Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Nejotřesnější zážitky na železnici » Archiv diskuse Nejotřesnější zážitky na železnici do 26. 07. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Nejotřesnější zážitky na železnici do 26. 07. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 25. července 2016 - 11:26:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5956
Registrován: 4-2003
Babilon:Protože nenese žádnou informaci do budoucna.

To zcela záměrně - informace do budoucna na základě výpočtů potřebují zadat pro výpočty správné vstupní podmínky. Jinak vychází akorát nesmysly.


Např. ve výchozí stanici to bude hlásit "vlak ještě neodjel", dokud neodjede??

Počáteční podmínku, tj. zpoždění ve výchozí stanici před odjezdem pouze odhadované, musí do systému vždy někdo zadat a případně jí i zkorigovat. Dále po odjezdu z výchozí stanice by pak korekce byla už automatická.
Pondělí, 25. července 2016 - 13:08:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6697
Registrován: 5-2007
RadekŠ:
V robě, kdy se zkouší samořiditelný auta a nebo automaticky řízený letiště

Až bude súčasťou toho automatické odhadovanie meškania, potom sa o niečom môžeme baviť. Pretože autopilota (ako v tom aute) aj DOZ (ako na tom letisku; nie, nie je to automaticky riadené letisko, ten titulok zavádza) už na železnici máme dávno, ale na železnici je to nahovno, lebo k tomu ešte nie je veštecká guľa.

Inak automatické predávanie info medzi stanicami funguje, a dá sa aj poznať kedy ho obsluha použije. Pretože prejavom činnosti toho automatického predávania informácii je práve to tak neobľúbené prihadzovanie meškania po 5 minútach.
Pondělí, 25. července 2016 - 13:21:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6698
Registrován: 5-2007
RadekŠ: Inak dráha bude u nás nejakým rozumným spôsobom deterministická až od doby, keď tu
a) bude všade VZ s kontrolou rýchlosti (napr. ETCS)
b) na všetkých osobných vlakoch bude nejaká varianta AVV
c) všetky, aj tie najmenšie výluky sa budú konštruovať s výlukovými GVD a "nulovým meškaním" za výlukou

Do tej doby sa dá odhadovať tak na 20 minút. Možno. Pretože s človekom na stanovišti minúta žiadna miera. Napr. čo mám informácie, firma, ktorá dodáva podobné riešenie na SBB s dosť dobrými výsledkami, má celkom problémy v Nemecku. A pritom SIEMENS tvrdil, že aj bez tohoto riešenia sa im vo Švajčiarsku na ILTISe darilo automaticky stavať 80-90% vlakových ciest. A ten istý ILTIS na CRD Trnava naprosto zlyháva a počet automaticky stavaných vlakových ciest je pod 50%. Takže, čo by takéto riešnie "deterministickej" siete robilo u nás...
Pondělí, 25. července 2016 - 13:59:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6337
Registrován: 4-2003
Automatické korekce zpoždění na základě rozdílu mezi údaji v SJŘ a skutečné času při průjezdu stanicemi, kterou navrhuji, si evidentně někdo nevšiml.

Všiml, ale to není prognóza, ale počáteční podmínka prognózy, resp výchozí stav. Prognóza je to co nastane potom se znalostí této počáteční podmínky (a mnoha jiných podmínek)- že se třeba přeloží křižování a čekáním na protivlak zpoždění naroste, nebo naopak, že někde bude možno zkrátit pobyt. Až v ve velké uzlové stanici nebude za hodinu a půl slot na kolej pevně stanovenou jízdním řádem a proto bude potřeba udělat Gleiswechsel, což se v předem stanovený čas automaticky objeví na tabulích v této stanici.

Takováto prognóza je podmíněná je pouze v tom významu, že nepočítá s mimořádnými nepředvídatelnými událostmi (šoky) v budoucnu - ty ovšem nelze z principu prognózovat.
Makat je fakt na ...
Pondělí, 25. července 2016 - 15:56:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1236
Registrován: 10-2009
asdf - 6697. To jste vystihl naprosto precizně.
Bavím se, když tady čtu mnohé bláboly. Zaměstnanec železnice zařídí, odhadne. Dispečer taktéž. Proboha! Kde ty lidi berete?! Kolik že jich asi sedí někde "u železnice" a čekají na takové úkoly?! Kdybyste věděli, v jakém časovém presu pracují třeba ti dispečeři, ať už dispečeři dopravce, nebo ti SŽDC! Co vše je nutno řešit, když se něco semele! Představte si jen situaci, kdy dojde k poruše mobilní části VZ. Dispečer dopravce rozhodne v duchu předpisů o dalším postupu. Ta lepší varianta je, jsou-li na vlaku více než jeden člen obsluhy vlaku. Pak je průvodčímu přikázáno místo na lokomotivě. Další jízda je možná jen V max 100 km/h. Předtím, než se vlak dá do pohybu, je nutno poučit tuto osobu, jak zastavit vlak, jak jej po zastavení zajistit a naučit jej obsluhovat radiostanici. Jen v depu Brno je ¨8 typů radiostanic. Jaký časový úsek dávate strojvedoucímu a nově přiševšímu konduktérovi na to, aby to mohl odpovědně podepsat? A jak to má odhadnout dispečer dopravce? A jak s tím má počítat řízení provozu na SŽDC, vzhledem ke křižování vlaků apod? Naozaj, bez tej vešteckej gule je to velmi zlé.
Jak chcete po dispečerovi (jakémkoli), aby odhadoval kvalifikovaně, jak bude strojvedoucí krátit zpoždění? Jízdní doby jsou dány, žádné jiné, krátké, neexistují! Téměř žádná 380 už nedisponuje čtyřmi trakčními motory. Je zázrak, jede-li na tři TM. I dva, i jeden už jsem zaznamenal. Ale to všechno žádný dispečer neví. Depa už ze zoufalství vystavují na hranice stroje, které by vůbec vyjet neměly, vlastní předpis firmy jim to zakazuje. Strojmistři pak řeší jen to, co udělat, aby vlak nebyl zrušen. Všechny nerváky z toho plynoucí se pak přenáší na strojvedoucí, strojmistry, dispečery.
Každý den se u nás řeší, zda bude vůbec nějaká mašina na výkon a taky dost často, zda ukecáme někoho, aby přišel na vložáka do práce. A Vy se tady handrkujete o nějakém hlášení. Omlouvá Vás Vaše nevědomost. Mám kamarády i u soukromníků. Vůbec netrpím řevnivostí, která je mně i jiným od ČD podsouvána. A vím to, co Vy nikdo nevidíte. Třeba to, že na žluté mašině není než jeden kompresor, neb jiný není. Že vozy neprocházejí stanovenými prohlídkami, neb musí jezdit, nebylo by jinak čím jet. A tak dále, a tak podobně. Teď mně samozřejmě můžete říct, že Vás to jako cestující nezajímá. Chtěli jste jet a všechno má být naprosto v pořádku. A budete mít recht. Jenže to je ten rozdíl mezi teorií a praxí. Správné by bylo jen jedno řešení: Vlak, který nesplňuje všechny náležitosti, zrušit. I to hlášení by pak bylo bez závad. Jste pro? P.
Pružinskij
Pondělí, 25. července 2016 - 16:22:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 917
Registrován: 4-2015
Automatické korekce zpoždění na základě rozdílu mezi údaji v SJŘ a skutečné času při průjezdu stanicemi, kterou navrhuji, si evidentně někdo nevšiml.

Jo, to bude asi tím, že už to dávno funguje (vítejte v realitě). Dokonce natolik, že u známých tras si sám v hlavě odečtu časový přirážky, vzniklé právě tou algoritmizovanou technologií. (vono to jaksi není tak jednoduchý, jak se zdá a dále viz Podroužek...).
Waarschijnlijke Afstanden.
BJ
Pondělí, 25. července 2016 - 16:37:18  
Neregistrovaný host
88.103.221.23
Podroužek: Pod to se já, jako zaměstnanec ČD, podepíšu. Koukám že na opačném konci repubiky je to stejné.
Viribus Unitis
Pondělí, 25. července 2016 - 16:56:17  
Neregistrovaný host
92.62.225.101
Podroužek:
Víme v jakém stresu žijí dispečeři LETOVÉHO provozu? Už to tu bylo zmíněno jako negativum právě letecké dopravy. ONI rozhodují o tom zpoždění - a mají to na triko, když to podělají.
Nějak jsem nezaregistroval, že se by smažky takhle nervovali. Substrát prostě lze oblbovat - v tradici ČSD. A nikdo mě prostě nedonutí opustit již 40let podle mne pravdivé heslo: Spojuje nás jedna věta, železnice je [zadnice] světa. Občas je vyjímkou pohřebák. Ale ČernáDíra a žlutomor si mohou podat ruku.
Pondělí, 25. července 2016 - 17:01:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6338
Registrován: 4-2003
Jaměstnanec železnice zařídí, odhadne. Dispečer taktéž. Proboha! Kde ty lidi berete?!

Nikde, řeč je o strojích.
Makat je fakt na ...
Pondělí, 25. července 2016 - 19:24:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1237
Registrován: 10-2009
Kefalín, a to už sú terazky hentaké mašiny?
Pondělí, 25. července 2016 - 19:30:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6703
Registrován: 5-2007
Podroužek: A sú a aj u nás (Tanvald - Liberec), ale za súčasných podmienok, to proste rozhodne nie je taká spása ako si RadekŠ myslí.
Leinad
Pondělí, 25. července 2016 - 20:17:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 683
Registrován: 8-2009
když vidím že můj R má v Kolíně psaných +40 a v Pardubicích tvrdí +10 vs to co najdu na tabuli na webu, je v tu chvíli i na tabuli na nádraží [coze]

odhadovat pro příjezd do Pardubic krácení zpoždění vlaku stojícího třeba v Ostravě, je nesmysl - Pokud se už vlak z Ostravy rozjel, stačí trunc(zpoždění-vata). Pokud se ohlásí +25 a vlak bude mít +31, je to v pohodě.

Opětovně připomínám, že se zejména u vlaků jedoucích ze zemí na východ od nás velmi obtížně určují dodatečné vlivy na řízení jízdy vlaků. - vlak 123 stojí u nehody na Balkáně, očekávejte velké zpoždění, minule to byly 4 hodiny.

Navíc u nás jezdí vlaky vesměs v hodinovém taktu, takže lze očekávat, že pokud je zpoždění velké, lidé vezmou zavděk jiným vlakem. - pokud zpoždění přeroste rozumnou mez, přestat hlásit čísla vlaků. Stačí "První Express Ex3 směr Brno-Pardubice-Praha jede za 10 minut."

Předtím, než se vlak dá do pohybu, je nutno poučit tuto osobu, jak zastavit vlak, jak jej po zastavení zajistit a naučit jej obsluhovat radiostanici. - to vlakvedoucí nemaj v pravidelných školeních?

Jízdní doby jsou dány, žádné jiné, krátké, neexistují! - to je chyba.

Téměř žádná 380 už nedisponuje čtyřmi trakčními motory. - to dolnímu odhadu zpoždění nevadí. Horší by bylo, kdyby tam nečekaně přibyl pátý motor.
Pondělí, 25. července 2016 - 20:32:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6705
Registrován: 5-2007
Leinad:
Na provoz.szdc.cz/tabule posielajú údaje jednotlivé ISC v reálnom čase Takže tabuľa na webe vs. tabuľa na nádraží sedí vždy (alebo je výpadok komunikácie). Oproti tomu do nich sa to musí nejako zadať (nezabúdať, že Pardubice sa obsluhujú miestne a je tam "len" releovka a elektronický dopravný denník, takže údaje do ISC zadáva operátorka ručne).

To už sa taknejak umí. Ale chce to nejaký ISC (INISS/HAVIS/HIS) a vybavenie príslušnou prevádzkovou aplikáciou (GTN alebo GRADO).

Viac už to hlásenie skomplikovať nevieme? Navyše nezabúdajme na to, že existujú rôzne preklady a výnimky, kedy je to neuveriteľne na škodu.

Nemajú, pretože použitie je tak zriedkavé, že by to neuveriteľne predražilo cenu ich práce.

To neni chyba, ideálny stav (resp. dolný odhad) sa dá bez problémov a pomerne rýchlo nasimulovať počítačom pri uvážení celého aktuálneho stavu.

Najväčší problém je určiť, kedy sa ten vlak rozbehne. Ďalej je to (pokiaľ nie je cestou výluka) malina.
FiJi
Pondělí, 25. července 2016 - 20:42:11  
Neregistrovaný host
78.45.151.26
Bram: vzhledem k nevyzpytatelnosti východních zemí se velmi často budou hlásit nesmysly
Je nevyzpytatelnost východních zemí informace známá v okamžiku hlášení zpoždění? Asi je, když ji vy teď píšete na diskusním fóru. Má tedy tato informace být vzata v úvahu při odhadu možného zpoždění? Má. Výsledkem tedy nebude hlášení nesmyslů, ale informace, která je pro cestující podstatně užitečnější, než se jim šifrou spočívající v přihazování po pěti minutách pokoušet sdělit, že o vlaku nic nevíme.

Hlášení toho, který náhradní vlak mají cestující použít, spadá pod ono "informovat pravdivě podle aktuálních informací a kvalifikovaného odhadu".
FiJi
Pondělí, 25. července 2016 - 20:54:38  
Neregistrovaný host
78.45.151.26
Podroužek: A víte, proč ti dispečeři pracují v takovém presu? Protože neustále znovu dokola vymýšlí to samé, co vymyslel už včera nebo co vymyslel dispečer v sousedním úseku. Pokud musí dispečer pokaždé znovu vymýšlet, jak dlouho asi tak trvá vyšetření srážky s osobou nebo kolik může vlak v dané trase zkrátit, není divu, že pracuje v časovém presu.
Pondělí, 25. července 2016 - 21:10:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6707
Registrován: 5-2007
FiJi: Pretože každá zrážka s osobou je rovnaká, osoba zakaždým skončí na tom istom mieste, prístup k miestu je rovnaký, čas dojazdu záchranných služieb je úplne identický na mieste sa vždy všetko zaistí v rovnakej dobe,...

... a na trati je vždy rovnaká súprava, rovnaké počasie, do vlaku nastupuje/vystupuje rovnaké množstvo ľudí, prepravuje sa rovnaké množstvo bicyklov, kočíkov a invalidov, fíra má úplne rovnaký štýl jazdy, lokomotíva má naprosto identický polomer kolesa (rýchlomer), ostatné vlaky meškajú úplne rovnako, všetky výluky sú v úplne rovnakom stave...
VH
Pondělí, 25. července 2016 - 21:16:07  
Neregistrovaný host
88.103.221.23
Leinad: Ne, v rámci školení se školíme ve věcech které potřebujem - komerce, případně dopravní školení z předpisů, které se nás bezprostředně týkají. Obsluha RDST je nám na prd. Nehledě, že za těch pár let na dráze, jsem nikdy vepředu kvůli nefunkční VZ nebyl.

Nehledě že školení obsahuje 12 hodin ročně, rozdělené do 4 školení po 3 hodinách.
Mladějov
Pondělí, 25. července 2016 - 21:16:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8504
Registrován: 3-2007
Asdf: Přesně. Pohled FiJiho je pohled (hloupého) ajťáka. Možná ne hloupého, ale arogantního.

Já tedy jsem ten poslední, kdo by adoroval SŽDC nebo ČD, ale ono ten problém opravdu není tak triviální.
S přidáváním po 5´ bez kouknutí na monitor CDS, ISOŘe či Babitronu souhlasím, upálit [proud]. Intranet maj dneska i v horoucí..pekle.

Ale jinak bohužel jsou to u pánů FiJi i RŠ řeči bez znalosti reality.
Pondělí, 25. července 2016 - 21:23:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6708
Registrován: 5-2007
Mladějov: Inak pridávanie po 5 minútach dnes už ale môže znamenať aj to, že to práve beží priamo z toho ISOŘe...
FiJi
Pondělí, 25. července 2016 - 21:36:28  
Neregistrovaný host
78.45.151.26
Asdf, Mladějov: Chápu, že na vás je to moc složité. Že když napíšu "odhad intervalu, do kterého se vejde 90 % vyšetřování sražení osoby", je to pro vás Španělská vesnice, vůbec netušíte, jak byste to dělal, a je pro vás nepředstavitelné už jenom to, že by se zpoždění nehlásilo jako jeden čas, ale hlásil by se odhad intervalu, třeba "odhadovaná doba zpoždění je 30 až 60 minut".

Ale věřte, že existují mágové, kteří tohle umí. Říká se jim statistici, a když jim dodáte časy vyšetřování sražení osoby třeba za posledních pět let, budou vám ten interval umět spočítat už po prvním semestru školy.

A víte, co je na tom nejlepší? Že tomu vůbec rozumět nemusíte. Oni to připraví za vás, a vy pak jenom v seznamu najdete "sražení osoby na trati" a vedle toho uvidíte (zhluboka se nadechněte, abyste přežil to, že tam nebude jedno číslo, ale dvě) "předpokládané zpoždění bude asi 2 až 3 hodiny".

Pánové Asdf a Mladějov, pokud máte pocit, že vás mám za úplné hlupáky, máte ten pocit správně. Protože jste za celou dobu nepochopili to, co už jsem speciálně Mladějovi opakovaně vysvětloval - že se nebavíme o určení absolutně přesného času zpoždění, ale právě naopak, o určení intervalu zpoždění, do kterého se skutečné zpoždění třeba v 90 nebo 95 procentech případů trefí.
Pondělí, 25. července 2016 - 21:44:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6710
Registrován: 5-2007
FiJi: Ale dobre. My len vyjadrujeme obavy, že si ten štatistik potom nakoniec spočíta smerodatnú odchýlku a zistí, že nám vôbec nijak nepomohol.
Mladějov
Pondělí, 25. července 2016 - 21:45:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8505
Registrován: 3-2007
Přesně, děkuji.
Pondělí, 25. července 2016 - 21:51:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5966
Registrován: 4-2003
Asdf:Ale dobre. My len vyjadrujeme obavy, že si ten štatistik potom nakoniec spočíta smerodatnú odchýlku a zistí, že nám vôbec nijak nepomohol.


Tak snad už to FiJi konečně pochopí. Ale moc v to nedoufám..........
FiJi
Pondělí, 25. července 2016 - 21:58:40  
Neregistrovaný host
78.45.151.26
Asdf: Nebojte, pokud to bude opravdový statistik, bude své práci rozumět, bude i vědět, co to směrodatná odchylka je, a že je v tomto případě úplně nepodstatná.

(Směrodatná odchylka vyjadřuje odchylku od aritmetického průměru. Aritmetický průměr je jedna hodnota. Interval zpoždění je vyjádřen dvěma hodnotami - což je bohužel přesně o jednu víc, než co dokáže Asdf nebo Mladějov pochopit.)
Mladějov
Pondělí, 25. července 2016 - 22:05:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8507
Registrován: 3-2007
Nojo, tak jsme samozřejmě debilové, tak nám, pán Vekomožný, povedztě , ako by sa to malo robiť.
(omlouvám se za čechoslováčtinu, ale popíjíme tady vodku s džusem..tak trochu snížená kontrola).

Já měl teda ze statistiky dvojku-možná je to tím [wink]
Pondělí, 25. července 2016 - 22:38:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6711
Registrován: 5-2007
FiJi: Pre výpočet bezpochyby. Ale pre zistenie, o koľko sa budeme vo výsledku míňať s hodnotami z toho intervalu, nie (alebo to bol iný ukazateľ, ja už si to nepamätám, sú to roky). A zistí, že ho bude musieť rozšíriť (najmä ak si predtým vyškrtal extrémne hodnoty, aby mu ten interval vyšiel pekne, do 60 minút, tak ako to navrhujete v príspevku). A zistí, že ten interval nakoniec, aby to bolo jakžtakž uspokojivé, bude musieť rozšíriť. A ak Vám pomôže hlásenie v zmysle, že vlak bude asi 45-150 minút zmeškaný, tak budete sám.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Pondělí, 25. července 2016 - 22:48:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6712
Registrován: 5-2007
Teoreticky by sa možno dal výsledok zlepšiť tým, že si to spočítam aspoň pre nejakú tú rozhodovaciu tabuľku rôznych situácií (jednokoľajná/dvojkoľajná/trojkoľajná trať, cez deň/v noci, bez zrážok/prší/sneží/je nasnežené), ale bojím sa, že ani to nebude dosť vypovedajúce (a ďalšie kritériá, ako na trati/na zhlaví/v stanici, či je telo mimo trate alebo nie, počet prejdených, ... by nás už dostali na úroveň súčasného stavu).
Priapos
Pondělí, 25. července 2016 - 23:02:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 993
Registrován: 10-2012
Asdf:
ak Vám pomôže hlásenie v zmysle, že vlak bude asi 45-150 minút zmeškaný, tak budete sám

Když tu čtu ty jeho rádoby moudré a v praxi naprosto nepoužitelné elaboráty, tak mám vždy dobrý pocit z toho,
že o tom, co a jak se bude (nejen) při zpoždění hlásit, nějaký FiJi bohudík nerozhoduje. A že ani nikdy nebude.
Leinad
Pondělí, 25. července 2016 - 23:35:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 684
Registrován: 8-2009
ak Vám pomôže hlásenie v zmysle, že vlak bude asi 45-150 minút zmeškaný, tak budete sám. - mě taky takové hlášení pomůže víc než přihazování po pětiminutách.

a na trati je vždy rovnaká súprava, rovnaké počasie, do vlaku nastupuje/vystupuje rovnaké množstvo ľudí, prepravuje sa rovnaké množstvo bicyklov, kočíkov a invalidov, fíra má úplne rovnaký štýl jazdy, lokomotíva má naprosto identický polomer kolesa (rýchlomer), ostatné vlaky meškajú úplne rovnako, všetky výluky sú v úplne rovnakom stave. - kdyby to tak bylo, nebyla by řeč o intervalu.

Viac už to hlásenie skomplikovať nevieme - místo "EC 123 má zpoždění 125 minut, EC 125 má zpoždění 70 minut..." hlásit "První Ex 3 na Prahu jede za 30 minut" je komplikace proč?
V případě náhradní soupravy Plzeň-Praha je hlášení "Vlak ze směru Mnichov" lepší, než "R6 směr Praha"?

Najväčší problém je určiť, kedy sa ten vlak rozbehne. - v tom případě, jak říkám: "Vlak stojí u nehody na Balkáně. Posledně bylo zpoždění 4 hodiny."
Pondělí, 25. července 2016 - 23:42:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6715
Registrován: 5-2007
Leinad: mě taky takové hlášení pomůže víc než přihazování po pětiminutách A to je ešte viac než 10% šanca, že je to bude ešte úplne inak.

nebyla by řeč o intervalu Ale tu sa už bavíme o krátení, a úprav dopravy vo vzťahu k nemu. A to už ten interval nemôže byť ledajaký. To, že vlak skráti -5 až 3 minúty mi NEpomôže (a čím vyššia intenzita dopravy, tým musí byť interval menší).

lepší, než "R6 směr Praha"? A čo opačný smer? Ten hlásiť naopak? A čo keď niekto obnoví napr. Egrensis, takže ten vlak nepôjde do Prahy ale až do Pardubic?

v tom případě, jak říkám Pretože dnes je to tá istá nehoda a budú to zas 4 hodiny?
FiJi
Úterý, 26. července 2016 - 07:38:45  
Neregistrovaný host
78.45.151.26
Asdf: To, jak často se skutečné zpoždění trefí do uváděného intervalu, je součástí zadání - já jsem uváděl 90 %. Dá se to samozřejmě zpřesnit třeba na 95 nebo 99 procent (pokud máte dost vstupních údajů), akorát že pak se ten výsledný interval zase bude zbytečně natahovat.

Pokud se dozvím, že bude mít vlak zpoždění 45 až 120 minut, je to pro mne tisíckrát užitečnější informace, než když se na začátku dozvím, že to bude 10 minut, a pak se bude dvě hodiny přihazovat. Protože při takovémhle odhadu zpoždění, pokud to je cesta třeba na půl hodiny, samozřejmě začnu zvažovat alternativy - že někomu zavolám, pojedu autobusem apod. A nebo si aspoň dojdu na oběd.

A že to zpoždění v 10 % případů (přesně, ne víc než - když je pravděpodobnost, že se trefím, 90 %, je pravděpodobnost, že se netrefím, 10 %, protože součet všech možných pravděpodobností je vždy 100 %, nikdy víc) bude jiné, než odhadované? No to je obrovský úspěch oproti současnému stavu, kdy je zpoždění jiné než uváděné v 95 % případů.

To, že vlak zkrátí o 3 až 5 minut, sice při hodinovém zpoždění moc nepomůže, ale musíte to před ohlášením zpoždění započítat. Když ohlásíte zpoždění 45 minut až 120 minut, vlak pak opravdu bude krátit a přijede za 40 minut, to zkrácení zase prošustrujete, protože budete muset čekat na těch 45 minut. Ve skutečnosti by se krácení 3 až 5 minut nejspíš schovalo do zaokrouhlování, ale taky to může být nějaký protišpičkový osobák, který má někde kvůli křižování pobyt 10 minut, vy mu ohlásíte zpoždění 15 minut a za 3 minuty ho máte na zhlaví.

Pretože dnes je to tá istá nehoda a budú to zas 4 hodiny?
Vy to pořád vůbec nechápete, že? Vůbec nejde o to, že by to musela být stejná nehoda a že by to byly zase 4 hodiny. Jde o to sdělit cestujícím ty informace, které v danou chvíli máte, a které jsou pro ně podstatné. To, jak s těmi informacemi cestující naloží, není vaše starost. Úplně zcestná je vaše představa, že cestující je nesvéprávný debil, kterému informace k ničemu nejsou a který má sedět na zadku na nádraží a čekat, jestli ho Dráha milostivě někam dopraví. Klidně je možné, že nakonec ten cestující stejně bude 4 hodiny sedět na nádraží a čekat. Ale je obrovský rozdíl, jestli bude sedět a čekat s tím, že někde došlo k nějaké nehodě, což se holt stává a on má smůlu, že se k tomu připletl, nebo bude sedět a čekat s tím, že dráhy jsou neschopné, protože nedokáží podat libovolnou relevantní informaci o zpoždění, a ještě ho mají za debila a přihazují zpoždění už třetí hodinu po 15 minutách.
Úterý, 26. července 2016 - 09:16:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6717
Registrován: 5-2007
FiJi: Ešte raz, informácia je, že vlak niekde stojí (napr. mimo siete SŽDC) a nikto príliš netuší kedy sa pohne. Čokoľvek navyše je potencionálny problém, obzvlášť ak tu požadujete, že v prípade, že by sa vlaku ohlásilo meškanie 45 minút, tak by to meškanie do 45 minút mal odstáť.

Navyše tá zrážka s osobou je taká vec, kde sa ani dnes moc "neprihadzuje". Skúsme takú poruchu ZZ. Tam to vyjde zhruba na "vlak bude 5-55 minut opožděn". Ako naloží cestujúci s takouto informáciou?

Inak to, ako cestujúci s takouto "intervalovou" informáciou naloží, mám vyskúšané zo zahraničia. Vezme si to tak, že vlak mešká 2 hodiny a strašne sa diví, ak je to nakoniec menej.
Babilon
Úterý, 26. července 2016 - 09:25:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3115
Registrován: 12-2007
A to je ešte viac než 10% šanca, že je to bude ešte úplne inak.
Zatímco dneska, když se napíše 45 minut, tak to vyjde v kolika procentech? Nula?
Babilon
Úterý, 26. července 2016 - 09:31:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3116
Registrován: 12-2007
Skúsme takú poruchu ZZ. Tam to vyjde zhruba na "vlak bude 5-55 minut opožděn". Ako naloží cestujúci s takouto informáciou?
To, že s takovou informací neumíte naložit vy, ještě neznamená, že jiní to nedokážou.

Zřejmě to bude podobné jako s úroky nebo RPSN - spousta lidí to považuje za nicneříkající údaj (v horším případě za podvod), prostě proto, že tomu nerozumějí a neumějí s tím naložit.
Úterý, 26. července 2016 - 09:38:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6719
Registrován: 5-2007
Babilon: Ale to už je pri intervale. Takže veškerá informačná hodnota je úplne rovnaká ako keď tam napíšem 45. Pretože informačná hodnota je toliko taká, že to asi za 10 ani za 20 minút nepôjde, ale čo bude potom, to ani srnka netuší.

Preto sa pýtam, ako s ňou naloží. Mne to príde ako keby mi nikto nič nepovedal. Je to dostatočné ospravedlnenie investície desiatok (ak nebudeme vymieňať tabule) až stoviek miliónov Kč?
Babilon
Úterý, 26. července 2016 - 10:22:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3117
Registrován: 12-2007
Takže veškerá informačná hodnota je úplne rovnaká ako keď tam napíšem 45.
Ne, není. Protože když si přečtu 45, tak nevím, jestli se tím míní 45-50 nebo 45-120.
Úterý, 26. července 2016 - 10:45:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6339
Registrován: 4-2003
A sú a aj u nás (Tanvald - Liberec), ale za súčasných podmienok, to proste rozhodne nie je taká spása ako si RadekŠ myslí.

Hlavní problém taklovýhle věcí není v technice, ale v myšlení a řízení lidi a protože se z bambilionu důvodů NECHCE a vymýšlení důvodů, proč to obhájit. Mnoho psů:-> zajícova [smrt]. Dvojnásob to platí pro zaopatřovací ústav.


pánů FiJi i RŠ řeči bez znalosti reality.

Tak v životě jsme nebyl v doprkanclu a neviděl, jsem, jak pravěkým způsobem se to dělá.

PS: Projekt na to co popisuji byl zpracován už 80. létech minulého století.
Makat je fakt na ...
Pružinskij
Úterý, 26. července 2016 - 11:10:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 919
Registrován: 4-2015
No já nevím co je pravěkého na normálním postupu - najebanej krychlík veze + 50´, 25 minut na otočení soupravy, do systémů se zadá předpokládané narušení třeba plus 20 a následně se to projeví třeba i několik set kilometrů daleko. Dtto u přípojů, přepřahů, náhradní dopravy...
???
Waarschijnlijke Afstanden.
Úterý, 26. července 2016 - 14:06:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6340
Registrován: 4-2003
To to že z toho systému někdo překlikává rukama (= katastrofální produktivita práce a zatížení lidí rutinníma činnostma), přičte k tomu náhodnou proměnnou podle toho, jak se zrovna vyspal a okamžik, kdy to slavnostně vylosuje cestujícím na **** tronu.

Výsledkem je to co celou dobu (mlho[biggrin]) kritizujeme - že v Pardubicích přijíždí vlak s +40, v Kolíně svítí +20 a v Praze na hlavním nádraží je třeba v tu chvíli 10 minut a následný přihazování. Čistě z manažerskýho hlediska se takový (pa)systém nedá řídit - změna jednoho parametru vyvolá nějakou stochastickou změnu.
Makat je fakt na ...
Úterý, 26. července 2016 - 14:14:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5974
Registrován: 4-2003
RadekŠ:To to že z toho systému někdo překlikává rukama (= katastrofální produktivita práce a zatížení lidí rutinníma činnostma), přičte k tomu náhodnou proměnnou podle toho, jak se zrovna vyspal a okamžik, kdy to slavnostně vylosuje cestujícím na **** tronu.

Tohle je fakt katastrofa a vůbec by to už dnešní době nemělo existovat [crazy].
Pružinskij
Úterý, 26. července 2016 - 14:26:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 921
Registrován: 4-2015
V tom co popisujete je ale problém někde jinde, protože aktuálně jsou prostě vnitrofiremní procesy nastavený jinak.
Waarschijnlijke Afstanden.
Úterý, 26. července 2016 - 14:33:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3225
Registrován: 5-2005
Nechcete toho už nechat? Vždyť se ten hnůj nedá číst [cunik]
Pružinskij
Úterý, 26. července 2016 - 14:47:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 922
Registrován: 4-2015
Můžete klidně odejít na gzychtoknihu nebo jinou buziplatformu, nikdo Vás to nenutí číst.
Waarschijnlijke Afstanden.
Úterý, 26. července 2016 - 15:36:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6722
Registrován: 5-2007
RadekŠ: Na odstránení toho preklikávania sa priebežne pracuje. Do konca OPDII by v Pardubicích už nikto nič nikam preklikávať nemal [happy] Ale to, že zrovna tam je technika z dôb krále klacka je bezpochyby systémový problém a je to tak určite na celej dráhe a §1 a neviem čo ešte. [crazy]

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Úterý, 26. července 2016 - 16:13:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6342
Registrován: 4-2003
Do konca OPDII

No hlavně že to není XXVII. pětiletka.[crazy]

PS: Vím, ale sere mě, jak to jde pomalu.
Makat je fakt na ...
Úterý, 26. července 2016 - 16:51:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6723
Registrován: 5-2007
RadekŠ: Poďakujte p. Bártovi. Nebyť jeho, už by to najskôr bolo.

P.S.: Neviem ako Vás, ale mňa časové plánovanie zrovna verejných líniových stavieb zas až tak neuráža. Predsalen je to o rozpočtovaní miliárd možno až bilionov. Plánovať výrobu predmetov dennej spotreby bola samozrejme blbosť...

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Úterý, 26. července 2016 - 17:45:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6343
Registrován: 4-2003
Krásné modrogumní hlášení z hl.n.: " ....vlak je opožděn z důvodu křižování na jednokolejné trati".
Makat je fakt na ...
Úterý, 26. července 2016 - 18:23:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6726
Registrován: 5-2007
RadekŠ: Takže vy tie príčiny chcete dohľadávať aj stromom? Ako prečo nie, v Olomouci len tak zamnú rukami, až to budú naceňovať. [biggrin]
Mladějov
Úterý, 26. července 2016 - 18:49:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8524
Registrován: 3-2007
.vlak je opožděn z důvodu křižování na jednokolejné trati".

Já v tom problém nevidím-kdo tomu rozumí,OK, kdo ne, tak si z toho vezme jen info o zpoždění.
Nedělal bych z lidí takové blbce.
FiJi
Úterý, 26. července 2016 - 19:33:26  
Neregistrovaný host
78.45.151.26
Asdf: informácia je, že vlak niekde stojí (napr. mimo siete SŽDC) a nikto príliš netuší kedy sa pohne
Co celou dobu píšu? Že se má informovat o tom, co je aktuálně známo. V tomto případě se tedy má informovat, že vlak stojí (třeba) v Maďarsku (ve kterém státě stojí by se snad mohlo vědět) a že bližší informace momentálně nejsou známy a zjišťujeme je. Což je asi tak milionkrát lepší informace, než přihazovat zpoždění po 5 minutách. Jinak vy jste v předchozím příkladu napsal, že je těch informací známo víc - že je vlak účastníkem nehody a minule podobná událost trvala 4 hodiny. Což jsou informace navíc, které jsou pro cestující velmi přínosné.

"vlak bude 5-55 minut opožděn". Ako naloží cestujúci s takouto informáciou?
To laskavě nechte na cestujícím, není to vaše starost. Rozhodně mu taková informace bude užitečnější, než přihazování po 5 minutách. Pokud jede na chalupu a zpoždění mu je jedno, koupí si v trafice časopis a posadí se na lavičku. Pokud jede na letiště, protože za 2 hodiny odlétá do Pekingu, nebude na nic čekat a bude volat taxíka.


Inak to, ako cestujúci s takouto "intervalovou" informáciou naloží, mám vyskúšané zo zahraničia. Vezme si to tak, že vlak mešká 2 hodiny a strašne sa diví, ak je to nakoniec menej.

To už jsem z vašich komentářů pochopil, že dva časové údaje jsou přesně o jeden víc, než dokážete zpracovat. Tak si holt zapamatujte, že máte brát v úvahu ten první údaj, ale nebraňte v informování těch lidí, kteří zvládnou obě dvě čísla.
LK
Úterý, 26. července 2016 - 19:34:43  
Neregistrovaný host
46.135.144.14
RadekŠ: prosím, co je na tom hlášení modrogumního?
Můžete nastínit, jak by podle Vás mělo hlásání vypadat?
FiJi
Úterý, 26. července 2016 - 19:40:33  
Neregistrovaný host
78.45.151.26
Mladějov: Já v tom problém nevidím-kdo tomu rozumí,OK, kdo ne, tak si z toho vezme jen info o zpoždění. Nedělal bych z lidí takové blbce.
Kdo tomu rozumí, ví, že to hlášení je nesmyslné a dělá z lidí blbce. Buď je to křižování takhle blbě podle GVD, pak není důvodem zpoždění křižování, ale chybný GVD. Nebo oba vlaky přijely na místo křižování včas, ale byl nějaký problém s infrastrukturou nebo s některým z vlaků - pak je příčinou zpoždění špatný stav infrastruktury nebo vozidlového parku. Nebo alespoň jeden z vlaků byl zpožděný, pak je příčinou zpoždění příčina zpoždění toho vlaku.

Vy když ráno zaspíte a místo vlak s příjezdem v 7:00 stihnete až vlak s příjezdem v 8:00, budete jako důvod svého zpoždění uvádět to, že vlak přijel až v 8:00? Nebo je ve skutečnosti důvodem vašeho zpoždění to, že jste zaspal?
FiJi
Úterý, 26. července 2016 - 19:48:42  
Neregistrovaný host
78.45.151.26
LK: prosím, co je na tom hlášení modrogumního?

Ta provozní slepota je fascinující. Příčina zpoždění je nějaká událost, která nastala, a která v důsledku přes nějaký řetězec příčin a následků způsobila, že vlak přijel pozdě - a kdyby ta událost nenastala, vlak by přijel včas.

Křižování na jednokolejné trati tedy nikdy nemůže být příčinou zpoždění, protože na jednokolejné trati se křižuje dnes a denně, a přitom byly zaznamenány i takové případy, kdy to žádné zpoždění nezpůsobilo.
Polaanek
Úterý, 26. července 2016 - 19:55:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 505
Registrován: 10-2004
FiJi a spol:
Nemám s dráhou nic společného, to jen pro info:

<ironie>
Takže vám by vyhovovalo třeba toto?
Vlak X byl opožděn při křižování z důvodu čekání na protijedoucí vlak Y. Protijedoucí vlak Y byl opožděn z důvodu čekány ve stanici A na vlak Z. Vlak Z měl zpoždění, protože ve stanici B strojvedoucí chytl sra... a zdržel se 10 minut na záchodě?
</ironie>
Potřebujete pro vaši spokojenost znát celý sled událostí?
Babilon
Úterý, 26. července 2016 - 20:19:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3118
Registrován: 12-2007
Kdo tomu rozumí, ví, že to hlášení je nesmyslné a dělá z lidí blbce
Kdo chce, ten to pochopí, kdo nechce, ten vždycky něco vyšťourá.
FiJi
Úterý, 26. července 2016 - 20:29:29  
Neregistrovaný host
78.45.151.26
Polaanek: Už jsem tu taky několikrát psal, že v žádném případě účelem není zahltit cestujícího zbytečnými informacemi. Uvádění příčiny zpoždění je jenom PR, způsob, jak dát cestujícím najevo, že nám zpoždění není jedno a budeme se snažit dělat něco proto, aby se to v budoucnosti nestávalo, pokud je to možné.

Pokud by to byl vámi uváděný důvod, stačí oznámit zpoždění třeba "z provozních důvodů". Pokud se to nebude stávat každý den a nebude se za provozní důvody schovávat šlendrián, cestující pochopí, že někdy se prostě nezadaří a nemá smysl to rozpitvávat.
Úterý, 26. července 2016 - 20:37:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6727
Registrován: 5-2007
FiJi: Neobracajte to na mňa, ja si poradím aj s piatimi údajmi. Ale čo ľudia, ktorí si pri takomto hlásení odbehnú po bagetu načož sa divia, že vlak bol už 5 minút po dolnej hranici fuč, alebo čo sa bude diať, až si človek na lietadlo po takomto hlásení zavolá taxík a chce po dopravcovi vrátenie cestovného, ktoré tento odmietne, pretože z 5-55 bolo nakoniec 12...

A ešte raz sa spýtam, či je to zlepšenie informovanosti tak veľké (keď očividne nevyhovie všetkým resp. prinesie aj nejaké problémy), aby to ospravedlnilo investíciu vyšších jednotiek (zmena systému hlásenia) až stoviek miliónov do informačných systémov (prepatrónovanie, niekde až výmena všetkých tabúľ mimo podchodových).

vlak je opožděn z důvodu křižování na jednokolejné trati
Keby sa to len pretextovalo na "vlak je opožděn z důvodu křižování se zpožděným vlakem", nestačilo by to? [proud].
Mladějov
Úterý, 26. července 2016 - 20:37:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8526
Registrován: 3-2007
FiJi: Já to vzdávám. Vy budete mít pindy ke všemu a furt.. Ať si tady s váma užívaj jiní, když je to baví, ale s vámi se k nějakému smysluplnému závěru prostě dojít nedá.
Ani se nedivím, že vás na metrowebu vyhodili, při vašem kafemlejnkování, to nemá smysl s vámi ztrácet čas..
Můžete si udělat další zářez na pažbě.
Nashle.
FiJi
Úterý, 26. července 2016 - 21:05:22  
Neregistrovaný host
78.45.151.26
Asdf: Nemusíte hned investovat miliony. Když je zpoždění toho typu, že by se přihazovalo po 5 minutách, může ten odhadovaný interval operátor klidně říct sám. Není reálné mít hned teď všechno ideální, ale je potřeba ty problémy začít řešit. Před dvaceti lety také určitě někdo tvrdil, že není možné investovat miliony do instalace informačních systémů v pražské příměstské dopravě, a dneska ho máte v každé 471.

Křižování se zpožděným vlakem je dobré akorát tak jako výmluva. Co si o tom má cestující myslet? Že vyšší moc způsobila zpoždění prvního vlaku, a ten pak způsobil zpoždění mého vlaku? A že vyšší moc může zasáhnout i kdykoli příště, evidentně má spadeno na vlaky, a vlakům je tedy lepší se vyhnout? Jak už jsem psal, uvádění důvodu zpoždění je PR. Buď můžete přiznat, že jste udělal chybu a že se budete snažit, aby k takovým chybám docházelo méně často. Nebo oznámit, že došlo k výjimečné situaci, která se prostě někdy stane a objektivně se s tím nedá nic dělat. Pokud si chcete dělat dobré PR. A nebo, když si chcete dělat špatné PR, můžete oznámit cestujícím něco, co budou vnímat jako "kašleme na vás, na něco se vymluvíme, příště to bude zpožděné zas" - třeba zpoždění z důvodu křižování nebo zpoždění obratového vlaku.
Úterý, 26. července 2016 - 21:12:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2388
Registrován: 8-2010
RadekŠ: vlak je opožděn z důvodu křižování na jednokolejné trati".

A co je v tom hlášení za problém?