Diskuse » Železnice » Aktuální informace z provozu » Archiv diskuse Aktuální informace z provozu do 10. 1. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Aktuální informace z provozu do 10. 1. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Martin2
Středa, 08. ledna 2020 - 09:50:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3626
Registrován: 8-2005
ad Výpravčíxy: hlupáky dělej z někoho jiného. Při projetí stůj je přihazování po pěti minutách docela síla nebo snad věříš, že se z nenadání zjeví náhradní souprava i s fírou?

Přihazování je v Budějicích běžný stav. Před vánoci byla výluka na trati do Dvořiště, z depa měla vyjet 814, ale chcípla, to se stává. Jenže nějakém tvému kolegovi bylo vcelku jedno, že venku mrzne a fouká (sedí přes 5 kolejí od toho nástupiště pěkně v teple). Pět minut před odjezdem vlaku vedeného 814 vyhodil číslo nástupiště, lidi se vyhrnuli ven a čekali. Salámovou metodou po pěti minutách se postupně přihodilo krásných 30 minut než přijel zpožděnej vlak od Dvořiště, který mimořádně točil zpět na jih.

Asi jsem tupej fíra a nechápu logiku výpravčích. Prostě když nemám soupravu na nějaký vlak, tak přeci nebudu vyhazovat nástupiště... A když mi strojmistr řekne, že v depu není žádná náhradní souprava, tak přeci nebudu vyhazovat zpoždění po 5 minutách. Kór když už v okamžiku zpoždění +15 byla v aplikaci můj vlak informace, že regína chcípla a vlak bude zpožděnej o cca 30 minut, protože se čeká na soupravu od Dvořiště. Jako nemám možnosti zkontrolovat ISOŘ, kdy se tam tato informace dostala a kdy to výpravčí oficiálně věděl. Neoficiálně to věděl už 20 minut před odjezdem, kdy se on sám ptal do depa, kde je souprava...
Jak psal Podroužek Smyslem naší práce je naše obživa, nikoli to, zda se to bude líbit cestujícím. Jen si spousta lidí neuvědomuje, že nebýt těch obtěžujících cestujících a zákazníků carga, tak můžeme leda tak šoupat nohama...
Středa, 08. ledna 2020 - 10:09:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4192
Registrován: 11-2008
ad Martin2: Dá se 30 minut a po 5 minutách se někde najde jiná náhrada a po 15 minutách to odjede. Jak to pak vysvětlíš těm, co spoléhali na těch 30 minut a ujelo jim to ?
Středa, 08. ledna 2020 - 10:25:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1991
Registrován: 11-2009
Výpravčíxy: nešlo by nejprve vyhlásit, že vlak bude opožděn o blíže nespecifikovaný čas z důvodu poruchy, a až se bude vědět co bude, tak vyhlásit, že vlak bude přistaven? Já vím, nikdy se to tak nedělalo.
Středa, 08. ledna 2020 - 10:31:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1244
Registrován: 9-2016
T.H. Výborný popis šetření MU. Žel jsme se dostali do stavu, kdy většina MU má za následek dlouhé zastavení / omezení provozu. Zejména je to velmi nemilé při incidentech, tedy pokud dojde např. k projetí návěsti "stůj" a následnému zastavení bez dalších následků (tedy nedošlo ke zranění, úmrtí ani škodě na majetku). Zatím projetí návěsti nepovažujme za MU a tudíž není nutnost šetřit na místě. Po projetí návěsti "stůj" může být vlak zastaven proto, že před návěstí brzdil, ale nedobrzdil nebo si to strojvedoucí uvědomil pozdě, ale zastavil sám. V obou případech o projetí návěsti ihned informoval příslušného výpravčího a ten zabránil srážce. V případě, že nedobrzdil, mohl by požádat o prošetření příčiny strojvedoucí sám (tedy oznámí to jako MU, jinak to bere "na sebe"). Jinak to stále nepovažujme za MU. Pokud zastavil na příkaz výpravčího (např. generální stop), stále se pohybujeme v rámci předem daných postupů. Takže další stupeň zabezpečení zafungoval. V tomto případě pak nenaplňujeme ani skutkovou podstatu tr. činu Obecné ohrožení (koneckonců pokud bude loko na listí klouzat, ale ještě se to ubrzdí před návěstidlem také se to nepovažuje za obecné ohrožení). V tomto případě by pak měla být priorita obnovy provozu.

V případě střetu nepovolané osoby v zakázaném prostoru a následném střetu s vlakem: Tak to samozřejmě MU je. Dřív než DI je na místě PČR. Takže ta může provést základní fotografickou dokumentaci a označení polohy vlaku. V tomto případě není potřeba zjišťovat "kvalitu" brzd vlaku. Ani jeho rychlost nemá vliv na tuto MU. Pokud je osoba mimo kolejiště (tak jako v mnou popisovaném případě u Kyjí) není potřeba žádné vyprošťování. Pokud je strojvedoucí ochoten dojet do cíle (nejbližší stanice), může být vlaku povolen odjezd co nejdříve - minimálně do nejbližší stanice. Vše ostatní může být šetřeno dále, avšak bez "účasti cestujících". Poškození (čela) vlaku apod. nemusí být šetřeno na místě. Což by cestující zajisté uvítali (minimálně proto, že si nepřipadají jako rukojmí v uzavřeném vlaku). Ostatně podobný princip šetření MU je u pražské DPP.
Podle mne tedy některé současné MU mohou být řešeny rychleji.
Středa, 08. ledna 2020 - 10:40:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10819
Registrován: 8-2012
a po 5 minutách se někde najde jiná náhrada
To je fakt na Dráze takový bordel, že se "po 5 minutách někde najde" a proto se musí "přihazovat"? Spíš bych řekl, že se snažíte "stavovsky" obhajovat neobhajitelné.

Zatím projetí návěsti nepovažujme za MU
To si klidně nepovažujte, ale zákon hovoří jinak a budete se tedy muset napřít ve směru jeho změny.
Pokud je strojvedoucí ochoten dojet do cíle (nejbližší stanice), může být vlaku povolen odjezd co nejdříve
Nemůže - na to zas mají policajti své postupy, minimálně každou takovou událost zakládá z principu předběžné opatrnosti kriminálka jako podezření ze spáchání trestného činu (dotyčný na kolejích neuhynul dobrovolně anebo nešťastnou náhodou, ale někdo mu tam pomohl), dokud se neprokáže opak - tudíž musí všechno mít patřičnou štábní kulturu. Znovu opakuji: okamžitě jasno mají akorát šotovyšetřovatelé na gejreportu.
Podle mne tedy některé současné MU mohou být řešeny rychleji
Ale jo, Hurvínek si taky představoval válku jednodušeji.
電車オタク
Středa, 08. ledna 2020 - 10:42:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1245
Registrován: 9-2016
Výpravčíky: Salámovou metodu přihazování jsem viděl mnohokrát. Naposledy v listopadu v Plzni. Čekalo se na příjezd NAD (vlak přistaven). Aplikace MůjVlak nahlásila zpoždění 40 minut. Na ceduli svítilo 10 minut. Když už uběhlo 18 minut, cedule oznámila 15. V 22. minutě cedule oznámila 20 minut,.... Odjezd +41 minut. Kdo zná Plzeň (a to by obsluha cedulí znát měla) tak mu je jasné, že NAD po Plzni + přesun cestujících se rychleji stihnout nedá. Takže klidně hned mohli vyhlásit 30 minut. Stejně alibisticky hlásí "upozorňujeme cestující, že ohlášená doba zpoždění se může změnit".
Středa, 08. ledna 2020 - 10:43:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1992
Registrován: 11-2009
Makus: když si někdy čtu závěrečné zprávy od DI, tak mi to přijde až absurdní. V situaci, kdy strojvedoucí o pár metrů projede červenou, protože začal brzdit pozdě (a sám to přizná), tak DI se zajímá o to, jestli na žárovce v návěstidle bylo správné napětí, jestli výpravčí měl čerpanou řádně pauzu a oběd a signalista jestli měl před směnou dost času na odpočinek. Prostě věci úplně nesouvisející.
Středa, 08. ledna 2020 - 10:50:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1246
Registrován: 9-2016
T.H. Nemusíte hned útočit a hlásat Hurvínka. Jestli mu tam někdo pomohl nebo tam stál či přebíhal: Strojvedoucí je schopen PČR svoje poznání (stál v kolejišti, šel proti či zády, přebíhal) popsat celkem rychle. Na prohlídku kamerových záznamů SŽ(DC) či jiných tam vlak stát nemusí. A jestli PČR je schopna rozpoznat zda mu tam někdo pomohl či nikoliv za 60 minut, tak zase pro změnu můžeme obdivovat je. Ale většinou to upřesní až nařízená soudní pitva. A do té doby tam vlak stát nemusí.
Proto opakuji: Podle mne tedy některé současné MU mohou být řešeny rychleji.
Středa, 08. ledna 2020 - 11:19:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 216
Registrován: 7-2017
Stejně alibisticky hlásí "upozorňujeme cestující, že ohlášená doba zpoždění se může změnit"

Ono se to hlásí pro hloupé cestující, kteří jsou schopní při zjištění zpoždění třeba 20 minut si na těch cca 20 minut zajít na kafe a pak nakráčet k peronu a koukat na koncová světla odjíždějícího vlaku.
Středa, 08. ledna 2020 - 11:41:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 65
Registrován: 1-2005
Jinak pan TH taky nemá úplně pravdu, když už tu něco píše. Takže když dojde k padáku (tedy náhlá změna návěstního znaku z důvodu poruchy zab zař.), tak se vše hlásí. Volá se nehodový dozor, zabezpečováci a dispečer dopravce. Samozřejmě toto není MU, ale další jízda vlaku je možná až poté co dá souhlas k jízdě nehodový dozor a zabezpečovák. Dále se u dopravce zjišťuje jestli nedošlo ve vlaku ke zranění či k dalším jiným problémům. Je pravda, že k těmto problémům dochází převážně z důvodů: 1) krátkodobé obsazení kolejového obvodu za návěstidlem, 2) poruchový stav PZZ na trati kdy padne odjezdové návěstidlo do polohy STUJ. Samozřejmě se tlačí aby se vše vyšetřilo a vytelefonovalo co nejrychleji, běžně cca 5 - 10 minut, ale už se i stalo že pendolino stálo v Přelouči hodinu, protože zabezpečovák nedal svolení k jízdě.
Středa, 08. ledna 2020 - 12:14:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4911
Registrován: 5-2002
Když jste to tak hezky rozebrali, tak jak potom informovat subs ... ehm .. cestující [proud] ? Nedalo by se natvrdo hlásit "vlak bude opožděn, doba zpoždění je předmětem dalšího zkoumání"? Vždyť i obyčejné projetí návěstidla je minimálně 10 minut.
Středa, 08. ledna 2020 - 12:41:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1455
Registrován: 7-2017
Po ranním střetu R 1141 s osobou Neratovice - Měšice u Prahy trať 070 se situace stabilizuje.
Pouze R 1142 si ještě přivezl do Turnova +48', z Prahy hl. odjel s +40 (10:00).
R 1144 již odjel z Prahy hl. s 26'
R 1147 odjel z Turnova takřka na čas. aktuálně v Měšicích má +9'
Os 9528 Praha M.n.-dvorana - Mělník dorazil do Mělníka s +22' v úseku Všetaty - Mělník ještě NAD
Vše ostatní aktuálně již do +10'
ARRIVA na stránkách:
Mimořádnost | Praha, Střední Čechy 8. 1. 2020
Zpoždění rychlíků Praha - Tanvald a opačně; střet vlaku s osobou
Jakpak jeli rychlíky 1143 a 1145?
Středa, 08. ledna 2020 - 14:13:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1456
Registrován: 7-2017
A co takhle předzvěst volno, vjezdové volno (průjezd dle sešiťáku), odjezdové volno. V okamžiku kdy vlak (zpožděný ne vlastní vinou cca 1,5) je cca v polovině nádraží to spadne a on již nedobrzdí.
Vše vzniklo rozhodnutím dispečera dopravce protijedoucího vlaku, který se bojí, aby jeho vlak nebyl o 0,5-1,5' zpožděn na odjezdu, to nahlásil dispečerovi SŽDC, ten to zavolal výpravčímu a ten to dle nařízení z hora shodil.
Středa, 08. ledna 2020 - 14:21:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 36
Registrován: 10-2017
mirek55:
"... to nahlásil dispečerovi SŽDC, ten to zavolal výpravčímu a ten to dle nařízení z hora shodil."

Pokud nejde o odvrácení hrozícího nebezpečí, tak tohle žádný rozumný výpravčí neudělá a sdělí provoznímu dispečerovi, že vlak právě či v nejbližších sekundách projede okolo odjezdového návěstidla. Provozní dispečer není bůh, aby výpravčí musel shazovat na jeho příkaz odjezdové návěstidlo těsně před projíždějícím vlakem [crazy]
Středa, 08. ledna 2020 - 14:38:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10820
Registrován: 8-2012
Vše vzniklo rozhodnutím dispečera dopravce protijedoucího vlaku, který se bojí
No a tohle už zas je akorát klasický hejt. Tady to prostě nemá cenu.
電車オタク
Středa, 08. ledna 2020 - 14:40:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1457
Registrován: 7-2017
Trať 031: úsek Jaroměř – Hradec Králové hlavní nádraží
Trať 032: úsek Trutnov hlavní nádraží – Jaroměř
Počátek: 08.01.2020 12:37/ Plánovaný konec: 08.01.2020 15:30
Z důvodu zpoždění vlaku R 927, vypraven z HK náhradní vlak v čase odjezdu. Cestující ze zpožděného vlaku R 927 mohou použít vlak Sp 1862, s odjezdem v 15:03 hod.
Středa, 08. ledna 2020 - 15:06:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1458
Registrován: 7-2017
T_._H_.
Žádný hejt, ale skutečnost.
Martin2
Středa, 08. ledna 2020 - 15:20:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3627
Registrován: 8-2005
ad Výpravčíxy: krásně obhajuješ...
Sám jsi teď prišel s řešením, které nebude všem k smíchu a bude i trochu rozumné. Přihazovat po 15 minutách.
Snad se shodneme na tom, že když v čase odjezdu není k dispozici souprava a nikde se ani netlačí/nevíš od jakého vlaku mimořádně otočí, tak se dá rovnou vyhodit +15 minut. V čase odjezd+15 minut si jako výpravčí položíš stejnou otázku jako v čase odjezdu a případně zvedneš zpoždění o dalších 15, tedy na pěkných 30minut. Zde je problém kde?

Vidíš ten rozdíl? V postupu SŽDC se změnilo zpoždění během 30 minut cca 5x, v mém postupu se změnilo jen 2x. Tudíž nenádražák si může v klidu zajít někam pro kafe. Za 10 minut je zpět. Po chvilce se to změní na 30 minut a cestující si může vpohodě skočit na záchod, aby to kafe vymočil...

Jsem rád, že aspoň nerozporuješ zbytečné přihazování po 5 minutách a zároveň celkové čekání 30 minut na nástupišti.
Středa, 08. ledna 2020 - 15:36:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1528
Registrován: 11-2005
Já to říkám furt, že na infotabulích (a jejich ekvivalentech) chybí v kolonce "zpoždění" volba "nevíme". Je to tak jednoduché. Tohle přihazování lživých číselných hodnot cestující akorát mate!
Středa, 08. ledna 2020 - 16:03:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1248
Registrován: 9-2016
Na starém Pragotronu jsem zažil "Neurčité zpoždění". Na(ne)štěstí jedouc v tom vlaku jsem věděl, jak je velké.
Ghost
Středa, 08. ledna 2020 - 16:03:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2181
Registrován: 1-2011
mirek55: A co takhle předzvěst volno
Předzvěst, to je prosím co?
Středa, 08. ledna 2020 - 17:20:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 144
Registrován: 3-2018
Asi to něco předem zvěstuje.... třeba, že u dalšího klacku bude konečná[lol] a dál se nepojede.
Středa, 08. ledna 2020 - 20:56:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1459
Registrován: 7-2017
No dobře tak tedy předvěst.
Středa, 08. ledna 2020 - 21:22:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1772
Registrován: 5-2007
A tady se předzvěstuje, že "u nás zítra již znamená včera - nebo včera je již zítra???" [proud]
https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/cina-se-chlubi-novym-vlak em-jezdi-bez-strojvudce-rychlosti-az-350-km-h-40309255?dop-ab-var iant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&seq-no=10&source=hp &utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
Středa, 08. ledna 2020 - 22:12:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1460
Registrován: 7-2017
Slovo: předzvěst -
Synonyma: znamení, náznak, příznak, první známka, předtucha. zpráva; z pravé strany; zleva; novina; zvěst; oznámení; depeše; relace; sdělení.

Pro mladé kluky trochu z historie.
"PŘEDZVĚST" předem poukazuje na budoucí situace nebo události.
"Volno" očekávej volno, očekávej snížení rychlosti,
"Výstraha" očekávej stůj.

"PŘEDZVĚST" také obvykle znamená "div", nebo „zázrak“ (zvěstování). Proto bylo z železniční terminologie odstraněno a nahrazeno.
Nahradilo ji na železnici slovo "Předvěst".
"Předvěst" někdy je pod vlivem podobného slova z let minulých dále hovorově nazývaná jako "předzvěst", ale v takové podobě již není označení návěstidla v právních a technických předpisech používáno.

Samostatná předvěst je návěstidlo, které informuje o návěsti následujícího hlavního návěstidla.

Kdypak ke změně došlo?
Středa, 08. ledna 2020 - 22:21:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1576
Registrován: 1-2013
mirek55: Kdypak ke změně došlo?

Návěštní předpisy z roku 1939 už používají slovo předvěst.

http://vlaky.bestsite.cz/files/navestni_predpisy/navestni_predpis y_d1_1939.pdf
Středa, 08. ledna 2020 - 22:45:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9194
Registrován: 5-2007
Ale v slovenčine stále zostala predzvesť. Tak to možno mätie.
balik
Středa, 08. ledna 2020 - 23:36:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2487
Registrován: 11-2002
A co takhle předzvěst volno, vjezdové volno (průjezd dle sešiťáku), odjezdové volno. V okamžiku kdy vlak (zpožděný ne vlastní vinou cca 1,5) je cca v polovině nádraží to spadne a on již nedobrzdí.
Vše vzniklo rozhodnutím dispečera ..., ten to zavolal výpravčímu a ten to dle nařízení z hora shodil. ... Žádný hejt, ale skutečnost...
... tohle žádný rozumný výpravčí neudělá...


A nerozumný výpravčí to udělá? [biggrin]

Jednak se to nesmí:
Výpravčí smí v nezbytně nutném případě vlakovou cestu odvolat a následně zrušit (např. změna dopravní dispozice, porucha ŽKV, omyl). O odvolání vlakové cesty, popř. i o důvodu jejího odvolání, musí výpravčí informovat všechny zaměstnance, kteří se na přípravě vlakové cesty podíleli. Dát příkaz ke zrušení odvolané vlakové cesty smí výpravčí pouze v případě, že:
a) u vjezdové vlakové cesty spolehlivým způsobem zjistil, že vlak se nenachází v úseku mezi vjezdovým návěstidlem dovolujícím jízdu a minimálně místem předepsané viditelnosti jeho předvěsti;
b) u odjezdové vlakové cesty spolehlivým způsobem zjistil, že vlak stojící před hlavním návěstidlem se nedal do pohybu;
c) u vlakové cesty pro průjezd vlaku spolehlivým způsobem zjistil, že vlak se nenachází v úseku mezi hlavním návěstidlem s návěstí dovolující jízdu a místem předepsané viditelnosti návěstidla, které je současně jeho předvěstí.


Druhak to (na elektrických zabzař) ani nejde - po "shození návěstidla" by trvalo ještě 3 minuty, než se rozpadne závěr rušené jízdní cesty a než otočí traťový souhlas.

Zkrátka pro kolejníky je Mirkovo vyprávění jen úsměvné, asi jako pověstné cimrmanovské "chemické anekdoty" [proud] . A na školení mluvích papoušků s podivnými termity (předzvěst, počitadlo náprav, apod.) už jsme tu taky zvyklí [wink] .
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 08:50:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 57
Registrován: 12-2018
Že se to nesmí, je celkem jasné. I ty 3 minuty rozpadu cesty(takže v dané situaci další zdržení). To ovšem neznamená, že se to nemohlo stát.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 08:56:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 726
Registrován: 11-2012
predvest z roku 1939, nechraneny prejezd z roku 1963. dnes je rok 2020, ubehlo od tech dob hodne casu.

Ale ackoliv budu za hejta, vazne by me zajimalo, proc to pres nekolik generaci v lidech zustalo. K-R neni jedine misto, kde se s tim setkavam.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 09:14:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1784
Registrován: 10-2009
Přátelé,
když tady tak čtu příspěvky některých zasloužilých diskutérů, kteří vychází hlavně z pevné víry, napadá mě právě to moudro o víře a její pevnosti: Víra nepotřebuje mnoho informací. Ba naopak, čím méně informací, tím pevnější víra. Někteří rozumbradové v tom mají fakt jasno: Kdybych tam byl já, to byste viděli!! Ale nejsem, má genialita se válí v prachu a u dráhy jsou tedy samí debilové. Může Vám tady napsat třeba výpravčíxy, který už se řízením dopravy živí dobrejch 30 let, nebo třeba pan T.H., který sice rád rejpá, ale to vysvětlení kolem MU je naprosto pochopitelné snad i úplným laikům. Tedy myslel jsem si to. Marnost nad marnost a zase jenom marnost...
Co se týká informování cestujících, včasném, přesném, dokonalém a ještě lepším, to tady ve velmi častých intervalech zaznívá jako evergreen už celá ta léta, co jsem existenci K reportu objevil. Vždy je to stejné: Informace jsou buď nepřesné, nebo jsou naopak přesné, ale ukáže se, že se někdo netrefil. Ze všech příspěvků amatérů přitom čiší unisono názor, že informování cestujících - to je oč tu běží! Proto vlastně dopravní systém zvaný železnice existuje. Abychom věděli.
Že v době, kdy se něco podělalo, ať už na straně dopravce, nebo na SŽDC, nebo je to zásah vyšší moci, nastávají pro zúčastněné starosti, na které nebyli připraveni. Nikdo netušil, že za půl hodiny skočí zoufalec pod vlak, nebo se za minutu posere výhybka či mašina. A teď to začíná: Zjišťování stavu, informování všech určených zaměstnanců, shánění vozidla, personálu. A čas běží. Když se dozví dispečer SŽDC i dispečer dopravce o závadě, která patrně způsobí zpoždění, není na prvním místě nikoho starost o to, co nahlásíme cestujícím. Je to starost o to, zda a jak pojedeme dál. Kdyby Vám, jako cestujícím dopravce poskytl informaci o tom, že vlak bude patrně opožděn o předem neznámou dobu, to byste si vydechli, že? Aneb, jak říkal hostinský Palivec, "taková přesnost stojí za hovno".
Jasný je, že stojí-li vlak někde, kde stát neměl a už je to čtvrt hodiny, měli by cestující dostat informaci aspoň o tom, co se přibližně stalo. Myslím, že většina lidí je natolik chápající, aby věděla, že se o ní ví. Některým naopak nelze vysvětlit nic. Kolegové z vlakových čet by mohli vyprávět.
Přesto se zde nedávno v souvislosti s neposkytováním informací u jiného dopravce objevil názor jistého pana Radka: Informování cestujících je přežitkem.
Myslím, že jsem tady dlouho nečetl nic lepšího. Proč pořád komusi zjišťovat, zda zpoždění bude 10 minut nebo 15, natož co se stalo a jak se to odestane. Prostě nasrat!
Kdysi jsem dojížděl autobusem. Čekal jsem na zastávce, kde nebylo kam se schovat. Musel jsem tam však stát poměrně dlouho, bus jezdil klidně o pár minut s náskokem. Nebo taky ne, přijel deset minut po odjezdu, kdy už jsem si myslel, že jel dnes zase moc brzy. Přijel, jelo se. Bez informování, bez omlouvání a všichni drželi huby. Nikdo neremcal ani na to, že se netopí.
Názor, že informování cestujících je přežitkem, považuji za nejlepší nápad za posledních 30 let. Odstraní všechny nedostatky nedokonalého informování. Doufám, že se mnou souhlasíte. Zdraví Vás P.
Slanour
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 09:34:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 706
Registrován: 6-2008
Kde to můžu podepsat?[kladivo]
Slaňour
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 10:23:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3127
Registrován: 7-2006
dispečer SŽDC

Do Šalingradu to ještě asi nedorazilo [satan] :
K 1. lednu 2020 byla novelizačním zákonem č. 367/2019 Sb. přejmenována /SŽDC/ na Správu železnic, přičemž tiskovou zprávou organizace zakázala používání jakýchkoliv zkratek pro své označení. [kladivo] [vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 10:35:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4193
Registrován: 11-2008
Podle mne je problém také v tom "přehnaném" tlaku na včasné a co nejpřesnější informování cestujících. Například v Libni u sudých vlaků, kterými odjíždí minimum cestujících, se hlásí i 5 minutové zpoždění a než se dohlásí tak se hned hlásí, že dotčený vlak přijíždí. [andel] V té Libni bych právě u těchto vlaků jakékoliv hlášení o zpoždění zrušil (vyjma městské linky ), stačilo by vypsat na Pragotron. Ale pak stačí jedna oficiální stížnost nějakého "sotouše", který bloumá po nádraží a sleduje hlášení a porovnává ho s GRAPem a podobnýma aplikacemi. A je zaděláno na další "nesmyslná hlášení". [andel]
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 10:47:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1249
Registrován: 9-2016
Podroužek: zase budu v opozici. Podle mne je informování cestujících při větším zpoždění docela důležité. Když budu čekat vlak někde ve stanici a oznámí mi, že vlak bude mít zpoždění, nebudu sice nadšen, ale mohu se podle toho zařídit. Budu-li čekat až to někdy dojede, budu naštván. Mimo jiné proto, že si třeba ještě stihnu koupit kafe (na které mám chuť, ale již jsem to nestihl, či stihnu odběhnout na cigaretu). Pokud se dozvím, že vlak je zpožděn proto, že nějaký magor vjel či skočil pod vlak, nebudu naštván na dopravce, ale na toho ňoumu. V některých případech se mohu podívat po jiné alternativě trasy.
Když má jet vlak v celou a nepřijede, tak mi je jasné že má zpoždění. Když bude zpožděn o pár minut, tak ani to problém není. Pokud bude ale mít větší zpoždění tak je to vhodné cestujícím oznámit - aby se zařídili viz výše. Znalý provozní zaměstnanec pozná, že když je na přejezdu [masinka] a [auto] najednou, že zpoždění nebude 10 minut, ale spíše hodinu. Když má vlak z východu v České Třebové +60 minut, kolik bude mít v Pardubicích? Respektive o kolik to zkrátí?

Ono je to o úctě k zákazníkům. Rozhodně je lepší přiznat problém (oznámit zpoždění) než nehlásit nic. Já, když se podívám např. do MůjVlak a zjistím, že v ČT je +60 a na tabuli nic, to si pomyslím něco o tom, že se na mně [zadnice], že jim nestojim ani o to, aby mne informovali.

Na druhou stranu chápu, že když výpravčí telefonuje, zařizuje, zjišťuje, že to má přednost. Ale těch 20 sekund na oznámení zpoždění si určitě do 15 minut najít může.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 10:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 694
Registrován: 6-2019
(na elektrických zabzař) ani nejde - po "shození návěstidla" by trvalo ještě 3 minuty,
Jak kde. Třeba na Testu to zrušíte hned, jezdíte hned z jiné koleje nebo po otočení TZZ klidně proti (z všeho kraje třeba staré ZZ na Slatině, tuším).

(Příspěvek byl editován uživatelem ahmad_šáh_masúd.)
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 11:03:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2028
Registrován: 7-2017
No, tak teď těm před(z)věstem a (ne)chráněným přejezdům přibyde ještě SŽDC.
A na Grappu stále visí "SŽDC".

(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 11:07:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 12-2018
přičemž tiskovou zprávou organizace zakázala používání jakýchkoliv zkratek pro své označení. Tak to jo. Pod trestem smrti nejmíň. :-)
Babilon
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 11:17:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4305
Registrován: 12-2007
tiskovou zprávou organizace zakázala používání jakýchkoliv zkratek pro své označení
Nevím, proč SŽDC vysílá pokyny svým zaměstnancům pomocí tiskových zpráv. S ostatními nemá žádný vztah, aby jim mohla něco přikazovat či zakazovat.
Mladějov
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 11:27:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14399
Registrován: 3-2007
B.: Zvyk vrcholových úředníků státu ve státě [wink].
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 12:08:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1461
Registrován: 7-2017
balik
... tohle žádný rozumný výpravčí neudělá...
A přeci se to stalo na nádraží obsazeným pouze výpravčím s centrálním přestavováním výhybek drátovody a ovládáním návěstidel.
Chudák výpravčí pod tlakem nadřízených se jde podívat zda se mu blíží vlak do nádraží (dopravny). Mám dojem, že ve směru očekávaného vlaku vidí sotva na zhlaví, natož ke vjezdovému návěstidlu. Vlak není vidět (pravděpodobně ani slyšet). Vrátí se do dopravní kanceláře. Mezi tím vlak projede kolem vjezdového návěstidla s návěstí volno. On začne rušit dopravní cestu, což si myslím by nemělo jít pokud vše funguje, jak má (kolejové obvody, závorníky…). Lze ale použít dokumentované zrušení odjezdové návěsti volno na stůj. V tom slyší skřípot brzdových špalků.

Na moderních (počítačových) ZabZař je také možnost okamžité (dokumentované) zrušení návěsti volno na stůj. Ano, následně rozpad postavené vlakové cesty trvá 3 minuty. Výpravčí (dispečer) ale má přehled, kde se mu vlak pohybuje.

Ano správně jsou to počítače náprav, hovorově běžně počítadla náprav a to z úst i vysoce postavených odborníků.
Není divu, že se oba výrazy objevují i v odborných textech.

1) jak přejezd funguje....
Jak PZZ pozná, že se blíží vlak? Existují dva základní způsoby – kolejový obvod a počítač náprav. o kousek dále v témže odstavci ...Počítadla náprav fungují na principu elektromagnetické indukce...

Nebo
Zabezpečení je založeno na počítači náprav ACS 2000... o kus dále .. počítadla náprav schopna zaznamenat i vjezd, resp. výjezd z výhybny.

..indukční počítadla náprav jsou snímače u kolejnice, které se dnes nasazují....

Důraz je kladen na maximální bezpečnost. Vyhodnocování probíhá ve zdvojeném režimu.... Jednotlivé traťové prvky komunikují po optickém kabelu..... dnes na trati mimo již známých prvků, jako jsou návěstidla a signalizace přejezdů, také kamerové systémy, nebo magnetická počítadla náprav.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 12:32:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1462
Registrován: 7-2017
Os 5407 Liberec - Lomnice nad Popelkou opět přijel do Staré Paky s náskokem téměř celé 4min.
To jistě neprojížděl Bělou u Staré Paky ve 12:14 dle JŘ, sešiťáku a grafikonu.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 12:56:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1530
Registrován: 11-2005
Podroužek: nevím, co ti zatemnilo mysl, ale je samozřejmé, že informování cestujících je důležitou součástí jakékoli hromadné dopravy. Srdceryvné vyprávění o tom, jak to vypadalo, když žádná informovanost nebyla (a netopilo se), završené zemanovským "všichni drželi huby" to jen podtrhuje. Jaké štěstí, že to patří do minulého času a máme všechny ty mobily a grappy.

Co jsem navrhoval já, není o přílišném tlaku na někoho, aby za každou cenu zveřejňoval zbytečné informace. Jde mi jen o to, aby se nezveřejňovaly evidentní lži (zpoždění "bude" 10 minut v situaci, kdy se tuší, že bude hodina, ale tohle je jisté, i s ohledem na to, že odjezd byl už před 18 minutami...) pod dojmem, že se v kolonce musí objevit nějaká číslovka.

Přičemž mě nejde primárně o kafe a cigáro, ale o to, zvolit nějakou alternativní cestu (včetně možnosti se na cestu vykašlat).
Petr_hradecký
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 12:58:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3561
Registrován: 4-2015
Láďa:
"K 1. lednu 2020 byla novelizačním zákonem č. 367/2019 Sb. přejmenována /SŽDC/ na Správu železnic, přičemž tiskovou zprávou organizace zakázala používání jakýchkoliv zkratek pro své označení. "

Jmenovaný "zákaz" je takový kočkopes zákaz/nezákaz, protože a) třeba na internetu je to stále adresa szdc.cz v titulku "Hlavní stránka - www.szdc.cz". Nutno říci i b) že si nechali utéct název spravazeleznic.cz, který je registrovaný na soukromou osobu od dubna 2019. Protože se v tomhle oboru pohybuju, ano, je to rýpnutí. [satan]
Taky tu mám ještě c) "S ohledem na výše uvedené informace dojde k dočasnému souběhu existence jak původního, tak nového názvu organizace." Tedy je to současně povolené i zakázané... [nene]

ad Libcha x Podroužek: Na informovanost cestujících už slyší i busníci, třeba ti jezdící v "integrovaných" systémech. Dozvíte se (třeba z idosu) že bus má zpoždění 5 minut. Takže ač pana Podroužka jinak beru, tady se kloním k Libchovi, proč by měl platící klient kvůli zpoždění stepovat zbytečně na zastávce, potom zaplatit jízdný a snad být ještě vděčný, že jede?
Už tak se různými broskvovinami typu všelijakých nutných kartiček, všeho jiného než integrace atd. vyhnala spousta lidí do [auto]. Je rok 2020...

(Příspěvek byl editován uživatelem petr_hradecký.)
Na K-Reportu od 2012.
Modely amerických trucků - dcp.wz.cz
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 13:08:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2031
Registrován: 7-2017
Zákon byl schválený, ale je už podepsaný? (Myslím, že je to dtto zákon ohledně "stromů u trati".)
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 13:55:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1463
Registrován: 7-2017
Ať žijí veletoče.
Loni nové logo a nové uniformy s označením SŽDC.
Letos opět nové logo (shodné s loňským s jiným nápisem) a nové uniformy.

Současná změna proto nevyvolá skoro žádné zbytečné náklady, jedná se pouze o zkrácení textu a s tím související výměnu razítek, případně postupnou výměnu hlavičkových písemných materiálů.
(iniciátor změny Martin Kolovratník)

„V souvislosti se změnou názvu organizace je nutné provést některé nezbytné úkony ve vztahu k vnějším subjektům. Například oznámení změny názvu finančnímu úřadu je nutné provést do pěti pracovních dnů od účinnosti novely zákona, k zápisu do obchodního rejstříku pak dojde do 15 pracovních dnů od účinnosti novely zákona. K dalším změnám souvisejícím s novým názvem – vizuální komunikace, doména, a podobně, dojde v průběhu letošního roku,“ doplnila Friebová. SŽDC předpokládá, že jí změna názvu vyjde na pět až šest milionů korun.

Jsem přesvědčen, že to nebude konečná suma. Časem jistě bude zveřejněna.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 16:10:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 82
Registrován: 10-2018
Libcha:
"Jde mi jen o to, aby se nezveřejňovaly evidentní lži (zpoždění "bude" 10 minut v situaci, kdy se tuší, že bude hodina, ale tohle je jisté, i s ohledem na to, že odjezd byl už před 18 minutami...) pod dojmem, že se v kolonce musí objevit nějaká číslovka.
"
Ono se tam hlavně nesmí objevit víc, než to skutečně bude -- protože by někdo šel na gáblik a ten zpožděnej vlak ještě zmeškal. Nebo by se muselo vyčkat do "ohlášeného zpoždění" a zasekala se doprava ještě víc, bez ohledu na to že "se může změnit".
Jednou jsem takhle čekal na výchozí vlak na Hlaváku skoro hodinu, než se ho povedlo z ONJ dotahnout, ale tam docela chápu že se to moc dobře odhadnout nedá, která z těch pětiminutovek bude ta správná. A o příměstskejch busech bych mohl vyprávět legendy, i když je Uher docela spolehlivej dopravce, taky neví kdo mu kdy a na jak dlouho D4 u Mníšku ucpe. Stejně jako to nikdo neví když ho zastaví kolona na D1, to je prostě dopravní riziko.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 16:16:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1424
Registrován: 8-2017
Ono se tam hlavně nesmí objevit víc, než to skutečně bude -- protože by někdo šel na gáblik a ten zpožděnej vlak ještě zmeškal.
Což je jenom alibismus příslušných pracovníků - vždycky se hlásí, že se ohlášená doba zpoždění může změnit, takže stížnost, že někomu ujel vlak, který odjel před uplynutím vypsané doby zpoždění, by měla pramalou šanci na úspěch.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 18:09:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 145
Registrován: 3-2018
Několikrát jsem za poslední měsíc zažil hrátky se zpožděním typu: 10 min.- 5 min. - nula - 5 min. - 10 min.

Výsledkem byla sekyra 7-8 minut...protože nejbližší křižování prostě takhle vychází.

Aspoň, že kolej vždycky seděla[wink]
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 19:17:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6701
Registrován: 8-2006
Já zažil zvýšení z +10 na +30 a po několika minutách SNÍŽENÍ[coze] na +20.
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 19:51:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13433
Registrován: 11-2002
Já jednou zažil přihazování +20min, pak +40min a víc už nic. Vlak nakonec přijel se sekerou tuším 3,5hodiny. A to si tu dargu vezl už X set km předem, protože v Liberci, kde se ten Liptov tehdy zasekal, byla sněhová lamamita. I přes telefon museli ale v O.Vítkovicích vědět, že to ani 20, ani 40min nemá ani omylem... [proud][crazy]
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 20:02:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13218
Registrován: 8-2004
mot:
"Zákon byl schválený, ale je už podepsaný?"
Ano. Už vyšel i ve sbírce a část týkající se změny názvu Správy železnic je už od 1.1.20 i účinná.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Petr_hradecký
Čtvrtek, 09. ledna 2020 - 23:45:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3562
Registrován: 4-2015
Něco k tématu: R 300 "Galicja" PKP Intercity si veze z Polska vysoké zpoždění (k 23:35 + 242, Jaworzno Szczakowa).

Trať 271 | Přerov - Bohumín

09. 01. 15:57 - 10. 01. 03:00

Vlak R 300 "Galicja" bude na příjezdu z Polska asi 250 - 300 minut opožděn.
Na K-Reportu od 2012.
Modely amerických trucků - dcp.wz.cz
Pátek, 10. ledna 2020 - 07:09:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 422
Registrován: 2-2009
Právě teď Dobřichovice - Řevnice zastaven provoz.
Nález těla v žst Řevnice na pražském zhlaví.
www.solvayovylomy.cz
Pátek, 10. ledna 2020 - 07:19:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3596
Registrován: 6-2016
Abdul_z_sb: Už asi 10 minut mi kolem baráku houkají a blikají "složky". To bude maso v dopravní špičce...
Pátek, 10. ledna 2020 - 07:24:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10809
Registrován: 12-2009
po několika minutách SNÍŽENÍ[coze] na +20.
Co je na tom divného?
Když se zadaří, není problém se dovědět, že vlak končí z důvodu spadlé troleje a že se má jít čekat na NAD. Po pár minutách je dav volán zpátky, že se jede.

Nebo ještě nikdo nikdy neslyšel o telefonátu z auta, že je dotyčný za pár minut doma? Nikdy nedojel...
vlk_v_tanci
Pátek, 10. ledna 2020 - 07:47:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 68
Registrován: 12-2014
171: V 7:30 provoz obnoven po jedné koleji, tak snad to nebude taková tragédie.
Garfield
Pátek, 10. ledna 2020 - 10:54:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13101
Registrován: 10-2004
Trať 010 | Kolín - Česká Třebová
V úseku: Česká Třebová – Dlouhá Třebová
10. ledna 2020
10:15
Dopravní závada u vlaku EC 144 ve stanici Česká Třebová.
Probíhá vyšetřování mimořádné události.
Provoz mezi stanicemi Česká Třebová a Dlouhá Třebová veden po jedné ze dvou traťových kolejí, za místem omezení provozu lze očekávat navýšení zpoždění o 0 - 15 minut. Uvedení doba zpoždění je orientačního charakteru a může se změnit.
Vlak EC 144 v úseku Česká Třebová - Praha hl.n. NEJEDE, cestující náhradou použijí vlak R 870 a vlak EC 280, který mimořádně zastaví ve stanici Česká Třebová pro nástup cestujících.
Pátek, 10. ledna 2020 - 10:55:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10822
Registrován: 8-2012
část týkající se změny názvu Správy železnic je už od 1.1.20 i účinná
Ovšem třeba článek 37. této novely do příslušného účinnostního opatření nespadá, takže přídělcem kapacity je dle §32 odst. 3 až do 14.1.2020 (patnáctý den po vyhlášení ve Sbírce zákonů) "státní organizace Správa železniční dopravní cesty" [crazy].
(Ale to ještě nic není, třeba § 18 je novelizován dokonce retroaktivně - novela byla ve Sbírce zákonů vyhlášena 31.12.2019, ale tento paragraf jí je novelizován k 3.12.2019.)
電車オタク
Pátek, 10. ledna 2020 - 11:28:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 12-2019

Ec 144 Česká Třebová