Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Nejotřesnější zážitky na železnici » Archiv diskuse Nejotřesnější zážitky na železnici do 30. 08. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Nejotřesnější zážitky na železnici do 30. 08. 2017

dolů
   autor příspěvek
Středa, 23. srpna 2017 - 17:34:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2151
Registrován: 9-2003
Třeba "mezinárodní expresní rychlík EuroCity 265 "Überschwung" přijede k růžovému nástupišti na kolej se žabičkou" nebo jak to myslíš?
ANNUAL TRANSYLVANIAN CONVENTION
Gale
Středa, 23. srpna 2017 - 18:15:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 7-2014
Kdyby to bylo podle barev, nádraží by byla krásně duhová [happy]
I když jsem teda myslel spíš na písmena... když už mocí mermo musí být hlášeny/značeny všechny ty různé věci. Podle mě by klidně stačila jedna, hlavně aby to označení bylo jedinečné a na daném místě patřičně přítomné.
Středa, 23. srpna 2017 - 19:23:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3393
Registrován: 3-2010
Pane Bože, šotoušci, co je cestujícím po nějakých "hranách"? Zvlášť, když se při zpoždění vlaku z rozhlasu line imbecilní hlášení "urychleně přestupujte". Cestující potřebuje přesné informace, ne žvásty, vzbuzující paniku a bezmoc čelit drážnímu molochu, které sesmolil nějaký trouba z GŘ či odkud. Nejlepší je hláška "k odchodu použijte výhradně podchodu" , která je součástí hlášení a vlak je teprve kdesi před stanicí.
Středa, 23. srpna 2017 - 20:20:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 999
Registrován: 6-2016
Výpravčíxy: S tím Radotínem je to trefa do černého!!! To je nádražácký blbákov v přímém přenosu. Ale většina lidí tam/odtud jezdí opakovaně a tak si zvykli.
Chtěl bych slyšet jednání o umístění cedule s číslem nástupiště na ty radotínské "chodníčky". To by bylo hooodně výživné!
Středa, 23. srpna 2017 - 20:28:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2885
Registrován: 2-2009
Celé roky hlášení o nástupištích a kolejích nikomu nevadilo, s rozvojem inteligentních zařízení dosti velká část populace přestává poslouchat, co se jim říká, informace nečtou a pak vlezou, kam nemají. Někdy díky své hlouposti i pod vlak, auto a pod. A stačí málo.
Středa, 23. srpna 2017 - 20:40:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7509
Registrován: 4-2003
Vlada749:Celé roky hlášení o nástupištích a kolejích nikomu nevadilo, s rozvojem inteligentních zařízení dosti velká část populace přestává poslouchat, co se jim říká, informace nečtou a pak vlezou, kam nemají.

Ten akustický spam v podstatě nikdo neposlouchal již před lety, kdy se začaly ve velkém instalovat informační tabule.

Prostě jsi zase ustrnul v minulosti [crazy].
Jezovec
Středa, 23. srpna 2017 - 23:45:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 148
Registrován: 1-2004
Věnujte prosím zvýšenou pozornost následujícímu hlášení: změna nástupiště. Nevstupujte do kolejiště před zastavením vlaku. Zpožděný rychlík obzvláště vyšší kvality RX+ Pomístní Expres 563894 "Lojza Novotnejch" linky D46a společnosti "Místní expresy a lokálky doudleveckého okresu" pravidelný příjezd 15 hodin 41 minuta ze směru Zlámaná Lhota přijel mimořádně k nástupišti 4 východní část, služebně kolej pátá před staniční budovou západ vpravo. Vlak dále pokračuje ve směru Nízká Lhota, Sveřepá Lhoda, Šotouší Lhota a Podmáčená Dubina, pravidelný odjezd 15 hodin 42 minuty. Vlak nestaví se stanici Sveřepá Lhota a mimořádně zastaví v zastávce Březová Lhota. Náhradní autobusová doprava ze zastávky Březová Lhota do stanice Sveřepá Lhota není zavadena. Cestující využijí následných spojení. Omlouváme se za zpoždění vlaku. Urychleně přestupujte do zpožděného osobního vlaku nestandardní kvality Osx 4738 "Franta Vomáčkoj" linky D46b společnosti "Osobáky březinského okresu" na nástupišti 7 západní část služebně kolej jedenáctá jižně od staniční budovy. K přechodu mezi nástupišti použijte výhradně podchod. Ukončete nástup, vlak je připraven k odjezdu.

O uživatelsky přívětivé navigaci po nádražích tu byla diskuse před pár měsíci... a vypadala dost podobně jako tato zde co si pamatuji, včetně návrhů barevných a písmenných značení ke kterým jsem přispěl i já. K problematice "kolej" vs. "nástupiště a kolej" bych ještě přidal problematiku jižní a severní části (v Praze hln ještě komplikovanou tím že česky značený sever je "S", což ale v angličtině a mezinárodně znamená jih (South) - jednou jsem se tam bavil s nějakými zvídavými Indkami a ty se ptaly co je to za světovou stranu to "A" v nást. 1A [wink]

Moje zkušenost softwarového inžinýra je že uživatelská navigace nemusí být matematicky logická, ale musí být jednoznačná a konzistentní (tj. když písmeno, tak buď prostě abstraktní písmeno a ne s nějakým dalším významem - protože konkrétně na železnici v mezinárodních uzlech v češtině S je mezinárodně jih, v polštině východ W je zase mezinárodně západ (West), takže raději značení nepřetěžovat významy).
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 05:53:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 7-2017
"Věnujte prosím zvýšenou pozornost..." [ok] [ok] [ok] Díky za krásné ráno! [happy]
Šotouší Lhota [rofl]

(Příspěvek byl editován uživatelem Avia_Furgon.)
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 09:33:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9107
Registrován: 12-2009
rychlík EuroCity 265 "Überschwung" přijede k růžovému nástupišti na kolej se žabičkou"
Jak tu čtu výlevy na toto téma, tak bych se vůbec tomu hlášení nedivil. Ale až se to zavede, tak se určitě najde někdo, kdo bude požadovat, aby první od nádražní budovy byla vždy červená, protože to tak logicky je. https://cs.wikipedia.org/wiki/Duhov%C3%A1_vlajka#/media/File:Gay_ flag.svg
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 11:03:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2159
Registrován: 9-2003
Ohl: Nezklamal jsi, Šalingrade.
ANNUAL TRANSYLVANIAN CONVENTION
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 13:21:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 833
Registrován: 5-2002
Jezovec:
"Moje zkušenost softwarového inžinýra je že uživatelská navigace nemusí být matematicky logická, ale musí být jednoznačná a konzistentní (tj. když písmeno, tak buď prostě abstraktní písmeno a ne s nějakým dalším významem - protože konkrétně na železnici v mezinárodních uzlech v češtině S je mezinárodně jih, v polštině východ W je zase mezinárodně západ (West), takže raději značení nepřetěžovat významy)."
Tesat do žuly!
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 17:07:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 856
Registrován: 11-2007
K tomu severu a jihu v Praze hl. n., já tam bývám tak jednou do roka max a nikdy nevím, kde ten sever a jih jsou. Opravdu to není moc šťastné. To mi mnohem lepší připadá brněnské značení na sektory.
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 19:31:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3995
Registrován: 7-2011
Z toho si nic nedělej, já jsem místní a nevím to dodnes (mmch nevím jak kdo, ale my jsme místo sever-jih používaly spíš "u Bulhara" či "u tunelu").
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 20:14:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1001
Registrován: 6-2016
Aniž bych se chtěl železné dráhy nějak zastávat, tak musím konstatovat, že rozdělení na JIH ("k tunelu") a SEVER ("k Bulharu") svoji logiku má, viz:
https://mapy.cz/turisticka?x=14.4414416&y=50.0841108&z=15&l=0

Honzabalak: dovolil bych si Ti poradit - JIH je ze středního podchodu (pod Fantovou kavárnou) DOPRAVA, SEVER pak DOLEVA.
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 21:36:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 857
Registrován: 11-2007
honzaklonfar: díky. Jen ne každý má při ruce buzolu. A abych řekl pravdu, tak si ani v Brně nejsem jistý, jak je to nádraží orientované, a to tam znám relativně dobře. Prostě toto není dobrá prozákaznická cesta.
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Pátek, 25. srpna 2017 - 06:20:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3999
Registrován: 7-2011
Honzaklofar - vidíš, vpravo-vlevo je docela logické a jasné, vzhledem k tomu, že se používá ZEJMÉNA podchod pod Fantovkou, který je navíc taknějak vlastně uprostřed.
Pátek, 25. srpna 2017 - 06:38:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4000
Registrován: 7-2011
Jirkaxxxl:
"....třeba jen v H.Brodě máme pět nástupišť...."
No tam bych řekl, že je potřeba spíš pokud možno zachovávat "místní zvyklosti", tedy že na Humpl to jede "vždy" ze čtvrtýho, na Prahu ze druhýho(?) a na Pardudubice "zpoza baráku".
(?)Nebo to bylo Praha ze třetího? Už si nepamatuju, roky tam už nejezdím, ale vím, že to bejvalo "vždycky stejně" a při mimořádnostech se mohutně hlásalo že je něco jinak než obvykle (do Humpolce odjinud než ze čtvrtýho s jednou úvratí na zhlaví a druhou v nákladním obvodu jsem už taky zažil).
Pátek, 25. srpna 2017 - 08:12:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1004
Registrován: 6-2016
Honzabalak: Brno je z hlediska světových stran orientované SEVEROVÝCHOD (směr Praha, v podchodu doleva) a JIHOZÁPAD (směr Břeclav, v podchodu doprava). Ale jestli to platí "dopravně" i teď nevím, už jsem tam 15 let nebyl. A navíc je tam tuším nějaká brutální výluka.
363084
Pátek, 25. srpna 2017 - 08:24:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 543
Registrován: 1-2010
Co by v HB lidem výrazně pomohlo je přeznačení 5.peronu např. na nástupiště 1A. Tedy tak, aby ho neznalý člověk nehledal vedle 4.peronu..Označení čísly kolejí 8,9,10 je navede opět blbě..Tedy ty neznalé, borce z káčka navede zcela přesně [proud]
Pátek, 25. srpna 2017 - 10:22:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8429
Registrován: 10-2003
Jih je tam co se jezdí na "ONJ" a sever opačná strana.[proud] Takhle to mám já.
Proti lži se člověk strašně špatně brání, protože když se lež pěkně řekne, tak vypadá jako pravda, a někdy je problematika tak složitá, že lidé nevědí, co je pravda a co ne.
Radim Jančura ...asi o sobě...
Adamek
Pátek, 25. srpna 2017 - 21:33:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 941
Registrován: 10-2007
Když jsme u těch sektorů, tak novinka v podobě zastávky v pustině se sektory A a B, to je taky pěkná idiocie.
Issi
Sobota, 26. srpna 2017 - 13:50:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 38
Registrován: 12-2007
Tak já se do diskuse na téma koleje/nástupiště také zapojím.
Podotýkám, že v této oblasti rozhodně nejsem odborníkem, berte to tedy jen jako laický (zákaznický) názor:
Nástupiště 1 až 9 (je jich v některé stanici více? - není)
Koleje u jednotlivých nástupišť označení dvouciferné, odvozená od čísla nástupiště, tedy u nástupiště 1 koleje 11 až 19, u nástupiště 2 koleje 21 až 29 (je jich u některého nástupiště více než devět? - není).
Neprůjezdné koleje označit pro přehlednost trojciferně - u prvního nástupiště vpravo koleje, já nevím, třeba 101 až 149, vpravo 151 až 199. Pokud by to tak bylo v celé SZDC, bylo by to bezproblémové a jednoznačné. Pro klienty! Pro zaměstnance ne, samozřejmě, ti potřebují sudé, liché, kusé, Á, BÉ atp. Ale cestující to opravdu nezajímá.
Sobota, 26. srpna 2017 - 14:54:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2886
Registrován: 2-2009
Bram: Má věta má pokračování, a to: " informace nečtou a pak vlezou, kam nemají. Někdy díky své hlouposti i pod vlak, auto a pod. A stačí málo."
Nejen tedy tem spam, jak to nazýváš, ale oni lidé ani nečtou. Pak vlezou tam, kde nechtějí. A není to jen na dráze, ale i v MHD, linkové dopravě(zde jsem zažil, jak se domáhal toho, že bus pojede tam, kde chce on) a pod. Takže chyba není v informačních zařízeních, ale v lidech.
Sobota, 26. srpna 2017 - 15:12:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4054
Registrován: 4-2003
V červenci jsem cestoval z Prahy do Brna. V hale na tabulích naskočilo číslo nástupiště, na daném nástupišti na panelech svítilo EC do Brna, no k perónu přijela souprava, kdy na všech vozech jak zvnějšku, tak uvnitř stálo, že vlak jede do Berlína via Děčín a Ústí nad Labem. Lidé četli. A proto byli pochopitelně zmatení a otáleli s nastupováním, včetně mě, a nikde okolo žádná pověřená osoba, která by věc vyjasnila. Až po chvíli procházel po nástupišti průvodčí a dotazy stran nejasnosti označení cíle vlaku odbýval slovy, že si infopanelů na vlaku nemáme všímat. To jen na margo možná ukvapeného závěru, že chyba není v informačních zařízeních, ale v lidech. Jinak trasování vlaku do Berlína svítilo na i ve vlaku po celou cestu do Brna.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Sobota, 26. srpna 2017 - 15:20:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9113
Registrován: 12-2009
možná ukvapeného závěru, že chyba není v informačních zařízeních, ale v lidech
Systém si neuměl vypnout ani pojistku? [proud]
Tohle bylo jednoznačně na průvodčím.
Neděle, 27. srpna 2017 - 10:20:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7259
Registrován: 4-2003
zkušenost softwarového inžinýra je že uživatelská navigace nemusí být matematicky logická, ale musí být jednoznačná a konzistentní (tj. když písmeno, tak buď prostě abstraktní písmeno a ne s nějakým dalším významem - protože konkrétně na železnici v mezinárodních uzlech v češtině S je mezinárodně jih, v polštině východ W je zase mezinárodně západ (West), takže raději značení nepřetěžovat významy

Podpis.

tak musím konstatovat, že rozdělení na JIH ("k tunelu") a SEVER ("k Bulharu") svoji logiku má,

Nemá to logiku naprosto žádnou, protože většina populace s výjimkou pravidelných uživatelů nemá ani zbla ponětí, kde je sever a kde jih. Stačí ty lidi sledovat.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 27. srpna 2017 - 10:46:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 489
Registrován: 2-2004
Toto http://binko.webzdarma.cz/2015-3b.pdf a http://binko.webzdarma.cz/2015-3c.pdf už neplatí?
Neděle, 27. srpna 2017 - 13:16:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2169
Registrován: 9-2003
Rum_kubánský: Kéž by platilo. Předpokládám ovšem, že Ohl přijde s nějakou absurditou, proč to není dobře.
ANNUAL TRANSYLVANIAN CONVENTION
Leinad
Neděle, 27. srpna 2017 - 13:39:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 750
Registrován: 8-2009
Já bych na hlaváku nechal značení sever-jih, na můj vkus stačí přidělat do podchodu šipky.
Hejk
Neděle, 27. srpna 2017 - 14:50:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 313
Registrován: 1-2006
220. Jako zásilku lze podat k přepravě v systému ČD Kurýr pouze předměty o maximální hmotnosti 10 kg, ceně maximálně 50 000 Kč a rozměrech dle tabulky v příloze 3 k SPPO. Zásilku lze k přepravě přijmout a do stanice určení dodat nejpozději 09. 12. 2017.

Tak nejdříve se sníží 15 kg na 10 kg a pak se zruší služba úplně. Stejnokoje už nyní převáží PPL, prostě Kocourkov hadr....
Neděle, 27. srpna 2017 - 17:22:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9114
Registrován: 12-2009
že Ohl přijde s nějakou absurditou, proč to není dobře.
Kdybys uměl číst a chápat, tak proti tomu jsem nikdy nic nepsal. Pořád tvrdím, že je to jedno, jak to je značeno a že v Ostravě(Ústí.n.O. atd.) nemůže být splněn požadavek, že u každého výlezu z budovy bude první kolej, značená od budovy.
V tom příkladu Brna je to přesně proti tomuto požadavku - tady by měli někteří toto požadující povstat a požadovat, že když vylezou z budovy, měla by tam být první kolej. A ejhle-ona je tam šestá - což bude "logicky myslící" cestující mást a zdejší šotouši budou řvát.[proud]
Pondělí, 28. srpna 2017 - 09:24:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2170
Registrován: 9-2003
Ohl: To sis akorát vyfantazíroval ve svém nemocném mozku. Samozřejmě NENÍ jedno, jak je to značeno ale podstatné je, aby ten SYSTÉM byl všude stejný.
ANNUAL TRANSYLVANIAN CONVENTION
Pondělí, 28. srpna 2017 - 10:44:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3395
Registrován: 3-2010
1023 Není to Ohl, kdo tady má nemocný mozek, ale ty s těmi svými fantasmagoriemi.
Pondělí, 28. srpna 2017 - 10:49:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3396
Registrován: 3-2010
Hejk je to tak, i fasované hadry pro zaměstnance ČD vozí PPL, ne ČD kurýr. Asi si zas nějaký ha.jzl z drážní mafie něco nechal šoupnout do kapsy, jinak to přeci není normální, nevyužívat "vlastní" služby ale konkurenci...
Pondělí, 28. srpna 2017 - 10:55:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 590
Registrován: 3-2013
V Brně kde? Na hlavním nádraží? Ale tam je od nepamětí nástupiště první první, kolej první. Kolej šestá je u čtvrtého nástupiště a mezi tím jsou spořádaně koleje 2. - 5.
Trochu se vymykají koleje 5. kusá, 9. kusá, 11. kusá a 13. kusá u 5. a 6. nástupiště.
Pondělí, 28. srpna 2017 - 11:58:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2171
Registrován: 9-2003
JirkaSulfit: Já znám tvůj problém.
ANNUAL TRANSYLVANIAN CONVENTION
Pondělí, 28. srpna 2017 - 12:08:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3397
Registrován: 3-2010
23 Ty? Vždyť máš problém sám se sebou[kiss]
Pondělí, 28. srpna 2017 - 14:55:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4006
Registrován: 7-2011
Jirkaxxxl:
"....jinak to přeci není normální, nevyužívat "vlastní" služby ale konkurenci..."
Bohužel je. Dokonce pro to zm.di vymysleli i termín - outsorcing.
Pondělí, 28. srpna 2017 - 15:27:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 156
Registrován: 5-2006
Já vím, že nejsme ve Švýcarsku, ale i v tom jejich Arth-Goldau (obdoba třeba našich Všetat, takže koleje z obou stran budovy) jsem na "první dobrou" věděl, kam mám jít na vlak. Odjezdová tabule ve spojení se šipkama mi prostě stačily, odkaz na tu odjezdovou tabuli zde:

http://fahrplan.oebb.at/bin/stboard.exe/dn?ld=19&
Adamek
Pondělí, 28. srpna 2017 - 15:47:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 942
Registrován: 10-2007
No tak ono to třeba z toho Zlína není úplně snadné převážet někam dál. A vlakvedoucí by se měl věnovat spíš lidem než balíkům.
Pondělí, 28. srpna 2017 - 21:37:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4009
Registrován: 7-2011
Adamek:
"A vlakvedoucí by se měl věnovat spíš lidem než balíkům."
Však od toho taky bejval v hytláku "šmudla", kterej měl to věnování se balíkům na starosti.
Nevidím do ekonomický stránky věci, takže nevím, jestli ta služba měla potenciál (kterej se díky úsporám na nepravým místě zabil), nebo jestli se to zkrátka nevyplatilo. Ale selskej rozum mi říká, že to potenciál mít mohlo.
Mladějov
Úterý, 29. srpna 2017 - 07:55:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10751
Registrován: 3-2007
No, kurýr se dlouhodobě nevyplácel, protože kdysi za jednotných Č(S)D byl skoro v každé stanici staniční dělník (pakr) a ten došel pro zásilky k vlaku, roztřídil ap. a posílalo se cokoli kamkoli, od košíku s houbami po kolo nebo kánoi a patřilo to mezi tradiční služby.
Pak začala větší byrokracie, rozdělení železnice, rušení většiny pakrů, kteří opravdu měli v řadě míst "leho"..no a platit "tetku" , co se stará jen o balíky a jinou na vlaku..na jeden denně, nebo na všechny ? je drahá záležitost.
K tomu vlaky bez uzamykatelných služebních prostor, bez čety, ostré jízdní doby.
Úterý, 29. srpna 2017 - 08:16:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3307
Registrován: 11-2008
Sloužil jsem občas ( na záskok ) ve stanici, kde taky byl kurýr. Průměr cca 20 ks denně. Provozní doba nepřetržitá. Sloužilo se ve složení výpravčí ( na zhlaví signalista ) + staniční a pokladní na 8 hodin Po -Pá. Pak došlo k dělení železnice a provozní doba pro Kurýra se omezila jen na pracovní dobu pokladní ( 6 -14 hod Po -Pá ). Protože pokladna jen po dobu pracovní doby pokladní. Před rozdělením to spočítal, mimo pracovní dobu pokladní, výpravčí, stejně jako prodej jízdenek. Časem se zrušila i ta pokladní a tak se kurýr zrušil úplně. [andel] A výpravčí pak v pauzách mezi vlakama, místo počítání kurýra a dalších komerčních věcí seděl dvě hodiny s nohama na stole. [andel][vypravci] Co se týká toho kurýra, tak v té stanici, i když se zrušila ta pokladní, tak vše kolem odbavení zvládl výpravčí v pohodě sám a ještě se jednou rukou mohl dloubat v nose .......Je jasné, že rozdělením železnice se všechny doplňkové služby staly velice ztrátové, protože ve většině stanic jedna osoba dělal více funkcí, což velice ušetřilo náklady. [vypravci]
Úterý, 29. srpna 2017 - 08:33:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6784
Registrován: 1-2007
Výpravčíxy: Dodnes existují stanice, kde vpravčí prodává jízdenky. Ono to jde, když se chce.

Jinak včera jsem jel Rx 767 z Berouna do Prahy. Po odjezdu z Berouna se ozvalo automatické hlášení, které oznámilo, že příští stanice bude Praha-Smíchov. Jeli jsme však po Mostě Inteligence. Přes výstupem v Praze jsem si všiml, že na displejích sice běží informace o jízdě odklonem, avšak jako následující stanice byla stále zobrazena Praha-Smíchov. Nikdo se neobtěžoval nic vyhlásit.
Úterý, 29. srpna 2017 - 12:50:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3308
Registrován: 11-2008
ad Mouka. Jistě, ale otázka je kolik si SŽDC řekne za to prodávání jízdenek a daší případné činnosti ....[lol][andel][vypravci] Jsou oblasti, kde se to tak dělá, ale jinde zase ne. [andel][vypravci]
Úterý, 29. srpna 2017 - 14:41:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6786
Registrován: 1-2007
Výpravčíxy: Já vím, že SŽDC není charita a nedělá to zadarmo, ale kolik si účtuje, to netuším.
Úterý, 29. srpna 2017 - 14:43:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 259
Registrován: 9-2016
Ad číslování nástupišť, kolejí apod. Ještě se k tomu vrátím. Dost stanic je podobných, ale spousta je atypická. On i ten hlavák či Smíchov má atypickou kolej. Pokud každá kolej před budovou bude mít číslo jedna, tak jaké číslo bude mít kolej vedle / za budovou? Nula? Záporné? Kdyby to byla jednička, tak bude zase plno zmatenců čekat před nádražní budovou (u koleje tři). Tak je to prostě jedna A, B. A která bude jednička v Havlbrodě? A aby mi někdo oznámil, že mi vlak pojede z dvě stě dvacáté první koleje, no potěš. Oni místní jsou na místní označování zvyklí a když přijde někdo přespolní, tak holt musí hledat nebo se ptát. Takže se přikláním k názoru, nechat být. Koneckonců např. v Praze máme označení domů v ulici (čísla orientační) - číslování od Vltavy, sudá napravo, lichá nalevo. A jinde to může být úplně jinak (pokud vůbec mají čísla orientační). To by se taky mělo přece nějak sjednotit. Co ten, kdo to tam nezná, ten se tam může ztratit...
Úterý, 29. srpna 2017 - 15:20:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4014
Registrován: 7-2011
Makus - v zásadě je buřt, jestli to bude perón "fň", nebo "bž", podstatný je, aby tam byl dostatečně kvalitní a pokud možno jednoduchej (antiblbej) informační systém, kterej dovede kam má i toho, kdo je tam poprvý a vůbec to tam nezná.
Viz třeba ten Wáguson - byť místní, donedávna jsem nevěděl, kde tam je sever-jih (již diskusí poučen, díky [proud]). Čísla kolejí neznám dodnes. A orientoval se akorát podle toho, že jsem věděl (tušil), kterým směrem se vlak vydá a kde tedy asi bude stát. Přesto se mi několikrát stalo, že jsem vylezl z díry na blbým konci peronu, nebo čekal vlak na blbý straně nástupiště. Většinou se to dá určit podle pragotronů až na nástupišti, kde přesně to stojí (bude stát).
Úterý, 29. srpna 2017 - 15:25:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1013
Registrován: 6-2016
"Většinou se to dá určit podle pragotronů až na nástupišti"
Ó nikoliv! Pragotrony v podchodu mají za číslem nástupiště "J" a "S".
Úterý, 29. srpna 2017 - 16:54:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4017
Registrován: 7-2011
To sice maj, ale když netušíš, kde to "J" a "S" je, tak je ti to k ničemu. Alespoň nějakejch výraznejch cedulí ve smyslu helevoletudykseveru, který praštěj do očí, aby bylo jasno, jsem si nevšiml.
Úterý, 29. srpna 2017 - 16:55:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3309
Registrován: 11-2008
ad Mouka: Nejen konec Kurýru nepřímo zavinilo to, že se železnice ( ČSD ) rozparcelovalo na více firem. Na malé stanici zvládl jeden člověk více funkcí. Na těch nejmenších byl výpravčí nejen výpravčím, ale i výhybkářem, současně i pokladním, pakrem a kolikrát zastával i jiné funkce. Jednoduše řečeno, byl vytížený prakticky po celou pracovní dobu. Dneska po tom rozdělení dělá jen tu dopravu, ostatní se zrušilo ( prodej jízdenek, podej vozových zásilek atd ) a tak kolikrát po projetí vlaku se dvě a někdy i více hodin může tak akorát šťourat v nose. A běda, když kontrolor dopravy zjistí, že v té dlouhé pauze se třeba dívá na televizi ...... [rofl][rofl][andel][andel][andel][andel]
Úterý, 29. srpna 2017 - 17:34:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4018
Registrován: 7-2011
Výpravčíxy:
" A běda, když kontrolor dopravy zjistí, že v té dlouhé pauze se třeba dívá na televizi ...... "
Hmm, to by mě zajímalo, co tam teda má podle toho kontrolóra dělat? Sedět za stolem a tupě zírat do kolejiště?, Rovnat čuby podle velikosti? Nebo študovat předpisy a zdokonalovat se v jejich znalostech (který beztak musí znát nazpaměť)? [crazy]
Mladějov
Úterý, 29. srpna 2017 - 17:41:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10756
Registrován: 3-2007
No a i proto SŽDC zavedlo dálkoviny [biggrin][biggrin][biggrin]
Úterý, 29. srpna 2017 - 18:15:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4019
Registrován: 7-2011
Chápu. Žádný poflakování po zapadlejch nádražíčkách, teď je maj hezky pod dohledem v jednom baráku na Balabence. Tam už se to dodržování zákazu televize dá lépe ohlídat...[biggrin][rofl][biggrin]
Úterý, 29. srpna 2017 - 20:15:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2173
Registrován: 9-2003
Makus: Vždyť to v tom materiálu od Binka je, dokonce i konkrétně ten HavlBrod a Wilson. Tak co si to přečíst?
ANNUAL TRANSYLVANIAN CONVENTION
Středa, 30. srpna 2017 - 09:38:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 266
Registrován: 9-2016
S4991023:
"Makus: Vždyť to v tom materiálu od Binka je, dokonce i konkrétně ten HavlBrod a Wilson. Tak co si to přečíst?"
Znám, četl jsem. Jenže nic moc neřeší. Např. Praha-Vršovice má kolej první před budovou. Ale Smíchov vedle budovy. Pak:
1) náhodný cestující netuší, že tam je
2) málokdo ví, kolik je tam kolejí.
Přístup na kolej 1. - 3. na Smíchově je z prvního nástupiště. Takže to, že vlak pojede ze čtvrté koleje znamená ve Vršovicích třetí "perón *", na Smíchově druhý. A jsme tam, kde dnes.
Na každém obrázku je 4. kolej, ale na každém jinde. Takže vždy bude nutné dobré navigační označení. A pak už je jedno jestli Plzeň je 4321 nebo 1234.
Jo a když jsme u toho Smíchova, co takhle "Severní nástupiště". To až dostane číslo N, tak tam netrefí už nikdo.

* Pro většinu lidí: nástupiště = to velké, co má jedny schody a jednu střechu. A na každé straně jednu kolej (tedy s výjimkou toho, kde je na jedné straně kolej a na druhé budova). Podle SŽDC to nově budou dvě nástupiště. To bude zmatek. Takže prosím nejprve myslet, pak psát.
Středa, 30. srpna 2017 - 10:07:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7556
Registrován: 4-2003
Makus:Znám, četl jsem. Jenže nic moc neřeší. Např. Praha-Vršovice má kolej první před budovou. Ale Smíchov vedle budovy.

Tohle je fakt pseudoproblém, protože na kusých dopravních kolejích vedle budovy v žst. Praha Smíchov žádné pravidelné vlaky nekončí ani nezačínají, tak by je nebyl problém označit třeba jako koleje 11 a 12. Nebo 1A a 1B. Vůbec by se nic nedělo, pokud by bylo jednoznačně směrovkami určeno, kudy se k těmto kolejím jde a tyto koleje byly přehledně a nezaměnitelně označeny [wink].
Středa, 30. srpna 2017 - 10:20:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 268
Registrován: 9-2016
Bram: Dobře, na Smíchově nic. Ale na Hlaváku ano.
Ale jinak nepochopení. Uvedený návrh SŽDC na číslování sám o sobě nic neřeší. I jak píšete vy, musí se to označit směrovkami. Navíc i vy návrh SŽDC zpochybňujete. V jejich návrhu není žádná kolej 1A navržena.
Základem tedy je, aby k jednotlivým nástupním místům vedlo přehledné značení. Pak už je jedno jak se nazývají. Ale rozhodně neměnit dnešní pojem nástupiště.
Středa, 30. srpna 2017 - 10:46:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2475
Registrován: 1-2006
Podle SŽDC to nově budou dvě nástupiště. To bude zmatek.

No co, tak se po celé délce dá doprostřed modré zábradlí.
Pezos
Středa, 30. srpna 2017 - 11:00:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 693
Registrován: 4-2014
Makus:
"A pak už je jedno jestli Plzeň je 4321 nebo 1234."
102,19,103,23,105 je lepší? [lol]