Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 19. 10. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 19. 10. 2017

dolů
   autor příspěvek
Pikehead
Sobota, 14. října 2017 - 19:39:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3375
Registrován: 3-2007
Kato?
Sobota, 14. října 2017 - 20:08:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2123
Registrován: 6-2007
Paul_red_adair:
"ad Rail2005:
No, já teda nevím, jak kdo z běžných cestujících je citlivý na čas a na cenu, ale Vašich "budoucích" 11 hodin do Benátek vlakem pro mne osobně nic extra zajímavé není..[nene].

Nejlevnější jízdenky mi nabízí aktuálně OBB na webu za 98,80 - 123,40 EUR (při ceně 1 EUR = 26,5 Kč je to 2 600 - 3 270 Kč) a navíc s jízdní dobou od 13,5-18 hodin. Letadlo mám ale dneska zpáteční už od 4 500,- Kč - navíc s čistou dobou letu 1,4 h (+ 2 hodiny dopředu na letišti) jsem na nějakých bratru 3,5 hodinách (přímý let s ČSA)."

Nechápu, jak můžete motat dohromady nějakou současnou cenu z vyhledávače (kdy se tariféři ÖBB nijak nad touto relaci nezamýšlejí) a budoucí jízdní dobu. Pokud bude jízdní doba použitelná pro cestu Praha-Venezia a pojedete tam nějaký přímý spoj, vznikne jistě nějaká nabídka i pro tuto relaci. Stejně jako existuje akční nabídka 39E na Hungarii Budapest-Berlin (11,5h), přestože podle mnohých diskutérů to nikdo přece vlakem jet nemůže.

Dnes jsou akční nabídky Praha-Wien (14E) a Wien-Venezia (29E) celkem za 43E. Takže nevidím žádný zvláštní důvod, proč by Sparchiene Praha-Venezia (po zkrácení jízdní doby) nemohla být od 39E.
Sobota, 14. října 2017 - 20:36:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1837
Registrován: 8-2010
ad Oto:
...Sparchiene Praha-Venezia (po zkrácení jízdní doby) nemohla být od 39E...
To určitě mohla, 11 hodin vlakem za cirka 1 000,- Kč. To je sen každého normální vlakového cestovatele...[biggrin][rofl]
Sobota, 14. října 2017 - 21:31:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2124
Registrován: 6-2007
A jak si tedy vysvělujete tu EC relaci Budapest-Berlin? To je přece to samé. Nikdo tu netvrdí, že ten vlak bude plný takových cestujících. Ale půlka vagonu (tj. 1 bus) jich tam být klidně může a pomohou ty vlaky naplnit.

Není to tak dávno, kdy jel Košičan z Prahy do Košic 9,5 hodiny. Vlastně i dnes tam máte jeden denní spoj, co to jede 8,5 hodiny. A že by tím nikdo "normální" nejel celou trasu?

Řadě lidí nevadí jet celý den vlakem. Že tím zaberou celý den, tolik nevadí, protože pokud je alternativou lowcost v "levný" čas (odlet třeba 13:00), tak ten celý den zabijete snadno taky. Vlak navíc zastavuje i v Pardubicích a Brně a v Benátkách přijede přímo na ostrov do města. A těm, pro které je alternativou autobus (dnes FlixBus s jízdní dobou kolem 12h a cenou kolem 900 Kč) to může přijít taky zajímavé.
Sobota, 14. října 2017 - 23:38:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1838
Registrován: 8-2010
A jak si tedy vysvělujete tu EC relaci Budapest-Berlin ?
Asi stejně jako např. relaci Hamburg - Mnichov, kde dneska jede třeba ICE 1509 bez přestupu 8,5 hodiny - prostě musí na celé relaci existovat mezi jednotlivými místy zastavení silná úseková poptávka (od manažerů po matky s dětmi).

A jinak co se týče těch 9 hodin ve vlaku, to je celkem zajímavé - já osobně pracovně jezdím do Německa párkrát za rok, a to do Berlína a zaměstnavatel mi dává na výběr jen 2 varianty - vlak nebo letadlo s tím, že podmínka volby je, že doprava tam (resp. i zpátky) nesmí přesáhnout jeden pracovní den a pak vztah cena/čas.

No a vlakem je to např. z Brna do Berlína za cirka sedm a půl hodiny za 2 200 - 2300 zpáteční, kdežto letecky lowcost EasyJetem zpáteční to vyjde na 3 300,- Kč z Vídně + cena Brno - Vídeň (RegioJet za 340,- Kč) = 3 640,- Kč celkem a je to "čistý let" hodina a půl + doprava do Vídně (2 hodiny) + cirka hoďka a půl před odletem být na letišti = 5 hodin. Takže letadlo je tady na té relaci pro mého zaměstnavatele tak nějak +/- podobně s tím, že já osobně jezdím vlakem...[wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Neděle, 15. října 2017 - 00:26:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14682
Registrován: 5-2002
Oto: a v Benátkách přijede přímo na ostrov do města
Jojo, bývalo to nádherné, když se vlak zvolna spouštěl z Tarvisia Centrale po jednokolejce vinoucí se údolím Felly, aby se z Carnie u soutoku s Tagliamentem rozběhl k Udine a pak to valil rovinatou krajinou přes Pordenone a Treviso do Mestre, kde se v trianglu seběhly dvě dvojkolejky na most na ostrov. Do nozder a plic zavanul ostrý mořský vzduch a u Deviazione Esterna vlak začal zpomalovat, aby se důstojně vsoukal do šturců Santa Lucie...

V průběhu let se ta poezie začala vytrácet: za Pontebbou vlak vjel do tunelu a se dvěma kratičkými přestávkami v něm setrval až do té Carnie. Pak zmizel v tunelech i horní úsek z Tarvisia, místo na Hlavák se tam začalo jezdit do Zelených Hájů - ale u toho jsem už nebyl, to už znám jen z vyprávění.

Podobné pocity zažívám i u nás, mezi Krasíkovem a Lupěným (a u Třebovic). Ušetřený čas se hodí, ne že ne, ale ta nádhera, když se vlak brodil jezerem nízké mlhy na louce pod Hněvkovem, ta už zůstává jen kdesi v paměti. O to víc si teď užívám průjezd údolím Tiché Orlice, jenom se přitom odněkud tiše ozývá to "jak dlouho ještě...?"
Neděle, 15. října 2017 - 01:26:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7871
Registrován: 5-2002
"jak dlouho ještě...?"

Dlouho, dlouho. Vydrží Ti to nejméně do řádného zastropovaného věku pro důchod [biggrin]
Neděle, 15. října 2017 - 08:54:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5880
Registrován: 8-2012
kdežto letecky lowcost EasyJetem zpáteční to vyjde na 3 300,- Kč z Vídně ... aneb proč pěkně po šotoušsku nevymyslet absurdní "příklad" nezpůsobilosti letecké dopravy [happy]. Brno-Berlín přes Vídeň, no jasně.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 15. října 2017 - 09:25:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1949
Registrován: 11-2005
Uvedu jiný příklad a zde už se pohybujeme na trochu jiné vzálenosti, než Brno - Berlin. Třeba nechápu, proč nějaká letecká společnost ještě nezavedla přímou linku CGN-TLS. Přitom jen pohyb cestujících, kteří odtud potřebují cestovat do letecko-průmyslového komplexu v Midi-Pyrénées je značný (desítky lidí denně).

Letecky je možnost jet nejprve vlakem z Kölnu 45 min + přesun k terminálu DUS, pak letět s přestupem přes CDG nebo AMS a v Toulouse (TLS) jet tramvají do centra. To všehovšudy zabere cca 7h45 a je to opruz. Je také možné letět přes Frankfurt přímou linkou FRA-TLS, ale toto spojení bývá výrazně dražší než z DUS přes CDG a také odletové (příletové) časy jsou dosti drastické s uvážením, že člověk cestuje z/do Kölnu. Čas přes FRA včetně cesty ICE na letiště a delšího času na odbavení (na rozdíl od DUS) je reálně někde okolo 6h00.

A pak tu máme alternativní železniční spojení THA+TGV přes Paris za 9h30, ovšem s tím, že člověk může nerušeně pracovat (přestup v Paříži je něco jako oběd uprostřed pracovní doby) a zejména na cestě zpět si člověk může vzít do vlaku téměř cokoliv v jakémkov množství.
Donner au train des idées d'avance...
Neděle, 15. října 2017 - 09:33:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5885
Registrován: 8-2012
Uvedu jiný příklad ... a jistě jen čirou náhodou to pro letadlo zase vyjde nevýhodně, což? [proud][crazy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Mladějov
Neděle, 15. října 2017 - 09:39:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11023
Registrován: 3-2007
Třeba nechápu, proč nějaká letecká společnost ještě nezavedla přímou linku CGN-TLS. Přitom jen pohyb cestujících, kteří odtud potřebují cestovat do letecko-průmyslového komplexu v Midi-Pyrénées je značný (desítky lidí denně).

Tak jim napište a doporučte to, třeba vám pošlou i nějakou tu letenku [wink]

Jste si jist, že tam nelétá nějaká podniková linka ? Která letí, kdy je potřeba (a neletí, když potřeba není) ?

Potřeba "pár desítek lidí denně" - teda já nejsem leteckej markeťák, ale na takovouhle "poptávku" a minimální vzdálenost postavit linku - to by byla asi markeťákova profesní sebevražda [biggrin][biggrin]
Neděle, 15. října 2017 - 09:52:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5887
Registrován: 8-2012
Nemusíme ostatně chodit tak daleko - s linkou Praha-Braunschweig (aka Mladá Boleslav-Wolfsburg) to ČSA taky "úspěšně" zkoušely.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 15. října 2017 - 10:10:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1950
Registrován: 11-2005
Když může existovat linka CGN-PRG, která kromě pátku a neděle (kdy bývá i přebookovaná) jinak létá s obsazením okolo 50%, proč by nemohla existovat i linka CGN-TLS, když ekonomické vazby jsou podobné?

A mimo jiné, když teď potřebuji jet na audit k nějaké firmě do oblasti Bordeaux nebo Atlantického pobřeží Francie (všeobecně), tak díky LGV SEA a LGV BPL je volba pro vlak jednoznačná. Toulouse má stále nevýhodu, že je to jaksi "za rohem", takže vlakem to trvá i tak poměrně dlouho a letecká doprava tam je z CGN mizerná.
Donner au train des idées d'avance...
Mladějov
Neděle, 15. října 2017 - 10:32:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11028
Registrován: 3-2007
Můžu vědět, proč potřebujete jet na audit (z Prahy?) k nějaké fě do oblasti Atlantiku a to násobně ?
Bez ironie, prostě mne to zajímá.

Jinak vězte, že až budete starší, tak vás ty desítky hodin v TGV a podobných expresech přestanou bavit a dáte za vděk letadlu, kde za dvě hodiny překonáte vzdálenost, co byste se kodrcali dvanáct. Zvlášť, když budete mít nějaké hlučnější a neumějící se chovat a hloupější spolucestující.
Neděle, 15. října 2017 - 10:55:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14690
Registrován: 5-2002
Rail: A mimo jiné, když teď potřebuji jet na audit k nějaké firmě do oblasti Bordeaux nebo Atlantického pobřeží Francie (všeobecně), tak díky LGV SEA a LGV BPL je volba pro vlak jednoznačná.
Nic ve zlém, ale nějak se mi nezdá pravděpodobné, že by v budoucnosti mělo docházet k hromadným nájezdům auditorů do západopobřežních oblastí.
Přijde mi to podobný argument, jako že by se měla postavit VRT z Třebové do Pobaltí, protože tam CZ LOKO má nějaké aktivity (přičemž pro servisáky by to, že "člověk může vzít do vlaku téměř cokoliv v jakémkoliv množství", bylo nepochybně zajímavé pro oba směry [wink]).
Neděle, 15. října 2017 - 11:45:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5891
Registrován: 8-2012
teď potřebuji jet na audit k nějaké firmě do oblasti Bordeaux nebo Atlantického pobřeží ... což je IMHO dost specifická potřeba (Frantíci a Němci spolu obecně moc nepečou) a až jet nebudete potřebovat, tak tu linku můžou klidně zrušit? [happy]

proč potřebujete jet na audit
To je taková moderní forma parazitování na úspěchu jiných [biggrin]

P.S. doteď jsem to tu bral za šotoušský folklór, jak je vždycky lepší jet vlakem a kdo letí, je hlupák - ale až se z pozice "jedu na služebku párkrát za rok" dostanete do fáze "tento týden jsem na třech místech", fakt to uvidíte úplně jinak. Prostě když někde ve veřejném sektoru chybí zaměstnanec místo jednoho dne tři, protože si dopřává šotomaturbace, tak se nic neděje, ale venkovní realita je trochu někde jinde.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 15. října 2017 - 14:39:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 8-2017
Hajnej:
Jestli projde maximální varianta tak možná osobákem přes Bezpráví, jinak je to schizofrenie protože si vláda vymyslela něco po tom co se SŽDC pustila pomalu do jiné varianty, naštěstí to bylo hodně rychle po sobě (asi půl roku) takže zdržení nic moc nebude.

Jinak nějaká VRT z Třebové by špatná nebyla, hádal bych že nějaké VRT Vlaky P-B-O budou existovat jenom chvilku než někomu dojde existence Olomouce, Hradce, Pardubic a že vůbec není zlý nápad ty dva směry oddělit, že Brno-Ostrava tak silné není. Pokud by se někdy měla táhnout VRT přes Třebovou, pak by bylo vhodné tam mít 3-4 koleje a hlavně myslet na to aby se tam dobře jezdilo i nákladním vlakům.
Neděle, 15. října 2017 - 19:46:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1951
Registrován: 11-2005
Už do tohoto fóra nějaký čas přispívám a myslel jsem, že to vyšlo již dávno z kontextu mých příspěvků. Již nějaký čas pracuji v Kölnu. Do Prahy jezdím jen tu a tam na víkend. Služebně jezdím tam, kde je nejvíce etablovaný letecký průmysl, takže správně, je to také do Francie, ČR (Morava), Švýcarska, Itálie a pochopitelně po Německu.

Já se na věci dívám prakticky, jako člověk, který celý evropský systém veřejné dopravy využívá několikrát týdně, který má od začátku roku nacestováno po Evropě letecky 45328 km a po železnici 38001 km k dnešnímu dni (z toho všeho služebně 58%), ne jako šotouš, který jede někam na výlet, případně idiot z MD nebo SŽDC, který nemá páru o tam, jak to chodí jinde (těm slušným se tímto omlouvám). Při plánování SC vždy hledám praktická řešení a kdo cestuje tak jako já, už také musí přemýšlet, aby nevytvářel zbytečně mnoho přesčasů, které jsou většinou neproduktivní, narozdíl od těch strávených v kanceláři s přístupem ke všem datům a technice (typicky cesta do nějaké prdele v neděli, aby v pondělí ráno mohl začít jednat nebo cesta po práci někam, kam to trvá déle než 3 hodiny, to už také naštve).

Dívám se na věci globálně a vidím, kde jsou problémy. Mimo jiné nepíšu to, co běžně říkají média, ale u mně jsou to zkušenosti z první ruky.
Donner au train des idées d'avance...
Neděle, 15. října 2017 - 20:09:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7375
Registrován: 4-2003
Třeba nechápu, proč nějaká letecká společnost ještě nezavedla přímou linku CGN-TLS.

Protože Vás ještě nevybrali za generálního ředitele.[coze]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 16. října 2017 - 10:02:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 8-2017
Nemusíme ostatně chodit tak daleko - s linkou Praha-Braunschweig (aka Mladá Boleslav-Wolfsburg) to ČSA taky "úspěšně" zkoušely.

Létá dodnes, byť jako "smluvní přeprava" pro VW. Takto to ale bylo postaveno od samého začátku. Nejdříve linku vysoutěžily Air Ostrava (snad 1994), později to získaly ČSA. A rentabilní to asi bude, neboť to přežilo i velké redukce před pár lety, kdy ČSA přestaly létat do Berlína, Dortmundu, Stuttgartu a Mnichova, ten Braunschweig ale zůstal.

Třeba nechápu, proč nějaká letecká společnost ještě nezavedla přímou linku CGN-TLS. Přitom jen pohyb cestujících, kteří odtud potřebují cestovat do letecko-průmyslového komplexu v Midi-Pyrénées je značný (desítky lidí denně).

Třeba proto, že několik desítek cestujících denně samo o sobě vůbec nezakládá žádnou záruku rentability. Je třeba se ptát jací cestující to budou a teprve podle toho volit. Těch pár desítek služebních cestujících už dnes rozhodně neuspokojíte jedním letem denně. Z Koelnu je to na letiště FRA vlakem necelá hodina, takže defacto příměsto. Lufthansa to letí z FRA 3x denně a služební cestující moc cenu neřeší. A možnost volby ze tří spojů denně Vám pravděpodobně zkrátí služebku o jeden den, což je zase mínus 100 EUR za hotel. Socky poletí s MOLem a těm ten jeden let denně stačí. Takže tak. Zase to není to o ničem jiném, než o penězích...
Úterý, 17. října 2017 - 11:46:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5919
Registrován: 8-2012
Takto to ale bylo postaveno od samého začátku
Já bych řekl, že jeden čas byly letenky nabízeny i v běžném rezervačním systému. Ale zatím jsem se nikde nedogooglil k potvrzení této domněnky.
P.S. ještě před Air Ostrava existovala (plzeňská) Škoda Air, která to měla lítat s L-410 (a z Bratislavy totéž Slovair).
Každopádně charterové lety (což je ten pro VW do Braunschweigu fakticky taky) zná letecká doprava jako rutinní záležitost (a jejich rentabilita je jednoduchá - zákazník platí celé letadlo a když nezaplatí, tak se neletí).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 17. října 2017 - 13:23:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 8-2017
Já bych řekl, že jeden čas byly letenky nabízeny i v běžném rezervačním systému

Díval jsem se, ale také jsem nic nenašel, a to ani zkusmo v několika letových řádech ČSA cca do roku 2003. Nevylučuji to, ale nepokládám to za moc pravděpodobné. Tento kombinovaný model totiž není příliš obvyklý, protože do určité míry omezuje možnosti zadavatele zakázky - a ten bývá obvykle tak silný, že nějakou minimální úsporu z veřejně prodaných letenek neřeší. Ostatně tyto lety se běžně soutěží, takže i z toho titulu má příznivou cenu už vlastně od začátku. Tenhle byznys provozuje v Evropě třeba Sun-Air, kdy cca polovina jeho Dornierů 328 létá veřejnou dopravu a druhá polovina do jisté míry pravidelné smluvní lety pro firmy a tam se také letenky neprodávají.

Ta Škoda Air to snad létala cca 1 rok a pak to ztratila, protože nedokázala nabídnout nic jiného, než L-410, tzn. letadlo s nepřetlakovým trupem. A samozřejmě pasažérský komfort Turboletu obecně je poněkud jinde, než komfort játra.
Úterý, 17. října 2017 - 13:41:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2125
Registrován: 6-2007
Ještě k diskuzi o hypotetické Sparschiene Praha>Venezia.

Všimnul jsem si, že ono už to v prodeji je.
ÖBB prodává na nově vzniklé spojení přes Vídeň (06:51 - 20:05, 13h14m) jízdenky od 48 EUR.
Podobně DB prodává jízdenky přes Mnichov (05:50 - 18:10, 12h20m) od 49,9 EUR.

Doposud nebylo přiliš obvyklé, že by se dala v některém eShopu "národního" železničního dopravce koupit jízdenka, která nemá začátek ani konec v daném státě.

(Příspěvek byl editován uživatelem oto.)
Pikehead
Úterý, 17. října 2017 - 13:43:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3384
Registrován: 3-2007
Na Planes.cz byl o Škoda Air hezký shrnující článek.
Úterý, 17. října 2017 - 22:45:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14707
Registrován: 5-2002
ivy: komfort játra
Játro = ATR...?
Středa, 18. října 2017 - 08:25:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 8-2017
Játro = ATR...?

Ano.
Čtvrtek, 19. října 2017 - 00:03:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 408
Registrován: 1-2014
http://zdopravy.cz/ostrov-pomale-zeleznice-vlaky-z-berlina-do-vid ne-zrychli-objetim-ceska-3056/

...Poprvé v historii bude pro cestující mezi Berlínem a Vídní rychlejší cestovat vlakem mezi oběma městy přes Německo a Rakousko delší cestou, než přímější spojnicí přes Prahu. A to i přesto, že cesta přes Norimberk je o zhruba dvě stě kilometrů delší...

Kde udělali soudruzi z Čech chybu...?
Pikehead
Čtvrtek, 19. října 2017 - 08:18:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3388
Registrován: 3-2007
Portášu, odpovím Ti - tady udělals chybu ty, zbaštil jsi Sůrův pseudoproblém i s navijákem.

Především vlakem z Berlína do Vídně nikdo nejezdí (lítá jich denně okolo 4000 - hrubý odhad z počtu a kapacity přímých letadel) a všem kromě Sůry a pár šotoušů je úplně jedno, jestli je jízdní doba týden, 20 hodin, 9 hodin nebo 8:15. Zajímavé by to začalo být, kdyby se hodnota dostala na nízké jednotky hodin, což vzhledem k nutnosti trefit Prahu a Brno + stavění v několika městech po cestě, by byla i výzva pro TGV.

Počítej: z Berlína do Drážďan VRT nevede a nepovede, máš (2018, po rekonstrukci) 90 minut prodrbaných už jen na cestě mezi Berlínem a Drážďany, dalších 25 minut pojedeš tunelem do Ústí. Z Ústí do Vídně to za další hodinu z Ústí nedáš (a za dvě byl bys hodně rád) a s vyššími časy už moc nejsi konkurenceschopný letadlu, navíc bys musel mezi Vranovicemi a Vídní stavět nějakých 120 km (x 10^9 Kč/km) VRT pro 3-4000 pacošů denně...

Ze Sůrova zápalu pro velmi abstraktní problémy VRT, pro které sbírá argumenty už i u popelnic, začínám mít dojem, že je buď opravdu blbej, nebo jeho projekt má hlavní účel být PR agenturou VRT lobby.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Čtvrtek, 19. října 2017 - 08:47:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3355
Registrován: 5-2004
Ze Sůrova zápalu pro velmi abstraktní problémy VRT, pro které sbírá argumenty už i u popelnic, začínám mít dojem, že je buď opravdu blbej, nebo jeho projekt má hlavní účel být PR agenturou VRT lobby.

To je blbost. Je na tom vidět leda to, že je to šotouš. Záběr mají široký a VRT tam nijak neprotežují.
Vláďa42
Čtvrtek, 19. října 2017 - 08:58:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2061
Registrován: 9-2009
Pánové, bavit se s Pikeheadem je zbytečný. Ten člověk si buď dělá legraci, nebo je úplně hloupej. Možná obojí.

Jinak ano, je to průšvih a dělá to z nás rozvojovou zemi. Že tady šotouši slintají nad orezlou 810 je irelevantní.
Tady nám ujel vlak. Bohužel.
Čtvrtek, 19. října 2017 - 09:02:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5932
Registrován: 8-2012
Kde udělali soudruzi z Čech chybu...?
Nikde. Cestující z Berlína do Vídně mají k dispozici rychlejší trasu, i když je delší - to je normální princip fungování třeba dálnic (vede delší cestou, ale v rozhodujícím směru a je na každém, jestli se mu vyplatí jet po dálnici Liberec-Praha-Brno nebo kratší cestou Liberec-Hradec-Svitavy-Brno). Tam se prostě proud Berlín-Vídeň slučuje s dalšími výraznými toky (Berlín-Mnichov, Salzburg-Linz-Vídeň), zatímco česká VRTka je prostě neprůchodná ekonomicky (žádné takové proudy tu nemáme, Berlín-Dresden je taky slabota a o ČR-Vídeň škoda mluvit).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pikehead
Čtvrtek, 19. října 2017 - 10:00:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3392
Registrován: 3-2007
Je strašné, že jediná Sůrova otázka vyrobí ze třech středoevropských zemí rozvojové země. A co když se Sůra bude nudit i příští víkend a napadne ho relace Mnichov-Vratislav. Jak tam dopravíme těch 100 lidí denně, přátelé? Asi budou muset taky velbloudem namísto TGV. Zkrátka ano, jsme rozvojová země.

Zatímco loserský úředník ministerstva dopravy Vladimír42 řeší v pracovní době pičoviny typu Berlín-Vídeň, já jezdím z polorozpadlých a holuby posraných Vršovic vozy B s lavicema pro 8 ks dělníků, rolníků nebo pracující inteligence do stanice Olbramovice, odkud existuje ke každému vlaku linky R17 pohodlný přípoj pěškobusem s garantovaným přestupem a cestovným dokonce zahrnutým v ceně jízdenky ČD.

Nějak mi přijde, že typově je předchozí odstavec pravděpodobně o několik řádů relevantnější než kde vzít půl bilionu korun na "vyřešení" již vyřešeného problému cestujících mezi Berlínem a Vídní.
Čtvrtek, 19. října 2017 - 10:07:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7398
Registrován: 4-2003
Je strašné, že jediná Sůrova otázka vyrobí ze třech středoevropských zemí rozvojové země.

To je přesně ten dokonalý symptom VRT kretenismu ve stylu "postavíme doly a hutě a vyrobíme nejvíc oceli na hlavu na světě.... a budeme se mít líp".
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 19. října 2017 - 10:15:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2062
Registrován: 12-2007
Podle mého názoru trať Drážďany - Praha nebude typickou vysokorychlostní železnicí určenou pouze pro osobní dopravu s rychlostí okolo 300 km/hodinu, ale spíše smíšenou rychlejší koridorovou tratí s rychlostí vlaků cca 200 km/hodinu. Po této trati mohou jet s hodinovým intervalem rychlíky z Prahy do Drážďan, Teplic a do Děčína, horko těžko se přidá další rychlík. To znamená, že kvůli tomu, aby provoz na trati byl ekonomičtější, budou muset na ni jezdit nákladní vlaky, pravděpodobně kontejnerové z přístavu v Rotterdamu. VRTka s rychlostí vlaků okolo 300 pouze pro osobní dopravu se uživí pouze v relaci Praha - Brno.
Bkp
Čtvrtek, 19. října 2017 - 10:15:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7879
Registrován: 8-2003
Mám pocit, že chybu neuděl první Sůra, ale táhne se tu už mnoho desítek let - to neustálé zbožňování mezinárodní dopravy, zejména tranzitu. To je posvátná modla, ke které mnozí šotouši i modrogumové (a mnozí profesně zainteresovaní) vzhlížejí už dlouhá léta a ovlivňují tím rozvoj české železnice.
Přitom i na těch dálnicích coby součástech mezinárodních tahů, vedoucích někde z Tronheimu do Atén, zásadní roli hraje vnitrostátní, mnohdy spíše regionální, doprava.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Vláďa42
Čtvrtek, 19. října 2017 - 10:19:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2062
Registrován: 9-2009
Bkp: přesně tak. Ale to už jsem tu psal snad 20x. Netřeba se tedy opakovat. Ale to tihle nikdy nepochopí, na to prostě nemaj.
Čtvrtek, 19. října 2017 - 10:29:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7399
Registrován: 4-2003
že chybu neuděl první Sůra, ale táhne se tu už mnoho desítek let

Omílaná pitomost zůstává pitomostí a pitomej je i ten, kdo to dál omílá.

Samozřejmě za tím může bejt i záměr zvyšující návštěvnost jeho webu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 19. října 2017 - 10:33:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2063
Registrován: 12-2007
Nevím, do jaké míry se sleduje osobní tranzitní doprava, ale domnívám se, že v oblasti železnice je asi největší v relaci Polsko - Rakousko. Transitní doprava Berlín - Vídeň možná, že nějaká je i v současnosti, a je možné, že VRTkami se mírně zvýší, ale rozhodně nebude znamenat významný podíl v osobní železniční dopravě ČR. Ale jinak mezinárodní osobní doprava jak v relaci Praha - Berlín, tak i relaci Praha - Vídeň má svůj velký podíl v mezinárodních expresech.
Vláďa42
Čtvrtek, 19. října 2017 - 10:35:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2064
Registrován: 9-2009
Mě spíš fascinuje, kde tahleta parta prudičů bere tolik volného času sedět od rána do noci na Káčku. Asi nemají co na práci a smyslem jejich života je tu dokola plivat žluč.
Čtvrtek, 19. října 2017 - 10:44:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 8-2017
Wagon:
Taky si říkám proč se první nezačne s tratí Břeclav-Ostrava na 200 a případně o třech kolejích, je to široko daleko nejlepší spojení severu a jihu jaké je. Kolem váhu myslím pro kopce nikdo moc jezdit nebude. To by chtělo možná spíš drát ze Slovenska do Veselí a tam spojku na koridor u Moravského Písku a tu 3. kolej třeba až do tama.
Pikehead
Čtvrtek, 19. října 2017 - 10:52:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3394
Registrován: 3-2007
Vláďa42:
"Ale to tihle nikdy nepochopí, na to prostě nemaj."

A tím myslíš autora článku, který kritizuje dlouhou cestovní dobu z Berlína do Vídně, nebo neustále zde se objevující argumenty o mezinárodních tocích?

Ono se to asi rozmáchlým vizionářům může zdát jako trivialita, ale ani ten kousek (120 km) mezi Vranovicemi a Vídní se nepostaví sám, ani těch 100 giga na něj jen tak odnikud nenaprší.

Vláďa42:
"smyslem jejich života je tu dokola plivat žluč."

Řekl strejc, kterýmu pro plivání žluči málem zrušili konto. Nicméně buď v klidu, některé schůzky jsou tak nudné, že i diskuse s tebou je na nich zajímavější alternativou... [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Čtvrtek, 19. října 2017 - 11:05:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1857
Registrován: 9-2005
S upgradem ferdinandky naprosto souhlasím. Bylo by to přínosnější, než se hádat nad variantami vedení tratě 300.
A to by taky mohlo dotlačit Rakušáka, aby s Nordbahn konečně začal něco dělat. Nabízí se analogie s výstavbou A5 Nordautobahn, kterou taky původně naši jižní bratři moc nechtěli a nakonec si ji obce na trase doslova vymodlily.
Vláďa42
Čtvrtek, 19. října 2017 - 11:29:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2065
Registrován: 9-2009
Gold: jen doplním, že 8.12. bude otevřen 25km úsek Nord Autobahn. Ta bude končit u Poysbrunnu...
Čtvrtek, 19. října 2017 - 11:36:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 155
Registrován: 2-2016
Pikehead - Ty prostě zapomínáš, že tu jsou nemálé proudy v relaci Praha - Berlín (Drážďany) a Praha - Vídeň (Brno). Pardon že to píšu, ale opravdu už si začínám myslet, že tu opravdu jenom prudíš.
Vláďa42
Čtvrtek, 19. října 2017 - 11:42:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2066
Registrován: 9-2009
Hlavně ta Praha-Morava. Ta Vídeň je takový milý bonus. Asi jako pro obyvatele Stříbra dálnice Praha-Norimberk.
Mladějov
Čtvrtek, 19. října 2017 - 12:07:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11044
Registrován: 3-2007
Bkp: Mám pocit, že chybu neuděl první Sůra, ale táhne se tu už mnoho desítek let - to neustálé zbožňování mezinárodní dopravy, zejména tranzitu. To je posvátná modla, ke které mnozí šotouši i modrogumové (a mnozí profesně zainteresovaní) vzhlížejí už dlouhá léta a ovlivňují tím rozvoj české železnice.


No, tohle podle mého názorů pochází od bolševika, resp. z těch strejců vyšlých ze škol v 60-70 letech, kdy prostě (mezinárodní) cestující byl zdroj (stále nedostatkových) valut a mezinárodní nákladní doprava (v režii jediného, státního, monopolního dopravce) taky.
Bolševik by prodal za valuty i vlastní babičku - a i proto byly ty často i naivní představy přijímány a adorovány a podporovány.

Nakonec tyhle snahy "dojit" přeshraničního cestujícího přetrvaly hluboko do devadesátých let a leckde (Balkán) přetrvaly dodnes.
Čtvrtek, 19. října 2017 - 12:25:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 7-2017
Nic proti zdejší diskuzi, od toho to tady je. Jenom zrovna nechápu nadšení některých vizionářů (a vůbec nic proti nim, naopak) ohledně VRT, která určitě má smysl. Jenže v současné době je problém na x tratích, 171, 200 a spousta dalších, kde je situace víc než katastrofální,nejen kvůli rekosntrukcím ale spíš kvůli koncepci do budoucna, mimo hlavní tahy se jezdí jak za krále klacka, mnohdy není čím vozit (Bobiny v poslední době), když odejde jeden stroj na vlaku, není kde vzít další, aby to nepostihlo zase následný spoj. A ted to všechno přeskočíme a hurá na VRT. Jenže to předešlé se tím nevyřeší, spíš ještě zhorší. Stěstí je v tom, že existuje spousta dalších možností dopravy, IAD,bus, letadla a jejich optimální kombinace podle potřeby odkud kam. Mám někdy pocit, že managment železnice je poskládán ze šotoušů(proti nim nic nemám, pokud je to jejich koníček) kteří si právě ten svůj zájem převedli do profesní obživy ale nic víc. Zvláštní že tenhle dojem mám pouze u železniční dopravy, nikde jinde. Když jsem v 69 skončil dopravní prumku, vydržel sem to u profese 3 roky a pryč. Tolik blbosti a srabu sem pak už na jednom místě nikdy nepotkal. Kolik uběhlo let a mám pocit, že je to stále začarovaný kruh. Občasné výkřiky, VRT,NS2, a podobné laskominy, které se občas vytáhnou ze zaprášených šuplíků, jako třeba ted před volbami jsou úsměvné i smutné zároveň. Pokud by měl někdo dojem o moji zapšklosti, ani omylem. Jsem v dnešní době spokojený, protože mám vždy možnost volby, v čemkoliv.
Mladějov
Čtvrtek, 19. října 2017 - 12:44:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11047
Registrován: 3-2007
Mám někdy pocit, že managment železnice je poskládán ze šotoušů(proti nim nic nemám, pokud je to jejich koníček) kteří si právě ten svůj zájem převedli do profesní obživy ale nic víc. Zvláštní že tenhle dojem mám pouze u železniční dopravy, nikde jinde. Když jsem v 69 skončil dopravní prumku, vydržel sem to u profese 3 roky a pryč. Tolik blbosti a srabu sem pak už na jednom místě nikdy nepotkal

Hm, a co pošta ? armáda ? Zdravotnictví ? Vnitro ?

Blbosti a srabu najdete všude v podnicích plno..hlavně v těch velkých. Bez ohledu na to, jestli patřej já nevím Babišovi nebo státu.

Já s vámi úplně souhlasím, ale pochopte, že prostě jsou lidi, co jsou trošku omezení - a viděj jen ten svůj sen a nic jiného a nějaké souvislosti, natož peníze (cizí, ne svoje) je nezajímaj.
Věrozvěsti lepších zítřků - z cizího.
Vláďa42
Čtvrtek, 19. října 2017 - 13:31:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2067
Registrován: 9-2009
http://zdopravy.cz/fondem-dopravy-protekl-prvni-bilion-rozpoctu-c hybi-stabilita-3140/

Bilion. Za 18 let. Vy "vizionáři".
Čtvrtek, 19. října 2017 - 13:38:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 7-2017
Smutné je že spíš částečně opravdu protekl. Nic víc.
Vláďa42
Čtvrtek, 19. října 2017 - 13:50:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2069
Registrován: 9-2009
Ano, problém je úplně jinde než v penězích.
Čtvrtek, 19. října 2017 - 14:07:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5940
Registrován: 8-2012
"Rozpočtu chybí stabilita" je přesně to, co pro stavbu VRTek potřebujete [lol]
(Studijní materiál: dálniční most na Želivce, objekty exteritoriální dálnice etc.)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pikehead
Čtvrtek, 19. října 2017 - 14:15:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3398
Registrován: 3-2007
Tak problém je nebo není v penězích?

Nebo je abych to pojmul správně VRT-dialekticky, že doposud byl problém JINDE, zatímco teď začne být i v penězích?
Turista
Čtvrtek, 19. října 2017 - 14:57:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1236
Registrován: 12-2003
Mám dojem, že zde mnozí nechápou, co to je ilustrační příklad.

Novinář klidně může napsat, kolik si za průměrnou mzdu můžete koupit kostek másla, aniž by někdo kdy reálně dělal takový nákup - ilustruje to totiž cenu másla ve vztahu ke kupní síle.

A stejně lze ilustrovat stav české železniční sítě na příkladu, jak se lze z Berlína do Vídně dostat delší cestou rychleji, když ČR objedete.

České VRT budou samozřejmě primárně pro české vnitrostátní relace (tedy zde severní Čechy-Ústí-Praha-Brno-Morava). Cestujících je dost, už jsme to tu tolikrát počítali. Bohatí jsme taky dost, však jsme dnes bohatší než byla Francie, když někdy v roce 1980 s VRT začinala (měli GDP na hlavu cca 12000 dnešních dolarů, my nyní máme 18000).

Mezinárodní spojení je bonus, ostatně stejně jako u většiny evropských VRT. Např. zcela konkurenceschopné VRT spojení Stuttgart-Paris vzniklo jako vedlejší efekt LGV EST a dvou německých tratí. Nikoliv tak, že to někdo stavěl s cílem spojit Stuttgart a Paříž. Přeshraniční úsek Appenweier–Strasbourg je trať snad i trochu horší než naše koridory.

(Příspěvek byl editován uživatelem turista.)
Mladějov
Čtvrtek, 19. října 2017 - 15:05:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11055
Registrován: 3-2007
Cestujících je dost, už jsme to tu tolikrát počítali. Bohatí jsme taky dost, však jsme dnes bohatší než byla Francie, když někdy v roce 1980 s VRT začinala (měli GDP na hlavu cca 12000 dnešních dolarů, my nyní máme 18000).

Ježíšmarjá [crazy]
Turista
Čtvrtek, 19. října 2017 - 15:12:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1237
Registrován: 12-2003
Prosím o věcnou odpověď, smajlíky si nechte pro děti. Pokud byste chtěl řešit nějaká čísla týkající se dnešních a potencionálních cestujících, tak prosím vyjděte z příspěvků, které tu proběhly někdy před dvěma měsíci, ať se netočíme v kruhu. Tehdy jsem tu ukázal, že i poměrně konzervativní odhad počtu cestujících, který tu nikdo věrohodně nezpochybnil, stačí.
Vláďa42
Čtvrtek, 19. října 2017 - 15:19:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2070
Registrován: 9-2009
S argumenty na tyhle?
Čtvrtek, 19. října 2017 - 16:02:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5942
Registrován: 8-2012
Cestujících je dost, už jsme to tu tolikrát počítali
To myslíte tu vtipnou etudu "jízdenka za tři stovky"? [crazy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pikehead
Čtvrtek, 19. října 2017 - 16:04:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3400
Registrován: 3-2007
Turista:
"Mám dojem, že zde mnozí nechápou, co to je ilustrační příklad."
Ne, nechápu, že článek o jízdní době mezi dvěma zahraničními městy (přičemž délka trasy na území ČR je polovina) je ilustrační příklad špatných poměrů v ČR.

Turista:
"Cestujících je dost, už jsme to tu tolikrát počítali."
No právě že jsme se moc nedopočítali ani do toho Brna. A tady se k tomu jen tak přidává ještě 100 km do Vídně a další stovka mezi Prahou a Ústím.

Turista:
"však jsme dnes bohatší než byla Francie, když někdy v roce 1980 s VRT začinala (měli GDP na hlavu cca 12000 dnešních dolarů, my nyní máme 18000)."
Prdlačku, soudruzi ve FEDu taky ten dolar tisknou jako diví. Dnes jsme na půlce hodnoty z roku 1980...


(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Čtvrtek, 19. října 2017 - 16:12:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7401
Registrován: 4-2003
soudruzi ve FEDu taky ten dolar tisknou jako diví.

Ten graf je o hodnotě USD sníženém o inflaci, což je úplně něco jiného než nominální peníze v oběhu.[wink]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."