Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Tarif (jízdné, tarifní politika ČD, slevy, konkurence, budoucnost...) » Archiv diskuse Tarif (jízdné, tarifní politika ... do 18. 10. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Tarif (jízdné, tarifní politika ... do 18. 10. 2017

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 22. září 2017 - 21:03:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 618
Registrován: 4-2014
Doporučuji prostudovat přílohu II. ZUJ ( konkrétně článek 3.1 strana 128 ) [happy]
Otázkou je , co bylo příčinou zpoždění ? To jste nenapsal ...[wink]
Pátek, 22. září 2017 - 21:31:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5842
Registrován: 12-2011
Srážka s jelenem [biggrin]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
auvajs
Neděle, 24. září 2017 - 02:47:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 9-2017
Přemýšlím o tom, že si splním sen a koupím na rok IN100.. ovšem už teď mám skoro 1000 eshop bodů a zakoupením přes eshop by mi nejspíš přibylo dalších 1999 bodů [biggrin] .. je možné je někomu poslat, darovat? [happy]
Skromný soukromý projížděč. Začátek: 1.7.2017 mapa projetých tratí
Babilon
Neděle, 24. září 2017 - 09:35:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3618
Registrován: 12-2007
Můžete někomu kupovat jízdenky, přímý převod bodů asi možný není.
Neděle, 24. září 2017 - 12:38:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5201
Registrován: 6-2010
auvajs: můžete využít třeba na týdenní doplatek do 1. třídy
auvajs
Neděle, 24. září 2017 - 12:52:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 9-2017
Tom754:
"auvajs: můžete využít třeba na týdenní doplatek do 1. třídy"

to bych téměř nevyužil. hlavně sem ale chtěl někomu udělat radost. dejme tomu, že bych ty body rád dal své mamince, občas někam vlakem jezdí a pár jízd zdarma by jí určitě potěšilo. ona inkartu má. šlo by to provést tak, že by si založila účet na eshopu,aktivovala bonusový program a ta in100 by se koupila z jejího účtu na mou inkartu, aby jí to načetlo ty bonusové body?
Skromný soukromý projížděč. Začátek: 1.7.2017 mapa projetých tratí
Neděle, 24. září 2017 - 13:20:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 86
Registrován: 7-2017
Auvajs: Jít by mělo. [happy] Nebo jí případně tu jízdenku za body můžete koupit vy.
Středa, 27. září 2017 - 12:00:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 186
Registrován: 9-2015
Jak to teď vlastně funguje s VJE?
1) Když mám jízdenku na jméno, a ten nejede, není žádná možnost, jak jméno změnit(?)
2) Když mám jízdenku pro víc lidí na jméno, a ten nejede, je celá jízdenka nepoužitelná(?)
3) Když mám jízdenku pro víc lidí, ale jede jich méně, lze získat návratek? Pokud ano, jak se přesně postupuje?
Středa, 27. září 2017 - 19:43:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 7-2017
Opět akce s O2 na Celodenní jízdenku (sleva 50%):
https://www.o2extravyhody.cz/cz/detail/vyhody-ceske_drahy-x50_sle va_na_celodenni_jizdenku_cd_2.html
Bohužel, na zítřejší svátek ještě využít nepůjde, pouze SO, NE
Středa, 27. září 2017 - 22:39:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1305
Registrován: 5-2007
http://blanensky.denik.cz/z-regionu/drahy-snizuji-ceny-jizdenek-d o-vidne-na-trat-chce-i-regiojet-20170927.html
Pátek, 29. září 2017 - 07:11:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 211
Registrován: 1-2006
auvajs: pokud to nepujde prevest, tak tomu nekomu dej login na svuj ucet a body spotrebuje.)
JNi
Pondělí, 02. října 2017 - 21:30:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 7-2017
Mirek Zv.: Jako všude v Evropě - to jméno a někde datum narození vytištěné na jízdence slouží k identifikaci cestujících. Pokud ta osoba nejede, nelze cestující identifikovat, jízdenka je v takovém vlaku neplatná.
Čtvrtek, 05. října 2017 - 21:03:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3386
Registrován: 8-2010
Dobrý večer, mám dotaz. Jak je to s režijkou a Pendolinem? Kolik platí režijkář za místenku na Pendolino (popř. dá se ta místenka koupit na pokladně)? Jednalo by se o relaci Olomouc-Praha. Režijku nemám tak mě to nikdy netrápilo, ale teď asi pojedu i s kamarádem co jí má. Díky předem [happy]
Praha-Ruzyně, Olomouc
Čtvrtek, 05. října 2017 - 21:11:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 328
Registrován: 4-2014
Musí si akorát koupit místenku na pokladně, bývá tušim za 200,-, občas se povede sehnat levnější za 100,-.
Čtvrtek, 05. října 2017 - 21:30:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3388
Registrován: 8-2010
KV12V170DR: Díky moc [happy] No když nad tím přemýšlím tak pokud chce režijkář z Olomouce do Ostravy Pendolinem je levnější režijku zatajit [biggrin]
Praha-Ruzyně, Olomouc
Čtvrtek, 05. října 2017 - 22:02:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 116
Registrován: 2-2013
Zatajit nevím jak,páč je myslim právě ta místenka vázaná na jízdenku. Pokud je právě jízdenka režijka,tak to moc zatajit nejde....Holt je to business...
Čtvrtek, 05. října 2017 - 22:30:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3389
Registrován: 8-2010
pmracek: Myslel jsem to tak, že je levnější u pokladny koupit Akční jízdenku+místenku a režijku nechat v peněžence.
Praha-Ruzyně, Olomouc
Pátek, 06. října 2017 - 22:03:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 738
Registrován: 4-2006
Vysvětlil by mi někdo, jaký je přesně rozdíl mezi Ex a Rx? A dále, pokud se, třeba i se zvyšujícím počtem nových vozů, podaří na R nasazovat jen nové a reko vozy, tak postoupení do Rx je takřka "automatické" a platné s novým JŘ?
Pátek, 06. října 2017 - 23:02:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 132
Registrován: 7-2017
Fricoolinek: Ex a Rx je hlavně o dopravní kategorii vlaku, tzn. přednosti, částečni i o frekvenci zastávek. A taky o požadavcích na tyto vlaky ve výběrových řízení (kde na Ex jsou kladeny požadavky vyšší). https://www.k-report.net/ukazobrazek.php?soubor=1212033.jpg&styl= 2

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Pátek, 06. října 2017 - 23:08:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 426
Registrován: 12-2007
Rx - Klasický rychlík neobsahující vozy Bautzen (A,B,AB,BDs) a současně obsahující vozy se zásuvkama 230V
Ex - Většinou vlak stavící méně často než R/Rx. Občas jsou však pod touto katogorií schované i zvláštní a mimořádné vlaky různé kvality i zastavování.
Don't take life too seriously. You'll never get out alive.
Sobota, 07. října 2017 - 08:35:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 7-2017
Kategorie Rx je naprosto zbytečná. Vytvářet novou kategorii, jen proto abych odlišil, že v soupravě neni Bautzen a je tam 230 V je hloupost. Nehledě na to, že se to kolikrát nedodržuje a Bautzen tam stejně jede. Slušná souprava má být na rychlících samozřejmost a ne tu rychlík dělit na lepší a horší.
Miloš_jonák
Sobota, 07. října 2017 - 09:37:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 86
Registrován: 12-2007
Vloni jsem jel klatovským rychlíkem vyšší kvality a po hrdém vyhlášení rozhlasem se záhy vynořila skřípějící souprava se třemi Béčky (dvě plesnivý, jedno humanizovaný)... [lame]
Sobota, 07. října 2017 - 09:44:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7351
Registrován: 4-2003
Kategorie Rx je naprosto zbytečná. Vytvářet novou kategorii, jen proto abych odlišil, že v soupravě neni Bautzen a je tam 230 V

No to rozhodně není zbytečný, vykazuje se tím práce.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Sobota, 07. října 2017 - 11:32:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5960
Registrován: 8-2006
Jenže je to práce zbytečná.[uhoh]
Sobota, 07. října 2017 - 17:00:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 740
Registrován: 4-2006
Školy nemám, ale skoro bych i polemizoval nad tím, zda by na "rychlíku vyšší kvality" mělo jezdit Bdtee276, když nemá A/C.
Neděle, 08. října 2017 - 14:03:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 191
Registrován: 7-2015
Něco jsem někde blbě zaškrt nebo ČD smazaly ze svého offline řádu, co mám v PC, všechny vlaky v ČR, které nejsou jejich? Najednou se mi nedaří najít spojení do Varnsdorfu nebo Svobody nad Úpou apod.
Jestli je to tak, asi budu muset hledat jiný program pro offline vyhledání spojení. Co používáte vy?
Neděle, 08. října 2017 - 14:08:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5869
Registrován: 12-2011
Můj vlak mi našel Svobodu nad Úpou, ale spoje z KV do Mariánských Lázní ne. Taktéž na Slovensku nenajde žádný vlak Bratislava - Komárno.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 08. října 2017 - 15:38:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3396
Registrován: 8-2010
Byll: Bohužel je to tak, některé soukromé vlaky byly vymazány i offline. Hlavně že v Železničáři jsou různé kecy o tom, že ČD už nebudou jediným dopravcem a jak je třeba zachovat síťovost a bla, bla. Tohle je ukázkový gól do vlastní branky [ko] Tak holt budou lidi víc používat IDOS a Pubtran.

Na PC neporadím, ale na mobil je dobrý CG Transit. Je ale placený (myslím že nějak 90 Kč za rok pro celou ČR), ale ta investice za to stojí. Pravidelné aktualizace jsou samozřejmostí. Já už to teď nepoužívám, protože mám výhodný datový tarif, ale byl jsem spokojen.
Praha-Ruzyně, Olomouc
Pezos
Neděle, 08. října 2017 - 16:18:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 758
Registrován: 4-2014
Pro PC existuje samozřejmě offline IDOS, za 350/rok.

CG Transit stojí ročně 40 korun za vlaky, 75 za komplet ČR (vlak+bus+MHD) nebo 125 za komplet ČR+SR a evropské vlaky.
Středa, 11. října 2017 - 12:40:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 263
Registrován: 1-2006
Přátelé, potřeboval bych zkontrolovat své vývody:

Potřebuji přepravit skupinu 35 osob (většina studentů, ale nepovažuju tento údaj za relevantní) v trase Praha - Bratislava (přímé EC) a zpět (tam pátek, zpět neděle). Loterijní včasné jsou asi v tomhle počtu irelevantní, takže počítám takto:

Praha - Břeclav skupinová pro 35 osob - 7846, tedy 224,17 Kč/os.
totéž zpět - 224,17 Kč/os.
- obojí přes eshop s objednávkou předem, čili v tomto úseku zajištěny místenky
Břeclav - Kúty Gr. a zpět - 2 x 7 x skupinovka pro 5 osob, tj. 1162, tj. 33,2 Kč/os.
Kúty Gr. - Bratislava a zpět skupinová mezinárodní zpáteční za 6703, tj. 191,51 Kč/os.

Celkem mi to vychází na cca 673 Kč/os.

Napadá někoho někde nějaká optimalizace? Díky.
Středa, 11. října 2017 - 12:57:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2118
Registrován: 6-2007
Leda koupit co nejvíc VJE, co to dá (po 319 Kč) a na zbytek ty skupinové jízdenky.
A tu mezinárodní jízdenku zaplatit EURy koupenými v levné směnárně.
Ale obojí je úspora jen pár korun.
Čtvrtek, 12. října 2017 - 11:37:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 57
Registrován: 7-2017
Regiojet je za 419 bez nutnosti vymýšľať kombinácie v štandarde
Čtvrtek, 12. října 2017 - 12:10:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11314
Registrován: 5-2004
Velký šéfe, za těch 419 to je zpáteční?[talker]
Čtvrtek, 12. října 2017 - 12:55:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5853
Registrován: 8-2012
VJE za 319 je zpáteční? [crazy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 12. října 2017 - 14:00:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 7-2017
Všetci uvádzame ceny za jeden smer, inak s ISICom je to za 314 jeden smer,
Čo sa týka optimalizácie, nevyjde lacnejšie kúpiť Breclav Kúty, kúty Ba spiatočná je u ZSSK lacnejšia ako u CD
Čtvrtek, 12. října 2017 - 14:06:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2119
Registrován: 6-2007
Všetci uvádzame ceny za jeden smer,

Těch 673 Kč výše byla cena za oba směry.
Čtvrtek, 12. října 2017 - 16:58:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 59
Registrován: 7-2017
Tam je uvedené celkom, takže je to úplne v poriadku
Sobota, 14. října 2017 - 01:13:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 188
Registrován: 9-2015
>> JNi: Jako všude v Evropě: Pokud ta osoba nejede, jízdenka je neplatná.

Musím říct, že jsem spíš chtěl odpověď, JAK to momentálně funguje, než PROČ. Proč tyto blbosti ČD dělají (nebo jiná Státní Dráha, chápu, že třeba ŽSR jsou ještě mnohem horší) mi tedy opravdu jasné není, ani mě to nezajímá (když se chce někdo za každou cenu v obchodě sebepoškozovat, je to jeho věc) a Vaše podivná odpověď, milý JNi, to nijak nezmění.

Vzhledem k tomu, že jinou, než tuto ubohou, odpověď jsem nedostal, považuju své první 2 otázky za zodpovězené:
"Jak to teď vlastně funguje s VJE?
1) Když mám jízdenku na jméno, a ten nejede, není žádná možnost, jak jméno změnit(?)
2) Když mám jízdenku pro víc lidí na jméno, a ten nejede, je celá jízdenka nepoužitelná(?)
3) Když mám jízdenku pro víc lidí, ale jede jich méně, lze získat návratek? Pokud ano, jak se přesně postupuje?"

K 3) pořád ještě odpověď nevím, ale třeba to někdy zjistím. Nejspíš dílčí návratek taky nelze, protože proč cokoli dělat pro toho blbce, co nám dal peníze, že..?

Předpokládám, že kdokoli poctivý a upřimný přesně ví, proč tyto postupy nenávidím, ale pro případ, že by někdo potřeboval ilustrativní příklad:
Zakoupeno měsíc předem 4x VJE ze Slovenska do Prahy, s rizikem, že se přijde o prachy, když /nemoc/špatné počasí/jiný počet/změna plánů těch, co to vymysleli/etc.etc.
Ok, nakonec to klaplo, 1 člověk se vyměnil, takže se ještě hodilo, že jsem jízdenku pro 4 napsal společně na mé jméno. Ovšem první den na Slovensku na přítelkyni něco lezlo. Tak kdyby to skončilo tak, že se musím sebrat a jet s ní do Prahy o 2 dny dřív, zaplatíme (ve 4 lidech) 4x přepálené jízdné navíc, přestože jsme si jízdenky včas obstarali.
Takže moc díky za darovaný stres a nedivte se, že jestli se kdykoli vyskytne v čase +/- 2h od doby, kdy chci jet, dopravce, který neváže jízdenku na jméno, a umožňuje ji vrátit, jedu okamžitě s ním.

Ostatně není mi jasné, co si třeba slibuje Jančura od toho, že odnož této pitomosti zavádí taky (přinejmenších na svých zatím se nechytajících busech do rumunského Maďarska).

Ještě pár maličkostí a zajímavostí k jízdě ze Slovenska:

Agentura "Jeden panko průvodčí" povídala, že když jedu např. z Dolného Kubína, je pro mě povinný nejen povinný mezinárodní vlak, ale i první slovenský vlak na jízdence (a jsem teda nucen riskovat 10 min přestup v Žilině). A nějakého Čecha s blbou jízdenkou tamtéž donutil k novému zaplacení jízdného. No, moc mu něvěřím, agentura "Jiná paní průvodčí" na to vzápětí řekla, že (pro mezinárodní VJE jízdenku) je to úplná blbost.

Trať na Oravu (pokud jste ji v nedávné době neprojížděli a nevíte) je v havarijním stavu úplně celá. Co by si zasloužilo (Kubín, Tvrdošín, Trstená, bus přípoj Námestovo) přímé vlaky ze Žiliny za 90 min, skončilo tak bezútěšně a bezperspektivně, že už ani nikdo v Kraľovanech nezastavuje. Tak to zas zlaté SŽDC/ČD. No, aspoň na chátrající Oráuce zažijete jízdu půlnočákem 15 min zcela potmě - dohledává se totiž (z vlaku) medvěd, kterého tentýž motor sejmul o hodinu dřív při příjezdu do Kraľovan.

A kontrola VJE a jména na něm? Ze Žiliny až do Prahy průvodčí nešel. Tož hrajte pak loterii, jestli pojedete s nevhodnou jízdenkou, nebo si iniciativně zaplatíte další jízdné.

Zato do Prahy nabráno 60 min zpoždění. Ne na trati. Vše ve stanicích, v každé pobyt 10-12 minut. Chápu, že děti vypadávají z vlaku. Přesto mi ve 3 lidech personálu u vlaku 10 minut na zavření dveří u 9 vozů přijde trochu dost. Z toho posledních 6 minut za neustálého svícení bílými baterkami dozadu-dopředu-dozadu-dopředu.. Řekl bych, že fírovi ty baterky budou asi úplně ukradené. Rozjíždí se nejspíš tehdy, když má pocit, že v poslední minutě se u vlaku už neudálo mnoho nečekaných změn.

Závěr: bylo to bezva, a zas se těším na příští radosti s ČD.
JNi
Sobota, 14. října 2017 - 08:35:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 7-2017
Mirek Zv.: Milý Mirečku, kamaráde, když už se tak oslovujeme. Mám pro tebe další ubohou odpověď [talker] Moc nerozumím tomu, co si to tady místo spánku vypustil. [biggrin] Ale teď z vážnější jamky.

Nevím ani ve kterém světě žijete, ale na trhu to prostě takhle funguje. Můžete jet anonymně jakýmkoliv vlakem, ale taky nesmíte být skrblík. Každá sranda něco stojí. Kdyby si každý jako vy koupil jízdenku, a až pak přemýšlel, kdo že to vlastně pojede, a jestli v tu dobu nebude moc ve stresu, přicházel by dopravní sektor o příjmy, které jsou v jeho hospodaření rozhodující.

Dráhy, stejně jako hotely, letecká doprava, atd. nejsou živi z kontingentu několika jízdenek koupených s předstihem. Možná to zvedne load factor, částečně prospěje promotion, zajistí váhajícího cestující v konkurenčním prostředí, ale náklady to nezaplatí. Náklady platí ti, kteří neškudlí a jsou ochotni/nebo musí zaplatit běžnou cenu za klasickou jízdenku.

Bez určení jména na jízdence by vznikl černý trh s jízdenkami jako je tomu například u vstupenek na koncerty či sportovní zápasy. Já koupím dnes za 279Kč a za dva měsíce prodám za 500Kč někomu dalšímu. Pak tento způsob prodeje ztrácí smysl, neboť kontingenty včasných jízdenek budou okamžitě vyprodány a nedostupné pro osoby, jejichž mezní užitek z dané jízdenky je pod nabízenou cenou. Tím pádem se připraví o výhody obě strany směny.

Není na místě mít strach z toho, co když já nebo někdo další nepojede. Jednak pro nás platí práva EU - http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/rail /index_en.htm ,jednak se můžeme velmi snadno a rychle proti stornu cesty pojistit. Pro VJE jednoho cestujícího to vyjde na cca 9-15Kč. Ale zase - pojistné plnění váhajícího cestujícího bez jeho racia při nákupu jízdenky nikdo nezaplatí - tj. nikdo za něj není ochoten platit náklady, ani se připravit o příjem z provozní činnosti. Navíc nyní se změnou podmínek můžete jízdenku stornovat do půlnoci předcházející dni platnosti... viz https://www.cd.cz/typy-jizdenek/mezinarodni-jizdenky/-26793/ Ale není to zadarmo a nová jízdenka bude mastnější.

Na České dráhy bych se nezlobil. Cestuji po Evropě a komfort našich drah marně hledám jinde. Nové vlaky s gratis Wi-Fi, fungujícími palubními portály, on-line prodejem, levným jídlem a příjemným personálem jinde jen tak nenajdete. Važme si toho.
Sobota, 14. října 2017 - 08:54:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5865
Registrován: 8-2012
Važme si toho ... a děkujme za konkurenci (která jinde v Evropě chybí, takže pak je to akorát funkcí peněz, které do toho jsou veřejné rozpočty ochotné navalit).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Sobota, 14. října 2017 - 09:05:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6291
Registrován: 5-2002
Napadá někoho někde nějaká optimalizace? Díky.

RJ má pro skupiny nějaké extra nabídky, tak jim možná napište co Vám vyjde s ČD; jestli se nedostanou níž...
Sobota, 14. října 2017 - 11:00:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1313
Registrován: 5-2010
Prosím o radu. Ano, je to dopředu, až po změně GVD, ale...

Chci jet s přítelkyní na Silvestra do Štětína. Oba dva máme In karty. Odjezd 26. prosince. Výchozí destinace pravděpodobně Praha, ale já jsem z Brna a přítelkyně z Havířova. Uvažujeme cestu skrz Polsko nebo přes Německo. A právě to Německo nás zajímá - jak optimalizovat cenu? Zpáteční cestu bych asi řešil přes Polsko nočním vlakem do Katowic.
Díky moc za náměty.
Osobní blog na iDNES.cz (někdy i s reportážemi o cestách)
Osobní vizitka
Připravovaný web o severním okolí Brna

Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian
Sobota, 14. října 2017 - 11:24:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2120
Registrován: 6-2007
Mirek_Zv.:
"
1) Když mám jízdenku na jméno, a ten nejede, není žádná možnost, jak jméno změnit(?)
2) Když mám jízdenku pro víc lidí na jméno, a ten nejede, je celá jízdenka nepoužitelná(?)
3) Když mám jízdenku pro víc lidí, ale jede jich méně, lze získat návratek? Pokud ano, jak se přesně postupuje?"
"

1) myslím, že není. Hlavní důvod bude, předpokládám, že by se tím umožnilo kšeftování s jízdenkami (někdo skoupí celý kontingent těch nejlevnějších a pak je bude prodávat). Taky je diskutabilní, jak by se to muselo technicky řešilo. Vzhledem k existenci těch velkých offline 3D kódů by se musela asi celá jízdenka stornovat (asi tam mají nějaký seznam stornovaných jízdenek) a vystavit nová.

Vazbu na jméno můžete obejít tak, že si VJE koupíte (s příplatkem 50 Kč) v pokladně.

2) řekl bych, že ji lze akorát celou stornovat (s poplatkem) a pak koupit novou.

3) nevím, jestli se dá stornovat jedna jízdenka ze 4 koupených najednou. Ale určitě se dají koupit jízdenky 4. V novém eShopu, který si pamatuje údaje několika cestujících, už to ani není moc práce navíc a stojí to stejně.

Mirek_Zv.:
"
Ostatně není mi jasné, co si třeba slibuje Jančura od toho, že odnož této pitomosti zavádí taky (přinejmenších na svých zatím se nechytajících busech do rumunského Maďarska)."

Ono je známo, že revenue management pomocí pohyblivých cen, různě dlouhého předprodeje, vazby jízdenky na spoj či jméno, různých pravidel pro storno, atd. vede k vyšším tržbám, protože vám pomůže rozlišit cestující citlivé na cenu (to je většina soukromých cest v šetřivé zemi, jako je ČR) a cestující, kteří mají peněz dost a ocení spíš flexibilitu (to je zase většina služebních cest).

Celý cenový systém letecké dopravy je na tom dnes postaven, i pozemní dálkové dopravy v mnoha zemích.

U ČD je akorát problém, že ty zlevněné flexibilní tarify (např. CityStar, nebo skupinové jízdné) eShop pořád neumí. Umí jen základní jízdné a slevu RAILPLUS.

Takže pokud chcete dobrou flexibilní cenu (jako těch 673 Kč výše), musíte stále do pokladny.

Mirek_Zv.:
"
Agentura "Jeden panko průvodčí" povídala, že když jedu např. z Dolného Kubína, je pro mě povinný nejen povinný mezinárodní vlak, ale i první slovenský vlak na jízdence (a jsem teda nucen riskovat 10 min přestup v Žilině). A nějakého Čecha s blbou jízdenkou tamtéž donutil k novému zaplacení jízdného."

Pokud tak nějaká průvodčí postupovala (osobně jste to asi neviděl), tak si na ní lze stěžovat, předpokládám, že úspěšně. Případně se hned na místě bránit podmínkami. I když nejsou na jízdence celé, tak na mobilu je hned vygooglíte.
Sobota, 14. října 2017 - 11:48:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2121
Registrován: 6-2007
Miropiro:
"
Chci jet s přítelkyní na Silvestra do Štětína. Oba dva máme In karty. Odjezd 26. prosince. Výchozí destinace pravděpodobně Praha, ale já jsem z Brna a přítelkyně z Havířova. Uvažujeme cestu skrz Polsko nebo přes Německo. A právě to Německo nás zajímá - jak optimalizovat cenu? Zpáteční cestu bych asi řešil přes Polsko nočním vlakem do Katowic."

VJE Praha-Tantow (506 km) je prvním ranním spojem od 372 Kč. Zbývající kousek Tantow-Szczecin (24 km) buď plné NRT jízdné (277 Kč, s Railplus 210 Kč), nebo si někde při přestupu v automatu koupit jízdenku VBB, která by na tento úsek měla být cca za 70 Kč. Takže celkem 442-649 Kč.

Nejlevnější flexibilní varianta by byla kombinace Skupinové jízdenky ČD, Labe-Elbe a Brandenburg-Berlin-Ticket (který platí až do Štětína). Po Německu samozřejmě pouze regionálními vlaky, takže cesta zabere celý den. Celkem ve dvou lidech za 350 Kč na osobu.
Sobota, 14. října 2017 - 12:49:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1314
Registrován: 5-2010
VJE Praha-Tantow (506 km) je prvním ranním spojem od 372 Kč.
No bohužel tento ranní vlak asi nevyužijeme, protože nejprve se budeme muset oba přesunout do Prahy, takže se spíš dostávám na cenu 1276 Kč za VJE pro dva.
Osobní blog na iDNES.cz (někdy i s reportážemi o cestách)
Osobní vizitka
Připravovaný web o severním okolí Brna

Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian
Sobota, 14. října 2017 - 13:01:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2122
Registrován: 6-2007
Existuje taky VJE Polsko (nedávno rozšířené na všechny polské NRT stanice).
Brno-Szczecin od 771 Kč. Havířov-Szczecin od 638 Kč.
Sobota, 14. října 2017 - 17:40:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1315
Registrován: 5-2010
nedávno rozšířené na všechny polské NRT stanice
Díky, to je dobrý tip :-) Ranní Comenius z Ostravy pro nás asi problém nebude :-)
Osobní blog na iDNES.cz (někdy i s reportážemi o cestách)
Osobní vizitka
Připravovaný web o severním okolí Brna

Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian
auvajs
Pondělí, 16. října 2017 - 00:46:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 9-2017
Máte někdo zkušenost s vratkama?

Koupil jsem si včera (neděle) za 200 eshopových bodů jízdenku Praha Čakovice-Tanvald-Liberec-Česká Lípa-Děčín-Praha-Holešovice, nicméně jsme dojeli do Mnichova Hradiště a tam nás vlakvedoucí vyhodil z vlaku, že prej srážka protijedoucího vlaku s autem. Asi po půlhodině čekání na NAD jsem si před nádražím vyfotil ginkgo biloba a vykašlal se na to, zrušil si jízdenku z důvodu "vlak nejel / ztráta přípoje z důvodu zpoždění vlaku" s popisem: "mimořádnost,nad,velké zpoždění,nemožnost stihnout celou trasu" a radši si šel sednout do zámecký zahrady. Cca za 2h jsem jel zpátky do Prahy, taky velký zpoždení, přeplněnej vlak, na jízdenku jsem kašlal a revizor mě nechal..

Paní za přepážkou mi vystavila takový milý potvrzení, ale bohužel až poté, co jsem si tu jízdenku zrušil, tak sem jim jí aspoň poslal mailem..



Je naděje, že mi těch 200bodů vrátí, abych mohl jet na další výlet? [lol]
Skromný soukromý projížděč. Začátek: 1.7.2017 mapa projetých tratí
Babilon
Pondělí, 16. října 2017 - 08:07:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3626
Registrován: 12-2007
Je naděje, že mi těch 200bodů vrátí, abych mohl jet na další výlet?
Naděje je vždycky, záleží na tom, jak se k tomu postaví reklamační úředník.[wink]
Smlouvu totiž uzavíráte na to, že budete dopraveni do cílové stanice, a tam jste se včas dostal.
auvajs
Pondělí, 16. října 2017 - 13:09:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 9-2017
Babilon:
"Je naděje, že mi těch 200bodů vrátí, abych mohl jet na další výlet?
Naděje je vždycky, záleží na tom, jak se k tomu postaví reklamační úředník.[wink]
Smlouvu totiž uzavíráte na to, že budete dopraveni do cílové stanice, a tam jste se včas dostal."

ale nedostal jsem se tam řádně[happy]
Skromný soukromý projížděč. Začátek: 1.7.2017 mapa projetých tratí
Úterý, 17. října 2017 - 21:49:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 10-2017
Prosím o radu. Uvažujeme s manželkou v první polovině prosince o cestě z Litoměřic do Maďarských lázní v Egeru. Eshop ČD mi nabízí pouze jízdenku, kterou nelze vrátit, což si netroufneme koupit kvůli případnému onemocnění našich dětí. Mohli byste mi poradit, jakou nejlevnější jízdenku/kombinaci jízdenek zvolit, aby v případě potřeby šly před odjezdem vrátit?
Chceme jet (bez dětí) asi čtvrtek večer přes noc lehátkem na Metropolu tam, v neděli večer přes noc zpátky. Inkarty nemáme, ale kdyby to s nimi vyšlo levněji,zakoupíme...
Středa, 18. října 2017 - 13:05:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 189
Registrován: 9-2015
>> Vabre

Jel bych trochu dobrodružně přes Košice:
2*160 Praha (bus), 2*958 lehátko Regiojet Košice, 2*50(odhad) Milhosť hranice, 2*150(odhad) Hidasnemeti-Mezökevesd, 2*50 Mezökevesd-Eger = pod 3000 za oba.

Vyžaduje to vyčkat, až Jančura začne prodávat prosinec.
Taky to vyžaduje buď ujít 4 km nebo 2*4 km přes čáru, nebo si najít školní autobus mezi Tornyosnemeti a Hidasnemeti.

Všechna spojení by měla být na menetrendek.hu.

Nebo můžete místo v Egeru pobýt v Mezökevesd. Ale nevím, které lázně jsou lepší (v Egeru jsme nebyli). Z Mezökevesd se dá ještě udělat 1 denní výlet do lázní Bogács. Nebo do Egeru. Nebo do Miskolc Tapolca (jeskyně, chladnější voda).

Příklad spojení v pracovní dny např. Čt/Pá tam, Po/Út zpět:

18:30 - 19:40 bus Litoměřice-Praha
21:44 - 06:14 Praha-Košice
06:55 - 07:40 bus Košice-Milhosť št.hr. (9:50-10:40 rezerva)
07:40 - 09:00 pěšky 4 km Tornyosnemeti-Hidasnemeti (11:27-11:33 rezerva bus)
09:47 - 12:11 Hidasnemeti-Mezokovesd (11:47-14:11 rezerva)
12:45 - 13:15 Mezokovesd-Eger (14:30-15:00 bus nebo 14:41-15:25 vlak rezerva)

12:45 - 13:18 Eger-Mezokovesd
13:44 - 15:31 Mezokovesd-Hidasnemeti
16:15 - 16:23 bus Hidasnemeti-Tornyosnemeti
16:35 - 17:15 bus Milhosť št.hr.-Košice (rezerva 18:55 ze vsi Milhosť, nebo pro milovníky nejistoty z hranice 20:38-21:13, ale raději prohlídka centra a večeře v Košicích)
21:22 - 05:58 Košice-Praha
07:00 - 08:10 bus Praha-Litoměřice

bez záruky,
celkem bezpečné proti všem mimořádnostem,
Košice vlak-bus i Milhosť-Tornyosnemeti jsou do 5 min pěšky,
v Košicích pozor, aby bus jel na hranici a ne do průmyslové zóny Milhosť (jezdí ze stejného nástupiště),
v Mezokovesd je vždy potřeba zjistit, jestli bus jede od nádraží nebo až z centra (1 km - 20 min), ale busy jezdí asi po 30 min,
lehátko Regiojetu lze vrátit (zadarmo) asi 30 min předem.
Nechic
Středa, 18. října 2017 - 17:11:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2112
Registrován: 4-2010
V 17.02 jsem chtěl koupit přes MůjVlak jízdenku na 17.06 a nedovolilo to nákup, přitom nákup na pozdější vlak už teď u ČD nejde. To se snaží ČD vyhnat cestující nebo je tam nějaká finta jak koupit "jen jízdenku" bez vazby na trasu a možnosti storna?
Babilon
Středa, 18. října 2017 - 17:16:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3628
Registrován: 12-2007
V 17.02 jsem chtěl koupit přes MůjVlak jízdenku na 17.06
Pět minut před odjezdem už to jízdenku koupit nedovolí.
Středa, 18. října 2017 - 19:42:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2126
Registrován: 6-2007
Vabre:
"Prosím o radu. Uvažujeme s manželkou v první polovině prosince o cestě z Litoměřic do Maďarských lázní v Egeru. Eshop ČD mi nabízí pouze jízdenku, kterou nelze vrátit, což si netroufneme koupit kvůli případnému onemocnění našich dětí. Mohli byste mi poradit, jakou nejlevnější jízdenku/kombinaci jízdenek zvolit, aby v případě potřeby šly před odjezdem vrátit?
Chceme jet (bez dětí) asi čtvrtek večer přes noc lehátkem na Metropolu tam, v neděli večer přes noc zpátky. Inkarty nemáme, ale kdyby to s nimi vyšlo levněji,zakoupíme..."

  170 Kč včasné jízdenky Litoměřice > Praha (lze vrátit zdarma)
  398 Kč včasné jízdenky Praha > Brno (lze vrátit zdarma)
  134 Kč včasné jízdenky Brno > Břeclav (lze vrátit zdarma)
  679 Kč skupinová víkendová jízdenka pro Břeclav > Litoměřice (lze vrátit zdarma)

2607 Kč CityStar Břeclav <> Eger (stačí koupit 3 dny předem, stornopoplatek 260 Kč při vrácení den předem)
1000 Kč rezervace lehátek do českých vozů na Metropolu (stornopoplatek 320 Kč při vrácení den předem)

4988 Kč celkem (s In-kartami ušetříte cca 200 Kč)

Vše lze koupit v eShopu.
Kromě City Staru, pro který musíte do mezinárodní pokladny (v Litoměřících není, nejbližší v Lovosicích).
Nesni
Středa, 18. října 2017 - 21:46:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1577
Registrován: 6-2014
679 Kč skupinová víkendová jízdenka pro Břeclav > Litoměřice
Pokud tazatel myslel "v neděli večer přes noc" jako noc z neděle na pondělí, potom je lepší zakoupit jízdenky uvedené v prvních třech řádcích, akorát pro opačný směr.
Středa, 18. října 2017 - 23:34:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 9-2015
Heleme, 5000. A já se skoro styděl nabízet řešení přes Košice za 3000, přišlo mi to jako moc peněz. No, my nezaváhali vloni, když Jančura lehátka do Košic zaváděl, a pořídili to ve dvou za 2000.
Fakt je, že 3000 oproti VJE není o tolik navíc (+400?). A časově to asi taky o tolik horší nebude než přes Budapešť. Poležení na lehátku možná i ve vhodnější době než v Metropolu.
Středa, 18. října 2017 - 23:38:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 191
Registrován: 9-2015
PS: a ještě jsem zapomněl napsat, že jako bonus uvidíte z vlaku na východní pustě mangalicu, úžasné maďarské prase.
Středa, 18. října 2017 - 23:45:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 192
Registrován: 9-2015
>> Oto
Díky moc za informace, např. o bezejmennosti/příplatku +50 v pokladně jsem nevěděl.
Rád čtu Vaše příspěvky, jsou vždycky přínosné. Víte, pomáháte, a dáváte do toho plno vlastního času. Dík.
Bohužel kamarád JNi je trochu JiNá kategorie. Napsal toho taky hodně, po mé provokaci ve 2.příspěvku jsem se možná též i něco dozvěděl, ale nevím jestli se mu dá věřit. Pojištění za pár korun je jistě fajn, ale kde se kupuje jsem se nedověděl. A hlavně existuje vůbec? Podobný přínos má asi tak všechno z těch příspěvků. Škoda.
Středa, 18. října 2017 - 23:48:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 193
Registrován: 9-2015
>> Oto / revenue management
a přesně toto by mě u Jančury a linky do Timisoary zajímalo. Jistě má nějaký (třeba jen experimentální) důvod, proč zde placené storno uplatňuje. Ale jaký?

(Příspěvek byl editován uživatelem Mirek_Zv..)