Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Historické vozy osobní a nákladní » Archiv diskuse Historické vozy osobní a nákladní do 25. 10. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Historické vozy osobní a nákladní do 25. 10. 2019

dolů
   autor příspěvek
Středa, 16. října 2019 - 09:06:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2151
Registrován: 6-2004
Ad Colonel32: konkrétně nevím, u ČSD takový vůz neznám (po prvním shlédnutí jsem sice měl jeden tip, ale prohlídka fotografií ukázala, že ten to není ani omylem), ale podle těch dvoudílných přechodových dveří, jaké bývaly běžné např. u pruských vozů, bych tipoval na nějaký starší salonní vůz německé konstrukce. Napovědět by mohlo, pokud by byla známa lokace, v oné sekci se nezřídka objevují fotky z ciziny...
Středa, 16. října 2019 - 09:14:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2152
Registrován: 6-2004
Dědek_hank: zdaleka k tomu nevím vše, ale z několika spisů, které mi v archivu prošly rukama, to vypadá, že to bylo složitější. Minimálně k některým krytým jsou známa původní čísla USATC, ale na druhou stranu minimálně část těch čtyřnápravových se u nás montovala z nových dovezených součástek. Něco bylo rovnou koupeno, část vozů původně bylo jen zápůjčkou.

A byly tady také od UNRRA/USATC dvounápravové uhláky.
Středa, 16. října 2019 - 10:10:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 327
Registrován: 7-2017
hank: USATC předávala vozy k mírovému použití, ale formálně nikdy přímo, ale vždy přes UNRRA. Původně tady číslo USATC nést mohly a nesly, ale pronajaty a později prodány byly od UNRRA. Část vozů se u nás skutečně stavěla z dodaných dílů.

Přesné počty vozů se špatně odhadují, Pa byla cca 100, možná trochu více, vozů Nap 400-500 kusů. Ačkoli bylo pro 135 vozů Nap a pár vozů Pa připraveno přečíslování do UIC systému, fakticky se masivně vyřazovaly a podle mě se na vozy nová čísla vůbec nedostala. Jen v roce 1967 z uvedených 135 vozů Nap bylo 50 zrušeno bez přečíslování. Část z nich sloužila jako pracovní vozy, ještě na začátku 90. let si je pamatuju.
Polabský
Středa, 16. října 2019 - 12:57:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1177
Registrován: 10-2010
Jen k diskusi o badatelích a sdílení informací. Před časem se chystala k vydání jedna výpravná publikace. Nakonec se docela povedla ale.
Jeden z badatelů se vyjádřil: Já vím že X.Y. chce vydat to a to. K tomu já mám spoustu věcí ale nedám mu je, protože si o něm myslím to a to. Já si vydám taky publikaci a ta bude ještě lepší.
To proběhlo před dvanácti lety a nic. Český ďolíček má taková specifika vzájemné zcela nepochopitelné řevnivosti. Tak to tak aby řeč nestála.
Středa, 16. října 2019 - 14:22:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1839
Registrován: 7-2017
Polabský 1177: Viz též známá historie kolem monografie 310.0. Nakonec jsou z hlediska množství i kvality podávaných informací obě publikace na 90% stejné. Z faktu, že byly vydány dvě knihy místo jedné, vyplynul pro čtenáře nulový přínos.
Středa, 16. října 2019 - 16:34:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2476
Registrován: 9-2009
Americké vozy (1946):


Z došlých součástek od UNRRA se montovaly vozy v železárnách v Rotavě a v Královopolské. Část zbylých součástek v Brně se odeslalo do Rotavy.
Středa, 16. října 2019 - 17:04:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2477
Registrován: 9-2009
"V Praze dne 30. IV. 1946.

Věc Železniční vagony z dodávek UNRRA.

Dle sdělení čs. úřadu pro hospodářskou pomoc a obnovu bylo nám dodáno v rámci dodávek UNRRA
100 vozů Flats 40 t US, má býti dodáno 100
100 vozů Gondola 40 t US, má býti dodáno 400


a ze Surplusu americké armády
340 vozů Boxcars 20 t, má býti dodáno 680
125 vozů Gondola 20 t, má býti dodáno 250
0 vozů Boxcars 20 t, má býti dodáno 1250

Žádáme o laskavé urychlené sdělení, kolik vozů nám bylo skutečně dodáno a námi převzato.

Referát UNRRA.
"


Poznámka: surplus - přebytek.
Středa, 16. října 2019 - 17:34:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2478
Registrován: 9-2009
V Rotavě se uvádí soupis součástek od UNRRA:
Plošiny 150 kusů t. j. asi na 150 vozů
podvozky 264 kusů t. j. asi na 132 vozů,
atd., atd.

Do té doby zde bylo zhotoveno 60 vozů Flats a 10 vozů Gondola. Očekává se zásilka dalších asi deseti vozů součástek.

Ze surplusu americké armády došlo na ČSD 2-osých vozů 642 zavřených a 221 otevřených.


Dne 2. května 1946.
Středa, 16. října 2019 - 18:20:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3144
Registrován: 7-2017
jen tak mimochodem,hodně daleko mimo koleje se jedna zetka UNRRA obnovuje[wink]skříň je kompletně dokončena včetně nátěru,nyní se kompletuje spodek[wink]
Středa, 16. října 2019 - 18:28:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2479
Registrován: 9-2009
".........….Podle sdělení našeho zástupce styč. úředníka v ECITO, máme obdržeti v rámci dodávek UNRRA ze surplusu 930 vozů, 1258 nových vozů z Anglie a 500 nových vozů z Ameriky, celkem 2688 vozů.
Se zřením ke stavu vozů ze surplusu bychom asi o větší počet těchto vozů neměli zájem, když můžeme obdržeti vozy nové...…….."


11. IV. 1946.

(Příspěvek byl editován uživatelem kuřil_p.)
Středa, 16. října 2019 - 18:34:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2480
Registrován: 9-2009
"....předešlé vozy došly s provedeným nápisem ve žluté barvě "UNNRA", tyto vozy tento nápis nemají."
Čtvrtek, 17. října 2019 - 01:13:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 1-2018
Statistik: Netřeba mít hned rudo před očima. Zbytečně nafouknuté. Nechci po někom archivní věci, že se něco musí. Bohužel jsem měl asi větší smůlu na lidi než vy. Jsem rád, že pomůžete, až budu něco potřebovat. Jen jsem si posteskl nad svojí zbytečnou prací, abych plácal drahocené hodiny, peníze, palivo na něčem, co už doma někdo má. Právě, že jsem sám utratil už nějakých těch pár desetitisíc korun, a probendil nějaký ten den v archivech a nebo hoňkou za poklady. Vím jak to chodí a vím o věcech, které jsou pod pokličkou a tiše čekají, až se vytratí. Nejspíš to dopadne tak, jak to dopadlo s nějakým archivem kolem Neratovic. Někdo vyházel spostu fotografií vozů a lokomotiv k popelnicícm. Některé fotky provozní, některé tovární a na hodně fotkách byl označen archiv Ing. Židlický. Původně jsem si myslel, že nějaký dědic, ale jen jakýsi člověk to našel u popelnice, tak ho napadlo to dát do antikvariátu. Majitel to začal nabízet na Aukru a myslim, že se mu asi ani nesnělo otom, kolik mu to vynese a zřejmě pak i vyneslo. Sám jsem v té době pár fotek sehnal. Bohužel jsem nemohl moc, pač ty ceny byly opravdu šílené. Pak jsem se časem dostal alespoň k tomu zbytku formou skenu. Tady se ještě stal zázrak a přitom mohlo rozhodnout jen pár minut do případného příjezdu popelářů. Vím o lidech co sedí docela na pokladech, které nemá ani P.Mahel (z pana Mahela nedělám boha, ale musí se mu uznat, že má za sebou sakra kus práce a poskytuje poznatky na požádání a nebo alespoň velkou většinu. Nikoho jiného takového neznám s tak velkým přehledem). Vím i o lidech, kteří dosti ovlivňují zdejší historii, ale archivní věci perou přes cizinu, aby to nepadlo do rukou českých. Kolikrát je lepší říci nedám, nejde to. Jenže pak člověk pozná, že jsou tu i ti, co jen požadují a nic nedávají, přestože mají co nabídnout. Tohle neni jen ze slov co by mohlo být. Tohle jsou moje zkušenosti. Co se týče podnikových archivů, tak tam je to vcelku v pohodě. Jen to hledání. Vše co jste vypsal o archivních sbírkách podepisuji a nemám o tom uplně naivní představy. Nechtěl jsem aby to vyznělo, že se něco musí a kde komu. Být dneska mladší, tak do toho nejdu. Dneska mě u toho drží jen to, že znám fajn lidi z cizí země, skrze ně se ke mě dostanou některé české podpultovky. Samozřejmě jsem musel dát slib. Proč to takhle musí fungovat? To nikdo nevyřeší. Jen jsem se nad tím zamyslel skrze příspěvek a musel jsem reagovat. Příště to nebrat moc osobně a určitě nebudu požadovat váš archiv :-). Vše v dobrém.

p.Mahel: Chápu autorská práva. Nějak je psáno a a nějak se to dělá v praxi. Nechci to rozebírat, pač tohle je otázka na právníka a nakonec z toho vyleze, že v podstatě se děje i nezákonost doma v rodině u DVD například. Nechtěl jsem, aby můj příspěvek vyšel nějak ve zlém. Vás si vážím a vím, že vždy pomůžete, když můžete. Nejvíce jste mi udělal radost knihou o osobních vozech, kterou jste vydal. Jen jsem se chtěl pozeptat, nebylo by fajn ty vozy ještě doplnit informací o dodávkách z fabriky pod dom. stanice. Obsáhnout celý provoz je nesmysl ale ty dodávky z fabriky by řekly více otom, kde se jaká řada a serie vozu nacházela. Další dotaz by byl, zda bude pokračování těch knih? Když už jsem psal o šuplíkaření, tak abych to sám nedělal, musím podat informaci o jednom voze Dönnerbuchsen, který má uzavřené představky. Je v Chebu za depem v zahradkářské kolonii. Vlastní to spolek chovatelů holubů a je přístupný. Bohužel pro málo času a vysokou trávu jsem nenašel číslo. Teď asi nastanou lepší dny na zkoumání. Ten vůz je uvnitř zaházen bordelem, ale viděl jsem interiér včetně smaltovaných nápisů a rámů s výpletem na zavazadla nad sedačkami.
Čtvrtek, 17. října 2019 - 01:24:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 1-2018
Polabský: Neni ten váš příběh náhodou upřesněn Dědkem-hankem? S jedním těchto dvou pánů jsem měl osobní kontakt a ať se říká o Koutném co chce, dělat s Petrem z plzně musí být dílo, nebo přímo očistec. Však si pak i dobře vzpomínám na rabování archivu Škodovky. V té době jsem tam jezdil taky a časopis svět železnice se plnil 498.1, E 499.0 co to jen šlo. V té době se už hovořilo o publikaci 498.1 od Petra. Žeby náhoda?
Čtvrtek, 17. října 2019 - 09:26:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 328
Registrován: 7-2017
Kuril_p: 100+400 vozů Flat and Gondola z příspěvku č. 2477 je základní počet, který k nám dorazil nebo byl u nás smontován a lze se jich později dopočítat. K tomu jich zatím neznámý počet přišel od armády, ale tam je prakticky jisté, že jenom část byla zařazena do běžného provozu a dostala číslo ČSD. Důvod je naznačen v příspěvku č. 2479, jejich stav nebyl ve srovnání s novými asi žádný zázrak. Když s nimi pár měsíců táhnete válkou přes půl kontinentu, tak se není co divit. [wink] Pro upřesnění zatím chybí papír, na kterém by to nakonec někdo podtrhl a sečetl.
Čtvrtek, 17. října 2019 - 09:34:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 329
Registrován: 7-2017
Plastovej_Dědek: Přesto je to potřeba respektovat. Kromě obyčejné hrabivosti můžou být za nejpůjčením materiálu i rozumné důvody. Například má majitel materiálu svoje ediční plány a nenechá si je vyfouknout. Nebo dotyčného na druhé straně zná a považuje za lepší, že nic nenapíše [happy] Pohled na vycházející literaturu je skutečně velice různý, pro někoho třeba přínosná kniha, pro jiného hrůza. A s tím se také nedá nic dělat [wink]
jagg
Čtvrtek, 17. října 2019 - 11:36:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 684
Registrován: 5-2012
Kuřil_p:
"...
a ze Surplusu americké armády
340 vozů Boxcars 20 t, má býti dodáno 680
125 vozů Gondola 20 t, má býti dodáno 250
0 vozů Boxcars 20 t, má býti dodáno 1250
..."
Je zde uveden 2x stejný vůz Boxcars 20t. Jde o překlep nebo šlo o dvě várky toho samého? Skončily u nás taky nějaké britské vozy nebo jen mašiny (459.0)?
Čtvrtek, 17. října 2019 - 12:08:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 7-2017
jagg: jeden původem britský nízkostěný vůz je v Jaroměři v museu. Ale ten se k nám mohl dostat už po první světové válce. Nalezen byl na vlečce jednoho cukrovaru, co jsem se před lety ptal v tamním museu.
Čtvrtek, 17. října 2019 - 12:09:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 330
Registrován: 7-2017
jagg: Dovolím si odpovědět, byť to není reakce na můj příspěvek. Nicméně ukazuje, že pro přehlednost je nutné odělovat jenotlivé typy vozů, protože mají různý původ a osudy.

Pro organizaci UNRRA bylo vyrobeno v Anglii cca 2000 vozů, které odpovídají původním francouzským normám, byť jsou vzhledově upravené. Přesné rozdělení není známé, ale přišly k ČSD, PKP a OSE. V příspěvku č. 2479 od p. Kuřila je uvedeno číslo 1258 nových vozů z Anglie, což by přibližně odpovídalo tomu, co se u nás mohlo vyskytnout. Přesný doklad zatím chybí. Jejich číselné označní u ČSD bylo vytvořeno z původních čísel, takže nemá standarní formát s pomlčkou platný do zavedení UIC čísel. Byly schopny prámové přepravy, ale ne všechny byly pro tyto úučely vyčleněny. Větší část měla řadu Zt, menší pak Ztff. Byly rozhodně kvalitněji vyrobené než ty americké a déle vydržely, proto se jich část prokazatelně dočkala UIC čísla a nové řady - Hf/Ztff v intervalu 204 1 xxx.
Čtvrtek, 17. října 2019 - 12:11:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 331
Registrován: 7-2017
kuna: Pokud máte na mysli vůz, který se používal s označením BCB, tak ten je původu francouzského.
Čtvrtek, 17. října 2019 - 17:46:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2481
Registrován: 9-2009
drake: Když na to koukám, tak jsem to zatím pochopil tak, že uvedených 500 nových vozů z Ameriky, které uvádí jiný spis (...a 500 nových vozů z Ameriky), je uveden v jiném spisu jako:

100 vozů Flats 40 t US, má býti dodáno 100
100 vozů Gondola 40 t US, má býti dodáno 400



tedy celkem máme dostat z Ameriky 500 nových vozů Flats a Gondola. Přibližně ke dni 30. dubna 1946 jich zatím došlo 200 kusů. Dále jsem to pochopil tak, že oněch 200 došlých nových vozů z Ameriky, bylo dodáno ve formě součástek. Teprve Královopolská a železárny v Rotavě z nich sestavily kompletní vozy. Královopolská hlásila v březnu 1946 celkem 60 smontovaných plošinových vozů a další již montovat nebude. Zbylé soušástky se odešlou do Rotavy.


Úřady se tou dobou dohadovaly o počtech dodaných vozů. Patrně pro UNRRU dodané součásti vozů z Ameriky se započítávaly již jako došlé vozy, ale pro naše úřady byla část těchto vozů ještě ve formě součástek. Takže přibližně ke dni 2. května 1946 by mělo platit:

-bylo smontováno a předáno provozu 60 vozů Flats a 10 vozů Gondola 40t,
-součástky vozů v železárnách v Rotavě a očekávání dalších vagonů součástek z Ameriky,
-ze surplusu americké armády došlo na ČSD 2-osých vozů 642 zavřených a 221 otevřených.

Celkem tedy 933 vozů + součástky vozů, které se již montují či budou montovat.


Mohu se mýlit, neboť jsem se tím dosud nezabýval. Znám i účetní knihy ministerstva dopravy z těchto let, a železárny v Rotavě tam nefigurují (ještě se pro jistotu podívám až bude čas). Takže patrně i ta montáž byla v rámci akce UNRRA.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil_p.)
Čtvrtek, 17. října 2019 - 18:38:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2482
Registrován: 9-2009
I u počtu vozů ze surplusu americké armády byl rozpor, neboť část došlých vozů byla před předáním do provozu ještě v dílnách. "K věci poznamenáváme, že při technické prohlídce vozů v dílně v Plzni byly shledány různé nedostatky (závady), vyplývající z konstrukce vozů, které byly stavěny patrně pro účely válečné a lze proto předpokládati, že jejich udržování v provozu schopném stavu si vyžádá od ČSD větších nákladů."

jagg: Takto je to v tom dokumentu napsané.
Čtvrtek, 17. října 2019 - 18:49:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2483
Registrován: 9-2009
jagg: Když na to koukám, tak v tom dokumentu chybí údaj o vozech z Anglie.

Ze zápisu z dokumentu:
100 vozů Flats 40 t US, má býti dodáno 100
100 vozů Gondola 40 t US, má býti dodáno 400

a ze Surplusu americké armády
340 vozů Boxcars 20 t, má býti dodáno 680
125 vozů Gondola 20 t, má býti dodáno 250
0 vozů Boxcars 20 t, má býti dodáno 1250


Nemá to být správně takto?

500 nových vozů z Ameriky:
100 vozů Flats 40 t USA, má býti dodáno 100
100 vozů Gondola 40 t USA, má býti dodáno 400

a ze Surplusu americké armády (930 vozů)
340 vozů Boxcars 20 t, má býti dodáno 680
125 vozů Gondola 20 t, má býti dodáno 250

nových vozů z Anglie
0 vozů Boxcars 20 t, má býti dodáno 1250 nebo 1258?

Takto by ty počty odpovídaly jinému dokumentu (viz. výše uvedenému), kromě chybějících osmi vozů z Anglie.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil_p.)
Čtvrtek, 17. října 2019 - 19:48:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2484
Registrován: 9-2009
Plastovej_Dědek: To ty archívy, knihovny, pamětníci atd. stály každého dovolenou a peníze. Dříve, např. za o kopírování předpisu V101 v knihovně v roce 2001, jsem dal třeba 500,- Kč a dnes si ho lze stáhnout zdarma na internetu. Kolik stránek jsem okopíroval z časopisu "Die Lokomotive". Dnes je zdarma na internetu. Toho času. Nelituji. Člověk se na ty nové a nové informace těšil. Pamatuji jak jsem se kdysi těšil i na nové informace z časopisů Dráha nebo Železnice. Historické údaje jsou skládanka a pro chybějící údaj by člověk v tu dobu udělal cokoliv (dovolená, peníze, stovky kilometrů atd.).

I tady jsem opatrný poskytovat všechny detaily, resp. informace. Třeba zrovna někdo v tuto dobu píše článek zrovna o těchto vozech a já mu to v podstatě vše zkazím tím, že všechny zajímavosti prozradím. Může se ještě případný čtenář časopisu či knihy na něco těšit jako kdysi já, když ještě internet nebyl?
Čtvrtek, 17. října 2019 - 20:33:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 1-2018
Kuřil_p : Však toto si taky pamatuji a není to zas tak moc zpátky, kdy scanner byl doma těžkej luxus. Dneska za pár kaček si ho pořídí k nootebooku každej. Počítače už má každý taky nejméně dva. Pamatuji si dobu, když jsem se začal poprvé hrabat ve starých železničářích. Co se týče kopírování, tak pokud ten dokument je pro mě sakra důležitý a nebo je potřeba s ním neustále pracovat, pak je pro mě stále nejlepší papírová verze. Digitalizace je pěkná, ale poměrně náchylná na uchování. O penězích nemluvim. Když se podívám do skříňky, nebojím se, že v případě krize budu škoden. To asi z nás většina.
Jinak o případné knížce a prozrazování detailů. To do určité míry chápu, ale co když díky té opatrnosti třeba bude ta kniha ochuzena a nějaký triumf, který by autor chtěl zařadit do knihy, ale prostě ho nemá a neví o něm? Na tohle je dobrý třeba Svět Železnice, že se povětšinou ještě články doplňují, ba dokonce autor vyzve všechny, co něco mají k tématu a vydá se to pozdějc. Každopádně jsem vystydnul díky této debatě a silně přehodnotím nakládání s archivním materiálem.

Koukal jsem na zdejší debatu o vozech UNRRA. Není to tak dlouho a snad tam ten vůz ještě je, ale jeden plošiňák UNRRA byl odstaven zarostlej na vlečce SD Ledvice kousek za hradlem. Směrem do výtahu od severu. Někde jsem ho tenkrát fotil, ale bohužel disk měl havárii a foto nemůžu najít. Neměl by být nějak velký problém se k němu dostat. Byl to čtyřosák.

(Příspěvek byl editován uživatelem Plastovej_Dědek.)
Čtvrtek, 17. října 2019 - 21:31:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2485
Registrován: 9-2009
Z údajů určených pro missi UNRRA (Vladimir N. Sorokin Esq, Mission UNRRA Prague)

17th May 1946:
Up to now the following waggons have been delivered UNNRA:
7 service cars
635 box cars
60 flat cars
19 low side gondolas
150 high side gondolas



Vyjádření Ministerstva národní obrany:

Zájem obrany státu vyžaduje, aby konkrétní a zvláště ciferné údaje podobného druhu nebyly sdělovány mimo čs. úřední místa.
V daném případě ovšem nelze zamítnouti žádost misse UNRRA. Je na ministerstvu dopravy, aby poskytnutím údajů nepustilo se zřetele ve zmíněný celostátní zájem.
Pro příště budiž v každém jednotlivém případě vyžádáno předběžné stanovisko MNO.

Praha, 11. června 1946.



Ministerstvo dopravy:

Poněvadž u dat pro missi UNNRA jde o statistický materiál, bude možné sestaviti a sdělovati je vždy tak, aby byla pro ČSD co nejpříznivější.

V Praze dne 18. června 1946.
Čtvrtek, 17. října 2019 - 22:01:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2921
Registrován: 7-2005
domovské stanice ? jako třeba toto ?
Čtvrtek, 17. října 2019 - 22:29:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 332
Registrován: 7-2017
Kuřil_p: Pak se máme něco dozvědět, když už se to tenkrát tajilo [happy]

Čísla chápeme v podstatě stejně, jenom si nejsem jistý, jestli se skutečně dodalo, to co je v druhé části ještě k dodání. Ale i kdybychom čísla znali, tak to problém neřeší. U vozů od US Army neodpovídají přijaté a přeznačené vozy, některé šli bez pochyby rovnou na náhradní díly.
Čtvrtek, 17. října 2019 - 23:02:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2486
Registrován: 9-2009
Ano tajilo, ale zase díky tomu je pořád co hledat a objevovat. Jako děcko jsem měl přehled o tehdejší technice (auta, letadla atd.), a na otázku kamaráda, která lokomotiva z řad S 499.0 a s 499.02 je novější, jsem nenašel v bohaté knihovně aut, letadel, lokomotiv atd. mého otce odpověď. To mi nedalo a začal jsem pátrat. No v podstatě mi to už zůstalo, neboť sotva jsem se dopátral jednoho, hned u toho vznikaly další otázky. U letadel, lodí atd. jdou životopisy snadno dohledat.[happy]
Pátek, 18. října 2019 - 00:46:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1841
Registrován: 7-2017
Děkuji za přehršel informací k vozům UNRRA. [ok]
Pátek, 18. října 2019 - 15:24:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2154
Registrován: 6-2004
Plastovej_Dědek č. 10: další kniha, zahrnující období 1939 - 1992 (do zániku ČSD) se dokončuje a nenastane-li nějaká velká komplikace, měla by vyjít ještě letos. Záměrně v ní kvůli prostoru nebudou vozy salonní, jídelní a lůžkové, těm by měla být věnována samostatná kniha snad v blízké budoucnosti.
Přestože si jsem plně vědom, že zdaleka nevím vše, snažím se v oblasti železničních vozů šířit osvětu, když ti, kteří asi mají víc podkladů a tématu se věnují třeba i déle než já, nic nepublikují. Děkuji proto za uznání.
A s těmi domovskými stanicemi to není jednoduché jednak kvůli podkladům (sám to mám podchycené jen k některým sériím a netuším, v jakém časovém horizontu by byl aspoň na 90 % dohledatelný zbytek), jednak kvůli rozsahu - nezřídka se vozy rozdělovaly po malých skupinkách, kterých tudíž bylo u velké série hodně a v knize by to zabralo nemálo místa. Navíc, jak je vidět např. z příspěvku Zdepa 2921, se někdy rozdělení měnilo ještě před expedicí a je nakonec otázkou, jaká vlastně byla skutečnost.
jagg
Pátek, 18. října 2019 - 15:59:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 685
Registrován: 5-2012
Mahel: výborná zpráva! Chystám si prasátko a držím pevně palce, ať vyjde i ten salonní, jídelní a lůžkový díl. [wink]
Kuřil_p, drake: díky za infa ohledně UNRRA.
Pátek, 18. října 2019 - 17:24:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3149
Registrován: 7-2017
ad Mahel - to je pěkné!!i já si budu chystat....prasátko[happy]
EIO
Sobota, 19. října 2019 - 09:16:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 364
Registrován: 5-2017
ad Mahel

Už sa teším na pokračovanie! [jidlo] Knihy tohto druhu mi doteraz veľmi chýbali.
VEB Elektroinstallation Oberlind (Sonneberg), DDR [happy]

Poškodený bol smrteľne zranený a jeho liečenie potrvá šesť až sedem dní.
J. Spišiak, ex Policajný prezident SR [kecal]
Sobota, 19. října 2019 - 09:55:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3153
Registrován: 7-2017
počítám že vlastně vyšly asi tři tituly..,ona známá kniha osobní vozy ČSD,pak ještě pokračování Osobní vozy 1965/76-vše Frolík,a pak Nákladní vozy..a víc nevím...[happy]
Sobota, 19. října 2019 - 10:46:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1842
Registrován: 7-2017
zeuke 3153: Ty Nákladní vozy z roku 1965 taky měly v 70. letech pokračování. Tehdejší příručky ale byly určeny spíš pro vozmistry, dílenské techniky, přepravce, vlečkaře apod.
Sobota, 19. října 2019 - 11:14:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3156
Registrován: 7-2017
aha...tak ty už neznám,ale něco podobného tu ještě mám,brožura Nové osobní vozy ABa a Ba Sehnoutka/Živný 1967,zřejmě také víceméně pro dílnu a vozmistry
jagg
Neděle, 20. října 2019 - 00:53:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 687
Registrován: 5-2012
Ještě krátce k UNRRA, dohledal jsem informaci, že montování vozů na základě zakázky od UNRRA probíhalo v horním závodě železáren v Rotavě a skončilo k 31.12.1946 s celkovou výrobou 100 vozů.
Neděle, 20. října 2019 - 21:03:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 265
Registrován: 7-2017
Pane Mahel, prosím, až bude kniha k dostání na pultech, dejte vědět. Nejlépe třeba do tohoto vlákna, do jiných zas tak moc nechodím.
Neděle, 20. října 2019 - 22:30:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 535
Registrován: 4-2010
Mohu prosím také jeden dotaz, když už se tu probírají/ly vozy UNRRA. V jakém číselném intervalu byly prosím vás zařazeny vozy řady Na resp. Nap z těchto dodávek?
Pokud to již někde proběhlo, tak se omlouvám, ale já jsem to nenašel. Mám zatím pouze doložena čísla Na 3-51578 a Nap 3-51685. Děkuji mnohokrát.
[masinka] Bakovští příznivci železnice: http:/www.zeleznice-bakov.wz.cz/
[masinka] videa na YouTube: https://www.youtube.com/user/JamesC7x
Pondělí, 21. října 2019 - 11:07:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 333
Registrován: 7-2017
jamesc: Vozy Nap obsazovaly prakticky celý interval od 3-51500 až 899, obsazení vyších čísel od 900 nelze doložit ani vyloučit. Stejně tak nelze vyloučit, že ve výše uvedeném intervalu zůstala nějaká čísla neobsazená.
Úterý, 22. října 2019 - 16:55:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 536
Registrován: 4-2010
drake:
Děkuji za informaci.

Ještě předkládám dva snímky z Ebay.de:

Zdroj:
https://www.ebay.de/itm/CSD-Wagen-25-09-221-4-Dolni-Lipova-1975-o rg-sw-6x6-Neg-Datei-40B-0381/312509285092?hash=item48c30142e4:g:E ssAAOSw~~NceD5q
https://www.ebay.de/itm/ORIG-FOTO-Waggon-Guterwagen-Kohle-Holz-CS D-D6-1935-ca-7x10-G0416/362728809779?hash=item5474526533:g:kAYAAO SwnHBdOs5W
[masinka] Bakovští příznivci železnice: http:/www.zeleznice-bakov.wz.cz/
[masinka] videa na YouTube: https://www.youtube.com/user/JamesC7x
Úterý, 22. října 2019 - 18:30:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3177
Registrován: 7-2017
hmmm...pěkné snímky!![ok][ok]
Úterý, 22. října 2019 - 18:33:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1847
Registrován: 7-2017
Jamesc 536: Ta mašina vpředu vypadá jako malletka 623.0 (provedení od č. 004 výše), takže ta druhá fotka bude z některé PPS na slezské/německé straně Jeseníků. Tipuju Ziegenhals/Glucholazy nebo Heinersdorf/Dziewetlice (někdy se to taky překládalo jako Pruský Jindřichov, ale v tehdejších pomůckách ČSD se čs. část společné PPS "za čárou" naproti Bernartic zásadně nazývala Hynčice ČSD), jeden čas jezdily lok. 623.0 i do Mittelwalde/Miedzylesie.

Jestli to tam někdo znáte, zkusíte to určit přesněji?

(OT: V Pruském Jindřichově se v r. 1936 narodil známý astronom Jiří Grygar, jehož otec tam za I. republiky sloužil jako československý celník.)
Mcx
Úterý, 22. října 2019 - 18:56:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2292
Registrován: 2-2006
Na druhém snímku jsou Glucholazy, skladiště a naproti svah - dnes zcela zarostlý, odkud je foto. Budovy stojí dodnes, pouze první kolej od fotografa je vytrhaná.
Web:
parostroj.net
ostramo.parostroj.net
Mcx
Úterý, 22. října 2019 - 19:06:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2293
Registrován: 2-2006
Tady foto z roku 2004.

Web:
parostroj.net
ostramo.parostroj.net
Úterý, 22. října 2019 - 19:16:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1849
Registrován: 7-2017
Mcx 2292: Děkuji.
jagg
Středa, 23. října 2019 - 17:03:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 695
Registrován: 5-2012
Nedávno se tady probíraly švédské dvouosé nízkostěnné vozy u ČSD, zachovalé torzo jednoho z nich by snad mělo být na jižním Slovensku, zahlédl jsem fotky na FB.
Středa, 23. října 2019 - 19:47:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 42
Registrován: 8-2017
Zdravím, nevíte prosím někdo v jakém stavu se nachází a zda se v dohledné době plánuje renovace unikátního nákladního vozu na přepravu tabulového skla (myslím, že pochází z roku 1908). Měl by se nacházet v Plzni a měl by být stále majetkem spolku Plzeňská dráha. Předem děkuji za případné informace. [happy]
Statistik
Středa, 23. října 2019 - 20:01:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6463
Registrován: 6-2004
Aktuální stav - viz foto. Plány majitele neznám.
Středa, 23. října 2019 - 20:17:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 3-2006
Pěkný večer

těch zajímavých fotografií na E bay je tam více.



(Příspěvek byl editován uživatelem rtep.)
Středa, 23. října 2019 - 20:29:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 334
Registrován: 7-2017
Jirka74, Statistik: Úplně jsem zapomněl, že existuje. Díky za připomenutí. Ví někdo, kde se přesně nachází? Rád bych pořídil detailnější fotodokumentaci. Pokud je to tajné, prosím na mail. Díky
Statistik
Středa, 23. října 2019 - 21:24:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6464
Registrován: 6-2004
Ahoj, tajný to snad není. A na tajnůstkářství jsou tu jiní experti... Stojí normálně v depu mezi ostatními vraky, zhruba zde: 49.761550,13.399842 (fotomapa není aktuální).
Až budeš mít cestu, dej vědět.
Středa, 23. října 2019 - 22:52:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 335
Registrován: 7-2017
Rtep: Už jsem to tu psal. Část starších provozních fotek vozů ex BBÖ a ČSD, které se opakovaně prodávají za nehorázné peníze na eBay, byla pořízena Emilem Konrádem v letech 1938-39. Některé existují v lepší kvalitě, pokud byla kopie pořízena přímo z filmu. Další fotky jsou jen velice neuměle přefocené tovární fotky z Kopřivnice, Studénky, Královopolské nebo Ringhoffera. Ale tehdy to jinak nešlo, jenom prodejci třeba nedochází, že některé jsou na webu zadarmo v násobně lepší kvalitě. Fotky z 60. a 70. let už vytvořili zahraniční fotografové při celkem běžných cestách za železnou oponu, v mnoha sbírkách na západ u nás se vyskytují ještě lepší věci.

Lokomotiva 13 701, kterou jste vložil je také nekvalitní přefocenina. Fotku lze najít v některé z publikací, které s fotkami C. Bellingrota pravidelně vycházejí v nakladatelství EK, které sbírku odkoupilo. Až budu u své knihovny, můžu dohledat.
Čtvrtek, 24. října 2019 - 12:40:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 3-2006
Dobrý den Drake
děkuji pěkně za odpověď. Je to pouze smutné, že se dá s fotografiemi takto obchodovat. Přeji pěkný a pohodový den. PH
Čtvrtek, 24. října 2019 - 19:45:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 336
Registrován: 7-2017
Rtep: Proč smutný? Kdyby se tam fotky neobchodovaly, znamenalo by to, že už není o železniční historii zájem. A že je cena vysoká? Cena je záležitostí nejméně dvou lidí, prodávajícího a kupujícího. Nejdříve se musí najít někdo, kdo to za tu cenu koupí. Zatím je to jen číslo bez významu.
jagg
Čtvrtek, 24. října 2019 - 21:11:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 696
Registrován: 5-2012
Ovšem, jestli jsem pochopil správně, tak je to většinou šmelba?
Čtvrtek, 24. října 2019 - 21:13:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 8-2017
Statistik: Děkuji za krásnou aktuální fotografii. [ok] [wink] Někdy okolo roku 1995 se o jeho historii psalo snad v časopise Železniční magazín. Kéž by se ho podařilo časem zrenovovat! Unikátní cenný historický kousek!!![ok] Já mám doma model obdobného vozu na přepravu tabulového skla ve velikosti HO.
jagg
Pátek, 25. října 2019 - 15:13:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 698
Registrován: 5-2012
Zrovna jsem narazil na jednu anglickou UNRRU? Jak ten vůz vypadal (celý)?
Ztf
Pátek, 25. října 2019 - 15:48:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1853
Registrován: 7-2017
jagg 698:
http://spolzel.cz/nase-vozidla/#1457616582237-bb6b4c1d-5ed3
jagg
Pátek, 25. října 2019 - 18:48:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 700
Registrován: 5-2012
hank: díky ;-)