Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » 440, 640, 650, 660 - RegioPanter / InterPanter » Archiv diskuse 440, 640, 650, 660 - RegioPanter... do 04. 05. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse 440, 640, 650, 660 - RegioPanter... do 04. 05. 2016

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 23. dubna 2016 - 23:46:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11217
Registrován: 5-2002
HB: natož se ho zeptat, proč jim za ta léta nestálo za to nechat si v ČR schválit
Asi tak...
Ythomas_ct
Neděle, 24. dubna 2016 - 14:17:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1984
Registrován: 10-2009
Ad neklidný chod:
...nevzpomenu si na osobní automobil, který by neměl tlumiče...
Jestli ono to nebude i tím, že si zároveň nevzpomenete na osobní automobil, který by měl uvnitř té pružiny vodicí čep a svislé kmity by se tlumily také třením v tom čepu... ;-)

Zarážející je otázka, zda když jednotka byla schválená s vystrojenýma tlumiči na primárním vypružení, zda jejich kompletní odebrání není na nové schválení...
Pokud vím, tak schváleny jsou obě verze - jak s primárními tlumiči, tak i bez nich. Každopádně ty tlumiče určitý vliv na jízdní vlastnosti mají a míra toho vlivu závisí v tomhle případě i na kvalitě svršku, po kterém se vozidlo pohybuje...

Ad Honza Blb:
Liberecký neumětel opět válí.
Taky jsem si nikde nevšiml, že by někdo nadával ČD-C, že chce jen 5 až 8 lokomotiv a že je chce mít celkem brzo. Zajímalo by mě, jak to tedy mají dle autora ČD dělat, když neví, kolik těch vozidel budou nakonec reálně potřebovat, ale zato ví, kdy je budou potřebovat...
Netlumit
Neděle, 24. dubna 2016 - 18:44:24  
Neregistrovaný host
46.135.112.17
Úsměvné, tření o vodíci čep jako marginální složka zatlumení vinuté pružiny. To asi ne. Nepopírám existenci takzvaného suchého tlumení na vozech, např nákladních, nicméně viděl jste někdy jak jsou ty vodící čepy namazané? Ty určitě netlumí vůbec nic a například vůle po krátkém provozu vozu řady 810 mezi čepem a pouzdrem je na tak sílu dvou i tří prstú, tak s takovým vaklem nezatlumíte lautr nic.
Hlavně šlo o ten chod pojezdu a celkově vozidla a pocitově ho vnímám podstatně horší než rok a půl provozu s nima. Dřív se mi nestalo, že by kolo odskočilo od kolejnice, dneska to není po jarním deštíku při ostřejším brzdění problém a že jsou to rány.
Půjde jistě i o ekonomické hledisko, neb by musela Škodovka ještě v záruce všechny tlumiče vyměnit, protože jejich náplň byla vně na jejich plášti. Když vemete v potaz počet jednotek, počet tlumičů na každé z nich, vyřešit to jejich celkovým odebráním bylo na snadě.
Neděle, 24. dubna 2016 - 21:32:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11221
Registrován: 5-2002
Netlumit: Dřív se mi nestalo, že by kolo odskočilo od kolejnice, dneska to není po jarním deštíku při ostřejším brzdění problém a že jsou to rány.
No, ty rány budou asi něco jiného, spíš odezva podvozku na zásahy protismyku...
Neděle, 24. dubna 2016 - 23:20:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 1-2013
chci se zde zeptat na jakých rychlících Praha-Brno dnes jezdí jednotky interpanter.
Ythomas_ct
Pondělí, 25. dubna 2016 - 09:25:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1985
Registrován: 10-2009
Ad Netlumit:

Úsměvné, tření o vodíci čep jako marginální složka zatlumení vinuté pružiny.
Je-li toto úsměvné, tak se asi uchechtáte, až zjistíte, že existují vozy, kde primární vypružení není tlumeno prakticky vůbec; např. na GP 200 do 120 km/h... ;-)

...nicméně viděl jste někdy jak jsou ty vodící čepy namazané?
Neviděl. Tuším, že to vedení dvojkolí u panterů se dodává komplet jako smontovanej celek od GMT(?) a nemyslím si, že by se to např. v rámci údržby běžně rozebíralo. A za provozu do toho vidět není. :-) Srovnávat tohle vedení dvojkolí s 810 mi ale přijde trochu ujeté...
Utlumeni
Pondělí, 25. dubna 2016 - 14:11:59  
Neregistrovaný host
46.135.229.4
Bohužel to kolo skutečně odskočí, dobře je to vidět a slyšet když stojíte vedle jednotky na starém nástupišti, kde na pojezd vidíte. Protismyk pneumatické brzdy neúčinkuje, neboť tou dobou je tam stále pouze EDB a ani ta nějak neodbuzuje. Je tam navolenej požadavek na brždění, a najednou při kýženém dobrzdění do zastavení nastane tato série ran. Na stanovišti to je cítit jako když do skříně něco silně tluče a celou jí to citelně rozhoupe ve smeru nahoru dolu. Bud to nechate a prestane to samo, nebo za cenu, ze zastavite jinde, kousek dal lehce povolite oteze brzdy. Po tomto povoleni, mlaceni ustane, jak ale rikam šnečí farma u toho na displeji není.

Ty podvozky skoro bez tlumeni jdou fajn, budou i důvodem naproste nesnasenlivosti vozu cestujicimi - Honekry, naprosty des.
Tlumime
Pondělí, 25. dubna 2016 - 14:27:11  
Neregistrovaný host
46.135.229.4
Jeste k tem podvozkum ala Honekr, pokud bude charakteristika pruziny vyhovujici pomerně menšim hmotam k odpruzeni nez na Panteru, tak to mohlo vyhovovat.
Jsme ale na Panteru a rychlosti 160 Km/hod.

Bokem, kdyz nafasuju 471 a má v haji tlumice, nazveme- li je je tlumici vrtivejch pohybů, pak se s nim neda jet vice jak 120. Pri vyssi rychlosti se v tom uz neda sedet, jak se to mrska.

Skoda, trosku mi to prijde jako takzvany Tuzing namisto Tuningu Pantera. Každopadně ohlasů na takzvaný neklidný chod Panterů je poměrně mnoho, neverim vsak v nejakou zmenu a posun v tomto ohledu.
Ythomas_ct
Pondělí, 25. dubna 2016 - 16:52:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1986
Registrován: 10-2009
Ad Utlumeni:

Bohužel to kolo skutečně odskočí...při kýženém dobrzdění do zastavení...
Sice nevím, co se tam děje, ale kolo od kolejnice v této situaci zcela jistě neodskočí. Zeptám se takhle: Kde by se asi tak mohla při dobrzďování zjevit síla schopná vykompenzovat tíhu těch zhruba 7 tun, které na tom kole spočívají?

Ty podvozky skoro bez tlumeni jdou fajn, budou i důvodem naproste nesnasenlivosti vozu cestujicimi - Honekry, naprosty des.
Tak zrovna u Bdmtee asi existují zcela jiné důvody jejich "obliby" u cestujících. Dokonce bych řekl, že u tohoto vozu je podvozek tou (nej)povedenější částí. A kromě toho zrovna u Bdmtee ty podvozky svislé primární tlumiče mají, byť nejsou hydraulické, ale třecí...
Pondělí, 25. dubna 2016 - 17:25:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11232
Registrován: 5-2002
U: Bohužel to kolo skutečně odskočí
Taky by mě zajímala síla, která způsobí odskok kola.

a najednou při kýženém dobrzdění do zastavení nastane tato série ran
Mno, povšiml jsem si, že při zastavení dává Knorr něco jako parkovačku, a to tak, že to zatne poměrně zostra. Ale ani od tohohle kola nadskakovat rozhodně nebudou...
Pondělí, 25. dubna 2016 - 17:40:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1371
Registrován: 12-2007
V sobotu a v neděli jsem měl tu čest vyzkoušet inter pantera mezi Brnem a Břeclaví a zpět, mimochodem jsme jeli max 156 kmh. A mohu jen potvrdit, že zvuky od podvozku nápadně připomínají zvuky v 810/814. Při rychlosti nad 100kmh se konstantě objevovalo mlácení od podvozku, což bylo velice nepříjemné, a to bylo na rovném úseku. Celkový zážitek z jízdy [ko]a to se bavíme o rekonstruované trati, kde není mnoho propadlých styků a výhybky jakžtak jdou.
Co se týká regiopantera, tak hodinová cesta mezi Letovicemi a Brnem byla na palici. Šílené pískání vstupních dveří a neuvěřitelné kvílení a klepání podvozku v obloucích kolem Svitavy.
Rychlík: PRAHA HL.N.,odj. 15:05 -Praha Libeň-Nymburk město-Křinec-Rožďalovice-Kopidlno-Jičín-Ostroměř-Lázně Bělohrad-Nová Paka-Nová Paka město-Stará Paka-Roztoky u Jilemnice-Martinice v Krkonoších-Kunčice nad Labem-Hostinné-TRUTNOV HL.N.,příj. 18.53
psík Albi
Pondělí, 25. dubna 2016 - 22:30:55  
Neregistrovaný host
85.71.77.196
Dovolím si přidat taky jeden postřeh z mé první jízdy RegioPanterem mezi Pardubicemi a Hradcem. Seděl jsem ve vyvýšené části nad podvozkem a moc příjemné to nebylo: Na starém svršku byla jízda jednotky poměrně neklidná, od podvozku se přenášely rázy a různé pazvuky do interiéru. Snad by trochu pomohly dveře na mezivozových přechodech? Po čase mi trochu vadilo i přímé osvětlení, kdy člověk má pořád před očima zářivky. Na osobáku to tolik nevadí, ale pokud to má i rychlíková verze, tak to určitě není žádná výhra. Jako další nedostatek vidím celkovou koncepci vozidla - vevnitř je množství schodů nahoru a dolů. Ve srovnání s jednotkami Impuls nebo Flirt tento vlak dost ztrácí - škoda.
Úterý, 26. dubna 2016 - 16:32:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2748
Registrován: 8-2004
Jeste k tem podvozkum ala Honekr, pokud bude charakteristika pruziny vyhovujici pomerně menšim hmotam k odpruzeni nez na Panteru, tak to mohlo vyhovovat.
Jsme ale na Panteru a rychlosti 160 Km/hod.

Jenže Honeckry jsou také dělané na 160. To, že se touto rychlostí u nás prakticky nikdy nesvezly (vyjma možná pár případů, kdy byly nasazeny jako náhrada na nějaké to EC/IC/Ex, což se asi stalo) a maximum co jezdí je 140 a i to jen na pár tratích. Nicméně těch 140 jsem s tím jel a rozhodně to bylo, co do chodových vlastností, příjemnější svezení, než v horní části Rypáku při stejné rychlosti. Problémem Honeckrů rozhodně nejsou jízdní vlastnosti. To proč jsou neoblíbené není na podvozku ale uvnitř. Jenže to už je na jinou debatu, která sem už nepatří.
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
22michal
Úterý, 26. dubna 2016 - 18:43:32  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Kdybych nebyl lenoch, tak bych si nasel prispevky z lonska, kde se chodove vlastnosti RP resily. A asi bych se mel omluvit tem, kterym jsem neveril, jak umeji RP skakat. Ano, kdyz voneli novotou, byla to pohoda. Ted uz ne.
Úterý, 26. dubna 2016 - 20:32:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4559
Registrován: 9-2005
Ythomas: neměly náhodou Bte/Bp před rekonstrukcí na nynější Bdpee a ABpee primární vypružení zcela bez tlumičů? Chvění podvozků GP200 tomu nasvědčovalo.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 26. dubna 2016 - 20:40:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4560
Registrován: 9-2005
Ythomas: Pozdě :-)
Ale jinak GP200 bez tlumičů primáru měly snad jen vozy ze Studénky a to jsou ty bývalé Bte. Naopak honekry a bývalé Bmee měly GP200 pro 160 km/h a ty měly tlumiče primáru odjakživa.
Rány při brzdění pantera by mohly být rány od rotačních kmitů rámu podvozku a asi tedy nárazů na nějaké dorazy.
Každopádně pojezd pantera je nějak blbě vytlumen, když ta jednotka na nové přémé koleji špičkových parametrů předvádí tak hrozný chod pojezdu.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 26. dubna 2016 - 22:09:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1582
Registrován: 11-2011
Na chodové vlastnosti se nadávalo už na konci roku 2012 a jak to ak vidím, hádám, že se postupem času asi moc nezlepšily.
K-Report Archiv 2012
Úterý, 26. dubna 2016 - 23:17:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8137
Registrován: 12-2009
Chodové vlastnosti budou asi kus od kusu jiné, v závislosti na tlumičích.
Já měl asi štěstí, nic takového jsem nepozoroval. Jen jednou, projevovalo se na srdcovkách, po přesednutí nad jiný podvozek OK.
Středa, 27. dubna 2016 - 15:05:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 531
Registrován: 11-2009
včerejší Vojkovice.. dokumentačně (exif-zimní čas)
IP t260
Středa, 27. dubna 2016 - 19:59:42  
Neregistrovaný host
88.101.106.91
Občas se na R Brno-Praha místo IP objeví klasic.souprava. To jich mají stále málo na výměnu nebo jim IP klekají?
Středa, 27. dubna 2016 - 22:21:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11241
Registrován: 5-2002
IP t260: To jich mají stále málo na výměnu nebo jim IP klekají?
Některé vlaky mají turnusově klasiku.
Středa, 27. dubna 2016 - 23:18:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 97
Registrován: 1-2013
Dnešní první jízda inerpanterem z Pce-Chocně celkově v pohodě akorát pár negativ mám hlavně sedadla jsou tvrdá jak beton klasika ve vozech B je tisíckrát pohodlnější další co mě trochu zklamalo je umístění wc dál už to dát asi nešlo protože jsem musel projít jeden a půl vagonu a do třetice osvětlení dá se stlumit nebo nedá jediné co si myslím jak stlumit jas je páčkový přepínač (viz foto).Jinak je to celkově docela příjemná jízda až na těchto pár věcí hodnotím jednotky za 2 zde ještě pár fotek

Practicus
Čtvrtek, 28. dubna 2016 - 04:05:22  
Neregistrovaný host
89.103.184.182
nádraží_borohrádek - to není páčkovej přepínač od zářivek (na tý fotce)
Čtvrtek, 28. dubna 2016 - 08:24:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4030
Registrován: 9-2011
N.B.> co kdybyste zkusil občas použít 3. a 4. klávesu zprava v dolním řádku s písmenky?.
Určitě by to přispělo ke zlepšení čitelnosti.
Jo a ještě, jel jste z "Pce-Chocně" (jsem netušil, že je Perníkoff tak roztahovačnej), ale nenapsal jste, kam... [wink]
Čtvrtek, 28. dubna 2016 - 15:02:54  
Neregistrovaný host
85.93.125.195
Měl bych otázku - už dlouho mě zajímá, na co je ten přepínač na 4. fotce uživatele nádraží_borohrádek. Když jsem s tím zkoušel hýbat, nic se nedělo. Tak mi to stále vrtá hlavou, k čemu to je :-D Jestli někdo ví, udělá mi tím radost.
Čtvrtek, 28. dubna 2016 - 15:22:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 384
Registrován: 8-2007
Je to RMT* switch. Přepnutí aktivuje fotopast naproti. Výsledky se periodicky vyhodnocují v rámci prevence vandalismu v prostředcích hromadné dopravy. Původně měl každý ještě dostat od páčky slabý elektrošok a na základě analýzy podmíněných mimických kontrakcí, zaznamenaných sekvencí z fotopasti, se měl anaylovat poměr vandalů vůči (údajně společensky méně patologickým) zvědavcům. Od toho se však upustilo kvůli intervencím spolků na ochranu zvířat.

*Railway-Maniac-Trap, tedy past na šotouše.
Kako bih se ja rado provozao tim cudom...
Čtvrtek, 28. dubna 2016 - 17:45:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 208
Registrován: 7-2015
Nemáte někdo, prosím fotky interiéru 650.005, 650.006, 650.007 a nebo 650.008? (1. i 2.třída)
Děkuji.
Autobusy, vlaky...[happy]
Pátek, 29. dubna 2016 - 09:06:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6205
Registrován: 4-2003
Když vemete v potaz počet jednotek, počet tlumičů na každé z nich, vyřešit to jejich celkovým odebráním bylo na snadě.

To byl pisateli výše uvedeného názoru odebrán mozek?

To proč jsou neoblíbené není na podvozku

No samozřejmě že je (mimo jiné...), odkud se asi ozývá jekot brzd a nebo třeba šílený kovový randál prostupující celým vozem?
Makat je fakt na ...
Pátek, 29. dubna 2016 - 09:11:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6206
Registrován: 4-2003
Bohužel to kolo skutečně odskočí,

Drážní vozidlo není osobní auto ... jak si Kefalín to odskakování představujete?[biggrin]
Makat je fakt na ...
Jokabuši_Kavasaki
Pátek, 29. dubna 2016 - 17:17:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 12-2015
Honekry při brzdění nekvičí, to si pleteš s jinými vozy. Jejich neoblíbenost je daná interiérem rozměrově navrženým na přepravu severokorejských starších žáků nebo raněných ve 3. světové válce a současnou absencí klimatizace i otevíracích oken.
Pátek, 29. dubna 2016 - 20:17:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 12-2007
prototyp401: Ona páčka, či přepínač není nic jiného než teplotní čidlo.
Pátek, 29. dubna 2016 - 21:53:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2922
Registrován: 7-2009

Sobota, 30. dubna 2016 - 01:32:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1374
Registrován: 4-2006
Yetti: a po jistém počtu kvedlání upadne.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Practicus
Sobota, 30. dubna 2016 - 16:34:46  
Neregistrovaný host
89.103.184.182
Zlámalík - některá ta čidla jsou již volná
Sobota, 30. dubna 2016 - 20:52:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6207
Registrován: 4-2003
Honekry při brzdění nekvičí, to si pleteš s jinými vozy.

Aha, já měl na mysli B.
Makat je fakt na ...
22michal
Pondělí, 02. května 2016 - 11:10:48  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Nějaké to psaní kolem IP: Zmatek v nových rychlících.
Pondělí, 02. května 2016 - 12:22:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6208
Registrován: 4-2003
Cestující si ale průvodčím stěžují i na jiné potíže moderních vozidel. Na úzkou uličku mezi sedačkami, kudy neprojede vozík s občerstvením, nebo na stále rozsvícené světlo, které během jízdy v noci nejde ztlumit a ruší ty, kdo chtějí zdřímnout.

Docela zvláštní sorta cestujících, když si sebou tahají vozík na občerstvení.[uhoh]

Zažil jsem už i poruchu výstupních dveří z vlaku. Jen o pár milimetrů se nedovřely a počítač neumožnil strojvedoucímu,

Jo, já jsem zase zažil že v zimě občas padnul kus sněhu ze střechy. Hrůza[pozor]
Makat je fakt na ...
Malý_fotograf
Pondělí, 02. května 2016 - 15:07:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5887
Registrován: 5-2002
Mě dostává nadpis článku: Zmatek v nových rychlících. Lidé si pletou první třídu s druhou, průvodčí je musí vykazovat pryč

Versus vyjádření tiskového mluvčího ČD: Cestující podle Petra Šťáhlavského pozitivně hodnotí i přehledný interiér...

Jako perličku bych dodal, že původní označení třídy na dveřích velkým číslem té třídy, která v oddílu do kterého vstupujete není, jsem už při svém cestování InterPanterem nezaznamenal.
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Pondělí, 02. května 2016 - 16:09:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 382
Registrován: 7-2009
Nedá mi to a musím si zde odplivnout: Nejhorší sedačky, které jsem kdy zažil, byly v bakelitové verzi EN57. Druhé nejhorší v Interpanteru, kterým jsem v neděli měl tu čest poprvé jet. Coby vyšší člověk jsem měl spodní okraj zadní opěrky hlavy zaražen v zádech jen mezi Českou Třebovou a Svitavami, ale i to my stačilo. Je až děsivé, jak někdo dokáže z.....t i to, co už je stokrát vymyšlené.
Pondělí, 02. května 2016 - 20:27:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5203
Registrován: 8-2006
Ešusy a snad i žraloci, resp. panteři jezdící třeba v ústeckém kraji mají 1.třídu jenom na jedné straně, ale jako průchoďák ne. To mají soupravy 854+954 a možná R Zábřeh-Brno poté, co se v Zábřeze spojí "Jeseník+Šumperk". Co se týče sedaček, nedivil bych se, kdyby sedačky v ešusech byly lepší!, než v IP.
Pondělí, 02. května 2016 - 23:10:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11270
Registrován: 5-2002
Hodnotit sedačky je záležitost dost subjektivní...
Kupříkladu moje drahá polovička si IP naopak velmi pochvalovala (a to v tom jela celou trasu Praha - Brno a četla si), přičemž dlužno podotknout, že je celkem ras na zdravé sezení (ono totiž "pohodlné" rozvalení do pololehu je docela svinstvo na páteř).
Úterý, 03. května 2016 - 07:10:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 225
Registrován: 12-2007
Jen pro zajímavost k těm sedačkám, stejný typ používají ÖBB v nových jednotkách ''cityjet'' (Siemens Desiro ML). Svezl jsem se s ním v sobotu ve Vídni, zaujaly mě hlavně dost úzké vstupní dveře (což je v městském provozu docela problém) a poměr rozmístění oken a sedadel, u hodně míst člověk kouká do ''zdi''. Jinak má také přímé osvětlení, stejně jako Panter. Jízdní vlastnosti nehodnotím, jednotka se nerozjela na víc než 80km/h.
Úterý, 03. května 2016 - 07:56:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 476
Registrován: 5-2007
K těm sedačkám v IP bych měl taky pár výtek, nechápu proč ta část s podhlavníkem je oproti zbytku sedáku o nějaký ten centimetr vystouplá místo v jedné rovině, takže vyššího člověka tlačí ta hrana do ramen, pak ten bederní oblouk vychází tak akorát do zadku místo do beder. No a pak se mi zdají až přehnaně tvrdé, podobně jak v ABpee, tam jsou ve dvojce sedačky taky dost bída...

Přijde mi, že dnes se sedačky dělají na nějakého normovaného euro člověka co měří 169,5 cm na výšku, má 8 nohu podle britského číslování a váží 65 kg. A jak člověk měří víc, tak má smůlu. Prostě jsme jen lidi každý jiný, tak to dělám trochu univerzálně ne?

Abych jen nekritizoval, tak musím říct, že jedny z nových sedaček v Bdtn757 jsou na Os/Sp docela fajn, obecně trilobiti mají na své určení pohodlné sezení.

(Příspěvek byl editován uživatelem Werkie.)
Úterý, 03. května 2016 - 08:10:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6211
Registrován: 4-2003
ono totiž "pohodlné" rozvalení do pololehu je docela svinstvo na páteř

Kór v dopravním prostředku, který na rozdíl od židle někde v kanclu provádí pohyby převážně ve svislé ose.

nedivil bych se, kdyby sedačky v ešusech byly lepší!

Jasně a blondýnky jsou lepší než brunety a nebo zrzky.[biggrin]

Přijde mi, že dnes se sedačky dělají na nějakého normovaného euro člověka co měří 169,5 cm na výšku, má 8 nohu podle britského číslování a váží 65 kg.

Tak obecně platí, že sedačky se dneska dělají na větší lidi, než před 40-50 lety. Stačí se podívat na rozměry a rozteče sedadel v žabotlamu.

Mimochodem - lidi jsou nejen větší než medián či modus, ale taky menší. Berete taky v úvahu, že vlaky jezdí i školní mládež a lidi se 160 cm?

(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)
Makat je fakt na ...
Úterý, 03. května 2016 - 08:25:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 477
Registrován: 5-2007
Aby to nevyznělo, že jsem nějaký špekoun, mám 189 cm a 85kg a 10 nohu [happy], o šířku mi ani tolik nejde, ale spíš o ty detaily jako třeba ta pitomá hrana. To to nejde udělat v rovině, nebo v nějakém voze jsem se setkal s podhlavníkem tak nízko, že když jsem si chtěl sednou rovně, tak jsem se rameny pod něho nevešel. Jak to, že se třeba na těch rekonstruovaných (v podstatě nových) sedácích v humanizovaných B sedí dobře a přitom jsou dost jednoduché. To nejde udělat něco podobného akorát jako jednotlivé sedadlo?

Jsem sice docela vysoký, ale když stojím na nástupišti a rozhlídnu se kolem sebe, tak si nepřipadám jako žádný obr.

Myslím, že to je o celkovém návrhu zamyšlení se nad detaily co můžou jinému než euročlověku znepříjemňovat život a to vem čert nějakou tvrdost sedačky, to je opravdu subjektivní, někomu se dobře sedí i na dřevěném prkně když je dobře tvarované, viz tramvaje v Praze (sám ty sedačky mám docela rád). V railjetu v druhé třídě taky nejsou žádné super křesla, ale dá se na nich sedět normálně od dítěte po vysokého člověka.

(Příspěvek byl editován uživatelem Werkie.)
Úterý, 03. května 2016 - 12:49:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6212
Registrován: 4-2003
bo v nějakém voze jsem se setkal s podhlavníkem tak nízko, že když jsem si chtěl esednou rovně, tak jsem se rameny pod něho nevešel.

Zajímavý je, že já mám 180 cm a střetávám se s tím naprosto běžně prakticky v jakýmkoliv starším voze, kde mám ucho podhlavníku naražený do ramene.
Sedačka v B má strašně krátkou délku sedáku a je příliš nízko nad zemí - což je objektivně dáno dobou vzniku a menšími rozměry tehdejší běžné populace. To by tam DNESKA dal leda někdo, kdo by si chtěl na starý kolena uplést parádní bič. Starším lidem se totiž docela blbě vstává.

A druhá věc je, že do takovýho sedadla by se v uspořádání za sebou dost lidem asi i blbě lezlo.

A poslední věc - já mám dobrý zvyk hodnotit věci po delším používání, než z prvního a většinou klamného dojmu.
Makat je fakt na ...
Úterý, 03. května 2016 - 13:29:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 318
Registrován: 3-2005
Mám dotaz resp.připomínku ke hluku uvnitř. Seděl jsem u průchodu mezi vagony a dost mě zklamal silný hluk zvenku, jen o málo menší než v klasikách. Nelze to srovnat s Railjetem. Tuhle soupravu chtěla Škoda prodávat ČD, v době kdy se vztekali nad koupí RJ od Siemensů?? Znovu jsem si na to vzpoměl v dnešních dnech,kdy se píše o spiklenecké schůzce bossů Škody,ČD a pana Faltýnka/ANO, směrovanou na nové monopolní obchody...Bůhzaplať,že se jim nepovedlo překazit ty Railjety..
Úterý, 03. května 2016 - 13:43:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 478
Registrován: 5-2007
Jel jsem s tím Brno - Praha a opravdu mi stačilo, test jsme prodloužili tím, že jsme byli 4, z toho 2 jen do Chocně, a vrtěli se všichni protože nevěděli jak si za chvíli sednout. Jinak k těm sedačkám v B, samozřejmě něco takového bych už ve voze nechtěl, na to bohatě stačí Bdt a Bdmtee. Spíš jsem myslel víc univerzální profil těch zad s vyšším posezem a delším sedákem. Hlavně v provedení těch humanizací co mají kompletně vyměněno, přečalouněná prosedlá koženka se taky nedá vydržet.

A teď ta zmínka o hluku a vůbec rázech v okolí pojezdu, to mi taky přijde dost divočina... Zajímavý, že u osobákového mezi HK a Pce mi to tolik nepřišlo, tím už jsem jel hodněkrát, ale tam je to skoro pořád rovně.
1n5ider
Úterý, 03. května 2016 - 21:14:58  
Neregistrovaný host
158.196.194.250
Jariss: To bude ale tím, že Railjet má na rozdíl od IP mezivozové přechody oddělené dveřmi. A navíc IP je zcela jiný typ vlaku a pro jiné použití, nikdo nepředpokládá, že by někdo IP jel dvě nebo více hodin.
Proti Railjetu tehdy Škoda nabízela něco, čemu teď nejvíce odpovídá řada 770/790 aktuálně vznikající pro DB. Ty zatím v plné kráse nikdo neviděl, takže na nějaké srovnávání je brzo, ale za takové čtyři měsíce uvidíme.
Úterý, 03. května 2016 - 22:08:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 319
Registrován: 3-2005
1n5ider: děkuji za info, nevěděl jsem že pro širší okolí Norimberku, tedy pro region, se vyvíjí nová řada, která dle vás má odpovídat tomu,co Škoda zamýšlela nabídnout proti Railjetu - dálkovému vlaku !
Úterý, 03. května 2016 - 22:21:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 383
Registrován: 7-2009
S těmi sedačkami to naprosto vystihl kolega Werkie. Ta hrana zarývající se do zad je brutus. Měřím 187 cm. Představa, že tím pojedu někam dál je pro mne skutečně děsivá.
Úterý, 03. května 2016 - 23:21:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5383
Registrován: 8-2007
dost mě zklamal silný hluk zvenku, jen o málo menší než v klasikách. Nelze to srovnat s Railjetem. Tuhle soupravu chtěla Škoda prodávat ČD, v době kdy se vztekali nad koupí RJ od Siemensů??

Není ujeté srovnávat netrakční jednotku Railjet s trakčním IterPanterem?
U toho Railjetu stál jeden vůz průměrně 44 milionů,podobně,jako u toho Pantera.Ale k RJ potřebujete ještě lokomotivu za 100 milionů.[happy]
1n5ider
Středa, 04. května 2016 - 07:23:41  
Neregistrovaný host
158.196.194.222
Jariss: Máte zajímavou definici širšího okolí. V takovém případě je Praha širším okolím Brna a celá Česká republika regionem.
Nicméně i když ta souprava je vyvíjená jako regio, jakmile máte tlakotěsnou skříň na 200, je rozdíl mezi regio a IC jen uspořádání a typ sedaček a možná oddílové dveře. Diskutabilní by bylo patrové uspořádání s mnoha schody, ale když se podíváme k DB, tak ani to není zjevně takový problém.
Hlavně ale nikdo neříká, že produkt Škody by byl lepší než RJ. Jen že srovnávat IP s RJ je na hlavu.
Středa, 04. května 2016 - 09:05:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6213
Registrován: 4-2003
Nelze to srovnat s Railjetem.

No to samozřejmě nelze, to je vozidlo zcela jiný kategorie "dojdu na to metro co jezdí na hlaváku nahoře, dřepnu (bez nutnosti se slíkat, rozvalovat, pobíhat kolem vlaku a hledat ten správný vagón a bambilion dalších nezbytných úkonů) a za 50 minut vystupuju v Přelouči (třeba). 50 minut je doba jízdy metra z jednoho konce Prahy na druhý a taky se tam dělej člověku příkoří, třeba že se tam svítí.:-)

Zatímco Railjet je dálková jednotka pro 230 km/h, kde člověk nasedne a vyleze nejdřív v Brně.

Tuhle soupravu chtěla Škoda prodávat ČD,

Nikoliv.

jakmile máte tlakotěsnou skříň na 200, je rozdíl mezi regio a IC jen uspořádání a typ sedaček

No to sotva. Bmee, Bymee TAKY mají tlakotěsnou skříň na 200. K tomu abyste tím těch 200 mohl jezdit ovšem chybí bambilion dalších komponent a technologických řešení. Který tam nejsou, protože to nikdo nepotřeboval a dodnes nepotřebuje.
Makat je fakt na ...
Středa, 04. května 2016 - 09:13:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6214
Registrován: 4-2003
nechápu proč ta část s podhlavníkem je oproti zbytku sedáku o nějaký ten centimetr vystouplá místo

Tipuju že pravděpodobně proto, aby poskytovalo přirozenou podporu hlavě při normálním posezu a nikoliv jen v nějakým pololehu-polosedu.
Makat je fakt na ...
Středa, 04. května 2016 - 09:57:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 384
Registrován: 7-2009
RadekŠ: Právě naopak. Při normálním posedu to mám mezi lopatkami. Abych se o to opíral jen hlavou dosáhnu pouze pololehem-polosedem. Toho lze navíc dosáhnout jen na čtyřce. Na dvojce prostě musím trpět.
Středa, 04. května 2016 - 10:29:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6215
Registrován: 4-2003
Při normálním posedu to mám mezi lopatkami.

No to tak ale má bejt, ne? V autě je přeci na horní části sedáku pod opěrkou hlavy taková boule, která vyplňuje prostor mezi lopatkama, protože mezi lopatkama většina lidí nemá hrb, ale prohlubeň. Možná jste tedy chtěl napsat, že se "to" při Vaší výšce&šířce opírá o lopatky, což je krapet něco jiného než "mezi lopatkama".

Mimochodem moje dcera "to" bude mít sotva na temeni hlavy. To je taky cestující.

--------------------------------------
Samozřejmě řešením by mohlo být politicky korektní plochý lavice, který budou tak trochu politicky-korektně pohodlný-nepohodlný pro všechny. Pak se zruší klimatizace, protože někomu vadí, pak jsou taky lidi alergický na modrobílou barvu, takže vagón bude v nedráždivé zelené, atd, atd. a ... skončí to rybákem.[uhoh]
Makat je fakt na ...
Středa, 04. května 2016 - 10:58:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 487
Registrován: 3-2013
Jel jsem s Interpanterem jednou a ta sedadla jsou opravdu naprosto nepohodlná. Taky mě tam ta hrana tlačila do zad - musel jsem seděl téměř v předklonu. Myslím, že je to důsledek toho, aby se jich do vozu mohlo nacpat co nejvíce - mají příliš kolmé opěradlo. Což je jev už známý např. z vozů metra M1, tramvají 13T/14T (tam to je ještě snesitelné) a v Brně specielně u autobusů Citelis a trolejbusů 25Tr.
Kdyby tam dali normální sedadla jako mejí třeba regionální autobusy, bylo by to rozhodně lepší. Je zajímavé, že takovou prasárnu si žádný výrobce linkových (o dálkových nemluvě) autobusů nedovolí.
Středa, 04. května 2016 - 11:01:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1587
Registrován: 11-2011
Ono to (alespoň jsem o tom přesvědčen) souvisí také s bezpečností. Věřím tomu, že není jednoduché navrhnout sedadlo, které projde crash testem.
Středa, 04. května 2016 - 11:20:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 385
Registrován: 7-2009
RadekŠ: Aha, takže pro lidi o výšce nad 180 cm ten vlak není určen a pokud v něm jedou, nesmí si stěžovat na nepohodlí.