Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 04. 02. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 04. 02. 2017

dolů
   autor příspěvek
Suchol
Úterý, 31. ledna 2017 - 12:50:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 312
Registrován: 5-2016
Oprava:
– před Chocní doplnit 3. a 4. průběžnou kolej s přesmykem přes stáv.trať, zčásti se zásahem do zeleného údolí a zčásti ve skalním zářezu (s respektováním nivelety Pernerovy ul.).

Myslím, že by mohlo vyjít sejmutí pam.ochrany pro uvedenou budovu (je již znehodnocena těsnou polohou kolejí ve zvýšené niveletě). Když by nevyšlo, byly by v trati protisměrné oblouky, nové jižní nástupiště s prodlouženým podchodem a menší parkoviště.
Ythomas_ct
Úterý, 31. ledna 2017 - 13:41:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2311
Registrován: 10-2009
Ad Suchol:

-- v úseku ÚnO východ-třebov.zhlaví ÚnO doplnit 3. a 4. kolej severně (VB ÚnO město zbourat a nahradit odbavením ve vazbě na podchod àla Hostivař),
Člověče, jeďte se radši někdy do toho Ústí podívat, než začnete něco psát... ;-)

Myslím, že by mohlo vyjít sejmutí pam.ochrany pro uvedenou budovu (je již znehodnocena těsnou polohou kolejí ve zvýšené niveletě).
Obávám se, že to tak jednoduché není. Podívejte se, jak dopadla rekonstrukce "hlavního" nádraží v Ústí nad Orlicí, kde nová památka naopak "vznikla". A to je výpravní budova v Ústí-městě snad ještě starší a jako památka je zapsána výrazně déle...
Suchol
Úterý, 31. ledna 2017 - 13:54:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 314
Registrován: 5-2016
Zkuste být věcný i v té první odpovědi.
Nechic
Úterý, 31. ledna 2017 - 15:20:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1970
Registrován: 4-2010
Já teda u těch návrhů tak nějak automaticky počítal se zachováním staré trati. 6 let všude čteme jak je kapacita nedostatečná a nákladní vlaky není kam dát a pak jim ještě vytrháme koleje? Jasně napojení asi nebude jednoduchý, ale snad ne nemožný. Přičtením potenciální dvoukolejky Choceň - Týniště - HK - VOsek by se aspoň nějak ta realizace čtyřkolejky Praha - ČT dostala blíže k naplnění.
Úterý, 31. ledna 2017 - 16:27:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3006
Registrován: 5-2004
Hajnej:
Ale podporovat by to nějak muselo i SZZ v nácestných stanicích, jinak je to celkem k ničemu...

Nešlo by ty koleje v obvodu stanice v SZZ nasekat cesťáky? V kolejišti by pak snad ani nemusely být žádné klacky se světýlky, protože by byly relevantní právě jen pro vlaky s ETCS L2, a hlavní návěstidla by se pak mohla chovat jako by tam žádné neviditelné klacky nebyly (volno/výstraha jen pokud je volných všech n úseků "cesťákobloku"). Sice by to vedlo na situace, že si fírové zvyknou na nižší prioritu návěstidel podél tratě, nicméně k tomu, jestli si dobře pamatuju slidy tuším PŠ o praktických zkušenostech s ETCS, dochází tak jako tak.
Ythomas_ct
Úterý, 31. ledna 2017 - 17:16:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2312
Registrován: 10-2009
Ad Suchol:

Zkuste být věcný i v té první odpovědi.

Je to poměrně prosté. Mám tím na mysli, že původní nádražní budova v Ústí na městě není zdaleka tím jediným, co byste tam musel bourat. Fakt si tam někdy zajeďte. Nebo zkuste alespoň letecký pohled na mapách...
Úterý, 31. ledna 2017 - 18:52:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 929
Registrován: 4-2009
Suchol: Člověče nešťastný, vy chcete zbourat jedinečné původní nádraží na Štégu?!? Bože na nebi, ta tupá nevzdělanost nás v této republice fakt zabije....Jak jsem pro nové stavby a racionalizaci myšlení, tak si taky vážím toho, co vybudovali předkové a zrovna tohle je něco jako železniční Karlštejn. Styďte se a vzdělávejte se!
Suchol
Úterý, 31. ledna 2017 - 19:04:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 315
Registrován: 5-2016
Ythom:
Konkrétní odpověď jste nenapsal. Kolizi s budovou jsem jistil jen u toho nádraží.
Myslím, že složitější než průchod skrz Ústí, to bude v Chocni, tj. jak tam doplnit koleje za provozu.

(Příspěvek byl editován uživatelem suchol.)
Suchol
Úterý, 31. ledna 2017 - 19:11:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 316
Registrován: 5-2016
Quenya:
Nevěděl jsem, že to někoho přímo uráží.
Hlavně že je možné se budově vyhnout i s těmi čtyřmi kolejemi okolo.
Úterý, 31. ledna 2017 - 20:11:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11413
Registrován: 8-2004
Paul_red_adair:
"....uvážíme-li, že tam bude ETCS, tak by stačilo nakouskovat oddíly na "porce" cca 300-400 m.
Hele, to tady chceš něco, co by bylo vesměs velice užitečné a fajn, ale bohužel nejenže to nikdo nemá v nabídce (= skladem), ale ani to zatím nikdo nepoptává"
Ale poptává.
Jen jsem zatím nezaregistroval vyřešení otázky ježdění kolem "Stůj", bude-li ETCS-oddíl již volný, což je(byl?) pro některé nádražníky nepřekonatelný problém.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Úterý, 31. ledna 2017 - 20:23:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7368
Registrován: 5-2007
Hroch: Ono by to asi šlo, ale s ohľadom na psychologické potreby rušňovodičov to asi bude mať ako prerekvizitu odnesenie návestidiel...
Ythomas_ct
Úterý, 31. ledna 2017 - 21:19:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2313
Registrován: 10-2009
Ad Suchol:
Konkrétní odpověď jste nenapsal. Kolizi s budovou jsem jistil jen u toho nádraží.
Vy jste fakt línej si třeba ty mapy.cz i jenom otevřít, co?! Takže původní nádraží už tu máme, fajn. Tak pojďme ve směru od Třebové. Na začátku jsou "jen" nějaké garáže a kousek za nimi jakási hala či co; budiž, to by ještě šlo. Pak zabereme kus parkoviště, OK. Ale za tím (památkově chráněným) nádražím to je "trochu" zajímavější...

...a pak tu překáží "jenom" pár hal...

...no, pravda je, že pokud se dostanete až sem, tak nějaké rozumné řešení zhlaví se zaústěním letohradské štreky už bude brnkačka... ;-)
Úterý, 31. ledna 2017 - 22:15:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1450
Registrován: 8-2010
ad Hroch, Asdf:
Vy (= a bohužel nejenom Vy) si to tady malinko všechno představujete, jak Hurvínek válku...[biggrin][rofl]
Tamty návěstidla bude ETCS vidět, tamty zase nebude, ale bude je vidět strojvedoucí, tamty nebude vidět nikdo, ani strojvedoucí, ani ETCS....prosím opustit šoto-sny a vize vrátit se k realitě...[jidlo]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Úterý, 31. ledna 2017 - 22:54:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3120
Registrován: 5-2002
vy chcete zbourat jedinečné původní nádraží na Štégu?! Když jsem popprvé slyšel o iniciativě na záchranu budovy ústeckého nádraží, tak moje první myšlenka byla, že si aktivisti spletli nádraží - přeci není proč chránit tuctoou budovu hlavního nádraží.[happy]
Jen jsem zatím nezaregistroval vyřešení otázky ježdění kolem "Stůj", V Německu už tohle vyřešili tím, že se návěstidlo zhasíná.
Xhj
Úterý, 31. ledna 2017 - 23:04:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 5-2011
Ad Suchol: já už sice v Ústí cca 10 let nebydlím, ale pro vaše plány byste musel zbourat část bývalého VÚB a Perly, zabrat parkoviště Rieter a zbourat i několik obytných domů. A stejně Vám to neprojde kvůli hluku.
Úterý, 31. ledna 2017 - 23:17:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7519
Registrován: 5-2002
A stejně Vám to neprojde kvůli hluku.

Tak se tam neudělají dráty, budeme tam jezdit výběhem, zakážou nám brzdit a pro jistotu i houkat [biggrin]
Poklop D400
Úterý, 31. ledna 2017 - 23:45:55  
Neregistrovaný host
109.80.234.119
Ústí by šlo objet ještě nějak takhle: https://mapy.cz/s/1n2jL
Ve staničení 1,3 km začíná cca 6-8 m hluboký zářez, na který ve staničení 1,6 km navazuje tunel délky 2,8 kilometru. Problém jsou peníze a voda, které bude v té skále opravdu hodně.
Suchol
Úterý, 31. ledna 2017 - 23:50:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 317
Registrován: 5-2016
Ythom, Xhj:
Přesnější než šikmé foto je katastrální mapa a tam si můžete změřit skutečné vzdálenosti, určit kritické profily a stanovit potřebné mezery mezi objekty. Podle mě se žádné budovy bourat nemusí a dá se vyhnout i té nádražní budově, jak už jsem psal, tj. zachovat stávající polohu nejbližší koleje.
Kromě samotného staničního zhlaví je třeba taky upravit stáv. podchod.
Nejbližší obytné domy jsou na jižní straně trati a nová zeď se udělá tak, aby se souč. stav nezhoršil. Rozšíření pro 4 koleje i s příp. náhradou několika bytů a parkovacích stání vyjde řádově levněji než výstavba nějaké nové trati ve zdejším horském terénu.
Suchol
Středa, 01. února 2017 - 00:06:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 318
Registrován: 5-2016
Poklop:
Novou trať nemůžete takhle přilepit k nádraží.
Odborníci něco podobného už zřejmě namalovali a ke stávající trati se dostali až za Kerharticemi.
Zkuste si spočítat, kolik by to stálo ve srovnání s pouhým rozšířením stávající trati.
Středa, 01. února 2017 - 11:25:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12919
Registrován: 5-2002
Suchol: Přesnější než šikmé foto je katastrální mapa a tam si můžete změřit skutečné vzdálenosti
A vůbec nejpřesnější je přestat žvanit na K-reportu nesmysly a vypravit se tam osobně...
Suchol
Středa, 01. února 2017 - 12:18:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 319
Registrován: 5-2016
Je vidět, že se v tom nevyznáte, ale hlavně musíte oponovat.
Středa, 01. února 2017 - 12:39:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5590
Registrován: 6-2005
A já myslím, že Vám Hajnej jasně píše, že vzdálenosti v katastru nemusí vždy odpovídat realitě.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Středa, 01. února 2017 - 13:03:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6873
Registrován: 4-2003
Ssuchole, vezmi si antisucholikum a bude Ti lépe. Nauč se alespoň podívat do mapy a nezbývá mi, než souhlasti s Hajným, že i v katastrálních mapách není vše úplně tak, jak je ve skutečnosti. Je to tam tak přesně, jak to tam někdo kdysi zanesl [wink].
Suchol
Středa, 01. února 2017 - 13:05:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 320
Registrován: 5-2016
Proto je tam i kontrola ortofotem.
katastr
Středa, 01. února 2017 - 13:28:34  
Neregistrovaný host
195.113.171.206
Je to tam tak přesně, jak to tam někdo kdysi zanesl
Přičemž na řadě těch míst to byl ještě c.k. důstojník, co vzdálenosti měřil krokováním. "Kontrola ortofotem" je nesmysl, resp. dobrý sluha, ale zlý pán. Jeden z typických sousedských sporů dneška je to, když někdo na ortofotu "zjistí", že sousedova zahrada zasahuje do jeho pozemku.
Středa, 01. února 2017 - 13:52:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 483
Registrován: 2-2011
Suchol:
"Poklop:
..... Zkuste si spočítat, kolik by to stálo ve srovnání s pouhým rozšířením stávající trati."
Zkuste nám to prosím spočítat vy, když to umíte. Jsem zvědavý na konkrétní čísla.[wink]
Suchol
Středa, 01. února 2017 - 14:54:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 321
Registrován: 5-2016
Na to jsou tu povolanější. Jde hlavně taky o rentabilitu té nové tratě pro nákladní dopravu namalované po okolních kopcích v několika verzích zdejšími malíři.
Středa, 01. února 2017 - 19:01:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12923
Registrován: 5-2002
Suchol: Je vidět, že se v tom nevyznáte
Nevím, jaké je u Tebe kritérium "vyznání se". Já jsem při tvorbě map tratí pro AVV ortofotomapy používal pro verifikaci jiných podkladů, a to na víc jak 3000 km tratí, takže si troufám mít jakousi představu, co od nich mohu nebo nemohu očekávat.

ale hlavně musíte oponovat
To přijde na to, komu a co...
Středa, 01. února 2017 - 20:49:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11416
Registrován: 8-2004
Paul_red_adair:
Nevím, proč tu ze sebe děláte šaška.[crazy]

Brr:
To jsem zvědav, zda (popř. kdy) se to podaří u nás.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Suchol
Čtvrtek, 02. února 2017 - 13:48:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 324
Registrován: 5-2016
Pane Hajnej,
reagoval jsem na Váš výrok A vůbec nejpřesnější je přestat žvanit na K-reportu nesmysly a vypravit se tam osobně...
Osobní návštěva je jistě přínosná, ale pro daný problém "zda se vejde" rozhodně není podle Vás "nejpřesnější". Přímou vzdálenost skrz zeď nezměřím.
A pokud jsem zde napsal, že řešením dle Mibla, jak rozumně projít z Kerhartic do Dlouhé Třebové, je přístavba 3. a 4. koleje i mezi stávající nádražní budovou ÚnO město a žst. ÚnO, není to žádné žvanění nesmyslů.
Při mírném prodloužení stávajícího dvoukolejného oblouku (v místě, kde už není na mostě) do plochého esíčka vznikne prostor nejen pro umístění nových dvou kolejí kolem stávající nádražní budovy (na místě stávajících), ale i pro průchod těchto kolejí kolem všech budov mezi nádražím a Třebovkou (dnešní mezera se prodloužením oblouku zvětší).
Ani kolejová úprava zhlaví žst. ÚnO není složitá. 3. kolej by byla v poloze stávající 2. (tj. nově 2. na místě stávající 1. a 1. na místě 3.) a nová 4. na místě stávající 4. s tím, že u vnitřních kolejí by zůstala zachována stávající TR.
Patrně největší změnou by byla úprava/přestavba šikmého podchodu (jeho prodloužení na sever).
Nové umístění by měl i přejezd přes 014.
Čtvrtek, 02. února 2017 - 16:55:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12932
Registrován: 5-2002
Suchol: Při mírném prodloužení stávajícího dvoukolejného oblouku (v místě, kde už není na mostě) do plochého esíčka vznikne prostor
Já bych spíš viděl, že prodloužením oblouku prostor naopak zanikne - míněn prostor na spojky mezi traťovými kolejemi. Asi budou "progresívně" vysunuty až nas "město", aby byly protisměrné cesty z letohradské skupiny ještě delší, než teď...

Ani kolejová úprava zhlaví žst. ÚnO není složitá. 3. kolej by byla v poloze stávající 2. (tj. nově 2. na místě stávající 1. a 1. na místě 3.) a nová 4. na místě stávající 4. s tím, že u vnitřních kolejí by zůstala zachována stávající TR.
To je fakt úžasný zmatlat klasické číslování 3-1-2-4 s novým 1-2-3-4, v tom aby se [cunik] vyznalo...
Naznačený přesmyk "o kolej" celkem spolehlivě zahubí jakoukoliv mezipřímou pro výhybky, zachování stávající traťové rychlosti na vnitřních kolejích je silně diskutabilní (zejména z té "třetí" koleje do dnešní 2. staniční) - no a ta "čtvrtá" se do stávající 4. staniční dostane jedině za cenu brutálního snížení rychlosti někam k 60 km/h (a nebo vyvraždění dalších výhybek).

Shrnu-li to, protáhnout 4 koleje z Kerhartic do Ústí bude docela prasárna. A to si raději nepředstavuju údolí dál po vodě, kde se má proplétat "geniálně" ponechaná stará trať s tou novou.
Nejrealističtější scénář, kterého se obávám, je ten, že čtyřkolejce neprojde EIA a v nejbližších 10-15 letech se nepostaví vůbec nic... [uhoh]
Čtvrtek, 02. února 2017 - 20:28:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1464
Registrován: 8-2010
"Studie proveditelnosti nového železničního spojení Praha – Drážďany" - rozhodnutí ÚHOS:

https://www.uohs.cz/cs/verejne-zakazky/sbirky-rozhodnuti/detail-1 4561.html
Suchol
Čtvrtek, 02. února 2017 - 21:45:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 326
Registrován: 5-2016
Hajnej:
Asi jste si neprohlédl, jak vypadá třebovské zhlaví ÚnO - u hlavní trati jsou připojeny jen koleje 3 a 4 na průběžné 1 a 2. Žádná mezipřímá pro umístění (dalších) výhybek tam tedy není třeba. Propojení kolejí 1 a 2 je už dnes až za obloukem poblíž zast. ÚnO město a potřebná délka mezipřímé i po mírném prodloužení toho oblouku bude dostatečná i pro delší spojky všech kolejí 1-4, až tam budou (ploché esíčko začne až za nádr. budovou ÚnO město).
Musel jsem nějak popsat, do kterých stávajících staničních kolejí v budou nové 2 traťové koleje (tj. v pořadí 3. a 4.) zapojeny. Žádné přečíslování kolejí nenavrhuju (už podruhé zase zbytečně oponujete).
Krajní koleje budou pro nákladní dopravu a pro osobní vlaky v ÚnO zastavující, takže i kdyby byla 4. kolej ve vjezdu jen na 60, nebude to vadit.
Že se Vám jeví čtyřkolejný průtah Ústím jako prasárna, je vedlejší, já naopak myslím, že je to jediné schůdné řešení (nová nákladní trať jinudy je nesmysl).
Křížení stávající a nové tratě bude jen jedno - v místě, kudy vedlo první řešení rychlé tratě, které prošlo úspěšně procesem EIA. "Odbočení" nové tratě z dnešního koridoru bude s MÚ-přesmykem za Kerharticemi a další přesmyk bude až před žst.Choceň, při prodloužení Březenického tunelu bude zásah do zeleného údolí minimální.
Bugear
Čtvrtek, 02. února 2017 - 22:46:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3512
Registrován: 8-2005
@Mibl 5586: Taky mě to napadlo. A pokud by někdy v budoucnu motyka vystřelila, dalo by se pokračovat se zbytkem takto: https://mapy.cz/s/1nl38
@P_v: Bez znalosti obsahu vyjádření těžko soudit.
@Hajnej 12932: S poslední větou souhlas. Případná varianta stávající+max podle mě narazí na stejný problém.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Čtvrtek, 02. února 2017 - 23:43:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7522
Registrován: 5-2002
ad Bugear: no, na hluk to tam neprošlo, ale takto to neprojde, protože to budou mít v Brandýse daleko na tichý vlak [wink]
Vláďa42
Pátek, 03. února 2017 - 09:09:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1264
Registrován: 9-2009
http://ekonomika.idnes.cz/vysokorychlostni-trate-szdc-tgv-vlaky-d 97-/eko-doprava.aspx?c=A170202_212359_eko-doprava_och
Česko brzdí? Snad chtěl říct: ta parta kriminálníků ze SUDOPu, ne?
BMVI
Pátek, 03. února 2017 - 11:16:54  
Neregistrovaný host
46.135.206.251
A co Bundesministerium? To je taky kriminálník, Vláďo42?
Vláďa42
Pátek, 03. února 2017 - 11:52:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1266
Registrován: 9-2009
Ať si prostě prolobují zákon, že všechna výběrka od teď vyhrává SUDOP a bude jasněji. Bundesministerium s tím nemá nic co dělat, to máte poněkud špatné informace. Že není VRT v plánu do roku 2030 je celkem v pořádku.
Kreativec
Pátek, 03. února 2017 - 12:08:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 254
Registrován: 7-2015
Ad Rozhodnutí ÚOHS - z argumentace SUDOPu Praha ve stížnosti zůstává rozum stát. Stížnost je na to, že SŽDC zadala SP jako podlimitní veřejnou zakázku a tím pádem mimo režim zákona o zadávání veřejných zakázek, díky tomu, že předpokládaná cena byla 9 850 000,- Kč (limit je 11 413 000). SUDOP tvrdil, že cena nebyla určená správně, ale sám podal nabídku za 7,9 mil.:

Ostatně sám navrhovatel podal nabídku s nabídkovou cenou ve výši 7 900 000,- Kč bez DPH, přičemž jeho nabídka se umístila jako druhá v pořadí. Navrhovatel tedy zpochybnil zadavatelem stanovenou předpokládanou hodnotu ve výši 9 850 000,- Kč bez DPH a uvedl, že zadavatel se stanovením takto nízké předpokládané hodnoty pouze snažil nepřekročit finanční limit stanovený výše uvedenými nařízeními vlády, přesto však sám podal nabídku, jejíž nabídková cena je ještě o 1 950 000,- Kč, tedy o takřka 20 %, nižší než zadavatelem stanovená předpokládaná hodnota veřejné zakázky.

nyní navrhovatel tvrdí, že uvedená cena reflektuje pouze silný zájem na získání veřejné zakázky z důvodu jejího budoucího využití jako referenční zakázky
[crazy]
Tolik ve stručnosti.
Vláďa42
Pátek, 03. února 2017 - 12:13:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1267
Registrován: 9-2009
Za to určitě může Bundesministerium.
BMVI
Pátek, 03. února 2017 - 12:21:40  
Neregistrovaný host
46.135.206.251
Ono spolkové ministerstvo nějak nevidí potřebu VRT z Drážďan do Prahy, ať z jejich pohledu obrátím titulek...
Suchol
Pátek, 03. února 2017 - 12:31:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 327
Registrován: 5-2016
Mibl, Bugear:
Vy byste chtěli oživit červenou variantu, která likvidovala stávající trať a vytvořila kapacitní hrdlo – nový dvoukolejný úsek mezi uzly, kam budou vstupovat z obou stran 4 koleje??
Zaplaťpánbu, že z toho SŽDC tak rychle vycouvala.
Vláďa42
Pátek, 03. února 2017 - 12:50:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1268
Registrován: 9-2009
BMVI: plácáte nesmysly. Navíc článek se týká úplně jiné věci. Stačí si přečíst i výše zmíněné rozhodnutí ÚOHS. Jste, anonyme, někdo ze SUDOPu? Pak vás chápu.
Pátek, 03. února 2017 - 12:51:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5591
Registrován: 6-2005
Z mého pohledu je "červená" obnova stávající trati v mírně lepších parametrech s tím, že ve výhledu bude třeba ještě dostavět další dvě koleje někudy. Návrhů se tu za poslední týdny objevilo více.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Suchol
Pátek, 03. února 2017 - 15:35:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 328
Registrován: 5-2016
Malér je v tom, že ta červená trasa likviduje stávající trať - překříží její těleso mezi prvním a druhým tunelem a ve zbývající části nedává nic navíc. Takže byste musel zvýšit kapacitu výstavbou nové tratě i v úseku ÚnO-Choceň.
Naproti tomu avizovaný návrat k max. variantě znamená, že doplnění kapacity bude třeba jenom v úseku ČT-ÚnO. A to už je o hodně kratší a (podle mě) jednoduché.
Pátek, 03. února 2017 - 17:03:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12939
Registrován: 5-2002
Suchol: Asi jste si neprohlédl, jak vypadá třebovské zhlaví ÚnO
Jo, jasně, vůbec jsem si to zhlaví neprohlédl, mapu tratě pro AVV jsem vykoukal z kávový sedliny a polohy MIBů si vycucal z palce.
Příště před napsáním takový hovadiny doporučuju nejdřív vytáhnout hlavu z [zadnice] a zamyslet se, jestli se náhodou nenavážíš do někoho, kdo to tam projel na mašině víckrát, než Ty prstem na mapě...

u hlavní trati jsou připojeny jen koleje 3 a 4 na průběžné 1 a 2. Žádná mezipřímá pro umístění (dalších) výhybek tam tedy není třeba
No a tím slavným esíčkem zanikne i to.

potřebná délka mezipřímé i po mírném prodloužení toho oblouku bude dostatečná i pro delší spojky všech kolejí 1-4, až tam budou
To sotva - kdyby sis to "neprohlédl" aspoň tak dobře, jako já, tak bys věděl, že dnes jsou spojky mezi dvěma kolejemi narvaný dost naknop mezi přechodnicí a perónem. Jestliže ten oblouk byť mírně prodloužím, tak tím místo nepřibude - a přitom tam potřebuju dalších cca 170 metrů na spojky (nebo aspoň 90 ve variantě s DKS).

Krajní koleje budou pro nákladní dopravu a pro osobní vlaky v ÚnO zastavující
Aha, takže osobáky pojedou z Třebové po vnitřních kolejích, pak přejedou na krajní a za Ústím se budou zase cpát na vnitřní? To pak ale celá tahle opičárna začíná ztrácet smysl...

variantu, která likvidovala stávající trať
Stávající trať se 400 m oblouky je potřeba zlikvidovat tak jako tak, protože opotřebení a hluk.

nový dvoukolejný úsek mezi uzly, kam budou vstupovat z obou stran 4 koleje??
Nezapomínal bych na fakt, že z obou směrů budou náklady tak jako tak přiškrceny pardubickým a hradeckým příměstem a neperonizovanými stanicemi směrem na Brno. No a další kus práce může odvést regulátor přístupu tím, že zařízne nesmysly v podobě tří různých operátorů na rychlících Praha - Ostrava, to totiž v konečném důsledku není žádná konkurence, ale nesmyslné vyžírání kapacity. A ve vzdálenějším horizontu se ty rychlíky stejně z poloviny přesunou na VRT.
Vláďa42
Pátek, 03. února 2017 - 17:08:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1272
Registrován: 9-2009
https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/premier-sobotka-vy stavba-vysokorychlostnich-zeleznic-je-dulezita-pro-budouci-hospod arsky-rust--chci-proverit-postup-praci--153226/

Premiér Sobotka: Výstavba vysokorychlostních železnic je důležitá pro budoucí hospodářský růst, chci prověřit postup prací

Předseda vlády Bohuslav Sobotka bude v pondělí 6. února 2017 jednat ve Strakově akademii s generálním ředitelem Správy železniční a dopravní cesty Pavlem Surým. Premiér si jej na Úřad vlády pozval, aby se osobně informoval a aby prověřil aktuální stav příprav výstavby vysokorychlostních železnic. Důležitým tématem budou rovněž další prioritní železniční projekty a modernizace nádražních budov.

„Ředitele SŽDC jsem si pozval, abych se přímo informoval o postupu prací při přípravě výstavby vysokorychlostních železnic, zejména propojení Prahy a Brna a také Prahy a Drážďan. S ředitelem SŽDC budu jednat také o výstavbě spojení Letiště Václava Havla s centrem Prahy, které patří mezi priority naší vlády. Zajímá mne také stav prací na rekonstrukcích nádraží a zabezpečení železničních přejezdů. Řada nádražních budov v naší zemi je v naprosto nevyhovujícím a ostudném stavu, je potřeba využít fondy EU a rychle to řešit,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.
cest
Pátek, 03. února 2017 - 18:05:49  
Neregistrovaný host
89.239.24.177
Hmm. Vláda nevláda. SŽDC zrušila výběrové řízení na opravu úseku mezi Hostivaří a Vršovicemi i studii do Drážďan, když se jim nelíbila nejnižší cena, tak co si myslí. Že se něco postaví u nás nepředraženě s normálním výběrovým řízením? To nikdy [pozor] To by byla smrt [pozor] Nějak je těch pokažených výběrových řízení moc. Když neumí dělat výběrová řízení, tak ať to zadají rovnou Sudopu napřímo a nedělají šaškárny s výběrem a rušením soutěží.
Priapos
Pátek, 03. února 2017 - 18:07:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1197
Registrován: 10-2012
Suchol:
"Naproti tomu avizovaný návrat k max. variantě znamená, že doplnění kapacity bude třeba jenom v úseku ČT-ÚnO. A to už je o hodně kratší a (podle mě) jednoduché."


Návrat bude bohužel s největší pravděpodobností znamenat, že ta maximální varianta opět neprojde, jak už se to stalo. Ztratí se tím znovu několik let a zase se nic nezmění. Toto úzké hrdlo Ústí - Brandýs je totiž třeba bezpodmínečně a urychleně zlikvidovat, každé další zdržení je velmi špatné.
Suchol
Pátek, 03. února 2017 - 18:39:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 329
Registrován: 5-2016
Hajnej:
Zase zbytečně oponujete. Sestava dvojitá KS + 4 jednoduché se tam vejde. Asi je v dnešních kolejích složený oblouk nebo atypicky dlouhá přechodnice, že jsou spojky tak daleko. Pak tam bude standardní přechodnice a i při prodloužení kruhové části oblouku o pár metrů je tam toho místa dost.
Za ÚnO se osobáky nebudou cpát na vnitřní, protože pojedou dál do Brandýsa, kdežto vnitřní koleje za Kerharticemi vystoupají po rampě a přejdou přes dnešní 1.TK rovně do Sudislavského tunelu.
Malé oblouky na dnešní trati by nakonec měly zmizet, napsal jsem hned v prvním příspěvku z 31.1., že by se později měly postavit všechny 3 tunely (tj. ve smyslu červené trasy).

Já se do nikoho nenavážím, urážky jsou tu od Vás.
Pružinskij
Pátek, 03. února 2017 - 18:50:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1380
Registrován: 4-2015
Když neumí dělat výběrová řízení, tak ať to zadají rovnou Sudopu napřímo a
To zákon neumožňuje.
West code was broken.

Suchol
Pátek, 03. února 2017 - 18:54:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 330
Registrován: 5-2016
Priapos:
Max.varianta má tu výhodu, že už má souhlasné stanovisko EIA a vypuštěním zastávky Brandýs se trochu zlevní. Zachováním stáv. trati se celý záměr zhodnotí (zvýší se rychlost i kapacita) a ekonomové by to měli náležitě ocenit.
Pátek, 03. února 2017 - 19:12:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1467
Registrován: 8-2010
ad Suchol:
Marně jsem teď chvíli přemýšlel - jak Vás tady tak čtu, jak těm Vašim myšlenkám vymezit aspoň nějaké mantinely a napadla mne jen jedna možnost - snad to pomůže...[jidlo]
P_v
Pátek, 03. února 2017 - 19:35:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1690
Registrován: 5-2002
"Zachováním stáv. trati se celý záměr zhodnotí"
Aleprt, Max varianta tu starou trať ruší, jelikož s ní výškově koliduje. Pak tu furt je ta věc, že na staré trati jsou ty nevyhovující oblouky, které budou nevyhovovat stále. Když už, tak by to chtělo variantu Střed 2 s přípravou na další zkapacitňující etapu, odvozenou nějak z té Max. Druhá etapa by byla nějak odvozena z té Max a zaústila by do Ústí, třetí etapa by se pak dalším tunelem Ústí vyhnula.
Suchol
Pátek, 03. února 2017 - 20:54:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 331
Registrován: 5-2016
P_v:
Že max.var. výškově koliduje se stáv. tratí jsem tušil, ale když tam nebude zastávka, mělo by jít její niveletu zvednout.

PRA:
Díky, přečtu si.
Bugear
Pátek, 03. února 2017 - 22:31:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3513
Registrován: 8-2005
@PŠ: V zelené variantě to vychází podobně, a ta prošla.[wink]
@Suchol: EIA nemá, protože varianta se zachováním stávající trati je zcela jiný záměr.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
P_v
Pátek, 03. února 2017 - 22:44:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1691
Registrován: 5-2002
Suchol: Když se zvedne, tak se změní vliv na krajinný ráz, takže by to opět chtělo novou EIA. Co když v té o 5m vyšší nadmořské výšce žije nějaký vzácný brouček.
Sobota, 04. února 2017 - 00:19:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12941
Registrován: 5-2002
Suchol: Asi je v dnešních kolejích složený oblouk nebo atypicky dlouhá přechodnice
Dost možná dlouhá přechodnice kvůli dlouhé vzestupnici, protože klopidla.

Zachováním stáv. trati se celý záměr zhodnotí
Zachováním stávající tratě se celý záměr leda tak zkurví...

V každém případě tu čtyřkolejku vidím dost černě, protože blízkost baráků a protože se bude muset jít s pravdou ven, že je to kvůli nákladce, kterou nikdo u baráku nechce. Na nějakou změny tohoto postoje si lze dělat naději až po úplném přechodu na nekovové špalíky a stejně to ještě potrvá, protože setrvačnost myšlení.
Stačí si přečíst námitky obyvatelstva z Údolí dutých hlav, a to se tam "jen" zdvojkolejňuje...
P_v
Sobota, 04. února 2017 - 01:15:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1692
Registrován: 5-2002
Jestli ona si za to nákladka nemůže sama, že si dělá antireklamu a na ty nekovové špalky nepřešla dřív, než jí to EU nařídilo. Podobně jako ČD dělají antireklamu osobní dopravě nevýměnou toho hlučného větráku na ešusu.
Sobota, 04. února 2017 - 10:04:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5626
Registrován: 8-2006
https://www.novinky.cz/auto/428427-v-nemecku-se-budou-stavet-daln ice-s-trolejemi.html