Diskuse » Archiv 2017 » Autobusy a trolejbusy » Autobusy a trolejbusy ve světě » Archiv diskuse Autobusy a trolejbusy ve světě do 31. 05. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Autobusy a trolejbusy ve světě do 31. 05. 2017

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 30. března 2017 - 08:15:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5332
Registrován: 6-2005
Tohle znáš?
http://transphoto.ru/photo/336179/
Trolejbus je zde ta nevýrazná, tenká, šedá čára
http://carto.metro.free.fr/cartes/metro-tram-lyon
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 30. března 2017 - 14:42:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 506
Registrován: 6-2005
9_tr: Oboje jsem zkoumal, jinak sice ruštinu bohužel neovládám, ale cos jsem z toho pochytil..takový styl mapky je přesně to, co mi stačí. Jen právě ta neaktuálnost bude problém..za ty roky se určitě dost změnilo a rozšířilo a zajisté změnilo i linkové vedení a značení. Probádal jsem pár stránek a vůbec z toho nejsem moudrý co je aktuální a co ne..dokonce ani z oficiálních stránek dopravce jsem se neprobádal kam jsem chtěl. [lol] Ten druhý odkaz..to jsem teda vpravdě netušil, že to šedé jsou trolejbusy. Každopádně ti děkuji.[happy]
14/15Tr(M)
ŠKODA OSTROV - Navždy vzpomínáme!
Kuba_j
Čtvrtek, 30. března 2017 - 15:45:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4070
Registrován: 8-2005
Robin: jestli máš mobil/tablet s Androidem, tak se dají najít i nějaké aplikace pro Android s MHD Lyon odkaz, na wikipedii ses asi díval odkaz1, odkaz2.
Philip
Čtvrtek, 30. března 2017 - 17:49:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1113
Registrován: 11-2007
V Lyonu z dopravních zajímavostí určitě stojí navštívit, Metro na pneumatikách, kde jena z linek je řešena jako automatické metro bez strojvůdce, další linka metra která jezdí čistě po železničních kolejích je z centra vedena díky značnému stoupání po zubačce mezi kolejema, v koncovém úseku už metro jezdí bez zubačky.(na konci tohoto úseku metra lze přestoupit na trolejbus.)
Z trolejbusů určitě stojí za to navštívit okružní linku v centru města, na které díky úzkým uličkám jezdí krátký miditrolejbus.
SWISSTROLLEY - kvalitní ekologická doprava
HESS musíš se s ním svést
Dovolujeme pokroku aby diktoval našemu jednání...
Pátek, 31. března 2017 - 11:54:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 507
Registrován: 6-2005
Kuba_j: Našel jsem jen tu první verzi, ta druhá taky celkem pomohla, udělám si ze všeho takový souhrn. Děkuji.[happy]

Philip: Taky děkuji za cenné informace, na ten miditrolejbus jsem celkem zvědav.[proud]
14/15Tr(M)
ŠKODA OSTROV - Navždy vzpomínáme!
Martan2
Pondělí, 03. dubna 2017 - 15:45:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 271
Registrován: 11-2010
V KLDR vyvinuli nový typ trolejbusu. Dost zvláštní je uspořádání interiéru, kde má podélné sezení jako v metru.
Pondělí, 03. dubna 2017 - 17:44:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 708
Registrován: 10-2012
Martan: rikaji, ze snad jede i na baterky nebo tak asi 30km tak hadam ze budou pod tema sedackama, ale neni to nizkopodlazni, vypada to moc levne a jednoduse, nic moc.
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
Zlin__24tr
Pondělí, 03. dubna 2017 - 21:38:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3241
Registrován: 3-2005
Martan2: Nejlepší je variabilní uspořádání interiéru (možnost rozšířit o třetí dveře, jež jsou aktuálně zaslepeny křeslem, pradon, sedačkou). [proud]
Také mi přijde že soudruzi asi používají superpevnou ocel, neb ty tenké sloupky oken nebudí moc důvěru.
http://trajfly.wz.cz - novinky z provozu MHD ve Zlíně a Otrokovicích, rozsáhlá fotogalerie...
Následuj svůj instinkt - Rába :-) .:. ICQ: 271 444 785
Martan2
Úterý, 04. dubna 2017 - 13:26:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 272
Registrován: 11-2010
Na jejich mizerném trolejovém vedení by to mohlo hodně pomoct, třeba tramvaje v Pchjongjangu běžně stahují pantograf ve výhybkách. Trolejbus pak může přejet ty nejhorší úseky na baterii.
Uvidíme, jestli Pchjongjang zvládne technologii parciálních trolejbusů zavést do pravidelného provozu dřív než Praha [proud]
Středa, 05. dubna 2017 - 06:41:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2024
Registrován: 9-2005
Dost zvláštní je uspořádání interiéru, kde má podélné sezení jako v metru.
Myslím si, že i ty boční lavice jsou zbytečný luxus. Ty davy cestujících co spořádaně stojí v dlouhých frontách na zastávkách místo k sezení nevyžadují. Invalidé v Pchjonjangu nejsou, takže si myslím, že sedadla jsou opravdu zbytečná. Spíše by mne zajímalo, jestli i tento model má stejně jako všechny předchozí modely stále listová pera. Jinak pokud by v KLDR Čína začala vyrábět ty svoje trolejbusy co jezdí v Pekingu, byl by to pro dopravu v KLDR opravdový převrat. Jestli někde "parciální" trolejbus funguje jak má, pak je to právě v Pekingu. Ale asi by to stejně moc nefungovalo, neboť by na ně korejci obouvali ty jejich šíšoidní pneumatiky, dále předpokládám, že automatiku na natrolejování sběračů by nahradili průvodčím atd...
Uprostřed letošního července s námi můžeš vyrazit na tématickou výpravu po slovenských MHD. Bližší informace pod nickem
Jenki
Sobota, 08. dubna 2017 - 08:47:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5078
Registrován: 5-2002
Dobrá zpráva z Balkánu : DACan č. 118 ze zrušeného trolejbusového provozu v Perniku bude zachován jako historický v Sofii. Foto z přepravy zde.

A jedno foto ještě z pravidelného provozu :

Sobota, 08. dubna 2017 - 09:55:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2026
Registrován: 9-2005
Takže nakonec místo plánovaného přesunu vyřzených trolejbusů ze Sofie směrem Pernik to dopadlo obráceně... Co ZIUčko - nepořídí ho Sofie také ?
Uprostřed letošního července s námi můžeš vyrazit na tématickou výpravu po slovenských MHD. Bližší informace pod nickem
Jenki
Sobota, 08. dubna 2017 - 19:34:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5079
Registrován: 5-2002
To nevím. Ale Ziček je v BG ještě celkem dost, a být Sofií, tak si radši vezmu nějakou leštěnku z Plevenu než pojízdné katastrofy z Perniku.

Jinak někdy předloni(?) - možná jsem to tu dával - nabízelo město Pernik trolejbusy k prodeji, Zička za 3000€ a Dacan za 5000€. No kdyby ubrali jednu nulu možná bych o tom uvažoval [happy]

Stejně mně nejvíc serou kreténi z Plovdivu, kdyby se s nima dalo nějak komunikovat tak se mohla zachránit některá 14Tr0 ex Prešov... i když čert ví, možná to tam ještě někde na place stojí a hnije.

EDIT : nehnije, 2012 všechno rozpálili...

(Příspěvek byl editován uživatelem Jenki.)
Neděle, 09. dubna 2017 - 09:23:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5334
Registrován: 6-2005
A coby jsi z toho trolejbusu zachránil? Okenní rámy? Možná dveře,zbytek musel být sežranej na papriku...
Makrelu neumeješ.
Pondělí, 10. dubna 2017 - 06:55:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2027
Registrován: 9-2005
No vzhledem k tomu, že v roce 2010 ještě obě jezdily, tak to by to nezachránitelné snad nebylo - z mrtvých vstaly už i větší šroty. Byla by to jen otázka, kolik by do toho kdo chtěl dát...
Uprostřed letošního července s námi můžeš vyrazit na tématickou výpravu po slovenských MHD. Bližší informace pod nickem
Kejvačka
Pondělí, 24. dubna 2017 - 00:18:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1828
Registrován: 10-2004
Pchjongjang 19. 4. 2017 - pokračování příště.











Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Kejvačka
Pondělí, 24. dubna 2017 - 13:39:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1829
Registrován: 10-2004
Pchjongjang, fotky od slovenského spoluúčastníka (foceno 14. - 20. 4.):








A protože nelze vložit více než 50 obrázků denně, pokračování příště.

Nebyli jsme v Pchjongjangu primárně za dopravou, takže fotky jsou většinou jen náhodné a příležitostné, když se nějaká vozidla kolem nás objevila. Většinou jsou pořízeny z autobusu, jak je patrné.

Postřehy z provozu:
V provozu převažují novější trolejbusy Čcholima, vyráběné v Pchjongjangu. Viděli jsme jezdit dvě krátká tykadlatá RTO, zatímco legendární kloubové tykadlaté RO nikoli. Několikrát jsem zahlédl modrý tykadlatý kloubový Ikarus, ale nevím, zda to byl ten samý nebo jich bylo několik kusů. Oproti Čcholimům je tykadlatých C 734 velmi málo, tykadlaté B 73x zřejmě nejezdí. Na většině úseků jezdí trolejbusy dost pomalu, zvlášť do oblouků a výhybek, ale za osm dní jsem viděl jednou jedinkrát spadnutí sběračů.
Jednu neděli v měsíci trolejbusy nejezdí a probíhá údržba trolejového vedení. Náhradní doprava není zavedena. Jinou jednu neděli v měsíci nejezdí metro, rovněž bez náhradní dopravy.
Během konání vojenských přehlídek se na některých ulicích sundavají troleje, aby projela vysoká vojenská vozidla. Trolejbusy tudy po tu dobu nejezdí a náhradní doprava není zavedena. Výložníky se sklopí o 90 stupňů nad chodníky a dráty trolejí se připnou k sobě drátem přímo ke sloupům nebo i ke kmenům stromů. Na některých křižovatkách se troleje jen nadzvednou podpěrou, zastrčenou do otvoru ve vozovce, který se otevře jako malý kanálek a kanálek s podpěrou se označí výstražnou značkou. Vyfotografovat to nebylo možné.
Linky trolejbusů, stejně jako tramvají a autobusů MHD, nejsou označeny čísly, nýbrž jen cedulí s cílovou a koncovou zastávkou, která se nepřeklápí podle aktuálního směru. Zastávky jsou označeny jen označníkem osazeném na sloupu trolejového vedení nebo osvětlení. Jízdní řády neexistují, ale ve špičkách i v neděli a svátcích přes den jezdí spoje často, protože zájem o přepravu je velký. Žádné veřejně přístupné písemné materiály ohledně provozu patrně neexistují, zájemci se musejí zeptat průvodčích, řidičů nebo ostatních cestujících. Některé trolejbusy mají za oknem číslo 1 nebo 2, což znamená, že zastavují jen u označníků označených stejným číslem.
Mezi autobusy převažují čínské Yutongy, KingLongy a všelijaké novější vozy mně neznámých značek, taktéž je dost vozů Nissan a Toyota. Viděl jsem pět červeno-bílých vozů Karosa B 73x, z čehož minimálně tři byly odlišných SPZ (ty mám nafocené, viz výše) a dvě jsem viděl jen projet a nešlo je vyfotit, takže nevím, zda to byly jiné nebo stejné vozy. K žádnému se nešlo přiblížit natolik, aby bylo zjevné, zda je to B 731 nebo 732, ale na zádi mají vozy rychlost "70 km" (skutečně s písmeny "km" latinkou), což by v našich poměrech odpovídalo B 731. (Předpokládám snad spíše mechanické řazení vzhledem ke snazší údržbě a nižší spotřebě.)
Na linkách jsem viděl také jednu nebo dvě modro-bílé C 734, které nebylo možné vyfotit, a rovněž velký počet (možná desítky) vojenských modro-bílých C 734, jež se rovněž nedaly vyfotit. Zajímavé je, že některé mají na sobě klasické původní nápisy latinkou "Karosa". Všechny zhlédnuté vozy byly v pečlivě udržovaném stavu a velmi pěkném laku, včetně pěkných disků kol, skoro jako nové.
Za pozornost stojí hnědo-stříbrné dvoudvéřové zájezdové autobusy Nissan, neoznačené RZ, ale jen červenými evidenčními čísly v červeném kroužku. Jde o vozy pro přepravu VIP delegací. Je jich minimálně 120. Tyto vozy, stejně jako vojenská a ostatní VIP vozidla, nemusejí dodržovat předpisy a mají všude přednost. Jezdí na červenou, přes dvojitou plnou čáru, do zákazu vjezdu apod. Dopravní policista (většinou policistka) jim zasalutuje a zajistí průjezd křižovatkou, je-li toho zapotřebí. Pokud zde příslušník není, vynucují si jejich řidiči přednost velmi rázně sami, za troubení a blikání dálkovými světly. Po městě jezdí v levém pruhu až 90 km/h. Také pionýři těmto vozům často mávají.
Autobusy Nissan a mikrobusy Toyota v laku se zelenými pruhy ve dvou odstínech slouží Korejcům žijícím v Japonsku při jejich návštěvách KLDR. Na výrobních štítcích Nissanů není uveden rok výroby, ale interiér přibližně odpovídá Karosám 700, jen řazení je jako u novějšího Irisu (šestikvalt s jedničkou a dvojkou naproti sobě a zpátečkou k sobě dopředu). Takže asi 1. polovina 90. let. Vozy jsou v dobrém stavu.

(Tramvaje, auta, železnice, letadla a lodě budou uvedeny samostatně v příslušných diskusích.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Kejvačka.)
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Úterý, 25. dubna 2017 - 06:55:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2028
Registrován: 9-2005
Viděli jsme jezdit dvě krátká tykadlatá RTO, zatímco legendární kloubové tykadlaté RO nikoli.

Nejedná se o RTO, ale o Čcholimy, které byly designem RTO jen inspirovány (mj. jsou širší než naše RTO), mají celkem čtyři. Taktéž žádný kloubový RO není. Je jen kolobový Čholima, který je ale designem podobný taktéž RTO, nikoliv RO.


Některé trolejbusy mají za oknem číslo 1 nebo 2, což znamená, že zastavují jen u označníků označených stejným číslem.
Jen doopravím nejen 1,2 ale 1,2,3. Je to proto, že by se jinak vůz zaplnil už na prvních dvou zastávkách, a na cestující z dalších zastávek už by se nedostalo.
Dále to eliminuje "zneužívání" typu jet třeba jen jednu zastávku. Zkrátka pro cestující samé výhody a pozitiva... [happy]
Na konci letošního září s námi můžeš vyrazit na tématickou výpravu po MHD v Makedonii a přilehlých oblastí. Bližší informace pod nickem
Kejvačka
Úterý, 25. dubna 2017 - 16:55:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1830
Registrován: 10-2004
Pchjongjang 14. - 20. 4., pokračování (a bude další, až mi K-report zase dovolí to vložit[wink]):













Houmr: Děkuji za doplnění. Dopravu v Pchjongjangu není správné hodnotit z pohledu individuálního cestujícího. Náhodní cestující téměř neexistují. Společnost je organizována velmi centralizovaně a kolektivisticky, takže převažují pravidelní cestující, kteří o provozu vše potřebné vědí. Návštěvy z jiných oblastí KLDR užívají zpravidla sobě vyhrazené vozy, ať už osobní, dodávkové nebo autobusy, o turistech a delegacích ze zahraničí to samozřejmě platí na 100 %, takže absenci písemných informací o provozu nelze brát jako velkou tragédii z praktického, nikoli šotoušského hlediska.
Z důvodu vyhrocené mezinárodní situace je společnost v KLDR velmi konspirativní a získat informace o provozu není snadné. V Pchjongjangu např. nenajdete písemně informace skoro v žádné oblasti, ani ulice nejsou označeny názvy (ač jsou pojmenovány a obyvatelé jejich jména znají), neexistují skoro ani žádné směrovky (ani v korejštině). Má to svůj smysl, jihokorejští vazalové imperialismu mluví a čtou také korejsky. Téměř na všechno se musíte zeptat občanů KLDR. Je ovšem nasnadě, že nikdo z nich nebude vědět, kolik jezdí B 732 nebo T3, to byste osobním dotazováním jako turisté jistě nezjistili ani v Praze ohledně PID.
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Kejvačka
Úterý, 25. dubna 2017 - 18:13:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1831
Registrován: 10-2004
Pchjongjang, pokračování:








Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Úterý, 25. dubna 2017 - 20:45:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2029
Registrován: 9-2005
Na poslední fotce z příspěvku 1830 poznávám v jejím růžovém saku naší průvodkyni. Česky sice prý neumí, ale asi se evidentně "specializuje" na českosovensky mluvící turisty...
Na jiné fotce před hotelem bych upozornil na jednu zajímavost - stojí tam mikrobus, který má stjenou SPZ jako ten, kterým vozili nás, i typ vypadá stejně, ale za nás měl tu SPZ bílou, na tvé fotce je modrá. Nemůže ta modrá barva SPZ znamenat třeba to právo přednosti v jízdě?

Ukázali vám i jiné města? Pchjongjang a dálnice k muzeu darů je taková výstavka režimu. Teprve jinde začíná ta pravá Severní Korea.

Na konci letošního září s námi můžeš vyrazit na tématickou výpravu po MHD v Makedonii a přilehlých oblastí. Bližší informace pod nickem
Kejvačka
Úterý, 25. dubna 2017 - 21:38:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1832
Registrován: 10-2004
Houmr: Modrá SPZ neznamená žádnou přednost, protože ji mají i obyčejné autobusy MHD, jak je z mých fotek patrné.
Mimo Pchjongjang jsme nebyli.
V růžovém saku na snímku je soudružka Kim Hjon Sim. Hovoří výborně anglicky, rusky a učí se i čínsky, přičemž ten třetí jazyk nám ovšem příliš nepomohl. Česky rozumí přiměřeně tomu, jak je náš jazyk podobný (nebo nepodobný) ruštině. Na třetí pokus perfektně vyslovila "ř", horší to bylo s "ň"[wink] Jinak je to ovšem 22letá studentka zahraničních vztahů, nikoli profesionální průvodkyně. Nepochlubila se nám, že už prováděla někoho z ex-Československa[wink] Nicméně říkala, že váženého nejvyššího vůdce soudruha maršála Kim Čong Una viděla už asi pětkrát (a s námi znovu), takže není úplně řadovou studentkou. Její třídní uvědomění je naprosto příkladné. Ale to už jsme příliš "OT"[talker]
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Kejvačka
Středa, 26. dubna 2017 - 01:52:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1833
Registrován: 10-2004
Pchjongjang, trolejbusy a autobusy - dokončení:






Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Středa, 26. dubna 2017 - 06:47:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2030
Registrován: 9-2005
Teď koukám, že jsem se mýlil, my jsme měli 1528, ten na tvé fotce je 1526. Nicméně je to novinka, v září autobusy ještě používaly značky normální bílé.


Na konci letošního září s námi můžeš vyrazit na tématickou výpravu po MHD v Makedonii a přilehlých oblastí. Bližší informace pod nickem
Středa, 26. dubna 2017 - 06:52:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2031
Registrován: 9-2005
Soudružka Kim Hjon Sim, námi přezdívaná "poďobaná", nám také byla představena jako studentka-praktikantka, která se nikdy moc neprojevovala, ale v autobuse obvykle seděla vzadu a všechny nás pozorovala. A dvakrát se ale podezřele zasmála nějaké naší narážce (vyslovené česky) dřív než my...
Na konci letošního září s námi můžeš vyrazit na tématickou výpravu po MHD v Makedonii a přilehlých oblastí. Bližší informace pod nickem
Středa, 26. dubna 2017 - 08:28:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4378
Registrován: 4-2003
...a o svých pěti setkáních s maršálem Kim Čong Unem se nám taky nezmínila.
Kejvačka
Čtvrtek, 27. dubna 2017 - 00:05:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1838
Registrován: 10-2004
Pokud je to táže soudružka, je pěkná a uvědomělá, ale určitě ne poďobaná. (Zde v diskusi s polskou soudružkou.)


Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Kejvačka
Čtvrtek, 27. dubna 2017 - 02:12:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1843
Registrován: 10-2004
ČLR, letiště v Pekingu - nuda:











Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Kejvačka
Středa, 03. května 2017 - 17:06:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1852
Registrován: 10-2004
Našel jsem fotky z vítání vojsk Korejské lidové armády v Pchjongjangu 15. 4. u příležitosti Dne Slunce. Je na nich trochu vidět dočasné snesení trolejí v místech, kde by překážely průjezdu vysokých vozidel, jak jsem o tom psal výše - např. zde vlevo vpředu, trolej je před křižovatkou rozpojena:

Zdroj: http://www.dprktoday.com/index.php?type=42&no=9839
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Pátek, 05. května 2017 - 13:17:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 623
Registrován: 7-2010
V létě 2014 jsme s kamarády navštívili ruský Kaliningrad. Zajímá Vás, jak tam funguje MHD? Přečtete si rozsáhlý článek doplněný o fotografie a videa.

Městská doprava v Kaliningradu
http://mhd86.cz/2017/05/01/mestska-doprava-v-kaliningradu/


www.MHD86.cz[tramvaj] Dopravní magazín o městské hromadné dopravě. Dopravní akce. Komentáře, názory.
www.OMH86.cz[kecal] Osobní web vašeho oblíbeného komentátora.
Pátek, 05. května 2017 - 14:05:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 640
Registrován: 4-2013
Omh:[ok][happy]
Pátek, 05. května 2017 - 17:21:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 720
Registrován: 10-2012
OMH super report jako vždy [ok]
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
Jva
Pátek, 05. května 2017 - 18:05:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3937
Registrován: 6-2002
...až na ty přepisy místních názvů do "anglické" latinky. Přitom "Moskevská třída" či "Generála Vasiljevského" jsou formy v češtině běžně a logicky užívané.
Cynik - tak říká optimista realistovi...
Pátek, 05. května 2017 - 22:16:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5339
Registrován: 6-2005
Jva: hlavně, když ruština je slovanský jazyk, čeština je slovanský jazyk, je jednoduchý přepis z azbuky do české latinky, ale mám pocit, že lidé, kteří se už na škole povinně neučili rusky, tak přepisují přes angličtinu. Hlavně, že jsou zde někteří, kteří nadávají na bývalou závislost na Rusku, ale že se nyní chováme jak ve vleku anglosaských zemí nikomu nevadí, ač máme vlastní možnosti...
Anglický přepis je pro ty, kteří neznají slovanskou výslovnost, ale Slované se snad mohou držet v rámci vlastních pravidel.
Makrelu neumeješ.
Petr_hradecký
Neděle, 07. května 2017 - 16:58:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 811
Registrován: 4-2015
Radši ve vleku anglosaských zemí, než ruských mužiků.
Jo jo, republiku si rozvracet nedáme, soudruhu [lol]
Nejsem [new] Na K-Reportu od 2012.
Modely amerických trucků - dcp.wz.cz
Neděle, 07. května 2017 - 18:16:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5342
Registrován: 6-2005
Soudruhu a co takhle samostatnost?
Makrelu neumeješ.
bht
Čtvrtek, 11. května 2017 - 14:42:15  
Neregistrovaný host
188.112.109.186
Legendárny slovinský TAM (dnes TAM Europe) sa pomaly vracia znova k životu - po finančných problémoch a afére s Viseonom. Do spoločnosti vstúpili Číňania a postupne sa rozbehla výroba turistických autobusov, ktoré sa okrem ex-YU dostali napr. aj do Británie. Obnovila sa výroba letiskových VivAirov, najnovšie sa dodajú do Charkova (žeby vznikala vážna konkurencia pre Cobus?).
A predovšetkým, podarilo sa dokončiť vývoj elektrobusu Vero (pôvodne Viva E). foto1 foto2 Inak je ale zaujímavé, že voz jazdiaci v Maribore má dvere na ľavej strane (?).
Rozhodne bude teda zaujímavé sledovať ďalší osud tohto výrobcu [ok]
Čtvrtek, 11. května 2017 - 17:34:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 127
Registrován: 5-2013
V návaznosti na ten TAM: Potomka nešťastněho zdrcnutí Magelysu a Urbanu jste už viděli? [proud]-> http://electric-bus.si/
Flickr • „Do tý želví bašty patří víc mušek, víc mušek. Mušek, né molů. Každej na to kašle." •
bht
Čtvrtek, 11. května 2017 - 19:34:07  
Neregistrovaný host
188.112.109.186
No tak ešte starší elektrobus do tretice odkaz

Inak by ma zaujímalo, ako sa do toho "Urbelysu", na ktorom mimochodom spolupracovali Siemens a Toshiba, dostali sedačky ruskej výroby [blush]
Pružinskij
Sobota, 13. května 2017 - 14:43:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1568
Registrován: 4-2015
San Remo, La Spezia, Modena, Bologna, Parma, Milano - je vůbec nějaká šance v těchto městech narazit v červenci (prázdniny) na trolejbusy?
West code was broken.

Kejvačka
Pondělí, 22. května 2017 - 22:11:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1863
Registrován: 10-2004
Pěkná galerie autobusů Nissan v Pchjongjangu na oficiálních stránkách "Korea dnes":

http://www.dprktoday.com/index.php?type=42&no=10070

Jde o vítání vývojových pracovníků balistické rakety Hwasong-12.
Viz též zde: http://www.kldr.info/2017/05/19/prisli-vyvojovi-pracovnici-rakety -hwasong-12/
15. dubna na přehlídku jsme také jeli v takové koloně.
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Kejvačka
Středa, 24. května 2017 - 00:53:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1864
Registrován: 10-2004
Zde je to od času 3:04 obrazem, s procítěným komentářem a emotivními rozhovory s cestujícími: https://www.youtube.com/watch?v=EOHW1JUQ5V8
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Kejvačka
Středa, 24. května 2017 - 08:26:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1865
Registrován: 10-2004
A protože KLDR není nikdy dost, zde ŠL 11 v Pchjongjangu ve filmu "Setkali se na řece Tedong" z r. 1993[ok]:


https://www.youtube.com/watch?v=jDwfueFaC0g

(Příspěvek byl editován uživatelem Kejvačka.)
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Cogwheel
Pátek, 26. května 2017 - 10:36:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4749
Registrován: 1-2012
Kejvačkův nádherný svět KLDR a názory plné obdivu k této zemi: http://www.lidovky.cz/severokorejci-jsou-stastni-vezni-pracuji-ve -svete-bezne-rika-priznivec-kldr-1wi-/zpravy-domov.aspx?c=A170508 _142049_ln_domov_rsa [crazy]
Neděle, 28. května 2017 - 23:52:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1031
Registrován: 1-2005
Zdravím! Nevíte tu náhodou někdo, jaké typy trolejbusů jezdí na konkrétních linkách MHD v Budapešti? Děkuji!
Pondělí, 29. května 2017 - 06:11:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5352
Registrován: 6-2005
Honza: viz všeob. trol.
Makrelu neumeješ.
Pondělí, 29. května 2017 - 18:00:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2631
Registrován: 6-2011
Zná někdo způsob jak zjistit co jezdí vozy dopravce ze západní Ukrajiny? Případně je někdo v těchto oblastech znalý? Kdyžtak mi jde o tohohle. Předem díky moc! [happy]
Pondělí, 29. května 2017 - 19:26:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 652
Registrován: 4-2013
já KLDR[angry] vůbec nemusím, ale zastanu se [happy] Kejvačky...je to z větší části o dopravě,zajímavé fotky, když nic jiného, tak se člověk něco dozví,.......jinak bych sem politiku netahala[happy][happy]....

(Příspěvek byl editován uživatelem verča.)
Pondělí, 29. května 2017 - 20:09:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4380
Registrován: 4-2003
6332: Jak to myslíš, co jezdí? Jako na kterou linku jsou nasazovány? Vždyť to tam je napsané - 27. Jedná se o jedinou autobusovou linku v Ivano-Frankovsku, kterou provozuje trolejbusový dopravní podnik. Na této stránce je možné její provoz sledovat i on-line, po rozkliknutí to dokonce ukáže SPZ konkrétního vozu. Vloni, když jsme tam byli, tak všechny 3 Karosy, uvedené na fotobusu jako provozní, skutečně jezdily.
Pondělí, 29. května 2017 - 22:35:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2632
Registrován: 6-2011
Jenda_z_hk: Díky, šikovná stránka. Na "DozoR" jsem se nedostal, jde tam najít i působiště vozů z menších/jiných měst (Karosa v Iršavě, trolejbusy v Ternopilu nebo Karosa v Černigově u DP Passervis)? ....neznám to, vyhledávám to poprvý, fakt sorry za blbý dotazy [happy]
Úterý, 30. května 2017 - 11:08:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 128
Registrován: 5-2013
6332: Na DozoRu zatím Iršava, Ternopil ani Černigov není, je tam nicméně asi deset dalších měst (přepíná se to v tom výsuvném seznamu vpravo v horní modré liště), které by se třeba při cestě po Ukrajině mohly taky hodit [happy]

Pro Černigov nic podobného bohužel neexistuje, a pro Iršavu i vzhledem k její velikosti už tuplem ne. Každopádně pro Ternopil existuje Detransport.ua, evidenční čísla/značky zná taky [happy]
Flickr • „Do tý želví bašty patří víc mušek, víc mušek. Mušek, né molů. Každej na to kašle." •
carte
Úterý, 30. května 2017 - 19:30:52  
Neregistrovaný host
78.136.166.4
Berlín zkouší první samořídící autobus. Často bezdůvodně prudce zabrzdí:
http://byznys.lidovky.cz/berlin-zkousi-prvni-samoridici-autobus-c asto-bezduvodne-prudce-zabrzdi-1oh-/doprava.aspx?c=A170530_102111 _ln-doprava_pave
Úterý, 30. května 2017 - 20:56:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2634
Registrován: 6-2011
Kowalski: Díky [ok][happy] lištu jsem už našel, za mapu Ternopilu fakt díky. Je to zajímavé, obzvlášť Rovno, které se jeví jako jediné město na západní Ukrajině provozující 9Tr [happy]
Úterý, 30. května 2017 - 22:02:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4381
Registrován: 4-2003
6332: V Rovně je provozních devítek určitě nejvíc, ale po 2 ks by mělo být ještě i v Ternopolu a Černovcích, byť při těchto počtech je pravděpodobnost potkání některé z nich na lince dosti malá... A k těm Karosám - určitě ber v potaz, že počet šotoušů vzhledem k počtu vozidel je v těchhle východních zemích poměrně malý, takže zdaleka ne vždy mají ty vozové parky na fotobusu aktuální. Pokud tam vozidlo nemá nějakou fotku z poslední doby, je dosti velká pravděpodobnost, že ve skutečnosti už není provozní nebo ani neexistuje - obzvláště v případě Karos, které v ukrajinských podmínkách jsou poměrně neobvyklými vozidly, tím pádem jejich údržba není pro tamní dopravce úplně snadná... Samozřejmě dojet do Iršavy a objevit tam provozní Karosku by bylo pěkné, ale je to loterie se značně nejistým výsledkem...
Úterý, 30. května 2017 - 23:21:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2637
Registrován: 6-2011
Jenda_z_hk: Díky, info k nezaplacení [ok][happy] Jelikož jsi znalý tamních poměrů, jak funguje doprava mezi menšími městy (kolem 10 000 obyvatel)? Jezdí autobus pravidelně, podle jízdního řádu na zastávce, nebo mají třeba něco jako idos?
Jenki
Středa, 31. května 2017 - 08:03:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5103
Registrován: 5-2002
6332 : docela dobře se jako IDOS dá použít toto. Je ale nutné znát azbuku. V základním nastavení to ukazuje hlavních 49 autobusáků, dole je odkaz na full seznam všech 400 co to zná. U výpisu linek je roztomilé, že to ukazuje i typ vozidla (minimálně pro rozlišení maršrutka / autobus to stačí). Samozřejmě detaily typu že je napsaná ojetá CETPA a v reálu přijede ojetá bOBA neřešte, podobně jako to že míst maršrutky ETALON přijede ojetý kradený M-B Sprinter přestavěný na maršrutku ze sanitky. Spolehlivost JŘ z tohoto zdroje mi přišla tak 80% a když to nesedělo tak to nevadilo (např. relace Kyjev - Žitomir kde interval maršrutek osciluje mezi 20 - 40 minutama je to fakt jedno; naopak dálkové spoje typu 3x denně byly vždy uvedeny přesně, ale taky jsme mohli mít "jen" štěstí).

Co se týká 9Tr :
Rivne - před pár týdny tam byl kamarád, 9Tr jezdí ve velkém stylu pořád (klidně 10ks), samozřejmě je nutný pracovní den (o víkendu jezdí tak 2 - 3)
Ternopil - poslední dvě 9Tr č. 080 a 085 jezdily loni jen v pracovní den, ale prakticky denně.
Černivci - v osobní dopravě už zbývá jediná 9Tr, konkrétně č. 214 (po GO s lepenými skly). Ostatní vozy jsou "techpomošč" (190, 206) a svoz řidičů v noci (205). Vůz 214 loni jezdil jen v pracovní den podle toho kdy se provozovateli chtělo, my jsme měli štěstí.

Pro Ternopil i Černivci platí, že na transphoto.ru ale nejsou žádné 9Tr vyfocené letos "venku", ale protože šotosezóna teprve začíná nemusí to vůbec nic znamenat.
Středa, 31. května 2017 - 13:10:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2638
Registrován: 6-2011
Jenki: Tohle je perfektní, chystám se na Ukrajinu poprvý, to se určitě bude hodit. A patrně tam jsou všechna místa odkud jede alespoň něco...letmým pohledem jsem našel město pod 10 000 obyvatel [proud]

Vzhledem k plánu cesty pojedu na 9Tr do Rivne, díky za info [happy] Ale docela mě překvapilo, že sedmičkové a ideálně městské Karosy jsou (v míře takové, aby se vyplatilo město navštívit) jen v Ivano-Frankivsku (ze západní Ukrajiny)
Středa, 31. května 2017 - 14:57:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 235
Registrován: 4-2011
Na transphoto.ru u Černivci je u trolejbusu č. 214 napsáno, že je služební (Дежурный, takže nevím, jestli se na linku ještě někdy podívá...
„До Монолита“
Středa, 31. května 2017 - 19:46:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4382
Registrován: 4-2003
V Černivcích je jiná vychytávka, a to přeprava veřejnosti ve služebních spojích, které stabilně obsluhuje 9Tr č. 205. Jeden z těchto spojů jede odpoledne, takže to je použitelné i pro šototuristu. Jízdní řád není úplně stabilní, ale přibližné časy odjezdů se dají vysledovat z GPS sledovačky http://www.transport.cv.ua - jen je třeba nezapomenout na časový posun. Se zastavováním na zastávkách je to u tohoto služebního spoje takové všelijaké. Jistota, že se povede nastoupit, je přímo v bráně vozovny při výjezdu, a pak při ručním přesazování sběračů v centru města u zastávky Kinoteatr "Černivci", kde využívá stopu pro levé odbočení, která není napojena výhybkami. Jinde zastaví jen podle toho, jestli tam někdo chce vystupovat nebo jak se zrovna řidiči chce... Jízdné se platí řidiči, cena je stejná jako v normálních spojích.

A jinak k těm meziměstským autobusovým spojům na Ukrajině - je třeba počítat s tím, že drtivá většina spojů je zajišťována nízkokapacitními vozidly, takže může snadno dojít k vyprodání, resp. cestě á la sardinky. Na autobusových nádražích bývají vyvěšeny jízdní řády a jsou tam i pokladny, kde se dají zakoupit místenky. V případě nástupu na menších nácestných zastávkách se platí přímo řidiči - někde chtějí platbu při nástupu, někde naopak až při výstupu, v tom je docela guláš. Na těchto menších zastávkách nejenže žádný jízdní řád určitě nebude, ale mnohdy ani nebude poznat, že to je zastávka. Jízdní řády se dají nejčastěji dohledat na stránkách bus.com.ua , které už zmiňoval Jenki. Je to sice primitivní a spousta linek nebo dopravců tam ani není, ale je to to nejlepší, co aktuálně existuje. Když to nezná spoje pro trasu z bodu A do bodu B, je dobré zkusit třeba vyhledat opačný směr - je možné, že na druhém konci linky je pokrokovější autobusové nádraží, které "své" odjezdy do systému zadává. Sice se člověk nedozví, kdy přesně mu pojede spoj v jeho směru, ale aspoň se dá udělat představa o tom, jak často to na dané trase jezdí. Některé linky jsou k nalezení na rasp.yandex.ua a pak je samozřejmě několik menších vyhledávačů, z nichž každý má jen určité trasy nebo oblast. Pokud selže vše z výše uvedeného, ještě může pomoct dát do Googlu v ukrajinštině nebo ruštině frázi "jízdní řád autobus" a název města - a občas se povede najít stránku, na které JŘ je - třeba někdo osvícený vyfotil odjezdovou tabuli autobusového nádraží a prsknul to na internet. Sice na takové údaje nelze spoléhat z hlediska aktuálnosti, ale zase - je lepší vědět aspoň, jak často spoje jezdí a v jakých časech MOŽNÁ pojedou, než nevědět vůbec nic. No a když člověk nezjistí lautr nic, tak prostě dorazit na místo a nějak rukama-nohama-česko-ukrajinsko-rusky zkusit příslušné informace vydolovat z místních lidí. Každopádně na delší přesuny je lepší používat vlaky - jízdní řády se dají dohledat na internetu a je na ně celkem spoleh, jízdenky (včetně rezervací míst) se dají koupit on-line, takže pohoda. Sice to bývá často vyprodané, takže je nezbytné rezervovat dlouho před cestou, a nabídka spojů na některých trasách není nikterak oslnivá, ale člověk má aspoň jistotu, že dojede bez potíží a včas...
Kejvačka
Středa, 31. května 2017 - 21:28:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1867
Registrován: 10-2004
Pěkné propagační video o trolejbusech z Pchjongjangu:
https://www.youtube.com/watch?v=wmEys8Nkuc0

Kdo by tomu nerozuměl korejsky, má tam čínské titulky.
Zobrazeny jsou nejen nové vozy Čcholima a tramvaj T3 a T5, ale v čase 6:45 i velký obraz věčného prezidenta, velkého vůdce soudruha generalissima Kim Ir Sena, Slunce Koreje, zřejmě s tykadlatými RO / RTO, patrně licenčními Čcholimy té doby.



(Příspěvek byl editován uživatelem Kejvačka.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Kejvačka.)
Karosa řady 700 - nejlepší autobus