Diskuse » Archiv 2017 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 30. 01. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 30. 01. 2017

dolů
   autor příspěvek
M.
Pátek, 27. ledna 2017 - 18:57:15  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
číslovač: Já dávám výše přehled, jaké jsou plusy a jaké jsou mínusy - takže i mínusy vidím, ale pozitiva převažují. To Vy zatím výhradně říkáte jen a pouze negativa a zavrhujete PID jako celek, jako by jeho zavedení byla katastrofa a doprava se zhoršila, jako by pozitiva vůbec neexistovala (a nepřevažovala).

A to jsem zapomněl další velké plus - úspora díky koordinaci všech linek Praha-Štěchovice (mizí zbytečné dublování spojů dvou různých IDS v dlouhém úseku).
Pátek, 27. ledna 2017 - 19:07:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 584
Registrován: 7-2010
Peter_m: Nezapomeňte vnímat, že na Proseku a na Letňanech přičíst k dnešní cestě také dopravu/čas na metro, čas na přestup a čas na čekání na metro. Pak už ten rozdíl bude znatelně větší.


vizionář:Začlenění městských linek typu 257 a 173 do třístovkových linek není de facto nic jiného, než návrat před rok 1974. Prostě "pokrok".

Tak tohle je přesný :D Velmi trefný :D
www.MHD86.cz
Moderní dopravní web, který se věnuje městské hromadné dopravě, a to nejen v Praze, ale i v Evropě.
číslovač
Pátek, 27. ledna 2017 - 19:10:15  
Neregistrovaný host
94.142.238.167
M.: PID je rozhodně nejlepší IDS ve Středočeském kraji. Je totiž jediný. Podobně člověk na jedno oko slepý a na druhém s 30% zraku je v obrovské výhodě proti úplně slepému.

"další velké plus - úspora díky koordinaci všech linek Praha-Štěchovice (mizí zbytečné dublování spojů dvou různých IDS v dlouhém úseku)"

Nevím jestli to můžete myslet vážně. Právě odstranění pásmového zastavování a přidání 12 zastávek mezi Prahu a Štěchovice je to, co je u 60 km dlouhé linky špatně. (Respektive u 100 km dlouhé linky do Milevska.) Takhle se celokrajský IDS nebuduje. Jde o do nebe volající diletantismus projektanta linky a neuvěřitelnou bohorovnost a ignoranci šéfů a úředníků na obou stranách.
Pátek, 27. ledna 2017 - 20:55:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7667
Registrován: 5-2002
Pokud máte v zadání Budujeme systém pro babičky, co je jim jedno jak dlouho, hlavně že něco jede, tak je to správně. Možná se ani jiná klientela neočekává, možná nějaký student. Na denní dojíždění do práce to asi nebude.
Pátek, 27. ledna 2017 - 21:24:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 11-2012
Pokud máte v zadání Budujeme systém pro babičky, co je jim jedno jak dlouho, hlavně že něco jede, tak je to správně. Možná se ani jiná klientela neočekává, možná nějaký student. Na denní dojíždění do práce to asi nebude.

A jakých cestujících je více? Pokud to není na denní dojíždění do práce, tak jak se chce dosáhnout toho, aby lidé pro cestu do práce využívali co nejvíce HD? Budujeme luxusní síť pro pár důchodců (a tím pádem i pekelně drahou)?

Ale možná máte pravdu - ROPIDí nenávist rychlíkových linek způsobuje právě to, že busy PID z obcí dál od Prahyjsou na denní dojíždění nepoužitelné. Ten, kdo nebydlí u elektrifikované tratě má smůlu... :-(
Pátek, 27. ledna 2017 - 21:49:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2185
Registrován: 12-2007
Začlenění městských linek typu 257 a 173 do třístovkových linek není de facto nic jiného, než návrat před rok 1974. Prostě "pokrok".

Před rokem 1974 jsi linkou ČSAD nemohl vůbec jet na pražskou tramvajenkou, ani přestoupit z MHD na jednu jednotlivou jízdenku. Teď můžeš. [wink]
PID[proud]
Skutečné METROLINKY jsou v Praze jen tři. Označují se A, B, C a jezdí převážně pod zemí.
Pátek, 27. ledna 2017 - 22:04:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1265
Registrován: 12-2007
Vážení,
dnes jsem v tisku četl, jak se vylidňuje venkov, zejména okrajové oblasti, např. Karlovarského kraje. Ale i Středočeský kraj, např. v oblasti Benešovska nebo Rakovnicka není moc zalidněný. Důvodů k vylidňování je několik, předně chybí infrastruktura - lékař, školy, hospody, prodejny, v důsledku čehož lidé odcházejí jinam a na venkově často zůstávají staří lidé. A samozřejmě chybí také veřejná doprava. Osobně si myslím, že pokud chceme zachovat život na venkově, tak určitou minimální dopravu alespoň ve všední dny bychom měli lidem zajistit. Dejme tomu 4 páry autobusů. Ale ty autobusy by nevedly třeba až do Prahy, ale k nějakému centru, k železniční stanici anebo k přestupní stanici pro autobusy. Autobusy na zavolání jsou blbost, to by stačily mikrobusy. Nevím do jaké míry řídce obydlené části Středočeského kraje obsluhují midibusy, ale ty by opravdu mohly ve všední dny dejme tomu od 5 hodin ráno do 5 - 6 hodin odpoledne zajistit ty 4 páry spojů. Ale samozřejmě jde o vedené těchto spojů, tak aby jejich trasy byly maximálně efektivní. To se asi dá udělat na základě místních zkušeností, místních šetření, spolupráce se starosty, s obyvateli apod. A co se týká ztrátovosti, obsluha venkova je prostě drahá. Nejedná se jen o VHD, ale také např. o Českou poštu, údržbu místních komunikací apod. Ale za to nebudeme mít vesnice duchů. A jen tak mimochodem pokud by se lidem na venkově měly přiměřeně zvednout daně z nemovitostí, tak se jim musí říci, že zajištění kvalitních životních standardů na venkově něco stojí.
M.
Pátek, 27. ledna 2017 - 22:23:09  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
Aha, no tak zdá se, že PID je podle všeho naprosto nepoužitelný a dvojnásob ne pro člověka, který potřebuje každodenně dojíždět z kraje do Prahy. Já to tak sice dělám denně už 16 let a nemám důvodu ke stížnostem, naopak zde PID opakovaně hájím, ale zřejmě jsem padlý na hlavu a není třeba mne brát vážně.
(Jen by mě zajímalo, kolik z těch kritiků tady příměstské linky opravdu využívá - a nemusí ani denně jako já.)
Pátek, 27. ledna 2017 - 22:34:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 461
Registrován: 1-2007
Nevím, jestli se to tady nějak diskutovalo. Když už se řeší integrace Sedlčanska, tak by chtělo nějak vyřešit i Smíchovské nádraží. Dvě stávající nástupní zastávky před nádražní budovou jsou v odpolední špičce na hranici své kapacity (i ráno je zde velký obrat + dlouhá doba odbavování cestujících) a možná by to chtělo upravit zastávková stání, tak aby byla rovnoměrněji obsazena. K linkách 105,172 a 244 by mohla přibýt linka 125. Příměstské linky do Štěchovicka by se mohly prohodit s linkou 253 a měly by jen jednu zastávku. Linka 253 by měla zastávku zpátky před nádražní budovou. Též by se nějak mohl řešit odstav vozidel, kdy v některých obdobích jsou obě odstavné plochy zaplněny (nabízí se možnost odstavu spojů v tramvajovém obratišti).

Problémem je i výstupní zastávka příměstských linek a 253, která trpí tím, že část plochy zabírají neoprávněně zastavující auta (stání třeba i 5 minut), zásobování a též i auta za zastávkou ve směru Na Knížecí. Do zastávky se tak vejde jen jedno vozidlo, Možná by chtělo vyřešit i tyhle věci.

Ale třeba je má ROPID vyřešené ...
Pátek, 27. ledna 2017 - 22:36:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1267
Registrován: 12-2007
M.: Ale já Vás chápu, prostě hodně lidí ze Středočeského kraje bude do Prahy dojíždět, zvláště teď kdy pomalu každý stavební úřad v Praze blokuje novou bytovou výstavbu. Já jsem obdivovatel švýcarské VHD, protože snad každou hodinu je možné se dostat i do nejposlednější švýcarské vesničky. A lidé jsou tam spokojení. Asi nemusíme mít jednohodinové intervaly pro cesty do nejmenších vesniček, stačily by třeba dvouhodinové, ale tak navázané na vlak nebo kapacitnější autobusové spoje, aby se lidé dostali tam, kam potřebují.
Sobota, 28. ledna 2017 - 06:24:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6849
Registrován: 4-2003
Paes:Linka 253 by měla zastávku zpátky před nádražní budovou.

To by bylo ideální, protože současný stav vyhovující není. Dále bych do té samé zastávky dal i linku 125, aby se omezil co nejvíce vjezd kloubů do současné konečné u příjezdové haly žst. Smíchov.

Navíc současné ukončení příměstských linek ve výstupní zastávce zde: https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=14.4095194&y=50.0 616388&z=19&base=ophoto&rm=9g.HqxXosJMkTO
........má tu nevýhodu, že je krátké a z většiny autobusů používaných na příměstských linkách se díky jejich poněkud odlišné koncepci vystupuje výrazně déle, než z městských. Takže odkazovaná zastávka je ideální pro ukončení linek 125 a 253, kam se obě v pohodě vejdou a přitom cestující rychle vystoupí.

Kdežto výstupní zastávka zde:https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=14.4089507&y=50.0 601226&z=19&base=ophoto&rm=9g.2bxXoJnM4Zb

..........je zhruba dvakrát tak delší, než je první odkazovaná a tedy i vhodnější pro autobusy příměstských linek s pomalejší výměnou cestujících.

Skoro si říkám, jak je možné, že si toho ještě nikdo nevšimnul? Denně jsem svědkem situace, kdy do výstupní zastávky linky 253 a linek 3XX se autobusy nevejdou a blokují ulici.

Jinak dvě zastávky na Smíchovském nádraží pro příměstské linky je totální nesmysl - díky nutnosti nástupu předními dveřmi se zabírá neúměrně dlouho i druhé místo zastavení.
Sobota, 28. ledna 2017 - 06:57:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6850
Registrován: 4-2003
Orky: Ten návrh na prohození 196 a 150 je proto, že je to asi jediná ekonomická možnost, jak zajistit to, aby linka 150 nebyla nárazově přetěžována cca v úseku Kačerov - Lhotka. Rozdíl v cené kloubů a standardních vozů není zas tak daramtický narozdíl od toho, jaký je rozdíl současného stavu a původního souběhu v trase Jílovská-Novodvorská s ukončením linek na Vařenově a objezdem Lhotky a dražšího původního souběhu linek 106+170+196+203. To samé je i důvod, proč napadám novou linku 203, protože se ušetřilo pár korun na vztahu Chodov - Šeberák zmenšením vozidel, aby su utratilo víc na souběhu se 193. Z podobného důvodu je ekonomičtější tahat poloprázný kloub na 197 po Kunratické spojce, než vytvářet midibusové či standardobusové překryvy - alespoň veškeré alternativy, které jsem viděl, byly ve výsledku dražší.

Takže v době, kdy se vyhazují peníze všude možně oknem, tak ušetříme pár korun a lidem nabídneme uživatelsky výrazně méně výhodné řešení a ještě na něm zarputile trváme. I tak to jde [crazy].

Tak samozřejmě to také je možné, ale jde o další hřebíček do rakve VHD. Hlavně, že se nám tu v Modřanech vyskytuje dosti drahá a hlavně slabě využívaná linka 117 [crazy].

Linka 117 patrně měla pospojovat co nejvíce úřadů a zdravotnických zařízení, což se sice povedlo, ale to využití je slabé. Sice linka jezdí krátce, ale mám obavy, že ani v budoucnu se to moc nezlepší........

Linky jezdící 2 x do hodiny v pracovní den a jednou za hodinu do sídlišť prostě nepatří. Ale 117 si podle toho, co jsem se dozvěděl, zařídila jedna ze zastupitelek, tak si mohu případně stěžovat tam.

Jinak jsem rád, že ukončení linky 157 bylo konečně přesunuto v Modřanech na Násirovo náměstí. Přičemž oproti původnímu ukončení ujedou autobusy pouze o 100 metrů více [proud].
Mladějov
Sobota, 28. ledna 2017 - 08:12:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9474
Registrován: 3-2007
>Linky jezdící 2 x do hodiny v pracovní den a jednou za hodinu do sídlišť prostě nepatří.

Nahradil bych slova "do sídlišť" slovy "do města".
Když se podívám na použitelnost a JŘ takové 175..
(neřeším Modřany, samozřejmě, ale obecně přitroublost busu typu "občasný výstřel" netvořící žádné proložení a vozící jen..ty náhodné cestující).

Nakonec třeba nedávno překvapení v podobě JŘ tram 15, která v kladiva jede první z Masaryčky na Žižkov v 6:35.. já sice rozumím, že vyjede až ve špičce, ale není zvykem, aby denní linka vyjížděla až tak pozdě, resp. to mate cestující ve smyslu výběru trasy a dopravního prostředku, že by jeli jinak, šli na jinou výchozí zastávku, kde jedou i jiné linky požadovaným směrem atd.

Mně, přiznám se, mně tyhle "fígle" ať už 30-60 min bus nebo neobvyklé začátky a konce provozu tram připadají na centrum města poněkud divná a cestujícím zbytečně komplikující život..zvláš´t, když se jinde vyhazují peníze plnými hrstmi.

A zeptal bych se : Proč se na M-C zrušily "šotospoje" končící či začínající v nácestných stanicích párkrát denně ? Jezdí neveřejně (výměna soupravy), nebo jaký je důvod ?

Na Pražského Povstání jsem se byl jednou v době zátahu do "rukávu" 4 SK? podívat a nasraných lidí bylo plné nástupiště [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Sobota, 28. ledna 2017 - 08:57:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 475
Registrován: 11-2007
OMH - Číslo příspěvku 584 :

Samozřejmě není daná přesná trasa tunelbusu, takže si spíše zaspekulujeme. Jedna z pravděpodobnějších tras by mohla být Letňany - Prosek - Střížkov - Bulovka - Kuchyňka - Hradčanská. Úsek Leťnany - Střížkov 7min, Střížkov - Kuchyňka 9min, Kuchyňka - Hradčanská cca 9min. Celkem cca 25min (bez vlivu kolon a dalších vnějších vlivů). Letňany (C) + tram 25 - 29min. Takže, nijak zásadní rozdíl. Pokud by jela linka z terminálu Letňany tak přestup od sídliště, Čakovic ad, můžeme zanedbat.

Dá se samozřejmě uvažovat o rychlejší variantě trasy, ale že by tunelbus např. minul Bulovku (jako přestupní bod na tram) se mi nezdá moc pravděpodobné.
Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.
Sobota, 28. ledna 2017 - 09:02:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13245
Registrován: 10-2004
Bram: Stav, který nastal v roce 2012 neušetřil pár korun, ale ušetřil slušný balík, který se použil třeba na slušné posílení vztahu Smíchovské nádraží - Novodvorská. Já vím, že ty odmítáš přijmout cizí názory, dokonce s nimi pohrdáš, jak je vidět, ale nic nezměníš na tom, než buď budeš mít 150, ve které budeš jezdit nárazově jako [cunik], nebo se vzdáš tangenty, ale dostaneš pohodlnější cestování. Já na takovém řešení netrvám, já ho dávám jako možnost, jak situaci 150 řešit. Jestli chce městská část radši současný stav, má ho mít.

Mladějov: To, že linky jezdící 2x do hodiny do města nepatří, tak úplně neplatí. Jsou linky a směry, které by existovat měly, přesto na linku jezdící alespoň po čvrthodině nejsou. Viz linka 165 - ukázkové házení desítek milionů do kanálu. Ale byla mezi vybranými, které se zřejmě měly salámovou metodou stát metrolinkami a tak se soustavně a zbytečně posilovala. Dál jsou místa, kde je potřeba páteřní svazek skláddat z menších linek, viz třeba Zbraslav. Do Lipenců asi v dohledné době nehrozí, že by tam měla linka jezdit častěji.
A podobný stav nastal i co se týká Hornoměcholupské. Požadavky MČ Praha 11 byly takové (už to zde bylo řečeno několikrát), že se svazek tří linek se zde ukázal jako jediné schůdné řešení. Ano, dá se říct, že se ROPID mohl na Prahu 11 vybodnout, jenže na Praze 11 působí jeden z nejvlivnějších mužů pražského DPP, technický ředitel pan Šurovský, který se dopravou zabývá, protože sedí přímo v dopravní komisi, ve které mimochodem v minulých volebních obdobích seděl i samotný bývalý pověřený řízením ROPID Pavel Procházka! Není težké si dát dohromady, že projektovat dopravu na Praze 11 je chození v porcelánu.
Ty spoje metra spíš jezdí neveřejně. Třeba takové spoje Kačerov - Háje v JŘ docela chybí, ale jezdí.
Peta303
Sobota, 28. ledna 2017 - 09:04:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2472
Registrován: 6-2005
Brame, Násirák je svou podstatou totéž, co Vavřenova (navíc u Vavřenovy je sídliště přímo a velká škola). 253 a 150 jsou použitelnější linky, než 106 (protože zajíždí do terminálu, o polovinu kratší cesta na metro trvá v důsledku stejně jako z těch Modřan) a 121 (zoufalý interval, zmrzačené ukončení u polikliniky, a přesto a přestože plno cestujících ubylo, s tím jezdí víc lidí jak se 106, i když jede jen 3x do hodiny, protože nemají jinou možnost).

Nechápu tu nelibost to nějak důstojně vyřešit (někde zájem je, jinde i pro více lidí zájem není). Tím myslím radnici a Ropid.

Zkrácení 150 na Kačerov bych jako negativum neviděl, zas by mohla jezdit pravidelněji, zatížení modřanských linek by bylo rovnoměrnější - vždyť k čemu je, že jedou tři, když první jede natřískaná 139 nebo 150, druhá (139 nebo 150) jede na sedačky a třetí (157) prázdná, protože si jedou na kufru, tedy pokud zrovna nechytí díru, kdy 139 i 150 přijedou zpožděné a až po jejím odjezdu)? A do toho ješetě 106 a 196. Ono by se opravdu ukázalo, že odpoledne je ta 157 naprosto zbytečná a že užitečnější by bylo zahustit interval ráno, kdy 150 i 139 tečou... 139 bych nechal na Želivského a vrátil na Beránek, 150 dal do Komořan, aby nebyly vydány na milost situaci u Želivského.

Samozřejmě se (ať už se to udělá nebo ne) nejprve musí vyčistit cesta (tzn. napravit chyby u Labutě a znemožnit přejíždění Vídeňské za účelem cesty Budějovická - Jižní spojka a donutit k tomu využívat z části sjezd u nádraží a zčásti cestu Vyskočilovou, kde jsou aspoň dva pruhy. Tady mají bafuňáři možnost ukázat, zda to s podporou MHD myslí vážně, nebo jsou to jako vždy jen plané kecy.

Orky, v dnešním stavu pochybuji, že se něco ušetřilo. Spíš vidím kvanta poloprázdných busů, které jedou každých pár minut v rámci nenaplněných šotosnů, jiné linky nárazově nepobírající, protože posila přijede až po nich, do toho se flikuje a někdy i bez výsledku posiluje, budují politické pomníčky a linky pro jednotky cestujících ne na spoj, ne denně, ale TÝDNĚ (např. obsluha Podzámčí) a zároveň jinde obsluha chybí a nestále se zhoršuje. A zároveň nemůžu přehlédnout, jak drasticky narostla individuální doprava, a to zejména tam, kde se nejvíce kvrdlalo s linkami.

Stav před 9/2012 nebyl optimální, ale pokrýval území, alespoň ze sídlišť bylo možné se dopravit v důstojných intervalech a rychle k metru nebo jiným cílům. Co tehdy co vzniklo, je paskvil a jeden pokus o opravu končí dalšími dvěma nesmysly. Nikdy neměla být revoluce, mělo se ladit, co bylo.

(Příspěvek byl editován uživatelem Peta303.)
cynický škarohlíd
Mladějov
Sobota, 28. ledna 2017 - 09:25:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9478
Registrován: 3-2007
Orky, Lipence..tak na straně "venkov" to zas tak nevadí, ale když takovéto linky jezdí vnitřní Prahou, hustou aglomerací..já zmiňoval zrovna tu 175.

A podepsal bych poslední dva odstavce pana Peta303 nade mnou. To je bohužel obecný rys pražské MHD, nevyváženost.
Sobota, 28. ledna 2017 - 09:56:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6853
Registrován: 4-2003
Orky, nezlob se na mne, ale příspěvek od Peta303 vyjadřuje vše (zejména Mladějovem zmíněné dva poslední odstavce). Nemám víc co dodat. Osobní narážky si nech od cesty, protože speciálně Ty mi nemáš v tomto směru co vyčítat [wink].


Peta303:Zkrácení 150 na Kačerov bych jako negativum neviděl, zas by mohla jezdit pravidelněji, zatížení modřanských linek by bylo rovnoměrnější - vždyť k čemu je, že jedou tři, když první jede natřískaná 139 nebo 150, druhá (139 nebo 150) jede na sedačky a třetí (157) prázdná, protože si jedou na kufru, tedy pokud zrovna nechytí díru, kdy 139 i 150 přijedou zpožděné a až po jejím odjezdu)? A do toho ješetě 106 a 196. Ono by se opravdu ukázalo, že odpoledne je ta 157 naprosto zbytečná a že užitečnější by bylo zahustit interval ráno, kdy 150 i 139 tečou... 139 bych nechal na Želivského a vrátil na Beránek, 150 dal do Komořan, aby nebyly vydány na milost situaci u Želivského.


Tak toto řešení víceméně kopíruje stav, který tu již byl. Proč se vlastně měnil, když to nebylo nutné? Odpověď si rychle domyslím [proud].
Sobota, 28. ledna 2017 - 10:36:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13247
Registrován: 10-2004
Peta303: V dnešním stavu (bez 117 a těch Martinových midilinek) se v sumě neušetřilo v lokalitě nic, ale výkony se smysluplněji využily. Díky tomu, že se ze 196 udal skutečný oboustranný napaječ a zrušilo se otáčení 170/203 na Vavřenově (okolí Vavřenovy opravdu nepotřebovalo v součtu 2 metrolinky a 121 po 10/20/12) a 199 kolem Kamýka se ušetřila vysoká částka, za kterou se posílil úsek Smíchovské nádraží-Novodvorská a rozšířil 7,5 minutový interval v odpolední špičce do delší doby. Svazek 106+170+203+196 bylo velké plýtvání veřejnými prostředky. Dnešní 157 je dána tím, že 139+150 nejsou schopny jezdit pravidelně a jejich průměrná obsazenost je rozhodně než původní svazek 106+170+203+196.

Bram: Z původní linky 205 mimo špičky mezi Kačerovem a Budějovickou byl ukázkový převažeč vzduchu a pokud si dobře vzpomínám, tak na to ROPID v dokumentu ke změnám upozorňoval. To bylo asi zřejmě jedním z důvodů, proč ke změnám do Modřan došlo, byť prohození konců 139 a 150 nebylo moc pochopitelné.

Mladějov: S tou nevyvážeností souhlasím. Ostatně je to jeden z důvodů proč říkám, že Praha dává peněz na dopravu dost, jenom ROPID s nimi neumí zacházet. A tento názor zatím měnit nehodlám, přestože je mi jasné, že do současného plýtvání na řadě míst podstatně promluvila politika.

(Příspěvek byl editován uživatelem orky.)
Sobota, 28. ledna 2017 - 10:39:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 462
Registrován: 1-2007
Jedním z důvodů zavedení linky 117 bylo i zlepšení obsluhy Tyršovy čtvrti. Vzdálenost stávající zastávky Tyršova čtvrť je od zastávky Družná cca 700 metrů, navíc cesta od zastávek není zrovna dvakrát pohodlná. Takže kudy ven. Zatímco v pracovní dny je potřeba pro spojení k poliklinice, poště apod., o víkendu by stačil úsek Obchodní náměstí - Tyršova čtvrť - Družná a zpět či alespoň zkrácení do trasy Obchodní náměstí - Sídliště Lhotka.

Podobné problémy má více míst v Praze (Kulaťák, Dolní Počernice), že vztahy jsou úplně jiné v pracovní dny a o víkendu.
Sobota, 28. ledna 2017 - 10:43:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6856
Registrován: 4-2003
Orky:Z původní linky 205 mimo špičky mezi Kačerovem a Budějovickou byl ukázkový převažeč vzduchu a pokud si dobře vzpomínám, tak na to ROPID v dokumentu ke změnám upozorňoval. To bylo asi zřejmě jedním z důvodů, proč ke změnám do Modřan došlo, byť prohození konců 139 a 150 nebylo moc pochopitelné

Měl jsem evidentně napsat, že se to netýkalo úseku linky 205 za Kačerovem. Linka 205 na Kačerově od Modřan mohla končit a zbytek řešit jinak, ten vzduch se tam vozil přímo ukázkově. Ale není nad to, když si vybereš ten konec, který jsem vůbec neuvažoval [proud].

A prohození konců linkek 139 a 205 (150) nebylo pochopitelné vůbec. Asi něčí pomník, kdo ví....
Sobota, 28. ledna 2017 - 12:21:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1091
Registrován: 2-2011
Nezapomeňte, že 117 má být už brzy od nemocnice Krč vedena přes IKEM a ulcema Jalodvorská a V Hrobech na Nové dvory. Aspoň tak to tvrdil ROPID loni na podzim pár dní před změnami.
Sobota, 28. ledna 2017 - 15:09:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13248
Registrován: 10-2004
Bram:
"A prohození konců linkek 139 a 205 (150) nebylo pochopitelné vůbec. Asi něčí pomník, kdo ví...."
Já jsem ve svím příspěvku "prohození nebylo moc pochopitelné" použil "nebylo" záměrně. On tam totiž jistý smysl je. Původní linka 139 totiž byla přetěžovaná taky a domnívám se, že víc než nárazově dnešní 150. Linku 139 byla snaha posilovat jistými posílovými spoji v podobě linek 106 na Kavkazskou nebo 150 na Kloboučnickou, jenže to zrovna moc nefungovalo. Důvodem bylo to, že ty spoje nedokázaly dostatečně posílit vztahy, které zajišťovala 139. Prohození konců a vedení linky 150 jinudy vlastně vedlo k tomu, že ze 139 se slušná část nejsilnějšího vztahu z linky 139 vytáhla a nabídla nová nabídka s novými možnostmi (Bohdalec) s rychlejší odstupností uzlu Želivského s určitým negativem v podobě horších vazeb na tramvaje ve Vršovicích. Pokud by 139 zůstala, jak byla a přes Bohdalec vedla jiná linka, efekt by byl významně menší a taková 139 by byla častěji přetěžována, než dnešní 150. Ze všech pokusů, jak vyřešit původní 139 tehle fungoval nejlíp. Jenže teď naráží na stabilitu linky 150 a problém se vrací, akorát na jinou linku. Taky jsem na tohle nadával jako na zbytečnou změnu, ale když si to člověk takto probere, tak zjistí, že to až taková ptákovina nebyla. Jája s Pájou nadělali mnohem horší ptákoviny.
A ze stejného důvodu mě napadlo obětovat tangetu Beránku, místo toho mu nabídnou stabilně jezdící linku a tangenciální funkci převést na linky, které mají větší rezervy a které případná nestabilita tolik neovlivní.

Thriller: Já doufám, že ROPID tenhle nesmysl pustí. Kdo takovou klikatinou bude jezdit?
Peta303
Sobota, 28. ledna 2017 - 15:21:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2473
Registrován: 6-2005
Thriller - jen jsem zvědav, jak tam v zimě vyjede. [biggrin]
Orky:
""okolí Vavřenovy opravdu nepotřebovalo v součtu 2 metrolinky a 121 po 10/20/12""
Zde bych si dovolil zdvořile, ale velmi důrazně nesouhlasit:

1) 170 + 203 daly dohromady za jednu metrolinku v intervalu dnešní 196
2) nynější 121 je osekána na hodně nedůstojných 15/30/20 (měla-li by interval shodný se 106 a nebýt ukončena u polikliniky, většina důvodů ke kritice by ubyla)
3) dokud jezdily 170 a 203 z Vavřenovy, po 121 mezi Lysinami a Lhotkou téměř neštěkl ani pes (protože absorbentem poptávky byly převážně 170 a 203, které na Jílovskou vozily a z Jílovské odvážely zhruba stejnou frekvenci, jako nyní 106, která, aby toto + osekání 121 tak netahalo za oči, byla odkloněna na Lysiny).
4) Bohužel, ani 196 mezi Kačerovem a Jílovskou není obsazena tak, aby to ospravedlňovalo KB a na Novodvorské zas dojíždí 197 (nefunguje proklad), takže ani na Smíchov žádná sláva. Výhodu spojení bez přestupu Kačerov - SN mají ku prospěchu jednotky cestujících, neboli ten "obchod" spočívající ve výměně linek, které sloužily k plošné obsluze za pochybnou metrolinku, nebyl výhodný. Ale to bych se (včetně popisu, jak to bylo možné řešit jinak) zbytečně opakoval.

Pokud se budeme snažit napravit to, co není dobře, nebo vymýšlet něco, co by fungovalo lépe než dříve, pořád zjišťujeme, že funkčnější, robustnější i upravovatelnější řešení bylo před rokem 2012. Ostatně to vidíme i podle ucpanosti na Zálesí, u Labutě, ve Štúrovce / Sulické, kudy se to objíždí atd.

A jistě i sám uznáš, že jsou věci, za které si raději připlatíš, než abys měl za méně peněz šunt (nekoupíš si separátový "salám" za cenu oholenou na kost, ale připlatíš si trochu za opravdový salám z masa - on ten rozdíl je kolikrát dost malý). Pokud bych tuto teorii měl naroubovat na revoluce v MHD, pak se kromě surovin šetří i na chlazení a ještě se to od nejlevnějšího výrobce vozí po celé republice. Ale obal, ten se tiskne prvotřídní a na něm se nešetří. Jestli to chutná a zda po tom nejsou zdravotní potíže, je druhá věc.
cynický škarohlíd
Sobota, 28. ledna 2017 - 16:23:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 463
Registrován: 1-2007
Neškodilo by připomenout, že v poslední době došlo v úseku Michelská - Želivského přes zastávku Kloboučnická ke zlepšení přestupních vazeb a tedy i atraktivitě spojení vůči spojení přes Bohdalec. (zřídila se zastávka Oblouková ve směru od Želivského, obousměrné zastávky Pod Jezerkou). Zastávka Kavkazská pro linku 139 ve směru Želivského je hned vedle OC Slavia. Zatímco trasa přes Bohdalec žádného zlepšení nedosáhla. Rozdíl oproti trase je 1-2 minuty. Problematická je křivoatka U Plynárny-Bohdalecká, kde čeká na křižovatce, jakož i zácpy. Pro linku 150 by možná byla nejlepší stávající výluková trasa přes Slavii v celotýdenním provozu. Až se zrekonstruuje (odvýmoluje) ulice U Seřadiště, tak by možná mohla být vedena linka 150 právě tudy.

Thriller: Co si máme představit pod pojmem brzy - pro tuto linku se dá použít ulice V Štíhlách, která podle uličního pohledu (PANORAMY) na seznam.cz vypadá pro jízdu midibusy celkem v pohodě.
Sobota, 28. ledna 2017 - 16:46:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13249
Registrován: 10-2004
peta303: při zářím 2012 měla toto spojení:
- 121 10/20/12, víkend 20/30
- 106 7,5/15/7,5, víkend 15/20
- 170 15/15/15, víkend 15/20
- 203 15/-/15, víkend -/-
--------------------------------
suma: 121+2 metrolinky (když zanedbám to, že ráno byl interva nikoliv dnešních 6, ale 7,5)
I ten nejižnější panelák v ulici Vavřenově to má na zastávku Zatáčka 420 metrů, což je vzdálenost, která nepochybně spadá do standarů kvality pro dostupnost. Linku 106 tedy je potřeba do obsluhy území zahrnout.
Samozřejmě, že za určité věci si rád připlatím. Ale taky je řada věcí, u kterých koukám na poměr cena/výkon. A co se týká MHD a Vavřenovy, tak tady je cena za metrolinku pro 5 věžáků, které mají dostupnou dostatečně kapacitní 106 do 5 minut, mně přijde zbytečně vysoká.
Sobota, 28. ledna 2017 - 18:33:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13250
Registrován: 10-2004
...a ještě doplním to přirovnání, že jsou věci, za které si rád připlatím. Spíš se hodí toto: Veřejná doprava je věc, která se rozdává a jako taková by se měla rozdávat, pokud možno, spravedlivě. Spíš bych to tedy přirovnal k rodině, kterou mám nakrmit. Když mám jenom na chleba, nemůžu dát jednomu dítěti šunku, protože zbytek dětí bude ohladu. A Vařenova dostávala šunku. Ostatně dneska se taky rozdává vrchovatě a díky tomu se třeba ve víkendovém metru okusuje zbytek kůrky a místo dostatečného množství chleba do metra se koupila šunka do Vysočan.
Peta303
Sobota, 28. ledna 2017 - 19:34:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2475
Registrován: 6-2005
To už je demagogie. Nevybírej si v tom, co napíšu, vždy jen Vavřenovu.

To není jen o přiléhající části sídliště a okolní zástavbě, ale je tam i ŠKOLA. Nechme stranou, že ráno se jeden spoj 121 kvůli škole komicky flikuje kloubem (ale do té frašky to zapadá)... A není to jen o Vavřenově, co píšu, lze vztáhnout i v obecné rovině.

Zkus do té "ekonomické" rovnice přidat ještě dva parametry, a to, co ovlivňuje ochotu přesunu za dopravou (to klidně napíšu - taková linka musí být rychlá, spolehlivá, jezdit často a dovézt do cíle, úměrně na tom závisí vzdálenost, na jakou je člověk ochoten jít a nevzít auto) a nemotivace přesunu do IAD (což je stále těžší). Protože i lidi uvažují ekonomicky (ovšem ne ve stylu "ta linka je pro magoš levnější, tak pojedu s ní", ale "tahle linka je blízko, je spolehlivá a doveze mě aspoň zhruba, kam potřebuji"). A ve výsledku kolikrát levnější řešení bývají ta na první pohled dražší...

Pokud bych měl vzít Tvé přirovnání k chlebu a šunce, tak dřív se rozdával chleba se šunkou obecně. Pokud se to v roce 2012 omezilo jen na chleba (někde ovšem zůstala nejen šunka, ale i jiné pochutiny), tak rozdáváš (nerozdáváš, ta služba je placená*) kůrky sídlišti, zatímco bochníky mezi vilkami a lesíkem (měla-li být obsluha Vavřenovy šunkou, čím je potom 124 ve Dvorcích nebo busy v Podzámčí - kaviár?). Někde se lidi poperou o drobky, protože pro ně je určena jen jedna bedna, zatímco vedle bez zájmu plesniví celá přepravka a veze se k ní další čerstvého. Příkladů, kde se plýtvá, tu padlo dost. A plno lidí už rezignovalo a za své chodí k pekaři, i když si chleba předplatili (= jezdí autem).

Metro je jiná kapitola a o nutnosti jeho posílení není diskuse.

*) mimochodem, za MHD z doby před 9/2012 bych byl ochoten platit i výrazně víc a nebyl bych sám
cynický škarohlíd
Sobota, 28. ledna 2017 - 19:40:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 82
Registrován: 7-2015
Vavřenova se dá řešit prohozením tras 106 a 121, ale je nutné uvážit, že se tím zase zhorší obslužnost třeba ZŠ Jitřní, která má teď 106 před vchodem. Jak už jsem ale psal předtím, 106 bývá ráno oproti 196 až nepříjemně plná, takže bych se přiklonil k nepravidelnému prokladu minimálně v tomto období.
K posílení 150:
Ráno od Novodvorské až po Michelskou minutu před 150 jede podle JŘ 196, ale prakticky se někdy 196 zapomene od Smícháče, nebo jí 150 předjede na Sulický a pak všechno schytává ona a 196 zeje prázdnotou. Takže by možná paradoxně pomohlo zastavit 150 na Sulický a 196 nechat ráno jak je tzn. až na Klobouky.
Dopoledne se myslím shodneme na tom, že 3 linky na Michelský od Kačerova jsou zbytečný. Zároveň si ale myslim, že není dobré rozbíjet zpožděníma z Vršovic víc než jeden směr. Proto bych tam nechal spíš 139 se 150.
Odpoledne taky Michelská neni na 3 linky a opět bych tam nechal jen 139+150. Pokud bysme zavedli na 106+196 nepravidelný proklad i odpoledne (jako že by to docela sedlo, byť situace neni tak špatná jako ráno), mohly by pak vykrývat právě 139 a 150. Doteď to nejde, protože 106 a 196 jsou prokládány rovnoměrně, zatímco 139 a 150 jsou vůči sobě nepravidelně, protože prokládají ještě 157.
Za peníze ušetřené na odstřelení 196 z Michelské kromě ranního návozu do škol na Ohradní se dá třeba zakloubovat 124.
Tolik tahle varianta minimálních úprav, samozřejmě by se všechno dalo řešit asi i jinak, ale to by se do toho muselo asi hrábnout víc.
Peta303
Sobota, 28. ledna 2017 - 20:04:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2476
Registrován: 6-2005
106 je ráno plná pokud jede těsně před 196 - 106 bývá zpožděná, na Jílovské pak má 196 v dohledu. Pokud jede zhruba ve svůj čas, je na sedačky. Pokud si cestující může vybrat linku, cíleně nastupuje do toho, co jede skrz Kačerov, a to i když přestupuje na metro, takže se na Jílovské často nechává 106 odjet, což pozoruji už dost dlouho. Z pohledu rychlosti se pak ze 106 vyplatí na Novodvorské přestoupit do čehokoli z trojice 150, 139, 196 i kdyby jela včas (předjedou ji). Ráno se bohužel 150 dostane před 196 i na Novodvorské, i když jede 196 včas (světla).

Odpoledne 196 doplácí na to, že jede těsně za dvojicí 139 a 150 a místo, aby jim pomohla, jen paběrkuje zbytky (ale tak je postavený JŘ). 106 pak závisí, zda akorát "nestihla" výstup z metra - jednou s bídou na sedačky, podruhé, pokud metru ujela 196 a 106 stihne najet ještě před 139, tak jedou i stojící. Na Jílovské ve 106 jednotky kusů v obou směrech (když tolik lidí bylo ve 170, říkaly tomu "moudré" hlavy "málo").

Rozhodně bych ale, dokud se nenajde lepší řešení nebo nezajistí naprosto hladký průjezd busů z Vídeňské do Budějovické (což je nyní největší handicap 106), 196 na Kačerově neukončoval - bylo by to příliš velké zhoršení pro lidi od Novodvorské. A to neříkám proto, že ono "nově vzniklé" spojení je to poslední použitelné, které mi zbylo.

Změnit proklady - souhlas, stejně tak i s tím, že 196 není vytížená tak, jak by měla být.

ZŠ Jitřní - na Lysiny je to menší vzdálenost než od ZŠ Filosofská na Jílovskou nebo Zatáčku a především přes nesrovnatelně méně rušnou komunikaci, než je Vavřenova. A mohlo by být možné i posunout zastávku, beztak se staví v jízdním pruhu...

(Příspěvek byl editován uživatelem Peta303.)
cynický škarohlíd
Sobota, 28. ledna 2017 - 20:58:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13251
Registrován: 10-2004
Peta303: Ještě doplním to, že když někomu sebereš šunku a dáš mu jenom chleba z máslem, začne se vztekat, protože přišel o luxus. Kdybych měl celé Praze spravedlivě rozdělit peníze tak, jak to vypadalo na Vavřenově (metrolinka navíc kvůli 5 věžákům), stojí doprava o desítky procent více. Pro ukázku se stačí posunout na sídliště u zastávky Cílkova. Tady ty nejvzdálenější vchody jsou přes 500 metrů daleko od zastávky a do zdejší The Prague Britsh School je to od nebližší zastávky 800 metrů. Po Praze jsou spousty hůře dostupných lokalit z větší vzdáleností naž je 420 metrů od spodního věžáku a 220 od horního. Škola potřebuje dopravu fakticky 4x denně: Návoz na osmou, odvoz prvního stupně, odvoz druhého stupně a odvoz z odpoledky. Požadovat častou dopravu kvůli škole je nesmysl.
Sobota, 28. ledna 2017 - 23:30:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 311
Registrován: 11-2008
To, že cestující preferují linky projíždějící skrz Kačerov i když jdou na metro je utopie. Možná, že to poreferuje pár studentíků, kteří mají rychlé a zdravé nohy. Někdy se tak dá ušetřit minuta, jindy to vyjde nastejno. Pokud jedu pozdě do školy, možná ta nejistá minuta pomůže...
Praxe je taková, že na křižovatce Vídeňská x JS je ve směru do centra:
- v levém pruhu je kolona vozidel z Vídeňské na Budějovickou
- do pravého pruhu se pěchují auta jedoucí směr Spořilov (a ta tranzitní bus skrz Kačerov zpomalé, levý pruh je ještě OK)
- následně začíná vlevo kolona a pravý pruh blokují vozidla jedoucí od Braníka do Budějovické (čekají až se rozjede kolona v levém pruhu aby se do ní mohli zařadit)
- často podobně blokují pravý pruh vychytrálci, kteří se cpou doleva až před těsně před křižovatkou (pomohou si o 3-8 aut), nebo do Budějovické odbočující busy (hlavně ty stavějící U Labutě)

Řešení?:
Z Vídeňské udělat odbočení vlevo pro 2 pruhy;
- levý / stávají odbočovací pro auta na JS (směr Braník)
- pravý / u světel prostřední pro auta do Budějovické ul.
Snad by se tam oba pruhy měly vejít; eventuálně by šlo kritický úsek mírně rozšířit,
Neděle, 29. ledna 2017 - 08:07:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6860
Registrován: 4-2003
Na křižovatce Vídeňská - Jižní spojka by velmi pomohlo toto:

https://mapy.cz/letecka?mereni-vzdalenosti&x=14.4586396&y=50.0387 398&z=18&rm=9hFz-xX5O-PJQ3O9QSQ0PTO9NmPxMB6vL26GJtNOJ4MEJoLVKXKoL 9JxMeJlN4
Neděle, 29. ledna 2017 - 08:29:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13252
Registrován: 10-2004
Pavhob: Tady je velmi častým úkazem, že podle "sebe soudím tebe". Nic proti Petovi303, ale on je typický zástupce a obratně toho využívá. [happy] Možná by nám mohl vysvětlit, jak ty davy přestupujících u Nemocnice a vystupujících na Kačerově rozlišil a jak zjistil, že ti daní jedinci přestoupili kvůli tomu, aby "ušetřili ty dlouhé minuty". Přestupem se totiž ztratí další čas a tím to opět postrádá smysl. Já jsem naopak přesvědčen, že fakticky všichni přestupující přestupují kvůli tomu, že potřebují přestoupit na tangentu.
Jižan
Neděle, 29. ledna 2017 - 09:20:12  
Neregistrovaný host
86.49.43.54
Kupříkladu já u nemocnice často přestupuji z 139 / dlouhé 150 na linky, které na Kačerově končí (pokud dál jedu metrem).

Nejsem ještě v důchodu, ale šedesát schodů navíc si rád ušetřím - tím spíš, že než podejdu ulici, ztratím víc času než autobus čekáním na odbočení vlevo.
Neděle, 29. ledna 2017 - 09:51:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 813
Registrován: 1-2015
Na Kačerově by to chtělo hlavně kompletní přestavbu stanice pěkně od sklepa, současný vestibul více méně zrušit a udělat podchod přímo z metra. Je to navíc lukrativní lokalita, určitě by to někdo rád zastavěl a s tím by se na něj daly přehodit náklady na úpravu stanice. Pak by se nemuselo řešit, co tam musí končit a co ne.

Mmochodem, pořád navrhuju, aby se prodloužila jedna z 189/215, Novodvorská má naprosto luxusní spojení za Kačerov všude možně a Krč dojede akorát k tomu narvanýmu metru.
Neděle, 29. ledna 2017 - 10:05:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6862
Registrován: 4-2003
Mettp:Na Kačerově by to chtělo hlavně kompletní přestavbu stanice pěkně od sklepa, současný vestibul více méně zrušit a udělat podchod přímo z metra.

Pokud se toto má provést, tak je potřeba zcela přestavět zhlaví stanice Kačerov a kolejové spojky posunout směrem k depu. Je otázka, zda je toto realizovatelné. Minimálně by to byl velký zásah do stanice metra samotné spojený s přerušením provozu, které by bylo určitě delší, než jeden víkend.
Obyvatel Tempa
Neděle, 29. ledna 2017 - 10:27:06  
Neregistrovaný host
195.113.242.130
Mettp: Je to z hlediska směrových nabídek nelogické, ale jediné co si cestující 189/215 přejí, je zachovat současný stav. Víme kolik spouště nadělalo prodloužení 215 do výlukové Ohradní.
Neděle, 29. ledna 2017 - 11:12:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13253
Registrován: 10-2004
Jižan: Taky si myslím, že převládají ti, kteří přestupují z tangent na Kačerově končící linky proti těm, kteří přestupují z linek na Kačerově na tangenty, aby pak vystoupili na Kačerově.

MettP: Viz "Obyvatel Tempa". Stížnosti na prodloužení 215 jsem zaznamenal, ale už nevím, kde to bylo (nebyl to jenom K-report). Vzhledem k tomu, že na Kačerově významně převládá přestup na metra nad tangentami, tak by z míst, kde jede jedna linka s významnou poptávkou z tohoto úseku, by měla být snaha ukončit tuto linku na Kačerově. To se týká všech linek do Tempa. Pokud by měla jet z Tempa linka za Kačerov, měla by to být linka navíc i za cenu toho, že se základní linka trochu omezí.
Co se týká Kačerova, tak s otevřením metra D jeho význam hodně poklesne. Dneska se obrat počítá v řádech desítek tisíc za den, od otevření D to budou spíš tisíce. Cílová doprava v oblasti je malá a tady zbydou jen některé průjezdné linky (tangenty). Vůbec bych se nedivil tomu, kdyby smyčka autobusů byla zrušena a zastavěna.
Neděle, 29. ledna 2017 - 11:45:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1281
Registrován: 12-2007
Orky: Jistě po otevření metra D hodně poklesne význam Kačerova, a možná, že opravdu zde nebudou končit žádné linky. Ale nemyslím si, že areál bude zastaven, protože bude vhodný např. pro parkování zájezdových autobusů. A samozřejmě také poklesne význam stanice Budějovická, resp. všechny třístovkové linky se přesunou do Písnice. Nevím, jak po integraci Benešovska budou vypadat SIDové linky, které jsou vedeny po Vídeňské (staré Benešovské) přes Jesenici a Kamenici, ale ty také nebudou zajíždět do Roztyl. A je docela možné, že si přímé spojení do Písnice vymohou také obyvatelé Zlatníků-Hodkovic a Libeře.
Neděle, 29. ledna 2017 - 11:57:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5979
Registrován: 6-2004
Jenže než bude postavené D a natož dál než za Pankrác to je horizont 20-30 let a to jsem optimista...

To se ještě tak 5x změní LV a možná i směry lidí... Kdo by řekl, že v roce 90 bude Budějovická vypadat jak vypadá...
Obyvatel Tempa
Neděle, 29. ledna 2017 - 12:01:16  
Neregistrovaný host
195.113.242.130
Orky: Nejpřekvapivější pro mě na stížnosti 215 v Ohradní bylo to, že ji duo Jareš&Procházka brali dost vážně. Nabýval jsem dojmu, že ji ti dva chtěli trvale vyměnit za jinou linku ukončenou na Kačerově při změnách 9/12, ale prostě si to nedovolili. A to víme co v Praze způsobili a dovolovali si. Co nebo kdo byl za zachováním původní trasy 215 nevím, předpokládám, že řev důchodců ani dopravě nerozumějící zástupci Prahy 4 to nebyli. Asi už se to nikdy nedozvíme, každopádně mě zachování její trasy velmi těší.
Neděle, 29. ledna 2017 - 12:16:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13254
Registrován: 10-2004
Wagon: Zapomněl jsem dopsat ještě větu, že si myslím, že v souvislosti s významným poklesem cestujících je tak velká investice těžko obhajitelná, obzvlášť, pokud by měla znamenat zastavení provozu metra (včetně depa).

9001: Přesto je to v plánu, proto je s tímto nutné počítat.

Obyvatel Tempa: Já jsem nikde nezaregistroval, že by Jareš s Procházkou chtěli 215 poslat po tangentě trvale (to neznamená, že to skutečně nechtěli). U 215 šlo o výlukové opatření. Samozřejmě nelze vyloučit, že omezení intervalu u 189 a 215 ze 4/15/5 na 5/15/6 nebylo dáno salámovou metodou unifikovat interval na 6/15/7,5 a pak jí protáhnout na Želivského.
Neděle, 29. ledna 2017 - 13:27:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 736
Registrován: 1-2012
U Moravce právě Krnda + 2 bývalí pražští hrobaři řeší trasu D ... jakýsi architekt prohlásil, že máme stanici kovou, dřevěnou i kamenou, že ta trasa by měla mít nějaký jednotící styl ještě navíc kromě toho, že bude modrá ... tak mne napadlo, že by ta trasa a její stanice mohly být dřevěné.

Škoda, že nepozvali Béma, ale to by pak nebylo takové přátelské popovídání.
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
Neděle, 29. ledna 2017 - 13:32:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 464
Registrován: 1-2007
Pozn. Linka 215 do Ohradní během výluky byla zavedena, protože po zrušení linky 205 spojující Ohradní i s Budějovickou) jiná rozumná volba nebyla, buď ona nebo 189. Lidem logicky vadilo, že místo toho aby vystupovali pohodlně na Kačerově přímo u metra, tak vystupovali na nácestné zastávce a museli skousnout troje schody. Spojení z Modřan

Jinak nezapomeňte, že linky 150,139 a linky 189,215 mají jiné intervaly ve špičkách pracovního dne. Tím spíše, že u linky 189 je jiný interval ve špičkách pracovního dne v každém směru. V
Neděle, 29. ledna 2017 - 14:17:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1282
Registrován: 12-2007
Orky: No po dnešním OVM si Déčko budou ještě dlouhou dobu přehazovat z ruky do ruky další primátoři jako horký brambor. Jinak mě "nadchl[coze]" exprimátor Hudeček, který prohlásil, že budoucí tramvajová trať, asi myslel do Libuše a dál směrem k Jesenici, bude komfortnější než metro. Už vidím, kolik lidí pojede tramvají z Libuše nebo Písnice tramvají přes Modřany a Braník do centra. No možná, snad nějací penzisti, kteří se budou chtít cestou pokochat krásami Prahy a Vltavou.
Fkam
Neděle, 29. ledna 2017 - 14:51:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2659
Registrován: 3-2011
Tak rozhodně lepší z Jesenice tramvají na Palačák za cca 30-35 minut než současný stav, kdy jedu i hodinu na Budějovickou přecpaným autobusem [ko]
Anebo si na Písnici přestoupit na déčko.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Neděle, 29. ledna 2017 - 16:51:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5980
Registrován: 6-2004
Fkam: Já bych je nechal ještě chvíli vydusit. [wink]. Chtěli baráček za Prahou, tak ho mají. Že tam vede silnice 1+1 si mohli všimnout dříve[satan].

Navíc když se podívám hrubě do mapy. tak si moc nedokážu představit kudy tu tramvaj táhnout, aby moc lidí neřvalo a upřímně v Jesenici dá tramvaj kudy... Hlavní silnice jsou taky 1+1 a bez velké možnosti tam ještě přidat TT.
Neděle, 29. ledna 2017 - 17:40:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 737
Registrován: 1-2012
Pokud se nepletu, tak v jesenickém ÚP mají koridor (ať už pro tramvaje, nebo pro (nefalšované, oddělené) metrobusy vymezen nějak takto:


"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
Neděle, 29. ledna 2017 - 18:23:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5981
Registrován: 6-2004
Vizionář: To je jak železnice za Rakouska Uherska [biggrin]... Metrobus má výhodu že pak zajede na náměstí, nabere cestující. Tramvaj tam nenacpeš...
Fkam
Neděle, 29. ledna 2017 - 18:53:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2660
Registrován: 3-2011
Chtělo by to myslet i trochu ekologicky. Navíc tramvaj toho odveze mnohem víc. A v případě prodloužení tramvají od Modřan a napojení na déčko to přinese více možností. Taková 21 ze Smíchova do Jesenice :-)
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Neděle, 29. ledna 2017 - 19:22:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 473
Registrován: 1-2013
Taková 21 ze Smíchova do Jesenice

s pásmy P, 0, B a 1,

při jízdě do Jesenice už ze Smíchova nástup pouze předními dveřmi, obdobně jako ve třístovkových autobusech...
:-)
Neděle, 29. ledna 2017 - 19:50:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5982
Registrován: 6-2004
Fkam: Zkus s ekologií přijít mezi spoluobčany až jim v lepším případě za zahrádkou v horším před domem budou chtít stavět tramvaj[wink] Začal bych u těch v ulici V Roháči.

Ale k reálné trase.
Meteorologická a Libušská - Šířka ulice cca 7m. Jiná trasa moc reálná není, protože by to jinak jelo lesem a je otázka jestli by to někdo povolil navíc je to přírodní památka... A jako bonus tam určitě bude sysel nebo jiná "potvora".
Písnicí je to ten samý problém i když o trochu lepší. I s chodníkem je to 13m :-). Pokud bych se Písnici vyhnul, tak si to trochu usnadním.

V polích asi bez problémů TT dát na samostatné těleso, ale v Jesenici jsme opět u 7 metrů vozovky pokud tramvaj nehodím do polí, ale jsme opět u lidí... Těm co to stavělo u baráku, tak začne brutální řev a to nemluvím o nadšení těch co potřebují spojení směr na C. Tem ten palačák za 30 minut bude na dvě věci, protože než bude D, tak to bude hodně hodně dlouho...

Navíc si zapomněl na zbytek...Co třeba Jirčany? Vyhodíme lidi z busů u tramvaje? To bude asi velké nadšení[wink]Tramvaj pořád není chápaná jako metro...

A to radši nemluvim o zranitelnosti takovéhle dlouhé TT bez vazby na D...

(Příspěvek byl editován uživatelem 9001.)
Neděle, 29. ledna 2017 - 20:11:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10825
Registrován: 5-2004
V ty dobe by uz moh bejt i dvoreckej most tudiz odpada zranitelnej tunel a podjezd vyton.

A lidi budou rvat jen u tramvaje a busu ne?

A ono nejde z tramvaje udelat metro tak ze ji v kritickych mistech osidleni zakopu?
Neděle, 29. ledna 2017 - 20:29:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13255
Registrován: 10-2004
Víte, mistře Vlčku, zrovna v úseku Modřany - Karlovo námestí ta tramvaj fakticky zranitelná není. Tady jde o reálný čas. Zatímco u tramvaje je relaci Písnice - centrum (Václavák) jízdní doba někde kolem 35-40 minut, u metra bude fakticky celá trasa Písnice - Náměstí Míru stihnutelná za 20 minut. Tramvaj vůči metru je v této relaci nekonkurenceschopná. A vo tom to je.
Neděle, 29. ledna 2017 - 20:36:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5983
Registrován: 6-2004
Petr_vlček: Mohl by být [biggrin]. V tom bych viděl ten podstatný problém...

Busy jim tam ted jezdí a moc řev není nebo aspon ne hlasitý...

Zakopat určitě, ale pak vzniknou další problémy... Za prvé cena, za druhé v případě Jesenice skoro 2 km tunel, takže řešení i nějaké ZZ.

Pánové děláte jako byste byli dnešní... Stačí se podívat jaký řev byl na Dědině, jaký řev je v Brně při obnově Líšenky a opravdu máte iluzi, že jeseničtí buou jiní?

Orky: Souhlas. Skoro ovšem větší problém vidím i v tom,že dost cílů jsou kancelářské budovy rozeseté okolo C... Těm bude tramvaj na B s výhlídkou na Vltavu na dvě věci...

(Příspěvek byl editován uživatelem 9001.)
Pondělí, 30. ledna 2017 - 00:45:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 738
Registrován: 1-2012
9001: Všechna ta nová městečka u Prahy jsou fakticky velké vesnice ... zabírají obrovskou plochu, ale není tam žádné centrum, žádná hlavní třída, nic, kde by byla výrazně vyšší koncentrace lidí. Jediný způsob, jak je kolejově obsloužit, je obkroužit je tratí, podél té udělat nějakou atrapu moderního centra, a navázat na ni pidibusy, které od každého vlaku či tramvaje budou lidi rozvážet po celé megavesnici (a vice versa). V těchle urbanistických zrůdičkách nemá smysl dělat kolejovou dopravu po městském způsobu, tj. plošně.

(Ostatně, je to vidět i v Praze na sídlištích, nikde není tendence radiální tratě na koncích větvit, a udělat z nich vymetáky také ne. Jen se to tam ztratí tím, že díky věžákům je tam víc lidí a nebije to tolik do očí.)
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
Pondělí, 30. ledna 2017 - 04:44:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3531
Registrován: 7-2011
9001:
" Já bych je nechal ještě chvíli vydusit. [wink]. Chtěli baráček za Prahou, tak ho mají. Že tam vede silnice 1+1 si mohli všimnout dříve[satan]."
Jako já s tebou naprosto souhlasím, ale problém to jaksi bohužel neřeší, protože dotyční prostě vezmou auto. Jistě, pokud si budou poskakovat v koloně na těch svých 1+1, je to jejich boj, ale je potřeba, až dojedou na kraj města, je z toho auta nějak vyndat. A tohle je, obávám se, nereálné.
číslovač
Pondělí, 30. ledna 2017 - 08:59:26  
Neregistrovaný host
94.142.238.167
Paes: Převedení zhruba 20 párů spojů od Sedlčan z Knížecí na Smíchovské nádraží je asi kapacitně zvládnutelné. Výstupní zastávka by měla stačit určitě, byly doby kdy tam končilo všechno, i od Příbrami. Nástupní by to taky asi pobrala. Nevím, jak budou vycházet odstavy, ty by ale šlo prozatím nechat na Knížecí.
Uměl bych si představit i to, že by sedlčanské linky prozatím zůstaly na Knížecí, spolu s příbramskými. Snaha sjednotit sedlčanské linky s ostatními štěchovickými do jediného svazku se stejnými zastávkami je opravdu nesmysl. Příbramské linky se na současné smíchovské nádraží určitě nevejdou.
Prý se jednou vybudují ze zadní strany Smíchovského nádraží další autobusová stání, místo těch co jsou dneska na Knížecí. Jestli se to stane, tak by možná stálo za to převést tam linky na Mníšek, tím by se před nádražím trochu uvolnilo.
Pondělí, 30. ledna 2017 - 09:05:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 312
Registrován: 11-2008
Ad Jesenice
1. Je nesmyl mít v úseku Sídl. Libuš - Depo Písnice souběh metra a tramvaje (která nejspíš bude muset být částečně před sídl Písnice částečně zakopána) Řešením je výhledově buď v úseku Sídl. Libuš - Jesenice pouze tramvaj, nebo LĚPE pouze metro (za depem klidně povrchově a jen část souprav)
2. V ose zamýšlené tratě bych preferoval silniční obchvat Jesenice a tramvaj (lehké metro)stávajícím centrem obce na odhlučněné trati. Pro místní obsluhu pak zřídit oblastí neprůjezdné jednosměrky. Pro ty, kteří tvrdí, že to nejde - jeďte se podívat do Frankfurtu n.M.

Docela by se mi líbilo metro D výhledově naplánované v trase Depo Písnice - Čimice s vloženými příměstskými spoji Jesenice - Letiště Vodochody. Úsek metra automatický, příměstská oblast se strojvedoucím na mírně odlišných soupravách (stanoviště strojvedoucího, méně dveří, více sedaček, poličky na zavazadla). Interval nepravidelný (např. špičky 80s/130s/130s/130s/130s) x 2min/6min/6min/6min v sedlech) tj. v příměstu 10 min špičky a 20 min sedla)