Diskuse » Archiv 2019 » Tramvaje a metro » Zahraniční provozy » Archiv diskuse Zahraniční provozy do 17. 04. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Zahraniční provozy do 17. 04. 2019

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 04. března 2019 - 13:14:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 896
Registrován: 3-2007
Dj_tiësto:
V sobotu je ve vypravení předepsaných 22 souprav z celkových 129 vlaků. To mi na Německo špatný nepřijde. Otázka samozřejmě je, co ve skutečnosti vyjede, zrovna v Lipsku si s tím moc hlavu nelámou.

V neděli jsou pak přdepsané pouhé čtyři soupravy
Vokovice!

Anvilia *2007
Pondělí, 04. března 2019 - 13:20:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 907
Registrován: 11-2007
Zxs91:Tak na Německo je to dost ale zase to chce mít trochu štěstí je o víkendu pochytat. Bude stačit jedna dodávka něčeho nového a víkend padne[sad]
Pondělí, 04. března 2019 - 13:29:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 897
Registrován: 3-2007
Je objednaných ještě dvacet Solarisů
Vokovice!

Anvilia *2007
Pondělí, 04. března 2019 - 14:28:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 910
Registrován: 11-2007
hmm,takže víkendová konečná[sad]
Pondělí, 04. března 2019 - 19:58:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 7-2017
Lisabonský Carris chce vypísať tender na 10 nových vozov-replík ešte do konca tohto roka: odkaz
Ako CEO Carrisu Tiago Farais ozrejmil, spravili si prieskum trhu a našli výrobcov, schopných také vozy vyrobiť. Tie budú potrebné na zabezpečenie stále sa zvyšujúceho dopytu (predovšetkým) na linke 28, umožnenie predĺženia existujúcich liniek (napr. 24 z Praça Luís de Camões na Cais do Sodré), ale aj ako náhrada za voz zničený pri nehode koncom minulého roka. Okrem toho je plánovaný aj nákup 33 minibusov, ktoré budú naďalej plniť doplnkovú funkciu k električkám.

Úprimne som veľmi zvedavý ako to dopadne. Takto mi napadajú iba americkí výrobcovia ako Brookville či Gomaco, príp. Bombardier (zvládli vozy pre Pöstlingbergbahn, mohli by aj toto).
Pátek, 08. března 2019 - 12:16:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5530
Registrován: 2-2005
Od 18. 3. bude minimálně na měsíc uzavřena v Budapešti tamní ozubnicová trať. Důvodem je špatný technický stav a nutné opravy.
MHD je pro lidi ! ! !
draceane
Sobota, 09. března 2019 - 21:39:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 12-2017
Jenki:
"Byl jsem tam naposled tak před 15 lety a působilo to dost děsivě - opuštěné továrny, zabedněné baráky, vybydlené podzemní stanice vybavené eskalátory porostlými mechem a kapradím, do toho prázdné tramvaje v intervalu 30 minut."

Ještě k tomu Charleroi, loni to tam vypadalo prakticky stejně, možná o něco hůře, protože ten průmysl tam musel zkrachovat ještě víc. Za mě určitě jedno z nejhnusnějších měst v západní Evropě. Působilo na mě jako nesourodý slepenec činžáků z 19. století, „paneláků“ a opuštěných továren proložený volně se rozpínající se rumištní vegetací. Že jsou některé čtvrti Bruselu vyloženě nebezpečné, netřeba připomínat. Ale je zajímavé, že vlámská část (Antverpy, Bruggy, Gent, Lovaň) je o poznání klidnější, čistější, holt Vlámové víc dbají na pořádek a bezpečnost. Vypadá, že tam mají i nižší míru imigrace.
Neděle, 10. března 2019 - 06:24:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1001
Registrován: 8-2015
Poslal mi můj budapešťský kamarád k rekonstrukci zubačky: Hello,

Before the reconstruction a normal cogwheel motor car and a freight car run with the new elements. I don’t know what kind of vehicles will run during the reconstruction.

Bye,
Ivoo
Neděle, 10. března 2019 - 16:19:41  
Neregistrovaný host
Ruský Perm
Tramvaj linky č. 10.
Маршрут №10 (Школа №107 - ул. Максима Горького открыт 22.08.2015 г.
Perm Tram Route #10 "School #107 - Maksim Gorkiy st"

Linka č. 10
[tramvaj]
Sobota, 16. března 2019 - 11:38:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 992
Registrován: 12-2009
V Bologně se plánují 4 tramvajové linky. Zajímavá je podoba tramvaje na obrázku.[biggrin]
dopravopat
Pondělí, 18. března 2019 - 09:58:16  
Neregistrovaný host
Ekholmmesotitsch:
Takže už vieme kam Praha/Škoda predá tie príšery? [rofl] Celkom by ma zaujímalo koľko museli miestnej mafii dať, aby tie vozy kúpila.
Jirka
Pondělí, 18. března 2019 - 11:53:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 492
Registrován: 5-2002
dopravopat:
"Ekholmmesotitsch:
Takže už vieme kam Praha/Škoda predá tie príšery? [rofl] Celkom by ma zaujímalo koľko museli miestnej mafii dať, aby tie vozy kúpila."
Ale prdlajs. Někde bylo napsáno, že vizualizace 14/13T je nějak volně k použití nebo tak něco. A není to porvé, co je použita.
Jirka.
Pondělí, 18. března 2019 - 12:41:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3063
Registrován: 3-2004
Krátký report z Portugalska (o trolejbusech v Coimbře v příslušné sekci).

Porto
Více než dvousettisícové město (metropolitní oblast přes 2 miliony obyvatel) prakticky na pobřeží Atlantského oceánu má dva druhy kolejové městské dopravy. Většina zátěže spočívá na systému, který se nazývá Metro do Porto. Jde však o klasickou tramvaj, která je převážně provozována pozemně (pouze v centru vede cca 8 kilometrů ze 67km sítě pod zemí a reálně tam připomíná metro). Tratě jsou segregované od ostatního provozu, díky čemuž je systém spolehlivý. Šest tratí označených písmeny bylo zprovozněno mezi lety 2006 a 2011, obsluhuje je vozy Bombardier Eurotram (Flexity Outlook) a Bombardier Flexity Swift s maximální rychlostí 100 km/h. Obsazenost byla v době mé návštěvy slušná, ale stále se jednalo o komfortní svezení.

Fotografie pocházejí pouze z oblasti letiště, přestupního uzlu Trindade a mostu Ludvíka I., dalším šocením už jsem své spolucestovatele skutečně nemohl obtěžovat. [fotic] Zajímavé je, že tramvaje mají krom nevýrazného zvonce i klakson, který na mostě jede prakticky bez přerušení.




V Portu jezdí též historické tramvaje (převážně jednokolejky s výhybkami), v jejich případě se jedná ryze o turistický provoz bez valného smyslu pro místní. Ale i tak jde o zajímavé svezení.



Kolem mostu Ludvíka I., který překlenuje hlubokou rokli řeky Douro - a kde se koncentruje nejvíce turistů - jezdí též visutá lanovka, pozemní lanovka a výtah.


Někdy příště bude ještě něco málo z Lisabonu a vlaků v Portugalsku.
TUčko
Sobota, 23. března 2019 - 11:40:19  
Neregistrovaný host
Zdravím, mám v pláne navštíviť v blízkej dobe Benelux - čo by ste odporučili z pohľadu tramavají nevynechať v Amsterdame, Haagu a Bruseli? Vďaka
draceane
Neděle, 24. března 2019 - 20:25:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 12-2017
@TUčko
Byl jsem loni krátce v Bruselu a zajímavý mi přišel přestupní uzel Simonis s přilehlými podpovrchovými úseky tramvajových tratí.
George
Středa, 27. března 2019 - 15:00:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1483
Registrován: 5-2002
Kolegové nemá někdo informaci, fotografie, či cokoli o provozu trolejbusů Škoda 9 Tr v Bombaji (tedy kromě fotografií ze zahájení provozu a prospektů Škody)? Společnost BEST provozovala v letech 1962 - 1973 12 kusů těchto vozidel. Znám jen pár fotografií z provozu, ale o jiných mi není nic známo. Stejně tak mi není nic známo o zbytcích infrastruktury (trolejbusového vedení) ani o vozidlech (zda byly sešrotovány nebo využity jiným způsobem). Nemáte tedy někdo něco? Propátral jsem googla a našel jen toto:
Škoda v Bombaji musela pracovat v obtížných podmínkách. V některých měsících, teplota vzduchu dosáhla +65 ° С na slunci a +50 ° С ve stínu. Pro zajištění cirkulace vzduchu v parku nezávisle na projektu provedli změny. Okna byla demontována na oknech a místo nich byly instalovány žaluzie, dveře byly vždy otevřené. Mnoho sedadel v kabině bylo demontováno, aby se zvýšila nosnost a snadná přeprava nadměrných nákladů.
Nedbalý přístup k technologii a skutečný nedostatek řádné kontroly nad infrastrukturou farmy v roce 1971 vedly k tomu, že 12 trolejbusů, které byly v rozvaze BEST, se často rozpadly, potřebovaly opravy a náhradní díly. Rozhodnutí uzavřít trolejbusové hnutí bylo vlastně předurčeno a 23. března 1973 byl pohyb zcela zastaven.

V Bombay existuje jakési muzeum Bestu, kde je vystaven model (možná i funkční) Bestí devítky https://www.bestundertaking.com/in/page.asp?i=146
Krátká recenze http://merwynsrucksack.blogspot.com/search/label/BEST%20Transport %20Museum
A tady je jediná mě známá fotka z provozu (podle stavu vozu tak druhý den provozu)[wink]
(to tedy i z Kábulu mám víc fotek) [wink]



(Příspěvek byl editován uživatelem george.)
Rem
Pátek, 29. března 2019 - 19:16:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1144
Registrován: 11-2008
Něco málo je ZDE
Část poruch se vyřeší přestartováním vozu. Zbytek vyřeší autogen.
George
Sobota, 30. března 2019 - 08:27:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1485
Registrován: 5-2002
Díky. To je opravdu málo, vyčmuchal jsem víc.[happy]
Zajímavé je, že i na stránkách mají víc o tramvajích (dokonce se chlubí nálezem nějakého vraku http://bombayrailway.blogspot.com/2009/09/replica-of-citys-last-s urviving-tram-is.html) než o trolejbusech. Po tramvajích je hromada fotek, BEST se chlubí že je provozoval, najdou se sem tam i koleje, ale trolejbusy jsou vždy zmiňovány jen tak okrajově.
Mimochodem, zajímavé je i toto https://www.youtube.com/watch?v=sPdztOh1kuc (jakési filmové městečko s tramvají).
A pak je zajímavý tento článek, hlavně ilustrační fotkou https://housing.com/news/bombay-hc-reserves-order-aarey-colony-me tro-3-car-shed/
Sobota, 30. března 2019 - 10:14:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 99
Registrován: 7-2017
Znova niečo z Lisabonu:

Primátor mesta potvrdil, že Carris v najbližej dobe vypíše tender na 15 nových električiek určených pre linku 15. Ich dĺžka ešte známa nie je, určite ale budú mať väčšiu kapacitu než už prevádzkované 24-metrové Siemensy. Odhadovaná cena je 45 miliónov €, dodanie je plánované na 2021, kedy by už linka 15 mala byť predĺžená z Algés do Cruz Quebrada (trať aj trakčné vedenie sú tam zachované, hlavnou prekážkou je dnes nedostatok vozidiel). Primátor ďalej potvrdil, že v ďalšej fáze skutočne plánujú výstavbu trate cez stanicu Santa Apolónia do Parque das Nações a následne až do Loures.

Okrem toho sa pripravuje aj predĺženie červenej linky metra - zo São Sebastião cez Amoreiras, Campo de Ourique do Alcântary (kde bude prestup na Fertafus) a odtiaľ povrchovo (?) cez Ajudu k nemocnici São Francisco Xavier. Neskôr sa linka predĺži ešte cez Miraflores a Linda-a-Velha do Cruz Quebrada.

odkaz
Pružinskij
Pondělí, 01. dubna 2019 - 13:09:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3523
Registrován: 4-2015
Ještě k tomu Charleroi, loni to tam vypadalo prakticky stejně, možná o něco hůře, protože ten průmysl tam musel zkrachovat ještě víc. Za mě určitě jedno z nejhnusnějších měst v západní Evropě. Působilo na mě jako nesourodý slepenec činžáků z 19. století, „paneláků“ a opuštěných továren proložený volně se rozpínající se rumištní vegetací. Že jsou některé čtvrti Bruselu vyloženě nebezpečné, netřeba připomínat. Ale je zajímavé, že vlámská část (Antverpy, Bruggy, Gent, Lovaň) je o poznání klidnější, čistější, holt Vlámové víc dbají na pořádek a bezpečnost. Vypadá, že tam mají i nižší míru imigrace.

O víkendu se ani nejezdilo k Monumentu, všechny soupravy obracely na Petrii (s I=30´). Bylo hezky, takže fotky parádní a i okolí kupodivu nevypadalo tak hnusně, jak to tam běžně bývá. Ale jinak děs běs. Kolem nádraží zelvuje opravdu výkvět lidské civilizace, to se snad nevidí ani v nás ve známých lokalitách.
West code was broken.

Pondělí, 01. dubna 2019 - 21:01:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 100
Registrován: 7-2017
Ešte doplním svoj post zo soboty - mesto odhalilo aj dizajn nových vozov:

Žeby už dopredu predpokladali výhru Bombardieru?

(Příspěvek byl editován uživatelem BHT.)
Úterý, 02. dubna 2019 - 18:52:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 908
Registrován: 3-2007
Rychlodotaz: Co tramvajového bych rozhodně mel vidět ve Vratislavi(Wroclawi)? Díky
Vokovice!

Anvilia *2007
Kejvačka
Neděle, 07. dubna 2019 - 00:12:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2367
Registrován: 10-2004
Korejská ústřední tisková agentura včera uvedla, že ve městě Wonsan v provincii Kangwon bude zahájen tramvajový provoz, pravděpodobně do 15. 4. 2020, do kdy má být dokončena turistická pobřežní oblast Kalma. O tramvajích padla sice jen drobná zmínka v textu o návštěvě soudruha KIM ČONG UNA na staveništi pobřežní turistické zóny, nicméně dle dostupných informací dosud jezdí tramvaje v KLDR jen v Pchjongjangu a v Čchongdžinu, takže ve Wonsanu by mělo jít o nově otevřený provoz.

http://www.kldr.info/2019/04/07/soudruh-kim-cong-un-vedl-stavbu-t uristicke-oblasti-wonsan-kalma/

"Poskytl cenné instrukce pro zlepšení oblasti, včetně (...) problematiky výstavby promenády, tramvajových tratí a cyklostezek pro pohodlí uživatelů,..."
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Fkam
Neděle, 07. dubna 2019 - 09:21:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3463
Registrován: 3-2011
Lze někde najít informace jak se do KLDR dostat ? Rád bych se tam podíval, ale letadlo je pro mě nemožná záležitost, rád bych vlakem z Ruska.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Neděle, 07. dubna 2019 - 12:12:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4650
Registrován: 4-2003
Fkam: Cesty do KLDR vlakem z čínského Dandongu jsou dostupné celkem běžně od vícero cestovek, které se na KLDR specializují. Zato přes hraniční přechod Chasan(Rusko)/Tumangan(KLDR) pouštějí turisty jen vzácně. Letos na podzim se však koná zájezd cestovky Juche Travel Services, který umožňuje začínat cestu do KLDR vlakem z Číny a končit právě vlakem do Ruska. Více viz odkaz.
Neděle, 07. dubna 2019 - 14:13:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 998
Registrován: 12-2009
Co tramvajového doporučit ve Wroclawi? Určitě linka 33 a 32, resp. jejich koncové úseky, které jsou nové. Jezdí tam české tramvaje a zastávky jsou hodně hezké.[happy]
GR
Pondělí, 08. dubna 2019 - 13:25:38  
Neregistrovaný host
Fkam - "Lze někde najít informace jak se do KLDR dostat?"

Fkame, mnohem, mnohem zásadnější je informace jak se dostat z KLDR. Celý, živý a zdravý.
https://www.lidovky.cz/svet/za-pokus-o-kradez-plakatu-dostal-amer ican-v-kldr-15-let-prace.A160316_074242_ln_zahranici_mct
Pondělí, 08. dubna 2019 - 20:32:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4651
Registrován: 4-2003
GR: Pokud člověk neudělá nějakou vyloženou kravinu, což byl případ toho Američana, tak není absolutně žádný problém. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Na druhou stranu svoboda pohybu, focení atd. je tam značně omezená, s tím je třeba počítat.
Úterý, 09. dubna 2019 - 13:52:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8020
Registrován: 6-2004
GR: Tak ono KLDR není v tomhle extra vyjimkou... Kolik dává za drogy Thajsko a další státy v oblasti? 50-60 let? A vzhledem ke kvalitě jejich věznic no nevím[proud]

Když vezmeme poslední roky, tak je možná bezpečnější cestovat do KLDR než do velkoměst západní Evropy, kde se tam něco bouchne a nebo tam běhá někdo s kalachem...
Ivoo
Úterý, 09. dubna 2019 - 19:13:42  
Neregistrovaný host
V Australském městě Newcastle otevřeli 18.2.2019 nový tramvajový systém. Více zde: http://dopravni.net/mhd/22435/australie-newcastle/#more-22435
Pružinskij
Středa, 10. dubna 2019 - 17:34:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3552
Registrován: 4-2015
Kolik dává za drogy Thajsko a další státy v oblasti? 50-60 let? A vzhledem ke kvalitě jejich věznic no nevím
Neuvěřitelně hloupý argument.
West code was broken.

Středa, 10. dubna 2019 - 19:09:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1324
Registrován: 1-2009
Drogy jsou sice blbý argument, ale Thajsko je kritizované po právu. Oni tam totiž mají urážku majestátu a za to se běžně dává i 15 - 30 let. Podobný trest vyfasoval jeden stařík, co posprejoval portrét bývalému thajskému králi. A jeho syn - současný král - je ještě na to citlivější. Když o něm někde řekne že je blbej pičulin, tak jde dřepět na těch plus mínus 20 let, král mu milostivě sníží trest na polovinu a všichni mu tlaskají, jaký to je lidumil.
Nebo Saudská Arábie - politický oponent Badáwí dostal stovky ran bičem milostivě rozložených do 10 exekucí, prodělal jednu.
Středa, 10. dubna 2019 - 22:00:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8694
Registrován: 5-2002
James bond: Zato v Evropě vám za výraz blbej pičulin jen odstřihnou internet. No jen tak dál, a za chvíli budeme blízko thajské cesty.
Fkam
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 07:47:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3464
Registrován: 3-2011
Nemam obavy ze bych se nevratil. Staci dodrzovat pravidla je vse OK. A tam mam jistotu ze na ulici nejaky cvok nezastreli par lidi apod
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Čtvrtek, 11. dubna 2019 - 09:38:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 738
Registrován: 7-2010
Pro zájemce, kteří se nebojí jet dál než do Drážďan [happy] Aktuální přehled provozu tramvají Tatra v Německu.

Provoz tramvají ČKD Tatra v Německu (k 31. 3. 2019)
http://mhd86.cz/2019/04/11/provoz-tramvaji-ckd-tatra-v-nemecku-k- 31-3-2019/

www.MHD86.cz[tramvaj] Dopravní magazín o městské hromadné dopravě. Dopravní akce. Komentáře, názory.
www.OMH86.cz[kecal] Osobní web vašeho oblíbeného komentátora.
Jef
Pátek, 12. dubna 2019 - 14:51:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5815
Registrován: 5-2002
Staci dodrzovat pravidla je vse OK. A tam mam jistotu ze na ulici nejaky cvok nezastreli par lidi apod

No jo, pravidla... jenomže pravidla v takovéhle zemi vyplývají z rozmarů diktátora, případně skupiny jednotlivců, a často se určují ad hoc podle toho, na koho narazíte. Já vím, v KLDR dostane každý cizinec skupinku "ochránců", kteří ho celý pobyt usměrňují tak, aby problém neměl. Ale právě proto se turistům mnohem volněji dýchá v těch zemích, kde občas "nějaký cvok někoho zastřelí" a kde je i vyšší běžná kriminalita než v (jistě zajímavé, ale nikoliv bezpečné) KLDR...
George
Sobota, 13. dubna 2019 - 18:57:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1490
Registrován: 5-2002
Hmmm tak tomu nerozumím. V zemi kde dostanu ochranku se mi nedýchá volně, zato v zemi kde mě jakýkoli magor může zabít se mi dýchá svobodně. No v KLDR je ten co mě může vypnout jen jeden a dobře známý, zatímco v takzvaném svobodném světě jich je mnoho a nejdou poznat.

No jo, pravidla... jenomže pravidla v takovéhle zemi vyplývají z rozmarů diktátora, případně skupiny jednotlivců, a často se určují ad hoc podle toho, na koho narazíte.

Nevidím rozdíl od situace v "civilizovaném světě". I tam pravidla definuje de facto skupina jednotlivců či diktátor (opozice). Viz Lex Babiš.[wink] A to tenhle jediný prosákl až mezi lid.

Ostatně v každé zemi kde nerespektuji pravidla můžu očekávat problém. Z jistého pohledu je třeba KLDR velmi benevolentní stát, protože tam například nemusí ženy chodit zahalené, můžu tam nosit nůž apod.[wink]

Jinak doporučuji zjistit si co definuje pojem diktátor. Není to ani Kim, nebyl to ani Kaddáfí a další.
Původem pojem diktatury pochází ze starověkého Říma, kde v případě mimořádných situací byl na půl roku senátem volen diktátor s neomezenými pravomocemi.

(Příspěvek byl editován uživatelem George.)
Jef
Sobota, 13. dubna 2019 - 20:58:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5816
Registrován: 5-2002
Hmmm tak tomu nerozumím. V zemi kde dostanu ochranku se mi nedýchá volně, zato v zemi kde mě jakýkoli magor může zabít se mi dýchá svobodně.

Takhle řečeno to asi zní divně, ale je to prostě tak.[proud] Miliony turistů skutečně neustále přijíždějí do oněch zemí, "kde mě jakýkoli magor může zabít". Bohužel jeden nebo dva z milionu turistů bývají skutečně "magorem zabiti" (což nezlehčuji, je to hnusné, ale naštěstí zatím takto málo pravděpodobné). Další turisté zahynou při všelijakých nehodách, přepadeních, požárech a tak, pořád se ale celé miliony vrací domů bez toho, že by si řekli, že příště musí jet na dovolenou do "bezpečí" nějakého despotického nebo vojenského režimu. Pod ochranu Kimových věrných se tak uchylují jen řádově stovky milovníků kuriozit nebo MHD. Proč po tom jeho ráji netouží aspoň třeba čínští turisté, kteří by nemuseli být pod vlivem "západní propagandy" a proti Evropanům by ani nemuseli mít takový problém s tím, že mají neustále tajné za zadkem?

Pojem diktátor se v běžném jazyce standardně používá pro vládce s neomezenou mocí nebo kohokoli, kdo podle svého rozhoduje o ostatních. Nevidím jediný důvod, proč bych ho tak nemohl používat taky. Kim je ukázkový diktátor - to se dá zpochbynit snad leda tím vaším ultrahistorickým výkladem, že diktátor existoval leda tak ve starověkém Římě.
A jak může být diktátorem opozice, tomu zase nerozumím já...
George
Sobota, 13. dubna 2019 - 22:27:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1491
Registrován: 5-2002
Protože opozice je schopná zrušit rozhodnutí lidu, i lidem zvoleného vůdce, jenom proto že to určitá skupina zvolená menšinou chce (což je opozice).[wink]
Jef
Pondělí, 15. dubna 2019 - 14:04:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5817
Registrován: 5-2002
Když moc "vůdce" 🤔 není neomezená, tak je přece diktatura pojmově vyloučená.
Pondělí, 15. dubna 2019 - 19:03:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4652
Registrován: 4-2003
Jef:
"Proč po tom jeho ráji netouží aspoň třeba čínští turisté, kteří by nemuseli být pod vlivem "západní propagandy" a proti Evropanům by ani nemuseli mít takový problém s tím, že mají neustále tajné za zadkem?"

Ale oni po tom touží! Myslím, že ze všech turistů do KLDR jezdí nejvíc právě Číňanů. Údajně je to z jakési nostalgie - to, jak KLDR vypadá teď, je hodně podobné Číně před ekonomickým boomem. Takže Číňané si tam zkrátka jezdí zavzpomínat na staré časy, kdy i jejich země byla chudá a zaostalá.
George
Úterý, 16. dubna 2019 - 09:35:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1492
Registrován: 5-2002
V tom se shodnem. Však také ani Kim ani Kaddáfí nemají a neměli neomezenou moc. Všude existovalo něco jako parlament, rada starších, či ústřední výbor.[wink] A skutečnost je taková že oba dva fungují/fungovali tak, že pokud se "zákonodárci" nebyli schopni dohodnout pak platí/platil názor "vůdce". On je de facto rozsoudil. A jen tak na okraj: žádný diktátor nemůže fungovat bez, alespoň částečné, podpory lidu. Zkuste se postavit na náměstí a prohlásit se za vůdce, jenž povede zemi k blahobytu. Odvezou Vás do nejbližšího ústavu pro choromyslné.
Pokud to budete křičet z tribuny a kolem Vás budou statisíce souhlasících, můžete se vydat obsadit svět.[wink]
Takže abych to uzavřel:pakliže v nějaké zemi je nějaké zřízení s kterým souhlasí více než polovina obyvatel, znamená to že druhá polovina by se měla přizpůsobit, to je demokracie. Nemůže menšina rozhodovat o většině. Samozřejmě, pokud tam je ropa, je to jiné (viz Kaddáfí, dokument Proč musel zemřít Kaddáfí, případně projev Kaddáfího v OSN, vřele doporučuji byť je to dlouhé).[wink]
application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document
Historicky projev Muammara Kaddafiho na Valnem shromazdeni OSN 23. zari 2009.docx (122.9 k)

A pokud z KLDR sem tam někdo uteče, ale jedná se o kusy zatímco valná většina zůstává, tak se tam asi moc špatně nemají. Ostatně i ČSSR utíkali lidé (už se neříká kolik se jich vrátilo), leč valná část zůstala, že?[wink]
Nehledě na to že valná část informací je mainstreamu, ale skutečné informace mají pouze ti kdo tam skutečně byli, třeba i vícekrát (Jenda z HK a spol či třeba Daniel Möschke který do i z KLDR jezdí pomalu každý rok bez problémů)[wink]. https://www.youtube.com/results?search_query=daniel+m%C3%B6schke.
Úterý, 16. dubna 2019 - 10:33:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2251
Registrován: 9-2005
A pokud z KLDR sem tam někdo uteče, ale jedná se o kusy zatímco valná většina zůstává
Předpokládám, že to bylo myšleno ironicky. Ono není divu, že ze země, kde bez povolení nesmíte jet ani do sousedního okresu a kde byly ještě do nedávna pláže lemovány ostantým drátem po elektrikou, a kde se na dodnes utíkající střílí, se málo utíká.
Východní Berlín kdysi ani přímo neovládal diktátor a museli postavit zeď, aby jim lidi neutíkali - tenkrát si dokonce podniky na Východě začali stěžovat, že nemohou udržet výrobu, když neví, kolik lidí jim zítra ještě přijde do práce.
Stejně tak po sjednocení Německa (kdy tomu původně východnímu už "hrozily" akorát masívní investice z toho západního) zažil východ masivní vylidňování.
Kdyby KLDR otevřelo hranice a dalo lidem volný pohyb, Severokorejci by hranice Jižní Koreje vzali takovým útokem, že by to co zažívala Evropa, byla v porovnání jen taková drobná vlnka.
Nabízím seriózní zaměstnání v oboru železniční zabezpečovací techniky v oblasti Praha. Stačí elektrotechnické vzděláni a řidičák, zbytek Tě už naučíme - napiš na mail pod nickem
George
Úterý, 16. dubna 2019 - 13:05:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1493
Registrován: 5-2002
Houmr: tohle je hodně těžké odhadnou, jak by se zachovali severokorejci po otevření hranic. Já se domnívám že by to šlo připodobnit k čechům po revoluci. Po obrovském boomu kdy všichni vyráželi do zahraničí, ať už na dovolenou či za prací (s vidinou lenošení u bazénu jako ve filmech), se situace zklidnila protože tam nelze socialisticky pracovat a kapitalisticky žít. Takže během relativně krátké doby se zase valná část spořádaně vrátila domů.Samozřejmě se situace po nějaké době opět otočila ale to bylo dané sociální politikou zahraničí. A už se opět pomalu otáčí zpět.
Je to jako (pardon za příměr) se zvířaty v ZOO. Po vypuštění na svobodu většinou uhynou, protože si neumí nic ulovit, mají zakrnělé instinkty, nevědí co jsou jejich predátoři atd. A to zvířata neřeší jazykové bariéry.[proud] A jak v přírodě, i mezi lidmi platí, že na špici je jen pár jedinců, zbytek pracuje a pracuje....[wink] Zkrátka pokud máš co jíst, kde bydlet, bezplatnou zdravotní péči, vzdělání a nechceš se neustále stresovat že chceš víc a víc, a zároveň si vážíš toho co máš, utíkat nebudeš.
Ostatní utečou a velká část se jich, po zjištění skutečnosti, zase vrátí což se taky od roku 1968 až do roku 1998 dělo i v čechách.
No a hlavně pokud by Korejci se zase sloučili, zmizel by jeden "nepřítel", mainsteam by neměl o čem psát, zanikl by ten zajímavý skanzen a pak už by to byla prostě jen Korea.[wink]

A Berlin:vidíš a to se NDR říká komunistická diktatura [wink] Ano, utíkalo se z Berlínaost do Berlínawest ale dnes už Ti nikdo neřekne kolik z těch co utekli se dobrovolně a rádo vracelo. Dokonce jsem se někde dočetl že tohle probíhalo i ze WestBerlina do OstBerlína, a těch lidí nebylo málo. Zkrátka každý má tu druhou stranu nějak zidealizovanou a pokud zjistí že to tak není, nebo o nějakou vymoženost přijde, tak se vrátí k tomu co měl. Stejně tak jako se lidé se vrací do zaměstnání z kterého odešli za lepším.[wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem George.)
Trupman
Úterý, 16. dubna 2019 - 14:12:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1592
Registrován: 12-2005
Vážení, nechcete do toho svého ráje odjet nejlépe hned? Pak totiž bude od toho vašeho spamu klid... [kladivo]
Moje dopravní fotogalerie na Phototrans
dopravopat
Úterý, 16. dubna 2019 - 15:12:57  
Neregistrovaný host
Hlavne si nezabudnite zvoliť KSČ do parlamentu. Znova...
Středa, 17. dubna 2019 - 06:55:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2252
Registrován: 9-2005
Vážení, nechcete do toho svého ráje odjet nejlépe hned? Pak totiž bude od toho vašeho spamu klid...
Neřekl bych, že to je SPAM, spíš jen OT diskuze. A byť není o MHD, tak si myslím, že si ji rádo přečte i víc uživatelů K-Reportu, já jsem si alespoň udělal obrázek o tom, jak někteří lidé (mimo známého Kejvačky), dle mého názoru zkresleně dokáží vnímat minulost, kterou zřejmě nezažili.

George: příměr Česka po revoluci není moc adekvátní. Jednak všichni byli plni optimismu, že totalitní režim skončil a bude líp, jednak se prakticky nikdo v zahraničí nedomluvil a málokdo měl nějaké vazby do zahraničí.

Naproti tomu KLDR versus Jižní Korea je něco jako východní a západní Německo. Jazyková bariéra, která se vytvořila jen vlivem více než 60-leté izolace je minimální, schopnost dřít od soumraku do soumraku je u dnešních severokorejců na rozdíl od Čechů v roce 1989 považováno za samozřejmost. Dodnes se mezi oběma tábory najdou rodinné vazby, v jižní Koreji je po levné pracovní síle stále poptávka.

Mimochodem argumentovat tím, jak málo lidí od roku 1968 uteklo z ČR je také mimo mísu - volný pohyb tu taky nebyl a ilegální překročení hranice bylo i u nás kriminalizováno a zbytek rodiny dotyčného by postihla dnešními slovy diskriminace. Doporučuji jedno muzeum, které vystavuje až absurdní předměty a způsoby, pomocí kterých se zoufalí obyvatelé ČSSR snažili dostat "na západ".

Proč myslíš, že totalitní a diktátorské režimy tak moc potírají právě emigraci a střeží své hranice víc směrem ven než dovnitř ?

Hlavne si nezabudnite zvoliť KSČ do parlamentu. Znova...
Právě aby se to nestalo, tak si myslím, že je potřeba o takových věcech diskutovat kdekoliv.
Nabízím seriózní zaměstnání v oboru železniční zabezpečovací techniky v oblasti Praha. Stačí elektrotechnické vzděláni a řidičák, zbytek Tě už naučíme - napiš na mail pod nickem
George
Středa, 17. dubna 2019 - 09:35:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1494
Registrován: 5-2002
Houmr: no zažil jsem minulost docela dlouho a nemám rád subjektivní hodnocení. Takže jsem se ptal i lidí starších z různého, dneska bychom řekli, názorového spektra (když na to dneska koukám tak vzorek to byl opravdu zajímavý:boxeři z Uhelných skladů, zaměstnanci OPBH, pár pinglů z pražských vináren, disidenti, vězeň z Jáchymova, pracovníci PZO, pár vexláků atd). Od tehdejších disidentů ( mám kamaráda který svého času běhal pravidelně běh politických vězňů a teď volí zásadně levici,(jo jsou to paradoxy pane Vaněk)[wink] jsem se také dozvěděl naprosto neuvěřitelné věci.O sponzoringu ze západu (pro jisté lidi) atd. Něco z toho pomalu vylézá ale bude to ještě dlouho trvat než vyleze celá pravda ( o JFK se taky neví nic[wink]).
Právě že vazby do zahraničí byly, a bylo jich docela dost. Byl jsem docela překvapen kolik lidí má a mělo nejrůznější vazby do kapitalistické ciziny. A s domluvou, poměrně dost lidí cestovalo mimo ČSSR na nejrůznější montáže, školení apod kde lidi získávali jak jazykové znalosti, tak kontakty. Mimochodem PZO obchodovaly nejen se zbožím ale i s pracovní silou. Archivy PZO (Centrotex, Polytechna, Strojexport, Škodaexport,Petrimex, Omnipol, Merkuria a další) čítaly statisíce jmen, a ti lidé museli umět mimo jiné i jazyk.

Od roku 1968 do roku 1998 opravdu uteklo spousta lidí, nezapomeň že normalizace začala až kolem roku 1971. Ovšem faktem zůstává že dost lidí se do té doby vrátilo, mezi roky 1972 - 1989 emigrovalo poměrně málo lidí. Po roce 1989 ta křivka strmě vyletěla, pak se to přestalo řešit.

Víš, právě proto že jsem tu dobu zažil, a bavil jsem se s různými lidmi, tak se domnívám že mohu tu dobu objektivně posoudit.

Proč potírají emigraci - dost často se snaží o emigraci lidé vysokoškolsky vzdělaní, kteří se domnívají že když emigrují budou se mít lépe. A teď si vezmi že do těchto lidí ty za vzdělání utratíš šílené peníze (ze státní pokladny) a místo aby si to ten dotyčný odpracoval tak Ti uteče. A můžeš vzdělávat dalšího.
Další skupina emigrantů je z úplného konce - flákači, kriminálníci atd. Pokud se nestalo to, že si vzali autobus plný rukojmích, tak je nechali klidně jet. Oni je rádi vrátili Němci nebo Rakušani. To unesené letadlo z ML taky Němci vrátili a únosce hned zavřeli a předali Čechům. Ostatně ten tzv. Vlak svobody, taky nebyl zcela jednostranný. Strojvedoucí , dle vzpomínek pamětníka, měl za sebou nějaký průšvih a hrozil mu kriminál, proto chtěl utéct. A všichni cestující se vrátili do ČSR.

Druhý efekt bylo že emigranti, v rámci senzace, byli vyzpovídáni novináři a ti si situaci tady dost upravovali. Podívej co dokážou napsat v bulváru. Vzpomínám jak kolega, jenž byl v 76 na školení v Dánsku, byl osočen jedním Dánem, že Češi jedí malé děti a on má malé děti takže se Čechů bojí. Zkrátka na obou stranách byly informační zdroje značně omezené(sousedky synovec, jehož kamarád zná někoho z vedlejší ulice, který slyšel o člověku, jehož kolega v práci slyšel o někom, kterému se to prý stalo).
Ostatně, když se vrátím zpět, o KLDR taky panovalo mínění že je tam hladomor, v noci nesvítí světla, auta nemají a spí se na špinavých matracích. A kdo tam byl ví že situace je úplně jiná.[wink]

Celkově: všem tzv totalitním režimům je vyčítáno, že lid nemá svobodný přístup k informacím. Ale když je má tak je stejně nevyužívá, tak co. A když má i jiné informace, tak jim nechce věřit.

Dopravopat: jako Slovákovi Ti může být poměrně jedno, koho si Češi zvolí do parlamentu.
A evidentně to vadí jenom tobě, ostatní Slováci lezou do Čech vesele dál. Hele řekl sis o to...[wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem George.)
Fkam
Středa, 17. dubna 2019 - 09:42:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3466
Registrován: 3-2011
Hlavně je nesmysl při cestování řešit politiku. To by člověk nemohl pomalu nikam vycestovat...která země je dokonalá a bez chyb......[uhoh]
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Trupman
Středa, 17. dubna 2019 - 10:53:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1593
Registrován: 12-2005
Víš, právě proto že jsem tu dobu zažil, a bavil jsem se s různými lidmi, tak se domnívám že mohu tu dobu objektivně posoudit.
Při vší úctě, toto je právě nesmysl. Právě, že jsi v té době a v tom místě žil a máš k tomu nějaký osobní vztah, tak to hodnocení nikdy objektivní nebude.

Proč potírají emigraci - dost často se snaží o emigraci lidé vysokoškolsky vzdělaní, kteří se domnívají že když emigrují budou se mít lépe. A teď si vezmi že do těchto lidí ty za vzdělání utratíš šílené peníze (ze státní pokladny) a místo aby si to ten dotyčný odpracoval tak Ti uteče.
To je ale drzost, že...? [happy] Tak on si ten nevděčník dovolí žít svobodný život!

Nevím, jestli v KLDR spí na špinavých matracích a mají tam hladomor. Podle výpovědi jedné mladší známé české koreanoložky (koreanolog ženského pohlaví [happy] ) tam nyní hladomor ve velké míře dost nejspíš není.
Co ale o KLDR určitě vím, tak že všichni severokorejští soudruzi podle oficiální propagandy vědí, že KLDR na MS ve fotbale porazilo Japonsko 7:0, USA 4:0 a Čínu 2:0 [happy] A to je ten nejtriviálnější příklad, co mohu nabídnout. Jestli někoho toto jednání imponuje a raději žije takto, než v "nebezpečné a tmářské a fuj-fuj neomarxistické" EU, tak prosím, soudruzi jej mezi sebou určitě rádi přijmou.

Ještě tu zazněl příklad o Danielovi Möschke - stačí si přečíst, co ke svým videím uveřejňuje za komentáře a je myslím každýmu, kdo nemá mozek vymytý Kimovou dynastií, jasný, že ty jeho "svobodné" návštěvy jsou vykoupeny dost těžkým zaprodáním se. Jeho materiály jsou úžasné, ale to šíření propagandy a dělání z lidí blbce, mi není ani trochu sympatické.
Moje dopravní fotogalerie na Phototrans
Jef
Středa, 17. dubna 2019 - 12:04:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5818
Registrován: 5-2002
Pokud se nestalo to, že si vzali autobus plný rukojmích, tak je nechali klidně jet. Oni je rádi vrátili Němci nebo Rakušani.

Kdy a kde třeba někoho "nechali jet", protože byl "flákač"? A koho vrátili, kromě extrémů typu ozbrojených únosců?
Napadá mě leda pootevření hranice v rámci "akce Asanace", kdy nepohodlné jedince chtěli naopak cíleně vytlačit. Tu a tam se někomu podařilo riskantně někde proklouznout, ale jinak stát vynakládal neskutečné náklady a prostředky na neprodyšné uzavření hranic - ano, zevnitř. Vlastní občany radši zastřelit než nechat "utéct".
Člověk byl podezřelý už jen tím, že se ke hranici blížil - čímž nemyslím jen mnohakilometrová uzavřená hraniční pásma, ale i třeba historky šotoušů, jak je vyslýchali jen proto, že jeli z Prahy do Českých Velenic vlakem přes Budějovice a ne Třeboň. Chtěli si projet jinou trať, ale bezpečnost v tom hned čula nějakou čertovinu...
George
Středa, 17. dubna 2019 - 12:16:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1495
Registrován: 5-2002
Trupman: při vší úctě, logicky, kdybych té době a v tom místě nežil tak si těžko udělám objektivní názor, ne? [wink]

Ve všech firmách platí, že pokud firma investuje do zaměstnance vzdělání, nebo školení má přímo ve smlouvě že po nějakou dobu musí ve firmě zůstat, aby se firmě zaplatila investice do vzdělání toho konkrétního zaměstnance dělá to Siemens, IBM atd). A on by si chtěl drze žít nějaký jiný svobodný život, u nějaké firmy která by ho nedejbože líp zaplatila. Není to náhodou to samé?

Výsledky fotbalu mě nezajímají, ostatně všechny státy si pravdu upravují podle svého. A že jim to místní soudruzi baští, je čistě jejich věc. Mám dojem že je jim to z valné části jedno.

DM: on poskytuje svůj pohled na věc, pohled člověka který tam byl(a ne jednou) a domnívám se že on má nejrelevantnější informace. A je zajímavé, že lidi kteří byli v KLDR, mluví úplně jinak než oficiální, svým způsobem taky propaganda.[wink]

Jef: pokud se jedná o vojenský prostor, tak armáda si ho hlídá, to je naprosto normální. Zkus si prohlédnout vojenský objekt v Prokopském údolí, či vyfotit ten divný kemp nad ním a také budeš šikanován vojskem. Co na tom že Tě zajímají třeba broučci tam žijící.[wink]
O útěcích přes hranice se dá vygooglit poměrně mnoho, i o lidech co byli zač. A pokud někdo ukradl auto aby ujel za hranice, tak byl patrně nejprve pronásledován za krádež auta....
Podle hesla dneska disident zítra president - představ si situaci z roku, dejme tomu 1980. Nějaké zarostlé induividuum Tě okrade o peněženku s doklady a klíče (od auta i bytu). Má peníze a tvou adresu i klíče. Dejme tomu že je to člověk který nechce nebo z nějakého důvodu nemůže pracovat. Odjede k tobě domů tam Ti kompletně ukradne vše cenné, naloží to do auta a bude se snažit odjet někam kde by se chytil. Čili západ. Pokud se mu to nepovede a je zadržen policií (tehdy samozřejmě VB) je to disident nebo obyčejný flink a zloděj? Pokud se mu to povede, dostane se přes hranice je to hrdina který utekl z komunistické diktatury?
A taková drobnost. Pokud vše prodá, založí si firmu a bude z něj , náhodou, vážený obchodník, je to správné že nechtěl žít v komunistické diktatuře ale toužil po životě ve svobodném světě? Sice za Tvoje peníze a problémy, ale on jinak nemohl?[wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem George.)
Trupman
Středa, 17. dubna 2019 - 12:31:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1594
Registrován: 12-2005
při vší úctě, logicky, kdybych té době a v tom místě nežil tak si těžko udělám objektivní názor, ne?
V tom případě je zajímavé, že co Čech, to objektivní a správný názor na situaci v západní Evropě, USA, KLDR, apod. i když tam nikdy nežili. [wink]

Není to náhodou to samé?
Ne, stát není firma a ani se tak nedá řídit. Stát nemůže omezovat lidská práva občana protože občanství si svobodně vybrat nemůžeme, firma si může klást podmínky a zaměstnanec může svobodně odejít.

...ostatně všechny státy si pravdu upravují podle svého.
Jistě, demagogie se všude v nějaké míře objevuje. Je už na každém jednotlivci, do kdy mu taková demagogie přijde ještě taková nepatrná a málo nebezpečná a kdy je to už za hranou našeho evropsko-kulturního selského rozumu.

on poskytuje svůj pohled na věc, pohled člověka který tam byl(a ne jednou) a domnívám se že on má nejrelevantnější informace.
Kim Čong-Un žil v KLDR takřka celý život, ale to neznamená, že jeho názory na život v KLDR budou pro mě relevantní. DM se ve svých komentářích, pokud si je račte přečíst, vyjadřuje už v onom stylu severokorejské propagandy. Já se jen mohu domnívat, že to je cena za benevolenci, kterou mu tam režim vyjadřuje.
Moje dopravní fotogalerie na Phototrans
Jef
Středa, 17. dubna 2019 - 13:05:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5819
Registrován: 5-2002
Ptal jsem se na to, jestli někdy opravdu komunisti někoho "nechali klidně jet" ven, protože byl "flákač a kriminálník" (příspěvek č. 1494). Což bylo tvrzení naprosto v rozporu s tím novým z posledního příspěvku - teď najednou se prý kolem hranic dělal takovej cirkus kvůli kriminálníkům.

A taktika, že k hranicím nepustím nikoho, protože co kdyby to byl kriminálník a chtěl utéct - to už rovnou můžu všechny preventivně zavřít do vězení, protože nějaký zločinec mezi nimi jistě bude. I když ono to tady takové vězení bylo, i když pohodlné (a pro mnohé hodně pohodlné).
George
Středa, 17. dubna 2019 - 13:10:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1496
Registrován: 5-2002
Trupman: ano každý člověk má svůj objektivní názor na zemi v které třeba ani nikdy nebyl.[wink]
Ale právě proto je třeba internet aby si od lidí kteří tam žijí názor upravil. Někdo si ho upraví, někdo stále věří masmédiím.[wink]

Ne, stát není firma a ani se tak nedá řídit. Stát nemůže omezovat lidská práva občana protože občanství si svobodně vybrat nemůžeme, firma si může klást podmínky a zaměstnanec může svobodně odejít.
No svým způsobem stát firma je. Občané jsou akcionáři, parlament je dozorčí rada, senát správní rada.
Stát musí prosazovat hlavně vůli většiny občanů. Stát nemůže omezovat lidská práva - no já mám právo chodit kde chci, to je základní právo na svobodu pohybu.[wink]

Stát nemůže omezovat lidská práva občana protože občanství si svobodně vybrat nemůžeme, firma si může klást podmínky a zaměstnanec může svobodně odejít. Ano jenom rozdíl je v tom co jsem zmiňoval výše. Stát nejprve vydal peníze za vzdělání a ten člověk pak utekl. Jediný rozdíl je v tom že firma Ti řekne kolik do tebe investuje a ty se buď upíšeš nebo odejdeš. Tomu se říká ochrana investic. Ale nikdo nikoho nenutil aby se více vzdělával. Dokonce, pokud se pamatuji to bylo přesně naopak.[wink]
A občanství si vybrat můžeš, dokonce můžeš mít víc občanství....

Hmmmm takže Ty dáš raději na informace od lidí kteří v té zemi nikdy nebyli než na informace typu JPP. Chm chm chm, to jsou mi věci.

Základ relevantních informací je ověřit si je nejméně ze tří nezávislých zdrojů, pak můžu získat opravdu objektivní informace. Samozřejmě čím víc informací tím objektivnější názor.
Evropsko-kulturní selský rozum - ten už se pomalu vytrácí vymýváním mozku masmédii.

A už končím, nebaví mě vysvětlovat věci na které lze přijít logickou úvahu případně googlením na netu..
George
Středa, 17. dubna 2019 - 13:29:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1497
Registrován: 5-2002
Jef: tak naposledy - SNB v několika případech dokonce doručila takového člověka přímo na hranice, problém byl v tom že druhá strana ho vrátila. Tyto informace bylo možné (sice složitě, a chtělo to číst mezi řádky, ale bylo možné) dohledat v archivech SNB. Pokud jsou dnes skartované(čemuž bych se nedivil, protože to není v zájmu všeobecné informovanosti) tak už to doložit nelze. Ale sem tam se objeví nějaký článek, kde je toto naznačeno.
Pokud někdo udělal nějaký závažnější trestný čin a bylo podezření že opustí republiku, aby se vyhnul trestu, pohraničníci měli logicky pohotovost.
Každopádně každý stát má území kam nikoho neprověřeného nepustí. Jsou to vojenské základny, velitelství, utajené objekty, strategické objekty, hranice atd. A je na každém státu jak řeší jejich ostrahu. Někde jen dorazí vojáček a vykáže mimo území (vojenský prostor Brdy, střelnice u Kunžaku), někde po vetřelci rovnou střílejí (Pentagon, Bílý dům). Někde to nechají úplně být (Pražský hrad).[wink]
Trupman
Středa, 17. dubna 2019 - 13:52:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1595
Registrován: 12-2005
Někdo si ho upraví, někdo stále věří masmédiím.
To mi připomíná tenhle vtip:
Rodiče v roce 2009: Nevěř cizím lidem na internetu!
Rodiče v roce 2019: EU nám chce zakázat písmeno Ř!!! Sdílej než to smažou!!
[lol]

Hmmmm takže Ty dáš raději na informace od lidí kteří v té zemi nikdy nebyli než na informace typu JPP.
Nebudu tady uvádět všechny zdroje s tématikou Severní Koreji, které jsem kdy četl nebo slyšel a které pochází od lidí, kteří v Koreji byli nebo se studiem Koreji seriózně zabývají. Mohu doporučit např. přednášky Niny Špitálníkové, studovala o té zemi několik let, pár měsíců tam pobývala a její rozhovory jsou dostupné i na internetech :-) Civilní a nenucené.

Rozhodně ale odmítám věřit lidem, kteří ve vší vážnosti tvrdí ve svých komentářích perly typu (cituji DM):
"Stydím se za západní svět, že nedokáže přijmout, že Severní Korea je trochu izolovaná!"
"Metro (v Pchjongjangu) je fascinující! Velmi čisté a disciplinované!"
"Stanice (metra v Pchjongjangu) jsou ty nejčistší, které jsem kdy ve světě viděl! Můžeme se od KLDR učit!"
"MHD v Pchjongjangu je modernější než v mnoha evropských městech!"
"Maršál Kim Čong Un započal mnoho pozitivních změn! (KLDR je) Velmi normální země!"
Moje dopravní fotogalerie na Phototrans
Středa, 17. dubna 2019 - 14:01:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2254
Registrován: 9-2005
A je zajímavé, že lidi kteří byli v KLDR, mluví úplně jinak než oficiální, svým způsobem taky propaganda.[wink]
V KLDR jsem byl a názor jsem si udělal. A věř, že k tomu hladomoru tam není daleko. Teď musím jet pryč, ale zítra se klidně rozepíšu.
Nabízím seriózní zaměstnání v oboru železniční zabezpečovací techniky v oblasti Praha. Stačí elektrotechnické vzděláni a řidičák, zbytek Tě už naučíme - napiš na mail pod nickem
Středa, 17. dubna 2019 - 14:29:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1293
Registrován: 5-2009
K uzavření hranic:
Bydlím asi 5 km u rakouských hranic a moje rodina tu má kořeny několik generací, tak mohu i z vyprávění mluvit.
V pohraničí v 50. letech zmizely ze silnic ukazatele kudy do které vesnice a jak daleko a na dopravních značkách Začátek a konec obce byl místo názvu obce text "uzavřená osada". Prý, aby znemožnili orientaci západním agentům. Po nějaké době soudruhům došlo, že pohyb lidí byl spíš opačným směrem, tak ukazatele a názvy obci obnovili.
Jef
Středa, 17. dubna 2019 - 15:26:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5820
Registrován: 5-2002
A občanství si vybrat můžeš, dokonce můžeš mít víc občanství....

Ano. Dneska to jde. Tehdy si člověk vybírat nemohl. Ani když by třeba byl připraven za svoje vzdělání zaplatit.
A historky o doručování československých občanů na hranice, aniž by to bylo s druhou stranou domluveno, ty by mě teda zajímaly podrobněji.