Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Tratě a lokálky v okolí Prahy » Archiv diskuse Tratě a lokálky v okolí Prahy do 07. 12. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Tratě a lokálky v okolí Prahy do 07. 12. 2017

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 05. prosince 2017 - 20:34:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3355
Registrován: 5-2002
Když se ten PID zaáděl, tak určitě nikoho ani ve snu nenapadlo, že se rozšíří až od Kolína k Berounu. Takže se to rozšiřovalo stylem "ještě kousek to půjde" až dodnes.
Orky: u pásem v městských linkách vyrobíte tentýž problém, jako u příměstských linek dnes: cesta jedničkou ze Žižkova na Hradčanskou bude o kus levnější, než na Prašný most.
Podle mě je jediná možnost na to jít nějak elektronicky, kde se může tarif prokombinovat jakkoliv a jízdné pak spočítá počítač.
Úterý, 05. prosince 2017 - 21:20:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11980
Registrován: 8-2004
Orky:
Já také netvrdím, že to je jednoduché, smáznutelné za čtvrt roku. Propásla se vhodná doba před vznikem IDSK, resp. počátkem nového rozšiřování. Souhlasím, že hraní si s číslíčkami linek je evidentně pro šotouše u organizátorů zajímavější než řešení a vyjednávání tarifních záležitostí. (Koneckonců o těch vyjednavačských (ne)schopnostech jsme se v minulosti přesvědčili i u té linkotvorby.)

Nicméně u integrované dopravy se obecně deklaruje pro cestující - občany - snazší a přehlednější cestování. A to začal PID prostě popírat.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Úterý, 05. prosince 2017 - 22:20:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3358
Registrován: 5-2002
Tohle ale není jen pražská zvláštnost. Pokud nějaký IDS zahrnuje jak velké město, tak i venkov, tak potom tam vzniká otázka, jak dostatečně zpoplatnit cestování po městě a zároveň příliš nezdražit cesty po vesnicích. Snad všechny mají nějaké "zóny s dvojnásobnou tarifní hodotou" uprostřed. Praha to sice dovedla k dokonalosti zavedením zóny B, ale úplně jednoduché to není nikde.
Třeba Brno má v okolí malé zóny, ale přesto, když jsem byl postaven před úkol během minuty zjistit, kolik mám platit za jízdenku od nádraží do jedné vsi hned za Brnem, tak jsem to vyřešil tím, že jsem se zeptal řidiče.[happy]
Skoro si říkám, jestli tyhle IDS nejsou šlápnutím vedle.
Babilon
Úterý, 05. prosince 2017 - 23:50:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3694
Registrován: 12-2007
honzaklonfar: Hlavně že to je někomu jasné...
V příměstských autobusech změna pásem v označovačích funguje. Někdy se svezte, uvidíte. Proč by to samé nemělo fungovat v městských?
Babilon
Úterý, 05. prosince 2017 - 23:57:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3695
Registrován: 12-2007
Snad všechny mají nějaké "zóny s dvojnásobnou tarifní hodotou" uprostřed.
Myslím, že jediná dvojitá zóna je pražské P (a k tomu povinnost si zaplatit 4 zóny). Brno má dvě zóny (100 centrum a 101 okraj), Ostrava čtyři a jinde si tuším vystačí s jednou.
Středa, 06. prosince 2017 - 00:22:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 314
Registrován: 7-2017
Babilon: Potvrzuji, i Plzeň si vystačí s IDP 001 Plzeň pro celou Plzeň. PMDP si dokonce vystačí se 2 typy jednorázových jízenek P (Plzeň - IDP001) a V (vnější - všechny ostatní zóny). Jinak krajský IDP plánek. Od 1.1 se teda rozšíří (na sever až k hranici DÚK). Přičemž tedy IDP je ve srovnání s jinými IDS celkem tragedie, ale Plzeňská karta funguje dobře. [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Středa, 06. prosince 2017 - 06:23:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1281
Registrován: 6-2016
Babilon: Dík za info! Já jezdím jen jedním příměstem (665) a navíc na kartu v rámci jednoho pásma, takže nemám možnost to zjistit. Co ale vidím jasně je to, že se v příměstu označuje během stání (nástup pouze předními dveřmi), což v Praze ani náhodou nepůjde. Na dráze v PIDu by to šlo, označovače jsou na zastávkách/nádražích.
Náhrada složitého, ale dlouho provozovaného systému systémem novým, nezavedeným, a ještě složitějším "nebude jednoduchá". Bude to násobně větší varianta "nosičů na Veleslavíně", při které se experimentálně zjistí, že zlato foukáním cigaretového kouře do vody nevzniká...
Středa, 06. prosince 2017 - 06:59:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 964
Registrován: 5-2002
Ohledně tarifu bych se ještě zamyslel nad otázkou, proč by měl cestující z nějaké příměstské řiti, užívající veřejnou dopravu dejme tomu 30 minut ráno tam a 30 minut odpoledne zpátky, platit cenu o několik pásem vyšší, než pražec, šmejdící sice jen po jádrové zóně, ale zato skoro furt celý den...
Středa, 06. prosince 2017 - 08:15:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8029
Registrován: 5-2002
Včerejší usnesení Rady HMP č. 3000 mimo jiné k poskytnutí dotace na obnovu kolejových vozidel v rámci projektu OPD II popisuje minimální požadavky na železniční kolejová vozidla pro zajištění drážní osobní dopravy vybranými vlaky na lince S9 v úseku Benešov u Prahy - Milovice. Požadavek č. 21 - Minimální počet 14 ks dvoukřídlých dveří na každé straně soupravy dává tušit, že o patrová vozidla nepůjde. Požadavek č. 2 Jednotky o minimální celkové kapacitě min 600 míst k sezení a maximální délce 200 metrů.
Středa, 06. prosince 2017 - 09:41:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2172
Registrován: 9-2008
A tak zase to s tou složitostí tarifu nepřehánějme. Kdo jezdí po Praze, nemá problém; kdo jezdí po středních Čechách, nemá problém; kdo jezdí z Prahy do středních Čech na kupón, nemá problém.
Kritický je ten přejezd z města do regionu, a to jen pro jednorázové jízdenky. (Jak už vysvětloval Orky, je to kvůli rozdílné cenové politice města a kraje, ale na druhou stranu problém podobného typu se řeší v každém IDS s velkou metropolí uprostřed.)
Mysím si, že daleko větším problémem tarifu je právě cenová v(ý)hodnost spíš než složitost; tedy to, že pásma jsou prostě vhodný tarif jen pro radiální cesty. Ostatně cestující, jezdící pravidelně, nemusí nějaký tarif moc řešit a proto ho bude mnohem víc zajímat, kolik bude platit, než jestli bude mít na kupónu jednoduchá čísla pásem nebo komplikovanější čísla menších zón. Cestující, jezdící nepravidelně, se může poradit s vyhledávačem, tarifní kalkulačkou nebo řidičem - oni to stejně dělají i dneska, běžný člověk nenosí v hlavě ani ten prostinký systém kružnic. Čili složitost systému není to hlavní a vlastně ani nevadí, když bude zón hodně, hlavně by to abylo tarifně vhodné pro lidi i pro objednatele.
(Problém spíše praktického rázu je ten, že tarif často neznají ti řidiči - a to prostě proto, že dopravci na jejich vyškolení kašlou a organizátor to nijak neřeší!)
Středa, 06. prosince 2017 - 09:44:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 10-2017
Borovička:
"Požadavek č. 21 - Minimální počet 14 ks dvoukřídlých dveří na každé straně soupravy dává tušit, že o patrová vozidla nepůjde."

Jak počet 14 dveří na každé straně soupravy dává tušit, že nepůjde o patrová vozidla? Sedmivozová patrová souprava nemůže mít 14 dveří na každé straně?

Borovička:
"Požadavek č. 2 Jednotky o minimální celkové kapacitě min 600 míst k sezení a maximální délce 200 metrů."

Tak tohle je naopak požadavek, který říká, že o patrová vozidla pravděpodobně půjde. Nedokáži si představit jednopodlažní jednotku o délce max. 200 metrů, která bude mít místa pro vozíčkáře a pro ně přizpůsobené WC, místa pro jízdní kola, místa pro 1. třídu, 14 širokých dvoukřídlých dveří a zároveň bude mít kapacitu alespoň 600 míst k sezení. Tedy pokud sedadla nebudou na sobě namačkaná podobně, jako ve vozech Bdmtee, pak to asi půjde, ale moc pohodlné to pro cestující nebude [nene]
Středa, 06. prosince 2017 - 10:01:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3359
Registrován: 5-2002
Mašotouš: pak je otázka, jestli se nevykašlat na nějaké navrhování složitého (a tím uživatelsky nepříjemného) systému pro náhodné uživatele a nenechat integraci jen ve formě kupónů.
tarif často neznají ti řidiči Nehci se nikoho dotknout, ale nebude problém i v tom, že tohle je nad schopnosti těch řidičů? Někteří mají problém i s úlohou "platili dvoustovkou dvě jízdenky po 24 a jednu za 12, kolik vrátit?" Krom toho, v případě omylu, kdyby řidič poradil cestujícímu špatně a revizor by toho cestujícího pokutoval, tak by řidiči přinejmenším vynadal za špatné informace. To asi žádný poslouchat nechce.
Už jsem autobuse taky viděl cedulku "hlaste počet zón, ne výstupní zastávku".
Středa, 06. prosince 2017 - 10:26:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 958
Registrován: 2-2006
Nj, já si tuhle zas objednával ikspásmovou a hned následovala otázka, proč zrovna tu a kam že jedu. [happy]
Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
Středa, 06. prosince 2017 - 10:34:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13607
Registrován: 12-2007
Skoro si říkám, jestli tyhle IDS nejsou šlápnutím vedle.

pak je otázka, jestli se nevykašlat na nějaké navrhování složitého (a tím uživatelsky nepříjemného) systému pro náhodné uživatele a nenechat integraci jen ve formě kupónů.


Krátce za sebou jste položil dvě sugestivní otázky, v nichž předem předjímáte vámi očekávanou odpověď "jsou šlápnutím vedle/vykašlat se na to navrhování".

Mmch. nic nebrání případným náhodným cestujícím (přinejmenším v IDS JMK), aby si koupili jednorázovou jízdenku pro každý spoj zvlášť.
Akorát pak budou mít (jedou-li s přestupem) cestu o něco dražší než kdyby jeli na přestupní IDS jízdenku.

Ovšem v situaci, kdy "pak je otázka, jestli se nevykašlat na nějaké navrhování složitého (a tím uživatelsky nepříjemného) systému pro náhodné uživatele" (kdy mmch. neplatí, že jednorázové jízdenky užívají jen tzv. náhodní uživatelé, někdo může pravidelně dojíždět 1x týdně, tzn. není náhodným uživatelem, přesto se mu předplatní jízdenka při této četnosti jízdy nevyplatí), by už neměli na výběr.
Středa, 06. prosince 2017 - 11:01:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 658
Registrován: 7-2007
Snad nebude vadit, když se zkusím zeptat tady.
Vybrané vlaky R9 mají od příštího týdne zajíždet až na Smíchov (KJŘ zařazuje Smíchov do pásma 0 asi kvůli S7), ale podle Informačního zpravodaje platí integrace jen na hl.n.
Přitom na Portálu PID chybí R9 a brněnské panterychlíky R18/R19 jsou pro změnu uvedeny se Smíchovem.

Víte někdo, jak to bude?
Loxodonta urbana
Středa, 06. prosince 2017 - 11:24:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3360
Registrován: 5-2002
David: ano, můj názor to je. Ano, jejich zrušení by bylo zdražení pro jejich uživatele, ale vzhledem k tomu, že podle jednoho (pravda, staršího, nové údaje jsem nenašel) průzkumu je využívá pouze 10% cestujících ve vlacích, je otázka, jestli by to byl takový problém. Jinými slovy, jestli těchto cestujících není příliš málo na to, co s nimi je práce a nákladů. S tím jde ruku v ruce např. i to, jestli náklady na zřizování označovačů v mimopražských zastávkách jsou účelně využité.
(Nyní je můj názor, že nejsou, ale můžu ho změnit, pokud se mi protiargumenty budou zdát závažné; od toho ta diskuze tady je).
Středa, 06. prosince 2017 - 11:44:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13609
Registrován: 12-2007
ale vzhledem k tomu, že podle jednoho (pravda, staršího, nové údaje jsem nenašel) průzkumu je využívá pouze 10% cestujících ve vlacích, je otázka, jestli by to byl takový problém
Třetí sugestivní otázka během krátké doby.

Mmch. konkrétní zónové (či jiné, prostě nějaké konkrétně dané) uspořádání v rámci IDS musí existovat, byť by v onom IDS existovaly pouze a jen předplatní jízdenky. Čímž se poněkud stírají námitky typu navrhování složitého (a tím uživatelsky nepříjemného) systému či když jsem byl postaven před úkol během minuty zjistit, kolik mám platit za jízdenku od nádraží do jedné vsi hned za Brnem, tak jsem to vyřešil tím, že jsem se zeptal řidiče.[happy] Skoro si říkám, jestli tyhle IDS nejsou šlápnutím vedle.

(Kde druhý jmenovaný argument - při "postavení před úkol" - je opět falešný; i při existenci integrovaného tarifu pro jednorázové jízdenky lze - přinejmenším v IDS JMK - při nástupu do autobusu říci řidiči název cílové zastávky a řidič vydá jízdenku s příslušnou zónovou/časovou platností.)
Středa, 06. prosince 2017 - 12:17:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3361
Registrován: 5-2002
Proboha, a jak se teda mám nesugestivně ptát? [crazy]
Ano, můj názor je, že jízdenky na jednu cestu jsou v dnešní podobě nevhodné a slouží jen velmi malému počtu cestujících, přičemž jejich existence vyžaduje značné náklady. Pokud máte jiný názor, tak mi napište protiargumenty a já se zamyslím, jestli svoje mínění změním, nebo ne.
Konkrétní zónové uspořádání musí existovat, ale existence jedné atypické oblasti (toho velkého měst uprostřed) si vyžaduje zkomplikování tarifu tím, že v této jedné zóně budou platit jiná pravidla.
Pravidelně jezdící cestující si tarif naštudují, ale když jsem přijedu jednou za dva roky do Brna, tak fakt nebudu ztrácet čas čtením přepravních podmínek, co zabírají celý plakát. Tedy se nic nestírá.
No a v PIDu už existuje aspoň jeden řidič, kterému se nechce poslouchat cílové zastávky.[wink] Krom toho, je to jen velmi nedostatečná věc - ten řidič zná jen zastávky okolo své trasy, ale nelze po něm chtít, aby znal větší oblast.
Mladějov
Středa, 06. prosince 2017 - 12:36:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11555
Registrován: 3-2007
>když jsem přijedu jednou za dva roky do Brna, tak fakt nebudu ztrácet čas čtením přepravních podmínek, co zabírají celý plakát.

Tak v něčem máte pravdu, ale v tomhle ??
Zrovna asi před měsícem jsem přijel asi po roce do Brna, předem jsem nestudoval na internetu nic kromě mapky linek a normálně si koupil v automatu jízdenku, která cca odpovídala času té jízdy (vnitroměstská zóna).
No a když někdo jede do vnějších pásem a je líný/hloupý/nebaví ho to studovat, tak mu u meziměstského spoje tu jízdenku prodá řidič..a pokud je to již po přestupu, no tak si holt na ten první úsek do té šaliny koupím tu nejlevnější jízdenku, co mi to časově plusmínus splňuje.

Ano, stojí to nepoučeného možná o deset korun víc - to je asi každého náhodného cestujícího "jednou za uherák" bez znalosti tarifu osobní volba.

Já bych z toho nedělal raketovou vědu.
Středa, 06. prosince 2017 - 12:46:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13610
Registrován: 12-2007
No a když někdo jede do vnějších pásem a je líný/hloupý/nebaví ho to studovat, tak mu u meziměstského spoje tu jízdenku prodá řidič..
Kdy mimochodem platí, že jede-li v MHD po Brně (na jednorázovou jízdenku platnou pouze pro brněnské zóny) + následně v okrajovější části Brna přestoupí na spoj regionální linky, tak při předložení té jednorázové jízdenky při nástupu do regionálního bus-spoje, vydá mu řidič jednorázovou jízdenku pouze pro mimobrněnské zóny. (Nejsem si jist, zda totéž platí i v Praze - ?)

Tzn. i takový neznalý cestující ušetří oproti eventuálnímu stavu, kdy by jednorázové IDS jízdenky neexistovaly a kdy by si po cestě v brněnské MHD musel "povinně" koupit při nástupu do regionálního spoje další jízdenku, byť by po část té cesty nadále jel po brněnském území.

Mmch. opět další do určité míry falešný/lichý argument:
S tím jde ruku v ruce např. i to, jestli náklady na zřizování označovačů v mimopražských zastávkách jsou účelně využité.
Pro srovnání stav z JM kraje: V méně využívaných železničních stanicích/zastávkách IDS JMK označovače NEJSOU instalovány; označení jízdenky provede ručně vlakový doprovod.
Středa, 06. prosince 2017 - 12:54:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2363
Registrován: 9-2003
Tady zase někomu jebe na kvadrát.
Mmch., z pohledu neučení se tarifu je velmi příjemný ostravský systém s check-in check-out a automatickou optimalizací jízdného. Ale když jsem to radil kamarádce, jedoucí do Ostravy, tak ji z přikládání karty někde v lokalce jala taková hrůza, že si raději nakoupila v automatu papírové jízdenky.
Brr: A jakou jízdenku bys tedy doporučil občasnému cestujícímu, když jsou jízdenky na jednu cestu v dnešní podobě nevhodné?
NOBLE BRICKS
Středa, 06. prosince 2017 - 12:55:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7576
Registrován: 4-2003
Zrovna asi před měsícem jsem přijel asi po roce do Brna, předem jsem nestudoval na internetu nic kromě mapky linek a normálně si koupil v automatu jízdenku, která cca odpovídala času té jízdy (vnitroměstská zóna).

Já tůhle taky.... vítej mezi námi podívíny[jidlo][proud].
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Mladějov
Středa, 06. prosince 2017 - 13:35:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11557
Registrován: 3-2007
David:
Kdy mimochodem platí, že jede-li v MHD po Brně (na jednorázovou jízdenku platnou pouze pro brněnské zóny) + následně v okrajovější části Brna přestoupí na spoj regionální linky, tak při předložení té jednorázové jízdenky při nástupu do regionálního bus-spoje, vydá mu řidič jednorázovou jízdenku pouze pro mimobrněnské zóny. (Nejsem si jist, zda totéž platí i v Praze - ?)

Já bych tedy řekl že ne..ale přepravní podmínky jsem nestudoval.
To máte v Brně docela uživatelsky příjemně zařízené.

RŠ: Když to jsou holt ty rozdíly mezi autistickými a normálními řešeními.
Složité systémy s jízdenkami (i linkami) nahrávaj akorát tomu, že se na MHD občasný návštěvník vykašle.
Nakonec v Praze jsou třeba noční linky teď tak šotoušsky vyumělkovaný a zakroucený, že nějaký název konečné je, speciálně u tramvají, bez najití si spojení předem na netu, naprosto matoucí a třeba nechápu, co autory vede k tomu, že některé denní busy vyjížděj třeba už 4:10 a jiný (nebo tramvaje) až třeba z té které zastávky před šestou, nebo se prokládaj denní s nočníma - onehdá jsem koukal jak puk v Malešicích na sídlišti, kde jede první 133 ve 4:15 a je prokládaná s nočními busy a to tak šikovně, že tomu spolehlivě na Ohradě ujede o minutu.
Dřív se to dělalo u prvních spojů tak, že některé vyjížděly z vhodného uzlu po trase tak, aby nebyl rozdíl tak veliký.

Nějak teda systém noční dopravy moc nepobírám - třeba přes ty Malešice bus z Kostelce nad Černými lesy, který projede směr Palmovka jednou za noc a pak jede v naprosto šílenou dobu někdy v 1:20 zase zpátky [crazy]
Středa, 06. prosince 2017 - 13:55:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3362
Registrován: 5-2002
A jakou jízdenku bys tedy doporučil občasnému cestujícímu Kde to neznám, tak si kupuju jízdenky u řidiče a to jen na úsek, který jedu s daným spojem. Což podle mě degraduje celou myšlenku integrace, tohle jsem mohl dělat i dřív. To dělám hlavně proto, abych se vyhnul tomu, že v tarifu něco přehlédnu a při mém životním štěstí bych se mohl spolehnout na to, že zrovna narazím na revizory. O PIDu si myslím, že ho trochu znám, ale přece se mi podařilo se chytit: koupil jsem si lístek ČD z Kralup do Sedlce, nasednul do rychlíku a tam mě průvodčí zpražila, že moje tramvajenka platí až z Podbaby.[wink]
Ono je to sice dražší, ale když už jsem dal peníze za jízdenku někam daleko, utrácím tam v hospodě a často i za ubytování, tak si nebudu kazit cestu dohadováním s přepravní kontrolou kvůli tomu, že jsem se snažil desetikorunu ušetřit a překombinoval jsem to.

z pohledu neučení se tarifu je velmi příjemný ostravský systém s check-in check-out a automatickou optimalizací jízdného Přesně tohle bych považoval za nejlepší systém, právě proto, že cestujícího chrání před nevědomým porušením nějakých vychytávek a zároveň si tvůrce tarifu může tarif zesložitit, jak chce. Ale pokud k tomu mají lidé nedůvěru, jako Vaše kamarádka, tak je to potřeba vzít v úvahu a pokud by takových lidí bylo hodně, tak tohle nezavádět.

(vnitroměstská zóna). Na vnitroměstské zóny si kupuju jízdenky v trafice (s otázkou "jaké jízdenky tu máte?"[happy]), ale tohle byla cesta mimo Brno. Vyřešil jsem to asi koupením jízdenky na celou cestu u řidiče, stejně jako kdyby žádná integrace nebyla.

Nejsem si jist, zda totéž platí i v Praze - ?S tramvajenkou jo, ale s jízdenkou na jednotlivou jízdu... To si bez koukání do tarifu zodpovědět netroufnu.
Mladějov
Středa, 06. prosince 2017 - 14:06:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11559
Registrován: 3-2007
A jak to s tou tramvajenkou teda funguje ? Mějme vnitroměstkou tramvajenku, pojedu příměstkým busem z Hájů do Sázavy, co mám říct a co mi vydá a za kolik a je to předpisově košer ?

Já takto jezdíval občas cca před 12 ? lety, už za integrace a v buse byl docela problém s řidiči a většinou jsem (zřejmě úplně blbě) buď píchnul pásmovou na patřičná pásma, nebo požádal o jídenku za částku, kterou říkal tarif - dneska už tohle zřejmě vyřešeno.

Busy Polkost.
Středa, 06. prosince 2017 - 14:06:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3363
Registrován: 5-2002
Když to jsou holt ty rozdíly mezi autistickými a normálními řešeními. Skoro se mi zdá, že až tak moc ve při nejsme.
Právě proto, že jsem nechtěl riskovat, že brněnský systém je autistický, tak jsem radši nekupoval jízdenku odpovídající počtu zón "vnitřní Brno + vnější Brno + vesnice za Brnem", protože co kdyby tam byla ještě zóna B a FŇ a něco dalšího.
A myslím si, že skupina lidí, co jezdí dostatečně často na to, aby se jim vyplatilo nějaké vyfikundace studovat, a zároveň málo na to, aby si pořizovali kupón, je příliš malá na to, co je kůli ní nutné dělat.
Středa, 06. prosince 2017 - 14:10:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2365
Registrován: 9-2003
Brr: Takže myšlenku integrace to degraduje pro Tvou lenost s proto bys to zrušil?
O PIDu si myslím, že ho trochu znám, ale přece se mi podařilo se chytit: koupil jsem si lístek ČD z Kralup do Sedlce, nasednul do rychlíku a tam mě průvodčí zpražila, že moje tramvajenka platí až z Podbaby
Což je samozřejmě píčovina, protože tramvajenka platí už ze Sedlce. Takovou průvodčí bych sežral k obědu.
NOBLE BRICKS
Středa, 06. prosince 2017 - 14:12:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2366
Registrován: 9-2003
Mladějov: Zrovna tuhle relaci občas jezdívám taky a VŽDYCKY se to vyřešilo žádostí "k tramvajence do Sázavy".
NOBLE BRICKS
Středa, 06. prosince 2017 - 14:14:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 420
Registrován: 1-2012
Zdravím. Tak podle provozu byla 50km/h Lysá-Kostomlaty dnes odstraněna.[crazy] Pak se to bude od neděle ale předjíždět. [biggrin]
Seriózní informace o počasí najdete na www.meteoaktuality.cz a na facebook.com/pocasi.aktuality denně.
Mladějov
Středa, 06. prosince 2017 - 14:15:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11560
Registrován: 3-2007
>myslím si, že skupina lidí, co jezdí dostatečně často na to, aby se jim vyplatilo nějaké vyfikundace studovat, a zároveň málo na to, aby si pořizovali kupón, je příliš malá na to, co je kůli ní nutné dělat.

S tím částečně souhlasím - ale záleží zas na mnoha dalších věcech.

>Skoro se mi zdá, že až tak moc ve při nejsme.

Pardon, já to nějak blbě pochopil.

Když ono ten problém třeba na železnici byl v tom, že nejen že označovač+instalace+třeba extra přípojka + ochrana před počasím, ale především leckde úmyslné poškozování těchto, protože pak měli místní důvod ušetřit na jízdném, když nepřijde hned průvodčí, případně uhádat jízdné, pásmo..
Mně to řešení "ala IDS JMK", tedy označení průvodčím, připadá jako elegantní řešení (tedy nemuset v díře, odkud jezdí pár lidí, udržovat označovač).

Nakonec třeba "případ Říčany" - hromadné úmyslné černé jízdy na pražskou tramvajenku mezi Prahou-Kolovraty a Říčany je strá vesta, i když to zas tak úplně nesouvsí, spíš jako ilustrace, co jsou někteří schopní dělat kvůli pár korunám.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Středa, 06. prosince 2017 - 14:17:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3364
Registrován: 5-2002
Já v létě občas jezdím na Slapy. Dělám to tak, že v autobuse řeknu, že mám tramvajenku po Praze a chci doplatit do Slap (teda pokud nenatrefím na toho řidiče, co chce slyšet počty zón[wink]). Dostanu jízdenku na vnější zóny (myslím, že jsou čtyři) s časem nástupu. Pak se uplatní "odložená platnost jízdenky" nebo jak se to jmenuje - při kontrole ve vnějších pásmech se předkládá jak tramvajenka, tak i vydaná jízdenka a k napsanému času konce platnosti se přičte čas, po který jede autobus po Praze. Pravda, nezkoušel jsem s tím mimo Prahu přestupovat.
Myslel jste takovýto případ?
Mimochodem, ptal jsem se na to i v jednom infocentru DP a tam mi řekli, že si mám koupit prázdnou jízdenku a tu si označit, jakmile se na informačním systému objeí, že jsme vjeli do zóny 1. Což mi už tehdy přišlo jako blbost.
Mladějov
Středa, 06. prosince 2017 - 14:20:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11561
Registrován: 3-2007
Lamina: Dneska. Tenkrát to byl fakt problém - já to požadoval úplně stejně a byl jsem jednou sáhodlouze školen, jak by mi to sice vydal, ale když přijde revizor a kdesi cosi, takže...dneska bych prostě poslal stížnost/dotaz.
Mladějov
Středa, 06. prosince 2017 - 14:23:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11562
Registrován: 3-2007
Jo, myslel a ano, "odložená platnost" to řeší, ale mám dojem, že to tenkrát v začátcích integrace StČ bylo jinak - nebo to řidiči neznali, nebo úmyslně chtěli prodat svoje "ČSAD" jízdenky - co já vím..

Prostě to tehdy na téhle lince (ještě ze Skalky) moc nefungovalo.
Středa, 06. prosince 2017 - 14:27:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3365
Registrován: 5-2002
Což je samozřejmě píčovina, protože tramvajenka platí už ze Sedlce. Takovou průvodčí bych sežral k obědu. Píčovina to už nějakou dobu není. Už asi rok nebo dva platí, že v rychlících platí tramvajenka až od první stanice v Praze, kde ten rychlík zastavuje. Což vede třeba k tomu, že na trati 120 se v rychlících dá jezdit jen s jízdenkou až do Veleslavína, ale v Sp stačí jízdenka jen do Ruzyně.
to degraduje pro Tvou lenost s proto bys to zrušil? Ne pro mou lenost, ale proto, že si myslím, že lidí, kterým to něco přinese, je příliš malá ve srovnání s náklady, co si to vyžaduje. Je to jen můj názor a nikomu ho nevnucuju. A samozřejmě o tom nerozhoduju.
"případ Říčany" Jo, to je problém. Nejednou jsem viděl někoho, kdo se honí s průvodčím v ešusu tak, že když jde průvodčí spodem, tak on jde horem. Tam by to snad vyřešily pravidelné razie revizorů.
Středa, 06. prosince 2017 - 14:33:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2173
Registrován: 9-2008
K pár nejsanostem: S jakoukoli jízdenkou na Prahu (jednorázová i kupón) si lze dokoupit jízdenku jen pro vnější pásma. To funguje beze změny od prvopočátků PIDu. Tohle nebyl problém nikdy a nikdy v životě jsem se nesetkal s tím, že by to nefungovalo. Tohle zvládne i řidič s minimální znalostí tarifu.
Problém je většinou to, když někdo nemá jízdenku žádnou a chce přejet hranici mezi Prahou a krajem. To už se fakt musí řešit, kde v té Praze nastupuje, resp. v opačném směru jestli chce v té Praze i někam přestupovat, jestli jede do béčka nebo do nuly a tak. Ale to zas řidič se znalostí tarifu většinou dokáže říct.

V rychlících doklady PID platí při kombinaci s jízdenkou ČD nově jen od stanice, kde to fyzicky zastavuje, ne od hranice pásma. Tzn. jízdenku od Kralup na rychlík s pražskou tramvajenkou si je potřeba koupit až do Podbaby. Je to svý způsobem daň za to, že ty rychlíky bylo vůbec možno integrovat.

A ani v PIDu už se označovače nestaví na všech železničních zastávkách, označení může provést vlakový doprovod.

Pak se uplatní "odložená platnost jízdenky" nebo jak se to jmenuje - při kontrole ve vnějších pásmech se předkládá jak tramvajenka, tak i vydaná jízdenka a k napsanému času konce platnosti se přičte čas, po který jede autobus po Praze. Pravda, nezkoušel jsem s tím mimo Prahu přestupovat.
I to lze. Pokud se to děje masivně (např. při cestách do Kouřimi se přestupuje z 381 na 421), tak o tom řidiči na 421 vědí (ostatně jízdenku z druhého busu při přestupu leckdo ani nekontroluje). V jiných případech už může řidič ve druhém autobuse trochu zvedat obočí, ale pokud mu to vysvětléte, vezme to. Tady je asi nejlepší to hlásit už při nástupu do prvního autobusu - ten Vás pustí do vozu jen s pražskou jízdenkou a po vyjetí z Prahy si k němu tu jízdenku koupit dojdete, abyste si ušetřili případné problémy při přestupu a nutnost koupit novou jízdenku.
Ale mimochodem, i to by šlo jednoduše vyřešit, kdyby řidič mohl přímo vydat jízdenku, z níž by ta odložená platnost byla patrná - stačilo by zmíčknout o tlačítko víc a ten systém by tu jízdenku automaticky vytisknul tak, aby platila až od 1. pásma. Protože si to takhle kupuje hodně lidí, neměl by ani být problém (ani pro řidiče se to naučit).
Středa, 06. prosince 2017 - 14:50:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2174
Registrován: 9-2008
Brr: Ne pro mou lenost, ale proto, že si myslím, že lidí, kterým to něco přinese, je příliš malá ve srovnání s náklady, co si to vyžaduje.
O tom hodně, hodně pochybuju. Integrované systémy (byť některé dost složité) tu jsou, předplatitelům a vůbec pravidelným (třeba dvakrát za měsíc stejnou relaci) cestujícím slouží dobře (ti ani tarif znát nemusejí, znají jen to svoje), náhodný cestující si může svou jízdenku najít a pokud je líný, bojí se udělat chybu nebo prostě není shcopen tarif pochopit, tak se může chovat jako v neintegrovaném systému a v každém spoji si koupit zvláštní jízdenku jen pro ten spoj. Tak v čem je problém? Rozhodně to není ani náhodou důvod zpochybňovat existenci IDS.
Středa, 06. prosince 2017 - 14:53:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2367
Registrován: 9-2003
Brr: Tak nezmínil ses, že to bylo v krychlíku. Pak ano. Jer to sice zvrhlost ale je to daň za to, že se vůbec povedlo krychlíky zaintegrovat navzdory velkému odporu ing. Kašpara.
NOBLE BRICKS
Středa, 06. prosince 2017 - 16:27:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 419
Registrován: 5-2013
Borovička, Bdmteeo296
V bodu 1 přílohy č. 1 Usnesení Rady HMP č. 3000 se mezi minimálními požadavky přímo uvádí "Jednopodlažní dvousystémové elektrické jednotky pro regionální dopravu na napěťové systémy 3 kV DC a 25 kV 50 Hz AC s rozchodem 1435 mm."
Středa, 06. prosince 2017 - 16:53:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 236
Registrován: 8-2017
Ad označovače: Proč se vůbec na železnici narozdíl od autobusů dávají označovače na zastávky místo do vozidel, kde by to bylo
1) uživatelsky přívětivější, protože nemusím při dobíhání řešit, kde je ten označovač (třeba Hlavák je fakt chuťovka)
2) jednodušší, protože není třeba řešit elektrickou přípojku a označovač nemusí být odolný povětrnostním podmínkám
3) spolehlivější, protože je menší pravděpodobnost vandalismu a funkci označovače lze kdykoliv zkontrolovat
4) levnější, protože počet zastávek v PIDu je větší než počet vozidel?

Zaplaťpámbu už se s tím začalo aspoň v lounskejch šukafonech, ale proč už dávno nejsou označovače v ešusech nebo rakovnickejch regínách, mi neni moc jasný.
Středa, 06. prosince 2017 - 17:15:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6291
Registrován: 8-2007
Bdmteeo296:Nedokáži si představit jednopodlažní jednotku o délce max. 200 metrů, která bude mít místa pro vozíčkáře a pro ně přizpůsobené WC, místa pro jízdní kola, místa pro 1. třídu, 14 širokých dvoukřídlých dveří a zároveň bude mít kapacitu alespoň 600 míst k sezení.

Já si dokážu představit 7 vozového Pantera.Ten by měl do 200 metrů,14 velkých dveří,záchody pro invalidy i těch 600 míst(jeden vložený vůz má 96 míst,koncové 60 budou mít i s velkým WC).
Středa, 06. prosince 2017 - 17:34:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11447
Registrován: 5-2004
"Skoro si říkám, jestli tyhle IDS nejsou šlápnutím vedle.

pak je otázka, jestli se nevykašlat na nějaké navrhování složitého (a tím uživatelsky nepříjemného) systému pro náhodné uživatele a nenechat integraci jen ve formě kupónů"

No stačí si porovnat skutečný IDS s jednotlivejma jízdenkama dle tarifu bez obstrukcí (IDS JMK, PID) s těmi co občasné cestující fakují vlastnictvím místních kartiček (IREDO, IDOL) a těmi kde IDS není nebo je jen pro ty předplatitele (Vysočina, POVED) co do počtu jezdících cestujících.

V těch prvních jsou spoje většinou plný, v těch druhých jsou plný "šichťáky/školáky) a sedla/víkendy jsou dost poslabší. V těch třetích jezděj školáci a důchodci co nemaj odvoz.

Byť třeba takovej DUK kde to je bez obstrukcí ale léta byli lidi cvičený "busama nejezdit" to taky není zázrak. Září, cesta z Jetřichovc do Kamnice a zpět jak mi bylo referováno:
+ - jeden lístek
neutrál: proti dřívějšku přibyl přestup ale navazuje a čeká to na sebe
- - dost drahý jízdný (dva určitě vemou auto...)
A hlavní postřeh - tam jsem jela celou cestu sama s řidičem, zpátky pak s dětma ze školy...
Mladějov
Středa, 06. prosince 2017 - 17:38:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11567
Registrován: 3-2007
>s těmi co občasné cestující fakují vlastnictvím místních kartiček (IREDO, IDOL)

??? To tě jako bez kartičky do autobusu nevemou, nebo jak ?
Středa, 06. prosince 2017 - 18:05:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4304
Registrován: 7-2011
Mladějov:
"??? To tě jako bez kartičky do autobusu nevemou, nebo jak ?"
Ale vezmou, jenže za násobně dražší jednotlivý jízdný. Takže se to občasným cestujícím nevyplatí. Kartička pro ně nemá smysl (jezdí jen občas) a protože bezkartičkový jízdný je "pálka", tak nejedou.
Ostatně tahle šílená tarifní politika je důvod, proč jsem přestal využívat dráhu a jezdím raději jen busama, byť je nemám rád. Protože v systému "slev" ČD a tarifu obecně se jednak neorientuju, jednak mé případné cesty by byly jen občasné, takže pro mě nějaká "zákaznická" karta nemá smysl a jednotlivý bezslevový jízdný je darda naprosto neodpovídající poměru cena/výkon.
Mladějov
Středa, 06. prosince 2017 - 18:21:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11570
Registrován: 3-2007
Pak má smysl tzv. "včasná jízdenka" či relační slevy mezi většími městy - ale já tarifu moc nehovím.
Obecně souhlas, tohle je vyhánění občasných cestujících jako fík, ale to je všude - viz mobilní tarify vs. předplacenky atd.

Jinak teda autobusem dálkově tak maximálně z Prahy do Liberce - pro mne děs, bez pohybu, nemožnost změnit místo a sedět nuceně hodiny pár cm od nějakýho smraďocha nebo nesympatickýho wola..
Středa, 06. prosince 2017 - 19:05:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2175
Registrován: 9-2008
Vlček: S Ústeckým krajem souhlas. Po letech zmatků a krizí tam spustili IDS, který se svou kvalitou rázem zařadil mezi nejlepší v republice. Jenže chybějí lidi, protože ty minulé roky je prostě z autobusů vyhnaly... Nedávno jsem tam jel s jedním "nešotoušem" a ptal se mně, pro koho tam tu dopravu vůbec provozují - byli jsme totiž v buse sami...

Mladějov: ??? To tě jako bez kartičky do autobusu nevemou, nebo jak ?
Nejde jen o cenu, jak píše Bobik. Třeba IREDO původně bylo dost dobrý IDS, ale potom zrušilo přestupní jízdenky (jo, čtete dobře, prostě zrušili jeden z klíčových znaků integrace). Přestupní jízdné je jen na kartu, cestující, který kartičku nevlastní, má prostě smůlu a systém se k němu chová úplně stejně jako kdysi před integrací.
(Přitom třeba linkovým vedením, přestupními vazbami a četností spojů by to byl stále docela dobrý IDS.)

M250.0: Správná otázka. Kdysi se to bralo, že vlak je něco jako metro, ale stále víc se ukazuje, že to bylo koncepčně špatné rozhodnutí. Automaty na jízdenky i označovače by dnes měly být v každém vlaku.

Bobik: I na železnici se dá bez zákaznické karty jezdit za slušnou cenu, ale holt to chce snahu. Přesně jak píše Mladějov, ceny mezi velkými městy jsou náhodou dost dobré, a výhodnými kombinacemi jízdenek nebo nákupem v předstihu se lze dost za slušnou cenu téměř kamkoliv. Kdo ale tohle využívat nechce/neumí, tak na to holt doplácí - vyšší cenou nebo podstatně nižším komfortem v autobuse. Je otázka, jestli to železnice dělá správně - ovšem rostoucí počty pasažérů ukazují, že asi jo.
Středa, 06. prosince 2017 - 19:14:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4309
Registrován: 7-2011
Mašotouš:
"I na železnici se dá bez zákaznické karty jezdit za slušnou cenu, ale holt to chce snahu..."
No, právě. Možná jsem vyjímka, možná to většině vyhovuje, ale mě opravdu nebaví se půl dne prohrabávat e-shopem (a nejdřív se v něm vyznat) a porovnávat, abych si našel slušnou cenu. Mě to teda jako uživatelsky přívětivý přístup moc nepřijde.
Mladějov
Středa, 06. prosince 2017 - 19:31:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11574
Registrován: 3-2007
Mně taky ne -a nový www. stránky ČD jsou naprosto tragický - to je udělaný pro tablety a je to klikací džungle, něco tak nepřehlednýho teda neměli.
Jinak samozřejmě mezi většími městy taky Leoš nebo Jančura.
Ne úplně blbá nabídka pro regionální cestování na jednodenní výlety jsou krajské tikety -ono fakt záleží na tom, jestli daleko, nebo blízko, sám, nebo s rodinou..

Ale chápu, že to někoho sejří, já taky nemám rád různý "výhodný nabídky" na cokoli s vyplňováním x údajů, kombinací (propadajících) bodů, účtů, hesel a někdo se v tom vyloženě vyžívá - v tomhle jsem teda konzerva - a chápu ty, kteří si radši vezmou klíčky od auta na věšáku v předsíni.

Ne, že bych to nezvlád - ale mně to zoufale ne-ba-ví, ba přímo sere a v tomhle ohledu v dopravě zlatá pražská tramvajenka na rok bez buzerace.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Středa, 06. prosince 2017 - 19:39:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13844
Registrován: 10-2004
M250.0:
"Ad označovače: Proč se vůbec na železnici narozdíl od autobusů dávají označovače na zastávky místo do vozidel, kde by to bylo
1) uživatelsky přívětivější, protože nemusím při dobíhání řešit, kde je ten označovač (třeba Hlavák je fakt chuťovka)
2) jednodušší, protože není třeba řešit elektrickou přípojku a označovač nemusí být odolný povětrnostním podmínkám
3) spolehlivější, protože je menší pravděpodobnost vandalismu a funkci označovače lze kdykoliv zkontrolovat
4) levnější, protože počet zastávek v PIDu je větší než počet vozidel?

Zaplaťpámbu už se s tím začalo aspoň v lounskejch šukafonech, ale proč už dávno nejsou označovače v ešusech nebo rakovnickejch regínách, mi neni moc jasný."
Zřejmě proto, že to znamená fixovat určitá vozidla jenom pro zaintegrovanou oblast. U takových elefantů by to zřejmě nebyl problém, ale jsou tratě, kde jsou oběhy celkem složité, a to i z technologických důvodů. Třeba takové rakovnické reginy šněrovaly republiku snad od Berouna až po Litvínov. Velkým problémem jsou zaintegrované rychlíky, které se skládají z vozů různých dep. To mají být prakticky ve všech vozech klasické stavby označovače?
Středa, 06. prosince 2017 - 20:08:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1286
Registrován: 6-2016
Bobik: Tak jsem provedl "test blbcem" na e-shopu ČD. Ať jsem se snažil sebevíc, tak jsem se k tlačítku "koupit" neproklikal. A to jsem zkusil postupy z e-shopů, kde kupuju věci na kolo nebo lyže (bez problémů).
Podařilo se mi jen sestavit zpáteční spojení a doplnit svoji IN 50. Uznávám, že jsem jako starosta města Mostaru (stále seru postaru), ale troufám si tvrdit, že ta stránka je "uživatelsky poněkud nepřítulná".
Pravda, nepřihlásil jsem, ani jsem se do tohoto e-shopu neregistroval. A to z jednoho prostého důvodu - během roku bych takovou službu využil 1 -2x a TUTOVĚ bych zapomněl heslo. Jestli je problém opravdu v tom, tak budu i nadále otravovat v pokladnách, nebo ve vlaku.
Středa, 06. prosince 2017 - 20:48:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11449
Registrován: 5-2004
"Ostatně tahle šílená tarifní politika je důvod, proč jsem přestal využívat dráhu a jezdím raději jen busama"

No ono dost záleží na tom kam a jak daleko se jede. Nejeden bus umí zejména na krátký trasy bejt i za 9 Kč/km...

Jinač ne že by zejména novej ešop nebyl mírnej opruz, leč koupit na tom místenku/kolomístenku zvládnu celkem rychle jak na písidlu tak i mobilu. A ani známá si na "můjvlak" nestěžovala, ba si ho chválila a sbírá body...
Středa, 06. prosince 2017 - 21:04:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3366
Registrován: 5-2002
Tak nezmínil ses, že to bylo v krychlíku. Pardon, ale původně jsem psal "...z Kralup do Sedlce, nasednul do rychlíku a tam mě průvodčí zpražila,..."

Mašotouš: já nezpochybňuju předplatitele, ale myslím si, že na to co je potřeba dělat pro cestující s jednotlivými integrovanými jízdenkami, jich moc není. Ono to nejsou jen ty označovače, ale i nutnost tisku a distribuce mnoha variant jízdenek nebo to, že automaty na jízdenky musí být o to složitější.

Mimochodem, už jsme tu měli, že odložená platnost dělala problém a i dnes by některý řidič zvedal obočí, platnost tramajenek v R od první stanice, kde zastavuje, je zvrhlost,... Ještě se někdo diví, že se mi nechce odhalovat podobné špeky v přepravních podmínkách pro mě cizích měst?

systém se k němu chová úplně stejně jako kdysi před integrací. No vidíte. A já jsem přesvědčen, že tohle dělá i příliš složitý systém - konečně, jako Bobika otravuje systém slev u ČD (mě taky, ale jezdím aspoň tak moc, že se mi In25 vyplatí), mě otravuje studovat přepravní podmínky někjakého IDS, který využiju jen pár dní v pětiletce.
Mimochodem - u toho Ústí, jestli to chápu dobře, předplatné integrované je, což je to zdaleka nejdůležitější.

No stačí si porovnat ... co do počtu jezdících cestujících. Jestli by předtím nebylo vhodné porovnat počty obyatel na územích obsluhovaných jednotlivými IDS. Ono kdyby u Prahy byly vlaky obsazené tak, jako na Vysočině, tak by to bylo dost divné.

Co se těch katriček týče, ve světě taky existuje možnost, že kartičky jsou prodávány za pár šupů, takže pak výhod kartičkového IDS mohou využívat i turisti, co se v té oblasti zdrží dva dny. Ale nevím, jestli by to šlo u nás.

K výhodám označovačů ve vozidlech bych přidal, že si lze označit jízdenku až době odjezdu a ne, že si označím dvouhodinovou jízdenku a pak se dozvím, že vlak má půl hodiny zpoždění.
U těch rychlíků by to byl problém.

Jinak děkuji za informaci, že nejsem sám, komu se nový e-shop ČD nelíbí.
Středa, 06. prosince 2017 - 21:21:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7579
Registrován: 4-2003
Ať jsem se snažil sebevíc, tak jsem se k tlačítku "koupit" neproklikal.

To bude asi tím, že tam nikde žádný takový tlačítko není a po zadání osobních údajů (stačí jméno a telefon) se objeví volba platebních prostředků a tlačítko "zaplatit".[wink]

to je udělaný pro tablety

Pro tablety je aplikace Můj vlak a když to budeš zadávat ftabletu fprohlížeči, tak půlku toho obrazu vč. polička pro zadávání zakryjí tlačítka klávesnice, což spoustu lidí může znejistět.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 06. prosince 2017 - 21:27:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13611
Registrován: 12-2007
no to nejsou jen ty označovače, ale i nutnost tisku a distribuce mnoha variant jízdenek
Situace v IDS JMK: již od roku 2010 se na vlakových nádražích nevydávají předtištěné (ve smyslu "již z dřívějška natisknuté, do zásoby uložené") IDSkové jízdenky, ale jsou tisknuty ze speciální tiskárny až při nákupu zákazníkem/cestujícím.

(+ samozřejmě od samého začátku totéž platí při výdeji jízdenky v regionálním linkovém autobuse).

Tzn. opět lichý/řešitelný aspekt.
Středa, 06. prosince 2017 - 21:58:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 237
Registrován: 8-2017
Orky: Velkým problémem jsou zaintegrované rychlíky, které se skládají z vozů různých dep. To mají být prakticky ve všech vozech klasické stavby označovače?

Tak zrovna pro elektrické rychlíky lze udělat výjimku, stanice, kde zastavují se dají spočítat na prstech (byť, pravda, musím použít i nohy).
Vzhledem k tomu, že se má PID rozšířit až na hranice kraje, tak nadpoloviční část území rakovnickými regínami pokrytého bude v PIDu. Těch regín je v Rakovníku 45, což je pořád o dost míň, než zastávek, které budou na území kraje obsluhovat.
Do pražských x54 by ty označovače taky přijít měly, stejně tak do ešusů, honeckerů, pater a syslů. Pak tu máme pár čerčanských a kolínských 810 a 814 a máme skoro pokryto.

V ojedinělých případech (napadá mě snad jen pátečně-nedělně-pondělní Švejk, který zajišťují (nepříliš logicky) Budějovice a víkendový Tanvald z kopřiváků) se dají řešit označením jízdenek průvodčím.
Středa, 06. prosince 2017 - 21:59:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11981
Registrován: 8-2004
Mašotouš:
"A tak zase to s tou složitostí tarifu nepřehánějme. Kdo jezdí po Praze, nemá problém; kdo jezdí po středních Čechách, nemá problém; kdo jezdí z Prahy do středních Čech na kupón, nemá problém."
Samozřejmě, nikdo nemá problém. Protože kdo odmítá skládat maturitu z tarifu, tak prostě vezme auto a jede autem.
Mašotouš:
"Mysím si, že daleko větším problémem tarifu je právě cenová v(ý)hodnost spíš než složitost;"
Přísloví: "Sytý hladovému nevěří," bych upravil na: "Šotouš laikovi nevěří."
Brr:
"jsem radši nekupoval jízdenku odpovídající počtu zón "vnitřní Brno + vnější Brno
+ vesnice za Brnem", protože co kdyby tam byla ještě zóna B a FŇ a něco dalšího"
Přesně. Obdoba B a 0, která někdy je a někdy ne...
Brr:
"Jinak děkuji za informaci, že nejsem sám, komu se nový e-shop ČD nelíbí."
K tomuto se klidně připojím též.[wink][crazy]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
djst
Středa, 06. prosince 2017 - 22:42:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 676
Registrován: 8-2014
Brr:
"Mimochodem, ptal jsem se na to i v jednom infocentru DP a tam mi řekli, že si mám koupit prázdnou jízdenku a tu si označit, jakmile se na informačním systému objeí, že jsme vjeli do zóny 1. Což mi už tehdy přišlo jako blbost."
Já jsem tohle jednou udělal (po dohodě s řidičem) na lince 384 v Hostimi (pásmo 3), hned jak řidič přepnul odbavovací strojek z linky MHD Beroun na linku PID. Označovač měl ovšem jakési zpoždění a tak se tam objevilo toto. [happy] Jelikož číslo linky H MHD Beroun, ze které spoj přejíždí, je 210004 (první tři číslice se oříznou) a zóna SID v Berouně má číslo 18 (první číslice se ořízne a číslo 8 se používá pro pásma B).



Dále bych upozornil, že v tarifu PID existuje takové množství výjimek, že o mnohých z nich třeba ani nevíte. Jak o nich pak mají vědět třeba řidiči? Například (zvláště ten odst. 35 je výživný [happy]):



Mezi další chytáky patří například to, že v rychlících zaintegrovaných do PID lze jízdenky na území Prahy navazovat až ve stanici, kde vlak zastavuje (jde o poměrně nové opatření), nebo třeba že pro jízdu ze zastávky současně v pásmech B,1 směrem z Prahy neplatí jízdenka za 12,-
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Středa, 06. prosince 2017 - 23:02:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 646
Registrován: 1-2013
A to je ještě v Tarifu PID příloha č. 9, která se jmenuje "Místní tarify MHD platné v souběhu s Tarifem PID".
Místní tarify platí v těchto městech:
Brandýs n.L.-St.Boleslav, Odolena Voda, Neratovice, Mělník, Kralupy n.Vlt., Nymburk a Kladno.
Čtvrtek, 07. prosince 2017 - 00:04:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2369
Registrován: 9-2003
Jaroslav_T: Což ale uživatelům integrovaného tarifu situaci nijak nekomplikuje a je to bežné i v civilizaci - např. v Schöneiche-Rüdersdorfu, Woltersdrfu nebo Strausbergu platí kromě integrovaného berlínského tarifu i místní, protože pro cesty v místě by byla integrovaná jízdenka příliš drahá.
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 07. prosince 2017 - 01:59:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2675
Registrován: 5-2002
Bobik: bezkartičkový jízdný je "pálka"

Asi ani netušíte, jaký se vám povedl fór. [happy]
Čtvrtek, 07. prosince 2017 - 05:32:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2176
Registrován: 9-2008
Já teda e-shop ČD taky nemusím, ale použít se dá. Fajn je ovšem Můj vlak, to mám jízdenku koupenou přes mobil ajn cvaj.

Hroch: Přísloví: "Sytý hladovému nevěří," bych upravil na: "Šotouš laikovi nevěří."
Trefná poznámka. Ovšem přijde mi, že já bych ji mohl použít vůči Vám úplně stejně.
Mně přijde bytostně šotoušská především ta představa, že běžný kaštan má nebo potřebuje znát strukturu tarifu. Přitom naprostá většina cestujících o ní nemá ani páru, a často proto, že to vůbec nepotřebují.
Kdo jezdí po pravidelné trase, tak ví, co potřebuje. Jezdí-li denně, má předplatné, jezdí-li jednou za čas, kupuje si pořád tu samou jízdenku. Tihle lidé prostě znají to svoje a tarifem tudíž nemají nejmenší důvod se zabývat (nejspíš by ani nedovedli popsat jeho základní znaky; kdo jezdí z Říčan do Prahy jednou za měsíc do nemocnice na kontrolu, tak ví, že si má kupovast lístek za 40, ale už asi neví, že je pětipásmový, a určitě by ta pásma nedokázal vyjmenovat). Proč by to dělali? Tihle lidé se tarifem nezabývají právě proto, že jezdí často.
Kdo jezdí jen občas, tak samozřejmě tarif v hlavě nenosí už vůbec. Proč taky? Tihle lidé tarif nepotřebují ovládat zase právě proto, že často nejezdí.
Jen v případě potřeby si to začnou hledat a tu je jistě žádoucí, aby to bylo pokud možno intuitivní (i když můžou pomoci vyhledávače, tarifní kalkulačky, e-shopy, nebo se taky lze prostě zeptat při nákupu). Je ovšem třeba mít na paměti, že takového cestujícího zajímá jen a pouze jeho momentální cesta, ne obecné zákonitosti fungování tarifního systému. Vygůglí si nebo se doptají, že potřebují lístek za tolik Kč, a vůbec neřeší (a netuší, proč by řešit měli), proč právě ten.
Čili jestli je tarif ve svém základním principu takový nebo makový, pásmový nebo zónový, jednoduchý nebo složitý, to je pro téměř každého nešotouše úplně nepodstatné, protože fungování tarifu rozumět nepotřebuje a nemá k tomu důvod. Prostě je to mimo jeho záběr. To jen my šotouši jsme podivíni. I kdyby byla struktura tarifu sebeprimitivnější, tak stejně ho naprostá většina cestujících ovládat nebude. Důležité je hlavně to, aby byly k dispozici nástroje k snadnému dohledání požadovaného lístku při jednorázové cestě (tzn. tarifní klakulačka na internetu, srozumitelná a velmi zjednodušená tarifní informace na zastávkách) - pokud nejsou, tak je to teprve zásadní problém.

Já bych byl pro to, aby se pro účely předplatného Středočeský kraj rozdělil klidně do mnoha menších zón respektujících vzdálenost od Prahy (tedy pásmo 1 zachovat, pásmo 2 už rozdělit na 20, 21, 22, 23, 24, 25 kolem dokola, pásmo 3 ještě na víc, pásmo 4 ještě na víc atd.; první číslice by vždy zachovávala vzdálenost od Prahy) - protože předplatné si člověk zjistí jednou a pak si jen kupuje ten samý kupón (klidně po léta, dokud nezmění bydliště nebo místo dojíždění), je případná komplikovanost nebo přehlednost tarifu vcelku irelevantní. Důležité je, aby to bylo cenově výhodné a zároveň férové.
Naopak u jednorázových jízdenek bych byl pro maximální zjednodušení, aby to bylo co nejvíc intuitivní - klidně udělat jen časovou platnost a nějaké pásmo řešit jen v případě Prahy, Kladna, Mladé Boleslavi a Příbrami.

A k tomuto:
Samozřejmě, nikdo nemá problém.
Starý dobrý Hroch. Napíšu, že některé skupiny (většinové) nemají problém, ale že pak jsou tu tací, kteří problém mají (a použil jsem dokonce slovo "kritické"). Vy si odtrhnete jen tu první část, ještě ji zveličíte do něčeho, co jsem vůbec nenapsal, a proti tomu se vymezíte. Inu, každý diskutér má svůj styl, a k tomu Vašemu podobné argumentační fauly a jiné drobné podlosti neodmyslitelně patří. Nic, na co bych nebyl připraven - nicméně soudím, že by to šlo i bez nich.