Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Železniční uzel Praha » Archiv diskuse Železniční uzel Praha do 11. 08. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Železniční uzel Praha do 11. 08. 2017

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 30. července 2017 - 10:38:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 7-2017
Možná by bylo lepší celej ten viadukt zbourat. Spoustě lidem by ubylo starostí. [angry]
Skromný dotaz: viadukt byl od počátku stavěn jako dvojkolejný nebo se tam druhá kolej přidávala nějak dodatečně?
Blanka
Neděle, 30. července 2017 - 12:19:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 476
Registrován: 12-2014
Neeeeee, moje oblíbené stavědlo [sad] V článku opomněli zmínit, že se jedná o památkově chráněnou stavbu. Ach jo, doufám, že to někdo neudělal schválně a že se opraví... [sad]

(Příspěvek byl editován uživatelem Blanka.)
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Luboš_3.21
Neděle, 30. července 2017 - 12:58:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1116
Registrován: 4-2014
Pokud je to stavědlo č.4 památkově chráněná stavba, tak by se to mělo opravit. Tento status chráněné stavby, tu památku vlastně zachránil, jinak by to po včerejším požáru měla ta stavba definitivně za sebou a z cela jistě by došlo k její demolici.
Teď už je jenom otázka, jestli se seženou peníze na celkovou rekonstrukci celého stavědla a kdy, ale určitě se ta částka bude pohybovat kolem milionu korun možná i víc. Tak uvidíme jak jak to celé nakonec dopadne.
Malý_fotograf
Neděle, 30. července 2017 - 13:52:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6308
Registrován: 5-2002
Doufám, že tohle stavědlo zůstane. Dává tomu místu neuvěřitelného genia loci. Vždycky když jsem kolem projížděl, dýchnul z něj na mě oživlý obraz od Jiřího Boudy. Mít peníze k investici, snad bych ho i odkoupil a přeměnil jeho interiér v romantickou luxusní restauraci, kde by se večeřelo při svíčkách (zázemí by bylo dole). Věřím, že by takové zařízení nepřitáhlo jen šotouše.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Jirka_E
Neděle, 30. července 2017 - 17:31:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 691
Registrován: 6-2015
mot:
"Možná by bylo lepší celej ten viadukt zbourat. Spoustě lidem by ubylo starostí. [angry]"
[crazy][crazy]
mot:
"Skromný dotaz: viadukt byl od počátku stavěn jako dvojkolejný nebo se tam druhá kolej přidávala nějak dodatečně?"
Dvoukolejný.
Malý_fotograf:
"Mít peníze k investici, snad bych ho i odkoupil a přeměnil jeho interiér v romantickou luxusní restauraci, kde by se večeřelo při svíčkách (zázemí by bylo dole)."
Pro restauraci je to docela malý objekt, nemyslíte? [happy]
Vítejte v DOBĚ INTERNETOVÉ.
Neděle, 30. července 2017 - 17:37:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 7-2017
Díky. (to první byla nadsázka)
Tak když se v horách znovu staví bouda, tak se snad znovu postaví i tady.
Neděle, 30. července 2017 - 17:49:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2599
Registrován: 5-2002
Mít peníze k investici, snad bych ho i odkoupil a přeměnil jeho interiér v romantickou luxusní restauraci, kde by se večeřelo při svíčkách (zázemí by bylo dole).

Nejspíš netušíte, co to znamená vyhovět současným hygienickým normám pro porvoz restaurace s kuchyní. Maximálně byste tam mohl prodávat balené nápoje apod., v nejlepším případě ohřávat chlazené hotovky v mikrovlnce (retroblafy z centrální kuchyně ve Zbůchu - pamětníci vědí).
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pikehead
Neděle, 30. července 2017 - 21:51:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3193
Registrován: 3-2007
Jojo, asi je tam bez vlaků klid, tak se tam přemnožili houmlesi. Ale klasifikovat houmlesáckej táborák ve stavědle jako "nedbalost" mi od hasičů přijde trochu moc velkorysý...
Neděle, 30. července 2017 - 22:16:25  
Moderátor
Číslo příspěvku: 15231
Registrován: 11-2005
Jnd, myslím, že ses nedávno ptal na Vltavskou. Tak tady máš jednu fotku, šel jsem zrovna kolem.[wink]

814 171_Praha - Bubny Vltavská_29.7.2017
Blanka
Neděle, 30. července 2017 - 23:38:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 478
Registrován: 12-2014
Video z posledního provozního dne na Negrelliho viaduktu (3.7.2017) a pár záběrů na typická zákoutí včetně stavědla.
https://youtu.be/fPtS_XsOwlg
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Úterý, 01. srpna 2017 - 00:22:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10882
Registrován: 4-2003
Šari

[ok]

....

Což mi připomělo ...))


https://www.k-report.net/diskuse/prohlizec-obrazku/?autor=Jnd
Blanka
Úterý, 01. srpna 2017 - 09:39:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 480
Registrován: 12-2014
Jnd: To byla nějaká provizorní zastávka? Má to poezii [happy]
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Pikehead
Úterý, 01. srpna 2017 - 10:05:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3201
Registrován: 3-2007
Blanka: popisek s hrubkou je u fotky [happy]
Úterý, 01. srpna 2017 - 10:15:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10884
Registrován: 4-2003
Blanka

Bylo to ohledně tunelu Blanka)

http://zpravy.idnes.cz/vlaky-opet-pojedou-na-masarycku-zastavka-g ymnazijni-konci-par-/domaci.aspx?c=A100812_143454_praha-zpravy_ab
https://www.k-report.net/diskuse/prohlizec-obrazku/?autor=Jnd
Úterý, 01. srpna 2017 - 10:37:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5540
Registrován: 8-2012
popisek s hrubkou
[happy] Aneb fór o tom, jak policajti najdou mrtvolu před gymnáziem a řeší, jak to napsat do protokolu [crazy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 01. srpna 2017 - 11:01:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4993
Registrován: 9-2011
Z policejních protokolů:
Bydliště podezřelého: U syna Gogy 8.
Úterý, 01. srpna 2017 - 12:20:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1552
Registrován: 11-2007
Pikehead: A jak bychom to měli klasifikovat? Rád se nechám v oblasti zjišťování příčin požárů poučit [crazy][crazy] Taky by se to dalo nazvat neschopností SŽDC zabezpečit si svůj majetek, případně neschopnosti zhotovitele rekonstukce zabezpečit si staveniště...
Pikehead
Úterý, 01. srpna 2017 - 12:57:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3202
Registrován: 3-2007
Hynek: Mně to pak po chvíli došlo, že z pohledu hasičů je to bude jen základní rozlišení úmysl a všechno ostatní bude "nedbalost". S poznámkou o zabezpečení samozřejmě souhlasím.
Blanka
Úterý, 01. srpna 2017 - 14:43:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 481
Registrován: 12-2014
Jnd: Díky za info, v té době jsem železnici ještě nesledovala [happy]

Je celkem zajímavé, že v Praze máme ulici Gymnasijní psanou postaru se S, což jsem zjistila poté, co se mi ji na mapy.cz nedařilo dohledat [happy]
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Úterý, 01. srpna 2017 - 20:40:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14200
Registrován: 5-2002
AL: U syna Gogy 8.
Když jsme měli po vojenské katedře takový to soustředění u vojsk, tak se jeden z tamních špagátů jmenoval příjmením Goga. [wink]
Středa, 02. srpna 2017 - 20:28:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1554
Registrován: 11-2007
Pikehead: Jen doplním OT - samozřejmě je toho i víc, například technická závada atd. Ale pokud si tam bezďák rozdělá ohníček a ono to od něj chytne, je to prostě klasifikováno jako nedbalost, protože jen stěží si chtěl zapálit jedinou střechu nad hlavou co má... Ale oni prostě nemyslej, taháme je z těch jejich příbytků často škaredě popálený...
Kreativec
Neděle, 06. srpna 2017 - 15:41:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 388
Registrován: 7-2015
Dlouho jsem neměl čas se tu zastavit, jen se zeptám, bude Hostivař-hlavní?
Tolik ve stručnosti.
Vláďa42
Pondělí, 07. srpna 2017 - 09:33:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1757
Registrován: 9-2009
http://byznys.lidovky.cz/lide-chodi-nad-vlaky-masarycka-ziska-uni katni-strechu-spoji-centrum-prahy-15z-/doprava.aspx?c=A170804_110 602_ln-doprava_pave
Blanka
Pondělí, 07. srpna 2017 - 21:42:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 488
Registrován: 12-2014
Letní podvečer u Vyšehradského železničního mostu [vypravci]
https://youtu.be/w6q7x1fz1hI
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Pondělí, 07. srpna 2017 - 22:28:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 142
Registrován: 7-2010
Kreativec:
Výluky pro stavbu Hostivař - hlavní jsou zatím zrušeny z důvodu odvolání některého z účastníků k ÚOHS...
Úterý, 08. srpna 2017 - 00:17:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 258
Registrován: 6-2010
"Highcastle" je teda vtip dne [crazy][rofl]
Úterý, 08. srpna 2017 - 08:21:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 381
Registrován: 3-2006
Jeden pohled z Vítkova na Hrabovku:

V neděli pozdě večer tam stál nějaký větší autojeřáb, zřejmě instalace těch podpůrných konstrukcí.
Úterý, 08. srpna 2017 - 08:23:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 116
Registrován: 1-2009
Celá ta záležitost ohledně Hostivař - hlavní se mi zdá jako špatnej vtip [lol] To opravdu v SŽDC sedí takoví diletanti, kteří nejsou schopni vyspat výběrové řízení na zakázku tak, aby se dala normálně realizovat? Nejdřív zrušení výběrového řízení úplně, teď nekonečné odvolávání společnosti, která neumí ani postavit dálnici bez toho aby se zvlnila? Dost by mě zajímalo, jestli to už někoho stálo místo.

Nevíte někdo, jaké jsou lhůty ÚOHS? Předpokládám, že to celé znamená odklad stavby o další rok? [rofl]
Vláďa42
Úterý, 08. srpna 2017 - 09:17:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1761
Registrován: 9-2009
Randy:
To opravdu v SŽDC sedí takoví diletanti, kteří nejsou schopni vyspat výběrové řízení na zakázku tak, aby se dala normálně realizovat?

Je to ještě mnohem horší, než co si v těch nejhorších snech dovedete představit.
Blanka
Úterý, 08. srpna 2017 - 09:32:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 489
Registrován: 12-2014
Str: Tak mám i zahraniční odběratele a pro ně bude určitě zajímavější překlad, který vystihuje podstatu věci než název česky, který jim neřekne nic [happy] Každopádně mi přišlo zajímavé, že se pojem odpovídající Vyšehradu v angličtině vyskytuje a že ho člověk kolikrát slyšel, aniž by si to spojil :-)
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Cogwheel
Úterý, 08. srpna 2017 - 10:08:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4929
Registrován: 1-2012
Tento humorný "anglický" plánek pražského metra je už několik let stará klasika - bohužel tam ještě není prodloužená linka A:

[happy]
P_v
Úterý, 08. srpna 2017 - 11:49:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1841
Registrován: 5-2002
Podchod na Masně nelze zříditi kvůli památkově chráněnému kanálu.
odkaz
Blanka
Úterý, 08. srpna 2017 - 20:26:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 492
Registrován: 12-2014
Cogwheel: Jj, to už jsem také kdysi zahlédla, na některé názvy stanic to vrhlo zcela nové světlo [happy]
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Vláďa42
Středa, 09. srpna 2017 - 11:16:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1766
Registrován: 9-2009
Ti hoši z Penty, to je taky dobrá partička. Pozemek sice patří ČSAD Praha holding a.s. (jediný akcionář je Rextim holding a.s.), ale oni si tam už nakresli budovu. Když k tomu přidáme partu z Dlážděné, můžeme se tak leda pokochat hezkými obrázky. Ostatně, spíš než konzervování současného stavu by to chtělo průjezdný model. Ale to je v současném marasmu, kdy město i SŽDC řídí diletanti, jen zbožné přání.
Středa, 09. srpna 2017 - 11:24:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1814
Registrován: 9-2005
Průjezdný model by měl smysl v případě, že by se Masna zakopala do úrovně -1 a trať pokračovala Binkovým obloukem tunelem pod Karlovým nám., kde by byla zastáffka, pod řekou a vyústila na Smíchově. Ale i tohle by bylo zlepšení oproti stávajícímu stavu, zejména kdyby se dalo rozumně (eskalátory, výtahy) dostat z autobusáku na Deflorenci přímo na Masnu. Třeba bychom se v budoucnu dočkali návratu části dálkové dopravy na Střed.
Vláďa42
Středa, 09. srpna 2017 - 11:35:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1768
Registrován: 9-2009
Jistěže toto (vzniklo-li by to) by pomohlo přestupním vazbám Hlavák-Masna-Deflorenc. Ovšem proč přestupovat z vlaku na přeplněnou tramvaj/metro, když by šlo dojet z Čelákovic na Smíchov (Černošic na Florenc). Kdo někdy viděl ráno ostrůvek před Masaryčkou, případně Béčko mezi Smíchovem a Florenci, dá mi asi za pravdu.
Tedy nezbývá, než opravdu chtít průjezdný model. Praha už je skoro poslední, která ho nemá (Mnichov už má dva)
Středa, 09. srpna 2017 - 12:31:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 140
Registrován: 2-2016
Jenže Mnichov je placka a taky leží v zemi, kde když se chce, tak se stane. Pokud by jsi v Praze naprojektoval skvělej železniční tunel pod Prahou, tak se ozvou památkáři (protože Praha je jedno velké historické muzeum), hasiči (tunel je moc dlouhej), Matěj Stropnický (Praha už má tunelů až až a je třeba šetřit), a jmenovat můžeme dále.
Středa, 09. srpna 2017 - 12:53:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2463
Registrován: 3-2004
hasiči (tunel je moc dlouhej)

A metro je co? [wink]
Středa, 09. srpna 2017 - 14:54:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1570
Registrován: 11-2009
Slovo hasičů má větší váhu, než jen doporučení?
Středa, 09. srpna 2017 - 17:19:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1555
Registrován: 11-2007
Slovo hasičů má v některých případech i právo veta, to v případě, že by nebyly dodrženy nějaké požárně-bezpečnostní předpisy - existuje celý soubor požárně-bezpečnostních norem ČSN EN 73 08xx řešících prakticky veškeré druhy staveb, tyto normy jsou závazné a při nesplnění hasiči zablokují stavební povolení, případně kolaudaci. Ale zrovna v tunelu pod půlkou Prahy z hlediska požární bezpečnosti jaksi problém nevidím - jediná věc je, že by to v délce mezi Masnou a Smíchovem muselo mít nějaký konkrétní počet nouzových východů + zásahových vstupů, což technicky není problém udělat... Takže tak. Pokud by byl nějaký konkrétní dotaz co se požárně-bezpečnostní problematiky týká a budu umět odpovědět, rád tak učiním [wink][ok]
Středa, 09. srpna 2017 - 18:52:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1571
Registrován: 11-2009
Hynek: tohle sice je věc železniční dráhy speciální, ale prý původně soupravy M1 pro pražské metro měly být celé průchozí. Jenže to se nelíbilo hasičům, prý by to urychlilo možný požár. To asi ano. Jenže v metru za těch už skoro padesát let ještě nehořelo. Tak není zbytečné se celkem výrazně omezovat kvůli okrajovým případům, které nenastávají více než dvakrát za století?
Mladějov
Středa, 09. srpna 2017 - 18:59:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10675
Registrován: 3-2007
>v metru za těch už skoro padesát let ještě nehořelo.

To není pravda. požárů bylo několik, akorát to (zcela správně) lidem necpou.

Problém je jinde - že ti odborníci od hasičů, co o tom rozhodují, mají obecně pravdu, ale nemají moc rozhled a působí jako brzda - ve světě, v Evropě už se kupují převážně průchozí soupravy. A v některých metrech (i EU), třeba těch více než stoletých londýnských a pařížských, by asi dotyčného trefil šlak..třeba z chodeb a přístupových prostor..nebo to spíš ignoruje, jak to funguje tam, je to pohodlnější.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Vláďa42
Středa, 09. srpna 2017 - 19:17:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1771
Registrován: 9-2009
Tak jasně, že do toho tunelu bychom asi nemohli poslat 810, že jo :D
Wigles (no tam co má být tunel to je placka taky... A pokud vím, tak Stropnický NS2 podporuje. Šéf Zelených v Praze (Mirovský) taky. Takže asi tak.
Středa, 09. srpna 2017 - 19:37:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1576
Registrován: 4-2010
Je dobré si uvědomit jak vypadaly hlavová nádraží v Německu nebo ve Švícarsku před jejich zprůjezdněním. Zpravidle je před nimy ostavná kolejiště, depa, a nákladní obvody. Téměř seřaďovací nádraží. Takže tam je dost prostoru pro vytvoření vjezdu do podzemí. Na Masaryčce je to bohužel prostorově výrazně skromnější. Zde by asi musely koleje začít klesat v Trocnovské a v oblouku u autobudového nádraží aby klesly dostatečně aby se tam vešlo nádraží a bylo v hloubce pod základy navazujicí zástavby.
Vláďa42
Středa, 09. srpna 2017 - 19:55:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1772
Registrován: 9-2009
Tohle všechno je už řešené. Dělali to už před lety pánové Lejčar, za SUDOP Praha to dělal Vachtl, tuším někdy kolem roku 2007. Bc. Binko se tomu taky věnoval. Takže vše si uvědomujeme a víme, že jediná překážka je, že se ze strany SŽDC neděje vůbec nic, Praha taky nedělá nic.
Středa, 09. srpna 2017 - 21:23:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 141
Registrován: 2-2016
Připomínka ohledně hasičů mířila na tunel Praha - Beroun, přípomínka ohledně Stropnického byla zase okolo jeho výtek k vnitřnímu městskému okruhu.

Haldir - Na vytvoření vjezdu do podzemí stačí osobním jednotkám necelých 200 metrů, tudíž v tomto případě by klesání muselo začít zhruba v úrovní příjezdové brány na autobusové nádraží. Hlavní problém ovšem vidím jinde, tunel by se musel směrem ke Smíchovu od hlavního nádraží procpat mezi několika tubusy metra v různých hloubkách a zároveň se vyhnout mnoha jiným, mnohdy stoletým, podzemním stavbám, a také Vltavě. Cenu v dnešní době bych odhadoval na 1,5 násobek ceny Blanky, a dle mě je to stavba neméně důležitá, jako vnitřní a vnější Pražský okruh.}
Vláďa42
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 10:07:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1773
Registrován: 9-2009
K tomu třeba dodat, že město nestaví a válí se mu na účtě miliardy. Blanku zvládlo samo ze svých vlastních prostředků. Postavit NS2 s finanční pomocí státu nemůže být problém. Tedy jediný problém je zakopán někde úplně jinde.
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 10:54:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2464
Registrován: 3-2004
odborníci od hasičů, co o tom rozhodují, mají obecně pravdu, ale nemají moc rozhled a působí jako brzda

Asi bych nebyl tak příkrý, ale pravda je, že neberou v úvahu schopnost soupravy někam dojet (i setrvačností) a už vůbec nemají šajn o normách jako EN 45545 nebo EN 50553. Dokonce jsem se setkal s tím, že chtěli na vozidlo M1 při jeho opravách aplikovat stejné předpisy, jako na stavby! Logicky - jiné předpisy jim nejsou známy... [kladivo]
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 11:18:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14253
Registrován: 5-2002
DH: chtěli na vozidlo M1 při jeho opravách aplikovat stejné předpisy, jako na stavby!
To jako že žádnej lak, ale nahodit nehořlavou omítkou...? [crazy]
Vláďa42
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 11:20:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1775
Registrován: 9-2009
A šance, že se je podaří z procesu vyšachovat, nebo jim dát alespoň nějaké mantinely je nulová. Protože jde o razítka, moc, případně čekání na obálku. Gumy, co jsou třicet let u podniku a proseděly se do řídících funkcí, jsou všude stejné.
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 12:22:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1556
Registrován: 11-2007
Ale no tak hoši - rozhodnutí odboru prevence HZS musí být vždy podložené konkrétním právní předpisem a dneska si u nás nikdo nelajzne říct o obálku, konkrétní pracovník odboru prevence má odpovědnost za své rozhodnutí... U M1 nevím jak to bylo, v době jeho vývoje jsem ještě u HZS nebyl a navíc je to dopravní prostředek, k těm se nevyjadřujeme, tam počítám, že do toho šili teoretici z našeho generálního ředitelství, to je bohužel partička nesvéprávnejch blbečků... A já hovořím výhradně o stavební části, k té se náš odbor prevence vyjadřuje... Já dělám v represi u HZS hl.m.Prahy a dovoluji si bokem "tak trochu" znát pražské metro, moje partnerka sloužící u HZSP DP Praha zpracovatel DZP pro celý dopravní podnik, zejména pak pro Metro. Myslím, že s londýsnkým metrem si nemá co vyčítat - dané je to i historicky - staré stanice londýnské podzemky prostě vznikaly v době, kdy byly úplně jiné předpisy a ani naše legislativa neplatí recipročně, tedy se jede podle předpisů doby kdy byla konkrétní stanice uvedena do provozu... Nehledě k tomu,že naše požárně-technické předpisy jsou jedny z nejlepších v Evropě...

Co se týká požárů v Metru - byla jich celá řada, ať už menších, nebo větších, největší byl asi na Hájích, kde na odstavkách shořela v osmdesátých letech v podstatě celá souprava... Pražská podzemka je velmi dobře protipožárně zabezpečena, ať už EPSkou ve stanicích (nejen), kvalitní sítí hydrantů + rozmístěním hasících přístrojů a DP zřizuje také vlastní Hasičký zcáhranný sbor se třemi stanicemi...

I dráha má své hasiče, kteří jsou školení zasahovat v tunelech... Zkustre se na to podívat z druhé strany - až v tunelu skutečně začne hořet, my se k té vlakové soupravě musíme dostat v rozumném čase, dokáže si vůbec někdo z vás představit jít několik km podzemím v zakouřeném prostoru a ještě kolejištěm - s běžně používanou dýchycím technikou je výdrž cca 20-25 minut? Proto jsou požadavky na evakuační/zásahové vstupy v rozumných vzdálenostech od sebe... Pražští hasiči na rozdíl od HZSP DP a HZSP SŽDC nemají ve výbavě žádné čtyřhodinové kyslíkové dýchací přístroje a podnikové jednotky zase nemají ten početní stav, aby zásah zvládly samy... Přiblížil jsem vám problematiku dostatečně? [wink]

A vyšachovat hasiče? To snad ani nemůžete myslet vážně milej zlatej, to by to dopadlo [kladivo][bomba][cunik]
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 14:12:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2465
Registrován: 3-2004
Zkustre se na to podívat z druhé strany - až v tunelu skutečně začne hořet, my se k té vlakové soupravě musíme dostat v rozumném čase, dokáže si vůbec někdo z vás představit jít několik km podzemím v zakouřeném prostoru a ještě kolejištěm - s běžně používanou dýchycím technikou je výdrž cca 20-25 minut? Proto jsou požadavky na evakuační/zásahové vstupy v rozumných vzdálenostech od sebe... Pražští hasiči na rozdíl od HZSP DP a HZSP SŽDC nemají ve výbavě žádné čtyřhodinové kyslíkové dýchací přístroje a podnikové jednotky zase nemají ten početní stav, aby zásah zvládly samy... Přiblížil jsem vám problematiku dostatečně?

Jestli Vaše partnerka studovala na FBI, tak ji nejspíš znám [wink]

Pokud se budeme bavit o železnici, ne o metru: proč byste se měli dostat k hořící soupravě v tunelu v rozumném čase? Technické prostředky na evakuaci cestujících jsou zajištěny, ať již prvotně tím, že souprava dokáže dojet k místu zastavení nebo druhotně tím, že cestující v (dlouhém) tunelu uniknou chráněnkami.
Pokud se zachrání lidi, tak nemá cenu riskovat životy hasičů kvůli zničenému majetku - shořelý vlak (na rozdíl od baráku) nelze opravit. Stejně nikdy nebude zásah tak rychlý, abyste to ovlivnili. V Praze sice bude mít dojezdový čas kratší, ale to nemá vliv. Stejné předpisy platí pro drážní tunely, ať již jsou kdekoliv (tj. šance vyváznout musí být stejná pod Prahou jako třeba v (hypotetickém) tunelu Praha-Beroun).

A pokud nedejbože dojde k souladu nepříznivých okolností a lidi se z nějakého důvodu (třeba ter. útoku) nedokážou dostat ven - tak jim stejně nepomůžete, protože se nemáte šanci nikam rychle dostat a vyvést lidi ven. To je realita. Navíc tento případ je "mimo normy" a nikdo pak nemůže vinit nikoho za nějakou nedbalost (samozřejmě pokud se nepřijde na to, že někdo zarýgloval únikové dveře anebo vysušil sprinklery...)
Jeffer
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 14:56:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 777
Registrován: 1-2005
Dusanh A čo také detaily, ako že včasným zásahom a uhasením niečoho, čo najprv 15 minút iba dymí a potom vyšľahnú plamene ochrániš konštrukciu tunela pred tepelným namáhaním a rozpraskaním betónu, čím metro uzavrieš na pol dňa miesto pol roka?
Grrrrrr... Gorrrrr... Gorila! (14.2.2003 v Košiciach na stanici na R604 Dargov do Bratislavy)
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 15:13:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 933
Registrován: 6-2016
Zajímavá debata... Jak to budou řešit rakouští a italští hasiči u Brennerského basis tunelu? Mně osobně připadá hooodně dlouhý[biggrin]
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 16:05:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2466
Registrován: 3-2004
Jeffer: nebavím se o metru. Z metra obvykle - na rozdíl od velké dráhy - nelze vyjet ven. Proto se např. v kontejnerech s elektrovýzbrojí používají různé samočinné hasicí systémy apod.

HK: u tunelů nad 20km se zřídí podzemní stanice jako evakuační místo. V GBT jsou kvůli té podmínce "20km" dvě.
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 18:39:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 935
Registrován: 6-2016
Dusanh: A musí ta "podzemní stanice" mít spojení (výtahy?) na povrch? Selský rozum říká, že asi jo...
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 19:32:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2467
Registrován: 3-2004
POžadavek je, dostat evakuované osoby na místo, kde jim nebude hrozit žádné nebezpečí a odkud je lze (snadno) odvézt (naložit, přepravit, nechat odejít atd.). Umím si představit, že budou shromážděni někde v podzemí a tam dostatečně chráněni počkají, až druhým tubusem přijede evakuační vlak apod. Teoretických řešení této situace by se dalo najít jistě mnoho, praktických už samozřejmě méně.
P_v
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 21:39:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1847
Registrován: 5-2002
honzaklonfar: Sedrun má výtah a Faido přístupovou štolu. Pak se ještě dá uniknout štolou do Amstegu, ale není tam "stanice".
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 22:33:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 936
Registrován: 6-2016
P_v: Škoda, že Beroun není ve Švajcu...
Pátek, 11. srpna 2017 - 10:25:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2607
Registrován: 5-2002
Vláďa42 1775: Vy jste opravdu takový duševní ubožák nebo jen podle sebe soudíte jiné?
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...