pokusu o pešiu zónu pred nádražím a následné zvolenie kombinácie ODS/Svobodní aka Brno autem na radnicu Brna-Středu).

Libcha: Ak počítame s tým, že časť existujúcich diaľkových vlakov bude po prevode na VRT nahradená medziregionálnou variantou (R niekam do Hradca Králové) a s tým že niekam potrebujeme narvať budúcu S7 a rozšírenú S4 (varianta Petrov mimochodom krásne znemožňuje ich spojenie do jednej) tak sa bojím, že sa tam VRT vlaky nevlezú aj keby jeden za hodinu.

Slanour: Na jednej konferencii prezentoval zástupca ČD štatistiku per kraj. Neviem ju nájsť, hľadám z danej konferencie (tlačený) zborník. Ale keď si na data.brno.cz nájdete dátový súbor počty prepravených cestujúcich, minimálne vidíte, že počet prepravených cestujúcich IDS JMK po očistení o DPMB v rokoch 2015 alebo 2016 stagnuje až klesá. Tiež si všímam pokles sedačkovej kapacity na S2/S3 v posledných dvoch GVD, aj vlaky do Křižanova často len s 3ks Bdtmee. Až nájdem nejakú lepšiu štatistiku, určite dodám, snáď to nedopadne ako prezident a Peroutkov článok. [kladivo]
Pátek, 31. ledna 2020 - 22:45:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 698
Registrován: 8-2017
kuna 112:
Víte co je považování provizorního řešení za demo finálního řešení nádraží, ne? Blbost. Uvědomte si že schopnost odbavovat na Dolním byla tak 1/6-1/7 toho co dá nové, dále se tam natáhla jedna linka, je rozkopaný Dornych/Plotní, není zavedena kapacitní kolejová doprava. Mimochodem ta kapacitní doprava může být v podobě dlouhých šalin, které se používají v jiných městech, trojic T6A5, které se zkouší... Jsou dostupná řešení problémů MHD v Brně, ale ta se musí začít aplikovat.

Technickou si dejte za klobouk, psát slovo odsun stylem, jakým to píšete spíš říká něco o vás, než cokoliv jiného.

---
michal22; Asdf:
Ano, IDS funguje na hvězdicovitém principu, ale to co to dělá dnes je zbytečné zatahování lidí až moc do centra na historické a přetížené uzly. Ano, mluvím tu trochu o pokud, ale pokud se postaví nové nádraží, tak se dá hromadná doprava, která se dnes pomalu prolétá po historických trasách, dovést po modernějších rychlých tratích. Budu se opakovat, ale můžeme na Dolní dostat expresní trať po viaduktu a z jihu od nového. (Mimochodem v Manchesteru se na některých starých železnicích tramvaje zřizují) Může tu být rychlá linka na východ, může tu být rychlá svratecká trať.

Také tu je, stále ne zcela zavržená možnost přesunu tramvajového uzlu do prostoru kolejiště, což by bylo dost zajímavé, protože by to dodalo celé síti novou dynamiku, uvolnil by se prostor před budovou a pokud by se nechaly tratě na viaduktech, tak se dá udělat rychlý dopraví systém, který tak nějak doplní či částečně nahradí ten současný, dopady přesunu na čas strávený cestou na nádraží by pak mohly být menší či záporné. Případně by to mohlo mít i lepší efekt, než SJKD.

Ano, protáhne to asi cestu do centra pěšky, otázkou je o kolik, pokud se při výstavbě jižního centra bude myslet i na chodce, ne jenom na auta. Eventuálně to bude jak někde nahoře píše, z Dolního se pojede na Horní.

Volba na Brně středu je poněkud logická, má na něj největší dopad všechno to zklidňování dopravy a zároveň všechna MHD a pohyb lidí spojený s nádražím, takže je jen logické že místní podnikli kroky k tomu aby si ochránili své zájmy, ano mezi ty zřejmě patří i ježdění auty a omezení tranzitující MHD.
Sobota, 01. února 2020 - 13:48:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 113
Registrován: 7-2017
trojic T6A5, které se zkouší...
Vysokopodlažní vozidlo sto let staré koncepce PCC je opravdové řešení pro 20. léta 21. století. To vymyslí jen v Brně.
No nic, stávající nádraží se "humanizovalo", vyměnilo se zabezpečovací zařízení, jako jeden z argumentů pro ODSun nádraží, jelikož jeho výměna je za provozu zcela nemožná. Jsme v klidu a budu se jen výborně bavit zdejší debatou a nápady ODSun nádraží někam a vlasně nikam, dalších minimálně 33 let.
Sobota, 01. února 2020 - 14:03:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 653
Registrován: 8-2017
kuna - koncepce PCC je dosud nepřekonaná, co se týče jízdních vlastností, komfortu a účinků na trať

zkuste na brněnský koleje postavit třeba vídeňskýho ulfa - moc daleko nedojede
Sobota, 01. února 2020 - 23:26:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9227
Registrován: 5-2007
Practicus: Ale zároveň značne zastaralá z pohľadu komfortu cestujúcich. A to ani v (snáď) poslednom pokuse o jej reinkarnáciu v podobe EVO 1 a EVO 2.

kuna: Presne tak. Už aby bola v cajku Žabovřeská. A až bude hotový VMO na druhej strane aspoň po Olomouckú, potom už v Brne nádražie nebude zaujímať naozaj nikoho...
Slanour
Neděle, 02. února 2020 - 11:49:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 717
Registrován: 6-2008
Asdf: Haló, máme rok 2020, btw za to, že nejezdí více vozů, nemůže tak ani počet přepravených cestujících(sem zvedavý, jak ten chybějící bymáč nahradí v sezóně, kdy budou jezdit turisti a cyklisti) ale to, že v kordisu a jinde za stolem sedí idioti, kteří ruší něco, co mělo smysl a fungovalo to-např. S2 v půl hodinovém taktu i v 6,+ a věřte mi, ti lidi se tím naučili jezdit a teď se hrozně diví jaktože nejezdí. No nic, jinak já osobně bych preferoval nádraží 2 ,dálkovku veskrze převést na současné Dolní, a regionální nechat tam kde sou. Myslím, že by se tak ulevilo, alespoň částečně, všem.
Slaňour
Neděle, 02. února 2020 - 12:47:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 699
Registrován: 8-2017
Slanour 717:
Nádraží 2 je myslím i celkem pravděpodobné vyústění dané situace. Jenže tam by bylo třeba ještě třeba upravit poměrně dost Židenice a rozšířit kapacitu z Dolního na Olomouckou, takže asi 4 koleje, dvě na Židenice a dvě na Slatinu, otázka jestli jako 2+2, nebo jako čtyřkolejku s přesmykem na Slatinu. Pak by ale bylo také třeba si uvědomit, že dálková doprava by musela v Maloměřicích přes nákladní průtah a tedy by bylo třeba upravit přesmyky a muselo by se nějak upravit, ještě i proti variantám Židenic z projektu, nádrží v Židenicích tak aby byly hrany i pro koleje nákladního průtahu. Místo na zřízení zhlaví tam je a stejně tak na ty perony.
Neděle, 02. února 2020 - 19:50:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1660
Registrován: 10-2010
Practicus:
"kuna - koncepce PCC je dosud nepřekonaná, co se týče jízdních vlastností, komfortu a účinků na trať

zkuste na brněnský koleje postavit třeba vídeňskýho ulfa - moc daleko nedojede"
Nepřekonanost koncepce PCC je pouze naše České zdání deformované jednak tím, že soudruh svým působením vyrobil mnohaletý zásadní deficit v obnově vozového parku tramvají, a druhak tím, že od převratu trpí celý systém MHD značným podfinancováním. Ve výsledku se téměř celou dobu pokračovalo cestou koncepce PCC, protože to bylo nejlevnější a na nic lepšího nebylo.


K.S.:
"Slanour 717:
Nádraží 2 je myslím i celkem pravděpodobné vyústění dané situace. Jenže tam by bylo třeba ještě třeba upravit poměrně dost Židenice a rozšířit kapacitu z Dolního na Olomouckou, takže asi 4 koleje, dvě na Židenice a dvě na Slatinu, otázka jestli jako 2+2, nebo jako čtyřkolejku s přesmykem na Slatinu. Pak by ale bylo také třeba si uvědomit, že dálková doprava by musela v Maloměřicích přes nákladní průtah a tedy by bylo třeba upravit přesmyky a muselo by se nějak upravit, ještě i proti variantám Židenic z projektu, nádrží v Židenicích tak aby byly hrany i pro koleje nákladního průtahu. Místo na zřízení zhlaví tam je a stejně tak na ty perony."
Souhlas, taky si myslím, že to tak dopadne. Ostatně, SŽ ve svých vyjádřeních už taky něco málo naznačila. Dřív nebo později dojde k prozření, že na odsunuté nádraží nebudou peníze a zároveň stávající stav bude čím dál více neudržitelný.
Neděle, 02. února 2020 - 21:23:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 700
Registrován: 8-2017
Kondra89 1660:
S tou deformovaností myšlení u nás máte dost velkou pravdu, ale není to jenom u tramvají, ale v technice a procesech obecně. I těch 30 let po revoluci tu pořád máme někde podvědomě, někdo již jen zděděnou, někdo ještě přímou, zkušenost s tím že to musí všechno vzít dlooooooouho. Že politici jsou nedotknutelná vrchnost, nebo že T3 na věčné časy.

Na druhou stranu, asi to bude subjektivní, mi jako cestujícímu co do komfortu jízdy přijdou lepší moderní PCC, než článkové tramvaje, ať už v Brně, nebo v Praze. Možná by to jenom chtělo, díky změně koncepce kdy se dnes sestavují vlaky (a tramvaj jedoucí sama vypadá skoro nepatřičně [happy]), dělat čistě "slave" vozy, kdy se vyhodí část pro řidiče a řídit se to bude jen kabelem z prvního vozu. Nebo by se možná od toho daly odvodit nějaké nové typy kdy by se upravily tak aby končily, stejně jako vlak, přechodem a daly se sestavovat libovolně do ucelené jednotky. Ale takováto debata je do jiného vlákna.

Taky myslím že to pomalu bude nějak konvergovat k trvalému provozu dolního a vedení dálkové dopravy tímto nádražím, nějaké náznaky jsem nedávno také slyšel, prý ŠŽ tam nějaké vlaky chtěla přesměrovat, ale objednatelé nechtěli, tak možná časem dostaneme na Dolním plnohodnotné nádraží pro dálkovku/VRT. Terminál vídeňská je tak podle mne jenom nepodařený vydírací pokus, stejně jako VRT triangl (reálně tak do 120km/h na Vídeň). Jediné co bude třeba tam totiž pro VRT Dolní dostat je oboluk s poloměrem kolem kilometru tak aby spojil přesmykem Dolní a Střelickou trať, respektive VRT, která asi bude v souběhu. Pokud koleje nákladního průtahu pak půjdou z vnější strany, bude se dát, jen s křížením vlastní koleje VRT, zajistit úvrať dálkových souprav. N8klady na celou akci pak mohou být, plácnu blbě, do čtvrtiny toho co celý přesun. Navíc během pár let se asi rozjede stavba jižního centra, bude hotová tramvaj Plotní a Zvonařka bude trochu humanizovaná. V zásadě nic nebude bránit vzniku 2. nádraží.

Všechno co se musí udělat je jeden přesmyk, úprava průtahu, jedno nádraží, asi 6 kolejí, rozšíření průtahu, a zase přesmyk jedné koleje. To ne taková pálka. Dejme do projektu park v místě bývalého průtahu a máme to v kapse. [proud]

Na druhou stranu by se pak mělo ale také hrábnout do Hlavního, aby bylo koncipováno trochu jinak, místo 2+1+1 na jihu by mělo být spíš jako koleje symetricky doplněné k Břeclavské trati se kterou budou tvořit levostranné dvojkolejky, vzhledem k tomu že každá z těch tří tratí dál jde sama jako jednokolejná, to vadit, nebude. A ještě bych tedy asi zapojil kusá nástupiště dvojkolejně, pro současný příjezd a odjezd. tím se vyhodí Břeclavsko-Olomoucké rychlíky od průjezdných peronů a budou se tam dát poslat všechny linky na jih JmK.

Vtipné bude, pokud se tak stane, kdysi před možná osmi lety jsem o tom totiž psal.
Neděle, 02. února 2020 - 21:28:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 620
Registrován: 2-2011
K.S. číslo příspěvku 692 a další
Kde na ty kraviny chodíte? To jsou všechno vaše výplody, nebo vám s tím radí zdejší "odborník" na dopravu asdf?
Slanour:
"dálkovku veskrze převést na současné Dolní, a regionální nechat tam kde sou. Myslím, že by se tak ulevilo, alespoň částečně, všem."
To je teda super nápad.[crazy] Nejvíc by se ulevilo cestujícím z osobáků přesedajících na dálkovku. Takový cestující vysedne na hlavním pak pojede nějakým MHD na dolní, takže zbohem 10-15minutové návaznosti.. Víte proč neustále roste přepravní výkon? Protože se tím vlakem dá dojet na větší vzdálenost za dostatečně atraktiví a pro cestujícího akceptovatelný čas. Jak by toto oddělení dálkovky a regionálky zamávalo s přepravním výkonem je vám snad už jasné. Než začnete vymýšlet takovou blbost, bylo by dobré si uvědomit její důsledky.

Je zábavné jak tu všichni vymýšlíte výhody a nevýhody současného hl. n. Zkuste si uvědomit, že v mnoha městech nemají to štěstí mít hlavní nádraží v lokalitě, kde se setkává
1) cíl regionální dopravy s
2) perfektní vazbou na MHD a
3) dálkovou dopravu.
Z dopravního hlediska je velký oříšek najít na ploše daného území místo, kde jsou splněny všechny tři zmíněné podmínky. Brno má to obrovské štěstí, že jsou zde všechny 3 podmínky splněny a má v tomto místě hlavní nádraží. Jakékoliv jiné řešení než umístění nádraží mezi současné hl. n. a nové sady je špatné. Takové řešení vyvolá zbytnou dopravu, která se má u nových dopravních řešení snižovat a ne zvyšovat. Náklady na dostatečně kvalitní obsluhu území tak budou mnohem vyšší (nutnost vyššího množství dopravních prostředků a s tím spojená vyšší potřeba obslužných pracovníků), dojde k velkým časovým ztrátám cestujících. Každá zbytná doprava vždy vyvolá zvýšení energetické náročnosti dopravy jako celku. Platí zde jednoduché pravidlo; Nejlepší je taková doprava, která není uskutečněna. Z toho plyne, že když umístíte nádraží do centra, máte mnohem vyšší pravděpodobnost, že cestující ke své cestě do cíle (nebo části svých cílů) z nádraží dojde pěšky nebo dojede na kole. (=Nulová energetická náročnost s akceptovatelnou časovou ztrátou cestujícího.)
Je jen na Vás všech odsunovačích, zda si všechny tyto souvislosti dáte dohromady nebo se budete dále rozplývat nad vašimi hloupými návrhy, u kterých ztrácíte svůj čas s předem daným výsledkem, že stejně nic lepšího nevymyslíte.
Vaše návrhy na řešení současného nevyhovujícího přednádražního prostoru a málo uživatelsky přívětivé nádražní budovy stylem, že odsunete nádraží do kopřiv mimo civilizaci jsou proto velmi úsměvné.[happy]
Pondělí, 03. února 2020 - 00:14:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 658
Registrován: 8-2017
Kondra89 - pardon, ale narozdíl od Vás mám zkušenosti s vozy v koncepci PCC a článkovými s pevnými podvozky a koncepce PCC jednoznačně vyhrává na plné čáře co do komfortu tak i rychlosti přepravy

to, co si člověk může dovolit s T3 a jejímy deriváty, bez ztráty kytičky, to si třeba s 03T a 13T dovolit nesmí, protože by byl nejen vyklepanej, jak startka, ale zřejmě by tvořil i nové cesty zkrz budovy

PS.: který vozidlo je tedy podle Vás "na úrovni", ať se zasmějem
Pondělí, 03. února 2020 - 00:40:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 675
Registrován: 1-2016
Zdenek102 - slušné hlouposti píšete. Na někoho, kdo nádraží 800m od současného, v pohodě dosažitelné i v "výlukovém" režimu, označí za kopřivy, nemá ale smysl více reagovat. Snad jen, že pokud Dolní jsou kopřivy, pak Vídeňáci mají nádraží někde v bažinách :-D Mimochodem, než dojdu od nástupiště ve Vídni na nástupiště metra, tak jsem z Dolního na hlavním i v provizoru autobusem...[ko]
Pondělí, 03. února 2020 - 01:25:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 621
Registrován: 2-2011
TN26:
"Zdenek102 - slušné hlouposti píšete. Na někoho, kdo nádraží 800m od současného, v pohodě dosažitelné i v "výlukovém" režimu, označí za kopřivy, nemá ale smysl více reagovat."
[rofl][rofl]
Pondělí, 03. února 2020 - 19:53:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 701
Registrován: 8-2017
Zdenek102 620:

Vaše "perfektní vazba" na MHD je taková že je přestup na MHD roztahaný všude po okolí, navíc není kam ji rozšiřovat. taky je "perfektní" protože se na uzel sto let nehráblo, jak se plánuje, tak se to lepí. Mimochodem kdybyste chtěl přidat nějakou další linku, tramvaje, tak ji nemáte na tom hlavním už pomalu kam dát. Dále kolik lidí vůbec používá přestup regionální/dálková doprava? Kolik je to procent lidí co tou regionální dopravou denně jedou?

Jinak tam máte krásný argumentační faul, ano, současné nádraží je možná má splněné, ale nové je klidně může mít splněné taky. O vyšší potřeba vozidel a obslužných pracovníků se dá také polemizovat, protože zřejmě vycházíte ze současného stavu kdy je to co do vozidel na nejvytíženějších linkách MHD v Brně již nedostatečné. Neuvažujete o možnosti zřízení něčeho na způsob povrchového metra kdy by se na 2-4 páteřních tratích používaly dlouhé soupravy, nebo o možnosti vybudování nových tratí pro rychlou dopravu. Jestli povedete trať z Líšně na Dolní, nebo Hlavní, stejně tak jestli Mendláku pojedete po Václavské a Hybešově, nebo bude trať po Poříčí, bude v zásadě jedno.
Úterý, 04. února 2020 - 01:20:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9232
Registrován: 5-2007
Zdenek102: Problém je v tom, že ten prednádražný priestor má fúru veľmi obmedzujúcich podmienok (trať na Masarykovu, politická nepriechodnosť pešej zóny, ...), ktoré znemožňujú jeho ďalšie rozšírenie. A viacmenej hatia aj veci ako podchod na Nové Sady (nejde rozšíriť nástupištia električkovej trate tak, aby podchod mohol ústiť až na ne). Ono by vlastne jedno riešenie bolo, ale bojím sa, že s ním budem ešte za väčšieho kacíra ako s odsunom: Zbúrať výpravnú budovu. [proud] Odbavenie presunúť do podzemnej úrovne a na získaný priestor dostať ďalšie dve koľaje električiek + rozšíriť nástupištia. V kombinácii s variatnou B500 s pár pridanými koľajami by to bolo dostatočné nádražie. Ešte nejak vstrebať zaústenie smer Ostrava (vymyslieť oblúk tak, aby sa na Ostravu nemuselo z juhu) a bolo by to fajn.

Inak dnes už je jasné, že VRT sa do centra dostať nepodarí. Takže si môžete vybrať medzi odsunom na Dolní a odsunom na Vídeňskú. Takže akékoľvek obhajovanie nádražia v centre Vás vlastne dostáva do rovnakej pozície, za ktorú kritizujete Slanoura.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Úterý, 04. února 2020 - 09:13:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 878
Registrován: 3-2013
Takže mi vychází závěr, že opravdu nejlepším řešením je Severojižní kolejový diametr, který by ulevil jak přetíženému nádraží (svedením regionáloní dopravy Tišnov - Bučovice pod zem), tak uzlu MHD před nádražím (převzetím frekvence ve směru Královo pole),navíc by řešil kapcitní spojení mezi hlavním, dolní nádražím a velkou částí města i regionu (tedy regionální dopravy na hl. n. s VRT).
Priapos
Úterý, 04. února 2020 - 18:13:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1742
Registrován: 10-2012
Zdenek102:
"K.S. číslo příspěvku 692 a další
Kde na ty kraviny chodíte? To jsou všechno vaše výplody, nebo vám s tím radí zdejší "odborník" na dopravu asdf?
"

Nedivte se tomu, racionální argumenty může těžko vymyslet. Brněnské nádraží má totiž dvě velké výhody. Je umístěno strategicky v centru a přímo u uzlu MHD, co by za toto některá jiná města dala. Adoranti odsunu tyto výhody bagatelizují. Případným odsunem se zbavíme obou najednou, to tedy bude opravdový majstrštyk.
Úterý, 04. února 2020 - 21:37:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 702
Registrován: 8-2017
Priapos 1742:

Taky umím nálepkovat, ale nedělám to.

Uzel MHD se dá přesunout a tak nějak se s tím i počítá na nové nádraží. lze tam přivést trať z Plotní, po bulváru, ale i od Nových sadů po viaduktu a z jihu, dále pak kolem Svratky, dá se udělat rychlá trať směrem na Olomouckou. Současný uzel před nádražím se dá přesunout do prostoru peronů, dají se upravit viadukty a mít tak v Brně velmi rychlou MHD. Tramvaje po starých železničních viaduktech mají třeba v Manchesteru.

Dále se změnil způsob jakým se lidé k vlakům chovají, začíná se rozmáhat stav kdy se na vlak dojede autem a pak se jede někam dál, nové nádraží bude líp dostupné i pro širší okolí Brna, pokud bude VRT, tak jeho význam v této podobě může růst.

Brnem se přes Dolní, na rozdíl od Horního dá protáhnout VRT přímo, krom omalého výjezdu nad Plotní by se snad dal udělat triangl na Olomoucké s poloměrem kolem kilometru a od Střelic se dá také udělat rychlý vjezd s obdobným poloměrem, někdo kdo to má víc v oku jistě bude umět odhadnout rychlost přesně, ale osobně hádám že se bude dát takto pohodlně jezdit přes 140km/h.To se současným neuděláte ani omylem.

TMB 878:
Nemyslím si že vznikne SJKD tak jak je plánovaný, ale spíš se udělá nějaká částečně podzemní tramvaj s novými dlouhými soupravami.
Středa, 05. února 2020 - 09:27:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 303
Registrován: 7-2017
K.S.: udělat se dá lecos, ale o překopání MHD ve smyslu vašich uvedených návrhů, ještě nikdo nemluvil.
Součástí přesunu nádraží bylo to, že se po nových bulvárech natáhnou koleje od přesunutého nádraží ke stávajícímu. A přetrasují trolejbusové a autobusové linky.
Tohle "MHD minimum" bylo zakalkulováno v ceně přesunu.
Nic víc.
Teď si spočítejte, kolik by stály ty vaše plány, a máme další argument, proč se přesunuté nádraží nevyplatí.
Dokud nebude v Brně metro, nebo neco podobného pod zemí, tak je nereálné odvozit od přesunutého nádraží směrem ke středu města požadovanou frekvenci cestujících.
Nejen kvůli kapacitě, ale třeba i proto, že pokud má taková vytížená linka vést po Plotní a Trnité, bude výrazně omezovat silniční dopravu na Opuštěné a Zvonařce.
Priapos
Středa, 05. února 2020 - 10:15:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1743
Registrován: 10-2012
K.S.:
"
Uzel MHD se dá přesunout "


Ale centrum (Masaryčka, Svoboďák, Zelňák atd.) asi ne. Absolutně největší a naprosto ničím nenahraditelnou výhodou stávajícího nádraží je jeho poloha. Protože jako zastánce odsunu ji musíte bagatelizovat, nemůžeme se nikdy shodnout. Vloni jsem si musel dolní nádraží také osobně vyzkoušet. Bohudík jenom několikrát a úplně stačilo.
Středa, 05. února 2020 - 10:57:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 1-2011
Já bych to viděl ještě jinak, budoucí nové centrum je právě v oblasti Trnitá a nového nádraží.
Pokud budeme lpět jen na minulosti, tak se vývoj Brna nikam nepohne.
S nadsázkou jsem dříve psal, že pokud by tito lidé žili v minulosti, tak se nikdy nezbourají městské hradby a Brno jako takové se zakonzervuje.
Středa, 05. února 2020 - 11:11:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 304
Registrován: 7-2017
Xcav- tak já to vidím jinak.
Centrum města nelze přenést jen tak mimo geografické a historické centrum.

Že by jako návštěvníci Brna místo obdivování kostela u sv. Tomáše šli obhlížet nové nádraží?
Že by místo do Mahenova divadla šli do nově vzniklých nákupních galerií?
Pokud by to tak bylo, tak by už centrum Brna bylo dávno v Avionu, v Kampusu nebo na Ponavě.

A jak jsem už dříve uvedl, už jen vznik dvou megaproudů hromadné dopravy mezi novým a starým nádražím by paradoxně vytvořil jednu novodobou hradbu.
Středa, 05. února 2020 - 11:39:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 1-2011
Psal jsem budoucí nové centrum.
O historickém a to že lze přenést jsem nic nepsal.
Podívejme se třeba na takovou Vídeň, tam bych řekl, že centrum je Stephansdom.
Někdo opáčí, že Rathaus a jiný zase, že někde úplně jinde.
A jsme u toho, Brno takových center může mít více.
Pro mě je ovšem zásadní, rozvoj dopravy a to v místě současného nádraží mi nevychází.
Středa, 05. února 2020 - 12:11:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 305
Registrován: 7-2017
Já to pořád nechápu.
V Praze považuji za střed Staroměstské náměstí ( to není jen můj pocit). Různých jiných pseudocenter v Praze vznikly desítky, ale střed Prahy je stále definován stejně. Nikdo neřeší to, že by se mělo hl. nádraží přestěhovat třeba na Vinohrady.
Zůstává tam, kde je, protože ta poloha je výhodná pro návštěvníky, ale i běžně dojíždějící.
A jsem rád, že utichly návrhy typu zrušení Masarykova nádraží, které je k tomu centru ještě blíž.
Prostě si v Praze uvědomili, že vlaková doprava je v centru potřeba, proto ponechali stav takový, jaký vyhovuje.
A když jsme u té Vídně, tak proč v centru nezrušili stanici Vídeň střed?
Vždyť je z hlavního nádraží do středu města jen 3 km...
Uvědomte si už prosím, že odsun nádraží v Brně bude znamenat konec kapacitní dopravy do opravdového středu města. Žádný vlak už tam nebude jezdit.
To se ve Vídni nestalo, i přes to, že je zde k dispozici metro.
Středa, 05. února 2020 - 12:56:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 701
Registrován: 3-2005
Xcav8: napsals to správně, budoucí centrum, gratuluji, ale výstižnější je říkat rozšířené centrum !!
Je vidět, že nežiješ v zajetí hradeb, jsi brňák nového tisíciletí !! :-)
A hradby dneška, to je bohužel ten val - nádraží až Amerika. Jasně, že taky budu tesknit, ale jinak se nepohneme..