Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 06. 04. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 06. 04. 2017

dolů
   autor příspěvek
Středa, 05. dubna 2017 - 09:44:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2477
Registrován: 2-2010
Starý Vlk:
"Hajnej: Děkuji, přesně tak bych si to představoval také, prostě pokud nemám informaci, zda a jakou rychlostí následující návěstidlo dovoluje jízdu, tak na modroblik (který se oficiálně jmenuje "Jízda vlaku dovolena") pojedu dovolenou jízdou vlaku tak, jako bych jel na Ž-B-Ž. No a až bezpečně zjistím, co to následující návěstidlo ukazuje, zařídím se podle toho. A možná právě tohle je jeden z důvodů existence modrobliku-prostě když z jakéhokoli důvodu nelze návěstit na cest. návěstidle klasickou návěs RNS, tak se tam dá modroblik, který má široké možnosti využití. Ten, kdo má přenos kódu nebo přijel na návěst, která mu u dalšího návěstidla předvěstí nějaký volnoznak tak jedná podle toho, pro toho, kdo jede se 720 a je výchozí je to Ž-B-Ž-i to je návěst, na kterou se dá odjet."
No tak ono se dá jet na každou návěst dovolující jízdu vlaku. Ale vlak můžete uvést do pohybu až po té, kdy dostanete rozkaz k odjezdu. Tím modroblikem, před kterým stojíte, rozkaz k odjezdu ale nedostanete, nemáte-li informaci z předchozího návěstního znaku nebo z kódu VZ a na další hl. návěstidlo za modroblikem nevidíte. Vy se bavíte o rychlosti, já o rozkazu k odjezdu.
Středa, 05. dubna 2017 - 10:02:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4807
Registrován: 9-2011
Anonym: kdybyste tu aspoň neříkal lži... Ale co chtít po odpadu, který se ani neumí podepsat, že?

Haan: uvedené kombinace sice nejsou uvedeny, ale ve 173/95 §6 JSOU POVOLENY (doslovně se tam mluví o možnosti doplnit ta 3 světla symboly rychlostních stupňů).

Pak se i divíme, že je předpis tak složitý, když místo uvedení dolních a horních světel a napsání, že je možné je vzájemně kombinovat, navíc i s bílou, se tam nějakej dobrák rozhodl VŠECHNY kombinace vykreslit (tzn. místo uvedení 7 + 7 + 1 možností (neuvažujme teď různé 70 a 90) by se mělo namalovat více jak 100 kombinací (7 * 7 * 2) plus jednosvětlové návěsti + jednosvětla s bílou, a to je fakt na hlavu a na kila papíru [kladivo])
Středa, 05. dubna 2017 - 10:24:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3195
Registrován: 3-2010
Když je tady tolik předpisových odborníků, dovolte mi prosím dotaz . Není-li podle čl. 100 D1 návěst "Jízda vlaku dovolena", tedy pomalu přerušované modré světlo, návěstí jednosvětlovou, jakou je tedy návěstí? Beru, že PN, tedy blikající bílá, při zhaslé červené není jednosvětlová, ale marně se pídím, co není jednosvětového na blikající modré...
Středa, 05. dubna 2017 - 11:05:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2479
Registrován: 2-2010
AL: ano, jen ta poznámka v DŘD příloze 1 pod tabulkou přehledu návěstních znaků je zavádějící, protože z ní nelze vyčíst, zda je zavazující, nebo jen doporučující: "Pro zjednodušení signalizace při postupném snižování rychlostí se nepoužívají návěstní znaky 6/ON, 6/4N, 8/ON, 8/4N, 8/6N, 1/ON, 1/4N, 1/6N a 1/8N. Namísto návěstních znaků 6/ON, 8/ON, 1/ON se použije návěstní znak 4/ON, místo znaků 6/4N, 8/4N, 1/4N znak 4/4, místo znaků 8/6N, 1/6N znak 6/6a místo znaku 1/8N znak 8/8. Tím se současně odstraní nežádoucí změny návěstních znaků při postupném stavění průjezdů."
Asi si to autor TNŽ 342620-čl.4.15.8 vysvětlil jako zavazující a proto to tak napsal. Takže v Plzni při vjezdu na dvousvětlovou návěst na 1.SK "dlouhou" to projektant obešel a vyřešil modroblikem. Nevím. [uhoh]
Středa, 05. dubna 2017 - 11:47:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13315
Registrován: 5-2002
JxL: Není-li podle čl. 100 D1 návěst "Jízda vlaku dovolena", tedy pomalu přerušované modré světlo, návěstí jednosvětlovou, jakou je tedy návěstí?
Ve smyslu třídění na jednosvětlové a dvousvětlové žádnou, stojí mimo toto třídění. V podstatě je to něco jako kříž neplatnosti.

marně se pídím, co není jednosvětového na blikající modré
Nedává jednoznačné a "svrchované" (= bez závislosti na znacích jiných návěstidel) povolení k jízdě traťovou rychlostí.
Středa, 05. dubna 2017 - 12:06:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3197
Registrován: 3-2010
Haj: Nedává jednoznačné a "svrchované" (= bez závislosti na znacích jiných návěstidel) povolení k jízdě traťovou rychlostí
No dobře, ale povolení
k jízdě traťovou rychlostí mi na cestovém návěstidle kromě jízdy "rovně", tedy na "volno", nedává žádná návěst, nebo ano?
Starý Vlk
Středa, 05. dubna 2017 - 12:10:43  
Neregistrovaný host
90.178.49.205
Haan:
D 1 čl.2977. Návěstí hlavního návěstidla, dovolující jízdu vlaku (včetně PN) dává výpravčí strojvedoucímu
rozkaz k odjezdu nebo k průjezdu vlaku. Výpravu vlaku návěstí hlavního návěstidla může výpravčí uskutečnit:
a) u odjíždějícího vlaku jen z dopravní koleje, u které je odjezdové, cestové nebo vložené návěstidlo,
platné jen pro jednu kolej.
===
Je modroblik návěstí hlavního návěstidla, dovolující jízdu vlaku? Podle mne ano, když to má dokonce v názvu. Co je zde k řešení? Strojvedoucí při odjezdu na návěst hl.návěstidla nepotřebuje bezpodmínečně vědět, jakou rychlost dovoluje další návěstidlo či na něm není Sůj. Pokud to ví, jede podle toho, pokud to neví, jede jako na Ž-B-Ž, ale jede, návěst dovolující jízdu vlaku vidí.
Kdybychom takhle pitvali PN, tak je to stejné, jen přibývá jízda podle rozhledových poměrů. Na PN vlaky běžně odjíždějí, i když strojvedoucí nemá přenos kódu a na další návěstidlo nevidí.
Středa, 05. dubna 2017 - 12:15:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3198
Registrován: 3-2010
No, když o tom tak jako nepředpisář přemýšlím, je návěst "Jízda vlaku dovolena" zcela zbytečné kravina a jen supluje PN.[vypravci]
Středa, 05. dubna 2017 - 12:54:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4809
Registrován: 9-2011
Jakože na PN můžete jet třeba 100?
S váma bych teda jako cestující nechtěl jezdit.
balik
Středa, 05. dubna 2017 - 13:30:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2298
Registrován: 11-2002
...ale povolení k jízdě traťovou rychlostí mi na cestovém návěstidle kromě jízdy "rovně", tedy na "volno", nedává žádná návěst, nebo ano?
Očekávejte rychlost 120 km/h, 100, 80, 60, 40, Výstraha. Překvápko, co? [crazy]
Středa, 05. dubna 2017 - 13:38:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3199
Registrován: 3-2010
Aleši, a na návěst "jízda vlaku dovolena" můžu jet předvěstěnou rychlostí pouze tehdy , pokud jsem tu návěst viděl a pamatuji si to. Pokud ne, musím předpokládat "Stůj". Jinak je to stejné , jako na PN. Chápu, od stolu v kanceláři to vypadá jinak než v praxi.
Středa, 05. dubna 2017 - 13:50:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3201
Registrován: 3-2010
Balíku, návěst " opakování očekávejte" není návěst "očekávejte". Nepovoluje traťovou rychlost, ale rychlost k dalšímu hlavnímu návěstidlu. Další rychlost nepovoluje, ale pouze předvěstí. Překvápko,co? To je [zadnice]
Středa, 05. dubna 2017 - 14:07:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3202
Registrován: 3-2010
No, doufám, že se zde dočkám vysvětlení, v čem se pletu. Odcházím teď něco dělat na zahrádku.
balik
Středa, 05. dubna 2017 - 14:09:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2299
Registrován: 11-2002
Hm, takže o dalších jednosvětlových návěstech (kromě té Vaší #3197 "rovně", tedy na "volno") podle čl. 756 - 761 SŽDC D1 (o nichž o všech platí, že strojvedoucímu rychlost vlaku neomezují a přikazují mu jet nejvýše traťovou rychlostí) jste opravdu ještě neslyšel...

V tom je právě ten rozdíl oproti "nejednosvětlovému" modrobliku, který Vám vysvětluje Hajnej #13315.
Středa, 05. dubna 2017 - 14:14:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3203
Registrován: 3-2010
Balíku, ještě jsem tady. Opravdu vidím, že pochopit pojem "opakování návěsti" dělá mnohým problém. Funguje to podobně jako předvěst. [biggrin] A ta nepovoluje rychlost, pouze jí předvěstí.[rofl][crazy] Takže večer.
balik
Středa, 05. dubna 2017 - 14:26:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2300
Registrován: 11-2002
O návěstech dle čl. 856 a násl. a čl. 901 a násl. ("Opakování návěsti ...") zde nikdo nemluvil, to nejsou jednosvětlové návěsti.
Opakovat byste si měl Vy, ale pokud tu chcete neznalost dále rozmazávat, tak si poslužte, pane "prakťiku".
Alešovi L
Středa, 05. dubna 2017 - 14:28:15  
Neregistrovaný host
37.188.145.42
Aleši, na PN mohu jet klidně i 120 a více, ať se vám to líbí, nebo ne. Podstatné je, na jakém návěstidle je dávána a do jakého úseku povoluje jízdu.
Practicus
Středa, 05. dubna 2017 - 14:32:24  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
Alešovi L - na PN max 100 km/h, ale VŽDY podle rozhledu (vyjma hradla)
Středa, 05. dubna 2017 - 15:05:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13316
Registrován: 5-2002
JxL: No dobře, ale povolení k jízdě traťovou rychlostí mi na cestovém návěstidle kromě jízdy "rovně", tedy na "volno", nedává žádná návěst, nebo ano?
Povolení k jízdě traťovou rychlostí dávají všechny návěsti vyjmenované Balikem. To, že dříve nebo později budu muset řešit brzdění na předvěstěnou rychlost, s tím nemá celkem nic společného.

když o tom tak jako nepředpisář přemýšlím, je návěst "Jízda vlaku dovolena" zcela zbytečné kravina a jen supluje PN.
Nesupluje. Neomezuje rychlost na 40 km/h ani nenařizuje jízdu podle rozhledu.
(neřeším přivolávačku na hradle, kde je to trochu jinak, tam modrobik nebude)

Chápu ale, že od stolu v kanceláři to vypadá jinak než v praxi.
Ony jsou někdy z té kanceláře vidět i věci, které Ti zpoza kniplu unikají... [biggrin]

Nepovoluje traťovou rychlost, ale rychlost k dalšímu hlavnímu návěstidlu. Další rychlost nepovoluje, ale pouze předvěstí. Překvápko, co?
Překvápkem je především Tvoje funkční negramotnost. O to víc zarážející, že se prsíš tím, že sedáš za kniplem. [uhoh]

No, doufám, že se zde dočkám vysvětlení, v čem se pletu.
V tom, jak to s tím "povolením rychlosti" vlastně je.
Pokud jedeš okolo návěstidla s Očekávej nebo Výstrahou, tak je (zjednodušeně) rychlost vlaku ovlivňována jen dvěma věcmi: traťovou rychlostí a brzdnou křivkou k dalšímu návěstidlu. Není přitom podstatné, kde se tyhle dvě čáry protínají, podstatné je to, že samo nejbližší návěstidlo rychlost nijak neovlivňuje (předvěstěná rychlost ji totiž ovlivňuje až prostřednictvím toho dalšího návěstidla - bez znalosti jeho polohy totiž nelze seriózně zkonstruovat brzdnou křivku (jakkoliv se o to Mirel pokouší [rofl])).
Pro srovnání: pokud jedeš k návěstidlu s dvousvětlovou návěstí, tak oproti výše uvedenému začne rychlost vlaku omezovat ještě brzdná křivka podle dolního světla (před ním), a omezení rychlosti ve výhybkovém úseku a případně i ve staniční koleji (za ním).
Středa, 05. dubna 2017 - 15:08:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13317
Registrován: 5-2002
Anonym: Podstatné je, na jakém návěstidle je dávána a do jakého úseku povoluje jízdu
Podstatné je především to, že je řeč o modrobliku, čímž je jasně řečeno, že jde o PN na cestovém návěstidle...
Středa, 05. dubna 2017 - 15:40:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3204
Registrován: 3-2010
Odskočil jsem si dát kafe a koukám, tady to vře.

Balíku, když nechápeš funkci cestového návěstidla, alespoň svojí hloupost veřejně neventiluj.
Lieskovski Proč bych v souladu s D1 nemohl na PN jet třeba tou 100 km/h? Už abych byl v penzi, když tací "odborníci" jako ty fušují do zabzař.
Hajnej Jak vidno, prázdnou slámu koukám nemá smyslu mlátit. Nevím, proč sem pleteš nějaké brzdné křivky, tohle není ECTS, ale manuální řízení rychlosti. Kapišto? Pochybuji. Dále se do téhle pošahané debaty nebudu montovat, profesní deformací netrpím a můj mozek rovněž degeneraci vlivem ventilátoru klimatizace v kanceláři neutrpěl.
Čest, soudruzi.
Středa, 05. dubna 2017 - 15:59:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3205
Registrován: 3-2010
Jelikož předchozí debaty již nebudu účasten, dovolím si nadhodit jiné téma.
Proč musí být rychlost vlaku při jízdě do stanice (nebo odbočky a pod.) jiným než přímým směrem snížena už od návěstidla, když vlak jedoucí opačným směrem může zrychlovat hned po minutí obvodu výhybek posledním vozidlem? Není to nesmysl?
Středa, 05. dubna 2017 - 16:17:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1510
Registrován: 11-2012
Toto mě také napadalo při dojíždění do Nezamyslic. Není tam třeba rezerva, kdyby to náhodou nestihl ubrzdit a prohučel vyšší rychlostí?
Jakože vůbec nezávidím svému strážnému andělovi to kvantum práce, které se mnou má...
Středa, 05. dubna 2017 - 16:35:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3206
Registrován: 3-2010
No jo, ale co když pojedeš na kusou a nestihneš to ubrzdit? Také tam máš rezervu? Podle mě je to hloupost, o které nikdo nepřemýšlel. Když jedu třeba do Ždáru nad Sázavou, musím jet čtyřicítkou půl kilometru. Když jedu z něj pryč, přidám hned za výhybkami. Nemá to logiku.
Středa, 05. dubna 2017 - 16:38:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13319
Registrován: 5-2002
JxL: Proč bych v souladu s D1 nemohl na PN jet třeba tou 100 km/h?
Protože ji srovnáváš s modroblikem a tudíž se bavíme o PN na cestovém návěstidle, nikoliv na hradle.

Nevím, proč sem pleteš nějaké brzdné křivky, tohle není ECTS, ale manuální řízení rychlosti.
Protože brzdnou křivkou je i Tvůj odhad, jak daleko máš začít před návěstidlem brzdit, abys před ním včas stačil snížit rychlost resp. před ním zastavit. Prostě si ji Tvůj mozek v hlavě podvědomě vyrábí, a to zcela nezávisle na tom, jestli si to vůbec uvědomuješ.

A vůbec mě nepřekvapuje, že zrovna Ty to nevíš - od namachrovaného pitomce trousícího moudra typu "Chápu, od stolu v kanceláři to vypadá jinak než v praxi" ani nic víc nečekám... [crazy]

můj mozek rovněž degeneraci vlivem ventilátoru klimatizace v kanceláři neutrpěl
Neboj, my všichni víme, že Tvůj mozek byl hloupej už od narození, takže utrpět už neměl jak.
Středa, 05. dubna 2017 - 16:59:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4810
Registrován: 9-2011
Jiříčíčku, pokud věc A "supluje" věc B, tak se v obou případech chovám stejně, ať je tam A nebo B.
Tj. pokud mohu okolo kmitavé modré jet v některých případech třeba 120, pak bych - podle tvé logiky - mohl jet 120 i okolo PN.
Ještě štěstí, že do Humpolce nejezdím.

na návěst "jízda vlaku dovolena" můžu jet předvěstěnou rychlostí pouze tehdy , pokud jsem tu návěst viděl a pamatuji si to
Však v pořádku. Proto byla tato návěst vymyšlena (jakkoliv se mi jinak nelíbí). Co s tím má co dělat PN? Že se v jednom konkrétním případě chovám stejně?

Anonym: na PN mohu jet klidně i 120 a více, ať se vám to líbí, nebo ne.
Tak mi prosím dejte odkaz do D1, kde píšou, že můžu na PN víc jak 100.
(něco s traťovou rychlostí bylo na poloautobloku, ale v současné D1 to nemůžu najít. Navíc na PAB obvykle není kódování, takže co? Takže max. 100)

Practicus: měl jsem napsat "Na PN třeba 120?", pak by to bylo jasný [wink].
D1 čl. 60 mluví o té stovce.
Středa, 05. dubna 2017 - 18:28:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1511
Registrován: 11-2012
Jirkaxxxl: Dá se za rezervu počítat i zarážedlo a stánek za ním? (Praha-Masna)[biggrin]
Teď vážně, ty kusé koleje jsou trochu podpásovka, ale pokud to naroubuju na moje ježdění na kole, tak od baráku jedu jak střela z děla, protože mám před sebou volno, k baráku už si raději zabrzdím dřív a jen to doploužím, abych nevysklil dveře, kdyby něco.
Jakože vůbec nezávidím svému strážnému andělovi to kvantum práce, které se mnou má...
Středa, 05. dubna 2017 - 19:07:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3207
Registrován: 3-2010
Hajnej, i když s chytráky, kteří ví všechno nejlépe tak jako ty opravdu nemá smyslu diskutovat, učiním ještě vyjímku. Ohledně PN nebyla zmínka o cestovém návěstidle, ale obecně. Stovkou jsem na ni jel nesčetněkrát mezi Křižanovem a Žďárem, když ještě nebyl při rekonstrukci trati v provozu autoblok. Ale to ty a tvůj spolužák pomocné dopravní v Žilině asi nemůžete pochopit.

Alešek mi zde dokonce napsal toto, cituji:
Jakože na PN můžete jet třeba 100?
S váma bych teda jako cestující nechtěl jezdit.

Takže, co si o vás myslet? Ty seš jen namachrovaný boreček, který zde zásobuje klaku nezletilých šotoušků svými "moudry" a když přijde na věc, začneš plácat pitominy o brzdných křivkách. Nakonec i zmínka o Mirel tomu dává korunu, protože na rychlost nemá vůbec vliv. Aleše jsem považoval z vás dvou za toho chytřejšího a méně nafoukaného, dovede přiznat chybu. Ty ne. Ale to je u jedinců s nízkou inteligencí běžné a nemám ti to zazlé, spíš mi je tě líto.. Děkuji, že na mě už nebudeš reagovat tak jako já na tebe. O železnici se bavím rád, ale ne s tupci, kteří krom svých dogmat nic jiného nepřipouštějí.
Středa, 05. dubna 2017 - 19:18:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 68
Registrován: 6-2016
PN - max 100 km/h, v obvodu výměn 40 km/h. Po celou dobu dle rozhledu. No big deal.
No gain, no train!

Středa, 05. dubna 2017 - 19:57:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1512
Registrován: 11-2012
Ještě k těm vysunutým vjezdům do stanice. Vzpoměl jsem si, že ta vzdálenost vjezdu od první výhybky je také pro to, aby bylo ochráněno to, co je ve stanici. (Případný staniční posun, vozy na obsazených kolejích.)
Tak nám to bylo sděleno na výcviku D 03.
Což v pohodě koresponduje s tím stůj na vjezdu. Horší je to s postavením vjezdu do křivé. Tam by se hodilo ještě jedno dodatečné návěstidlo mezi vjezd a první výhybku. Pak by předvěst ukazovala volno, vjezd by ukazoval očekávej a to nové by ukazovalo rychlost + něco. (Dostatečnou a nedostatečnou zábrzdnou nyní zanedbávám...) Tím by bylo odstraněno to ploužení.
Jakože vůbec nezávidím svému strážnému andělovi to kvantum práce, které se mnou má...
Středa, 05. dubna 2017 - 20:07:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2480
Registrován: 2-2010
Alešovi L :
"Aleši, na PN mohu jet klidně i 120 a více, ať se vám to líbí, nebo ne. Podstatné je, na jakém návěstidle je dávána a do jakého úseku povoluje jízdu."
Napsal jste to dobře. Jen někteří tady nerozlišují, že PN vždy nenařizuje jízdu PRP. Protože to omezení na rmax. 100 připadá v úvahu u PN jen, je-li touto návěstí nařízena jízda PRP. Viz čl.66, 967.
Středa, 05. dubna 2017 - 20:15:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 510
Registrován: 9-2013
Zdravím!
Neví někdo, jak je to v současné době s mechanickými závorami v Benešově nad Ploučnicí. V sobotu 8.4.2017 se tam chystám, tak bych byl nemile překvapen, pokud by tam už nebyly. Díky předem za odpověď.
Hajnýmu
Středa, 05. dubna 2017 - 20:15:33  
Neregistrovaný host
37.188.148.150
Ivoši. Reaguju na jasný výrok tvého kolegy Aleše. Tak sem netahej modroblik.
Středa, 05. dubna 2017 - 20:34:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2214
Registrován: 7-2012
modroblik je hnus! Dispečerům hlídáme JOP, aby někde v rohu nebyla omylem někde v rohu nestandartní indikace a strojvedoucím budeme dělat na návěstidlech další cirkus? Všichni prahnou po jednotných 25 kV po celé EU a návěstidla budou co vesnice jiná?
Bobmaster
Středa, 05. dubna 2017 - 21:38:14  
Neregistrovaný host
217.196.116.97
Marceli v klidu, než se modroblik dostane někam na dohled z ONJ, tak vy už tam nebudete [happy]
Aleškovi
Středa, 05. dubna 2017 - 21:49:49  
Neregistrovaný host
91.134.116.232
Aleš_Liesk. 4809: "Jakože na PN můžete jet třeba 100?"

A nemůžeme snad? Studuj, ještě máš co i přes svoje okázalé tituly.
ad Big_Blond
Středa, 05. dubna 2017 - 22:09:58  
Neregistrovaný host
91.134.116.232
Big_Blond:"PN - max 100 km/h, v obvodu výměn 40 km/h. "

Já to klidně v Zadní Třerbání po rovné přes vexli na těch 40 rozhodně brzdit nemusím.
Starý Vlk
Středa, 05. dubna 2017 - 22:15:04  
Neregistrovaný host
90.178.49.205
Big_Blond: D 1 čl.967. PN na vjezdových, cestových nebo odjezdových návěstidlech strojvedoucímu vlaku dále
přikazuje jízdu podle rozhledových poměrů.

Oddílová návěstidla na širé trati tam uvedena nejsou. U nich se na PN podle rozhledu nejezdí a není-li u nich obvod výhybek, PN ani RPN rychlost neomezují.
Středa, 05. dubna 2017 - 23:13:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 69
Registrován: 6-2016
SV: Však se tu jíž několik járů táhne diskuze o blikající modré/PN na cesťácích a odjezdech, nevidím tedy potřebu uvádět poměry jiných návěstidel, než těch ve stanici.

ad BB: Já to klidně v Zadní Třerbání po rovné přes vexli na těch 40 rozhodně brzdit nemusím.
Mě je to jedno, klidně si v Třebáni jeďte 140. Já vás ale z Berounky tahat nebudu [lol].
No gain, no train!

Practicus
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 01:23:24  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
ať do D1 čučím, jak čučím, tak max. 100 km/h bez přenosu kódu VZ jsem nikde nenašel, tedy, pojedu-li s vlakem na PN a nebude-li v cestě žádná vexla, tak byť jedu podle rozhledu, tak můžu jet max. traťovou rychlostí (za předpokladu, že souprava bude dostatečně obržděna na stanovenou zábrzdnou vzdálenost - bez rozložení do dvou za sebou následujících)

jsme zblblí z toho "zelenýho" rozkazu, kde se o tom píše

- když tak mě opravte, jestli se mýlím
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 07:53:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3208
Registrován: 3-2010
Pavel_Večeřa No, podle mě by bylo logičtější jet "do odbočky" sníženou rychlostí až od krajní výhybky, ne už od "paty" návěstidla. Z čela vlaku to místo zcela přesně "trefíš".
Jak ale při jízdě opačně (při odjezdu) s dlouhým nákladním vlakem poznáš, že poslední vozidla minula obvod výhybek? Nijak, odhadem. Při vjíždění "odbočkou" je to zbytečná zdržovačka.
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 09:10:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4812
Registrován: 9-2011
Tu stovku jsem posléze opravil na 120, takže Jiříčíček i anonym můžou zklidnit hormon.
Dále pak modroblik bude ve stanicích, takže případné náhrady modrobliku PNkou (jak tu Jiříčíček navrhuje) se týkají čl. 66 a 967 o jízdě PRP.
No a protože návěstidel ve stanicích, za kterými nenásledují výhybky, je jak šafránu, tak by ta náhrada PNkou v drtivé většině vedla ke čtyřicítce.
Kromě urážek k věci asi už nic nemáte, že jo?

Haan: helejte, víte, co je zajímavý? (nevíte, že jo [wink]?)
No že neuvedené návěstní kombinace se dělat nesmějí, zatímco chování při PN na oddílovém návěstidle neautobloku popsané není, ale přesto se tam ta PN použít může.
Nemělo by se s tím něco udělat? [lol]
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 09:26:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13321
Registrován: 5-2002
JxL: Ohledně PN nebyla zmínka o cestovém návěstidle, ale obecně.
Ohledně PN byla Tvoje zmínka, že je modroblik totéž co PN, tedy nic obecného.
Koukám, že Tvoje funkční negramotnost je dokonalá - nejenže nevíš, co jsi přečetl, ale dokonce ani nevíš, co jsi sám napsal.

No, podle mě by bylo logičtější jet "do odbočky" sníženou rychlostí až od krajní výhybky, ne už od "paty" návěstidla.
Pokud Tě to uklidní, tak pro mě taky (a třeba ETCS to tak má - a nejen ono, i švédský Ericab).
Jenom by to trochu zkomplikovalo předpisy - co s návěstidly, za kterými žádné výhybky nejsou...?

Anonym: Reaguju na jasný výrok tvého kolegy Aleše ...
... který reaguje na jasný výrok Tlustého Jirky, tudíž je nutno ho hodnotit v tomto kontextu.
Ale to bych po srabovi, co se neumí ani podepsat, chtěl zjevně příliš.
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 10:01:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3209
Registrován: 3-2010
AL Tu stovku jsem posléze opravil na 120, takže Jiříčíček i anonym můžou zklidnit hormon.

Jiříček má hormony v naprostém klidu, Alešku.
Ale ty asi ne, tím opravením opravením na 120 jsi to opravdu vylepšil[rofl].
A že bys se mnou nechtěl jet jako sestující, protože bych jel klidně stovkou na PN, tos už zapomněl?
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 10:06:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2481
Registrován: 2-2010
Aleš_Liesk.:
"Haan: helejte, víte, co je zajímavý? (nevíte, že jo [wink]?)
No že neuvedené návěstní kombinace se dělat nesmějí, zatímco chování při PN na oddílovém návěstidle neautobloku popsané není, ale přesto se tam ta PN použít může.
Nemělo by se s tím něco udělat? [lol]"
Určitě [nene]. Dovoluje jízdu a nenařizuje jízdu PRP, čímž je řečeno dostatečně srozumitelně vše.
Hajnému děkuji za vysvětlení v příspěvku 13315. Chápu, že PN je někdy dvousvětlovou návěstí, jindy jednosvětlovou. Ale nechápu, proč není modroblik jednosvětlovou návěstí. Pravda, že předpis ve svých dalších mnoha ustanoveních dále pracuje s pojmy jedno/dvojsvětlová návěst co se rychlostí týká (tu nám modroblik neurčuje). Nicméně považuji 2.větu čl.100 z hlediska dání rozkazu k odjezdu návěstí hl. návěstidla za velmi nešťastně napsanou.
A měla-li bych považovat modroblik za obdobu kříže, pak tam ten cesťák pro mně není a stojím-li před ním a na návěstidlo za ním nevidím, tak z hlediska dání rozkazu k odjezdu jednám podle 2979, nikoliv podle modrobliku. Toť můj názor - mám-li se řídit předpisem.
Mladějov
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 10:30:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10031
Registrován: 3-2007
>Chápu, že PN je někdy dvousvětlovou návěstí, jindy jednosvětlovou.

Jen faktická poznámka¨:
Prosím pěkně, vy se tady oháníte pořád definicemi a slovíčkařením z D1, tak se podívejte do té D1, co je DVOUSVĚTLOVÁ a co JEDNOSVĚTLOVÁ návěst a že PN není ani jedna z nich, stojí MIMO tyhle dvě kategorie.
(Vy máte úžasný talent všechno komplikovat [wink]).

Vše, samomrdné diskuse mne nějak poslední dobou moc nebaví.

Jinak váš poslední odstavec..ano, jednal bych stejně..ale rozhodující je oficiální výklad gestorky, ne to, co si tady myslíme nebo nemyslíme (a zas nemůžu nepřipomenout, že tyhle diskuse jsou krásným důkazem nekvality a nejednoznačnosti české D1).

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 10:31:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8641
Registrován: 6-2004
Možná trochu OFF TOPIC:

všechna média řeší v těchto dnech stávku a platy řidičů autobusů.. Ti mají prostoje mezi spoji... Placené... Nezapočítávají se ale do fondu pracovní doby...(zdroj: ČRo Plus)
Mají to přesně takto i průvodčí? Jde mi o to, zda za celou šichtu mají vše placeno (i čekání mezi spoji) a vše se jim také započítává do fondu pracovní doby...
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 10:33:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3227
Registrován: 3-2006
Jenom by to trochu zkomplikovalo předpisy - co s návěstidly, za kterými žádné výhybky nejsou...?

Píchnout k nim rychlostník. A pokud někdy snížení rychlosti ukazujou a někdy ne, tak se zabývat otázkou, jestli je vlastně to snížení rychlosti nutné.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 10:47:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 5-2015
Fany: Pokud je prostoj mezi příjezdem a odjezdem delší než 60 minut, tak se čas nezapočítává do normy. Sem tam je to udělané skrz, že se tam napíše třeba "jiné práce" nebo "prostor na jídlo a oddech" ale 95% jsou bez započítávání do normy a není velký problém při normě mít 30-40 takovýhlech hodin zdarma v práci.
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 10:55:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2482
Registrován: 2-2010
Mladějov:
">Chápu, že PN je někdy dvousvětlovou návěstí, jindy jednosvětlovou.
Jen faktická poznámka¨:
Prosím pěkně, vy se tady oháníte pořád definicemi a slovíčkařením z D1, tak se podívejte do té D1, co je DVOUSVĚTLOVÁ a co JEDNOSVĚTLOVÁ návěst a že PN není ani jedna z nich, stojí MIMO tyhle dvě kategorie. (Vy máte úžasný talent všechno komplikovat [wink])."
Ale to jsem se blbě vyjádřila. Měla jsem napsat, že chápu, že PN nemůže být v definici jednosvětlová, ale ani dvojsvětlová návěst uvedena proto, že může být obojí. Nebojte, čl.100 mám tisíckrát přečtený-hlavně jeho 2.větu.
Nemám potřebu nic komplikovat. Chci se v tom vyznat. [wink]
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 11:06:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3210
Registrován: 3-2010
Mladějov :
Jen faktická poznámka¨:
Prosím pěkně, vy se tady oháníte pořád definicemi a slovíčkařením z D1, tak se podívejte do té D1, co je DVOUSVĚTLOVÁ a co JEDNOSVĚTLOVÁ návěst a že PN není ani jedna z nich, stojí MIMO tyhle dvě kategorie.
===================
Ano, podle paskvilu zvanému D1 PN je návěstí bezprizorní. Třeba se dočkáme, že alespoň RPN, tedy ta noční, bude zařazena mezi návěsti "dvousvětlové", když se při ní střídá žlutá a zelená [biggrin][lol][rofl]
Mladějov
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 11:08:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10033
Registrován: 3-2007
Fany : Ono je to ještě složitější : Základní dokument je ZP, zákoník práce. Kde se píše o podmínkách přerušení směny atd.
Ale nadstavbou jsou kolektivní smlouvy jednotlivých podniků (pokud ji mají, nemusí být), kde se, když to řektu neprávnicky ve zkratce, jako taková náhrada, objevuje to, že pracovník třeba (třeba !)střeží pracoviště (za podstatně nižší tarif a NEZAPOČÍTÁVÁ se to do fondu prac doby), nebo jiné vyfikundace.
Ono je to všechno tzv. o míře. Když je toho přerušení moc, tak to není k přežití, stejně jako toho "hlídání" a odpovědní se pak strašně diví, že k nim nikdo nechce jako třeba průvodčí, nebo fíra, "i když mají přece kolektivku s hromadou výhod".

V ZP se definují přerušení, pohotovost na pracovišti, doma atd., ovšem když to podnik mooc kroutí k neprospěchu řadových zaměstnanců, tak taková povolání doopravdy pak moc atraktivní nejsou.
Mladějov
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 11:10:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10034
Registrován: 3-2007
Haan 2482: OK.
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 11:15:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2483
Registrován: 2-2010
Hajnej:
"Jenom by to trochu zkomplikovalo předpisy - co s návěstidly, za kterými žádné výhybky nejsou...?"
Jaké komplikace? Dostatečně to řeší čl.967-1.odst. poslední věta-max 40 až k dalšímu hl. návěstidlu.
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 11:16:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4814
Registrován: 9-2011
Jiříčíčku, oprav si to na "120 okolo PN". Všichni ostatní to už pochopili, jen ty ne.
Kdepak chceš jezdit 120 okolo PN?
A znovu pro tebe opakuji - modroblik se uvažuje do stanic, kde je za sebou les cestových návěstidel. A mezi nima výhybky.
Pokud na takovém návěstidle bliká modrá a na předchozím bylo "120 a očekávej 100", můžu kolik?
Pokud na něm svítí PN, taky pojedeš 120? Vždyť podle tvého je přece modroblik totéž, co PN.
S tebou bych fakt nikam jet nechtěl.
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 11:24:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3211
Registrován: 3-2010
Alešku, pro osvěžení tvé paměti:
Aleš_Liesk.
Středa, 05. dubna 2017 - 12:54:13
 
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4809
Registrován: 9-2011

Jakože na PN můžete jet třeba 100?
S váma bych teda jako cestující nechtěl jezdit.

================
Netřeba komentovat. Nebo popíráš, žes to napsal? Nechápu, že někdo, kdo nezná ani základní předpis může fušovat do zabzař...
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 12:11:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13323
Registrován: 5-2002
Haan: Ale nechápu, proč není modroblik jednosvětlovou návěstí.
Protože stojí mimo tyto kategorie.

JxL: Nebo popíráš, žes to napsal?
No tak hlavě že Ty nepopíráš, žes napsal když o tom tak jako nepředpisář přemýšlím, je návěst "Jízda vlaku dovolena" zcela zbytečné kravina a jen supluje PN"...

Nechápu, že někdo, kdo nezná ani základní předpis může fušovat do zabzař...
No tak zaprvé AL do ZZ nedělá (aneb jak ošidné je vynášet soudy o někom, o jehož pracovním zařazení nic nevíš [biggrin]) a za druhé i kdyby dělal, tak jsou pro něj základem normy a ne nějakej předpis (kterej je po technické stránce té normě podřízen).
Mladějov
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 12:19:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10038
Registrován: 3-2007
Marjá, "MB" přece nesupluje PN, ono se za modroblikem jezdí podle rozhledu ???
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 12:32:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3152
Registrován: 11-2008
[lol][lol][lol] A už se to tu zase pěkně zamotává .....[andel] Pokud se nemýlím, tak téma, co se tu teď řeší, začalo tím, jestli na "modroblik" může vlak odjet. Jinak řečeno, jestli může být touto návěstí vypraven. ...... A už se tu motá více věcí dohromady. [vypravci] Vraťme se pouze k té "výpravě vlaku", pokud to je možné. A tam je to snad v předpise D1 napsáno jasně. [vypravci].
Nej-nej strojvudci
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 13:55:11  
Neregistrovaný host
80.188.89.21
Z čela vlaku to místo zcela přesně "trefíš".
Kdyz nekdo jezdi cely zivot se sukafonem mezi Havlickovym Brodem a Humpolcem, tak samozrejme vi, kam se trefovat i poslepu. A kdyz mu to nahodou nevychazi, tak vystrci nohu ze dveri a pribrzdi nohou.
Ale jsou i taci, co jednou jedou z Prahy do Holandska a dalsi tyden pro zmenu do Madarska. A maji za sebou 2000 tun. Ty asi nebudou mit seznani, kde ve ktere stanici zacinaji vyhybky, takze to navestidlo je pro ne jednoznacne identifikovatelnejsi bod.
Ale souhlasim, ETCS to vyresi.