Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Stavby v síti TEN-T » Archiv diskuse Stavby v síti TEN-T do 07. 07. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Stavby v síti TEN-T do 07. 07. 2019

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 29. června 2019 - 22:26:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8842
Registrován: 5-2002
Při jízdě do stoupání ztrácíš odpory na náraznících :-)
Neděle, 30. června 2019 - 07:00:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2187
Registrován: 12-2007
Na druhou stranu se ty tratě staví na staletí dopředu.
To platí niekde na rovine a na lokálkach, ale inak je to optický klam.

Všeobecne - keď sa povodné trate zdvojkoľajňovali, prečo sa to nepreložilo rovno na min. 160 km/h? Keď sa to potom elektrifikovalo, prečo sa to nepreložilo rovno na min. 160 km/h? Keď sa to potom modernizovalo/optimalizovalo, prečo sa to nepreložilo rovno na min. 160 km/h?
Tie paralely tam očividne sú.

Konkrétne napr. také Čelákovice majú periodu zásadnej prekopanosti cca 40 - 50 rokov a myslím, že generácia/dve po nás bude mať iné nároky ako my teraz a prerobí si to opäť k obrazu svojmu...

(Příspěvek byl editován uživatelem tratovak.)
Neděle, 30. června 2019 - 07:27:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2188
Registrován: 12-2007
Len pre zaujímavosť, Čelákovice v premenách času.

A onedlho tam budú, smerom na Lysú i Mstětice, preložky pred cca 80 rokmi preloženého...
Ythomas_ct
Neděle, 30. června 2019 - 22:50:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2760
Registrován: 10-2009
Ad TZ:

Já se pořád bavím o tomto kousku. O kolik si myslíte, že by se zvedl sklon, kdyby to nebylo přeloženo na 120, nýbrž cca 160+ km/h?
Já to nepočítal, ale jestli je to tak nějak, jak píše Petr, tak 10 a 12 promile rozdíl je. A ne úplně malý...

Mínus eliminovaný odpor z oblouku/převýšení.
Můžu se (znova) zeptat, proč tam furt cpete to převýšení? A když už jsme u toho, tak se zeptám. Pokud Vám někde vyjde narovnáním trati tunel, tak tam naopak přihazujete "k dobru" kolik promile?
Pondělí, 01. července 2019 - 00:35:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3312
Registrován: 5-2002
Ythomas_ct: Teď se přiznám, že zcela nechápu smysl diskuse o tunelu, když by tu žádný nebyl. Nicméně ano, v tunelu jízdní odpor roste - samozřejmě. "Vždycky" se dávaly 2 promile, ale to lze použít jen pro menší rychlosti (a zase u úplně pomalých vlaků nebo u větších profilů je to moc). Pointa?

S tím převýšením: Ono při jízdě s jeho přebytkem (či naopak nedostatkem, ale to v našem případě není relevantní) nedochází ke zvyšování jízdního odporu?
Pondělí, 01. července 2019 - 01:28:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19396
Registrován: 5-2002
TZ: Mínus eliminovaný odpor z oblouku/převýšení.
Tím bych se bez znalosti konkrétních čísel moc neoháněl - ono totiž dost záleží na (relativní) rychlosti průjezdu obloukem...

Ono při jízdě s jeho přebytkem (či naopak nedostatkem, ale to v našem případě není relevantní) nedochází ke zvyšování jízdního odporu?
No to právě záleží mimo jiné i na tom, jak velkej ten přebytek je. On totiž na pomalejší trati bude ten přebytek menší.
Když bychom předpokládali jako mezní (s převýšením 150 mm) oblouk pro V130 = 160 km/h, pak má osmdesátkovej náklad přebytek asi 80 mm. Pokud ale bude mezní oblouk na V130 = 120 km/h, pak ten samej osmdesátkovej náklad pojede s přebytkem převýšení jen asi 25 mm - a to je sakra znát...

PŠ: Jestlipak víš proč?
Protože tažná síla na asynchronce je hausnumero vytažený z modelu používanýho vektorovým řízením...? [proud]

Trat: Čelákovice v premenách času.
Hmmm, tak já pamatuju poslední tři podoby...
Pondělí, 01. července 2019 - 01:53:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8843
Registrován: 5-2002
Protože tažná síla na asynchronce je hausnumero vytažený z modelu používanýho vektorovým řízením...?

To to děláte docela blbě...

Nám to docela pasuje, byť jsem zatím vyhodnotil jen cca 100 vlaků a samozřejmě porovnal s klasickou fyzikou...
Pondělí, 01. července 2019 - 02:48:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3313
Registrován: 5-2002
Hajnej: Když bychom předpokládali jako mezní (s převýšením 150 mm) oblouk pro V130 = 160 km/h, pak má osmdesátkovej náklad přebytek asi 80 mm. Pokud ale bude mezní oblouk na V130 = 120 km/h, pak ten samej osmdesátkovej náklad pojede s přebytkem převýšení jen asi 25 mm - a to je sakra znát...
Jenže jsi zapomněl na proměnnou "poloměr", což je právě předmět debaty. Může být oblouk na 160 s menším převýšením, než (jiný) na 120 s vyšším - a pak může nastat stav, kdy přebytek převýšení je u "rovnější" trasy i přes její vyšší Vmax menší a tedy částečně vyrovnává nárůst podélného sklonu, způsobeného tímtéž narovnáním. :-)
Jestli je to případ jednoho nebo druhého diskutovaného esíčka kolem Praskoles nevím. Každopádně navrhuji se shodnout, že to prostě vypadá blbě, že když už je velká část úseku Stašov - Hořovice na přeložce, tato přeložka nebyla "méně zakroucená" a tedy jen s dost malými vícenáklady rovnou na nějakou snesitelnou rychlost. Někdy později by pak třeba mělo by smysl dále se zabývat věcmi jako obchvat Zdic nebo zkratka pod Kařízkem, a výsledkem mohla v budoucnu být salámovou metodou slepená docela rychlá trať. Když už se tedy do nějakého přeložkování (a docela velkého, dále viz Cerhovice) pouštět.

Závěrem si dovolím podotknout, že jsem spíš názoru, že ty přeložky měly být ještě menší (Hořovice - Praskolesy) až žádné (Praskolesy - Stašov), trať měla být za podstatně méně peněz (tunel Osek, zářez Bavoryně...) "revitalizována" s tím, že celkem vyhovuje ND a regiu a pro dálkovku řešit novou cca podle D5 (nebo třeba jinudy, ale zkrátka "prostě rovně" s velkými sklony). Těch 5 minut "nezrychlení" bychom oněch 20 let asi celkem snadno přežili. Rozhodně lépe, než že nyní jsme nuceni poslouchat úvahy o rušení územní ochrany VRT Beroun - Plzeň, protože přece tady už je "koridor hotov". Samozřejmě, elegantně se zbavit potřeby řešit vyústění tunelu od Prahy do Berouna "sjezdem" (nebo průchod VRT stanicí?) může mnohým vyhovovat. Budoucím generacím ale asi moc ne.
Pokud to teda celé není nějaká ještě vyšší hra na téma, že BEtunel bude pro ND a rychlou regionálku (vč. R16) na Berounsko, popř. i Rakovník, a ve vzdáleném výhledu se (bez řevnického sjezdu) udělá navíc k tomu ještě var. F pro Plzeň a Příbram. Pak jo, to by potom - až na ty finance - dávalo smysl.[happy]
Pondělí, 01. července 2019 - 09:45:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19400
Registrován: 5-2002
PŠ: To to děláte docela blbě
To neděláme my (je to těžký ubránit se omočit si, co? [wink]), ale to je docela fuk - lepší či horší provedení nemění nic na podstatě, že je to furt jenom model (dost závislej mj. na měření teploty rotorového vinutí).
Pondělí, 01. července 2019 - 09:59:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19401
Registrován: 5-2002
TZ: Může být oblouk na 160 s menším převýšením, než (jiný) na 120 s vyšším
Jo, to sice může, ale čekal bych něco takového spíš na lautr placce než v relativně členitém terénu.
Navíc jsem výslovně uváděl, že "mezní" oblouky uvažuji na obou trasách, takže nemá smysl oponovat (neodůvodněným) předpokladem, že na jedné z nich nebude (navíc ausgerechnet na té "odvážnější")...

přeložka nebyla "méně zakroucená" a tedy jen s dost malými vícenáklady
Méně zakroucená = delší, přičemž to "delší" obvykle znamená delší i nějaký ten násep či zářez. No a tělesa náspů a či výkopy zářezů lze aproximovat jehlanem, přičemž objem sobě podobných jehlanů (což s ohledem na přípustný úhel svahů v dané zemině lze důvodně předpokládat) jde s třetí mocninou lineárního rozměru.
No a třetí mocnina je dost velká mrcha na to, aby v člověku s technickým vzděláním vzbudila ostražitost střílet od boku floskule o "dost malých vícenákladech"...
Ythomas_ct
Pondělí, 01. července 2019 - 10:32:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2761
Registrován: 10-2009
Ad TZ:
Ono při jízdě s jeho přebytkem (či naopak nedostatkem, ale to v našem případě není relevantní) nedochází ke zvyšování jízdního odporu?
Ano, přebytek převýšení zcela jistě zvyšuje odpor z jízdy obloukem. Ale pokud se tady bavíme o trati, která je trasovaná zhruba na 120 až 130 km/h při nedostatku převýšení 100 až 130 mm, tak si myslím, že s přebytkem převýšení tam ani ty náklady (nebudou-li jezdit moc pomalu, což asi stejně nechceme) až tak moc jezdit nebudou. Konkrétní příklad: mějme R700 s převýšením 150 mm (což jsou tedy nějaké ty rychlostníky 120/125); náklad jedoucí 100 km/h zde pořád jede s přebytkem převýšení a pojede-li 80 km/h, tak to dává "jen" něco kolem 40 mm přebytku převýšení. Pak je otázkou, jestli se výrazněji projeví narovnání oblouků (zvětšení poloměru na přeložce), nebo tyhle nevelké hodnoty přebytku převýšení. Ohledně vlivu nedostatku převýšení na odpor z jízdy obloukem nebudu raději tvrdit nic, protože nevím. Spíš mám ale podezření, že v některých případech může rychlejší průjezd obloukem příslušný odpor do určité míry ještě zmenšovat...

...zcela nechápu smysl diskuse o tunelu, když by tu žádný nebyl. Nicméně ano, v tunelu jízdní odpor roste - samozřejmě. "Vždycky" se dávaly 2 promile, ale to lze použít jen pro menší rychlosti...
To jsem se pouze zeptal "mimo soutěž", když už přišla otázka přeložek obecně na přetřes; přístup "dycky dvě" se totiž už (konečně) jeví celkem nepoužitelně. ;-) Docela by mě totiž třeba zajímalo, kolik se uvažuje u takového EGBT (nebo něčeho obdobných parametrů) pro EC jedoucí 200 km/h. Já bych se možná nebál šacovat ten vliv tunelu někam na 7 až 10 promile...
Pondělí, 01. července 2019 - 16:08:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 334
Registrován: 9-2015
Hajnej: A jde ještě i o to, jestli výkopek ze zářezu půjde použít do násypů, případně, zda se z něj i získá nějaké kamenivo na výrobu štěrku, anebo se výkopek bude muset někam odvézt a uložit.
Pondělí, 01. července 2019 - 16:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8844
Registrován: 5-2002
ad Hajnej:
(je to těžký ubránit se omočit si, co? [wink])

Zrovna já na vaši adresu tak často nemočím, ale nemyslím si, že bych měl mlčet, pokud to, co vám z toho leze považuješ za "hausnumera".
Pondělí, 01. července 2019 - 17:17:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19412
Registrován: 5-2002
PŠ: nemyslím si, že bych měl mlčet, pokud to, co vám z toho leze považuješ za "hausnumera"
Asi takhle: jsou čísla, kterým člověk věří, jako například změřená rychlost, tlak vzduchu někde v pneumatickém systému nebo elektrické hodnoty v meziobvodu - to všechno totiž dávalo rozumné srovnání s nějakým etalonem (té jedné) příslušné veličiny. A tím "věří" mám na mysli to, že mě nijak neuráží deklarovaná přesnost v řádu procent nebo i promile.

No a pak jsou čísla, na která by člověk raději nepřísahal, protože pocházejí z nějakého výpočtu, do kterého vstupuje hafo veličin, z nichž u některých lze úspěšně pochybovat o jejich opakovatelnosti (kupříkladu rozměry vzduchové mezery elektrického stroje, že). No a tam už jsem moooc opatrnej, pokud někdo deklaruje přesnost lepší než řekněme 10%, protože pokud se něco takového někdy setkalo s cejchovaným měřidlem, tak to prostě až zas tak lepší nebývalo.

Speciálně k těm jízdním odporům a jejich "měření" údajem kN na mašině: zkrátka, není to zrovna metrologicky košer.
A to jsem ještě poměrně tolerantní jedinec a z metrologů si sám dělám spíš srandu, že jsou paranoidní (podobně jako zabezpečováci).
Pondělí, 01. července 2019 - 19:26:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 589
Registrován: 5-2013
P.r.a.: jsem na 74 vlacích v běžný pracovní den mezi Schwandorfem a Chamem, resp. 58 vlaky mezi Chamem a Furth im Wald

To nejsou počty vlaků, ale vytížení trati v procentech. Počty vlaků se dají nasčítat z obr. 5 (16 expresů, 36 osobáků) a obr. 7 (7 nákladních vlaků Schw - FiW, 6 nákladních vlaků FiW - Domažlice). Jak je vidět, rozsah nákladní dopravy modelují v Německu ještě mnohem pesimističtěji, než česká SP z roku 2014, podle níž mělo přes hranici ve variantě 4e jet denně 12 vlaků bez okýnek.
IMHO dokud si MD a BMVI nesladí noty v tak základních vstupech, jako je očekávaný rozsah provozu nákladních vlaků a provozní koncept osobní dopravy, tak se o žádných infrastrukturních počinech rozhodovat nedá. Ostatně bych čekal, že dotaz na soulad s německou stranou dostanou na Nábřeží ze strany EK s první žádostí o jakékoliv spolufinancování.

Vyloupl se tu ale další kamínek do mozaiky, proč IV. TŽK uspěl a staví se, zatímco jiné trati se potácejí od studie ke studii. Trať přes přechod Summerau/Horní Dvořiště totiž česká i rakouská strana na vládní úrovni považovaly vždy za srovnatelně důležitou (nikoliv nejdůležitější, ale ani zralou na odpis) a obě strany (v Verkehrsprognose Österreich 2025+ i v SP IV. TŽK) se celkem shodly i na očekávané výhledové nákladní poptávce přes hranici na úrovni zhruba 4 mil. čt/rok k roku 2025. Vidí někdo něco byť i jen vzdáleně podobného u Domažlic nebo Liberce?


kolik se vyčíslily náklady v Německu v těch třech posuzovaných variantách

Pozor, to jsou náklady za jiný rozsah sítě. Projekt 2-022-V02 zahrnuje trati Norimberk - Schwandorf - FiW Gr. a Řezno - Schwandorf. Studie spojení Praha - Mnichov zahrnula do nákladů úseky Freising - Řezno - Schwandorf - FiW Gr. a lokálku Cham - Bad Kötzting.


Gejza.L: Není chybou metodiky CBA, že se neumí dívat více dopředu?

Umí a dívá, už tu o tom psalo. Ale (1/1,05)^30=0,23...

CBA je poblouznění pozitivismem. Všechny přínosy stejně jako náklady nelze vyčíslit. Ve finále je to jen hraní se vstupy a metodami. Stačí je trochu přeskupit a to co nikdy nevycházelo vyjde a naopak

CBA je snahou vnést aspoň nějaký řád do rozdělování nedostatkových zdrojů (nejen finančních). Je to i obrana před namyšleností a bohorovností. Ale protože přesvědčení, že "stačí vstupy jen trochu přeskupit a vyjde cokoliv", v Česku naprosto převažuje i na oficiální úrovni, tak budeme navždycky blíž Balkánu než Bavorsku.

Hroch
[ok]
Pondělí, 01. července 2019 - 20:04:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1244
Registrován: 4-2009
K. A. F. :Vy víte moc dobře, že si ty čísla necucáme z prstu, koneckonců před měsícem Bundesministerium konečně vzalo ne vědomí podklady MD a naše, zjm dobře podložené společností METRANS RAIL. Po zkušenostech za poslední tři roky mám oprávněné pochyby nad čísly 'vládních úrovní', mimochodem na tom IV. koridoru jim zhavarovalo skoro vše, především uhlí. Nikdo příčetný v dnešní době a v té silniční konkurenci jaká je, nebude jezdit do kopce a z kopce, ale vezme to trs Břeclav /Hohenau. Proto Domažlice. A trváme tam na 29 párech /24 hod., protože to máme podložené. Obchodníci vědí jaksi věci lépe, než vedoucí i nevedoucí úředníci na středních článcích řízení 😉
Pondělí, 01. července 2019 - 21:26:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3642
Registrován: 5-2002
Obchodníci vědí jaksi věci lépe, než vedoucí i nevedoucí úředníci na středních článcích řízení 😉

Nicméně, pokud jim jejich prognózy nevyjdou, tak si umyjí ruce, řka, že se změnily výchozí podmínky působením vyšší moci (dtto teoretičtí ekonomové nebo spekulanti na burzách). Problém je v tom, že chcete investici z veřejných peněz, ale nenesete žádné riziko, když tu kapacitu nenaplníte.
Pozor, já vám to nevyčítám, to je obecný princip - stát staví a udržuje infrastrukturu (i) pro podnikatelské účely. Proto také vybírá daně. Ale státní měšec není bezedný (i když si to různí Tantinové a spol. myslí) a proto je třeba ty peníze vynakládat nějak přiměřeně... Těch natažených rukou, resp. "naprosto nevyhnutelně potřebných a důležitých" zájmů je mnoho.

Byl by nějaký zdroj dat, ze kterého vyšlo těch 29 párů za den?
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pondělí, 01. července 2019 - 21:27:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5590
Registrován: 9-2005
Na základě čeho DB Netz odmítá nepřetržitý provoz z České Kubice do Chamu? Jí je jedno, že na jednom přechodu do ČR je totální zácpa a druhý je v noci mimo provoz?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pondělí, 01. července 2019 - 21:34:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5591
Registrován: 9-2005
Johny11: Po elektrifikaci a umožnění pohodlné jízdy 700m dlouhých vlaků, zkrátka po uvedení tratí Praha - Řezno do stavu dle požadavků TEN-T část nákladních vlaků opustí jiné přechody. A vůbec se zvýší atraktivita trasy přes Kubici.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Ythomas_ct
Pondělí, 01. července 2019 - 21:46:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2762
Registrován: 10-2009
Ad Hajnej:

Speciálně k těm jízdním odporům a jejich "měření" údajem kN na mašině: zkrátka, není to zrovna metrologicky košer.

Asi takhle. Na tom měření jízdních odporů není košer daleko víc věcí, resp. náhodných vlivů schopných nezanedbatelným způsobem ovlivnit výsledky je tam na můj vkus až moc (od vlhkosti vzduchu a větry přes stav jízdní plochy kol a namazání nárazníků až po konstrukci koleje a to vůbec nemluvíme o konstrukci a technickém stavu vozidel nebo způsobu ložení nákladních vozů). Na druhou stranu k tomu lze přistoupit tak, že chyby (např. ty v "kN na mašině") jsou náhodného charakteru, takže v souladu se zákonem velkých čísel můžu předpokládat (nebo alespoň doufat), že hooodně dat mi nakonec dá "dobrá čísla". Která je samozřejmě i tak ve finále dobré ověřit... :-)
Pondělí, 01. července 2019 - 21:57:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5592
Registrován: 9-2005
Též rozložení hmotnosti podél vlaku hraje roli - různá intenzita najíždění okolků, různé rozložení a počet nedotýkajících se nárazníků při tažení vlaku.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pondělí, 01. července 2019 - 22:22:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8845
Registrován: 5-2002
že hooodně dat mi nakonec dá "dobrá čísla". Která je samozřejmě i tak ve finále dobré ověřit... :-)

Ono je to asi ještě o dost horší.
Zjistili jsme, že se občas pouze domníváme, jakou má vlak hmotnost. Přepravci dovedou být velmi kreativní [sad].

Jsem pověřen sehnat na vlečky dynamické váhy...
Pondělí, 01. července 2019 - 22:26:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3644
Registrován: 5-2002
Qěcy:
"Johny11: Po elektrifikaci a umožnění pohodlné jízdy 700m dlouhých vlaků, zkrátka po uvedení tratí Praha - Řezno do stavu dle požadavků TEN-T část nákladních vlaků opustí jiné přechody. A vůbec se zvýší atraktivita trasy přes Kubici."

Které? Kam, kterým směrem? Část vlaků, které nyní jedou přes Děčín? Potřebu alternativní trasy do Německa nikdo nezpochybňuje, ale Hamburk nebo Rotterdam tudy vozit asi není to pravé ořechové, leda v případě výluk v Labském údolí... No a přes Cheb nejezdí v zásadě nic.
Co to je "atraktivita trasy"? Jaká je potřeba vozit něco směr Mnichov nebo Pasov (- a dále, pochopitelně)? 29 párů denně?
Co to je "pohodlná jízda"? Budou se "bourat" kopce a odstraňovat úvrati? Vhodnost elektrifikace nikdo nezpochybňuje...
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pondělí, 01. července 2019 - 23:50:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19415
Registrován: 5-2002
J11: Problém je v tom, že chcete investici z veřejných peněz, ale nenesete žádné riziko, když tu kapacitu nenaplníte.
Bingo...!
Taky jim to nevyčítám, jen to (spolu)konstatuji.

PŠ: Zjistili jsme, že se občas pouze domníváme, jakou má vlak hmotnost.
No vidíš, a tohle jsem se ani neodvážil zpochybňovat.
Já to fakt s těma hausnumerama nemyslel až zas tak zle, jak to vypadalo - jen jsem chtěl naznačit, že ta čísla jsou asi tak o řád méně přesná, než jiná, která jsou na tom displeji vypsána taky - a což teprve rozdíl vzniklý po odečtení od jiného podobně (ne)přesného čísla...
Bugear
Středa, 03. července 2019 - 22:23:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3756
Registrován: 8-2005
Méně zakroucená = delší, přičemž to "delší" obvykle znamená delší i nějaký ten násep či zářez.
Zrovna v tomto případě ne, protože se překládaly dva protisměrné oblouky. V případě rovnější přeložky by tak stačilo vylézt ze stávající trasy teprve až někde za třetinou kratšího oblouku, což by následně spolu s kratší trasou vyšlo velmi podobně. Zároveň poměrně dobře kopíruje terén, takže ani u náspu by k zásadním změnám nedošlo (zvlášť když to srovnáme s tím, co se teď staví na IV. TŽK). Ale nic to nemění na tom, že by to zkrácení přidalo 1,5-2 promile, což by se v lepším případě muselo nějakým tím náspem či zářezem v navazujícím úseku kompenzovat.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Čtvrtek, 04. července 2019 - 12:07:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19424
Registrován: 5-2002
Bug: Zrovna v tomto případě ne
A "tento" je konkrétně který případ...?
Esíčko u Praskoles by se při rovnání přitáhlo blíže ke Kotopekám a násep by se zvýšil.
Dtto esíčko přes údolí Červeného potoka, tam by to nejspíš znamenalo i zbourání baráku...
Čtvrtek, 04. července 2019 - 21:15:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12903
Registrován: 8-2004
Johny11:
"Obchodníci vědí jaksi věci lépe, než vedoucí i nevedoucí úředníci na středních článcích řízení

Nicméně, pokud jim jejich prognózy nevyjdou, tak si umyjí ruce, řka, že se změnily výchozí podmínky působením vyšší moci (dtto teoretičtí ekonomové nebo spekulanti na burzách). Problém je v tom, že chcete investici z veřejných peněz, ale nenesete žádné riziko, když tu kapacitu nenaplníte.
Pozor, já vám to nevyčítám, to je obecný princip - stát staví a udržuje infrastrukturu (i) pro podnikatelské účely. Proto také vybírá daně. Ale státní měšec není bezedný (i když si to různí Tantinové a spol. myslí) a proto je třeba ty peníze vynakládat nějak přiměřeně... Těch natažených rukou, resp. "naprosto nevyhnutelně potřebných a důležitých" zájmů je mnoho."
Podepisuji.[happy]
Qěcy:
"zkrátka po uvedení tratí Praha - Řezno do stavu dle požadavků TEN-T část nákladních vlaků opustí jiné přechody. A vůbec se zvýší atraktivita trasy přes Kubici"
Mohu vědět - čistě ze zájmu - které přepravy a z kterých přechodů? Například... Děkuji.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Čtvrtek, 04. července 2019 - 23:10:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1636
Registrován: 7-2017
Hroch:
"

"zkrátka po uvedení tratí Praha - Řezno do stavu dle požadavků TEN-T část nákladních vlaků opustí jiné přechody. A vůbec se zvýší atraktivita trasy přes Kubici"Mohu vědět - čistě ze zájmu - které přepravy a z kterých přechodů? Například... Děkuji."

I kdyby Vám to pan Sládek a spol. naservíroval pod nos, tak řeknete, že si to vycucali z prstu a že tomu nevěříte… Nebo?
Pátek, 05. července 2019 - 15:21:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3657
Registrován: 5-2002
I kdyby Vám to pan Sládek a spol. naservíroval pod nos, tak řeknete, že si to vycucali z prstu a že tomu nevěříte… Nebo?

Lepší argument by nebyl? [satan]
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 05. července 2019 - 17:18:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1641
Registrován: 7-2017
Johny11: Ne, nebyl, protože se narozdíl od nich v tom byznyse nepohybuji a mohu vycházet jen z veřejně dostupných informací a subjektivního pozorování - ale holt když úředník narozdíl od podnikatele má nulovou zodpovědnost, tak pak je to těžké. Viděl jste někdy D5 za Plzní? Viděl jste někdy, jak vypadá Děčín/Bad Schandau? Chcete tvrdit, že se toho do Bavorska vyváží málo? Nebo na čem zakládáte protiargumenty? Zatím jsem slyšel jen nenávistný křik, že Donau-Moladu je mokrýšotosen a ŽESNAD lže, nic víc.
Pátek, 05. července 2019 - 17:22:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6956
Registrován: 5-2002
Vždyť už se řešení našlo - viz lokomotivy lodí ... [proud]
Pátek, 05. července 2019 - 17:24:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1643
Registrován: 7-2017
H_k: Věřím, že kdyby tomu vyšla CBA stejně jako DOL, tak se toho místní chytnou a tlačit to budou… [crazy]
Pátek, 05. července 2019 - 17:50:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12905
Registrován: 8-2004
Tantin27:
"Ne, nebyl, protože se narozdíl od nich v tom byznyse nepohybuji"
... přesto máte neodolatelnou touhu reagovat, ač dotaz nebyl určen Vám a nic konstruktivního k němu nemáte.
Tantin27:
"Věřím, že kdyby tomu vyšla CBA stejně jako DOL, tak se toho místní chytnou a tlačit to budou…"
Kdo tu na K-reportu tlačí DOL? Nebo jen šíříte fake news?
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 05. července 2019 - 17:56:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1644
Registrován: 7-2017
Hroch:
"Tantin27:
"Ne, nebyl, protože se narozdíl od nich v tom byznyse nepohybuji"... přesto máte neodolatelnou touhu reagovat, ač dotaz nebyl určen Vám a nic konstruktivního k němu nemáte.
Tantin27:
"Věřím, že kdyby tomu vyšla CBA stejně jako DOL, tak se toho místní chytnou a tlačit to budou…"Kdo tu na K-reportu tlačí DOL? Nebo jen šíříte fake news?"

Ad 1) A kde vy něco konstruktivního proč je nákladní doprava ŽESNADu nerealistická máte vy?
2) Tím jsem nešikovným způsobem chtěl spíš naznačit, že paskvily typu 4e tu mají velkou podporu, kdežto pořádné řešení ne, protože se zdá „moc velkorysé“ a „nevhodná čísla vylhaná“. DoL tu nikdo (doufám) netlačí, ale jiné paskvily tu jsou obhajovány dlouhodobě (4e vámi třeba).
Pátek, 05. července 2019 - 19:23:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1245
Registrován: 4-2009
Nehadejte se😉 Většinu z těch 29 párů tvoří vlaky METRANS Railu, který měl ještě před vznikem ŽESNAD.CZ zpracovaný výborný analytický materiál, který mělo k dispozici už před rokem 2016 MD ČR a my ho jen přejali a další vlaky dodaly podobným způsobem, ale už přes nás, ještě ČDC, IDSC, AWT a Unipetrol Doprava. Postupně se chystají i další.
Pátek, 05. července 2019 - 19:30:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1246
Registrován: 4-2009
Já jsem teď docela rád, že o tyto materiály před měsícem poprvé projevilo zájem BMVI a bude se jednat. Pro všechny - opravdu nemáme potřebu a zájem si vymýšlet, snažíme se vystupovat pokud možno seriózně a fungovat ještě řadu let do budoucna. Taky k čemu by nám to asi bylo dobré, že...
Pátek, 05. července 2019 - 20:21:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 52
Registrován: 6-2019
Jasně, nemáte potřebu. A ty počty přes Vojtanov vznikly někde jinde, že jo.
Hele, K. A. F. má pravdu.
احمد شاه مسعود
Pátek, 05. července 2019 - 20:22:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19431
Registrován: 5-2002
T27: Zatím jsem slyšel jen nenávistný křik
Myslím, že by sis měl doplnit vzdělání ohledně emocí - nenávistný křik je něco krapet jiného než pochyby.
Pátek, 05. července 2019 - 21:56:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3658
Registrován: 5-2002
Tantin27:
"Johny11: Ne, nebyl, protože se narozdíl od nich v tom byznyse nepohybuji a mohu vycházet jen z veřejně dostupných informací a subjektivního pozorování - ale holt když úředník narozdíl od podnikatele má nulovou zodpovědnost, tak pak je to těžké. Viděl jste někdy D5 za Plzní?"

Tak podívejte - subjektivní pozorování není metoda, pokud není objektivizovaná. Po D5 jezdím cca jednou za dva týdny do Regensburgu. Vadí mi na tamním provozu spousta věcí, ae to není téma tady a teď.
Myšlenka, že úředník nemá odpovědnost je vylhaná a výsledek vymývání mozků určitou propagandou. Koneckonců o té infrastruktuře nerozhodují úředníci, ale politici - volení (poslanci) nebo jmenovaní (ministři) Podnikatel podniká na svoje riziko a odpovědnost, ale vy jste si jaksi nevšiml, že ŽESNAD není podnikatelský subjekt, ale lobbistické sdružení (to není pejorativní, ale faktické pznačení), které opravdu neponese odpovědnost za to, když se jejich předpoklady nenaplní, ale politici na jejich základě rozhodnou.

Viděl jste někdy, jak vypadá Děčín/Bad Schandau? Chcete tvrdit, že se toho do Bavorska vyváží málo? Nebo na čem zakládáte protiargumenty? Zatím jsem slyšel jen nenávistný křik, že Donau-Moladu je mokrýšotosen a ŽESNAD lže, nic víc.}

Ukažte mi konkrétní čísla (z veřejně dostupných zdrojů), kolik a čeho se vyváží do Bavorska a kolik to naplní vlaků. Nejlépe JVZ [proud]
A nenávistný křik tu provozujete vy, protože si někdo dovoluje nesouhlasit s vašimi hysterickými výlevy a neustálým, nepodloženým, osočováním jakýchsi "úředníků", které jste si personifikoval do nicku Hroch.

Takže si dejte studenou sprchu a froté ručník, pokud chcete, aby s vámi ještě někdy někdo diskutoval. A naučte se přijímat argumenty. Zatím spíše připomínáte fanatika, který si stojí za svým, ať se děje, co se děje.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 05. července 2019 - 22:23:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5594
Registrován: 9-2005
J11: Proc požadujete JVZ? Víte, že trasování a údaje o zasilkach jsou obchodním tajemstvími? A tak když mi zástupce metransrailu kdysi tvrdil, že mají obrovsky problém projet nexakem z Uhříněvsi do schwandorfu tak,aby se vyhli nočnímu klidu na německém úseku, tak si to taky vycucali?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pátek, 05. července 2019 - 22:47:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1646
Registrován: 7-2017
Johny11: Předložil jste jen hromadu slovní vaty bez argumentů, ale zkusím to ještě jednou, třeba mi potom nějaký argument konečně předložíte.

Materiál k SP (i těch od METRANSu) je veřejně přístupný/získatelný ve studii proveditelnosti. Hystericky bych mohl jen odkázat UTFG/RTFM, ale budu aseritivní (via §106):

1) Něco málo už během původních jednání před nynější ASP v době, kdy byla intenzita ND menší než dnes, za pouhého jednoho dopravce, byť význameného:





2) Zmiňované dopisy k ND (upozorňuji na dataci 2013, od té doby se dost věcí změnilo směrem nahoru, vizte mmj. ročenku MD od té doby [uhoh]):





Poznámka:
3) Související čísla EER k Praha - Plzeň (původní stopa):
ERR 9 (slovy:DEVĚT) %. Opravdu by velkorysejší řešení nemělo ještě výraznější efekt (porovnejte s původními čísly v r. 2010).
Otázka na přemýšlení: Jak se změní ERR stavby, když začne jezdit násobek vlaků?
Otázka 2 k přemýšlení: Proč to nešlo hned?



Doslov:
Fanatik možná (už i) jsem, vadí mi, že ať se koukám kolem kamkoli, snad nikde neplánují ve střední Evropě mrvit TEN-T trať takovým stylem, jako se to plánuje/plánovalo, doufám, na Domažlice. Představa, že by se v ČR postavila nová stanice aspoň typu Kraków Gł. mi přijde neskutečná…

Ono Hroch totiž skutečně některé ty věci (spolu) anti-argumentuje podle některých nepřímých vyjádření nejen na diskusích, proto ta personifikace…

To, že o infra defacto nerozhodují úředníci je obecně rozšířený omyl. Doporučuji dokumentární sérii BBC – Yes, (Prime) Minister. Z pozici ministra neovlivníte okamžitě skoro nic (CK MD), protože služební zákon a setrvačnost. Ministr je primárně manažer, ne implementátor. A řešící strategii infrastruktury jsou pořád stejní, proto se nikam nehneme. Akorát jsou všichni překvapení, že jsme už letos na úrovni počtu cestujících na roky ~2034, ale jen velmi málo se bez vnějšího tlaku úměrně mění vstupy na přípravě dalších staveb…
Pátek, 05. července 2019 - 23:44:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2470
Registrován: 8-2010
ad Tantin27:
Související čísla EER k Praha - Plzeň (původní stopa):
Přiznám se, že mi trochu uniká...[coze], proč sem "zatahujete" i ekonomické hodnocení Praha - Plzeň za situace, kdy investiční akce s názvem "Modernizace trati Plzeň - Domažlice - státní hranice" má svoje vlastní ekonomické hodnocení, které je v současnosti již neaktuální a bude opětovně přepočítáno v rámci aktualizace vlastní SP - viz níže:

Zdroj: Posuzovací protokol k SP ze dne 06/06/2015
Pátek, 05. července 2019 - 23:56:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1647
Registrován: 7-2017
PRA: Protože jedna stavba a její výsledné hodnocení nutně závisí na druhé (tunel Beroun + Domažlice; jedno bez druhého nevyjde).
Sobota, 06. července 2019 - 00:26:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6958
Registrován: 5-2002
Nejlépe JVZ

"JVZ" jsou jako "víc vlak" ?

Mmch co vůbec vlečka Evobusu v Holýšově, spojení na západ je tak super že padlo i tohle?
Sobota, 06. července 2019 - 11:11:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1247
Registrován: 4-2009
Ahmad Šád Masúd: Viz Tantin27 příspěvek 1646. Podklady přímo od METRANS Rail. Opravdu si nevymýšlíme. Ale myslet si samozřejmě můžete, co chcete.

K.A.F. má samozřejmě pravdu ve spoustě věcí, je to i podle mě uznávaný odborník na infrastrukturu, nicméně přepravní odhady a prognózy bych raději nechal na jiných, spíše obchodních entitách, spolupracujících s dopravci. Na to si netroufám ani sám (a to jsem dělal x let obchodníka na železnici a dokážu si sám pro sebe odhadnout s nějakou mírou, spíše menší, pravděpodobnosti vývoj), protože je to velmi těžké. Proto se neustále sami ptáme a neustále průběžně aktualizujeme.
Sobota, 06. července 2019 - 13:13:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12908
Registrován: 8-2004
Tantin27:
"kde vy něco konstruktivního proč je nákladní doprava ŽESNADu nerealistická máte vy?"
A kde píšu něco nekonstruktivního k tomuto tématu? Dokonce bych se měl zeptat, kde píšu něco o tom, že je nákladní doprava ŽESNADu nerealistická...
Pokud narážíte na můj souhlas s Johnym11, tak ten opravdu není o reálnosti/nereálnosti, ale o víře nebo odpovědnosti. To není totéž, ale jak píše Hajnej, Vy máte v různých pojmech často dost zmatek.
Tantin27:
"DoL tu nikdo (doufám) netlačí, ale jiné paskvily tu jsou obhajovány dlouhodobě (4e vámi třeba)."
Já tu nic netlačím (koneckonců, proč bych měl). Že Vám vyvracím Vaše nesmyslné argumenty přeci neznamená, že něco tlačím. To Vy máte černobílé vidění světa (kdo nadšeně nekývá je nepřítel). Už jsem Vám to tu tuším minimálně jednou psal. Zaznívají tu (v drtivé většině od jiných) rozumné argumenty z různých úhlů, na které není potřeba reagovat.
Tantin27:
"Ono Hroch totiž skutečně některé ty věci (spolu) anti-argumentuje podle některých nepřímých vyjádření nejen na diskusích, proto ta personifikace…"
S čímkoliv v širokém okolí Plzně (nad čím tady spolu obvykle debatujeme) nemám naprosto nic společného.[nene]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 06. července 2019 - 15:16:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1648
Registrován: 7-2017
Hroch:
"Tantin27:
"kde vy něco konstruktivního proč je nákladní doprava ŽESNADu nerealistická máte vy?"A kde píšu něco nekonstruktivního k tomuto tématu? Dokonce bych se měl zeptat, kde píšu něco o tom, že je nákladní doprava ŽESNADu nerealistická...
Pokud narážíte na můj souhlas s Johnym11, tak ten opravdu není o reálnosti/nereálnosti, ale o víře nebo odpovědnosti. To není totéž, ale jak píše Hajnej, Vy máte v různých pojmech často dost zmatek.
"

Budiž. Přistoupím tedy na chvíli na to, že máte pravdu. Potom mi prosím vysvětlete, kde je
Hroch:
" Tantin27: odpovědnost"
SŽDC. Ta má za povinnost zajišťovat provozuschopnost dráhy (našlo by se několik případů, kde to neplní), ale má také za povinnost zajistit dostatečnou kapacitu dopravní cesty (a v opačném případě konat - nekoná, 010 v realitě mluví sama za sebe), dokonce se dá najít několik případů, kde se zneužívají evropské peníze - například velice drzé tvrzení, že Pečky - Velim opravou přestanou být úzkým hrdlem… [crazy] [kladivo][ko]

SŽDC odpovědnost snad nemá? Pokud vím, tak ano. Jak je tedy nynější stav 010 možný, pokud se chová odpovědně? Není to spíše náhodou tak, že dopravci požadují tratě ve stavu, který SŽDC nařizuje zákon a už odmítají další trať, kde se bude s tichým souhlasem všech odpovědných ohýbat vyhláška při přidělování kapacity? Děkuji za odpověď.


Hroch:
"Vaše nesmyslné argumenty"
Prosím o pár příkladů těchto argumentů a to, jak jste mi je vyvrátil.


Hroch:
". Zaznívají tu (v drtivé většině od jiných) rozumné argumenty z různých úhlů, na které není potřeba reagovat.
"
Ano, to máte pravdu, že tu zaznívají, například od ŽESNADu. Který narozdíl od úředníků SŽDC/MD má za svá rozhodnutí odpovědnost - když si něco špatně spočítá, umře hlady.[happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Sobota, 06. července 2019 - 21:09:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19436
Registrován: 5-2002
T27: má také za povinnost zajistit dostatečnou kapacitu dopravní cesty (a v opačném případě konat - nekoná, 010 v realitě mluví sama za sebe)
Konat za účelem zajištění kapacity se dá ledacos - například přivřít rychlostní nůžky (kupodivu je to sakra účinné), ale to by se asi dopravci i šotouši posrali čtyři metry do vejšky.
Sobota, 06. července 2019 - 22:04:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1650
Registrován: 7-2017
Hajnej: Ano, posrali. A možná by se konečně začalo něco dělat, když by se oznámilo, že „z důvodu neschopnosti státu je na úseku Praha - Kolín - CETR omezena rychlost na 100 km/h“… [vypravci]
Sobota, 06. července 2019 - 22:13:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12911
Registrován: 8-2004
Tantin27:
"SŽDC odpovědnost snad nemá? Pokud vím, tak ano. Jak je tedy nynější stav 010 možný, pokud se chová odpovědně? Není to spíše náhodou tak, že dopravci požadují tratě ve stavu, který SŽDC nařizuje zákon a už odmítají další trať, kde se bude s tichým souhlasem všech odpovědných ohýbat vyhláška při přidělování kapacity?"
Tak předně by mne zajímalo jedno - byla už někomu kapacita nepřidělena? Pokud se tak dosud nestalo, je zřejmě nadále dostatečná. Pokud připustím potřebu řešení, nabízí se var. zmíněná Hajným. Ta je realizovatelná okamžitě. Každé stavební řešení bude záležitost vždy dlouhodobá v horizontu tak 10 let a více. Pokud vím, část se řeší (VOsek - Choceň - ÚnO(?)), část ne. Myslím, že by nebylo od věci se zabývat i zbytkem, ale můj názor je irelevantní.
Tantin27:
"Prosím o pár příkladů těchto argumentů a to, jak jste mi je vyvrátil."
Je mi líto, ale nemám ani špetku chuti prohledávat zpět zdejší archivy a kopírovat Vám sem znovu již jednou proběhlé diskuze. (O trávení dnešního večera i dalších pěkných letních dní mám poněkud jiné představy.[happy])
Tantin27:
"ŽESNADu. Který narozdíl od úředníků SŽDC/MD má za svá rozhodnutí odpovědnost"
Odpovědnost vůči různým kontrolním orgánům státu (např. NKÚ) nebo EU za vynakládání veřejných prostředků mají MD a SŽDC, nikoliv ŽESNAD.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 06. července 2019 - 22:18:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 335
Registrován: 9-2015
ŽESNAD je spolek, který žádnou odpovědnost nemá, vyjma odpovědnosti vůči svým členům (tj. železničním nákladním dopravcům).
Sobota, 06. července 2019 - 22:23:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1652
Registrován: 7-2017
Jarda_Š.:
"ŽESNAD je spolek, který žádnou odpovědnost nemá, vyjma odpovědnosti vůči svým členům (tj. železničním nákladním dopravcům)."
To je podle mě omyl, stát má odpovědnost vůči podnikatelům zajistit jim stabilní prostřední a možnost podnikání zajištěním odpovídající infrastruktury. Od toho se přece platí daně, ne? Nebo snad si má podnikatel-developer obhajovat, proč potřebuje do novostavby dovést vodovod, nebo proč nová průmyslová zóny potřebuje přístupovou silnici?

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Sobota, 06. července 2019 - 22:47:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 413
Registrován: 3-2010
Tak předně by mne zajímalo jedno - byla už někomu kapacita nepřidělena? Pokud se tak dosud nestalo, je zřejmě nadále dostatečná.
Když při sebemenším zpoždění rychlíků dostávají osobáky z výchozí stance (typicky z Kolína na Pardubice a Prahu) +5 až +20, úplně v pořádku to asi není, že?
Sobota, 06. července 2019 - 23:10:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 336
Registrován: 9-2015
Tantin27: ŽESNAD ale není státní organizace. Je to soukromý spolek podnikatelů, jehož úkolem je se státem jednat, aby se při rozhodování o železniční infrastruktuře dostatečně přihlíželo ke společným zájmům jeho členů.
Sobota, 06. července 2019 - 23:16:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5595
Registrován: 9-2005
Tantin: samozrejmě, že developer musí doložit, dokonce i vyprojektovat napojení na veškerou infrastruk túru včetně například potřebného zkapacitnění. I když si Hudeček stavět RD, musíte mit napojení na infra v projektu. Když určen stavět velkej činžák,musíte někdy zařídit třeba i zkapacitnění infrastruktury v okolí. Takže ano,musíte to doložit, mnohdy i mnohem více.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 07. července 2019 - 09:39:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1248
Registrován: 4-2009
Jarda Š: Někdy že srandy říkám, ano, jsme soukromý spolek státních dopravců 😉 Skutečně máme mezi sebou 25 dopravců, z toho 7 se státní nebo municipální účastí. Pak ještě 2 operátory vozů a jednu fyzickou osobu. Máme odpovědnost vůči členům, kteří vkládají do ŽESNAD.CZ nemalé prostředky, aby vůbec mohli podnikat, podotýkám bez jakýchkoliv dotací, na infrastruktuře SŽDC. Snažíme se být konstruktivní, tvrdím, že koleje jsou pro všechny, nejen pro osobní dopravu a jestli se stát různou formou zavázal k podpoře kolejové dopravě z jakýchkoli důvodů, pak osobně nechápu, proč se musíme neustále potýkat s různým nepochopením, zjm.co se týká řady středních článků řízení kdekoliv. I když se i tady věci mění k lepšímu a je řada lidí na SŽDC, MD i jiných organizací, kterých si fakt osobně velmi vážím. Třeba zrovna K. A. F.
Doufám tedy , že už nikdy neslyším hlášku : 'Voni si snad myslí, že budou chtít na našich kolejích vydělávat'. 😂

Pro pořádek. Ano. Myslí. Od toho je totiž kapitalismus, zaplaťpánbu😉
Neděle, 07. července 2019 - 09:45:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1249
Registrován: 4-2009
Omlouvám se za překlepy. To víte, lobbista má telefon privareny k ruce a píše rychle😂😂
Neděle, 07. července 2019 - 11:04:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 337
Registrován: 9-2015
Quenya: Ano, když už stát železniční nákladní dopravu privatizoval a liberalizoval, tak by měl vytvářet podmínky pro to, aby to byla činnost výdělečná, která je schopná generovat i prostředky na rozvoj.
Neděle, 07. července 2019 - 11:35:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19441
Registrován: 5-2002
T27: To je podle mě omyl
Docela signifikantní - normální člověk řekne, že se něco domnívá nebo že má nějaký názor, ale Jeho Výsost Tantin rovnou prohlašuje, že to tak podle něj prostě JE.
A přitom si plete Kařez s Kařízkem...
Neděle, 07. července 2019 - 11:47:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19442
Registrován: 5-2002
T27: Nebo snad si má podnikatel-developer obhajovat, proč potřebuje do novostavby dovést vodovod
Ono bývá docela obvyklé, že si ten vodovod zaplatí.
Doby, kdy obce zasíťovávaly pozemky o sto péro, už taky patří minulosti...