Diskuse » Archiv 2017 » Autobusy a trolejbusy » Doprava ve středních Čechách » Archiv diskuse Doprava ve středních Čechách do 06. 02. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Doprava ve středních Čechách do 06. 02. 2017

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 02. ledna 2017 - 06:47:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 365
Registrován: 12-2007
Tak nevím co dělám špatně, ale návrhy jízdních řádů na nymbursku se mi neotevírají. Na webu obce Lipník jsou linky číslo 434 a 436.
Pondělí, 02. ledna 2017 - 10:45:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 77
Registrován: 7-2015
johndj: Možná to někde je, nicmémě já tipuju linky z Prahy ArrSČ, Probo, Bosák, a 4xx buď taky někdo z nich nebo ČSAD Benešov.
Pondělí, 02. ledna 2017 - 18:10:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 116
Registrován: 2-2015
Nové články na stránkách Tram-bus.cz. Zde naleznete odpovědi na své dotazy (dopravci na Sedlčansku či JŘ na Nymbursku):
=> Integrace Knínska a Neveklovska http://www.tram-bus.cz/stredni-cechy/integrace-kninska-a-neveklov ska/
=> Integrace Nymburska http://www.tram-bus.cz/stredni-cechy/integrace-nymburska/ (MCH)
Denně aktualizované stránky o dění ve veřejné dopravě v Praze a ve středních Čechách.
TRAM-BUS.CZ
rychlíkové linky
Pondělí, 02. ledna 2017 - 21:29:31  
Neregistrovaný host
193.86.170.46
Mazda 6: Dodatečně díky za odpověď. Bohužel mi to přijde taky tak. Díval jsem se na druhý návrh linky 360 z Prahy do Sedlčan. Myslím, že projektovaná linka 360 s 38 zastávkami a očekávaným nekomfortem mezi Prahou a Štěchovicemi bude sama o sobě dost odpudivá, zvlášť pro denní dojíždění. Statistiky ale určitě zachrání nižší cena jízdenky a vyšší vytížení v první čtvrtině trasy u Prahy, takže formálně to určitě bude úspěch integrace.

Teď se ale vrátím k cestování z Roudnice do Prahy. Když je dneska potřeba být v Praze na 8.hodinu, tak podle toho s jakou přesností tam je potřeba být, se dá jet jedním ze dvou autobusových spojů. Buď v 6:20, nebo v 7:00. Vlak jede buď v 6:13, nebo 7:13. První vlak jede brzy, je potřeba počátat ještě cestu na nádraží, takže fakticky o 15 minut dřív než první z autobusů, druhý je pozdě.
Ještě výraznější rozdíl je u cest na 7. hodinu do Prahy. Vlak jede v 5:13, autobus v 5:50. Rozdíl, se započítáním přesunu na nádraží, je 45 minut. To je opravdu velký rozdíl, jít z domu ve 4:50, nebo v 5:35, aby člověk byl na 7. v Praze!

Podobná situace je okolo 14.hodiny z Prahy, vlak jede ve 12:53 a pak až ve 14:53. Mezitím jen osobák ve 13:41, ale ten je poměrně pomalý. Nejlepší je v tuto dobu autobus ve 14:20, v Roudnici 14:55. I některé další autobusy cestu usnadní, když by se v konkrétní chvíli muselo čekat na další vlak, protože jeden zrovna před chvílí odjel.

Jestli se všechny uvedené autobusy zruší, nebo vyřadí z integrovaného systému, tak půjde o výrazný propad kvality cestování. Nerozumím tomu, proč je ve středočeském kraji integrace do PID skoro vždycky záminka ke zhoršení kvality cestování v časech, kdy jezdí nejvíc lidí a potřebují se dostat do práce nebo do školy co nejrychleji.
rychlíkové autobusy
Pondělí, 02. ledna 2017 - 21:39:49  
Neregistrovaný host
193.86.170.46
Ještě se zeptám na jednu věc. 8.listopadu říkal ředitel Ropidu v rozhovoru, že:
"kloubové autobusy ... To je to řešení, protože když si vezmeme, že ve standardním autobusu máme standard kvality dopravy 60 cestujících, v kloubovém autobusu je to 90, to znamená, je to navýšení o 50 %."
Je mi to divné, v jakém kloubovém autobusu si sedne 90 cestujících? Předpokládám, že když je řeč o standardu kvality v meziměstské dopravě, tak je řeč o sezení.
Pondělí, 02. ledna 2017 - 22:21:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 952
Registrován: 5-2007
Kloubové autobusy daleko od Prahy jsou určitým jablkem sváru mezi Ropidem a některými dopravci (i obcemi).

Zdejší příměstské kloubáky mají zpravidla 54-57 míst k sezení, což je oproti dnes běžným linkovým busům o délce do 13 metrů s 50-55 místy k sezení kapacitně srovnatelný vůz, uvažujeme-li slušnou přepravu vsedě při jízdní době +- 1 hodina. Kloubák má jistě vyšší kapacitu stojících cestujících, ale na dlouhé vzdálenosti je z hlediska "kultury cestování" velice nekulturní.
Ale možná je to jen moje obehraná písnička [angry].

Ty výpočty navýšení přepravní kapacity jsou zavádějící. Neříkají totiž celou pravdu.
Záleží, co je hlediskem kvality - jestli je to váha přepravovaného substrátu, pak je navýšení kapacity pravdivé. Má-li být hlediskem zlepšení kvality pro přepravu osob, tak výpočty významně selhávají.
Pondělí, 02. ledna 2017 - 23:01:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 336
Registrován: 2-2014
Na tyhle vytížený meziměstský linky je možná lepší 15 metr, který má víc míst k sezení a na stání jen o něco méně než kloubák
SWAGER
tomrobek
Úterý, 03. ledna 2017 - 08:19:55  
Neregistrovaný host
37.48.42.97
Rychlíkové linky: nezlobte se,ale argumentovat tím,že autobus jede na 7. či 8. hodinu a vlak ne,to není argument.Někomu více vyhovuje zase vlak a jeho příjezdy do Prahy.To není o systému.Uvědomte si,že Roudnice leží v ÚSTECKÉM kraji.Rychlíkový autobus z Roudnice tudíž nebude platit Středočeský kraj a Praha.MUSÍ HO ZAPLATIT KRAJ ÚSTECKÝ a pokud by pro své občany požadoval komfort a chtěl mít tuto linku v PID,pak to ROPIDU asi problémy dělat nebude.Ale pak taková linka NEBUDE končit na Nádraží Holešovice,neboť Praha (která financuje jízdu linek PID na území Prahy) to nedovolí-viz.integrace Mělníka do PID.To je prostě fakt.A Ropid,který organizuje dopravu v Praze a Středočeském kraji,těžko bude organizovat dopravu z Ústeckého kraje do Prahy,když má Ústecký kraj vlastní integrovaný systém.
Jinak s těmi Sedlčany samozřejmě souhlas.

A jen pro zasmání,dnes ráno na Mělnicku nevyjela nová linka 466 z Mělníka do Kralup,autobus přijel jako linka 455,stejně jako dříve.
Rychlíkové linky
Úterý, 03. ledna 2017 - 09:54:39  
Neregistrovaný host
193.86.170.46
tomrobek: Když někomu více vyhovují časové polohy vlaku a někomu autobusu, tak se má veřejná doprava dělat jen pro ty kterým vyhovuje vlak? K tomu před časem směřovala moje otázka. Opravdu se musí při integraci doprava redukovat na jakýsi systémový základ a tím snižovat její funkčnost pro část cestujících? Opravdu vznikly rychlíkové nebo polorychlíkové autobusové linky omylem trhu, zatímco úřad nebo organizátor dopravy je neomylný?
Není to spíš pokus o návrat na začátek 20.století, kdy nejmodernější doprava byla kočárem k vlaku a dál vlakem? Jsme snad ve válce, že se musí při integraci drakonicky šetřit a rušit dopravní služby které vznikly postupným vývojem?

Roudnice leží v Ústeckém kraji, ale podle zveřejněných zpráv mají být vlak i lokální autobusové linky až do Roudnice integrované do PID, můj nápad to není. Bez rychlíkových autobusů ta integrace buď nebude mít tak úplně smysl, nebo se tím sníží funkčnost dopravy do Prahy. Problém s financováním je údajně hlavně v tom, že Ropid nedává do přímé souvislosti všechny tržby od cestujících (předplatné, jízdenky koupené předem) a náklady na objednání té linky. Dále pak v tom, že někdo musí platit propojení jízdného s Prahou, ale Praha si přitom velkopansky určuje, co zaplatí, a co ne.
Nesni
Úterý, 03. ledna 2017 - 09:56:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1226
Registrován: 6-2014
argumentovat tím,že autobus jede na 7. či 8. hodinu a vlak ne,to není argument
Mně to připadá jako argument zcela v pořádku. Spousty jednání, zkoušek ve školách i pracovní doba často začínají v celou hodinu. A kolik lidí může v takové situaci říct: "Začneme až o půl, mně nejede vlak"? Moc jich asi nebude.

Někomu více vyhovuje zase vlak
Ranní přesun na nádraží, čekání na zpožděný vlak, jízda ve 40 let starém voze v narvaném kupé s neustálým okopáváním si nohou s cizími lidmi nevyhovuje téměř nikomu.
Úterý, 03. ledna 2017 - 09:59:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10733
Registrován: 5-2004
Vono taky kam v ty praze na osmou. Do butovic, na pankrac, chodov, do vysocan nebo dejvic? Nebo snad centrum-jaky? Staromestska? Karlak? Vse na namesti wc? Protoze "na osmou" to bude znamenat dojezd mezi dejme tomu 7.15 a 7.45 s tim, ze nekam to bude rychlejsi z holesovic a jinam z masny. No a treba na vs do dejvic jednoznacne od vlaku zpod baby...

Zastavkac ze sedlcan - to vyjde rychlejc vlak via olbramovice...
Úterý, 03. ledna 2017 - 10:06:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10734
Registrován: 5-2004
Tak zpozdeny to od decina nejezdi. A losovat kazdy rano jak bude zasekana praha tedy zda bus bude vcas, +10 nebo +25 asi tem co jedou "na celou" urcite vyhovuje. Protoze pokud "musej bejt vcas" musej mit i rezervu a jet driv.

Rano z kladna neni problem jet rychlikovym busem na velekravin hodinu a vic - i protojsou tam vlaky narvany i pres umisteni nadrazi. Ze severu to lepsi neni.
Úterý, 03. ledna 2017 - 10:22:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 953
Registrován: 5-2007
Rychlíkové linky: Myslím, že projektovaná linka 360 s 38 zastávkami a očekávaným nekomfortem mezi Prahou a Štěchovicemi bude sama o sobě dost odpudivá, zvlášť pro denní dojíždění. Statistiky ale určitě zachrání nižší cena jízdenky a vyšší vytížení v první čtvrtině trasy u Prahy, takže formálně to určitě bude úspěch integrace.

Sorry za pozdní reakci na tento odstavec, ale vyslovuji 100% souhlas.
Výraz "odpudivá" je přesný.
Úterý, 03. ledna 2017 - 11:57:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1133
Registrován: 6-2002
Mně to připadá jako argument zcela v pořádku. Spousty jednání, zkoušek ve školách i pracovní doba často začínají v celou hodinu. A kolik lidí může v takové situaci říct: "Začneme až o půl, mně nejede vlak"? Moc jich asi nebude.

To znamená, že znáte způsob jak se z hlavní nádraží/Holešovic dostanu kamkoliv po Praze za konstatní dobu (15-20minut)? Jak to děláte?
Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizardnějšího a nevysvětlitelnějšího.

Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se stalo.
Nesni
Úterý, 03. ledna 2017 - 12:01:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1228
Registrován: 6-2014
Petr_vlček:
A losovat kazdy rano jak bude zasekana praha tedy zda bus bude vcas
Jak vidíte, cestující losují. Nejspíš se jim to vyplatí. Vlak jednou za hodinu je prostě v ranní špičce příliš málo. U Kladna pravděpodobně hraje roli i relativně vysoké jízdné k nádraží, které srovná cenu levnějšího vlaku na úroveň přímého autobusu. Po provedení integrace tato nevýhoda odpadne, MHD bude už v ceně předplatného, tak se možná do vlaků přesune víc lidí. Bude taky záležet na tom, jestli ROPID rychlíkové autobusy integruje, ale asi ne, to není jeho styl. Výjimky jako 334 nebo 336 musely někomu dát hodně práce, než je prosadil...

Iaya:
Nerozumím vaší otázce. Vlaky přijíždějí do Prahy M.n. vždy v 02. a 16. minutu. To je na přesun v rámci centra tak, abych někde byl v 55. minutu, zbytečně brzy.
tomrobek
Úterý, 03. ledna 2017 - 12:03:09  
Neregistrovaný host
37.48.42.97
Nesni: nemohu s Vámi souhlasit,drtivá většina zaměstnavatelů v Praze nebízí klouzavou prac.dobu,takže si to můžete zařídit jak potřebujete.A staré vozy ČD?ČSAD Česká Lípa s těmi starými rozhrkanými SORkami bez info systémů byla podle Vás lepší?A viděl jsem i 2 stroje BUDOSu a situace obdobná.Čili o nějaké kultuře cestování,která by byla u busu mnohem lepší bych radši nemluvil.Vlaky používám v podstatě denně a že by rychlíky od Děčína jezdily nějak systémově denně zpožděné jsem si teda nevšiml.Ale pokud jedu občas po D8 do Prahy (tak mezi 6:30-8:30) se mi nestane,že zdržení mezi Prosekem a Holešovicemi není alespoň 10 min.A okopávání nohou v kupé-pokud si v busu vůbec sednete,tak kolena v zádech toho za Vámi jsou také super!Čili opět nic co by busu nějak nahrávalo.

Rychlíkové linky: redukuje se to proto,protože a to je hlavním smyslem integrace,aby se neplatily duplicitní druhy doprav ve stejné trase.Navíc z Roudnice do Prahy jezdí pouze linky komerční-čili bez dotací.Zkuste proto navrhnout BUDOSu,aby svou linku zintegroval do PID.Nebo přesvědčte Ústecký kraj ať zaplatí linku do Prahy a vykomunikuje její zařazení do PID.Tohle za Vás (obyvatele Roudnice) ROPID neudělá,nemá totiž důvod.
A to,že budou autobusové linky PID až do Roudnice jste slyšel kde?Právě proto,že tomu tak nebude proběhla integrace Podřipska takto.A to tak,že linky PID jsou ukončeny na hranici kraje a jako bonus je na navazujících linkách DÚK uznáván i tarif PID,aby cestujícím na hranicích kraje usnadnil cestování do Středních Čech a Prahy.Ale provoz linek DÚK si řidí Ústecký kraj bez ohledu na ROPID.
tomrobek
Úterý, 03. ledna 2017 - 12:08:04  
Neregistrovaný host
37.48.42.97
A 467 tak jezdí proto,protože nahradila linku,která nebyla integrovaná ani v PID ani v DÚK a kraje se dohodly,že bude v PID,to je celé.
Úterý, 03. ledna 2017 - 13:06:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10735
Registrován: 5-2004
U ktery buszastavky stoji pres den nekolik desitek aut jak treba v hnevicich kde doted neni integrace (navic tam jede i bus) a kde je to pesky 2 kilaky k nejblizsim vetsim barakocentrum ve steti?

Mimoto v tom B se okopavate proto ze to jezdi plny a to s kapacitou 440 mist ve dvojce. Tedy desetinasobek busu. Plny to je proto ze to jezdi pravidelne, celej den a dost spolehlive proti silnici. Neboli proto ze s tim lidi jezdej.
Pajzák
Úterý, 03. ledna 2017 - 13:35:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 513
Registrován: 6-2015
A zbyva jim neco jineho?
Nesni
Úterý, 03. ledna 2017 - 13:55:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1231
Registrován: 6-2014
jezdi pravidelne, celej den
Řeč přeci byla o ranním dojíždění, tj. se bavíme o 2 ranních vlacích. A ráno je interval 60 minut prostě moc, proto to taky jezdí tak plné.

A teď si vemte, že do těchto plných vlaků ROPID narval ještě Roudnici. Snad jim přidal 1 vagón, ale i tak. Mně pořád přijde logičtější zaplatit autobus, na který jsou cestující zvyklí, než platit další vagón vlaku a omezit počet spojů. Autobus bych rušil jen v případě, že z něj cestující sami přestoupí do toho přeplněného vlaku. Jedoucího většinou na čas, to uznávám, zpoždění chytí obvykle až po Praze.

drtivá většina zaměstnavatelů v Praze nebízí klouzavou prac.dobu
Psal jsem, že argument "nepohodlnost dorazit někam v Praze na celou hodinu" je relevantní, protože začátky čehokoliv (zkoušky, schůzky a někdy i pracovní doba) v celou jsou obvyklé. To nemá nic společného s klouzavou pracovní dobou - i tak můžete čas od času mít i v Praze jednání v 8:00 hodin. Rychlík jenom 1 x do hodiny je pak nepříjemný limit.

ad nepohodlný autobus - to je asi individuální, mně byl ráno vždycky milejší jakýkoliv autobus než vlak, protože se mi v něm líp spalo
Úterý, 03. ledna 2017 - 20:55:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 80
Registrován: 12-2015
Add Praha - Sedlčany

Ono by stačilo udělat zrychlené spoje třeba jen ve špičkách, které by ocenily jak cestující na dosavadní neintegrované lince/linkách, tak i lidé ze Štěchovic či Slap, kteří jedou dost pomalu. Vše je o tom, aby ten autobus byl ze Sedlčan obsazen na sedačky, tj. aby v něm bylo tak 50 lidí. Pokud by byla splněna tato podmínka a byl by zajištěn atraktivní interval i na krátkých spojích do Štěchovic (tj můžeme se bavit hlavně o špičkách), tak pak by nebyl problém ty rychlíkové spoje udělat. Já jsem pro. Ale znám Ropid, a ten rychlíkové linky v oblibě moc nemá.
M250.0
Úterý, 03. ledna 2017 - 22:31:40  
Neregistrovaný host
78.80.31.145
Chápu to dobře, že s D91 s jízdní dobou 1:25 nebyl problém, ale 360 s jízdní dobou 1:28 bude pro některé odpudivá?
tomrobek
Středa, 04. ledna 2017 - 07:24:07  
Neregistrovaný host
37.48.34.86
Nesni: jen jsem se nažil říct,že netřeba očerňovat ROPID.Linku Roudnice-Praha provozuje BUDOS na vlastní podnikatelské riziko,čili bez dotací a proto mu nikdo nemůže nařídit takovou linku integrovat.A žádná jiná autobusová linka z Roudnice do Prahy nejezdí (mimo ČSAD Slaný-pouze o prázdninách.Zároveň takový dopravce zpravidla zájem o vstup do takového systému nemá,protože mu za prvé někdo bude nařizovat kdy májezdit a za druhé doteď peníze,které vybral měl jisté.Když mu pak 3/4 autobusu pípne lítačku bude muset čekat na nějaké přerozdělené peníze ze systému.A znovu opakuji,i kdyby Ústeckÿ kraj takovou linku zaplatil,tak by nejspíš v Praze končila v Letňanech,neboť kapacita konečných v Kobylisích a na Ládví už je spíš za hranicí.A chtěl by jste autobusovou linku Roudnice-Praha,Letňany kdy musíte připočíst k jízdní době autobusu ještě min.15 min.nutných na přestup do metra a jízdu metrem na Nádraží Holešovice.
Proto mi přišlo rozumnější spíše se snažit o posílení vlaku,nebo změnu JŘ vlaku,tak aby byla podle Vás vyhovující a smysluplnou MHD v Roudnici k těmto vlakům,neboť taková doprava je celotýdenní a celodenní než se snažit o integraci nëkolika málo přímých spojů ve špičkách se srovnatelnou jízdní dobou.Což je pokud budete počítat jízdní dobu v Roudnici už ze sídliště.Docela by mne zajímalo jak by vypadal počet přepravených lidí BUDOSem,kdyby byla MHD k vlaku.Celodnně a celotýdenně.Nic víc jsem tím říct nechtěl.Pokud máte radši autobus jen to jen Vaše věc.Určitě Vás nebudu přesvědčovat o opaku.Záleží na mnoha věcech.
Středa, 04. ledna 2017 - 08:55:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 954
Registrován: 5-2007
Chápu to dobře, že s D91 s jízdní dobou 1:25 nebyl problém, ale 360 s jízdní dobou 1:28 bude pro některé odpudivá?

Ano.
Vycházím z linky D92 s jízdní dobou Praha-Sedlčany 1:20. Nově to bude +14 zastávek na trase a +8 minut jízdy. V opačném směru to bude +13 minut.
Do vzdálenějších zastávek (za Sedlčany) nebude možné koupit místenku.
Viribus Unitis
Středa, 04. ledna 2017 - 17:03:15  
Neregistrovaný host
85.207.18.54
Tak trochu k rychlíkům:

StČ a ROPID preferují couráky. Co nejméně expresů. A konkurenční komerčku se snaží omezit na 0%.
MD jim v podstatě umožňuje tuhle praxi bez omezení. Tedy, pokud berete stávající trasy.
Pokud dopravce má linku například z ČB kraje jedoucí v Příbrami po netradiční trase a vynechá Dobříš, tak mu StČ není schopno omezit linku tak, aby nejezdil třeba po 15 min.
Ve chvíli, kdy potencionální komerční dopravce nabídne základní cenu 60Kč, studentské za 45Kč a samozřejmě akviziční jízdenky s 10% slevou a s odbavením na bankovní kartu, tak SID je v [zadnice]. Ale konečná bude Smíchovské nádraží. Asi tak - a nebude to česká společnost, ale odnož MFB. Spíše od května než od září.
Jízdní řád již mám v počítači. Kmenové spoje v 55, dvě skupiny 76. Vše Setry.
Středa, 04. ledna 2017 - 19:32:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10403
Registrován: 4-2006
No ty virajbusi jo. Ty jo to je vtip desetiletí. Každá linka ti zatím zkrachovala. Ježíš jen tohodle člověka nepouštějte k dopravě v kraji jinak už ji nikdo nedá dohromady.
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Středa, 04. ledna 2017 - 22:39:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 7-2009
Tak také mi vadí, že spojů Roudnice-Praha vlakem je velmi málo. Osobák nepočítám, ten jede hrozně dlouho, skoro 1,5 hodiny s prostojem v Kralupech. To konkurenceschopné není. Jak jsem psal, mezi Hněvicemi a Roudnicí je prostoj také, přitom by mohl být až v Roudnici kvůli hranici PID.
Takže zbývá rychlík. Ale! pokud jede po 2 hodinách odpoledne do Prahy a ráno z Prahy, je to fakt málo.
Navíc zdůrazňuji, že nejde nikde označit jízdenku, takže musím jet na tarif ČD. A to bude ještě dlouho trvat. Kdyby alespoň do motoráků na lokálkách dali ten označovač, jako na S43, S44.
Přitom by stačila jednoduchá věc na zkrácení časů mezi spoji. Aby tam zastavovaly rychlíky na Cheb a rázem by bylo ráno 30 minut interval a i přes den by se to zkrátilo.
Vareckaj
Sobota, 07. ledna 2017 - 11:27:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 746
Registrován: 3-2009
tomrobek
Středa, 11. ledna 2017 - 10:51:21  
Neregistrovaný host
37.48.46.151
Zdravím,
jen bych se chtěl pozeptat,jak jste spokojeni se službami (pokud je používáte) ČSAD Střední Čechy.K napsání tohoto příspěvku mne vede včerejší cesta autobusem domů.Nejsem nijak náročný zákazník,to že autobusová doprava v Dolním Povltaví má své zákonitosti a neznalec v ní neobstojí vím.Ale všechno má své meze.Naše zastávka-Nová Ves,Miřejovice,most (458,466,496) je vedena jako STÁLÁ,ale jelikož vím jak to chodí a vím,že všechny zastávky jsou v příměstské dopravě vlastně na znamení (to znamení se dává tak,že včas si jdete stoupnout ke dveřím,tím řidiči signaluzujete,že chcete vystoupit).Včera stejně jako jindy stojíme u dveří (já+1),ale-to už poznáte-v tu chvíli co má řidič začít brzdit se nic neděje,skočil jsem rychle po tlačítku STOP (vzhledem k tomu,že se na Kralupsku pohybují vůbec nejstarší vozy dopravce,používá se místo STOP tlačítek tlačítko na stropě autobusu,které však nijak označeno není).Ani po několikerém zmačknutí tlačítka řidič nereagoval,no a pak už zbývá jen křičet.Když nám po 50m za zastávkou,která je STÁLÁ řidič konečně zastavil,jal se nás je**t,že jsme nijak výstup nesignalizovali a že příště nezastaví apod.To,že autobus zastávku přejede je normální (stává se to cca.2x v týdnu),ale ještě nikdy mne šofér neseřval,za to,že jsem chtěl jen vystoupit.Za roky využívání služeb tohoto dopravce jsem si zvykl na to,že v autobusech je nahuleno,že se netopí,že jsou řidiči nepříjemní,že jsou autobusy poněkud špinavější než jinde a že občas řidiči cestu ani neznají.Ale zj***t někoho za svojí nepozornost a špatně odváděnou práci,na to si nezvyknu.A proto jen doufám,že tento spolek vzešlý z bývalého ČSAD Mělník a dnes používající v názvu název našeho kraje konečně se soutěžením oblastí v roce 2019 zmizí z povrchu zemského.Po špinavých,zahulených autobusech jejiž řidiči nestaví ani tam,kde mají se mi stýskat určitě nebude.A ani seniorům,či rodičům malým dětí,jimž pohyb po jedoucím autobuse dělá problémy a jež mají z této "služby" vyloženě strach,aby neskončili o vesnici dál než bydlí.Slušní řidiči nechť mi odpustí,jich se tato slova netýkají.A jak jste na tom vy,jezdíte rádi s ČSAD-SC?
Středa, 11. ledna 2017 - 12:03:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 448
Registrován: 11-2011
... že se netopí ...

Nemusí být chyba řidiče. Osobní zkušenosti mám takové (byť ne u ČSAD SČ, ale nedivil bych se, kdyby to tam bylo obdobné), že nefunkční topení mohu hlásit kolikrát chci, ale výsledek v podobě topícího topení se nekoná. Ale pochopitelně chápu, že cestující je z toho rozhořčen (a mnohdy i řidič).
Středa, 11. ledna 2017 - 14:21:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2002
Registrován: 9-2005
Tomborek:
Záleží na tom, zda-li jste jen rád, že máte materiál na příspěvek, a můžete si na K-reportu postěžovat, nebo se nechcete se situací smířit. V prvním případě to končí tímto příspěvkem, ve druhém případě je potřeba psát s konkrétními údaji na Ropid. Ovšem ve finále to může dopadnout tak, že si zase někdo jiný tady postěžuje na to, že řidiči zbytečně zastavují na zastávkách kde nikdo nenastupuje ani nevystupuje a tím zdržují.
Rozumné je podle mne takové situaci předcházet - pokud vím, že jak píšete vím jak to chodí a vím,že všechny zastávky jsou v příměstské dopravě vlastně na znamení (to znamení se dává tak,že včas si jdete stoupnout ke dveřím,tím řidiči signaluzujete,že chcete vystoupit) situaci vyhodnotit tak, že k "siganlizaci" stoupnutím preventivně včas přidám tu signalizaci tlačítkem. Pokud se na vás řidič přesto oboří "co buzeruješ, když ta zastávka na nznamení není" můžeš argumentovat tím, "jak to chodí"...
Uprostřed letošního července s námi můžeš vyrazit na tématickou výpravu po slovenských MHD. Bližší informace pod nickem
tomrobek
Čtvrtek, 12. ledna 2017 - 08:01:56  
Neregistrovaný host
37.48.9.231
Houmr: samozřejmě bych byl rád kdyby se to změnilo,ale je to v podstatě nemožné a to i dnes a ani s ROPIDem k žádné velké změně nedošlo.Všechny stížnosti ať na ROPID nebo odbor dopravy St.Č.kraje končí stejně: Váš podnět byl prošetřen s dopravcem,ovšem řidič popsal celou situaci jinak.Řidič byl poučen o zásadách chování k zákazníkům.NIKDY se nic NESTANE.To by jedině musel být u situace revizor,nebo pracovník ROPIDu.A pokud si budete stěžovat často,budete označen za notorického stěžovače.A pak Vaše podání nebudou ani brána vážně,neboť "to si stěžuje zase ten bl**c".Řidiči ví o své faktické nepostižitelnosti,dopravce je potřebuje a tak se nikdy nic nestane.

Použití signalizace k řidiči-bohužel v Karosách NEJSOU Stop tlačítka,pouze neoznačená tlačítka na stropu vozu,která však u 90% vozů nefungují a i kdyby funkční byla většina seniorů a malých dětí je nemůže použít-prostě tam nedosáhnou.A zrovna těmto skupinám cestujících dělá problém i pohyb po vozu za jízdy.A tyto skupiny cestujících se díky strachu,že se nedostanou bez problémů domů veřejné dopravě snaží vyhnout.A lidé jsou dnes tvární,pokud Vám totiž ratolest nepřijede 2x či 3x v měsíci ze školy (viz.Veltrusy,kde ani po 2 letech autobusy 100% nestaví ve správných odjezdových zastávkách a tím dětem ujíždí),takový rodiče pak začnou své dítě vozit do školy autem,čímž sami už veřejnou dopravu nepoužijí a pojedou autem rovnou do práce.A to,že by busy zastavovaly na stálých zastávkách a nëkdo si na to stëžoval neberu-proto se zastávky rozlišují na stálé a na znamení.Dnes totiž pokud budu stát v dešti na stálé zastávce v čekárně,tak mne řidič včas neuvidí a projede.Proto v dešti i na zastávce s čekárnou musíte stát u označníku a moknout,jinak se nesvezete.Rozumëjte-klidně ať nestaví,ale jede tak,aby zastavit mohl.Mne jen vadí,že z důvodu poskytované "kvality" určité skupiny obyvatel tuto dopravu ignorují a spoje pak jezdí poloprázdné,což je škoda.
A kouření ve vozidle-dnes kdy je na drtivé většině pracovišť kouření zakázáno,proč sakra nemůže řidič jít na cigáro ven z vozu?Proč to pak mají nekuřáci čuchat,včetně dëtí?A zkuste si stěžovat-je to neprúkazné,kontroly neexistují a taková doprava pak odrazuje.A proč platit něco co se nevyužívá?A věřte,že ta kultura cestování má na rozhodování použít/nepoužít MHD velký vliv.Pokud totiž někdo,kdo z nějakého dúvodu (např.poruchy auta) použije vyjímečně autobus,ve kterém je nahuleno,už z výchozí zastávky jede pozdë,neboť se muselo dokončit blafání a pak Vám na závěr nezastaví ve výstupní zastávce,vëřte,že podruhé už Vás ani nenapadne něco takového použít.A je to škoda,zvlášť,když to může fungovat lépe.
Pavel2
Pátek, 13. ledna 2017 - 02:54:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14715
Registrován: 8-2002
tomrobek:
no nevím, jednak u nás v P-kraji se říká škoda každý stížnosti na káčku neposlaný na oficiální místa, druhak už ti asi není 15 let, abys nevěděl, kam tebou viděný adresný konkrétní pochybení vykopnout výš, když to ROPID řeší jen naoko nebo neřeší vůbec. každej kraj má přece radního pro dopravu nebo tam máš zástupce pro tvůj region.

pokud si nikdo na nic nestěžuje, logicky si ROPID i dopravci (kraj) myslí, že je všechno v pořádku, protože ti řidiči se přece sami nenabonzujou [wink]

pakliže je třeba ve vozech pravidelně nahuleno, asi by se měl ROPID pochlapit a začít to systematicky kontrolovat, stejně jako by se měl tu a tam náhodně kontrolovat alkohol za volantem...

pokud popsaný jevy mají pak přesah i do toho, že dotovaný linky jezdí poloprázdný (nezaplatí se) a silnice jsou přecpaný autama, asi je to věc, která by kraj určitě měla zajímat.

a jak říkáš, lidi jsou dnes flexibilní, takže 90% kaštanů než by se s někým v ROPIDU nebo na kraji dohadovalo a dopisovalo, radši se na to vykašlou a skočí do auta. pokud si nedostatků všímáš, je důležitý nenechávat si to pro sebe.
tomrobek
Pátek, 13. ledna 2017 - 09:05:40  
Neregistrovaný host
109.81.209.205
Pavel2: ano,máte pravdu,nejhorší je to,že se o tom všeobecně ví,ale nikdo s tím není schopen nic dělat.Větu: "O situaci na kralupsku víme,ale služby tam pro nás zajišťuje ČSAD a nemáme možnost to ovlivnit",jsem slyšel již vícekrát.Samozřejmě se nevzdávám,ale přes kraj nebo ROPID se věc nevyřeší.Pokusím se zasadit o to,aby se přes weby okolních obcí nebo zpravodaje dostala k lidem informace,že nedostatky v AD lze hlásit přímo na obec.Pokud si pak budou stěžovat starostové obcí,snad to bude mít větší váhu.

A teď ke Kralupsku: tady je hlavním problém to,že ČSAD kdysi prodalo místní závod ČSAD a nemá tu dnes žádné zázemí.Proto stěžovat si na třeba nepořádek ve vozech nemá smysl,neboť se to v praxi řeší tak,že buzerují řidiče,aby uklízely.O to mi však nejde-řidič není uklízečka a má řídit a ne uklízet.Proto autobusy na Kralupsku vypadají poněkud špinavěji a zanebaněji než jinde,prostě absence vlastního závodu dopravce je na nich vidět.Bohužel,tím že v Kralupech není žádný zástupce dopravce,neexistuje ani žádná kontrola ze strany dopravce např.s tím kouřením ve vozech.Jakákoliv stížnost je pak neprokazatelná.Tady funguje jen "chycení při činu".A to se samozřejmě ví.A kontroly ze strany ROPIDu?Tak max.1x ročně a to ještě spíše na linkách 3XX neboť takový kontrolor jede samozřejmě z Prahy a vrací se pak do Prahy.A jediné k čemu dojde je to,že má dopravce nižší % splnění v daném sloupci při hodnocení standardů.

A samozřejmě to má i 2 roviny.Na linkách 3XX jsou nasazována novější vozidla a i řidiči jsou mnohem koncentrovanější a věnují se více své práci,když mají na každém spoji plno.A pochopitelně pokud linky končí v Praze jsou tam i mnohem větší možnost kontroly ze strany ROPIDu.Čili to funguje celé lépe.Proto jsem se i ve svém prvním příspěvku dotazoval na spokojenost s cestováním i v jiných oblastech,kde působí ČSAD-SC.
Na linkách 4XX je to jiné.Tady máte "nabito" když je ve voze 20 lidí.Kontrolu ze strany dopravce někdo nezažil za celou kariéru,o kontrolách z ROPIDu už jsem psal výše.Na těchto linkách (4XX) tu jezdí většinou jen chlapi před důchodem (což jsou nejlepší řidiči,jak šoférsky tak chováním),nebo mladí začínající kluci (což také není úplně špatné).Co chybí je takový ten střední věk-to má zase více rovin:

1.Ti co umí dobře odchází k DPP kde mají dvojnásobný plat za profesi řidiče (nikoli za práci uklízečky,údržbáře,automechanika,účetního a informátora).

2.ti co umí a z nějakého důvodu chtějí zůstat u ČSAD jsou pak přesazování na linky 3XX (jelikož díky plnopsti autobusů je lepší mít tu řidiče bez problémů než problamatického chlápka na kterého jsou neustále stížnosti,ale jelikož i jeho kvůli nedostaku šoférů potřebují,jsou pak tito přesměrováváni na linky 4XX kde je vytíženost nižší a prokazatenost menší,ne-li nemožná).

Jsem realista a vím,nebo lépe řečeno nechci,aby doprava mezi obcemi byla svázána stejným metrem jako v MHD Praha.Jsme lidé,nikdo není bezchybný a každý je nějaký.Uritě nečekám,že ČSAD vybuduje v Kralupech nové moderní zázemí,ale zaplatit např.jednu uklízečku,která by v době např.od 8-16 hodin proběhla všechny vozy do Kralup přijíždějící by neměl být tak velký problém,ani finanční.Myslím,že i řidiči by takovou možnost přivítaly.Občas nejaká vnitropodniková kontrola dopravce na to kouření ve vozech a na práci té uklízečky a ono by to šlo.Ale pochopitelně kontrola nerovná se buzerace - pokud bude vše v pořádku,může se takovému řidiči,či uklízečce na revanš třeba vyplatit nějaká finanční odměna.A na peníze lidi slyší - chce to jen mít zájem,aby to fungovalo.A pak to fungovat bude.

A to zastavování,rozumějte jde o nějaký průsečík - čili ne stavět za každou cenu,ale zase mít možnost zastavit.Co se týče lidí ve voze,pokud tedy řidič projíždí "stálou" zastávku,je takový problém se podívat do zpětného zrcátka a zjistit jestli u těch dveří někdo stojí?Notabene když vím,že mi tlačítka na signalizaci nefungují?A co se týče cestujících,kteří chtějí nastoupit,je problém přizpůsobit rychlost,tak aby i když bude stát cestující v čekárně mohl řidič bezpečně zastavit,i když cestujícího uvidi tzv."na poslední chvíli".Když už ví,že tam má zastavovat VŽDY.Aby nedocházelo k situacím kdy řidič nechá na STÁLÉ zastávce (Kralupy n.V.,městský úřad) stát maminku s dítětem ověšenou dvěmi taškami,jen proto,že se baví s kamarádem (byl jsem svědek této události).Nebo alespoň,aby spoje přepravující převážně děti po skončení vyučování stavěly opravdu všude (opět jsem byl svědkem nezastavení dětem (cca.6-8 let) v zastávce,následně byly děti asi po 500 m "vyhozeny"na silnici,naštěstí je zpět doprovodila učitelka,která v autobuse také jela a pak musela domů pěšky).Chce to jen používat rozum a kde není tam časté kontroly.Doufám,že přes OÚ okolních obcí povede dosáhnout více než z pozice jednotlivce-uvidíme.
Pátek, 13. ledna 2017 - 09:39:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10725
Registrován: 3-2005
ad.tomrobek: Podle stylu tvého psaní je mi jasné, že nejsi věčný nespokojenec a tvé postřehy mají hlavu a patu, dokonce nabízíš i jisté reálné řešení. Určitě v tomto duchu napsaný příspěvek na ROPID i dopravce přinutí někoho minimálně k zamyšlení a alespoň nějakému malému zlepšení.
VDL Futura - Coach of the Year 2012!!!
VDL Citea - Bus of the Year 2011!!!
Pavel2
Pátek, 13. ledna 2017 - 12:49:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14716
Registrován: 8-2002
tomrobek: to je teda síla [blush]
tohle bych si rozhodně pro sebe nenechával. ale asi to bude vyžadovat vůli řešit problémy na více frontách. alfa a omega asi bude to, že si v cz skoro všichni zaměstnavatelé myslí, že můžou lidem platit minimální mzdy a ono to bude fungovat [uhoh]
Pátek, 13. ledna 2017 - 14:12:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5128
Registrován: 4-2005
Pavel2,tomrobek : Smutný stav věci, ale co jako chcete dělat v době kdy v každém větším závodu a filiálce chybí 10-20 řidičů? Stěžovat si sice lze ale maximálně tak můžou řidiče finančně krátit, a ten jim pak třeba hodí klíče na stůl, a nebo uplně vyhodit. Tím ve výsledku nepojede třeba nic! Příčina je totiž uplně jinde. Popisovaná realita je akorát důsledkem.
#3649
www.osdopravy.cz
Pátek, 13. ledna 2017 - 15:05:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10416
Registrován: 4-2006
Ad Tomrobek je to přesně jak říká 6120. Není to o tom trestu. Potrestat řidiče znamená o něj přijít. Je to sice platy, ale i kdyby brali 2x tolik ti řidiči nebudou. Pokud si mnyslíte že jo tak velký omyl. Jistě pár by pár jich přišlo. Ale lidi chybí všude. A že nedělají řidiče tak se nedivím. Co je lepší za třicítku hákovat ve fabrice po 8 hodinách čistá hlava. Nebo 14 hodin kodrcání v autobuse,poslouchat cestující jak si z řidiče dělají děvku. A to za dvacítku. Co by jste zvolili? Navíc cestující dnes umí být i pěkná hovada. Udělaj vám bordel, a ještě zjebou řidiče že jedou o 2 minuty později.
Jak z toho ven? Tak prvně ty platy aby aspoň se zastavil ten pád.
Druhá věc zastavit okamžitě soutěže dokud se nezmění zákon. Současná úprava na nízkou cenu je cesta do pekel. Navíc sjednotit podmínky ne že do toho žvaní každej kdo má díru do zadku.
Na případy jak říká tomrobek jistě upozornit.
Já třeba mám výborné zkušenosti s Koridem. Reagují a snaží se zlepšit. Umí uznat že problém neviděli. Ale třeba Ústecký kraj to je bída. Vše je v pořádku oni jsou géniusové.
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
ČSAD SČ
Sobota, 14. ledna 2017 - 12:11:01  
Neregistrovaný host
89.103.203.140
Ahoj kluci a holky :-)
přečetl jsem si se zaujetím příspěvek ohledně dopravce ČSAD SČ. Přiznám se, že u nich jezdím jako řidič. Nebudu tu říkat jak je vše růžové, každý dopravce má své mouchy, má své dobré a špatné řidiče. Já, bohužel nemam vlastní autobus, takže lítám z busu na bus, ale to je tím, že jsem zaměstnán na částečný úvazek.
ÚKLID
Já osobně, po každém odjetém dni autobus zametu, vytřu, vynesu koše (pokud je bus vybaven). Zkrátka se snažím, aby byl autobus čistý. Jenže přiznejme si, co dokáží cestující (zastrkané kapesníky tam, kde to snad ani není možné, poházené obaly, skořápky oříšků (ne, nejedná se o píseň Marušky Rottrové :D ) atd... Jinak řidič má za povinnost provést denní čištění (zamést) po každé směně, mokré (vytření) min. 1x za 14 dní a jinak dle potřeby, má placeno 1h úklidu. Vnější čistota, ta se provádí buď na Mělníku, nebo 1x za měsíc na pumpě, kam se jezdí tankovat.
KOUŘENÍ
Jsem nekuřák - toto se mě netýka, osobně vždy kolegu i vykáži, pokud přijde na pokec s cígem
TOPENÍ
No, je to problém, já osobně jsem jednou jel ze Staré Bolky, nádr. na most a myslel jsem, že mě budou hasiči odsekávat. Já osobně, ráno vůz předehřeji naftovým topením na 60°C (i kvůli spotřebě, protože studený motor žere), navrčím to a pustím topení na plno do doby ohřátí na teplotní pohodu, ale jak tu píše kolega, když se vám netočí radiátory a o opravu prosíte i týdny, je veškerá snaha marná. Takže mě osobně zmačknutí čudlů na 2 polohy nic neudělá
ZASTÁVKA NA ZNAMENÍ
No, já si ty čudle ráno prosahám, ale nikdy se mi nestalo, že by nešly. A ano, byla to chyba řidiče, že nezastavil, prostě ho to neomlouvá, já vždy i mrknu do zrcátka.
ŘIDIČI
No, já jsem k lidem slušný, pozdravím, poradím, počkám až si důchodci, maminky, děcka sednou, no problemo (ty jízdní doby se stejně stíhat nedají). Snad ještě nikdy jsem na nikoho nevyjel, vlastě jo, na 349 se mi do busu cpala nějaká fetna. A jako i ostatní firmy, se ČSAD SČ potýká s kritickým nedostatkem šoférů, tak se i na trasu pustí člověk, který tam nikdy nejel a je závislej na lidech, aby mu tu trasu ukázali (i mě se to stalo). Já jsem u ČSAD SČ narazil jen na pohodáře, je tam pár morousů, ale tak nikdo mě nenutí se s nima bavit.
VOZY
No, přiznejme si, karosy mají to nejlepší za sebou, ale jsou osvědčené, spolehlivé, skoro nerozbitné a v tomto počasí si se s něhem poradí lépe. ČSAD SČ obnovuje svůj park pravidelně v závislosti na finančních možnostech firmy (stejně tak to mají i jinde). Crosswaye, no jsou to vozy prošpikované elektronikou, jezdím s nima rád, ale karosy mam radši.

Jinak máte pravdu v tom, že ČSAD chybí v Kralupech nějaké zázemí, nad tím by se mělo zamyslet. Víte co je, ale nejhorší, když si nemáte kam jít ani na WC a chodíte do pomyslného křoví, není kde si umýt ruce. Jistě, můžu si dojít na WC na nádraží, ale co třeba Odolena Voda, Korycany, Veliká Ves... Jediné WC je v Kobylisích. Kdyby aspoň byly Toy Toye...

Já osobně mam ČSAD SČ rád, nemohl bych jezdit městskou, linková doprava má své plusy, klid, žádné stresy (teda v zimě se modlíte, aby byla silnice sjízdná). Za toho šoféra se Vám omlouvám, jedná se o selhání jednotlivce :D . Je to jako všude, řidič, co kus, to originál.

To směnné, od ČSAD jsem dostal drobné na ranní vracení . Jinak si tu lidi myslí, že řidiči ČSAD SČ netočí lístky, je to lež, nikdo si to snad už dneska nedovolí, je za to obrovská pálka (5.000,-) a dýška nejsou dneska nějak závratné, někdy vůbec.
almužny forever
Neděle, 15. ledna 2017 - 20:42:11  
Neregistrovaný host
92.62.225.162
nemáte kam jít ani na WC a chodíte do pomyslného křoví, není kde si umýt ruce.

Což je tu v 21. století ve střední Evropě bráno jako naprostý standart, který nikoho netrápí, respektive nikoho nezajímá. Nikoho nezajímá a nikomu nedochází že člověk který dělá s finančním oběživem za kasou, si vytírá pravidelně [zadnice][kladivo] někde u škarpy a kolikrát jen papírem od strojku a pak odbavuje cestující.
Na kde jakou blbost typu pojmenovní potravin máme normu EU,ale kolikrát základní věci ku prospěchu celé společnosti tu neřeší nikdo.
Je to skutečně tak že kdo mohl už spláchnul profesák na autobus do hajzlu, nebo raději umřel, než dál tohle všechno snášet. Jedinný co se změnilo je buzerace ze strany kontrolních orgánů tzv větší byč na řidiče. Zlepšení pracovních podmínek ani náhodou - naopak! Stejné jako za dob RTO.
A pokuď vláda v zákoně stanoví navýšení mezd, tedy z megalmužny na almužnu, tak se řekne že to nelze neboť někdo podepsal někde nějakou smlouvu na xy let dopředu. Asi tak stejné jako když podepíšete nevýhodnou smlouvu se zaměstnavatelem a u prodejce zboží řeknete že za rohlík víc jak korunu nedáte protože máte podepsanou nevýhodnou smlouvu.. [crazy] Tak vás pošle do hajzlu!
Bylo by vhodné kdyby se o tomhle tématu začalo konečně v mediích mluvit bez příkras a pojmenovávat věci tak jak sou! Nikoliv točit tendenční reportáže o matkách zařícím štěstím rekvalifikovaných z pokladních za volanty autobusů a přestat sami sobě lhát že se něco tímto vyřeší!
Pavel2
Neděle, 15. ledna 2017 - 22:30:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14726
Registrován: 8-2002
Bohoušek nařídil, že se platy autobusáků mají zvýšit a kraje se s tím mají poprat. možná že si přiberou na jednání Ťoka a Marksovou. taky jsem zvědavej co vykoumají. nakonec bude muset Středula poradit Andrejovi vodkaď ty prachy vzít. jó ale jestli kraj xy podepsal nevypověditelný smlouvy... šance je ale slušná, je před volbama a navíc rozpočet skončil v megapřebytku. budem to sledovat [wink]

a bylo by dobře, aby se ty platy zvedly. další kolo boje začne až Ťok konečně řekne, že se fakt zpoplatní i silnice prvních tříd. bylo by z mnoha důvodů dobře, aby mu tahle kravina nevyšla. ale ten tlak na zpoplatnění jedniček bude pořád ve vzduchu. jestli si někdo vymůže výjimku, že linkový autobusy platit nebudou, bude řev že zájezdový musí atd. zbytečnost, která (než se dojedná) sežere spoustu času, energie, všechno udělá zase složitější a vyplodí hromadu zlý krve [uhoh]
tomrobek
Pondělí, 16. ledna 2017 - 11:00:29  
Neregistrovaný host
37.48.5.119
Ano,je fakt,že je disfunkční.A je potřeba udělat nové systémové změny.Ale vidíte tu absurdnost-stár určuje jakou výplatu bude mít zaměstnanec soukromé firmy!To kdyby bylo v jakémkoli jiném odvětví,tak by se ten soukromník mohl zbláznit.Otázkou však je,jestli pak v takovém systému je nutné,aby tím dopravcem byl soukromník a ne státní firma.Protože to jak je dnes brána profese řidiče je hlavně důsledkem "podnikání" těchto firem.Co totiž dělají firmy pro získání nových lidí?Většinou vůbec nic.Stejně jako systémově špatně,že se soutěží po balících a ne po jednotlivých linkách.Kdyby totiž i menší dopravci,se 2-3 (samozřejmě ne někdo kdo má 2 olítané Karosy) vozy jezdily menší linky a velké linky zůstaly podnikům velikosti bývalých ČSAD,také by to bylo jisté oživení.Takový malý soukromník totiž musí dbát na svou kvalitu mnohem více,ptž se za nikoho neschová.Ale chce to změnit celý systém výchovy a přípravy nových řidičů.

ČSAD SC: díky za Váš názor i za to,že děláte svou práci dobře.Vše je o lidech-bohužel u některých převládá názor,že když si myslí,že mají malou mzdu mají právo vykonávat svou práci špatně.Ona ta hranice pro koho je to málo,nebo dost je u každého jiná.

A k nedávání lístků,tahle aféra u ČSAD SC byla,v podstatě část dospívání jsem odjezdil za zlevněné jízdné-jízdenka z Kralup na Mělník stála 32 kč a bez lístku za 20 kč.A v Kralupech takzvaně za "stříbrňák",čili za 5 kč.Vyřešilo se to vlastně samo přechodem do PID,kdy lidé ty jízdenky potřebují na další jízdu.
almužny forever
Pondělí, 16. ledna 2017 - 14:26:08  
Neregistrovaný host
92.62.225.162
Ona ta hranice pro koho je to málo,nebo dost je u každého jiná

Pro valnou většinu tuzemských řidičů i neřidičů autobusů to vzhledem k podstavům asi dost neni. A tím nikdo neobhajuje špatně odvedenou práci ale kvalitu si musíte zaplatit v každém odvětví, a tady to překvapivě funguje také.
Ale nebojte už se jedná o dalším možnosti uplatnění ukrajinců v ČR, tak třeba se pak kvalita zlepší..
Pavel2
Úterý, 17. ledna 2017 - 07:01:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14733
Registrován: 8-2002
tomrobek:
kdyby se tady do toho jednání o platech řidičů "stát" nevložil, skončilo by to velkým průserem napříč republikou a nakonec by to možná i vyznělo do ztracena. hlavním viníkem nízkých mezd je podle mýho laickýho pohledu soutěžení oblastí v některých krajích podle zákona o veřejných zakázkách, kde hlavním a nejdůležitějším kritériem je výše nabídkový ceny.

takže někteří dopravci se radši prohnou jak lumen, nabídnou podnákladovou cenu, kraj jí akceptuje a paxe buď musí stát, že u 5letý zakázky se po třeba 8 měsících zjistí, že exČSAD na tom prodělává kalhoty anebo stáhne řidiče z kůže, případně kombinace obojího.

bylo by fajn, aby si kdekdo na vedoucích pozicích, včetně vlády, parlamentu a senátu uvědomil, že nejnižší cena nemusí vždycky znamenat nejlepší výsledek a blaho pro všechny. ale snad už se ten zákon o zadávání veřejných zakázek měnil...
Úterý, 17. ledna 2017 - 09:10:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2129
Registrován: 9-2008
Právěže loni vstoupil v platnost zbrusu nový zákon o zadávání veřejných zakázek, kdy už nebude zdaleka kladen takový důraz na nejnižší cenu. Tím by se situace přirozeně v dohledné době vyřešila, dopravci by v nových soutěžích nemuseli tak strašně podsekávat cenu.
Žel, vláda v tomto ohledu ustoupila nátlaku a zcela nesystémově nařídila ono zvýšení platů ihned, čímž 1) určuje soukromé firmě, kolik má platit svým zaměstnancům, a 2) mění pravidla hry v průběhu platnosti smlouvy (aniž by na tu změnu poskytla finanční kompenzaci). Ani nevím, co z toho je absurdnější a horší.

A k tomu, jak ta debata začala - je to podobné jako s tím linkovým vedením. Dřív platilo, že byla-li nějaká oblast integrována do PID, došlo tam i k výraznému zvýšení kvality přepravy. Občas to možná chvíli trvalo, ale postupně byly služby vybroušeny a dostaly se na jistý minimální standard co do označování vozidel, vybavení zastávek, jízdy dle JŘ, vydávání jízdenek, chování řidičů apod., zatímco mimo PID leckde panuje stále džungle.
Ovšem v poslední době, stejně jako co do linkového vedení, se integruje tak nějak v "syrovém stavu". Prostě se občas neintegrovaná linka začlení do PID jak s dávno nevyhovujícím vedením a jízdním řádem plným vlnovek á la ČSAD 80. let (Kralupy), tak s nevyhovující podobou zastávek, s autobusy označovanými jen ledabyle, jedoucími podle JŘ jen volně etc. Jako by to v té poslední fázi integrace neměl ROPID na zřeteli. (A nedostatek řidičů je samozřejmě druhý důvod, ale jak píšu, ten by se postupně vyřešil.)
almužny forever
Úterý, 17. ledna 2017 - 11:24:19  
Neregistrovaný host
92.62.225.162
Mašotouš: Takže co? Nechat dál v autobusové dopravě tu lido demo cochcárnu která tady jede už 27. let? Problém je že stát neměl nikdy, nikdy takovou strategickou věc jako je veřejná autobusová doprava nechat dojít do současného stavu. Současná regulace je ve výsledku stav procitnutí a strachu z velkého průseru, na který je zaděláno tímto systémem dlouho, tzn že sice se nic nebude regulovat, dopravci se budou předhánět kdo pojede za větší nula nula prd, ale nebudou fungovat protože pro ně nebude mít kdo jezdit! A zajistit VHD patří k zakladnímu fungování státu!

Takže ano nechme to dál všechno těm soukromým a dnes už nadnárodním firmám neregulovaný - nechme je dál ždímat dotace i zaměstnace ! NIC NIKOMU NEPŘIDÁVEJTE MAXIMÁLNĚ PRÁCI! Až to celé zkolabuje tak co si myslíte že nastane? Nic! Prodaj to a odtáhnou někam jinam.
A vy a vám podobní jedinci si můžou zpívat že už maj konečně co chtěli - volný a neregulovaný trh..jenže doprava a už vůbec né VHD neni trh se zeleninou.
Úterý, 17. ledna 2017 - 11:45:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2130
Registrován: 9-2008
almužny forever: Nerozumím Vašemu příspěvku. Resp. je formulovaný jako odpověď na ten můj předchozí, který jste ale zjevně nečetl (a/nebo nepochopil). Jak mám potom odpovědět já?
Tak to zkusím ještě jednou - problémová situace byla způsobena velmi špatným zákonem. Ten byl nahrazen novým, lepším, takže propříště už bude možná soutěžit i s přihlédnutím na platy řidičů (objednatelé to dokonce mohou dát do kritérií soutěže), čímž se problém přirozeně vyřeší, a to způsobem zákonným, při respektování právního řádu, platných smluv i principů soukromého podnikání. Tedy cestou, kterou bychom si měli přát všichni.
Místo toho se šlo cestou, která výše uvedené ve všech ohledech porušuje. Podobné "zkratky" zpravidla vedou do pekel.

(Příspěvek byl editován uživatelem Ma(šo)touš.)
Pavel2
Úterý, 17. ledna 2017 - 14:19:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14737
Registrován: 8-2002
mašotouš:
tak jinak - a v mezidobí kdy některý kraje soutěžily oblasti na x let dopředu co? dáme řidičům plat na úrovni minimální mzdy a budem se (třeba jako kraj) tvářit, že jinak to nejde a ukazovat prstem že to způsobilo minulý vedení kraje? :-/

to jsem radši i pro to krutě nekoncepční jednorázový řešení (pro pořádek - politik nejsem a předvolební preference jsou mi u [zadnice], oranžová není moje oblíbená barva [wink])
Úterý, 17. ledna 2017 - 16:54:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 366
Registrován: 12-2007
Je někde přesně definována trasa linek PID mezi zastávkami? Narazil jsem v posledních dnech hned na dvě místa, kde si trasu každý vykládá jinak:

Trasa linek číslo 432 a 436 v Milovicích u nádraží se loni upravovala tak, aby při jízdě do centra autobusy nemuseli stát na závorách. Zrušila se kvůli tomu zastávka u kostela. Kvůli eliminaci zpoždění ve špičkách tu ale některé autobusy dál jezdí, nebo naopak využívají zrušení zastávky tím, že jedou uličkou přímo podél kolejí.

V obratišti Čelákovice, TOS se jednou řidiči obrací blokovým objezdem ulic Sokolovská, Rumunská a Prokopa Holého, jindy vjíždí přes závoru do areálu TOS, jindy se otáčejí v prostoru křižovatce Stankovského x Bedřicha Smetany (díky zastávkovému zálivu výstupní zastávky je tu místo i na 12m bez couvání).

Ne že by to byly něják extra důležité věci, jen mě to zajímá. [talker]
Úterý, 17. ledna 2017 - 18:07:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 51
Registrován: 1-2009
ČSAD Česká Lípa v akci!
Kejvačka
Středa, 18. ledna 2017 - 09:55:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1777
Registrován: 10-2004
Tanbris: Trasa linek je popsána v licenci, ale jak je to v těchto případech, nevím. Pochybuji o tom, že někdo z řidičů licence studuje. Jezdí podle toho, jak byli zacvičeni (jiným řidičem, kaštany[wink]) nebo dle vlastního uvážení.
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Čtvrtek, 19. ledna 2017 - 19:03:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 178
Registrován: 8-2008
Tanbris : Čelákovice a autobusy - darmo mluvit , nebo psát. [ko]
Některé linky jedou a končí na nádraží a vynechávají náměstí, další jedou a končí na náměstí a vynechají nádraží. Proč někdo to neupraví aby vedení linek bylo nádraží, náměstí a dál.
číslovač
Úterý, 24. ledna 2017 - 17:54:17  
Neregistrovaný host
94.142.238.167
Martin: Postavit jakýkoli systém číslování na tom, že se hned při jeho vzniku využije skoro celá řada rezervovaných čísel, to není prozíravé. V pořádku by to bylo jedině u systému, který je předem odsouzený k budoucímu zmenšování.

V daném případě jsou podle mého názoru jen dvě dlouhodobě rozumná řešení:
1) Před zásadní vlnou rozšíření systému změnit maximální počet znaků na čtyři
2) Ponechat maximální počet znaků tři, ale povolit kombinace s písmeny.

Současné odbavovací systémy si s kombinací písmena a čísla nějak poradí, i když někdy trochu kostrbatě. Který konkrétní odbavovací systém to podle Vás vůbec neumí?

Když jsem se díval oblasti nově integrované v PID a na připravované oblasti, tak jsem si všimnul, že se do jednoho jízdního řádu (a tím pádem pod jedno číslo) často dávají nesourodé skupiny spojů, které před integrací měly své samostatné jízdní řády. Vypadá to tedy, že nedostatek čísel pro plánovanou integraci je už teď.

Zkuste si představit, co by se stalo, kdyby jednou vznikla dohoda mezi krajem a některými podniky, že se větší počet dnes neveřejných závodových svozů začlení do systému veřejné dopravy. Co uděláte, pokud zrovna nebudou volná čísla linek? Nabídnete udělat každý svoz jedinou linkou, kde všichni zaměstnanci projednou všemi závleky a všemi zastávkami a pojedou dvakrát tak dlouho? Nebo vytvoříte jeden jízdní řád s šesti variantami trasy a šesti různými cíli? Nebo se budete snažit celý projekt takové integrace kvůli nedostatku čísel potopit?

Obdobně, co když si nespokojení denní dojíždějící časem vylobbují u politické reprezentace více špičkových přímých nebo rychlejších spojů a organizátor by měl vyhovět, ať si o tom myslí cokoli? Bude to jistit změť vlnovek a svislých čar v linkovém JŘ a složitá soustava poznámek v zastávkových JŘ? Nebo se projekt zvyšování přitažlivosti a vyšší účelnosti veřejné dopravy zadupe do země kvůli nedostatku čísel?

I kdyby každý z těchto dvou problémů měl své řešení, tak co když jednou bude požadavek na oboje?
Jistě, nemusí nikdy nic takového nastat. Ale co když ano, co když politika tímto směrem půjde? Opravdu je nutné kategoricky trvat na tom, že pro společnou integraci veřejné dopravy Prahy, Středních Čech a všech MHD musí za každou cenu stačit 999 čísel?
číslovač
Úterý, 24. ledna 2017 - 17:57:53  
Neregistrovaný host
94.142.238.167
Omluva, předchozí příspěvek patří do jiného vlákna. Je to odpověď na jiné příspěvky ve vlákně "Optimalizace linkového vedení v Praze".
Martinmarilynmanson
Neděle, 29. ledna 2017 - 09:20:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10266
Registrován: 12-2007
Ještě dotaz k integraci Mělnicka a Roudnicka - je možné na tarif DÚK jezdit výhradně po Středočeském kraji a opačně - tj. s tarifem PID pouze na území Ústeckého kraje, nebo je to svázané, že to musí vždy přesahovat? [happy]
Be clever - use public transport!
F.v.
Neděle, 29. ledna 2017 - 10:04:46  
Neregistrovaný host
141.0.12.144
Jízdní doklady

V nově integrované oblasti budou uznávány jízdní doklady PID i DÚK. Ve vozidlech však lze zakoupit nebo označit vždy jen jízdenku příslušného tarifního systému (na linkách 4xx PID a na linkách 6xx DÚK). Jízdní doklady druhého integrovaného systému lze využít pouze, má-li cestující jízdenku již označenou (při přestupu), nebo má-li předplacenou jízdenku (v papírové podobě). Vzájemně uznávány nebudou průkazy pro bezplatnou přepravu.

Úseky linek DÚK, kde budou uznávány vybrané jízdní doklady PID

Vybrané jízdní doklady PID budou uznávány pouze na následujících linkách DÚK a pouze v uvedených úsecích:

635 Štětí – Horní Počaply – Roudnice nad Labem jízdní řád
646 Roudnice nad Labem – Černouček – Ledčice jízdní řád
672 Roudnice nad Labem – Předonín – Štětí jízdní řád
676 Roudnice nad Labem – Straškov – Horní Beřkovice jízdní řád
683 Roudnice nad Labem – Bechlín – Horní Beřkovice jízdní řád
Úseky linek PID, kde budou uznávány vybrané jízdní doklady DÚK

Papírové jízdní doklady DÚK budou uznávány v celé trase na všech nově zavedených linkách PID: 464, 466, 467, 468, 475, 496.
Pátek, 03. února 2017 - 13:05:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1049
Registrován: 2-2012
V Mladé Boleslavi chtějí postupně přejít na CNG. V dalších letech má přijít 21 nových autobusů [happy]odkaz
[masinka]753 301 [masinka] EDIT: Tak holka znova do služby [vypravci][ok]
Vemeno
Neděle, 05. února 2017 - 21:10:01  
Neregistrovaný host
154.16.127.20
Chování řidičů ČSAD - SČ aneb buďme objektivní! Vše začíná a končí financemi. Oblast Prahy a Středočeského kraje májí nejvyšší průměrnou mzdu a nejmenší nezaměstnanost, tudíž najít řidiče autobusů ochotných pracovat za hodinovou mzdu, kterou mají "kdejací" zaměstnanci BEZ odpovědnosti za životy lidí je velmi složité! Kdybych byl zaměstnavatelem, určitě bych své řidiče nejdříve prolustroval psychologickým vyšetřením a tím nemyslím stejného jako pro získání profesního průkazu, ale vyšetřením o schopnosti komunikovat a pracovat s lidmi, dále bych jim objednal kurzy asertivního chování a komunikačních dovedností. Svým řidičům bych rozhodně nezakomponoval do turnusů "šejdry", kdy ráno nastoupí v pět hodin, jezdí do deseti dopoledne, pak "čumí" do patnácti hodin a jezdí do osmi večera a hurá ráno znovu, to je bezpečnost pro ně a cestující panečku! Motivačních prvků by jsme našli ještě mnoho, ale bohužel, opět je VŠE o financích. Proto u ČSAD-SČ jezdí nevrlí, nevyspalí a otrávení řidiči. Vždy mne učili, že pozdravit je slušnost, ale odpovědět je povinnost! Kolik řidičů Vám odpoví na pozdrav? Naprostá minorita! A z dalšího soudku, stalo se mi, že jsem požadoval jízdenku v určité hodnotě (32,- Kč) a řidič na mne vyjel, že mám říci kam jedu a že od určení ceny je tam on. Na stránkách ROPIDu je při tom jasně uvedeno v záložce příměstské cestování, že cenu si mohu říci sám a dokonce znám řidiče, kteří to tak preferují a jsou za to vděční. Když jsem se ptal, jak probíhá jejich školení v tarifu PID, tak mi bylo řečeno, že žádné nemají a vše se musí dozvědět sami. Školení stojí další finance a jsme opět u penězích. Dále kouření, resp. zakouření - osobně, ač nekuřák, jsem raději, když si řidič dá své cigárko a jede pak bez nervozity než když si ho dát nemůže, je nervózní a tím pádem bezpečnost klesá! V tomto buďme prosím ohleduplní k jejim závislostem jako jsou cigára a káva. Jiný případ, který mne osobně vadil je ten, že jsem vášnivý čtenář a ve večerních a nočních hodinách se na rozdíl od autobusů DPP svítí jen žárovkami nebo dosti omezeně. Dlouho jsem mlčel a četl pomocí baterky. Pak mi to ale nedalo a šel jsem zeptat řidiče, zda by nerozsvítil více. Po několika (dosti) odmítnutí mě překvapil jeden řidič, kdy zastavil na zastávce (ona to vlastně nebyla zastávka, ale místo na silnici mezi vesnicemi) v noci a řekl mi, sedni si za volant, nikam nejezdi a já rozsvítím zářivky. Vše co jsem viděl, byli cestující v autobusu a na silnici jsem neviděl vůbec nic! To mě dostalo. Od té doby jsem používal ke čtení baterku a mlčel jako hrob. Na závěr bych rád podotkl, že autobusy ČSAD-SČ cestuji rád a pravidelně, jsou samozřejmě řidiči, kteří zapomněli, že ve 21. století se vozí klienti-cestující a nikoliv zjednodušeně řečeno dobytek, ale alespoň mám radost, když mi řidič odpoví na pozdrav, poděkuje tak jako já a nebo se nemračí na každého.
Neděle, 05. února 2017 - 23:23:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10443
Registrován: 4-2006
co bys kdybys. Tuhle ohranou písničku už sem slyšel tolikrát.
Jen nám řekni že nic z toho bys neudělal. Ono když nic nemám a nerozhoduji o tom
tak se tohle povídá.
dej se na politiku tam s tím prorazíš.
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Kejvačka
Pondělí, 06. února 2017 - 09:36:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1786
Registrován: 10-2004
Vemeno: Dnes žel ani velká část nastupujícího kaštanstva nezdraví, dokonce ani neodpoví, když řidič pozdraví jako první. Hlavně mladí lidé a děti jsou zřejmě němí, pokud nemají zrovna zapotřebí řidiči nadávat. To člověka brzy přejde chuť s nimi komunikovat.
Chyba je v systému, kde peníze rozhodují vše. Dej se na politiku, ale tam s tím (se snahou to změnit) zatím příliš neprorazíš, spíše narazíš...[uhoh]
Karosa řady 700 - nejlepší autobus