Diskuse » Archiv 2017 » Autobusy a trolejbusy » Autobusy a trolejbusy ve světě předcházející | další

Autobusy a trolejbusy ve světě

dolů
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Archiv diskuse Autobusy a trolejbusy ve světě do 30. 03. 2017 Robin 60 30-03-17  00:28
Archiv diskuse Autobusy a trolejbusy ve světě do 31. 05. 2017 Kejvačka 60 31-05-17  21:28
Archiv diskuse Autobusy a trolejbusy ve světě do 26. 09. 2017 Ronnie Reagan 60 26-09-17  08:59
   autor příspěvek
Michal L.
Středa, 27. září 2017 - 18:48:03  
Neregistrovaný host
78.130.95.240
Zdravím z Portugalska. Dnes jsem navštívil město Coimbra a těšil jsem se jak se svezu zdejšími trolejbusy. Bohužel v ulicích jsem trolejbus nepotkal ani jeden a navíc trolejove vedení v okolí městského nádraží zcela nesjizdne. Ve vozovne jsem pak viděl nějaké trolejbusy zaparkovane, vč jednoho Solarisu. Měl bych dotaz, zda nekdo nemáte tušení, jestli tento provoz opravdu už patří na mapu těch zaniklych. Dík Michal L.
Zlin__24tr
Středa, 27. září 2017 - 22:21:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3267
Registrován: 3-2005
Michal L.: viz TP
Balancuje mezi(?). Znalejší místních poměrů doplní...
http://trajfly.wz.cz - novinky z provozu MHD ve Zlíně a Otrokovicích, rozsáhlá fotogalerie...
Následuj svůj instinkt - Rába :-) .:. ICQ: 271 444 785
Pátek, 29. září 2017 - 19:54:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5240
Registrován: 2-2005
Více se o Coimbře píše na trolleymotion.eu

odkaz

Mimo jiné se tam píše o tom, že:
- trolejbusy nejezdí od půlky ledna, kvůli rekonstrukci křižovatky, kde projíždějí obě linky a projet by mohl jen Solaris s pomocným pohonem.
- se plánuje trolejbusy zachovat a obnovit stávající vedení, nicméně nákup nových vozidel zatím naplánován není a některé tamní vozy mají až 33 let
- trolejbusy přepravily ročně jen 250 000 cestujících, přičemž autobusy asi 12,75 milionu

Takže podle mě balancuje mezi...
MHD je pro lidi ! ! !
carte
Sobota, 30. září 2017 - 07:41:59  
Neregistrovaný host
78.136.142.56
Z Heraklionu (Kreta)
carte
Sobota, 30. září 2017 - 07:44:36  
Neregistrovaný host
78.136.142.56
Vic jsem toho nestihl}
Sobota, 07. října 2017 - 18:45:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4256
Registrován: 12-2007
Jenda_z_hk: prosím můžeš napsat kde je ta špagátobuso vozovna v SF? Snad se tam ještě někdy dostanu ...
Sobota, 07. října 2017 - 20:33:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4447
Registrován: 4-2003
Gabuliatko:
Je to vozovna Presidio, umístění zde:
https://goo.gl/maps/8hAQzs1zbzK2
Ještě je druhá trolejbusová vozovna - Portero - ale tam není tak úchvatný výhled a hlavně tam jsou už z velké části ty nové kloubáky. Ta se nachází zde:
https://goo.gl/maps/iGyH71rtk4N2
Středa, 11. října 2017 - 22:31:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 7-2017
Vedel by nejaky "fajnsmeker" s cim jazdi spolocnost Lie Mobile v Lichtejsnajnsku na hlavnych trasach (11,12,13,14) ? Dakujem[happy]
Petr_k
Středa, 11. října 2017 - 23:34:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12134
Registrován: 4-2003
MANy Lion's City G CNG a Lion's City DD, M-B Citaro G, hybridní Volvo 7700 + 7900.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Sobota, 28. října 2017 - 19:48:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 10-2016
Jedna fotka Urbanwayu v římě patřících místnímu dopravnímu podniku (ATAC) jezdících na lince 51, která je okruhová ze zastávky Lodi kolem Coloseum a zpátky na Lodi jako náhrada za nedostavěnou část linky metra C, která je už čízena počítačem bez zásahu člověka... [fotic]


Moje fotky na Flickeru - HanzWaynePhoto[fotic]
[new]Stránka o cestování - zajímavé články tvořene mnou a přítelkyní. Travelology.cz[auto][fotic]
Pondělí, 06. listopadu 2017 - 19:44:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 7-2017
Vicestarosta Rigy Andris Ameriks prišiel s návrhom zrušiť v meste trolejbusy...
... a miestne zastupiteľstvo mu to schválilo. Ameriks vraví, že "moderná doprava môže využívať alternatívne pohony a tak do 12 rokov zastarané trolejbusy z mesta zmiznú". Majú ich nahradiť vozidlá na vodíkový pohon, pričomprvých desať pribudne už v tomto roku.

Pre mňa je to po takej masívnej obnove vozového parku niečo nepochopiteľné. O Pobalťanoch si začína človek myslieť že sú progresívni Škandinávci, a potom prídu s nápadom a la ex-CCCP. [crazy]
Kuba_j
Pondělí, 06. listopadu 2017 - 22:48:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4232
Registrován: 8-2005
Bht: přitom ty vozidla na vodíkový pohon co mají přijít, jsou trolejbusy od Solarisu - Trollina s pomocným vodíkovým pohonem...
Úterý, 07. listopadu 2017 - 07:02:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 477
Registrován: 7-2005
Takhle to dopadá, když EU dotuje vše... i kdejaký nesmysly. Přitom do Rigy letos zamíří dalších 25 nových trolejbusů...
Pátek, 10. listopadu 2017 - 12:43:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 9-2012
Nemate niekto videjko s Jelczom D120?
Sobota, 18. listopadu 2017 - 15:38:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4468
Registrován: 4-2003
Můj dnešní šotoreport je netypicky z velmi blízkého zahraničí, resp. lépe řečeno německého příhraničí. Včera jsem totiž navštívil město Cham. Je to sice město malé a člověk by tedy očekával, že bude z dopravního hlediska tuctové, ale není tomu tak. Zde musím vyzdvihnout zásluhu Martina Jandy, který mi na něj dal tip.

Co je tam tedy tak zajímavého? Předně je třeba říct, že se jedná o oblast, která je na tom po stránce veřejné dopravy poměrně bídně. Jediné, co funguje solidně, je doprava železniční, dále zdejší okružní linka MHD a školní spoje. Zbytek je po stránce nabídky spojů hrůza děs. Obdobných "veřejnou dopravou nepolíbených" oblastí je sice na Západě celá řada, ale tady je zajímavé to, že jakási torza příměstských linek existují, ale jejich nízký počet spojů a velmi proměnlivá vytíženost vede k různým netradičním řešením, resp. zavádění standardů, které by člověk nečekal v Německu, ale mnohem východněji...

Podstatná část linek funguje v rozsahu cca 3 párů spojů v pracovní dny a jednoho v sobotu. Standardní situace je tedy taková, že dva páry spojů jsou dané školou a třetí jede z Chamu okolo 17:00 "pro pracující". Zatímco školní spoje jsou využívané více než dobře, takže na nich přijdou vhod i vysokokapacitní vozidla, vše ostatní víceméně vozí vzduch. Výkony s nejlepšími kilometrickými proběhy (kterých ale není mnoho) zajišťuje zdejší "ČSAD", tedy firma RBO, dceřiná společnost německých drah. A na vše ostatní jsou tu soukromníci. Spousta soukromníků - od firem s relativně novými vozy až po takové, které bychom na německé poměry mohli nazvat vrakaři. Takže se tu vyskytuje několik starých Seter řady 200 včetně jedné kloubové, vysokopodlažní Mercedes O405G původem ze Stuttgartu (nesoucí ještě tamní městské barvy) nebo patrový Neoplan, který svá nejlepší léta strávil ve Švýcarsku. Pak je tu samozřejmě mnoho vozidel relativně běžných typů, ale i tak je vysokým počtem dopravců zaručena značná typová pestrost a výskyt vozů celé škály provedení od městských po zájezdové.

A ještě jedna věc je tu zajímavá - pokud zdejší průměrná linka má dohromady 6 spojů za den, z nichž dva vezou hordu školáků a všechny ostatní jen pár lidí, myslíte si, že dopravce bude na celém oběhu prohánět velký autobus tak, jako je to u nás v ČR? Ale kdepak... Tady jsou spořiví, takže se běžně praktikuje to, že řidič během dne autobusy střídá. Tomu napomáhá skutečnost, že mnozí z dopravců sídlí přímo ve vesnicích, kde jednotlivé linky mají konečné. Takže řidič po školním spoji doveze velký autobus na firmu a na další spoj už vyráží s mikrobusem. Úroveň těchto mikrobusů je vskutku rozličná. Jel jsem vozem MB Sprinter od českého dostavbáře KHMC Opava, a musím konstatovat, že ten byl ze spatřených mikrobusů asi nejcivilizovanější, protože šlo o regulérní "autobusové" provedení s plnohodnotným informačním systémem. Vyskytují se však i úplně malé vozy (MB Vito, VW Transporter) nebo stroje, které by člověk bez mrknutí oka mohl považovat za maršrutky někde na Ukrajině - staré, orezlé, bez označení dopravce...

Ačkoliv tu funguje integrovaný dopravní systém VLC, je to záležitost v podstatě jen tarifní. Jízdní řády si dopravci evidentně tvoří sami, takže tu neplatí ani taková banalita jako jednotné pojmenování téže zastávky na různých linkách... Kloudný plánek sítě, kde by bylo vidět přesné trasování linek a umístění zastávek, neexistuje. Informační systémy také pokulhávají - řada vozů jezdí jen s malou plastovou linkovou cedulkou nebo také zcela bez označení, protože "místní vědí a cizí tím nejezdí". Jízdní řády ani nejsou brány zcela závazně, takže mnohé spoje zajíždějí do zastávek nad rámec oficiálního JŘ, zatímco jiné zastávky, které v JŘ jsou, v klidu vynechají...

Největší srocení autobusů nastává každý den okolo 13:10 na autobusovém nádraží u škol v ul. Jahnstrasse, odkud se takřka naráz rozjíždějí autobusy do všech směrů, takže srdce dopravního fandy zaplesá.

A teď nějaké fotky:

u vlakového nádraží


školní přeprava v době vyučování (asi nějaké plavání či něco podobného)


centrální autobusové nádraží Flosshafen (mikrobus focený večer je výše zmiňovaný produkt české firmy KHMC)


školní rozjezd okolo 13:10 na Jahnstrasse (zachyceny nejsou zdaleka všechny vozy)




Setra SG221 dopravce Multerer Reisecenter a provozovna tohoto dopravce (pravděpodobně s kompletním vozovým parkem jeho linek)


A na závěr svérázný označník zastávky MHD Cham, nalepený na výloze obchodu (mmch. ta zastávka je zajímavá celá, autobus při odbavování stojí šikmo v křižovatce, naštěstí ve zklidněné zóně v historickém středu města)...
Neděle, 19. listopadu 2017 - 14:41:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 707
Registrován: 7-2006
Madeira/Funchal
Neděle, 19. listopadu 2017 - 21:49:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13588
Registrován: 12-2007
Jenda_z_hk: Velmi zajímavá reportáž. [ok]

Jízdní řády i tarif VLC (Verkehrsverbund Landkreis Cham) jsem ve větší míře prostudovával před cca 4 lety a nestačil jsem se divit, jak "osekané" autobusové spojení je i do větších obcí či přímo městeček jako Nittenau, Rötz či Neunburg vorm Wald - tedy míst, která jsem potenciálně chtěl navštívit (a to v rámci té celodenní jízdenky pro VLC) mj. s cílem navštívit bývalá nádraží na již zrušených tratích. Spojení do uvedených obcí vycházelo vyloženě ve stylu "jediné možné spojení školním spojem okolo 13. hodiny tam a za max. půl hodiny zase zpět".

Nakonec jsem to v 5/2014 udělal jinak - projel jsem si jen železniční síť, a to na přeshraniční jízdenku "Celodenní Plzeňský kraj + Německo". A dobře jsem učinil - i tak mi v rámci vymezeného času od 8 do 20 h vyšla hodina času na projití Furthu im Wald, Chamu, Bad Kötztingu a Lamu (hodina vždy na každé z uvedených měst); ve Waldnünchenu to byly 2 hodiny.

V městečku Lam jsem pořídil toto video dokumentující odjezd motorového vozu RegioShuttle směrem do Bad Kötztingu a následně odjezd autobusu Setra "přes kopce" do Furthu im Wald.

Ve Waldmünchenu jsem pak zdokumentoval příjezd RegioSprinteru na osobním vlaku z Chamu (tehdy tam byly RegioSprintery dočasně nasazovány po dobu modernizace RegioShuttlů).




** I zde lze najít rozpor - na označníku na fotce je uveden název zastávky "TV-Halle", přitom podle Mapy.cz se zastávka s tímto názvem nachází cca 500 metrů (vzdušnou čarou) severněji od tohoto místa...

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Pondělí, 20. listopadu 2017 - 07:45:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4474
Registrován: 4-2003
David: Umístění zastávek v mapách tam vůbec nelze brát vážně. Já jsem si stáhnul do telefonu německou aplikaci s jízdními řády, která zobrazuje i trasu a zastávky na mapě, a nestačil jsem se divit... U spousty zastávek umístění vůbec nezná a tam, kde zná, je to často blbě.
Kejvačka
Úterý, 12. prosince 2017 - 13:31:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1998
Registrován: 10-2004
Pchjongjangské Nissany asi z poloviny 80. let opět v plném nasazení [ok] [fotic]











http://www.kldr.info/2017/12/12/privitani-tvurcu-zkousky-rakety-h wasong-15-v-pchjongjangu/
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Úterý, 19. prosince 2017 - 12:25:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 698
Registrován: 7-2014
https://www.cas.sk/fotogaleria/634737/tragicka-zrazka-skolskeho-a utobusu-s-vlakom-smutna-sprava-den-po-nestasti/1/
no ilustračné zábery by to nemali byť, to by bolo napísané, ale jak kukám tak kukám prvé ma napadne Karosa žeby to bola vo Francúzsku ako školský bus......
Úterý, 19. prosince 2017 - 14:20:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 644
Registrován: 7-2006
Vo Francuzsku je Karos coby skolskych busov kvantum, od cias C934/935 sa tam predavali pod typovym oznacenim Recreo.. Polovica slovenskych sukromnikov jazdi na dovezeninach stadial...

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Karosa_Récréo
ondrejsokol.rajce.net

Ako som vozil Norov: http://www.dailymale.sk/author/slsp