Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 23. 08. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 23. 08. 2018

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 29. července 2018 - 19:13:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3824
Registrován: 3-2010
pike primárně šlo o ten růst ceny volného času

No a v čem je rozpor? Když na to budu mít a budu chtít vyhazovat peníze, poletím první třídou, když ne, tak turistickou. Časově to vyjde úplně stejně. Jenže do letadla mi člun, motor a těch 120 piv nevezmou, tak musím jet autem. Kamarád létal do Dubrovníku, když měl malé děti a já tam pro něj párkrát byl, vozil jsem je na Pelješac, on v tom takový časový rozdíl není. Já to přejedu za 12 hodin, on s těmi různými ofuky, počítám- li cestu z bydliště na letiště, odbavení, let, opět odbavení a cestu na místo za osm nebo deset. Letadlo je dobré, až poletím za kamarádem do Tasmánie, tam holt autem nemůžu[nene]
Neděle, 29. července 2018 - 20:47:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 61
Registrován: 8-2017
Ad Pikehead: jen drobne upresneni, DB nejezdi do Rijeky. Jezdi tam HZ a privesuje sve vozy na ÖBB Nightjet.

Ad Jirka: Vy nemate vubec tuseni o cem pisete. Lidi nemaji najednou neomezene vice penez, aby je vyhazovali za prvni tridu, ale misto k rybniku jedou k mori, misto do krajskeho mesta/Prahy leti do Parize/Rima/Barcelony atd... A holt kazdy nema jako zakladni kriterium cestovani vzit sebou 120 plzni.
Neděle, 29. července 2018 - 23:12:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17171
Registrován: 5-2002
JxL: Když na to budu mít a budu chtít vyhazovat peníze, poletím první třídou, když ne, tak turistickou
Jenže řeč není o tom, kterou třídou poletím, ale jestli poletím nebo pojedu vlakem. Tam a právě tam hraje roli ta rostoucí cena volného času, o které psal Radek.
Pondělí, 30. července 2018 - 19:39:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3826
Registrován: 3-2010
Myslivče, v případě tvém a tvé zdejší klaky ustupuji. Házet hrách na stěnu nebo mlátit prázdnou slámu je opravdu plýtváním cenným časem. K rybníku ale letadlem nepoletím. To nechám zdejší chudině, aby pak měla o čem zasvěceně debatovat[talker]
Úterý, 31. července 2018 - 10:28:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17190
Registrován: 5-2002
JxL: Pro mě za mě si lítej nebo nelítej kam chceš. Na celkovej trh přepravy to má totiž vliv celkem zanedbatelnej...
Úterý, 31. července 2018 - 11:15:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8330
Registrován: 4-2003
K rybníku ale letadlem nepoletím.

Jojo, tzv. "nejsem Podivín".[biggrin]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 31. července 2018 - 12:52:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8718
Registrován: 8-2012
K rybníku ale letadlem nepoletím. To nechám zdejší chudině
Mám tu na cestování zbohatlíka XXXL vhodný vlak pro coming-out:

Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 31. července 2018 - 13:13:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6692
Registrován: 5-2002
Už vidím zákazníka, který zaplatí pět dní programátora, když ho potřebuje na otočku v Bulharsku

Ono se ztrátě času moc neubráníte - z takového Holandska / západu Německa je třeba pro mě auto i letadlo časově stejný. Pokud člověk něco dělá třeba dvě hodiny jízdy od letiště a pak se musí časově strefit do dvou / tří letů za den, nebo se sebere a rovnou si jede domů sám - hromada zabitýho času tak jako tak, vlak by byl zlatej, kdyby byl použitelnej aspoň jako na Ostravu...[sad] Asi vlastní letadlo bude řešení.
Mladějov
Úterý, 31. července 2018 - 13:17:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12680
Registrován: 3-2007
Hajnej : Hele, ty máš nějaký masochistický nebo nevyléčitelný (po)učitelský sklony, že tomu xxxxl pořád něco vysvětluješ, když on tě za to jen vždycky spolehlivě pošle do [zadnice] ?
Úterý, 31. července 2018 - 13:32:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2909
Registrován: 3-2006
H_k:
" Už vidím zákazníka, který zaplatí pět dní programátora, když ho potřebuje na otočku v Bulharsku

Ono se ztrátě času moc neubráníte - z takového Holandska / západu Německa je třeba pro mě auto i letadlo časově stejný. Pokud člověk něco dělá třeba dvě hodiny jízdy od letiště a pak se musí časově strefit do dvou / tří letů za den, nebo se sebere a rovnou si jede domů sám - hromada zabitýho času tak jako tak, vlak by byl zlatej, kdyby byl použitelnej aspoň jako na Ostravu...[sad] Asi vlastní letadlo bude řešení."

Směrem na západ to jde, ale směrem na východ je opravdu nejspolehlivější a nejrychlejší letadlo. A to vlastní letadlo by bylo super. To už používali uraňáci,z letiště Dlouhá Lhota, jenže dnes je ještě ta lidská síla proti hodinovce soukromého letadla levnější. Spíš se dnes člověk snaží nahradit to cestování vzdáleným přídtupem. Ale to pokrytí je někde zoufalé a spojení přes satelit zas levné není. Docela jsem byl překvapen, když 20 km od Hamburku má problém s datovým pokrytím i německé O2.
Úterý, 31. července 2018 - 14:13:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17198
Registrován: 5-2002
ML: vzpomeň si na Jirku V. a jeho hlášku "Von třeba neví, že je blbej, protože mu to ještě nikdo neřek´" [win]k}
Úterý, 31. července 2018 - 18:25:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6717
Registrován: 8-2007
<https://www.novinky.cz/koktejl/479360-muz-v-kostymu-sneka-ztrapni l-madarske-drahy-bezel-zavod-s-vlakem-a-vyhral.html>

Kolik vlaků u nás by předběhnul šnek?[rofl]

Vzdálenost 78 kilometrů mezi zmíněnými městy urazí vlak za hodinu a 50 minut

[masinka]
Úterý, 31. července 2018 - 19:35:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2911
Registrován: 3-2006
Ad Apollo_17:

Možná by dal R 1241 Příbram-Praha 77km za 1 hod 42 min.
Pikehead
Úterý, 31. července 2018 - 20:10:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4306
Registrován: 3-2007
Potvrzuju, to je opravdu průšvih...
Mladějov
Úterý, 31. července 2018 - 20:15:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12682
Registrován: 3-2007
Samozřejmě se ty vlaky daj zrušit a nebude se komu smát..
Nesni
Úterý, 31. července 2018 - 20:27:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1767
Registrován: 6-2014
Mladějov:
Samozřejmě se ty vlaky daj zrušit a nebude se komu smát.
Přesně tak. Navíc vlak cestou obslouží i další místa, kudy běžec vůbec neběžel. A to ještě nejsou zdaleka nejpomalejší vlaky v Maďarsku. Považte, že v této zemi jezdí i vlaky, které vzdálenost 5 km urazí za 6 hodin! Tak třeba se taky nějaký "vtipálek" vydá z budapešťského nádraží Nyugati na Keleti a udělá reportáž o tom, jak jsou ty IC vlaky beznadějně pomalé. Vynechání některých stanic je dovoleno, proto přes Debrecen dle této logiky chodit nemusí.[ko]
Úterý, 31. července 2018 - 21:08:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8720
Registrován: 8-2012
Navíc vlak cestou obslouží i další místa, kudy běžec vůbec neběžel. A to ještě nejsou zdaleka nejpomalejší vlaky v Maďarsku
Hlavní problém je vaše nepochopení, že šlo o happening, běh se odehrával na několika stech metrech vedle nějaké pomalé jízdy a cílem bylo upozornit na to, že stát sere na svou funkci "zajišťovatele dopravy", když už na ni vybírá od obyvatel nemalé peníze. Což se očividně podařilo a že hloupější jedinci to budou brát smrtelně vážně a pitvat se v kilometrech a minutách, jsou prostě vedlejší škody...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 01. srpna 2018 - 12:44:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3728
Registrován: 11-2008
Dotaz pro zdejší "právníky": Ve stanic je odvratná kolej - šturc, která je dle staničního řádu oficiálně určená jako "odvratná a odstavná kolej". Je plně zapojena do ZZ ( JOP ovládané z CDP ). Tato kolej má ve staničním řádu také poznámku "Zákaz jízdy železničních vozidel". Tento zákaz vznikl ( jak jsem dostal oficiální odpověď na můj dotaz ) před dávným časem z důvodu údajných stížností obyvatel okolních domů, na hluk a smrad z motoru lokomotiv tam odstavených. V těsném sousedství koleje je skladový areál.[lol] Další problém je ten, že ten šturc je pozůstatkem vlečky, v pokračování tohoto šturcu, Takže ten zbytek ( cca 70 m ), který je po technické stránce v dobrém stavu ( při modernizaci stanice svršek obnoven ) a zatrolejován v celé délce, TV trvale pod napětím. SŽDC nezná majitele zbytku této vlečky - šturcu. Majitel prý je nedohlatelný. Navíc majitel uváděný ve staničním řádu se k vlastnictví této koleje nehlásí a vlastnictví popírá. Jak by to šlo udělat, aby se na tuto kolej dalo "oficiálně jezdit" ? Kolej vlastně nikoho není, nikdo se k ní nehlásí. Dle odpovědi nadřízených na můj dotaz, by prý šlo postupovat "sice nestandartním, ale zákonným způsobem" a kolej převzít do stavu SŽDC. Prý by to ale při případném zrovoznění tohoto šturcu přineslo opětovné stížnosti obyvatel okolních domů na hluk. [lol][lol]
Středa, 01. srpna 2018 - 13:05:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8365
Registrován: 5-2007
Výpravčíxy: A vážne tam potrebujete odstavovať, alebo je to len hec?
Středa, 01. srpna 2018 - 17:19:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3729
Registrován: 11-2008
Dost často by se to hodilo. Hlavně za nějakou dobu, kdy v sousední stanici začne velká výluková činnost a v této stanici se bude dělat část výkonu za tuto stanici. Střídání čet, přepřahy a část manipulace se zátěží. [vypravci]
Středa, 01. srpna 2018 - 17:23:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3730
Registrován: 11-2008
Při použití koleje, kterou bych si uvolnil od soupravy čekajícího MOs přestavením právě do tohoto šturcu, bych mohl snížit zpoždění jiného Os , který takhle dostane 3 - 5 minut zpoždění a někdy i více. [andel]
M_g
Středa, 01. srpna 2018 - 18:40:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 938
Registrován: 6-2006
Jestli opět hrozí stížnosti na hluk, tak je to asi zbytečné, ale jestli by se dalo s možnými stěžovateli domluvit, že půjde jen o krátkodobý a nepravidelný provoz, tak "popíchněte" vedení, ať ten nestandartní zákonný způsob rozjede.

Možná by se i na tento případ dalo použít vydržení.
Deset let užíváte věc v dobré víře, že vám náleží.
By se snad dalo použít i v případě, že není možno najít vlastníka, vedou tam koleje a nikdo se o ně nehlásí. Ale já nejsem právník.
Středa, 01. srpna 2018 - 18:43:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 712
Registrován: 6-2015
Byla by to šance pro skomírající lokálky?
https://www.youtube.com/watch?v=0zeBIxI7n1I
Středa, 01. srpna 2018 - 19:11:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 69
Registrován: 12-2014
M_g
Nešlo by na to použít vydržení (aspoň pokud lze vycházet z podaných informací), k vydržení je totiž mimo jiné jednak nutné, jak celkem zjevně vyplývá už z toho pojmu samotného, aby vydržitel tu věc skutečně držel, tj. považoval ji za vlastní (což se očividně neděje v případě, že si myslí/ví, že patří někomu jinému/neví, komu patří), jednak se ta držba musí opírat o nějaký právní důvod (když pomineme mimořádné, dvacetileté vydržení).
Bugear
Pátek, 10. srpna 2018 - 00:51:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3657
Registrován: 8-2005
Mimořádné vydržení by možná po novém roce použít šlo. Ale bez detailní znalosti vývoje právního stavu těžko soudit. Respektive pokud jde o neidentifikovaného vlastníka, měl by být pozemek v příslušném seznamu a mělo by stačit počkat deset let od jeho zápisu (začínalo se 2014), po kteréžto době přejde do vlastnictví státu.
Při modernizaci k němu nějaký právní titul existoval?
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Pátek, 10. srpna 2018 - 01:01:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3751
Registrován: 11-2008
ad Bugear: To nevím, já v té době v té stanici nesloužil. Je to pozůstatek vlečky, která byla dávno zrušena jak ouředně, tak fyzicky. V současnosti to je oficiálně dle základní dopravní dokumentace (staničního řádu ) "odvratná a odstavná" kolej. Je na ni ale dle ZDD "Zákaz jízdy a posunu železničních vozidel".
Neděle, 12. srpna 2018 - 13:16:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1477
Registrován: 9-2003
Na serveru IODA.cz byly zveřejněny kompenzace slev z jízdného za rok 2017. Absolutně největším příjemcem těchto kompenzací je RegioJet (přes 75 mega), v kombinaci RJ+SA pak dostal Jančura přes 128 milionů korun. Oproti tomu ČD obdržely necelých 27 milionů. Není to nějak moc brutální rozdíl?

Graf je možné vidět zde: http://data.ioda.cz/#ds=572s_all-all_dim1&po=line&z=upr
Dopravní statistiky na www.ioda.cz a zajímavosti na www.facebook.com/IODA2013
Neděle, 12. srpna 2018 - 13:40:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8834
Registrován: 8-2012
Je to brutální rozdíl. Je vidět, že do ČD ty prachy tečou úplně neprůhledně úplně jinými kanály a bypassy, když "nemají zájem" vyúčtovávat tarifní závazek poskytovaný ze zákona (reálně to vyúčtovávat zřejmě nesmějí výměnou za ty další penězotoky).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 12. srpna 2018 - 14:24:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 6-2018
Ad. Kompenzace.
No já vám nevím vašnosto.
Když se podívám na Pražském peróně na osazenstvo jediné komerční linky ČD, tedy Pendolino, resp IC, tak je mě jasny, že tam studentů moc není. Na druhou stranu, když mrknu na perón před žlutym, naliza mu do vlaku spousta těchto konpenzátorů. To samý aj u autobusů.
Ta kompenzaca je přece za komerční linky, ne?
Neděle, 12. srpna 2018 - 16:31:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17295
Registrován: 5-2002
TH: reálně to vyúčtovávat zřejmě nesmějí výměnou za ty další penězotoky
A co když je prostě úhrada za ZDO napočítaná na nějakej typickej mix cestujících, do kterého se nějakým způsobem promítají i ty slevy...?
Neděle, 12. srpna 2018 - 18:14:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8836
Registrován: 8-2012
Ano, je to "napočítané" aby se s tím dalo kreativně pracovat a nebylo pořádně vidět, jak ty peníze doopravdy tečou. Protože tarifní závazek se nerozlišuje na "komerční" a "obětavé" linky - nařízený je v obou případech. Ono by to "nenárokování" platilo v případě, kdyby to bylo zadání objednávky dopravního výkonu, ale veškeré jízdné šlo objednateli (ten si to pak započte a neřeší to tam a zpátky jako kompenzaci). Ale tohle je prostě nějaké šméčko "aby to vyšlo" a přitom to nebylo pro Dráhu moc "zatěžující".
Tady ovšem jde asi o něco jiného: má to zřejmě být argument proti Regiojetu, jak je zlej, že si ty kompenzace (znovu podotýkám: příslušející mu ze zákona, stát mu je prostě nařídil, tak mu je musí zaplatit) nárokuje a kapytalysta Jančura tak tyje z mozolů pracujícího lidu.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 12. srpna 2018 - 21:02:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17301
Registrován: 5-2002
TH: Protože tarifní závazek se nerozlišuje na "komerční" a "obětavé" linky - nařízený je v obou případech.
No a kde těch slev podle Tebe jezdí víc - na komerčních linkách nebo na ZDO...?

znovu podotýkám: příslušející mu ze zákona, stát mu je prostě nařídil, tak mu je musí zaplatit
Mně to znovupodotýkat fakt nemusíš, já to chápu i bez toho.
Neděle, 12. srpna 2018 - 21:18:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8840
Registrován: 8-2012
Rozhodně na ZDO (0-6, 6-15, denní školy 15+, 60+).
Vždyť komerčního je u nás prakticky zanedbatelně.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 12. srpna 2018 - 21:45:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17305
Registrován: 5-2002
Tak že je toho u komerčních spojů v absolutních číslech míň, to jasný snad každýmu - ale rozumím Ti správně, že to myslíš i procentuelně pro tu kterou dopravu...?

(Příspěvek byl editován uživatelem Hajnej.)
Neděle, 12. srpna 2018 - 22:23:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9
Registrován: 5-2018
RegioJet získal za rok 2017 kompenzace slev 75 MKč. Cestujících měl na železnici 4,7 M, předpokládám, že téměř všechny ve spojích na komerční riziko. Takže průměrný dosyp na jednu jízdenku je zhruba 16 Kč. Byť RegioJetí statistika bude trošku kreativní, 16 Kč je jakž takž věrohodný výsledek.
Neděle, 12. srpna 2018 - 22:29:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8841
Registrován: 8-2012
že je toho u komerčních spojů v absolutních číslech míň, to jasný snad každýmu
Hele, na začátku téhle diskuze se argumentuje tím, že Regiojet pobral absolutně víc. Protože by nějaké šmé kolem toho sotva prošlo (na to je mimo jiné tenhle národ plný bdělých udavačů), tak to prostě nehraje.
to myslíš i procentuelně pro tu kterou dopravu...?
Ano. Konkrétní čísla samozřejmě nemám, ale kdo jezdí "obětavou" = hlavně regionální a meziregionální dopravou? Ony legendární babičky k doktoru a na nákup, děcka do vzdělávání (minimálně po středoškoláky), prťata s rodičovstvem. Zatímco "komerční" = dálkovou dopravou z tarifně závazkových výrazněji VŠ a to především v týdenním cyklu, pak už jen max. nějaké děcko v ještě delším časovém rozpětí. Koho je procentuálně víc? Se stačí v té dopravě rozhlídnout...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 13. srpna 2018 - 09:16:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17307
Registrován: 5-2002
TH: že Regiojet pobral absolutně víc
Já měl na mysli absolutní čísla ČD komerční vůči ČD ZDO - to bylo to, nač jsem se ptal.

tak to prostě nehraje
Pročež jsem se ptal, jestli to náhodou není obsaženo už ve výpočtu úhrady za ZDO.
Na to Ty namítáš, že nejsou odděleny komerční a ZDO spoje, nicméně se ukazuje, že je těch komerčních u ČD spíše zanedbatelně a že ten celkový průměr posouvají spíše v neprospěch ČD.
Z toho mi plyne, že pokud by (hypoteticky) ČD uplatňovaly náhrady paušálně nějakým charekteristickým mixem cestujících zjištěným z podílu prodaných jízdenek bez rozlišení spojů, tak a) nikdo mimo ČD nemá důvod startovat po nich, že by se tímto nerozlišením chtěly dostat k výhodnějšímu mixu, a b) ČD samým se ohledem na zanedbatelný objem komerčních spojů nevyplatí to rozlišovat.
Tímto považuji Tvoji námitku týkající se nerozlišení za nepodstatnou a opakuji otázku, jestli tyhle náhrady tarifních závazků nejsou již nějak obsaženy v úhradě za ZDO.

Je zajímavé, že když jde o 11. září, tak zvysoka pohrdáš tvůrci konspiračních teorií, ale v podobných případech vesele používáš jejich metodiku, jen to hučí...
Pondělí, 13. srpna 2018 - 12:08:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8845
Registrován: 8-2012
Ty namítáš, že nejsou odděleny komerční a ZDO spoje
To nikde nenamítám. Naopak píši, že z hlediska "tarifního závazku" (přepravovat určité skupiny za nižší ceny, než by odpovídalo normální kalkulaci) není mezi komerční a obětavou dopravou žádnej rozdíl, kompenzace náleží oběma.
jestli tyhle náhrady tarifních závazků nejsou již nějak obsaženy v úhradě za ZDO
Znovu odpovídám - jsou. Nějak neprůhledně (např. součástí prozatím vypsaných soutěží to není), asi aby to vypadalo, že obětavá ubližovaná Matka za tarifní závazek už nic navíc nechce, i když má nárok (protože prachy jí natečou a zase vytečou jinými penězovody), zatímco Žlutozlo je... prostě zlo a bere si, co mu ze zákona náleží.
tak zvysoka pohrdáš tvůrci konspiračních teorií, ale v podobných případech vesele
Kompenzaci tvé obsese jsem samozřejmě dál k dispozici.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 13. srpna 2018 - 13:57:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17319
Registrován: 5-2002
TH: Nějak neprůhledně (např. součástí prozatím vypsaných soutěží to není)
Pokud se v těch soutěžích chce nabídková cena za kilometr a o kompenzacích není (nemá být?) řeč (asi jak by se pak nabídkové ceny jednou s a jednou bez porovnávaly, nemá-li poptávající k dispozici aktuální rozdělení cestujících podle tarifních závazků?), tak se to nejspíš musí napočítat na nějaký průměrný mix.
Souhlasím s Tebou, že tento postup není úplně průhledný - tedy v tom smyslu, že určitě budou existovat nějaké lokální odchylky, které ten globální průměr nezachycuje.

Kompenzaci tvé obsese jsem samozřejmě dál k dispozici
Ony jsou jak vidno i ČD k dispozici kompenzaci Tvé obsese (viz "asi aby to vypadalo, že")...
Travegoist
Pondělí, 20. srpna 2018 - 13:01:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 3-2014
Vážení reporťáci,

nemáte někdo k zapůjčení, odkoupení nebo neumíte zprostředkovat šablonu (měrku) QR pro měření strmosti okolku dvojkolí? Potřeboval bych provést několik měření pro stanovení vlivu litinových a kompozitních špalků na opotřebení kola v rámci své diplomové práce a jelikož měřidlo jízdního profilu UIC-ORE je pro mě nedostupné (pánu 52 272,- Káčé), chci pokus zbastlit alespoň pomocí měrky. Díky za pomoc [masinka]
Úterý, 21. srpna 2018 - 19:57:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 719
Registrován: 6-2015
Zdravím, když už je dneska to 50. výročí - pořídil tehdy nějaký odvážlivec z vás fotku nějakého vojenského vlaku s technikou když nás "osvobozovali"?
Úterý, 21. srpna 2018 - 20:35:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 725
Registrován: 3-2013
Pokud vim, tak sem okupanti v roce 1968 vlakem nejeli.
Úterý, 21. srpna 2018 - 20:36:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2937
Registrován: 3-2006
K6S31ODR:
"Zdravím, když už je dneska to 50. výročí - pořídil tehdy nějaký odvážlivec z vás fotku nějakého vojenského vlaku s technikou když nás "osvobozovali"?"

Pokud vím tak železnice nebyla použita. Přesun probíhal po ose z nástupních prostorů v blízkosti hranic. Leteckým mostem přes letiště Ruzyň (kde přistálo dokonce jako první letadlo pro řízení leteckého provozu).

Něco podobného se chystalo i na Polsko za účasti ČSLA v roce 1981, pokud by nebyl vyhlášen výjimečný stav.

Ale určité železniční přepravy "bratry" zajímaly. Například žst. Příbram byla obsazena již ráno 21.8. výpravčí sloužil pod dozorem stráže s připraveným samopalem. Před nádražím pak byl umístěn tento tank.



Jednalo se hlavně o vlak s uranovou rudou, který stál naložený ve stanici. Rusové trvaly na odjezdu, ale odesilatel ČSUP v rámci akce "Ani gram uranu okupantům!", odmítal tento vlak odeslat a uvažovalo se i o jeho vyložení a likvidaci nákladu nasypáním zpět do dolu.odkaz
Úterý, 21. srpna 2018 - 21:34:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2494
Registrován: 5-2008
TMB: už se tu asi probíralo , ale byl problém s vlakem , který vezl vysílač pro rozhlasovou stanici " Vltava" to byla stanice , která začala vysílat na jaře 1968 z NDR a pak ji měla nahradit stanice , která měla vysílat od nás , ale vlak s ní "zatvrdl" několik dní v Krasíkově , tenkrát to byly plný noviny , pokusím se to najít
Don Parmezano
Úterý, 21. srpna 2018 - 22:13:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2939
Registrován: 3-2006
Asi jde o vlak 5579. Tady je to pěkně popsané.
Úterý, 21. srpna 2018 - 22:54:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17394
Registrován: 5-2002
O nějakém vlaku se taky psalo v čelákovickém zpravodaji - tenkrát ho měli uhnout na mochovku.
Úterý, 21. srpna 2018 - 23:51:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3763
Registrován: 11-2008
Ad Mořepetr: Nevím, ale ta jízda toho vlaku s rušičkou je popsána trochou špatně. Nevim, jestli i v Lysé, ale ten vlak stál krom jiných stanic také u vjezdu žst Kostěnice. Křížem stál rozvěšený náklad. Bylo to cca 200 metrů od mého rodného domu. Přistály tam tenkrát 3 vrtulníky a nějaké bedny překládali. Tenkrát tam sloužil výpravčí pan Žeňka, můj pozdější kolega. Vyprávěl jak mu volal dopravní náměstek z Pardubic, ať ten vlak pustí, ze mu rusové drží samopal v zádech. Táta dělal v té době vlakového dispečera a povídal,ze ten vlak s rušičkou tenkrát skončil v Mochově u vrat Mraziren. Přikrytý pro jistotu dalsim nákladem.
Středa, 22. srpna 2018 - 09:13:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2940
Registrován: 3-2006
Ad Výpravčíxy: Díky za vysvětlení a doplnění.
Je škoda, že nikdo nedal dohromady vzpomínky pamětníků.
Mamka měla 20.8. noční jako operátorka v Berouně (té se bohužel už nezeptám) a otec sloužil v Příbrami jako výpravčí. Ten zas o tom moc nechce mluvit, když ho stál nesouhlas se vstupem vojsk 17 let života.
Vím od něj o tom vojákovi se samopalem a tanku, který nám nejdřív mířil do bytu na nádraží.
Středa, 22. srpna 2018 - 10:43:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 733
Registrován: 9-2016
Co já mám v paměti, tak kdysi někdo vykládal, že v Žilině jim někdo přivařil v noci kolečka vagónů ke kolejnicím. A někde jsem četl docela dobrý článek, který končil tím, že SA sundali jeden tank, ten nechali namířený na dopravní kancelář a vynutili si, aby je konečně někdo poslal tam, kam chtěli. Bohužel již nevím, kde to bylo ani kde jsem to četl. Ale podle mne by odboj na železnici v tomto období vydal na slušnou knihu.
Středa, 22. srpna 2018 - 12:15:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3764
Registrován: 11-2008
Ten vlak s rušičkou, údajně přes Slovensko jel celkem v pohodě. Asi se ještě nevědělo co veze. "Blokovat" se začal až před Českou Třebovou. Jak otec vyprávěl, tak si postál ve Třebové na osobním a i když Rusové trvali na tom, že nesmí jet žádný jiný vlak, než oni, tak nějaký čas trvalo, než si všimli, že ostatní vlaky je objíždějí po 100. koleji. Další cesta byla stále přerušovaná tím, že na měnírnách vypínali proud. Pardubicema projel, odkloněn na Opatovice. Tam si Rusové vynutili parní mašinu místo elektrické. Pak jel přes Chlumec a Nymburk a skončil v tom Mochově. [andel] Otce, jelikož měl ten den směnu jako vlakový dispečer a "nezajistil hladkou cestu" onoho vlaku a navíc se účastnil v dalším roce smutečního shromáždění za upáleného Palacha, za to vyhodili v roce 1972 z práce. [andel] Šel dělat do JZD do kravína krmit krávy. Paradoxně si finančně polepšil, neb tenkrát jezeďáci měli větší výplatu než na dráze. [lol]
Středa, 22. srpna 2018 - 13:30:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 279
Registrován: 7-2017
Výpravčíxy: když čtu Vaši vzpomínku na 1968, začínám si říkat, jestli se někdy někdo neměl líp, než na dráze..., kamarád slouží v Praze a když vidím co, s jakým vybavením a za kolik dělá, pořád uvažuju jestli je srdcař, nebo jenom magor [uhoh]
Středa, 22. srpna 2018 - 17:03:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3765
Registrován: 11-2008
ad Bobmaster: Jak to myslíte ?
Středa, 22. srpna 2018 - 17:34:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2941
Registrován: 3-2006
Výpravčíxy:
"Ten vlak s rušičkou, údajně přes Slovensko jel celkem v pohodě. Asi se ještě nevědělo co veze. "Blokovat" se začal až před Českou Třebovou. Jak otec vyprávěl, tak si postál ve Třebové na osobním a i když Rusové trvali na tom, že nesmí jet žádný jiný vlak, než oni, tak nějaký čas trvalo, než si všimli, že ostatní vlaky je objíždějí po 100. koleji. Další cesta byla stále přerušovaná tím, že na měnírnách vypínali proud. Pardubicema projel, odkloněn na Opatovice. Tam si Rusové vynutili parní mašinu místo elektrické. Pak jel přes Chlumec a Nymburk a skončil v tom Mochově. [andel] Otce, jelikož měl ten den směnu jako vlakový dispečer a "nezajistil hladkou cestu" onoho vlaku a navíc se účastnil v dalším roce smutečního shromáždění za upáleného Palacha, za to vyhodili v roce 1972 z práce. [andel] Šel dělat do JZD do kravína krmit krávy. Paradoxně si finančně polepšil, neb tenkrát jezeďáci měli větší výplatu než na dráze. [lol]"

Nezbývá než smeknout před Vaším otcem.[vypravci]
Středa, 22. srpna 2018 - 17:48:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2942
Registrován: 3-2006
Bobmaster:
"Výpravčíxy: když čtu Vaši vzpomínku na 1968, začínám si říkat, jestli se někdy někdo neměl líp, než na dráze..., kamarád slouží v Praze a když vidím co, s jakým vybavením a za kolik dělá, pořád uvažuju jestli je srdcař, nebo jenom magor [uhoh]"

Chápu Váš dotaz. Odpověď zní ano měl. Jenže kdo se jednou narodí jako železničář, myslí si, že bez dráhy nepřežije.
Také jsem si to myslel, když jsem nedobrovolně (diabetes) opouštěl dráhu a už kroutím 18 rok zcela mimo dopravu.
Otce to, že si nedovedl představit práci mimo ČSD, za těch 17 let vyšlo na nižší mzdě cca na 500 tisíc Kčs, tedy zhruba 7,5 kusů Škoda 120 GLS.
Středa, 22. srpna 2018 - 18:04:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3766
Registrován: 11-2008
Když táta odešel do důchodu, tak zamnou chodil, až do své smrti, každou směnu, co jsem sloužil, sledovat provoz. Hlavně při přestavbě stanice ( modernizace koridoru ). Dokonce pracovníci firem tam dělajících, si mysleli že je to stavební dozor …..[lol]. ………….. Po listopadu 1989 mu bylo "rehabilitační komisí" nabízeno, aby šel zpět na dráhu. Odmítl. Když jsem se ptal proč, tak odpověděl: "Víš, když ti nabízí, aby jsi šel zpět, ti samí lidé, co tě tenkrát vyhazovali, tak to nejde. "[andel]
Středa, 22. srpna 2018 - 18:15:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2943
Registrován: 3-2006
Výpravčíxy:
"Když táta odešel do důchodu, tak zamnou chodil, až do své smrti, každou směnu, co jsem sloužil, sledovat provoz. Hlavně při přestavbě stanice ( modernizace koridoru ). Dokonce pracovníci firem tam dělajících, si mysleli že je to stavební dozor …..[lol]. ………….. Po listopadu 1989 mu bylo "rehabilitační komisí" nabízeno, aby šel zpět na dráhu. Odmítl. Když jsem se ptal proč, tak odpověděl: "Víš, když ti nabízí, aby jsi šel zpět, ti samí lidé, co tě tenkrát vyhazovali, tak to nejde. "[andel]"

No táta rehabilitaci přijmul, dělal přednostu a čtyři měsíce před odchodem do důchodu dostal výpověď z nadbytečnosti. Po měsíci ale zjistili, že nemají školaře, tak tu výpověď po 42 letech u dráhy stáhli a on přesluhoval ještě dva měsíce jako školař.

Takže také někdy přemýšlím, zda železničář není diagnoza, ale to jako potencionální "pacient" těžko rozhodnu.[blush]
Středa, 22. srpna 2018 - 21:54:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17396
Registrován: 5-2002
MP: Takže také někdy přemýšlím, zda železničář není diagnoza
Prakticky každé povolání je po určité době diagnóza, jenom u některých nejsou příznaky tak zřejmé, jako třeba u železničářů nebo u učitelek... [wink]
Čtvrtek, 23. srpna 2018 - 07:32:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 341
Registrován: 12-2007
Hajnej: [ok] - znám obojí [proud]
Čtvrtek, 23. srpna 2018 - 07:59:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2944
Registrován: 3-2006
Ad Hajnej: Ono záleží hodně na tom, zda je práce rozmanitá, nebo se už jedná o neustále se opakující cyklus.
Krásně je to vidět u programátorů, pokud dělá neustále jeden typ technologie a jeden typ řídícího systému, projevuje se to také. Pokud však jeden den dělá uhelné rýpadlo, druhý čerpací stanici odpadních vod a třetí den filtr u kotelny, nedostane se do stereotypu. Je to ovšem zas náročnější pro něj samotného, musí se pořád něco učit.

A také už jsem zažil odpověď u podřízeného na to proč to zkopal "že práce není jeho hobby". Což je také možná obrana proti diagnoze. [happy]
Čtvrtek, 23. srpna 2018 - 11:34:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1006
Registrován: 9-2013
https://youtu.be/GOdiYCwWPNk

Banát expres s brejlovcem 750.202 KDS a Belgičankou 365.001 IDS Cargo