Diskuse » Archiv 2019 » Automobily, lodě a letadla » Auta - vše okolo nich, historky, zážitky, postřehy, fotky atd. » Archiv diskuse Auta - vše okolo nich, historky,... do 23. 10. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Auta - vše okolo nich, historky,... do 23. 10. 2019

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 08. září 2019 - 22:39:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8198
Registrován: 6-2004
3260: Trochu si to idealizuješ ne? :D Taky jsem projel Slovensko od Žiliny po Košice + Tatry + Bojnice... Ta jejich D1 mi spíš připomínala naši D8, kde se přes Středohoří jelo kolem Labe po okresce... Akorát takových úseků tam bylo několik... U Košic taky dost uzavírek...
Pondělí, 09. září 2019 - 06:59:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2316
Registrován: 9-2005
Nadužívání stopek je společné pro více států. Krom toho Chorvatska jde především o Řecko nebo Turecko, kde snad ani značku dej přednost neznají. A pro tyhle státy stejně tak platí, že díky této "inflaci" tu stopku nikdo nedodržuje. Takže jsem rád, že alespoň u nás to rozlišení na obyčejnou "dej přednost" a "dej si bacha" trochu funguje. Ale ne všude je na svém místě.
Nabízím seriózní zaměstnání v oboru železniční zabezpečovací techniky v oblasti Praha. Stačí elektrotechnické vzděláni a řidičák, zbytek Tě už naučíme - napiš na mail pod nickem
Sobota, 14. září 2019 - 15:33:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 223
Registrován: 11-2013

Toto je nejaké zvláštne auto, neviete niekto na čo slúžilo, alebo slúži?
Sobota, 14. září 2019 - 16:06:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 605
Registrován: 7-2017
Ta nástavba mi připomíná Tatru 613 sloužící záchranné službě.
Sobota, 14. září 2019 - 18:37:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 626
Registrován: 8-2012
Takového mercedesa měl kamarád a byl to pohřebák.
Petr_k
Sobota, 14. září 2019 - 19:14:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12830
Registrován: 4-2003
Buď pohřebák, nebo - spíš - sanitka, úprava od Binzu.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Neděle, 15. září 2019 - 02:17:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7655
Registrován: 12-2005
Tuto bude sanita. Havrani neměli boční dveře [satan]
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Neděle, 15. září 2019 - 12:55:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 627
Registrován: 8-2012
Je to tak, trochu sem poguglil a mate pravduh
ttps://www.fredy.ee/91-mercedes-benz-260e-ambulance/
Úterý, 17. září 2019 - 05:17:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1068
Registrován: 4-2006
Martin_100: Proč ne? Aby nemohl vylézt?
transit01
Úterý, 17. září 2019 - 16:09:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2751
Registrován: 9-2012
Otázka za zlatý bludišťáky... VW Caddy asi rv. 2005, provozováno posledních pár let mým dědečkem, před pár měsíci náhle zemřel, do auta se teď nedá dostat, zámek to má jeden v kufru, druhej u řidiče, oboje zevnitř vyrezlý, nebo tam někdo něco narval, klíč tam nejde ani zasunout, a centrál nereaguje, přitom klíček bliká a světýlko za oknem bliká.. Vůbec si s tím nevím rady, protože to auto znal dobře jen on, předtím už ježděno minimálně, tak jsem myslel že vybitá baterie a centrál nejde, sundalo se kolo, plastovej podbeh, zkoušelo se to napojit na druhý auto vedle a nic. Baterie je živá. Auto má kvalt i ručku, a stojí dost nešikovně, jak se dostat dovnitř, kromě rozbijeni okýnka, (alarm to nejspíš nemá aktivovanej i když pod volantem je ale nikdy jsem ho neslyšel) nemá někdo nějaký kreativní nápad? Jeden kamarád říkál, že rozpojit nějakou svorkovnici, a auto by se mělo odemknout, ale jsou to všechno jen teorie, nikdo jinej mi s tím nedokázal poradit.. Auto už nemá ani technickou a tu jsem chtěl nechat udělat, proto se mi rozbijet okno fakt nechce..
vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Úterý, 17. září 2019 - 16:44:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 610
Registrován: 7-2017
Zavolat klíčovou službu?
Úterý, 17. září 2019 - 18:44:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7656
Registrován: 12-2005
Kdyby někdo chtěl Žábu....


Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
transit01
Úterý, 17. září 2019 - 18:54:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2753
Registrován: 9-2012
Obávám se že klíčová služba nepomůže protože ty zámky nejsou prostě funkční.. Kdyby nebyly klíče, jakože se našli oba dva, tak by to asi pomohlo, ale za zkoušku to asi stojí..
vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Úterý, 17. září 2019 - 22:04:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 628
Registrován: 8-2012
Transite- mě se povedlo dostat do zamčenýho auta tak ,že jsem si plivnul na ruce a vlhký ruce jsem přiložil k okýnku a trhnul dolů. Okno hned napoprvý kus sjelo. Ale hrozí, že sku..íš stahovačku.
transit01
Středa, 18. září 2019 - 12:19:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2755
Registrován: 9-2012
To bych musel zkusit vyndat těsnění atd. A zkusit to, ale spíš než stahovacka se rozbije okno. Napadlo nás zkusit sundat těsnění a to malé trojúhelníkové okno, a pak zkusit zabrat vevnitř za kliku.
vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Středa, 18. září 2019 - 14:40:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 629
Registrován: 8-2012
Já nic nesundával, normálně sem přišel k autu- Punto či co to bylo navlhčil ruce, položil na sklo a šup bylo dole. Jde jen o to, aby ruce nesklouzávaly po skle jak je táhneš dolů a zárověň tlačíš na sklo. Uvidíš, no.
Čtvrtek, 19. září 2019 - 06:45:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 117
Registrován: 12-2007
transit01: choď do akéhokoľvek len nie značkového servisu a spýtaj sa na to. V takmer každom servise majú kontakt na nejakého machra, ktorý za pár sekúnd odomkne aj to čo mi užívatelia a výrobcovia moderných zabezpečovacích systémov považujeme za nemožné. Skôr než sa pustíš do nejakej alternatívy, ktorej výsledkom môže byť poškodenie niečoho. A ak nič nevíde a budeš nútený rozbiť sklo, tak rozbi to veľké na dverách. Paradoxne bývajú lacnejšie ako tie malé trojuholíčky a aj sa ľahšie zháňajú.

(Příspěvek byl editován uživatelem Trepko.)
transit01
Čtvrtek, 19. září 2019 - 09:00:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2757
Registrován: 9-2012
To malé trojúhelníkové okno je možná na caddym šroubováné, proto by se možná nemuselo rozbít, ale jinak díky za tip, zkusím ještě dneska jestli se to nevzpamatovalo ale nevím.. Pak budu volat a zkoušet.
vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Čtvrtek, 19. září 2019 - 09:43:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 338
Registrován: 4-2007
Transite, to malé okno je na na třech šroubkách zevnitř, takže nic a stejně by ti to nepomohlo, protože vnitřní klika při zamčeném autě zvenčí půjde naprázdno a tlačítko na zamčení/otevření zevnitř nebude taky reagovat, zavolal by jsem klíčníky, ti budou znát nějaký způsob a dědicové se snad nějak podělí o náklady a zároveň ti klíčník řekne co je špatně s klíčem (třeba slabá baterka) a nebo ho spáruje, aby to jelo
transit01
Čtvrtek, 19. září 2019 - 11:06:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2758
Registrován: 9-2012
Já myslel, že to půjde, bylo mi to i tak řečeno že by se to mělo klikou zevnitř otevřít. To okýnko mě teda moc nepotěšilo, myslel jsem že šroubky jsou z venku. Baterku v kličku můžu vyměnit taky, ale že by nešel ani jeden?
vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Kernteriér
Čtvrtek, 19. září 2019 - 14:12:18  
Neregistrovaný host
Ty vole, kdyby byly zvenku, tak by to každej vykradl. Müsli občas.
Čtvrtek, 19. září 2019 - 21:44:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4041
Registrován: 1-2010
Kamarád si nedávno zabouchnul nastartovaný Polo (měl nějaký problémy se samozamykáním, nevím přesně co), tak zavolal na pojišťovnu (protože na to pojištění měl). Do 2h přijel technik se dvěma nafukovacíma gumovýma polštářkama, ty vrazil mezi horní roh/spodní roh dveří a kastli, nafoukl je, zašmátral drátkem v okolí zámku a bylo otevřeno.
Zkus třeba i něco takovýho, bylo to hned a bez poškození vozu.
Tau
Pátek, 20. září 2019 - 10:21:45  
Neregistrovaný host
Zajdi na konec vesnice, kde bydlí morgoši, najdi jejich kápa, dej mu dvě stovky do výherního automatu a do 10 sekund máš auto otevřený.
transit01
Pátek, 20. září 2019 - 17:45:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2759
Registrován: 9-2012
1510015: Skvělej nápad, to mě vůbec nenapadlo. Akorát se obávám že když když to není v pojistce tak se těžko najde kdo by do takový věci šel.
Kernteriér: Jo jasný ty vole, jak kdyby to bylo jasnýho, kort když mi to říkal člověk z fabriky na koncern, ty müsli. Takovejch slabin má každý starší auto několik, a ta caddyna není nic novýho..
Morgoš je taky skvělá varianta, ale pochybuji že by do toho jen tak někdo z nich šel.
vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Kernteriér
Neděle, 22. září 2019 - 01:26:39  
Neregistrovaný host
No nic, hodně štěstí. Ty jsi fakt ztracený případ.
Neděle, 22. září 2019 - 07:22:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1114
Registrován: 8-2015
Zlín náměstí Práce Porsche se zajímavou značkou 21.9.2019
transit01
Neděle, 22. září 2019 - 12:20:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2760
Registrován: 9-2012
Ty seš ztracenej případ. Ostatní mi alespoň vtloukli do palice ideu, ale ty umíš jenom buzerovat. Nemáš nic jinyho v životě na práci, viď?

Jinak už jsem s někým mluvil, je to v řešení, až se něco stane, ozvu se s výsledkem.
vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Kernteriér
Neděle, 22. září 2019 - 12:55:09  
Neregistrovaný host
Tak jo. Člověk ti vysvětlí, proč jsou šrouby zvenku nesmysl, a ještě dostane od přechytralého puberťáka pojeb. Super. Tebe mít doma, tak se mlátím do hlavy, že jsem tě tehdy nestříkl do umyvadla.
Neděle, 22. září 2019 - 13:30:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5853
Registrován: 2-2005
No, transite, zatím největší slabinou celé operace jsi evidentně Ty...
Je to Rebel!!! Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil!!!
transit01
Neděle, 22. září 2019 - 14:57:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2761
Registrován: 9-2012
Ty mi vysvětluješ věci jak nejakej degeš z nádraží, ještě vulgárně. To není "člověk ti vysvětlí". A zaspal si dobu. Ve svým věku už se za puberťáka nepovažuji. Slabinou celé operace jsou zatím třicetiletý panáčci na k. Reportu který si nedokážou nechat svoje hloupý kecy v tak těžké situaci pro sebe protože asi jsou od pasu dolů nefunkční. Ne, fakt jste mi nepomohli.
vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Neděle, 22. září 2019 - 15:46:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 719
Registrován: 10-2014
Transite, já hlásím, že jsem od pasu dolů nefunkční [biggrin] ...a třicet mi není.
Spíš si myslím, že Ti schází nadhled a klid. Reaguješ na chlapské reakce (ty vole...musli občas, apod.) jako ufňukaná -náctiletá slečinka a tím sám sebe dosti dehonestuješ. Ale ty za to nemůžeš, to už je celkový problém naší civilizace, chlapi už nemají koule a při sebemenším pocitu diskomfortu se hroutí.
Tak se zkus občas chytit dole mezi nohama a uvědomit si, že jsi CHLAP, vole!!
Kernteriér
Neděle, 22. září 2019 - 18:07:17  
Neregistrovaný host
Já jsem už párkrát slyšel, že myslet je pro některé sprosté slovo. A Transit mi to právě potvrdil.
Neděle, 22. září 2019 - 20:27:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5854
Registrován: 2-2005
Ad Jozin: Chlap už by si s tím dávno poradil a nebrecel na K-report.

(Příspěvek byl editován uživatelem Stanley.)
Je to Rebel!!! Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil!!!
Mauricio
Pondělí, 23. září 2019 - 11:02:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9256
Registrován: 4-2005
Ve svým věku už se za puberťáka nepovažuji.
Okolí ale očividně ano. Není na čase s tím něco dělat?
Čtvrtek, 26. září 2019 - 16:39:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3059
Registrován: 8-2013
Ahojte mám na vás takú otázku. Veľmi by ma zaujímala história týchto dvoch áut.

NR-064BS a NR-PROBE. Obe autá boli vo videoklipe Aby bolo jasné od skupiny Desmod. Pátral som aj na SKP ale tam mi ani jedno auto nenašlo.


A ešte jedno auto ktorého história by ma zaujímala. Ide o Fiat 126P červenej farby ečv: NR-626AP bolo to naše auto ktoré sme predali pred niekoľkými rokmi. Je možné že tento Fiat už je dávno v šrote nakoľko bolo predané ešte predtým ako zaviedli šrotovné (ak som sa správne dočítal šrotovné bolo v 2009).


Vopred Ďakujem za akékoľvek informácie k týmto trom vozidlám.
www.autoskodaklub.sk
Sobota, 28. září 2019 - 16:54:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 468
Registrován: 8-2014
Transite, tak už odsud vypadni, když si furt na něco stěžuješ... Vždy se sem přisereš s nějakým problémem, na každou radu si vymyslíš důvod, proč to nejde a pak ve finále ještě nadáváš lidem, kteří mají snahu ti poradit. Puberta se btw. neměří věkem, ale chováním a v tom případě jsi na vrcholu puberty.
Mercedes-Benz [ok]
Vechtr
Čtvrtek, 03. října 2019 - 08:20:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 151
Registrován: 12-2015
Omluvte delší text bez fotek. Minulý týden jsem se vypravil s partou na autodovolenou po Rumunsku. Původní plán jet ohnilou felicií neklapnul, protože její majitel nakonec nejel. Jeli jsme tedy Toyotou Starlet a Fabií II. Po nudném dálničním přesunu přes Slovensko a Maďarsko jsme udělali pauzu v Segedínu, kde jsem viděl jediného opravdového youngtimera za celou cestu, a to pěkného jedničkového golfa. Pak se jelo přes Temešvár, Sibiu, Transfagarasan, Campulung, Brašov, Viseu de Sus, Baia Mare a zpátky domů přes Budapešť. Vstup na rumunské území přes venkovský přechod byl docela působivý, asi jako když Němec jede do Česka přes Jáchymov. Pak už to ale bylo jen lepší. Překvapil mě zpravidla slušný stav silnic a hlavně krásné dálnice. Provoz je hustý a rychlý, ale nikdo nedělá naschvály ani se nikoho nesnaží školit - když mi tam někdo vjede, tak ho pustím, a příště tam vlítnu zase někomu já, když bude potřeba. Náklaďáky jezdí taky dost rychle a pokud nemůžou, tak jim nedělá problém na chvíli zastavit a nechat se předjet. Je tam hodně kruháčů, občas dost nepřehledných, například celé náměstí je velký kruháč. Nejvíce mě dostal kruháč, který se tečně dotýkal hlavní silnice a v jednom směru této hlavní silnice se nemusel objíždět, prostě se projížděl z českého hlediska v protisměru. Rychlostní limity se nedodržují, mimo město jsou v zatáčkách občas hodně nízké - asi jako pro přetížený kamion. Policii s radarem jsme viděli párkrát, místní na ni důsledně upozorňují blikáním. Každé omezení rychlosti je předvěstěno postupným snižováním o 20 km/h, a to i před každou vesnicí. Celkově je dopravní značení velmi kvalitní. Problém je s železničními přejezdy, ty jsou většinou dost rozbité a pokud jsou vybaveny zabezpečovacím zařízením, tak to někdy bývá ve špatném stavu.

Co se týče vozového parku, dominují ojetiny ze Západu a dacie, ale z těch jen SuperNovy a novější. Klasických dacií odvozených od Renaultu 12 jsme viděli za celou dobu možná pět, pokud ovšem nepočítám odvozené pick-upy, kterých jezdí pořád poměrně dost, většinou ale v bídném stavu. Dále byla k vidění pěkná Š120 užovka, kterou nějaký děda přijel na nákup, a jeden favorit. To bylo tak vše. Felicii jsme neviděli vůbec, ze západních ojetin zde jezdilo kde co, ale téměř vše po roku výroby 2000. Oblíbené jsou německé "prémiové" značky, které zde mají silné účinky na společenský status. Drahých aut zde jezdí možná víc než u nás. Časté jsou ojetiny z Británie s pravostranným řízením a původními značkami. O něco častěji než u nás je nutno zapínat vnitřní cirkulaci, když člověk dojede nějaký dýmající turbodieselový vrak. V některých chudších oblastech lze narazit na známé cikánské koňské povozy, které se ale snaží provozu nepřekážet a pohled na koně ověšeného různými cingrlátky, jak táhne povoz, na kterém sedí chlap v kožené vestě a černém klobouku a vzadu na korbě ženská v barevných šatech, je velice působivý. Že by se s povozem někdo vypravil v noci na dálnici, jak se občas traduje, mi přijde silně nereálné. První dva dny jsme na povoz nenarazili vůbec.

Celkově se po Rumunsku jezdilo velice dobře, za celou cestu jsme neměli sebemenší problém. Jediná nehoda, na kterou jsme za celou dobu narazili, bylo iveco, které si v zatáčkách lehlo na bok. Překvapila mě celková čistota celé země, krásně opravené památky a pohostinnost místních. Ceny benzínu a potravin asi jako u nás, hospody mírně levnější, ubytování výrazně levnější.
Něcestujtě s papagájom, ujo Porubjak. Celú cestu čosi tára, cestujúcich sprosto ohovára.
Úterý, 08. října 2019 - 20:27:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3063
Registrován: 6-2007
To se dobře čte - Rumunům fandím, museli se vyhrabat z hroznýho stavu.
Pamatuju naši poslední návštěvu r. 1982 tranzit cestou do/z Bulharska.
Hrůzný fámy, že zastavit v obci znamená rozkradené a vyrabované auto
od cikánů. Jo byla to bojovka, jakékoliv zpomalení znamenalo nálet
tlupy malých dětí vesměs cikánských žebrající bonbóny takže nákup
těch nejlevnějších a výhoz z okénka znamenal záchranu. Ale i tehdy
byli lidé milí, v pohodě, nikam nespěchali (až extrémně) a opruz
na hranicích přiměřený době....
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
Vechtr
Středa, 09. října 2019 - 08:58:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 153
Registrován: 12-2015
Probíral jsem to s místními a údajně jsme navštívili nejhezčí a nejrozvinutější část Rumunska, takže někde na jihu to může být horší. Hlavně Sibiu a Brašov jsou ale opravdu pěkná města. Jinak co se týče silnice Transfagarasan, je krásná, ale pokud tam někdo pojede s tím, že jede na nejlepší silnici světa, jako to říkali v Top Gearu, asi nebudou jeho očekávání naplněna. Je to nádherná horská silnice, ale nic, z čeho by šel člověk do kolen. V Alpách lze narazit na podobné úseky. Chce to vyrazit ve všední den dopoledne, to tam nebyla ani noha, ale po obědě to začalo houstnout a o víkendu tam bude asi dost velký provoz. A to jsme tam byli na konci září, tj. po sezóně. Pěkně blbnout se dá v nižším severním úseku v lese, tam je kvalitní povrch a silnice je bezpečná. Nahoře se jelo už převážně na dvojku, nedá se tam moc předjíždět, povrch byl popraskaný a mokrý a místy nejsou svodidla, takže prasení by se dalo provozovat jen při vyloučení ostatního provozu a při pěkném počasí. My jsme nahoře měli asi 3°C, hustou mlhu a silný vítr v době, kdy dole svítilo slunce a bylo přes 20°C. Co mě ale dostalo, to byl sjezd z nejvyššího bodu silnice směrem na jih k hradu Poienari. 60 km ostrých protisměrných zatáček, kde člověk skoro nemá šanci pustit volant a protáhnout si prsty.

V Rumunsku se jako základní palivo prodává E10. Fabia 16V si na něj ani po ujetí několika stovek km při různých režimech provozu úplně nezvykla, po natankování E5 v Maďarsku auto citelně ožilo a spotřeba šla o něco dolů.
Něcestujtě s papagájom, ujo Porubjak. Celú cestu čosi tára, cestujúcich sprosto ohovára.
Středa, 09. října 2019 - 11:02:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 119
Registrován: 12-2007
Pridám aj ja pár svojich postrehov z ciest po Rumunsku. Celkovo sme ho navštívili s manželkou dva krát. Cestu sme vždy absolvovali našou, dnes už odcudzenou Octáviou, dočanse prerobenou na karavan pre dve osoby. Vždy sme pár nocí strávili v aute a pár v nejakých penziónoch či moteloch.

Prvý krát sme absolvovali trasu zo Szegedu cez Arad, Temešvár, Sibiu, Transfagarasan, Pitesti, Bukurešť, Konstanca a 2 Mai, kde sme strávili dve noci pri mori a naspäť sme sa vydali cez Bukurešť, Sinaia (krásne lyžiarske stredisko), Brašov, Turda (obrovská soľná baňa), Kluž, Zalau, Oradea a cez Debrecín do Košíc a domov. Prvé veľké prekvapenie, bolo keď som v Arade zostal stáť na platenom parkovisku, pričom som o tom vôbec netušil, lebo značka bola kompletne zakrytá stromom. Boli sme si pozrieť námestie a v zmenárni zameniť peniaze. Keď som sa vrátil k autu, stál vedľa neho mladík a lámanou angličtinou mi oználil, že stojím na platenom parkovisku. Vysvetlil som mu situáciu so zarastenou značkou a tiež, že nemám drobné a že práve ideme so zmenárne a poprosil som ho o rozmenenie jednej bankovky. Rozmeniť nechcel, ale rovno mi dal pár drobných na zaplatenie lístka a sadol do svojho auta. Za čelným sklom mal odznak kriminálnej polície [happy]. Druhý zaujímavý zážitok sme mali v Bukurešti, kde som zaparkoval v centre v zapadnutej jednosmerke. Tam za nami prišla vyberačka parkovného, ktorej som zaplatil parkovné na päť hodín. Po šiestich hodinách sme sa vrátili k autu a z diaľky som si všimol chýbajúce okno na spolujazdcových dverách. Oblial ma studený pot a rozbehol som sa k autu. Nikde nebolo nič poškodené ani v aute nič nechýbalo. Okno bolo iba stiahnuté a ja som si spomenul, že po zaparkovaní pani vyberačka ku nám prišla zo strany spolujazdca a ja som to okno stiahol, ale už zabudol vytiahnuť. Po prekontrolovaní vecí v aute k nám prišli dvaja vartáši a povedali, že asi pred štrymi hodinami si menili službu s tou pani a policajti, ktorí išli okolo si všimli moje stiahnuté okno a nakázali im, aby ulicu neopúšťali a strážili auto zábudlivého turistu. Spolu mali na starosti výber parkovného na troch uliciach. Vypýtali si pár Ronov do vačku na kávu (cca 7€) a spokojní sme sa rozlúčili. Ďalej sme boli príjemne prekvapení zo stavu ciest. Veľa nových úsekov, veľa opravených úsekov, perfektne spravené horské úseky s precízne riešenou drenážou, odvodom vody a tiež nešetrili na oporných múroch. Všade svietili tabule, že cesty opravujú z eurofondov. Vtedy sme kompletne zmenili náš názor na Rumusnko a rumunov, ktoré bol dovtedy formované našimi rodičmi, ktorí si Rumunsko pamätali ešte spred tridsiatich rokov ako zbedačenú a chudobnú krajinu, ktorú s nevôľou pozorovali z autobusu cestou na dovolenku v rámci ROH do Bulharska. Obdivuhodná bola aj znalosť angličtiny u mladých ľudí. Vesvetlili nám a aj sme sami napokon videli, že televízne seriály a filmy sa tam bežne nedabujú ako je u nás zvykom, ale boli v pôvodnom jazyku s rumunskými titulkami. Nakoľko v okolí Brašova (bývalé Sedmohradsko) žije stále veľa pôvodom nemeckých obyvateľov, je táto časť krajiny veľmi čistá a pôsobí skôr ako rakúsky či nemecký vidiek než Rumunsko. Príjemným spestrením bol pre nás aj Októberfest, ktorý sa začína v Brašove už v septembri. Úžasné na Rumunsku boli ceny turistických atrakcí, múzeí atď. Ceny boli nízke a tak sme navštívili takmer všetko na čo sme natrafili a na čo sme mali čas. Nie je to ako u nás, kde si musíš dobre rozmyslieť akú jednu drahú atriakciu absolvuješ, lebo viac si dovoliť nemôžeš.

Naša druhá cesta bola cez Satu Mare, Baia Mare, Surdesti (najvyšší drevený kostol v Európe) Sighetu Marmatiei (veselý cintorín Sapanta), Viseu de Jos (parný vlak Mocanita), Borsa, horský priesmyk Prislop na vrchole s úžasným malým penziónom, a Iasi, odkiaľ sme pokračovali do Moldavska do Kišiňova, a najväčších vínnych pivníc v Európe v Milesti Mici, kde sme absolvovali 5km dlhú jazdu autom cez útroby pivníc, ktoré majú spolu cca 200km chodieb. Späť sme sa vracali cez Piatra Neamt, Bistrica a opäť cez Baia Mare a Satu Mare domov. Po skúsenosti z prvého výletu, sme už so sebou nevliekli žiadne zásoby jedla, lebo sme vedeli, že tam si nakúpime lacnejšie. Najhorší bol návrat do reality, kedy sme sa na začiatku Košíc zastavili na OMV, kde nás privítali znečistené toalety s krvavou vložkou na podlahe.

Rumunsko v nás zanechalo hlboký dojem a dovoľujem si tvrdiť, že nás v rozvoji predbehli. Ľudia tam síce stalé žijú prevažne agrárnym spôsobom života, ale celková rozvinutosť krajiny, ciest aj miest sa nám začína vzďaľovať. Šoférovalo sa mi tam perfektne, premávka plynulá a občasné konské povozy cestu príjemne spríjemnili, ale nezdržiavali. Policajtov sme stretli raz s radarom zašitých na mieste, kde platila 50tka, ale vzhľadom na prudkú zákrutu sa dané miesto nedalo prejsť viac ako 30tkou. Potom sa ale vyrojili v neďeľu, keď ľudia išli húfne do kostolov. Policajti boli vždy veľmi ústretoví, keď sme potrebovali poradiť ohľadom cesty. V jednej zašitej dedine som musel dať prednosť stádu kráv, ktoré chalan hnal po ceste. Bol to zaujímavý pocit sedieť v aute, ktoré na pár minút obklopila zo všetkých strán mohutná rieka kráv.

A aby to neboli len kecy, pridám aj pár fotiek.

Středa, 09. října 2019 - 13:08:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4627
Registrován: 11-2006
Hezké čtení o Rumunsku. Je to jedna ze zemí, kterou bych rád navštívil. Já jí projížděl jen vlakem před cca deseti lety a asi se dost změnila, tehdy tam těch starých Dacií bylo po silnici vidět dost. Každopádně už jsem pár názorů slyšel, že Rumunsko nás předběhlo. Možná v těch horských vesnicích ta chudoba bude znatelná, nevím.

Já jsem letos trávil dovolenou na Korfu. Fotky nějakých povozů jsem dával do vedlejšího vlákna. Takže jen pár poznámek k provozu. Po celou dobu jsme měli půjčené auto. Byl to můj druhý motoristický zážitek s řeckými ostrovy. Poprvé jsem jezdil na Krétě. Nevím, jak je na tom pevninské Řecko, ale na ostrovech se mně osobně jezdí naprosto skvěle. Jezdí se tam velmi pomalu. Pětku jsem řadil možná dvakrát, jinak furt člověk jezdí jedna - dva - tři, rychlostí do 50 km/h. Silničky jsou vyloženě horské a krásně kroucené. Řekové nedodržují moc pravidla, předjíždí na plné čáře a klidně v zatáčce, kde nevidí. Ale prostě když se proti něco vyřítí, tak ten protijedoucí uhne nebo zastaví. Žádná gesta, žádné vytrubování. Klakson se zde používá jinak hodně, ale spíše v dobrém. Troubí si do zatáček, aby protijedoucí řidiči věděli, že mají čekat auto, troubí když Vás předjíždí, abyste o nich věděli a troubí pochvalně, když jim uhnete. Pokud je někdo pomalejší, tak většinou uhybá (na Krétě to bylo ovšem častěji). Náklaďáky automaticky pouštějí, abyste se za nima nevláčeli přes celý ostrov. Pokud se potkáte někde v ostré zatáčce, tak se prostě podjedete třeba zleva, zkrátka jak to jde. Polici jsem tu viděl asi 5x v hlavním městě a zajímavé je, že každá sanitka i policie neustále blikají. I když jedou na oběd, tak blikají.
Navigace tu moc dobře nefunguje. Nachází Vám trasy, po kterých projedete leda offroadem a když už překonáte 5 km po terénní cestě, dojedete na horizont, za kterým je útes a moře. I když podle mapy tam má vést cesta.
Nejvíce tu stěžují dopravu turisté, především starší Britové a Němci, kteří se nějak nejsou schopni adaptovat na místní systém. Kruhové objezdy tu sem tam jsou, ale nikdo na nich neumí jezdit.
Za celou dobu jsem nepotkal jedinou nehodu. Auta mají otlučená, značná část aut jsou pojízdné vraky. Najel jsem zde 900 km, což je na malý ostrov docela dost. Vyloženě offroada jsem nezbytně potřeboval asi 3x. Většinou jsem krosil pro zábavu (s nepochopením ženy), aniž bych vyloženě musel. Mnohdy jsem si zase říkal, jak jsem rád, že mám terénní auto, že bych se sem jinak nepodíval, když v tom kolem mě projel Fiat Panda z půčovny [proud]. Motorkáři zde nepoužívají helmy.
Škodovek tu jezdí kvanta, nejvíce asi Felicií a Fábií. Dále staré otřískané pickupy, nejvíce značek Mazda, Datsun. Na nějaké SUV tady téměř nenarazíte, tedy kromě těch, které mají RZ z pevniny. Jenže ty jsou ve vesničkách, kam se sotva vejde Jimny, odepsaný.

Celkově mám systém řízení na řeckých ostrovech velmi rád. Funguje tu jedno zásadní pravidlo, a to je používat rozum a předvídat. Nikdo tu není agresivní a když někdo parkuje hodinu, tak ho nikdo nevytrubuje, že zdržuje.

Zajímavé je, jak člověk ale vnímá rychlost jinak u nás a třeba právě na Korfu. V ČR je 50 km/h V oktávce pro mě rychlost šneka. Na Korfu v Jimnym byla pro mě 50 přjemná cestovní rychlost [proud].




(Příspěvek byl editován uživatelem mirous.)
Mauricio
Středa, 09. října 2019 - 18:44:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9260
Registrován: 4-2005
Jo jo řecký silnice jsou fajn... [proud]

Středa, 09. října 2019 - 23:03:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4628
Registrován: 11-2006
To je na Krete?
Peta303
Středa, 09. října 2019 - 23:25:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2592
Registrován: 6-2005
Mám zkušenost jen z jihovýchodní Kréty (Ag. Nikolaos / Istro / Pachia Ammos / Sitia / Itanos / Ierapetra), ale podepisuju, co jste napsali. Po hlavních silnicích ale mohl v pohodě na pětku i litrový Matiz, na šouskách ve vnitrozemí samozřejmě už moc ne. :-)
cynický škarohlíd
Čtvrtek, 10. října 2019 - 09:52:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4629
Registrován: 11-2006
No na jihu Korfu jsem tu pětku taky zařadil a dokonce to rozvalil na závratných 100 km/h. Jinak je to samá zatáčka a v podstatě se střídá jen jednička a dvojka. Ono kdo tam nebyl, tak se to těžko popisuje, ale to nejsou serpentýny jako u nás. To jsou uzounké silničky se parádním stoupáním, kde často zadokolka vyjíždí zatáčku s hrabotem. Co jsem jezdil na Krétě, tam bych řekl, že ty silnice byly většinou širší a našlo se i více rovných úseků.

Jinak je zajímavé, jak píšete, že v tom Rumunsku jezdí auta dotažená z Anglie. V Řecku totiž taky. Některá mají UK registrace, některá mají řecká. Ani nevím, jestli je v ČR tohle možné. Vůbec je to zajímavé. Jsme všichni v EU, tak bych si řekl, že pravidla budou +- všude stejná. Zatímco tady mě teď vyrazili z STK s DPF filtrem, tak v Řecku podle mě ani STK nemají, protože to by byl ostrov bez aut [proud]. Líbí se mi, jak si Řekové prostě nenechají moc do ničeho kecat. Neskloní hlavy a nedělají to, co jim kdejaký politik nakáže. I když idilka to samozřejmě také není. Nejsem nějaký eko bio aktivista, ale fakt je ten, že jejich odpadové hospodářsrví je naprosto tristní. Skládky typu vyvezeme to do hor a pošleme do údolí, nic moc...Ale pak člověk přijede na letiště, kde tedy mají nádoby na tříděný odpad a jediný kdo třídí jsou Němci a Češi. Američani, Britové, Francouzi..všem je to absolutně jedno. To jen trošku OT [happy].
Mauricio
Čtvrtek, 10. října 2019 - 10:52:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9261
Registrován: 4-2005
To je na Krete?

Tak jak říkáš. Našel bych fotky i z vnitrozemí, ale už je to let a nevím, kde jsou [sad]
Čtvrtek, 10. října 2019 - 12:16:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4630
Registrován: 11-2006
Je to cesta na Balos, máme fotku z úplně stejného místa [lol]. Druhé místo nepoznávám, to bude někde na východě? tam už jsem bohužel nebyl.
George
Čtvrtek, 10. října 2019 - 12:36:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1576
Registrován: 5-2002
Mirous: auta s UK registrací se začínají hojně objevovat i v ČR. Hlavně na severu a řídí to pokaždé opálení občané. Zřejmě si to dovezli ze státem placené dovolené.
Peta303
Čtvrtek, 10. října 2019 - 22:52:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2593
Registrován: 6-2005
Mirous:
"Jinak je zajímavé, jak píšete, že v tom Rumunsku jezdí auta dotažená z Anglie. V Řecku totiž taky. Některá mají UK registrace, některá mají řecká. Ani nevím, jestli je v ČR tohle možné."
Navštiv Rokycany... ;-)
cynický škarohlíd
Jef
Pátek, 11. října 2019 - 09:38:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5902
Registrován: 5-2002
I já vnímám výskyt vozů s britskou značkou, zejména postarších octavií, volkswagenů, nebo i německé prémie, v rámci městských částí nebo obcí různě po ČR jako indikátor osídlení romskou komunitou[proud]. Předpokládám, že to bude mít vesměs propadlé pojištění i technickou, ale zřejmě se policie stále zdráhá něco luštit v cizojazyčných papírech...
Mauricio
Pátek, 11. října 2019 - 09:57:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9263
Registrován: 4-2005
máme fotku z úplně stejného místa
Dobrý [lol][lol]

to bude někde na východě?
Musím zapátrat v pamět a nebo najít cestovatelskej deník, už to nějakej ten pátek bude. Trochu mám pocit, že by to mohl být Mochlos.
George
Pátek, 11. října 2019 - 12:46:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1579
Registrován: 5-2002
No a když už jsme tak u toho, viděl jste někdo někdy roma v autoškole?
Pátek, 11. října 2019 - 14:09:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7663
Registrován: 12-2005
Trepko - To je hustý. Muj 20 let starej golf po zamknutí zavře všechny okna včetně střešního. No a dle očekávání debilní škodovka to neumí....nezklamala [rofl]
Prostě simply never [satan] [smrt]
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
George
Pátek, 11. října 2019 - 15:22:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1580
Registrován: 5-2002
Martin_100:Mondeo klidně zamkne i zakóduje otevřená okna. Když podržíš zamykání déle zatáhnou se všechna okna naráz. Ale věřím že někde v nastavení se dá aktivovat automatické zavírání oken při uzamčení a zakódování.
Peta303
Pátek, 11. října 2019 - 23:01:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2594
Registrován: 6-2005
Jef:
"Předpokládám, že to bude mít vesměs propadlé pojištění i technickou, ale zřejmě se policie stále zdráhá něco luštit v cizojazyčných papírech..."

S jistotou. Co tu je z ostrovů a na původních značkách déle než rok platnou technickou nemá (MOT se v UK musí absolvovat každoročně). Nebude to mít zaplacenu Road Tax, ani pojištění.

George:
"No a když už jsme tak u toho, viděl jste někdo někdy roma v autoškole?"
Viděl jsem automatický, s nikým nesdílený, 50% bonus na povinném ručení pro sotva osmnáctiletého mladíka...a nebyl sám. Jestli bylo cílem, aby měli aspoň nějaké pojištění, byl by to ten lepší případ.

Martine, ta škodovka bude fakt jen o nastavení v ŘJ. Fabie možná ne, ale Octavie před dvaceti lety ještě měly dostupné prakticky vše co golf.
cynický škarohlíd
Pondělí, 14. října 2019 - 14:41:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7665
Registrován: 12-2005
Je to rebel !
Výhružky pokutou za nesloupanou známku ho nerozhodí [satan]

Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Úterý, 15. října 2019 - 07:37:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 120
Registrován: 12-2007
Martin 100: takto som pár rokov dozadu videl autá v Taliansku doslova otapetované diaľničnými známkami. Vtedy tam nebola povinnosť odstraňovať staré, alebo to aspoň nikto neriešil a tiež nebola povinnosť ich lepiť na čelné sklo. Niektoré autá čo som videl mali kompletne olepené okná na zadných dverách, že muselo dať riadnu námahu nájsť aktuálnu známku.

Ad spustené okná: keď som dlhšie podržal tlačidlo uzamykania na klúči, tak sa okná vytiahli hore. Rovnako aj pri odomykaní sa dali spustiť dole. Ale čo už, neukradli mu ju otvorenú v Bukurešti, ale zatvorenú v Bratislave [kladivo]
Raz som kosil záhradu a aby v aute nebolo moc teplo, spustil som okná dole. Neskôr začalo pršať, tak som prišiel do auta schovať mobil a zavrieť okná. Ako som mal ešte otvorené dvere, tak som tlačidlom uzamykania vytiahol všetky okná hore a napadol mi úžasný nápad hodiť kľúč dovnútra aby som ho na záhrade nestratil a buchol som dverami [ko].
Úterý, 22. října 2019 - 13:24:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7667
Registrován: 12-2005
Pamatujete se na policejní ST mondea ?
Jedno v Plzni stale žije.

Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
George
Úterý, 22. října 2019 - 14:49:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1589
Registrován: 5-2002
Prý jich valná část umřela na brutální neúdržbu. Bylo totiž třeba hlídat olej, měl být lehce přelitý, a policejní servis to nějak nepochopil. Takže poměrně brzy skončily na motor. Pokud tenhle přežil tak moc nejezdil.
Jinak musím se pochlubit. Moje Mondeo šlo do světa, jezdí u Pardubic pod stejným číslem, a já mám nové, také z Pardubic.


2009, najeto 117 000, 2.0 16V, benzín flexifuel (jezdí na benzín i etanol).
Pajzák
Středa, 23. října 2019 - 18:14:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3130
Registrován: 6-2015
Nevěděl by někdo, kde na/poblíž D1 a D5 lze načerpat zimní směs do ostřikovačů? Vím, že to bylo na MOLce u Vyškova, kde to již není, pak na soukromé pumpě u téže vesnice, ale zajímal by mě spíš směr Praha a posléze Tachov.