Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » „Vlára“ a okolí » Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 19. 06. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 19. 06. 2019

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 14. května 2019 - 22:55:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 729
Registrován: 1-2014
Aby AEX vynechal Holomóc i Přerov je ptákovina[crazy]
JD z Bylnice do Holomóca jsou 2hodiny, což ani autem nedáte, dál za něj už je ale pohodlnější Slovácký nebo Valašský ex, to je pravda.
Komis
Úterý, 14. května 2019 - 23:34:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 374
Registrován: 2-2019
Tak všechno je jednou poprvé. [biggrin]
Ostatně, nebyl by to první vlak, který v Přerově nestaví.
Středa, 15. května 2019 - 07:18:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19208
Registrován: 5-2002
Kol: Jízdy s náskokem do Prahy byly někdy též velmi zajímavé, 10-12 minut, žádný problém
To, že s tím nemá problém souprava ani ten náskokář, ještě neznamená, že tím nemůže vzniknout problém jinde - ať už v proplétání se po nulté nebo v dosud neuvolněné koleji na Hlaváku.
Nezbývá než doufat, že jsou na CDP šikovní a pokud by jim tím ten problém vzniknout měl, tak toho náskokáře dokážou umravnit...
Středa, 15. května 2019 - 07:42:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 285
Registrován: 7-2017
Haj: . . . . Není fíra jako fíra. Už jsem to zde kdysi psal. Cestoval jsem s rodinou do Prahy. V Brně na přestup bylo na pražský rychlík 5 min. Ten měl ale v poznámce "nečeká na žádné přípoje". Rychlík do Brna měl v nástupní stanici Slavičín 10 min.sekyru. Z vlastní zkušenosti jsem věděl, že po Kunovice či Veselí n/Mor. bude vlak načas.
Optimismus mě přešel, když jsem sledoval "technologii" jízdy. Fíra poctivě desetiminutovou sekyru dovezl až do Brna, kde nám pražský rychlík ujel. Dvě hodiny jsme si počkali na další, takže celkem v pohodě, ne? . . . . . . . . . [masinka]
Středa, 15. května 2019 - 13:39:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1672
Registrován: 3-2011
Ad Kolelac:Tak to mate pravdu,nekdo umi jezdit s čímkoliv za 2-3 měsíce a nekdo se nenauči jezdit za cely život,i takové jsem na dráze potkal,a zpoždění lze krátit,pokud je vule a zdrava dopravni cesta[wink],nedavno jsem sledoval jizdu R 957 s 371+5 vozy a z Prahy +27,v HK +11 a to si to pelasil po rozkopane 231[jidlo]Ale jak jiz bylo receno,musi se chtít[vypravci]
Sobota, 18. května 2019 - 20:01:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9864
Registrován: 6-2004
Kolelač:

neměl byste nějaký "závorářský" příběh z Vláry? Že tam těch Zv také bylo, Šumice apod.
Lidem dříve jistě nevadilo STÁT (z dnešního pohledu) dlouhé minuty před závorami, nikdo moc nikam nespěchal..


(Příspěvek byl editován uživatelem Fany.)
Sobota, 18. května 2019 - 21:52:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 326
Registrován: 3-2018
Fany: Lidem dříve jistě nevadilo STÁT (z dnešního pohledu) dlouhé minuty před závorami, nikdo moc nikam nespěchal.. A ještě O Smolíčkovi by nebyla?
Neděle, 19. května 2019 - 03:22:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 572
Registrován: 2-2011
Fany:
"Lidem dříve jistě nevadilo STÁT (z dnešního pohledu) dlouhé minuty před závorami, nikdo moc nikam nespěchal..
"
Vy máte opravdu talent.[ok] Věřím tomu, že lidé co zrovna někam jeli autem se těšili na to, jak si vklídku počkají u přejezdu a uvidí š-š-š-š, hu-hůů[masinka] Většina z nich si potom rozbalila dečky u kolejí, protože zážitek z toho čekání vyvrcholeného průjezdem [masinka] byl tak silný, že už nikam jet nechtěli a počkali si na to, jak znovu spadnou závory a pojede další vláček..[vypravci]
Neděle, 19. května 2019 - 11:32:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 698
Registrován: 10-2007
Nevím jak na Vláře, ale slyšel jsem jak to fungovalo na některých přejezdech v Brně, např. ve Slatině nebo Heršpicích (než to vyřešili mimoúrovňově). Troubení bylo běžné, častokrát se prý lidé k signalistovi dobývali s výhružkami, ať ty závory zvedne nebo... [angry] [bomba] [smrt]
www.BRŇÁK.net = vše o historii a vývoji brněnského železničního uzlu
Neděle, 19. května 2019 - 14:31:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2619
Registrován: 5-2008
Joe: Podobně v Holubicích , o Vyškově nemluvit, 20 minut žádné problém
Don Parmezano
Neděle, 19. května 2019 - 17:42:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9868
Registrován: 6-2004
Tak jistě jsem neměl na mysli žádná exponovaná místa, žádné exponované přejezdy, nervozní řidiče apod., nýbrž spíše ta Zv typu Záhorovice, Šumice apod., 70. léta... Nemyslel jsem přejezdy typu Prostějov, hl.n., kde bývaly i /nejen zde/ mechanické závory extra pro pěší, romantika... Inu, v dnešní hektické době nepředstavitelné! [wink]
Neděle, 19. května 2019 - 18:12:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 287
Registrován: 7-2017
Fany: . . . . Se závorami žádný příběh v rukávu nemám. Nevím jestli jsem to už vzpomínal, jednou jsem jel ze školy ze Šumperka večerním os.vlakem taženým Šlechtičnou. Po rozjezdu z Pitínské zastávky jsme po pár set metrech dost razantně zastavili. Vyhlédl jsem z okna, u mašiny stál kočí s bičem v ruce a o něčem se s lok. četou dohadoval. Po chvilce jsme potáhli s vlakem k přejezdu v oblouku, na něm stál koňský povoz. Jeden koník měl zaseknuté kopyto mezi temenem kolejnice a výdřevou přejezdu. Po kratším úsilí se lok.četě a kočímu podařilo koníkovu nohu se sevření osvobodit a za chvíli jsme pokračovali dál. Tehdy se ale jednalo nechráněný přejezd?
Druhou příhodou na chráněném přejezdu, byla srážka večerního os.vl. též taženého Šlechtičnou s Tatrou 111 na přejezdu před Bylnicí. V jakém stavu tehdy skončila Šlechtična č 135 či 139? netuším, ale trosky rozmetané Tatry strašily u přejezdu dost dlouho.
Na třetí příhodu moc rád nevzpomínám, měl jsem v ní částečně prsty i já. Jednou jsem jel z Topolčian režij od nákl. vlaku domů rychlíkem z N.Zámků. Ten ale měl na příjezdu v Topolčanech půlhodinovou sekyru. Rychlík tehdy vezl můj kamarád, kterého jsem měl jako kandidáta na fíru na zácviku já, tedy musím přiznat, že jsem jej vycvičil "k obrazu svému".
Šel jsem za ním na stanoviště, a řekl mu: Jak mně ujede v Teplé rychlík domů (na Brno) máš po chlebě. Odpověděl mi něco ve smyslu : Neboj sa.
Bošanskou stanicí, kde byly místně stavěné výměny proletěl rychl. 80 km./hod. Výpravčí ani nestačil vyjít z dopravy a odzdravit. Stejně tak jsme projeli i Rybany,Svinnou, Mních. Lehotu a Trenč. Turnou kde všude tehdy byly místně stavěné výměny a tudíž rychl. 40km./hod. Nezměněnou rychl.jsme pokračovali i do Trenčína.
Z Trenčianské Turné po Trenčín byla tehdy traťová rychl. 60km/hod. Kolega ale suverenně udržoval rychl. která překračovala rychl. 80km/hod. V půli cesty do Trenčína je silniční přejezd do leteckých opravoven, chráněný automatickými závorami. Na něj jsme "díky" získané rychlosti vjeli přesně v okamžiku, kdy ráhna začala padat dolů. Neměl jsem z toho dobrý pocit. I když už je to snad třicet let někdy si na to opět vzpomenu.
Do T.Teplé jsme tehdy přijeli jen s pár minutami. Na přestup na rychlík do Brna bylo ještě času dost.
Jinak vzpomínaný fíra byl svou "technologií" jízdy všoobecně známý, stal se dokonce i předmětem pravidelného technického školení. Vedoucí provozu tehdy o něm přednesl i poupravený vtip: Umřel farář, stál před nebeskou bránou ale nebyl vpuštěn. Důvod? Věřící při jeho kázání prý v lavicích podřimovali. Umřel fíra J.B. ten byl okamžiě vpuštěný do nebe. Svatý Petr mu sdělil: Keď p.farár kázal,všetci driemali, ale keď ty si Janko išiel s vlakom, všetci cestujúci sa modlili
Dnes už je i můj kandidát v důchodu, své "záliby" se až do odchodu na zasloužený odpočinek nevzdal. Vše je promlčené, takže netřeba nad tím meditovat ,mějte se . . . . . . . . . [masinka]
Pondělí, 20. května 2019 - 14:04:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 50
Registrován: 2-2018
přejezd u Družby v Uherském Brodě . hrůza hrůza ostuda no koment.... kolony až někam do .... A slysšel jsem prej Arriva tu od prosince ještě jezdit nebude .. Neví někdo o tom víc?
Pondělí, 20. května 2019 - 17:11:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 204
Registrován: 12-2010
železničář_všeho_druhu AEX čili vlaky arrivy jezdit po vláře budou, ale zde jde o autobusy zřejmě, tak to se uvidí, jak dopadne jednání ohledně dopravců na kraji. Slavní Bus-line L.K. to napadli přičemž ani nebyli osloveni. Jinak co se týče vlaků arrivy, tak na následné přípoje v bylnici směr Lideč jsem zvědav. už ted je otázka jak se popasují s přípoji od Rumburka směr Kolín a Praha v Boleslavi, kde vždy vlaky národního dopravce na sebe počkaly.
Trať 331-Zlínka ta přežije !
Pondělí, 20. května 2019 - 18:34:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 5-2019
Kolelač: Divím se, že vám ty nespuštěný šraňky tak leží v hlavě. Tak zkušený porušovač předpisů jako vy, by to měl bez problémů zkousknout.
Pondělí, 20. května 2019 - 18:47:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 9-2016

Evidence úsmyčných kolíků od instalace elektromechaniky (1939) patrně ve stanici dožije rekonstrukci na JOP.
Pondělí, 03. června 2019 - 09:42:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1812
Registrován: 1-2009
Nemá niekto z Vás viac informácií,čo sa má stať 15.6 v rokovaniach s Arrivou ? V diskusii na webu zdopravy.cz 2.6. tam niekto spomínal termín 15.6...[masinka]
Pondělí, 03. června 2019 - 21:30:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 101
Registrován: 7-2018
Žilinský kraj zveřejnil návrh GVD 2020. Na trati 120 je možno vysledovat průjezd Arrivy v úseku Tr. Teplá - Leopoldov. Uvažovaný Sp vlak Brno - Trenčín jsem tam nenašel. A mimochodem, ještě něco jsem tam nenašel, Valašské expresy Praha - Žilina. Tak nevím čím to je. Budou ukončeny v Púchově, či dokonce v ČR? Anebo se jedná o nějaké nedopatření? Nicméně jsem mohl něco i přehlédnout, proletěl jsem to jen tak narychlo, k podrobnému studiu se teprve chystám.

http://www.zilinskazupa.sk/sk/samosprava/urad-zsk/odbor-dopravy/d oprava/ramcovy-navrh-cestovneho-poriadku-zsk-gvd-obdobie-2019-202 0-pripomienkovanie.html
Úterý, 04. června 2019 - 06:46:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 734
Registrován: 1-2014
Brodensis:
Zdá se, že do ŽILINY budou v čase rekonstrukce trati zajíždět JEN okrajové spoje a ty tam jsou uvedeny.
Úterý, 04. června 2019 - 20:20:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 335
Registrován: 3-2018
Brodensis, Portáš: Ano, Valašské Ex kromě okrajových jen po Púchov. Sp do Trenčína na 99 procent nepojede, snad pojede aspoň Vlára jako nyní (ale jako mimosystémový Sp s projížděním i na 341), neb ani to není úplně jisté.
Sobota, 08. června 2019 - 11:51:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 168
Registrován: 6-2011
Dneska v dopoledních hodinách třívozový nehodový vlak v čele ČD 742 směr Veselí nad Mor. Nevíte někdo, co se kde vyvrbilo?
Jdi za štěstím!
Sobota, 08. června 2019 - 12:39:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 169
Registrován: 6-2011
Edit: nehoďák jede zpět na Brno s červeným katrem [happy]
Jdi za štěstím!
Neděle, 09. června 2019 - 15:43:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 56
Registrován: 2-2018
Chystá se teď někdy něco zajímavého co by mohlo Horní Vláru trošku oživit??
Komis
Neděle, 09. června 2019 - 19:58:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 412
Registrován: 2-2019
Nevíte někdo, jak plánuje Arriva prodávat na 341 od nového GVD jízdenky na osobáky? Vlastní pokladny, nebo jen internet a ve vlaku, nebo snad nějaká provize? Anebo prodej někde mimo žst?
Neděle, 09. června 2019 - 20:03:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6906
Registrován: 12-2011
Ve smlouvě by měly být uvedené místa pokladen, k tomu bude nový e-shop a nákup jízdních dokladů ve vlaku.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pondělí, 10. června 2019 - 17:43:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 7-2018
Ohledně staničního servisu, včetně pokladen, pojednává dokument č. 21. Na konci dokumentu je přehledná tabulka. Těžko lze předpokládat, že Arriva zřídí pokladnu v nějakém zapadákově, pokud to neukládá smlouva. Z vlastní iniciativy patrně nebude financovat pokladní, která si na sebe nevydělá. Možná se někde dočkáme automatů, ale vzhledem ke komplikaci se zrušením autobusové soutěže a odkladem zavedení IDS, nebude jejich zavedení asi příliš brzké. Zvláště pokud by automat měl být majetkem kraje a vydávat integrované jízdenky. Zbývá tedy prodej přes internet, u průvodčího, případně může být automat přímo ve vlaku.

https://www.hlidacstatu.cz/Detail/8675863
Pondělí, 10. června 2019 - 17:52:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 104
Registrován: 7-2018
Za nahlédnutí stojí i dokument 26 Odbavovací systém. Je ale potřeba vědět, že IDS ještě nebude.
Komis
Pondělí, 10. června 2019 - 21:59:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 414
Registrován: 2-2019
Nějak si to neumím představit, zejména u té starší generace. Ledaže by Arriva udělala nějakou hodně jednoduchou srozumitelnou appku pro běžné jízdenky na krátkou vzdálenost. Nebo ty automaty. Průvodčí to všechno přece nemůže pobrat.
Pondělí, 10. června 2019 - 22:05:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6910
Registrován: 12-2011
Těch pokladen na horní Vláře už dneska moc není a zvládá se to. Starší generaci to může být úplně jedno, koupí si jízdenku ve vlaku.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 11. června 2019 - 01:58:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 741
Registrován: 1-2014
Jedna z vyhod, ktere Arriva poskytuje je prave ta moznost koupit jizdenku ve vlaku, alespon tedy v expresu.
Úterý, 11. června 2019 - 05:11:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 343
Registrován: 3-2018
Portáš: Dokážete si představit, že byste provozoval ve stanici pokladnu a zároveň umožňoval prodej jízdenek ve vlaku bez přirážky?
Úterý, 11. června 2019 - 13:41:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1064
Registrován: 3-2006
Reportáž o naší jízdě Pragou RND nejen po stopách Ždánky

https://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=2033
Úterý, 11. června 2019 - 18:04:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 579
Registrován: 2-2011
Komis:
"Průvodčí to všechno přece nemůže pobrat."
Ano přesně tak, takže co se stane? Propad tržeb z jízdného..
Úterý, 11. června 2019 - 21:33:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 7-2018
Doporučuju všem, kteří tak ještě neučinili, prostudovat si uvedené přílohy smlouvy č. 21 (staniční servis) a 26 (odbavení). Zvlástě dokument 21 je velmi dobře čtivý. V tabulce na konci jsou i uvedeny stanice, kde má být pokladna a jak dlouho má být otevřená. Lze tam najit mnohá překvapení, ať již milá, nemilá, nebo neutralní. Mně překvapila např. stanice Bojkovice-město. To je dnes pouhé nástupiště a přístřešek bez servisu. Podle dokumentu by měla patřit do standardu 3 (12 hodin otevřená pokladna, úschovna zavazadel, WC, vytápěná čekárna), ale jen pokud bude vystavěna staniční budova. Jinak vnitrostátní pokladny mají být ve Staráku, Hradišti, Brodě, Kunovicích, Bylnici a Luhačovicích. Mimo Vláru např. v Lidči.

V dokumentu 26 je popsán Usměrněný nástup cestujících, což lze přeložit nepůjdu si sednout dokud mi průvodčí neprodá jízdenku.
Úterý, 11. června 2019 - 22:38:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 554
Registrován: 1-2014
Děkuju všem, co mi poskytli podklady pro moji Bakalářskou práci, dneska jsme ju úspešně obhájil a s ní státní závěrečnou zkoušku úspěšně složil.
Středa, 12. června 2019 - 20:52:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6914
Registrován: 12-2011
To si žádá alespoň symbolickou gratulaci. Na kterém ústavu jste studoval?
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 13. června 2019 - 09:41:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14515
Registrován: 12-2007
V dokumentu 26 je popsán Usměrněný nástup cestujících, což lze přeložit nepůjdu si sednout dokud mi průvodčí neprodá jízdenku.
V případě ČD to znamenalo něco jiného - povinnost nastoupit do konkrétního vozu v soupravě (a to bez ohledu na jeho zaplnění, jeho vhodnost/nevhodnost pro přepravu kočárků či kol; případně pak jeho vhodnost/nevhodnost pro nástup osob s pohybovým omezením s ohledem na počet schodů do vozidla).

Ta modrobuzerace typu "cestující bez jízdenky ČD či s IDS-jízdenkou jedině do 1. vozu (mj. nevhodného pro přepravu kočárků/kol; v případě, že 1. vozem byla hydra, tak vybaveného velmi strmými schody, na rozdíl od přípojného či řídicího vozu), jinak +40 Kč" (viz mj. https://www.youtube.com/watch?v=CNaWS_xu-yQ), nakonec existovala 3 roky.

Ovšem, v případě Zlínského kraje a Arrivy může ten "usměrněný nástup" mít jiná pravidla než co si stanovily ČD, a. s. již v roce 2012.
Čtvrtek, 13. června 2019 - 09:50:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 555
Registrován: 1-2014
V Pardubicích na dopravce.
Čtvrtek, 13. června 2019 - 16:31:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 106
Registrován: 7-2018
Doufám, že s tím usměrněným nástupem nevymyslí nějakou hloupou buzeraci a bude v tom jednoduché pravidlo, aby všichni rychle pochopili, kde mají nastupovat. Záměr je pochopitelný. Když někde nastupuje 5 lidí a dva si sednou dopředu, jeden doprostřed a dva dozadu, musí průvodčí zbytečně běhat po celém vlaku, aby všechny zkasíroval. Navíc se zvyšuje riziko úniku tržeb.
Komis
Čtvrtek, 13. června 2019 - 19:47:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 416
Registrován: 2-2019
Jsem na to každopádně zvědavý, ale třeba nás Arriva příjemně překvapí. [happy]
Pátek, 14. června 2019 - 06:47:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9887
Registrován: 6-2004
Brodensis:

ano, pokladny ve Vámi uváděných stanicích... kdo v nich? bude přetahování současných zaměstnanců čd nebo si "přinese" Arriva svoje lidi a "svoji výši odměny za práci" ?

Ale snad nebude cestujícímu určováno, do kterého vozu musí nastoupit?? V případě např. MHD v KM (a snad i v jiných městech) si na toto už cestující sice zvykli, ale to hrozí (v případě opaku) tak masívní úniky tržeb?



(Příspěvek byl editován uživatelem Fany.)
Priapos
Pátek, 14. června 2019 - 09:13:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1610
Registrován: 10-2012
Fany:
"Ale snad nebude cestujícímu určováno, do kterého vozu musí nastoupit??

"
Tato možnost je zvažována.
Pátek, 14. června 2019 - 15:41:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9889
Registrován: 6-2004
V tomto počasí spíše k vodě, ale přesto dám dva dotazy tzv. proti proudu času, snad pamětníci odpoví... díky předem [wink]

1) stanice Huštěnovice: vždy v historii nesla toto označení, byť je umístěna v obci BABICE? Proč to?

2) žst. KUNOVICE: která bývala před r. 1984 v této stanici přímá kolej? Ta čtvrtá (tehdy) pro lidi od budovy na ose Uherské Hradiště-Hradčovice?
Jedná se mi o dobu před vybudováním toho šturcu uprostřed žst. KUNOVICE
Vím, že od Veselí bývala oblouková výhybka na vjezdu do žst. a tato kolej byla po vybudování toho šturcu a tedy "zrušení" přímé koleje (podle mě) nově brána jako přímá...

díky za osvětlení všech souvislostí
Pátek, 14. června 2019 - 22:12:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2635
Registrován: 5-2008
Fany: byla to a je dnešní 1 Veselí -Teplá, "šturcová" 2 kolej byla pokračováním koleje z Hradišťa. "Kača" na ni vjížděla na "obsazenou" , neb se na ni dávala zátěž pro bumláky z Veselí do Teplé.
Don Parmezano
Neděle, 16. června 2019 - 01:02:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6921
Registrován: 12-2011
Tak to vypadá, že díky politikům ve Zlínském kraji žádný rozvoj osobní dopravy v podobě zahuštění provozu a spuštění IDS nakonec nebude, neb Valašsko údajně potřebuje svou krajskou nemocnici. Alespoň že ta Arriva bude. Podepisovat smlouvu později, zařízli by určitě v čele se soudružkou Gajdůškovou i to.

odkaz

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 16. června 2019 - 09:57:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 602
Registrován: 3-2005
intel-- borče, Gajdůšková není ani hejtman ani Ano ani lidovec... :-) běsníš u nesprávné perzóny..
Neděle, 16. června 2019 - 16:57:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 361
Registrován: 6-2009
No jo, to jsou dneska starosti, nebylo jako dřív, když byli na všechno lidi i peníze a nikdo to neřešil a všechno fungovalo [happy] Dnes v době neustálých redukcí a rušení co se zrušit dá je to bohužel smutný pohled na opuštěná nádraží bez dopravní služby, chátrající vybydlené budovy se zatlučenými okny a místo nich někde opodál jen nějaká nevzhledná plechová bouda...Dřív to na železnici "žilo", z cca. 50 stanic na Vláře bylo v 90tých letech jen 7 bez prodeje jízdenek, nádraží i zastávky víceméně udržované, výpravčí, pokladní, v oknech truhlíky s květinami, dnes po všem chcípnul pes, ale to je hold pokrok. Téma doby je zrušit, zredukovat, sjednotit vše barevně i architektonicky ať se vše podobá jako vejce vejci, viz. koridorové tratě [uhoh]
Neděle, 16. června 2019 - 17:16:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1796
Registrován: 4-2014
Trainfun - bývalo, dříve bylo jedno kolik se vynaloží finančních prostředků na nepřetržitou přítomnost výpravčích ve stanicích. Dnes vše řídí tržní hospodářství, takže se hledá cesta co k nejlevnějšímu provozu. Proto se všude montují dálkařiny, protože úspora finančních prostředků za výpravčí, signalisty a výhybkáře, pokladníky atd., je značná. A jak jsem již několikrát na káčku četl dráha (tedy SŽDC, ČDC, ČD) nejsou zaopatřovací ústav, který musí povině dávat práci tisícům lidí, tak jak tomu bylo před rokem 1989, kdy zde byla umělá přezaměstnanost. Takže nezbývá než se stím smířit.
Komis
Neděle, 16. června 2019 - 17:38:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 418
Registrován: 2-2019
Ode zdi ke zdi. Dnes to spíš vypadá na řízenou podzaměstnanost. [sad]
Neděle, 16. června 2019 - 17:47:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 362
Registrován: 6-2009
Já to samozřejmě chápu tyto aspekty, to byla spíše nostalgická vzpomínka na jakousi zašlou železniční romantiku. Nebo třeba i jízdní řády, dříve se dalo v jízdním řádu "číst", dnes je to celkem jednotvárná nuda - stejné soupravy, stejné řazení, stejné taktové časy, stejné názvy vlaků...Ale hold tak to prostě je no [masinka]
Neděle, 16. června 2019 - 17:51:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1797
Registrován: 4-2014
Trainfun - souhlas.
Neděle, 16. června 2019 - 20:01:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9895
Registrován: 6-2004
Nebo třeba i jízdní řády, dříve se dalo v jízdním řádu "číst", dnes je to celkem jednotvárná nuda - stejné soupravy, stejné řazení, stejné taktové časy, stejné názvy vlaků...Ale hold tak to prostě je [ok]

bývala radost jízdním řádem listovat, hledat si v různou denní dobu různá spojení, parááááda
Neděle, 16. června 2019 - 20:55:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 351
Registrován: 3-2018
Fany: bývala radost jízdním řádem listovat, hledat si v různou denní dobu různá spojení, parááááda Hrozně se mi stýská po době, kdy jsem všechny Os mezi Přerovem a Olomoucí musel mít napsané na papírku nebo jsem si musel zapamatovat x různých časů odjezdů. Dnes to všechno jezdí X.05, to je hrozná nuda, radši kvůli tomu ani nejezdím vlakem.
Neděle, 16. června 2019 - 21:21:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6924
Registrován: 12-2011
Dřív bylo líp, to je přece jasné.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Středa, 19. června 2019 - 09:42:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 604
Registrován: 3-2005
Mají pravdu, je to nuda,,,,zachraňují to aspoň trochu ti Skandinávci, Turci a tam dál...
Středa, 19. června 2019 - 18:23:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5537
Registrován: 12-2004
intelpetr: Navíc si myslím, že nádraží např. v Bučovicích, Nesovicích nebo Slavkově vypadá rozhodně líp dnes.

A taková díra v kladiva z Brna mezi cca 17:00 a 19:00 rovněž "nebyla k zahození". pokud si dobře pamatuju, tak potom jelo něco cca 19:40 a potom půlnočák.
Pro Slavkov to bylo jedno, tam se jezdilo autobusem , ale dál už to bylo "takový horší"...
Ale jistá romantika v tom byla, když vám dop. obslužnost do Bučovic zachraňovaly linky jako Brno - Žilina , nebo Brno - Bardějov[crazy]
U Os bývaly i více než dvouhodinové "ničehonejetí". Na takovou romantiku se vám dnes ovšem cestující veřejnost víte co....
Středa, 19. června 2019 - 18:54:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6927
Registrován: 12-2011
Ale třeba zase ráno jezdil rychlík s Krokodýlem[pozor] Nebo rychlíky s odporovými AB nebo spěšňáky s posprejovanými Bymáky. To byly časy...
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Středa, 19. června 2019 - 19:50:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 289
Registrován: 7-2017
Romantika. . . .která už se opakovat nikdy nebude.
V r. 1965 jsem nastoupil do učebního poměru jako mechanik motorových lokomotiv a motorových vozů v Šumperku.
Bohužel z našeho okresu jako jediný. Ostatní, kteří měli stejné zaměření začínali v SOU Valtice.
Byl to tehdy pro mě šok. Jako patnáctiletý jsem se ze dne na den ocitl ve 175 km vzdáleném, tehdy nepříliš vábně vypadajícím městě. Nakonec tak vypadaly všechna města i vesnice v bývalých Sudetech, Šumperk nevyjímaje. Pokud jsem tehdy na vycházce míjel postarší usedlíky, ti mezi sebou komunikovali výhradně německy. Navíc tam existovala i silná komunita cigánů a politických uprchlíků z Řecka.
Hned od prvého dne na internátu jsme měli tzv. "předvojenskou výchovu".Po čase jsem si ale zvykl i na ni, a později mi dokonce usnadnila život, třeba na vojně. Zatímco ta mi žádné problémy nedělala, pro synky, kteří do té doby nevytáhli "paty z domu" to byl doslova šok. Nejvíc ale tímto přechodem trpěli Pražáci.
Tehdy se ještě pracovalo a vyučovalo i v sobotu.
Domů jsem se dostal jednou za čtrnáct dní, kdy jsem do domova přijel v sobotu ve 20 hod. a zpět na učiliště jsem odjížděl v neděli na oběd.
Všechny tyto okolnost mě téměř donutily k tomu, že jsem byl rozhodnut "vzít roha" a vyučit se jinému oboru u nás doma ve strojírenském podniku.
Zanedlouho jsem si ale zvykl, našel na pokoji kde nás bylo 14 své kamarády.
Zanedlouho se i podmínky zlepšily tím, že byly zrušeny pracovní soboty a tím i výuka,
Pokud jsme sekali dobrotu, mohli jsme v pátek dokonce odejít i spíš z vyučování a použít vynikajícího spoje domů, který se dal nazvat romantickým a dnes neopakovatelným.
Ze Šumperka tehdy odjížděl Mos. vl. v 11:22 hod. Do Zábřehu jsme přijeli okolo 12 hod. Ze Zábřeha do Přerova jel R. č.32 s odj. 12:32 hod. Fascinovala mě vždy Bobina v čele 12-13 vozové soupravy, ze které při průjezdu kolem sálal horký vzduch. Určitě tehdy byla nucena překonávat sama sebe a ani fírovi na ní nebylo co závidět.
Do Přerova jsme přijeli ve 13:45 hod. kde bylo pět minut na přestup na zrychl. Mos.vl do Bojkovic s odj. ve 13:55 hod. Tento vlak byl sestavený ze dvou mot. vozů M262, mezi nimiž byly vloženy červené čtyřnápravově vozy s nějakými představky a hlavně byly vytápěny kamny na uhlí. Nakonec tyto vozy se objevují i ve filmu "Anděl na dovolené, či na horách?"
S tímto zrychl. Mos vl. jsem pokračoval do žst. Kunovice, odkud už pokračoval dále jako obyčejný Mos. vl.
V Kunovicích jsem počkal patnáct minut na rychlík od Brna, který se v oblouku před tratí objevil tažený Šlechtičnou vždy v 15:31 hod. Domů jsem se dostal okolo 16:15 hod. Není třeba asi připomínat, že tehdy tyto vzpomínané vlaky byly využité víc jak na 100%.
Cesta zpět na intr probíhala trošku jinou trasou. Z domu jsem odjížděl v neděli okolo 17 hod. os. vl. taženým jak jinak Šlechtičnou. V Kunovicich jsme přestoupili na legendární "Kaču" do Staráku.
Zde musím trošku odbočit. V této "Kači" se nacházel červený přípojný dvounápravový služební vůz s pokuřujícím komínkem. Jeho osádku, a o tom jsem dodnes přesvědčen tvořila vlakvedoucí ve dlouhém kabátu. Nikdy jsem tan nikoho jiného neviděl. Přísahal bych i dnes, že byla tehdy trvalým "inventářem" tohoto vozu.
Po přestupu ve Staráku a v Přerově jsme vystoupili v Olomouci, kde jsme chvilku promrzlí počkali na přistavení soupravy "dřeváků" Rybáků na čele s lok. ř.354 Všudybylku?
Tento vlak měl v soupravě krom dřeváků zařazený vždy plyšák-blešák. Uvelebili jsme se s kolegou v jednom z jeho kupé. Zanedlouho jsme se ve 22 hod rozjeli na další pouť, tentokrát ne přes Zábřeh, ale "vrchem" přes Uničov a Šternberk. Chvíli jsme s kolegou debatovali, pozorovali chuchvalce jisker i zasněžené vesničky v údolích pod námi, ale zanedlouho zmoženi pokročilým časem, tmou i teplem vyhřátého kupé tvrdě zaspali O to horší bylo probuzení průvodčím okolo půlnoci "Hoši vstávat konečná"
Jak se nám tehdy nechtělo do třeskutého mrazu, zdrhat městem do víc jak kilometr vzdáleného intru. . . . .[masinka]
Středa, 19. června 2019 - 20:27:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 290
Registrován: 7-2017
Pokr. . . . . Tehdy byly ještě v Šumperku mechanické návěstidla německého typu. Navíc při jízdě "vrchem" přes Šternberk a Uničov byla v malých, zpravidla dvoukolejných staničkách jedna zvláštnost. Do stanice se vjíždělo přímým směrem a ze stanice odbočkou, a nebo naopak. Nevím jestli se tam tato zřejmě též německá kuriozita zachovala podnes?
Pokud se nám nepoštěstilo chytit spoj domů v 11:22 hod. byli jsme nuceni použít pozdější spoj po 14 hod. Bylo vcelku jedno, jestli jsme jeli přes Zábřeh a nebo "vrchem", ono to vyšlo nastejno.
V Přerově jsme ale na další cestu použili páteční rychlík "Baník" jedoucí z Ostravy do Břeclavi
Též byl sestavený z vozů o počtu víc jak deseti, jejich osazenstvo tvořili rozjaření "baníci" vracející se po týdnu na odpočinek ke svým blízkým.
"Baníka" do Přerova dovezla "Bobina". Z Přerova jeho místo zaujalo úctyhodné "Mikádo" lok. ř.387.
Tak tento stroj mě vždy fascinoval průměrem svých obručí ale též i výkonem lok.čety.
Okolo 17 hod. jsme se pohli z Přerova. Zanedlouho jsme nabrali maximální rychlost. Soupravu vlaku tvořily tehdy vozy ř. "Bai" s nevyzpytatelnou brzdou "Knorr" (o čemž jsem se měl později možnost na vlastní kůži několikrát přesvědčit i já sám). Přes to fíra vždy dokázal zastavit v Hulíně, Otrokovicích i ve Staráku bez problémů na předepsaném místě.
Následoval přestup do "Kače" a přesun do Kunovic, kde už čekal sedmivozový Os.vl. se Šlechtičnou na čele a zavěrečný díl cesty domů. Ten byl ještě ale těsně před domovem zkrášlený pobytem v pitínské stanici, z důvodu křižování s Novozámeckým rychlíkem, vracejícím se ze své dlouhé cesty domů.
Bylo zvláštní poslouchat v tom podvečerním tichu občasné klapnutí kompresoru odpočívající Šlechtičny a vzdálený bublavý zvuk motorů dvaašededesátek při rozjezdu ze Slavičína a zdolávajících stoupání do km.142. poté zvuk na chvíli ustal, zanedlouho se rychlík prohnal kolem nás. okolo 20 hod. jsem se ocitl opět na chvíli doma . . . . . .[masinka]
Středa, 19. června 2019 - 20:40:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9900
Registrován: 6-2004
Kolelač: [ok]