Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Trolejbusy a autobusy v Ostravě » Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Ostravě do 30. 11. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Ostravě do 30. 11. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Kotas
Čtvrtek, 12. listopadu 2020 - 17:12:54  
Neregistrovaný host
Mayg:
"Jen doplním Aresákouvu poslední fotku z jeho pěkného rozloučení s Karosama. Z fotky není moc poznat lokalita, výš asi ostravské Karosy nebyly.

"

No, to opravdu není poznat, když je v pozadí Praděd[happy]
Čtvrtek, 12. listopadu 2020 - 17:52:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 320
Registrován: 1-2007
AD: Aresák- Takže- 4285 -díky tomu, že zůstává jako historická, tak se na ní STK dělala, včetně prohlídky (proč zrovna 85- byla z těch vozů v nejlepším stavu)... Ty víš v jakém jsou stavu ty ostatní?? A aby prošly, musely by projít důkladnější údržbou. Je to tak složité?? A co to má společného s DD? Nejsou finance jako finance.....
Kočkopes
Čtvrtek, 12. listopadu 2020 - 18:34:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1296
Registrován: 10-2017
proč zrovna 85- byla z těch vozů v nejlepším stavu
Hádat se o tom nemíním, neb zespoda jsem ji po té opravě zadku neviděl, ale dovolil bych si o tom pochybovat [happy]

Když už jsme u těch STK, třeba na takové 6482, která na tom byla jistě daleko hůř (zespoda úplně shnilá, převodovka i se spojkou v háji a mohl bych pokračovat) se ta STK jistě vyplatila (nakonec se kolik lidí divilo, že ten vůz vůbec prošel). Dostala nálepku na rok a dojezdila snad za 2 měsíce (sice kvůli závadě, ale na tom nesejde).
Aresák
Čtvrtek, 12. listopadu 2020 - 19:05:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2186
Registrován: 1-2007
Davidov: Tak pro blbečky... kolik potřebuju kloubáků pod Novou radnici ? Já myslím, že jeden starý stačí a jeden nový... Tak máme ekonomickou variantu pod pódiem plném proslovů o moderní dopravě v nejmodernějším dopravním podniku [lol]. Každý další by byl pro šotouše na ježdění okolo. Můžu se zeptat zdali máš i trenky s logem DPO?
Čtvrtek, 12. listopadu 2020 - 19:14:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 321
Registrován: 1-2007
AD: Aresak: chytřejší ustoupí....vidím, že víš hovno.... tím končím...Jestli já mám trenky DPO tak ty trenky od KAROSY..
-OndraS
Čtvrtek, 12. listopadu 2020 - 20:55:35  
Neregistrovaný host
No tak snad ty jednadvacítky nebudete vyřazovat ausgerechnet teď, když po dvaceti let začly celkem obstojně fungovat a jsou sotva v půlce životnosti [lol]
VH
Pátek, 13. listopadu 2020 - 10:45:56  
Neregistrovaný host
Davidov: No právě že ne, někdo myslím fotil i tu nálepku na SPZ [proud]
Pátek, 13. listopadu 2020 - 21:50:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2513
Registrován: 8-2002
Ad linky v Porubě:
Už kdysi jsem to téma tady otvíral. Příjde mi, že linkové autobusové vedení v Porubě má k dokonalosti hodně daleko. Moc nechápu, proč je celá Hlavní třída v podstatě izolována (linkami MHD) od oblasti Rektorátu VŠB, kolejí VŠB, Inovačního centra a obchodního centra Globus.

Přitom si myslím, že by stačilo relativně "málo". Prodloužit spoje l.č.54 (od cca 6:00 do 20:00 třeba v intervalu 20 min) z Alšáku, přes zastávku Rekorát (tam kde stály výlukové spoje l.č.46), přes Pustkoveckou na Opavskou (časem třeba dobudovat zastávku mezi Rektorátem a Pustkoveckou). Vytvořila by se tím páteřní linka, která by spojovala význačné místa. Nebo jsem mimo? Neskromně si myslím, že ne.

Případným vybudováním zastávky Rektorát směr (křižovatka Slovan) by se také mohla upravit trasa l.č.75, aby nemusela dělat zbytečné kolo kolem kolejí VŠB. Ukončit na Studentské (i když je tam asi už plno, tak pak Koleje?). Noční spoje l.č.75 odklonit z Rektorátu na Alšák a tam ukončit (k čemu to v noci zajíždí k Nemocnici, moc netuším). Ideálně by linka mohla zastavovat i na Hlavní třídě. Ten argument, proč to nejde, co tady kdysi padl o sdružených zastávkách, se mi moc nezdá...
regrtti
Pátek, 13. listopadu 2020 - 22:47:05  
Neregistrovaný host
Ahojte, chtěl bych se vás prosím zeptat....
začínám mít v tom trochu bordel...
co se stalo s 7741? jakto, že přešla na autoškolu?
kolik dní ještě zbývá SU15? a proč byla znovu na S-A obnoven vůz 7609? 🤨
Sobota, 14. listopadu 2020 - 11:11:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 652
Registrován: 10-2008
regrtti: Budou se vyřazovat autoškolácké Karosy, tak asi proto.
Počítám, že maximálně týden, déle SU15 nevydrží, včera v noci dorazily do Poruby nové vozy.
7609 byla chybně označena za vyřazenou, protože měla problémy se startováním, ale je stále v provozu, nebo aspoň do včerejška byla, těžko říct, jak to všechno bude o středy.
https://picasaweb.google.com/104140083993438644976
Sobota, 14. listopadu 2020 - 11:49:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4731
Registrován: 9-2007
Nebo jsem mimo? Neskromně si myslím, že ne.
Samozřejmě, že ne, ukončení 54 na náměstí, nedaleko zastávky tramvají, se mi zdá jako pozůstatek časů minulých, kdy většina MHD jezdila cca od přestupního uzlu "někam". No a dnes je standard jezdit od uzlů k uzlům, ve většině měst takto jezdí většina linek, protože se tím umožní využití linky od přestupu nejen na jednom konci, ale i na druhém.

Já bych spíš viděl prodloužení 54 směrem přes FN, Studentské koleje a Technologickou na Opavskou. Asi by bylo třeba upravit křižovatku Krásnopolská x Opavská, ale dobudováním zastávek na ul. Technologické by se na veřejnou dopravu nádherně napojia lokalita inovačního centra (ze Studentských kolejí, kam dnes jezdí stejně jen hrst spojů, to je pěšky přes půl kilometru, to se pak nelze divit takovému množství aut tam) a na Opavské, cca u benzínky, by zastávka obsloužila dnes poměrně odlehlou lokalitu sídliště mezi obratišti Opavská a Otakara Jeremiáše.

Já spíš vidím překážku v tom ohromném snad až kultu zvyku, kdy si člověk to, co vidí prvně, uloží a často se pak staví velice odmítavě k jakékoliv změně tohoto stavu. Ne proto, že by byl přesvědčen o tom, že je to blbost, ale protože "vždycky to bylo takhle", často s podporou podobně přežitých argumentů ("lidi ten kousek dojdou" nebo "však se z toho nepos..."). Popravdě jsem nesledoval zavádění linky 78, ale vůůůůůbec bych se nedivil, kdyby zavedení linky prováděly tradičně negativní reakce, jako "na co, když tam jezdí t-17 a a-48" a "však se lidi z těch pár minut navíc ve 48 nepos..."... no a teď nedávno jsem někde četl, že je 78 lepší jak 48 a mohla by být klidně vedena častěji. [happy]

(Když už jsem tu tohle téma nakousnul, tak to mi přijde jako největší problém při jakékoliv změně v posledních letech, každý s dírou v [zadnice] musí světu sdělit, že je to kravina, nesmysl, zbytečnost, dnešní řešení stačí, kdo to vymyslel je blbec... z toho plynou dvě věci – jak pak v takovém světě vůbec může fungovat nějaké inženýrství a jak si pak má člověk, pracující v takovém oboru, dopřát pocit dobře odvedené práce a být na ni hrdý, když má každý potřebu jakoukoliv změnu zkritizovat jen proto, že je něco jinak, než jak na to byl zvyklý? [uhoh])

Už jsem to tu asi jednou psal, celá ostravská síť MHD mi přijde jako z nějakých 70.-80. let, vylepšovaná jen minimálně (a řádně proškrtaná), ale jakákoliv snaha o nějakou větší změnu je zřejmě nemožná...

Sobota, 14. listopadu 2020 - 14:36:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2514
Registrován: 8-2002
Vantju: Já třeba loni psal na KODIS a ptal se na odklonění těch nočních spojů (jen ze směru z Hlučína) l.č.75 na Alšák. Jsem si jistý, že by to uvítalo více cestujcích (sorry jako, ale kdo v noci pojede k Nemocnici? Na pohotovost autobusem? Asi těžko...). Ale třeba tam někdo jezdí, co já vím, jen když jsem já ten spoj večer a v noci párkrát viděl, tak tam nebyl vůbec nikdo.

Odklonění na Alšák by nepřineslo žádné km navíc (a to ani, kdyby musel jet z Alšáku manipulačně po Hlavní třídě na kruháč, Porubskou a Opavskou na zastávku Rektorát pro směr do Hlučína) a zcela jistě by (minimálně v letním období a za nekovidového stavu) toto uvítala část cestujících, co se vrací ze Štěrkovny z večerních akcí (fesťák, koupačka, výlet). Jel jsem onehda těmi vloženými spoji z fesťáku a většina cestujících vystoupila na Rektorátu a šla směr Hlavní třída a směr ulice Dvorní (a já mezi nimi). K Nemocnici nejel snad nikdo... Takhle by možná někdo jel aspoň někdo. Na druhou stranu jsem od toho loňského fesťáku v noci nejel, tak nevím, kolik cestujících těmi nočními spoji běžně jezdí. Asi jich nebudou desítky, ale jednotky, ale i tak...

A nějaká paní z KODISu mi odpověděla (ale je fajn, že reagují [ok]), že prověřili můj požadavek, ale že by tam byl efekt pro minimální počet cestujících (ano, v noci jich opravdu jezdí jen minimum, ale i to minimum je více než 0 cestujících, co jezdí v noci k Nemocnici) a že je to první požadavek, ale že požadavek berou na vědomí a blabla. Zkrátka taková ta slušná odpověď, jak neurazit, ale odpalkovat s naději, že třeba někdy [lol]. Znám to... My také tak ve firmě odpovídáme na požadavky zákazníků, které jsou zcela mimo [wink]. Ale ty reálné se snažíme řešit, v čem se možná lišíme. A nebo jsem chybně přesvědčen o užitečnosti svého požadavku. To se nedá vyloučit. Ale to by musel přijít jiný argument, klidně i nějaký politický či jinak byrokratický.

Pokud čekají jen na požadavky a iniciativně se o nic nesnaží, pak to asi také není ok. A toto si myslím, že ta l.č.75 není nic nereálného, možná jen legislativní změna ohledně licence trasy... V podstatě něco, co udělali s těmi ranními spoji l.č.44, které převedli na Nádraží Svinov. Také tím nejezdí davy, ale asi více lidí než brzy ráno zbytečně k Tescu. [ok]

Ad to prodloužení l.č.54 přes Koleje VŠB. To mě také napadlo, ale právě kvůli té křižovatce jsem to nenavrhnul, navíc tam jezdí kloubáky. A ta zastávka u pumpy... souhlas. Já psal o té prodloužené lince v intervalu 20 min. Ten zbytek spojů (tedy asi každý druhý ve špičku) by ale mohl být prodloužen právě do trasy K nemocnici a na Koleje VŠB (zase... žádné přímé spojení oblasti Hlavní třídy a Nemocnice, Inovačního centra a porubského lesa).

K tomu by mohla zastavovat l.č.58 (a ty spoje l.č.54 nebo jak by se to očíslovalo) na zastávce Hlavní třída směr Alšák. Provoz se na ulici 17.lstopadu zklidnil, tak by už to třeba šlo...
Sobota, 14. listopadu 2020 - 15:11:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2515
Registrován: 8-2002
Ad l.č.78: přesně, věřím, že to tak bylo, jak píšeš. Dokonce i tady jsme před x lety navrhovali podobnou trasu nové linky a bylo to smeteno ze stolu, jako nesmysl, bo konkurence vůči tramvajím... [lol]
ppkk
Sobota, 14. listopadu 2020 - 16:10:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 610
Registrován: 11-2014
54 - v plánu je protáhnout ji na Studentskou kolem nemocnice, ale až dojde k úpravám točny Studentská a okolí. (takže kdoví jestli někdy vůbec...)

No a problém je, že dnes chtějí lidi cpát do tramvají, takže dělat dobré spojení autobusy, které je výhodnější než TRAM, to se dnes skoro nesmí. Bohužel. Já říkám, že raději mít lidi v autobusech, než v autech. A nehledě na to, že lidi se nerozhodují jestli jedou busem, nebo tramvají, ale podle toho, co je výhodnější. Takže když je to někde busem třeba 15-20 minut a tramvají třeba 25-30, tak fakt nepojedou tramvají jen proto, že to je tramvaj...
Ostrawa jest regionem specyficznym
Sobota, 14. listopadu 2020 - 17:00:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2516
Registrován: 8-2002
... je to tak. A politicky se lépe prodá postavená tramvajová trať, než změna linkového vedení autobusu s minimálními (stavebními) náklady.
Sobota, 14. listopadu 2020 - 17:24:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 227
Registrován: 8-2019
Já mám stále takový sen, že by se část Poruby podařila zatrolejovat a tím pádem převést celý provoz do elektrických vozidel - trolejbusů.
Ekologické to je, změna linkového vedení se může udělat při jednom.
Momentální projekt TT na Opavskou úplně v tomto trasování smysl nedává.
A jestli se někdy otevře severní spoj, tak bude dávat smysl ještě menší, jelikož tramvaj bude ještě méně konkurenceschopná.
Sobota, 14. listopadu 2020 - 18:03:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2517
Registrován: 8-2002
Jj, to se ale nesmí říkat vedle, tam mě málem za podobné, ne-li stejné názory, málem ukamenovali, proto tam raději nechodím :-).

Já ale záměrně nenavrhoval žádné zěmny, které vyžadují větší investice. Žádné přestavby křižovatek ani nic podobného. Ze začátku v podstatě jen zastavování spojů u Rektorátu směr křižovatka Slovan. ani ty nové zastávky (u té pumpy nebo ta další mezi Pustkoveckou a Rektorátem někde na úrovni odbočky z Opavské ke kolejím) být nemusí.

Tady by asi šlo "jen" o náklady na jeden další celodenní kurz navíc.

a ad l.č.75 - tam ta změna není žádná, dokonce podle mě ani žádné provozní zvýšení nákladů.

(Příspěvek byl editován uživatelem Gakon.)
Sobota, 14. listopadu 2020 - 23:10:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6904
Registrován: 5-2005
Gakon: A kde by 75 zastavovala ve směru do Hlučína místo Rektorátu, když by jezdila z Alšáku?
Neděle, 15. listopadu 2020 - 07:55:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2518
Registrován: 8-2002
Já to psal výše, ale ne možná jasně.

Z Hlučína by spoj přijel na Rektorát (jako teď), odtud by jel na Alšák (případně s mezizastávkou na zast. Hlavní třída), a pak na Alšák (nástupní l.č.54), kde by byla výstupní. Odtud pak služebně (asi přes Rondel, Porubskou a Opavskou na Rektorát), kde by spoj vyčkal odjezdu do Hlučína.

Případně by těch pár minut spoj vyčkal na Alšáku a jel tu výše zmiňovanou trasu i cestujícími (pokud to cca 5 minutové čekání nění nic proti něčemu).

Teoreticky by ještě mohl vyhodit cestující, přejet do zálivu, kde normálně čekají spoje l.č.54 a pak se na nástupní l.č.54 vrátit a pokračovat i cestujícími.
Neděle, 15. listopadu 2020 - 08:01:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2519
Registrován: 8-2002
Teď se ještě dívám, že třeba ten spoj l.č75 s odjezdem ve 23:01 přijíždí v podobnou dobu do Poruby, jako z Alšáku odjíždí poslední l.č.54. Kdyby tam byl přípoj...

Nejlepší by bylo, kdyby celou tu linku jezdilo DPO (ale to asi nejde), pak by to mohl být jeden noční spoj. Hlučín - Děhylov - Duha - Rektorát - Alšák - Jižní Svahy - Svinovské mosty (Nádraží Svinov?). [lol]

edit: Nebo aspoň ten poslední spoj l.č.54, co odjíždí z Alšáku protáhnout z Rektorátu s přípojem, ale to už je asi moc komplikované

edit2: Teď jsem si všiml, že aspoň existuje u toho spoje ve 23:01 z Hlučína návaznost na l.č.43 na zastávce Duha, tak aspoň něco.

(Příspěvek byl editován uživatelem Gakon.)
pm81
Neděle, 15. listopadu 2020 - 08:41:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 224
Registrován: 5-2019
Ad 75: ačkoliv se nejedná o spoj DPO, ale spíše téma dopravy MS kraje ... Opavská - Inovační centrum - U Nemocnice - Hlavní třída (TRAM zast.) - Pustkovec - Hlučín, AN (zde ukončit vybrané spoje) - a dále pokračovat po dnešní lince 293 - Pneuservis - Markvartovice - Šlheřovice (zde ukončit vybrané spoje) - Bohumín, nám. Svobody - Bohumín, žel. stanice. 293 zrušena. Akorát by se muselo dořešit odbavení (buď celý den nástup předními dveřmi po celé délce trasy nebo po zastávku v Šilheřovicích nástup všemi dveřmi, a mezi Bohumínem a Šilheřovicemi nástup pouze předními dveřmi a linku zřejmě přečíslovat, např. na aktuální 293. [happy]
Ad 54 - trasa na Opavskou, tam by mohli namítnout Gakone - ad1 - souběh se 47 + 49 + 58. Za předpokladu, že by se 49 zrušila v celé délce trasy (a zatrasovala v úseku SBN - Michálkovice, nejlépe T-BUS), 58 upravila (dořešení situace dopravy v úseku Vozovna - Radnice, Poruba), na její část trasy, jak jsi již navrhoval protáhnout 45 v úseku Garáže, Poruba - Martinov a 47 rovněž upravila (Opavská - Plesná). Ta TT, kdo ví jestli. Já jsem pro, nicméně svůj názor projevuji za sebe a akceptuji jiný názor, akorát ne názory a praktiky MV. Pěknou slunečnou neděli všem dobrým lidem. [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem pm81.)
Banan151
Neděle, 15. listopadu 2020 - 08:55:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1621
Registrován: 6-2009
Ono bylo by nejlogičtější, kdyby jezdila až na Svinov nádraží... I díky vazbám na dálkové vlaky apod. Aspoň teda v ty noční hodiny... Osobně v nočních hodinách vidím potenciál jen u lidí ze zábavy a nočních vlaků, těch pár pracujících to nevytrhne a to se mi zdá, že by noční doprava měla řešit. A když od ledna bude nočním spojem zajíždět 441 na Svinov, nádraží, tak vůbec nejlepší by bylo, kdyby se nějak povedlo udělat na Svinove přestupní uzel mezi nočními spoji z Havířova, Frýdku, Hlučína a Opavy. A celkem se divím, že nejezdí ani nic do Orlové a Karviné, když by to mohla být jedna linka a v součtu ty města mají více, než celá Opava, Havířov i Frýdek...
Neděle, 15. listopadu 2020 - 16:42:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2520
Registrován: 8-2002
Jejda, já úplně nechtěl tady překopávat linkové vedení a stavět z jedné, dvou úprav raketoplán, ale na druhou stranu, proč ne...

1) Ta mnou navrhovaná úprva l.č.75 by nestála vůbec nic (podle mě). Teď to jezdí prázdné k Nemocnici (nebo se pletu?). Takže noční, případně večerní spoje odklonit (a provázat na l.č.54) mi přijde rozumné, zvláště když se nemusí nic stavět, nejde ani o km navíc...

2) Ad trasa Opavská - Pustkovecká - (Inovační centrum - U Nemocnice) - Rektorát - Alšák

ad l.č.54 - tam už by o náklady šlo. Minimálně v první fázi kurz navíc u l.č.54, což je asi problém. zastavování na Rektorátu směr křižovatka Slovan nevím, if je reálné. V praxi tedy mínus 3 parkovací místa, což je politicky v Porubě asi neprůchodné (máme tady akutní nedostatek parkovacích míst). A i kdyby jo, pak asi nějaké stavební úpravy by byly nezbytné.

ad nové zastávky na ulici Opavská: tam by to už byl větší problém a větší investice. Asi nebude stačit píchnout zastávku do země, ale vybudovat zálivy, asi i semafory pro přejití... Takže pokud ano l.č.54, tak si nemyslím že by tam byly i ty dvě zastávky (které možná ani nikdo nechce, byť si myslím, že by obě měly smysl).

ad l.č.75, jak ji navrhuje PM81. No nevím, na této lince jezdí delší autobusy a pochybuji, že by projely tou křižovatkou u zastávky Pustkovecká a ani si nemyslím, že by to něco řešilo. Já tu úpravu l.č.54 navrhoval hlavně kvůli absenci přímého spojení Hlavní třídy (tedy hlavně 3. a 5. stavebního obvodu s oblastí VŠB a Nemocnice).

Můj názor je, že by asi stačilo ty zbylé spoje l.č.54, které by nejely na Opavskou (navrhoval jsem 20 min interval) prodloužit na Studentské koleje přes Nemocnici a zde ukončit. Ideálně je vést až dolu do VT parku, ale tam to asi není kde otočit. A prodloužení až na Opavskou je nerálné, bo tam jezdí kloubáky (a zase ta křižovatka...)

Když se nebude nic dělat s l.č.54 (a to asi nebude, co si budeme povídat), pak mě napadlo ty krátké spoje l.č.58 (ve špičku je v necovidovém období každý druhý ukončený u Nemocnice) prodloužit přes Studentskou (kde se stejně otáčí), Studentské koleje, Inovační centrum na Opavskou (nebo přes Pustkoveckou pokud autobusy by měly problém s odobočením ze směru od KrPole na Opavskou. A případně s tím, že by někde na té bezejmenné ulici mohla časem vzniknout zastávka - třeba kousek od toho klubu Cloud).

Tady toto by se možná dalo vyřešit i bez navýšení kurzů. Akorát kvůli přehlednosti by se musela tato větev asi přečíslovat na jiné číslo... A pokud jo, pak možná tyto spoje na druhé straně ukončit buď u Duhy nebo v Dílnách DP jako částečná kilometrová kompenzace za prodloužení trasy na opačné straně (20 min. interval, co by zbyl na původní l.č.58) do Martinova mi přijde akorát.
Pondělí, 16. listopadu 2020 - 12:29:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 398
Registrován: 7-2014
Vantju: celá ostravská síť MHD mi přijde jako z nějakých 70.-80. let, vylepšovaná jen minimálně (a řádně proškrtaná), ale jakákoliv snaha o nějakou větší změnu je zřejmě nemožná...

Tohle mě zajímá, klidně buďte konkrétnější [wink]

Gakon a ostatní: Spousta z toho, co se tady napsalo, nezní špatně, jen prosím nezapomínejte, že momentálně nic, co by navyšovalo objem vzkm, nebude průchozí....
Pondělí, 16. listopadu 2020 - 15:01:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4734
Registrován: 9-2007
TommyX:
"Tohle mě zajímá, klidně buďte konkrétnější"
Něco jsem napsal v dubnu, myšlenka zjednodušit linkové vedení tak, že budu mít jednu trasu a z ní varianty, rozlišené písmeny, neprošla ani tady. [lol]

Nicméně platí často to, co tady padá v posledních dnech, některá řešení na mne působí přežitě... a je fakt, že všechny ty nápady zabíjí jednak Vaše poslední slova, tj. nic, co by navyšovalo objem vzkm, nebude průchozí, a zároveň fakt, že politika dělá z veřejné dopravy svého rukojmího, což se podepisuje třeba v tom upřednostnění toho, co půjde lépe vidět.

Mně by třeba přišla 75 logická min. na Alšák pořád. Alšák je centrum Poruby, centrum je obvykle přirozeným cílem mnoha cest a ukončit linku před ním s tím, že musím absolvovat přestup na Duze na 58, pokud zrovna jede, anebo na Rektorát a pak pěšky / tram + pěšky, to podle mě není zrovna tak atraktivní, aby to dokázalo konkurovat autu.

Jinak ty mé nářky směřují spíš ke zjednodušení linkového vedení, zároveň ale musím uznat, že po hlubší analýze mi poměr přímého spojení a jednoduchosti sítě přijde vyvážený. Pokud bych měl psát čistě za svůj pohled, víc mi sedne systém silných linek, tj třeba častěji jezdící 48 a 54 na úkor 49, nebo úprava zastávky Kotva tak, aby mohly autobusy zastavovat u stejné hrany, jako tramvaje, čímž by odpadl souběh tramvaje a autobusu do Výškovic (což mi nepřijde jako stejný případ jako u 75 výše, tady jede autobus souběžěn s tramvají celou trasu, akorát bez jedné zastávky navíc; byl by to tedy stejný systém jako s Dubinou).

Pak mi třeba přijde zvláštní systém s NH – mimo střídání směn jsem tam pomalu nikoho neviděl a i přesto, že tam zajíždí celodenně tramvaj, co 20 minut na NH zajíždí i 45. S tím pak souvisí další záležitost, která mi přijde přežitá – někdy až nelogický souběh MHD a PHD. Třeba pokud by se 445 "ohla" přes Rektorát ke garážím, do toho varianta 45 / druhá linka z Poruby na Vratimovskou a dále na Hranečník, obsluha Rudné by se nezměnila, ale terminál Hranečník či Havířov mi přijde jako lepší cíl, než NH, kde není nic... pak třeba linka 30, která se dá řešit přetrasováním nějaké linky do Orlové/Karviné, frýdecká 1/11 + ostravská 81, linka 23 ukončená na okraji Bohumína.. nebo na můj vkus poměrně chaotické vedení příměstských linek na ÚAN, i přesto, že na okrajích města existují terminály (jejichž smysl se pak vytrácí). Obecně mi v Ostravě přijde MHD a PHD dost neprovázaná, kdy sice chápu, že to nejde ze dne na den a při souačsném tarifním systému, ale třeba v Praze se to povedlo a nemálo příměstských linek zajišťuje i vnitroměstské vztahy. Stejně tak mi i nějaké rozdělení přijde poněkud nejasné, dost linek (Paskov u 39, 28, 67, 68, 64, 81,..) vytváří dojem příměstské linky, ale bere se to jako linky městské, přitom oproti takové 81 mi 440 či 441 přijde mnohem vhodnější na 3dv vozidla, ale pokud si dobře pamatuju, na 441 se občas objevoval i Axer.

Ten pocit ve mně vyvolává mj i toto nejasné nesystematické řešení, kdy některé městské linky jezdí mimo Ostravu a některé příměstské linky naopak zajišťují i přepravní vztahy v rámci Ostravy, byť na to vůbec nevypadají. V tomhle ohledu by mne pak zajímalo, kdo vlastně dokáže určit, který systém je výhodnější a jak se ho držet. Podle čeho lze určit, že tahle relace bude s nástupem všemi dveřmi a bez kontroly, a tato relace bude jen nástup předními dveřmi s kontrolou řidičem? Není nejrozumnější prostě určit zóny a cokoliv, co vyjíždí ze zóny 1 (Ostrava), má nástup předními dveřmi a co do ní vjíždí ze sousedních zón, tak platí nástup všemi dveřmi jako v MHD?

Uznávám, že už ale vařím z vody a tvrzení je přehnané. Po detailnějším prozkoumání sítě toho asi stejně moc vymyslet nelze a jakákoliv snaha něco vymýšlet pak úzce souvisí s možnostmi, jako je třeba už zmíněné odbavení a s tím související lepší využití souběhů MHD + PHD, pak ono upřednostňování způsobů linkového vedení (víc přestupů, méně linek a kratší intervaly, nebo méně přestupů, více linek a delší intervaly),... za unáhlený úsudek se ale omlouvám a stahuji se do role pozorovatele. [andel]
Pondělí, 16. listopadu 2020 - 17:23:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2521
Registrován: 8-2002
A tou l.č.45 jsem tady už kdysi taky otravoval. Hlavně tou víkendovou, kdy jsem navrhoval (kromě spojů na směnu/ze směny v NH a těch vložených spojů ukončených na Avionu) odklonění spojů z Ocelářské někam k/do DOV. Spoje této de facto nové víkendové linky by měly přípoj na l.č.31 na Ocelářské (aby zůstalo zachované spojení pro oblast ulice Frýdecké a NH/případně Hranečník). Zároveň si myslím, že některé spoje l.č.31 by mohly být i o víkendu převedeny na l.č.61 (asi bez zajíždějí do toho Conterra parku (nebo jak se to jmenuje). Vzniklo by rychlé spojení Poruby s DOV (i když bych byl spíše pro tu tramvajovou l.č.13, jak jsem ji kdysi také navrhoval) a také vlastně oblasti Nám SNP a HD Bělský les s DOV (s jedním přestupem a vlastně přpadně i rychlé spojení na Hranečník po přestupu z l.č.45/65.

Taky prakticky bez nějakého většího navýšení vozokm. Ty spoje l.č.45 (nebo nově třeba l.č.65) by byly zhruba stejně dlouhé, možná i o něco kratší než stávající spoje l.č.45 na NH). L. č.31 by se nezměnila, leda v případě převedení některých spojů na l.č.61 by asi došlo k nárůstů km, ale nijak dramaticky, asi by nemusel být ani další kurz navíc.

ad městské linky a meziměstské: Za sebe nevidím problém v tom, že linky ostravské MHD vyjíždějí za město. jsou to linky svým charakterem a JŘ městské... Viz l.č.56, 21, 81 atd. Ale souhlas např. s tou l.č.23. Naopak bych třeba takovou l.č.75 celou předal DP. To je linka svým charakterem (délka, pravidlený takt) vyloženě městská.

Spíše mě fascinuje linkové vedení některých příměstských linek an území Ostravy... Taková l.č.445 - to je fakt síla. Nechápu, proč ty spoje přes Vratimov nemají jiné číslo...[lol].

(Příspěvek byl editován uživatelem Gakon.)
Pondělí, 16. listopadu 2020 - 17:57:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2522
Registrován: 8-2002
A když dojede o víkendu l.č.445 na Avion (kde končí), tak 3 minuty před tím odjede l.č.45 do Poruby... takže ty spoje o sobě neví a mohly by... (týká se všech spojů l.č.445!)

(Příspěvek byl editován uživatelem Gakon.)
Úterý, 17. listopadu 2020 - 14:56:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1122
Registrován: 5-2004
Vantju, Gakon: Počkejte ještě měsíc a půl na JŘ Havířovska od 1. 1. 2021 - většina věcí, které zmiňujete ohledně linky 445, je tam zapracovaná.

Vantju 5. odstavec: Vesměs všechno zmíněné dává z dopravního hlediska smysl a nebýt rozdílů ve financování, politiky, různých požadavků měst na tarif a odbavování na jejich území a vybavení vozidel, tak se většina těch věcí zrealizuje.
Přesně, jak zmiňuješ, linka 441 je úplně typická a fungující meziměstská linka s charakterem MHD. Nebýt její oběhové provázanosti s linkou 442, která je naopak typický příměstský rychlík, tak jsem vážně uvažoval o požadavku na MHD vozy na tuhle linku. (Na druhou stranu soutěž na Havířovsko 2 se bude zřejmě za pár let opakovat, bo požadavek na vodík.)
A myslím si, že dopravně by úplně stejně mohla fungovat ta zmíněná 81 prodloužená do F-M. Problémem prodloužení jakékoliv linky DPO do jiného většího města je jiný způsob odbavování MHD Ostrava od všech ostatních MHD v kraji. Především tedy absence odbavovacího zařízení pro odbavení v hotovosti.
O prodloužení linky 23 do centra Bohumína už se uvažovalo a stejně tak se uvažovalo o jejím zkrácení po Rychvald. Z Rychvaldu do Bohumína jezdí poměrně často linky 557 a 558, čili Bohumín nemá důvod si prodloužení linky 23 na svém území zaplatit. Leda by došlo k nějakému zásadnímu zásahu do zmíněných příměstských linek.
Návrh na nahrazení linky 30 přetrasováním tehdejší linky 551 už byl taky na stole, ale celkem logicky byl zamítnut, protože by to pro orlováky bylo neúměrné prodloužení jízdní doby docela mrtvým územím, navíc přes komunikaci okolo Fučíku v mizerném stavu. Stejně tak už se řešilo i zkrácení linky 30 po Petřvald, střed, ale tady byl zase problém s místem pro pauzování a nakonec asi i strach tehdejších politiků z nevole lidí.

Za těch necelých 10 let, kdy pracuju v dopravě, už mi prošlo rukama nespočet projektů, které se zrealizovaly, ale taky nemalý počet těch, kterým se zde zmiňované návrhy blíží, ale které realizovány nebyly z politických důvodů nebo z důvodu nevole některého ze zúčastněných dopravců. U některých takových projektů si člověk s odstupem času a nabytím dalších zkušeností řekne, že měly opravdu některé nedokonalosti, a některé naopak leží stále v tom fyzickém nebo pomyslném šuplíku a čekají na svůj čas.
občasný čitatel
Úterý, 17. listopadu 2020 - 17:05:53  
Neregistrovaný host
K těm různým úvahám a nápadům, hlavní je, aby vždy konkrétní změna přinesla něco navíc, něco zlepšila, nabídla nové možnosti a mohla tak přilákat nové cestující do vozidel HD. Aby se nerozkopávaly věci, které třeba fungují poměrně dobře. Jen proto, že se nějaká změna bude někomu líbit, nebo dělat věci na sílu třeba z nějakých podivných důvodů atd. Doprava by měla být co nejrychlejší, takže různé prodlužování nějakých relací nebo intervalu spojů, to fakt nic nepřinese. Proto se mi třeba líbí, že tady fungují expresní linky (73, 74 a nově 78 za což chválím) do PZ, největší PZ zóny široko daleko, která se navíc stále rozrůstá a zaměstnává tisíce lidí. Tuším, že se tam staví nějaké další haly, takže doprava se zde asi bude muset řešit stále, neboť asi bude stále růst poptávka. Asi je na zvážení, jestli se nějaké podobně linky vyplatí i v jiných částech města, ale třeba taková 54 v úseku (Poruba) Svinov - Přívoz je skvělá spojnice dvou významných míst s vazbou na spousty dalších linek (Klimkovicko, Hlučínsko, síť TB).

Je to taková slátanina co jsem napsal, ale chtěl jsem tím říct, že třeba změna linky 81 z MHD na PHD, kde by byl nástup předem asi opravdu nic nepřinese, akorát prodlouží dobu cestování (za předpokladu nástupu předními dveřmi) a to je to, co už jsem zmiňoval výše.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 20:08:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2194
Registrován: 10-2005
Já bych vás doplnil jen v tom, že linka 54 by byla ideální, kdyby jezdila až na MMS. Ten nucený přestup na trolejbus taky není úplně ideální. Ale chápu, že kdyby tak 54 opravdu jezdila, mohli bychom trolejbusy zrušit úplně.

Stále není zařízena obsluha Třebovické vlakové zastávky (jako jediné v Ostravě!). Aby kolem ní jezdila linka 51 místo zastávky Na Valech by nemuselo být ani nákladné; vozkm se nemění téměř vůbec.

A poslední věc, která tady kdysi zazněla a mě osobně se líbila je, aby linka 52 zajížděla místo na Paseky do Polska do Chalupek na jejich AN. Jejich AN je hned u hraniční čáry, takže by autobus byl v Polsku sotva 1 kilometr.

Punk's not dead! blesk happy
pm81
Úterý, 17. listopadu 2020 - 21:26:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 225
Registrován: 5-2019
Z hlediska atraktivity pro nástup/výstup cestujících je zastávka Alšovo náměstí, jak uvedl zástupce jednoho autobusového dopravce. Ale, co stání, když 54 by nejezdila na Studentskou? Zastávka Rektorát, VŠB je atraktivní pro A-Busy směr oblast Novojičínsko. Výluková 46 v opačném směru Krásné Pole, měla zastávku na části (zálivu) podélného parkoviště u Slovanu? Nejsem si jist nyní, pokud ano, a bylo by možné na tomto místě vybudovat trvale A-Bus zastávku, tak by bylo reálné (z našich pohledů - návštěvníků Káčka), aby tam měla zastávku 75/293 a další linky směr Svinov z oblasti Novojičínska. Spojením 75+293 by mohlo vzniknout zajímavé spojení, které by snad mohlo přitáhnout cestující bez přestupu z oblasti Bohumín, Šilheřovice, Hlučín, Ostrava.
Ad 445 - svého času bylo možné vidět na dopravním webu výhledové JŘ Havířovsko, kde mám pocit byla uvedena 445 + 448 z Opavské do Havířova. Otázka, jak to bude reálné.
MHD a PD by měla mezi sebou spolupracovat, linky navazovat (dnes mnohé navazují, ne všechny, ale mnoho se zlepšilo k lepšímu). ČD zastávka Třebovice je atraktivní, ALE chybí zde bezpečný přístup, ten most přes trať ... vozíčkáři, kočárky max. obejít/objet kolem Opavice. Pokud by se vybudoval přístup k nádraží, zlepšila dostupnost MHD - 51 [ok] (ale musela by jezdit celý den), a např. spojit ji s jinou linkou, aby skutečně jezdila celý den, ne jako dneska. Např. Plesná - Martinov - Třebovice, ČD - Svinov, ČD - Klimkovice, Hýlov, Sanatoria. Zrušila se 64 v celé délce trasy. Věřím, že v budoucnu se úsek SBN - Michálkovice pokryje T-Bus a 49 se zruší a nebude se čekat na možný vznik TT. Expresní linky jsou určitě super, dělal se někdy nějaký průzkum, kolik zaměstnanců z PZ, Liberty, .... dojíždí např. z Hlučínska? Určitě tady chybí expres linky i z Hlučína, aby lidé nemuseli xy přestupovat za cestě do práce, ne každý auto má. Např. Kartonážka - tam se lidé dostanou až z Opavy. Zlepšováku by bylo určitě dost, ale kvůli celosvětové krize a klesajícím příjmům, bude každá země šetřit a mnohé projekty několik let nebudou. Můj názor.
Úterý, 17. listopadu 2020 - 21:32:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 399
Registrován: 7-2014
čitatel: K těm různým úvahám a nápadům, hlavní je, aby vždy konkrétní změna přinesla něco navíc, něco zlepšila, nabídla nové možnosti a mohla tak přilákat nové cestující do vozidel HD. Aby se nerozkopávaly věci, které třeba fungují poměrně dobře.

Když si tohle čtu, tak se mi jako tramvajákovi otevírá kudla v kapse...
Úterý, 17. listopadu 2020 - 22:04:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2523
Registrován: 8-2002
Ad TommyX: A to je právě obrovská chyba. Dívat se na všechno jen z pohledu, zda to odpovídá rozvoji jednomu (z "mého" pohledu subjektivně nadřazenému) typu dopravy... [jidlo]
Úterý, 17. listopadu 2020 - 22:54:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 12-2017
Ad Ross: To prodloužení linky 54 směrem do Cetrna bych taky celkem uvítal a to klidně třeba až na Hranečník. Jen by se tím muselo sáhnout do linkového vedení trolejbusů. A co se týče Chalupek tak nevím jesli to bylo zde nebo v diskuzi o dopravě MS kraji, ale někdo se tam pozastavoval nad tím, že linka 293 Chalupkama projíždí a nemá tam žádnou zastávku. Jak vidím tu mapku myslím že ten autobusák by na tu zastávku byl ideální.

(Příspěvek byl editován uživatelem stehlik018.)
Úterý, 17. listopadu 2020 - 23:19:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4735
Registrován: 9-2007
Díky za reakce. Ten pohled "ono to funguje dobře, tak proč do toho rýt" mi právě přijde trošku ošemetný, protože to se před 150 lety dalo říkat o koňském povozu taky a kde jsme dnes.. na druhou stranu ho chápu, ne vždy má přínos snaha něco inovovat jen proto, že se to nabízí. Je to holt o tom se trefit do toho, co si o zlepšení přímo říká a přínos té změny bude dlouhodobý a vesměs prospěšný, což ale ne vždy jde. [happy] K něčemu bych si dovolil reagovat:

- ad 23 - bydlet v Záblatí, tak by mě asi dost štvalo, že víc autobusů jezdí do sousedního Rychvaldu, než k centru města, kde bydlím. Stejně tak absence přípoje dál minimálně na autobusák, když už teda autobus končí tady, což zase určitě musí štvát ty, kteří do/z Bohumína dojíždí odněkud ze slezské Ostravy. Pokud teda vůbec někdo takový jezdí VHD. [happy] Je sice fakt, že těch spojů do Bohumína je celkem málo, ale pořád mi to přijde zvláštní, ukončit autobus na předměstí. Pořád je velká část Rychvaldu obsluhovaná jen linkou 23, to nemá Rychvald zájem o lepší spojení této části se sousedním městem? Nebo jsem se jen blbě podíval a nějaká návaznost na rozcestí je?

- ad 30 - 551 samozřejmě, ale není mezi množstvím linek nějaká, která neslouží jako hlavní spojnice obou měst a může si tak dovolit hrát si na vymeták? Pořád by tím vzniklo přímé spojení Orlové a této části Petřvaldu, byť jestli píšete, že to je území nikoho, tak pokud vůbec je o to zájem.. nicméně, to se neplánuje území bývalého dolu Fučík nějak rekultivovat?

- ad 81+1/11 - tady v PID funguje vcelku logický systém, když jedete do centra (tj např. z Kunčic na ÚAN), tak platí nástup všemi dveřmi jako v MHD a jen když jedete z centra nebo z vnějšího pásma, tak platí nástup u řidiče. Navíc, nepřijde mi, že by nástup předními dveřmi nějak zásadně zpomaloval odbavování. Samozřejmě, pokud máte v hlavě uložený třeba Havířov, kde si každý musel nechat vyjet jízdenku a jeden člověk trval průměrně 10 sekund, to se v PID neděje a jak v některých příměstských relacích jezdí běžně kloubáky (např. Praha - Kladno, kde v odpolední špičce jede klidně i sto lidí z výchozí zastávky), tak díky pípání trvá odbavení okolo dvou sekund - člověk nastoupí, pípne si, příp. sdělí kde vystupuje a jde dál. Někdy to působí spíš jako souvislý proud, jen prostě předními dveřmi. Je to samozřejmě podmíněno shodným typem strojků ve všech autobusech, integrovaných v ODIS, ale především je otázka, zda ten nejasný statut někomu vlastně vadí. [lol]

- ad 52; já jsem psal doost velký příspěvek se vším, co mě v souvislosti s Polskem napadlo, přičemž právě tohle by byla taková první fáze - 555 z Bohumína do Chałupek, 293 se zastávkami a přes AN, 68 ze Šilheřovic do Chałupek... je otázka, zda neexistuje nějaký unijní dotační projekt, který by se zaměřoval právě na takové "odbourávání hranic" ve veřejné dopravě, věřím, že s jeho podporou by se zkušební (a samozřejmě dobře propagovaný) provoz dal realizovat. Fakt mě nenapadá žádné jiné dvě agolmerace v Evropě, které by ležely takto těsně vedle sebe a přitom nebyly veřejnou dopravou téměř propojené. A to se od prosince ruší první ranní vlak z Bohumína v 6:50, takže o levnou možnost (ve vlaku platila síťovka ČD+Polsko) na návštěvu Polska z Čech méně...

Zkrátka, přijde mi, že v aglomeraci má veřejná doprava tu skvělou výhodu, že linky můžou být využívané v celé své trase, protože zatímco třeba v Praze je na začátku velké město a na konci předměstí/venkov, v aglomeraci to může být druhé podobně velké město. Těžit z toho můžou jak tranzitující město-město, tak lidé z "venkova", kteří mají možnost dojíždět přímo do obou měst. Je samozřejmě dost podstatná otázka, jak v takové aglomeraci řešit tarif a tedy nástup předními/všemi dveřmi, ale třeba zrovna ty příklady s 23, 30 a 81 o tu aglomerační výhodu přichází, protože jí vlastně vůbec nevyužívají. Já mám samozřejmě znalostí prd, založené na pár letech života v Ostravě (který se ale určitým způsobem nepřerušil a pořád si víc doma přijdu v Ostravě, než po pěti letech života v Praze) a dodnes trvající detailní analýze místního dopravního systému. Nevidím ty proměnné, které mi p. Tommas vysvětlil a já mu za to děkuji, takže mé příspěvky, prosím, berte s rezervou a spíše jako jiný úhle pohledu. Věřím, že ale i to je někdy fajn, třeba nejsem jediný, kdo něco takové vidí podobně a lepší o tom diskutovat, když možnost je, než zůstat u "co kdyby". [happy]
---------------------------------------
U šotonápadu ale ještě zůstanu, tady mi to přijde poněkud méně agresivnější, než snaha změnit zažité linkové vedení. [biggrin] Na Praze se mi líbí mj. nostalgické linky. Tramvaje T2 a T3 na lince 23 (teď 2), čtyři páry víkendových nostalgických vlaků z hlavního nádraží do vcelku hezké přírodní lokality na jihozápadě, autobusová retrolinka (zatím jedno pořadí na 180, zajišťované Karosou B961, mluví se o dalších linkách, kde by jezdil Citybus a B951 a věřím, že časem i něco staršího,..) a to vše celoročně, v létě doplněné turistickými vlaky do celého kraje. Profit je z toho značný - šotouši jsou spokojeni, turisté cestou po historickém centru Prahy mají o zážitek navíc a rodiny s dětmi, mířící na výlet, díky turistickým linkám také a veřejná doprava dokazuje, že není jenom nějaký samozřejmý dělník sloužící k přepravě v rámci města, ale má svou historii a ta může být velice elegantně využita k dalším zážitkům, spojeným s veřejným prostorem, které asi těžko někdo s cílem jít za zážitky neocení.

Tyhle šotolinky nejsou nic výjimečného – Varšava jich má hned několik, mj. naprosto brutální celodenní zážitek, kdy se jede Ikarusem tam a zpátky k úzkokolejce, která se pak projede, Krakov má dokonce celý koncept - celoročně v neděle a svátky tram linka 0, vybrané dny v roce pak linka druhá a k tomu linka autobusová, Wrocław, Gdańsk, Štětín, dokonce i v Gdyni jezdí nostalgická trolejbusová linka a hned vedle v Katovicích jezdí linka 23, kterou jsem sám vyzkoušel. A to je jen Polsko, Berlín má patrové autobusy na lince 218, Budapešť má dvě tramvaje a autobus,... proč Ostrava nemá nic?

Příležitostí je tu přitom dost – jeden dálkový autobus (ŠD11?) by mohl jet v sobotu z Ostravy na Lysou horu a v neděli z Ostravy do Osoblahy s projížďkou úzkorozchodným vlakem, nostalgické tramvaje by mohly o víkendu směřovat z centra a Dubiny do Zátiší, historická tbusová linka by spojovala Náměstí Republiky a ZOO a věřím, že by se dalo najít určitě i spousta dalšího... co si o tom myslíte? [happy]

Předem zkusím vyvrátit pár argumentů:
- nemyslím si, že by cestující vozidla rozbili, pražské T2 jezdí pěkně dlouho a zatím jsem si nevšiml ničeho, stejně tak v případě "retro" T3/T3M/T3SU
- není to jen pro šotouše, i pro normálního člověka je svezení v ŠD11/9Tr zážitek, zvlášť pokud za nějakým jiným zážitkem, jako je výšlap na Lysou horu, nebo návštěva ZOO, cíleně jede
- pokrýt to můžou peníze z fondu pro rozvoj turismu či kultury
- no a především, pokud to v každém větším polském městě funguje, proč by to zrovna v Ostravě měl být nějaký zásadnější problém?
- a abych nezapomněl, i v Brně už něco takového funguje [happy]

Vím, že je teď ožehavé téma patrová Scania, ale tu beru jako jiný projekt - jízda patrovým autobusem ze ZOO do Dolních Vítkovic zážitkem bezesporu bude, ale moderní město snad nechce, aby člověk přijel autem k ZOO, na otočku navštívil i Dolní Vítkovice a pak zase odjel, že ne? [wink] Pokud teda linka neslouží pro obyvatele okolí ZOO, aby to měli do Dolních Vítkovic přímo... pokud ne, tak se obyvatelé Ostravy do ZOO potřebují nějak dostat a v centru jezdí linek MHD nejvíce, je tedy přirozené vytvoření něčeho atraktivního, čím se z toho centra do ZOO dostanou.

EDIT: Lublin - Jelcz a ZIU, Poznaň - Jelcz a hádám Konstal,.. to je mimořádně zajímavé, kdo víte o dalších pravidelných provozech historických vozidel, tak prosím do zpráv, ať se to tu neplevelí. [proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem vantju.)
Jenki
Středa, 18. listopadu 2020 - 09:04:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5679
Registrován: 5-2002
Spousta zajímavých nápadů, tak vám do toho trošku hodím vidle. Ne že bych vyloženě chtěl, ale jen chci objasnit, jaká je reálná situace.

"Prolínání" města a meziměsta (23, 81...) - zásadní problémy jsou dva. Jednak (jak tady správně zaznělo) nemožnost hotovostního odbavení u DPO, což je pro "příměsto" věc důležitá, pro "město" nepodstatná. A hlavně (což tady nezaznělo) dražší provoz DPO oproti "příměstu". Tj. kdyby si (třeba) Bohumín chtěl prodloužit 23 až do centra tak za to vysolí víc (cca o 30%) než kdyby si tam objednal třeba 3ČSAD nebo Transdev. Samozřejmě, toto je řešitelné i ze strany DPO (úprava odbavováku a jiná kalkulace ceny na vozech pro "příměsto"), ale co by to přineslo DPO kromě problémů? Nic.

Polsko - aby tím alespoň sem tam někdo jezdil, muselo by to vést někam, kam mají lidi důvod se vydat. Chalupki to opravdu nejsou, protože kusové šotouše obdivující lokomotywy egzotyczne na torowisku w tragicznym stanie technicznym si dovolím zanedbat. Zavést jednoúčelovou sobotní nákupní linku na burzu do Zabelkowa asi taky není to pravé. Nevím, asi jsem pesimista, ale dle mého skromného názoru náklady na zřízení takové linky (včetně mezinárodní licence a tarifu ODIS ve Zlotě atd.) neodpovídají přínosům. Mnohem větší význam by měla třeba společná MHD v Těšíně, a podívejte se jak (ne)dopadla.
K lince 293 přes Chalupki - pokud vím (rád se nechám opravit) je toto linka vnitrostátní, nikoliv mezinárodní (zejm. podle licence). To, že tranzituje Polskem bez mezinárodní licence je (snad?) výsledkem nějaké staré mezistátní CZ-PL smlouvy (tento tranzit fungoval snad už od 60. let a nepřerušil jej ani vyjímečný stav za Jaruzelského - opět se rád nechám doplnit, mám tyto informace jen ústně). "Pouhé" zastavování v Chalupkách na AN by znamenalo absolvování celého výše nastíněného blázince s mezinárodní licencí a mezinárodním tarifem, do čehož se pochopitelně nikomu nechce, zvláště když pro těch pár jednotek cestujících je pohodlnou alternativou 10 minut procházka přes most na náměstí do Alt Oderbergu.

Retro linky a / nebo retro vozidla - toho se spíš dočkáme v Havířově než v Ostravě. Stávající vedení nejmodernějšího dopravního podniku v euklidovském trojrozměrném prostoru není takovýmto vylomeninám nakloněno. To, že za peníze vyplýtvané na 2 patrové nesmysly by byly 4 slušně renovované RTO / Šx11 a že by to bylo mnohem větší lákadlo pro lidi není podstatné, protože to nezapadá do definovaného marketingového obrazce, nemá to displeje a USB porty, není na to mobilní aplikace a nejezdí to na CNG.

Expresní bus linky, zejména v relaci Poruba / Jih a Poruba / centrum - je k nim pochopitelný odpor (jak zde správně zaznělo) kvůli odčerpání cestujících z tramvají a trolejbusů. Tramvajová a trolejbusová infrastruktura žere peníze bez ohledu na to, kolik toho po ní jezdí, tudíž je logická snaha do tramvají narvat co nejvíce lidí. Nicméně nějaký pokrok v tomto směru asi nastane; jestli je to dobře nebo špatně sám nevím.

Ze strany DPO nebo MMO zcela postrádám jakoukoliv snahu o zefektivnění provozu stávající tramvajové sítě. Kde je preference? Kde jsou přestupní uzly? Proč existují takové zbytečnosti jako zastávka Střelnice? Představivost těchto institucí zjevně skončila u nákupu nových vozidel. Nová trať na Opavskou tak jak je navržena v podstatě znamená, že místo pomalu se plazícího a kličkujícího autobusu budeme mít pomalu se plazící a kličkující tramvaj, akorát se u toho rozkope VIII. obvod a vyhodí fůra peněz. Nějaká lepší vize by nebyla? Třeba za tytéž peníze provést částečné zatrolejování Poruby, a můžeme do parciálů dát nejen 54, ale i 40, 44, 58, nebo třeba 37 (spojenou se 102)?

A úplně na závěr : o tramvaji do Hlučína už si asi necháme jen zdát, že.
Čtvrtek, 19. listopadu 2020 - 21:20:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1123
Registrován: 5-2004
Vantju: Na konstruktivní příspěvky se reaguje s radostí. [wink] A jsem rád za takovéhle názory řekněme polozainteresovaných lidí. Někdy otevřou mysl k jinému pohledu na věc.

Ad 23: V rámci možností nějaké návaznosti jsou. Ale pro spojení Záblatí s Ostravou jsou spíše protisměrné návaznosti 557+558 s 553 na MÚ.

Ad 30 a oblast Fučíku: S tím územím nikoho jsem to trochu přestřelil, ale zase nějaký velký zdroj cestujících to taky není.

Polsko se mi nechce rozebírat, jen doplním Jenkiho, že (pokud vím zase já) byla linka 293 ještě několik let zpět jako mezinárodní (už jsem to tu i někde dříve psal a dohledával, do kdy). Pak došlo k úpravě legislativy, a pokud nemá v cizině zastávku, může být vedena jako vnitrostátní.

MHD vs. PAD: Pro cestujícího je samozřejmě nejpřínosnější, aby linka jela v logické relaci, třeba to spojení 81+301/311 bez ohledu na to, kdo a pod jakou hlavičkou to jezdí. Čistě pragmaticky je ale v našem kraji v současné době výhodnější (cena, byrokracie, jednání s dopravci, variabilita odbavení) operovat příměstskou dopravou na území města než DPO mimo území města. I proto za poslední léta vzniklo několik nových vstupů příměstské dopravy do města mimo tradiční či vynucené terminály. Ikdyž teda musím říct, že v posledních letech už ten rozdíl v ceně MHD a PAD za km není tak velký. 30 % je to dejme tomu v oblastech, které se soutěžily před 5 lety. V těch, co se dosoutěžily nedávno, je to třeba 10 %.

Tram síť: On se totiž ten bus z osmáku do Svinova až tak neplazí. A bohužel lehkými počty se lze dobrat k tomu, že ta tramvaj přes Slovan bude naopak o nějakou tu minutu pomalejší. A na otázku, proč se řeší 20 sekund přes Svinov, když se dají (možná levněji) řešit minuty na SSZ, se stále ozývá jen hrobové ticho.

Za to, že se povedla prosadit linka 78, jsem osobně strašně rád. Zvláště, když na ni DPO udělal reklamu za 30 M. [proud] Jen to ještě chce ty studenty, pro které je primárně určena kromě šichťáků a kteří teď sedí doma. [sad]
Proč?
Čtvrtek, 19. listopadu 2020 - 22:18:52  
Neregistrovaný host
Tommas: Proč je rozdíl ceny MHD proti PAD v posledních soutěžích jen 10%, když dříve byl 30%?
Pátek, 20. listopadu 2020 - 07:39:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1124
Registrován: 5-2004
Protože rostou požadavky Kraje na vybavení vozidel, rostou mzdy, a taky trh zjistil, že i vyšší nabídková cena má v soutěži šanci.
Pátek, 20. listopadu 2020 - 08:43:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2173
Registrován: 1-2005
Tommas: Houby. Důvodem je to, že se soutěžily oblasti, které mají svým charakterem městský provoz, což se promítá hlavně v nízkém proběhu vozidel, což zvyšuje cenu. Až se bude soutěžit něco dál od Ostravy, tak cena zas půjde dolů.

Vantju: 81-1/11. Vzhledem k tomu, že jsem do toho mohl roky mluvit, tak i toto jsem řešil a důvod nezapojení těchto dvou linek je v tom, že by to pro většinu cestujících přineslo víc problémů, jak užitku. Linky 1/11 spojují Lískovec s FM a jeden ze zásadních požadavků obyvatel Lískovce je tam přestup na vlak. Linka 81 má své vazby např. ve Vratimově, kdy tyto 2 požadavky se bijí. Nejméně lidí jezdí skrz a proto se nuceným přestupem poškozuje zrovna tato skupina. Při jiném řešení by byl poškozen větší počet cestujících.

Co se týče historické linky do Beskyd, tak odkážu na stávající vozový park na lince S6. Jinak si nemyslím, že zrovna taková linka by měla úspěch. Podle mě musí být na konci takové linky cíl zajímavý hlavně pro děti. Pro ty bude zážitkem jak ten starý bus, tak ten cíl (třeba ZOO, ale i milion jiných blbostí (Tošovice?)). Turisty do hor žádný starý bus nenadchne. Ti chtějí být rychle na čerstvém vzduchu a cestu vnímají jako nutné zlo.

(Příspěvek byl editován uživatelem Jan Širc.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Jan Širc.)
Pátek, 20. listopadu 2020 - 13:29:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 400
Registrován: 7-2014
čitatel: K těm různým úvahám a nápadům, hlavní je, aby vždy konkrétní změna přinesla něco navíc, něco zlepšila, nabídla nové možnosti a mohla tak přilákat nové cestující do vozidel HD. Aby se nerozkopávaly věci, které třeba fungují poměrně dobře.

Já: Když si tohle čtu, tak se mi jako tramvajákovi otevírá kudla v kapse...

Gakon: A to je právě obrovská chyba. Dívat se na všechno jen z pohledu, zda to odpovídá rozvoji jednomu (z "mého" pohledu subjektivně nadřazenému) typu dopravy...

To jste mě špatně pochopil [wink]
Klíčová slova: březen+září 2020...
Pátek, 20. listopadu 2020 - 14:33:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2524
Registrován: 8-2002
Aha, asi už chápu, tedy změny l.č.3, 11 a 8 a v září l.č.7,8 a 17.
Davo
Úterý, 24. listopadu 2020 - 14:16:55  
Neregistrovaný host
Nevíte někdo, jaké konkrétní změny se chystají v jízdních řádech ODIS od 1.1.2021?
Frafranek
Úterý, 24. listopadu 2020 - 16:28:01  
Neregistrovaný host
Změny od 1.1.2021...
Všechny spoje linek 37 ukončeny na Studentských Kolejích.
Linka 44 všemi spojí ukončena na Třebovicích Tesco.
Linka 54 všemi spojí prodloužena na Studentskou.
Nová linka 70 v úseku: ÚAN - U náplavky - Františkov - ZOO
Linka 99 všemi spoje v úseku Bazaly - Městská nemocnice
Linka 21,70,81 propojena svými kurzy.

Dále pár výluk na lince 26,27,48 a další co jezdí kolem Kotvy
Úterý, 24. listopadu 2020 - 17:11:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 232
Registrován: 8-2019
Linka 70: Kde bude zastávka U Náplavky?
Linka 44: Jaký je důvod pro zrušení zajíždění spojů k nádraží? Jsem měl za to, že se to osvědčilo...
Frafranek
Úterý, 24. listopadu 2020 - 18:31:11  
Neregistrovaný host
Trasa linky 70:
ÚAN
Karolina
U náplavky (na ulici Frýdecké podél Ostravice)
Most. M. Sýkory
Most Pionýrů
Nám J. Gagarina
Sl.Ostrava radnice
Františkov
*OC Důl Petr Bezruč
Revírní br. Pokladna
VŠ Podnikání
ZOO a zpět
Úterý, 24. listopadu 2020 - 19:40:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2196
Registrován: 10-2005
Ad U náplavky:
Nebude to bývalá zastávka U hradu, kde stála 92?
Punk's not dead! blesk happy
Úterý, 24. listopadu 2020 - 21:42:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2525
Registrován: 8-2002
Té linky č.44 je fakt škoda...

U Náplavky: a nebude to spíše nová zastávka někde v oblasti Malé Kodaně? Někde na ulici Havlíčkovo nábřeží? Tam by to dávalo větší smysl.

(Příspěvek byl editován uživatelem Gakon.)
Frafranek
Úterý, 24. listopadu 2020 - 22:06:54  
Neregistrovaný host
Ano zastávka u Náplavky bude jak kdysi stála linka 92.
ppkk
Úterý, 24. listopadu 2020 - 22:09:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 611
Registrován: 11-2014
[proud][proud][proud][proud][proud][proud]

Bože, někdo se asi hodně nudil. Změny jinak budou, ale co se týče omezení a rušení spojů (bohužel...)
Ostrawa jest regionem specyficznym
Pom
Úterý, 24. listopadu 2020 - 23:01:26  
Neregistrovaný host
Zdravím, když se tu bavíte o změnách v MHD, mám otázku, jestli a jak se bude v nejbližší době rozšiřovat program OptiBus [kladivo] , vím, že má být "v blízké době" rozšířen do autobusové říše na víkendový provoz, akorát jestli k tomu víte někdo něco bližšího.. Díky [proud]
Středa, 25. listopadu 2020 - 06:40:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1125
Registrován: 5-2004
To jsou zase bludy.
Jak píše Ppkk, budou v Ostravě i v celém kraji změny čistě s cílem (zatím menších) úspor, bo nejsou tržby, bo covid.
Středa, 25. listopadu 2020 - 07:45:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2526
Registrován: 8-2002
Ad Tommas: Takže šlo o čistě výmysl dotyčného nebo nějaká verze plánu, co se (nakonec) neuskuteční?
pm81
Středa, 25. listopadu 2020 - 07:58:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 226
Registrován: 5-2019
Pánové, ruku a srdce, všemu, co se píše v Blesku, také věříte? Jeden anonym se zeptá, co bude od ledna nového a druhý anonym o zhruba 2 hodiny později píše údajné novinky.
Ocenil bych, kdyby do Káčka byla povinná registrace bez vyjímek.
Osobně, si počkám na oficiální informace ze strany podniku.
Jak se říká, dočkej klasu, jako husa klasu. [wink]

Jinak mám dotaz na zdejší znalce .... v poslední době, ne každý den, ale párkrát do týdne se setkávám na různých linkách, převážně A-BUS - DPO, že všechny terminály ve voze jsou černé s hláškou - probíhá synchronizace, v jednom případě, hláška zmizela, jakmile vůz vyjel z nástupní zastávky, v ostatních případech (jel jsem část trasy, ne z konečné ani na konečnou) hláška byla po celou dobu trasy (jel jsem asi 10 minut). Proč tomu tak je? Co je příčinou? Někdy ta hláška je pouze na jednom terminále, ale viděl jsem, že tu hlášku měly všechny terminály, zrovna dneska ráno. Osobně mám dlouhodobý kupón, takže neřeším, ale spíše ze zajímavosti. Děkuji.
Kočkopes
Středa, 25. listopadu 2020 - 08:23:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1306
Registrován: 10-2017
v poslední době, ne každý den, ale párkrát do týdne se setkávám na různých linkách, převážně A-BUS - DPO, že všechny terminály ve voze jsou černé s hláškou - probíhá synchronizace, v jednom případě, hláška zmizela, jakmile vůz vyjel z nástupní zastávky, v ostatních případech (jel jsem část trasy, ne z konečné ani na konečnou) hláška byla po celou dobu trasy (jel jsem asi 10 minut)

Ano, to je přesně to, co jsem kritizoval na systému kreditních jízdenek, a byl jsem poučen, že prý kecám, protože oni se s tím nikdy nesetkali, tak to přece nemůže existovat, když to oni nikdy neviděli. V takovém případě je opravdu nemožné si zakoupit jízdenku prostřednictvím BPK nebo EP z Odisky a člověk jede co? Bez jízdenky, na černo. Takže se tady spustil polofunkční systém, přičemž cestující nemá jinou možnost zakoupení jízdenky, a nepomůže mu ani dvojice karet (jak tady někdo radil), a SMS jízdenku si tak koupí nejdřív v době nástupu, což je pozdě, nehledě na to, že může přijít až kdoví kdy.
Fakt si nevymýšlím. A ještě (zejména pro ty, kteří mě obviňovali z kecání) fotka jako důkaz.

Frafranek
Středa, 25. listopadu 2020 - 13:31:41  
Neregistrovaný host
Linka 70 startuje 4.1.2021
Ve špičku bude jezdit co 10 minut
Mimo špičku co 20 minut
Některé spoje budou zajíždět přes Most Pionýrů.
Do budoucna budou linky zajíždět mezi zastávkama Františkov a Revírní br. Pokladna do nové zastávky, údajně by se zastávka měla jmenovat OC Petra Bezruče
Pátek, 27. listopadu 2020 - 13:19:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 401
Registrován: 7-2014
Frafranek: Netřeba se namáhat, tohle ti tady fakt nikdo nesežere...
ik_hu
Pátek, 27. listopadu 2020 - 13:47:31  
Neregistrovaný host
Pánové, ruku a srdce, všemu, co se píše v Blesku, také věříte?


Bohužel je dnes blesk brán za bernou minci, viz "kauza" s exministrem zdravotnictví...
Pondělí, 30. listopadu 2020 - 12:45:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1126
Registrován: 5-2004
Gakon: Ani vzdálená verze plánu. Ale jak už bylo zmíněno, nechystají se teď žádné koncepční změny. Jen omezování jednotlivých spojů. Soupis změn už se jistě brzy dostane ven, ale nečekej nic převratného.
Pondělí, 30. listopadu 2020 - 14:50:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 343
Registrován: 7-2015
Kampak se vypařil vůz 7878? Nějaký technický problém?