Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Maďarsko a Balkán » Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 05. 02. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 05. 02. 2017

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 24. ledna 2017 - 19:41:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5377
Registrován: 12-2011
Letos na konci září jsem ještě viděl ze stavby jednoho mostu jen pilíře, to se řeckým tempem do května nestihne [lol]

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Středa, 25. ledna 2017 - 11:56:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 132
Registrován: 9-2015
>> Anatol J.: metrovka z Volosu....která exi{s}tuje, ale nejezdí....
>> T.H.: Co si .. představuje šotokomunita, že s těmi tratěmi bude dál? Že metrovka z Volosu začne pod Západobalkánci jezdit?

Zajímavé.
Já jsem napřed myslel, že je řeč o 600mm Pelion trati.
Vy asi myslíte 1000mm Volos-Stavros (na hlavní trati Soluň-Atény). Do kdy jezdila?
Středa, 25. ledna 2017 - 14:04:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 9-2015
Tak jestlipak přece ještě vyjede?

U saobraćaju sa Grčkom do Soluna je planiran jedan par vozova „Helas“ i to iz stanice Beograd u 18.35 sati, a iz Soluna za Beograd u 18.30 sati. Zbog građevinskih radova na pruzi Niš –Preševo, voz „Helas“ trenutno ne saobraća do završetka radova.
Anatol J.
Středa, 25. ledna 2017 - 14:51:08  
Neregistrovaný host
83.208.168.36
Ad Mirek Zv.:
viz wikipedie.....
In 2001 the section between Palaiofarsalos and Kalampaka was converted to standard gauge and physically connected at Palaiofarsalos with the mainline from Athens to Thessaloniki. Volos station was converted to exclusively standard gauge.[3] The section to the city centre was abandoned and covered with asphalt. The remaining metre gauge section (Volos-Velestino-Palaiofarsalos) was closed in 1999.


Jinak ve Volosu sídlí spolek a asi 15km si je ještě stále možno projet....pokud si zorganizujete brigádu na prosekání, tak je možno to projet až do Stavrosu, koleje leží.....
Z F J
Středa, 25. ledna 2017 - 16:24:33  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
Když už jsme u toho Řecka: ví někdo jak probíhá stavba normálněrozchodné trati Athény-Patras ? V jízdním řádu OSE je tam stále NAD v relaci Kiato-Patras. Je nějaký reálný termín dokončení ? Nebo se to dostaví na svatého Dyndy ? [happy]
Středa, 25. ledna 2017 - 16:51:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4278
Registrován: 8-2012
viz wikipedie
To je takový ten typicky balkánský přístup k věci... Prdelní dráhu pro pár kaštanů složitě přerozchodovávají, aby ji mohli zrušit, ale na hauptštrece mezi dvěma největšími městy jezdí možná doteď v dieselu.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
StarMaster
Čtvrtek, 26. ledna 2017 - 01:31:56  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Ředitel zeměkoule promluvil. Všude byl, všechno zná a všichni to dělají blbě, protože to nedělají jako on. A Balkán, ten je úplně ztracenej. Zázrak, že bez rad od ředitele zeměkoule se vůbec dožil současnosti a není tam jen černá díra. [biggrin]
Čtvrtek, 26. ledna 2017 - 08:27:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 581
Registrován: 9-2008
o greckych stavbach a projektoch vratane planovanych terminov je viac info tu:
http://www.ergose.gr/
xXxXx
Čtvrtek, 26. ledna 2017 - 12:22:15  
Neregistrovaný host
77.242.93.185
http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?rok=scifi&id=48888
Zdravím co na to říkáte? Krásná představa!
Čtvrtek, 26. ledna 2017 - 14:03:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 134
Registrován: 9-2015
>> T.H.

To nebyla moc chytrá poznámka. Karditsa má 35000 a Trikala 53000.

To je dohromady přesně stejně jako Nymburk + Poděbrady + Kolín + Kutná Hora.
Chtěl byste je mít ponapojované na trať Praha-Brno jednokolejnou úzkokolejkou?
Čtvrtek, 26. ledna 2017 - 16:04:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4289
Registrován: 8-2012
Chtěl byste je mít ponapojované na trať Praha-Brno jednokolejnou úzkokolejkou?
Já nevím; jezdí z Nymburka přes Poděbrady do Kolína pět párů vlaků, na kterých kapacitně stačí desiro?

Kolik obyvatel mají Atény a Soluň?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 26. ledna 2017 - 16:36:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6844
Registrován: 4-2003
Mirek Zv.:To je dohromady přesně stejně jako Nymburk + Poděbrady + Kolín + Kutná Hora.
Chtěl byste je mít ponapojované na trať Praha-Brno jednokolejnou úzkokolejkou?


Víš co je milý Mirku Zv. největší fór? V Řecku se na úzkých jezdilo ještě za mé návštěvy v roce 2007, kdy jsem objel celý Peloponés, rychlostí 100 km/h. Pěkná rychlost, že jo?

Jinak v roce 2007 jsem jel po přestavbě na normální rozchod z Paleofarsalu do Kalambaky tímto motorákem, který to smažil i 130 km/h: http://spz.logout.cz/album/gr/gr_ose620.html

No a před tím, než se ta trať přerozchodovala, se tam jezdilo tímto: http://spz.logout.cz/album/gr/gr_ose6521.html

Zanedbávám rozdíl, že vozidla na trati z Volosu do Kalambaky byla s drobnou odlišností - dva nárazníky. Nikoliv jeden, jak bylo (ještě je) zvykem na Peloponésu.

To je ale rozdíl jak noha, že jo?

Údajně hlavním důvodem, proč se rozchod měnil, byla výstavba pokračování z Kalambaky do přístavu v Igoumenitse, k té však dodnes nedošlo. Osobně za hlavní důvod považuji zájem Řeků podojit řádně EU [crazy].

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
StarMaster
Čtvrtek, 26. ledna 2017 - 19:24:45  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Když tu řešíte to Řecko, tak mě to zaujalo a koukám na mapy.cz a vidím tam z Atén do Kiata 2 tratě. Která je ta původní, je jasné, ale zajímalo by mě, zda dodnes fyzicky existuje, nebo jsou jen mapy.cz neaktuální. Víte někdo? (z fotomapy je vidět těleso, zda je tam kolej poznat nejde a hlavně kdoví, kdy ty fotomapy jsou focené)

Dodnes jsem totiž žil v tom, že se tam jen zdvojkolejnila, přerozchovovala a mírně zpřeložkovala původní úzká, netušil jsem, že to řešili jak Talián riviéru (komplet novostavba jinudy).

Ale vypadá to, že aspoň nejsou tak šílení a nestaví vlakové metro s podzemními nádražími jako Taliáni a z vlaku půjde něco vidět.
Anatol J.
Čtvrtek, 26. ledna 2017 - 20:03:22  
Neregistrovaný host
83.208.168.36
Star Master: stará trať: Atény vytrhány zcela, staré těleso vč. kolejí začíná někde na okraji Atén, ve staré zástavbě střídavě je i není, zcela zůstalo zachováno, ale bez možnosti (ofic.) projetí v úseku Loutraki - Korint staré nádr - nové nádr.
Největší exotičnost nové trati je to, že je sice hrooooozně moderní a koridorová, ale zcela mimo obydlenou oblast a zcela bez napojení na jinou VHD, takže třeba i v Korintu není jiná šance než taxi.....fakt nechápu proč se raději neopravila stará metrovka, mohla zde fungovat dejme tomu jako S-Bahn, takhle sice máme moderní vlak německého střihu, jedoucí ovšem "donikam". Koleje z Kiáta jsou vytrhány a nové v nedohlednu.....Asi nic myšlenkově pochopitelné, pokud člověk není místním politikem nebo synem stavebního magnáta...
StarMaster
Čtvrtek, 26. ledna 2017 - 20:17:36  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Anatol J.
To koukám, jak je to často daleko. Pro dojíždění kamkoli jinam než do Atén nebo výlet docela nepoužitelné. Hodinka procházky na vlak a hodinka procházky zpět. [happy]

Řekové asi usoudili, že by údržbu původní tratě a spoje na ní stejně neměli z čeho hradit, tak to rovnou znehodnotili?

Ale děkuji za info.

Mám z toho pocit, že vlastně ještě můžeme rádi, že vlaková doprava v oblasti nezanikla úplně, jako někde v jižní americe nebo na pyrenejském poloostrově.
Z F J
Čtvrtek, 26. ledna 2017 - 21:24:00  
Neregistrovaný host
109.80.18.6
StarMaster: na Pyrenejském poloostrově zanikla vlaková doprava ? Na to jste přišel jak ?

http://www.cp.pt/passageiros/en/train-times
http://www.renfe.com/EN/viajeros/horarios.html
StarMaster
Čtvrtek, 26. ledna 2017 - 21:47:50  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Nezanikla, jenom tak 50% tratí zrušili či opustili. Byly moc klikaté a potom, co do každého směru postavili dálnici nebo jinou čtyřproudovku, už náhradu novou tratí Španělé nestavěli a bylo logické, že jednokolejná klikatice, byť s normálním rozchodem, proti nové čtyřproudovce, nemá žádnou šanci. Lidé nadšeně přešli do busů, které pak částečně zanikly (protože lidé přešli do aut a bus nebyl dotován a nezačal být dotován) a nezůstalo nic, než auto, ve městech s třeba 10-20 tisíc lidmi. A v mnoha směrech, podobně jako v Řecku, vede dálnice, ale nebyla nikdy postavena ani regionální trať (Leira-Santarém vlakem fakt ee).

Na netu jsou mapy španělské sítě z 30. let. Je to velmi smutné srovnat s dneškem. Portugalsko rušilo o něco méně brutálně, ale taky slušnej oddíl. A poslední ekonomická krize tomu nepřidala. Na Španělsku se silně projevil od konce WW2 efekt toho, že když měli v provedení lepší lokálka hlavní tratě a lokálky nikdy nevznikly, tak se rušily ty hlavní tratě, které by byly na úrovni tratí typu Havlíčkův Brod-Pardubice, Plzeň-Žatec nebo Plzeň-Budějovice. Ty se s tím nesrali ani trošku. Můžete se tam projet po největší evropské síti VRT, ale cena za to byla vysoká.

V tomhle ještě zlaté Řecko, které jak vidím, alespoň zkusilo dát té železnici šanci tím, že nepostavilo jen dálnici, ale narovnalo a zkapacitnilo trať, byť blbě, bohužel (když člověk vidí ty polohy zastávek na mapě.. ale pořád lepší nějaké zastávky 2km od města každých 20minut, než zastávky na VRT po 50-100km jako ve Španělsku a opuštěné původní tratě či v lepším případě na nich 2 regionální vlaky denně ve stavu klinické smrti "obnoví je ještě pro příští gvd, nebo tenhle rok definitivně konec"?).
StarMaster
Pátek, 27. ledna 2017 - 03:22:07  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
oprava - ne každých 20 minut, ale každých 20km
Středa, 01. února 2017 - 15:31:30  
Moderátor
Číslo příspěvku: 14993
Registrován: 11-2005
Téma Řecko se mi docela teď hodí, včera jsem se vrátil. Vlastně dneska nečekaně až dneska ráno. [proud] Takže můžete očekávat brzy nějaké povídání, novinky a zážitky. [talker]

Sebu: To je paráda [jidlo], věděl bych o lepším úložišti Tvých fotek než zde na Káčku. Alespoň pár vybraných.[andel] Kdyžtak se pak pak domluvíme [proud]. Jinak nová trať v květnu URČITĚ nebude. A ani příští rok, to nemají šanci udělat. Když se skoro nikde nedělá a když, tak sporadicky.

V brzké době něco (většího) postupně budu zveřejňovat. [wink]
Středa, 01. února 2017 - 19:52:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 306
Registrován: 5-2005
Ahoj. Vždycky jsem byl úchyl na bývalé státy SSSR ale po tom co jsem viděl pár filmů a přečel pár knih mě začalo zajímat Sarajevo. Nechce se mi pročítat archiv nevím až kam a proto se ptám : Dá se do Bosny / Sarajeva / momentálně dostat nějak po kolejích z CZ ? Popřípadě jak ? Nebo jak se tam po zemi dostat jinak - někam vlakem od tam autobusem ?
děkuji
Halbstadt
Středa, 01. února 2017 - 20:21:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1429
Registrován: 9-2006
Ad: Rezny

Vlakem se v současné době do Sarajeva dostat nedá.
Halbstadt
Středa, 01. února 2017 - 20:23:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1430
Registrován: 9-2006
Dá se koupit lehátkový nebo lůžkový lístek Bělehrad - Bar a Bělehrad - Budapešť v Čechách?
Středa, 01. února 2017 - 23:41:35  
Neregistrovaný host
90.178.3.142
Lehátko Budapešť - Bělehrad a zpět jsem kupoval v ČD Travel. Ale je to už přes 10 let.
Čtvrtek, 02. února 2017 - 08:16:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 215
Registrován: 1-2006
Já před třemi lety normálně v mezinárodní pokladně.
Čtvrtek, 02. února 2017 - 08:49:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1806
Registrován: 12-2007
Rezny:

Jediná varianta je aktuálně bus/vlak, jelikož jediný mezinárodní vlak Záhřeb-Sarajevo přestal jezdit v prosinci.

Osobně doporučuju cenově velmi dostupné spojení dopravce Autoprevoz Banja Luka, spoj Linz-Banja Luka a dále pokračovat vlakem do Sarajeva (z Banja Luky 1x denně, cca ve 13:00, cesta trvá asi 5 hodin, od léta to možná bude jezdit z BL i 2x denně - druhý vlak aktuálně začíná v Doboji).

Autoprevoz Banja Luka - JŘ

Bus nabírá lidi v Linci na hlavní ulici před parkem a budovou nádraží. Rezervace netřeba.

Osobně vyzkoušeno dvakrát. Bohužel v Bosně toho rok od roku jezdí po kolejích míň a míň, letos zatím nejezdí ani Sarajevo-Mostar.
Chep.
Čtvrtek, 02. února 2017 - 08:55:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1691
Registrován: 12-2007
A je nějaká šance, že v létě Sarajevo-Mostar opět bude jezdit?

(Příspěvek byl editován uživatelem R 1463Úpa.)
Rychlík: PRAHA HL.N.,odj. 15:05 -Praha Libeň-Nymburk město-Křinec-Rožďalovice-Kopidlno-Jičín-Ostroměř-Lázně Bělohrad-Nová Paka-Nová Paka město-Stará Paka-Roztoky u Jilemnice-Martinice v Krkonoších-Kunčice nad Labem-Hostinné-TRUTNOV HL.N.,příj. 18.53
Čtvrtek, 02. února 2017 - 12:27:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1807
Registrován: 12-2007
ŽFBH už to slibují "uskoro", nicméně známe místní poměry. Podle mě to je od léta tak na 30%. Nicméně je klidně možné, že ty vlaky bez jakéhokoli dřívějšího prohlášení vyjedou třeba od pondělí.

Ono vůbec autobusové spojení Mostar-Sarajevo je zdlouhavé (ne rychlejší než vlak) a ani o moc častější, loni jsme čekali na bus asi tři hodiny, a to jsme ještě museli přestupovat v Konjici.
Chep.
Čtvrtek, 02. února 2017 - 12:40:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5393
Registrován: 12-2011
Talgo ze Sarajeva do Bájné Louky nejezdí, jezdí jen do Doboje 2x denně.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 02. února 2017 - 12:52:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1808
Registrován: 12-2007
Aha, tak tím pádem ještě navíc Os BL-Doboj a Doboj-Sarajevo Talgem.
Chep.
Čtvrtek, 02. února 2017 - 17:18:30  
Moderátor
Číslo příspěvku: 14996
Registrován: 11-2005
Tak ještě vsuvka se Srbska:

SV (Srbija voz) zrušila včera denní přímé spojení z Bělehradu do Sofie. Nově tento vlak jezdí jen v úseku Bělehrad - Niš. V úseku Dimitrovgrad-Sofie v režii dopravce BDŽ jede. Hlavním důvodem je nedostatek provozních hnacích vozidel nutných pro provezení tohoto vlaku v úseku Niš - Dimitrovgrad. Nájem hnacích vozidel od Srbija Cargo je z finančních důvodů nereálný. K tomu nízké využití vlaku, dezolátní stav trati (dlouhe úseky vmax 5 km/h), ... Navíc se hovoří i o úplném zrušení spoje v úseku Bělehrad - Niš od března. O bulharské "větvi" nemám info.
kpt.Hejl
Čtvrtek, 02. února 2017 - 19:03:58  
Neregistrovaný host
79.127.245.180
Co vlastně brání tomu zavést aspoň vlaky Sarajevo-Mostar?Něco na infrastruktuře,nebo neschopnost provozovat vlaky v "evropském" stylu místními dopravci?
Tak nádherná trať,a rozhodně je koho vozit.
Cely ten Balkán začíná být co se týče železnice pasé.
Čtvrtek, 02. února 2017 - 19:44:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3823
Registrován: 11-2006
Co jsem se ptal, je dneska už v Bosně bezpečnost bez problémů, stále se však nedopuručují výlety do hor bez průvodce. Můžete to někdo potvrdit? a měli jste tam případně někdo půjčen gumokol?
Čtvrtek, 02. února 2017 - 20:08:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5394
Registrován: 12-2011
Když jsou v [zadnice] i vlaky do Niše, tak to Hellas nevyjede vůbec.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 02. února 2017 - 20:09:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1809
Registrován: 12-2007
kpt. Hejl:

Oficiálně "remont pruge", nicméně náklady jezdí už od podzimu normálně od Ploče po Sarajevo, a dva páry osobky za den nějaký rozvrat v GVD určitě neudělají. Spíš nedostatek HV/peněz. Z hlediska cestujících má ta trať potenciál jen přes sezonu, kdy jezdí turisti do Mostaru, a z hlediska místní frekvence spíš jen na úseku Konjic-Sarajevo. Navíc je ta trať kromě Konjice a Mostaru vedena dost mimo civilizaci a spousta stanic a zastávek je v totální pustině.


Mirous:

Gumokol v Bosně úplně na pohodu, půjčen loni v Sarajevu zánovní Opel Zafira 1,6 turbo (najeto asi 3000km), tuším za 50E / den hned u nádraží v Avaz tower (cestovní agentura v přízemí vpravo), a naprostá spokojenost, v podstatě jak kdekoli na západě, včetně přejímací procedury a podmínek. Provoz v Bosně taky na pohodu, pozor je třeba si dát jen v Sarajevu, ale kdo někdy jezdil v Praze třeba po Kulaťáku, tak překvapen nebude. Místní, troufnu si tvrdit, jezdí bezpečněji a plynuleji než třeba v Polsku, na Slovensku, nebo v Itálii. Bacha na všudypřítomné policisty s radary, obvykle vás na něj protijedoucí auta blikáním upozorní. Rychlostní omezení jsou na každém kroku a mnohde až nesmyslně přísná. Už jsem takhle z vlastní blbosti platil 20E za 95km/h na 70ce (nevšim jsem si jí, rovná přehledná silnice, tak jedu...) v MNE někde mezi Berane a Bijelo Polje.

Obecně radary a zbytečně nízké povolené rychlosti jsou problémem celého Balkánu.

S půjčením auta mám obdobně pozitivní zkušenosti i v MNE (2014 - VW Passat CC v Kotoru za 40/den, 2015 Hyiundai i20 v Sutomore za 35/den, 2016 VW Golf taky v Sutomore VI za 40/den).

Mimochodem, kvalita silnic, tedy těch hlavních, lepší než v ČR...
Chep.
Čtvrtek, 02. února 2017 - 20:12:24  
Moderátor
Číslo příspěvku: 14998
Registrován: 11-2005
Mirousi, ja jsem tam půjčoval gumokol loni na podzim. Žádný problém v tom nebyl. Stejně, jako jsem si půjčoval auto za poslední roky v X zemích.

Zamracenej: Já to měl přes agenturu, která měla kancelář za Avazem hned. Akorát jsem pořád do poslední chvíle věřil ve vlaky do Mostaru, proto vyzvednutí bylo až tam. Borec v pohodě, dokonce jsme to na místě domluvili, že mu to nevrátíme v Mostaru, ale až v Sarajevu. Což bylo hodně v pohodě, neb jsme nemuseli řešit bus zpátky o několik dní později. Fabii jsme měli, vše v pohodě.
Majkl007
Čtvrtek, 02. února 2017 - 20:16:15  
Neregistrovaný host
78.102.91.56
Mirous: V Bosně jsem byl už třikrát, bezpečnost je tam naprosto v pohodě a to jak v muslimsko-chorvatské Federacii BiH, tak v srbské části zvané Republika Srpska. Výlety do hor jsme tam nepodnikali, ale co vím, poměrně hodně turistů z Čech tam po horách chodí i bez průvodce a je to bezpečné. Spíš obecně platí chodit po vyšlapaných cestách a nezacházet někam do vysoké trávy nebo křoví, a to kvůli minám kterých se po celé Bosně stále nachází hodně (hlavně v horách kolem Sarajeva - Bjelašnica, Jahorina, Trebević apod.). A taky je potřeba si ve volné přírodě dávat pozor na zmije, kterých je tam opravdu požehnaně. Půjčený gumokol jsme tam nikdy neměli, jezdili jsme vlastním, a taky naprosto bez problémů. Hlavní silnice tam jsou vpodstatě ve stejném stavu jako u nás nebo i lepší (jak píše Zamracenej), s těmi vedlejšími je to různé, od zrekonstruovaných s novým asfaltovým povrchem až po totálně rozbité prašné cesty na které je potřeba mít auto s vyšším spodkem (SUV).
Ale jinak mohu návštěvu Bosny a Hercegoviny určitě doporučit, je to nádherná země, jejíž přírodní i kulturní rozmanitost Vás určitě nadchne!
Z F J
Čtvrtek, 02. února 2017 - 21:02:00  
Neregistrovaný host
90.181.203.69
Šari: podle bulharského JŘ má rychlík Sofia-Beograd jezdit opět od 2.dubna:
http://p.bdz.bg/s/o/sofia-beograd-7187.pdfhttp://p.bdz.bg/s/o/sof ia-beograd-7187.pdf
Čtvrtek, 02. února 2017 - 21:09:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3824
Registrován: 11-2006
Díky. Zaujali nás teď plánované letenky Wizzu z Bratislavy, zpáteční let vychází cca na 500,- plus doprava do Bratislavy. No a nechci se tam úplně spoléhat na sutobusy.
M250.0
Čtvrtek, 02. února 2017 - 22:10:26  
Neregistrovaný host
78.80.31.145
Mirous: Byli jsme předloni v Bosně v horách bez průvodce (Maglič, Zelengora) a naprosto v pohodě. Banditi se v horách neukrývaj a miny se taky rozhazovaly spíš v údolí než po kopcích.

Pokud máte dost času, tak nějaká ta VHD tam taky jezdí (byť třeba jen jednou denně).
Čtvrtek, 02. února 2017 - 22:25:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5396
Registrován: 12-2011
Z F J: Ne, to je jen období, kdy měl jezdit přímý vůz do Istambulu.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Halbstadt
Čtvrtek, 02. února 2017 - 22:31:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1431
Registrován: 9-2006
Když se tu teď řešilo to Kosovo. Jak je to s přechodem hranic z Mitrovici. Zajímála by mě cesta vlak z Kraljeva, pěší přechod přes hranice, autobus do Prištiny. Vlak do Peje a zpět vlak do Skopje.
Předem díky za info.
Pátek, 03. února 2017 - 08:31:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1810
Registrován: 12-2007
Halbstadt:

Vlak někdy nezajíždí až do Mitrovice (obvykle pokud není k dispozici Motor, ale Kennedi + Bl), ale končí už ve Zvečanu, odkud je nutné si vzít tágo na srbskou stranu mostu. Ten pak pěšky přejít na albánskou stranu, a odtud je to asi 1-1,5 km na autobusák (pořád rovně po hlavní). Všechno uvedené v pohodě, pokud tedy na jedné ze stran není nějaká demonstrace/manifestace/mezinárodní zápas SRB-ALB. Most přechází málokdo, ale terčem divných pohledů se nestanete. Navíc ho hlídají Carabinieri.

Vlakem po albánské části Kosova absolutně bez problémů, jen nevím, zda-li mezinárodní vlak z Prištiny skutečně dojede až do Skopje - loni v červenci nás bez další náhrady vysypal v Đeneral Janković a dostaňte se do Shkupu jak chcete...
Chep.
Pátek, 03. února 2017 - 08:39:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7685
Registrován: 5-2002
Pokud nebezpečnost v B+H dělají miny a zmije, tak oboje najdete i v Chorvatsku ve Velebitu. Zmije klidně kousek od pláží.
Z F J
Pátek, 03. února 2017 - 09:04:27  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
intelpetr: no a kudyma ten přímý vůz Beograd-Istanbul pojede, když nepojede vlak Beograd-Sofia ? [happy]
Z F J
Pátek, 03. února 2017 - 09:06:26  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
A hafas ukazuje že vlak Beograd-Sofia jezdí i v těchto dnech. Mají v tom pěkný hampýz kluci německý [happy]

http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query2.exe/dn?ld=15091&country=D EU&rt=1&OK#focus
Pátek, 03. února 2017 - 15:10:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 135
Registrován: 9-2015
>> Mirous
Na zmije se asi moc neumírá.
Co se týká min, je potřeba se podívat na jejich mapy v Bosně a Chorvatsku. Z mého úzkoprsého pohledu já NIKDY do těchto zemí nepojedu (výjimkou jsou chorvatské ostrovy a bezpečná část pobřeží).
Nejsem totiž týpek, kterého baví se pohybovat jen po výrazně prošlapaných cestách, kadit jen na nich,
a stavět si přímo na nich stan (když nejsem ubytován).
Takže pro mě: NAVŽDY ztraceno. Stejně jako Bulharsko 10 km od řecké a turecké hranice, i když Bulhaři ujišťují, že už vše odminovali.

Pořád toho ještě nemám prochozeno dost v Rumunsku. Ještě míň v Bulharsku a Řecku, a Makedonie je pro mě úplně neznámá. Nebo už radši Albánie, jestli si někdy zvyknu na to jejich podivné chování.
Pátek, 03. února 2017 - 17:31:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2873
Registrován: 9-2007
Mirek_Zv.:
"Stejně jako Bulharsko 10 km od řecké a turecké hranice, i když Bulhaři ujišťují, že už vše odminovali."

Já tam loni v létě prochodil téměř sto kilometrů. Znamená to tedy, že už mám být dávno mrtvý? [biggrin]
Pružinskij
Pátek, 03. února 2017 - 18:01:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1377
Registrován: 4-2015
Mirek: Když jsem kdysi dávno, ještě jako chudý, přijel poprvé vlakem do Sarajeva, tak jsem spal taky kdesi za městem, pod širákem, mimo civilizaci. Snažil jsem se co nejmíň vrtět, ale stejně to byl divnej pocit... [biggrin] (záběry z války z TV byly ještě v živé paměti)
Naštěstí mám podobné problémy vyřešené - nyní je aktuální problém kam jet s miminem, aby vůbec přežilo cestu. [happy]

Znamená to tedy, že už mám být dávno mrtvý?
Tak to určitě ne, ale přesto je dobrý se dožít alespoň středního věku.[proud]
West code was broken.

Majkl007
Pátek, 03. února 2017 - 20:44:23  
Neregistrovaný host
78.102.91.56
Mirek Zv.:
"Na zmije se asi moc neumírá."
Na ty naše moc ne, ale na Balkáně žije trochu "vytuněnější" druh zvaný zmije růžkatá a s tou už je to poněkud horší... [uhoh]

"Co se týká min, je potřeba se podívat na jejich mapy v Bosně a Chorvatsku."
Ano, takovéto mapy mají k dispozici všechna planinarska družstva (turistické horské spolky) v jednotlivých pohořích, takže určitě není od věci se před túrou nebo několikadenním trekem po takovéto mapě u nich poptat.
Ale jinak bych to s těmi minami zase tak nedramatizoval. Kromě oblastí, kde za války probíhala frontová linie, a pak zejména okolí velkých měst (Sarajevo, Mostar, Tuzla...) jejich počet a hustota zase tak velká není. A navíc, kdoví kolik z nich by po tolika letech ještě bylo vůbec funkčních...

"Takže pro mě: NAVŽDY ztraceno."
No tak jo. Ale přicházíte o hodně, tomu věřte! [wink]
StarMaster
Pátek, 03. února 2017 - 20:59:53  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Nejen miny, vodní kámen je taky prevít!
Pepa_kox
Sobota, 04. února 2017 - 00:46:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4428
Registrován: 9-2005
Starmaster: Už žádný drahý opravář![rofl][ok]
Jako droga se sbírá její kořen (Radix dauci), semena (Fructus dauci) a výjimečně i nať (Herba dauci). Mrkev se používá v léčitelství jako močopudný a projímavý prostředek.
Miroslav_ Zikmund
Sobota, 04. února 2017 - 09:29:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 385
Registrován: 2-2016
ad Majkl007 > minová pole jsou označena varovnými tabulkami ... i kolem chorvatského Ogulinu nebo Jasenovace ... funkčnost těch min bych nezpochybňoval. V severní Africe jsou funkční miny od dob 2. světové války a údajně kočovné kmeny znající minová pole a "vyškolené" jak s nimi nakládat, je sbírají a prodávají IS ... Konec konců bomby nalézané v Německu jsou svým způsobem taky funkční ... proto se dělají evakuace.
Majkl007
Sobota, 04. února 2017 - 21:14:19  
Neregistrovaný host
78.102.91.56
"funkčnost těch min bych nezpochybňoval."
Tak zkoušet ji určitě nehodlám, to se nebojte... [biggrin]
Neděle, 05. února 2017 - 12:25:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2880
Registrován: 8-2010
Mirous: Pokud si chcete v Bosně a Hercegovině odpočinout i "duchovně" tak se podívejte pro zajímavost i sem [andel][proud]

A pak ještě tady poblíž je to krásné [happy]
Praha-Ruzyně, Olomouc
Neděle, 05. února 2017 - 13:22:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5406
Registrován: 12-2011
Ano, ty vodopády jsou krásné místo. Ovšem to poutní místo docela nic moc. Všude okolo byly stánky se soškami a levnými cigaretami [biggrin]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 05. února 2017 - 14:15:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2881
Registrován: 8-2010
intelpetr: Bohužel, italští majitelé těchto obchodů se soškami, růženci a cigaretami částečně zkazili atmosféru tohoto místa. Prostranství kostela naštěstí zůstalo stále stejně pěkné.

Hezká ukázka, jak může chudá vesnice zbohatnout na náboženského turistice. Bohužel různé pětihvězdičkové hotely co zde vznikají už s vírou nemají nic společného [crazy]
Praha-Ruzyně, Olomouc
Majkl007
Neděle, 05. února 2017 - 14:16:00  
Neregistrovaný host
80.188.26.146
Honza7887: Ten odkaz na poutní místo mi nějak nechce fungovat - co to je? Jestli Medžugorje, tak to bych spíš nedoporučoval, to je dle mého názoru jen Disneyland a pračka na peníze se vším všudy. Vodopády Kravica ano, tam je bezva koupačka, akorát v plné sezóně a zejména o víkendech dost přelidněno, chce tam zajet spíš ve všední den, kdy je tam lidí méně. Kolik je u vodopádů aktuálně lidí se dá dobře odhadnout podle obsazenosti obrovského parkoviště nahoře nad vodopády.
Dále bych v této oblasti doporučil samozřejmě Mostar a jeho historické centrum se známým starým mostem přes Neretvu, vyvěračku řeky Buna s dervišskou tekijí (muslimský klášter) u městečka Blagaj, a nebo historické městečko Počitelj rozkládající se na příkrém svahu nad řekou Neretvou.
V pohoří Bjelašnica, cca 50km jz od Sarajeva, se nachází skupina odlehlých horských vesniček, z nichž nejautentičtější, nejodlehlejší a proto také neznámější je Lukomir v nádherné poloze na hraně hlubokého kaňonu říčky Rakitnica. Ale pro dojetí tam je dobré mít nějaké to auto s vyšším spodkem, jelikož tam vede jediná prašná cesta plná děr a kamenů (délka cca 15km). A pak ještě třeba vesnička Umoljani, do které naopak vede krásná nová asfaltka, a kde se dá i přespat - na výběr je buď penzion s restaurací a nebo malý dřevěný "srub" stojící na zahradě jednoho ze zdejších domů (my jsme spali právě v něm, a bylo to super!).
A mnoho dalších zajímavých míst je i v jiných částech BiH, stačí pohledat na netu, určitě si každý vybere... [happy]
Neděle, 05. února 2017 - 15:28:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2882
Registrován: 8-2010
Majkl007: Jo Mostar je krásný a stojí za návštěvu [happy] Obecně si myslím, že BiH je turisticky nedoceněná a je to škoda. Na jednu stranu je to fajn, že krom té Medžugorje člověk většinou davy turistů nepotká [happy]
Praha-Ruzyně, Olomouc
StarMaster
Neděle, 05. února 2017 - 19:32:27  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Když jsme u vodopádů, resp. vody, tak pěkné bylo sjet si Taru... ale to je už na čáře s Monte Negro. A nikde kolem žádný [masinka]. Výhradně [auto].
Majkl007
Neděle, 05. února 2017 - 20:11:03  
Neregistrovaný host
78.102.91.56
Honza7887: Tak v Mostaru, Sarajevu, i dalších "profláknutých" místech v BiH už je dnes turistů taky dost, ale není to zatím tak masové jako např. na chorvatském pobřeží. A je to dobře. I u masového rozvoje turismu platí, že každá mince má dvě strany...