Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 21. 08. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 21. 08. 2018

dolů
   autor příspěvek
Bkp
Úterý, 07. srpna 2018 - 08:59:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7986
Registrován: 8-2003
To že má vypadnout Brno mě neuráží, tam stejně nebude co dělat, Brno - Přerov je blbý, no, ale kdo přišel s tím nápadem? SŽDC? MD? EP? Protivín to samé, koho to asi napadlo, že Protivín je priorita...
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Pružinskij
Úterý, 07. srpna 2018 - 09:30:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2767
Registrován: 4-2015
Tak jednak to asi není jen a pouze ŽST. Protivín, druhak do t190 se tak jako tak musí investovat. Že si ČR nechá zmanipulovat priority, to je jiná věc.
West code was broken.

Ythomas_ct
Úterý, 07. srpna 2018 - 10:04:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2632
Registrován: 10-2009
Ad P.R.A.:
...že prej Alemán přepínaní trakce z důvodu dynamiky jízdy vlaků (sklonové poměry tratě v tunelu) v tunelu - na hraničním kilometru CZ/D - odmítl..[kladivo]
To ovšem - dle mého názoru - odmítl z celkem pochopitelných důvodů. Přepínat uprostřed takového tunelu systém (a nejlépe ještě zabezpečovač a rádio - byť asi formou nějakého handoveru), je z hlediska bezpečnosti taková...no, jak to nazvat...ne úplně povedená věc. :-) Takhle si třeba necháme nacpat změnu systému do nějakého stoupání k tunelu a bude z toho nakonec...jiná, ne úplně povedená věc... :-)

Ad Aleš_Liesk.:
[biggrin]
Úterý, 07. srpna 2018 - 10:55:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8378
Registrován: 5-2007
K.A.F.: Tak ono financovanie z CEF má svoje určité limity, takže nie je to tak, že ten CEF bol len presmerovaný na akcie, u ktorých sa (nateraz) predpokladajú skôr projekčné akcie prípadne menšie realizačné, a úseky s väčšími realizačnými časťami sa predpokladá zaistiť inde (druhá vec je napr. Brno-Přerov, kde sa spravilo EIA ale už zjavne nie je sila s tým pokračovať ďalej bez brnenského uzlu).
Úterý, 07. srpna 2018 - 11:12:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9324
Registrován: 4-2003
Bkp:To že má vypadnout Brno mě neuráží, tam stejně nebude co dělat

Zjevně postupně dochází na (nejen) má slova, že rozsáhlá rekonstrukce současného nádraží v Brně je záležitostí, která bude dobře využita nejméně dalších dvacet let, než tlaky na odsun zcela zmizí [wink].
Úterý, 07. srpna 2018 - 11:47:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 3-2018
PRA, Pružinskij: Na dobu, kdy se s velkou vervou využívaly předvstupní fondy si ještě vzpomínám. Jak sám PRA píše, tak ovšem příspěvky z fondů nebyly v poměru k celkovým výdajům až tak vysoké.

Pružinskyj:
Pružinskij:
"b, Furt jste nepochopil, že za pár mld./rok nepostavíte skoro nic. Sám uvádíte Hustopeče, tak si zkuste odhadnout, kolik takových "maličkostí" máme od Aše až k Jablůnkovu. 1,5 mld = třeba jedno nádraží (třeba píšu, protože se to takto nedá zjednodušit). V diskuzi o VRTkách je 1,5 mld Kč úplně drobné. "

Úhel pohledu. 1,5 mld Kč jsou přibližně roční náklady na akci typu Rokycany-Plzeň. Kdyby se v rozpočtu podařilo takovou částku každoročně uspořit na méně významných stavbách, postavilo by se z těch VRTek každý rok hypoteticky pár km. Pro vás jsou to drobné, pro mě je to pokrok.
Ono je také namístě diskutovat o tom, proč to zhlaví stojí dejme tomu čtvrt miliardy. Jestli není problém třeba v malém českém trhu (zhotovitelů), cenách TZZ od AŽD, cenách elektrizací od EŽ a jejich konkurence, moru s PHS (musí být tak vysoké?).
Ad Hustopeče. Dopraváci říkají, že tahat dráty v MHD má smysl jenom pokud je frekvence spojů vyšší, než určitá mez (pak se projeví vyšší provozní efektivita elektrické trakce). Kolik bude jezdit spojů do těch Hustopečí a Židlochovic? 1 pár za hodinu? Mě prostě nepřijde, že je na tom železnice v ČR tak, abychom dávali prostředky na takové akce. A to, že nejsou připraveny důležitější stavby je i důsledek nekoncepčnosti a nekonečného handrkování ohledně ekonomiky staveb.
A ještě k těm zdrojům: Rozpočet SFDI se před vstupem do EU pohyboval (jestliže si dobře vzpomínám) kolem cca 45 Mld (a to tuším jen ta část s národními zdroji). Dnes dává stát do SFDI něco málo přes 50 Mld. Vezměte si, kde byla ekonomika tehdy, a kde je teď. Ze spotřební daně z minerálních olejů jde do SFDI cca 10 % výnosů. Tenhle stát prožere neskutečné zdroje jenom na provoz. Ať mi nikdo netvrdí, že by se nenašlo alespoň 10 Mld. Kč ročně navíc.
Úterý, 07. srpna 2018 - 11:51:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 45
Registrován: 3-2018
Ad Protivín:
však SŽDC již plánuje velkorysou přestavbu trati z ČB do Plzně. Tak velkorysou, že všechny oblouky zůstanou na svém místě a rychlík bude stále brzdit a zrychlovat. Příspěvek CEFu snad bude sloužit k tomu, aby byly TNS schopné dodávat rekuperovanou energii zpět do sítě. [crazy]
Úterý, 07. srpna 2018 - 11:56:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 46
Registrován: 3-2018
Hajnej: Máš pravdu. Já se ale jen nekorektně zeptal, odkud u zákazu nočního provozu fouká vítr. Ví to někdo?
Úterý, 07. srpna 2018 - 11:57:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14040
Registrován: 12-2007
Kolik bude jezdit spojů do těch Hustopečí a Židlochovic? 1 pár za hodinu?
Ve špičce 2 páry za hodinu do Židlochovic + 2 páry za hodinu do Hustopečí.

Jestli drátizace Hustopečí může spočívat v uvedení do normového stavu a zapíchání sloupů, proč je na to v SFDI 1,5 Mld?
Součástí této stavební akce je mj. přestavba žst. Šakvice (výstavba druhého ostrovního nástupiště namísto současných úzkých nástupišť mezi kolejemi v sudé kolejové skupině; dále přestavba obou záhlaví stanice tak, aby kolejové spojky byly na každém záhlaví 2x, ne jako dosud jen jedna kolejová spojka na každém záhlaví).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Úterý, 07. srpna 2018 - 13:32:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17258
Registrován: 5-2002
GL: Ono je také namístě diskutovat o tom, proč to zhlaví stojí dejme tomu čtvrt miliardy.
Jak které zhlaví - dost záleží na složitosti (a na tom, jestli se může rozvinout "svobodně" nebo jestli je nutné roztahat ho přes tři oblouky).

Jestli není problém třeba v malém českém trhu (zhotovitelů), cenách TZZ od AŽD, cenách elektrizací od EŽ
Hlavní problém je v zachování provozu - kdyby to šlo zavřít, vyhrabat do mrtě a udělat nové "na zelené louce", tak by to taky tolik nestálo. Všelijaké mezietapy, jejich napojování na zbytky starého stavy, přepojování do provizorního ZZ a pak znovu do definitivního - nic z toho není zadarmo.
A k tomu si přidej, že když si v těchto dnech usmyslíš, že potřebuješ svařovat kolejnice, tak to buď můžeš dělat pár hodin nad ránem (anebo se musíš crcat s vnášením dodatečného napětí do kolejnic - což je lepší tam pustit někoho jinýho, třeba dráteníky).

P.S. To TZZ nemá se zhlavími nic společného, kdyžtak SZZ.
Pružinskij
Úterý, 07. srpna 2018 - 19:06:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2770
Registrován: 4-2015
postavilo by se z těch VRTek každý rok hypoteticky pár km. Pro vás jsou to drobné, pro mě je to pokrok.
V čem? Že za jeden rok života někde postavíte o jeden technologický celek nebo pár kolejí více? Systémově to takto stejně nelze řešit.

proč to zhlaví stojí dejme tomu čtvrt miliardy.
Ale ono nelze nějak definovat jednotkovou cenu zhlaví, to je nesmysl - jsou tam veliký rozdíly. Můžete mít třeba lacinější technologie, nižší požadavky na kvalitu atd. ale vždycky je to otázka co za co (popravdě řečeno - práce na low cost SW, kdy mám odlišnou diagnostiku poruch nebo výpadků napájení, kdy nedohledám čas výpadku a řadu jiných "úsporných detailů", ta mě tedy zrovna moc neuspokojuje a to fakt jen někam, kde to moc nevadí).

Ať mi nikdo netvrdí, že by se nenašlo alespoň 10 Mld. Kč ročně navíc.
Jasně - ale jinde je musíte minus 10 mld. škrtnout a ještě to politicky projednat a obhájit.

Tak velkorysou, že všechny oblouky zůstanou na svém místě a rychlík bude stále brzdit a zrychlovat.
Buďte rád, že na t190 vůbec "vyšlo" nějaké zdvoukolejnění do Nepošuku. Rád si někde u piva časem znova vyslechnu co všechno kde kdo musel ohnout, aby to vyšlo pro trať, kde se mrská R po dvouhodině a náklady jedou asi tři za den.
West code was broken.

Úterý, 07. srpna 2018 - 22:30:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 522
Registrován: 1-2014
Bkp:
"To že má vypadnout Brno mě neuráží, tam stejně nebude co dělat, Brno - Přerov je blbý, no, ale kdo přišel s tím nápadem? SŽDC? MD? EP? Protivín to samé, koho to asi napadlo, že Protivín je priorita..."

Pokud se nebude dělat Brno-Přerov tak je něco špatně[ko]

Jinak se zdá, že se upřednostnily mezinárodní úseky. Něco podobného tu bylo při začátcích koridorů. Že by na to byly nějaké vyšší dotace?
Středa, 08. srpna 2018 - 08:34:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8792
Registrován: 8-2012
Pokud se nebude dělat Brno-Přerov tak je něco špatně
Ale přece nikde není napsané, že se nebude dělat (i když nevím, co je na tom tak špatně). Jen že na to nebudou peníze z CEFu, kterých je 1,1 miliardy "v českejch" - to jsou drobné. Navíc už z názvu (Connecting Europe Facility) vyplývá, že to má mít mezinárodní charakter, tak nevím, čemu se tak divíte. Stačí zapracovat na angličtině [happy].
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 08. srpna 2018 - 10:06:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 47
Registrován: 3-2018
Ad CEF: Je to jen jeden ze zdrojů. Určitě bych nezoufal, pevně věřím, že bude i OPD III. Možná že také z pohledu EU je trať Brno-Přerov prostě v jiné škatulce, protože jim ten směr obsluhuje II. TŽK.
Středa, 08. srpna 2018 - 11:10:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 48
Registrován: 3-2018
Pružinskij:
"Rád si někde u piva časem znova vyslechnu co všechno kde kdo musel ohnout, aby to vyšlo pro trať, kde se mrská R po dvouhodině a náklady jedou asi tři za den."
´
Tím vlastně dáváte najevo, že CBA je nesmyslná obstrukce.


Pružinskij:
"Jasně - ale jinde je musíte minus 10 mld. škrtnout a ještě to politicky projednat a obhájit. "

Takže má Ministr dopravy čekat se staženým ocasem na kosti z vlády?


Pružinskij:
"
Ale ono nelze nějak definovat jednotkovou cenu zhlaví"

Já jen převzal číslo tady z diskuze pro ilustraci. Chápu, že kvalitní technologie něco stojí, ale nejsou ty ceny také projevem omezené konkurence?


Pružinskij:
"Systémově to takto stejně nelze řešit. "
Co je nesystémového na tom, že zkrouhnu elektrizaci do Horní Dolní a uspořené prostředky dám na velkorysejší úpravy páteřních tratí? Sám píšete, že rozpočet je omezený...

Jinak nechci zpochybňovat investice do příměstské železnice, která může mít v určitých relacích přepravní potenciál srovnatelný s páteřními tratěmi (nebo i vyšší), ale i když odečtu náklady na přestavbu stanic na koridoru, tak mi ty náklady na slepé tratě do Židlochovic a Hustopečí přijdou jako neobhajitelné.
Středa, 08. srpna 2018 - 16:06:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2995
Registrován: 5-2002
nejsou ty ceny také projevem omezené konkurence?

Těžko v tak specifickém odvětví, kde celoevropsky je zákazníkem většinou stát, hledat dokonalou konkurenci. Toto je typické prostředí pro oligopol, či monopol. Už jen pro ty náklady, které musíte vynaložit, abyste se případně na trh dostal (a nemyslím úplatky, ale vývoj).
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Priapos
Středa, 08. srpna 2018 - 18:38:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1503
Registrován: 10-2012
Gejza.L:
"tak mi ty náklady na slepé tratě do Židlochovic a Hustopečí přijdou jako neobhajitelné."


Šakvice potřebují doplnit kolejové spojky, proto je to obhajitelné a smysluplné. Když už, tak vyhozené peníze jsou naopak za boskovickou spojku, tam stačila modernizace a elektrizace tratě do Skalice. Ten obrovský val ve Lhotě Rapotina bude něco úžasného. Ale je to bohužel stejně zbytečná diskuze jako třeba o odsunu nádraží v Brně.
Středa, 08. srpna 2018 - 19:08:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14044
Registrován: 12-2007
tak mi ty náklady na slepé tratě do Židlochovic a Hustopečí přijdou jako neobhajitelné.
K elektrizaci tratě do Židlochovic (jejíž rozpočet vám je jistě také znám) dodám, že její součástí rovněž je úprava žst. Hrušovany u Brna do žádoucího, plně peronizovaného stavu (pokud se tedy v poslední době v onom projektu něco nezměnilo v této věci).

Mmch. ještě k tomuto:
Dopraváci říkají, že tahat dráty v MHD má smysl jenom pokud je frekvence spojů vyšší, než určitá mez (pak se projeví vyšší provozní efektivita elektrické trakce)
- Jednak, říkají to NĚKTEŘÍ dopraváci (nejde o "univerzální pravdu", resp. neexistuje "univerzální hranice/bod zvratu").

- Jinak též slušný úhybný manévr od MHD k železnici.
(Mmch. obnovení - tedy "znovuzesjízdnění" - tratě z Hrušovan do Židlochovic by dle tohoto uvažování podle vás bylo v pořádku?)
Čtvrtek, 09. srpna 2018 - 06:06:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17271
Registrován: 5-2002
J11: Těžko v tak specifickém odvětví, kde celoevropsky je zákazníkem většinou stát, hledat dokonalou konkurenci.
Obávám se, že někteří jedinci to nepochopí - zejména, pokud si nikdy nečuchli k nějakému SIL-ovému papírování...
Pátek, 10. srpna 2018 - 15:35:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 260
Registrován: 3-2015
David:
"Mmch. ještě k tomuto:
Dopraváci říkají, že tahat dráty v MHD má smysl jenom pokud je frekvence spojů vyšší, než určitá mez (pak se projeví vyšší provozní efektivita elektrické trakce)
- Jednak, říkají to NĚKTEŘÍ dopraváci (nejde o "univerzální pravdu", resp. neexistuje "univerzální hranice/bod zvratu"). "

Metodologická: Přijde mi, že není potřeba univerzální hranice (konstanta), ale měl by stačit univerzální postup (vzorec) jejího stanovení, který se pak použije v konkrétních situacích. A to by, myslím, mělo jít nějakou variací na téma: "Rozdíl investičních nákladů musí být menší než rozdíl provozních nákladů". Z vícero propočtů pro různé situace by pak mohlo jít konstruovat nějaký interval, kde se ta hranice obvykle pohybuje.

Metametodologická: Vykašlal bych se na hranice a vyhodnocoval bych to fuzzy.
Neděle, 12. srpna 2018 - 03:24:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4766
Registrován: 3-2004
Hajnej
Zde bych vyjádřil názor, že jeden evropský trh a na něm čtyři SILní výrobci by mě přišli lepší, než 28 trhů, každý se svým monopolem.

A ještě k VRT. Postav cestu, aby měl pokrok kudy přijít.
https://blisty.cz/art/92192-prosperita-existuje-tam-kde-rimane-vy budovali-sve-silnice.html
Pikehead
Neděle, 12. srpna 2018 - 08:27:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4336
Registrován: 3-2007
Honzasl: Omlouvám se, ale idea článku je neuvěřitelně stupidní. Určitě to nefungovalo tak, že Římané postavili cestu někam do lesů, kde na jejím konci začalo růst velkoměsto. A jestli to má být pokus o konstrukci paralely s VRT, zkuste si svojí ideu o "cestě přinášející pokrok" nějak rozpracovat na příkladu Španělska...
Neděle, 12. srpna 2018 - 12:09:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 526
Registrován: 1-2014
Pikehead:
Temi lesy je mysleno jako jen Brno, nebo cela Morava?
Neděle, 12. srpna 2018 - 12:20:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 527
Registrován: 1-2014
Spanelsko je de facto na periferii Evropy, tak jako je Vladivostok na okraji pevninske Asie.Jediny smer kudy se muze Spanelsko rozvijet nejaka doprava je tak do Afriky. Nase republika je natom mnohem lip, mimo to, sousedi s Nemcem a Rakusanem se tady krizi mezinarodni trasy. Pokud by nemeli SP tu svoji VRTu, tak jsou v pytli zcela, nebot ji vyuzivaji take turiste.
Neděle, 12. srpna 2018 - 12:22:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8832
Registrován: 8-2012
A ještě k VRT. Postav cestu, aby měl pokrok kudy přijít
Á, známá pohádka o dopravní indukci...
Jenže ono to navzdory levičáckým představám funguje přesně obráceně - cesty vznikaly tam, kudy bylo potřeba "jít", ne že se šlo tam, kde vznikla cesta.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pikehead
Neděle, 12. srpna 2018 - 14:21:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4340
Registrován: 3-2007
Portáš: Ne, lesy se vztahují k římským cestám, o kterých byl odkazovaný článek.

K těm mezinárodním trasám (osobní dopravy) máte nějaké statistiky? Jaké relace vám přijdou zajímavé a jakému modu chcete konkurovat? Letadlům? Ono podívat se na mapu a říct, že mezi každými dvěma zeměmi vedou jakési mocné mezinárodní proudy je trochu primitivní a samozřejmě nesprávné...

T.H.: A jako na potvoru, tam kde se to postavilo (a na nějaké to peso se u toho nehledělo), zrovna VRT magie nefunguje, přestože se jedná o vnitrostátní relace ve státě, který má víc obyvatel než Rakousko, ČR, Slovensko, Braniborsko, Sasko a Berlín dohromady.
Neděle, 12. srpna 2018 - 15:10:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4767
Registrován: 3-2004
TH
Přečtěte ten článek. Právě tohle tam rozebirají, co je příčina a nasledek. Římani stavěli cesty z vojenských, taktických důvodů a ta sídla vznikla až následně. Ostatně, kolébky civilizace jsou rozesety podél splavných řek, nikoli že by nekdo směřoval reky k sídlům někde ve vzduchoprázdnu.
Nemá cenu se o to nějak hádat, dal jsem to jen pro pobavení, předpokládám, že jako argument pro VRT je poněkud slabé...
Neděle, 12. srpna 2018 - 15:58:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2918
Registrován: 5-2002
Je zajímavé, jak furt někdo argumentuje o "nevýhodnosti" VRT Španělskem, kde kromě samotných staveb kolem VRT a vůbec (osobní) železnice totálně podělali snad úplně všechno.
Neděle, 12. srpna 2018 - 16:47:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17296
Registrován: 5-2002
Portáš: Jediny smer kudy se muze Spanelsko rozvijet nejaka doprava je tak do Afriky.
Zdá se, že Tvé tužby byly vyslyšeny, jenom ten směr se nějak nepovedl - je to takřka výhradně z Afriky... [rofl]
Neděle, 12. srpna 2018 - 18:15:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8837
Registrován: 8-2012
Právě tohle tam rozebirají, co je příčina a nasledek
Příčina a následek jsou jasné: ani ti Římani nestavěli silnice někam do prdelí, ale tam, kam to pro ně mělo smysl - tam, kde se vyplatilo jít dobývat, obsazovat, válčit s jinými (čili ti už tam asi žili, ne že tam přišli až po římské cestě).
Že i po X tisících letech ve stejných místech žijou lidi a existuje průmysl - no a kde by asi tak měli v tý Francii žít a existovat jinde? Někde v Alpách nebo Pyrenejích dva tisíce metrů nad mořem? V pahorkatině kolem Clermond-Ferrand? Ve Vogézách?
Proč asi Římani nepostavili (přeháním) silnici na Mont Blanc? Naindukovala by se tam prosperita taky... To je fakt pro šotoušky nepochopitelné, že dopravní cesta sama o sobě nic nepřivede (pohádka o dopravní indukci), ale že tam musí být nějaký řekněme potenciál? Nechápou, že i ti Římané stavbou řešili nějaký potenciální směr a cíl, ne že by to stavěli jen tak zbůhdarma někam a ona se z toho automaticky vyvinula prosperita?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 12. srpna 2018 - 21:15:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17303
Registrován: 5-2002
TH: čili ti už tam asi žili, ne že tam přišli až po římské cestě
Soudruhu, musíš se na to podívat politicky - Římani přece postavili silnici, počkali, až se jim po ní naindukujou nepřátelé, a pak s nima slavně vybojovali ještě slavnější vítězství.
Čili taková silnice byla vlastně něco jako hladová zeď, která ospravedlňovala existenci silné (a tedy nákladné) armády.

[wink] nebo [crazy], jak je ctěná libost. [biggrin]
Pikehead
Neděle, 12. srpna 2018 - 22:49:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4342
Registrován: 3-2007
No důvod proč "furt" argumentovat Španělskem je ten, že z něj jsou aspoň nějaká provozní nebo ekonomická data a o VRT se tam aspoň vede nějaká diskuse. (Narozdíl od soudruhů v SNCF, kteří velmi dobře vědí, že čím méně dat pustí, tím líp pro ně.)

Ale jestli se někdo cítí na úvahu "co cesta přinesla za pokrok" (srovnatelný s římskými cestami) na příkladu Francie, tak jak je libo...
Pondělí, 13. srpna 2018 - 08:41:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4768
Registrován: 3-2004
Konečně se můžu u klábosnice rozepsat...

Idea toho článku byla, že kam přišli Římani a zůstala po nich nějaká infrastruktura, že je dneska více bohato, což se ilustruje množstvím světelného smogu. Nic víc, nic míň. Zároveň se tam taky píše o severní Africe, kde sice římské silnice jsou taky, ale jaksi jim to tam je prd platné, když... to tam je, jak to tam je.
Tj. infrastruktura silnic nepřinese prosperitu, ale vybudování ifrastruktury pomůže tu prosperitu udržet - a to i na dost dlouho. Logicky z toho vychází Francie lépe, když se do hloubi vnitrozemí dá doplout lodí již od dob Ŕímanů, než Hercynský les kam se musí dohrabat člověk po svých - a nebo tam postavit silnici.

Já se neodvažuju tvrdit, jestli VRT ano nebo ne, na to nemám kvalifikaci. Ale dokud politici melou o D-O-L, tak mám pocit, že je možné chtít cokoli [happy] A hlavně to to tady trochu umíralo, aby nebyl okurková sezona.
Pondělí, 13. srpna 2018 - 09:33:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17310
Registrován: 5-2002
Hsl: Idea toho článku byla, že kam přišli Římani a zůstala po nich nějaká infrastruktura, že je dneska více bohato, což se ilustruje množstvím světelného smogu.
Sorry, ale mně tohle přijde jako esej o nebezpečnosti dihydrogenmonooxidu... [crazy]
Ti Římané se přece do tehdejší Galie necpali proto, aby tam nezištně přinesli pokrok a bohatství, ale naopak proto, že tam to bohatství cejtili už tenkrát a chtěli si ho trochu sosnout.
Pondělí, 13. srpna 2018 - 10:00:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4769
Registrován: 3-2004
že tam to bohatství cejtili už tenkrát

Skoro mám pocit, že tahle věta v tom článku chybí, protože borci tvrdí, že: (gůgltraslátor)

Začátky římské silnice nebyly typicky postaveny s ohledem na obchod: jejich primárním účelem bylo přesunutí vojsk a zásob do míst vojenského zájmu. Obchod byl dodatečný nápad.
"Římské silnice byly často postaveny v nově dobytých oblastech bez rozsáhlé, nebo přinejmenším nedostupné sítě měst a infrastruktury," píše Dalgaard a jeho kolegové. V mnoha případech byly silnice první. Osady a města přišly později.


No a otázka je, co byla příčina toho "vojenského zájmu" - a na to asi pan Hajnej kápnul.

Tak děkuji za podnětnou diskuzi.
Pondělí, 13. srpna 2018 - 11:10:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17315
Registrován: 5-2002
Hsl: Skoro mám pocit, že tahle věta v tom článku chybí
Teď je jen otázkou, jestli to pachatelé článku nevěděli anebo jestli to schválně zamlčeli (aneb poloviční pravda = dvojnásobná lež)...

Obchod byl dodatečný nápad.
Spíš bych řekl, že následně vzniknuvší obchod byl potvrzením toho, že ten vojenskej záměr byl moooc dobře nasměrovanej...
Kreativec
Pondělí, 13. srpna 2018 - 11:16:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 418
Registrován: 7-2015
Nejsem odborník, ale mám pocit, že většina římských výbojů - zejména v Evropě - měla za cíl především zabezpečit skutečně lukrativní a rozvinuté oblasti v Itálii, Řecku a blízkém okolí před vpády okolních mocných států a kmenových svazů. Když už pak měli ty pralesy na krku, tak tam přinášeli civilizaci, aby nebyla taková pruda tam žít a bránit Pax Romana. Takže u těch silnic to je primárně strategický bezpečnostní kalkul, který není možné převádět na nějaký dřímající hospodářský potenciál těch oblastí.
Rakousko-Uhersko taky stavělo dvoukolejnou železnici do Bukoviny nikoli v očekávání, že se tam zixnásobí počet obvyatel nebo tam objeví diamantové doly, ale aby tam mohli rychle lifrovat divize do války s Ruskem.
Tolik ve stručnosti.
Pondělí, 13. srpna 2018 - 12:02:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8844
Registrován: 8-2012
Idea toho článku byla
Prostě je to nějaká čulíkovina, na kterou je určitej typ lidí holt chytlavej. Ale děkujeme za správně ideově orientovaný výklad "co tím chtěl básník říci", aspoň neumřeme v pomýlenosti.
kam přišli Římani a zůstala po nich nějaká infrastruktura, že je dneska více bohato, což se ilustruje množstvím světelného smogu
Takže hned dvě chyby - špatné usuzování z části na celek (z Galie/Francie na všechny římské výboje - on Julek Caesar dolejzal i za Kleopatrou Egyptskou a v Africe je dodnes hovno) a k tomu "post hoc, ergo propter hoc" (po Římanech je někde bohato, tudíž je to důsledek římských cest).
Ale jako "důkaz" pro VRTky (pohádkou o dopravní indukci) si to tu určitě ještě přečteme mnohokrát...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 13. srpna 2018 - 13:44:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17318
Registrován: 5-2002
TH: špatné usuzování z části na celek
To se možná ještě dočkáme toho, že co je "via", to je (staro)římská cesta, takže za takovou bude prohlášena i nejedna poutní cesta... [rofl]
Pondělí, 13. srpna 2018 - 13:45:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4770
Registrován: 3-2004
TH.
Já furt nevím, jestli jste to četl, nebo ne. Já se nesnažím dělat žádné ideové výklady (chraňpádbůh abych se snažil svatou dvojici K-repu o něčem přesvědčovat), pokud jsem něco pochopil nesprávně, poučte mě. O té Africe se tam píše taky, borci na velbloudech kamenné silnice nepotřebovali a nechali to zchátrat (no a zbytek pohádky známe).

Ad. R-U. Pokud jsem pochopil správně, tak jak přechod v Lichkově, tak v Meziměstí (a tratě k nim vedoucí) vznikly "politicky", zatímco pravobřežka jako čistě byznysová záležitost ...... no a indukce opravdu nezafungovala. [happy]
Pondělí, 13. srpna 2018 - 16:02:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 9-2015
V Římem ovládané části Afriky nebyly silnice tak potřebné, protože téměř všechna významnější africká města antické doby ležela při pobřeží Středozemního moře nebo na Nilu a vodní doprava byla v té době rychlejší, levnější i pohodlnější než suchozemská.
Úterý, 14. srpna 2018 - 07:30:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8853
Registrován: 8-2012
Honzasl: Už jsem vám napsal, k jakým dvěma chybám při výkladu došlo (z části na celek, poté tedy proto). Pokus to byl platný, nebyl-li pochopen, chce to zaskočit do nějaké zvláštní školy, tam na to mají příslušné pedagogické vybavení.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 15. srpna 2018 - 13:35:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 49
Registrován: 3-2018
David, Hajnej: Já v zásadě jen navazuji na diskuzi o smysluplnosti stávajících postupů u studií proveditelnosti. Kdosi tady tvrdil jak je nezbytné u všeho prokázat ekonomickou návratnost, mj. proto, že máme velmi omezené zdroje.
Já jen poukazuji na paradoxy takového uvažování ve stávající situaci, kdy ceny v oblasti projektování, drátování, zabezpečovacího zařízení, apod. jsou přemrštěné kvůli kvazimonopolnímu charakteru trhu (s čímž nikdo nic nedělá), a že zatímco u velkých staveb systém stále upřednostňuje úsporné varianty, u těch menších nikoho nezaráží mj. to, že se investují stovky milionů do obnovy tratí do malých měst s omezeným přepravním potenciálem (a teď mluvím o té části bez propojek a peronizací na koridoru).
Středa, 15. srpna 2018 - 14:30:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17342
Registrován: 5-2002
GL: ceny v oblasti projektování, drátování, zabezpečovacího zařízení, apod. jsou přemrštěné kvůli kvazimonopolnímu charakteru trhu
S tou přemrštěností jdi už někam...
Ty ceny jsou vysoké prostě proto, že je trh malej: v jednom středně velkým městě je jedno nádraží a tudíž jedna ESA, zatímco třeba mobilů a ledniček tam jsou tamtéž tisíce (a nikdo po nich nechce to, co se běžně chce po ZZ).
Středa, 15. srpna 2018 - 15:36:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3004
Registrován: 5-2002
systém stále upřednostňuje

Žádný "systém" ve smyslu objektivní reality neexistuje (to byla docela hezká představa pana Karla Marxe, že existuje něco nezávislého na subjektivním názoru a vůli lidí). Existují konkrétní lidé a jejich skupiny s konkrétními zájmy. Jestliže se vám nelíbí reko a drátizace např. Hustopečí, kandidujte v příslušných volbách a prosaďte svoje názory v praxi.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Čtvrtek, 16. srpna 2018 - 11:59:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 50
Registrován: 3-2018
Hajnej:
" Ty ceny jsou vysoké prostě proto, že je trh malej"
´
A proč je ten trh malej, když stejné věci řeší desítky dodavatelů v dalších státech EU?

Johny11:
"Existují konkrétní lidé a jejich skupiny s konkrétními zájmy. "

Ti lidé se za těch 25 let, co se budují koridory docela obměňují (alespoň na nejvyšších postech). Do IZ páteřních tratí se však (čest výjimkám) stále cpou optimalizace, kde magickou formulku "až na 160" zazdí oblouky ponechané s původními poloměry, zatímco se o každou přeložku bojuje, jako kdyby kvůli ní měl stát zkrachovat. V tom kontextu mi hlava nebere, proč se cpou stamiliony na dráty na slepých venkovských lokálkách (Lipno nad Vltavou, Kouty nad Desnou - abych už nechal ty Hustopeče a Židlochovice na pokoji).
Čtvrtek, 16. srpna 2018 - 12:19:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14060
Registrován: 12-2007
V tom kontextu mi hlava nebere, proč se cpou stamiliony na dráty na slepých venkovských lokálkách (Lipno nad Vltavou, Kouty nad Desnou - abych už nechal ty Hustopeče a Židlochovice na pokoji).

- Trať do Židlochovic (+ méně pak i ta do Hustopečí) není (nejsou) z kategorie "venkovské lokálky", nýbrž z kategorie (po elektrizaci) "součást páteřní příměstské trasy". Nesrovnatelné se dvěma dalšími případy, které jste nyní uvedl.

- Nutno také dodat, že v případě tratě Rybník - Lipno nešlo o elektrizaci, nýbrž reelektrizaci.
Čtvrtek, 16. srpna 2018 - 13:56:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 51
Registrován: 3-2018
David:
"Nesrovnatelné se dvěma dalšími případy, které jste nyní uvedl."

Proto jsem tam dal pomlčku. Každopádně "páteřní příměstskou trasu" z nich nedělá přepravní potenciál, ale organizátor dopravy. A jsme vlastně u toho sporu výše (o římských silnicích), jestli 2 páry objednávaných vlaků za hodinu indukují poptávku...
Jinak já si páteřní příměstskou trasu představuji spíše jako PRAK, nebo dejme tomu trať do Milovic, abych zmínil také jednu nedávno elektrizovanou slepou trať.

David:
"- Nutno také dodat, že v případě tratě Rybník - Lipno nešlo o elektrizaci, nýbrž reelektrizaci."

Je mi samozřejmě známé, že se tam nahrazovala trakce 1,5 kV ss, ale jen pokládám rétorickou otázku, zdali to stálo za ty náklady...(v kontextu debaty o tom, jak investor nechce stavět přeložky na koridorech, aby ušetřil na investičních nákladech).
Čtvrtek, 16. srpna 2018 - 14:17:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17358
Registrován: 5-2002
GL: A proč je ten trh malej, když stejné věci řeší desítky dodavatelů v dalších státech EU?
To je celkem podružná věc - podstatné je to, že je realizací poměrně málo a na produkty jsou kladeny vysoké nároky.
Čtvrtek, 16. srpna 2018 - 14:44:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3005
Registrován: 5-2002
Je mi samozřejmě známé, že se tam nahrazovala trakce 1,5 kV ss, ale jen pokládám rétorickou otázku, zdali to stálo za ty náklady...

Vzhledem k tomu, že ekoblbečci odmítali povolit souběžné vedení vn pro připojení napáječky na "koridoru" Budějovice - Horní Dvořiště, tak primárním účelem této reelektrifikace bylo dostat elektrický výkon z Lipna na hlavní trať, že...

Elektrifikace Koutů nad Desnou je svým způsobem blbost, ale trať není ve správě SŽDC a když dal prachy Brusel na "ekologický" projekt (zcela v souladu s tam vládnoucími idejemi), tak těžko to majitelům trati zakazovat nebo vyčítat.

Prostě jste se zase těmi příklady nějak netrefil.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Čtvrtek, 16. srpna 2018 - 14:52:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14061
Registrován: 12-2007
A jsme vlastně u toho sporu výše (o římských silnicích), jestli 2 páry objednávaných vlaků za hodinu indukují poptávku...
vs.
Jinak já si páteřní příměstskou trasu představuji spíše jako PRAK, nebo dejme tomu trať do Milovic
Docela protimluv.
(tím více když v případě Milovic reálně jde o stav "1 pár za hodinu přímý; druhý pár pak s přestupem v Lysé")
Pikehead
Čtvrtek, 16. srpna 2018 - 16:00:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4357
Registrován: 3-2007
Zajímavé, že Velenice (de facto taky slepá trať) vaší pozornosti ráčily uniknout...
Kreativec
Sobota, 18. srpna 2018 - 11:55:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 420
Registrován: 7-2015
Johny11:
"Žádný "systém" ve smyslu objektivní reality neexistuje (to byla docela hezká představa pana Karla Marxe, že existuje něco nezávislého na subjektivním názoru a vůli lidí)."
Systém znamená pravidla, pobídky, ale také očekávatelné vzorce chování ostatních. To je objektivní realita kterou nejde jen tak změnit subjektivním názorem a vůlí jedince. V našem konkrétním případě máme jednak pravidla přidělování peněz, jednak pravidla povolování staveb, jednak očekávatelné chování přidělovačů peněz a odpůrců staveb. Jejich výslednicí je upřednostňování malých projektů, protože na velké ty peníze, které jsou k dispozici, prostě nejdou využít.
Tolik ve stručnosti.
Sobota, 18. srpna 2018 - 20:13:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3006
Registrován: 5-2002
jednak očekávatelné chování přidělovačů peněz a odpůrců staveb.

Bohužel žijeme ve společnosti, kde se a) přidělovači peněz mění v průměru jednou za dva roky (a to jsem optimista), b) každý nový přidělovač peněz má potřebu po své instalaci prohlásit, že ti, co to dělali před ním byli blbci a změnit pravidla, c) odpůrci staveb (a teď nemám na mysli jen NIMBYsty, oni jsou i mezi povolovači, jen mají jiné metody a důvody) se vynořují naprosto nahodile ...

To je objektivní realita kterou nejde jen tak změnit subjektivním názorem a vůlí jedince.

Což nám předvedl guru Vítek Bárta...
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Kreativec
Neděle, 19. srpna 2018 - 00:02:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 421
Registrován: 7-2015
Guru Bárta akorát udělal chaos, ale že by nějak zásadně změnil systém a jeho tlaky, to bych neřekl. Spíš ho nakonec systém dohnal a z jeho subjektivních plánů tím pádem sešlo.
Tolik ve stručnosti.
Neděle, 19. srpna 2018 - 13:57:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1397
Registrován: 10-2007
Což nám předvedl guru Vítek Bárta...
Zajímavé by bylo porovnat jeho úspory a ztráty způsoboné opožděním staveb (přímé finační, ztracené životy..atd)
Neděle, 19. srpna 2018 - 14:35:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 52
Registrován: 3-2018
Johny11:
"Elektrifikace Koutů nad Desnou je svým způsobem blbost, ale trať není ve správě SŽDC a když dal prachy Brusel na "ekologický" projekt (zcela v souladu s tam vládnoucími idejemi), tak těžko to majitelům trati zakazovat nebo vyčítat. "

To je přesně příklad akce, která se dělala jen aby se vyčerpala alokace OPD. Takových bylo více. Jak jsem psal výše - kdyby u nás byla nějaká dlouhodobá naplňovaná vize a kdyby studie proveditelnosti nebyly jednou z brzd výstavby páteřních tratí (resp. kdyby investor pořád nepřešlapoval nad stanovením parametrů úprav tratí), tak by na takové akce vůbec nemuselo dojít.

David: páteřní příměstskou trať nevnímám čistě jako něco, kde objednatel dopravní obslužnosti z nějakých důvodů (třeba kvůli oběhům souprav) objedná dejme tomu ty 2 páry vlaků za hodinu, ale především jako trať, která má vzhledem k sídelnímu systému vysoký přepravní potenciál. Kladno či Milovice jsou v tomhle minimálně o level výše, než Hustopeče a Židlochovice, na investicích do infrastruktury to ovšem nějak není znát...
Neděle, 19. srpna 2018 - 15:08:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 7-2017
Jenže obce údolý Desné měly jasný cíl, elektrifikaci jejich železnie a dokázaly ho postupně realizovat. Jaké cíle má ministerstvo dopravy, nebo SŽDC ohledně celostátní železniční sítě? Rozpad pravobřežky, shnití Mšenky, ODSun brněnského nádraží jen ilustrují jejich nic nedělání a bezstarostné přežívání. Dokud nezačne "Brusel" sypat peníze, tak o nic není zájem. Je to stejná mentalita jako u tzv. "nepřizpůsobivých" občanů: vybydlování svěřeného majetku, občasná policejní razie v Dlážděné. Bez iniciativy a cílů. Pokud je např. nákladní dopravci z ŽESNADu nedotlačí, tak by i trať přes vysočinu shnila jako pravobřežka.
Pondělí, 20. srpna 2018 - 15:18:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3678
Registrován: 5-2004
Gejza.L:
"David: páteřní příměstskou trať nevnímám čistě jako něco, kde objednatel dopravní obslužnosti z nějakých důvodů (třeba kvůli oběhům souprav) objedná dejme tomu ty 2 páry vlaků za hodinu, ale především jako trať, která má vzhledem k sídelnímu systému vysoký přepravní potenciál. Kladno či Milovice jsou v tomhle minimálně o level výše, než Hustopeče a Židlochovice, na investicích do infrastruktury to ovšem nějak není znát..."
Tohle je kravina. H. a Ž. jsou zcela srovnatelné s Milovicemi, Kladno je oproti nim o řád větší a blíž – tedy s o jeden až dva řády větším potenciálem. Prostě obhajovat Milovice na jedné straně a kritizovat Hustopeče a Židlochovice na druhé je hodně nekonzistentní.
Úterý, 21. srpna 2018 - 10:32:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 3-2018
David_jaša:
"Gejza.L:
H. a Ž. jsou zcela srovnatelné s Milovicemi."

Nejsou. Milovice jsou nejrychleji rostoucím městem v ČR po r. 89. Dnes mají cca 12. tis. obyv. a budou se populačně stabilizovat někde mezi 15-20 tis. obyv. Hustopeče mají 6 a Židlochovice necelé 4 tis. obyv. a jsou populačně stabilizované (neočekával bych razantní růst). Zásadní rozdíl je ovšem v míře funkční závislosti na jádrovém městě. Milovice vyrostly na brownfieldu jako rezidenční satelit Prahy pro ty, kteří si nemohou dovolit bydlení v Praze. Nabídka pracovních příležitostí je tam minimální. H a Ž jsou dlouhodobě stabilizovaná města s vyšší mírou funkční autonomie.
Navíc železnice má v Milovicích vyšší potenciál, protože silniční poloha města není ideální (zkuste tam dojet autem z D10 nebo D11). H i Ž mají vlastní sjezd na D2...

No když to vezmeme z globálního hlediska, tak dopravní proudy v Pražské aglomeraci jsou také trochu jinde oproti Brněnské...