Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 05. 12. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 05. 12. 2018

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 30. listopadu 2018 - 07:14:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14325
Registrován: 12-2007
Nakonec to dopadne takto, když se mezitím OPD II rozfofrovalo na různé revitalizace.
... což v konečném důsledku nebylo nijak na škodu (a kde platí, že pojem "rozfrovalo" je zavádějící, resp. zbytečně negativně laděn v kontextu, který není "černo-bílý").

P. S. Dovětek k věci z před pár dní - uvědomil jsem si, že trasování VRT Praha - Brno trasou okolo HB (namísto okolo Benešova/Humpolce) naopak znamená mj. nepotřebu řešit napojení HB na onu vzdáleněji trasovanou VRT okolo Humpolce. Tzn. v součtu se to vykompenzuje, ba spíše vychází ve prospěch varianty přes HB.

Jenom tedy se Pelhřimovsko nepřestane vylidňovat, že. [happy]
Pátek, 30. listopadu 2018 - 08:21:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9563
Registrován: 4-2003
Pikehead: Nebojte se, přidejte: pomalejší varinta byla zvolena v celém úseku Vršovice-Bystřice...

Buď tak laskav a přestaň trousit tyhle kraviny. Jakákoliv rychlejší varianta by znamenala akorát následující: Stav trati 221 by byl výrazně horší, než je stav trati 171 dnes. Byla by zrekonstruována jen z části a tam, kde by byly potřeba přeložky, což je zejména úsek Čerčany - Strančice, by nebylo hrábnuto a jen by se flikoval. Trať 171, kde je poloperonizace, je z hlediska potřeb cestujících oproti původnímu stavu trati naprostý luxus a čili: Není potřeba se bát při jízdě po první a druhé koleji ve všech stanicích, že se tam budou vyskytovat lidé.
Pátek, 30. listopadu 2018 - 09:12:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9682
Registrován: 8-2012
uvědomil jsem si, že trasování VRT Praha - Brno trasou okolo HB (namísto okolo Benešova/Humpolce) naopak znamená mj. nepotřebu řešit napojení HB
Co je tak celosvětově důležitého na HaBeši, že se musí řešit zrovna jeho napojení na VRT?

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
電車オタク
Pátek, 30. listopadu 2018 - 10:46:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 3-2018
Jarda Š.: Jenomže u táhnoucí se výstavby tunelu Višňové jsou hlavním problémem spíše finance, smlouvy, problémy zhotovitele, potěmkinády vlády, apod.
Zvodnění a zlomy dokázali vyřešit a letos byly na obou troubách prorážky.

U Tiché Orlice se stavba nejspíše prodraží, zpozdí, ale neveřím, že se tam nechá 12 let ležet průzkumná štola ladem, jako u Váhu...
Pátek, 30. listopadu 2018 - 11:02:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 99
Registrován: 3-2018
Hroch, Jarda Š. a spol.: Nezapomínejte, že po okřídleném výroku "zdroje jsou" přichází neméně okřídlený výrok "sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce".

Každopádně je to o prioritách. Moje generace bude mít nejspíše velmi nízké důchody, ale k tomu můžeme mít buď prd (stát se zadlužoval kvůli levnému jízdnému pro důchodce a študáky a dalším populistickým nesmyslům), nebo alespoň kvalitní infrastrukturu (stát se zadlužoval, aby vybudoval infrastrukturu, která bude sloužit po staletí). V to, že by se stát přestal zadlužovat, přestávám věřit (fiskálně odpovědné vlády vládnou v době krizí, kdy příjmy nestačí, a v době konjunktury nastupují populisté).
Pátek, 30. listopadu 2018 - 11:05:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 100
Registrován: 3-2018
T_._H_.:
"Co je tak celosvětově důležitého na HaBeši, že se musí řešit zrovna jeho napojení na VRT? "

Třeba to, že kraj a obce vám budou do VRTky házet vidle, pokud jim na ni alespoň něco nenapojíte?
Pátek, 30. listopadu 2018 - 11:10:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 721
Registrován: 8-2017
Já bych v tom viděl i příhodnou možnost etapizace. Těžko se to postaví celé najednou, a už úsek Praha - HB s využitím 250 dále k Brnu by hodně pomohl. To při napojení někde u Jihlavy moc nejde.
Pátek, 30. listopadu 2018 - 11:25:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9688
Registrován: 8-2012
Třeba to, že kraj a obce vám budou do VRTky házet vidle, pokud jim na ni alespoň něco nenapojíte?
To mi můžou házet i jiné a jinde, nebo jsou HaBešané nějak světově vyhlášení vidloházeči?
(Ostatně pro Pelhřimovsko by bylo právě zajímavější vedení kolem Humpolce a nějaký tamní Větrný Montabaurov s obrovským parkovištěm.)
電車オタク
Pátek, 30. listopadu 2018 - 12:26:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 101
Registrován: 3-2018
M250.0:
"Já bych v tom viděl i příhodnou možnost etapizace. Těžko se to postaví celé najednou, a už úsek Praha - HB s využitím 250 dále k Brnu by hodně pomohl. To při napojení někde u Jihlavy moc nejde."

Přesně tak. Nehledě na samotné přínosy trasování se obávám, že tenhle stát to jen tak nezvládne postavit naráz. A dost pochybuji, že by měli politici koule na to, aby třeba 15 let zdůvodňovali, proč se to staví, když to ještě není v provozu. Byla by to taková obdoba Temelína, ovšem s mnohem užší cílovou skupinou.

Na druhou stranu existují i varianty jak napojit přes Benešov i Německý Brod i Iglau (N13 a dovedu si představit nějakou spojku na HavlBrod i z N15).
Pátek, 30. listopadu 2018 - 12:39:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 102
Registrován: 3-2018
T_._H_.:
"(Ostatně pro Pelhřimovsko by bylo právě zajímavější vedení kolem Humpolce a nějaký tamní Větrný Montabaurov s obrovským parkovištěm.)"

Pejr už máte hodně bokem a přeci jen je to venkovský region. Oproti tomu je urbanizační osa HavlBrod - Žďár nad Sázavou - Nové Město n. M. o dost lidnatější.
Ale třeba by se z toho dala udělat nějaká win-win situace. Napojení HavlBrodu, Jihlavy, i ten váš Montabaurov někde v polích za Humpolcem.

Možná by také pomohlo, kdyby se v Jihlavě smířili s tím, že jim tam nebudou projíždět expresy Praha - Brno, ale budou mít své expresy, které někde kolem D1 nebo Dobronína najedou na VRT.
Pátek, 30. listopadu 2018 - 12:56:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2307
Registrován: 8-2010
ad Gejza.L:
...kdyby se v Jihlavě smířili s tím...
No, zrovna kolem té Jihlavy by se mělo našlapovat "extrémně opatrně", neboť při revitalizaci t240 se jako argument proti její nějaké velkorysejší stavební rekonstrukci než jaká byla nakonec realizována zrovínka v případě Jihlavy argumentovalo tím, že by to byly zbytečně vyhozené prachy, když "vy přece vždycky budete připojeni přímo na tu VRT-ku, to dá rozum, je to naprosto logické"....bylo by proto divné, kdyby právě Jihlava se toho nakonec nedočkala, to by asi radní dost prskali - víc než je zdrávo - dost možná by odvetou poprskali i nějaký ten chráněný územní VRT-koridor, co by je míjel....[biggrin][rofl].. a pak by si o VRT-ce mohli nechat zdát v Praze i Brně nebo by ji museli nějak šikovně "severně zahnout" před Jihlavou nějakým hodně velkým obloukem, třeba přes Pardubice...[biggrin][rofl]
Pátek, 30. listopadu 2018 - 13:32:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18012
Registrován: 5-2002
KS: Další možností je pouhá troj(čtyř)kolejka v posunuté stopě s vnitřním poloměrem ne horším než 400m kolem Bezpráví.
No, mluvit u oblouku se středovým úhlem přes 160° o zvětšování poloměru posunutím stopy mi přijde být poněkud odvážné...

Psal jste z telefonu, že?
Jojo, taky mě ta "závodeň" trkla.
To je ale furt houby proti tomu, co dělala T9 na mé Nokii - když jsem někomu psal SMS "Teď nemohu, jsem v divadle", tak po vyťukání "divad" T9 navrhla konec věty v podobě "jsem v dívce"... [blush]
Pátek, 30. listopadu 2018 - 14:54:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5786
Registrován: 9-2011
No a já když kdysi Hajnýho informoval, že nemůžeme přijít na exkurzi do "budoucího tunelu" pod Vltavou, protože měl mladej sra*ku, tak on dostal zprávu "Nemůžeme přijít, mladej má pračku". [lol]
(aspoň že to teda dělá korekci neslušnejch výrazů [crazy])
Všichni jste volové. Servít
Pátek, 30. listopadu 2018 - 15:00:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14328
Registrován: 12-2007
Co je tak celosvětově důležitého na HaBeši, že se musí řešit zrovna jeho napojení na VRT?
Sugestivní, manipulativní otázka.

Pro ostatní - samozřejmě jde o propojení nejen směrem do HB, ale i dále mj. na Žďár; plus eventuální sjezd z VRT v situaci, kdy by došlo k etapizaci stavby s tím, že VRT by dočasně (či "dočasně"?) končila před HB.
Pátek, 30. listopadu 2018 - 15:12:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3069
Registrován: 5-2002
Gejza.L: Možná by také pomohlo, kdyby se v Jihlavě smířili s tím, že jim tam nebudou projíždět expresy Praha - Brno, ale budou mít své expresy, které někde kolem D1 nebo Dobronína najedou na VRT.
A proč se prosím domníváte, že s tím nejsou "smířeni" (= mnou si ruce), přesněji že to vůbec někdy bylo uvážováno nějak jinak?
Pátek, 30. listopadu 2018 - 16:17:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 331
Registrován: 8-2017
Hajnej:
No tak ještě že jste to neposlal [biggrin]

Jak jsem se díval na letecké snímky bezpráví, tak je tam dneska oblouk složený ze dvou či více částí.Přemýšlel jsem o nějakém oblouku který by se dal popsat takovýmito poloměry a průměry, rovná část na začátku je rovný kus tratě před vjezdem do oblouku. Samozřejmě že by se musely nějak upravit i okolní úseky, případně to celé posunout o kousek blíž současné poloze.
Pátek, 30. listopadu 2018 - 16:34:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3257
Registrován: 5-2002
Hajnej:
No tak ještě že jste to neposlal [biggrin]


...paní manželce. [proud]
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 30. listopadu 2018 - 19:51:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3804
Registrován: 5-2004
K.S.:
"Jak jsem se díval na letecké snímky bezpráví, tak je tam dneska oblouk složený ze dvou či více částí.Přemýšlel jsem o nějakém oblouku který by se dal popsat takovýmito poloměry a průměry, rovná část na začátku je rovný kus tratě před vjezdem do oblouku. Samozřejmě že by se musely nějak upravit i okolní úseky, případně to celé posunout o kousek blíž současné poloze."
Když už tam jít s pomalými kolejemi mimo stávající osu, tak něčím ve stylu fousaté červené varianty (odtud), aby se nemusely každých pár let měnit kolejnice a aby tam vlaky nedělaly vlaky takovej kravál.
Pátek, 30. listopadu 2018 - 20:43:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 332
Registrován: 8-2017
David jaša 3804:
V tom případě mám protinávrh. Realizace pouze tunelu "Bezpráví" a jeden přímý a oblouk o poloměru krásných 666m
Pátek, 30. listopadu 2018 - 22:58:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12569
Registrován: 8-2004
Bkp:
"Mě je celkem jedno, kdo s čím přichází nebo nepřichází, ...
Jestli to je tím, jak k těm SP SŽDC přistupuje, nebo problém je v systému jak jsou nastavená pravidla, proti kterým ministerstvu vlády která nekecá ale maká SŽDC aktivně nic nepodniká, je druhořadá technikálie."
Jasně. SŽDC bude úkolovat MD a SFDI. [satan] Asi jako doma děti úkolují rodiče.
Blahoslaveni chudí duchem.
Ythomas_ct:
" ale těch 750 m je tam zároveň uvedeno i pro existující tratě jako cílová hodnota"
V příloze III vidím poněkud jinou hodnotu...
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 01. prosince 2018 - 12:14:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 12-2017
Bkp:
"Toto je zajímavé, novostavba 5,6 km tramvajové trati, v jedné zakázce zadavatel(é) hledají projektanta který vyhotoví:
i. Dokumentace k územnímu rozhodnutí (DÚR),
ii. Dokumentace ke stavebnímu povolení (DSP),
iii. Projektové dokumentace pro provedení stavby (PDPS)
Že by to šlo v jedné zakázce...?"

Proč by to nešlo? A když nezískáš územko tak ušetříš i na toaletním papíře. :-)
Sobota, 01. prosince 2018 - 13:34:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 3-2018
Tomáš_záruba:
"A proč se prosím domníváte, že s tím nejsou "smířeni" (= mnou si ruce), přesněji že to vůbec někdy bylo uvážováno nějak jinak?"

Třeba kvůli tomuto:
Sobota, 01. prosince 2018 - 16:09:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 150
Registrován: 7-2017
K.S.:
"David jaša 3804:
V tom případě mám protinávrh. Realizace pouze tunelu "Bezpráví" a jeden přímý a oblouk o poloměru krásných 666m
"
Což umožní rychlost až 125 km/h. Není to zrovna málo ani příliš moc - při těchto rychlostech je výborná propustnost tratě. Jenže to je jenom jeden oblouk. Vámi navrhovaný oblouk (příspěvek č. 331) by tak jako tak znamenal rychlostní propad na 100 km/h. Viz Lipník na Bečvou.
Sobota, 01. prosince 2018 - 16:10:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 151
Registrován: 7-2017
Celý problém Bezpráví mi připadá, jako by zdroje už nebyly a tak přijde SŽDC i vládě vhod jakékoliv zdůvodnění pro odklad stavby do dodby, než zdroje budou. Ale je to jen můj osboní názor.
Ythomas_ct
Sobota, 01. prosince 2018 - 21:30:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2674
Registrován: 10-2009
Ad Hroch:
V příloze III vidím poněkud jinou hodnotu...
Tak nevím, ale v tom případě asi každý koukáme do jiného AGTC. Resp. v tom Vašem odkazu je ta tabulka nějaká polovičatá. Já koukal přímo na stránky UNECE...
Neděle, 02. prosince 2018 - 11:27:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12573
Registrován: 8-2004
Ythomas_ct:
"Tak nevím, ale v tom případě asi každý koukáme do jiného AGTC. Resp. v tom Vašem odkazu je ta tabulka nějaká polovičatá."
V tom případě se omlouvám. Nenapadlo mne, že by existovalo více verzí.[blush]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 02. prosince 2018 - 13:11:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 333
Registrován: 8-2017
Poklop D400 150:
I ta stovka by byla myslím celkem velká změna oproti současnému stavu, ale hlavně by tam bylo o kolej až dvě navíc.

Gejza.L 103:
No nevím, jestli taková, řekněme šotosmyčka, projde, příjde mi to jako zbytečně drahý špás. To bych snad viděl jeko lepší variantu jenom jednostranné napojení a zrychlit trať na Třebíč na 120-160, i když tam asi zbudou nějaké pomalé úseky.
Neděle, 02. prosince 2018 - 19:17:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 315
Registrován: 4-2006
Ad AGTC - OSN snad chystá tu dohodu trochu oprášit. Asi se shodneme, že bez umožnění delších vlaků zůstanou prohlášení o zvyšování důležitosti železnice pouze v rovině slohových cvičení. A to že 750 m dlouhé vlaky jsou už leckde v zahraničí realitou snad někdo u nás mohl tušit i na začátku 90. let. Nota bene když už jsme tenkrát k té dohodě přistoupili a někdo tam za nás o tom také jezdil jednat. Ale třeba se fakt ukáže, že jednodušší bude prostě zadrátovat ty dálnice...
Velkou knihu přírody mohou číst jen ti, kteří rozumějí jazyku, jímž byla napsána. A tímto jazykem je matematika. (Galileo Galilei)
Ythomas_ct
Neděle, 02. prosince 2018 - 21:44:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2676
Registrován: 10-2009
Ad Hroch:
V tom případě se omlouvám. Nenapadlo mne, že by existovalo více verzí.
V pořádku. Já bych ale neřekl, že existuje více verzí. Spíš mě zaráží, jak je to na tom webu zákony.cz dodrbané. Vždyť snad musí jít "jen" o překlad, ne? Kromě té odlišné délky kolejí tam totiž taky píšou, že maximální sklon na nových tratích se má vejít do 18,5 % (opravdu tam jsou procenta!). Pokud má někdo k tvorbě (resp. přejímání) legislativy přístup typu: "Vždyť je to jen překlep," tak to asi není úplně v cajku. Jinak pod tímto odkazem lze najít originál...

Ad Žlutý_petr:
OSN snad chystá tu dohodu trochu oprášit.
Já myslím, že netřeba nic oprašovat. Dneska máme TSI, v oblasti infrastruktury momentálně zrovna tohleto, a tam už není ani tolik nutné se na něčem dohodnout, to se prostě nařídí... :-)
Neděle, 02. prosince 2018 - 22:01:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18026
Registrován: 5-2002
KS: zrychlit trať na Třebíč na 120-160, i když tam asi zbudou nějaké pomalé úseky
Dobrej matroš...

YT: tam totiž taky píšou, že maximální sklon na nových tratích se má vejít do 18,5 % (opravdu tam jsou procenta!).
Jednou jsem se přimotal k tvorbě nějaké normy (jako "pozorovatel").
Nevycházející rozměrové zkoušky, neuvažování třecího poloměru u kotoučové brzdy, vsjo ravno...
Ythomas_ct
Neděle, 02. prosince 2018 - 22:50:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2677
Registrován: 10-2009
Ad Hajnej:

Jednou jsem se přimotal k tvorbě nějaké normy (jako "pozorovatel").
Také jsem se párkrát ochomýtal kolem, takže tuším, co se na této úrovni děje, ale i tak je mi proti srsti, když se do dokumentu, který se má stát závazným, dostane volovina. A takovou třešničkou na dortu je případ, kdy se zjistí, že v EN je něco blbě, ale musí se to do ČSN EN přeložit i s tím nesmyslem a maximálně se může připojit národní poznámka, že v originále je blbost... :-/

Nevycházející rozměrové zkoušky, neuvažování třecího poloměru u kotoučové brzdy, vsjo ravno...
Ha, nebyla to náhodou ČSN EN 14531-1, příp. 2 z roku, tuším, 2016? Také jsme se potkali... ;-) Ten druhý díl zároveň považuji za projev totální rezignace na schopnost lidí počítajících brzdy (tuším, že to budou vesměs inženýři) jakkoliv logicky uvažovat, natož projevit elementární znalosti fyziky. Smutné čtení...

Jinak se omlouvám za odbočení od tématu... [masinka]
Pondělí, 03. prosince 2018 - 00:32:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 337
Registrován: 8-2017
Hajnej 18026:

No zase tak dobrej být nemusí. Vzhledem k tmu že trať od Okříšek do Brna má být primárně pro rychlíky osobní dopravy, tak uvažuji o vyšších sklonech - 15-25 promile a také o tom že budou divočejší přeložky. Namátkou uvažuji, byť to bude vyžadovat nějaké odkupy, o narovnání kolejí ve stanici Krahulov a krásném velkém oblouku směrem na Třebíč, kde by se zrušil tři oblouky a sklon zvedl na nějakých 14-15 promile (odhadem jen z mapy) Směrem na Vladislav to vypadá celkem dobře, ale nová trasa napříč údolím by byla třeba, zádrhel by mohl nastat u Vladislavi, ale tam by buď byla třeba regulace Jihlavy, nebo tunel. Pak by tam muselo přibýt ještě pár dalších tunelů, které by snížily nutné sklony a hrát se trefovačka s vysokými mosty, ale jít by to mělo. Otázka je jestli na to kdy budou peníze.
Pikehead
Pondělí, 03. prosince 2018 - 06:57:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4630
Registrován: 3-2007
Jasně, bude to v českých podmínkách první radikální přestavba lokálky vedoucí z Brna do nějaké díry vedle a vozící pár set lidí denně...

Nechtěl byste se realizovat radši tady?
Pondělí, 03. prosince 2018 - 07:14:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 592
Registrován: 1-2014
K.S.:
"Směrem na Vladislav to vypadá celkem dobře, ale nová trasa napříč údolím by byla třeba, zádrhel by mohl nastat u Vladislavi, ale tam by buď byla třeba regulace Jihlavy, nebo tunel. Pak by tam muselo přibýt ještě pár dalších tunelů, které by snížily nutné sklony a hrát se trefovačka s vysokými mosty, ale jít by to mělo"

[rofl]

Pikehead [ok]

Ohledně drátu nad 240 asi nebudeme [cunik]

Přeložky? Možná drobné, kvůli dosažení SJD v Jihlavě?

Ale nějaké výrazné přeložky a tunely asi těžko, když za humny povede VRT.
Pondělí, 03. prosince 2018 - 09:45:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 237
Registrován: 9-2015
K.S.: Nevím, jestli by bylo dobré, aby tam byly sklony 20 a víc promile, protože to by vadilo nákladce, pro kterou by relace Č. Budějovice - Jihlava - Brno neměla být plonková.
Pondělí, 03. prosince 2018 - 09:53:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5788
Registrován: 9-2011
že v EN je něco blbě, ale musí se to do ČSN EN přeložit i s tím nesmyslem
Ano, nemálo hodin jsem strávil nad návrhem IEC60050-811 (i dalších), abych pak zjistil, že ty blbosti v originále musejí být přesně přeloženy do češtiny...

Nevycházející rozměrové zkoušky
V jakémsi návrhu subsetu byl vzorec, kde se sčítala dráha s vé kvadrátem a po odmocnění z toho vypadla zase dráha [wink]

být primárně pro rychlíky osobní dopravy, tak uvažuji o vyšších sklonech - 15-25
No to moc neuvažujete. Sekundárně tam přijede péenka nákladní dopravy...

divočejší přeložky
Divočejší máte hlavně sny.

vyžadovat nějaké odkupy
piloti: V kokpitu něco drnčí.
dílna: V kokpitu jsme něco přitáhli.

Zauvažujte nad tím nápadem Pikeheada [pozor]
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 03. prosince 2018 - 11:22:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2412
Registrován: 6-2016
"Nechtěl byste se realizovat radši tady?"

Ten odkaz není dostatečně kvalitní - chybí údaj o použitelném sklonu jízdní dráhy[rofl]
Pondělí, 03. prosince 2018 - 12:06:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3070
Registrován: 5-2002
Gejza.L: Nerozumím, to nějak popírá myšlenku vlaků odbočujících do Jihlavy?
Pondělí, 03. prosince 2018 - 12:27:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 593
Registrován: 1-2014
Jarda_Š.:
"K.S.: Nevím, jestli by bylo dobré, aby tam byly sklony 20 a víc promile, protože to by vadilo nákladce, pro kterou by relace Č. Budějovice - Jihlava - Brno neměla být plonková."

Kolik nákladních vlaků jezdí po trati 240?
Myslím, že minimum, vše se realizuje na trati 250.

I tak je otázkou zda by případný úsek VRT Benešov-Jihlava neměl být přívětivější i pro ND a dále postrkem po 250 HB-Brno (?).

Z Jihlavy přes JH do ČB také asi nebude kdovíjaká propustnost, z HB do Kolína je to spíše pro vlaky směr Mělník a dále na Ústí.

Z toho plyne následují, bylo by pro ND atraktivní mít i jižní tah na západ, který by se vyhnul Praze, Berounu a minul je spodem z HB do Benešova a přes Tábor-Písek-Plzeň?
Pondělí, 03. prosince 2018 - 12:40:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 238
Registrován: 9-2015
240 zatím není elektrifikovaná (krom Jihlava - HB), 250 ano, proto se náklady tahají zajížďkou přes HB.

(Příspěvek byl editován uživatelem Jarda_Š..)
Pondělí, 03. prosince 2018 - 13:07:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 104
Registrován: 3-2018
Tomáš Záruba: tím chci ilustrovat snahy o PRŮJEZDNÍ napojení uzlu Jihlava na VRT. Vede to k tomu, že se snaží trasovat VRT co nejblíže Jihlavě, což se trochu bije s výše diskutovaným napojením do Havlbrodu (etapizace). Zkrátka si myslím, že pro Jihlavu by byla obrovským přínosem už jen možnost vést R či Ex do Prahy a Brna po VRT (které by končily v Jihlavě - třeba na městě) a nemusí to mít rovnou průjezdní.
Pondělí, 03. prosince 2018 - 13:27:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3071
Registrován: 5-2002
No samozřejmě, a co z toho jako plyne? Prostě se hledá nějaké napojení Jihlavy, toto umožňující jak od západu, tak od východu. O tom, že by v JI nějak zastavoval "horní segment" který by jinak Vysočinou prosvištěl se nikdy vážně neuvažovalo.
Pondělí, 03. prosince 2018 - 20:41:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12575
Registrován: 8-2004
Ythomas_ct:
"Já myslím, že netřeba nic oprašovat. Dneska máme TSI, v oblasti infrastruktury momentálně zrovna tohleto,"
Asi tak.[happy]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pondělí, 03. prosince 2018 - 21:15:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 339
Registrován: 8-2017
Pikehead 4630:
Ne, opravdu tipy na vánoční dárky nehledám.

Tady se ani neví, jestli a kudy má vést VRT, je tu návrh na smyčku kolem Jihlavy o které už teď asi každý snadno odhadne že bude z pohledu prosazení problematická, protože by uzavřela kus města do špatně prostupné ohrady, pokud by tam nebyl tunel, ale návrh na to že by se na tratě Brno - Jihlava daly udělat pořádné přeložky, ten si zaslouží odkaz na HO startset...

Good, tak na jednu stranu je pořád slyšet nářky jak se nejezdí vlakem, jak sou tratě pomalé, pak někdo navrhne že by trať stavěná kolem pádu Vídeňské burzy, šla přestavět a dostane se mu odkazu na vláčky... zajímavé.

Portáš 593:
Jestli by se měla řešit nákladní doprava přes Vysočinu, tak je třeba první najít nějaké dobré klesání na Moravské straně, těch 17, nebo kolik promile za Tišnovem není moc dobrých. Myslím že nějaké pokračování s relativně dobrými sklony by se mohlo najít i v rámci toho co je, ale on by se možná někdo zase objevil s vtipným odkazem.
Pikehead
Pondělí, 03. prosince 2018 - 21:43:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4632
Registrován: 3-2007
Tak si to tak neberte, třeba budete doceněn posmrtně.
Pondělí, 03. prosince 2018 - 22:07:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3261
Registrován: 5-2002
Tady se ani neví, jestli a kudy má vést VRT,...

Naštěstí pro to, kudy a jestli vůbec má v ČR nějaká VRT vést, není šotoportál směrodatný.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pondělí, 03. prosince 2018 - 22:50:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14349
Registrován: 12-2007
je tu návrh na smyčku kolem Jihlavy o které už teď asi každý snadno odhadne že bude z pohledu prosazení problematická, protože by uzavřela kus města do špatně prostupné ohrady
Hm, možná další výhoda trasování VRT blíže Havlíčkovu Brodu, při kterém by napojení Jihlavy na VRT bylo výhradně od severu, nikoliv "zadem přes Staré Hory".

na jednu stranu je pořád slyšet nářky jak se nejezdí vlakem, jak sou tratě pomalé, pak někdo navrhne že by trať stavěná kolem pádu Vídeňské burzy, šla přestavět
Falešné dilema ze dvou variant, když existuje varianta třetí (tedy VRT + napojení Jihlavy na tuto VRT i východním směrem, a to i ve verzi, kdy by ta VRT nevedla v těsné blízkosti Jihlavy).
Pikehead
Úterý, 04. prosince 2018 - 07:21:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4635
Registrován: 3-2007
Jestli se diskutuje VRT výjezd východním směrem z Prahy, tak jak se z ničeho nic objevíte v Jihlavě?
Úterý, 04. prosince 2018 - 09:37:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 3-2018
Tomáš Záruba: Bavili jsme se o napojení Havlbrodu při vedení VRT přes Benešov. V ÚTS jsou všeho všudy 2 varianty jak napojit Havlbrod a zároveň Jihlavu (při trase přes Benešov). Jedna z toho je ta prapodivná smyčka, co jsem sem dával na obrázku. Obě varianty se kvůli napojení obou uzlů dost kroutí.
Já v zásadě pokládám otázku, proč musí být napojení Jihlavy tak velkorysé. Zdali by to prostě nešlo napojit na 225 někde u Dobronína, zkapacitnit, zoptimalizovat a zelektrizovat 225.
Přirovnal bych to třeba k Jablonci nad Nisou. Je možné ho napojit na modernizovanou trať Praha - Liberec (nebo VRTku) po staré trati odbočkou z Hodkovic a přes Rychnov cca 2 km tunelem. Ale kreslí se také varianty úplně nové dlouhé spojky. Při využití staré trati bude jízdní doba o pár minut navíc - no oproti současnému stavu to bude i tak galaktické zlepšení.
V ÚTS se také třeba vůbec nepočítá se spojkami na Jihlavu z varianty HB1, která je přitom jako jediná územně chráněná. No každopádně uvidíme, co vyleze z SP...
Úterý, 04. prosince 2018 - 09:50:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 106
Registrován: 3-2018
K.S. Nezlobte se, ale tady se vedla diskuze ne ZDALI, ale JAK napojit Jihlavu v obou směrech na VRT. V tomto kontextu je návrh na modernizaci 240 s opatřeními za desítky miliard skutečně mírně řečeno mimo mísu. A to i v kontextu těch nákladů, u kterých budete řešit, jak se z té Jihlavy dostanou dál, aby nestály na každém patníku...
Úterý, 04. prosince 2018 - 09:58:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 107
Registrován: 3-2018
Pikehead:
"Jestli se diskutuje VRT výjezd východním směrem z Prahy, tak jak se z ničeho nic objevíte v Jihlavě?"

Diskutoval se výjezd přes Benešov. Jinak odpověď naleznete tady
Úterý, 04. prosince 2018 - 12:23:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 12-2017
Jihlava nebo HavlBrod... podle mě je nesmysl vést VRT přes tato města. Lepší vést VRT mezi nimi a udělat sjezdy/nájezdy, propoje tak, aby mohly vlaky z těchto měst využít VRT. Případně vybudovat zastávku s parkovacím domem na křížení s tratí Jihlava-HavlBrod a la zastávka Seigburg/Bonn na VRT Frankfurt - Kolín nad Rýnem.

Ve finále budou jezdit přímé vlaky Brno-Praha bez zastavení v Jihlavě/HavlBrodu, budou jezdit vlaky Jihlava/HavlBrod - Praha a Jihlava/HavlBrod - Brno. Třeba to nebudou pálit 350 za hodinu, ale jen 250, stejně dostanou lidi do cílové destinace výrazně pod hodinu jízdy.
Nemluvě o tom, že tyto spoje mohou obsloužit přímým spojením třeba i Třebíč, Žďár a jiná města, která na VRT přímo nikdy nebudou.

KII.
Cogwheel
Úterý, 04. prosince 2018 - 13:15:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6077
Registrován: 1-2012
Pro srovnání, jak to vypadá s VRT na západě USA, konkrétně v Kalifornii: http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-cerne-diry-v-cervenych-cisl ech-4-d7y-/p_ekonomika.aspx?c=A181201_225301_p_ekonomika_wag
Úterý, 04. prosince 2018 - 15:05:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3805
Registrován: 5-2004
Ve finále budou jezdit přímé vlaky Brno-Praha bez zastavení v Jihlavě/HavlBrodu, budou jezdit vlaky Jihlava/HavlBrod - Praha a Jihlava/HavlBrod - Brno. Třeba to nebudou pálit 350 za hodinu, ale jen 250, stejně dostanou lidi do cílové destinace výrazně pod hodinu jízdy.

Viz TZ 3071…
Úterý, 04. prosince 2018 - 19:26:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 340
Registrován: 8-2017
Gejza.L 106:
Nezlobím se, nicméně se na to podívejte takto. Jihlava se dá celkem pohodlně napojit ze severu, eventuálně ze západu, navíc tím směrem je právě Praha, která, předpokládám, větším cílem než je Brno, ale ani Brno by se nemělo zanedbat, takže by se tam hodila rychlíková trať, která na rozdíl od VRT snadno obslouží i region, takže ze severu nic nebrání udělat smíšenou VRT do Havlbrodu a z jihu udělat spojení do Brna jako rychlíkovou trať, navíc to výrazně zredukuje zábor pro železniční křižovatku, která bude mít smysl jen směrem do Prahy.
Úterý, 04. prosince 2018 - 19:40:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 45
Registrován: 12-2017
David_jaša:
"Viz TZ 3071…"

I što eto? Was ist das?

KII.
Středa, 05. prosince 2018 - 06:59:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 595
Registrován: 1-2014
Gejza.L:
"Diskutoval se výjezd přes Benešov. Jinak odpověď naleznete tady"

Tak jsem se tou SP VRT Praha-HB prokousal a shrnul bych to několika postřehy, některé už tu i zazněly:

1. Za ideální z hlediska dopravy je považováno napojení VRT na jižní zhlaví Wilsona a také kvůli přímé jízdě na Berlín, severní zhlaví od Libně je nad hranicí kapacity.

2. Východní napojení od Běchovic a Libně je záložní a levnější a lépe průchodné přes ekology, tu prosazuje magistrát, který ale nějakou kapacitu tratí neřeší...

3. Trasa (ta původní) přes Benešov koliduje s ekology v prostoru nádrže Švihov, hledá se alternativa. Kolize s magistrátem také s trasou přes ZM, soudruzi z hl.m. ji nezahrnuli do plánu, protože "dosavadní vývoj urbanizace s ní nepočítá". Hledá se nové řešení přes ZM.

4. Trasa přes Benešov vyhovuje lépe pro (oboustranné) napojení Jihlavy na VRT, neprochází však uzlem Jihlava, podobně i HB.

5.Trasa přes Benešov je cca o 10km kratší (120km do HB)

(Příspěvek byl editován uživatelem Portáš.)
Středa, 05. prosince 2018 - 08:34:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 596
Registrován: 1-2014
K.S.:
"ani Brno by se nemělo zanedbat, takže by se tam hodila rychlíková trať, která na rozdíl od VRT snadno obslouží i region, takže ze severu nic nebrání udělat smíšenou VRT do Havlbrodu a z jihu udělat spojení do Brna jako rychlíkovou trať"

Když si uvědomíme, že by v budoucnu měly vést přes Vysočinu další 2 koleje díky VRT + 3 stávající (250 a 240), tak mně ta pětikolejka vzhledem k osídlení přijde na neskutečný luxus.

Ono i tak bude mít po VRT každé okresní město na Vysočině svoji extra trať na Brno:

Jihlava VRT (30minut do Brna)
HB VRT (30minut)
ŽnS 250 (60minut)
Třebíč 240 (60minut)*

*Jelikož je žádoucí zrychlit linku Brno-České Budějovice, bude nově vedena z Brna do Jihlavy po VRT a nikoliv po trati 240, čímž se ušetří se tak 1 hodina JD.

(Příspěvek byl editován uživatelem Portáš.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Portáš.)
Středa, 05. prosince 2018 - 10:01:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9735
Registrován: 8-2012
Trasa přes Benešov vyhovuje lépe pro (oboustranné) napojení Jihlavy na VRT, neprochází však uzlem Jihlava
Co furt máte s tou Jihlavou? Jaký uzel Jihlava? Vždyť Jihlava je z pohledu VRT díra po granátu (no, i z pohledů mnoha jiných [happy] ), jen se to k ní cca trefuje - ale nějaké snění o VRT vlacích Praha-Jihlava a přechod na konvenční síť (někteří blouzní dokonce o napojení Znojma!) je zas jen šotovirtuál, aby se odůvodnila "smysluplnost" VRTky. Nebo se snad někde na VRTkách takhle extremisticky řeší napojení padesátitisícového města? To bude VRT spojka i do Jablonce nebo Děčína a tam "přechod" na Českou Lípu?
Dvousettisícová Takaoka má akorát terminál u křížení šinkanzenu s lokálkou, stotisícová Koblenz jen parkoviště v Montabauru... ale u nás šotoušci plánují (samu o sobě ekonomicky neodůvodnitelnou) VRTku do každé dědiny.
Řešením pro Jihlavu je zastávka na křížení se silnicí I/38 a velké parkoviště u ní. Zbytek jsou akorát blbosti, které realizaci velkého šotosnu o VRT spíše oddalují.
電車オタク
Středa, 05. prosince 2018 - 10:21:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14352
Registrován: 12-2007
stotisícová Koblenz jen parkoviště v Montabauru...
Manipulativní srovnání (kdy Koblenz je vůči té VRT již přece jen z ruky).

ale u nás šotoušci plánují (samu o sobě ekonomicky neodůvodnitelnou) VRTku do každé dědiny.
Kupodivu ne.
Jen její propojení (má-li už taková VRT být někdy vybudována) s konvenční sítí.

Řešením pro Jihlavu je zastávka na křížení se silnicí I/38 a velké parkoviště u ní.
- Toto tvrzení je názorem, nikoliv objektivní skutečností.
- Toto křížení bude zřejmě vycházet jen v případě trasování VRT okolo Benešova, ne v případě jejího trasování v blízkosti Českého Brodu.

Zbytek jsou akorát blbosti, které realizaci velkého šotosnu o VRT spíše oddalují.
Např. z pohledu nakloněnosti Kraje Vysočina vést po svém území takovou trať je tomu přesně naopak.