Diskuse K-report » Archiv 2016 » Modely a modelářství » Modely v měřítku TT a menším » Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 09. 01. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 09. 01. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 01. ledna 2016 - 12:47:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 8-2015
http://obchod.resinovemodely.cz/Stavedlo-c-2-Praha-Liben-dolni-na drazi-d172.htm
ze škodovky
Pátek, 01. ledna 2016 - 13:39:52  
Neregistrovaný host
185.15.111.26
jojo..to je dobrý[happy]a v kombinaci s výpravní budovou[ok][ok]
ze škodovky
Pátek, 01. ledna 2016 - 20:25:16  
Neregistrovaný host
185.15.111.26
poptáme se...sice mi asi nikdo neodpoví,ale jak je to vlastně s tímto typem vozů?ač je některé eshopy nabízejí,všude jsou nedostupné,a nikde se nedají sehnat!...??
Kolský
Sobota, 02. ledna 2016 - 15:17:45  
Neregistrovaný host
90.182.52.35
Zlámalík: Nechci být hnidopich, ale ta budova v odkazu má s podobou skutečné budovy v Ledečku (lhostejno zda současné či původní) málo společného.
Sobota, 02. ledna 2016 - 15:28:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 11-2015
Kolský: Proč myslíte? V Ledečku to dobře znám a ta budova je skutečné hodně podobná, jen má trochu jiný přístřešek a odstín omítky... Pochybuji, že ten, kdo to kreslil, měl za účel dokonale ji napodobit...
Kolský
Sobota, 02. ledna 2016 - 19:21:46  
Neregistrovaný host
90.182.52.35
To je právě otázka, za jakým účelem kresba byla vytvořena.
Pokud si ale otevřu www.pacifikem.cz kde je celá řada fotografií ze současnosti i let minulých, vidím především rozdíl ve velikosti budovy, členění oken a bočního zakončení přístřešku.
milan ferdián
Sobota, 02. ledna 2016 - 19:59:00  
Neregistrovaný host
82.209.11.222
adLedečko:
Na plánku kolejiště Ledečko je nakreslena skutečná budova,tak jak je v reálu.Ve screenu co vidíte je budova z Buštěhradské dráhy,třeba Kynšperk nad Ohří.Prostě kolega neměl na skladu staniční budovu z Ledečka.Co se týče majitele kolejiště,ten byl nadšen z pohledů (screen) na své budoucí kolejiště.

Jinak kluci,přeji Vám v Novém roce 2016,co nejvíce modelářských úspěchů a spoustu zdařilých modelů lokomotiv,vagónů v co nejširší nabídce od prodejců a výrobců.
Neděle, 03. ledna 2016 - 01:49:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1294
Registrován: 4-2006
Kolský: Promiňte, ale předpokládám, že kolega Cejnarxx není na hlavu padlý a že v situaci, kdy stloukl rám kolejiště a přemýšlí, jak na daný prostor vůbec dostat kýžený počet kolejí, nezačne zběsilým modelováním staniční budovy do všech detailů podle jedné vizualizace. Zkuste příště začít číst o kousek výš, třeba pochopíte souvislosti.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Kolský
Neděle, 03. ledna 2016 - 09:23:44  
Neregistrovaný host
90.182.52.35
Máte pravdu, začátek diskuze mi unikl. Naštěstí p. Feridián mou chybu napravil.
Neděle, 03. ledna 2016 - 10:42:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35
Registrován: 11-2015
Cejnarxx: pokud tohle čtěte, byl bych moc rád, kdyby jste se pochlubil s tím Ledečkem, jestli ho budete dělat, díky moc!
Kolský
Neděle, 03. ledna 2016 - 11:17:12  
Neregistrovaný host
90.182.52.35

Také jsem se inspiroval Ledečkem. Jezdil jsem tam v roce 1975 jako topič parních mašin PLD Kolín a později jako fíra vozební stanice Čerčany.
Ale jelikož zahradní železnice není modelařina, nýbrž hraní si, říkám tomu "Sedlečko".
Neděle, 03. ledna 2016 - 11:35:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 259
Registrován: 3-2010
Po čase jsem byl na vánoce opět ode všech opuštěn a tak jsem pokročil ve stavbě štokra. Kouřové plechy jsem zatím nasadil pouze pro potřeby focení. Doplnil jsem detaily, které jsem dostal od pana Stupky (tímto mu ještě jednou děkuji) Dále jsem se pokusil vytvořit detaily, které v leptu nebyly. Ještě z daleka není vše hotovo. Tak prosím berte tento model s rezervou. Zatím se cena výroby tohoto modelu rovná částce 500kč...
Neděle, 03. ledna 2016 - 20:57:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1295
Registrován: 4-2006
Kolský: v pohodě, sorry za předchozí ostřejší koment.
749 262-2: s kolegou Cejnarxxem si mailujeme a pokud svolí, výsledky našeho bádání na poli "jak dát na 29 cm pět kolejí a budovu" zveřejníme :-)
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
LachTTan
Neděle, 03. ledna 2016 - 21:01:21  
Neregistrovaný host
83.240.127.234
ze škodovky ... od toho je diskusní fórum. Jedná se o MOD Wagen. Původně od 98. firma JATT (= dnes JAGO), později nabízen TILLIGem. Dá se ještě sehnat na burze v Praze. V Prosinci jsem viděl. U ČSD patrně nejezdil.
ze škodovky
Neděle, 03. ledna 2016 - 21:31:54  
Neregistrovaný host
185.15.111.26
ale to já přeci vím..že to dělala fy.JATT,a dají se sehnat u p.Marka...jinde ne..jinak mě zajímají i DR vozy...ale mě hlavně zajímala současnost.sháněl jsem občerstvovací vůz 3.ep.ale bohužel bezvýsledně
Kolský
Pondělí, 04. ledna 2016 - 08:21:34  
Neregistrovaný host
90.182.52.35
Zlámalík: Taky v pohodě.

Větší rozměr - větší pult.
Pondělí, 04. ledna 2016 - 19:37:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1296
Registrován: 4-2006
To je pořádný stavědlo! Obsah ledničky nafocený máte? [jidlo]
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Pondělí, 04. ledna 2016 - 19:40:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 137
Registrován: 8-2009
Zdravím všechny.
Chtěl bych tu veřejně moc poděkovat Zlámalíkovi, rozkreslil mi celé nádraží a dokonce v pěti variantách, jen si vybrat. Asi si hodím korunou[happy] , líbí se mi totiž všechny.....Jirko, moc a moc děkuji!!!!
749_262-2 : Jen, co něco vytvořím, pochlubím se, jestli to bude Ledečko, to nevím '(bohužel asi ne). Námět je to ale moc pěkný.
Kolský
Pondělí, 04. ledna 2016 - 21:43:45  
Neregistrovaný host
90.182.52.35
Zásobování zajišťuje vlečka až na stůl.
Pondělí, 04. ledna 2016 - 21:51:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1297
Registrován: 4-2006
Kolský: to vypadá lákavě, dám se snad taky na větší měřítka! [ok] Něco podobného budu dělat se sousedem na chalupě - jeho trať nám vede těsně podél zdi za domem a v rámci předělávky okna z kuchyně (zvýšení parapetu) mu tam nechám výklenek ve zdi pro zapuštěnou zastávku. To by i to pivko mohl semtam přivézt [wink]
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Pondělí, 04. ledna 2016 - 21:59:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1298
Registrován: 4-2006
Tady jsou dva z těch návrhů pro kolegu Cejnarxxe. První verze je taková malebnější, druhá dle zadání aby se vešlo hodně loko a vozů. Není to dokonalé, to zas ne, určitě přijdete na to, jak to vylepšit. Zadání vč. rozměrů je v Petrově příspěvku výše (26.12. 18:47).

Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Úterý, 05. ledna 2016 - 06:58:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 1-2015
Zlámalík: Mohl bych poprosit o obrázek prvního návrhu ve větším rozlišení (jde mi o označení typu kolejí - jedná se o tillig tt modelové kolejivo?). Přesně něco takového jsem hledal pro plánované segmentové kolejiště [happy]
milan ferdián
Úterý, 05. ledna 2016 - 09:04:37  
Neregistrovaný host
82.209.11.222
adZlámalík:
Šikovné,dvě poznámky.Snažte se poskládat výhybky ve zhlaví tak,aby nebyly zbytečné mezery mezi výhybkami.Získáte tím cenné centimetry navíc.A ta druhá poznámka,v textu od kolegy Cejnarxxe není napsáno,že stanice má možnost pokračování po obou křídlech.Jsou tam nebo byly jen tunelové portály.
;-)))
milan ferdián
Úterý, 05. ledna 2016 - 10:52:46  
Neregistrovaný host
82.209.11.222
Trochu jsem upravil plánek od kolegy Zlámalíka.
Úterý, 05. ledna 2016 - 12:13:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1300
Registrován: 4-2006
Milan: já to věděl - ty jsi stejně kouzelník. Řešení vlečky a volné skládky je ďábelsky elegantní, já byl myšlenkami uvězněn v požadavku "co nejvíc kolejí". Toto vypadá mnohem líp. O strojovou stanici jsem se bál, zda se vejde (resp. zda do ní dám i nějakou mašinu), ale vidím, že asi jo [ok] Ohledně délky staničních kolejí - já zas preferuju vyváženou délku, aby něco zbylo i na vlečky a kusé koleje, takže jsem to zhlaví nechal někde schválně delší, ale je na každém, co má raději.
Můžeš mi prosím poslat kontakt na sebe na mail? Díky předem.

Petr1988: jasně, pošlu večer z domu. Jo, je to v modelovém Tilligu, výhybky EW2.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Úterý, 05. ledna 2016 - 13:05:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 1-2015
Líbí se mi i nápad od pana Ferdiána, nicméně bych rád do kolejového plánu vložil místo pro dvoumístnou remízu (nejlépe Hodolany - Šikulové) - což původní plán zdá-se umožňoval [happy]
Úterý, 05. ledna 2016 - 13:28:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 345
Registrován: 12-2006
Zdravím v novém roce. Na http://www.trainmania.info/vozy.html#reko jsem vyvěsil článek o 4osých REKO vozech Tillig.


------------------------------------------------
TRAINMANIA - Zajímavosti o velké i malé železnici
Úterý, 05. ledna 2016 - 14:29:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2663
Registrován: 7-2006
Místo anglické vyhybky tam dát kolejové spojky. Červená je původní návrh a zelená vyhybka je nový upravený návrh.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Úterý, 05. ledna 2016 - 15:14:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1301
Registrován: 4-2006
Tempotaxi: Das ist ein bischen Deutsch-lösung, nicht war? Ale asi tam nebude tolik místa... [uhoh]

Petr1988: je to jen otázka toho, kolik máš prostoru. Milanův nápad je lepší pro danou velikost stanice (skutečné) a i pro využití plochy panelu. Pro dvojmístnou remízu je potřeba i výtažná kolej před remízou, popelová jáma atd. a to tam nedáme. To, že ji mám u sebe doma já, neznamená, že je to dobře [lame]
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
ze škodovky
Úterý, 05. ledna 2016 - 15:28:15  
Neregistrovaný host
185.15.111.26
ad.Trainmaniak . zajímavý článek...sláva,i někdo další se věnuje DR modelům [ok]onen zavazadlový mám také..jen ještě,jak je to s těmi modernizovanými...[sad]
Úterý, 05. ledna 2016 - 19:18:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2664
Registrován: 7-2006
Zlámalík.
Kolejová spojka je běžný jev na našich tratí. Jen je vynechána jedna rovnoběžná kolej.
Dále se sem také hodí vyhybky křižovatkové poloviční. Vyhybka vznikne tzv. anglické výhybky, kde je vynecháno odbočení v jednom směru. To znamená odbočení kusá kolej a kusá kolej skladištní tam není.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Modely TT
Úterý, 05. ledna 2016 - 20:34:59  
Neregistrovaný host
37.221.254.250
Dovolím si nesouhlasit.. zase tak běžný jev to neni.
Ani si hned tak nevybavuji ( a to myslím že jsem projel opravdu pořádný lán našich tratí ) kde by taková kolejová spojka byla... většinou u nás je buď klasický angličák,nebo jsou k vidění obyčejné x ale tohle si opravdu nevybavuji..třeba ale špatně koukám [happy]

Plánky jsou dobrý. Žádnou remízu o dvou stání bych tam necpal, to by nemělo význam. Pokud je to bráno jako průjezdná stanice, tak proč tam dávat remízu o dvou stání?Bohatě stačí jedno, schová se tam záloha a finito.

Kolský: Moc pěkný [jidlo] , sice to sem nepatří,ale zeptám se.. dají se již na tohle měřítko sehnat i naše lokomotivy a vozy?? Nebo je to stále stejné jako před x lety?
Úterý, 05. ledna 2016 - 22:03:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1302
Registrován: 4-2006
Tempotaxi: dovolil jsem si to zpracovat do plánu a obávám se, že ta kolejová spojka se vážně nevejde - tím "německým" řešením jsem myslel prívě odbočení kusých kolejí tak, že se cestou kříží (což by tady nastalo, pokud jsem Tě tedy správně pochopil) a jednak by to zkrátilo užitečnou délku skladištní koleje, jednak v TT nemáme křížení do oblouku, takže by to dopadlo jako na obrázku níže.
Poloviční angličan jo - to je jiná, ale to v TT taky není, pokud si to tedy kolega nevykuchá sám.


Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Kolský
Úterý, 05. ledna 2016 - 22:12:15  
Neregistrovaný host
90.182.52.35
Modely TT: Měřítko G je poněkud flexibilní. Může to být 1:22,5 to jest rozchod 1000 mm, ale Piko udělalo měřítko pro normální rozchod. Já se držím měřítka pro metrový rozchod a tudíž mám vozidla DR, OBB, a RhB. Pan Šiler z Brna udělal malou sérii brejlovců, ale cena tomu odpovídala.
A proto říkám, že nemodelařím, ale hraji si.
Úterý, 05. ledna 2016 - 22:16:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1065
Registrován: 8-2004
Petr1988: nicméně bych rád do kolejového plánu vložil místo pro dvoumístnou remízu (nejlépe Hodolany - Šikulové) - což původní plán zdá-se umožňoval

Hodolany snad neni dvojmistna remiza? Dvojkolejna ano, ale dvojmistna ne. Puvodne mela 8 stani.
Úterý, 05. ledna 2016 - 23:32:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2665
Registrován: 7-2006
Modely TT
Katalog - vyhybkárna a strojírna a.s. Prostějov.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Středa, 06. ledna 2016 - 00:12:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2666
Registrován: 7-2006
Vyhybky.

Foto - Tompe - Jindřichův Hradec.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Středa, 06. ledna 2016 - 07:28:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 1-2015
J_p: Děkuji za osvětlení. Zřejmě si pletu dojmy s pojmy [happy] Nebylo by více informací (foto) k reálné předloze této budovy? Díky Petr.
Modely TT
Středa, 06. ledna 2016 - 09:51:14  
Neregistrovaný host
37.221.254.250
Kolský: Hrajeme si všichni, ať máme měřítko N nebo G [masinka], tu cenu brejlovců si asi umím představit. Díky.

Tempotaxi: Díky za foto.. dokonce v Jindřicháči.. to mám asi 70km a trať Jihlava-Veselí mám najetou asi 4x ale vexle jsem si nevšiml.. asi člověka spíše mate, že to vypadá jak klasickej angličák jen tedy s jedním vahadlem...
Středa, 06. ledna 2016 - 10:04:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 890
Registrován: 5-2003
Modely TT: Ať přemýšlím, jak přemýšlím, bez dvou vahadel se to podle mě neobejde... Spíš by mě zajímalo, jestli se nějak lišilo osazení dvou samostatných vahadel (jako u té fotky z JH) nebo toho bloku s jedním společným ukazatelem a dvěma pákami se závažím...
Středa, 06. ledna 2016 - 11:05:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2667
Registrován: 7-2006
Vahadla jsou dvě. Ale podle příruček se jedná vlastně o stavbu dvou jednoduchých vyhybek. Ale jistě jich bude ve stanicích více.
Konstrukce anglických vyhybek.

Problém ve stavbě nádraží je úplně někde jinde. Máme prostor a do prostoru se chce nacpat vše a ono to vlastně vůbec nejde a pak máme stísněné nádraží, krátké dopravní koleje a krátké kusé, skladištní a odstavné koleje. Ze stanice nám žádná další trať nevede a přesto, tam cpeme malé depo. Bohužel výrobci kolejiva nám dají jen určití typy vyhybek a bez úpravy, řezání a spojování více vyhybek do jednoho celku se neobejdeme pokud máme stísněné podmínky pro zhlaví.
Jen příklad: tři obloukové vyhybky lze upravit tak, že jazyky vyhybky posuneme až co nejblíže předcházející srdcovce. Ale zda to bude pak v modelu geometricky fungovat je otázka. Netroufám si napsat, že nejlepší by byla dvojitá oblouková vyhybka, ale kdo ji vlastně v modelu postaví.
Dvojitá výhybka, Polička, © Peter Bado

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Středa, 06. ledna 2016 - 14:20:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2668
Registrován: 7-2006
Stísněné podmínky pro zhlaví pak vede právě k úpravám vyhybek. Na konci srdcovky jsou pak další dvě vyhybky. Podobnou úpravu můžeme provést i v modelu. Jen připomenu, že pak ve stanici musíme dodržovat předepsanou rozteč kolejí.
Zde na obrázku je názorný příklad.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Vladimír_b
Středa, 06. ledna 2016 - 17:50:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2593
Registrován: 6-2008
Máme prostor a do prostoru se chce nacpat vše a ono to vlastně vůbec nejde a pak máme stísněné nádraží,
A proto bych na vlastním panelu nechal tak max. tu strojovku a vlečku bych vytáhl ven z panelu, přidat jakoby segment...
Modely TT
Středa, 06. ledna 2016 - 18:52:09  
Neregistrovaný host
37.221.254.250
Mazanov : No jo [ok].. už blbnu..

Tempotaxi: Přesně.. každý se snaží tam namlátit vše ale málo kdo, udělá rozumný kompromis,což je škoda.Já jako vrchol řekněme "nevkusu" považuji ztvárněnou staničku o 3 kolejích ale hlavně tam nacpat točnu o x stání!! to je pak opravdu "krásné" pokoukání.
Také celkem zamrzí, že každý raději přidá kolej, ale na nějaké ztvárnění vegetace již žádné místo nezbývá.

Ale je to každého volba....
Středa, 06. ledna 2016 - 19:17:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2669
Registrován: 7-2006
Problém je daleko širší, než je postavená železniční stanice. Většina modelářů začíná jezdit na všem, kde jdou položit koleje. Kupí lokomotivy a vozy, které zná nebo, které se mu líbí. Pak se rozhodne postavit modul, segment či pevné kolejiště. Ale vždy rozhoduje zase stavební prostor pro kolejiště. Postupem se zjistí, že zakoupené modely se návrh postaveného nádraží nevejdou. Stroj stojí před návěstidlem a poslední vagon je u námezníku a někdy i o něco dál. Podle délky dopravních kolejí jsou postavené soupravy, což je naprosto špatně. Na takto malá nádraží pak nepatří dlouhé čtyřnápravové vozy, protože jich tam dáme pár a máme dopravní kolej plnou. Stačí dát aspoň dvounápravové vozy a výsledek je o něco lepší. Viditelně máme na dopravní koleji více vozů. Dále se už nechci pouštět do dep nebo podobných zařízení. Podle stroje se musí postavit zařízení na provoz takového stroje. A tím pádem zase roste nárok na prostor. Tohle téma se probírá všude na všech fórech a stránkách a vždy se najde nějaké řešení. Jenže to dlouho trvá, ale kolejiště se nestaví jen na pár dní, ale bude sloužit několik let.
Dále dnes v době internetu mám možnost se podívat na stanice. Třeba zde:odkaz
Zde jsou plánky stanic, staniček a jistě si každý vybere tu svoji. Bohužel vždy budeme muset redukovat délku stanice, nejen pro daný prostor, ale záleží také na tažné síle lokomotivy, která utáhne jen určitý počet vozů. Přetěžování stroje se také nedoporučuje.
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Středa, 06. ledna 2016 - 20:50:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 276
Registrován: 5-2013
Hmm,zdá se to jenom mě, nebo je tato diskuse již od včerejších půl třetí odpoledne tak trochu nad rámec Cejnarxovy prosby o náčrt plánku dle jeho požadavků?
Aneb spousta vyvěšených různých informací, s různým stupněm souvislosti a různou užitnou hodnotou... především pak slušně řečeno neotřelý "nápad" s kolejovou spojkou, která v plánku nemá žádnou užitnou hodnotu, stejně tak, půl angličan, který je sice někde v republice k vidění, avšak v kolejišťátku zbytečně omezuje průjezdnost, což již naťukl Zlámaník a na to pak nabalené další a další informace.
Jo, je hezké vědět jaké tvary výhybek se v republice objevují, jenže těch stodvacetkrát zmenšených se bohužel tolik nevyskytuje, takže se většinou plánuje z toho co je v nabídce, stejně tak zmíňka o zkracování a úpravách výhybek... dle mého se do toho pustí jenom ten co má již jasno o svém projektu a tyto úpravy si sám "naordinuje", no a nakonec ještě všeobecné plky o konfliktu nedostatku místa se snem o "velkém" nádaží, plném mašinek? Už dost ohraná písnička, kterou si tu navíc nikdo v jukeboxu nenavolil, beztak si tím musí projít každý a záleží jenom kdy prozře.[wink]
Středa, 06. ledna 2016 - 22:15:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2641
Registrován: 5-2006
Nová fotogalerie 2016 na mých stránkách www.kolejiste.eu


79
Čtvrtek, 07. ledna 2016 - 08:53:49  
Neregistrovaný host
78.156.144.20
Rád bych upozornil v souvislosti se stavbou stanic ještě na jednu důležitou věc. Především menší se stavěly tak, aby jízda po první koleji umožňovala jet do roviny a to nesníženou rychlostí. Myslím, že hodně modelářů to nebere v potaz, možná i z prostorových důvodů. Jinak plný souhlas ze Seyem.
chlupac
Čtvrtek, 07. ledna 2016 - 11:01:21  
Neregistrovaný host
93.89.144.130
...neodolám a přispěju do zdejšího diskusního mlýnku charakteristikou pravděpodobných etap modeláře:
1) jeden každý jsme s železničním modelářstvím nějak začali (a je možné, že zas a znova začínáme, jen na jiných úrovních - holt dokonalost je mrcha)
2) každý měl pro to trochu jiný důvod a představu co mu má kolejiště splňovat (většinou dost nereálnou)
3) většina (po nějaké době) konfrontovala svůj výtvor s realitou (například v tom, zda "není náhodou takové nádraží, co jsem si postavil, ve skutečnosti nesmysl?")
4) velká část se z toho poučila a postoupila opět k bodu 1) Tentokrát v Levelu N+1

...z čehož mimochodem vychází PRVNÍ krutá "pravda" a to: "kolejiště není NIKDY hotovo" - nachází se pouze v různých stupních rozpracovanosti (byť provozní)

...DRUHÁ zřejmá "pravda": potkáváme se s lidmi (s nimiž sdílíme zájem o železnici) a nejsme schopni se s nimi shodnout, protože jsou v jiné etapě a jiném levelu (a navíc třeba specialisté na něco jiného - konkrétního, co mě nezajímá - teda ZATÍM [lol])
Čtvrtek, 07. ledna 2016 - 11:36:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2670
Registrován: 7-2006
Sey a Zlámaník – omezená průjezdnost.

[happy]Při sepisování rukopisu o kralupském nádraží, jsem narazil na plno stavebních podkladů o kolejišti, které jsou buď jen v textu, nákresu nebo výkresu.
[happy]Nádraží se postavilo a rozšiřovalo do podoby, kdy vše pak patří pod ČSD v roce 1918.
[happy]Ve 30 letech je plno návrhů na zlepšení průjezdnosti v kolejišti, ale nic se nerealizovalo.
[happy]Až v roce 1939 se postupně návrhy realizují v průjezdnosti v kolejišti. To znamená, že z každého směru se může souprava dostat na velkou část dopravních kolejí. Realizace i dalších takzvaně německých návrhů se děje až do roku 1941.
[happy]Další úpravy v kolejišti se dějí po roce 1945 a to do podoby před rokem 1939 kdy byla špatná průjezdnost v kolejišti. Prostě vše se zase vracelo do zaběhnuté doby 1. Republiky. Naštěstí se nebouralo vše.
[happy]Další realizace průjezdnosti byla provedena pod papírem zlepšovací návrh.
[happy]A dnes se to děje zase pod názvem koridor.

[happy]Malé stanice neprošla takovou dlouholetou přestavbou, ale přesto, když stavím model své stanice, která opravdu nebude nikdy hotová, tak mám mít aspoň nějaký reálný a historický základ.
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Čtvrtek, 07. ledna 2016 - 23:05:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 279
Registrován: 5-2013
Tempotaxi: Uvědomujete si, že tuto paralení diskusi, tedy spíše přednášku, tu vedete kvůli cca.30 cm kusé koleje, kterou jste se rozhodl, Vaším vskutku geniálním nápadem s neúplnou kolejovou spojkou, ještě zkrátit? Nač se tu snažíte toto připitomělé řešení, následujícímy litaniemi více odůvodnit?
Vývoj kralupské stanice, ať už dopředný či zpátečnický, by bylo jistě zajímavé téma, ale kdo si to může dovolit stavět že? Té ostatní Vaší teorie o plánování modelového kolejiště si však můžeme přečíst v každé příručce Zuskou počínaje... internetem konče, např. u Daleckého jsou takové "rady" denním chlebem v x tématech, ale to jistě moc dobře víte.
Pátek, 08. ledna 2016 - 14:01:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2671
Registrován: 7-2006
Sey.
Nedělám žádnou přednášku. Pitomé názory přejímáte jen Vy a vlastní hlava se nezapojí.
Ano, chápu, že nikdo nebude stavět stanici Kralupy nad Vltavou, ale i menší stanice mají provozní problémy. Třeba stanice Lužná u Rakovníka má na směr Kladno - Rakovník jen dvě koleje (3 a 5) pro osobní a nákladní dopravu. Takže nákladní vlak zde může jen stanicí projíždět. Ale směr Kladno - Žatec má celkem 6 kolejí (1, 2, 4, 6, 8, 10). I malé stanice mají někdy omezené provozní podmínky.
Ale jinak k plánku stanice.

Nevím proč ve stanici je strojová stanice, když se nejedná o uzlovou stanici Na obsluhu vlečky a skladištních kolejí zde nemusí být žádná přidělená lokomotiva.
Dále vlečka. Budova je sklad nebo továrna. To znamená, že se zde vyrobí tolik výrobků, které se musí odvážet železnicí aspoň každý druhý den. Je plno vesnických továrniček, které nemají vlečku a vše se dopravuje po silnici směrem k nádraží. Jedině, že vlečka je pro zemědělskou činnost, takzvané Hospodářské družstvo, které bylo skoro na všech stanicích. Přesto tato vlečka nepotřebuje vlastní lokomotivu.
Skladiště. Budova je podle plánku malá a má boční a čelní rampu. Já se ptám proč? Co se bude nakládat a vykládat tak velkého nebo snad dopravní prostředky, že se potřebuje čelní rampa, která je ještě doplněna o boční rampu. Dále kusá skládková kolej brání části manipulačně skládkové koleji č.4 v její činnosti. Vozy pak stojí jen před skladištěm a tím pádem se stěžuje obsluha na vlečkovou kolej. Já bych se snažil dát čelní rampu na konec volné skládky. Tím pádem zmizí anglická vyhybka a volná skládka je pak od skladištní budovy až na konec volné skládky kde je pak čelní rampa.

Je to jen a jen můj názor a nikomu ho nevnucuji. Ale já bych takou stanici domů nechtěl.[ko]


(Příspěvek byl editován uživatelem tempotaxi.)
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Emil Švec
Pátek, 08. ledna 2016 - 20:33:08  
Neregistrovaný host
84.246.167.35
Kolega Jnd v sekci Pražský uzel vložil něco k vaší diskusi - přímo uprostřed fotky - stanice Praha Hostivař [lol]
Pátek, 08. ledna 2016 - 21:05:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2672
Registrován: 7-2006
Trochu jsem si to zvětšil a myslím, že jednostranná anglická vyhybka má nastavitelnou srdcovku.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Pátek, 08. ledna 2016 - 22:45:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 280
Registrován: 5-2013
Tempotaxi: Četl jste tento příspěveček, od kterého se ty plánky obvíjejí? Plynou z toho příspěvku snad jiné ambice, než pouhé hraní s vláčky, má žadatel s těmi plánky nějaký problém, ptá se na "scénář" provozu na takovéto stanici a jeho opodstatnění? Ne, to tady zase jenom Vy sníte a představujete si cinkot nárazníků, hluk šoupacích vrat skladišť a vzlyk při zoufání si traťmistra nad zbytečností některých kolejí...a těmi představami tu plníte řádky a odstavce, bez zjevného zaujetí původců plánků. To Vám pořád nedochází, že to nad takovým plánkem nemá cenu? Bohatě by postačil Váš dnešní obrázek s výstižným dovětkem pod ním.

"Nevím proč ve stanici je strojová stanice, když se nejedná o uzlovou stanici" Ona je přítomnost boudy na mašinku podmíněna uzlem? Jentak z hlavy-Vyšší Brod, Bělá nad Radbuzou, Mirošov, Nýrsko, Loket, Kácov, Vimperk-uzlové stanice jak sviňa.[wink]

On je ten "nedomrlej anglán" v TT?

(Příspěvek byl editován uživatelem Sey.)
Pátek, 08. ledna 2016 - 23:26:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2673
Registrován: 7-2006
Sey.
Článek jsem četl.
Plánkům stanic kolejišť se věnuji už několik let a stále to dělám na rýsovacím prkně na papír. I ten nejhorší plánek se může upravit do docela slušné podoby. Vás to nezajímá, někoho třeba také ne a další nemá ani to a rád by si něco podobného postavil. Nejste tu jen Vy.
Křižovatkové vyhybky v TT.
Vyhybka s vnitřními jazyky. Tillig TT 83300 anglická vyhybka.

Vyhybka s vnějšími jazyky. Tillig TT 83391 Bäslerova vyhybka.

Jinak ten třetí typ opravdu zatím nikdo nedělá, ale není žádný problém tu vyhybku postavit.

Pokud jste modelář a umíte vyřezat nepotřené díly, tak to opravdu není žádný problém. Ale pokud se jen schováváte za modeláře, tak Vás lituji.
Přitom nedělám modely v TT, ale opravdu není pro mě žádný problém se podívat do katalogů.

Poznámka:
Pokud někdo chce mít kolejiště jako pomníkový podstavec pro lokomotivu, vůz, je to jeho problém. Já se jen snažil jen napsat, že to jde i udělat jinak a třeba pak mít i větší radost z dobře odvedené práce.
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Sobota, 09. ledna 2016 - 01:07:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2674
Registrován: 7-2006
EK W2 Tillig 85396 poloviční anglická vyhybka, zatím jen v HO.

ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Sobota, 09. ledna 2016 - 02:00:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1303
Registrován: 4-2006
Hoši, nepobijte se tu prosím. Každý má svůj díl pravdy, tak přece není potřeba na někoho útočit.

Tempotaximu uznávám snahu o reálný základ - sám si dnes říkám, že jsem mohl začít jinak. Jen bych "nevytahoval občanky" - pokud dojde kolega Cejnarxx k faktu, že z koupeného angličana vyřeže čtvrtinu pryč a bude na to hrdý, proč ne a já ho v tom rád podpořím. Ale k tomu si musí dojít sám. Každý z nás byl ve stavu, kdy potřeboval (chtěl) jezdit a stačilo mu, když to jako stanice vypadá a platné zásady zjevně neporušuje. Nevěřím, že lze postavit stanici napoprvé bez jediné chyby - tentokrát řešíme koleje, příště dojdeme na tvar oken ve staniční budově. Prostě v některé fázi je to kompromis daný pokročilostí a zkušenostmi modeláře. Dostupné místo a zvolená/vytoužená epocha v tom hrají podstatnou roli, obvykle jsou v zásadním rozporu...

Takže díky všem za podněty k další tvorbě, ale prosím snášejme pouze věcné argumenty proč tak či onak. Ať i kolega Cejnarxx získá vědomosti do další tvorby, včetně toho, že se tady má s důvěrou na koho obrátit.

Jinak abych jen nekecal - zkušební vzorek pojezdu pro 742.701 s podvozky MTB vč. vypižlané kinematiky:

Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Sobota, 09. ledna 2016 - 14:30:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2675
Registrován: 7-2006
Zlámalík -
On někdy je první výkres (nápad) lepší než pak dodatečné úpravy, ale není to pravidlo. Ale vždy jen záleží na představě co má zadání představovat. Žádná stanice není stejná a co má jedna, nemá druhá, ale najít ten kompromis, aby mně pak model bavil a byla pak radost zde pak prohánět vlaky. Jak říkají moji přátelé, železniční modelářství je nejhorší koníček. Musíte, znát všechny stavební profese, slohy, architekturu, zeměměřictví, geologii, zemědělskou, lesní a vodní problematiku, strojírenství, různá průmyslová odvětví a pak konečně se můžete pustit do projektování vlastního nápadu, vize ve skutečné dílo. Bez pádů a kopanců to nepůjde. Každý modelář má jiný náhled na danou problematiku.

Onu stanici lze postavit do neutrální doby. Koleje jsou stejné (jen přestavníky mají jiná označení), budovy jsou také stejné, pokud se neudělala výměna oken, střešní krytiny a fasády. Jen do stanice dám mechanická návěstidla, která jsou v každé epoše až do dnešních dnů a můžu jezdit každou soupravou. Jen nesmím dát na silnice auta, která jsou v každé epoše jiná a to platí i u postav lidi (jen pozor dát na modes-robes).
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Bobo
Sobota, 09. ledna 2016 - 14:51:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12839
Registrován: 5-2002
Vyšší Brod, Bělá nad Radbuzou, Mirošov, Nýrsko, Loket, Kácov, Vimperk - lokálky, který neměly strojofku na konci.
a gdyž né strojofku, tak tam udělej hnízdo tratovky. taky bude kolej s boudičkou [proud][lol][kladivo]
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/