Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » 440, 640, 650, 660 - RegioPanter / InterPanter » Archiv diskuse 440, 640, 650, 660 - RegioPanter... do 23. 05. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse 440, 640, 650, 660 - RegioPanter... do 23. 05. 2016

dolů
   autor příspěvek
Středa, 04. května 2016 - 11:21:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 386
Registrován: 7-2009
Bombos3: Ale proč to tedy v jiných vozech jde?
Středa, 04. května 2016 - 11:26:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 488
Registrován: 3-2013
Tak kolmost opěradel zcela jistě ne. Navíc třeba u těch Citelisů by bylo možno použít sedadla C.I.E.B Kahovec s běžnou, více skloněnou opěrkou. Jenže v některých místech by nevyšly rozteče, a protože kloubové vozy se kompletně montovaly v Italii a Ital by nepochopil kam kterou variantu sedadla namontovat (nejen Ital, v DPMB jsou schopní namontovat sedadla s různým sklonem opěradel i vedle sebe na dvojsedadlo), narvalo Iveco do autobusu všechna sedadla kolmá. A na můj email se vyjádřili doslova - ve vozech pro MHD není třeba brát ohled na pohodlí cestujících!
Podobně v případě panterů se mi sedadla u regiopanterů zdají o něco pohodlnější, byť to také žádný zázrak není.
Středa, 04. května 2016 - 11:57:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 320
Registrován: 3-2005
1n5ider: ad širší okolí - vycházel jsem z tiskové informace,že vyhráli zakázku k zajištění dopravy v okolí Norimberka.
Ještě jedna věc. Když Škoda bude vyrábět desítky souprav pro DB, dodávky pro ČD ostrouhají?
Středa, 04. května 2016 - 12:34:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8115
Registrován: 10-2003
TMB: Kdyby tam dali normální sedadla jako mejí třeba regionální autobusy, bylo by to rozhodně lepší. Je zajímavé, že takovou prasárnu si žádný výrobce linkových (o dálkových nemluvě) autobusů nedovolí.

Jak už tu zaznělo, tak hodnocení sedaček je čistě subjektivní věcí. Já třeba v autobusech neskutečně trpím na bolesti zad a posez ve stylu mírného pololehu fakt nesnáším. IP jsem ještě nejel, takže nemůžu hodnotit, ale obecně mám radši tvrdší sezení, takže by mi to mohlo vyhovovat.
Proti lži se člověk strašně špatně brání, protože když se lež pěkně řekne, tak vypadá jako pravda, a někdy je problematika tak složitá, že lidé nevědí, co je pravda a co ne.
Radim Jančura ...asi o sobě...
Středa, 04. května 2016 - 12:36:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4048
Registrován: 9-2011
Je zajímavé, že takovou prasárnu si žádný výrobce linkových (o dálkových nemluvě) autobusů nedovolí.
Podle mého to není o tom, co si dovolí či nedovolí výrobce, ale co si ZÁKAZNÍK (= DP) objedná. Výrobci je buřt, jestli tam dá sedadla takový či makový (příp. pouze, pokud jsou makový sedadla dražší, tak si to naúčtuje do ceny).
Středa, 04. května 2016 - 12:49:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10319
Registrován: 5-2004
Je zajímavý že na starejch sedadlech "od laminátový mušle T3 přes Bt po honekry" jestli něco vadí pak malý rozteče. Tvar sedaček začal vadit až od doby kdy se dělaj ergonomický a dyzajnový...
Středa, 04. května 2016 - 13:01:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8116
Registrován: 10-2003
Petr vlček: To bude spíš tím, že každý má doma net a má potřebu se vykecat a sdělit ostatním svůj neomylný názor. [lol] Že by se mi na laminatový mušli nějak dobře sedělo, zvlášt ještě když mi v zimě připalovala od spodu kulky, tak to tedy fakt ne.[ko]
Proti lži se člověk strašně špatně brání, protože když se lež pěkně řekne, tak vypadá jako pravda, a někdy je problematika tak složitá, že lidé nevědí, co je pravda a co ne.
Radim Jančura ...asi o sobě...
Středa, 04. května 2016 - 15:32:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6216
Registrován: 4-2003
ad Zapa: Přesně[pozor] (to že sem vleze Vlček a bude adorovat ty laminátový mušle v T3 mě fakt napadlo[biggrin]).

prasárnu si žádný výrobce linkových (o dálkových nemluvě) autobusů nedovolí


A sedadla v linkových autobusech - kde je třeba parodie na opěrku hlavy zkonstruována tak, aby vyššímu pasantovi v připadě bouračky snáze zlomila vaz a i bez toho mu končí někde kolem krku - to je tedy fakt vzor.[crazy] Taky by bylo dobrý se zamyslet nad jejich rozměry uzpůsobenými pro stísněnější prostor autobusu.
Makat je fakt na ...
Středa, 04. května 2016 - 15:38:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4050
Registrován: 9-2011
Tak tady se Vlčouna zastávám - laminátová sedačka z T3 je navržená přesně podle tradiční český prd*le a ta v ní sedí jak na hrnci. Cokoliv dalšího (hadrovej podprdelník vzor tuším Ostrava, Fainsa, dyzajnový dřevo v 15T) je horší. Blížej se jim až plastový sedačky v 15T2, ale ještě to neni vono.
Cybob
Středa, 04. května 2016 - 16:42:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 132
Registrován: 1-2007
Párkrát jsem jel v IP a na sedačky taky nic pozitivního. Při 177 cm ta hrana pěkně tlačí do dolní části krční páteře, takže jedině se trochu sesunout a ještě k tomu jsou ty sedačky pěkně úzký. Dost jsem si oddechl, když se na R915 zrušily IP a vrátily se tam B249 a Bd264. Na můj vkus zlatý Bee273 na Bohumínech, ale s opěrkami v celku (sedačky TMI) viz. vagonweb.cz Sedačky Paulisch v té galerii sice taky nic moc, ale rozhodně lepší než ty v IP.

A co se týče linkových autobusů, tak největší zvěrstvo jsou sedačky ve Volvu 7700 [angry]. U busu Karosa C954E a Iveco Crossway z hlediska pohodlí ta opěrka taky stojí za prd. Pohodlné tak do výšky 165 cm. Ale dost dobré sedačky má Irisbus Ares, který je vhodný na delší meziměstské linky.

(Příspěvek byl editován uživatelem cybob.)
Jako dopravní prostředek používám výhradně vlak. Bezpečnost silničního provozu ohrožují Karlshausovy Boblickbusy!
Středa, 04. května 2016 - 17:09:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 479
Registrován: 5-2007
To je přesně to o čem jsem hlavně mluvil, prostě proč tam dát vystouplou hranu? A je jedno jestli někoho tlačí do lopatek, ramen, krku nebo když je někdo menší tak mít hranu v půlce hlavy musí být taky obrovská paráda... A pokud je to potřeba vystouplé kvůli nějaké ergonomii, tak to udělám do ztracena. Prostě nechápu, že jinde to jde. Taky dávám přednost spíše kolmějšímu posezu pokud mě to nekazí příliš nízko posazené uši podhlavníku.
Středa, 04. května 2016 - 17:09:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6217
Registrován: 4-2003
laminátová sedačka z T3 je navržená přesně podle tradiční český prd*le a ta v ní sedí jak na hrnci.

A to je ta [zadnice] ve verzi "jak dva stroužky" česneku a nebo v provedení "jak štýrský valach"?

Já si tedy na to pálení/studění a to že se tam leckdo nevešel a leckdo zase kvedlal jako žába v mixeru pamatuju taky. Akorát nebyly ty internety a taky lidi rádi zapomínají (viz poznámka Zapa).

sedačky Paulisch v té galerii sice taky nic moc, ale rozhodně lepší než ty v IP.

Srovnáváte sedačky dálkového vlaku se sedačkami regionálního vlaku. Dneska se jede do Přelouče 55 minut, do Kolína 38 a nikoliv dvěapůlhodiny, resp. 72 minut.
Makat je fakt na ...
Bugear
Středa, 04. května 2016 - 20:31:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3407
Registrován: 8-2005
No to sotva. Bmee, Bymee TAKY mají tlakotěsnou skříň na 200.

Doporučuji vám nevyjadřovat se kategoricky o něčem, o čem nemáte páru. Minimalizuje to riziko, že budete za blbce.[wink]
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Čtvrtek, 05. května 2016 - 00:35:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11289
Registrován: 5-2002
Tak já si dneska (vlastně už včera) tu sedačku testnul, konkrétně na čtyřce hned za kabinou. Kromě doteku spodku "uší" na ramenou jsem nic zásadního nezaznamenal, a to mám 192 cm...
Čínskej
Čtvrtek, 05. května 2016 - 08:31:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1452
Registrován: 3-2012
Hajnej: Pri vysce 192cm uz by te to "neco" melo tlacit do [zadnice] a ne do hrbu, takze to je asi v poradku... [rofl]
Ythomas_ct
Čtvrtek, 05. května 2016 - 09:52:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1996
Registrován: 10-2009
Ad Hajnej:

Tak já si dneska (vlastně už včera) tu sedačku testnul, konkrétně na čtyřce hned za kabinou.

Z Vámi udané pozice ve vlaku (čtyřka za stanovištěm) a vzhledem k tomu, že byla středa, bych tipoval vyvíjení činnosti vedoucí ke zprovoznění AVV v InterPanterech... ;-)
Pátek, 06. května 2016 - 02:23:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11294
Registrován: 5-2002
YT: těsně vedle - AVV jako takové už bylo zprovozněno loni. Šlo o "zprovozňování" cvičnejch, aby ti zas mohli "zprovozňovat" P.T. fírovstvo...
No a potom jsem se pro změnu věnoval zprovozňování jedné mašiny, která je krajankou jistého slavného detektiva menší postavy...
Cybob
Pátek, 06. května 2016 - 09:15:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 1-2007
Ad RadekŠ: Srovnáváte sedačky dálkového vlaku se sedačkami regionálního vlaku.

Mluvil jsem o IP, ne RP! A myslel jsem si, že IP měly být dálkové vlaky a ne regionální. A podle provozování na spojích Brno-Praha a donedávna i Brno-Šumperk asi budou, pokud teda Praha a Šumperk nejsou obce přiléhající k brněnskému regionu [biggrin]
Vzpomínám si, jak ČD v médiích hlásaly, že InterPanter sice bude koncepčně vycházet z RegioPantera, ale bude upraven pro dálkovou dopravu, takže snad i ty sedačky, néé??? Jestli se za ty úpravy považuje do RegioPantera přidání dvou nebo tří vozů, nějakém dosazení 1. třídy a změněný nápis z Regio na Inter na bočnicích tak to je teda [zadnice]
Jako dopravní prostředek používám výhradně vlak. Bezpečnost silničního provozu ohrožují Karlshausovy Boblickbusy!
Pátek, 06. května 2016 - 12:56:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 385
Registrován: 8-2007
No a potom jsem se pro změnu věnoval zprovozňování jedné mašiny, která je krajankou jistého slavného detektiva menší postavy...

No, a pak že nesmíte ani naznačovat! Zajímavé!
Kako bih se ja rado provozao tim cudom...
Pátek, 06. května 2016 - 13:17:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7888
Registrován: 9-2002
Hajnej, spis ty vubec nekdy ?
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pátek, 06. května 2016 - 20:30:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2749
Registrován: 8-2004
Aleš Liesk: Výrobci je buřt, jestli tam dá sedadla takový či makový (příp. pouze, pokud jsou makový sedadla dražší, tak si to naúčtuje do ceny).
Není pravda. Brno si do nových CNG autobusů SOR a Iveco přálo jiný typ, než který nakonec dostalo, protože ani jeden z výrobců neměl požadované sedačky homologované a ani kvůli Brnu, byť šlo o velkou zakázku, to homologovat nehodlali. Takže tak, ani v autobusech nedostanete vše, co si objednáte.

Ale zpět k vlakům. Já jsem na předkloněné sezení hodně citlivý a právě proto nesnáším brněnské Citelisy a 25Tr, ale v Rypácích tento problém upřímně nemám. Ty sedačky mi přijdou docela fajn. Ano, mohli být širší, ale to by musel být širší celý Rypák, ale pokud by byl, tak by to asi vyžadovalo náročnější schvalování, než tokto jako modifikace RegioPanteru a asi by se nestihl termín. A za sebe musím říct, že se mi v Rypáku sedí lépe, než na sedačkách v Bdmpee233, na kterých se mi právě jinak než v pololehu sedět nedalo, kvůli zbytečně dlouhému sedáku a podivně tvarovanému opěradlu. Ale jak napsali jiní, sedačky jsou individuální a teď se na mě asi někteří milovníci těchto vozů sesypou.
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Pikehead
Sobota, 07. května 2016 - 21:31:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2342
Registrován: 3-2007
Na spz.logout.cz jsou zprávy o velkých zakázkách na Flirty - Holandsko, Maďarsko... doufám, že po dodávce nejdražších elektrických lokomotiv na světě se už bude tendrovat se záměrem vybrat nejlepšího a ne vybrat Škodu Limassol.

Jestli se Leošovi vytýkalo, že vozí lidi příměstskou jednotkou, tak se Leoš musí velebit minimálně za to, že ji významně polidštil. Je fakt bizarní zavést konečně rychlíkové jednotky a vyvolat tím diskusi, jestli nedošlo ke zhoršení komfortu pro cestující...
Neděle, 08. května 2016 - 07:59:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11301
Registrován: 5-2002
Pike: doufám, že po dodávce nejdražších elektrických lokomotiv na světě
Nesmíš sežrat každej tendenční blábol. Dokonce i v tom Sůrově článku je schovaná informace, že v době tendru byly mašiny o 5 mega levnější než za kolik se tehdy prodávaly podobný mašiny jinam, jenom nesmí bejt čtenář línej a musí si podělit původní cenu 20 kusů...

se už bude tendrovat se záměrem vybrat nejlepšího a ne vybrat Škodu Limassol
Tendry už hooodně dlouho vybírají nejlevnějšího a ne nejlepšího...
Neděle, 08. května 2016 - 08:21:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2862
Registrován: 4-2006
Hajnej:Tendry už hooodně dlouho vybírají nejlevnějšího a ne nejlepšího...

A to je smutný...Pořekadlo "nejsem tak bohatej, abych si kupoval laciný věci..." má něco do sebe...
kapitán NEMO
Neděle, 08. května 2016 - 13:15:55  
Neregistrovaný host
213.192.12.32
A: Hajnej! Spíš ty vůbec někdy?
Vzhledem k tomu, že myslivci jsou považováni za zvířata především noční, tak převážně vážně nespí!
[proud]
Neděle, 08. května 2016 - 18:25:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4059
Registrován: 9-2011
Peno: výchozí předpoklad je, že zákazník ví, co si má objednat - tj. něco homologovanýho. Pokud objednává něco nehomo, tak musí počítat s tím, že ta homo-izace bude stát něco navíc (oproti rozdílu cen samotných komponentů) a dokonce se aj může nepovést (třeba tím, že se do ní výrobci nebude chtít).
Neděle, 08. května 2016 - 19:42:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3031
Registrován: 1-2010
Jednou za týden se jeden ze čtyř českobudějovických Panterů podívá i do Horního Dvořiště. Dnes to bylo "číslo jedna"..

Ythomas_ct
Neděle, 08. května 2016 - 23:21:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1998
Registrován: 10-2009
Ad Pikehead, Hajnej:

doufám, že po dodávce nejdražších elektrických lokomotiv na světě
Nesmíš sežrat každej tendenční blábol.


Asi tak. Ač je celá arbitráž a vůbec dění okolo 380 "zvláštní", tak ani po započtení té třičtvrtěmiliardy navíc ř. 380 nejdražší elektrickou lokomotivou na světě opravdu není. (Co třeba toto? SEPTA platí za jeden "US-Vectron" v přepočtu přes 200 milionů CZK.) Nehledě na to, že by mě celkem zajímalo, jak vycházejí ceny různých lokomotiv, dnes v Evropě provozovaných, tj. třeba 109E, TRAXXy, Vectrony atd., pokud bych chtěl znát celkové náklady na km, resp. LCC. Vzhledem k životnosti lokomotivy jsou i jiné položky, které mohou s tou (ne)výhodností poměrně slušně zahýbat. Kolik může dělat pořizovací cena v LCC? Takových 20 až 30 %?
Pondělí, 09. května 2016 - 08:34:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6218
Registrován: 4-2003
koncepčně vycházet z RegioPantera, ale bude upraven pro dálkovou dopravu

Proč se držet blábolů, který vyplodí Štáhlavský?

InterPanter žádný dálkový vozidlo není a nezajišťuje dálkovou dopravu. Nebo ono to jezdijó z Prahy do Brna s expresy?

íř. 380 nejdražší elektrickou lokomotivou na světě opravdu není.

Všecha ta srovnání jsou nesmysl, protože stejně srovnávají jablka a hrušky. Ale Jouda se naučil v 5.B, že 106 milionů je víc než 105 milionů, tak to tak přeci je, že...[crazy]
Makat je fakt na ...
Pondělí, 09. května 2016 - 08:37:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6219
Registrován: 4-2003
Ad Bugear: Klidně to vezmu zpět.
Makat je fakt na ...
Pondělí, 09. května 2016 - 19:10:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5215
Registrován: 8-2006
Že není dálkové vozidlo ještě neznamená, že se tím nedá jet Pha - Skalice n. S. ( 2,5 hodiny ), kdežto expresem třeba jen Pha - Pce ( hodina ).
Úterý, 10. května 2016 - 09:01:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8153
Registrován: 12-2009
Ostravské, zdálky a ne pod nebem.
Úterý, 10. května 2016 - 11:18:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6220
Registrován: 4-2003
ad Čelakovičan: Stejně tak se dá malým autem relativně v pohodě přeject půl Evropy, ale asi to nebude nejčastější způsob použití...

A na trase Pha-Pce asi nikdo příčetný nebude řešit co tam jede, prostě si dřepne do prvního vlaku.
Makat je fakt na ...
Úterý, 10. května 2016 - 12:31:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 225
Registrován: 7-2015
Dotaz, nemáte někdo nahranou (staženou) znělku u hlášení z českobudějovických 650? Nemohu ji nikde najít.
Děkuji.
Autobusy, vlaky...[happy]
Sobota, 14. května 2016 - 10:27:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1428
Registrován: 8-2003
muzete prosim nekdo napsat, popr. zopakovat, kolik tyto jednotky vlastne staly /zajimaji me vlastne vsechny/. Jestli treba misto 441 neni levnejsi 2 vozovz Elefant. Nevyhoda patroveho usporadani je jasna, ale i v regiu dost cestujicich jede dele nez 10 minut, mnoho z nich nema problemy s klouby a udrzba 2 vozu patrovych je urcite levnejsi nez 3 vozu. A taky jsem si chtel cenove porovnat IP a leo tramvaj. Jinak moje srovnani. 441 vedle 471 - neda se utect pred hlukem, 471 ma vic dveri uvnitr, popr do patra. leo tramva dvojka skoro o malinko horsi nez IP dvojka. LEO business jednoznacne lepsi nez IP. premium jsem jel jen jednou, takze srovnani by bylo hodne subjektivni.
Sobota, 14. května 2016 - 14:16:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6222
Registrován: 4-2003
Jestli treba misto 441 neni levnejsi 2 vozovz Elefant.

Elefanta už nikdo vyrábět z řady různých důvodů nebude, jakákoliv debata je tedy bezpředmětná.
Makat je fakt na ...
Sobota, 14. května 2016 - 19:06:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5416
Registrován: 8-2007
Arakain:muzete prosim nekdo napsat, popr. zopakovat, kolik tyto jednotky vlastne staly

Tak RP panter 3 vozový stejnosměrný stál 136 milionů/242 sedadel
Stejnosměrný Elefant stál okolo 220 milionů /330 sedadel.

udrzba 2 vozu patrovych je urcite levnejsi nez 3 vozu.

A z čeho tak usuzuješ?
Neděle, 15. května 2016 - 08:47:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5418
Registrován: 8-2007
Tak opravuji.Ten Elefant v zakázce někdy v roce 2006 na 30 kusů stál asi 200 milionů,ale sedadel má jen 310(330 je míst k stání).

Pak vychází cena na jedno sedadlo u Elefanta na 645 tisíc pořizovací ceny,u Pantera na 568 tisíc na jedno sedadlo.

U dvouvozového Elefanta by se cena snížila o prostřední vůz,který je asi nejlevnější(nemá trakci,stanoviště),ale má nejvíce míst k sezení.Tím by vyšel poměr cena/sedadlo značně hůře.
harry_x
Neděle, 15. května 2016 - 09:28:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9
Registrován: 5-2016
RadekS: Ano, to nebude. Ale trochu si rikam,zda to neni skoda, me ten vlak prijde dobry :-)

Apollo_17: Do vypoctu je nutne zapocitat i inflaci od te doby (koupe) do soucasnosti, takze tim ten pomer pro IP vychazi jeste lepe [happy]
Neděle, 15. května 2016 - 09:42:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5219
Registrován: 8-2006
Mne by spíš zajímala reálnost "pantera v dýzlu", protože na všelijaké ty rumburské R, tanvaldské R, R OL-Bruntál-Ova, apod. budou potřeba nové/novější soupravy. Hydra s vlekem, nebo 843+943 tu nebudou věčně.
Mladějov
Neděle, 15. května 2016 - 10:06:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8248
Registrován: 3-2007
A proč zase vyvíjet za drahé peníze něco, když je na trhu řada motoráků, jak nových, tak ojetých, starých okolo 10 let ? Proč by měly ČD dělat pořád pokusného králíka výrobcům ? Causy jako české pendolino, 380 atd. vám nestačily ?

Žraloci, 650, desira..trh je plný svižných výkonných motoráků.
Neděle, 15. května 2016 - 23:56:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5420
Registrován: 8-2007
harry_x: Ano, to nebude. Ale trochu si rikam,zda to neni skoda, me ten vlak prijde dobry

No okolo Prahy se patrové soupravy asi i v budoucnu uživí.Vyrábí je celá řada výrobců od Stadlera,Bombardiera až po Pesu,včetně Škody.Takže nějaké "nové " Elefanty možná budou.

Mladějov:
Žraloci, 650, desira..trh je plný svižných výkonných motoráků.


A tam se nejvíc uplatňuje hydromechanický přenos výkonu(je lehký a má velkou účinnost),který do Pantera nelze aplikovat,protože u podvozku není místo.
Pondělí, 16. května 2016 - 06:53:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11353
Registrován: 5-2002
A17: který do Pantera nelze aplikovat, protože u podvozku není místo
Případně by mohlo nebýt i v podvozku, kdyby se chtělo pohánět na obě nápravy, jakože asi chtělo.
A tím bychom se navíc dostali k potřebě mít reverz ne až na nápravě, což by mohlo vést k potřebě mít reverz v trakční převodovce nebo extra reverzní převodovku.
Takže u toho Pantera bych to nakonec viděl na dieselagregát na střeše, tak jak již dnes začíná být obvyklé. Má to jeden půvab: při EDB lze rekuperovat aspoň do pomocných pohonů, což nějakou tu desítku kW hodí (ventilace TM a Rb).
Pondělí, 16. května 2016 - 08:31:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5423
Registrován: 8-2007
Takže u toho Pantera bych to nakonec viděl na dieselagregát na střeše, tak jak již dnes začíná být obvyklé.

Ovšem z hlediska hmotnosti a ceny to moc konkurenční není.

Má to jeden půvab: při EDB lze rekuperovat aspoň do pomocných pohonů, což nějakou tu desítku kW hodí (ventilace TM a Rb).

Což ovšem nevyváží celkovou menší účinnost elektrického přenosu oproti hydromechanickému(o složitosti ani nemluvě).

Podle mého jsou vhodnější Flirty,Linty,Pesy konstruované pro dízlový pohon,než motorizovat Pantera(čímž neříkám,že by to nešlo).
Pondělí, 16. května 2016 - 14:50:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7903
Registrován: 9-2002
No jo, ale kdyz uz budu mit nejakej diesel hore, tak taky muzu dat na vuz vedle koste, trafo a menic. A v ten moment mam Univerzalni Vozidlo pantak/motorak. Zabozrouti to maji v trivozovy verzi - vyrobil to Bombardier jako radu SNCF 81XXX, ale netusim za kolik to nakoupili. Mam pocit, ze zrovna tahle jednotka mela onu srazku s hovezim, dopravazenou naslednym selhanim brzd...
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pondělí, 16. května 2016 - 19:46:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11355
Registrován: 5-2002
A17: Ovšem z hlediska hmotnosti a ceny to moc konkurenční není.
Pokud už mám elektrickej pohon vyvinutej, zvládnutej a typizovanej...

Což ovšem nevyváží celkovou menší účinnost elektrického přenosu oproti hydromechanickému
Pokud nemám pod podlahou místo a nechci předělávat (a znovu schvalovat) kastli, není co řešit. Navíc jakejkoliv mechanickej přenos v supernízkopodlažním provedení, který se dnes žádá, musí být super zmuchlanej, aby se vešel do vymezeného místa, z čehož plynou různé zběsilé převody, které tu účinnost kazí. Ta dvě mezikola na Štrůdlu se oleje ve vratné převodovce něco namíchají, a to i při volnoběhu...

(o složitosti ani nemluvě)
Nesmíš v tom vidět 843, ta je co do složitosti pohonu odstrašujícím příkladem, bo reléová klasika, kde je milostivě trpěnej procesrovoej regulátor buzení. Dneska je to generátor natvrdo krmíci jeden společnej meziobvod a z něho to berou střídače (odpadají tedy jak linkáče, tak i reverz).
A to nemluvím o tom, že kabely na rozdíl od kardanu žádné momenty do podvozku nevnášejí a můžu je navíc snadno přetáhnout na sousední vůz...
Úterý, 17. května 2016 - 00:43:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5426
Registrován: 8-2007
Elektrickej pohon je vyvinutej,zvládnutej a typizovanej...ale asi i drahej.
Dvouvozový Panter má sedadlo za 780 tisíc,Pesa Link za 540 tisíc.
A ten dízlovej by neměl sběrač,vypínače,trafo a pár dalších věcí,ale zase by musel mít navíc alespoň 2 dizly,2 alternátory s buzením,chladící soustavy,palivové nádrže(ty už dole není kde dát),takže výrazné snížení ceny oproti elektrickému nečekám.

Tyhlety dízlové jednotky vyrábí mnoho výrobců a je na trhu výběr.
Co velmi chybí,je malý elektrický vůz velikosti Desira klasik(asi 40 metrů),který by byl cenově konkurenceschopný těm motorákům.U nás by našel využití na mnoha elektrizovaných tratích ( např.Mar-Lázně-Cheb-Most,okolí Jihlavy,Třebová-Zábřeh na Moravě,nově elektrifikovaná trať do Koutů nad Desnou ),kde v současnosti jezdí motoráky 840,841,844.

Ale s motorovým Panterem to perpektivně nevidím.[nene]
Uvidíme,co přinese budoucnost.
IP vs. klasika
Středa, 18. května 2016 - 15:22:55  
Neregistrovaný host
88.101.106.91
A pak že IP pokrývají veškeré R na t260![biggrin] Dnes odpol. příj. 15:02 Brno klacic. souprava!
Středa, 18. května 2016 - 15:48:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4088
Registrován: 9-2011
Máte ponětí, co je to turnusové pokrytí a co mimořádná náhrada?
Variantní řešení v duchu hesla "Nic než panter" by bylo hlášení "Vlak je z technických příčin odřeknut". Možná by se vám to líbilo víc, ale pochybuju, že i ostatním cestujícím. [kladivo]
Sobota, 21. května 2016 - 15:23:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 6-2015
Včera Rypák místo rj? To už je hodně velký úlet
Sobota, 21. května 2016 - 19:26:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1562
Registrován: 12-2009
Ano, v Rakousku vzdal boj Taurus tak se ČD pokusily alespoň něco odvézt přibližně včas vystavily operativku a byl asi zrovna nejvíce při ruce panter. Za snahu si zaslouží však pochvalu!
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Bkp
Sobota, 21. května 2016 - 23:08:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7361
Registrován: 8-2003
Když tak občas stále čtu ty nářky na provedení Pantera a jeho srovnání s vlaky na západě, samozřejmě negativními srovnáními vůči Panterovi, tak si říkám, jaká je to škoda, že se drážní publicistika nevěnuje zákaznickému srovnávání vlaků, ať už na úrovni srovnání konceptů, tak srovnávání konkrétních (konkrétnějších) řešení. Takový přímý souboj InterPanter ČD vs. Flirt Leo. To by byl souboj koncepcí, kdy Jacobs podvozky prostě mají své výhody, zejm. v oblasti jízdních vlastností a v oblasti hluku se v úsecích s traťovou rychlostí do cca 80 km/h příznivě projeví kratší vzdálenosti mezi podvozky. Tady kdyby Škodovka se snažila jak se jen dá, bude to vždycky poznat a sedícímu cestujícímu těžko nějaké rozdíly v technickém řešení vysvětlíte, on prostě vnímá to drncání.
Ale kousek za hranicemi se začíná objevovat další kousek, tentokrát ke mnohem přímějšímu srovnání - rakouské státní dráhy zprovozňují své Cityjety, což je jejich obchodní označení jednotek Siemens Desiro Mainline. Tuto, jak se na rakouské poměry sluší a patří patřičně velikou, sérii 101 třívozových jednotek pro regionální dopravu můžeme zcela otevřeně porovnat s RegioPanterem v jeho taktéž třívozové verzi.
Jak moc je tedy RegioPanter porovnatelný se "západem"?
Začněme z venku. Design je do značné míry otázka osobního vkusu, ale co naplat, doba výtvarných cvičení je ta tam, všechny vlaky mají mnoho podobných rysů, protože se blíží optimu a optimum je jen jedno, ale jestli někomu vadí střecha české soupravy, tak rakouská mu bude vadit stejně.
I interiér je v mnohém podobný, teď nemyslím barevné provedení, ale jeho plnou průchodnost bez oddílových dveří, přímé osvětlení a stupínek ve vysokopodlažních částech. Rakouské vlaky jsou o cca 5 metrů kratší a mají o cca 20 míst větší počet sedaček. Preferují "autobusové" uspořádání, které dává cestujícím více místa na nohy a při určité obsazenosti i vyšší pocit soukromí, naopak méně vyhovuje menším skupinám. Uspořádání polic je podélné, ale i zde je ve vysokopodlažní části místo jen na menší zavazadla.
Jak by ale celkově toto porovnání mělo dopadnout? Ať si každý odpoví sám. Ať si kdo chce co chce říká, RegioPanteři po koncepční stránce odpovídají mnohým západním trendům. Nechejme teď otázku obchodní a otázku údržby, zejm. ta druhá je tuhý východ a ještě přinese mnohá "překvapení".
Ponechejme teď stranou fakt, že fotka je z úseku se začínající rekonstrukcí a řekněme si na rovinu, že tomuto stavu se blíží mnohé tratě, na kterých Panteři jsou a budou provozováni. Potom si položme otázku, v jakém stavu mají tratě být a jaká koncepce vozidla je pro české tratě vhodná. A potom si zkusme uvědomit, že cestující neřeší, co jezdí na západě, jaké má ta která koncepce výhody pro řekněme údržbu, ale rozhoduje se mezi jízdou vlakem a autem. Na druhou stranu, jsme na stránkách, kdy chceme vidět nejen výsledek, ale i to, jak ho bylo dosaženo.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Sobota, 21. května 2016 - 23:52:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2750
Registrován: 8-2004
VlastaZ: Nic ve zlém, ale pořád lepší Rypák, který má klimu a umí 160, než kdyby za RailJet jely nějaké Béčka nebo Honeckry. Jistě, ještě lepší by bylo, kdyby ČD měly pro tento případ záložní RailJet i s Taurusem v Břeclavi, ale jistě tak nějak asi všichni chápeme, že to prostě není reálné. Proto za Rypák rozhodně pochvala, mohlo to být horší, mnohem horší.

Bkp: Je ovšem zajímavé, že CityJet, jakožto příměstská či regionální jednotka, má stejné sedačky, jako jednotka InterPanter, tedy rychlíková jednotka. Co si z toho vyvodit už ponechám na zvážení každého diskutujícího [kecal]
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Neděle, 22. května 2016 - 08:57:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5238
Registrován: 8-2006
Pochybuju, že jinde mají jedničku "rozházenou" po celé soupravě. I ten LE má oddíly vyšší třídy na jedné straně. A ešusy vlastně taky mají 1.třídu jen na jedné straně.

Peno: Obávám se, že příměstská/regionální vs. rychlíková je celkem jedno.
Bkp
Neděle, 22. května 2016 - 09:41:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7362
Registrován: 8-2003
Čelakovičan:
Ale to jsme opět u té otázky, kolik jezdí částečně nízkopodlažních jednotek na klasických podvozcích a s požadavkem na 13 % podíl 1. třídy. Flirt má díky Jacobs podvozkům 100 % nízké podlahy, Desiro ML má minimální, nebo žádnou první třídu...
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Neděle, 22. května 2016 - 18:59:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1291
Registrován: 4-2005
Včera jsem se svezl polskou jednotkou Newag Impuls v třívozovém provedení ze Szklarske Poreby do Jelenie Góry, takže žádný koridor, z Piechowic je trať na hadry a musím říct, že to bylo příjemné překvapení. Jak chodovými vlastnosti, tak hodnotnějším interiérem ve srovnání s Panterem. Máte někdo reference, jaká je obecně spokojenost s těmito jednotkami?

Neděle, 22. května 2016 - 23:16:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1403
Registrován: 4-2006
Pěkné foto CityJetu od kolegy ČouĎáka z vedlejšího vlákna: https://www.k-report.net/ukazobrazek.php?soubor=1125260.jpg&httpre f=28/127286
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Pondělí, 23. května 2016 - 08:13:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6240
Registrován: 4-2003
tak hodnotnějším interiérem

V čem je to hodnotnější??
Makat je fakt na ...
Pondělí, 23. května 2016 - 10:18:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1167
Registrován: 10-2009
Pane Bkp, děkuji za konečně diskuzní příspěvek s pohledem objektivním. I když je to samozřejmě neúplné. Pro srovnání "uživatelské" však má Váš článek hodnotu. Byl jsem nedávno v Bavorsku, kde jsem se mohl povozit panťáky řady 440. Myslím, zase z pohledu poučeného cestujícího, že naši panteři nejsou horší. Jiná věc je třeba srovnání stavu tratí, po kterých jednotky jezdí, jejich spolehlivost a také spolehlivost servisní firmy a mnohé jiné parametry. Bohužel, České dráhy mají priority jinde. Třeba v buzeraci členů obsluhy vlaků a v nucení strojvůdců k podpisu nevýhodných pracovních smluv, čímž České dráhy ušetří až několik stovek měsíčně! Že cestující vyprošťují hasiči z neschopných panterů, to není důležité. P.
Pondělí, 23. května 2016 - 11:18:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1293
Registrován: 4-2005
RadekŠ: chápu, že interiér do značné míry dodá fabrika takový, jaký si zákazník poručí, subjektivně se mi v tom cestovalo lépe, zejména co se týká chodových vlastností podvozků i na takovém tankodromu, jako trať z Piechowic do J. G. je. Uznávám, že nevím, jak se jednotka chová při vyšších rychlostech (max. rychlost 160 km/h), ale v našich podmínkách jsem se svezl z Ústí do Chomutova jak Panterem, tak Ešusem, přičemž Panter mi přišel ve srovnání s Ešusem takřka jako žebřiňák. Ale chápu, že pro Vás strojvedoucí je modernější vozidlo příjemnější na obsluhu. Prostě od nového vozidla bych čekal o poznání lepší chodové vlastnosti než má. Na druhou stranu je dobře, že jsme se zbavili plesnivých Bétéček. a pokud Panteři přilákají do vlaků více cestujících tak, jako přilákaly Ešusy v pražské aglomeraci, pak je to jedině dobře.