Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 09. 10. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 09. 10. 2017

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 07. října 2017 - 12:18:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5822
Registrován: 8-2012
Vysvětlovat Pikehedovi pojem "indukce" je házení hrachu na zeď
Tak pojem "indukce" je v šototeorii to, že když se někde z Lhoty pri Piči do Nové Vsi pod Chujem postaví dvoukolejná elektrizovaná (! důležité !) vysokorychlostní trať a na ní se budou prohánět vlaky co čtvrthodinu, tak to najednou začne být úžasně využité až tak, že se interval bude muset zkrátit na deset minut. Čili celý ten aparát je v šototeorii "osvobozen" o problematiku existence potenciálních zákazníků vůbec, jejich přepravních potřeb a motivací (mezi Drážďany a Prahou to žádná extra síla nebude a Rail-ova relace PRG-ERF je vůbec úlet, i když v zdejší šototeorii to ještě není nejbrutálnější argument [happy] ), nákladů obětované příležitosti (sustrát nebude jezdit z X do Y do práce, aby tam dostal o Z peněz víc, když projezdí 0,8*Z a ještě ho to bude stát spoustu času).
Stejně tak je otázka výběru druhu dopravy redukována v šototeorii "indukce" jen na kritérium jízdní doby mezi hlavními nádražími v X a Y (to je ona obvyklá argumentace "centrem Prahy", nacházejícím se v šotosvětě ve Vrchlického sadech). No a šotopředstavy o tom, jak funguje svět cestování kvůli byznysu (v době internetové, ne v amerických filmech ze sedmdesátých let), už vůbec nemá smysl komentovat...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pružinskij
Sobota, 07. října 2017 - 15:18:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1892
Registrován: 4-2015
Ale to není vůbec hezké, kazit šotoušům představy o davech mezi Erfurtem a Prahou....[lol][lol][lol]
West code was broken.

Sobota, 07. října 2017 - 16:23:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8516
Registrován: 9-2002
K.S. A co to že v tom tunelu bude na 99% střídavý drát? Jak se popasujete s tím?

No zrovna T.H. ve "svym" podniku uz to ma davno vyreseno.

Rail2005:
"Mezi Prahou a Lovosicemi už je to něco jiného. Tam bude přepravní proud osobní dopravy poněkud silnější a tam se může uživit čistokrevná VRT s V300+. "

To je teda terno, VRT o delce cca 60 km... V cz to neni nikde z A do B dost daleko, aby se nejaka VRT s rychlosti nad 250 km/h ENERGETICKY vyplatila. A stejne tak se cestou musi zastavovat v C, D, E... A mezi nima neni snad nikde ani jednou vic, nez 50 km.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Vláďa42
Sobota, 07. října 2017 - 17:24:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2032
Registrován: 9-2009
No, takové bych od zkoušky vyhodil a bylo by. Neumíš, odejdeš. To jen tady mám pocit, že čím větší trdlo, tím líp. A pořád melou dokola stejné blbosti. Co naděláme.
Sobota, 07. října 2017 - 18:00:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7862
Registrován: 5-2002
ad Pružinskij: Načež nám PŠ upřesnil, že "zdaleka ne všechny" náklady pojedou tunelem, jim se přeci jen ten Děčín docela dost hodí.
To tedy netuším, jak to chcete nějak kvantifikovat.


Takto zcela jistě PŠ nemluvil.
Pružinskij
Sobota, 07. října 2017 - 19:16:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1893
Registrován: 4-2015
Jsem čekal, že se ozveš :-). Nechce se mi hledat, ale diskuze v tomto smyslu zde fakt proběhla (tuším že i včetně sjezdu na Chabařovice, umístění nového nádraží v Ústí atd.).
West code was broken.

Sobota, 07. října 2017 - 20:57:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7863
Registrován: 5-2002
Nechce se mi hledat, ale diskuze v tomto smyslu zde fakt proběhla (tuším že i včetně sjezdu na Chabařovice, umístění nového nádraží v Ústí atd.).

Toto samozřejmě ano.

Ale nezaznělo nic o tom, že po dostavění tunelu by MTR jezdil přes Děčín.
Sobota, 07. října 2017 - 21:14:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5087
Registrován: 9-2011
snad nikde ani jednou vic, nez 50 km.
No, zas to neni tak strašný.
Pha - Pce je 104, Pha - UNL podobně, Pha - Plz zase, Pce - Olo asi 150, Olo - Ost 100...
Sobota, 07. října 2017 - 21:47:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7352
Registrován: 4-2003
Ano, ve studii je s tím počítáno

Tzv. "bylo to v tý brožuře".

Sorry, ale já nějakýmu míjení vlaků na 350 km/h s vlaky na 160 km/h prostě nevěřím.


Čili celý ten aparát je v šototeorii "osvobozen" o problematiku existence potenciálních zákazníků vůbec, jejich přepravních potřeb a motivací (mezi Drážďany a Prahou to žádná extra síla nebude a Rail-ova relace PRG-ERF je vůbec úlet, i když v zdejší šototeorii to ještě není nejbrutálnější argument [happy] ), nákladů obětované příležitosti (sustrát nebude jezdit z X do Y do práce, aby tam dostal o Z peněz víc, když projezdí 0,8*Z a ještě ho to bude stát spoustu času).
Stejně tak je otázka výběru druhu dopravy redukována v šototeorii "indukce" jen na kritérium jízdní doby mezi hlavními nádražími v X a Y (to je ona obvyklá argumentace "centrem Prahy", nacházejícím se v šotosvětě ve Vrchlického sadech). No a šotopředstavy o tom, jak funguje svět cestování kvůli byznysu


Teorii dopravní indukce vnímám jako pavědu, resp. zapřahání vozu před koně. Tady spoustě lidí uniká, že doprava existuje, aby uspokojovala potřeby lidí, nikoliv obráceně.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Sobota, 07. října 2017 - 22:06:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7354
Registrován: 4-2003
je stanoven takt 60 minut - stejně jako pro linku IC2 Praha - Ústí nad Labem - Teplice - Litvínov. Z toho vychází hranový čas mezi uzly 30 minut a tomu - dle studie - nejlépe vyhovuje právě varianta V = 350 km/h s tím, že akceptovatelná je ještě varianta V = 300 km/h.

Odcházím z do místní nemacnice si nechat zašít prdlou bránici.[angry] Myslím že tohle bezpoečně dohnalo legendární Záhubův džouk o severním VRT obchvatu Přerova.[biggrin]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Sobota, 07. října 2017 - 22:18:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14611
Registrován: 5-2002
V42: Vysvětlovat Pikehedovi pojem "indukce" je házení hrachu na zeď.
Drtivá část "naindukovaných" pax je dána změněným modal splitem v důsledku větší atraktivity nové dopravní cesty. Počty lidí, které před vybudováním seděly doma na [zadnice] a po vybudování začaly radostně dojíždět ať už [masinka] či [auto], jsou vcelku marginální a pokud někdy někde vyplavala nějaká zásadnější čísla, tak buď něco nebylo správně podchyceno a nebo tam zafungoval nějaký jiný vliv, který nebyl postřehnut nebo byl zamlčen.

No, takové bych od zkoušky vyhodil a bylo by.
A kolik studentů jsi už v životě zkoušel...?
Vláďa42
Neděle, 08. října 2017 - 11:59:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2034
Registrován: 9-2009
Hajnej, nemáš pravdu. Silniční paralela: Jeď Blankou. To není jen převedená doprava z Horákové a Korunovační.

Studentů jsem už pár vyzkoušel, no...
Neděle, 08. října 2017 - 14:25:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14624
Registrován: 5-2002
V42: Silniční paralela: Jeď Blankou. To není jen převedená doprava z Horákové a Korunovační.
Jistěže ne, to je i z jiných "myších děr", kterýma je řidiči objížděli, tedy "něco nebylo správně podchyceno", a dále pak přesun z VHD, což je zas ten změněnej modal split. Ale rozhodně ty auta navíc nejsou lidi, co do té doby seděli na prdeli doma a po přestřížení pásky si koupili fáro a začli se indukovat do Blanky...
Neděle, 08. října 2017 - 14:54:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 151
Registrován: 2-2016
Je velká škoda, že si Holanďani neporadili na káčku než začali stavět.
Vláďa42
Neděle, 08. října 2017 - 15:07:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2039
Registrován: 9-2009
Hajnej: nikoliv koupili. Jezdí víc. Z VHD je jich jen trocha. Koukni na výstupy.
Neděle, 08. října 2017 - 19:30:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7830
Registrován: 5-2007
Doprava ale s potrebami ľudí naozaj hýbe. Stačí sa pozrieť na rozdiely v urbanistickom rozvoji Brna a Prahy od okamihu, keď v Prahe postavili dopravný systém schopný jazdiť priemernou rýchlosťou vyššou než 10-15km/h. Takisto dochádzka z Hardubicka do Prahy je určitá výchylka daná dostupnosťou rýchlej VHD.
Pikehead
Neděle, 08. října 2017 - 19:54:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3352
Registrován: 3-2007
T.H.: Asi tak. Ještě jste zapomněl zmínit, že jízdné na takové VRT musí být na úrovni současného tarifu mezi těmito dvěma body, tj. se slevou pro lokálky mezi vokem a zavřením.

Asdf: Tím myslíte zřízení koňky? Nebo elektrické tramvaje? A nebyla náhodou nejdřív urbanizace a v jejím důsledku rozvoj dopravní (a všemožné jiné) infrastruktury?
Vláďa42
Neděle, 08. října 2017 - 20:18:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2040
Registrován: 9-2009
Ehm... Mezi Prahou a Ostravou je co?
Tarif?
Neděle, 08. října 2017 - 20:20:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7831
Registrován: 5-2007
Pikehead: Myslím podzemnú elektrickú dráhu - Metro. Praha je urbanistický rozťahaná okolo staníc metra a centrum už prakticky stratilo funkciu centra, kdežto Brno napriek cca. rovnakému relatívne u prírastku obyvateľov zostáva kompaktné.
Pikehead
Neděle, 08. října 2017 - 20:44:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3357
Registrován: 3-2007
To bych možná opravil tak, že Praha byla urbanisticky (?) roztahaná v polích mnohem dřív, než se tam komoušům povedlo natáhnout metro. Výjimkou byl možná tak Jižák, zbytek pěkně šup do Ikarusu nebo do tramvajky, pokud kolem náhodou vedla.

Neznám vaši metodiku funkce centra, ani situaci v Brně. S výjimkou konce DTM na Národní a rezervovanějšímu postoji ke žraní klobás mi moje subjektivní funkce centra Prahy přijde cca. 30 let stejná. [proud]
Neděle, 08. října 2017 - 21:24:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1825
Registrován: 8-2010
ad Hajnej:
Hele, seš zbytečně striktní a "vostrej"...[kladivo]....k té indukci asi toliko:
Pokud řeknu A), musím říct i B). Dovedu si osobně představit, že pokud by se postavila novostavba Kralupy nad Vltavou - Louny - Most a navázala na VRT-ku Praha - Dráždany, tak vzhledem k současnému rozdílu prům. mzdy mezi Ústeckým krajem a Prahou cirka 10 000,- Kč (v hrubém - viz třeba zde) by to několik jedinců možná "nahlodalo" k dojíždění - otázka je, kolik by byla jízdní doba - dneska je nejkratší jízdní doba 2:10 hod. (bez přestupu) a pokud by se to zvládlo - řekněme - do hodiny, pak proč ne.... [wink]

Ale to B) je samozřejmě cena jízdenky - jak už na to tady upozornil T.H. - pokud se na VRT aplikuje ohledně jízdného cenový čínský model (tj. symbolické jízdné silně dotované státem) a relace Praha - Most bude stát baťovských 99,- Kč místo současných 129,- Kč, tak by nějaká indukce asi mohla fungovat. To samé asi i pro relaci Brno - Praha (v tomto směru), ale to sociálně vyloučené Mostecko bych osobně tipoval na větší "indukční vejvar"...[masinka]

Jinak ale je důležité říct, že třeba jak k indukci, tak převedené dopravě z IAD-y se staví SUDOP ve svých studiích celkem si myslím s "rovným hřbetem" (tj. číselně to nepřehání)...třeba pro relaci Plzeň - ČB ve variantě Bp v roce 2030 uvažuje s indukcí 8 osob za den a zároveň převedenou dopravou z IAD 293 osob za den - což je (při průměrném obsazení auta 1,3 osobami) celkem 225 automobilů v obou směrech.

A když si vezmu, že dneska po silnici I/20 mi na nejméně zatíženém úseku jede nějakých 3 250/24 hod. osobáků a dodávek - z celkem 5 000 všech vozidel/24 hod. - tak těch 225 aut může být reálné číslo (pokud dneska se to jede dle plánovače tras za 2 hodiny a vlak to má jet nově za 90 minut). Pokud je osobáků 2/3 z těch 3 250 vozidel, tj. 2 166 vozidel, tak 255 z nich je percentuálně 12%. Nevím, no...možná, že jo...[wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Neděle, 08. října 2017 - 21:33:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7849
Registrován: 4-2003
Asdf:Praha je urbanistický rozťahaná okolo staníc metra a centrum už prakticky stratilo funkciu centra, kdežto Brno napriek cca. rovnakému relatívne u prírastku obyvateľov zostáva kompaktné.

Ale kdež. Jediný skutečný přírůstek centra Prahy je oblast v okolí stanice metra Anděl a to jen u výstupu u stejnojmenné křižovatky.

Jinak vyjma oblasti Anděla, což bylo kdysi pražské průmyslové předměstí, vnímám centrum Prahy téměř čtyřicet let nějak takto:

https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=14.4196218&y=50.0 823357&z=14&rm=9hCuuxXrrlf61fXCeu1CIfgnfa1f51TDfcng8UfRnFSfF0gz6f InGPBnD7fU1Fz21hPGYn5EGgU0g6AJNg5Bfhn6wff0MBfjnW9fm1gdWfN0WcfO0g1 VA0gSH60gVg81gOfMng72UNgcwQ0g-GgtNZWgjN6xgo18zgu0gNCg80TkhA0fdVgR 0TkZ0fXlhR1gOehB0RohuNgNB80f38QnfBEFNfhcff1fcYf11fJSfWN3zDHnf3jhI 1fTNJ0fFKGnf8sf51fENDNfff
Neděle, 08. října 2017 - 22:07:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2030
Registrován: 12-2007
Vážení, nevystudoval jsem žilinskou Vysokou školu dopravy a spojů ani Dopravní fakultu ČVUT, přece jenom si nemyslím, že dopravní indukce je pavědou. Pokud se výrazně zlepší dopravní spojení, tak jednak více lidí cestuje vylepšeným dopravním prostředkem a jednak vylepšený dopravní prostředek přitáhne cestující z jiných modů dopravy. Kromě příkladu metra lze uvést také elektrizaci tratě Lysá nad Labem - Milovice a zavedení přímých vlaků Praha, Masarykovo nádraží - Milovice. Počet cestujících vlakem do Milovic výrazně vzrostl ve srovnání s obdobím před 10 lety, přičemž nárůst počtu obyvatel Milovic takovému nárůstu počtu cestujících rozhodně neodpovídá. Před necelým rokem se kritizovalo zavedení expresního spojení mezi Prahou a Českými Budějovicemi, že se nevyplatí. Dnes odpoledne jsem jel Expresem z Tábora č. 530 s odjezdem v 17,44. Byl jsem rád, že jsem si sedl, ve velkoprostorovém voze byla všechna místa obsazená. Dopravní plánovači musí počítat s dopravní indukcí, pokud dojde k výraznému zlepšení dopravního spojení. Pokud s ní nepočítají, tak by dopravními plánovači být neměli, i kdyby měli vystudované naše nebo zahraniční dopravní fakulty.
Neděle, 08. října 2017 - 22:12:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5737
Registrován: 6-2005
Paul_red_adair:
Pod 60 minut by to z Prahy do Mostu mělo být i s napojením novostavby na stávající koridor v Nových Ouholicích. V případě, že se to zapojí do VRTky, tak na 60 minutách z Prahy bude zhruba Chomutov.
---


Ještě mi včera při čtení Pikehadova příspěvku o tom, proč se z Ústí nedojíždí už dnes masově do Dráždan, vytanula myšlenka, zda ten podkrušnohorský tunel nebude (neplánovaným) krokem k dílčí regermanizaci Sudet (ÚnL a okolí). Do SP se to samozřejmě napsat nedá, ale ... abychom se jednou nedivili. [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Mibl.)
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Neděle, 08. října 2017 - 22:38:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2033
Registrován: 12-2007
Pokud se týká obecně stavby tunelů, pro jízdu vlakem dnes odpoledne z Tábora jsem si koupil Nedělní Blesk, ve kterém je článek Viktorie vykoukla ze země. V závěru článku je odstavec: Nemají práci: "To jsme nezažili celé půlstoletí. Vstupujeme do doby, kdy nemáme pro vysoce kvalifikované týmy razičů práci," uvedl ředitel Metrostavu Pavel Pilát. "Měli bychom proto co nejdříve zahájit práce na dalším tunelu na této trati, a to na velkém tunelu do Berouna," uvedl ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Tak jsem opravdu zvědav, jaký tunel u nás budou raziči v nejbližší době razit.
Vláďa42
Neděle, 08. října 2017 - 22:42:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2041
Registrován: 9-2009
K těm cenám: říká diskutérům něco zkratka GA? Ta ochota dojíždět roste s nejen s ubývajícím časem stráveným na cestě. Ono kdyby si v těch Milovicích musel kaštan kupovat každé ráno u okýnka lístek, bude to taky jiná káva.
Pikehead
Neděle, 08. října 2017 - 23:29:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3358
Registrován: 3-2007
Wagon: Je třeba chápat nuance toho slova. V jednom smyslu se tu "indukce" používá jako jakési podnikatelské perpetuum mobile, tzn. něco nekde postavíte a je z toho sukces. Od takto chápané "indukce" tu někteří odborníci rutinně očekávají násobky původně poptávaného množství. Na toto jsem poukazoval já s 6000 pax přes hranici do Německa (dnes to bude cosi jako 500 denně) a rozvedl to barvitěji T.H.

RadekŠ skepicky psal o "indukci" ve smyslu generování zcela čistého přírůstku na dané relaci (například lidí, co díky VRT pojedou večer do Brna do divadla, nebo začnou najednou dojíždět).

Možnost většího podílu na modal splitu díky zlepšení vozidel a jízdní doby samozřejmě nikdo nepopírá. Což může být i případ Milovic - tam za posledních 15 let zároveň 5x vzrostl počet obyvatel a zároveň se tomu úměrně ucpaly komunikace do Prahy... Úspěšnost Jižních expresů je ale třeba hodnotit trochu jinak než pozorováním v nedělní špičce. Vlak, do kterého jste nastupoval, jede z Budějovic okolo páté místo rychlíku a má jen 4 vozy 2. třídy, proto musel dorazit celkem zaplněný. V Táboře po něm bude poptávka taktéž, protože za stejné prachy je o 15% rychlejší, má lepší vozy a aspoň nějaký pokus o palubní servis. Ovšem jediná čísla budou mít na ČD, z autobusů/aut to mohlo přetáhnout nízké stovky denně (na objemu cca. 2500 pax denně)...
Ythomas_ct
Neděle, 08. října 2017 - 23:42:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2479
Registrován: 10-2009
Ad RadekŠ:

Sorry, ale já nějakýmu míjení vlaků na 350 km/h s vlaky na 160 km/h prostě nevěřím.

A pročpak ne? Je to prosté - ten vlak na 160 km/h prostě bude muset být z hlediska tlakopevnosti a tlakotěsnosti konstruován podobně jako ten vlak na 350 km/h. Jinak nesplní ty již zmíněné požadavky přístupu na příslušnou infrastrukturu, které jsou v TSI otevřeným bodem. Má to "jenom" jeden poměrně zásadní háček - takový vlak bude strašně drahý a při své maximální rychlosti si to nevykompenzuje ani velkými kilometrickými proběhy. Samozřejmě se nebavíme o nákladní dopravě, tam ten "smíšený provoz" fakt v technických a ekonomických podmínkách Evropy nepřichází v úvahu...
Pondělí, 09. října 2017 - 00:18:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7868
Registrován: 5-2002
Někdy v roce 2003 jsem s Radanem rozvážel po Německu vozidla po opravě. Ve stanici Burgsin (VRT) jsme pohodili jeden motorový vůz pro údržbu trakčního vedení a nahlásili se na odjezd směr Zittau. A bylo postaveno a rovnou do VRT tunelu směr Fulda přímo. Koukáme do Fahrplannu, opravdu, máme to trasováno po VRTce. Co nejrychleji se rozjíždíme na stanovenou, tedy 90 km/h. Máme motorový vůz řady 815 (Uerdingen) s řídícím vozem a jedeme v desetipromilovém stoupání. 2°, 3°, 4°, 5°, 70 km/h, 6°, pomalu se škrábeme na 90 km/h. Jsem tam. Za chvíli začínají hvízdat zrcátka, pak jdou vidět světla, motory se začínají dusit a pak to prásklo. Otevřely se nám oboje přední dveře, klesla rychlost na 60 km/h, tedy znova 5°a znova rozjezd.
Předpokládám, že protijedoucí ICE jelo rychlostí 250 km/h.
Pondělí, 09. října 2017 - 02:26:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 8-2017
Dnes odpoledne jsem jel Expresem z Tábora č. 530 s odjezdem v 17,44. Byl jsem rád, že jsem si sedl, ve velkoprostorovém voze byla všechna místa obsazená.
Jestli to nebylo tím, že byla neděle podvečer a v jiných vlacích dálkové dopravy tomu bylo podobně, jako každý týden v pátek a neděli po celý rok [wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem Kaneki.)
Pružinskij
Pondělí, 09. října 2017 - 06:00:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1896
Registrován: 4-2015
zda ten podkrušnohorský tunel nebude (neplánovaným) krokem k dílčí regermanizaci Sudet (ÚnL a okolí).
A souvislosti? Proč by helmuti měli nějak výrazněji více jezdit do Ústí?

PŠ: To je "stará" VRT na 200, ne?
West code was broken.

Pondělí, 09. října 2017 - 06:07:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7850
Registrován: 4-2003
Také přihodím jeden zážitek: Před lety jsem několikrát jel v lehátkovém vozu (minimálně jednou to byl i Bcmz od OeBB, ty samé tu dnes provozuje RJ) vlaky, které byly trasovány i po VRT Řím - Florencie. Jeli jsme minimálně 160 km/h a proti nám nejednou prosvištěly vlaky, které jely 250 km/h. Zajímavý zážitek, pěkná prda to byla, mne se to při pozorování ze staženého okna docela i líbilo, trochu adrenalin, ale lidi ve voze brblali - moc se jim tyto zážitky nelíbily. Ale FS si s provozem netlakotěsných vozů na VRTce nijak hlavu nelámaly, stejně jako s mnoha jinými záležitostmi, jak jsem měl možnost poznat [biggrin]


A jelikož přístup typu FS na VRTce je nepřípustný, tak by bylo nejlepší mezi Lovosicemi a Prahou postavit novou trať v parametrech, která by provoz neVRT vozidel umožnila. Klidně ať jsou tam i větší sklony, stejně v době, kdy by se uváděla do provozu, budou vozidla řady 163, 363 a 162 a 362 v lepším případě dosluhovat v nákladní dopravě [proud].


(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Pondělí, 09. října 2017 - 06:44:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14628
Registrován: 5-2002
V42: Ono kdyby si v těch Milovicích musel kaštan kupovat každé ráno u okýnka lístek, bude to taky jiná káva.
V případě VRT je to ovšem argumentace trochu mimoběžná, ta do IDS asi moc integrovaná nebude (když dnes až na výjimky nejsou integrovány ani rychlíky).

Bram: Ale FS si s provozem netlakotěsných vozů na VRTce nijak hlavu nelámaly, stejně jako s mnoha jinými záležitostmi, jak jsem měl možnost poznat
Nejen FS, Italové si prostě s ledasčím hlavu nelámou a naopak.
Na dálnicích mají spoustu tunelů, čímž nemyslím jenom ty krátké pod Brennerem, ale hlavně ty dlouhé na A1-direttissimě. Není v nich nijak striktně omezená rychlost, pouze je doporučeno 110 km/h - srovnejte si to s naším Valíkem, skrz kterej je vidět a kde je 80 se všema opičárnama jako je měření rychlosti atd.
Na druhou stranu tam i na poměrně "obyčejných" silnicích na úrovni našich trojek označují lomy sklonu (stejnou "jednohrbou" značkou, jako u nás retardéry).
Holt jinej gang...
Pondělí, 09. října 2017 - 08:16:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7359
Registrován: 4-2003
Italové si prostě s ledasčím hlavu nelámou a naopak....Na dálnicích mají spoustu tunelů,

Který jsou řidičsky naproto přívětivé (třeba díky chytře vymyšlenému osvětlení), takže se v nich daleko příjemněji jede 130, než 80 tmavých dírách v Rakousku a nebo u nás.

Pro mě to je spíš ukázka románské tvořivosti v tom pozitivním směru.


ten vlak na 160 km/h prostě bude muset být z hlediska tlakopevnosti a tlakotěsnosti konstruován podobně jako ten vlak na 350 km/h. Jinak nesplní ty již zmíněné požadavky přístupu na příslušnou infrastrukturu...

Takže nebude nic - přesně jak píšu.


RadekŠ skepicky psal o "indukci" ve smyslu generování zcela čistého přírůstku na dané relace

Nikoliv - mně prostě teorie dopravní indukce přijde jako hovadina.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 09. října 2017 - 08:18:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5738
Registrován: 6-2005
Bram:
"A jelikož přístup typu FS na VRTce je nepřípustný, tak by bylo nejlepší mezi Lovosicemi a Prahou postavit novou trať v parametrech, která by provoz neVRT vozidel umožnila. "

A ono reálně něco brání tomu to postavit v maximálních paramatrech a následně tam jednu dekádu jezdit 200 km/hod a provozovat to z hlediska přístupu jako konvenční dráhu? Tedy za předpokladu, že to celé nevyjde podstatně dráže. A to zrovna tady může a nemusí být pravda.

Podobně nechápu, proč se o rychlejší štreku než 200 km/hod nepokusit z Přerova k Ostravě. Minimálně v úseku, kde to tam má být v souběhu s dálnicí, to z hlediska ceny nebude hrát prakticky žádnou roli.


Pružinskij:
"zda ten podkrušnohorský tunel nebude (neplánovaným) krokem k dílčí regermanizaci Sudet (ÚnL a okolí).
A souvislosti? Proč by helmuti měli nějak výrazněji více jezdit do Ústí?"

Souvislosti, no spíše otázky: 1) Může nastat situace, že křivdy z druhé světové války budou odžité (pomalu je na to čas a nemá cenu to v sobě vláčet po 2-3 další generace), a může se vyjevit cosi typu reemigračních procesů? 2) Jak velký potenciál ještě mají Drážďany z hlediska volných nemovitostí (uvolněných poté co řada lidí odtamtud v devadesátých letech odešla na západ)?

Dneska se to jeví nereálně, ale jak to bude za 15 let si těžko troufnu odhadnout a je to něco, co dokážu připustit.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Pondělí, 09. října 2017 - 08:21:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7852
Registrován: 4-2003
Hajnej:Holt jinej gang...

Tak tak, jinej gang. Ostatně i přes rušné silnice se tam vesele courají lidi a automobilisti se jim vždy nějak vyhnou, případně je lehce vytroubí, když jim tam vlezou neočekávaně a přidají k tomu gestikulaci. Přešel jsem v Římě nejednou mimo přechod ulice, které bych svojí intenzitou provozu přirovnal k pražské Legerově či Sokolské ulici. V Římě jsem to přežil, stejně jako mnoho dalších jedinců. V Praze bych patrně již ležel s těžkým zraněním na JIPce, nebo bych už byl v márnici.

Nějak mi přišlo, že se tam lidi nechovají na silnicích jako úplní vypatlanci jako u nás a některé věci, jako toto: srovnejte si to s naším Valíkem, skrz kterej je vidět a kde je 80 se všema opičárnama jako je měření rychlosti atd. ...... tam nejsou zapotřebí. Pak třeba zbydou peníze, ale i čas a zájem na řešení těchto věcí: Na druhou stranu tam i na poměrně "obyčejných" silnicích na úrovni našich trojek označují lomy sklonu (stejnou "jednohrbou" značkou, jako u nás retardéry).
Pondělí, 09. října 2017 - 08:42:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7853
Registrován: 4-2003
Mibl:A ono reálně něco brání tomu to postavit v maximálních paramatrech a následně tam jednu dekádu jezdit 200 km/hod a provozovat to z hlediska přístupu jako konvenční dráhu?

A v další dekádě je předpoklad, že vlaky jedoucí do Mostu budou sestaveny z vozidel, která budou schopna jezdit na VRT? Řekl bych, že nikoliv a je to dáno nejen vyšší cenou VRT vozidel, ale také vyšší finanční náročností v provozu těchto vozidel oproti vozidlům na konvenční tratě [wink].


Tedy za předpokladu, že to celé nevyjde podstatně dráže. A to zrovna tady může a nemusí být pravda.

Zda to vyjde či nevyjde dráže, to nevím. Ale odhadoval bych, že ano - vzhledem ke konfiguraci terénu a množství sídel.

Podobně nechápu, proč se o rychlejší štreku než 200 km/hod nepokusit z Přerova k Ostravě. Minimálně v úseku, kde to tam má být v souběhu s dálnicí, to z hlediska ceny nebude hrát prakticky žádnou roli.

To zas naopak já chápu velmi dobře - aby se ze současné trati podařilo vymístit co nejvíce osobní dopravy a současná trať Ostrava - Přerov zůstala relativně volná pro nákladní dopravu - prostě řešení, které vytvořili v Rakousku mezi Lincem a Vídní [wink].
Pikehead
Pondělí, 09. října 2017 - 08:45:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3359
Registrován: 3-2007
RadekŠ:
"Nikoliv - mně prostě teorie dopravní indukce přijde jako hovadina."

Jak myslíte, ale počítejte s tím, že u zkoušky u Vládi asi neprospějete. [biggrin]
Pondělí, 09. října 2017 - 08:46:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5739
Registrován: 6-2005
Bram:
Děkuji za poučení. Další debata postrádá smyslu.

Edit: Je to vůbec zajímavý Bramí diskuzní styl: Než připustit věcnou debatu (ve které by se mohlo ukázat, že druhý ví něco, co já ne), tak raději začnu poučovat a doufám, že druhého to přestane bavit. [proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem Mibl.)
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Pikehead
Pondělí, 09. října 2017 - 09:02:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3360
Registrován: 3-2007
Mibl: Vidím, že myšlenka re-germanizace Vás trvale trápí, nebo obsah demijonu ještě nedošel. [biggrin] Tedy z mého pohledu naráží na několik logických překážek.

První věc je, že nejsou lidi, ba ani ti germáni - viz demografický trend. Druhá věc je, že se citelně vylidňují velké části bývalé DDR, kam by případný populační přetlak směroval jako první. Třetí věc je atraktivita takového přesídlení, které je pro Němce nejen příjmově, ale i kulturně a kvalitou života srovnatelné s nápadem přestěhovat se z Prahy na Ukrajinu. Čtvrtá věc je, že není důvod, proč by to dělali. Lidé schopní si pamatovat původní domov aspoň z dětství jsou dnes osmdesátníci. A nevidím důvod, proč by jejich potomci měly mít k Čechám jakýkoliv vztah, podívejte se kolik emigrantů nebo jejich dětí se vrátilo z USA nebo Evropy...

Pokud jste to zmínil ve vazbě na započitatelnou přepravní poptávku krušnohorským tunelem, tak bych doporučoval tento motiv prozatím nezohledňovat.
Pondělí, 09. října 2017 - 09:06:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 939
Registrován: 2-2006
Drážďany mají už dnes o cca 30000 obyvatel víc, než za časů NDR. V rámci Saska je to ovšem v podstatě výjimka. Co by obyvatele táhlo zrovna do Ústí, netuším. Nabídka panelákových bytů za 40k€ to asi nebude.
Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
Pondělí, 09. října 2017 - 09:44:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7855
Registrován: 4-2003
Mibl:Než připustit věcnou debatu (ve které by se mohlo ukázat, že druhý ví něco, co já ne), tak raději začnu poučovat a doufám, že druhého to přestane bavit.


Já se fakt picnu [crazy].

Můžeš mi nějak vysvětlit, co jsem Ti způsobil za duševní újmu, když jsem si dovolil okomentovat Tvůj příspěvek? Mám obavy, že jsi přecitlivělý - v mém příspěvku jsem prezentoval své názory tak, jak bych je prezentoval i v případě osobní diskuse. Není v tom nic osobního a nemám z Tebe potřebu dělat blbce.

Nic proti, ale Ty se patrně vyskytuješ asi pouze v akademickém prostředí. A pak to takhle dopadá.....
Vláďa42
Pondělí, 09. října 2017 - 09:54:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2042
Registrován: 9-2009
Hajnej: čím by byla VRT trať tak výlučná, že by se po ní nemohl projet vlak zapojený do PIDu? Navíc v té době čekám, že se už pointegruje zbytek země a vznikne něco jako GA. Ostatně i dneska dojížděči z Pardubic používají takovou první iterací.

Radku, zkuste se poptat třeba ve Švýcarsku. Tam vám tu indukci vysvětlí.
Pondělí, 09. října 2017 - 10:18:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14633
Registrován: 5-2002
Bram: Nějak mi přišlo, že se tam lidi nechovají na silnicích jako úplní vypatlanci jako u nás
Taky mi to přišlo. A to jsem tam jezdil i na kole - i když to může být ovlivněno tím, že cyklistika je v Itálii národní sport.

Pike: počítejte s tím, že u zkoušky u Vládi asi neprospějete
Já se furt divil, co jsem to okolo deváté slyšel za rány - a ejhle, ono to Radkovi trhalo žíly... [rofl]

V42: čím by byla VRT trať tak výlučná, že by se po ní nemohl projet vlak zapojený do PIDu?
Strmostí čas v grafikonu.

Navíc v té době čekám, že se už pointegruje zbytek země a vznikne něco jako GA.
To by bylo chvályhodné.
Nicméně VR jednotky mívají většinou dost málo dveří, takže na moc časté zastavování to fakt nebude...
Pondělí, 09. října 2017 - 10:33:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 3-2017
Wigles: Je velká škoda, že si Holanďani neporadili na káčku než začali stavět.

Mohl bych se zeptat, na co tím narážíte? Zrovna Holandsko na mě jako učebnicový příklad úspěchu VRT nepůsobí. Vlaky tam sice prázdné nejezdí, ale velká očekávání se nenaplnila a HSL-Oost už raději nepostavili. Vřele doporučuji si o tom něco nastudovat a jet se tam na pár dní podívat. Alespoň mě to tedy mnoho představ o vysokorychlostní železnici v prostředí malé země zkorigovalo (a to je Holandsko bohatá země s neuvěřitelně intenzivní dopravou).
Pondělí, 09. října 2017 - 10:34:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7361
Registrován: 4-2003
Tam vám tu indukci vysvětlí.

Já se děsím toho, že někde budu muset "povinně dopravně indukovat"*, namísto toho abych se miloval se svou ženou anebo popíjel kvalitní alkoholické nápoje.[angry]

*) Viz též 50 léta a umístěnky do dolů a hutí, kdy se vyrobilo nejvíc oceli na hlavu na světě a lidem tak bylo líp.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 09. října 2017 - 10:41:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7858
Registrován: 4-2003
RadekŠ:Já se děsím toho, že někde budu muset "povinně dopravně indukovat"*, namísto toho abych se miloval se svou ženou anebo popíjel kvalitní alkoholické nápoje.

Tak nikdo se nebude muset povinně dopravně indukovat, ale když se člověk podívá kolem sebe, tak narazí na levičáky a nekritické zastánce VRT v jedné osobě, kteří v tomto směru mají jasno: Zvýšit daň z nemovitosti natolik, aby lidé nemovitosti prodali a bydleli v nájemním bytě třeba v Mostě a do Prahy za prací dojížděli denně VRT vlaky. Pak ta indukce nastane sama, nikdo jí nebude muset nařizovat. Ovšem asi nejen já o takovou "nepovinnou" indukci nestojím......[crazy].

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Vláďa42
Pondělí, 09. října 2017 - 12:26:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2043
Registrován: 9-2009
Nebojte, do indukce vás nikdo nutit nebude. Jen si o ní něco nastudujte. Takhle je to debata o ničem.
Pondělí, 09. října 2017 - 12:44:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7362
Registrován: 4-2003
Jen si o ní něco nastudujte.

To se již stalo.[crazy]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 09. října 2017 - 13:22:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 152
Registrován: 2-2016
Ondrej_Kucera - Netřeba, travím tam času víc než bych si přál a naopak mě to přesvědčilo, že i krátké VRT mají smysl. Reagoval jsem hlavně na některé komentáře týkajících se délky tratě, kde se vlak sotva rozjede (mezi Rotterdamem a Schipholem sviští poměrně dlouho a také to docela dost času ušetří, hlavně oproti autu poskakujícímu na pětiproudovce).

Na sever od Prahy se plánuje kolik, 80km pro rychlost 300 + tunel o delce 20km pro rychlost 200-230 ? Do the math.
Pondělí, 09. října 2017 - 13:59:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 900
Registrován: 5-2002
případ Milovic - tam za posledních 15 let zároveň 5x vzrostl počet obyvatel

Opatrně s tou statistikou: starousedlíci seděli doma na zadku, nebo dojížděli po okolí - takže počet zájemců o dojíždění do Prahy stoupl z mnohem menšího základu, tedy mnohem větším násobkem. Proto to vypadá na takovou obrovskou "indukci".
Pondělí, 09. října 2017 - 15:21:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5740
Registrován: 6-2005
Bram:
"Já se fakt picnu [crazy]. "
To je jen a pouze záležitost Tvého osobního rozhodnutí. [happy] Konej dle svého nejlepšího uvážení.

Bram:
"Můžeš mi nějak vysvětlit, co jsem Ti způsobil za duševní újmu, když jsem si dovolil okomentovat Tvůj příspěvek? Mám obavy, že jsi přecitlivělý - v mém příspěvku jsem prezentoval své názory tak, jak bych je prezentoval i v případě osobní diskuse. Není v tom nic osobního a nemám z Tebe potřebu dělat blbce. "
Osobní újmy jsem nedošel.

Jen bych za vhodnější postup považoval nahlédnout do ÚTS, podívat se na situačku a vypočtené náklady pro trasy na 200 km/hod a trasy rychlejší a srovnal si míru invarinatního vedení. A na základě toho, že se z hlediska územního plánování vedou ty trasy fakticky v jednom koridoru, tak bych moc zásadní rozdíl v nákladech nečekal. Jistě můžeš vyjít z hrubších dat a podívat se konfiguraci terénu a zapomenout na to, že existuje nemalý úsek, kde je to fakticky územně stabilizováno, tj. odbočka Líbeznice (sem potud z Prahy konvenční trať) - Roudnice (VRT).

A provozně: Pokud tomu rozumím dobře, tak na rychlou regionálku po severním VRT vstupu do Prahy, tj. dnešní rychlíky řešící především Roudnici (nově s nádražím u D8) a Lovosice potřebujeme něco tlakotěsného na 200 km/hod. Budeme na tom tak, že ani za 15 let si takové soupravy nebudeme moct dovolit? Jestli jo, tak může postrádat smysl se cokoliv pokoušet stavět. Podobně relace: Praha - Louny - Most - Karlovy Vary - Cheb. Stojí za to se podívat na turnusové potřeby a udělat si jasno, kolik je toho reálně třeba. A pokud by rychlost 300+ km/hod využilo jednou za dvě hodiny ICE odkudsi ze "za Lipska", tak mi to nepřijde jako nic závadného.

Já jen nemám rád unáhlené soudy od klávesnice, aniž by si člověk udělal aspoň hrubou analýzu reálného stavu. A ještě méně mám rád to, když tyto někdo tlačí tak, že to vhodně osmajlíkuje. To je celé.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Pružinskij
Pondělí, 09. října 2017 - 15:43:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1898
Registrován: 4-2015
A pokud by rychlost 300+ km/hod využilo jednou za dvě hodiny ICE odkudsi ze "za Lipska", tak mi to nepřijde jako nic závadného.
V prokladu s Berlínem? [wink] (nevěřím, že tam někdy přes hranice bude něco víc než dvouhodina).

Strmostí čas v grafikonu.
Přijde mi silně podezřelé, že to největší zdejší VRTkobijce neví. Takže spíš ví a tahá nás za nos, nebo už neví co píše.

Mibl: Už odpověděl Pikehead. Když jsem byl malý, tak se odsunutí obyvatelé na nás jezdívali jednou za rok kouknout, kdo to bydlí v jejich domě (a nám, zbídačeným dětem v roztrhaných botách, rozdávali čokolády Milka, což bylo něco jako zjevení z jiného světa, ale to sem nepatří). Dnes už nejezdí nikdo a hned tak nebude. Žádné přeshraniční vazby nejsou, my jezdíme za čáru jen za turistikou a sem tam nakoupit a většina obyvatel Saska a Bavorska pochopila, že na šizenej oběd nebo štětky se dá i jinam. Jediný co vydrželo jsou gumokolisté, co klidně ujedou 2*několik desítek km autem k český pumpě, kde natankujou a nakoupí u čongů cigára a chlast. Ale ti do VRTky nepůjdou :-)
West code was broken.

Vláďa42
Pondělí, 09. října 2017 - 16:02:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2044
Registrován: 9-2009
Hajnej: sám víš, že u výjezdů z Prahy bude ten grafikon rovnoběžný. Jen tu dáváš munici deprivantům.
Pondělí, 09. října 2017 - 16:32:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14641
Registrován: 5-2002
V42: u výjezdů z Prahy bude ten grafikon rovnoběžný
No jo, ale Tys napsal VRT trať, z čehož jsem nabyl dojmu, že myslíš naopak tu část bez VRT výjezdů.
Tos měl říct rovnou, že je to jen pleonasmus á la CD disk nebo LED dioda...

Ale ani na výjezdech bych to s tou rovnoběžností nepřeháněl, je to dvojsečný - buď to bude klást vysoké nároky na ty "podvlaky", nebo zas žrát moc čar pro "nadvlaky".
Vláďa42
Pondělí, 09. října 2017 - 16:36:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2045
Registrován: 9-2009
Psal jsem o PID. Tedy něco jako Mělník, Neratovice, Mladá Boleslav.
Samozřejmě v budoucnu bych rád GA, se kterým budou lidi jezdit z Podkrušnohoří stejně, jako dnes z těch Milovic. Tam už to samozřejmě bude něco s V=230-250.
Pondělí, 09. října 2017 - 16:52:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 901
Registrován: 5-2002
Vláďa42:
"GA, se kterým budou lidi jezdit z Podkrušnohoří stejně, jako dnes z těch Milovic."
Kdo to zaplatí?
Pondělí, 09. října 2017 - 17:53:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5835
Registrován: 8-2012
Může nastat situace, že křivdy z druhé světové války budou odžité (pomalu je na to čas a nemá cenu to v sobě vláčet po 2-3 další generace), a může se vyjevit cosi typu reemigračních procesů?
Já bych řekl, že to je ve vztahu k VRTkám hlavně docela pěkná ilustrace rčení "tonoucí se stébla chytá" [crazy]

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 09. října 2017 - 18:53:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2036
Registrován: 12-2007
Vážení, pokud se týká zvýšeného provozu do/z Milovic, uvedl jsem srovnání s dobou cca před 10 lety, kdy trať Lysá nad Labem - Milovice ještě nebyla elektrizovaná. Připouštím, že za 10 let vzrostl počet obyvatel Milovic, ale nebylo to asi 5krát, ale maximálně na dvojnásobek. Prostě počet cestujících na úseku Lysá nad Labem - Milovice vzrostl více než počet obyvatel Milovic.
Pokud se týká expresu 530 České Budějovice - Praha, jistě jezdí jenom v neděli, nicméně o 43 minut dříve jel rychlík. Ale někdy jezdím expresem do Tábora, a zatím se mi nestalo, že by jezdil poloprázdný.
Pondělí, 09. října 2017 - 18:57:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 737
Registrován: 4-2006
Ad míjení: A co mezi koleje instalovat jakésik větrolamy, případně nějakou simulací prozkoumat, jak se změní aerodynamické účinky při rozšíření osové vzdálenosti, tedy když bude mezi protijedoucími vlaky víc než ani ne metr? Nikdy se to tak nedělalo, ale kdo chce, hledá řešení, kdo nechce, hledá důvody.

Při dostatečných mechanických vlastnostech to může mít i bezpečnostní účinky (při nedejbohém vykolejení je chráněn protisměr), podobně jako svodidla mezi směry na dálnici. Podobně to ochrání pracovníky údržby při práci jen v jedné koleji a může to snížit oslnění fírů protijedoucími vlaky. Provedení může být formou nějaké stěny s otvory, aby to rozbilo souvislou aerodynamickou vlnu, ale neodrážel se od toho hluk projíždějícího vlaku jen na jednu stranu trati. Rozšíření koridoru trati o pár metrů není z hlediska záboru půdy zásadní, a bariérový efekt vzhledem k obecnému trasování VRT co nejdál od civilizace taky není moc podstatné kritérium.
I am the passenger, and I ride and I ride...