Diskuse » Archiv 2017 » Automobily, lodě a letadla » Historická vozidla » Archiv diskuse Historická vozidla do 29. 01. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Historická vozidla do 29. 01. 2017

dolů
   autor příspěvek
Vámos
Pondělí, 02. ledna 2017 - 17:12:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5753
Registrován: 6-2002
LukasPatera (14):

Ohledně typu bys si spíš tipnul: Praga Alfa, asi 1932. Značka je z bloku P-2.501 - 2.543, který používalo Ministerstvo vnitra.

Ale zeptal bych se taky - kde je to focené?
LukasPatera
Pondělí, 02. ledna 2017 - 19:56:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 12-2015
ad Vámos
Ďakujem, aj ja som tipoval Alfu. Zaujímalo by ma, aké typy áut používali četníci za prvej republiky (hlavne začiatkom roku 1932 na Slovensku), čím sa odlišovali od bežných modelov (napríklad tá Alfa) a aké ŠPZ-ky používali. Napríklad z bežných civilných viem, že pár áut na Spiši na Slovensku malo ŠPZ typu P VII-89, P IV-985 či P XV-240. Čo znamenali tie písmená a rímske číslice? Ďakujem [happy]
Fotku mám z internetu (google- heslo četníci), neviem o nej nič bližšie.
Úterý, 03. ledna 2017 - 12:55:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3264
Registrován: 9-2006
LukasPatera (16): Většinu hledaných informací nalezneš také na internetu, jenom tomu musíš věnovat trochu času. Třeba:

Historie SPZ v ČSR | ČSSR | ČR a můžeš si také koupit i knihu, nebo
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (odkaz ze záhlaví této stránky) je prakticky to samé.

V příloze je fragment tabulky s vozy a evidenčními čísly z roku 1931:


S vůní páry a strojního oleje ... www.sentinel.cz
Vše, co jste dosud nenašli, najdete tady ... www.feudal.cz

Poznávací značky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku zde
LukasPatera
Úterý, 03. ledna 2017 - 16:20:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 12-2015
ad Feudal:
Ďakujem, už som si to pozrel.
Z tej tabuľky by ma zaujímala jedna vec - ak bola četnícka stanica Vondrišel (Nálepkovo na Spiši) podriadená Košiciam (policajnému riaditeľstvu), ktoré malo ŠPZ P-666 a vyššie, tak aj Vondrišel musel mať na aute nejakú z ŠPZ v rozsahu P-666 až P-687, je tak? Existuje niekde dostupný zoznam ŠPZ a áut, ktoré ich v tom období mali?
Vámos
Úterý, 03. ledna 2017 - 17:02:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5754
Registrován: 6-2002
LukasPatera (17):
Ohledně značek už něco napsal Feudal.

Ale něco k četníkům. Četnictvo a policie fungovaly nezávisle na sobě, podobně jako do nedávna v Rakousku a dodnes snad ve Francii nebo Itálii. Policie byla ve (velkých) městech, četnictvo na "venkově". Četnická stanice Vondrišel tedy nespadala pod žádné policejní ředitelství, ale pod Zemské četnické velitelství Bratislava. Přesnou organizaci neznám, tak tam mohl být nějaký mezistupeň, možná i v těch Košicích, ale ne na policejním ředitelství.

Po roce 1932 snad měla všechna četnická vozidla v ČSR pražské značky z bloků pro Ministerstvo vnitra, jako na té fotce. V Čechách to platí 100%, ale nemám to úplně ověřeno u dalších zemí (tj. jestli nemohla mít značky zemského hlavního města). Proto mě zajímalo místo focení. Nakonec jsem to našel tady. Měla by to být Jihlava (na Moravě), takže to snad platí.
LukasPatera
Úterý, 03. ledna 2017 - 22:11:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 12-2015
ad Vámos
Ďakujem za vysvetlenie, to s podriadením Košiciam bol tak trochu výstrel od boku.
Potrebujem však vymyslieť nejakú uveriteľnú kombináciu písmen a čísel založenú na realite na ŠPZ auta Praga Alfa 1931 pre četnícku stanicu vo Vondrišli, ale len do začiatku februára 1932, nič staršie ako 1. február 1932 ma nezaujíma. Z tých stránok som pochopil, že četnícke autá mali čiernu ŠPZ s bielymi písmenami začínajúce písmenom P a nasledované štyrmi číslicami, pričom medzi prvou a druhou číslicou bola bodka. Aspoň to tak vidno na tej fotke s četníkmi a autom. Napríklad P 2.154 - môže byť?

Zároveň by som sa ešte chcel spýtať, či četníci mohli používať aj uzatvorené verzie Pragy Alfa, pretože videl som zatiaľ len otvorené verzie - faetony. Prípadne aké boli predpisy a zvyklosti u četníckych áut? Alebo akými úpravami prešli Alfy a čím sa líšili od civilných verzií? Neviem, kde by som sa k týmto informáciam dostal, ak by existovala nejaká kniha, článok...
Vámos
Středa, 04. ledna 2017 - 10:11:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5755
Registrován: 6-2002
LukasPatera:
Sice jsem historii četnictva nijak podrobně nestudoval, ale při mém pátrání ohledně poznávacích značek v archivech jsem na pár věcí ohledně motorizace četnictva narazil. Týkalo se to sice většinou území Čech, ale nemyslím si, že by na Moravě nebo na Slovensku byly zas tak dramatické rozdíly. Stupeň motorizace četníků na Slovensku určitě vyšší než v Čechách nebyl.
Běžné četnické stanice měly jako dopravní prostředek po většinu 1. republiky jen jízdní kolo. Auta mohla být ze začátku na maximálně na zemském velitelství. Motorizované byly na konci 20.let jen četnické pátrací stanice a to nejdřív jen jedním motocyklem. Během 30.let se začala motorizace zvyšovat, četnické pátrací stanice začaly dostávat i automobily, motorizované dále byly četnické pohotovostní oddíly (autobus nebo vozidlo s větším počtem míst) a nově zřizované kontrolní silniční stanice. Na konci 30.letech bylo navíc jedno auto na okrese, tj. na četnické stanici v okresním městě. Jiné četnické stanice podle mě žádná auta přidělená neměly.
Třeba mám poznamenáno, že na konci 30.let měla četnická stanice v Táboře, kde byla pátračka i silniční kontrolní stanice, celkem 4 auta a 2 motocykly:
P-3.674 Škoda 430D
P-39.031 Škoda 420
P-39.107 Tatra 52
P-39.228 Jawa 700
13.113-P ČZ 250
13.114-P ČZ 250
Pak třeba na okrese ve Vlašimi byla jedna Praga Alfa P-39.064
Ale to byla všechno poměrně nová vozidla z konce 30.let (kromě té Škody 430D), kdy dostalo MV celou sérii od P-39.000 výše. Ohledně provedení karoserií toho moc nevím, jen že ta Jawa 700 byla určitě otevřená.

Ohledně auta četnické stanice ve Vondrišli bych se teda zeptal: Jsi si jistý, že nějaké auto měla? Zdá se mi to velmi málo pravděpodobné (pokud tam nesídlila pátračka).
Ohledně značky: P 2.154 je systém zavedený v roce 1932, takže v tom období ji určitě mít nemohla. Musela by mít značku, jako ve Feudalově tabulce, s červeným P, případně římskými čísly a pomlčkou v červené barvě. Ohledně barvy tabulky a zbylého čísla je to otázka. Původně jsem si myslel, že by tabulka měla být černá s bílým číslem, ale teď si myslím, že spíš byla bílá s černým (Prefix v obou případech červený). Černé tabulky měla „veřejná vozidla“, což podle mě znamená sloužící pro veřejnost v tom smyslu, že slouží k poskytování služeb veřejnosti, tj. taxíky, autobusy a nákladní auta autodopravců (podobné rozlišování v některých mimoevropských zemích funguje dodnes).
Nicméně je zajímavé, že v tom Feudalově seznamu není žádné četnické vozidlo. Protože se mi zdá zvláštní, že by v roce 1931 četníci na Slovensku žádné neměli, může to znamenat, že už v té době měli četníci vozidla registrovaná centrálně v Praze (policie ale měla naopak vždy místní značky). Můžu se pokusit trochu zapátrat v materiálech, co mám doma a třeba z toho něco vydedukuju.
LukasPatera
Středa, 04. ledna 2017 - 23:06:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 12-2015
ad Vámos
Ide o to, že plánujem napísať historickú detektívku z čias prvej republiky založenú na reálnej udalosti z 3. februára 1932, ktorá by sa odohrávala na južnom Spiši v priestore Vondrišel - Čiernohorské kúpele - Hnilčík. V príbehu budem mať ako hlavných hrdinov četníkov zo stanice Vondrišel. Aj keď auto mať nemusela (to zistím o mesiac v archíve), potrebujem im nejaké "prideliť". Chcem však, aby všetky tieto reálie vyzerali a čo najviac sa priblížili skutočnosti. (Pridelenie auta do Vondrišla bude vysvetlené v príbehu, to však teraz nie je podstatné)

Z archívnych materiálov zo Spiša viem o štyroch ŠPZ okolo roku 1932, ktoré boli na osobných či nákladných autách. V mojom príbehu potrebujem okrem četníckeho auta ešte 2 osobné, 2 nákladné a 3 autobusy, všetko podľa reálnych áut z archívnych dokumentov. U niektorých viem len značky, ŠPZ a pár údajov, typy sa neuvádzajú. Napríklad dvojvalcovú osobnú Tatru spred roka 1932 som identifikoval ako typ 12, ktorý by mohol byť v príbehu. Ďalej mám ešte z dokumentov vedomosť o niekoľkých autách, ktoré mal jeden súkromný autodopravca: jeden autobus Škoda, jeden autobus Tatra (neviem typ), nejaké nákladné auto, autobus bez uvedenia značky a osobné auto. Preto sa snažím o ich identifikáciu a zistiť, aký typ by to mohol byť. Pridelenie ŠPZ týmto autám je pomerne jednoduché, keďže vzory mám z dokumentov. Ako som už písal, pridelenie značky je problém len u četníckeho auta, chcem, aby to sedelo tej dobe a zvyklostiam. Stačilo by mi len vymyslieť nejakú kombináciu písmen a čísel, ktorá by mohla čo najvernejšie sedieť četníckemu autu vo Vondrišli pred 2. februárom 1932.
Vámos
Čtvrtek, 05. ledna 2017 - 10:31:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5756
Registrován: 6-2002
Zatím jsem našel něco k četnickým stanicím a to seznam stanic na Slovensku v roce 1937

Podle analogií, co vím o Čechách, tak ve Vondrišli (okres SNV) byla klasická venkovská stanice, která obyčejně měla stav 4 četníci, vozidla maximálně jízdní kola. Kriminální případy řešila příslušná pátrací stanice, ze seznamu připadají v úvahu Košice nebo Levoča. Levoča je blíž, ale nevím, jestli už existovala v roce 1931. Ty pátrací stanice měly později auta, ale z počátku jen motocykl (se sajdkárou). Takže četnické auto by muselo být jedině té pátračky.

Po roce 1932 (zavedení nového systému) měla četnická vozidla v celé ČSR pražské značky. Jak to bylo před rokem 1932 se mi zatím nepodařilo vypátrat. A pátral jsem po tom už před i před 10 lety v archivech a policejním muzeu v Praze bez úspěchu. Ani se mi nepodařilo najít žádnou fotku auta nebo motocyklu patřícího četníkům se značkou z doby před 1932. V seznamech aut před 1932 jsem nenašel žádný záznam o četnických autech ani mezi pražskými značkami (jako po 1932), ani mezi auty registrovanými různě po republice (na rozdíl od policejních). I když bych si myslel, že už před tím byly registrace centrální v Praze, nenašel jsem žádný vhodný číselný interval. Mezi státními vozidly NIII+číslo, kde jsou velké intervaly pro poštu a ČSD a menší pro různá ministerstva a jiné státní úřady nic není, Ministerstvo vnitra má jen vyhrazeno několik málo čísel pro služební auta, kam se četnické vozy nemohly vejít.
Je to vlastně pro mě i taková záhada, kterou jsem při shromažďování informací pro knih o značkách nedořešil (proto jsem dal trochu do pátrání teď, kdy je na internetu víc věcí, než před lety).

Civilní vozidla používaná k soukromým účelům měla na Slovensku v roce 1931 bílé tabulky s černým číslem, k „veřejným účelům“, tj. autobusy, taxíky nebo náklaďáky autodopravců (ne ale firemní pro potřeby firmy) černé tabulky s bílým číslem. Prefix, tj. P, případné římské číslo a pomlčka bylo v obou případech červeně.
Čtvrtek, 05. ledna 2017 - 12:13:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6656
Registrován: 12-2005
Chybí mi tu nějakej hezkej obrázek stodvacítky stojící na ulici....
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Čtvrtek, 05. ledna 2017 - 13:44:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1674
Registrován: 10-2007
Hele, to každej nemusí poznat, že jde o fór. Tak bacha, aby některý z mladých lovců Ti nevyfotil dokonce stodvacítku jedoucí, protože oni jsou snad ochotní se za tím honit. Já třeba si užívám debatu o četnické motorizaci, jen tiše čtu a nechávám se poučit. Páni sice želí toho, že nemají k dispozici obrázky, ale já jsem rád, že někdo ještě umí formulovat myšlenky. Díky pánové, i když se tu bavíte jen dva, neznamená to rozhodně, že by to někoho dalšího netěšilo.
LukasPatera
Čtvrtek, 05. ledna 2017 - 17:25:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 12-2015
ad Vámos
Ten zoznam ma uistil v tom, že Vondrišel spadal pod Spišskú Novú Ves.

Myslím však, že pôvodný účel môjho posledného príspevku nebol úplne pochopený. O histórii aj farbách ŠPZ verejných či neverejných áut už som dostatočne informovaný, chcel som však iné. A to vymyslieť nejakú číselnú kombináciu pre ŠPZ četníckeho auta, síce fiktívnu, ale aby sedela s dobou a vtedajšími predpismi. Viete mi nejakú kombináciu vymyslieť?

Ešte jedna otázka mimo četníctva: viete mi poradiť, aký typ autobusu Tatra mohol používať majiteľ kúpeľov (lázní) na prevoz svojich hostí od železničnej stanice do kúpeľov? Musí to však byť nejaký model autobusu (iba od Tatry) pred rokom 1932.
A. Černý
Čtvrtek, 05. ledna 2017 - 22:25:56  
Neregistrovaný host
109.183.129.55
Jdu jen tak kolem, tak se omlouvám za vlezlost, ale nedá mi to... Proč se pan spisovatel tak urputně snaží o přesnou "espézetku", když mu bylo jasně řečeno, že četníci v dané době a místě mohli mít tak akorát kolo, maximálně pátračka motorku se sajdou? A on si do svého díla navymýšlel do jednej dědiny tolik aut, kolik jich nebylo ani na celém Slovensku. [wink] Jistě, může to obhájit "uměleckou licencí", že nepíše literaturu faktu, ale obyčejný román. To je samozřejmě pravdivé a akceptovatelné, ale pak si k historicky neexistujícím a neodůvodnitelným vozům může klidně navymýšlet libovolné značky.... No nic, to byla jen taková blbá poznámka a já zas mizím. Spánombohom.
Pátek, 06. ledna 2017 - 08:01:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3265
Registrován: 9-2006
A. Černý: Přesně proto jsem po první odpovědi (a tazatelem definovaném „nepochopení otázky”) také tu debatu hned z kraje vzdal [ko][nene].
.

S vůní páry a strojního oleje ... www.sentinel.cz
Vše, co jste dosud nenašli, najdete tady ... www.feudal.cz

Poznávací značky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku zde
Pátek, 06. ledna 2017 - 09:06:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 124
Registrován: 10-2014
Já bych si taky dovolil poznamenat,že mi nepřijde reálné,aby lázně měly v té době ve vlastnictví autobus,který by byl určen jen na přepravu lázeňských hostí.Spíš bych to viděl na soukromého dopravce s nějakou bryčkou,neb osobním automobilem.Ale je to též jen můj názor.
LukasPatera
Pátek, 06. ledna 2017 - 14:57:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 12-2015
Chápem, že nejaká vesnická četnícka stanica nemala auto, avšak ja nejaké do príbehu potrebujem a vybral som také, ktoré v tej dobe sa u četníctva mohlo nachádzať, i keď asi v mestskej stanici. ŠPZ auta je dôležitá pre príbeh, preto chcem aby sedela s dobou a dobovými predpismi, aby sa na mňa nezosypala kritika, že som použil ŠPZ z neskoršieho obdobia či v zlom tvare či kombinácii.

Na druhej strane vidím, že pochybujete o množstve áut, ktoré chcem dať do príbehu. Keďže sám som historik a navštevujem archívy, v nich som zistil, koľko áut vlastnili kúpele a na čo ich používali. Ide o Čiernohorské kúpele pri Vondrišli, ktoré podľa inventára z roku 1932 vlastnili 3 autobusy, jedno nákladné a jedno osobné auto. Z tých troch autobusov bol jeden od Tatry, druhý od Škody a tretí nemal uvedený typ, taktiež ani ostatné autá. Tie typy a presné modely sa snažím zistiť, ale je to ťažké, keďže poznám len ich značku. Čo viem, tak dve z autobusov slúžili na pravidelnú osobnú dopravu na trase Spišská Nová Ves - Vondrišel - kúpele (pre bežných ľudí) a posledný z nich slúžil len na dopravu hostí. Nákladiak bol na dovážanie materiálu a potravín do kúpeľov, prípadné na obchodné cesty. Osobné auto používal majiteľ kúpeľov.

Posledné osobné auto bolo závodné auto banského závodu v Bindte, išlo o Tatru s dvojvalcovým motorom. U auta je uvedená aj ŠPZ, ktorú použijem. Ako jediný model s týmito parametrami je asi Tatra 12.

Zhrnuté a podčiarknuté - okrem četníckeho auta, sú všetky ostatné reálne autá, ktoré boli v roku 1932 v tejto oblasti. A zďaleka nie všetky, viem aj o iných autách, ktoré však nepotrebujem...
-OndraS
Pátek, 06. ledna 2017 - 20:36:22  
Neregistrovaný host
95.82.137.200
Taková dlouhá debata a nikdo nemůžete tomu dobrému muži napsat prostě nějakou kombinaci znaků, jakou by mohl použít? [lame]
Pajzák
Pátek, 06. ledna 2017 - 21:17:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 522
Registrován: 6-2015
Kéž by všichni autoři knih tímto způsobem pátrali po dobových reáliích. Chápu, že pokud budou četníci z důvodu atraktivnosti pronásledovat někoho v autě, tak budou pro potřeby příběhu potřebovat obdobný stroj.
LukasPatera
Pátek, 06. ledna 2017 - 21:47:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 12-2015
Ďakujem, že ma chápete. [wink] To zisťovanie dobových reálií je asi spôsobené tou presnosťou pri písaní mojich historických štúdií. Preto sám ako historik oceňujem, ak v prípade beletrie je cítiť držanie sa dobových reálií, ako to napríklad robí Juraj Červenák pri svojich detektívkach či historickom románe.
A áno, máte pravdu, bude tam automobilová naháňačka, ale nechcem prezrádzať, keď ešte ani sám nemám vymyslený celý koncept deja.
Pajzák
Pátek, 06. ledna 2017 - 21:56:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 525
Registrován: 6-2015
Tak kdyby tam nebyla, bylo by tvé bádání trošku iracionální. [wink] I když bych spíš očekával, že budou četníci hledat cizí stroj podle poznávací značky.[happy]
LukasPatera
Pátek, 06. ledna 2017 - 22:49:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 12-2015
Aj to bude, autám tam dám troška väčší priestor. Len nerád by som niečo prezrádzal, takže stačí vedieť, že moje bádanie nie je iracionálne. A keby niečo aj, aspoň si rozšírim obzor v oblasti, ktorá mi bola donedávna pomerne neznáma. [happy]
PI
Pátek, 06. ledna 2017 - 22:52:04  
Neregistrovaný host
81.90.173.55
Chybí mi tu nějakej hezkej obrázek stodvacítky stojící na ulici....

Tenhle by stačil? Sice už je pořízenej před časem, ale určitě tu ještě nebyl. [happy]

Pátek, 06. ledna 2017 - 23:28:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3807
Registrován: 4-2003
Mě tak napadá, k tomu pátrání po správné espézetce pro četnické vozidlo - a byly v té době na východě vůbec silnice? :-)

PI: Nestačil. Zelená škodovka nestojí na sídlišti Jižní Svahy ani nejede po tělese nějaké zrušené trati ;-)
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Vámos
Pátek, 06. ledna 2017 - 23:38:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5760
Registrován: 6-2002
Taková dlouhá debata a nikdo nemůžete tomu dobrému muži napsat prostě nějakou kombinaci znaků, jakou by mohl použít?

Problém je v tom, že se (pokud vím) nikomu ze zdejších diskutujících nepodařilo zjistit ani to nejzákladnější: Zda před červnem 1932 používali četníci značky podle místa četnické stanice nebo v celé ČSR pražské (jako od 1932). Je to dáno i tím, že počet aut přidělených četníkům byl v té době možná jednociferný (v celé ČSR) [proud] Já jsem třeba nikdy neviděl fotku žádného auta ani motocyklu prokazatelně přiděleného četnictvu před rokem 1932.

Okres SNV k dispozici nemám, ale můžu poskytnout na ukázku třeba seznam všech aut v okrese Sabinov ca na začátku roku 1930(O-osobní, N-nákladní, As-autobus)


Pro Podkarpatskou Rus mám seznam všech aut v roce 1930 (je jich necelý 1000) a není mezi nimi ani jedno přidělené četníkům (pokud nepoužívali jedno z aut z Feudalova seznamu).
Napadají mě tedy 3 možnosti:
1) v případě potřeby mělo zemské četnické velitelství auto od Zemského úřadu v Užhorodě
2) zemské velitelství mělo auto přidělené z Prahy s pražskou značkou
3) četníci na celé Podkarpatské Rusi neměli auto žádné
Pro východní Slovensko, resp. jeho východní část logicky musí platit tytéž možnosti.

Možná mě napadá jedno řešení pro onu knihu. Četníkům prostě půjčit civilní auto, třeba i taxík, pouze pro konkrétní akci, to záleží na fantazii autora. Auto bude mít normální místní značku (tím se vyřeší jeden problém) a bud tím zároveň vyřešeno, jak četníci přišli k autu, když žádné nevlastnili (vyřešení druhého problému) [happy]
LukasPatera
Sobota, 07. ledna 2017 - 11:46:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 12-2015
ad Vámos
Ten zoznam je pekný, možno sa inšpirujem pri značkách na civilné autá, o ktorých neviem, akú ŠPZ mali.
Požičanie auta by bolo fajn, ale pre účely príbehu to nie je ono. V príbehu to nejako zaobalím, že prečo práve Vondrišel mal auto. A zrejme dám auto aj četníkom do Spišskej Novej Vsi, ved bežný čitateľ ani nevie, ako to s tými autami vlastne bolo. Stačí ak použijem model auta poplatný dobe.

ad Doktor
Východ Slovenska nepodceňujte, myslím, že vo viacerých ohľadoch sa vyrovnával napríklad takej Morave. Išlo o jednu z najpriemyselnejších oblastí Slovenska (baníctvo, železiarne, drevársky priemysel), teda logicky tu cesty boli, ale skoro všetky prašné (aj asfalt sa našiel). Na ukážku pridávam fotky z roku 1932 presne z tej oblasti, kde sa bude príbeh odohrávať. Motorizácia v tejto oblasti bola pomerne vysoká, ved napokon aj na tejto fotke je z vyšetrovania smrti zrazeného chodcu pri Vondrišli osobné auto!


... a v tomto prípade z leta 1932 je tiež vyšetrovanie autonehody nákladiaku v Hnilčíku.
DENNIS*EMO-KIDS
Středa, 11. ledna 2017 - 18:35:27  
Neregistrovaný host
188.116.79.201
Nádherný záběr z jedné známé reklamy , to byla doba [ok][ok]
-OndraS
Neděle, 15. ledna 2017 - 19:43:04  
Neregistrovaný host
95.82.137.200
Myslím že nikdo neopěvuje dobu, kdy vládli komunisti, ale spíš dobu, kdy jezdily takhle tvarovaný auta. Jo, je to ten samej čas, ale slovo "doba" je tady použito jako povzdech, něco jako "kde jsou ty časy".

Snad každej chápe, ne?
Nebo jsme v diskusi, kde každá fotka auta ze starych časů vede k diskusi o politice v těch časech?

Mě na tom třeba přinde k diskusi to, kde ta 603 přišla k červené barvě.
Neděle, 15. ledna 2017 - 20:41:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1544
Registrován: 11-2007
T603 se vyráběly normálně v několika barvách na rozdíl od T613. Dokonce si T603 na rozdíl od T613 mohl koupit kdokoli, samozřejmě pokud na to měl... A venujme se tu autům a ne politickejm kecům...
A. Černý
Neděle, 15. ledna 2017 - 21:00:51  
Neregistrovaný host
109.183.129.55
Jenže ty "politický kecy" k tomu patří! Každý auto se vyrábělo v nějaký době, nějakým způsobem, za určitých podmínek, pro konkrétní klientelu a využití. Je to prostě nedílná součást historie. Pozoruhodné je, že tento prostý fakt nechápu, nebo spíš nechtějí pochopit, hlavně obdivovatelé a majitelé socialistických vozidel.

A už vůbec to není důvod k tomu, aby se mazaly příspěvky!

On třeba takový Sedan je může být i zajímavý vůz, otázkou je, zda si to myslel i můj děda, když ho do něj naložili a vrátil se z uranu domů až za sedm let. A to měl ještě kliku na amnestii, dostal za "velezradu" 13 let. Úhel pohledu může být různý, ale nejde jedno pro druhé nevidět. Jinak je to známka omezenosti.
-OndraS
Neděle, 15. ledna 2017 - 21:26:14  
Neregistrovaný host
95.82.137.200
Ale tu zkurvenou dobu kdy se lidi zavírali do krymu pro nic za nic tady přece nikdo neobhajuje ani nezlehčuje. Snad tady nejsme idioti. Mýmu pradědovi taky zavřeli hospodu, protože se v ní scházely protijézéďácké živly. A co teda? Mám na tohle myslet, když obdivuju kámošův zrenovovanej žigul, a vytvářet asociace žigul = komunisti = svině = kámoš je debil? Nebo až tady kolega 353 dá fotku Moskviče, tak žvanit o tom že to je auto z doby kdy se tady nesmělo za hranice, nesměla se poslouchat západní muzika a podobný kydy?
Neděle, 15. ledna 2017 - 21:30:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 412
Registrován: 8-2012
Proč někdo chodí na stránky se starejma autama, když jej to vyvádí z pohody? Mám lepší tip- například stránky o rybářství nebo včelařství. Jinak to vidím stejně jako Ondra.
Pondělí, 16. ledna 2017 - 10:20:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1683
Registrován: 10-2007
Tak zjevně reagující nevyvedlo z pohody auto, ale tvrzení "to byla doba [ok][ok]." Nevíme sice přesně, jak to Dennis myslel, ale pokud Jabberwocky zapochyboval a napsal něco, s čím v zásadě všichni včetně Dennise souhlasí, jeho příspěvek by neměl potenciál zažehnout flamewar a nemusel být mazán (to by neměl být ani tak). Jak praví klasikové, "jediná věc je nezbytná pro triumf zla, aby dobří lidé nic nedělali."

Ostatně pokud ponecháme ten vstřícnější výklad Dennisovy věty, že totiž doba byla dobrá, protože bylo možno v té Telči na náměstí potkat barevnou šestsettrojku, obávám se, že pravděpodobnost tohoto setkání je tam možná dnes stejná nebo i větší. Ono jich tehdy zase tolik nebylo a kdo z papalášů a nomenklaturních kádrů by se furt motal na služební cestě po náměstí nějakého zapadákova na Vysočině. Tohle je fakt reklamní kašírka. Zato dneska se tam odehrávají pořád nějaké veteránské akce a festivaly, takže tam po tom náměstí bublá něco takového co chvíli.
LukasPatera
Pondělí, 16. ledna 2017 - 14:13:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 12-2015
Ešte k tým četníckym autám...

Našiel som v archíve túto fotku četníckeho auta z února 1933. Ide o auto četníckej stanice v Levoči.
Vie mi niekto povedať, o aký typ auta ide? Vďaka [happy]

Vámos
Pondělí, 16. ledna 2017 - 15:05:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5763
Registrován: 6-2002
Lukas Patera (29):
Našiel som v archíve túto fotku četníckeho auta z února 1933

To bude auto asi v té době nově zřízené pátrací stanice v Levoči (tj. ne běžné četnické stanice). Ale tu značku může mít až po červnu 1932 (pražská značka z bloku pro Ministerstvo vnitra).

Na základě jistých detailů a loga na krytu rezervy bych si auto tipnul na Praga Alfa. I když teda taková Škoda 645 taky vypadá dost podobně.
LukasPatera
Pondělí, 16. ledna 2017 - 15:53:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 12-2015
Ad Vámos
Spis je četníckej stanice, levočská pátracia stanica v tej dobe používala inú pečiatku. Skúsim však ešte pozrieť fond levočských četníckych staníc, či tam nemajú uvedené autá. Inak, fotku auta levočskej pátracej stanice som tu dal 7. ledna, ide o to isté auto?
Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 20:09:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 740
Registrován: 3-2006
Trochu zde rozčísnu diskuzi fotkami s Ladovskou zimou. [wink] Jelikož u nás v nížině byly dnes silnice nejen bez sněhu, ale i suché, vydal jsem se na novoroční projížďku pořádným strojem. Ráno ukazoval teploměr -10° Celsia. Autíčku jsem jenom napumpoval benzín ruční pumpičkou do plovákovky, a to pak chytlo na první pokus, bez zaváhání. Letošní "první vytáhnutí sytiče" tedy zvládla 311 na jedničku.
Také se mi letos z různých stran sešly hned dvě krásné zimní "deky" na chladič. Jedna, ta na fotkách, je dokonce v barvě vozu. Kromě ryze praktické funkce je to tedy i hustá stylovka. [happy] Doufám, že obrázky udělají někomu radost. Zvláště, když jsou naše silnice v lednu na veterány skoupé...

Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 22:36:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6689
Registrován: 12-2005
To je nádhera! A zimáky máš pyráte? [lol]
Ty malý lampičky jsou jako na "denní svícení"? Jinak koukam že na pardubicku jste prostě víc postižený než jinde .... viz Jirkovo sovětské výjezdy. [ok]
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 23:19:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 368
Registrován: 5-2013
No tak oni zimní starty dvoudobým přibližovadlum z NDR nikdy nedělaly potíže, to majitelé boleslavských "odstrkovadel" to měli při ránu na sídlišti jiné starosti, Dobré bylo večer před studeným startem chcípnout motor sytičem, pak se ráno škrtlo startérem a už se za modravého kouřma okolo ozývalo známé "plommplooomplommmmm" [proud].

Máš to pěkný Pavle358, ať ti dělá radost ještě pěknou řádku let [ok].
Pátek, 20. ledna 2017 - 10:45:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 741
Registrován: 3-2006
Zimáky nemám, to je jasný. Ale mám tam dva roky nové letňáky, které mají za sebou asi necelý 1.000 km. Jsou to patnáctky zn. Wredestain. Takže jejich přilnavost ( i vůči stáří ) není špatná. A s tímhle vozem opravdu nejezdím na hranici adhezních možností. [happy]. Je také fakt, že s novými pneu se hodně zlepšily jízdní vlastnosti vozu... Ale zimáky na něj pořizovat nebudu. Byl to první zimní výlet, co vozidlo vlatním.
A s těmi starty to taky umí dvoutakti zavařit, a to je-li slabá baterka. Já ve W353 vžy dojíždím autobaterii 8 - 10 let starou, vyřazenou z auta na běžný provoz. Často se stává, že baterka hrdě točí startérem i v zimě. Motor má relativně malý odpor, a to kvůli absenci olejové náplně, která v zimě dost tuhne. No, ale startér sice točí, ale cívky už nehodí jiskru, protože je nízké napětí.takže to nechytne. To u škodovek je to opačně. Baterka motor sotva otočí, ale díky cívce na 8 V s "předřadným" odporem je ta škocna schopná chytnout na drc, tedy má-li kompresi.
Jinak chromované mlhovky opravdu slouží k "dennímu" svícení. Elektrika je původní 6V, včetně dynama a kabeláže. Takže spořím každý watt. [happy] Ale ty světýlka jsou vidět ve dne sluště, není to jen náhražka. Na důkaz přiložím foto.
Smrq
Pátek, 20. ledna 2017 - 12:42:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 5-2011
S odstrkovadly [happy] od Škodovky mám své zkušeností. Pokud mělo auto slušnou baterku, tak jsem nikdy problém se zimními starty nezaznamenal.

Před cca týdnem jsem potřeboval udělat na pár hodin místo vedle domu, takže jsem musel popojet s ustájenými auty pod pergolou. Teplota cca -10°C. Tatra 613/3 – napumpovat benzín, cca 8x prošlápnout plyn – slíbila a nic, znova našlapat – chytila, ale do 10s chcípla, znovu a OK. Škoda Rapid 130 – stejný postup, napumpovat, našlapat, druhý pokus úspěšný, pak chcípne na další pokus už jede. U 1000MB bylo pokusů o pár více, z důvodu mé hlouposti, protože jsem si neuvědomil, že má opačně fungující páčku na sytič (vytažená = vypnuto, zatažená = zapnuto).

Co z toho plyne? Asi nic. Všechna tato auto mají najeto přes 150000km a se studeným startem problémy nejsou. Ale upřímně, někam dál bych s tím jet v tom mrazu nechtěl. A to né z důvodu jízdních vlastností, ale z toho důvodu že všechna tato auta moc netopí.

Zimní gumy netřeba, pokud není na silnici led, nebo sníh, nebo policisté… [happy]
Pátek, 20. ledna 2017 - 14:30:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6692
Registrován: 12-2005
Přesně tak já nevim kde se ty báje o nestartujících škodovkách berou.
S kilem sem dojížděl v zimě do školy páč sem byl línej v mrazu chodit na bus. Šlo normálně odemykat i zamykat a startovalo po napumpování na první dobrou. Řemen k vrtuli sem měl sundanej pokud mrzlo takže auto krásně topilo a přesně u školy se teploměr dostal ke "kritickýmu" poli a to už jsem parkoval a motor vypínal. Takže i teplo bylo.
Potom se 125L sem taky neměl problém se starty jen byl občas problém se dostat do auta a pak zas byl problém za sebou zavřít. Otevírání řešila flaška teplý vody a zavírání gumicuk přivázanej k madlu a zaháknutej pod sedačku. S kartonem před chladičem i pěkně topila.
S poslední 120 byl spíš lehkej problém když bylo kolem 10-15 nad nulou. To sice chytla na první otočení ale po několika vteřinách zdechla a až na druhej někdy třetí pokus zůstala běžet. Zase ale stačilo nechat sytič (jako u trabanta) ani ne půl minuty a už se udržela na volnoběh... sice se převalovala někde kolem 400 otáček ale udržela si takhle broukat klidne až do doby než si ohřála fridex na provozku.
Jednou sme s ní byli na šumavě na lesnickym bále. No já tam byl ráno pracovně taks em věděl že tam mrzne až praští. Tak jsem se radši vybavil nabitou baterkou z busíka do kufru, startovacíma káblema a startsprejem. Ještě jsem tam nepostavil auto před kulturák ale naopak sem ho nechal na druhym konci návsi na kopci.... pro sichr. Když sme ve 2 ráno vyšli ven bylo krásných -31. No škodověnka nejen že šla otevřít ale po napumpování a třech prošlápnutí plynu chytla ihned a nechcípla.
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Pátek, 20. ledna 2017 - 15:14:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 476
Registrován: 10-2007
Kulaťák na sněhu je krásnej :-) A hranaťák na dvoumístné SPZ taky [ok]

Jinak si vzpomínám na jednu veselou zimní příhodu před mnoha lety, kdy v minus dvaceti škodovkářská „chudina“ bez problémů odjela a viset zůstal jen „pan podnikatel“ v Xantii. Čekali jsme tehdy přes půl hodiny, než se zvedla :-)
Pátek, 20. ledna 2017 - 15:23:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 158
Registrován: 8-2014
Když jsem kdysi bydlel v Liberci a bylo - 20 nebo víc, musel jsem "stovku" chodit v noci startovat a zahřejvat abych se ráno dostal do práce. Byla tak zatuhlá že by nepomohla ani baterka z Tatry, olej jsem tam měl nějakou M 6. Potom zase u Formana jsem řešil zamrzlý zámek teplou vodou, to jsem si ale naběh, pak byl problám až do jara než to vše pořádně vyschlo. Nestěžuju si ale, jinak pohoda nikdy žádný problém.
Pátek, 27. ledna 2017 - 10:40:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3807
Registrován: 11-2006
Zkušení pánové, takový dotaz. Přemýšlel jsem, když bych sehnal auto, co je delší dobu odstavené, řekněme 5 let nejelo. Jaký je "správný" postup jeho zprovoznění? Napadá mě výměna benzínu, oleje, filtrů, svíček, baterky, možná klíňáku? vyčistit a rozpohybovat brzdy a zapomněl jsem na něco ještě? Co když pak auto chytá třeba jen na tři válce?
Pátek, 27. ledna 2017 - 12:16:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 47
Registrován: 1-2015
Auťáček ,který stojí 5 a více let může mít přirezlou spojku /talíř k setrváku/hydraaulické ovládání skoro vždy nejde.existují vyjímky ,já získal Moskviče ,stál cca od smrti majitele 7-8 let,dal jsem baterku a normálně po malé chvíli natočil a odjel 7 km do vedlejší vsi.Brzdy šly trochu ztuha ,jen světla nešly hned.Stál upozorňuji venku !
Pátek, 27. ledna 2017 - 12:59:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 414
Registrován: 8-2012
Ještě kola pokud jsou splasklý tak můžou po dofouknutí trochu skákat, ale to po čase zmizí.Jinak projít kontakty, vyčistit víčko rozdělovače,taky kontakty na kabelech od svíček a indukčce . Většinou se auto probere skoro samo. Pokud bude zalehlá spojka tak zkusit zařadit rychlost a nějakým silnějším autem to zkusit urvat smykem. U našeho žigula to několikrát pomohlo. A nejen u našeho.
Pátek, 27. ledna 2017 - 14:34:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 479
Registrován: 10-2007
Pokud je (čtyřtaktní) motor dlouho v jedné poloze, mohou být unavené pružiny ventilů. Motorem bych nejdřív zkusil otočit ručně, bez zapalování, a když budeš mít venku svíčky, můžeš si rovnou změřit i kompresi. V závislosti na technickém řešení udělat případně rozvody a vymezit ventilové vůle. Taky může být zaneřáděný a zatuhlý karburátor. Zkontrolovat chladicí systém. Pak mě ještě napadají tlumiče, mohou být zatuhlé nebo i vyteklé. Co se týče oleje, nezapomenout na existenci převodovky a diferenciálu. Stav samozřejmě závisí na mnoha okolnostech. Může odejít třeba staré těsnění pod hlavou, ale také nemusí. Přirezlá spojka je hodně častá.
Pátek, 27. ledna 2017 - 14:51:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3809
Registrován: 11-2006
To co píšeš ty Jabberwocky, to už je pro mě docela vyšší dívčí [uhoh]. Něco jako vymezení ventilových vůlí snad slyším prvně.
No jde o to, že od léta se snažím o jedno auto (Fiata). Teď konečně vím na čem jsem s trochou štěstí to vypadá nadějně. Auto je to pěkné, 5 let stálo v suché garáži. Od května 2016 stojí venku, ale třeba kola byly dofukovány. A kromě toho, jak auto vypadá o něm nevím zhola nic [happy]. Akorát probíhá dědické řízení a pak se uvidí.
No jdu do toho, že to nebude sranda, to vím. Holt se budu muset učit s knížkou v ruce, protože tohle mě nemá moc kdo naučit.
Pátek, 27. ledna 2017 - 15:16:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 480
Registrován: 10-2007
Tak u poláka budou rozvody nejspíš řetězem (ale jistě to nevím), takže pokud ten není vytahaný, není co řešit. Ventilové vůle by se měly jednou za čas změřit a případě znovu vymezit. U škodovek je na to taková mrňavá měrka, ale dá se (blbě) i šuplerou. Moderní auta to už nepotřebují, protože vůle se vymezují automaticky pomocí hydroštelů. Hele, zkus si někde v antikvariátu sehnat nějakou starší literaturu na poláka, nějaké ty Opravy a údržbu svépomocí (třeba tohle: http://baila.net/kniha/237233057/automobil-polski-fiat-125-p-126- p-jaroslav-cech) či tak něco. Možná se to bude povalovat v pdf na Uložto, to jsem nezkoušel. Z těchhle knížek se člověk doví o autě dost věcí.

Edit: Ale zas se nenech vyděsit. Zrovna ty ventilové vůle jsou taková věc, že to nejspíš chytne, i když jsou ty vůle rozhozené. Když jsou nastavené přesně, motor má přesné časování, a tudíž i hladký chod. To všechno se naučíš a objevíš :-) Držím palce, ať potenciální kup vyjde!

(Příspěvek byl editován uživatelem Jabberwocky.)
Pátek, 27. ledna 2017 - 16:48:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3810
Registrován: 11-2006
Knížku naštěstí mám, poláka jsem kdysi měli a tohle po něm zbylo. Co jsem do ní koukal, tak je fakt, že je tam snad všechno. Podle toho by zručnější člověk sestavil nový auto. Oproti třeba knížce Jak na to - Škoda Felicia, kde si člověk půlku musí domyslet a mít u toho velkou obrazovou představivost :D.

10.února snad budu vědět víc, ten příběh je poměrně zamotaný a k tomu autu jsem se dopídil opravdu detektivní prací :D. No ale nechci předbíhat, dokud není nic jisté...
Pátek, 27. ledna 2017 - 16:52:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 131
Registrován: 10-2014
Ruční protočení motoru je velmi rozumné protože, takový visící ventil se při protočení startérem ohne jako nic a už jsou první zbytečné investice,k dalším zatuhlým věcem patří bubnové brzdy,tam stačí sundat kolo a rozumným poklepáním bubnu tyto uvolnit.benzín rozhodně vypustit,protože po pěti letech po něm bude oďo.Membrána palivového čerpadla pokud je v jedné z úvratí může jít taky do kytek stejně tak pozor na palivové hadice.Nějaké násilné"uvolňování trhem" za druhým autem může skončit demontáží upnuté části bez použití nářadí,případně nárazem do tažného vozu při nefunkčních brzdách...Ale jak už bylo psáno,vše není tak jak vypadá a nakonec to není taková hrůza.Též přeji mnoho zdaru...
Pátek, 27. ledna 2017 - 17:34:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 481
Registrován: 10-2007
Jestli mě paměť nešálí, tak velký polák měl na všech kolech kotouče? Čili tluče bubeníček, tluče na buben by Mirouse mohlo minout :-)
Pátek, 27. ledna 2017 - 17:41:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3811
Registrován: 11-2006
Nešálí, má kotouče na všech kolech.
Jak se dělá takové ruční protočení? otočím klínákem? a poznám z toho co? když drhne, tak je to špatné a když nedrhne, tak je to dobré?
O benzín se už někdo postaral a vzal si k tomu i víčko nádrže [happy].
Pátek, 27. ledna 2017 - 18:08:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6705
Registrován: 12-2005
Vyndej svíčky a zkus točit .... odpor to mít bude ale nesmí nikde nic klepnout [wink]
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Pátek, 27. ledna 2017 - 18:32:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 132
Registrován: 10-2014
Doporučuji ráčnu s ořechem nasadit na řemenicu klik.hřídele,pokud se vejde.No jó já zapomněl ,že polák je pokrokový vůz s italskými předky a kotoučovými zadky[biggrin].Pokud chybí víčko nádrže,doporučuji z vlastní zkušenosti prozkoumat její obsah-Na místě kde jsem objevil svou Cortinu se scházela sexuchtivá mládež,jak jsem zjistil z obsahu nádrže,která své víčko též postrádala[angry]
Pátek, 27. ledna 2017 - 20:44:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 482
Registrován: 10-2007
Mirous: Případně si na to ruční točení sundej klíňák, ať fakt slyšíš a cítíš jen motor a neplete se Ti do toho alternátor a pumpa. Taky se o něco méně nadřeš. Jak píše Martin, nesmí se to o nic zarazit a nesmí nikde nic cinknout nebo klepnout.

Sběratel kuriozit: To muselo být plodné hledání. Cortina těhotá očekáváním :-D Nerozpustily se ty šprcky v benzínu?
Sobota, 28. ledna 2017 - 11:39:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 10-2014
Šprcky asi jo,obaly, krabičky od nich,a spodní prádlo nikoliv...[blush]
Synek z Polanky
Neděle, 29. ledna 2017 - 21:52:28  
Neregistrovaný host
89.103.135.35
Ještě ke starým škodovkám a zimním startům [happy] V lednu 2006 (měl jsem tehdy už dvacetiletou Škodu 105L) nejen že bylo v Ostravě přes půl mertu sněhu, ale přišly i mrazy, které byly až -30°C. Tehdy jsem byl jediný, kdo z parkoviště mezi paneláky odjel svým vozem, a do práce zase dorazili jenom majitelé vozů Š105-136.
Neděle, 29. ledna 2017 - 22:01:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3812
Registrován: 11-2006
A co kdyz nekde neco cikne a nebo zadrhne?
Neděle, 29. ledna 2017 - 22:18:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6713
Registrován: 12-2005
No tak potom budeš zjišťovat co to bylo [proud]
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)