Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 07. 04. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 07. 04. 2017

dolů
   autor příspěvek
Mladějov
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 14:00:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10041
Registrován: 3-2007
No a co kdyby ti, co si nejsou jistí, jeli v takových případech už od návěstidla rychlostí jím návěštěnou ?

Považuji tuhle diskusi za zbytečnou, protože je navázána na rychlosti, resp. časy dnes řada věcí, třeba předzváněcí doby některých přejezdů, takže to nikdo zpátky stejně nevrátí.
Ale je to docela paradoxní, když se jinde řeší vteřinky docela složitými nebo drahými způsoby a tady se to hodí klidně do koše.
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 14:16:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7472
Registrován: 5-2007
Ale je to docela paradoxní, když se jinde řeší vteřinky docela složitými nebo drahými způsoby a tady se to hodí klidně do koše.
Veď ste vetu predtým správne konštatoval, že aj toto by bolo riešenie sekúnd veľmi zložitým alebo drahým spôsobom.
Mladějov
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 14:22:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10043
Registrován: 3-2007
Ne - já myslím, že prostě míst, kde by se to muselo draze překopávat, je proti místům, kde by to šlo hned zdarma a efektům z toho vyplývajícím na celé řadě stanic levnější, než třeba roky trvající částečné přeložky ap.

Ale už bych to rozhodně nechal být a nekomplikoval tím třeba předpisy, jsou komplikované dost.
Ono je vždycky něco za něco (v oblasti předpisové i technické).
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 15:13:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13324
Registrován: 5-2002
ML: Ale je to docela paradoxní, když se jinde řeší vteřinky docela složitými nebo drahými způsoby a tady se to hodí klidně do koše.
Jojo, to jsou ty paradoxy...
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 15:51:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3212
Registrován: 3-2010
ML ony to nejsou u některých vjezdů vteřinky, když jedeš půl a víc kilometru čtyřicítkou už od "klacku místo od výhybky. A jaký to má vliv na přejezdy? Nemyslím, že tam je předzváněcí doba závislá na tom, co je návěstěno.

Nej nej anonym
Chlapče, máš pravdu, jezdím sem a tam na zapadlé lokálce. Občas i někam jinam, ale to je fuk. Ale jezdil jsem i na Sergejích a 2200 tun z Nymburka do Brodu nebylo nic neobvyklého, panáci tehdy měli za hrubotuny v naftě prémie. Poznání trati bylo a podle mě je základ. No, a jestli ten strojvedoucí, co teď podle tebe tahá oněch 2000 tun z Holanska do Uherska nemá poznání trati, nemá na ní co pohledávat. Tak si běž fotit vláčky a nekecej do toho, čemu nerozumíš.
Mladějov
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 15:59:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10047
Registrován: 3-2007
>Nemyslím, že tam je předzváněcí doba závislá na tom, co je návěstěno.

Zcela jistě na některých ano, krásně to bylo vidět třeba v Úvalech, kde "střelcům", dodržujícím s osobákem dvousvětlovou návěst svévolně až od výhybek, se málem ani nestačily spustit závory.

Ale byl to jen příklad z vícera vazeb na čas/rychlost (připomínám).
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 16:19:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3213
Registrován: 3-2010
ML Nevím, jak je to ošetřeno, ale nastavit nějaké časové relé nebo čím se ta předzváněčka řídí na jinou hodnotu by snad neměl být velký problém...
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 17:16:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13326
Registrován: 5-2002
JxL: Nemyslím, že tam je předzváněcí doba závislá na tom, co je návěstěno.
Ledaskde ano.

Nevím, jak je to ošetřeno, ale nastavit nějaké časové relé nebo čím se ta předzváněčka řídí na jinou hodnotu by snad neměl být velký problém
Heeezký... Sice o tom nic nevíš, ale problém to nebude...

Tedy přísně vzato s nastavením předzváněncí doby problém opravdu nebude, protože ta zůstane - je totiž dána geometrií přejezdu a ta se nemění. [biggrin]
Co se ale měnit bude, jsou spouštěcí body - se zvýšením rychlosti se začnou vzdalovat od přejezdu. Pokud zůstanou v témže kolejovém obvodu, tak to bude "jenom" o přeštelování nějakého toho zpožďovadla. Pokud ovšem přeskočí do dalšího kolejového obvodu, znamená to změnu zapojení, a pokud přitom nedejbože přeskočí přes nějaké (obvykle vjezdové) návěstidlo, bude to ještě o něco větší změna zapojení (pak to taky bude znamenat, že se začne s rozsvícením volnoznaku čekat i tam, kde se nižší rychlost mohla rozsvítit hned).
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 17:31:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3214
Registrován: 3-2010
Hm, takže "spouštěcí body" jsou umístěny různě kvůli jiným vjezdovým rychlostem ? Nikde jsem neviděl víc než jeden ten "počítač náprav" či jak se to jmenuje,, který kamsi vyšle nějaký signál. Takže vláček si tam šlápne a pak už to jen závisí na tom, co v té budce nastavíš, nebo ne? Opakuji, nevím, jak to funguje, ale po selsku nevidím problém předzváněcí dobu při vjezdu odbočkou nastavit na stejnou jako při jízdě po rovné koleji...
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 18:36:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4877
Registrován: 11-2007
xxxl: bod, ve kterém vlak spustí zabezpečovací zařízení je samozřejmě jen jeden (z každé strany a v každé koleji). Ovšem musí být umístěn tak, aby i ten nejrychlejší vlak dojel k přejezdu již vyklizenému a uzavřenému. Není totiž jak rozlišit sériového jezdce s nákladem od zpožděného railjetu.
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 19:05:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1134
Registrován: 11-2006
Rudolf_33: Právě, že nikoliv - je to tak, jak píše Hajnej. Už na klasických reléovkách AŽD 71 ve spojení z PZZ AŽD 71 je běžně udělané velmi customizované zapojení. Tedy, že např. při postavené cestě po 1. koleji (očekávána jízda traťovou) se výstraha spouští např. obsazením kolejového obvodu hned za vjezdovým návěstidlem. Pokud je ale ke stejnému hypotetickému přejezdu postavená cesta např. po 3. koleji (kde vjezdové návěstidlo bude návěstit např. rychlost 40 km/h), tak může vyjít, že je to zadrátované tak, že se výstraha spustí až obsazením následujícího bezvýhybkového/výhybkového úseku (až tím dalším po tom původním za vjezdovým návěstidlem).

Zvlášť při velkých traťových rychlostech, resp. komplikovém zhlaví, může být různých "spouštěcích bodů" pro vjezd z jedné traťové koleje hned několik (některý třeba ještě v trati, jiný na úrovni vjezdového návěstidla, další např. u první výměny, další třeba až na začátku staniční koleje = zvlášť pokud je přejezd na vzdálenějším zhlaví, a má dlouhou předzváněcí dobu, tj. je nějak hodně našikmo, přes více kolejí, apod.)
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 19:11:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4815
Registrován: 9-2011
Jíříčíček: Nebo popíráš, žes to napsal?

Nepopírám. A co ty, ty umíš číst jen to, co se ti hodí?
Věta "Tu stovku jsem posléze opravil na 120, takže Jiříčíček i anonym můžou zklidnit hormon. " se ti na monitoru nezobrazuje?

A co mi takhle odpovědět na otázky
Kdepak chceš jezdit 120 okolo PN?
A znovu pro tebe opakuji - modroblik se uvažuje do stanic, kde je za sebou les cestových návěstidel. A mezi nima výhybky.
Pokud na takovém návěstidle bliká modrá a na předchozím bylo "120 a očekávej 100", můžu kolik?
Pokud na něm svítí PN, taky pojedeš 120? Vždyť podle tvého je přece modroblik totéž, co PN.

To se ti taky nezobrazilo?
(ty otázky, na které bych rád slyšel tvé odpovědi, jsem ti ještě podtrhl, abys je tam lépe našel, když máš problém s očima.)
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 19:13:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1135
Registrován: 11-2006
A to je všechno i jen jednoduchá situace bez odložení výstrahy, což je další fíčura, která se u modejnějšího ZZ dělá - tj. že se zavede "virtuální spouštěcí bod" mezi dvěma fyzickými místy detekce jízdy vlaku, a po projetí prvním místem se ještě výstraha nespustí, ale spustí se jen odpočet času pro skutečné spuštění výstrahy. Pak tam něco jako "časové relé" (nebo ekvivaletní elektronický obvod / kus SW) vystupuje.
Nicméně to není případ situace, kterou popisuju výše - tam jsou jen různé spouštěcí body (dle rychlosti) a nikoliv odložená výstraha.
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 19:23:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4816
Registrován: 9-2011
Jiříčíček: kdo nezná ani základní předpis
Od někoho, kdo nevidí rozdíl mezi kmitající modrou a kmitající bílou, to fakt sedne [biggrin][biggrin][biggrin][biggrin][biggrin].
Tobě bych nesvěřil ani dojet s kolečkem hnoje ze chlíva ke hnojišti [rofl][rofl].
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 19:42:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1137
Registrován: 11-2006
Ještě mě napadlo, že může být ve stanici na dvojkolejné trati dokonce postaveno např. z 1. traťové na 1. staniční ale variantní cesta "myškou" na zhlaví (tj. kolejovou spojkou z 1. ma 2. a hned zpět z 2. na 1.), a už to často vede k posunutí toho spouštecího bodu víc do stanice. Né, že by se to asi nějak běžně používalo, ale ZZ to podporuje ...
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 20:34:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3215
Registrován: 3-2010
Alešku,tvoje reakce jsou tak trochu jako od adolescenta, který si ještě mačká beďary. Ale dobře, na ty podtržené "otázky"[crazy] ti odpovím.

První podtržení... nesmysl, nebo spíš tvůj výmysl, na který nemá smysl odpovídat

Druhé podtržení... nevím, kolik můžeš ty, já bych jel 100

Třetí podtržení ...opět nesmysl

Nejprve bys nejel na PN ani 100, najednou 120? Máš z té přivolávačky
nějaký komplex či co ti je?
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 20:38:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3216
Registrován: 3-2010
Ještě něco, Alešku, kdes sebral to, že chci jezdit kolem PN 120? Nepleteš si pojmy z dojmy, chlapečku?[kiss]
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 20:45:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3217
Registrován: 3-2010
Rudolf33 Když pojedu do stanice rovně , třeba stovkou, přejezd se spustí dříve, než když pojedu čtyřicet. Kde je problém, aby, v případě, že tou čtyřicítkou nebudu muset jet už od návěstidla, ale od první výhybky, bylo předzvánění nastaveno tak, jako kdybych jel tou stovkou?
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 20:52:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1138
Registrován: 11-2006
Jirkaxxxl: Principiálně v tom problém není - "pouze" by bylo třeba před takovou změnou v předpisu objet všechny dotčené stanice a v každé to naprojektovat a fyzicky předrátovat a přezkoušet. Což bych čekal, že v součtu za celou republiku bude docela dost práce ...
Neprakta
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 21:17:58  
Neregistrovaný host
31.30.25.200
Practicus a další:
Vyhláška 173/1995

(3) Informace o návěstech hlavních návěstidel a předvěstí musí být na vedoucí drážní vozidlo přenášeny vždy, jede-li vlak rychlostí vyšší než 100 km.h-1, přičemž musí být návěstěny na stanovišti osoby řídící drážní vozidlo vždy nejméně po dobu 7 s.
(2) Tratě, na kterých jezdí vlaky rychlostí vyšší než 100 km.h-1, musí být vybaveny traťovou částí vlakového zabezpečovače.

Avšak:
(1) Tratě, na nichž je povolena rychlost vyšší než 100 km.h-1, nevybavené traťovou částí vlakového zabezpečovače mohou být pojížděny rychlostí, která na nich byla dovolena před účinností této vyhlášky, i bez přenosu návěstí na vedoucího drážní vozidlo. [wink]
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 21:53:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13328
Registrován: 5-2002
JxL: Hm, takže "spouštěcí body" jsou umístěny různě kvůli jiným vjezdovým rychlostem ?
U staničních přejezdů to tak velmi často bývá.

Nikde jsem neviděl víc než jeden ten "počítač náprav" či jak se to jmenuje,, který kamsi vyšle nějaký signál.
Na přejezdu "sama hruška v širém poli" to neuvidíš a u staničních si zas nemusíš uvědomit, že třeba přibližovák (pro definitivní závěr) nebo zhášák (u vjezdu) mohou být zároveň spouštěcími body.
Nebo může být spouštěcí bod jen jeden a použito různě dlouhé odložení výstrahy v závislosti na vjezdové rychlosti.

Takže vláček si tam šlápne a pak už to jen závisí na tom, co v té budce nastavíš, nebo ne?
Někdy ano, někdy ne. Univerzální odpověď neexistuje.

po selsku nevidím problém předzváněcí dobu při vjezdu odbočkou nastavit na stejnou jako při jízdě po rovné koleji
Po selsku si hlavně špatně vysvětluješ pojem "předzváněcí doba" - to je doba od spuštění výstrahy do zavření závor a po ní je ještě cca 5 s na příjezd vlaku. Už jednou jsem Ti psal, že tahle doba je pořád stejná, protože se stanovuje tak, aby nejdelší nejpomalejší silniční vozidlo včas opustilo přejezd. Rychlost vlaku do toho vstupuje až v okamžiku, kdy jí násobíš tu (konstantní) předzváněcí dobu, abys dostal délku přibližovacího úseku - a ta Ti určí, kde má být spouštěcí bod.

A teď k Alešovým otázkám (trochu napřeskáčku):
2 ... nevím, kolik můžeš ty, já bych jel 100
Aleš tam může těch 120, na které se Tě ptá. [biggrin]

3 ... opět nesmysl
Ano, je to nesmysl, plynoucí z Tvého tvrzení, že "modroblik supluje přivolávačku". Předpokládejme ponejprv, že je toto tvrzení pravdivé - pak by ovšem na cesťáku mezi návěstidly "120 a očekávej 100" a "100 a něco" přivolávačka musela povolovat 120 (tolik tam totiž za dané situace povoluje ten modroblik). Protože ale přivolávačka na cesťáku tolik povolovat nemůže (sám tvrdíš, že ne), pak Tvé tvrzení o suplování přivolávačky modroblikem není pravdivé, q.e.d. (quod erat demonstrandum = což bylo dokázati).

1 ... nesmysl, nebo spíš tvůj výmysl, na který nemá smysl odpovídat
Předchozí odstavec je klasický důkaz sporem a nejde o výmysl Alešův, ale o důsledek přímo plynoucí z Tvého tvrzení o suplování. Pokud ho prohlašuješ za nesmysl, pak je nesmyslem i tvrzení o tom suplování.
Pokud to ještě furt nechápeš, tak se smiř s tím, že důkazy sporem patří k vyšší dívčí a ne každému je dáno je pochopit. U člověka na Tvé pozici to ale není žádna hanba (některé obzvláště vypečené jsme na vejšce pochopili až na několikáté).
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 22:02:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13329
Registrován: 5-2002
Když tu máme ty otázky: kde nejlépe pořídím na Svinově v sobotu vpodvečer jízdenky na ostravskou MHD...?
Čtvrtek, 06. dubna 2017 - 22:10:45  
Neregistrovaný host
94.112.180.38
Vedle nádraží je Ostravský informační servis, v sobotu otevřeno do 19:00, slečny jsou ochotné a poradí jakou jízdenku si má člověk koupit s ohledem na místní časová pásma...
Web:www.ostravainfo.cz

Případně automaty na Svinovských mostech.
Practicus
Pátek, 07. dubna 2017 - 00:03:25  
Neregistrovaný host
78.45.75.167
Neprakta - takže je to přímo ve vyhlášce (do té jsem se nedíval), ne v D1
Practicusovi
Pátek, 07. dubna 2017 - 03:54:43  
Neregistrovaný host
137.74.154.148
Practicus:"..takže je to přímo ve vyhlášce (do té jsem se nedíval).."

Jako držitel platné licence bys ji měl bravurně ovládat!
Pátek, 07. dubna 2017 - 07:36:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3218
Registrován: 3-2010
Haj Aleš tam může těch 120, na které se Tě ptá.

Ano, já podle předpisu také. Ale jelikož následující návěstidlo může být i na nedostatečnou zábrzdnou, já pojedu 100..
Jinak, je dojemné, jak tady kamaráda podporuješ, když napíše nesmysl, když se hrozí jízdy se mnou, jelikož bych na PN jel klidně stovkou...
Pátek, 07. dubna 2017 - 08:28:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4817
Registrován: 9-2011
1) 120 chtěl jezdit anonym (středa 14.28). Tak mu to řekni ještě jednou, možná tobě uvěří. Já říkám, že to je hloupost. (Tady se výjimečně shodneme. Ty jsi chtěl jezdit max. 100.)
2) Ty bys jel 100? Já bych jel 120. Co článek 682, písm a), neznáš? Ty, takový znalec předpisu????
3) Jaký nesmysl? Kdo tady tvrdil, že modroblik supluje přivolávačku? Já snad?
Na modroblik můžu v daném případě 120. Podle TVÉHO vyjádření, že modroblik supluje přivolávačku, teda buď můžu na modroblik 40+PRP (při doslovné aplikaci věty "modroblik supluje přivolávačku"), nebo bych naopak na PN mohl v tomto případě 120 (při volnější interpretaci "přivolávačka je totéž co modroblik")
Tak si konečně udělej jasno v tom, co říkáš a co myslíš.

Nejprve bys nejel na PN ani 100...
já pojedu 100..

No to já bych v dané situaci - cesťák a za ním výhybky - ROZHODNĚ NEJEL. Ty jo? Co článek 967 první odst.? Zase neznáš? To je pomalu na přezkoušky, nemyslíš, ty znalče předpisu?

když napíše nesmysl
Nesmysly o ježdění 100 přes výhybky na PN tu píšeš akorát ty.
Fakt, ani to kolečko s hnojem...
Pátek, 07. dubna 2017 - 09:29:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2215
Registrován: 7-2012
Z jiného soudku zná někdo řazení vlaků

IC 205 Kvarner Rijeka - Zagreb - Koprivnica - Dombovar a
R 703 Rijeka - Zagreb - Koprivnica - Osijek ?

Na vlákně Balkán je zajímá akorát kolik lidí kde fíra přejel viz link

http://www.csfd.cz/film/442281-denik-strojvudce/prehled/

Aleši proto se ptám tady jestli to jako mašinkáři s Hajným náhodou nevíte? Pojedu na to v květnu. z jízdního řádu není jasné zda jde o 1 soupravu a 2 čísla nebo jedou opravdu 2 vlaky?
Pátek, 07. dubna 2017 - 09:31:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2485
Registrován: 2-2010
Pánové, sklouzla nám diskus do řešení rychlosti-ta je jasná. Jak píše už Vxy, vrátila bych se k původnímu problémku, kvůli kterému tato týden trvající diskus začala (a děkuji za ni, je poučná, velmi):
Stojíte za kniplem před tím cesťákem v poloze Stůj, ať už jste vlakem, který k němu přijel a na předchozím návěstidle si přečetl, že další hl. návěstidlo nedovoluje jízdu nebo jste vlakem výchozím (nebo po přepřahu), vezmete za to po rozsvícení modrobliku, nemáte-li "barvu" na návěstním opakovači? Pokud ano, tak proč? Zatím se zde vyjádřilo jen pár lidí (včetně mě), kteří by za to nevzali. V čem chybujeme?
Pátek, 07. dubna 2017 - 10:38:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13330
Registrován: 5-2002
JxL: Ale jelikož následující návěstidlo může být i na nedostatečnou zábrzdnou, já pojedu 100.
To klidně může nastat a nejspíš to tak i vyjde. Přesto to nic nemění na tom, že sám cesťák v tomto případě povoluje 120.
Ta Tvoje stovka je ale v tomto případě dána onou "brzdnou křivkou" zakletou v Tvé hlavě, nikoliv ustanovením předpisu ohledně cesťáku.

Nesmíš ten obrat "povoluje rychlost tu a tu" brát úplně doslovně. Skutečný význam je totiž docela jiný a když ho napíšu, bude poměrně nesrozumitelný.
Začnu třeba u návěsti Volno: ta říká, že mám před sebou volný úsek s (hlavními návěstidly) neomezenou rychlostí, který dosahuje nejméně na zábrzdnou vzdálenost za druhé návěstidlo před mnou (a to už musím vědět, kde je - může to být klidně předvěst ve výstraze 100 metrů za tím volnem).
Zdánlivě ekvivalentní zelený kód na opakovači povoluje v některých případech trochu víc, říká totiž, že ten volný úsek dosahuje nejméně dvě zábrzdné vzdálenosti za nejbližší návěstidlo (což může být dál). Proto taky potkáš před Volnem žlutý kód - to když je následující Výstraha blíž než na zábrzdnou.

Předchozí dva odstavce budou srozumitelnější, když si představíš, že je fakt hnusně a straaaaašlivě to klouže - pak (pokud nevidíš daleko dopředu jako třeba mezi Chlumcem a Hradcem) brzdíš daleko před předvěstí, protože co kdyby na ní byla výstraha, a brzdíš i při předvěsti na volno, protože co kdyby byl ve výstraze vjezd.

Haan: Stojíte za kniplem před tím cesťákem v poloze Stůj, ať už jste vlakem, který k němu přijel a na předchozím návěstidle si přečetl, že další hl. návěstidlo nedovoluje jízdu nebo jste vlakem výchozím (nebo po přepřahu), vezmete za to po rozsvícení modrobliku, nemáte-li "barvu" na návěstním opakovači?
V definici situace chybí dva důležité detaily:
1) vidím na následující návěstidlo nebo ne?
2) je na něm volnoznak nebo ne?
Pokud dvakrát ano, pojedu. To, že jsem jel okolo výstrahy, je v tuto chvíli už (překonaná) historie.
Pokud alepoň jednou ne (a není ani ten kód, jak definováno), nejedu a ptám se.
Pátek, 07. dubna 2017 - 10:45:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2486
Registrován: 2-2010
Hajnej: doplňuji: nevidím na návěstidlo za modroblikem [happy]
Pátek, 07. dubna 2017 - 11:34:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7474
Registrován: 5-2007
Haan: Vezmete za to keď uvidíte ŽBŽ?
Pátek, 07. dubna 2017 - 12:03:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2488
Registrován: 2-2010
Asdf: ale tady je řeč o návěsti následujícího hl. návěstidla za modroblikem, na které nevidím. Pokud na následující hlavní návěstidlo se Ž-B-Ž za modroblikem vidím, vezmu za to za předpokladu, že stojím na téže dopravní koleji, pro kterou to návěstidlo za modroblikem platí. Stojím na téže dopravní koleji? Ale v tomhle guláši se teď vařit nechci, už o něm bylo napsáno dost. [happy]
Dotaz zněl, zda za to vezmu, když na to následující návěstidlo za modroblikem nevidím a Vy mně s jasnou odpovědí uhýbáte.
Starý Vlk
Pátek, 07. dubna 2017 - 12:19:51  
Neregistrovaný host
90.178.49.205
D 1 čl. 652. Návěst dávaná hlavním návěstidlem buď jízdu vlaku zakazuje, nebo dovoluje. Návěst Stůj jízdu vlaku zakazuje, ostatní návěsti (mimo návěst Posun dovolen) jízdu vlaku dovolují a v případech stanovených tímto předpisem i předvěstí návěst následujícího hlavního návěstidla.
====
Jak je to tedy s modroblikem? Dovoluje jízdu vlaku (tak jak to má v názvu) nebo ne? Pokud ano, lze jej použít jako rozkaz k odjezdu vlaku, dávaný návěstí hl.návěsidla podle čl.2955 D 1 stejně jako ostatní návěsti hl. návěstidel? Pokud ne, proč se ta návěst takhle debilně jmenuje?
Pátek, 07. dubna 2017 - 12:29:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 132
Registrován: 7-2010
Asdf měl asi na mysli, zda se rozjedete, pokud stojíte před návěstidlem se ŽBŽ. Pokud stojíte před modroblikem a neviděla jste předchozí návěstidlo (a nevidíte ani to následující), znamená pro Vás to samé jako ŽBŽ. Pokud se rozjedete na ŽBŽ, nechápu, proč by měl být problém s modroblikem.

(Příspěvek byl editován uživatelem Trumbera.)
Pátek, 07. dubna 2017 - 13:05:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5792
Registrován: 7-2007
Haan: Nějak vám nerozumím. Stojím u cesťáku a rozbliká se modrá.
2955. Výprava vlaků ve stanicích obsazených výpravčím se uskutečňuje:
a) návěstí hlavního návěstidla, dovolující jízdu vlaku nebo...

Tak proč bych se neměl rozjet?
Spíše nemám jasno, jakou rychlostí mohu jet, v případě jestliže předchozí návěstidlo bylo v poloze výstraha a za jízdy se změní stůj na modroblik. Může být za modroblikem výhybka proti hrotu? Za modroblikem nemusí být zabrzdná a výstraha, kterou jsem minul, mi rychlost nijak neomezuje.
Nevím jak dalece se tehle IT mor bude rozšiřovat, ale jestliže do "rovného" za modroblikem bude třeba 100 a do "odbočky" 50 (je-li to možné takto konstruovat?) jak se to dozvím? Tohle článek 843 neřeší.
Hajnej:Tak to ti moc nerozumím...
1) vidím na následující návěstidlo nebo ne? Vidět na něj nemusím, proč? Modroblik mi nic nepředvěstí, jen mi umožňuje za něj jet (rozjet se), rychlost je omezena jen dle čl.843
2) je na něm volnoznak nebo ne? Nemusí, být no a? Já musím předpokládat, že je na něm stůj.

Je to stejné, jako když ti neuvážliví kolegové po zvednutí plácačky, aniž vidí na návěst hl. návěstidla, vystřelí...

Kde zas sřílím vedle?
Pátek, 07. dubna 2017 - 13:21:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2489
Registrován: 2-2010
OC: porovnejte si znění čl.2977 se čl.100. Třeba mně porozumíte.
Pátek, 07. dubna 2017 - 14:02:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 7-2010
Haan:
Proč zas ten článek 100? Dvousvětlová a jednosvětlová návěst jsou označení pro množinu návěstí při kterých předpis nařizuje určitě chování. Jízda vlaku dovolena nespadá ani do jedné z těchto dvou kategorií, což ale neznamená, že se nejedná o návěst dovolující jízdu vlaku. Ve vodě se vyskytují různá zvířata. Zejména ryby a obojživelníci. Delfín, ačkoli vypadá jako ryba, je ale savec. Nicméně i přesto všechno je pořád zvíře.
Pátek, 07. dubna 2017 - 14:12:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3219
Registrován: 3-2010
Alešek
Nesmysly o ježdění 100 přes výhybky na PN tu píšeš akorát ty.
Fakt, ani to kolečko s hnojem...
================
Tak už se přestaň vykrucovat, napsals, že bys se mnou nejel, protože já bych jel na PN klidně stovkou. Nebyla zmínka o tom , kde ta návěst svítí a ani o žádných výhybkách. Potom, co ti došlo , žes napsal pitominu a podíval se asi do předpisu se z toho snažíš vylhat. Seš jen pro srandu, protože neumíš přiznat chybu. Nebudeš kandidovat na prezidenta? Tam by ses hodil..
Pátek, 07. dubna 2017 - 14:15:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2490
Registrován: 2-2010
Trumbera: přesto a možná právě proto je ve čl.2977 vypíchnuta v závorce i ta PN. Je tam PN navíc, nebo tam chybí ještě zmínka o modrobliku?
Pátek, 07. dubna 2017 - 14:24:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3154
Registrován: 11-2008
Ad Hana: Proč mícháte jablka s hruškama ? Trumbera má pravdu. Článek 100 do toho vůbec nepleťte. Na modroblik je možné vlak vypravit, stejně jako jinou dovolující navěstí, včetně PN. To říká D1 jasně. Stejně jasně říká, jak rychle pojedete. Když nebudete mít jistotu, jak rychle, tak použijte ten odstavec, co říká, že pojedete max 40 km/h s pohotovostí zastavit u nasledujiciho návestidla, které může být ( teoreticky ) třeba metr za "modroblikem". Tím nemůžete nic zkazit. [andel][vypravci]
Pátek, 07. dubna 2017 - 14:29:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3155
Registrován: 11-2008
Haan:
"Trumbera: přesto a možná právě proto je ve čl.2977 vypíchnuta v závorce i ta PN. Je tam PN navíc, nebo tam chybí ještě zmínka o modrobliku?"
Nechybí !!! Modroblik je návěst dovolující jízdu sama o sobě. PN je tam tou zavorkou postavená na úroveň navesti, kterými lze vypravit vlak hlavním navestidlem.[vypravci]
Pátek, 07. dubna 2017 - 14:30:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 134
Registrován: 7-2010
Haan:
Je klidně možné, že pro vyvrácení možných pochybností tam byla ta PN dopsána a po vytvoření modrobliku a dopisování zmínek o něm do různých článků se na tento zapomnělo. Nicméně jsem toho názoru, že bych se měl řídit tím, co je v předpise psáno. Ne tím, co tam není.
Priapos
Pátek, 07. dubna 2017 - 14:41:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1252
Registrován: 10-2012
Oldcerry:
"Spíše nemám jasno, jakou rychlostí mohu jet, v případě jestliže předchozí návěstidlo bylo v poloze výstraha a za jízdy se změní stůj na modroblik. Může být za modroblikem výhybka proti hrotu? Za modroblikem nemusí být zabrzdná a výstraha, kterou jsem minul, mi rychlost nijak neomezuje.
Nevím jak dalece se tehle IT mor bude rozšiřovat, ale jestliže do "rovného" za modroblikem bude třeba 100 a do "odbočky" 50 (je-li to možné takto konstruovat?) jak se to dozvím? Tohle článek 843 neřeší.
"


Řeší to čl. 843 a).
Pátek, 07. dubna 2017 - 14:51:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5793
Registrován: 7-2007
Haan: 2977. Návěstí hlavního návěstidla, dovolující jízdu vlaku (včetně PN) dává výpravčí strojvedoucímu rozkaz k odjezdu nebo k průjezdu vlaku.
Je modroblik návěst dovolující jízdu vlaku? Je!
PN je tam uvedena zvlášť, protože bylo (je), že PN není součástí návěstidla.(Úvaha.)
Kdysi na nějakém návěstidle byla přidělaná bílá lampa a výpravka s ní blikal - i gestor potvrdil, že je to PN.
Takže já tomu rozumím s překladem "včetně" na "i"....

Výpravčíxy:Stejně jasně říká, jak rychle pojedete. Tak tady bych trochu oponoval. Viz moje věta výše.

Ale pokud nesmí být za modroblikem výhybka z/do menší rychlostí, než je dáno, tak bych v tom uzel neviděl. Bych si i dovolil tvrdit, že modroblik a kříž neplatnosti významově rovno jest. Ale kříž jen zneplatňuje, ale nepovoluje (nevypravuje) jízdu...

Priapos: 843 mnou popisovanou situaci neřeší. Ale nevím jestli to není vyřešeno jinak.
Priapos
Pátek, 07. dubna 2017 - 14:53:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1253
Registrován: 10-2012
Výpravčíxy:
""Trumbera: přesto a možná právě proto je ve čl.2977 vypíchnuta v závorce i ta PN. Je tam PN navíc, nebo tam chybí ještě zmínka o modrobliku?"Nechybí !!! Modroblik je návěst dovolující jízdu sama o sobě. "


Modroblik tam nechybí, vždyť to má už ve svém názvu - Jízda vlaku dovolena.
Priapos
Pátek, 07. dubna 2017 - 14:58:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1254
Registrován: 10-2012
Oldcerry:
"Priapos: 843 mnou popisovanou situaci neřeší. Ale nevím jestli to není vyřešeno jinak."


Nechápu, jakou situaci tedy máte na mysli. Pokud předchozí návěstidlo předvěstilo návěst Stůj, kam tedy spadá i uváděná Výstraha, viz čl. 843 a).
Pátek, 07. dubna 2017 - 15:23:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2491
Registrován: 2-2010
Trumbera, Priapos, Vxy: dobře tedy. V okamžiku, kdy mi rozsvítíte modroblik před kterým stojím, vymažu čl.100-2.větu ze svého rozsahu znalostí a rozjedu se, neb se budu řídit jen popisem významu návěsti (ne/dovoluje jízdu vlaku). Jedině tak mohu považovat modroblik za rozkaz k odjezdu. Rychlost mi nařizuje čl.843 a někdy i můj duch s tím problém nemám.
Pátek, 07. dubna 2017 - 15:41:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5794
Registrován: 7-2007
Priapos: 843a) pokud předchozí návěstidlo předvěstilo návěst Stůj, smí jet kolem návěstidla s návěstí Jízda vlaku dovolena stejnou rychlostí, jako kolem předcházejícího návěstidla (Výstraha rychlost neomezuje) a na následujícím hlavním návěstidle, které může být umístěno i na nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost, musí očekávat návěst Stůj. Je to hypotetické (nejsem magor abych tak rychle jel), ale některé lok zastaví ze 120 km/h na 200 m.
Tak znovu... jedu 80km/h kolem výstrahy...k červené na cesťáku....vidím na něj a změní se na modroblik...mohu tedy pokračovat 80km/h, není nic co by mi nařizovalo snížit rychlost...co když je za modroblikem výhybka (50km/h)? Ale myslím si, zřejmě je nějak (technicky) nařízeno, že to nemůže nastat. Ale D1 to prostě neřeší...
Bobo
Pátek, 07. dubna 2017 - 15:46:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13492
Registrován: 5-2002
Haan - no konečně [biggrin]
oc - pojedeš 40 s tim, že na dalším klacku je stuj. klacek může být kurwa blízko.
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Pátek, 07. dubna 2017 - 16:01:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13332
Registrován: 5-2002
OC: Nemusí, být no a? Já musím předpokládat, že je na něm stůj.
Zdá se, že není ani tak problém s jízdou okolo modrobliku, jako s výpravou.
A tady bez mučení přiznávám, že se po těch všech kotrmelcích v D1 ohledně výpravy už trochu ztrácím. Čistě technicky se mohu na volnoznak s vlakem pohnout, i kdyby ten volnoznak povoloval jen jízdu do druhý půle perónu (přičemž právě půlicí cesťák je typický kandidát na modroblikání). Ale fakt už nevím, jestli ausgerechnet takovýhle popojetí Předpis Svatý bůhvíproč nezakazuje - když ho čtu, tak si občas připadám jak v tom vtipu o exkurzi do pekla (na dotaz návštěvníka, co křesťani čertům provedli, že jenom je smažej v kotlích, zatímco jiná vyznání tam mají veget, přijde odpověď, že nic, ale že to tak sami chtějí).

Spíše nemám jasno, jakou rychlostí mohu jet, v případě jestliže předchozí návěstidlo bylo v poloze výstraha a za jízdy se změní stůj na modroblik.
Rychlostí podle dolního světla na předchozím návěstidle, tedy pokud to byla "čistá" výstraha, tak traťovou (pokud ale třeba Rychlost XY a výstraha, tak větší z XY a z toho, co vidíš na návěstidle za modroblikem).
Ono je totiž docela dobře možné, že modroblik bude použit jen v některých cestách (typicky do rovného), zatímco v jiných bude normální barva (třeba to Ž-B-Ž). Důvodem by bylo neomezovat rychlost do rovného v případě, že by vznikla nepovolená kombinace (třeba 80 a opakovaná výstraha) nebo něco, co se nevejde pod vlaštovku.

Nevím jak dalece se tehle IT mor bude rozšiřovat
On ten "IT mor" jenom reaguje na projektování mnohoobvodových stanic, kde se chce mít před každým zhlavím hlavní návěstidlo, přičemž je tam řetěz vícero NZV, kde po sobě jdoucí dvojice NZV nedá DZV.
Všimni si, za jakých průvodních jevů ten plzeňský Sc1 vznikl: místo původního jednoho odjezdu z východní půle koleje až ven na trať máme teď návěstidla dvě, první kryje pražsko/budějické zhlaví a druhé pražsko/žatecké zhlaví, a k tomu máme pravidlo o přechodu na 1000 m zábrzdnou vzdálenost.

JxL: Nebyla zmínka o tom , kde ta návěst svítí a ani o žádných výhybkách.
A proč by to měl zmiňovat, když jsi tvrzením o ekvivalenci modrobliku a přivolávačky to návěstidlo sám vymezil to návěstidlo na cesťák...?
Fakt máš funkční negramotnost druhýho stupně - nedochází Ti, co jsi vlastně napsal a co všechno z toho plyne.
Pátek, 07. dubna 2017 - 16:03:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7475
Registrován: 5-2007
Haan: Prečo vymazávať? Čl. 100 predsa hovorí, čo je jednosvetlová návesť. Nehovorí nič o tom, že iné návesti dovoľujúce jazdu, než jednosvetlové, neexistujú!!!
Pátek, 07. dubna 2017 - 16:21:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5795
Registrován: 7-2007
Hajnej: Problém je především v té slátanině zvané D1 + rádoby geniální normy...
že modroblik bude použit jen v některých cestách (typicky do rovného), Taky si myslím.
Třeba v Plzni u 1. koleje je to asi jen...když už se to "vymyslelo" tak se to použije, aby bylo vidět jak je to potřebné. Žlutá s bílou na Sc1b a nějaký modroblik by nemusel být. Ale zas někdo vymyslel, že mezi žlutou a bílou musí být pauza. A pak by to zas bylo asi o 20 cm větší a to by zas neodpovídalo "vymyšlené" normě. Atd, atd....
Takže na Wilsonu návěstidla vlevo, v Plzni modroblik, v Táboře normální cesťák pod střechou....jak u blbých na dvorečku...
Po nás potopa....
Pátek, 07. dubna 2017 - 16:23:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8254
Registrován: 9-2002
Mi prijde, ze zase nekdo vynalejza kolo: Vlozak asi funguje (technicky) hodne podobne. Rozdil asi je, ze mi dovoli jet k dalsimu klacku, i kdyz tenje na stuj.

Ruzne v cizine se vyskytuje jakasi navest typu "rozkaz k odjwezdu."
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pátek, 07. dubna 2017 - 16:53:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2492
Registrován: 2-2010
Asdf:
"Haan: Prečo vymazávať? Čl. 100 predsa hovorí, čo je jednosvetlová návesť. Nehovorí nič o tom, že iné návesti dovoľujúce jazdu, než jednosvetlové, neexistujú!!!"
No, existují-třeba zrovna taková PN a taky modroblik. To mně hezky a polopatě vysvětlil p.Trumbera. A jak se v tom mají vyznat noví adepti "z ulice" po jen týdenním dopravním kurzu?
Jako kdyby strojvedoucímu nestačilo mít ve znalostech čl.652, který zde citoval Starý Vlk a následný popis, co které jednotlivé návěsti strojvedoucímu přikazují.

Hajnej: vítejte v exkurzi do pekel. A rozhodujte se v řádu sekundy, jestli shoříte, nebo přežijete. Ale jsem moc ráda, že jste si na tu exkurzi našel čas. Díky.

Bobo, Vxy : to to trvalo, než jste mě z té Plně vykopli, že? [wink]

Agent: Jo, jenže u toho vložáku, který je také hlavním návěstidlem a taky dovoluje jízdu vlaku, je v předpise aspoň napsáno, že "Návěstí Odjezdové návěstidlo dovoluje jízdu" se v případech stanovených tímto předpisem provádí výprava vlaku.
Pátek, 07. dubna 2017 - 17:28:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8256
Registrován: 9-2002
No co, clanek uz v nevim jak starym predpisu psal, ze "vlozena navestidla se nove nezrizuji" - tak nekdo chytrej zavede nechutne pododbnou novou navest... A jeste to predpisove odflaknul, takze na to jeste musi vyjit oprava a nasledne oprava ty opravy... Se tak koukam... A v cz (asi nejen) na draze se nic k lepsimu nemeni. Aspon to na me dela ten dojem.

Nicmene... Treba na Smichove se dalo jet s vlakem za vlozak, pokud na nem svitila jen modra a cervena i bila zhasnuto. Odjezd pak na stuj. Pokud je na Smichove stale to stejny SRZZ, tak to tak bude i dneska. Jednodussi by bylo onen modroblik vubec nezavadet a skrtnout/smazat ono ustanoveni "vlozena navestidla se nove nezrizuji." Jina je otazka, jestli se da povazovat za rozkaz k odjezdu vyse popsana situace - Ja bych si to vylozil tak (konkretne na tom Smichove,) ze muzu povytahnout k odjezdu (max 40, resp. v rovny koleji 60.) Stejne bych se nerozjel vic, nez 20 - 30, bo jedu k cerveny na odjezdu. Pokud (ciste teoreticky) vjizdim na Smichov do rovnyho a nemusim stat v peronech, muzu tam vletet i tech 60, jenze dokud nevyjedu od Vysehradu z oblouku, tak na ten vlozak stejne nevidim - nic moc to neresi, jen to, ze muzu zastavit o kus dal. Vetsinou se davalo echo vysilackou - nebyla to prilis obvykla situace a me se to stavalo jen do bocni koleje, rovne nikdy. Otazka je, zda vubec (podle me asi ano) to ta ruska releovka v ty rovny koleji umi. V tech bocnich to slo i pri vyhybkach na strednim zhlavi do krivyho.

No nic, uvidime, kdo me prijde rozsapat jako prvni, zkusim si tipnout, ze to bude na prepaleny vlakno cerveny zarovky a nemoznost PN na tom vlozaku. Tak si teda ten modroblik zavedu, ale jen jako zmenu barvy toho, co blika na tom vlozaku dneska - barevnej filtr jako barevnej filtr. Tim si uvolnim ruce a muzu navestit na tom vlozaku i tu privolavacku, ale tenhle posledni odstavec uz jsou jen moje podivny predstavy.

Pokud bych to chtel hnat na jeste absurdnejsi level, tak si muzem zavest "svetelnyho vypravciho" - rozkaz k odjezdu extra svetylkem na (podle potreby extra) navestidle, na to jsem narazel v predchozim prispevku.

Pozn.: kdyby si nekdo myslel, ze mam moznost celou situaci ovlivnit, tak ne... Jenom se nudim a vymejslim hlouposti.

(Příspěvek byl editován uživatelem Agent.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pátek, 07. dubna 2017 - 17:33:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 70
Registrován: 6-2016
Ať máte nad čím dumat - modroblik Plzeň hl.n.:


Cestové návěstidlo Sc1


Cestové návěstidlo Sc1b


Odjezdové návěstidlo S1a, směr Chrást u Plzně


Pro doplnění, od modrobliku Sc1 není díky vlaštovce vidět ani na cesťák Sc1b, natož na odjezd.
Enjoy [biggrin].
No gain, no train!

Pátek, 07. dubna 2017 - 17:45:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13333
Registrován: 5-2002
Agent: Pokud bych to chtel hnat na jeste absurdnejsi level, tak si muzem zavest "svetelnyho vypravciho" - rozkaz k odjezdu extra svetylkem na (podle potreby extra) navestidle
To vůbec není absurdnější level, v podobě návěstního napodovbovače je to naopak potřeba jako praseti drbání.
Odpadá tím totiž mudrování nad tím, jestli místo zastavení určit pro lidi (aby to měli blízko) a/nebo pro fíru a četu (aby viděli na návěstidlo).

BB: Ať máte nad čím dumat - modroblik Plzeň hl.n.
Navrhuji řešení ve stylu admirála Kirka při cvičné situaci na Kobajaši Maru: spojku 34/35 vyškubnout a cesťáky okolo ní vyhubit. Byl by svatej pokoj...
Starý Vlk
Pátek, 07. dubna 2017 - 19:13:00  
Neregistrovaný host
90.176.183.164
Agent
Pátek, 07. dubna 2017 Číslo příspěvku: 8256
Jenže ono to bohužel nejde. Hlavně velké stanice nejsou právě imunní proti poruchám ZZ. A použití vložených návěstidel vylučuje použití PN na cestových a odjezdových návěstidlech, což by v případě poruchy znamenalo smrt dopravy.
Podle mne je modroblik rozumným řešením-předpokládám, že jeho použití v Plzni má oporu v tom, že jízda vlaku za ním je zabezpečena stejně, jako jízda na "barvu". A to, že nenávěstí rychlost zase ve stanici není žádná tragédie-nemám kód, tak jedu tak, abych před návěstí, zakazující jízdu zastavil a protože nevím, jakou rychlost snesou mnou pojížděné výhybky tak jedu 40.
Pátek, 07. dubna 2017 - 19:19:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3222
Registrován: 3-2010
Haj ty čteš Mykolase Caine [crazy]? Tak to mnohé vysvětluje....