Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 07. 07. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 07. 07. 2018

dolů
   autor příspěvek
Středa, 20. června 2018 - 10:34:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1151
Registrován: 5-2002
T_._H_.:
" prostá (a občas nevyzpytatelná) fyzika."
Onehdá se mi stalo, za krásné letní noci a ideálních podmínek pro šíření radiových vln, že mi na kopečku mezi Vykání a Černíkama přišla sms "Vítejte v Německu"...
Mladějov
Středa, 20. června 2018 - 10:36:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12480
Registrován: 3-2007
To je jen psychologická kampaň zlých ošklivých německých revanšistů [wink]
Středa, 20. června 2018 - 11:22:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3539
Registrován: 3-2006
vždyť právě od "běžné" sítě se to liší garantovaným překryvem šíře kulové vlnoplochy signálu, čili chápal bych předání do sousední BTS

No to právě divný není, protože to předání do sousední BTS proběhne později. (proč by telefon hledal jinou BTS, když má ještě u tý původní plnej signál)
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Středa, 20. června 2018 - 11:38:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16883
Registrován: 5-2002
Sants: Onehdá se mi stalo, za krásné letní noci a ideálních podmínek pro šíření radiových vln, že mi na kopečku mezi Vykání a Černíkama přišla sms "Vítejte v Německu"
To muselo bejt už dost dávno, protože teď se vítá v "zóně EU".
A pak je divný i to, že si BTS měří vzdálenost mobilu (kvůli časování multiplexu) a nad určitou vzdálenost by si Tě vůbec neměla převzít.

Takže se spíš někde něco zmátlo a přišla Ti SMS, která měla být určena někomu jinému, kdo se kdesi na hranici opravdu načuchal...
Středa, 20. června 2018 - 11:38:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1006
Registrován: 9-2014
Toto robia aj mobily.
Môj mobilný operátor O2 ma občas zobudí v noci o 2 hod, a ešte mi pošle aj 2 sms s pokynmi ako mám v Maďarsku volať ambasádu a koľko ma to bude stáť. A veselo mi to pošle do postele aj napriek tomu, že mám problém vstať a s jajkaním odísť 5 m na WC. Ráno o 2 - 3 hod to je veľmi dobrá zábava , v mojom prípade od Vodafonu. [kladivo]
Středa, 20. června 2018 - 12:02:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8296
Registrován: 8-2012
To muselo bejt už dost dávno, protože teď se vítá v "zóně EU"
Možná se to liší podle operátorů, ale od Tý-debile mám poslední "Vítejte v Polsku. Do ČR voláte za..." ze 17. června tohoto roku.
nad určitou vzdálenost by si Tě vůbec neměla převzít
Novina, šotoviadukt - bralo to německou síť, čili vzdušnou čarou minimálně nějakých 13 km k nejbližší BTS, protože to byla síť jediná dostupná (třeba se pak na vzdálenost nehraje - nouzová volání atd.). Pod svícnem Ještědu byla prostě největší tma [happy].
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Mladějov
Středa, 20. června 2018 - 13:20:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12484
Registrován: 3-2007
>Ráno o 2 - 3 hod to je veľmi dobrá zábava , v mojom prípade od Vodafonu.

Váš mobil nemá vypínač ? Nebo se nedá vypnout zvuk příchozí SMS ?
Já obvykle mobil na noc vypínám - a to nejsem v důchodu.
Středa, 20. června 2018 - 14:20:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16886
Registrován: 5-2002
TH: Možná se to liší podle operátorů
Tak to možná jo - já mám Kyslíka.

vzdušnou čarou minimálně nějakých 13 km k nejbližší BTS
Někde jsem slyšel snad 15 km, to by se potom ještě vešlo.

třeba se pak na vzdálenost nehraje - nouzová volání atd
Žiju v domnění, že nouzové volání jenom neřeší vlastní/cizí. Pokud by se měla překračovat vzdálenost, tak by to znamenalo vyhradit celou nosnou (nebo aspoň víc slotů), což by mohlo znamenat někomu típnout hovor.
Asi se poptám mobilníků...
Středa, 20. června 2018 - 15:22:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1719
Registrován: 11-2009
atoris: na to je dobré nastavit, aby mezi 22:00 a 7:00 přešel telefon do režimu Nerušit.
Středa, 20. června 2018 - 17:14:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1007
Registrován: 9-2014
Režim nerušiť som nenašiel. Je to dosť stará Nokia. Ešte z tých čias, kedy mala svoje dobré časy. Stáva sa to len občas, ale už som našiel potrebné červené tlačítko. A už som našiel aj odpadkový kontejner kam poletí, keď mi to ešte raz spraví. Mám dojem, že je to vtedy, keď vypadne môj dodavateľ signálu. Vtedy prepne na náhradný, Vodafon v Maďarsku. Ale Nokia už dostala poslednú výstrahu. Ešte raz a poletí.[pozor]
Středa, 20. června 2018 - 19:57:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5571
Registrován: 9-2011
protože teď se vítá v "zóně EU"
U O2 je to zhruba rok a půl, možná dva.
Prošel jsem doručené SMS, nejstarší je rok stará a tam už je "zóna EU".
František_plášek
Středa, 20. června 2018 - 21:27:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1518
Registrován: 9-2006

V půl šesté radši počkám....my střídáme v 7/19, tak mám čas [biggrin][biggrin]

Obdivuji dopravce, který má čas čekat na to, než se personál provozovatele dráhy vystřídá [rofl]

Běžně jedna hodina, v Rajce 4 hodiny


Špatně čteš...šlo o komunikaci s Provozními dispečery. Komunikaci (až na vyjímky) s výpravčími řeším většinou podle D7 :-) Když se PD vystřídají okolo 6. (18.) a já mám střídání 7 nebo 19, mám čas pro nastupujícího kolegu lecos projednat.

Nevím jak u vás, ale v našem světě AdHocu bohužel netrvá předávka 10 minut... :-( ...stav se někdy na kafe...proberem.
balik
Středa, 20. června 2018 - 23:57:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2382
Registrován: 11-2002
František_plášek:
PD na CDP v Praze střídají v 17, přídělci kapacity v Křižíkově asi v 19 (aspoň teda u mezinárodních tras to tak, myslím, je).
Čtvrtek, 21. června 2018 - 06:43:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2982
Registrován: 7-2006
Tak to stridani u nas na CDP je nekde v 17 ..nekde v 18 a jinde v 19 hod. vecer ..rano mmezi 6 - 7,30 hod. Zalezi to nejvice na delce dojezfu do Prahy .. [vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Čtvrtek, 21. června 2018 - 12:53:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3613
Registrován: 5-2004
V klasické 2G GSM síti (a tedy i GSM-R) se používá TDMA, kdy každý účastník má jeden z 8 střídajících se časových úseků na BTS. Aby se do "svého" trefil, musí podle vzdálenosti vysílat s podle vzdálenosti se lišícím předstihem (TA - timing advance), který se zvětšuje o délku jednoho slotu každý zhruba půlkilák - takže záměna BTS na masně a wilsonu je nasnadě, záměna wilson/holešovice už míň (i když aby síť věděla, kde se účastník nachází, potřebuje znát TA ze 3 BTS, to nevím, zda bývá na GSM-R splněno).
Neděle, 24. června 2018 - 17:13:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3648
Registrován: 11-2008
Co se týče vašeho druhého dotazu, naše spoje projíždí několika trakčními soustavami a proto je možné, že na některých úsecích na trati, je elektrická soustava vlaku přetížena. V případě, že se však blíží do úseku, kde by mohlo dojít k přetížení, jsou některé spotřebiče v kuchyňce odpojeny, čímž je snížena celková zatíženost elektrické soustavy. Patrik za tým RJ. [andel] Úryvek z odpovědi na stížnost týkající se výpadku klimatizace z důvodu přetížení zdroje více spotřebiči, než byl zdroj konstruován. [happy][wink][lol]
Neděle, 24. června 2018 - 18:28:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 8-2017
Super odpověď , je vidět odborník na svém místě.[lol]
Mladějov
Neděle, 24. června 2018 - 18:30:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12509
Registrován: 3-2007
Já bych řekl , že dokonale splnil zadání : Přesvědčit zákazníky, že RJ za to nemůže a problém řeší.
Neděle, 24. června 2018 - 19:07:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 772
Registrován: 7-2009
Patrik je king [kecal][kecal]
Neděle, 24. června 2018 - 21:33:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3649
Registrován: 11-2008
ad Petr165: Patrik asi už nechal můj komentář na tuto odpověď smazat. Už na facebooku není …..[lol][lol]
Neděle, 24. června 2018 - 22:07:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 231
Registrován: 7-2017
Simka a Patrik - to jsou živé bytosti ? Já nabyl dojmu, že jde o pouhý generátor univerzálních odpovědí ve stylu Jak uchlácholit kaštany tím, že nám pošlou číslo své jízdenky a my to prošetříme [crazy]

Odpověď, že puštěný kávovar dokáže vyrazit trakční měnírnu, by měli vytesat do nějakého betonového pražce na Společném [kladivo]
Neděle, 24. června 2018 - 23:00:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1813
Registrován: 4-2006
Boibmaster: on ale píše "elektrická soustava vlaku", ne, že RJ přetíží měnírnu.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Pondělí, 25. června 2018 - 21:13:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 982
Registrován: 9-2013
Video z víkendového Pacifiku, Běchovic a Vršovic.
Úterý, 26. června 2018 - 08:15:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9168
Registrován: 4-2003
Mladějov: Já bych řekl , že dokonale splnil zadání : Přesvědčit zákazníky, že RJ za to nemůže a problém řeší.

Tak tak. A vzhledem ke klesajícím znalostem techniky obecně (nejen) v naší malé kotlince, má milej Páťa úkol rok od roku jednodušší [biggrin].
jagg
Úterý, 26. června 2018 - 09:57:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 570
Registrován: 5-2012
Dobré sci-fi ...
Úterý, 26. června 2018 - 12:32:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1921
Registrován: 6-2016
jagg: Koupí taky GWTR?[rofl]
Pikehead
Úterý, 26. června 2018 - 21:58:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4208
Registrován: 3-2007
A prej taky JHMD a Railway Capital. :-D
Středa, 27. června 2018 - 17:41:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 93
Registrován: 7-2017
A zprovozní železnici z Hevlína do Laa a ze Slavonic do Waidhoffenu? To druhé spojení leží na strategické přímé linii z Gdaňsku do Terstu. [wink]
Pikehead
Čtvrtek, 28. června 2018 - 21:18:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4209
Registrován: 3-2007
Trefil jste hřebíček na hlavičku - a taky Nové Údolí, Barzdorf in Öster. Schlesien a dvě zatím spící trati z Krnova.

Na strategické linii z Gdaňsku do Terstu leží všechna tato spojení, když je vezmete trochu šejdrem, tak leží na linii Janov-Královec. Takže je jasné, že se to bude zprovozňovat rovnou dvojkolejně. [vypravci]
Pátek, 29. června 2018 - 00:21:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1815
Registrován: 4-2006
A Jihlava se konečně dočká - křižovatka VRT s panevropskou magistrálou přímo v centru města!
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Pátek, 29. června 2018 - 08:57:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3188
Registrován: 5-2002
Zlámalík > To by se mohla místo Prioru na náměstí postavit nová důstojná nádražní budova, třeba ve stylu hrázděné neogotiky [jidlo]
Pátek, 29. června 2018 - 13:34:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9197
Registrován: 4-2003
Pavel reiser:To by se mohla místo Prioru na náměstí postavit nová důstojná nádražní budova, třeba ve stylu hrázděné neogotiky


A kolejiště by bylo předpokládám podzemní. Neblbněte, lidi, nechtěl bych přijít o tajemné jihlavské podzemí a zejména ne o svítivku [nene].
Neděle, 01. července 2018 - 11:14:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2986
Registrován: 7-2006
Dárek od kolegů z Perníkova .. [ok]




[vypravci]

(Příspěvek byl editován uživatelem Láďa.)
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Bilbo
Čtvrtek, 05. července 2018 - 21:16:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 134
Registrován: 5-2012
Tuhle jsem ve zprávách zaznamenal kvůli požáru u Lovosicích jak vypnuli napětí TV a nechali vlak bez energie dlouhé minuty na slunci bez možnosti pasažérů úniku, já se teda ptám zdejších odborníků, pokud ve vagonu nefunguje ani pitomá ventilace z baterií či se vlivem prostředí (velký počet lidí v uzavřeném prostoru se sluncem na střeše) změní přepravní či čekající podmínky z nepříjemných na velmi kruté, je pak možno se domáhat opuštění vagonu a pokud toto i tak průvodčí či strojvedoucí nedovolí (blokování dveří a pod.) pak je možné vůbec dráhy žalovat?
Určitě bych se domáhal v takovémto vedru opuštění soupravy přestože mimo stanici toto přepravní řád zakazuje, to že nejde proud dobrá, ale když ani neotevřou dveře aby ti co jsou na vedro hákliví mohli alespoň trochu dýchat a ti co jsou ouplně v [zadnice] si mohli zalízt do stínu u tratě nebo být u těch otevřených dveří... no kdybych se v takové situaci už nemohl kloudně nadechnout tak bych se setsakramentsky domáhal opuštění nebo v případě záchvatu návalu vzteku z horka pravděpodobně použil násilí a nouzové otevírání, zlatý starý honekry kde se prostě dalo otevřít okno nebo také nenápadně opustit vlak mezi vagony (když stojí samosebou, sic né čistý ale svobodný), tak jak to teda je? můžou v takovém případě povolit opuštění soupravy? jedná se mi o to hlavně z důvodů jak uzavřených rakví přibývá, taktéž je více a více teplejší podnebí a takovéto nepříjemné situace mohou nastat častěji, tak jak?
Keram
Čtvrtek, 05. července 2018 - 21:34:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 4-2017
Bilbo: Řeknu to takhle. Vlakvedoucí (pokud dveře ovládá strojvedoucí, tak ten) nemůže dovolit cestujícím opuštění soupravy (u strojvedoucího odjištění dveří) mimo prostor pro výstup a nástup cestujících. Ono takhle - nouzové situace si žádají nouzová řešení, ale na druhou stranu: cestující vyleze z vagonu, pitomě si vyvrtne kotník, a pak v tom budou jmenovaní zaměstnanci lítat až po uši, protože dovolili absolutně zakázané. A nikdo se jich nezastane, včetně cestujících. [happy]

Takže za sebe? Ne. Nepustil bych cestující ven - respektive nejdříve bych je podle možnosti přesunul tam, kde se prostě dají otevřít okna, nebo bych dveře otevřel. Ale jak chcete uhlídat lidi, aby nelezli ven z vlaku? [uhoh]
Nijak. A když už bude situace špatná, dveře bych odjistil nouzově a větral. [happy]
Čtvrtek, 05. července 2018 - 21:42:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1962
Registrován: 6-2016
"Takže za sebe? Ne." Podle předpisů je to jistě naprosto správné. Ale mám takovou zapeklitou otázku - v tom šíleném vedru a dusnu někdo zkolabuje tak, že si odnese trvalé následky. Postaví se "dráha" v následujícím soudním sporu za fíru/vlakvedoucího, nebo ho v tom nechá vymáchat?
Čtvrtek, 05. července 2018 - 21:51:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8477
Registrován: 8-2012
Keram to přece popsal naprosto přesně - v rámci zachování svého alibi se modří někam schovají a hodí na vás bobek; vy můžete uplatnit institut krajní nouze (anebo si zavolat ty hasiče, kteří budou nadšením bez sebe, že od toho hašení můžou jet někam evakuovat substrát).
Abyste někoho nechal zkolabovat tak, že si z toho odnese trvalé následky, jen ze strachu před hněvem modrých gum, tak submisivní snad nejste.

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 05. července 2018 - 22:17:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2878
Registrován: 3-2006
Na toto mám svůj názor, který se však bohužel nemusí shodovat s právním názorem soudu. Tedypokud jde o definici nouzového otevírání, je jasné, že jej lze použít i v případě selhání běžného otevírání (vlak stojí u nástupiště a dveře nelze běžným postupem otevřít a nejsou označené např. jako v poruše. a není ani jiná informace od oprávněných pracovníků dopravce) a dále pak v případě, že je možné otevřením eliminovat nebezpečí. A nebezpečí je definováno (v několika normách) jako zdroj možného zranění nebo poškození zdraví. (takže na vyvětrání ano, ale pokud zrovna nehoří ve voze, tak se vystoupení ven bude blbě obhajovat. Samozřejmě nejlépe informovat vlakový doprovod, případně linku 112. Bohužel jasná pravidla pro rizika dopravce nedefinuje. A někdy záleží na každé vteřině. Takže je to jen na občanské statečnosti cestujícího.[sad] Je to prostě na hraně, buď bude hrdina, nebo zavřený. Takže normální stav pro zaměstnance na dráze, kde je každý jednou nohou v kriminálu.[andel]
Čtvrtek, 05. července 2018 - 22:28:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8478
Registrován: 8-2012
pokud zrovna nehoří ve voze, tak se vystoupení ven bude blbě obhajovat
Zas to zbytečně nedramatizujte. Fakt nemusím sedět někde hodiny zavřenej v limitních podmínkách a riskovat zdravotní problém (úžeh, selhání oběhové soustavy, dýchání, dehydratace), což je ta obhajoba krajní nouze.
normální stav pro zaměstnance na dráze, kde je každý jednou nohou v kriminálu
Normální stav na Dráze je hlavně mít to alibi. Takže nějaký vlakvedoucí je ten poslední, koho má smysl se v takovém případě na něco ptát nebo po něm něco chtít.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 05. července 2018 - 22:43:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2888
Registrován: 2-2010
Bilbo: předpis SŽDC D7 řeší diskutovanou situaci následovně:
"321. DA dopravce vyhodnotí, zda při daných povětrnostních podmínkách a z pohledu možných negativních zdravotních dopadů na cestující (při vysokých nebo nízkých teplotách) lze označit tento vlak jako rizikový. Za rizikové vlaky jsou považovány vlaky sestavené z vozů nebo jednotek vybavených klimatizací, vozy s nuceným oběhem vzduchu nebo s omezeným větráním.
322. DA dopravce projedná s DA SŽDC dostupná řešení vzniklé situace a společně zváží možnosti řešení (např. návratu rizikového vlaku /vlaků/ z tratě, přestavení vlaku v rámci stanice, možnosti výstupu cestujících na nástupiště, návrat vlaku na zastávku /je-li to možné/ apod.). V případě jednodušších poměrů zváží také možnost výpomoci s výstupem v místě.
323. Pokud po zvážení DA dopravce a DA SŽDC nejsou vhodné a dostatečně rychle dostupné možnosti, jak zabezpečit snesitelné podmínky ve vlaku pro cestující, požádá DA dopravce příslušného VD o povolání HZS SŽDC a zahájení organizace evakuace cestujících z vlaku."

Keram: nelze-li jednat dle výše uvedeného a nastane-li případ krajní nouze, umožníte výstup cestujících po dohodě s DA dopravce a DA SŽDC na trati. Zraní-li se cestující, nemůže zaměstnavatel za to potrestat nikoho.
Čtvrtek, 05. července 2018 - 23:04:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2879
Registrován: 3-2006
Ad T_._H_.: Ano snaží se mít alibi, v tom plně souhlasím, protože se jich nikdo nezastane, zvlášť ne zaměstnavatel.

V případě, že to budou hodiny (na průšvih na zdraví stačí i míň než hodina), tak platí ta 112 a prostě se to má nechat evakuovat, nebo odtáhnout zpátky. O tom žádná. Prostě nemohu tam nechat plný vlak, když nevím kdy tomu bude konec.

Ohledně toho vystoupení na trati, i se svými dvěma metry bych měl problém slézt, takže bych se masívního vystupování moc nebál.[wink]
Pátek, 06. července 2018 - 00:59:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6679
Registrován: 8-2007
Bilbo: je pak možno se domáhat opuštění vagonu a pokud toto i tak průvodčí či strojvedoucí nedovolí (blokování dveří a pod.) pak je možné vůbec dráhy žalovat?

Žalovat můžete koholi.Ale výsledek může být až za 5,nebo 10 let.
V takové situaci stačí dveře otevřít nouzovým odjištěním a jít kamkoli.Násilím Vás nikdo ve vlaku držet nebude.V minulosti jsem cestujícím při mimořádné situaci(např.přejetí člověka) otevřel dveře,nasměroval je k nejbližší silnici,mhd...

Dnes už ne.[nene]

(Příspěvek byl editován uživatelem Apollo 17.)
Pátek, 06. července 2018 - 02:02:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 249
Registrován: 8-2017
a teď si vemte, že vozy Bdtee276 při vypuštění vzduchu z hlavního potrubí dveře sami zablokují (napájecí je pod tlakem), a odblokují je až po naplnění HP alespoň na 3,5bar, takže jinak, než s použitím nouzovýho otevření dveří, se ven nedostanete - takhle je to už od výroby
Pátek, 06. července 2018 - 09:20:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1557
Registrován: 10-2009
Takže pánové, naše ostuda, musela přijít paní Haan, aby to předpisově rozetla. Taky jsem netušil, že se tohle někde píše a teď se to kdykoli může hodit.
Kdo zná podmínky u zaměstnavatelů, jako třeba ČD nebo SŽDC, chápe i ten alibizmus ze strany provozních zaměstnanců. Každý takový podnik zaměstnává dost lidí, kteří jsou schopni a ochotni vždy něco najít na těch lidech z provozu. Pak je takový alibizmus jen důsledkem.
Přesto si myslím, že jde o zachování se dle obecných principů občanské angažovanosti či statečnosti. Bez ohledu na možné důsledky. Nebo jinak, přece se hned jako chlap neposeru před nějakým darmožroutem, který by mé jednání v nouzi chtěl poté zkoumat a hodnotit! Kdyby hořelo, budu ty lidi hnát ven jako stádo, i kdyby si někdo mohl zlomit hnátu. Když se nebude dostávat vzduchu, což je třeba ve chcíplým panterovi záležitost jednotek minut, nenechám ty lidi trpět! Stejně se dají každé dveře nouzově otevřít a jistě se najde pár cestujících, kteří to dokáží. Když jsem stál s Os (klasika) víc než hodinu před vjezdem do Brna hl.n. (od Šimic), ve vlaku zůstalo sotva pár lidí, ostatní během několika minut začali vysedat a vytvořili štrůdl pěších do stanice. Nedivím se jim a být cestujícím, šel bych taky.
Přesto jsem moc rád, že poruším-li zákaz odjistit dveře mimo prostor pro výstup a nástup cestujících, mohu na svou obranu použít předpis D7, přestože tohle asi ve znalostech nemáme. Nebo jo?
Hezký sváteční den přeje P.
Keram
Pátek, 06. července 2018 - 09:43:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 77
Registrován: 4-2017
Haan: Takže tady máme předpis SŽDC D7. Podle tohoto předpisu se hovoří pokaždé o evakuaci cestujících z vlaku.
Nelze-li jednat dle výše uvedeného a nastane-li případ krajní nouze, umožníte výstup cestujících po dohodě s DA dopravce a DA SŽDC na trati. Zraní-li se cestující, nemůže zaměstnavatel za to potrestat nikoho.
1) Kde to je napsáno? [happy]
2) Který dispečerský aparát (DA) mi v dnešní době dovolí, aby cestující vystoupili z vlaku mimo prostor pro výstup a nástup cestujících?

Ano, u mě a myslím si, že všech zaměstnanců dopravce je prostě nejdříve zajistit bezpečnost cestujících. Takže z praxe - nejdříve se snažit cestující přesunout do prostoru, kde se dají otevřít okna, nebo prostě nouzově vyřadit dveře a takto větrat. Pokud to někdo udělá za mě z řad cestujících - prosím. Cestující ale vlakovým rozhlasem informuji, ať prostě z vlaku nevystupují.

Když bych dovolil vystoupit ze soupravy, někdo si zvrtnul kotník, nebo nedej bože něco pojede po sousední TK, kdo mě z toho průseru vyseká?
Odpovím si sám - vůbec nikdo. A ve finále bude ten poškozený ještě chtít nemalou kešeňu za újmu, kterou si způsobí, a bude mluvit, že jsem mu to dovolil. Nebyl by to první, ani poslední případ. [happy]

Po MU je dovoleno (resp. DI to až tak moc nezajímá) přihodit sběrač, aby souprava byla napájená právě z tohoto důvodu. Pominou tedy fakt, že s žádnými prvky po MU nesmí být manipulováno. Toto se toleruje.
Bilbo
Pátek, 06. července 2018 - 10:17:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 135
Registrován: 5-2012
Děkuji za věcnou diskuzi, vemte si přesně kolik takových uzavřených krabic na kolejích je a pak stačí aby při jakékoliv MU vypnuli napájení TV a celá souprava se na takovém poledním slunci upeče i rychleji jak během hodiny a jak tu psal zkolabovat z horka můžete i za deset minut, možná motor pár hodin na slunci vrčet vydrží ale zažil jsem již že i stání upeklo důležitou část a motor kleknul, takže jsme šli v parnu 3km do stanice pěšky.

Tedy je vcelku velmi jasno, pokud se v takové situaci nedohodnu s vlakvedoucím o možné délce MU, čekání a řešení situace, pak jistojistě volat 112... když nad tím přemýšlim, dožadoval bych se opuštění soupravy leč uvězněné bych v tom skleníku nenechal jen tak se usmažit a situaci dál řešil, třeba v těch lovosicích bylo jasné že to nebude na pár minut

je blbé že už nejsou uzlové zálohy, pak by stačil i hektor na vytažení souprav do stanic, a jak se říká, bude hůř...
Pátek, 06. července 2018 - 10:31:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2989
Registrován: 7-2006
nebo nedej bože něco pojede po sousední TK

Nevím,ale pokud by Ti cestujici ty dveře otevřeli na straně,kde je sousední kolej,tak první co bych udělala,zavolala okamžitě výpravímu/trať. dispečerovi ať zastaví na té koleji provoz .. Nedávno se nám to stalo ve Velimi,kde se cestující z peronu /nevím proč,když je tam podchod a vše se jim hlásilo/ nahrnuli do kolejí .. Nedalo se nic dělat než počkat a poté zpravit vlaky "PV" .. Ale každý nemá tu výhodu kamerového systému,který je ve většině jen ve stanicích v oblati nástupních/výstupních hran ..

No a pokud je trolej vypnutá,jiného se nedá dělat .. přece v rámci dodržení předpisů nenecháme lidi "udusit" např. ..
čl. 264. Ve smyslu předpisů pro provozování dráhy a organizování drážní dopravy ..... a to podle nejlepšího vědomí a svědomí tak, aby byla zaručena bezpečnost, pravidelnost a plynulost provozování dráhy a drážní dopravy.

Tož tak nějak .. [kladivo]

[vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Keram
Pátek, 06. července 2018 - 10:47:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 78
Registrován: 4-2017
Láďa: No, on když někdo začne vystupovat do kolejiště, která je provozována, tak vlakvedoucí nemá číslo na výpravčího ve stanici (nebo traťového dispečera). Ten musí volat strojvedoucímu, který taky řeší svoje, následně přes GSM-R se snaží kontaktovat traťového dispečera (či výpravčího), GSMka mě ještě šoupne jinam a z tohoto je takových 5 minut, během které projedou po sousední traťové koleji i 3 vlaky. [happy]

Jasne, však tak to říkám. Já taky bych v těchto případech konal podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale zároveň jsem si jist postojem jednak ze strany zaměstnavatele, a za druhé ze strany veřejnosti, kdyby k něčemu skutečně došlo. [happy]
Pátek, 06. července 2018 - 11:08:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2990
Registrován: 7-2006
tak vlakvedoucí nemá číslo na výpravčího ve stanici

Ano asi nemá,ale jistě má číslo svého dispečera .. a ten má několikero možností spojení jak s provozním či vedoucím dispečerem SŽDC .. I když nejrychlejší a nejlepší je,když zavolá fíra rovnou k nám [vypravci],bo my řídíme provoz na inkriminovaném úseku a tudíš můžeme reagovat ihned na tuto vzniklou situaci ...
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Pátek, 06. července 2018 - 11:10:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 9-2017
Budu prohlášen za naivního, ale neměla by tato debata vést k dotazu na zaměstnavatele co mám/e dělat když …

Netuším jaké máte kdo možnosti, jak to můžete udělat, zda dotaz na vedení výkonné jednotky, nebo směrem vzhůru k „božstvům“ ve výšinách, nebo to zkusit třeba přes odbory??? A požadovat oficiální vyjádření zaměstnavatele.
Pikehead
Pátek, 06. července 2018 - 11:33:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4231
Registrován: 3-2007
Taky mě fascinuje, co všechno se tu řeší. Nechce se mi věřit, že v byrokratické firmě jako je ČD neexistují postupy na uvíznutí vlaku s cestujícími a pár základních a logických kroků s tím spojených.

Podobně jako vedle dobrovolnice z Falkenau s pomocí dalších vykladačů řeší, jak zastavovat v zastávce v obvodě stanice a došlo se tam k závěru, že školící materiál ČD není směroplatný a každý si D1 má právo vykládat jak uzná za vhodné... co je tohle za bordel?
Pátek, 06. července 2018 - 11:42:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2991
Registrován: 7-2006
třeba přes odbory???

No to je teda nápad .. [kladivo]

[vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Pátek, 06. července 2018 - 11:45:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8484
Registrován: 8-2012
pokud by Ti cestujici ty dveře otevřeli na straně,kde je sousední kolej
Vida, další možné alibi pro extrémně zaťaté modráky: na dvoukolejce odjistil dveře "do křoví", aby si je substrát neotevřel sám do druhé koleje. Podle nejlepšího vědomí a svědomí.
Já vím, někdo bude zaťatý ještě víc...

nebo to zkusit třeba přes odbory???
[crazy][biggrin] Jo takhle kdybyste chtěli uspořádat turnaj v bowlingu...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pátek, 06. července 2018 - 11:47:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 9-2017
Pikehead: musí to mít. Je překvapující, že to provozní zaměstnanci netuší, a pokud už nejsou řádně proškoleni, že je něco takového samotné nezajímá, protože výsledný "průser" bude na jejich triko.

Láďa: odešel jsem od železnic v roce 1993 a tehdy jsem se zařekl, že do žádné státní, nebo státem vlastněné organizace nenastoupím. Tzn. proto jsou tam ty otazníky, neb netuším jaká je dnes situace.
Pátek, 06. července 2018 - 13:15:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1963
Registrován: 6-2016
"Nechce se mi věřit, že v byrokratické firmě jako je ČD neexistují postupy na uvíznutí vlaku s cestujícími "
Klidně věř[biggrin] Osobně zažito při "ledovkovém problému" (cca 5 let zpátky?). Průvodčí někam volal, ale tam se na něj sice obsáhle, ale přesto, vydefekovali. Bylo to na Smícháči (Radotínské zhlaví) a tak jsme "za vzájemné asistence" vylezli a odebrali na MHD v nezávislé trakci[proud]
Pátek, 06. července 2018 - 14:20:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2889
Registrován: 2-2010
Pikehead:
"Taky mě fascinuje, co všechno se tu řeší. Nechce se mi věřit, že v byrokratické firmě jako je ČD neexistují postupy na uvíznutí vlaku s cestujícími a pár základních a logických kroků s tím spojených."
Těch pár základních logických kroků se mimo jiné řeší i na jiných serverech. Nechápu, v čem máte problém. V tom, že se někdo zeptá, jak má v konkrétní situaci postupovat, či jak by postupoval a někdo jiný mu odpoví, či odkáže na řešení? Od toho ta diskuse tady je.
Pikehead:
"...došlo se tam k závěru, že školící materiál ČD není směroplatný a každý si D1 má právo vykládat jak uzná za vhodné... co je tohle za bordel?"
V diskusi má každý právo napsat svůj názor. V praxi ale nikdo nemá právo vykládat si předpis tak, jak se mu to právě hodí... tak vzniká právě ten bordel.
Keram:
"Takže z praxe - nejdříve se snažit cestující přesunout do prostoru, kde se dají otevřít okna, nebo prostě nouzově vyřadit dveře a takto větrat. Pokud to někdo udělá za mě z řad cestujících - prosím. Cestující ale vlakovým rozhlasem informuji, ať prostě z vlaku nevystupují."
Předpis D7 nemá doprovod vlaku v rozsahu znalostí. Vaší povinností by mělo být (kdyžtak mě opravte):
vyhodnotit situaci, zvážit možná rizika, spojit se s dispečerem dopravce, popsat mu situaci, navrhnout mu řešení, případně upozornit na nebezpečí z prodlení. DA dopravce po projednání s DA SŽDC vydá pokyn k řešení. Jistě jsou pro tyto účely vydána opatření. Čili ani ty dveře byste neměl bez souhlasu dispečera dopravce odjistit, aby se mohl do neklimatizované a vypečené soupravy dostal dýchatelný luft, nehrozí-li nebezpečí z prodlení. Cestující samozřejmě průběžně informujete.
Pátek, 06. července 2018 - 16:02:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1964
Registrován: 6-2016
Haan: Vašich příspěvků si opravdu vážím, je znát, že "do toho vidíte". Ale tentokrát musím konstatovat, že Vámi popsaný postup je v praxi poněkud zdlouhavý (slušně řečeno). Uvedu opět skutečný příběh - trať 171 letos na jaře. Ešus do Prahy byl v akci "2 v 1", venku slušné teplo, klimatizace nezapnuta. Někde u radotínských šraňků se na mě (v nástupním prostoru) začala lepit mladá žena. Bylo mi to divné - jsem starý a ošklivý[biggrin]. Záhy jsem zjistil, že vektor lepení směřuje k zemi a tak jsem se začal starat. Mladá dáma omdlela... Musel jsem požádat spolucestujícího, aby mi ji pomohl udržet na nohou. Jedna z dam středního věku ji zkušeně "probudila k životu", a mladá dáma pravila, že je těhotná... Následoval "poplach s výjezdem" v provedení žen středního věku a těhule v několika vteřinách seděla a byla mechanicky ovívána.
Umíte si to (jako ženská) představit, kdyby taková situace nastala ve 30 stupňovém vedru v tom samém ešusu? Můj odhad (po desítkách let ježdění po kolejích ČSD i SŽDC) mi říká, že vlakový personál by to ve spolupráci s DA nevyřešil dřív jak za 15 minut, i kdyby se snažil sebevíc...
Pátek, 06. července 2018 - 16:55:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 251
Registrován: 8-2017
"Nechce se mi věřit, že v byrokratické firmě jako je ČD neexistují postupy na uvíznutí vlaku s cestujícími "

ani moc ne - sice se pro uvázlý vlak vydáte jako PMD, ale též se můžete vrátit JEN jako PMD, neboť na širé trati se zkouška brzdy nevykonává (protože jako vlak musíte mít určité náležitosti a zpráva o brždění se jako jeden z nejdůležitějších dokumentů řadí mezi ně)

a dispečeři neustále cpou čísla vlaků, a jet jako vlak, nabírat lidi a pod. přičemž souprava nemá patřičné náležitosti, což samozřejmě odmítám.

PS.: smozřejmě, samotná lok. bezproblému na přídavnou udrží lok.+4 vozy, ale na 20 promilích 2000t již jasksi těžko (různý orient expresy a pod..)

nejde o rejpání, jde o princip, ČDC má samozřejmě svůj předpis o brzdách, ale V15 zrovna tohle neřeší
Sobota, 07. července 2018 - 09:56:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 9-2017
Haan: Děsíte mě.

Nechápu, v čem máte problém. V tom, že se někdo zeptá, jak má v konkrétní situaci postupovat, či jak by postupoval a někdo jiný mu odpoví, či odkáže na řešení? Od toho ta diskuse tady je.

NE na tohle ta diskuze opravdu není!!! Tady je to z právního hlediska žvanírna - nic víc. Vše co tu zazní ohledně zákonů/předpisů/norem u soudu neobstojí. Chcete snad říci, že se má strojvedoucí/vlakvedoucí/průvodčí u soudu hájit slovy "Já to četl na káčku"? Máte pocit, že to bude soud brát vážně?

Správný postup: požaduji od pracovníka, který má na starost školení/bezpečnost/nadřízeného jasně danou instrukci. Písemně. Co je na tom složitého? A pokud mi to nedá jsem krytý tím, že mám mejl/potvrzení o doporučeném dopisu/orazítkovanou žádost z podatelny s tím, že danou instrukci požaduji. Pokud jí nedostanu, tak mám alespoň nějaké krytí a obávám se, že nastává těžko představitelná varianta předpisové anarchie.

Chápejte, toto MUSÍ PŘESNĚ a JASNĚ určit zaměstnavatel (a pokud si neví rady, tak ten musí dát dotaz na ty kdo mají výklad zákona v popisu práce - státní úředníci), který za to v případě MU ponese odpovědnost.

Zaměstnavatel to musí určit, ne "moudrá rada" od někoho neznámého na netu - jak víte kdo jí psal? Že to náhodou nebyl nudící se blb, který nedokáže domyslet důsledky a dělá si nejapnou legraci?
Sobota, 07. července 2018 - 10:10:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8489
Registrován: 8-2012
na širé trati se zkouška brzdy nevykonává
Vy to zapřáhnete bez hadic a jedete?
jako vlak musíte mít určité náležitosti a zpráva o brždění
Zprávou o brzdění ještě nikdy nikdo vlak nezabrzdil.
2000t ... (různý orient expresy a pod..)
Jo aha, vy budete vysloveně praktik.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.