Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Tykadláci v Plzni » Archiv diskuse Tykadláci v Plzni do 17. 3. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tykadláci v Plzni do 17. 3. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
nereg.pozorovatel
Pondělí, 02. března 2020 - 21:01:58  
Neregistrovaný host
M_k: tak tak, naprosto souhlasím. Ten podělaný bordel, co ta města udělala způsobil, že lidé neví. Aniž bych jakkoliv hájil porušení předpisů (sám jsem na ně pes), toto chápu i z vlastní rodiny. Takže argument, když je někdo z Prahy a přijede do cizího města a hájí se, že přece v Praze... považuji za naprosto platný a logický. Protože upřímně řečeno, to, že někam dojede, tak první co, nebude si číst SPP a tarif, a když tady ani "pan revizor" (usuzuji tak, dle textu) sám píše, že se například v PID nevyzná.... Proč by to měl umět vyznat se člověk mimo dopravu, pouze jako nahodilý cestující... Ano, já vím, když nastupuje, "musí znát tarif.....". Tak takováto pravidla si pěkně prosím mohou všichni strčit …. za klobouk. Kdyby to bylo jednotné, nediskutoval bych ani chvíli.
Pavel2
Pondělí, 02. března 2020 - 21:06:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17672
Registrován: 8-2002
h_k: tak tak.
zobecněno na celostátní úroveň - chtějí-li politici lidem odlehčit od vysokých výdajů, nechť jim plošně sníží daně a zvýší důchody. jakýkoliv selektivní daňový úlevy, systémy slev na VHD atp. nebo jiný zakuklený systémy přerozdělování nikdy nebudou tak jednoduchý a efektivní jako prostý opatření nechat lidem víc prachů ve šrajtofli ať se sami rozhodnou na co je použijou.
Pondělí, 02. března 2020 - 21:12:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 728
Registrován: 11-2004
Trolejbus 524 dostal novou celovozovou reklamu na DATART.
Pondělí, 02. března 2020 - 21:36:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5658
Registrován: 9-2005
zobecněno na celostátní úroveň - chtějí-li politici lidem odlehčit od vysokých výdajů, nechť jim plošně sníží daně a zvýší důchody. jakýkoliv selektivní daňový úlevy, systémy slev na VHD atp. nebo jiný zakuklený systémy přerozdělování nikdy nebudou tak jednoduchý a efektivní jako prostý opatření nechat lidem víc prachů ve šrajtofli ať se sami rozhodnou na co je použijou.

[ok][ok][ok]
Pondělí, 02. března 2020 - 22:40:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7814
Registrován: 12-2005
Pane pozorovateli. Když pojedu do anglie tak tam asi taky nemůžu jezdit vpravo protože se přece u nás doma jezdí vpravo. Anebo můžu neb přece není moje povinnost znát tamní dopravní předpisy když chci jezdit po jejich silnicích. Rovněž tak si přece můžu zapálit cigáro u vás doma v obýváku protože doma přece taky běžně kouřím. Nejsem přeci povinen se seznamovat se zvyklostmi vaší domácnosti.
Stejně tak si můžu v tesku vzít flašku vizoura za 500 a na pokladně dát 3 kila protože u nás v penny mají zrovna akci a vizour tam stojí 3 kila. A když stojí v penny 3 kila proč by měla najednou v tesku stát pět set?
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Pavel2
Pondělí, 02. března 2020 - 23:49:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17673
Registrován: 8-2002
m_100:
někdy je lepší mlčet, když nevíš o čem mluvíš [wink]
a buď rád, že můžeš jezdit autem a nemusíš studovat tarifní podmínky a systémy slev všemožných dopravců a integrovaných dopravních systémů.

kdysi cca před 10 lety jsem byl s jedním naším společným kamarádem v (ex)NDR a on prohlásil, že tam ani neumí jezdit tramvají [biggrin]
tenkrát jsem to moc nechápal, jízdenkovej automat byl na dohled a němčina je jeho druhej jazyk, těch pár eur jsme taky měli. problém byl, že automat nabízel asi 6 různých jízdenek, takže než nastuduješ co si chceš koupit, tři tramvaje ti ujedou.

pro mě je taky už jednodušší sednout si za volant, otočit klíčem, zaplatit naftu a najít v cíli co nejlevnější parkování než přemýšlet jak to udělat abych za ČD vlak nezaplatil 2x tolik než je běžný a pak ještě koumal trasu čím a za kolik dojet po městě od nádraží na předměstí. auto uveze bagáže kolik potřebuju a např. nemusím řešit jestli tahat celej den po městě o mikinu víc a flašku s pitím k tomu. pakliže někdo namítá že pití koupím na každým rohu, ano souhlasím, ale nechci platit např. za 2l colu 45 Kč když jí běžně koupím do 25 Kč. plus auto jede kdy JÁ chci a kam chci. rozumíme si? [wink]

a paxe politický dobroserové diví, že čím dál víc lidí si vozí [zadnice] [zadnice] v autech.
znepřehlednit, zkomplikovat, zašmodrchat a navrch pěknou pokutu (a pro někoho nevyžádanou pozornost/ostudu) když přijde MJ exekutor. je to cesta do pekel.

ale pozor nekončíme.
máme zpoplatněný dálnice. zlotřilý kamióny je ale ve snaze ušetřit objíždějí po státních silnicích I. třídy a krajských II. třídy. část jedniček se zpoplatní, nejdřív pro LKW, časem pro všechny. ouha, doprava se přesouvá na nezpoplatněný úseky. zpoplatníme tedy všechny jedničky. auta se přesunou na dvojky + trojky a kraje úpí jak mají málo peněz na opravy zanedbaných silnic z dob Marie Terezie trpící nadměrným zatížením. co udělají moudří hejtmani? navrhnou zpoplatnit všechno pro všechny a tedy zavést výkonový zpoplatnění celý silniční sítě.

bonus pro stát je bonz systém Big Brother s automatem na pokuty za překročení rychlosti a armáda kancelářských sil řešících provoz systému mýta, hromada serverů, počítačů, sítí, IT systémů, čidel, kamer atd.

ve výsledku je to jen vytloukání klínu klínem. i ty Temelíny budou potřeba aspoň dva. inu pokrok nezastavíš [crazy]
Pavel2
Pondělí, 02. března 2020 - 23:53:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17674
Registrován: 8-2002
#524 s CVR Datart je vidět tady:
https://youtu.be/L-fFLtTEf9A?t=68
U Práce dnes asi bylo "veselo" [uhoh]
Úterý, 03. března 2020 - 08:09:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 463
Registrován: 4-2019
nereg.pozorovatel:
"Proč by to měl umět vyznat se člověk mimo dopravu, pouze jako nahodilý cestující... Ano, já vím, když nastupuje, "musí znát tarif.....". Tak takováto pravidla si pěkně prosím mohou všichni strčit …. za klobouk. Kdyby to bylo jednotné, nediskutoval bych ani chvíli."
Pokud si nejsem jist, že na určitou slevu nebo přepravu zdarma mám v daném městě nárok, musím předpokládat, že nemám. Jedna nebo dvě jízdy v MHD za plnocenné jízdné nikoho nezabije a mezitím už si to mohu zjistit.
Úterý, 03. března 2020 - 11:56:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18803
Registrován: 5-2002
Byl jsem svědkem, jak dvojice důchodců v Marjánkách nakráčela do trolejbusu, řidičovi zběžně ukázala občanku a šla si sednout. Za nimi stojícímu revizorovi vykládali, že u nich v Klatovech přeci jezdí na občanku nad 70 let zadarmo, tak jako co...? A proč v Marjánkách ne?

Nemusíš ani do ML. Jezdím občas linku do Sušice. Mám tam spoj, který jede pár minut před spojem MHD. Naprosto pravidelně mi do autobusu nastoupí nějaký důchodce, ukáže občanku a odmítá zaplatit 2-3 koruny za jízdenku s tím, že on přece jede zadarmo a já jsem nějakej divnej, že po něm chci platit. Některý se se mnou hádá tak dlouho, že mu mezitím ujede i ta MHD, dotyčný pak naštvaně vystoupí a hodinu čeká na další autobus.

sám píše, že se například v PID nevyzná....

Pro sebe si správnou a platnou jízdenku koupit umím. Ale fakt netuším, jakým způsobem se v PIDu odbavují studenti a důchodci, kdo má nárok na přepravu zdarma a jak ten nárok má doložit. Student už nejsem a do důchodu mi zbývá ještě víc jak dvacet let, tak proč bych to měl řešit? Stejně tak nevím, jak vypadají různé druhy jízdních dokladů, znám jen ty, které si sám kupuju a používám.

Tak takováto pravidla si pěkně prosím mohou všichni strčit …. za klobouk. Kdyby to bylo jednotné, nediskutoval bych ani chvíli.
a buď rád, že můžeš jezdit autem a nemusíš studovat tarifní podmínky a systémy slev všemožných dopravců a integrovaných dopravních systémů.


Povíme si pohádku.

Jezdím pravidelně s autobusem do Německa. Na hranicích je cedule s obrázkem města a rychlostí 50, pak přeškrtnutého města a rychlosti 100. Fajn, nemusím řešit rychlost, autobus víc jak sto nejede. To je dobré vědět. Někde jsem tedy ještě zaslechl, že když autobus nemá jakousi německou certifikaci, smí jet jen 80, ale tenhle jezdí Německo pravidelně, ten jí má, pozná se to podle nálepky na zadním čele. Jsem v klidu.

Jednou mě v Německu vyfotil radar. Bylo to v zatáčce mezi Regenem a Zwieselem, rychlost je tam značkou omezená, snad 60-70, ale autobusem tam musím jet ještě pomaleji (40-50), abych ho nepřevrátil, takže jsem nad tím nechápavě zakroutil hlavou a byl jsem v klidu.

Pak mě v Německu vyfotil radar podruhé. Bylo to kus za Eisensteinem mimo obec, ráno v půl sedmé za svítání. Byl jsem v klidu. Přes sto určitě nejedu. Za měsíc mi přišel mail od vedoucího. Předmět mailu byl "Ty vole". V mailu byl scan dopisu od policie, pánové Bonrath a Herzberger tam psali, že jsem měl jet 80, jel jsem 99 mínus 3 km tolerance měření, tedy 96 km/h, takže chtějí jméno řidiče, bude to za jeden bod a pokuta a poplatky řízení celkem za necelých 100 €. Nechápal jsem. Jakých 80? Tam přece žádné omezení není, tenhle bus má certifikaci. Počkám, než se mi ozvou přímo a nechám si to vysvětlit.

Pak přišel dopis přímo mě a já pár dní poté zas jezdil v Rudě. První den tam jedu skoro krokem, koukám na všechny strany, hledám místo, kde ten radar stál, hledám, co jsem tak asi mohl porušit. Nepřišel jsem na nic. No, napíšeme Němcům, ať mi to vysvětlí.

Další den už tam jedu tak, jak jsem zvyklý. Vyfotil mě radar, asi jen o kilometr dál, než předtím. (Tentokrát jen 98-3=95, tedy jen 15 přes limit, tedy jen 25 € bez bodů a jméno řidiče nepotřebují.)

Dojedu na konečnou, tam pravidelně potkávám autobus firmy Tiller z Furthimwaldu, který řídí blonďatá Waltraud Tiller, paní v nejlepších letech, která vypadá čím dál tím líp a čím blíž tím hůř. Dojdu se jí tedy zeptat, jak to s tím je.

Tak prý autobusy v Německu smí jezdit jen 80 km/h mimo obec, i na dálnicích. Na dálnici smí jezdit 100, ale jen s tou certifikací, jinak taky 80.

Bingo.

Obě pokuty jsem potom bez výmluv a bez řečí zaplatil. Neznalost neomlouvá. Pouze jsem pak vytknul všem kolegům, u kerých jsem byl na zácviku v Německu, že mě na tohle zapomněli upozornit a mě to teď stálo nějakých 120 €.

Fajn. A teď můžeme začít rozebírat, že jsem si to měl coby řidič zjistit a nastudovat sám. Ale taky můžeme řešit, že když je u nás rychlost mimo obec 90 pro auta i autobusy, fakt mě nenapadlo předpokládat, že by to v Německu bylo rozdílné, když ani značka na hranicích nic takového neříkala.

No a s těmi cestujícími je to prostě to samé. Někdo to poruší úplně stejně nevědomě, jako já, jiný to udělá naprosto schválně a spoléhá se, že to nějak ukecá.

Mohli bychom si vyprávět o paní, která čekala někde v Davli nebo Štěchovicích na dálkový autobus Milevsko - Praha (tehdy nePID), věděla, že v PIDu jede jako důchodce na občanku zadarmo, ale u tohohle autobusu neví, že to zjistí. Před nástupem do autobusu se tam o tomhle bavila s nějakými dalšími cestujícími, slyšel to náhodný svědek, člověk od dopravy, a skvěle se bavil.
Autobus přijel, paní nastoupila bez placení zadními dveřmi, posadila se a revizorovi tvrdila, že myslela, že je to tu stejně, jako v PIDu. Předem prý nešla proto, že tam byla fronta a ona nechtěla čekat.
Kontrolní otázka pro všechny moralisty: Odpustit takové paní pokutu a nebo ne? A má se věřit cestujícím, kteří se vymlouvají na to, že nevěděli, neznali a netušili, když tahle paní evidentně a prokazatelně věděla a jen zkoušela, co jí projde? A jak rozeznat člověka, který tohle udělá schválně a člověka, který to udělá z neznalosti? Otázky, samé otázky.
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
Pavel2
Úterý, 03. března 2020 - 18:06:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17676
Registrován: 8-2002
MJ:
k cestujícím - to je vždycky potřeba posuzovat individuálně případ od případu. někdo vychcanější to prostě riskne a někdo fakt neví a tápe.

já mám v jeden únorovej den dvě pokuty z Valmezu. jednu po poledni a druhou navečer, byla už tma. to jsem i viděl že mě radar blejsknul. ale přede mnou bylo ještě jedno auto. flastr za světla je z toho samýho přístroje, mrcha měří v obou směrech, tudíž mě lapil zákeřně zezadu. jsem pirát, 57 a 63 km/h v obci, to je nebezpečný, to se musí postihovat. cena 400 + 600.

ale úřad řidiče nezná, má jen RZ a tímpádem provozovatele, takže posílá pokus o výpalný na firmu. máme teď jarní prázdniny i epidemii nachlazení atp., takže netuším jak to dopadne, jestli už to někdo ve lhůtě zaplatil. pro města jsou ty stacionární radary většinou jen tiskárny na peníze. např. za auta v leasingu prej leasingovky pokuty rovnou platí a pak to vymáhají po řidičích. ale je tu i možnost nahlížení do spisu, nechat úředníky ať tedy řidiče vypátrají, ale to všechno je práce. a práce stojí čas, námahu a v důsledku peníze. pokud někdo bude věc rozporovat, je jistá pravědpodobnost, že se úřad na vymáhání výpalnýho vykašle. přesně podle věty Peníze vezmeme, to ano, ale práci s tím mít nechceme.

odlišnost českých úřadů od německých je zřejmě v tom, že u nás aspoň napíšou kde radar je. ve ValMezu jich mají 8 nebo 9. pěknej stroj na skoro bezpracnej příjem městskýho rozpočtu.

a ano, příště si dám pozor, abych tam rychlost nepřekročil [wink]
až budeme mít v každým autě GPS sledování, pokuty budou chodit automaticky a body se budou taky odečítat samy. nastane ideální svět.
Úterý, 03. března 2020 - 20:52:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18804
Registrován: 5-2002
to je vždycky potřeba posuzovat individuálně případ od případu. někdo vychcanější to prostě riskne a někdo fakt neví a tápe.

A někdo je dobrý herec. I takoví jsou [uhoh]

odlišnost českých úřadů od německých je zřejmě v tom, že u nás aspoň napíšou kde radar je

Tož to Bonrath s Herzbergerem napsali taky...

Jinak:

Tohle je ta cedule na hranicích. Každej z ní na první pohled pochopí, že mimo obec s autobusem smí jen 80, že jo.Tady byl radar poprvé.Radar číslo dva.Ještě k němu patří nenápadná dodávka na odpočívadle na opačné straně silnice.
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
Úterý, 03. března 2020 - 21:29:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7815
Registrován: 12-2005
P2 co to meleš? Že nejsi schopnej si zjistit jak se platí mhd v danym městě tě neopravňuje jezdit na černo.
A jestli seš socka co musí řešit 20 korun rozdílu u lahve pití tak seď doma na prdeli. Ušetříš a nebudeš muset zjišťovat tarify v cizích městech.
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Středa, 04. března 2020 - 00:10:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5861
Registrován: 2-2005
Radary sice jsou tiskárna na peníze, ale to ke tak všechno, Pavle, v čem máš pravdu.

Já ty pokuty za řidiče řeším a tak vím, že pokud firma nezaplatí, ale řidiče jen oznámí, stejně ji to "odpovědnosti provozovatele" nezbavuje. Oznámený řidič je sice předvolán, ale k přestupku se musí přiznat. Pokud se nepřizná, jde firma automaticky do správního řízení a sankce narůstá. Já to řešil kvůli řidiči, kterého jsem vyrazil dřív, než mu stihly pokuty přijít k nám.
Proto to leasingovky platí, aby je pak netahali po správních řízeních.
MHD je pro lidi ! ! !
Středa, 04. března 2020 - 09:34:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7467
Registrován: 5-2004
Pavel2:
"jsem pirát, 57 a 63 km/h v obci, to je nebezpečný, to se musí postihovat. cena 400 + 600."
Pokud máš v dopise napsáno 63 km/h, tak radar naměřil 66 km/h (odchylka měření se vždy odčítá ve prospěch řidiče) a ty jsi v tu chvíli tak musel mít na tachometru alespoň 70. To se samozřejmě postihovat musí, protože když chodce srazíš v padesátce, tak má dvoutřetinovou šanci, že to přežije, ale v sedmdesátce je ta šance v řádu jednotek procent. A to je jeden z hlavních důvodů, proč je v obci nastaven rychlostní limit tak, jak je. A musím říct, že 600 za sedmdesátku v obci je směšně nízká sankce...
Pavel2:
"pro města jsou ty stacionární radary většinou jen tiskárny na peníze (...) a ano, příště si dám pozor, abych tam rychlost nepřekročil"
A není to trochu protiřečení si? Ty "tiskárny na peníze" fungují jen proto, že si lidi nedávají pozor (neboť mají hlavu zanořenou do facebooku v telefonu), nebo na radary programově kašlou (protože generované sankce nepociťují jako významné). Můžeme třeba konkrétně v Plzni diskutovat o tom, jestli jsou některá úseková měření na těch místech, na kterých mají být, ale kromě toho, že jsou to sama o sobě dost výrazná a nepřehlédnutelná zařízení, tak je na ně i (zcela na rámec předpisů) upozorňováno dopravní značkou. A to právě proto, aby těch chycených bylo co nejméně a naopak těch, kteří budou v daném místě respektovat pravidla co nejvíce.
kv
Středa, 04. března 2020 - 10:59:46  
Neregistrovaný host
Dva nové trolejbusy 26 Tr dnes poprvé v provozu:

593 - 13/6
594 - 13/2
kv
Středa, 04. března 2020 - 12:35:51  
Neregistrovaný host
Autobus SOR 9,5 č. 480 vyjede na odpolední 22/6! [fotic]
Tzn. pak přejezd na linku 31...
Pavel2
Středa, 04. března 2020 - 13:26:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17677
Registrován: 8-2002
radar:
je to přece jednoduchý - přístroj naměřil přes limit, já z toho nevykrvácím, tak to zaplatím a příště budu pozornější. fb u mě nehrozí [nene]
žádnej chodec újmu neutrpěl.
v Plzni jsou radary označený, jinde to tak být nemusí. prostě v obci 50. tuten ve ValMezu je docela skovanej.

m_100:
kde jsem napsal že jsem jel někde v cizím městě v MHD načerno? rozumíš psanýmu textu?
ceny - sorry jako, ale pokud něco stojí běžně 100 a jinde to stojí 150, kam to půjdeš koupit?
kv
Středa, 04. března 2020 - 13:57:05  
Neregistrovaný host
Tak poslední informaci beru zpět, omlouvám se [sad]
Středa, 04. března 2020 - 19:16:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1425
Registrován: 1-2009
K tomu dodržování různých přepravních podmínek asi toliko z nedávných Benátek: Jedeme takhle ve večerní špičce z ostrovních Benátek přecpaným translohrem, tou tramvají na pneumatikách s jednou vodící kolejnicí, do pevninského Mestre. Z ostrova tam vede 4 km most, čtyřproudka s vlakovou tratí uprostřed. Něco jako přerostlý Pattonův most. Vlaky to zvládají za 9 minut, což ráno udělaly. My ale jedeme druhý den večer na Flixbus do Mestra Stazione FS. Zpočátku je cesta svižná, ikdyž ta tramvaj zní divně, asi jako 14 Tr rozdivočelá na max. konstrukční rychlost [biggrin], my však jedeme s bídou 50 km/hod. U kasy jsme si koupili lístek na 75 minut za 1,5 eura na osoba, měl by stačit, když jízda těmi 2 tramvajemi T1 a T2 by odhadem měla trvat tak 30 - 40 minut. Jenže ouha. Místní carabineiri řídí dopravu na kruhovém objezdu, takže jedeme krokem 3 km. Resp. pár minut stojíme a pak skočíme dalších pár metrů. Abych to zkrátil, těch 75 minut přestupního lístku (což je plastová kartička) nám vypršelo po pár stanicích. Na přestupu si musíme znovu čipnout, jenže to ukazuje že platnost vypršela. Riskneme to, není naší vinou, že doprava trvá o mnoho déle než má. Na přestupu k nám přistupuje parta francouzských středoškoláků s učitelkou a také revizor. Ten však od kontroly vzhledem k extrémní přecpanosti spoje upouští, prostě by se k nám přes hradbu bagáže nedostal. A teď otázka zejména na MJ a MK: V jeho situaci, jak byste ke kontrole přistupovali? Dali byste pokutu někomu, komu sice platnost lístku vypršela, ale není to jeho vinou? Nemůžeme za to, že translohr jezdí v pruhu pro auta (jinam se tam ani nevejde, uprostřed jezdí vlaky) a že cesta, kterou vlaky zvládnou za 9 minut a translohr s přestupem za půlhodiny, trvala ve skutečnosti o dost déle a ani lístek na 75 minut nestačil.

V Plzni se může stát něco podobného. Stačí aby se ucpaly Sady 35 a třeba z Husovky jsem to jednou jel 20 minut. Nebo když bude odklon přes Palackého a tramvaje budou stát až za most.
Čtvrtek, 05. března 2020 - 02:31:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7816
Registrován: 12-2005
P2 ty se rozčiluješ nad nejednotností tarifů a způsobu odbavení napříč městy. Já ti jen říkam že ten bordel tě neopravňuje jezdit na černo. Tvoje hromování vyznívá že jízdu na černo přespolních obhajuješ


Ad kde koupím věc za kilo nebo za kilopade + nechci platit např. za 2l colu 45 Kč když jí běžně koupím do 25 Kč
Ano doma si zajdu koupit zboží tam jde je to pro mě nejvýhodnější. Ale když jsem na výletě tak mě opravdu nerozhodí že dam za pití nebo jídlo dvojnásobek ceny z obchoďaku. Prostě jsem na vejletě tak co budu škudlit jak nějakej paštikář v jugoslávii.
Kdybych si měl pro korunu vrtat koleno jako to ty s oblibou vždy a všude děláš to radši budu sedět doma na zadku. Když jefu na vejlet (nebo dovolenou) tak si ho chci užít a ne počítat halíře.
Když jedeme před vánocema do říše na trhy tak útratu za bratwursty a glühwein málokdy udržíme (ve dvou) pod 100 ojrama. Připočti si parkování a nákupy v krámech který jdou přes kartu.... Ale proč to budu počítat nebo mlsně koukat do stánku když na to mam chuť? Jedu si užít výlet mít z toho zážitek.
Ano za kilo € bych v CZ bakoupil litry lahvonýho svařáku a kila bratwurstu ale kde máš atmosféru?
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Čtvrtek, 05. března 2020 - 02:33:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7817
Registrován: 12-2005
007 píšeš o přestupu. Pokud vim tak v plzni dokud nevylezeš ze spoje tak ti platí lupen bez ohledu na dobu jízdy i přes platnost. Jak vystoupíš máš smolíka. Stejně to asi bude posuzovaný i taliánsku. Takže tady když se ti ucpou sady a ty tam budeš přestupovat po vypršení doby lístku tak si jdi koupit novej.
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Čtvrtek, 05. března 2020 - 08:18:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 468
Registrován: 4-2019
Martin_100:
"007 píšeš o přestupu. Pokud vim tak v plzni dokud nevylezeš ze spoje tak ti platí lupen bez ohledu na dobu jízdy i přes platnost. Jak vystoupíš máš smolíka. Stejně to asi bude posuzovaný i taliánsku. Takže tady když se ti ucpou sady a ty tam budeš přestupovat po vypršení doby lístku tak si jdi koupit novej."
To, co platí v určitém městě u nás, bych jinam nepřenášel ani omylem, tím méně do zahraničí. Prostě pokud danou situaci neřeší jejich přepravní podmínky nebo jiný platný dokument (a nemám to zjištěno), tak mohu maximálně vysvětlit situaci a doufat ve "zdravý rozum". To však v právních otázkách bývá někdy irelevantní.
kv
Čtvrtek, 05. března 2020 - 10:18:22  
Neregistrovaný host
Nové trolejbusy 26 Tr dnes:
593 - 13/2
594 - 13/4
595 - 13/5 - poprvé v provozu
596 - 13/6 - poprvé v provozu

Autobus SOR 9,5 č. 480 po mnohaměsíčním odstavení dnes na ranní 25/1.
Nasazován na běžnou linku bude jen vyjímečně.
Čtvrtek, 05. března 2020 - 11:10:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18805
Registrován: 5-2002
To, co platí v určitém městě u nás, bych jinam nepřenášel ani omylem,

Přesně tak. Už jen ta věc, že jízdenka v daném voze platí pro dojezd na konečnou je plzeńská specialita zavedená kvůli těm, kteří jedou na cvakací papírový lístek cestu delší, než 30 minut, a systém časových jízdenek koupených kartou by je diskriminoval. Můžeme se bavit o tom, kolik linek má jízdní dobu přes 30 minut a kolik lidí opravdu tráví v jednom spoji víc času, než půlhodinu.

Z Itálie máme taky pěkný zážitek. Chtěli jsme jet v Cagliari na Sardinii tramvají a úzkokolejkou někam do hor. Skupina 10-15 cestujících. Velitel zájezdu kupoval jízdenky, skupinová neexistuje, tedy 10-15 jednotlivých. Platba kartou. Automat vytiskl pár jízdenek, pak se zasekl, pak vytiskl znova poslední jízdenku (se stejným číslem) a pak se zasekl úplně. Co s tím?

Jeli jsme na tyhle jízdenky a prošlo nám to. Velitel ukázal vydané jízdenky, anglicky popsal situaci, ukázal výpis z účtu, kde byla stržena platba za požadovaný počet jízdenek a bylo mu to uznáno.
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
kv
Čtvrtek, 05. března 2020 - 12:45:56  
Neregistrovaný host
Autobus SOR 9,5 480 vyjel na odpolední část 22/5
Ověřeno, tak snad vydrží...
Pavel2
Čtvrtek, 05. března 2020 - 15:21:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17678
Registrován: 8-2002
m_100 #7816:
nerozčiluju se a nehromuju [wink]
jen popisuju jaká je situace. že ty to chápeš nějak pootočeně není můj problém.

to samý s cenou nákupů. pokud budu celej den v luftě, při cestě hromadnou dopravou asi nebudu vláčet víc než jednu flašku pití. pojedu-li autem, vejde se mi tam pití na celej den. proto následně odpadá potřeba kupovat nápoje s pumpařskou/dálniční, stánkařskou nebo vysokohorskou přirážkou.
Pátek, 06. března 2020 - 18:59:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1426
Registrován: 1-2009
Martin 100: Asi jsme si nerozuměli. My jeli T1 z ostrovních Benátek přes most a po nějakých 10 zastávkách jsme přestupovali na T2, což je dalších 5 stanic. I jsem to řekl anglicky té, co to prodávala v boudě. Jejich lístek je plastový a je na něm nahrána časová platnost 75 minut (1,5 eura). Mělo to stačit. Jenže kvůli zácpě to nestačilo a při přestupu nám to ukázalo neplatnost. V Benátkách ikdyž máš časové předplatné, musíš vždy při přestupu si to čipnout na něco jako elektronické šipky, protože cardman to nepřipomínalo ani vzdáleně. Ve voze není možnost si něco dalšího koupit, alespoň žádné zařízení nevypadalo, že by z něj mohla vypadnout další plastová kartička, a sms jízdenka na česká čísla v Itálii jaksi fungovat nebude.
Časově to mělo v pohodě vyjít, ale nevyšlo, kvůli řízení provozu na kruháku místní policií.
Sobota, 07. března 2020 - 21:12:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 729
Registrován: 11-2004
Tak trolejbusy 502 a 503 zřejmě včerejškem dojezdily.
Pavel2
Sobota, 07. března 2020 - 22:20:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17687
Registrován: 8-2002
jrjk: kolik mají nejstarší 24 Tr natočeno?
Sobota, 07. března 2020 - 22:39:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 730
Registrován: 11-2004
Tak "Výpalky z plechu" (498) končily s cca 882 tisíci km, nejstarší provozovaný vůz 497 má zatím asi 750 tisíc a má údajně před sebou ještě asi 120 tisíc a 502, 503 odhaduji, že mohly mít tak kolem 800 tisíc.
Sobota, 07. března 2020 - 23:35:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5866
Registrován: 2-2005
Všechny vozy se mají vyřazovat po najetí 850 tis. km.
MHD je pro lidi ! ! !
Sobota, 07. března 2020 - 23:57:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 731
Registrován: 11-2004
Jak je vidět, tak 502 a 503 šly dříve.
Neděle, 08. března 2020 - 01:12:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7819
Registrován: 12-2005
To trolejbus moc nevydrží. U nás se auta pod milion nevyřazujou. Některý měly i 1,3mio když šly pryč.
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Neděle, 08. března 2020 - 07:03:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18807
Registrován: 5-2002
Tak on by určitě vydržel víc, záleží na přístupu majitele. Podívej na 21Tr, v Plzni už jsou pryč všechny, v Brně je to stále perspektivní vozidlo. Podobně B931, v Brně dodnes jezdí, všude jinde už skončily. A C934 je na Plzeňsku stále běžně k potkání, všude jinde už na to koukají jak na veterána. B932 jezdily ještě loni ve Znojmě, letos je nahradily ojeté Citelisy. A tak dál.
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
Neděle, 08. března 2020 - 12:18:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7820
Registrován: 12-2005
V překladu vlastně to se nám to nakupuje když nám na to dali.
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Pavel2
Neděle, 08. března 2020 - 20:07:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17688
Registrován: 8-2002
to jsou docela pěkný nájezdy. předpokládám, že se budou prodávat, třeba jim Brňáci ještě nějaký km přidají, velmi_lehce by si omladili vozovej park. navíc tenhle typ zatím nemají [biggrin]
Pavel2
Středa, 11. března 2020 - 19:10:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17693
Registrován: 8-2002
nový uzavírky:
1. most přes nádraží směr na Slovany 30.03.-05.04.
2. Francouzská 16.03.-29.03.
3. U letiště 16.03.-29.03.
4. křižovatka Severka 21.03.-05.04.

pramen: https://www.krimi-plzen.cz/a/ridici-pozor-nove-uzavirky-plzenskyc h-ulic/

největší chuťovka bude ten most přes nádraží. v pondělí ráno U Prazdroje u OMV všichni odbočí doleva, pak je cedule vyženou do Šumavský a na úrovni Vocelovy je překvapí zákaz vjezdu [biggrin]

takže se tam všichni budou otáčet a vracet se k OMV, kde se to bleskurychle ucpe. to bude bordel [uhoh]

a docela by mě zajímalo, jestli uzavírka mostu a objížďka směr Písek/Slovany bude značená už před křižovatkou U Jána, nebo jestli fa Eurovia spolu s magistrátním odborem dopravy nechá řidiče dojet taky až do zašpérovaný Šumavský [biggrin] [lol]
viz úřední deska MMP. je to sice jen na týden, ale i tak to bude super.

únikovka Dostaň ze z Plzně vstupuje do dalšího ročníku [ko]
zavřít Šumavskou bylo fakt moudrý rozhodnutí.
Středa, 11. března 2020 - 22:20:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5867
Registrován: 2-2005
zavřít Šumavskou bylo fakt moudrý rozhodnutí.

Ano ano, taky si myslím a naprosto s tím souhlasím [satan]

Pokud lidi čtou značky, pojedou kolem Prazdroje Sirkovou. Problém na minutu. Pokud značky nečtou, tak jsou blbí a dobře jim tak.

Kdyby vedla objížďka Šumavskou, ucpe odbočovák na Slovany MHD a můžem se jít klouzat všichni...
MHD je pro lidi ! ! !
Pavel2
Středa, 11. března 2020 - 22:31:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17694
Registrován: 8-2002
jenomže 80% lidí na značky mrdá.
až se bude v Šumavský točit Polák, Bulhar, Rumun s kamiónem a z obou stran štrůdl po pěti trolejbusech, tak se neudržím smíchy [wink]
víme přece, že nejen u nás jsou borci, kterým přijde normální couvat na dálnici... čím víc na východ, tím vyšší míra idiocie v populaci.
Čtvrtek, 12. března 2020 - 07:03:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5869
Registrován: 2-2005
Je to piřád dokola...pokud nekoukají na značky, neměli by vlastnit oprávnění řídit vozidlo, notabene kamion.

A nikdo s kamionem se tam točit nebude, každej ve velkým autě raději riskne pokutu a projede to, tak nehledej problémy tam, kde nejsou.
MHD je pro lidi ! ! !
Pavel2
Čtvrtek, 12. března 2020 - 09:27:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17695
Registrován: 8-2002
a když ho lapí MP, kam si ho odstaví?
ještěže to bude jen tejden. uvidíme.
Roman_j
Čtvrtek, 12. března 2020 - 12:41:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 78
Registrován: 3-2009
James_Bond 4.3., Martin_100, pdk, Martin_j 5.3.

Komentovat italské právo si netroufám.

V našich podmínkách to vidím tak, že uzavřením přepravní smlouvy je dopravce povinen přepravit cestujícího do cíle řádně a včas a cestující je povinen zaplatit stanovené jízdné a dodržovat přepravní řád.

Pokud má dopravce zpoždění, je to jeho problém, a cestující se může domáhat splnění přepravní smlouvy, tj. dojet tam, kam by dojel s platnou jízdenkou, kdyby jej dopravce přepravil včas.
Podle zákona 111/1994 Sb. o silniční dopravě a zákona 266/1994 Sb. o drahách, oboje v platném znění, je jízdenka neplatná a je tu právo k uložení přirážky, avšak toto právo je popřeno občanským zákoníkem - dopravce by byl odměňován za své porušení přepravní smlouvy, takový postup je v rozporu s dobrými mravy a proti duchu zákona (postih neplatících).
Je to stejná situace, jako když se vysype tramvaj, pro kterou mám štíplý lístek, a dopravce splní vůči mne přepravní smlouvu jednou z následujících tramvají.

Diskusi s revizorem nevylučuji, ale po sepsání ZOPPK by měla následovat úspěšná reklamace, popř. úspěšné soudní řízení.
Situace je jednodušší ve zpožděném voze než ve voze po přestupu.
Judikát k tomu nemám.

Podrobněji na
http://www.revisor.cz/index03318.htm
www.revisor.cz - odznaky, předpisy, a jiné

Čtvrtek, 12. března 2020 - 15:44:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5870
Registrován: 2-2005
P2: To je naprosto nepodstatná otázka a už se budu opakovat tvrzením, že hledáš problémy tam, kde nejsou
MHD je pro lidi ! ! !
Čtvrtek, 12. března 2020 - 18:46:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7828
Registrován: 12-2005
Dneska sem musel uhejbat bulharovi s návěsem co jebal na vobjíždku Křimický a musel se vesrat do tý rozbitý objížďky pro maly auta mezi panelákama. Tak na něj do vysílačky že tam nemá co dělat. Hlaholil cosi bulharsky. No a zachvíli za nim jeli benga. Jesti si ho pak někde stopli netušim.
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Čtvrtek, 12. března 2020 - 19:51:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1427
Registrován: 1-2009
Roman J: Já to vidím tak nějak podobně.
Pavel 2, Martin 100: Většinou takhle blbnou ti z východu. Před lety se tu proslavil ten Bělorus, jak to ohnul před poštou do Sedláčkovy a jaksi se tam šprajcnul. Pak kámoš natočil na mobil TIR, kterak zatočil před synagogou a na kolejích na úrovni té přechodné zastávky se tam otáčel asi 5 minut. Zrovna v té době ale tramvaje jezdily odklonem [proud]
No a na cestě z Benátek na rakousko italských hranicích jsme předjížděli turecký TIR, kterému o půlnoci svítila jen tlumená přední světla tahače, zadek tahače a celý návěs jel neosvětlen potmě, a to v dosti hustém provozu. Dost aut ho vytroubilo, ale Turek furt musí jet takhle potmě.
Pavel2
Pátek, 13. března 2020 - 04:46:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17698
Registrován: 8-2002
na objížďce Křimický už jsem taky kamion potkal. kupodivu asi to byl Čech, tedy přesněji mám dojem, že tahač měl tuzemský RZ, což zdaleka nic nevypovídá o národnosti řidiče. asi zabloudil [wink]
kolik zákazů a oranžových směrovek minul jsem nepočítal.

uzavírka mostu přes nádraží má být údajně značená i U Jána, aby auta byly navedený rovnou do Sirkovky + Mikulášský. necháme se překvapit.
Pátek, 13. března 2020 - 15:14:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 732
Registrován: 11-2004
Včera večer zasedal krizový štáb města, v rámci kterého byla shrnuta dosavadní opatření v městské hromadné dopravě a přidáno další doporučení nově zaváděné během dnešního dne. Níže nabízím shrnutí jednotlivých opatření:

- Nepřistoupili jsme k žádným omezením rozsahu jízdních řádů s výjimkou několika školních spojů. Máme za to, že snížení četnosti spojů by mohlo vést ke zbytečnému zvýšení pravděpodobnosti koncentrace lidí ve vozech.
- Již řadu dní provádíme denní dezinfekci všech vozů.
- Včera a dnes k tomu přidáváme tzv. mlhování, které má minimálně na 14 dnů efektivitu desinfekce ještě zvýšit. Po tomto období případně přistoupíme k opakování tohoto procesu.
- Všechny dveře jsou ve všech zastávkách otevírány. Nejen kvůli tlačítkům dveří, ale zejména kvůli větrání jednotlivých vozů.
- Zastavili jsme prodej jízdenek u řidiče.
- Nově nyní zavádíme u trolejbusů a autobusů uzavření předních dveří s vymezením prostoru kolem nich, kam nebudou mít cestující přístup. Tato dvě opatření mají za cíl preventivně chránit řidiče MHD.

Vedle toho probíhá desinfekce mlhováním a dalšími prostředky u ostatních služeb dopravních podniků včetně Senior taxi. Stejně tak tomu bude u klientských center. Zároveň ale prosíme o zvážení, zda je bezprostředně nutné v těchto dnech tato kontaktní centra navštívit. Řadu věcí spojených s plzeňskou MHD je možné vyřešit online. Ve všech vozech jsou navíc letáky s doporučeným chováním lidí za této situace.

Naším cílem je, aby veřejná doprava i přes všechna ostatní omezení nadále fungovala a plnila svou nezaměnitelnou úlohu ve městě.

Děkujeme za trpělivost i spolupráci všem lidem. Myslím, že se celá složitá situace dá dobře zvládnout beze strachu, pokud se budeme chovat zodpovědně.

Zdroj: Vyjádření náměstka pro dopravu MMP - Mgr. Michala Vozobuleho
kv
Pátek, 13. března 2020 - 20:20:38  
Neregistrovaný host
Copak to asi je mlhování?

V Praze byla používaná i nově zkoušená technologie desinfikování vozidel běžnému obecenstvu vysvětlena.
Ale mlhování bude nějaký nový výraz plzeňského nářečí.
kv
Pátek, 13. března 2020 - 20:48:11  
Neregistrovaný host
Jinak údaje FB PMDP, Plz. deník, QAP.cz, Regionplzeň.cz a další:

...která má účinnost 14 dní...

Pan náměstek pro dopravu Vozobule:

...které má minimálně na 14 dnů...
Pátek, 13. března 2020 - 20:50:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7176
Registrován: 5-2002
Máme za to, že snížení četnosti spojů by mohlo vést ke zbytečnému zvýšení pravděpodobnosti koncentrace lidí ve vozech.

Za tohle respekt...[ok]
Pátek, 13. března 2020 - 21:00:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 733
Registrován: 11-2004
Nařízení
Zavedení opatření - uzavření předních dveří.
S platností od 14. 3. 2020 je zavedeno opatření, které zavádí uzavření předních dveří.
- od ranní výpravy 14.3.2020 nebudou řidiči otevírat přední dveře.
- jedinou výjimkou pro nástup předními dveřmi mohou být nevidomí a řidiči MHD, kteří jedou na směnu nebo ze směny.
Žádám Vás, o důsledné dodržování stanoveného opatření.
V Plzni dne 13. 3. 2020
Vedoucí střediska vozovna Karlov
Sobota, 14. března 2020 - 19:57:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18814
Registrován: 5-2002
Za tohle respekt...[ok]

Tak DP má teď prý celkem dost lidí, takže i když mu někdo vypadne kvůli hlídání dítěte, je evidentně schopný nahradit ho. Jinde to tak není.
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
Roman_j
Pondělí, 16. března 2020 - 12:15:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 79
Registrován: 3-2009
ad KV

"mlhování" jsem ve slovnících (http://lexiko.ujc.cas.cz/heslare) nenašel.
Nevzpomínám ani, že bych jej slyšel za dobu svého pobytu v Plzni.

Možná to bude nějaká dopravněpodnikovština.

Něco podobného: Jak mi dopravní zobák narost, říkám podle přepravních řádů "platná jízdenka", "platný jízdní doklad".
Zato PMDP musí mít jízdenku na plzeňské kartě "aktivovanou". To jako, že si ji mohu zapínat (aktivovat) a vypínat (deaktivovat)?
Od PMDP se tohle, v dané souvislosti ošklivé slovo "aktivovat" dostalo i do MDML.
www.revisor.cz - odznaky, předpisy, a jiné

Prácheňský
Pondělí, 16. března 2020 - 18:18:50  
Neregistrovaný host
Ad KV
Patrně desinfekce ozonem, podobného termita jsem zaslech v TV i v ostatních DP, v souvislosti s aktuální situací.
Pavel2
Úterý, 17. března 2020 - 01:13:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17703
Registrován: 8-2002
O3 je ovšem plyn, na mlhování je podle mě potřeba rozprášit nějakou kapalinu.
pak by ale rozprašování plynu bylo... plynování? [happy]
popravdě toho bych se i leknul. místo do autobusu nastoupím do koncentráku [wink]
což není zas tak daleko od pravdy, jelikož O3 je karcinogenní. ano, časem se vyvětrá/přemění na O2.

mlhovaci přystroj tu:
https://www.akvaristik.eu/roseni-mlhovani/hobby-tropicfog-mlhovac .html
Ideální pro velká terária [lol]
Rychlý nárůst vlhkosti zamlžením

nebo...?

jsou věci kterým nerozumím.
Úterý, 17. března 2020 - 07:10:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6076
Registrován: 6-2005
Pavel2: plynování se ale dodnes provádí. Je to přípravek s názvem Uragan, dříve známý pod názvem Cyklon B.
Je to dokonce zákonná povinnost, obvyklé s ročním intervalem.
Makrelu neumeješ.
Úterý, 17. března 2020 - 11:49:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 2-2019
Včera došlo ke zvláštní situaci, když zhotovitel celoplošné opravy povrchu vozovky na Francouzské třídě odložil z důvodu stavu nouze zahájení prací a patrně neinformoval PMDP, takže autobusy 29 a 30 jezdily po objízdné trase a ostatní vozidla projížděla po trase avizované uzavírky.[crazy]
Pavel2
Úterý, 17. března 2020 - 12:17:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17705
Registrován: 8-2002
na Francouzský včera bylo bokem mnoho sad přenosných značek Zákaz zastavení s termínem od 16.03. a dneska jsou všechny cedule do jedný úplně pryč. včera jezdily autobusy Částkovkou, dnes jsem na Fr ani v okolí žádnej nepotkal.

9Tr: dík.
o tom ozónu se dá na netu dohledat spousta informací.
Úterý, 17. března 2020 - 15:18:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7837
Registrován: 12-2005
Dneska dopooedne ve městě duchů.

Kam to pujde?
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Pajzák
Úterý, 17. března 2020 - 15:19:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3625
Registrován: 6-2015
Mariánky?