Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Osobní vozy » Archiv diskuse Osobní vozy do 18. 11. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Osobní vozy do 18. 11. 2018

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 01. listopadu 2018 - 11:53:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3557
Registrován: 9-2007
Je šotouš, studuje dopravní fakultu ČVUT a vztah k železnici má tedy zhruba stejný, jako já. Tedy samozřejmě ji nebudu tahat rozpáleným bulharským Béčkem v padesáti stupních několik hodin vlakem z Bukurešti do Sofie, ale zároveň si nemyslím, že by jí po letech omrzelo jezdit vlakem a na dovolenou bychom letěli letadlem.

To je vlastně pravda, BRcm by bylo lepší. Shodou náhod byl teď poslední původní vůz převeden mezi historické, když mi napíšete skrz SZ svůj e-mail, můžu Vám poslat fotky. [happy]
Čtvrtek, 01. listopadu 2018 - 12:35:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2017
Registrován: 9-2003
Vantju - poslední provozní BRcm již nepatří ČD ale NTM
Malý_fotograf
Čtvrtek, 01. listopadu 2018 - 13:15:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6749
Registrován: 5-2002
George_couser:
"Jinak pro srovnání něco od nás. [wink]"

Takhle nějak si představuju interiér sado maso salónu. [angry]
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Čtvrtek, 01. listopadu 2018 - 14:10:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4790
Registrován: 3-2004
Vantju:
" ale zároveň si nemyslím, že by jí po letech omrzelo jezdit vlakem a na dovolenou bychom letěli letadlem. "

To si povíme. Taky jsme randili v lese, spali po širákem, lehátkem jeli do Říma, nocovali na letišti, kempovali na divoko....... a už ani prd. A samotnýho mě to neba.
Čtvrtek, 01. listopadu 2018 - 14:29:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3558
Registrován: 9-2007
Aha, díky za info. Tak to by s ním případná šotojízda asi nebyla úplně možná. No nevadí, hlavně, že se něco zachovalo. [happy]

Doplním svůj příspěvek o vzhledu interiéru – DB mi asi čtou myšlenky, nebo co. [proud] Některé vozy procházejí další revitalizací v pořadí, původní design z OF Verona z konce 90. let je nahrazován takovým, jaký bych si představoval u nás. Tedy samozřejmě dekor potahů by odpovídal tomu z Aufeer. [happy]
Malý_fotograf
Čtvrtek, 01. listopadu 2018 - 15:34:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6750
Registrován: 5-2002
Abych jen nehejtil, že se na přečalounění jedniček využívá zbylé červené koženky, tak jsem měl tu čest s novou toaletou v Bdmpee, která má interiér dle manuálu Aufeer design a je to [jidlo] Těším se na další takové realizace. Kéž by Aufeer navrl i samolepky na stěny WC namísto koupelnových kachlí!
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Pátek, 02. listopadu 2018 - 14:01:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1276
Registrován: 11-2005
Vantju:
"podobný kalendář akcí, jako je na ŽP, v německém prostředí snad ani neexistuje"

Existuje, ovšem neumím docela posoudit jeho úplnost a dokonalost (spíš horší).
Pátek, 02. listopadu 2018 - 14:45:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 941
Registrován: 7-2017
Tak to vypadá, že sjednocení Ex3 na stejný standard padne. Takže budou jezdit soupravy „Railjet Neo” + WRmz + Railjet Neo na Hamburg?
Pátek, 02. listopadu 2018 - 14:57:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14513
Registrován: 10-2004
Tantin27: 5 souprav na tu linku nestačí. Spíš bych to viděl Railjet Neo + vozy z té druhé série 90 vozů.
Pátek, 02. listopadu 2018 - 14:59:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 942
Registrován: 7-2017
Orky: Které budou později, takže dokud nebudou, tak Bmz241/245. Které by pak mohly přejít na Ex6 [jidlo] (tlakotěsnost v Ejpovicićh).
Pátek, 02. listopadu 2018 - 15:21:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3205
Registrován: 4-2007
Orky: Co mám informaci (na kolik se dá na ní spolehnout nevím), tak Hamburg by se mel vyřešit soupravou "jednotka Siemens"+WRmz+?×Bmz245
Pátek, 02. listopadu 2018 - 16:58:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2931
Registrován: 8-2004
No to snad ČD nemyslí vážně. Ty nové soupravy se kupovaly na vlaky do Maďarska, což ČD i několikrát potvrdili! Teď najednou je všechno jinak, jenom proto, že ČD neumí nebo nechtějí správně vyreklamovat poruchové vozy a tak je pošlou do Maďarska, protože Maďarům je poruchovost českých vagónů u [zadnice] ? To už překračuje všechny meze! Proč to vždycky musíme odnést my na jihovýchodě! To už přece není normální!
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Pátek, 02. listopadu 2018 - 17:56:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2276
Registrován: 8-2010
Hm...jsem celkem zvědavý, co tedy nakonec bude jezdit do toho Maďarska a Alemánie - zatím tedy to mělo být/stále ještě má (???)..[crazy][blush]...něco takovéhoto:

a) soupravy pro MÁV
Vozy: Ampz(10 ks), Bbdgmpz(10 ks), Bmpz1(20 ks),Bmpz2(10 ks)
Sestava:
10 x 5-ti vozová jednotka ve složení: hnací vozidlo+Ampz+Bbdgmpz+Bmpz1+Bmpz1+Bmpz2
Poznámka: Řady s indexem "1" a "2" se mezi sebou vzájemně liší v provedení koncového přechodu a příslušných rozhraní pro spojení s druhým vozem

b) soupravy pro DB - dle rámcové smlouvy na 90 ks vozů
Vozy: Afmpz(5 ks), Ampz2(5 ks), Ampz1(10 ks), Bbdgmpz(10 ks), Bmpz1(40 ks), Bmpz2(10 ks), BRmpz(10 ks)
Sestava č.1:
5 x 9-ti vozová jednotka ve složení: hnací vozidlo+Ampz2+Ampz1+BRmpz+Bbdgmpz+Bmpz1+Bmpz1+Bmpz1+Bmpz1+Bmpz2
Sestava č.2:
5 x 9-ti vozová jednotka ve složení: Afmpz+Ampz1+BRmpz+Bbdgmpz+Bmpz1+Bmpz1+Bmpz1+Bmpz1+Bmpz2+hnací vozidlo
Poznámka: Řady s indexem "1" a "2" se mezi sebou vzájemně liší v provedení koncového přechodu a příslušných rozhraní pro spojení s druhým vozem
Poznámka: dle zadávací dokumentace se jedná o předpokládaný počet vozů


(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Sobota, 03. listopadu 2018 - 15:47:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 166
Registrován: 7-2011
ČD by si měla ohledně typu vozů definovat jasnou strategii co a jak bude jezdit. Teď mi to připadá, že se všude posílá random co je zrovna k dispozici.

Já jsem pro to, aby všechny mezinárodní EC a Ex (včetně SC,rj,...) tvořily POUZE Pendolina, Railjety, Xmz a možná Bdmpee a Bbdgmee...
Zbytek by se koupil nově.
Na vnitrostátních R by dojezdily Apee, Aee, Bee, Bpee a Bdpee + všechny ojetiny z Rakouska. Klasické Bautzeny by se zlikvidovaly.
Zbytek by se dokoupil v Rakousku, Německu nebo Švýcarsku.

Příjde mi to jako vhodný kompromis, jak udržet alespoň nějakou kvalitu vozového parku za rozumnou cenu. Ať mi nikdo netvrdí, že například ve Švýcarsku žádné vozy ke koupi nejsou...
Sobota, 03. listopadu 2018 - 15:55:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 659
Registrován: 8-2017
Takhle nakupovat bych uměl taky. Viz Hurvínek a válka.
Ghost
Sobota, 03. listopadu 2018 - 16:09:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1967
Registrován: 1-2011
M250.0: To je sice pravda, ale taktéž je pravdou, že "koncepce" je u ČD sprosté slovo. Pro situaci s osobními vozy to platí dvojnásob.
Nedávno jsem třeba viděl pražský vůz Bdtn757 čerstvě po dílnách a to v červeno-krémovém laku. Zatímco někde se už lakují i do najbrtu a někde zase ne. Stejně tak interiéry vozů i jednotek, každá ves jiný pes. Ucelený koncept a jeho aplikace nikde a tak si tu žijeme tak dál po balkánsku...
Pezos
Sobota, 03. listopadu 2018 - 16:19:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1161
Registrován: 4-2014
Ghost: Ucelený koncept by byl, dokonce každé dva roky nový [proud] Jenže jaksi chybí vůle vynutit jeho používání.

Ostatně i infantilní "jména" lokomotiv jsou projevem, že si každý může dělat, co chce. A to nám dělají ostudu i v zahraničí.
Sobota, 03. listopadu 2018 - 17:48:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3560
Registrován: 9-2007
Koncepce není pro ČD zlé slovo, jen je problém, že se pomalu každý rok vymýšlí nějaká nová. Nicméně, to není jen výsada ČD, i DB před lety zrušily vlaky InterRegio a teď nepříliš vzdálenou myšlenku toho konceptu v podobě IC2 obnovují.

Je důležité vzít vpotaz:

- že ČD mají plno vozů za hranicí životnosti
- že ČD mají překvapivě plno vozů, které se blíží k hranici životnosti a jejich otázka se ještě neřešila (např. DMU 854, Bee272 apod.)
- že aktuálně jsou spásou vozového parku modernizované vozy ze 70. let
- že počet cestujících ve vlaku strmě roste a je třeba mu nadbíhat, ne ho naopak marně lepit operativními posilami, které se navíc někdy ani nevyužijí
- že se budou konat výběrka na provoz dálkových linek, ale...
- že je taky docela možné, že nějaká vláda zase rozhodne jinak a dálkovou dopravu v ZDO budou i nadále vykonávat ČD (viz. praxe toho teoretického nápadu s výběrky)

M250 má pravdu, kdyby ve Švýcarsku něco k prodeji bylo, tak by tam nemodernizovali potřetí vozy z 60. let. [happy] Ty Twindexxy jsou náhrada vozů z 80. let (EW IV), to kupovat jako ojetinu fakt není řešení.

Věřím, že ČD nějakou koncepci mají, ale že zároveň ji drží na finančním dně, tedy jednají tak, jak je to jen nutné a neberou vpotaz, že za pár let budou nutností vlaky navíc, protože současným expresům nebude ve vybrané dny stačit ani 20 vozů. Železniční doprava prostě je atraktivní, je o ni stále větší a větší zájem a systém, kterým se to řeší teď (tedy nabídka se odvíjí od poptávky a nestíhá ji pokrýt), není ideální, byť ekonomicky je udržitelný. Ale prostě... [happy] prostě je ekonomické narvat do jednoho vozu s 80 místy k sezení 100 lidí, protože těch 100 lidí zaplatí jízdenku a 20 z nich bude prskat, že stojí, ale je to takové blbé, nevím jak to jinak nazvat. Nicméně v čistě komerčním provozu to samozřejmě povolené je a proto mi vadí, že tento přístup je považován za normální a správný. Normální a správné je poptávce nadbíhat, ačkoliv chápu, že ekonomicky to je takové liberálně sociální...
Sobota, 03. listopadu 2018 - 18:10:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 167
Registrován: 7-2011
Já spásně čekám na další výprodeje z Rakouska. Rakušáci totiž budou nahrazovat tolik vozů, že už nebudou potřebovat ani ty z roku 1993. Ty bysme klidně uživili i na mezinárodních spojích a pořád by se jednalo o poměrně reprezentativní vozy, pokud to nebude opravovat Pars. Jsou to totiž téměř skoro stejné vozy jako naše zPrasené Xmz. Doufám, že ČD v tomto případě nebudou držet při zemi a nakupovat co to jde. I kdyby to koupil Regiojet, tak never mind, hlavně, že to bude jezdit tady...
Sobota, 03. listopadu 2018 - 18:29:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14518
Registrován: 10-2004
Vantju: Počet cestujících roste, ale ten trh se jednou nasytí a začne stagnovat. Já se hlavně obávám, že pokud má náš cestující dostat kvalitní železniční vůz, budou muset jít dotace poněkud nahoru. Ostatně zrušená výběrka z posledních let to naznačují. Buď objednavatel dostane cenu a pak bude cestující jezdit soupravami alá Train Regio, nebo 40 let stará Bmz, nebo dostane vůz pro 21. století, ale bude si muset připlatit. A do odstavce "je důležité vzít vpotaz", že jsou tu objednavatelé, kteří mají své požadavky. Stačí se podívat, co udělal požadavek MD na dálkové spoje s komerční linkou Ex1, na kteru přestávají ty kvalitnější vozy zbývat, a tak tam potkáváme vozy jako A, B či Bdmtee.

Bukerman: Čekat na to, co vypadne z druhé ruky, je ostuda. Pokud chceme cestovat jako naši západní sousedé, je potřeba, abychom naši dopravci kupovali nové vozy a ne abychom čekali, co jim zbyde.
Sobota, 03. listopadu 2018 - 19:49:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3561
Registrován: 9-2007
Já jsem tu už dvakrát psal téměř přesné statistiky ohledně vozů ÖBB. Z nich vychází, že se dočkáme tak maximálně 53 vozů řady Bmz225 z let 1978 – 1982, navíc to bude až tak v roce 2022, neboť výroba prvních vozů začne v dubnu 2019 a aby měly ÖBB dostatek vozů na nahrazení těch z roku 1993 bude jich nutné vyrobit cca. 60. No a ty vozy z roku 1993 přejdou na pozice vozů z počátku 80. let. Část pak nahradí Desira ML, ale zkrátka je hodně naivní si myslet, že příští měsíc přiteče z Rakouska x desítek vozů z přelomu osmdesátých a devadesátých let. No a pokud, tipuju to tak na rok 2025 a to budou mít zmíněné vozy 32-36 let. A je třeba vzít vpotaz, že upgrade spočívá v prosté humanizaci se zvýšením maximální povolené rychlosti, tyto vozy by tak měly nahrazovat Béčka a ne aby to byla páteř vozového parku.

Stačí se podívat, co udělal požadavek MD na dálkové spoje s komerční linkou Ex1, na kteru přestávají ty kvalitnější vozy zbývat, a tak tam potkáváme vozy jako A, B či Bdmtee.
No, jelikož i na "závazné" lince Ex6 jezdí často místo Amz Áčko... [happy] Asi bude třeba i více investovat do údržby, pokud jsou ze čtyř vozů turnusované tři a stejně to minimálně několikrát za měsíc nestačí, tak to také dle mě není v pořádku. Ale do toho už nevidím tak nevím.
George_couser
Sobota, 03. listopadu 2018 - 19:52:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4721
Registrován: 9-2006
pokud jsou ze čtyř vozů turnusované tři a stejně to minimálně několikrát za měsíc nestačí, tak to také dle mě není v pořádku.

Jestli to nebude s tím, že to 4. Amz nedělá zálohu, ale je na modernizaci v DPOV.
Sobota, 03. listopadu 2018 - 21:38:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2278
Registrován: 8-2010
ad Vantju:
...téměř přesné statistiky ohledně vozů ÖBB...
No, slovo "téměř" nahraďme - pro zajímavost - přesnými čísly, které potvrzují aktuálně nakoupených 210 ks vozů v období let 2011-2018 a (zatím) proinvestovaných 58 100 000,- EUR. Pokud by se dodatečně nakoupilo ještě těch Vašich 53 ks vozů řady Bmz225 za cenu, jako byla teď ta poslední dodávka 41 ks ojetin, tak jsme na 263 ks vozech a částce 75 809 738,- EUR přesně..[proud][biggrin].

...tyto vozy by tak měly nahrazovat Béčka a ne aby to byla páteř vozového parku...
Hm, asi úplně nesouhlasím...[nene]...toto by si měl říct asi a) nejspíš objednatel (= MD v případě dálkových linek v ZDO nebo případně jednotlivé kraje), zda preferuje variantu nového parku na úkor vyšší ceny za vlkm, nebo se spokojí s nějakým "refurbishovaným (polo)šrotem" za cenu nižší - viz třeba "soutěžení" v Ústeckém kraji zde nebo pak b) dovedu si klidně představit "globální ojetinový koncept" třeba konkrétně na lince EX1, kterou ČD a.s. v úseku Praha - Ostrava provozují na vlastní komerční riziko...[wink]
Malý_fotograf
Neděle, 04. listopadu 2018 - 21:11:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6752
Registrován: 5-2002
George_couser:
"Jestli to nebude s tím, že to 4. Amz nedělá zálohu, ale je na modernizaci v DPOV."

No zajímavý je, že to Amz je na modernizaci už od svého příjezdu z Rakouska (snad nikdy nezasáhlo do provozu). Obzvlášť v porovnání s tím, že některá nemodernizovaná Bmz235 už stihla za svou chebskou éru projít modernizačním procesem.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Neděle, 04. listopadu 2018 - 21:38:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1277
Registrován: 11-2005
Tady se hrozněmoc vede názor Nové = Lepší. Tak si tomu dovolím tvořit opozici. Podle mě je Bmz ve druhé třídě to nejlepší, co může cestující potkat. Třebas když se to dovybaví serepetičkama jako wifi, usb, atd., jak už se to dělá. Bmz (alespoň ta tlakotěsná?) by tedy mohla tvořit vlajkovou loď jak dlouho chtějí, bez ohledu na datum narození a původního vlastníka. Aspoň dokud se nerozpadnou natolik, že by jejich údržba byla neúnosná. Druhá strana mince ale je, že mají jen 66 míst, což v současném tlaku na co největší obsaditelnost může prohrávat. Taky jste si všimli, že cokoliv nové jsou děsné sardinky (a vždy velkoprostor)?
Neděle, 04. listopadu 2018 - 22:10:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14522
Registrován: 10-2004
Libcha: A já si taky dovolím nesouhlasit. Každému je příjemnější jiné sezení. Mně se třeba na těch dělěných sedačkách (nízké opěradlo, pak mezera a pak opěrka hlavy) sedí hůř než na většině ostatních sedadel. A taky spíše preferuju velkoprostory.
Pondělí, 05. listopadu 2018 - 00:28:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 146
Registrován: 8-2014
S tím zase já souhlasím naprosto. Ta dělená sedadla jsou k vzteku a kupéčka také nejsou můj šálek kávy. Ideál Bdmpee se vším všudy.
Pondělí, 05. listopadu 2018 - 01:22:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2440
Registrován: 7-2008
Vantju: Přemýšlím nad tím nápadem s Bulharskem a přijde mi, že by šlo udělat podobnou akci na o něco menší vzdálenost, ale po tratích, kde je poměrně řídký osobní provoz též. A to na polskou stranu Baltu. Pravděpodobně s brejlovcem, protože ten je v Polsku a snad i v Německu schválený a značná část bude bez drátů. Napadá mne několik možných tras.

1. Praha-Harrachov(ve spojení s běžným rychlíkem, z Tanvaldu do Harrachova na postrku 743)-Sklarzska Poreba-Jelenia Góra-Lubań-Wegliniec-Zagań-Glogów-Leszno(předpokládám, že daná trať je sjízdná, i když pomalu)-Wolsztyn(prohlídka muzea)-Zbaszynek-Gorzów Wielkopolski-Chojnice-Tczew-Malbork-Elblag-Frombork (potom případně ještě Nowy Dwór Gdański a Leba, kde by byl týdenní pobyt atd.).

2. Praha-Hradec Králové-Trutnov-Valbřich-Kladsko-Nysa-Kiedzierzyn-Kožlí-Lubliniec -Herby Nowe-Zduńska Wola-Innowrocław-Bydhošť-Kósciercina-Gdyně-Lembork-Leba (opět přichází v úvahu i zajížďka z Bydhoště do Grudziadzu, Malborku a Gdaňského Nového Dvoru, případně i na Frombork)

3. Praha-Letohrad-Jeseník-Nysa-Opolí-Kluczbork-Pleszew (možnost návštěvy úzké)-Hnězdno (totéž)-Innowrocław-Toruń-Grudziadz-Malbork (a tam je zase několik možností).

4. Praha-Všetaty-Velké Žernoseky(úvrať)-Žalhostice-Litoměřice horní nádraží-Česká Lípa-Liberec-Frýdlant-Zawidów--Wegliniec-Zagań-Glogów-Leszno-Wols ztyn-Zbaszynek-Gorzów Wielkopolski-Piła-Szczeciniek-Slupsk-Koszalin (úzká)-Kolobrzeg-Gryfice (úzká)-Scczecin Dabie-Bialogard-(znovu) Koszalin-(znovu) Slupsk-Leba-Hel.

Samozřejmě záleží na tom, co by bylo cílem. Pokud by ten vlak měl někde stát týden, zatímco by se všichni někde koupali, byly by náklady na ujetý kilometr větší, než kdyby jel okružní cestu kolem Polska. Jak píšu, Polsko vychází, kromě ČR a Slovenska, nejlépe, protože uznání brejlovců pro provoz na PKP a blízkost Německa.

Pokud brejlovci smí jezdit i po Německu (určitě mohou projíždět peáží přes Žitavu apod.), potom by šlo to celé vzít přes Rumburk, Ebersbach, Lobavu, Zhořelec a nejlépe přes Horku a Wegliniec, kde jezdí jinak jen nákladní vlaky.

Předpokládám, že by nejel zpáteční cestu stejnou cestou, spíš by dané možnosti kombinoval. A samozřejmě jsou i možnosti jet na východ Polska, ale problém je tamní řídká železniční síť a nesjízdnost nejzajímavější tratě Chabówka-Nový Sadec.
Čtvrtek, 08. listopadu 2018 - 06:29:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3240
Registrován: 9-2003
V Polsku není schválen brýlovec libovolný, nýbrž jen brýlovec polonizovaný (SHP, vysílačka, kusové schválení). V Německu brýlovec schválen není, peáž a zajíždění do PPS je něco zcela jiného.
NOBLE BRICKS
Ghost
Pátek, 09. listopadu 2018 - 10:14:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1970
Registrován: 1-2011
Ad tunely Ejpovice, slušný trolling od ČD [rofl] zdroj: Facebook
Pátek, 09. listopadu 2018 - 10:23:13  
Moderátor
Číslo příspěvku: 15927
Registrován: 11-2005
Lol [lol] K dokonalosti chybí jen upřesnění: "...v Ejpovickém..."
Pátek, 09. listopadu 2018 - 14:50:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 121
Registrován: 3-2013
Dobrý deň,

aký je prosím Vás rozdiel medzi vozňami Ds952 a Ds953 ??!!

Ďakujem
Pátek, 09. listopadu 2018 - 15:12:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3568
Registrován: 9-2007
Dobrý den,

Ds953 jsou původně kombinované vozy pro přepravu balíků (zavazadel) a pošty řady DsPost. Vzniklo jich 30, v roce 1998 byly upraveny na čistě zavazadlové vozy se služebním oddílem. Jezdí už tuším jen jeden poslední vůz, čísla 035.

Ds952 pak jsou od dodání z vagonky Bautzen pouze zavazadlové vozy se služebním oddílem, byla jich dodána rovná stovka a dodnes je v provozu max. 15 vozů.

Obě řady pak někdy do roku 1983 mohly jezdit i do zahraničí, poté jim byl odebrán režim RIC a mohly jezdit pouze vnitrostátně.

S tím odebíráním režimu RIC ale nemám úplně jasno, kdyby mi byl někdo ochoten vysvětlit jak se to mezi lety 1983 – 2003 dělalo, kdy která řada o RIC přišla apod., budu velice rád. [happy]
Ythomas_ct
Sobota, 10. listopadu 2018 - 00:49:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2665
Registrován: 10-2009
Ad Ghost:

Pěkné! Tomu se říká "elegantní" řešení problému. :-) Ale furt mi není jasný, proč Němci v tunelu (a i na tom nádraží) na záchod nemůžou pouze při zastavení vlaku, zatímco za jízdy zřejmě ano? ;-)
Kůň
Sobota, 10. listopadu 2018 - 05:54:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1687
Registrován: 1-2012
Já jsem nedávno jel 843 a narazil jsem spíš na jiný problém:

1) jdu na WC na širé trati a uprostřed všeho zastavíme ve stanici - co teď?
2) co když se stanicí projíždí - taky se nesmí?
3) platí to i pro výhybny?

[proud]
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Pikehead
Sobota, 10. listopadu 2018 - 10:37:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4547
Registrován: 3-2007
Správně uvažuješ, koni: ani na stanice, kterými projíždíš, bys neměl trousit kobližky... Ba ani na zastávky! [biggrin]

Takhle: já chápu, že v každém z nás je nějaký (různě velký a intenzivní) zbytek infantilního zájmu o fekální problematiku, který stupidní cedulka hezky stimuloval.

Nicméně je asi třeba pochopit, že to opatření nemá v úmyslu absolutně vymýtit fekálie ze stanic a tunelů, jen trochu usměrnit cestující správným směrem - kdysi bývaly pobyty ve stanicích mnohem delší kvůli různým přepřahům, posunům, atd. a nejednoho by napadlo využít příležitosti k tomu zajít si v klidu na hajzl. Což je podle mého názoru poměrně velká část motivu...
Radekedar
Sobota, 10. listopadu 2018 - 20:18:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2407
Registrován: 6-2008
Už se těším na lidovou tvořivost:
WC se nesmí používat, pokud je vlk v tanci nebo ... (doplňte)
Sobota, 10. listopadu 2018 - 20:51:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1038
Registrován: 1-2013
Ad tunely Ejpovice, slušný trolling od ČD
Nejedná se o trolling od ČD, ale o čl. 3.4.4 Prohlášení o dráze SŽDC:
V úseku Ejpovice – Plzeň hl. n. je možno provozovat drážní dopravu pouze hnacími vozidly vybavenými funkční radiovou stanicí GSM-R. Z důvodu použití pevné jízdní dráhy je také v tomto úseku zakázáno provozování drážních vozidel bez uzavřeného okruhu WC. Pokud je vlak vybaven WC bez uzavřeného okruhu je povinností dopravce zajistit nepoužívání WC po dobu jízdy tunelem.
Pondělí, 12. listopadu 2018 - 14:27:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3734
Registrován: 1-2010
Včera jsem natrefil na vůz AB349 044, řazený neobvykle na pozici posilového. Fotku nemám, bylo dost plno, tak jen textově - podle štítku humanizace Janoza 2011, ale musel být krátce po nějaké druhé humanizaci - vše čisté, sedačky velmi pohodlné (tahle série humanizací měla tuším nové sedáky od začátku, ale tyhle byly trochu jiné, měkčí), v první třídě nové červené potahy, nově nalakované a zatěsněné rámy oken, které šly velmi lehce otevírat, poměrně čisté WC, nově opravené dveře, pěkný chod podvozku. Jediné bych vytknul netěsnící okno kolem střední příčky a nefunkční klička na topení, což je ale standard vozů Y.
Jako druhý posilový vůz bylo Béčko 75x s koženkou, kde během jízdy docela dost začalo mlátit cosi na podvozku, v cíli vyřazeno a polepeno.
Pondělí, 12. listopadu 2018 - 14:41:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 8-2018
Posílení první třídy na rychlících do Budějovic? U ČD někdo konečně dostal rozum, aby se ti AB nějak normálně využívaly a ne že budou stát, nebo bizarně pojedou tři AB na osobáku z Pzně?
Pondělí, 12. listopadu 2018 - 15:19:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3574
Registrován: 9-2007
Dominik: Ne, AB, pokud jedou jako posila, jedou jako dvojka. [uhoh]

1510015: Čemu se divíte, že ČD se konečně naučily vozy udržovat? [happy] Já jsem kdysi chtěl udělat seznam humanizovaných vozů, ale protože nedělám u ČD, nemám šanci dostat se k informacím, kdy byl který vůz v Janoze/MOVO/Pars, nebo kde všude se vozy humanizovaly. Tak či tak těch humanizací ale bylo mnohem více, než dříve proklamovaná stovka a později další stovka vozů.

Co se A149 týče, první humanizace (2009-2010, Janoza), se v takovém stavu už nevyskytují: odkaz. Další, už nepravidelně humanizované vozy z let 2011 a 2012 už prakticky také nejezdí: odkaz. Vozy z první i druhé vlny humanizací prošly v některých případech zcela novou humanizací, některé pouze výměnou potahů sedadel. Ty, které prošly druhou humanizací, vesměs dostaly nové podsedáky. Vypadají tak jako vozy z https://www.vagonweb.cz/fotogalerie/CZ/CD_A.php#067b epochy humanizací, což byl zbytek vozů, které byly cca. v roce 2012-2013 provozovány v původním stavu a dnes tak mají všechna Áčka nové barvy na stěnách a červené potahy, byť část má jinak zbytek interiéru odpovídající první vlně humanizací.

K AB349, i tyto vozy procházely humanizací vícekrát. Dnes vypadají všechny vozy přibližně takto, některé pak mají jiné podsedáky, velmi měkké. Nové podsedáky mají tuším poprvé humanizované vozy po roce 2012, zda ji mají i podruhé humanizované vozy, to už nevím.

Ve všech případech ale platí, že pokud vůz prošel druhou humanizací, není tato skutečnost nikde zmíněna (max. v revizi či laku, pokud byl vůz i nově nalakován) a štítek zůstává z první humanizace (např. Janoza 2009).

Za zmínku ještě stojí, že i mezi vyššími čísly se nachází původní koženka - včera viděné B249 693. Čekal bych, že od 600 nahoru má vše minimálně látkové potahy...
Pondělí, 12. listopadu 2018 - 17:16:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3735
Registrován: 1-2010
Zmíněné AB jelo jako AB, tedy jednička byla jedničkou, jednalo se o spoj ČB-Plzeň. Obvykle se posiluje Béčkem, ale občas se přidá i druhý vůz a když máte zrovna štěstí, tak je to AB. Že by ale jeho nasazení bylo nějak přínosné, to nevím, v první třídě jel tentokrát jeden člověk (ve stejném voze pravidelně zařazeném na začátku soupravy jsem nebyl, takže nevím, kolik lidí bylo tam).
Seznam humanizovaných vozů by byl jistě zajímavý - už jen spojením/"vysátím informací" stránek Vagonwebu, Atlasu vozů a Nastoupila by se dalo udělat hodně. Tyhle tři weby jsou všechny dobré, jen škoda, že není vše v jednom.

První(hnědé)/druhé(světlemodré) humanizace jedniček jsou tuším stále v řadě B251

Nové sedáky ve druhé třídě jsou tuším už od 2011, kdy se začal používat potah s velmi krátkým chlupem, na dotek téměř hladký. Nějakou dobu se humanizovalo tmavomodrým potahem a pak se ještě udělalo několik vozů s novým oranžovým vzorem (jedním z prvních byl B249 654)


Aby rozuměli i ostatní:
Nové/nově vycpané sedáky s plochou horní částí z pozdějších humanizací - odkaz
Sedačky s původně vypadajícím profilem sedáku (tj. "pružinový posez") - odkaz odkaz 2 (bez humanizace) odkaz 3
Ovšem, ani tohle není úplně přesné - pozdní humanizace s kulatým sedákem - odkaz (avšak nejel jsem v tomto voze, takže těžko říci, jestli je to pružinová, nebo nově vycpaná do jiného tvaru.)

Pravidelnost potahů podle čísel bych moc nehledal, spíš se humanizovalo to, co zrovna šlo do dílen - i nízkočíselná B256 (třeba vůz 269). Třeba nějaká zdevastovaná humanizovaná Béčka nižších čísel lze vidět v Brně na odstavném.
Pondělí, 12. listopadu 2018 - 18:30:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 11-2014
Nedávno jsem si střihl na obratech 779 / 750 a druhý den 751 / 774 soupravu ve složení B (743), AB (011, 048) a BDs (154) [lol][lol]. Takže jako luxus [proud]. Jinak vím minimálně o B (881) která má ještě koženku [ko]. Jinak kdyby byl zájem není problém začít sledovat potahy vozů a zaznamenávat to do Atlasu vozů[happy]. Minimálně Jih a Západ bych mohl zkusit.

(Příspěvek byl editován uživatelem FraZel.)
Moje fotky na flickru [happy]
https://www.flickr.com/photos/131181852@N05/
Pondělí, 12. listopadu 2018 - 22:10:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3222
Registrován: 6-2011
V Plzni mají z B koženku tuším 758, 762 a 881. Zajímavá je taky 681, která loni dostala nové potahy (dával jsem sem fotky)
TC 51-80

K-anlýza zde!
Úterý, 13. listopadu 2018 - 16:43:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 7-2017
U 843 je ostuda, že nemá vakuové wc již z výroby.
Úterý, 13. listopadu 2018 - 20:40:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6907
Registrován: 8-2007
To nemělo ani prvních 17 Ešusů.V 90. letech to byl luxus.
Středa, 14. listopadu 2018 - 10:40:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 233
Registrován: 10-2012
Když začaly jezdit 843, tak pro mě bylo důležité hlavně to, že oproti 830 nebo 810 měly naprosto luxusní, pohodlné sedačky. WC bylo to poslední, co mě zajímalo !
Středa, 14. listopadu 2018 - 16:48:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 547
Registrován: 11-2006
Je to luxus i teď. Vakuhajzl stojí pár set tisíc a při tom jak s tím zachází "úklidový" personál bych to platit nechtěl. Nevíte někdo co to tam lejou za sajrajt, že to zničí i nerez? O cestujících kteří do toho sypou všechno co je při ruce ani nemluvě...
Posláno z mobilu. 2.0
”Je lepší držet hubu a nechat ostatní, ať si myslí že človek je idiot, než otevřít hubu a odstanit všechny pochybnosti.”
Čtvrtek, 15. listopadu 2018 - 08:47:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1768
Registrován: 11-2009
Vlakoň: ono stačí i (nezředěné) Savo. Jinak ucpaný záchod je bohužel nejčastější závada - v tom jsou ČD nevinně.
Sobota, 17. listopadu 2018 - 16:52:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3738
Registrován: 1-2010
Nedávno jsem dával do Vtipů příspěvek s odkazem na zvláštní úpravu WC v nějakém osobním voze.

Pár dní po tom, když jsem nastoupil do vlaku, procházím kolem otevřených záchodů, a... [proud]


Fotka je z Bdt280 361, ta z odkazu je z jiného vozu, ale provedení stejné. Je to zatím asi ojedinělé, od zpozorování (cca 2 týdny) jsem byl v dalších asi čtyřech vozech tohoto typu a ani jeden to neměl. Každopádně zvláštní úprava, nevím kolik průvodčích takovou krásnou kabinku využije, zvlášť když Bdt velmi často jezdí spolu s BDs.
Sobota, 17. listopadu 2018 - 20:46:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 7-2017
1510015:
Docela šok musí zažít cestující, který jde na WC, otevře dveře a uvidí toto.[lol]
Malý_fotograf
Sobota, 17. listopadu 2018 - 21:13:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6756
Registrován: 5-2002
1510015: Tyvolééé [coze]
Slyšel jsem, že má dojít k nějaké úpravě jedné toalety u 6x Bdt 280 a že má jít o minimalistické úpravy tak, aby vozům zůstal stejný index a mohly se kdykoliv navrátit do původního stavu. Ale že tam budou vlakvedoucí při sepisování papírů trůnit, to by mě nenapadlo ani ve snu. [biggrin]

Jinak průvodčí tuto kabinku využijou na spěšňácích Tábor - Benešov - Praha - Kutná Hora. Kde mají být soupravy komplet složené z Bdt280.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Sobota, 17. listopadu 2018 - 22:28:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3211
Registrován: 4-2007
Teda já čumim, tohle je ostuda, a né že si ČD promazaly jízdní řád... neni to nějakej fór?
Neděle, 18. listopadu 2018 - 00:23:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 636
Registrován: 7-2015
Bohužel to fór není, vlakvedoucí z toho mají hrůzu a ani se nedivím... Tohle je na hygienu... [bomba]
Neděle, 18. listopadu 2018 - 07:29:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 5-2015
Prý už ukončeno a demontováno, po výstraze z patřičných míst, že by se o to mohla zajímat hygiena.
Neděle, 18. listopadu 2018 - 10:56:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 637
Registrován: 7-2015
Tohle je fakt ostuda, nemožný, kam za chvíli ty vlakvedoucí nacpou. Fakt se vymýšlí čím dál tím větší věci překračující všechny meze...
Neděle, 18. listopadu 2018 - 11:46:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14541
Registrován: 10-2004
A to se opravdu v nějakém nepu nezahálí BDs, alespoň BDs450? Ale třeba v Děčíně by měly zbýt i 3 ks BDs449, když 3 soupravy nahradí soupravy z oběhu chebských rychlíků.
Mladějov
Neděle, 18. listopadu 2018 - 11:52:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13127
Registrován: 3-2007
Tak ono z toho čouhá setrvalá dluholetá snaha šetřit za DC a vozy, takže jezdit bez hytláku.
Neděle, 18. listopadu 2018 - 12:06:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 134
Registrován: 5-2015
Snaha šetřit na nepravých místech. Jako klidně ať se wc u takových vozů předělá, ale tak aby z toho byl čistý větraný prostor. Ne tenhle humus. Celkově ze strany vedení mám občas pocit, že vlaková četa a její protor na vlaku je jen velmi obtížný hmyz a snaha ho nějak odstranit.
Rybák
Neděle, 18. listopadu 2018 - 12:36:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1269
Registrován: 5-2008
Orky: K čemu vozit 20 tun prázdné váhy kvůli kutlochu? Nebylo by jednodušší vzít Béčka a jeden oddíl předělat na služební s doděláním stolku a nějakého dalšího vybavení třeba skříně a dát tam zámek na klíč? Dělat služebák z WC je totální idea non sense... V minulosti se takhle upravilo pár B250 na Bg260.

(Příspěvek byl editován uživatelem Rybák.)