Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Železnice bývalého SSSR » Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 15. 06. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 15. 06. 2016

dolů
   autor příspěvek
dzamel
Pondělí, 21. března 2016 - 23:00:03  
Neregistrovaný host
85.70.248.234
Miropiro: Přes Sjanky do Lvova a ze Lvova toho jede... Snad sedm vlaků...
Pondělí, 21. března 2016 - 23:38:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1103
Registrován: 5-2010
No jsem zvědav, snad se povede :-) Ve Lvově jsme v sedm, tak uvidíme, co nabídne paní na pokladně v Čopu za volné spoje a hlavně jak bude volno na vlak zpět z neděle na pondělí (záměrně to nekupuji dopředu tentokrát, kdyby se něco kikslo po cestě).
dzamel
Pondělí, 21. března 2016 - 23:54:51  
Neregistrovaný host
85.70.248.234
Miropro: Ať se podaří a přeji šťastnou cestu a kdyby jste jeli přes Sjanky, zda bych mohl poprosit o aktuální informace o prodejně nebo výčepu poblíž nádraží nebo, co se tam dá provádět :-)
Úterý, 22. března 2016 - 06:47:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3277
Registrován: 9-2005
No u nás je nakonec plán, že jestli půjde sehnat lístky na nějaký dálkový vlak z pátku na sobotu do Kyjeva

Není nic jednodušší, než se podívat na web Ukrajinských železnic, kolik to nabízí míst. Jak na to koukám (013, 081) tak žádná sláva, jestli opravdu chcete do Kyjeva, pak bych to koupil hned...

(Příspěvek byl editován uživatelem pepa_L.)
Pár obrázků ode mne...
dzamel
Úterý, 22. března 2016 - 09:43:50  
Neregistrovaný host
85.70.248.234
Pepa: Míst je dost, jedou že Lvova a tam je možností zatím a nějaká určitě zbyde, takže se nemusí vázat jen na 13 a 81
Pružinskij
Pátek, 25. března 2016 - 18:16:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 599
Registrován: 4-2015
A přece jezdí! Po mnoha letech opět osobní doprava z Vinice do Gajvoronu; bohužel jen dvakrát za týden, ganzem:

Už jsem tomu ani nevěřil, ale vlaky jezdí i sem a to z obou směrů, třikrát týdně a to se už také nejezdilo.

Ovšem nedávám tomu ani pět let... Cestujících pomálu, kraj liduprázdný.
Na podzim je tam plánovaná týdenní akce s párou (na obou rozchodech).


(Příspěvek byl editován uživatelem pružinskij.)
Waarschijnlijke Afstanden.
Neděle, 27. března 2016 - 18:52:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2694
Registrován: 9-2007
Konečně se mi podařilo si udělat čas na výlet na Ukrajinu. Vyrazím v druhé půlce dubna, nicméně, v oblasti nákupu jízdenek nastal jeden problém - vlak z Rivne do Lvova, kterým chci jet, je dle eshopu UŽ vyprodaný. Dá se s tím něco dělat? Nevím, kolik v té trase jezdí električek, ale docela by mě naštvalo, kdybych se do trolejbusového šotoprovozu v Rivne nepodíval. Dá se s tím něco dělat?
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Pružinskij
Neděle, 27. března 2016 - 21:39:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 600
Registrován: 4-2015
JŘ električek i dýzltriček najdeš na webu UZ, jsou tam v takových úchylných podobách tabulek, ale s prokliky, takže s tužkou a papírem se v tom nějak orientovat dá. Zase moc jich ale nejezdí, já třeba potřeboval podobné spojení odpoledne/navečer a moc to nešlo...
Autobus celkem šel, až na to, že jeden zcela pošel někde v noci u Ternopilu, druhej začal hořet ve 4 ráno za Přemyšlí... :-)) Busy spíš jen jako šotovložka, jinak vlaky.

Doplňující dotaz na "UZ" šotouše - hodil by se mi kontakt na středočeskou šotomafii řízení provozu sždc, se kterou jsme se tak výtečně ožrali v Gajvoronu. Dodatečně jsem objevil v kapse mejl na jednoho z vás, dále našel z cizích věcí v batohu jednu dobíječku na mobil (mohu poslat nexákem nebo přes někoho z OŘ). Ovšem ten mejl je nečitelnej (vrací se jako nedoručitelný), tak pokud to tady čte mafie z pravobřežky, tak prosím o kontakt na: vetlanda@seznam.cz Díky a pozdravuji!
Waarschijnlijke Afstanden.
Pad
Neděle, 27. března 2016 - 22:25:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 248
Registrován: 4-2003
Vantju: jestli myslíš vlaky 804/806 Rivne - Lviv, tak ty se v UŽ eshopu objevují jen asi na 10 dní dopředu, takže na půlku dubna tam ještě vůbec nejsou. Taky jsem na ně před časel koukal (plánoval jsem taky zajet do Rivne, ale už mi to teď nevyjde). A co jsem tak v eshopu vypozoroval, tak tyto vlaky na vyprodanost zrovna netrpěly, na následující den tam bývalo přes 200 volných míst, takže bych se toho nebál.
Jenki
Pondělí, 28. března 2016 - 19:26:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4816
Registrován: 5-2002
V nejhorším případě stojí za to navštívit také avtovakzal. Maršrutek nebo ojetých Seter jezdí poměrně dost.
dzamel
Úterý, 29. března 2016 - 16:45:58  
Neregistrovaný host
109.107.200.242
Resim můj výlet na Ukrajinu, na závěr bych si chtěl zajet úzkou, dle více zdrojů jede čtvrtek, neděle, pondělí , 4 páry Vinohradovo , Chmelnik, ale spoj 8:20 z V je psán až do Irsavy, ale zpět již ne, nevíte někdo, jak to je přesně?
Lukáš 123
Středa, 30. března 2016 - 11:31:02  
Neregistrovaný host
195.178.79.57
Tak výlet do Kyjeva se vydařil, podrobnou reportáž z cesty má v plánu napsat kolega Miropiro. V Chopu možnost výměny peněz u veksláků, resp. ve směnárně - 100 eur/2850 hřiven (v Kyjevě běžně 2900, v Mukačevu nejlepší kurz 2950). Bábušky ve vlaku nezklamali, na Sjankách lze koupit lahváče, ale i nealko nápoje, cukrovinky, chleby, konzervy, zeleninu. Kvalitní spánek za 160 hřiven na plackartě z Kyjeva do Mukačeva, doporučuji.

Chci se zeptat, zda má někdo zkušenosti s vlaky z Kyjeva/Charkova do Moskvy. Dají se zakoupit na internetu?

Ohledně pasu + víza, musím při žádosti o vízum dopředu napsat místo a čas překročení hranice?

Plán na léto se vyjasňuje, Rusko už na mne čeká.

Je otevřen hraniční přechod Charkiv - Belgorod pro pěší, nebo jen pro osobní automobily? Kolik hodin může trvat čekání na hranicích? A kolik hodin na emigračním úřadě v Moskvě?
Díky
Lukáš 123
Středa, 30. března 2016 - 11:32:05  
Neregistrovaný host
195.178.79.57
oprava
směna v Chopu za 2890/100 eur
Středa, 30. března 2016 - 11:46:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3058
Registrován: 3-2006
Ohledně pasu + víza, musím při žádosti o vízum dopředu napsat místo a čas překročení hranice?

Ne, jenom datum vstupu a datum výstupu. Maximum pobytu je 30 dní.
Tím Chopem myslíte Čop?
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Lukáš 123
Středa, 30. března 2016 - 12:27:08  
Neregistrovaný host
195.178.79.57
díky, jasně, Čop.
Maximum pobytu 30 dní? Při první návštěvě Ruska nemohu zažádat o 90ti denní vízum? Samozřejmě za legální poplatek
http://www.vizumdoruska.cz/ceny-ruske-vizum
Lukáš 123
Středa, 30. března 2016 - 12:30:43  
Neregistrovaný host
195.178.79.57
OK, koukal jsem na staré ceny. Na 3 měsíce jedině služební vízum, které nedostanu.
Jenki
Pátek, 01. dubna 2016 - 08:31:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4817
Registrován: 5-2002
Dotaz pro znalce e-shopu UŽ :

Jestli jsem to pochopil správně, tak si můžu buďto za poměrně směšné peníze koupit rezervace a nejpozději 14 dnů předem je vyměnit na kase za lístky nebo si můžu koupit lístky přímo za plnou cenu, vytisknout si je a nemusím chodit nikam.

Je možné si koupit jenom rezervace a 14 dnů předem si je elektronicky "překlopit" na lístky s doplatkem?

Důvod : chceme si zajistit "pěkná" místa (kupé usprostřed vagónu, celá skupina v jednom oddíle), ale trošku se zdráhám 3 měsíce předem zaplatit natvrdo a pak zjistit, že do toho někomu ze skupiny něco vlítlo, popř. že do toho vlítnul nějaký další Majdan, Putinovi zelení mužíčci nebo jiný průser. Vzhledem k tomu, že budeme jezdit sem tam jak zběsilí protože všude možně roztroušené ojeté 9Tr 14Tr a T3 ex CZ tak jde o docela dost peněz (cca 3000Kč x 3 nebo 4 lidi).

Jasně, taky si můžu 3 týdny předem udělat výlet do Čopu / Mukačeva na kasu a tam rezervace vyměnit za jízdenky, ale je to přece jenom trošku dost z ruky.

A ještě technická : ten QR kód je míněn vážně, nebo si nás děžurnaja odškrtne na nějaké sjetině z jehličkové tiskárny, popř. na čtverečkovaném papíře?
Pružinskij
Pátek, 01. dubna 2016 - 08:46:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 620
Registrován: 4-2015
QR kód je asi myšlen vážně, ale děžurné na něj jen koukly a pustily mě do vozu. Jednou chtěly vidět i pas. Mch. do oddílu pro 4 lidi (R Oděsa - Charkov) se prodaly všechny místa, ovšem během hodiny po odjezdu se tam vešla navíc i další čtyřčlenná rodina. Jestli je to běžné nebo ne, nevím.
Waarschijnlijke Afstanden.
Pátek, 01. dubna 2016 - 10:06:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3283
Registrován: 9-2005
Jestli jsem to pochopil správně, tak si můžu buďto za poměrně směšné peníze koupit rezervace a nejpozději 14 dnů předem je vyměnit na kase za lístky nebo si můžu koupit lístky přímo za plnou cenu, vytisknout si je a nemusím chodit nikam.

Najdou se výjimky, neb třeba na vlak Oděsa - Izmajl (a zpět) z e-shopu vypadla jen poukázka na jízdenku což už zkraje bylo divné. Nakonec se to ukázalo ještě divnější, neb vlak byl natvrdo rozprodán na obšij i v plackartě. Působilo to značně podivně, když nám jako jediným přinesl děžurný biljo. V družbě s místními však ani nebylo třeba. Ještě, že cestu zpět jistila koupelna (tedy kupé) [rofl] Jinak pro fajnšmekry upozorňuji, že je to snad jediná osobní vozba řady 2TE10 na Ukrajině.
Pár obrázků ode mne...
Pružinskij
Pátek, 01. dubna 2016 - 10:18:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 622
Registrován: 4-2015
To jste mi připomněl, že v Oděse jsou TV s "vejknsy plejsys" (nebo podobný nápis v ukrajinskoameričtině :-) ), tedy informace o volných místech na nejbližší spoje. Dost bylo vyprodáno, ale suverénně nejvyšší čísla (tedy nejvolněji) měl ten večerní/noční Izmail a Berezyne.
3TE10 nás kdysi přivezla do Oknice s moskevským rychlíkem.
Waarschijnlijke Afstanden.
Pátek, 01. dubna 2016 - 11:19:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3284
Registrován: 9-2005
Ještě sem zapoměl dodat, že kurz do Berezyne veze Čmucha (ČME3) už Bilhorodu.
Pár obrázků ode mne...
Adamek
Úterý, 05. dubna 2016 - 21:47:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 833
Registrován: 10-2007
Vsadím se, že je to v tomto vlákně dost obligátní dotaz, ale přesto budu rád za odpověď: zajedu-li si jen na otočku z Čiernej do Čopu, nedělají celníci žádný problém při kontrole apod.? Díky
ICS
Úterý, 05. dubna 2016 - 22:30:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 6-2015
Pružinskij 620 - mně průvodčí o uplynulém víkendu aztécký kód v Kyjevě načetla tou jejich POPkou. Jméno a příjmení pak porovnala s mým cestovním pasem.
V nedělním Leo easy busu 26 lidí přes hranici, z toho půlka vystoupila už v Michalovcích.
Pondělí, 11. dubna 2016 - 22:40:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1110
Registrován: 5-2010
zajedu-li si jen na otočku z Čiernej do Čopu
Jako hned ráno a zpět? Já bych v tom problém neviděl, tak jako tak jsou ráno už obchody otevřené, tak prostě jedete nakupovat [happy]
Slovenští celníci se nás (mne a Lukáše 123) ptali, kam jedeme, totéž tak trochu ukrajinští, ale v případě slovenských celníků mi to přišlo jako spíš dotaz na ukrácení chvíle než si projedou naše pasy (ale reálně nevím, co na něm tak dlouho studovali).
Úterý, 12. dubna 2016 - 21:02:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 198
Registrován: 12-2007
JŘ Litevských železnic https://drive.google.com/file/d/0B5JTJx2zQ4tNeUFvdzIxd1FSdXlNQURa RUVxdGNWUGF0cExn/view
jagg
Středa, 13. dubna 2016 - 19:56:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 368
Registrován: 5-2012
Rusko, země, kde i závory, co se měly zavírat až zítra, už se zavírají dneska:

https://www.youtube.com/watch?v=LZaCb5Y9SyM
Neděle, 24. dubna 2016 - 17:48:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1324
Registrován: 9-2005
Dotaz pro ty, kdo v nedávnu cestovali vlakem po Ukrajině:
Jak je to tam aktuálně s výskytem bábušek? Dá se na ně ve větších stanicích spolehnout? A vyskytujou se třeba i v električkách a dalších příměstských spojích? Vim, že tam chodívaly a prodávaly kdeco, ale mohlo se to změnit...
Úterý, 26. dubna 2016 - 12:36:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1120
Registrován: 5-2010
Jiří_T: Co jsem projel úsek Čop - Užhorod - Sjanki - Lvov, tak bábušky v té električce chodily. Od jednoho pána jsme v električce do Sjanek koupili vafle Artěk, v električce do Lvova jsme pak koupili pirožky od jedné bábušky a od jiné jsem si koupil asi další vafle a určitě nějakou malou sladkou pozornost pro rodiče...Na stanicích po cestě jsme ale moc neviděli prodejce a ani potom v nočním vlaku ráno před Kyjevem...
Z F J
Čtvrtek, 05. května 2016 - 09:33:54  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
Tak nám prej zavádějí přímé vlaky Bialystok-Kaunas paní Müllerová - dnes zkušební jízda, od 17.června pravidelně dva páry každý víkend. To tedy zírám - na polských webech se opakovaně psalo jaké je s Litvou obtížné jednání, a proto zatím ani Hancza nezajíždí na Litvu, a teď tohle ? Zajímavé.

http://www.litrail.lt/-/traukiniu-i-europa-%E2%80“-jau-vasaros- pradzioje
Čtvrtek, 05. května 2016 - 12:30:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3264
Registrován: 8-2012
Nutnost vrátit EU peníze za "Rail Baltica", pokud ty vlaky nezačnou jezdit ("udržitelnost"), převážila nezájem se domluvit.
informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu
Z F J
Pátek, 06. května 2016 - 08:57:00  
Neregistrovaný host
62.141.0.146
Tak už i Poláci potvrdili zavedení těch vlaků Kaunas-Bialystok. A budou prý jezdit dokonce 3x týdně - kromě víkendu i v pátek. No uvidíme.

http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/reaktywacja-polaczenia-bi alystok--kowno-juz-w-czerwcu-76495.html
Neděle, 08. května 2016 - 11:42:06  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8239
Registrován: 6-2002
V dnešním Objektivu byla reportáž z Gruzie, kde mimo jiné zmínili nedostavěný železniční tunel pod Kavkazem (Arkhoti tunnel, არხოტის გვირაბის ) o délce 23 km, rozestavěný v polovině osmdesátek a opuštěný stavbou v roce 1988. Pro mě to byla nová informace, něco málo jsem vygůglil, ale nevíte o tom někdo něco víc?


http://www.batsav.com/pages/railway.htm
http://www.ndcconstruction.ge/eng/body.php?id=gvirab
http://www.fabi.ge/?p=1327
https://forum.ge/?f=95&showtopic=33795181&st=885
Středa, 11. května 2016 - 16:43:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2020
Registrován: 1-2006
výhoda centrálního spřáhla [lol]
Pružinskij
Čtvrtek, 02. června 2016 - 10:46:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 771
Registrován: 4-2015
Masinka: časopis Dráha, druhá polovina 90 let, tuším č. 4/1997 nebo 1998, čl. Gruzínské železnice (Sakhartvelos Rkiginza), P. Pokorný
Obávám se, že momentálně je celá bývalá stavba v nepřístupném pohraničním pásmu (z obou stran hranice).
Waarschijnlijke Afstanden.
Jenki
Středa, 08. června 2016 - 00:07:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4877
Registrován: 5-2002
Máte někdo zkušenost s vlakem UZ 668 Kovel - Černovcy? E-shop mi na něj nedal lístek, jen blanket zamovlenija, je tam jediný kupějnyj, jinak akorát placky a obščak, takže to bude asi docela retro cestování... [happy]
Středa, 08. června 2016 - 08:31:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3338
Registrován: 9-2005
Máte někdo zkušenost s vlakem UZ 668 Kovel - Černovcy

Mám ty zkušenosti že, pokud se naň kupuje jízdenka až v kase, tak bývá vždycky beznadějně vyprodán [rofl] Pár let zpátky jsem s ním jel ze Stojanova do Lvova, za dvojičkou sergejů, spaje v obším (byl vůbec zázrak že asi tak po hodině ouřadování na to vypsali jízdenku) na dřevu a pod sedačkou krabici pípajících kuřátek.


Pár obrázků ode mne...
Středa, 08. června 2016 - 14:22:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3095
Registrován: 3-2006
E-shop mi na něj nedal lístek, jen blanket zamovlenija,

Ale peníze e-shop strhl? S tím blanketem jdete ke kase *) a tam vydají klasickou jízdenku.


*) Samozřejmě ne k jakékoliv, ale jenom k té, co je označena na vydávání internetových jízdenek. Třeba v Kyjevě na hlavním je to kasa asi 48 v nové budově a na té je cedulka, že internetové jízdenky vydává kasa 12 ve staré budově :-D
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Pátek, 10. června 2016 - 15:03:46  
Moderátor
Číslo příspěvku: 4606
Registrován: 10-2006
Máte někdo zkušenost s vlakem UZ 668 Kovel - Černovcy

Jo, před rokem na Velikonoce. Ale jeli jsme nějakým mimořádně vloženým spojem, jinak snad jezdí obden. Sestaven kopřiváků, které dříve jezdily v sezóně na Krym. Myslím, že jsem to kupoval tehda přes net.
ŠD11 2040 Čedok Bratislava
pantáta vod dráhy
Sobota, 11. června 2016 - 03:27:45  
Neregistrovaný host
80.188.57.56
Chtěl bych se všech zdejších diskutujících zeptat jak to mají s foceńim železnice v Rusku. Jestli je možné stát celý den na peróně a švihat jednu fotku za druhou nebo je lepší být opatrnější a nebo je nejlepší se na to vyprdnout úplně, případně je-li třeba vyřizovat nějaká lejstra. Děkuji za všechny poznatky k tématu.
Sobota, 11. června 2016 - 09:15:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2725
Registrován: 9-2007
Za poslední měsíc jsem si na každé větší volno naplánoval výlet na Ukrajinu (mám dohromady 3 dny + den, kdy dojedu a kdy zase večer odjedu, tedy kdy z Prahy odjedu a kdy se zase vrátí, což vychází na jeden den v Oděse, Kyjevě nebo ve Lvovu), ale protože nikdo z mých přátel neměl čas, zvolil jsem nenáročnou variantu na jednodenní volno v podobě návštěvy Užhorodu. Za to jsem byl nakonec rád, protože se svou znalostí azbuky a už tak velkým šokem z toho, jak to tam všechno funguje, bych byl v Oděse docela v háji. [proud]

Po příjezdu do Čopu mě pasovka nechtěla pustit dál, protože má hotovost byla celých 200 hřiven. Tuším, že kdybych řekl, že mám třeba 100 eur, tak by mi určitě řekli, že to je víc jak dost a že mi to razítko dá za 10 eur. [proud]

Po příjezdu do Čopu mě pak překvapil bordel v podobě vlaku Korolevo - Užhorod. Odjezd byl psaný na dálkovém nádraží, ale jízdenku mi prodali pouze na električkovém nádraží. [crazy] Na nádraží jsem se pak bavil s jednou velmi sympatickou slečnou, co se mě snažila přemluvit, abych jel raději maršutkou, protože je levnější (ačkoliv jsem si myslel, že nic levnější, než vlak za 8 hřiven, už asi být nemůže) a rychlejší. No i tak byla jízda v motorové jednotce D1 zážitkem. [happy]

Zpátky jsem pak jel autobusem a bylo to naprosto strašné, už jen z důvodů, že to byl autobus a ne vlak. [proud] Z Michalovců pak přes noc do Bratislavy, teď jsem doma a večer jedu prozměnu do Budapešti. Občas přemýšlím, jestli to náhodou není nějaká duševní nemoc, že jsem doma už měsíc nebyl déle, jak 12 hodin. [biggrin]

Jo a děkuji T.H. za popis, že si na Ukrajině budu připadat jako občan NDR na návštěvě čerstvé ČSFR. Zašli jsme do nejdražši restaurace v Užhorodě a oběd, co by mě na Staromáku vyšel na tisícovku, mě tady stál lehce přes 120 hřiven. [lol]

Koncem července už to bude snad dál, buďto Lvov, nebo Oděsa. [happy]
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Sobota, 11. června 2016 - 14:48:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3432
Registrován: 8-2012
Po příjezdu do Čopu mě pak překvapil bordel v podobě vlaku Korolevo - Užhorod. Odjezd byl psaný na dálkovém nádraží, ale jízdenku mi prodali pouze na električkovém nádraží
To není bordel, to je naopak systém, akorát teda takový ten východní [happy]
Jinak bych vám pro začátek doporučil spíš Lvov - je přece jen "evropštější", do druhé války příslušející spíše k západu než východu, jezdí tam rádi Poláci, takže tam jsou nápisy v latince, líp se domluvíte atd. Ta Oděsa by mohla být na první setkání dost "ruská"...
informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu
Sobota, 11. června 2016 - 20:45:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1504
Registrován: 12-2006
Ono Oděsa ve srovnání se Lvovem je taková špinavá, zpustlá a tak nějak kapitalisticko - sovětská. [uhoh] Letos jsem byl v Oděse po 32 letech opět v hotelu Černé moře a prostě Lvov je Lvov.
bylo: Trabant sedí na silnici výborně a jeho akcelerace je bezvadná. To však nesmí svádět k lehkomyslnosti. (návod - Trabant) + VAZ-2108 je pětimístný, komfortní, rychlý, maloobjemový automobil nejmodernější koncepce určený pro provoz na jakýchkoliv vozovkách s vyjímkou cest s nezpevněným povrchem s hlubokou stopou.(návod - Lada)

je: VAZ 2105 hranatec a VAZ 2101 kulatec
Neděle, 12. června 2016 - 19:00:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1335
Registrován: 9-2005
Ze Lvova se už trochu stává turistickej skanzen. Centrum nafintěný a plný turistů, na tamní poměry dost draho. Mimo centrum ovšem je fajn Ukrajina, omšelý činžáky, restaurace za lidovku.
Vantju: Maršrutka Čop-Užhorod nás před měsícem a půl stála tušim 11 hřiven, takže levnější než vlak to neni :-)
Jinak v Užhorodu fajn minipivovar Ungweiser, pivo sice sladší ale ok, a jídlo luxusní :-)
Neděle, 12. června 2016 - 20:47:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3340
Registrován: 9-2005
Chtěl bych se všech zdejších diskutujících zeptat jak to mají s foceńim železnice v Rusku.

V Rusku se změnilo mnohé i fakt, že fotografování železnice je naprosto bez problémů. Vemu-li to průřezem navštívených míst, tj. od Jaroslavského v Moskvě, přes BAM až po Chabarovsk a Vladivostok tak nikde nebyl sebemenší problém ani před „osožákama”, až mě to samotnýmu přišlo divný.

Mimo centrum ovšem je fajn Ukrajina, omšelý činžáky, restaurace za lidovku.

Já nevím, potloukat se po sídlištích na okrajích měst a vyhledávat tam tu pravou Ukrajinu, není zrovna pro mě. Pro mě osobně je ta pravá Ukrajina na venkově, kde se člověk rázem přenese tak o půl století zpět, ovšem je faktem, že větší, nebo zajímavější města už mám taky procourané. [wink]



(Příspěvek byl editován uživatelem Pepa_L.)
Pár obrázků ode mne...
Neděle, 12. června 2016 - 22:03:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10391
Registrován: 5-2004
On nejen venkov ale i mesta. Zejmena to co bylo prumyslovy coz je ale vesmes vychod k donbasu.

A je dobry aspon lamat rustinu. Ne ze by se nedalo treba doenglishmenstit-je ale pak slusna sance na jiny ceny a to nikoli nizsi:-D
Pondělí, 13. června 2016 - 19:35:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2728
Registrován: 9-2007
Díky za rady. [happy] Do Lvova vyrazím v druhé polovině června, do Oděsy v červenci a v druhé půlce srpna vyrazím na dva týdny na Balkáně, na které pak naváže cesta Istanbul - Kars - Batumi - Tbilisi - Baku. No a k tomu se pojí můj první dotaz - četl jsem, že přes hranici Ázerbajdžán - Rusko není povolen přesun cizinců, ale pouze osob pocházejících z ex. SNS států. Jelikož Dánsko ani ČR mezi tyto státy nepatří, tak mám obavy, že ani já nebudu mít tu možnost se vlakem z Baku do Charkova projet. Je to tak, nebo se to už nějak změnilo? A pokud je, fakt to platí i v případě, že bych přes Rusko pouze tranzitoval? Rychlík Baku - Charkov jezdí každé úterý až někdy do října a přijde mi to o kapku realizovatelnější, než Kazachstán (byť cesta lodí přes Kaspické moře do Kazachstánu a pak přes Taškent do Moskvy a domů by byla asi brutální zážitek).
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Pondělí, 13. června 2016 - 20:48:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3459
Registrován: 8-2012
Já se zeptám jinak (už se to tu tuším nakouslo) - co očekáváte od Ázerbajdžánu (co vám nemůže dát jiný ex-CCCP stát jako Ukrajina, Gruzie nebo Arménie)? Čili proč potřebujete zrovna do Baku? Je to stejný svrab a nešťovice, akorát si tamní diktátor hraje na arabského šejka a přestavuje Baku na Dubaj. K tomu buzerace s vízy a asijská mentalita...
Daleko lepší je návrat z Gruzie (Kutaisi) do Katowic nebo Budapešti letecky (WizzAir), za pár stovek.
informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu
Úterý, 14. června 2016 - 01:11:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2729
Registrován: 9-2007
Nemam po nocich v LLV co delat, tak si projizdim IDOS a hledam. No a jednou jsem objevil vlak z Baku do Charkova, ktery se mi krasne hodil do planu, kdy v lete s kolegy navstivime Bulharsko a protoze ja na chozeni po horach moc nejsem, chci se odtrhnout a dal sotousit na Balkan flexipass do Turecka a z nej pak zase nekam dal. Do Teheranu to uz nejde a Gruzie mi prijde moc blizko, to kdyz uz tam budu, tak bych se chtel podivat alespon nekam dal, kdyz je tam doprava levna a do Baku vlaky jezdi.

Zvazoval jsem, ze bych uplne zmenil destinaci a projel si Rumunsko, ale dalny vychod me zkratka hodne laka. :-D
Posláno z mobilu.
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Úterý, 14. června 2016 - 02:22:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2730
Registrován: 9-2007
Abych se doplnil, z Baku jsem chtel prave tim vlakem do Charkova, ale sam si odpovim, doprava z Azerbajdzanu do Ruska je pro turisty skutecne uzavrena. No nic, holt se budu dal drzet pri zemi. :-)
Posláno z mobilu.
NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Úterý, 14. června 2016 - 20:16:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1342
Registrován: 9-2005
Ještě k tomu focení v Rusku:
Železnice je pořád braná jako strategickej objekt (stejně jako třeba metro), takže oficiálně se nejspíš pořád fotit nesmí. Nicméně když jsme dva roky nazpátek jeli transsib a BAM, tak kámoš byl při focení na jedný stanici místní hlídkozu upozorněn, že fotit nádraží může pouze mobilem, ale nesmí foťákem. Což je samozřejmě k smíchu, když dneska maji mobily srovnatelný, ne-li lepší foťáky, než klasdický kompakty :-) Takže asi nakonec záleží na benevolenci dohlížejícího orgánu...
Mladějov
Úterý, 14. června 2016 - 20:40:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8312
Registrován: 3-2007
Tak rozhodně je rozumné fotit decentně a ne bleskem šlehat vše okolo na jednom místě hodinu.
Ono na pár fotek se ochranka, policajti atd. vydefekujou, ale když tam nějaký blb bez hlavy fotí hodinu, musej zasáhnout i s ohledem na ostatní.
Středa, 15. června 2016 - 08:42:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3097
Registrován: 3-2006
V moskevském metru je focení oficiálně povoleno (ono už je to jedno z turistických lákadel), zakázáno je natáčení na kameru. Na policajtech bylo vidět, jak je to štve, ale nemůžou nic udělat.
V ostatních městech je focení v metru zakázáno.
Na nádraží jsme měli akorát problém, že jsme si na peroně otevřeli pivo (pití alkoholu je na nádražích zakázáno), s focením ne.

Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Statistik
Středa, 15. června 2016 - 10:05:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4894
Registrován: 6-2004
...a pak přes Taškent do Moskvy a domů by byla asi brutální zážitek

Jo, to asi jo, asi jste sám opravdu velký svéráz, že vyhledáváte až taková "dobrodružství", případně jen nevíte, do čeho jdete. A jestli do toho jdete sám, tak máte můj dvojnásobný obdiv. Jeden z největších svrabů, co do Moskvy jezdí, jsou totiž rychlíky z Machačkaly, Almaty a z Taškentu. Případně kratší relace a kursy, co tyhle trasy per-partes vykrývají (podrobněji znám jen Taškent - Saratov, vozící i kurs do turkmenského Kunja-Urgenče a karakalpakstánského Kungrádu). Jestli cestu těmihle vlaky k něčemu přirovnat, tak k dobrovolnému několikadennímu pobytu v Chánově "all inclusive". Takže šťastnou cestu a příjemný "zážitek", prostě Mahlzeit.

K focení tady bylo asi vše napsáno. V Moskvě je to v pohodě, mimo Moskvu záleží dost na místě. Obecně - čím blíž hranici s "Evropou", tím hůř (a tím "blíž" mám na mysli třeba vzdálenost 500 km, to už je pro rusáky blízko).
Středa, 15. června 2016 - 10:22:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3341
Registrován: 9-2005
Jo, to asi jo, asi jste sám opravdu velký svéráz, že vyhledáváte až taková "dobrodružství", případně jen nevíte, do čeho jdete.

Jak už tady několikrát padlo, panu svérázovi bylo doporučeno jet poznat exsovětské reálie alespoň na Ukrajinu. Pro střední Asii spíše do Gruzie a Arménie. Asi si to moc k srdci nevzal[crazy]
Pár obrázků ode mne...
Statistik
Středa, 15. června 2016 - 10:40:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4897
Registrován: 6-2004
Nakolik pána chápu, opravdu to pro našince zavání velkou exotikou a dobrodružstvím, tak je opatrnost na místě. Jet tam sám a na blind a ještě tímto způsobem, to opravdu nedoporučuji, a to jsem docela otrlej. Aby to nedopadlo jako s těmi dvěma slepicemi, co se s velkou "slávou" vracely z Pákistánu málem v zinkové rakvi.
Středa, 15. června 2016 - 10:48:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 329
Registrován: 3-2005
Vantju, nenechej se těmito namyšlenými pupkáči znechutit,,,jel jsem ještě za komunistů Charkov-Taškent, i dál do Ašchabadu,,, jasné, že je to daleko od guláše a dukátových buchtiček, ale zážitky ti nikdo nevezme...kvůli tomu se přece rajzuje..
Statistik
Středa, 15. června 2016 - 12:01:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4899
Registrován: 6-2004
Rozhodně nemám v úmyslu někoho odrazovat, jen trošku varovat před "zlatýma vočima". Ona se nám doba jaksi změnila, Jarissi. Komunisti už tam dávno nejsou, vystřídala je trochu divočejší "neviditelná ruka trhu" a ta "trochu" zamíchala s lidskými osudy i charaktery. A stejně, jako mnozí u nás vzpomínají na "blahá léta socialistické ČSSR", stejně tak Rusové vzpomínají na to, jak dobře se jim žilo pod bičem SSSR. Za to dnes... A to bych řekl, že ten úpadek veškerých hodnot u nich není ještě tak markantní, jako u nás. Ale ani tak bych já osobně do těch jmenovaných vlaků znovu nevlez. Tím nechci říct, že by Gruzie nebo Arménie nestály za návštěvu.

Nicméně proti gustu... Patrně na pána doma nikdo nečeká (myšleno rodina, přátelé, hypotéka...).
Pružinskij
Středa, 15. června 2016 - 12:20:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 795
Registrován: 4-2015
Mno, tak to já bych do R Moskva - Taškent vlezl klidně zas a užíval si to (a to na mě doma čeká vše co jste jmenoval, krom dluhů).
Ovšem musím se přidat k Vašemu názoru, že je to takové vidění růžovýma brejlema. Nedávno koloval mezi šotouši trip report jednoho dráhaře z Weimaru, který si ošotil trasu Weimar - Sachalin - úzký a zpět. Všude v pohodě, klídek, až pár dní před návratem, kdesi u Novgorodu, mu jeden spolucestující dal v noci nůž na krk a vobral ho o všechno jako smradlavého tchoře. A měl po iluzích a po fotkách ...
Gruzie či Arménie může být dobrou vstupní školou (včetně takových věcí, že všude ho nebude čekat hotel, ani nocležna, ani restauračka nebo bufet, ale "soumrak a divný lidi"). Pepa_l má pravdu - chce to vzít si dovolenou, tak 14 dní na Ukrajině a pak zvážit co dál.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pružinskij.)
Waarschijnlijke Afstanden.
Středa, 15. června 2016 - 12:42:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3342
Registrován: 9-2005
Jariss: Vy vole, kolegové „namyšlení pupkáči” mají pravdu. Když se zde dočteme, že pan Vantju byl maximálně v Užhorodu, neumí kváknout slovo rusky (o azbuce radši ani nemluvím) a už by se nejradši rozjel hned do střední Asie (už si na fb založil skupinu vlakem do Kazachstánu), tak je holt od těch zcestovalejších (ikdyž já třeba se třeba se zdejšími matadory zrovna moc porovnávat nemůžu) skoro povinností ho předem varovat, či mu alespoň dát rady na cestu.

Nicméně, jak říká pan Statistik, proti gustu, ať si každý jede kam chce, natož pan Vantju. Já mám taky jisté cestovatelské cíle, ale stojím u toho nohama na zemi. Nemusí to zrovna dopadnout jako s těma pipinama v Pakistánu, ale varování (cituji pana Pružinského) ze soumraku a divných lidí je na místě. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat.
Pár obrázků ode mne...
Středa, 15. června 2016 - 17:27:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2899
Registrován: 5-2002
Neznalost jazyka je problém, neznalost písma ještě větší. Naštěstí se lze azbuku naučit za odpoledne. To by mělo být to první v přípravách na cestu.
Cesty do střední Asie bych se tak nebál, ale s tou výhradou, že se bude snažit těm "nejnižším" vrstvám obyvatel vyhýbat. (Nevím, jak bych to napsal, aby to nevyznělo urážlivě.) Třeba tím, že si koupí lístek do kupejného vozu. Taky jsem zažil jednoho člověka, co si kupoval jízdenky jen do nejlevnějších tříd, s tím, "aby potkal místní". Ty ale v těch vyšších třídách potká taky, jen budou bohatší, což je snad určitá naděje na to, že budou mít obstojnější způsoby a nebudou se na Evropana koukat jako na chodící peněženku, ze které je možné si kdykoliv cokoliv vzít. A taky s nimi bude snad lepší řeč. V ruských "kupe" jsem pokaždé potkal kultivované lidi, se kterými jsem se s chutí pobavil. Od postarší dámy jedoucí s vnučkou na dovolenou bych nůž na krku nečekal. Taky jsou tam zavazadla lépe chráněná.
Stejně tak je na první cestě možná lepší si připlatit za ubytování a nespoléhat na "bábušky". Ono stejně, ex-SSSR v levnějších hotelech řeknou, že "inostráncev ně selim" a hotovo. Já jsem osobně rád, že moje první cesta do Ruska byla služební, takže jsem na peníze při ubytování tak nekoukal. Pak už jsem trochu věděl, co a jak, takže další cesty už nepředstavovaly takový šok. Obzvláště pokud Vantju pojede sám, tak je na místě spíš pomalejší ponořování do tamní reality.
Osobně bych neměl problém s vlakovou cestou do Kazachstánu nebo Uzbekistánu, ale, jak jsem psal, jen v kupéčku a přinejmenším první tři dny ubytování v "lepším" hotelu. Nebo, kdyby mi bylo míň, aspoň v hostelu, co je na booking.com a podobně, což by měla být malinko záruka toho, že to zařízení je aspoň trochu seriózní. Naopak je potřeba varovat před různými "přáteli", co by hned člověka někam zvali - to může být podvod. To přijde až později, až si Vantju ty místní trochu prokoukne.
Samozřejmostí je mít všechny papíry na 100% pořádku. Spoléhat se na to, že "někdo tak jel a prošlo mu to" je dost hazard.
Zmínila se tu Machačkala. Pozor na to, to je Dagestán a tam je to o hubu. Cestám do takových míst je lepší se vyhnout.
všude ho nebude čekat hotel, ani nocležna, Prostudovat si všemožné průvodce, i na internetu, je samozřejmostí. Zrovna v Arménii na mě hotel nebo nocležna čekala všude. Jednou teda penzion, co si ničím nezadal s penziony v Rakousku. Je taky dobré nikam nejezdit tak, aby byl příjezd pozdě odpoledne, nedejbože za tmy. Ideálně tak, aby se dalo ještě týž den vrátit do výchozího místa, kde "to už trochu znám". Běhat po neznámém městě s tím, že nevím, kam složit hlavu, to náladě nepřidá. A neofrňovat nad rezervačními portály a ubytování zařídit předem. Je to taky dobré, když po příjezdu se ho budou místní "přátelé" snažit dotáhnout k sobě na ubytování - "díky moc, ale už mám zaplaceno, takže u tebe až příště".
Třeba na drehscheibe-online jsou pravidelně reportáže od lidí, co do těchto zemí jezdí. Před první cestou určitě není ostuda je kontaktovat a vyptat se jich na podrobnosti.
stejně tak Rusové vzpomínají Zásadní věc: o politice se nebavit. Pokud na to někdo stočí řeč, tak jen přikyvovat. "My jsme vás roce 1968 osvobodili od imperialismu." "Nojo, to jsem nebyl na světě, dějepis mě nezajímá" "Američani jsou světoví policajti, co si o sobě myslej" "Hm, je to tak". Speciálně v zemích, které nemají dobré vztahy se sousedy (Ázerbajdžán a Arménie jsou extrémy), je nutno zahodit nestrannost a plně souhlasit s místními.
Stejně je lepší začít tou Ukrajinou, případně vzít Moskvu a (především) Petrohrad, což je zajímavé město. K tomu třeba Zolotoje kolco. Nebo klidně cesta po Transsibu, sice tam víceméně není co dělat, ale vzhledem k tomu, že se Vantjuovi líbí jezdit spacími vozy, tak proč ne. Střední Asii až pak.
Omlouvám se za délku.