Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Osobní vozy » Archiv diskuse Osobní vozy do 22. 03. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Osobní vozy do 22. 03. 2019

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 15. března 2019 - 20:54:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4751
Registrován: 5-2002
Tak samozřejmě JE to o tom, na co jsou lidé zvyklí. Třeba na mé "rodné" trati Nezamyslice - Přerov - Olomouc tyto vozy jezdí téměř na všech osobákových soupravách a nikdo se nad chybějícím centrálem nepozastavuje, neb to lidi prostě neznají a (obvykle) za sebou automaticky zavírají aniž by o tom přemýšleli.
Ale je fakt, že pamatuju z roku 2010 i situaci, kdy ČD aby se předvedly, nasadily na tyto spoje CityElefanty a sám jsem brzdil od přílišné aktivity paní, která chtíc zavřít dveře a nenacházejíc na dveřích žádnou kliku, snažila se dveře zavřít za jejich zadní hranu...
"Naštěstí" se pak zase vrátila stará dobrá Bt-čka a Bte-čka, která tu jezdí dodnes a traď naprosto dokonale odolává jakýmkoliv snahám o modernizaci vozového parku, které jinak už snad na všechny tratě v Olomouckém kraji pronikly [crazy]

Zde jednotka 471.044 ve Věžkách 8.5.2010:

www.prototypy.cz - Stránky, které vytváříte Vy všichni!
UPOZORNĚNÍ: Pokud najdete na stránkách O prototypech chybu, opravdu nepomůže, když budete po diskuzích šířit, že Kolmačka má toto a tamto špatně. Pomoci může jedině to, když mi napíšete CO je špatně a JAK je to správně...
Malý_fotograf
Pátek, 15. března 2019 - 21:46:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6868
Registrován: 5-2002
Vantju:
"A vždy se v nějaké soupravě objeví alespoň jeden člověk, co dveře "zavře" lehkým popostrčením, přičemž ty dveře se pak za jízdy zákonitě otevřou (pokud jde o Bdt), neb z prvního vozu není patrné, že poslední dveře čtvrtého vozu nejsou dovřené, případně se při použití CZD (u rychlíků) nezacvaknou a je nutné je ručně otevřít a praštit s nimi."

Ano, takový cestující se objeví. Ano, na návětrné straně se za jízdy zákonitě otevřou (a nemusí jít jen o Bdt). Ale: Z prvního vozu čtyřvozovky je s výjimkou špatně osvětlených zastávek v nočních hodinách patrné, že poslední dveře nejsou dovřené (poznávací znamení = klika není vyskočená nahoru). Ale každej nemá možná zrak v takovém stavu jako já, proto se vymyslely blinkry, které řeší i nedovření. Ostatně někdy bylo na soupravách nutné pamatovat si dveře, kterým nevyskakovala klika, aby člověk zbytečně neběhal. Nahlásit takovou závadu samozřejmě bylo házení hrachu na zeď, protože to přece na funkci vliv nemá, tak co by se s tím kdo opravoval... (mentalita modrogumní opravny)

1510015:
"Jen tak k tématu, dneska jsem potkal nějaké Bd264, kde se za mnou dveře samy přivřely (nedovřely, jen cvakly), jako kdyby byl aktivován línější centrál. Ten v tom ale není, takže možná nějaká pružina? Dveře na druhé straně to neměly.
Každopádně Bd bez centrálu dost často natahují jízdní dobu na Plzeň-Brno, kdy bývají obvykle řazeny mezi vozy s centrálem, takže první dva se zavřou, třetí to nemá a do čtvrtýho, který to třeba má, musí vlakvedoucí stejně běžet, protože je Bd pro centrál 'neprůchozí'."

A nebylo to Bd prostě třeba nakloněné v oblouku? Pan oblouk totiž umí zavírat dveře skoro jak centrál [proud]. Respektive třeba u motoráku 842 umí ty dveře zaseknout a uzavření znemožnit [biggrin], oblouk je frajer! Další možnost je technika s názvem foukání větru. To je taky dobrej centrál. Obvykle jen na návětrné straně dveří [lol].

Vůz bez centrálu je naopak výhodnější mít uprostřed soupravy, protože UIC kabel signál o uzavření dveří přenáší i přes vůz bez této výbavy. To, že někdy UIC nefungují korektně, popřípadě je posunovači nezapojí a čety si neví rady, je věc druhá.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Vasek011
Pátek, 15. března 2019 - 23:16:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 1-2012
Dnes se na EC140 vezl onen nový "bistrojedničkový" zázrak, tak jen pár rychlých poznámek:

1) Vůz byl otočen větší jedničkovou částí směrem k soupravě (=tedy průchoďák).

2) WC u této části mělo ve dveřích zmačkané jakési těsnění, takže dveře nešly bez použití síly pořádně zavřít (a tedy ani zamknout). Buňka WC je jinak dosti stísněná.

3) Tlačítkové dveře vedoucí na chodbičku s tímto WC mají doinstalovaný "zlepšovák" - vysouvací kolík na spodní hraně, který zapadne do otvoru v prahu a drží dveře buď zavřené, nebo trvale otevřené (to byl dnešní případ). Ideální hračka pro někoho se záškodnickými úmysly - kolík jde ovládat samozřejmě pouze z jedné strany - chodbičky. Dále tento vynález dozajista ocení i samotný pohon dveří (vypnuté nebyly)...

4) Tomu, že by menší jednička měla sloužit ke konzumaci i druhotřídním cestujícím nic nenasvědčovalo.

5) Situaci naštěstí zachraňovalo posilové Apee, ale to jen jen pátečně-víkendová záležitost :-(

Souhrn - vybourat 6-8 let starý (tedy prakticky zánovní) interiér vcelku solidní hospody kvůli tomuto nefunkčnímu nesmyslu je nápad hodný vyznamenání. Ale jedno pozitivum tam přecijen je - (ne)kvalita zpracování je stejně mizerná jako u ostatních rekonstrukcí vozů z posledních let. Tak aspoň tahle jistota zůstává.
El_ron_de_cuba
Pátek, 15. března 2019 - 23:22:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 518
Registrován: 2-2004
Malý_fotograf: není to 1842, ale 1482. Navíc tato souprava jezdí i odpolední obrat 1901/10198.
Sobota, 16. března 2019 - 10:23:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3867
Registrován: 1-2010
M_f: Právě že žádná z těchto podmínek splněna nebyla, stálo to na nádraží v Nepomuku a takový fukéř, aby se dveře zavíraly, zas nebyl. Jakmile jsem je pustil z ruky, přivřely se. Na běžném Béčku když je aktivovaný centrál a ještě se nastupuje je to podobné, avšak dveře mají mnohem větší sílu.

UIC kabel signál o uzavření dveří přenáší i přes vůz bez této výbavy
To jsem netušil, avšak v soupravě B+Bd+Bbdgmee+AB se hodně často běhá zezadu k Béčku přibouchnout. Jestli to nefunguje, není zapojeno, či čety neumí, to už pozice cestujícího nevím.

ad výše uvedené prohazování sedáků - B249 753 má v půlce vozu tyto klasické, v druhé půlce ty barevně výraznější hladké potahy (+ novou "červenou" podlahu). Bylo by zajímavé zjistit důvod takové výměny (případně z čeho jsou ty hladké), když původně byly všechny sedáky stejné [happy]
Sobota, 16. března 2019 - 11:43:44  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73157
Registrován: 4-2003
Vasek011:
Takže ještě horší, než jsme doufali. [crazy]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Malý_fotograf
Sobota, 16. března 2019 - 12:05:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6871
Registrován: 5-2002
El_ron_de_cuba: Jo, díky za korekci. Ten odpolední obrat bude asi podle nějakého výlukového JŘ. Dle oběhu má být souprava po 1906 přetažena z masny do Vysočan.

1510015: Nějaké plzeňské B mělo červené Altro (celý vůz) ještě za doby jeho koženkové slávy. Dva druhy sedáků jsou podle mě dány tím, že byla sedadla pro 735 vytěžena z dvou vozů Bd zrušených při srážce vlaků v Horažďovicích předměstí. Jeden z vozů měl totiž plyšové čalounění "najbrt 2" a nebyl revitalizován, druhý měl revitalizaci interiéru s hladkým čalouněním "najbrt 2".
---

Na zdopravy.cz vyšel článek o koženkách: Koženky dál zůstávají. ČD je nasadily i na povinně místenkový vlak vyšší kvality

Demagogická vyjádření mluvčího ČD mě fakt dostala:
„Revitalizací prošlo zhruba 85 % těchto vozů, které nyní ještě používáme,“
To že má vagon hadr na sedačkách není revitalizací jako v případě úpravy obložení stěn, nové výplně sedadel a úprav WC spočívajících m. j. i v zakrytí různých trubek a dalších mechanismů.

Podle něj jsou nemodernizované vozy řady B využívány především jako zálohy a náhrady vozů revitalizovaných, respektive jako záloha při výpadku vozu vyššího typu.
Kdyby to tak bylo, asi by mezi Prahou, Brnem a Bohumínem nejezdila koženka v kmenech rychlíků. Obecně se vlaky řadí systémem Béčko jako Béčko, vezmu to co stálo na odstavu nejblíž a buď rád, že jsem tam nenarval to Bd, co stojí vedle. Lepší to jen tak nebude, maximálně se doplní čalounění do posledních koženkových mohykánů (kterých je už opravdu málo, až mi to číslo 40 přijde docela vysoké).
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Sobota, 16. března 2019 - 13:27:53  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73160
Registrován: 4-2003
Malý_fotograf:
"posledních koženkových mohykánů (kterých je už opravdu málo, až mi to číslo 40 přijde docela vysoké)."
A není to včetně hytláků (BDs)? Těch je v kožence ještě docela dost. Bček je opravdu už jen pár (do 10?), Bd taky tak nějak podobně.
Že se vlaky řadí, jak to přijde pod ruku, je bohužel pravda - v zásadě se to nějak víc řešilo akorát na Švejkách.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Malý_fotograf
Pondělí, 18. března 2019 - 09:34:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6874
Registrován: 5-2002
V aktuálním železničáři (6/2019) zmiňují, že jižní expresy budou od příštího GVD v řazení: ARmpee + Bbdgmee + Bmz + Bdpee + Bdpee. [coze]

V Praze [new] redislokován Sysel 012 (ex Děčín).

Mezi Chebem, Plzní a Prahou jezdí [new] reko Bmz229 s číslem 011.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Pondělí, 18. března 2019 - 12:56:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1387
Registrován: 7-2017
MF: Ono by se to hodilo i do Mnichova, ale tam asi těžko něco plánovat, když začíná být nejisté, kdože bude od dalšího GVD jezdit od čáry do Mnichova... [vypravci]
Malý_fotograf
Pondělí, 18. března 2019 - 13:12:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6875
Registrován: 5-2002
Tantin27: Nějaké nové zvěsti? V ŽM 1/2019 jsem četl jen, že k Alexovi nechce nikdo jít pracovat, protože se blíží konec jeho zakázky v prosinci 2022, respektive prosinci 2020 na jižní "allgäu" lince.

Já bych byl pro, aby část alexího provozu převzaly ČD. Jejich zákaznický příštup, know-how i spolehlivost je vyšší. Minimálně aspoň mašiny Plzeň-Schwandorf (fírové ČD už tam jezdí, herkulové jsou v nájmu) a soupravy (s převzetím flotily šedivejch vozů od Alexu) by byly dobrý počin. Reálné mi ale tyhle úvahy přijdou maximálně v případě těch herkulů.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Pondělí, 18. března 2019 - 13:17:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1388
Registrován: 7-2017
MF: Fakt jen zvěsti, měl jít vytýkací dopis od BEGu na DLB, aby se laskavě dali dohromady, jinak nejspíš výpoveď smlouvy na ty soubory, kde to takhle vede (Nord, ale i ten Süd)… Pokud ne, tak asi výpověď a … otázka, co potom. Nouzové zadání DB?
Pondělí, 18. března 2019 - 14:41:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 8-2018
DB má snad podobnou vozovou a personální krizi.
Pondělí, 18. března 2019 - 17:22:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3804
Registrován: 9-2007
DB má vozovou krizi, jo? [rofl] Ježišmarja... ale jasně no, našel jsem v jablku červa, tak přestanu jíst ovoce, protože někde na netu psali, že červ může být všude.

Ne, DB FV opravdu žádnou vozovou krizi nemá. Občas jezdí IC místo ICE a ohledně personální krize nevím, ale pokud od léta převezmou dočasně provoz mnichováků DB FV, tak to bude jedině lepší.
Pondělí, 18. března 2019 - 17:25:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14834
Registrován: 10-2004
Malý_fotograf: Já bych byl pro, aby část alexího provozu převzaly ČD.
...což by zahrnovalo vyhrabat někde dalších 18 kvalitních vozů. Stačí, že zajišťuje celou linku do Berlína.
Úterý, 19. března 2019 - 10:30:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 142
Registrován: 2-2014
Malý_fotograf:
"V aktuálním železničáři (6/2019) zmiňují, že jižní expresy budou od příštího GVD v řazení: ARmpee + Bbdgmee + Bmz + Bdpee + Bdpee. [coze]"

Neměli jít náhodou Bbdgmee na R10? [angry]
Úterý, 19. března 2019 - 10:58:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14837
Registrován: 10-2004
hrejzadarmo: Neměly. Tahle fáma vznikla, když se tady řešilo, kam půjdou Bbdgmee (a Aee145/152, Bee272/273) z R8 a já jsem si tehdy odvážil vypustit tip, že na R10.
Úterý, 19. března 2019 - 11:05:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2280
Registrován: 12-2007
Super, takže snížíme na Budějce kapacitu jedničky o více než třetinu..
Rychlík: PRAHA HL.N.,odj. 15:05 -Praha Libeň-Nymburk město-Křinec-Rožďalovice-Kopidlno-Jičín-Ostroměř-Lázně Bělohrad-Nová Paka-Nová Paka město-Stará Paka-Roztoky u Jilemnice-Martinice v Krkonoších-Kunčice nad Labem-Hostinné-TRUTNOV HL.N.,příj. 18.53
Úterý, 19. března 2019 - 12:03:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3870
Registrován: 1-2010
Podle dotazu na ČD se předpokládají Bee273 z R8 na R přes Vysočinu a Bee272 z R8 na Děčín. Aee140 z JEx a Aee145/152 se asi dorozhodí po republice..
Úterý, 19. března 2019 - 13:39:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 57
Registrován: 11-2017
1510015: To jsem tak nějak čekal, i když jsem před časem zaslechl i názor, že Bee272/273 budou rozhozeny na R12 a R11. Každopádně, nasazení na Děčíny se nedivím. Moje domněnka /ničím nepodložená/ je taková, že "nadbytečné" Bee budou také nasazeny na rychlíky Praha - Budějovice a Aee145/152 přejdou na děčínské rychlíky a také na rychlíky Praha - Budějovice.

(Příspěvek byl editován uživatelem ondras888.)
Úterý, 19. března 2019 - 15:19:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 931
Registrován: 8-2017
1510015: Které R přes Vysočinu? Snad těch piváků zbyde víc než jen na doplnění chybějících na R9.
R11 by byla na dožití těch devadesátkových rekonstrukcí ideální štreka: Dlouhá, takže mají smysl oddílové vozy a přitom v celé trase nevadí nemožnost jízdy podle horních rychlostníků.
Úterý, 19. března 2019 - 15:37:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14838
Registrován: 10-2004
M250.0: Pokud nebudou některé špičkové posily R9 řešeny přejezdm z jiné linky, tak na R9 bude potřeba 9 souprav. Celková úspora (bez záloh) bude činit 6 souprav, tedy 6xAee, 5xBbdgmee, 1xBDs, 12xBee273, 6xBee272 a nějaká B. Očekával bych, že půlka těch uspořených Bee skončí jako šestý vůz základní soupravy (místo béčka jezdícího denně) a ten zbytek z bídou vytvoří 2 soupravy na Děčíny. Víc není. Bee272/273 nahradí béčka, kupátka za kupátka. Nejsou další neoodílové vozy. A využítí R20 j nepochybně větší, tudíž zvýšení kvality pocítí více cestujících.
Úterý, 19. března 2019 - 18:15:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3871
Registrován: 1-2010
R přes Vysočinu = Praha-HavlBrod-Brno.

V nasazení na R11 jsem jakožto jeho uživatel doufal taky, avšak prý nebude kvůli nízké kapacitě Bee272/273. Bylo by nutné posílit kmenovou soupravu na 5 vozů, což by prý mezi Brnem a Jihlavou nedělalo dobře brejlovcům..
Úterý, 19. března 2019 - 20:21:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1316
Registrován: 6-2009
U Aee145 se něco špekulovalo snad prý i o nasazenì na Sp v okolí Prahy..
Úterý, 19. března 2019 - 23:04:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1420
Registrován: 7-2010
R_1463Úpa: Na Budějcích je v Aee jedno kupé pro četu, druhé pro minibar, takže ve finále se sníží počet sedaček v jedničce pouze o jednu.
Středa, 20. března 2019 - 01:14:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 709
Registrován: 7-2015
V ARmpee832 je počet sedadel v jedničce pouhých směšných 22. V Aee140 jich je 54, z toho -12 (četa + minibar), z toho pořád vidím, že rozdíl v počtu sedadel činí 14 míst. A to je na ranních vlacích do Prahy a odpoledních zpět dost znatelné. Ty sesle v bistro části nelze považovat za 1. třídu, to bez pardonu. Koukám, že grafikon od grafiku jdou vlaky víc a víc do háje. Skutečně bravo těm volům, kteří tyhle zcestné zhovadilosti vymýšlejí. [crazy] To se nám jedničkářům bude jezdit hned lépe. Už teď se těším na příchozí grafikon, ale co, hlavně, že po ránu budeme mít bistrovůz. Soukromí a pohodlí, abychom se ráno dospali, to bude za pár měsíců pryč. Asi budu zase muset volit jiné vlaky na dojíždění do Prahy... [bomba]
Sledování lokomotiv řady 362 a 363 z OCÚ Západ, SÚ Plzeň - "plzeňská Esa"
Středa, 20. března 2019 - 05:47:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1317
Registrován: 6-2009
Je otázka, zda tam bude jezdit Armpee832, nebo ta "nová" prasárna...

Kde např v jedné čtyřce prakticky není okno, ale tlačítka na stahování roletky pro spolucestující na sedačce za vámi ano, nebo na sedačce v části pro konzumaci chybí stolek, jinde jsou ty fajné voskované či jaké stolky, kde to jídlo parádně padá ze stolu, který je malý na jídlo pro dva lidi, za policema pro zavazadla, kde se mimochodem nevleze pořádně ani batoh, je taky tlačítko na stahování roletky a v kuchyni chybí zásuvka na kávovar, takže musí mít prodlužku. Záchod je velice stísněný a obsluha proto, aby vám donesla jídlo, musí chodit dveřmi s klikou... Praktické tedy...
Středa, 20. března 2019 - 06:56:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1728
Registrován: 11-2011
Pořád přemýšlím nad tím zajišťovacím kolíkem. Sice tu chybí fotka, ale předpokládám správně, že zabraňuje nouzovému otevření dveří? To asi nebude úplně bezpečné.
Malý_fotograf
Středa, 20. března 2019 - 07:33:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6879
Registrován: 5-2002
Banan151:
"U Aee145 se něco špekulovalo snad prý i o nasazenì na Sp v okolí Prahy.."

To by vycházelo spíš na 6 kousků řady Aee152. Ostatně nasazení těhle příšerných vozů na krátké "dojížďáky" v okolí Prahy by mi přišlo i jako elegantní řešení, jak se jich zbavit a nezbavit současně. Vozy se netváří tak zašle jako Áčka, ale současně nemají klimatizaci, téměř je nejde vyvětrat a mají méně pohodlný sedačky než starý A. Na krátkou cestu pořád menší utrpení než jako jednička z Prahy až do Žďáru nad Sázavou.

Bombos3:
"Pořád přemýšlím nad tím zajišťovacím kolíkem. Sice tu chybí fotka, ale předpokládám správně, že zabraňuje nouzovému otevření dveří? To asi nebude úplně bezpečné."

Taky to tak chápu, byť v případě aretace otevřených dveří toto kvituji (v Bbdgmee tato možnost zásadně chybí). Ale on ta bezpečnostní rizika někdo vyhodnotí, až se stane průser. Stejně tak jako že automat na svačiny bouchnutý uprostřed nástupního prostoru InterPanteru je pěknej náboj do katapultu. [crazy]

(Příspěvek byl editován uživatelem malý fotograf.)
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Středa, 20. března 2019 - 10:28:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3805
Registrován: 9-2007
Proboha, vždyť vznik "ARmpee"829 je spojen s nasazením na Ex7, o 832 nikde nepadlo ani slovo a byl by nesmysl ho na Linz nasazovat. [crazy] Na 832 úplně zapomeňte, ty dojezdí na svých výkonech a stanou se z nich 829.

Jinak ty 829 mají tuším 34 nebo 35 míst, to až takový rozdíl není. Ideální to není, ale pokud bude třeba Budvar posílen o Aee, nemyslím si, že by to byl problém. Já jako občasný uživatel Ex Praha - Linz v celé trase možnost teplého občerstvení jedině uvítám. [happy]

No ten automat.. to byl taky výmysl. Pro srovnání, jak to řeší železnice, která nad svými kroky přemýšlí: foto 1, foto 2. Jde o typ DABpza757.
Středa, 20. března 2019 - 11:04:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 710
Registrován: 7-2015
Doufám, že to bude obdobná myšlenka jako na R20. ABmz doplněné Áčkem. Tudíž, zde nová prestižní jednička doplněná Aee, jinak budu ráno muset přesedlat do rychlíku plného benešovskými úsměvy a asi nebudu jediný. [yawn]
Sledování lokomotiv řady 362 a 363 z OCÚ Západ, SÚ Plzeň - "plzeňská Esa"
Vasek011
Středa, 20. března 2019 - 12:10:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 113
Registrován: 1-2012
K zajišťovacímu kolíku (foto bohužel nemám): Nevím, jestli to je/bude záležitost všech kusů, výše je konkrétní zkušenost z EC140 minulý pátek. Působilo to na mě - třebas i kvůli provedení děr v prahu - jako poněkud dobastlené (tak tam na mě ale působilo víc detailů, takže asi jen můj pocit...).

Pohon těch dveří byl ale tuším vzduchový, takže naštěstí žádné šíleně pokrokové "bezesnímačové" řešení s krokovým motorkem typu Bbdgmee. I tak se ale určitě pohon může porouchat, a proč ho opravovat, když můžeme prohlásit dveře za trvale otevřené, že [cunik].

Jinak ano, pokud by dveře byly takto aretovány v poloze zavřeno, byl by to při případné evakuaci jedničky problém.

(Příspěvek byl editován uživatelem Vasek011.)
Středa, 20. března 2019 - 13:46:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14840
Registrován: 10-2004
PJ3623: Ti šotouši - jakmile nemají svou kupátkovou jedničku, tak je zle. [happy] Přeju příjemnou cestu cestování pomalejšími rychlíky, alespoň zbyde víc místa pro ostatní "jedničkáře". [happy]
Středa, 20. března 2019 - 17:47:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 50
Registrován: 2-2013
Orky zrovna u EX7 ve špičce opravdu nehrozí aby člověk jel sám v kupé v jedničce, běžně se jezdí 3-4ks v kupé, ale rozdíl v řazení od příštího roku je minimální takže to bude stále dle mého dostačující + navíc půlka druhé třídy taktéž pomůže (byť tam se normální cestující správně moc nedostane)
Středa, 20. března 2019 - 17:57:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3808
Registrován: 9-2007
3-4 * 7 = 21-28, kapacite ARmpee829 je 34 lidí. [wink] A především, sezení ve velkoprostoru se oproti kupé výrazně odlišuje tím, že člověk subjektivně vnímá jako obsazenou jen dvojku či čtyřku, zatímco v případě kupé to je celé kupé. Fakticky tak ke zhrošení (až na Budvara) nedojde, protože i v tom Aee se nejezdí po šesti, ale, jak píše tomariero, po 3-4 lidech na kupé.
Středa, 20. března 2019 - 18:07:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 11-2017
Trať 220 není zrovna můj rajón, tak spíše z neznalosti otáži se, opravdu je na budějovických expresech o třídu nejvyšší takový zájem? V létě jsem si to během jednoho měsíce z Budějek do Prahy štrádoval hned třikrát, vždy v pátek odpoledne, vždy vlakem expresním a vždy jsem si našel volný oddíl. A pamatuji si velmi, že většina kupé sice prázdnotou nezela, ale obsazení bylo po jednom či dvou lidech. Pokud je to tedy tak, jak uvedeno výše je, to mě vskutku mile překvapilo a zřejmě mě jen štěstí na cestování v soukromí potkalo.
Středa, 20. března 2019 - 18:11:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3287
Registrován: 4-2007
To ARmpee829 ma snad 40 respektive 42 mist, ne?
Středa, 20. března 2019 - 18:27:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14842
Registrován: 10-2004
Vozy ARmpee829 nabídnou více míst první třídy
Středa, 20. března 2019 - 19:28:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6412
Registrován: 8-2006
Moc jsem nepochopil tuto větu. "Interiéry vozů technici DPOV vybourají, včetně stolků a sedadel. V tomto prostoru pak vznikne první třída s 28 místy." Protože ještě víc dole v článku je zmínka, že v rezervačním systému bude 38 míst. A celkem 41 míst.
Středa, 20. března 2019 - 23:09:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 51
Registrován: 2-2013
Jezdím jedničkou vždy 1 týden za 2 měsíce (pravidelné služebky po ČR, takže se vyplatí doplatek za body). Z ČB buď Ex538 nebo Ex536 a tam je to 1-2 na kupé, z Tábora těch 3-4 na kupé. Opačným směrem většinou nestíhám poslední Ex takže jezdím R a tam je to po Benešov klidně 4-5, za Benešovem 1-2 a za Táborem téměř prázdno někdy 10 lidí ve vagonu, někdy jede člověk sám (18:30 a 19:30 z Prahy).
Čtvrtek, 21. března 2019 - 01:33:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 713
Registrován: 7-2015
Orky
Je to možný, že šotouši potřebují prázdné kupé, to já nedokážu posoudit. [uhoh] Dojíždějícím cestujícím stačí pouze pohodlí k tomu, aby ráno dojeli do Prahy a mohli se při cestě v klidu dospat. To v Aee po 3-4 v kupé jde úplně v pořádku. To je veškeré kouzlo, které potřebuji k tomu, abych do té Prahy dojel. [happy]
A ano, raději "pomalejší" rychlík, kde se bude dát s klidem dospat. A moc se neraduj, jedno mé místo, které nejspíše uvolním, na tom nesejde. [kladivo]
Sledování lokomotiv řady 362 a 363 z OCÚ Západ, SÚ Plzeň - "plzeňská Esa"
Čtvrtek, 21. března 2019 - 07:56:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1424
Registrován: 7-2010
Cituji článek zdopravy.cz z 6.8.:
Firma v těchto dnech finišuje s přípravou přestavby prvních devíti restauračních vagonů. Jejich proměna na vozy s bistrem a s oddílem 1. třídy pro 40 cestujících by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Aee: 42 míst, ARmpee: 40 míst

Mé zkušenosti např. z Ex 537 (a nemusí být pátek) praví, že v kupé se jezdí i po šesti. Nicméně ty 2 místa už to asi nevytrhnou.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 11:03:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3288
Registrován: 4-2007
PJ3623: Aha, takže aby ses mohl dospat, tak půjdeš na vlak, kterej jede o nějakejch 25 minut dýl cca a vstávat dřív. No, tak vidím, že logika slaví úspěch.[lol]
Čtvrtek, 21. března 2019 - 12:11:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2284
Registrován: 12-2007
Aee 42 míst? Já si vždycky myslel, že 54..
Rychlík: PRAHA HL.N.,odj. 15:05 -Praha Libeň-Nymburk město-Křinec-Rožďalovice-Kopidlno-Jičín-Ostroměř-Lázně Bělohrad-Nová Paka-Nová Paka město-Stará Paka-Roztoky u Jilemnice-Martinice v Krkonoších-Kunčice nad Labem-Hostinné-TRUTNOV HL.N.,příj. 18.53
Ghost
Čtvrtek, 21. března 2019 - 12:23:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2053
Registrován: 1-2011
R_1463Úpa: Už tu někde zaznělo, že na jih jezdí dvě kupé v jedničce vyblokované pro četu a minibar.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 13:17:37  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73167
Registrován: 4-2003
Akorát narozdíl od Aee už ani ty bystřejší čety operativně kapacitu nezýší (uvolněním kupé). [ko] Jsou vlaky, kde je 42 míst málo (některé někdy v pátek, v sezóně dost pravidelně v 6 a 8 z Prahy atd.).
Ale jistě - každý si může přečíst Vergilia v originále a pořídit si místenku, aby si za příplatek užil obsazenějšího vozu (ve 2. třídě je, i díky posilám, obsazenost obvykle nižší, často dost výrazně nižší). [crazy]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Čtvrtek, 21. března 2019 - 14:03:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 256
Registrován: 4-2010
K těm novým bistrojedničkám: Pochopil jsem správně, že jako 1. třída jsou (a asi i v rezervačním systému budou) vedeny všechny místa v ARmpee829 (dohromady obě části 40/41 míst)? Takže cestující z dvojky si stejně na jídlo nezajdou. Pak se ale ptám, pro koho je určená ta kuchyň (kde chtějí podávat stejné menu jako v klasickém jídeláku)?

Pokud ČD na většině vlaků vagon jedničky nenaplní a optimalizují sloučením s jídelákem (z kterého zůstane jen kuchyně), jak se pak vyplatí provoz té kuchyně? Těžko ji uživí těch 15 cestujících 1. třídy. Navíc kde se bere představa, že jídlo si ve vlaku dají spíše cestující jedničky (kterých je navíc méně než 1 vagon)?

Nebo bude cestujícím z 2. třídy tolerováno se jít najíst do jedničky? To se jen tak přisednou vedle někoho už sedícího v jedničce?
A kolik z těch 15 cestujících jedničky je na hlučnej restaurák zvědavých a kolik by jich preferovalo spíš tichý oddíl? Zvlášť, pokud k bistru budou neustále courat cestující z dvojky (a taky budou chtít se někde posadit a jíst). To je bude personál odmítat nebo usazovat na volná místa vedle "jedničkových" cestujících?

Tento koncept má stále víc otázek a pochybností než odpovědí a opravdových výhod je zanedbatelně. Nejvíc mě na tom však děsí ta argumentace ekonomikou provozu, která je nanejvýš pochybná, viz příklad z Ex 2: dnes poloprázdné Apee a WRmee, bude v budoucnu plné ARmpee? Minimálně z pohledu JLV si to přece nemůže skončit jinak než snížením tržeb za jídlo a nedostatkem prostoru pro zákazníky (nic přece dnes nebrání roznášet jídlo do jedničky ve vedlejším voze). Ani nárůst poptávky po 1. třídě spolu s tímto konceptem nevidím reálný. A jestli chtějí nárůst zajistit v duchu "ČD restaurant - ve vybraných vlacích teď už jen v 1. třídě!", tak to hodně štěstí. [uhoh]
Čtvrtek, 21. března 2019 - 14:31:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3811
Registrován: 9-2007
Klid. [happy] V jedničce je 41 míst, kuchyně slouží pro obsluhu "servis-am-Platz" v jedničce a k výdeji jídel v plastovém obalu s sebou. S konzumací jídla cestujících 2. třídy se v tom voze nepočítá (proto pořád píšu, že to nemá nárok na R, ale na písmeno, vyjadřující kuchyni či automat, jako mají Němci písmeno k). Cestující z dvojky mají dle SPPO povolený průchod skrze první třídu za účelem nákupu jídla.

Není to moudrý koncept, ale je logický - ono je fakt lepší to plné "Ampkz", než poloprázdné Apeer a WRmee. Primárně ten vůz vznikl dle soutěží a požadavků MD, které požadovaly určitou kapacitu první třídy a zároveň možnost teplého občerstvení, přičemž ekonomicky vychází takový vůz lépe než Apeer a WRmee, takže by měly dráhy větší šanci na úspěch v soutěži, kde se jede primárně na cenu.

Jak jsem psal, já takový koncept neobhajuji (když už, tak kompromis je pro mě tohle), jen uvádím věci na pravou míru. Zase taková katastrofa to nebude, byť vlna kritiky se na to určitě snese a tržby JLV na vlacích s tímhle vozem výrazně spadnou.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 15:23:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 60
Registrován: 11-2017
Domis: Ve zkratce, ten koncept bude asi takový, jako již dnes relativně běžně na Pendolinech, pokud je "vyprodaná" i jídelní část. Není to ono, ale lepší, než nic.
Čtvrtek, 21. března 2019 - 20:22:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3874
Registrován: 1-2010
Když se na bistro v jedničce podívám jako občasný uživatel jižních Ex.. Dnes je mi drobné občerstvení doručeno na místo, ceny lidové. Do bistra budu muset dojít (mezivozové přechody jsou pro mnoho lidí nepříjemnou záležitostí), projít jedničkou (což jistě jedničkáři ocení), počkat si tam asi na stojáka na zhotovení pokrmu (pokud si nepůjdu jen pro maličkost z minibaru), zaplatit si obal a odnést to v něm zpět na své místo. Mezitím budou mé věci ve voze nestřeženy a pak budu dělat chutě pokrmem v plastové krabičce všem okolo.. Zatím vypadá jednodušeji si koupit bagetu, ale počkám si na prosinec.

Vůz B249 860 z dst. Č.Budějovice má neobvyklou kombinaci laku N1 a modré střechy.

Pátek, 22. března 2019 - 07:45:07  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73169
Registrován: 4-2003
1510015:
Asi tak nějak. Naprostou většinu současných uživatelů tahle změna akorát nasere a nové sotva přivede. Zejména pokud nebude přehodnocena ta pí*ovina, kdy vedle týhle zpraseniny bude nasazena bastlhytlák s úžasnejma posuvnejma ksindlama, jako je běžné např. na Opavu, a když to bude minimálně v půlce případů řazený větší jedničkou k soupravě (což se taky děje docela často). To pak ten průchod bude vysloveně perfektní. [crazy]

Myšlenka to v zásadě úplně špatná bejt nemusí, ale provedení je zatím otřesné. [ko] Dát si jídlo za dvě stovky a dostat ho v plastu na klín hůř jak pes? [angry]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Pátek, 22. března 2019 - 08:57:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1425
Registrován: 7-2010
Dodal bych jedno: jdete plakat na MD, ze jde v soutezich po cene. Kdyby se soutezilo tez dle kvality sluzeb, muze byt nasazovany full jidelni vuz se vsim vsudy.
Pátek, 22. března 2019 - 09:24:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3289
Registrován: 4-2007
MZ: Nechápu, jak tady můžete fňukat nad WRmee816. To byla tak sfušovaná hospoda, že tohle je jediný rozumný řešení. 24 míst v restauraci a bar imrvére zastavěnej přepravkama s kolou, se nedivim, že to ty dráhy měly trnem v oku, protože provoz tohohle vozu musela bejt neuvěřitelná ztrátovka.
Ale tyhle šotoušský plačky, to je taky síla. Já si nosím jídlo na místo pravidelně v pendolinu a úplně v pohodě, tak nevím, co řešíte. Když budete vědět, že se chcete najíst, tak si koupíte místenku do velkoprostoru. Takhle se to totiž naučí řešit normální cestující. Pro běžného cestujícího to bude jedině plus.
Pátek, 22. března 2019 - 09:50:36  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73172
Registrován: 4-2003
Dj_la_défense:
Možná proto, že už jsem tím jel, resp. že jsem provedl pokus o jídlo na místo v druhé třídě EC 141. V Opavanu, resp. dříve na Mnichovech už jsem to vzdal - buď je místo v bistru, což většinou není, nebo to končí nějakou drobností, co si lze v pohodě pořídit před cestou za zlomkovou cenu, protože vedle sídlí Bbdgmee.
O vozu se mele už jakou dobu a řešení neexistuje žádné: V jedničce aspoň zatím není smrad a ani tam zatím nic nevibruje a netluče. Částečně to ale může být i tím, že narozdíl od (zánovních) WRmee je to nový a téměř nikdo tam nic nejedl a ani se skoro nic nikam nenosilo (žádná systematická možnost nebo snad i informace o této objednávce ve 2. třídě neexistovala). Občas příchozí se většinou zarazili u dveří s tím, že „to už je jednička a jídelák není”. Takže pro posádku zjevně hotovej kasovní trhák. [crazy]

S Pendolinem se to srovnávat nedá téměř v ničem. V něm to sice taky má své mouchy (je výrazně lepší si zajít na bar, protože objednávky jsou odbavovány nepředvídatelně a některá jídla z plastu působí strašně), ale v zásadě to funguje za daných podmínek dobře a není problém si „nákup” odnést v zásadě na jakékoliv místo a tam to konzumovat. V soupravě EC 141 a v uvažované soupravě na Linec následují Bdbgmee a/nebo Bmz a jediné vozy se stolky, na něž se něco vejde, jsou až mnohem dál.

Fakt mě nemůže těšit, že se jedna fušeřina nahradí jinou (mmch např. chybějící prostor na jakákoliv zavazadla není problém jen WRmee, ale i Railjetu [angry]). Pokud to byl takovej krám, tak proč si to sakra ČD tak objednaly??? Jen aby se u tohodle za pár let neřešilo něco podobnýho (těch pár kousků starých ARmpee se přehodnotilo ještě během přestavby...). [lol][crazy] Proč se u ARmpee opět použily stolky, na kterých pořádně nic nedrží? [angry]
A když už jsme u toho - ty přepravky a bordel obecně zmizí/zmizely jak/kam? Vozí se toho akorát méně? [crazy]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Pátek, 22. března 2019 - 10:17:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3290
Registrován: 4-2007
MZ: WRmee816 se objednávaly v době, kdy ještě nebyly raijlety, jinak by totiž nevznikly a dělaly se rovnou ty ARmpee. To jen tak pro začátek.

Ale vidím, že šotouškum by vyhovovalo, kdyby všude ČD dotovaly jídelák o "haha" 31 místech. Za mě jako za cestujícího, jedině plus.
Mimochodem, když víš, že budeš jíst, proč si teda nekoupíš tu jedničku, když už máš "problém" projít tři vagóny, do velkoprostoru, kde se dá najíst? Z hlediska ekonomiky provozu tohle bude jistě výhodnější.
Pátek, 22. března 2019 - 10:30:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12614
Registrován: 5-2004
"Když budete vědět, že se chcete najíst, tak si koupíte místenku do velkoprostoru"

No asii takhle:
jet jedničkou v průchodu k pípě je kravina.
courat někam kilometr přes různý přechody a polofunkční dveřea zpět s jídlem v náručí (a nechat někde válet zavazadla)

Výsledek? Jet dvojkou a vzít si s sebou jídlo a pití jako dřív.
Pátek, 22. března 2019 - 10:48:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3291
Registrován: 4-2007
Vlčku, Vlčku...
"courat někam kilometr přes různý přechody a polofunkční dveřea zpět s jídlem v náručí (a nechat někde válet zavazadla)" to je nějakých 38 vozů[lol], mimochodem, já to takhle dělám a dají se úplně v pohodě odnést dvě porce jídla.

Mimochodem, jak to se zavazadly děláte dnes, když už navštívíte JV? Táhnete je s sebou a pak už cucáte dvě hodiny jedno kafíčko, abyste nikam nemusel? Je zajímavé, že tady přechody nevadí a táhnete kufříčky pěkně s sebou. (i když je to kilometr).

Jinak mládenci, asi tenhle socialismus skončil. Pokud budete chtít jíst v JV, tak se holt projdete, nebo Vám nezbyde nic jinýho než jednička. Ať se Vám to líbí nebo ne, tak tohle prostě bude pro cestujícího lepší, ale hlavně to bude výhoda pro dráhy.
Pátek, 22. března 2019 - 11:32:29  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73173
Registrován: 4-2003
Dj_la_défense:
"Ať se Vám to líbí nebo ne, tak tohle prostě bude pro cestujícího lepší, ale hlavně to bude výhoda pro dráhy."
Pro které že cestující tohle bude (na pár vlacích už je) lepší? [uhoh]
Souhlasím, že ČD jistě ušetří na straně nákladů za provoz vlaku (přesto bych docela rád slyšel, za kolik let se ta x-tá rekonstrukce splatí... [kladivo]), ale netroufám si posuzovat, jak moc se to projeví na straně příjmů (ať už negativně nebo pozitivně).

Ale co je pro mě lepší, to si laskavě rozhodnu sám. [lame] Pro mne je to horší vždy - ať už v 1. třídě (opět o důvod méně si za ni připlácet), tak ve 2. třídě (já si to klidně dokážu nést přes 5 vozů, ale nějak necítím potřebu to provozovat - „rychlé občerstvení se lžičkami z NDR” téměř vůbec nepoužívám a nemám v plánu to měnit).
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Pátek, 22. března 2019 - 11:43:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3292
Registrován: 4-2007
MZ: Rozhodni si to, tak jako si to rozhodnou cestující. A pár uplakaných nářků na šotowebu na tom nic nezmění. [wink]

A pro které? No přece pro ty, kteří si třeba dnes mezi Budějovicemi a Prahou mohou dát tak jedině bagetu a najednou bude možnost teplého jídla, byť uznávám, že s nějakou tou nevýhodou to je. Protože dneska tam extra špajzák není.
Pátek, 22. března 2019 - 11:59:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12617
Registrován: 5-2004
No zavazadla si buď vezmu s sebou pokud jsou malý nebo tam nejdu pokud je toho víc. To je jednoduchý.

No a dávat si teplý jídlo - dám si pokud jedu někam dál. Ale při dvouhodinový cestě (natož kratší) to fakt nemusím. Na to stačí nějaká ta sváča v podobě sušenek nebo v nejhorším bagety.

Zejména na tý budějický bude lahůdkou jízda v jedničce až se tam nahrnou pro chlast vožralý pádla.