Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 08. 02. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 08. 02. 2017

dolů
   autor příspěvek
Pražan
Pondělí, 06. února 2017 - 00:19:06  
Neregistrovaný host
78.108.103.216
Ten přímej vlak z Prahy je dobrej pro lidi, co jedou do Krumlova na dva dny. Ti, co jedou jen na jeden den ti pak budou muset zpátky osobákem. a přestoupit v Českých Budějovicích.
Pondělí, 06. února 2017 - 00:41:55  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72281
Registrován: 4-2003
Nezapomínejte, že od příštího JŘ to bude navíc jedinej pár vlaků ČD na té trati, pokud se nic nezmění.


Zzz:
Z rychlíků je určitě taky dost lidí, ale ono z Budějc nebylo až tak moc co přebírat.

Spíš teď doufám, že se brzo začne dělat něco s (ne)spolehlivostí 362, která začíná bejt dost zoufalá, a jestli to tak půjde dál, bude to za chvíli jedna zdechlina denně. [uhoh] Ale snad už plzeňská přednostka konečně zmizí a stav se pak třeba konečně zlepší. [uhoh]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Z F J
Pondělí, 06. února 2017 - 16:30:04  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
http://pardubice.idnes.cz/stat-naprimi-koridor-051-/pardubice-zpr avy.aspx?c=A170206_2303936_pardubice-zpravy_jah
Pondělí, 06. února 2017 - 21:45:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 216
Registrován: 1-2006
No, co se týče obsazenosti na 220, tak já teda pozoruju totální kanibalizaci rychlíků expresy. Rychlík ve 14,0něco z ČB, kde si dříve byl velký problém sednout, jezdí (snad krom pátku) poloprázdný, vždycky najdu kupé pro sebe. Ne že by mě netěšilo mít soukromé kupé, ale bojím se, aby to nebyl start plíživé likvidace rychlíkové vrstvy.
Pondělí, 06. února 2017 - 22:28:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6896
Registrován: 4-2003
Kajman:No, co se týče obsazenosti na 220, tak já teda pozoruju totální kanibalizaci rychlíků expresy. Rychlík ve 14,0něco z ČB, kde si dříve byl velký problém sednout, jezdí (snad krom pátku) poloprázdný, vždycky najdu kupé pro sebe. Ne že by mě netěšilo mít soukromé kupé, ale bojím se, aby to nebyl start plíživé likvidace rychlíkové vrstvy.

Cesta do pekla je obvykle dlážděna dobrými úmysly [crazy].
Pondělí, 06. února 2017 - 23:02:42  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72282
Registrován: 4-2003
Proč hned do pekla? Nic jiného se snad ani čekat nedalo a je to ostatně i důvod, proč nově zavedený koncept stojí docela dost navíc (taky se mohly rychlíky výrazně omezit rovnou, aby nejezdily tak prázdný...). Expresy zcela logicky přebraly část cestujících z rychlíků, pokud jedou za sebou (z Budějc většinu, z Tábora půlku minimálně; je to ale samozřejmě vlak od vlaku). Ale zatímco v rychlíkách minimálně z Budějc cestujících setrvale ubejvalo a bez expresů by akorát nadále chcípaly, v expresech jich přibejvá a lze věřit, že to bude pokračovat.
Může to skončit i tak, že se pražský rychlíky mezi Budějcema a Veselím ještě víc osekají (nebo budou jezdit třeba na Třeboň) a nosnými se stanou expresy. Že tím bude trpět vnitrokrajská dojížďka? Jen jestli tohle má bejt úloha rychlíků (objednávaných) z Prahy, a ne našeho slavného KNV s Jikordem v čele, kterej když už se rozhodne expresem vytlučený rychlík (loňský R 652) nahrazovat osobákem, kterej jede z Budějc do Veselí skoro hodinu... [kladivo] (Ono tahat desítky tun navíc už z Budějc kvůli Benešovu taky není zrovna ekonomické a ekologické, teď to aspoň jede jen z Veselí. [wink])
Už se to tu asi řešilo x-krát, ale z pohledu tratě jako takové mají budoucnost expresy doplňované něčím pomalejším, ne naopak.

Jestli někomu přijde lepší, aby trať chcípla jako celek (SudoVo a SoDo sice pomůže, ale i pak budou expresy zhruba o další půl hodiny rychlejší oproti rychlíkům), tak jsem rád, že rozhoduje o něčom jiným. [wink]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Úterý, 07. února 2017 - 12:51:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 217
Registrován: 1-2006
Je to cesta do pekla, protože Krajské národní hejtmanstvo není dlouhodobě schopno zabezpečit krajskou dopravu. A jelikož Zimolu máme nafurt, tak se to ani nikdy nezlepší. Ohýbejte si rychlíky pro mě za mě do Třeboně, do Hradce nebo klidně do [zadnice], ale s jedinou podmínkou - zastavit expresy ve Veselí.
Úterý, 07. února 2017 - 13:05:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 636
Registrován: 6-2003
M.Zlivský: mají budoucnost expresy doplňované něčím pomalejším, ne naopak

Za mě jižní expresy rozhodně ++.
Pro služební cestu do Budějovic (cca 1-2x měsíčně) teď dojedu z Kolína vlakem o hodinu rychleji než v minulém GVD, takže při rozhodování vlak/auto nyní vítězí vlak častěji [happy]
Úterý, 07. února 2017 - 13:08:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2394
Registrován: 5-2002
Ex ve VnL v žádném případě zastavit nesmí, to by byl pro R obratem konec.
Z F J
Úterý, 07. února 2017 - 13:53:21  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
Kajman: ohýbejte si rychlíky pro mě za mě do Třeboně, do Hradce nebo klidně do [zadnice]

No na to stačí ohnout ty rychlíky do Hradce (Jindřichova), odtamtud to je do [zadnice] už jen kousek (http://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/skalni-utvar-dab lova-prdel-v-ceske-kanade.aspx) [biggrin][biggrin]
Úterý, 07. února 2017 - 14:02:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6899
Registrován: 4-2003
TZ:Ex ve VnL v žádném případě zastavit nesmí, to by byl pro R obratem konec.

Martin Zlivský:Proč hned do pekla? Nic jiného se snad ani čekat nedalo a je to ostatně i důvod, proč nově zavedený koncept stojí docela dost navíc (taky se mohly rychlíky výrazně omezit rovnou, aby nejezdily tak prázdný...). Expresy zcela logicky přebraly část cestujících z rychlíků, pokud jedou za sebou (z Budějc většinu, z Tábora půlku minimálně; je to ale samozřejmě vlak od vlaku). Ale zatímco v rychlíkách minimálně z Budějc cestujících setrvale ubejvalo a bez expresů by akorát nadále chcípaly, v expresech jich přibejvá a lze věřit, že to bude pokračovat.


To je přesně ten Váš jednostranný pohled na situaci - ČB nejsou tak velké, aby mohly jezdit trvale dvě vrstvy vlaků. Jedna postupně chcípne a budou to nejspíš rychlíky.

Jestliže Ex jede dvě hodiny (ehm tedy 1 hod 58 minut) a R jede dvě hodiny a dvacet minut, tak to není zas takový rozdíl. Na denní dojíždění to není z ČB do Prahy stejně, nehledě na to, že i rychlíky mají slušnou vatu. Jestli by něco bylo rozumné, tak tu vatu u rychlíků odstranit a v případě výluk (ty letos nebudou a kdo ví, jak to bude příští rok) zavést výlukový jízdní řád.

Nápadem s Ex se v současnosti podařilo akorát stav na trati Praha - ČB destabilizovat a stojí to více, čehož si už někteří jedinci zajisté všímají. A speciálně pro některé opět připomenu: Praha - ČB je v podstatě regionální doprava, hrát si tu na něco jiného, je prostě nesmysl [crazy].

Chápu, že se s tím, co tu píšu, mnozí nesmíříte, ale postupuje to přesně tam, kam jsem očekával, že to bude směřovat - k omezení četnosti jízdy rychlíků. Očekávám, že z toho bude zanedlouho dvouhodina. Radost z toho ale fakt nemám ani trochu........[sad]
blekp
Úterý, 07. února 2017 - 14:12:39  
Neregistrovaný host
193.179.3.120
Já naopak pozoruji zvýšení obsazenosti rychlíků v důsledku menšího počtu vozů. Např. v rychlíku v 17:32 z Prahy se často do Benešova stojí. Má jen 4 vozy, z toho 2,5 druhé třídy. Dost lidí v něm jede i do Tábora.

I když jezdím z Tábora do Prahy cca 2x týdně, respektive přestupuji z trati 201 nebo linky 390090, tak jsem v tomto GVD jel expresem jen jednou (podruhé měl zpoždění 40 min., takže jsem jel rychlíkem), třikrát jsem jel ranním Jordánem (z toto 2x nás expres předjel v Říčanech!) a asi 30x rychlíkem. Jednak proto, že většina spojů navazuje na rychlíky a také protože mi vyhovuje být v Praze v půl.
Úterý, 07. února 2017 - 14:37:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1321
Registrován: 12-2007
Bram: Regionální doprava je podle mého názoru taková, která mi umožní každodenní cestu do práce a z práce, to znamená, že tak maximálně jednu hodinu strávím na cestu do práce a stejnou dobu na cestu z práce. Z prahy do Českých Budějovic se člověk dostane nejdříve za 2 hodiny, to už je příliš dlouhá doba na to, aby ji strávil člověk na každodenní dojíždění. Takže dle mého názoru Praha - České Budějovice je dálková doprava.
Úterý, 07. února 2017 - 14:40:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1005
Registrován: 5-2014
Ha, on (Bram) má pravdu [happy] Jen si nemyslím, že by nemohly být obě vrstvy. Spíše si myslím, že se počet Ex i R trochu pokrátí. Teď to jezdí v podstatě často jako na Brno.
Úterý, 07. února 2017 - 15:18:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 218
Registrován: 1-2006
Tomáš Záruba: zato takhle to bude postupný konec smysluplné dopravy do krajského města pro Soběslav a Veselí. Bravo.
Úterý, 07. února 2017 - 15:20:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3131
Registrován: 5-2002
Jestli ale na 220 většina lidí jezdí mezi ČB, Táborem a Prahou (+ dojíždění z Benešova do Prahy, na to ale není potřeba tahat vlak z Budějovic) a preferuje rychlost, tak pak je ovšem otázka, proč je otravovat zastavováním v dírách, kde o tu dopravu tak moc nestojí. A proč ničit elektřinu na rozjezdy ze zastávek, kde je obrat pár lidí?
Jestli se tedy Ex plní a R vyprazdňují, tak se nedá nic dělat, R půjdou do kopru a bude to tak dobře, protože to tak většina cestujících chce. I když jako obyvatel Benešova, co taky sem tam jede vlakem na jih, z toho nejásám.
Úterý, 07. února 2017 - 15:40:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1006
Registrován: 5-2014
Brr: No to snad ne. Úlohou státu je zajistit základní dopravní obslužnost i pro "těch pár lidí". Když toto bude splněno, pak můžeme přibrat "rozinky" typu nezastavujeme v "dírách". Jistě, nemusí to být řešeno zrovna přímými rychlíky (stačí kvalitní přestup), nicméně pokud to má jít do kopru, tak nejprve se musí ošetřit adekvátní náhrada. Případně ať jsou rychlíky dotované a Ex si jezdí kdo chce na komerční riziko.

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Úterý, 07. února 2017 - 15:58:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2892
Registrován: 8-2010
Brr: Zrušení rychlíků na 220 snad nehrozí. Kdyby takhle na MD přemýšleli tak by nejezdily například ani rychlíky R19 Praha-Luhačovice.
Praha-Ruzyně, Olomouc
Úterý, 07. února 2017 - 16:13:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13266
Registrován: 10-2004
Bram: On i ten expres má dost slušnou vatu. Teď jsem námatkově na babitronu rozklikl Ex 530, který do Prahy zvládl stáhnou skoro čtvrt hodiny zpoždění. Kdyby mu nepřekážely na 221 osobáky a nebyla šílená vata v úseku Tábor - České Budějovice, s klidem by mohla být jízdní doba někde kolem 1:45 až 1:50. A jak již bylo psáno: jedna vrstva prosím, ale ne jedna vrstva spěšňák, k čemuž se současné rychlíky blíží, ale jedna vrstva skutečný rychlík blízký zastavovací politice dnešnímu expresu, tedy žádné Olbramovice, Soběslav či Planá a i ten Benešov je dost hraniční, znamená to tahat další vozy 120 kilometrů). Ostatně ze stejného důvodu nestaví rychlíky v Čelákovicích a jestli ROPID prosadí integraci rychlíků na 020, tak by stálo zrušit zastavování i v Lysé. vuz Brr.

Boh: Jo, takže stát zaplatí spěšňáky (jinak koridorové "rychlíky" stavící v Plané a Olbramovicích nazvat nejde), které pojedou do Prahy o půl hodiny (a možná jednou i déle), než expresy a bude čekat, jestli náhodou nějaký dopravce nenajde chuť na expresy. A když se nikdo nenajde, tak lidi budou jezdit dobrovolně po rychlé trati spěšňákem?
A co se týká Brna, tak tam začíná vystrkovat tykadla Jančura. Jsem skutečně zvědav, jak to dopadne, jestli se mu podaří dosáhnout toho, že i tady stát zruší dotace. A potenciál na Brno je zlomkový ohledně potenciálu na Olomouc a Ostravu včetně přípojových směrů. Abychom se nedočkali toho, že railjety začnou jezdit právě expresy do Budějovic, protože jako celek rozhodně ziskové nejsou.
Úterý, 07. února 2017 - 16:24:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2395
Registrován: 5-2002
BRAM:

ČB nejsou tak velké, aby mohly jezdit trvale dvě vrstvy vlaků. Jedna postupně chcípne a budou to nejspíš rychlíky.
Jednak si myslím, že nemáte pravdu, a navíc to je nelogická úvaha. Počet vrstev (resp. případnou existenci těch nižších) odůvodńují města a uzly po trase, nikoliv ty Budějovice. V našem případě tedy převážně obsluha "Veselí a přech." + zahustění Praha - Tábor na půlhodinu, v menší míře pak spojení typu Benešov - jih.


Jestliže Ex jede dvě hodiny (ehm tedy 1 hod 58 minut) a R jede dvě hodiny a dvacet minut, tak to není zas takový rozdíl.
To je doufám jenom vtip - konkurence není mezi R a Ex, ale mezi Ex a busem, autem.

Nápadem s Ex se v současnosti podařilo akorát stav na trati Praha - ČB destabilizovat
Jo?? Spíš bych to viděl tak, že se lidi konečně do těch vlaků vrací.

A speciálně pro některé opět připomenu: Praha - ČB je v podstatě regionální doprava, hrát si tu na něco jiného, je prostě nesmysl.
Tak to určitě...

postupuje to přesně tam, kam jsem očekával, že to bude směřovat - k omezení četnosti jízdy rychlíků.
Ono se něco škrtlo? Nebo víte, jak bude vypadat objednávka 2018? Divné.


KAJMAN: zato takhle to bude postupný konec smysluplné dopravy do krajského města pro Soběslav a Veselí.
Proč? Jednak je to úkol regionálky, ale to pomiňme. Veselí má furt vlaky R11. No a Soběslav se vyřeší, jakmile se podaří přesunout křižování R11 do JH - vznikne pak přípoj od R11 z ČB na rychlík výchozí z Veselí (popř. jedoucí odjinud, než z ČB) do Prahy. Zároveň se samozřejmě zkrátí přestup ve směru JH - Praha. Smůla, že se zdržela (na čem vlastně?) stavba "Dynín - Ševětín", jinak už to mohlo být.

BoH: Případně ať jsou rychlíky dotované a Ex si jezdí kdo chce na komerční riziko.
Úplná blbost, už kvůli zaměnitelnosti R a Ex z Prahy do Tábora (snad časem prohloubená opět lepšími soupravami a rychlejšími mašinami na R nebo přenecháním Olbramovic Sp/ZrOs), nebo právě možnosti cíleně oddělovat přepravní proudy do různých linek.

- - -

Spíš mi to tu připadá, že někdo se nechce smířit se snad dočasnou koženkizací v jeho stanici nebo mu nějak příliš leží na srdci osud busů z Prahy na jih apod., a maskuje to zástupnými argumenty.
Pajas2
Úterý, 07. února 2017 - 16:37:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 714
Registrován: 10-2009
Orky: aktuálni info o zapojení R na 231 do PID:

K termínu 26. 3. 2017 dojde k rozšíření Pražské integrované dopravy na Nymbursku, konkrétně do oblasti mezi Poděbrady, Nymburkem, Vlkavou, Pečkami, Sadskou, Milovicemi a Lysou nad Labem. Nová linka PID vyjede také přes Loučeň do Seletic. Zavedeno bude 7 nových autobusových linek PID a rozšířen bude provoz 4 stávajících linek PID. Ty nahradí 14 stávajících linek Středočeské integrované dopravy včetně městské dopravy v Nymburce. Nově bude do systému PID zapojeno město Nymburk, rozšíří se také počet integrovaných linek v Poděbradech. Zcela nově se do systému PID zapojí dalších 21 obcí Středočeského kraje. Dojednává se také rozšíření platnosti jízdenek PID na železnici v této oblasti, a to včetně rychlíků. Nová oblast PID se bude nacházet v tarifních pásmech 4, 5, 6 a 7. Dopravcem nových linek PID budou Okresní autobusová doprava Kolín a ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY.

Ostatně v traťových JŘ na 231 je integrace uvedena: PID Praha - Stratov - (ode dne vyhlášení Poděbrady).
Úterý, 07. února 2017 - 17:38:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13267
Registrován: 10-2004
Pajas2: Tohle já vím, proto jsem o tom taky psal. Integrace rychlíků nepochybně převede část cestujících z pomalejších panťáků na rychlíky, kde již dnes dominuje spíše příměstká frekvence Poděbrady - Nymburk - Praha nad dálkovou Hradec Králové - Chlumec - Praha, což povede k tomu, že se rozdíly mezi příměskou a dálkovou frekvencí dále prohloubí. Navíc už dnes je rychlejší spojení přes Pardubice a kdyby to bylo finančně stejné, řada lidí by tak jezdila. Taky jeden čas mělo MD v plánu, že zruší linku Trutnov - Hradec - Praha a místo ní pojedou rychlíky z Trutnova do Pardubic, což by taky významně snížilo počet cestující od Hradce. Je tedy otázkou, jak dále koncepčně tento vztah řešit a zda neuvažovat o oddělení vztahů Hradec - Praha a Poděbrady - Praha.
Úterý, 07. února 2017 - 18:02:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 219
Registrován: 1-2006
Tomáš Záruba:Ono se něco škrtlo?
R 701 v neděli v celé trase
R 707 v neděli v celé trase
R 717 v úseku Veselí - ČB
R 721 v úseku Veselí - ČB (mimo neděle)
Opačně:
R 724 v úseku ČB - Veselí
R 714 o víkendu v celé trase
R 706 v úseku ČB - Veselí v neděli

Možná jsem na něco zapomněl.
A ano, vadí mi degradace kvality vozů, kterýma musím denně jezdit. Už jsem to psal hned ze začátku, takže to není žádný objev století. "Snad dočasně" znamená v našich končinách 22 let, takže to je v pohodě, to už budu v důchodu. A jestli to o těch autobusech bylo na mě, tak to jste skutečně vedle jak ta jedle, veškeré autobusy jsou mi zcela u [zadnice].
Úterý, 07. února 2017 - 18:07:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 220
Registrován: 1-2006
Linkou R11 je pitomost operovat v situaci, kdy v úseku Veselí - ČB jede prakticky v tutéž dobu jako pražský rychlík. Když už teda je potřeba šetřit vlakokilometry, tak by bylo logické ukončit ve Veselí ty rychlíky, od kterých může být při mírném posunu časů přípoj právě od R11. Ušetřilo by se víc a nevznikly by dvouhodinové díry.
Akorát že R11 je celkově v totální řiti, ve směru na Brno nejede včas snad nikdy. Nevím, co se furt děje na 190, ale celková spolehlivost R11 je na bodu mrazu.
Úterý, 07. února 2017 - 18:16:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13268
Registrován: 10-2004
Kajman:
"Možná jsem na něco zapomněl. "
Přesně tak:
725 nově denně (původně X,7)
731 nový vlak denně
720 nově X,6 (původně X)
1546 nový vlak denně
Úterý, 07. února 2017 - 18:26:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 221
Registrován: 1-2006
No tak otázka zněla, co se škrtlo. A 731 bych si dovolil rozporovat - když už, tak nový je 733/8259, tři dny v týdnu. Protože 731 je de facto jen posunutý.
Úterý, 07. února 2017 - 18:32:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2396
Registrován: 5-2002
Kajman: No já mám takové tušení, že vydržet koženky na R-220 bude třeba spíš tak 1-2 roky. Ale i kdyby ne, je to malá cena za výrazné zlepšení konkurenceschopnosti železnice jako takové díky Ex! S tím škrtáním jsem samozřejmě myslel vůči začátku GVD, protože Bram "vidí směřování ke škrtání" v důsledku Ex.

Ad R11: No ale přesně tak jsem to i myslel: R od Prahy do ČB na lichou, do Veselí (nebo Třeboně nebo kamkoli) na přípoj k R11, jedoucí do/z sudých Budějovic. Pokud jde o včasnost R11, tak si paradoxně slibuju zlepšení od přesunu křižování, protože bude víc času na obrat v Brně. Ale pěkné by taky bylo dosáhnout křižování ve Strakonicích, pak by v CB byl čas (kromě jiných výhod).
Úterý, 07. února 2017 - 19:05:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13269
Registrován: 10-2004
Tak tohle by pokrylo rychlíkové Budějovice celé včetně posilových vozů a zálohy a ještě by něco zbylo. 4 soupravy by pak klidně mohly jezdit v řazení Amz+Bbdgmee+3xBmz a zbylé 4 A+BDs+3xBmz, nebo možná spíš BDs+4xBmz. [happy] Dle Železničáře sice skončí především na vlacích EC, IC a Ex a až zbytek na důležité vnitrostátní linky, ale tam už kvalitní vozy jsou tak ty zbydou zase pro ty rychlíky. Já se spíš obávám, že v dohledné době bude spíš problém, čím ty vozy tahat.
Úterý, 07. února 2017 - 19:15:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6902
Registrován: 4-2003
TZ:S tím škrtáním jsem samozřejmě myslel vůči začátku GVD, protože Bram "vidí směřování ke škrtání" v důsledku Ex.

Přesně tak, k tomu časem stejně dojde.

Úplná blbost, už kvůli zaměnitelnosti R a Ex z Prahy do Tábora (snad časem prohloubená opět lepšími soupravami a rychlejšími mašinami na R nebo přenecháním Olbramovic Sp/ZrOs), nebo právě možnosti cíleně oddělovat přepravní proudy do různých linek.

Slovo si vzal sociálně dopravní inženýr [crazy]

To je doufám jenom vtip - konkurence není mezi R a Ex, ale mezi Ex a busem, autem.

Kdežto pan Záruba to myslí zcela vážně a o to více vzniká hloupost tohoto tvrzení - zavedením Ex drahé přetahování lidí z nedotovaných busů a automobilů do vlaků za současného vyprazdňování rychlíků. Přičemž autobusy se pochopitelně nevyprázdní - zejména ne ty, které provozují firmy, které patří pánovi v růžové košili. Jednak jedou přes Písek a za druhé jedou až do Českého Krumlova a za třetí jezdí v hodinovém taktu a slibují pohodlí, které je v rychlíku s vozy řad A, B, AB, BDs nedosažitelné. Přičemž dálnice D4 se také postupně dostavuje a hůře tedy být už nemůže, byť se o to kdosi v Jihočeském kraji urputně (za současného hýkání a tleskání šotoušů na k-reportu) snažil.


Tak to určitě...

Nojo, zapomněl jsem já trumpeta na to, že Ex Praha - ČB pokračují jako veledůležitá mezistátní linka do Lince. Omlouvám se [biggrin].


Úplná blbost, už kvůli zaměnitelnosti R a Ex z Prahy do Tábora (snad časem prohloubená opět lepšími soupravami a rychlejšími mašinami na R nebo přenecháním Olbramovic Sp/ZrOs), nebo právě možnosti cíleně oddělovat přepravní proudy do různých linek.

Takže díky vozidlům se časem R vyrovnají Ex. Proč se tedy Ex zavádějí? Není nad to, když si pan Záruba obrátí vlastní zabraň proti sobě a ještě stiskne spoušť [biggrin].


Spíš mi to tu připadá, že někdo se nechce smířit se snad dočasnou koženkizací v jeho stanici nebo mu nějak příliš leží na srdci osud busů z Prahy na jih apod., a maskuje to zástupnými argumenty.

Dočasně tu byla sovětská armáda nějakých dvacet let. A tímto způsobem nám tu koženka na rychlících do ČB vydrží ještě tak pět let [crazy].
Úterý, 07. února 2017 - 19:27:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6015
Registrován: 5-2002
A tímto způsobem nám tu koženka na rychlících do ČB vydrží ještě tak pět let [crazy]

Tak hlavně je v plánu rozjet ve stejném stylu i Plzeň (vlakodrom na rozestavěné / rozesrané trati), takže potřeba vozů na tyhle linky spíš poroste.... Tak možná že se Budějice koženek "zbaví", a na Plzni jich přibyde.
Úterý, 07. února 2017 - 19:50:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2397
Registrován: 5-2002
zavedením Ex drahé přetahování lidí z nedotovaných busů a automobilů do vlaků za současného vyprazdňování rychlíků.
Fráze. Prostě jednou je společensky žádoucí dostat lidi (dobrovolně!) do vlaků, lijou se desítky miliard do koridorů, tak je podle mě dobře, že to taky nějaké vlaky využijí (stejně jako to, že se nečeká až na Godota jménem "úplné dokončení"). Jestli si nemyslíte, že má stát železnici podporovat, tak to prostě řekněte rovnou a diskuse může skončit. No a jaké má ten stát reálně nástroje? Objednávku, tak ji využije. Za mě velké plus pro MD po mnoha letech mrtvolné stagnace!

Je víc lidí ve vlacích (aspoň "odhadem")? No méně to asi nebude, že. Takže je to asi dobře, aspoň pro toho, kdo si vyšší využití železnice přeje.

Přičemž autobusy se pochopitelně nevyprázdní
V tom případě jsou tedy vlastně spokojeni všichni a ani nějaké "tunelování soukromníků" se vlastně nekoná, ne?

Nojo, zapomněl jsem já trumpeta na to, že Ex Praha - ČB pokračují jako veledůležitá mezistátní linka do Lince.
I bez Lince jsou Budějovice jednoznačně dálkovka. Mimochodem na "mezinárodnosti" posouzení dálkovka/regio nezáleží. Nehledě na to, že je toto třídění z hlediska věci samé irelevantní.

Takže díky vozidlům se časem R vyrovnají Ex.
V úseku Praha - Tábor.

Proč se tedy Ex zavádějí?
1) Aby se rychle vozily Budějovice (z Prahy i Tábora!) i přesto, že jižně od Tábora je toho k obsluze vícero a při vysoké traťové rychlosti s nemalým dopadem na prodloužení cestovní doby
2) Aby byl půlhodinový interval Praha - Tábor

Není nad to, když si pan Záruba obrátí vlastní zabraň proti sobě a ještě stiskne spoušť
... má dojem ten, který prostě jen nepochopil napsané. A mimochodem to moc pěkně sedí na ten váš "argument" o konkurenci busům.

A tímto způsobem nám tu koženka na rychlících do ČB vydrží ještě tak pět let
No to je fakt tragédie (krom toho si myslím, že to tak dlouho nepotrvá) a proto, aby byla půlka R souprav zase "hezčí" tak nepochybně stojí zato obětovat "pouhých" 20 minut z Prahy na jih, to přece vidí každý (Benešovák a Veselák).
Úterý, 07. února 2017 - 19:51:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13270
Registrován: 10-2004
Bram:
"Takže díky vozidlům se časem R vyrovnají Ex. Proč se tedy Ex zavádějí?"
Vždyť už to bylo napsáno: Protože jsou až o 22 minut rychlejší a to mají ještě zhruba 10 až 15 minut vaty. Po dokončení většiny z koridoru budou mít jízdní dobu někde kolem 1:35.
Úterý, 07. února 2017 - 20:12:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6903
Registrován: 4-2003
Orky:Vždyť už to bylo napsáno: Protože jsou až o 22 minut rychlejší a to mají ještě zhruba 10 až 15 minut vaty. Po dokončení většiny z koridoru budou mít jízdní dobu někde kolem 1:35.

Čímž je ale zároveň řečeno, že v současné době mohou mít rychlíky jízdní dobu kratší také o těch 10 až 15 minut, což by bylo spolu s likvidací koženek pro současnost dostačující a hlavně: Bylo by to každou hodinu pro všechny - i ty z Veselí, Benešova, Soběslavi atd. [wink].
Úterý, 07. února 2017 - 20:17:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1007
Registrován: 5-2014
Orky: Rozhledně lepší, než varianta "nestavím nikde" [wink] ... Ale samozřejmě si nepřeji ani jednu z těchto krajních variant.
Úterý, 07. února 2017 - 20:18:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11431
Registrován: 8-2004
Orky:
Srovnávat Benešov s Čelákovicemi je notně mimo.[ko]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Úterý, 07. února 2017 - 20:18:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1008
Registrován: 5-2014
Tomáš_záruba: Opět říkám - lepší než zrušení rychlíků [happy]
Úterý, 07. února 2017 - 20:56:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13271
Registrován: 10-2004
Bram: Není náhodou Tvůj příbuzný Dušek, který podobně argumentuje v pardubickém kraji proti spěšným vlakům? Ten zastává názor, že všichni platí daně, tak mají nárok na příslušné trati, aby vlaky stavěly všude. Co na tom, že díky tomu přišel o dost lidí jezdící na střední vzdálenosti, které ty spěšné vlaky nalákaly do vlaků. A s Budějovicemi to bude podobné. Získáš pár lidí z Plané a Soběslavi, ale přijdeš o lidi, kteří díky 20 minutám navíc tím vlakem nepojedou.

Boh: To rozhodně není. Kdyby do Ústí nad Labem nejezdily co hodinu expresní vlaky a místo toho jezdily jen rychlíky s o 20 minut delší dobou, je počet přepravených cestujících podstatně menší.

Hroch: Mimo je to je v tom, že Čelákovice jsou podstatně blíž Praze, tak tam už tolik nevadí jet osobákem. Ale stejné je to v tom, že v obojím se nestaví proto, že by dálková vrtsva vezla až příliš daleko několik vozů navíc. On ten Benešov u Prahy (16500) není zas o tolik větší, co Čelákovice (12000).
Úterý, 07. února 2017 - 22:43:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13237
Registrován: 12-2007
v současné době mohou mít rychlíky jízdní dobu kratší také o těch 10 až 15 minut
... ale pouze do té míry, aby v Táboře vycházely přípoje na t-201/202 (případně i 224), tzn. při nulové ose symetrie max. cca L:03 h příjezd od Prahy, resp. S:57 h odjezd na Prahu; plus zároveň aby byly zapojeny do uzlu ČB v S:00 h.

(Nehodnotím, konstatuji.)

Pokud jde o včasnost R11, tak si paradoxně slibuju zlepšení od přesunu křižování, protože bude víc času na obrat v Brně.
Aby R11 nestíhal obrat v Brně, musel by si do Brna dovézt přinejmenším 35min. zpoždění. Uvážím-li (zjednodušeně), že totéž zpoždění bude míž již ve Veselí, bude takový spoj krajně nevhodným pro zajištění kteréhokoliv přípoje (ba i při nižším zpoždění).

Tzn. krajně nežádoucí je již primární zpoždění "lichého" R-190/225. Mmch. přinejmenším v první polovině roku 2016 tyto rychlíky jezdily až nezvykle včas, díky tomu, že na t-190 se při výlukách důsledně aplikoval VJŘ (do té doby věc málokdy vídaná).

P. S. Do roka a do dne se obratový čas R-240 v Brně hl. n. zvýší ze 44 min. na cca 55 min. i bez jakéhokoliv posouvání křižování.
statistik_x
Úterý, 07. února 2017 - 23:07:36  
Neregistrovaný host
94.142.238.167
Možná by bylo dobré se hlouběji zamyslet nad reálnými počty cestujících, dojíždějících a zvlášť denně dojíždějících. Dále nad tím, jaké požadavky asi budou mít různé skupiny cestujících podle délky cesty a frekvence dojíždění.

I bez podrobnější analýzy se dá dojít zhruba k těmto závěrům:
- Na celé trati je nejvýraznější dojížďka do Prahy, v úseku Praha-Veselí je dominantní.
- Existuje relativně výrazná dojížďka do Českých Budějovic a do Tábora od jihu.
- Ostatní cesty a dojížďky (včetně mezistátních cest) jsou výrazně menšinové.

Ve směru do Prahy jsou zhruba tři skupiny cestujících (seřazeno podle počtů cestujících a dojížďějících).
1) Bezprostřední spádové okolí Prahy, zhruba od Říčan po Mnichovice.
2) Středočeská oblast, zhruba Čerčany, Benešov, Bystřice, Votice
3) Jižní Čechy, Tábor, Sezimovo Ústí, Soběslav, Veselí, České Budějovice.
Zajímavé by bylo porovnání počtů dojíždějících mezi skupinami 2) a 3) a počtů cestujících železniční dopravou mezi stejnými skupinami. V počtech dojíždějících (a ještě více u denně dojíždějících) zřetelně "vedou" dojíždějící z Benešovska do Prahy nad dojíždějícími z celých jižních čech do Prahy, ale v počtech dojíždějících po železnici asi bude rozdíl méně výrazný.

Ze všech těchto a dalších porovnání mi vyplývá určitá pochybnost o správnosti volby a trasování železničních linek. Dvě linky pro spojení jižních Čech s Prahou jsou z tohoto pohledu asi nadbytečné. Naopak jedna linka pro spojení Středních Čech s Prahou se jeví jako funkčně nedostatečná, protože požadavky na parametry spojení z Říčan do Prahy a z Benešova do Prahy jsou asi dost odlišné. Stejně tak se mi jeví jako nadbytečné mít tři železniční linky zhruba v úseku Votice-Veselí.
Pružinský
Středa, 08. února 2017 - 04:02:03  
Neregistrovaný host
176.12.115.253
M. Zlivský: Předpokládám, že nárůst o kterém píšeš, se týká zatím jen návratu lidí, kteří z vlaků odešli před lety při postupné rozesranosti GVD při stavbě IV. TŽK. Podobně je tomu ale téměř všude a bylo by i divné, kdyby to bylo jinak. A předpokládám, že píšeš o růstu jen v relaci PRG - ČB, nikoliv o rameni ČB - Linz?

Takže je to asi dobře, aspoň pro toho, kdo si vyšší využití železnice přeje.
Dost slabý argument.

Nehledě na to, že je toto třídění z hlediska věci samé irelevantní.
Tak proč v jiném příspěvku Kajmanovi píšete, že Veselí - ČB má být regio?
Středa, 08. února 2017 - 08:03:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6906
Registrován: 4-2003
Orky:Kdyby do Ústí nad Labem nejezdily co hodinu expresní vlaky a místo toho jezdily jen rychlíky s o 20 minut delší dobou, je počet přepravených cestujících podstatně menší.

Kdyby byla železnice mezi Prahou a Ústím nad Labem dlouhá stejně jako dálnice a nebyla o zhruba dvacet pět kilometrů delší (což je cca 25 procent), tak by situace byla poněkud jiná a současné jízdní doby bez zastavení by se dosáhlo i se zastavením v Lovosicích, Roudnici a Kralupech zcela určitě. Model, který tu je, je v současnosti jediný možný, aby železnice byla pro cestující atraktivní i přes zjevný handicap, který tu železnice má. Pomíjím ještě to, že je otázka, zda dnes díky existenci D8 a přivaděče č. 63 má vůbec smysl vést linku Ex Praha - ÚnL - Cheb, zda by nebylo lepší jí v ÚnL roztrhnout a udělat hodinový takt rychlých vlaků Praha - Děčín.

Nic z toho se ale netýká trati Praha - České Budějovice, kde je to po železnici procentuálně rozdílné výrazně méně (asi 15 procent) a ještě se to koridorizací postupně umazává, přičemž rychlostní profil je výrazně lepší než na trati Praha - Ústí nad Labem, kde k žádnému zkrácení vzdálenosti nedojde.


Takže tady akorát Orky ukázal hezký koncert, který ale díky nerespektování okrajových podmínek zněl velmi falešně a tahal pěkně za uši [crazy]
Středa, 08. února 2017 - 08:52:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1009
Registrován: 5-2014
Orky: Jistě, takže lepší je odříznout některé cestující úplně, než "většině" zhoršit o pár minut dojezdnost. Skvostný to plán [happy]

A opět opakuji. Nejedná se o stav, který bych si přál. Nicméně ty rychlíky tady byly vždy a lidé je využívali. Nyní přišly expresy. Raději opětovně zatrhnout expresy (a snad na to nedojde), než rychlíky (na to ještě více doufám, že nedojde).

P. S. Navíc hovoříte o hypotetické situaci, že na Ústí nejezdí Expresy, ale neuvažujete o paralelní sitauci, že nejede Děčínský rychlík. Což by bylo opět špatně. Prostě - optimální je více vrstev. Nicméně pokud nejsou peníze a má být zachována jedna, měla by to být ta nižší :'o)

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Středa, 08. února 2017 - 08:58:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13272
Registrován: 10-2004
Bram: Železniční doprava se nemá dělat podle toho, jak rychlá je silniční alternativa. Moderní železniční doprava má fungovat tak, aby byla co nejrychlejší. A čím je rozdíl mezi IAD a veřejnou dopravou menší v neprospěch té veřejné, nebo čím je veřejná dokonce rychlejší, tím je víc využívána. Proto se koridory staví, proto je snaha stavět vysokorychlostní tratě. No a vozit Frekvenci Jižní Čechy - Praha spěšnými vlaky znamená přijít o poměrně významný díl potenciálu, který zastavením ve "vesnicích" typu Planá, Olbramovice a Soběslav s frekvencí na úrovni jednotek procent z celkové poptávky ztrátu nevyrovná. Pokud není potenciál na 2 vrstvy, tak tyhle vesnice mají být sváženy do uzlů regionální dopravou (skutečnou, ne podle Brama), tedy podobně jako ve městech sváží k nádražím a dálkové dopravě MHD. Ze stejného důvodu mají smysl spěšné vlaky v regionální dopravě někde i na úkor vlaků osobních, viz třeba velmi dobře udělaný koncept na trati 238, který Dušek zlikvidoval, čímž zlividoval slušný nárůst cestujících.
Středa, 08. února 2017 - 09:18:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10848
Registrován: 5-2004
No třeba to zastavení R v Planý umožní použít vlak i v relaci Planá - Praha. Ono totiž to svážení do uzlu (zde Tábor) obnáší minimálně 20 minut jízdy MHD a pak minimálně 5-7 minut na přestup v Táboře "aby to neujelo když to někomu na světlech chcípne". Takže o nějakých 15-20 minut delší jízdní doba proti tamo stavícímu R. Neboli zhruba ten samý rozdíl jako mezi Ex a R z Budějic do Prahy. PO tarifu nemluvě. Dojížďka z Voticka do Prahy vlakem zase končí na tom že tam R nestaví (hodily by se Heřmaničky s busem od Prčic a Votice MHD do Olbramovic neb na rozdíl od Planý maj Votice nádraží slušně za vsí) a nabídka je krom Jordánu v podobě osobáku s přestupem v Benešově s různým čekáním o ničem. Tudíž autem vedle koridoru. Nemluvě o tarifní neprovázanosti tý návozný dopravy pro mezikrajský cesty i v případě že by snad kdy v těchto dvou krajích vznikl funkční IDS. A to je MHD Tábor jedna z mála s poměrně přívětivým tarifem i na kratší cestu.
Středa, 08. února 2017 - 09:41:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3132
Registrován: 5-2002
No a vozit Frekvenci Jižní Čechy - Praha spěšnými vlaky znamená přijít o poměrně významný díl potenciálu, který zastavením ve "vesnicích" typu Planá, Olbramovice a Soběslav s frekvencí na úrovni jednotek procent z celkové poptávky ztrátu nevyrovná.
Taky si myslím. Podle mě by tohle vedlo ke stavu, v jakém je osobní železniční doprava na 070. Samozřejmě, lidi podél 070 a na Liberecku taky žijí a absence použitelné železniční dopravy jim nevadí, ale je otázka, jestli to chceme i jinde.
Nicméně ty rychlíky tady byly vždy a lidé je využívali. Možná ty expresy využívají více. Váš argument lze ale dotahovat ještě dále: na síti by měly zůstat jen osobáky jako nejnižší vrstva.
Pokud jezdí víc lidí expresy než dří rychlíky, tak nevidím problém ve zrušení těch rychlíků. Lidi z menších míst si mohou nadávat sami sobě: měli těmi rychlíky jezdit víc.
Středa, 08. února 2017 - 09:57:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6908
Registrován: 4-2003
Orky:Železniční doprava se nemá dělat podle toho, jak rychlá je silniční alternativa.

To také mohlo nastat i na trati Praha - České Budějovice, kdy jeden z plánů na koridorizaci byl ponechat stávající jednokolejku mezi Benešovem a Táborem a jen jí optimalizovat jako trať mezi Plzní a Chebem.

Moderní železniční doprava má fungovat tak, aby byla co nejrychlejší.

Zcela určitě, ale je potřeba brát v úvahu i okrajové podmínky, které jsou odlišné případ od případu. Třeba počtem obyvatel, vzdáleností sídel a atd. Vysvětlím na příkladu: Ústí nad Labem a Tábor jsou vlakem časově od Prahy stejně vzdáleny, jenže Tábor má třetinu obyvatel oproti Ústí nad Labem, čili tomu odpovídá i vytížení vlaků. Je to snad takhle alespoň trochu jasné?

No a vozit Frekvenci Jižní Čechy - Praha spěšnými vlaky znamená přijít o poměrně významný díl potenciálu, který zastavením ve "vesnicích" typu Planá, Olbramovice a Soběslav s frekvencí na úrovni jednotek procent z celkové poptávky ztrátu nevyrovná.

Jenže z Českých Budějovic se do Prahy nebude dojíždět denně za prací asi nikdy, nebo se to bude týkat relativně málo lidí. Takže z toho je potřeba vycházet. V případě, že by Tábor byl velký jako Ústí nad Labem, situaci by to dost měnilo, ale není tomu tak.

Proto je nesmysl přehlížet "vesnice" Planá, Soběslav, Sezimovo Ústí, Veselí nad Lužnicí, které mají dohromady skoro 25 tisíc lidí a zastavit tam. A tento stav nechat do dokončení koridoru (až na Ne - Še) a pak si na základě skutečné situace připravit změny, nehledě na to, že by měl být už i dostatek slušných vozů, případně jednotek. Přiznám se, že na trase Praha - ČB bych u R nejraději viděl elektrické jednotky, zejména kvůli minimalizaci pobytů díky širokým nástupním dveřím a rychlým rozjezdům, čili jednoznačným kladům v tomto případě pro četněji zastavující vlaky.

Pokud není potenciál na 2 vrstvy, tak tyhle vesnice mají být sváženy do uzlů regionální dopravou (skutečnou, ne podle Brama), tedy podobně jako ve městech sváží k nádražím a dálkové dopravě MHD. Ze stejného důvodu mají smysl spěšné vlaky v regionální dopravě někde i na úkor vlaků osobních, viz třeba velmi dobře udělaný koncept na trati 238, který Dušek zlikvidoval, čímž zlividoval slušný nárůst cestujících.

Tady si má někdo potřebu honit triko a ukázat nesmyslným srovnáním, jak má pravdu.

Předně je potřeba říci, že v případě trati 238 se jedná o jednokolejnou trať, kde zavedení dvou vrstev se dosti tlouklo, přičemž pitomec Dušek zazdil tu vrstvu, která potenciál měla a znovu zavedl Os (navíc roztaktované, což je z hlediska přípojů šílenost sama o sobě), které potenciál nemají. Tohle je potřeba posuzovat případ od případu, respektovat okrajové podmínky (což je například i jedna kolej v případě trati 238). O trati 238 a nesmyslném přístupu pablba Duška jsem na k-reportu psal již několikrát a přesto se tu najde jedinec, který mne rovnou označí za Duškova příbuzného. Přitom přístup, kdy něco přeberu odjinud, nemusí v daných podmínkách fungovat, proto je třeba se pouze inspirovat a provést úpravu do místních podmínek, nikoliv jen něco slepě přebírat [crazy].
Středa, 08. února 2017 - 10:17:42  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72283
Registrován: 4-2003
TZ:
Až na ten obrat v Brně (ale rád si to nechá vysvětlit...) v zásadě souhlas. Navíc, jak už napsal (snad) David, Plzeň - Brno už se tolik nesype (díky LL a VJŘ), a to ani v sezoně, kdy se častěji překračují pobyty ve stanicích (zrychlení na 225 byla sice minimální až trapná, ale při té bídě to znát je).


Bram:
"Čímž je ale zároveň řečeno, že v současné době mohou mít rychlíky jízdní dobu kratší také o těch 10 až 15 minut, což by bylo spolu s likvidací koženek pro současnost dostačující a hlavně: Bylo by to každou hodinu pro všechny - i ty z Veselí, Benešova, Soběslavi atd. [wink]."

Pořád to bude ale dost podobné tomu, že pro ty, co nebydlí v Budějcích na nádraží, se JD R a Ex liší a lišit bude o půl hodiny. (A stav se spíše zlepší, neb nyní JČK expresy ignoruje a návaznost na ně je nulová nebo náhodná.)
Se spojením pro všechny běž za Duškem. Kolem Pardubic má mnoho „fanoušků” - bohužel směr Choceň i Chrudim pravidelně jezdím a obsluhy pro všechny se nemůžu nabažit (na Choceň spolu s připosraným řízením provozu). [crazy]


Pružinský:
"M. Zlivský: Předpokládám, že nárůst o kterém píšeš, se týká zatím jen návratu lidí, kteří z vlaků odešli před lety při postupné rozesranosti GVD při stavbě IV. TŽK. Podobně je tomu ale téměř všude a bylo by i divné, kdyby to bylo jinak. A předpokládám, že píšeš o růstu jen v relaci PRG - ČB, nikoliv o rameni ČB - Linz?"

Tak jistě, že před nějakými 10 - 15 lety jezdilo vlakem lidí mnohem víc. Jenže ti (z Budějc) by se jen tak sami od sebe do ucouraných rychlíků nevrátili, protože mj. od té doby jaksi přibyl pořádnej kus D3 a nemalej i na D4/I/20. Z Tábora se lidi už vracet pomalu začali před nějakým rokem až dvěma. [wink] (Což ostatně dokládá, že expresy vozí obvykle víc budějckejch než táborskejch, pro který expres o tolik zajímavější není.)
A není pravda, že za to můžou jen obtíže (NAD) a průsery související s přestavbou a stavem tratě. Už zavedením použitelné nabídky místo náhodných výstřelů se JD natáhly dost (jsem línej to hledat, ale prodloužení JD vlivem zavedení taktu si troufám označit jako větší než vlivem staveb - i bez staveb se křižovalo snad ČB - Veselí - Tábor - Votice - Strančice s nestabilním 12 - 16minutovým obratem sv na hlaváku, tj. JD nějakých 2:24(!!!)). V zásadě by ta trať mohla bez zásadních investic mít roli jako liberecká, kde ani (už) nemá smysl nějaké přímé spoje zavádět.
Nicméně ani kdyby se někdy udělala celá trať na 160, nebudou mít rychlíky vůči hotové dálnici velkou šanci na úspěch. A nepomohlo by ani, kdyby to bylo třeba na 200 nebo snad dokonce rovnou v parametrech VRT. Každá zastávka navíc má takový dopad, že zkrácení JD vlivem vyšší rychlosti spolehlivě požere. (To, doufám, bude včas pochopeno i u VRT, než se na nich začnou stavět drahé „zastávky” typu Vlašim, Kojčice, Náměšť nad Oslavou atp., aby tam pak stejně skoro nic nestavělo, protože by to mělo smysl jen jako držhubné za existenci tratě...)
Ať se budou JD ulhávat sebevíc, fyziku nezměníme - osobák bude osobákem, rychlík rychlíkem a expres expresem (a cestovní rychlosti se se zvyšováním traťových rychlostí u první kategorie nehnou skoro vůbec, u druhé se zvýší jen málo a až ta nejrychlejší bude schopna na delší vzdálenosti přinést výrazné úspory).

Relaci ČB - Linec nehodnotím a hodnotit nebudu, protože tam se v podstatě nic nezměnilo, naopak kraj ještě zrušil přípoje v relaci Linec - Lipno (kvůli párminutové úspoře od Budějc).
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Středa, 08. února 2017 - 10:24:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6910
Registrován: 4-2003
MZ:Pořád to bude ale dost podobné tomu, že pro ty, co nebydlí v Budějcích na nádraží, se JD R a Ex liší a lišit bude o půl hodiny. (A stav se spíše zlepší, neb nyní JČK expresy ignoruje a návaznost na ně je nulová nebo náhodná.)

Dvacet minut se natáhlo o padesát procent a vyšla z toho půlhodina. Co na to říci? [crazy]
Středa, 08. února 2017 - 10:34:10  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72284
Registrován: 4-2003
Co je tak nepochopitelného na tom, že od expresu i rychlíku se v Budějcích vrátím do cíle ve stejnej čas (zatímco expresy se uzlu blíží, rychlíky se vzdalují a bude to pokračovat), zatímco v Praze se liší o půl hodiny? [wink]
Jasně, nejsou z toho vyjmuti jen lidi, co u nádraží bydlí, ale i ti, co se tam nechají někým dovézt. Ale pořád se to týká, dovolím si říct, větší části. (Navíc v reálu je náskok expresu oproti rychlíku na příjezdu vyšší, neb ho nabírá už od Tábora, a ne jen z Veselí.)
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Pružinskij
Středa, 08. února 2017 - 10:48:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1397
Registrován: 4-2015
Martin_zlivský: Díky za vysvětlení!
West code was broken.

Středa, 08. února 2017 - 10:56:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1322
Registrován: 12-2007
Vzhledem k tomu, že často jezdím na chatu lakem do Plané nad Lužnicí a občas mne tam syn vezme autem, tak přispěji také svým názorem. Podle mého názoru zavedení expresů do Českých Budějovic a dál bylo asi ovlivněno 3 úvahami:
1) Dojde ke zrychlení spojení mezi Prahou a Českými Budějovicemi, což vzhledem k nedokončené dálnici D 3 oslabí zájem cestujících o autobusovou dopravu mezi těmito městy, a do jisté míry i IAD,
2) Dojde ke zrychlení spojení mezi Prahou a Lincem, což přiměje Rakušany a případně další cestující více využívat vlaků,
3) Dojde k vyššímu zájmu zejména Číňanů o cesty vlakem do Českého Krumlova, který patří mezi světové dědictví UNESCO, na což Číňané slyší.
Aby se úplně nevyprázdnily rychlíky, přidalo se zastavování v Plané nad Lužnicí, což je město s více než 3 tisíci obyvateli.
O tom, jak se tento kalkul Českým drahám vyplatí, budeme vědět až na konci letní sezóny, kdy již bude možné přibližně odhadnout počet cestujících v expresech a v rychlících za celý rok.
Faktem ale zůstává, že dostavba dálnice D 3 ve Středních Čechách je v nedohlednu, a právě jízda po silnici okolo Benešova, přes Olbramovice a Miličín nejvíce zdržuje automobilovou a autobusovou dopravu, přičemž z hlediska rychlosti a pohodlí autobusová doprava je v relaci Praha - Tábor nebo Praha - České Budějovice nekonkurenceschopná vůči železniční.
statistik_x
Středa, 08. února 2017 - 10:57:26  
Neregistrovaný host
94.142.238.167
Úvaha o časové poloze železničních přípojů se týká jen lidí, kteří tyto přípoje využívají. Do druhé skupiny patří cestující, kteří se na nádraží dopravují MHD, autem nebo příměstskou dopravou, nejen ti co bydlí u nádraží. Velikost druhé skupiny, pro kterou je taktová poloha nepodstatná, odhaduji na nějakých 70-80% cestujících.
Středa, 08. února 2017 - 10:58:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1010
Registrován: 5-2014
Brr: Původně jsem chtěl napsat demagogie (říkáte A a vůbec nemluvíte o B, o čem mluvím). Ale v zásadě máte pravdu. Ano, základ jsou osobáky, nad ty (pokud jsou peníze, což naštěstí jsou) můžeme stavět rychlíky a nad to pak můžeme stavět expresy (opět pokud jsou peníze a zatím naštěstí jsou). Tím se kruh uzavírá a všichni jsme spokojeni [happy]

P. S. Možná ty expresy využívají více. // Jenom dobře. Alespoň se v případě nedostatku peněz mohou uživit na komerční riziko :'o)

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Garfield
Středa, 08. února 2017 - 11:05:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12092
Registrován: 10-2004
V souvislosti s expresy do ČB:
RegioJet přestává válčit s Jihočeským krajem, zajede až na Lipno
statistik_x
Středa, 08. února 2017 - 11:29:58  
Neregistrovaný host
94.142.238.167
"základ jsou osobáky, nad ty (pokud jsou peníze, což naštěstí jsou) můžeme stavět rychlíky a nad to pak můžeme stavět expresy (opět pokud jsou peníze a zatím naštěstí jsou). Tím se kruh uzavírá a všichni jsme spokojeni"

To by mohla být pravda, kdyby byla na této trati větší poptávka po skutečně dálkovém spojení, a kdyby neexistovalo masivní dojíždění do Prahy z širší oblasti středních Čech.
Problém je i v kapacitě trati u Prahy, kam by se čtyři plně funkční železniční linky vešly jen horko těžko, navíc by příliš omezovaly nákladní dopravu.

V případě, že mají rychlíky nahrazovat nedostatečnou nabídku kvalitního železničního spojení Benešovska s Prahou, tak jsou jednak příliš drahé, navíc jsou za hranicí běžné denní dojížďky do Prahy do určité míry nadbytečné. Za druhé ani neobsluhují toto spojení v dostatečných parametrech. Na jedné straně tedy existuje nepříliš kvalitní a přitom poptávané spojení Benešovska s Prahou. Na druhé straně existuje dálkové spojení, které je vzhledem k poptávce v luxusních parametrech.

Srovnání s tratí 090 není úplně na místě, tam je poptávka po dálkovém spojení podstatně větší. Mezistátní doprava na 090 je mnohonásobně větší než na 220 (i když samozřejmě nedosahuje ani zdaleka velikosti vnitrostátní poptávky).

Nechci posuzovat kde přesně a kolikrát by měla železniční linka Praha-České Budějovice stavět. Určitě si ale myslím, že linka určená ke spojení jižních Čech a Prahy by měla být vzhledem k velikosti poptávky jen jedna (případně s odlišně zastavujícími špičkovými posilami). Tím by se uvolnil prostor (jak technicky, tak finančně) pro linku určenou k uspokojení větší poptávky po kvalitním spojení Benešovska s Prahou (případně protaženou nějakou formou do Tábora). I to je do určité míry nadregionální spojení (podobně jako Praha-Rakovník). Počet dojíždějících a frekvence jejich cest (všemi dopravními prostředky, nejen po železnici) z Benešovska do Prahy výrazně převyšuje počty z jižních Čech do Prahy.
Středa, 08. února 2017 - 11:42:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1324
Registrován: 12-2007
statistik_x: Domnívám se, že hodnocení expresů do Českých Budějovic a dále je před hlavní sezónou, což je období od jara do podzimu, naprosto předčasné. Podle mého názoru až na konci září se bude moci vyhodnotit, zda se zavedení expresů vyplatilo.
Středa, 08. února 2017 - 11:43:30  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72285
Registrován: 4-2003
statistik_x:
"Úvaha o časové poloze železničních přípojů se týká jen lidí, kteří tyto přípoje využívají. Do druhé skupiny patří cestující, kteří se na nádraží dopravují MHD, autem nebo příměstskou dopravou, nejen ti co bydlí u nádraží. Velikost druhé skupiny, pro kterou je taktová poloha nepodstatná, odhaduji na nějakých 70-80% cestujících."
Však to jsem psal. Jen se asi neshodneme na tom, kolik procent to činí - tj. zejména zda se to týká (i) MHD. Minimálně v ranních a večerních hodinách jsou i spoje MHD vedeny v taktu (s hromadnými sjezdy u nádraží ráno před celou a večer po celé).
Rozhoduje ale stejnak především obsazenost jednotlivých vrstev, a ta je z Budějc jednoznačná. (Roli můžou hrát ve prospěch obou vrstev i různé další faktory, i když přepravní čas považuji za převládající. I např. to, že z Budějc slouží rychlík jako záloha, když se expres nestihne - tj. risknu krátkej přestup, než abyhc jel o x desítek minut dřív, a když to nevyjde, budu v Praze o půl hodiny dýl.)
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Mladějov
Středa, 08. února 2017 - 11:43:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9568
Registrován: 3-2007
A co to je "vyplatilo" ?
Středa, 08. února 2017 - 13:00:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3133
Registrován: 5-2002
Tím by se uvolnil prostor ... pro linku určenou k uspokojení větší poptávky po kvalitním spojení Benešovska s Prahou Ta linka už tady je, provozuje ji Arriva.
statistik_x
Středa, 08. února 2017 - 13:28:29  
Neregistrovaný host
94.142.238.167
Brr: Kvalitní spojení Benešovska s Prahou jednou za dvě hodiny, s jízdní dobou ve špičce 55 minut? Jak to řeší Bystřici a Votice? Jak přestupy do Posázaví?

Volných tras pro nákladní dopravu je už teď málo.
Wagon: Nehodnotil jsem expresy jako takové.

Martin Zlivský: Pro statistiku jsou podstatné jen významné linky MHD, které přepraví rozhodující objem cestujících. Tyto linky MHD České Budějovice nejsou vázané jen na příjezdy vlaků, ale ráno a během dne jezdí podstatně častěji. I večer jich jezdí více než je taktových příjezdů vlaků.
Mimoto, MHD je vázaná jen v jednom uzlu a je možné v případě opotřeby její časové polohy v okrajových polohách přizpůsobit.