Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Železnice bývalého SSSR » Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 08. 10. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 08. 10. 2016

dolů
   autor příspěvek
Kyrill
Čtvrtek, 08. září 2016 - 10:21:26  
Neregistrovaný host
185.50.127.72
> ... Žmerinka ... Počeštění toponyma ...

Promiňte, Vy shledáváte na měkkém "i" po tvrdé souhlásce "r" něco českého? [coze] Já v tom naopak na 100 honů cítím ošklivý rusizmus. [happy] V tomto světle pak není vliv francouzštiny až to špatný. [wink] Já osobně mám románské jazyky rád, byť před francouzštinou dávám přednost rumunštině a italštině.
Cogwheel
Čtvrtek, 08. září 2016 - 11:17:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4208
Registrován: 1-2012
Počeštění v diskusním příspěvku by ale slušelo výchozí stanici vlaku: Dárnica. Někdejším ruským zajateckým táborem v Dárnici u Kyjeva totiž za 1. světové války prošlo množství našich (tehdy rakousko-uherských) vojáků, z kterých se později stali legionáři, bojovali proti bolševikům, pak zajišťovali provoz Transsibiřské magistrály atd. Takže za první republiky bylo jméno této části Kyjeva velmi známé v počeštěné podobě.
déja vu
Čtvrtek, 08. září 2016 - 12:32:04  
Neregistrovaný host
83.208.236.91
Já v tom naopak na 100 honů cítím ošklivý rusizmus
Já v tom hlavně cítím na 100 honů potřebu se předvést. Považujte to třeba za vliv deminutivního sufixu -inka, ke kterému čeština přirozeně tíhne, přičemž sousedovic Klárinka taky není Rusačka. Byl-li byste přesto kvůli tomu stále poněkud neklidný, mohu požádat administrátory tohoto webu, aby všechny moje Žmerinky přepsali na Žmerynky, popř. Jmerinky, Schmerynky, Zhmerynky.
Kyrill
Čtvrtek, 08. září 2016 - 17:44:38  
Neregistrovaný host
185.50.127.72
Omlouvám se, celé jsem to bral jenom jako legraci na téma "и" vs. "и". Neuvědomil jsem si, že právě pravopisné otázky jsou často příčinou zbytečných flamewar-ů v Internetových diskuzích. To bych rozhodně rozpoutat nechtěl a nechci. A už v žádném případě ne v tak citlivé věci jako je Rusko + ruština vs. Ukrajina + ukrajinština.
Pátek, 09. září 2016 - 18:25:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1051
Registrován: 11-2005
Jenom bych upozornil na větší obojakost "spěšňáků" (Užhorod-)Mukačevo-Lvov. Sice jde o vylepšenou električku, ale jízdenku jsme koupili v dálkové kase, ne příměstské, jak tu radí déja vu.
Neděle, 11. září 2016 - 01:27:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1026
Registrován: 4-2004
Moskva dnes otevírá okružní S-Bahn. Vypadá to dost velkoryse, některé stanice se ještě dodělávají. Trasu (54 km) bude jezdit Siemens Lastočka. Nějaké fotky zde; na stránkách (v ruštině) najdete i celou trať z pohledu strojvedoucího.
Středa, 14. září 2016 - 15:05:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2144
Registrován: 5-2008
na Krym :https://www.youtube.com/watch?v=11Qu1HEucfo
https://www.youtube.com/watch?v=aJXbdr_fkys
maaaca
Úterý, 20. září 2016 - 20:08:00  
Neregistrovaný host
37.188.184.43
Ještě se sem obrátím s jedním dotazem, protože hledání na internetu, zatím nenese úplně kýžené výsledky. Jedná se o cestu z Oděsy do Tiraspolu a zpět.
Pojedeme tam v pátek 30. po příjezdu vlaku ze Lvova v 9:44 a navečer zase zpět do Oděsy. Jezdí nějaké maršrutky nebo budeme odkázáni na taxikáře? Zatím jsem našel jen odjezdy z Tiraspolu do Oděsy.
Středa, 21. září 2016 - 11:49:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3126
Registrován: 3-2006
Podle яндекс jezdí autobusy tam: 6:45, 7:00, 8:20, 12:20, 14:30, jízdní doba cca 3 hodiny
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
maaaca
Čtvrtek, 22. září 2016 - 08:36:49  
Neregistrovaný host
193.85.189.10
Mikulda: super, díky moc.
Dal jsem tedy podle dostupných zdrojů dohromady tohle spojení:

Oděsa - Tiraspol: (podle tohoto zdroje)
Одесса — Бендеры
Мерседес 19
12:20
3 ч 3 мин
15:23
Автовокзал Центральный
Автовокзал Тирасполь

Tiraspol - Oděsa: (podle tohoto zdroje)
Kišiněv - Odessa 09.50; 10.10; 15.45; 17.40; 19.15 (s tím, že bysme využili to poslední nebo předposlední bus)

Byl bych rád, kdyby mi někdo potvrdil reálnost tohoto spojení [happy]
McBain
Sobota, 24. září 2016 - 22:39:17  
Administrátor
Číslo příspěvku: 25097
Registrován: 5-2002
Něco z východní Haliče. Myslím, že snímky velmi dobře ilustrují tamní poněkud odlišné pojetí žeznice.


Xaver Modrý
Neděle, 25. září 2016 - 16:52:52  
Neregistrovaný host
37.188.156.218
maaaca: jestli potřebujete mít všechno desetkrát a na dvě stě procent potvrzené a na minutu přesně, nechcete radši jet třeba do Švýcarska? Nebo má snad někdo extra před váma dojet do PMR na průzkum?
Samozřejmě, že ty spoje reálně jedou, a když nejedou, tak jedou jiné. Kurva, když to nejede v jedenáct, tak to jede ve dvanáct, tam se nikam nepospíchá, co tam chcete pořádat za dostihy? S touhle mentalitou tam moc nezapadnete... První návštěva Ukrajiny?
Neděle, 25. září 2016 - 21:46:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1512
Registrován: 12-2006
McBain: Prostě jinej svět. :-)
bylo: Trabant sedí na silnici výborně a jeho akcelerace je bezvadná. To však nesmí svádět k lehkomyslnosti. (návod - Trabant) + VAZ-2108 je pětimístný, komfortní, rychlý, maloobjemový automobil nejmodernější koncepce určený pro provoz na jakýchkoliv vozovkách s vyjímkou cest s nezpevněným povrchem s hlubokou stopou.(návod - Lada)

je: VAZ 2105 hranatec a VAZ 2101 kulatec
Pondělí, 26. září 2016 - 08:17:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3367
Registrován: 9-2005
Myslím, že snímky velmi dobře ilustrují tamní poněkud odlišné pojetí železnice

Hlavně je třeba mít v paměti, že sergeje, tedy řada M62 a její deriváty jako 2M62 atd. jsou v podmínkách železnic bývalého SSSR chápány jako „malé” lokomotivy hodící se právě pro takové výkony, včetně lokálkových výkonů typu půlka 2M62 s jednou společnou, tedy obšij klasičkou. A to ještě v evropské části, neb v asijské M62 a odvozené pomalu neuvidíte.
Pár obrázků ode mne...
maaaca
Pondělí, 26. září 2016 - 17:12:15  
Neregistrovaný host
185.67.188.4
Xaver modrý: díky, čekal jsem, že někdo z místních odborníků to nevydrží a jako anonym si uleví.

Ptám se jako debil proto, protože netuším nakolik se dá tomu zdroji věřit. Ano, nikdy jsem na UA nebyl, každý prostě musí někdy začít.

Každopádně dík všem, co poradili, všem ostatním se omlouvám a slibuji, že už tu nebudu obtěžovat.
déja vu
Pondělí, 26. září 2016 - 17:58:00  
Neregistrovaný host
83.208.236.91
a jako anonym si uleví
Tak hlavně když vás tu všichni znají jménem.
netuším nakolik se dá tomu zdroji věřit
No a když nedá, tak co? Nikam nepojedete? Budete dál prudit, jestli se dá důvěřovat zdroji píšícím o důvěryhodnosti zdroje?
(On si asi někdo dal takovou práci s vytvořením fejku o jízdních řádech, jen aby vám zabránil udělat tříhodinový průlet Podněsterskou mafiánskou republikou, která vás zajímá jen natolik, abyste si ji odškrtl na mapě.)
Ano, nikdy jsem na UA nebyl
Nejste-li schopen improvizace, nechápete-li neovlivnitelnost některých věcí, nejste-li ochoten ledacos "vyčekat", nehodláte-li akceptovat pozici "závtra budět", nebude se vám tam líbit. Znáte aspoň azbuku a máte základy ruštiny?
každý prostě musí někdy začít
Já to chápu, Ukrajina se otevírá Evropě a zároveň to je pořád "exotika" pro "dobrodruhy" (před kamarády, co byli maxla v Chorvatsku), takže se holt proletarizují (hloupnou) i její návštěvníci (stejný jev jako internet před patnácti lety a dnes). Nechápavě čumí na každý nápis, v poklusu absolvují "jestliže je úterý, musíme být v Belgii", na lidi ve vlaku to zkoušejí Czenglish a po návratu z týdenního dostihu jako naslovovzatí odborníci na Ukrajinu sepíší několikadílný blog...
kpt.Hejl
Pondělí, 26. září 2016 - 21:58:29  
Neregistrovaný host
79.127.245.180
Až bude večer ještě pořád trčet na vyšetřovně a čekat na náčalnika místní pobočky Podněsterské obdoby KGB,protože nedal na vstupu do pasu vyhovující obnos,či jinak se znelíbil místním hrdinným pohraničníkům,tak snad dojde k poznání,že plánovat cestování v postsovětském prostoru stylem v Oděse jsem 9:44,autobus do Tiraspolu jede 12:20,jsme tam 15:23,zpátky jedem 17:40,je naivní,i kdyby to měl dopředu potvrzeno 100x.Takovým je nejlepší doporučit dvoudenní návštěvu Podkarpatské Rusi,aby si pak vyhodnotili,jestli se jim to líbilo a stojí jim to za to.
Pátek, 30. září 2016 - 13:15:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2797
Registrován: 9-2007
Já byl před měsícem ve Lvovu a v Oděse. Ve Lvovu jsem si připadal jak v Krakově s ultraatraktivní MHD a v Oděse jsem si připadal.. no prostě jak v Oděse, ale rozhodně jsem neměl pocit, že by se Lvov či Oděsa, případně mentalita Ukrajinců, nějak odlišovala od mentality naší. Sice nikdo neuměl anglicky, ale azbuku už ovládám a základy ruštiny i ukrajinštiny už znám, takže nevím, jak vy, nebo ostatní cestovatelé, ale má očekávání byla naplněna a rozhodně to nebyla žádná očekávání, že mě zatknou za focení na nádraží, nebo že mě někde zabásnou a budou vyslýchat.

Nemyslím to samozřejmě špatně, všem vám musím poděkovat za "zchlazení" a doporučení, ať si nejprve zkusím procestovat Ukrajinu, ale, alespoň tedy dnes, už mi ty rozdíly tam oproti Slovensku rozhodně nepřijdou nijak výrazné, takže nevím, zda by návštěva Podkarpatské rusi měla nějakou poučnou vlastnost pro následné cesty dál na východ.

A nebo jsem jen houby šotouš-projížděč a neumím tyto rozdíly vnímat..


NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
kpt.Hejl
Pátek, 30. září 2016 - 18:59:36  
Neregistrovaný host
79.127.245.180
No mentalita běžných obyvatel je jedna věc,a chování příslušníků silových složek zase jiná.Nemusí to být vždy až tak hrozné,ale ani vyloučené aby člověk kysnul na stanici,někdy stačí i málo,já osobně nikdy nezapomenu na sotva dvacetiletou slečinku se samopalem v ruce,která ve Vyšném Nemeckém sbírala tu úplně poslední bumážku před poslední závorou,která mi poskytla na můj pozdrav poslední lekci ukrajinštiny a mentality tamních uniformovaných složek slovy -ja těbja jebu na dobryj večer,davaj čokolad.
Sobota, 01. října 2016 - 10:26:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4278
Registrován: 4-2003
kpt.Hejl:
"ja těbja jebu na dobryj večer,davaj čokolad."

Hm, nabídka sexu za tabulku čokolády, ještě k tomu od ozbrojené příslušnice... Ukrajina je vskutku zajímavá země :-)
déja vu
Sobota, 01. října 2016 - 12:16:05  
Neregistrovaný host
83.208.236.91
Já byl před měsícem ve Lvovu a v Oděse
Čili klasické "must see" dobrodruha cestujícího za exotikou... na blog jste o tom už napsal?
Drobná informace pro vás: Lvov ani Oděsa nejsou v Podněstří.
Neděle, 02. října 2016 - 20:05:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2799
Registrován: 9-2007
Ano, bylo mi totiž doporučeno, abych se nejprve podíval sem a až pak cestoval dále na východ. Na blog jsem o tom ještě nepsal, protože to pořád píšu a tohle je věc čistě subjektivní. Je Vaše věc, že pro Vás je nějaká cesta někam ničím, pro mě to je velký zážitek a rád si čtu cestopisy, ať už něčí, nebo své, protože v případě těch svých se mi alespoň dobře vzpomíná. A především, je každého věc, zda si chce zážitky nechat pro sebe, nebo sepsat svůj "příběh" o své cestě, ať už nějak strohý, nebo doplněný o různé informace a názory. Nebo jinak nehchápu, proč je podle Vás tohle špatně, co je špatně na tom, že někdo o tom chce psát článek na blog?

Neříkejte. [crazy] Podněstří je samozřejmě něco jiného, podstatně odlišnějšího, ale nevím, proč na to narážíte a jsem už docela unavený, tak se mi nechce přemýšlet.
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
déja vu
Neděle, 02. října 2016 - 21:14:44  
Neregistrovaný host
83.208.236.91
proč je podle Vás tohle špatně, co je špatně na tom, že někdo o tom chce psát článek na blog?
Najděte alespoň jeden výrok ode mne o tom, že je to ŠPATNĚ psát na blog. Já píšu o tom, že "po návratu z týdenního dostihu jako naslovovzatí odborníci na Ukrajinu sepíší několikadílný blog". Znalecky posuzují (ne)odlišnost mentality, kvalitu MHD... Je to váš případ, zdá se?
nevím, proč na to narážíte
kpt. Hejl píše: "Až bude večer ještě pořád trčet na vyšetřovně a čekat na náčalnika místní pobočky Podněsterské obdoby KGB,protože nedal na vstupu do pasu vyhovující obnos,či jinak se znelíbil místním hrdinným pohraničníkům"... načež vy reagujete "Já byl před měsícem ve Lvovu a v Oděse ... má očekávání byla naplněna a rozhodně to nebyla žádná očekávání, že mě zatknou za focení na nádraží, nebo že mě někde zabásnou a budou vyslýchat".
Pouze jsem vás tedy upozornil, že Lvov a Oděsa nejsou v Podněstří.
Neříkejte.
Neříkám, drzoune.
Neděle, 02. října 2016 - 21:52:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2802
Registrován: 9-2007
Omlouvám se, pokud tedy narážíte na kvalitu textu, tak to je o vývoji. Každý, koho psaní baví, časem pozná, na co se zaměřit víc a co raději pro příště vynechat. Můj případ to nejspíše bude, protože kvalitu MHD popisuji, mentalitu vynechávám, protože jsem tam prostě nenašel tak zásadní rozdíly, abych do vnímal natolik, že by to ve mně budilo nutnost o tom psát. Samozřejmě, že problémy lvovské MHD asi dokážu odhadnout, takže až se k této kapitole dostanu, určitě nebudu nadávat na rozpadlé 14Tr, když jízdenka stála dvě hřivny, ale určitě to bude znít, jako by bych byl nějaký samozvaný odborník, protože mé "blogovací" schopnosti prostě ještě nejsou tak vyvinuté, abych to dokázal dobře popsat. Případně bych Vás ještě chtěl poprosit, znáte teda nějaký blog či cestopis, který je dle Vás napsán správně, tedy bez znaleckých posudků lidí, co jsou na Ukrajině prvně?

Ohledně upozornění, geografické znalosti mám a opravdu vím, kde se Podněstří nachází. V provpočátku mi prostě šlo o to napsat, že návštěva Podkarpatské Rusi v člověku nechá odlišné pocity, než návštěva Podněstří, takže i kdyby nějaký cestoval navštěvoval Podkarpatskou Rus třeba každý týden, tak pro něj bude Podněstří pořád šok a zásadní rozdíl oproti zbytku Ukrajiny.
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Držka vu
Neděle, 02. října 2016 - 23:11:43  
Neregistrovaný host
94.113.129.137
déja vu: Neříkám, drzoune.

A co seš ty vole? Nějaký zapšklý starý dědek, který sjezdil svět, a teď dělá mistra světa a ostatní jsou blbci?
Kamil236
Pondělí, 03. října 2016 - 00:10:58  
Neregistrovaný host
89.176.16.25
Pokud zakoupíte elektronickou jízdenku na ruském eshopu RŽD stačí si jízdenku vytisknout a není nutné již ji vyzvedávat nebo měnit v pokladně nebo automatu. Vše vyzkoušeno 5.9.2016 při cestě z Ulan-Ude do Moskvy.
Pondělí, 03. října 2016 - 07:57:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3369
Registrován: 9-2005
Pokud zakoupíte elektronickou jízdenku na ruském eshopu RŽD stačí si jízdenku vytisknout a není nutné již ji vyzvedávat nebo měnit v pokladně nebo automatu.

Loni v Rusku leckde ani nechtěli vidět výtisk, stačilo jen porovnat pas s údaji doprovodu o obsazení vozu. Ale nevsázel bych na to...

A co seš ty vole? Nějaký zapšklý starý dědek, který sjezdil svět, a teď dělá mistra světa a ostatní jsou blbci?

Nebo je to akorát trolující alterego jednoho zdejšího uživatele, hádejte kterého? [rofl]
Pár obrázků ode mne...
Držka vu
Pondělí, 03. října 2016 - 08:09:32  
Neregistrovaný host
89.176.14.22
Ano, jistě, musím si zanadávat a strašně se bojím to napsat pod svým nickem, tak jsem si vymyslel strašně vtipnou přezdívku a protože jsem zakomplexovaný debil, co si dohání své ego rýpáním do ostatních, tak jsem zareagoval zvlášť. To jsem mu to ale nandal, co?

Vantju
Kyrill
Pondělí, 03. října 2016 - 11:15:02  
Neregistrovaný host
185.50.127.72
Off topic: problém zdejší diskuse shledávám v obtížnosti určení "kdo je kdo"? Jak poznat kdo je "mladík" a kdo "velebný kmet"? Já sám bych tomu nepochybně své formulace přizpůsobil, kdybych to věděl.

Pozn. kvůli autorskému zákonu: obrat "velebný kmet" jsem si vypůjčil z blahopřání školních dítek Svatopluku Čechovi k 50-tým narozeninám [happy]. BTW já jsem se narodil v polovině let 60-tých [wink].
déja vu
Pondělí, 03. října 2016 - 23:06:32  
Neregistrovaný host
83.208.236.91
nějaký blog či cestopis, který je dle Vás napsán správně
Tak znovu: nikde tu nepíšu nic o správně/špatně.
Konstatuju, že "po návratu z týdenního dostihu jako naslovovzatí odborníci na Ukrajinu sepíší několikadílný blog". Je to prostě tak - s tím, jak se internet zpřístupňuje nejširším vrstvám, tak se na něm objevuje i daleko víc balastu. No a Ukrajina je holt letos "módní" pro všechny "dobrodruhy", protože tam v rámci konkurenčního boje jezdí víc autobusů a levněji, stačí koupit u LE jízdenku "až tam" a vyrazit za "exotikou". Přirozený vývoj, podobně to bylo třeba s Rumunskem.

Jak poznat kdo je "mladík" a kdo "velebný kmet"?
To přece není vůbec důležité - leckterý "velebný kmet" byl (krom dvouletého angažmá u VÚ Topoľčany) nejdál na Sázavě a to jen proto, že partě přišlo zajímavý jet tam chlastat (takže mu zážitky stejně tak nějak splývají).
No a leckterý pětadvacetiletý mladík má nacestováno víc než jeho otec v tom věku, který musel sedět v komunistickém "táboru míru" obehnaném ostnatým drátem (aby tu vůbec někdo zůstal) a největší exotiku poznal v cikánské osadě někde na Spiši...
Čtvrtek, 06. října 2016 - 09:00:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1141
Registrován: 5-2010
No a Ukrajina je holt letos "módní" pro všechny "dobrodruhy", protože tam v rámci konkurenčního boje jezdí víc autobusů a levněji, stačí koupit u LE jízdenku "až tam" a vyrazit za "exotikou".
Ano, a o tomto je, lidi si můžou říct - hele, Leo Express mne tam dopraví, já to zaplatím naráz a ještě dostanu malé občerstvení navíc :-) Ale na můj vkus ten nočně-ranní spoj moc pohodlný není, zpět z Ukrajiny budiž.

Jinak bude to asi ještě horší, přibyde ještě více dobrodruhů, Wizzair začne od prosince létat z Blavy do Kyjeva.
Čtvrtek, 06. října 2016 - 09:28:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10571
Registrován: 5-2004
"No a leckterý pětadvacetiletý mladík má nacestováno víc než jeho otec v tom věku, který musel sedět v komunistickém "táboru míru" obehnaném ostnatým drátem (aby tu vůbec někdo zůstal) a největší exotiku poznal v cikánské osadě někde na Spiši"

No vidíš - já v tom prožil podstatnej kus života. A procoural NDR /i s parním provozem), kus Polska, Maďarsko "od páry po čundry", Rumunsko, Bulharsko, Jugošku. Ba krom služebních cest jsem byl soukromě v Unionu na návštěvě u místních. Ono kdyřž se nechce tak to nejde....

A chtěl bych vidět dnešní gůglcestovatele tehdy. Mapu u nás sehnat někdy šlo (Maďarsko, NDR), jindy ne (Union). Tak se sehnala aspo%n na místě nějaká ta MHD nebo plán města (Mosqa, Kyjev, Leningrad), ve Ždanově jsem si ale trolejbusní a tramvajovou síŤ musel projezdit a nakreslit... O shánění jítdních řádů nemluvě.
Pružinskij
Čtvrtek, 06. října 2016 - 10:04:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1097
Registrován: 4-2015
U Alláha, je to tak! Velmi zábavná je představa gůglcestovatele, jak narazí na hygienické standardy v SSSR (pokud vůbec bylo co koupit k jídlu)...[biggrin][biggrin] Na opakované, rozsáhlé sračky z "pitné" vody jen tak nezapomenu.
West code was broken.

Jeho Vysost
Čtvrtek, 06. října 2016 - 10:32:21  
Neregistrovaný host
147.32.88.200
Tak to ste mal správny kader alebo šťastie na liberálnejších pohlavárov.. Ostatní bud museli odniesť kopec úplatkov prip ani nedostali povolenie do Madarska a mohli tak max cestovat po CSSR
Čtvrtek, 06. října 2016 - 11:24:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10573
Registrován: 5-2004
No nevim. Do lidodemo pas dostal kazdej z kamaradu i spoluzaku. Vim o bejvalym v 68 vyhozenym podplukovnikovi co mel problem a pas do lidodemo dostal az nejak 1980.

A samosebou to obnaselo delsi pripravu cest. Ta soukroma do unionu se chystala snad 3 roky... Taky to ale byla tehdy rarita neb tam slo v podstate jen se zajezdem. Svym zpusobem to melo opodstatneni neb tamni infrastrukturu v zapadakovech by dnes rozdejchal malokdo a i tehdy to pro "choulostivy" nebylo.

Pruzinskij: voda "po grafiku" a jeste srackova:-D. Proto bylo zakonem rano panaka tvrdyho. To ale i na balkane a posrat se da i v bulharsku i dnes. Nedavno odzkouseno:-).

Zas to ale byly zazitky co jinde potkat uz tehdy nesly. Od elektricek pres tramvaje po trolejbusy. Kdo z vas jel devitkou-scepkou nebo toutez kde urezlej podbeh byl drzen sedackou?:-D Tot z dopravy. Praseci hlavy i se stetinama a mezi nima lenin se taky v reznictvi bezne nevidi:-P
Mladějov
Čtvrtek, 06. října 2016 - 12:03:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8801
Registrován: 3-2007
Prokrista..kdo a za co nedostal povolení do Maďarska ?
Konkretizujte, hoodně se mi to nezdá. Pánovi je kolik ?
Mladějov
Čtvrtek, 06. října 2016 - 12:05:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8802
Registrován: 3-2007
Svym zpusobem to melo opodstatneni
Akorát, že to bylo především kvůli špionáži a eliminaci této možnosti.
Viz třeba podmínky pro jízdu svým autem v 60.a 80.
Čtvrtek, 06. října 2016 - 12:23:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10574
Registrován: 5-2004
A obcas se neco trosku "vymklo". Pri tehdejsi ceste primym vozem do leningradu (v puli 70-tejch) nas zasekali s duklou uz nekde na morave tak, ze rychlik ze lvova ujel. Tak jsme tam cekali nekolik hodin na pasazirskij na kterym ten vuz jel dal. Nikomu nevadilo ze jsme si vyrazili do mesta na cumendu. No a jidelak na tom pasaziru s pruchodem skrz plackarty byl supr zazitek...

Na miste se bylo nutno hlasit na fizlarne kde jsme byli instruovani "kam v oblasti jeste jo a kam uz ne". A asi 3x jsme si zajeli elektrickou "kam uz ne" a to bez nasledku. Cemuz asi pomohla solidni znalost rustiny rodicu byfse pokladani za pobaltsky, nejcastejc estonce. Pohym mhd po meste tez bez problemu i na konecny uz v nejaky derevne. Vzdycky to je o mimikrach a umeni splynout s mistnima. Vzit si triko s obrazkem uncle sam a fotit uprostred namesti by k problemum nejspis vedlo.

A asi nejvetsi zazitek pro me bylo vypraveni lidi u kterych jsme byli a co tam oba prozili blokadu.
Čtvrtek, 06. října 2016 - 12:29:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3801
Registrován: 8-2012
procoural NDR /i s parním provozem), kus Polska, Maďarsko "od páry po čundry", Rumunsko, Bulharsko, Jugošku
...což bylo samozřejmě taky všechno za tím ostnáčem (krom Jugo, ale tam zas nedostal doložku každej, jen ten co to měl dobrý u uličního důvěrníka a vládostrany nebo v ní rovnou byl). Ale najdou se lidi, co si dodnes před sebou dovedou zdůvodnit, jak to bylo výhodný, že museli courat po vysoce atraktivním Maďarsku a nerozptylovali se lákadly Skandinávie, Francie nebo Júsesej...
jsem byl soukromě v Unionu na návštěvě u místních
To se právě obávám, že kovaných žroutů SSSR majících potřebu cestovat k místním bylo naprosté minimum. Normálnímu člověku stačily báryšny z Milovic v teplákách, vystupující v oblaku "Leninových slz" z Ikarusu s nápisem "Cobtpahcsabto" uprostřed českého městečka [happy].
Každopádně vy si už můžete akorát stýskat za lepšími včerejšky, zatímco mladí dnes řeší jestli v létě Thajsko, jihozápad USA, Jižní Ameriku nebo "jen" právě diskutované Norsko (což bylo v době ostnaté všechno jen o málo pravděpodobnější než cesta na Mars).
<font color="808080">informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu</font>
Čtvrtek, 06. října 2016 - 12:35:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2974
Registrován: 5-2002
kdo a za co nedostal povolení do Maďarska ? Sllyšel jsem o člověku, co byl na vojně u nějakých raketových vojsk, se kterými jezdil cvičit někam do kazašských stepí. Po vojně pak musel odevzdat pas a za hranice se opravdu podíval až po plyšáku. Ale nemám to ověřené a i tak to bude výjimka.
Do NDR, Maďarska, Rumunska a Bulharska se dalo jakš takš (nutnost vypapírovat výměnu peněz, opatřit celní prohlášení a nalepit kolek) jezdit. Do Polska jen na pozvání od Poláka, kdo neměl známého v Polsku, měl smůlu. SSSR jen se zájezdem nebo na pozvání, individuální turistika ne. Jugoslávie se brala jako "poloviční západ" - pro cestu v létě se muselo snad už někdy na podzim žádat o tzv. devizový příslib, tj. že člověk si bude moct koupit dináry. Přidělování příslibů byla loterie a zřejmě tam byla velká korupce. Některý rok to přidělovali docela dost lidem a příděly byly malé, takže vezení paštik bylo nutností, jindy to docela zkrouhli. Kecy o tom, jakými pravidly se stát řídí (kdo ještě v SFRJ nebyl, má přednost, atd.), to se nedalo brát vážně. Taky bylo potřeba vyjádření zaměstnavatele, asi i vojáků a když měl někdo škraloup, tak nejel. Na západ se musela cesta plánovat skoro rok dopředu - jeden ze spolužáků na průmce chtěl jet s rodiči do Vídně na tři dny v červnu 1989, už od září 1988 to museli zařizovat. Osobně jsem ten formulář viděl, např. ho musel podepsat třídní učitel a pak ředitel.
Svym zpusobem to melo opodstatneni Nemělo. Opodstatnění by mělo nějaké varování, ale tvrdé zákazy ne.
Mladějov
Čtvrtek, 06. října 2016 - 13:02:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8803
Registrován: 3-2007
Brr: Ale já to moc dobře vím, proto chci vysvětlení po tom pánovi, nezdá se mi to.
Co se týká vojáků, mohu posloužit vlastní zkušeností vojáka ZVS a odpověď voj. právníka byla "minimálně 5 let nikoli na Západ" a něco si zapisoval se slovy "Jak že jste říkal, že se jmenujete, soudruhu ?!?"
Naštěstí pak přišel podzim 1989 a 10. prosince jsem seděl v Béčku nočního rychlíku přes Velenice do Vídně, utajované skutečnosti neutajované skutečnosti. Vojáky z povolání na Západ nepustili vůbec (kromě nějakých zcela speciálních výjímek), kdo "podepsal". tak se musel s cestováním rozloučit.
Ale omezení do lidodemo nebylo ani pro ně a nějaké "povolení" neexistovalo, když jste měli pas. Kdyby nechtěli, abyste vyjel, tak vám ho sebrali (předvolali na pasovku k výměně/doplnění a už vám ho nedali). A počítačová kontrola a prověření osob na hraničních přechodech fungovalo minimálně v 80s online s Prahou, na to peníze byly (i na kapitalistické počítače a techniku, to měla StB volnou ruku).
ivy
Čtvrtek, 06. října 2016 - 13:54:46  
Neregistrovaný host
95.80.229.18
Prokrista..kdo a za co nedostal povolení do Maďarska ?

Do Maďarska sice žádné povolení nebylo třeba, ve druhé polovině 80.let ale byla občas období, kdy tehdejší Státní banka nevyměňovala Forinty. Údajně vyčerpala dispoziční limit. Bylo sice možné si v zahraničí vyměnit proti zápisu do celního prohlášení celých 100 Kćs, to ovšem bylo k ničemu. No a občas chtěli maďarští celníci vidět, že člověk má jakési minimum. Takže jsem opravdu viděl, jak kohosi vyhodili z vlaku.

Jinak se získáním pasu to také bylo složitější a zhruba do poloviny 70. let to zase tak samozřejmé nebylo. V té době se ještě používaly i jakési přílohy k občanskému průkazu, opravňující k cestování do lido-demo (snad s výjimkou CCCP a YU). No a v roce 1988 už nebyl ani na západ potřeba devizový příslib, stačily v tehdejší Živnobance složené marky či dolary. Samozřejmě souhlas STB zůstal, už s ním ale tak nešetřili, takže jsem se po předchozím opakovaném každoročním zamítnutí devizového příslibu konečně v roce 1988 za dráty dostal. Sranda je, že jsem k tomu mimo jiné potřeboval i razítko z knihovny tehdejšího zaměstnavatele, že mám vrácené veškeré knihy...
Mladějov
Čtvrtek, 06. října 2016 - 14:12:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8804
Registrován: 3-2007
Tak těžko dneska mladí vůbec pochopí, že volně (tedy celní prohlášení, kolky + výměna peněz, tedy že můžu jet pozítří) se dalo cestovat ze sousedů akorát do NDR a do toho Maďarska (s občasnými škytnutími s forinty). Ani do toho Polska ne.
Horší je, že někteří staří si myslí, že to tak bylo vlastně v pořádku, v pohodě a v oukeji.
Chtít jet do Paříže nebo "pitomý" Vídně, kam dojela za pár hodin i ta Škoda 120, bylo mentálně i prakticky vážně jako cesta na Mars.

Přílohy k OP byly i v osmdesátkách, spíš pro ty, co chtěli jet jednou za x let na nákup do NDR/MLR (typicky JZD na zájezdě), bylo to jednak rychlé a jednak levné (pas stál tuším tři stovky, tedy jako by stál dneska řekněme tři tisíce).
A souzi nechtěli moc pasů pouštět mezi lidi, klasická bezpečnostní politika.

Kamaráda, co sloužil u raket a byl na střelbách na polygonu v Kazachstánu (jeli vlakem !!!) mám a pas měl a má furt.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Čtvrtek, 06. října 2016 - 14:21:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2975
Registrován: 5-2002
stačily v tehdejší Živnobance složené marky či dolary Jo, ale jakou legální možnost měl obyčejný člověk (bez známých nebo příbuzných na západě a nepracující v cizině) si tuhle měnu opatřit?
Chtít jet do Paříže nebo "pitomý" Vídně, kam dojela za pár hodin i ta Škoda 120, bylo mentálně i prakticky vážně jako cesta na Mars. Přesně tak.
Čtvrtek, 06. října 2016 - 14:39:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10576
Registrován: 5-2004
Jisteze byl problem vyjet za draty. Proto bud slo nejet nikam aby slo leta brecet jak to bylo zly nebo projezdit co slo. S tim polskem byl problem az od jaruzelskyho puce. Do ty doby to slo jak do ndr.

Jinak pokud nekdo pracoval v technickejch oborech tak se dost jezdilo ven pracovne. Do lidodemo bez obstrukci neb existoval silnej kontr "pokud ale on tam nepojede je ohrozeno plneni zakazky". Coz v pripade lidodemo bylo fakt silny a u unionu primo hrozivy:-D

Mch ti u kterych jsme byli byli tak kovany ze jim sepsanej blokadni denik mu vysel az za perestrojky.

Ne vsechno bylo tak jak se dnes svobodne informuje.
Mladějov
Čtvrtek, 06. října 2016 - 15:07:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8805
Registrován: 3-2007
Jasně. Takže to vlastně bylo oukej. Hm.
Čtvrtek, 06. října 2016 - 15:27:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6387
Registrován: 4-2003
Mladějove, nemá smysl se s cvrčkem hádat a je lepší ho nechat být. On má svojí rudou pravdu a to se nezmění.

Cvrček je prostě obdobný případ, jako poslankyně ve sněmovně za KSČM Marta Semelová. Znám jí osobně, tykáme si, teď jsem se s ní nedávno potkal, ptal jsem se jí, jak jde život. Je to fajn ženská, na prvním stupni to byla moje třídní učitelka (přišla k nám jako mladé děvče ihned po promoci), ale...... ale ty její politické názory, ty nějak fakt vůbec nedávám a proto se s ní o letech poúnorových a tedy i předlistopadových, raději vůbec nebavím [wink].
Čtvrtek, 06. října 2016 - 16:19:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10578
Registrován: 5-2004
Bylo to takovy jaky to bylo.

Ovsem samosebou z toho muzes mit mindrak do konce zivota. Nebo si z toho vybrat to pouzitelny. Tehdy i dnes a nepochybne i v budoucnu.

Mch sic draty nemame ale docela by se hodily. Napriklad dnes bych neprovozoval wochenendy s nocema na nadrazich v nemecku. A radeji vyrazim do exlidodemo na veci co mizej resp kde jsem nebyl. To co brani vyjezdu zdaleka nejsou jen draty. A je supr si prosukat thajsko a nevedet kde treba je kozakov natoz se podivat tam.

A je priznacny ze sram se o tehdejsi dobe nechce moc dovidat. On je ale na kteroukoli dobu pohled dobrej z vice stran.
MaxVonBrünn
Čtvrtek, 06. října 2016 - 22:10:25  
Neregistrovaný host
90.180.169.34
Je tady málo obrázků, tak dáme něco z léta.

MaxVonBrünn
Čtvrtek, 06. října 2016 - 22:11:53  
Neregistrovaný host
90.180.169.34
A ještě srovnání lehké čínské moderny a ruské pancéřové historie.

déja vu
Pátek, 07. října 2016 - 07:02:52  
Neregistrovaný host
83.208.236.91
Nějak se ta diskuze nad nevinnou poznámkou o tom, že otec dnešního pětadvacátníka musel sedět za ostnatým drátem, takže toho tolik nezcestoval, rozjela zvláštním směrem... jistě, mohl cestovat do Sojuzu, pokud chtěl. Chtěl? To jako fakt chtěl spíš do Sojuzu než do (západního) Německa nebo Francie? To by byl asi trošku debil, že... Jako co se nám tu snažíte vsugerovat za šrouby do hlavy?
Ne vsechno bylo tak jak se dnes svobodne informuje ... Bylo to takovy jaky to bylo
Pochybuju, že někomu krom pana Vlčka chybí ostnatý drát na hranicích a hnusná doba, ve které moc nad osudy lidí měli zamindrákovaní druho- a třeťotřídní hajzlíci (možná z toho pramení onen mindrák, že už to není "takový jaký to bylo").
To co brani vyjezdu zdaleka nejsou jen draty
Důležité je, že tomu nebrání navíc ty dráty. Kdo nechce, klidně nikam nemusí jezdit ani teď. Kdo chce, tomu nemá být násilím bráněno.
Pružinskij
Pátek, 07. října 2016 - 09:50:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1100
Registrován: 4-2015
Brněnský Max: Hezké... Zugdidi se změnilo - před 20 lety tam byly koleje i v místě toho zadlážděného peronu od budovy a R z Tbilisi přijel kamsi doprostřed mezi deponované nákladní vlaky. A do Mestie nevedla supermoderní saakashviliho asfaltka, ale rozblácená horská cesta, pod níž se v propastech válely autobusy, které do Svatentie nedojely. Přes hranici se už bohužel asi nikdy nesvezeme. Pěkné fotky.
West code was broken.

Jeho Vysost
Pátek, 07. října 2016 - 12:35:08  
Neregistrovaný host
90.178.74.233
No ja patrím do tej generácie dvadsiatnikov, nacestoval som toho určite viac ako dedo či otec. Ono totiž kto mal peniaze za prvej republiky vďaka tvrdej práci v US bol celkom v zuboch ľuďom, čo ostali doma a mali malé polička a ani tie sa im nechcelo obrobit. No prišiel 48 a títo ľudia dostali moc, takze v 50 skoro všetci vďaka týmto skončili v lagroch a Jachymove, pustili ich v 60tych rokoch domov, ale už to nemalo ani pozemky, nehovoriac o štúdiu. Na podobného suseda mal šťastie dedo a keďže dotyčny pracoval na polícii, tak nikto z rodiny nedostal povolenie ani do toho Maďarská, vraj hrozí odchod a protistatna činnosť. Pán udal aj vlastnú dceru, no a praktický až jeho odchodom do dôchodku sa situácia zmenila, ale to uz bol dedo v hrobe vdaka makacke v Jachymove. Áno do Sojozu sa s pozvaním dalo, ale len do konkrétnej gubernie a prejsť hranice do ďalšej sa nedalo. Preto kazdy kto tvrdí, že sa dalo cestovat mal bud správny kader prip mal šťastie na menej dementnych ľudí na rôznych miestach. Samozrejme k tomu bolo treba pripočítať kopec úplatkov a ešte mať šťastie na colnici, že sa nenašli cudzie valuty.
Pátek, 07. října 2016 - 13:28:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1513
Registrován: 12-2006
Já byl s rodiči v roce 1984 v Oděse. U Čedoku jsme si koupili lůžkové lístky na vlaky tam a zpět s přestupem ve Lvově a zajistili si ubytování v hotelu Černé moře. Zajímavě to začalo už na hranicích SSSR hned za čárou, když venku v zemi nikoho (tenkrát se nezastavovalo až v Čopu)vyvolávali naše jméno, sháněli kde jsme. Když nás našli, tak je zajímalo, gdě grupa. Ta nebyla, a to jim bylo podezřelé. Pokračovalo to tím, že ve Lvově nás odchytili pánové v civilu, že máme ve Lvově nocovat, i když my měli už rezervace na navazující vlak. Tak se nám to povedlo odmítnout. No a při cestě zpět se celníci přímo ptali, kde máme ten zlatý prstýnek, věděli kdy a kde ho rodiče koupili. Takže jsme měli za sebou asi nějaký stín...
bylo: Trabant sedí na silnici výborně a jeho akcelerace je bezvadná. To však nesmí svádět k lehkomyslnosti. (návod - Trabant) + VAZ-2108 je pětimístný, komfortní, rychlý, maloobjemový automobil nejmodernější koncepce určený pro provoz na jakýchkoliv vozovkách s vyjímkou cest s nezpevněným povrchem s hlubokou stopou.(návod - Lada)

je: VAZ 2105 hranatec a VAZ 2101 kulatec
Pátek, 07. října 2016 - 16:32:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10580
Registrován: 5-2004
Ja si matne vzpominam na bumazku priglascenije, ostemplovanou v unionu coby prilohu pasu. Jak to sem dorazilo uz netusim nicmene hladke odbaveni tam i zpet jak v copu tam tak brestu zpet neb jsme se vraceli pres mosqu. Tam jsme byli 2 dny (rano prijezd z leningradu, nocleh v byte tatova kolegy co tam byl dlouhodobe a dalsi den o pulnoci odjezd pragou. Nevzpominam si ze by se neco resilo s prihlasovanim v ty moskve.
metropoliten
Pátek, 07. října 2016 - 19:32:44  
Neregistrovaný host
37.48.42.180
Takže jsme měli za sebou asi nějaký stín
Což by koneckonců plnohodnotně vysvětlovalo (v obecné rovině, o.c.) vlčkovo "hladké odbavení tam i zpět" a neřešení přihlašování v Moskvě, jakož i neskrývanou nelásku ke společenskému uspořádání, které tuhle službu nepoptává.
Kamil236
Sobota, 08. října 2016 - 00:27:41  
Neregistrovaný host
94.112.114.84
Pár snímků z putování po transsibiřské magistrále.Vlak Rusija 1

Kamil236
Sobota, 08. října 2016 - 00:35:07  
Neregistrovaný host
94.112.114.84
Pár snímků z putování po Rusku.

Kamil236
Sobota, 08. října 2016 - 00:43:50  
Neregistrovaný host
94.112.114.84
A ještě Rusko :-)


Kamil236
Sobota, 08. října 2016 - 00:49:53  
Neregistrovaný host
94.112.114.84
A opět Rusko