Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » 440, 640, 650, 660 - RegioPanter / InterPanter » Archiv diskuse 440, 640, 650, 660 - RegioPanter... do 20. 10. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse 440, 640, 650, 660 - RegioPanter... do 20. 10. 2016

dolů
   autor příspěvek
Ythomas_ct
Pátek, 14. října 2016 - 09:55:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2191
Registrován: 10-2009
Ad RobinHood:
...vyrobce vozida by mel SW vyvinout a otestovat a dat schvalit podle EN50128.
I kdyby tomu tak bylo, tak nevím, jak chcete na 100 % zaručit, že testováním a schválením SW se vyhnete všem potenciálně možným chybám...

Fungoval ve SVAG homologacni proces? Fungoval spravne managemet funkcni bezpecnosti.
Pokud by homologační proces nefungoval podle platných pravidel, vozidlo by nebylo schváleno Drážním úřadem a nemohlo by být ani v provozu...

Jaka podnikneme opatreni?
Zjištěnou chybu odstraníme? ;-) A případně se (snad) poučíme "z krizového vývoje"?

Jinak v souvislosti s touto debatou doporučuji porovnat národní požadavky na schvalování vozidel v České republice a v Německu. Celkem vypovídající jsou už jen počty stran obou dokumentů. Myslím si, že tyto dokumenty jsou typickými zástupci obou extrémů, kdy je na jedné straně česká tabulka plná formulací "no requirements" a německá zase řeší možná až zbytečnosti...
Pátek, 14. října 2016 - 10:05:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12153
Registrován: 5-2002
RH: No ja si zase matne vzpominam, ze vyrobce vozida by mel SW vyvinout a otestovat a dat schvalit podle EN50128.
Blahopřeji k úspěšnému dobytí otevřených dveří... [biggrin]

Ovšem ani proces podle 50128 není všelék. Stačí, když nějaká specifická situace není pokryta testy, protože se nepřijde na to, že zdánlivě nesouvisející vlivy spolu souvisejí a pokryta by tudíž být měla.
Paradoxně může 50128 a jí podobné normy kvalitu SW naopak zhoršovat, protože je návrhář ukolébán v pocitu, že co nedomyslí on, to odhalí testy.
Pátek, 14. října 2016 - 12:53:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6445
Registrován: 4-2003
Celkem vypovídající jsou už jen počty stran obou dokumentů.

Odpovídá velikosti populace a podobnému % zastoupení ouřadů v ní.[crazy]
Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
RE bastard
Pátek, 14. října 2016 - 15:26:00  
Neregistrovaný host
46.135.114.17
For 372_001_8:
Zrovna od Tebe bych takovou reakci nečekal, ikdyž jsi jí nakonec odlehčil smajlíkem.
Myslím že ve Tvém několikaletém působišti u RP na severu jsi se na vlastní kůži přesvědčil, že desítky poznatků od fírů, co nedrží hubu a krok byli velmi hodnotné a řada z nich na RP jezdí ku prospěchu věci.
K selhání brzd na RP jen tolik, že na RP nastalo, a nastane za určitých podmínek znovu, pokud za selhání a právem považujete stav, kdy strojvedoucí navolí maximální brzdný účinek provozně i rychlobrzdou, ten následně vyvolá i sám řídící systém a zabezpečovací systém ale jednotka přesto šusem mastí dál ignorujíc hodnotu stanovené zábrzdné vzdálenosti [happy].
Jsou zde registrované osoby, které o tom vědí, vědíé i o realitě odmítnutí nápravy pro pracnost a nákladnost.

Zdraví Hajného zmrdeček
RobinHood
Pátek, 14. října 2016 - 18:03:17  
Neregistrovaný host
89.177.2.217
Asdf: Funkkce které se týkají ovládání jízdy a brzdy na vozidle jsou obvykle v SIL 1-3. TSI LOC&PAS obsahuje někde na začátku tabulku, které funkce (kapitoly) jsou bezpečnostně relevantní. To je zákon se vším co k tomu patří. Výrobce by pak měl předložit důkaz, že při realizaci funkce použil všechna opatření, která odpovídají stavu techniky. Stav techniky v EU definují normy.
Z toho mi plyne, že všichni zůčastnění ve schvalovacím procesu hrubým způsobem zanedbaly svoje povinnosti (DU, NOBO, ŠVAG). Nějakou tu rizikovou analýzu už jsem viděl a dělal a vůbec si nedovedu představit, že by na ovládání jízdy a brzdy nebo měření a zobrazení rychlosti nevyšel žádný SIL. Např. samovolný rozjezd vozidla (při obratu, v aktivním odstavení, atd.) kdy tam není strojvedoucí.

Hajnej: Nevím proč dobití otevřených dveří???
Co se týče toho vlivu EN50128 (nove EN50576:2017) na kvalitu SW, tak je většinou pozitivní. To co píšete je jen alibiznus a dost scestný. To je stejné, jako kdyby jste zpochybnil defektoskopii dvojkolí, nebo pevnostni zkoušky. To je také přece jen zkouška??? Co třeba revize elektrických zařízení, to je také zbytečnost? To přece toho elektrikáče nebo projetanta také může ukolébat, že na to přijde revizák. [biggrin] Neodhalí všechno, ale na většinu zásadních věcí přijde.
Sobota, 15. října 2016 - 11:14:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12160
Registrován: 5-2002
RH: Co se týče toho vlivu EN50128 (nove EN50576:2017) na kvalitu SW, tak je většinou pozitivní.
No a já zmínil kus té menšiny, tak proč se hned navážet s alibismem...?
372_001_8
Sobota, 15. října 2016 - 12:46:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 754
Registrován: 5-2008
Reakci nečekal?

Kdyby jsi opravdu byl znalý problému a znal jsi dotyčného a jeho historii a to že domluvy mu nepomohly, atd atd ... . Škoda dohadu natož vysvětlování ... .
pacient
Sobota, 15. října 2016 - 13:31:40  
Neregistrovaný host
80.188.32.227
Hajnej: No a já zmínil kus té menšiny, tak proč se hned navážet s alibismem...?
Protože tady plká nějaké naučené moudra. Zkušený konstruktér či vývojář nedělá takové rychlé závěry bez detailnách znalostí jako RH a tudíž se nedobývá do otevřených dveří. Možná by mu měl někdo zkušenější vysvětlit, že podle normy se nemusí nerovnat úplně správně. Napadá mě taková Mr. Oldcerry. [proud]

RobinHood: Jak to tady čtu, tak mi připadá, že se reálným vývojem nemáš moc zkušeností. Takže zatím zůstaň na "pískovišti" a hrej si s "Hello world".
Practicus
Sobota, 15. října 2016 - 13:36:48  
Neregistrovaný host
89.103.184.177
372_001_8 - Vy mě znáte? myslím, že ne. Imho, když jste u těch předpisů, jakto, že jsou ze strany zaměstnavatele neustále porušovány, páč do provozu jsou přistavována vozidla s poruchou v trakčních obvodech, nefunkční EDB, poruchou pom. pohonů, nefunkční klimatizací, infosystémem, atp.... ? To pak spíš vypadá, že ty předpisy neznáte Vy. Jsetli to opravdu myslíte vážně, tak pro mě není problém ten předpis dopuntíku dodržovat, ale počítejte s tím, že polovina vozidel nevyjede a k tomu přezkoušení půjde daleko více lidí, ne jen já, a to včetně Vás.
Sobota, 15. října 2016 - 14:15:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1453
Registrován: 2-2010
Nechci se tady zastávat někoho nebo něčeho,ale byli situace že Practicus pomohl a to si na něm cením.Jak to máte rozehráno mezi fírama nevím ,ale kdyby aspoň jeden od vás donesl nějaký poznatek o provozu určitých druhů mašin ,tak by to bylo určitě k užitku.Když jsem dělali panťáky a přišli fíři ,že mají stím a stím problém tak se hledolo řešení.A zrovna 451 měla 830 rekonstrukcí.
Practicus
Sobota, 15. října 2016 - 14:23:31  
Neregistrovaný host
89.103.184.177
Marf72 - já to říkám narovinu, že jsem držka nevymáchaná, bohužel se taky občas mýlím, nejsem stroj (bohužel), ale jsou situace a stavy, nad kterými zůstává rozum stát a to se mě nelíbí
Sobota, 15. října 2016 - 14:58:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1454
Registrován: 2-2010
Practicus -já nepíšu nic jiného.Každej udělá chybu .Já jenom vím ,ať jsme spolu psali o 961 a jinech mašinách vždy jsme si to nějak rozhodli a pochopili.A pokud je problém tak na něho přijde fíra.Stím se setkávám i na okruhu když děláme ZK.Jízdu s 380.Pak si to dlouze vysvětlujem a řešíme.Já tyto poznatky jedině chválím.
Sobota, 15. října 2016 - 19:13:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12162
Registrován: 5-2002
RH: Nějakou tu rizikovou analýzu už jsem viděl a dělal a vůbec si nedovedu představit, že by na ovládání jízdy a brzdy nebo měření a zobrazení rychlosti nevyšel žádný SIL.
Ale to my jsme taky dělali, takže máme docela slušnou představu o tom, na co jaký SIL vyšel. Možná Tě ale překvapí, že u brzd se to týkalo především jejich ručního ovládání, ať už provozního nebo nouzového. A to v diskutovaném případě IP nijak neselhalo, čili závěr, že "všichni zůčastnění ve schvalovacím procesu hrubým způsobem zanedbaly svoje povinnosti" je dosti přehnaný.
Spíš to ukazuje na to, že ta 50128 není všemocná - však taky nebyla ani tak o tvorbě bezpečných SW jako takové (to se umělo už před ní), ale především o cross-akceptanci, aby mohl fungovat henten evropskej trh. Její přínos je hlavně v tom, že lze určitým způsobem doložit, že výsledků předvedených při validaci nebylo dosaženo náhodně, nýbrž systematicky a tudíž i opakovatelně.
Practicus
Sobota, 15. října 2016 - 19:49:07  
Neregistrovaný host
89.103.184.177
Hajnej - Možná Tě ale překvapí, že u brzd se to týkalo především jejich ručního ovládání, ať už provozního nebo nouzového. A to v diskutovaném případě IP nijak neselhalo....
a to je právě to, v čem jsme si nerozuměli, mě z toho vyšlo, že nefungovalo nic, takže chyba na mé straně, za to se všem omlouvám, že jsem je mystifikoval
RobinHood
Sobota, 15. října 2016 - 20:08:37  
Neregistrovaný host
89.177.2.217
Hajnej: No to jsem přehnal, omlouvám se. Podle mých zkušeností ta EN50128 moc nefunguje, když se s ní dělá poprvé a navíc stylem "jen, aby něco bylo" (to je ale všech oborech lidské činnosti). Pokud se ale ten proces implementuje vhodným způsobem, systematicky a důsledně, tak se poměrně brzy pokryjí testy i dost komplikované souvislosti a začne to přinášet ovoce. Podle mojí zkušenosti je ten proces často zpočátku nastaven zbytečně složitě a klade se moc velký důraz na psaní různých papírů, ze kterých jsou pak nešťastní všichni při údržbě SW i hodnotitelé. Nutno říci, že ta EN50128 k tomu trochu svádí. Pokud se toho chopí alibista, tak to vede k neuvěřitelnému a nefunkčnému molochu (už jsem po letech na takovéhle lidi alargický, proto jsem tak vyskočil). Pokud ten zainteresovaný personál dobře pochopí ideu té normy, tak to funguje perfektně. Tím se krásně oddělí fungující a komunikující firmy (týmy) od těch ostatních :-). Při čtení dokumentace je to krásně vidět.
Krásně je to vidět na té události, co se nyní stala. Tento případ by se do validace sám od sebe asi nedostal, protože s tím ten tým asi neměl moc zkušeností. (to soudím z toho, že když jsem ten vláček viděl na výstavě v Chebu a trochu důkladněji jsem si ho prohlédl, je toho cítit nezkušenost, nevyzrálost a nevyváženost). Při správně fungujícím procesu by se uvedený případ přidal do validace a do koncepčních dokumentů. V dalších projektech už by se to neopakovalo. Obávám se, že se na dalším projektu tato chyba zopakuje. To jsem zase rozkecal ... [nene]

pacient: Jak to tady čtu, tak mi připadá, že se reálným vývojem nemáš moc zkušeností. Takže zatím zůstaň na "pískovišti" a hrej si s "Hello world".
:-)) Ten byl dobrej. Teď Vám to vrátím: "Jděte si fotit vláčky a neskákejte do řeči dospělým." :-) Tak a je to 1:1, pindíky máme porovanané.
RH
Sobota, 15. října 2016 - 20:26:55  
Neregistrovaný host
89.177.2.217
pacient: Normy předepisují pouze minimální požadavky. S tím, co zcela oprávněně vadí OldCerrymu to vůbec nesouvisí. Plnění norem předepisuje legislativa (více méně), ale kvalitu, provedení, funkcionalitu by si měl v konečném důsledku diktovat (a zaplatit) zákazník. Pokud pro plnění těchto dalších atributů pověří zákazník jinou organizaci (výrobce, konzultační firmu) na tom nic nemění. Podle mých informací, tak je právě výrobce Panterů pověstný tím, že ledabilé plnění norem a nesourodé slepení subdodávek považuje za komplexní řešení (s heslem "To je podle normy a tak je to dobře". To naznačuje, že v té firmě asi není všechno v pořádku [angry].
RH
Sobota, 15. října 2016 - 20:54:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12163
Registrován: 5-2002
RH: Tento případ by se do validace sám od sebe asi nedostal, protože s tím ten tým asi neměl moc zkušeností.
Troufl bych si to viděl maličko jinak: ty dva vnější vlivy, co se sešly, zasahují zcela odlišné vrstvy hierarchie řízení, které jsou nermálně funkčně nezávislé - proto taky málokoho předem napadne pokrýt jejich souběh testy.
Potíž nastane, když se nějaké zákeřné chybě podaří tu nezávislost porušit...
Ythomas_ct
Sobota, 15. října 2016 - 22:13:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2192
Registrován: 10-2009
Ad RobinHood:
...když jsem ten vláček viděl na výstavě v Chebu a trochu důkladněji jsem si ho prohlédl, je toho cítit nezkušenost, nevyzrálost a nevyváženost...
Sorry, že se do toho motám, ale tohle mě prostě zaujalo! :-) Mohl byste mi ozřejmit, jak je možné z odstaveného kolejového vozidla vycítit nezkušenost, nevyzrálost a nevyváženost? Zrovna například veškeré neřesti InterPanterů, o kterých třeba já vím, se rozhodně na výstavním exponátu určitě neprojeví. A koncepci interiéru neberu, protože to je čistě a jen věcí objednatele...

Ad RH:
...tak je právě výrobce Panterů pověstný tím, že ledabilé plnění norem a nesourodé slepení subdodávek považuje za komplexní řešení...
Ono také přijde na to, s kým má dodavatel tu čest. Když jsem se např. v Berlíně podíval na ř. 102 DB, tak je tam jaksi cítit pozitivní vliv DB... :-)
Sobota, 15. října 2016 - 22:30:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10002
Registrován: 4-2003
Žádná superkvalita,ale tuhle chvíly jsem si nemohl nechat ujít ...

Adamek
Sobota, 15. října 2016 - 22:32:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 900
Registrován: 10-2007
Co se dělo?
RH
Sobota, 15. října 2016 - 23:58:26  
Neregistrovaný host
89.177.2.217
Ythomas_ct: Jen tak namátkou: kabeláž na podvozku - ty plastové hadice to přeci nemůže dlouho vydržet, pokud napadne více sněhu. Trasování těch kabelů bylo tak nějak splácané. Nateče do těch čidel voda, budou poruchy.
Skříň vozidla křivá. Pluh takový nemastný neslaný. Domnívám se, že pokud se s tím vjede do sněhu, tak ho to bude házet spíše na okno než do stran.

Lícování kolem dveří podlahy i stěny, mezivozové přechody, rohy v interiérech, tam bylo spousta míst, které nevypadaly hezky. Domnívám se, že tam bude zatékat voda, možná budou hnít podlahy.
Roletky na oknech za držáky na kola - tam to přece nemá smysl, stojí to zbytečně peníze. Rozvod vzduchu na odmlžení čelního okna, dost pochybuji že to funguje.

Osvětlení interiéru - to přímé osvětlení "z OBI". Na dálkovou dopravu je vhodnější nepřímé osvětlení. Ta laciná svítidla jsou spíše na rekonstruované vozidlo a ne na novostavbu.

Stanoviště strojvedoucího - ovládání je spatlanina "rádoby" UIC612 a různých nápadů. (Tím nemyslím jízdní páku nebo klávesnici, to je na ČD standard.) Všeobecně je nevhodné používání ovladačů s aretovanou polohou. Pokud strojvedoucí měmí řídící stanoviště, tak musí být co nejmenší možnost na něco zapomenout. Zpracování mezistěny je velmi amatérské. Ta nika na přepínače - hrůza. Snad ani nebyl dodržen koncept, "základní poloha svisle". Ovládání střadačové brzdy otočným přepínačem - taková hloupost se opravdu nevidí.

Nikde jsem nepostřehl nějaký vnější panel pro ovládání při vlečení nečinné soupravy (střadačová brzda, popř. koncová světla). Ale abych nekřivdil, to může být vyřešeno i jinak.

Proč si nepřečetli UIC612, tam je to tak pěkně popsané, prakticky vymyšlené. Chudáci strojvedoucí.

Displeje - na některých obrazovkách mají příliš malé texty, přeplácané obrazovky např. ovládání a diagnostika klimatizace (strašně moc diagnostiky + běžné provozní ovládání) docela v tom byl chaos. Často jsem tam viděl v textech různé "hovorové výrazy". Na diagnostických obrazovkách nebyly ty informace moc setřídené do souvisejícíh skupin. Základní obrazovky (myslím tím ty obrázky co tam svítí při jízdě). Duplicitní zobrazení poměrného tahu, napětí a proudů na obou displejích, proč??? Základní diagnostická obrazovka - proč je to zase jiný koncept než UIC,
Ovládání informačního systému z displeje mělo tak dlouhou odezvu, že oceňuji trpělivost strojvedoucích. To ostatní mělo rychlou odezvu.

Úplný opak byl RailJet. Tam to budilo dojem, že to dělala FIRMA, kde přesně ví co k čemu patří. Jednoduše, účelně, přehledně.
Neděle, 16. října 2016 - 01:18:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12166
Registrován: 5-2002
RH: Často jsem tam viděl v textech různé "hovorové výrazy".
Jééé, nejsi příbuzný s doc. Cendelínem...?
Ten po nás taky jednou chtěl uvést "hovorové výrazy" do korektního tvaru - šlo o plnicí švih a nízkotlaké přebití...

Duplicitní zobrazení poměrného tahu, napětí a proudů na obou displejích, proč???
Jestli bylo na obou displejích úplně to samé, tak to (s ohledem na to, že šlo o výstavu) mohlo být i tím, že jak se v tom někdo furt hrabal, tak nastavil na obou stejný obrázek.

Tam to budilo dojem, že to dělala FIRMA, kde přesně ví co k čemu patří.
Nebo taky že to bylo děláno pro firmu, která přesně ví, co k čemu patří, a uměla si to ohlídat...
Neděle, 16. října 2016 - 01:43:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1461
Registrován: 2-2010
RH -ještě je tady magazín pro ženy nebo Překvapení.Třeba ty hadice na podvozku jsou ok.Viděls někdy podvozek s 471?Jestli ano tak tady nepiš blbosti.
Neděle, 16. října 2016 - 08:41:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5449
Registrován: 8-2006
Adamek: InterPanter jezdil mimořádně na trati 221. https://ropid.cz/historicke-vlaky-moderni-pantery-na-oslavach-145 -let-zeleznice-v-cercanech-v-sobotu-15-10-2016/
RH
Neděle, 16. října 2016 - 12:00:51  
Neregistrovaný host
89.177.2.217
Hajnej:
Pokud vím, tak na Panterech je přímočinná brzda Knorr. Tam to nízkotlaké přebití ani švih není zapotřebí, takže klídek. Tohle jsou normální technické výrazy. Já si nyní nevzpomenu, ale nad pár výrazy jsem se pozastavil. To není fatální závada, ale řeč byla tom, že je to vyvážené a nevyzrálé. Není ten pán ze ZČU? To jméno je mi povědomé, ale nevím, že by kdy měl něco společného se železnicí.

Displeje: Zobrazit to na obou displejích současně není dobře. Tyto údaje mají být zobrazeny vedle rychoměru pouze v případě, že nejsou vidět na té základní diagnostické obrazovce. Špatně je, že to z té pozice s rychloměrem nelze zrušit. Zase to není fatátlní chyba, jen to ukazuje, že tam asi neexistuje koncept.

FIRMA: Na výrobním štítku je napsáno ŠKODA VAGÓNKA, nikoli ČD. Ten Váš argument o zákazníkovi je mírně řečeno zcestný. ČD svěřilo dodavateli důvěru, aby jim zkonstruovali a vytvořili vlak bez důkladné specifikace. Podle Vás je za provedení výrobku zodpovědný zákazník??? Tak jestli takto přistupujete i k vývoji Vašeho SW, tak už si do vlaku radši ani nesednu (jako cestující :-) ).

Marf72: To že existují i horší výrobky neznamená, že tohle je dobře.

Mě je to celkem jedno, já to ani neudržuji, ani neplatím ani za to nejsem zodovědný. Z vašich reakcí jste očividně hrdí na to, jaký máte kvalitní a skvělě zpracovaný vlak s vysokou spolehlivostí za nízkou cenu od solidního dodavatele, který důsledně plní všechny normy na bezpečnost, požární bezpečnost, ergonomii a další [wink]. Užijte si to, s tímto přístupem Vám to přeji z celého srdce.
Neděle, 16. října 2016 - 12:37:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7102
Registrován: 5-2007
RH: Ja mám za to, že tie dva displeje musia byť plne zastupiteľné. Takže sa na oboch musí dať navoliť to isté. A že to tam niekto navolil, to je chyba výrobcu?

Zo skúseností viem, že môžete zákazníkovi dodať produkt, ktorý vyrobíte podľa najlepšieho vedomia a svedomia, ale pokiaľ Vám ten zákazník nepovie, čo vlastne chce, tak to aj tak nebude fungovať.
Neděle, 16. října 2016 - 13:47:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1308
Registrován: 8-2010
ad RH:

Co se týče displejů na Panterech, ale i na 380-kách, tak tam je extrémně nepovedené celé to pojetí zobrazování informací (zejména) v poruchových (nestandardních stavech).

Písmo je malinkaté, podané informace a jejich uspořádání ve struktuře grafického výstupu (počet a délka řádků, použité graf. symboly) jsou jak pro fíru s 3-mi elektro tituly a vůbec grafický výstup připomíná spíš diagnostiku - a především vůbec se nezohleďnuje stav, zda vlak stojí nebo jede - z pohledu bezpečnosti to celé na mne působí dojmem, že ve Škodě vůbec nepracovali se žádnými normami, co se týče zobrazení informací na displeji a naopak všechno co existuje, okázale ignorovali. Je vůbec s podivem, že to prošlo přes jakékoliv hodnocení bezpečnosti.

Zatímco na strojích SIEMENS se při V větší než 0 se při libovolné poruše za jízdy zobrazí informace obsahující max. 4 řádky písma velké tak, že by je přečetl i člověk s 15 dioptriemi (a stručně říká fírovi, co má udělat) a teprve za podmínky stání vlaku při nulové rychlosti si může fíra lisovat detailním popisným seznamem - pokud chce, tak koncepce ŠKODY nic z toho nezohledňuje - naopak.

Asi manažeři a vývojáři ŠKODY neviděli ten díl leteckých katastrof, kde byla nehoda proto, že piloti museli listovat při poruše za letu šíleným 4-úrovňovým (nebo kolik to mělo úrovní) seznamem. A přesně tohle je případ Škody.

Další věc je dočasné zobrazování poruchových stavů jednotky při stahovačkách/vypínačkách - nevím proč se to děje, ale je s podivem, že nějakému hodnotiteli bezpečnosti nebo jiná autoritě nevadí, že během stahovačky/vypínačky jednotka opticky i graficky hlásí třeba informaci: POŽÁR (!).

To jsem teda na strojích SIEMENS nikdy neviděl a osobně si myslím, že třeba pro EBU i fabriku by toto bylo naprosto neakceptovatelné a zcela proti konceptu bezpečnosti vlaku - ale holt ve Škodě to nevadí, oni to asi jenom navrhnou a ovládá to už někdo jiný, že...[angry]

Je to prostě celé totální sr***a !. No...víc k tomu netřeba dodávat...[ko]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Neděle, 16. října 2016 - 13:52:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1463
Registrován: 2-2010
Asdf .máš pravdu určitě jsou zastupitelné.Akorád že je tam tolik info ,že člověk potřebuje manual ,aby věděl co a jak.Setkal jsem se situací když jsme dělali 961 sysli ,že ať fíra dělal co chtěl ta mašinka mu nedala info ani za nic.Přišel mi do ruky elefant a ten byl tak o 4 až 6 let starší a ten hned hlásil -----seš vůl je potřeba zavřít dveře ,seš vůl v Ewacu je málo nebo žádná voda.Musím povědět že 471 má toto moc pěkně udělaný a nejsou v tom žádný skopičiny[blesk]
Practicus
Neděle, 16. října 2016 - 15:12:54  
Neregistrovaný host
89.103.184.177
RH - co se týče displejů, tak jsme to tak chtěli - aby byly hodnoty U,I a Pt na obou, páč když jeden z disp. zdechne (nebo tam mám daný něco jinýho), nemusím pak složitě přepínat mezi obrazovkami - to spíš ty šipky omezení Pt, které cestují tam a zpět, v závislosti na rychlosti při zapnutém ARR (jen u IP) - že člověk pak neví, co tam má nastavený - to je tak asi největší mínus

- u nás se mašiny dávají dokupy za jízdy, páč jakmile zastavíte, už to není jen minuta například na nahození jističe, ale 20 min. telefonování proč stojím, (nehledě na blokování provozu), takže po vyřízení všech hovorů už nevím, proč vlastně nejedu, ale ke konci směny ještě 20 min. psaní hlášení, i když se jedná o naprostou banalitu
- to hlášení poruch má být jednoduchý: kde nastala chyba (v kterým systému) a proč (nadproud, přepětí, přehřátí atp...), pak jen k tomu seznam co udělat když (takovej ten rychlej návod a ten tam je, i když v určitých případech tam neni nic - páč to ještě není hotový)
Panter umí říct kde nastala chyba, ale ne proč nastala - a to se dá ve většině případů zjistit jen za jízdy, ne při stání

uvedu příklad: občas se stávalo, že jednotka nešla do výkonu bez jakékoliv por. hlášky - když stála, a vy jste měli požadavek na jízdu, tak do výkonu nenaběhla a po chvíli naskočila hláška "tlak v brzdových válcích" a Vy jste hledal závadu v pneu systému, přitom s pneusystémem závada vůbec nesouvisela.
Dalo se to dohledat v "podmínkách jízdy". Když jste těch jednotek měl víc, nešla do výkonu ani jedna, protože jeden vůz nesouhlasil s jízdou.
Problém byl, že jeden z pulsních usměrňovačů nepřešel z režimu, nazveme to třeba "brzda" do režimu "jízda" - řešení bylo, vypnout rekuperaci - a nebo úplnej baterkovej restart (ten má taky svý nevýhody - některý systémy se při opětovném zapnutí nemusí načíst, tak pak lítáte po jističích) - to je ten důvod, proč vypínám veškerý eko režimy

příklad č.2.: při jízdě po nějaké době jednotka spadla z výkonu, rozepl hl.vyp. a naskočila por. hláška: na tom a tom voze rozepnutí bezp. smyčky PU (ale nenapsalo proč), tak až při třetím pokusu jsem v diagnostice našel, že se dotyčný PU přehřívá - a tady jsou 2 možnosti: čerpadlo, ventilátor (při státní tohle nezjistíte, pokud skutečně nevíte, kterej stykač má být sepnutý a který ne)
Deltacze
Neděle, 16. října 2016 - 17:23:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 655
Registrován: 7-2010
[fotic]



[fotic][masinka]Zde je má skromná galerie snímků https://www.flickr.com/photos/deltacze/.

DKV Plzeň 36x
TS 301, 302 a 304
TS 303
Neděle, 16. října 2016 - 18:02:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5636
Registrován: 8-2007
RH: Pokud strojvedoucí měmí řídící stanoviště, tak musí být co nejmenší možnost na něco zapomenout. Zpracování mezistěny je velmi amatérské. Ta nika na přepínače - hrůza. Snad ani nebyl dodržen koncept, "základní poloha svisle". Ovládání střadačové brzdy otočným přepínačem - taková hloupost se opravdu nevidí.

Tak při změně stanoviště stačí stlačit tlačítko přechod a přepnout přepínač ovládání stanoviště.
Ovládání střadačové brzdy není přepínačem,ale otočným knoflíkem s nulovou polohou uprostřed a dvěma vratnýma polohama -zastřádat /odstřádat.

Nikde jsem nepostřehl nějaký vnější panel pro ovládání při vlečení nečinné soupravy (střadačová brzda, popř. koncová světla). Ale abych nekřivdil, to může být vyřešeno i jinak

Je to vyřešeno panelem na 1. stanovišti na dvířkama v průchodu("brzděný odtah",odbrzdění střadačové brzdy).Koncová světla se nouzově ovládají na panelu mezistěny.

chudáci strojvedoucí.

Tak kdo to viděl víckrát,než na výstavbě v Chebu,má to celkem pohodové ovládání.
Neděle, 16. října 2016 - 19:16:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 658
Registrován: 9-2013
Video ze včerejšího dne PID v Čerčanech kde se na několika Os ukázal i InterPanter 660 003

https://youtu.be/8E8WczLv40Q
Neděle, 16. října 2016 - 20:52:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12167
Registrován: 5-2002
RH: Není ten pán ze ZČU? To jméno je mi povědomé
Je, nebo přinejmenším byl.

ale nevím, že by kdy měl něco společného se železnicí.
Bohužel měl. Dělal systémového integrátora na projektu 471 - nebo tomu aspoň tak říkal.
Jeden z nejneschopnějších lidí, které jsem za svůj profesní život potkal...
Neděle, 16. října 2016 - 20:56:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12168
Registrován: 5-2002
RH: Podle Vás je za provedení výrobku zodpovědný zákazník??? Tak jestli takto přistupujete i k vývoji Vašeho SW, tak už si do vlaku radši ani nesednu (jako cestující :-) ).
Ani tak ne za provedení, jako spíš za to, jestli mu to vyhovuje nebo ne. Tam prostě platí voják se stará, voják má, a líná huba holý neštěstí.

Jinak ta Tvoje firma s velkým F taky dokáže ledacos, třeba umístit madlo od dveří strojvedoucího tak, že ho překryje křídlo předsuvných nástupních dveří (a nebo fírovi skřípne prsty). Takže si nedělám iluze o tom, odkud pochází spousta vychytávek.
Neděle, 16. října 2016 - 21:04:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6448
Registrován: 4-2003
Podle Vás je za provedení výrobku zodpovědný zákazník???

Poté co se ke mně přišel podívat jeden člověk u ulice a začal bloumat, proč mám na zahradě naskládán ten divný šedý polystyrén a nikoliv bílý, jsem o tom téměř bytostně přesvědčen a jeho "nějak mi to udělejte" považuju za cestu do pekel. To že se ojebávají ovce v podobě spotřebitelů je trend dnešní doby, ale proč by si takhle měl nabíhat podnikatel/firma, zaměstnávající odborníky od fochu? Vlastně proč ne, ušetří se a ničemu nerozumícím managerům dodá firma na základě křídových prospěktů bezchybné řešení....v případě ovcí pak v provedení "řídit stát (jako) (vlastní) firmu.. stačí vhodit do urny správný lístek a pak už ani to nebude potřeba.[crazy]

Zobrazit to na obou displejích současně není dobře.

Dobře mířená rána kladivem přímo mezi voči...dyť je to počítač.[angry]
Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
Neděle, 16. října 2016 - 21:26:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6449
Registrován: 4-2003
Asi manažeři a vývojáři ŠKODY neviděli ten díl leteckých katastrof, kde byla nehoda proto, že piloti museli listovat při poruše za letu šíleným 4-úrovňovým (nebo kolik to mělo úrovní) seznamem.

A proč se na ten seriál nedivali manažéři a vývojáři u toho Boeingu??
Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
Neděle, 16. října 2016 - 21:57:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1309
Registrován: 8-2010
ad RadekŠ:
A proč se na ten seriál nedivali manažéři a vývojáři u toho Boeingu??

To nevím, ale po vyšetření té nehody se najednou všechno změnilo - bohužel pouze v letecké nikoliv železniční dopravě, ta si teprve na svých "pár mrtvých" musí počkat (= podobně jako třeba přejezd ve Studénce si počkal na svoje Pendolino), teprve potom lze uvažovat o úpravě softu, dřív ne, to je zbytečné, byť jde přece jen o pár mrtvol ne...[sad][uhoh][angry]
Pondělí, 17. října 2016 - 00:49:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12171
Registrován: 5-2002
PRA: ta si teprve na svých "pár mrtvých" musí počkat
Nesrovnávej vlak s letadlem - letadlo nesmíš za letu zastavit nikdy, vlak jedině v pár výjimečných případech á la požár v tunelu.

Neznám nevděčnější část programování, než dělat poruchovej podsystém. Nezavděčíš se nikomu (jeden brečí, že se nic nedoví, pro druhýho je to uječený a třetí ignoruje to, co mu výslovně pověsíš na nos) a popravdě řečeno, jedinej způsob, jak ho udělat tak, aby se to líbilo všem, je udělat všechno ostatní bezporuchový...
Uherák
Pondělí, 17. října 2016 - 20:12:35  
Neregistrovaný host
90.180.235.154
Kdo proboha v těchto vlacích projektoval 1. třídu? Vždyť je to hlavně průchoďák do dvojky. Pořád tam někdo courá a vrcholem všeho jsou dveře na kliku mezi 1 a 2, které věčně někdo nechává otevřené a pak to tam mlátí. To je opravdu komfort. Když už to někdo tak blbě vymyslel a někdo takový nesmysl převzal, měly by ČD ty dveře mezi 1 a 2 aspoň zamykat.
RH
Pondělí, 17. října 2016 - 21:33:32  
Neregistrovaný host
185.46.137.19
Hajnej: Moje Firma to neni, ale když si porovnam RJ a InterPanter, ktere vozi lidi za stejne jizdne a pridam si ten humbuk Skody pri nakupu RJ, tak si rikam, zda je rozumna takovato podpora narodniho prumyslu. Podle me uz to prerostlo unosne meze. I pro ten prumysl jsou takto prehnana ochranarska opatreni v podstate medvedi sluzba. Pro skodovku uz neplati zakony, normy, predpisy ani ta pokora vuci tradicnimu zakaznikovi tam neni. S DU si delaji leda manaskovy divadlo a vuz jim zveda oponu. Kdo je postavil na nohy tesne pred krachem? CD a DP Pha. A vy tady ty gaunery se slepici ve znaku jeste obhajujete argumenty, ktere pisete vyse. Ze se nestydite, to jsem o vas mel lepsi mineni. Ani na to nereagujte, me to nezajima. Stejne to bude zase neco prekroucenyho vytrzenyho z kontextu. Je mi z toho spis smutno. Chapu, s tim vetsina z nas nic nezmuze, nektere to asi i zivi, ale ze nekdo dokaze takhle ohnout zada a jeste to obhajovat. Fakt nechapu?
Pondělí, 17. října 2016 - 22:38:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7111
Registrován: 5-2007
RH:
Pro skodovku uz neplati zakony, normy, predpisy

Ak tomuto veríte, tak potom s Vami asi naozaj nie je o čom diskutovať. V prístupe ku zákazníkovi asi súhlasím, ak obchodníci Škody uprednostia krátkodobý zisk vymlátený z ČD na základe zle (z pohľadu ČD) napísanej zmluvy, tak je to ich voľba. Ale ďalej rozhodne nie. A ešte raz, môžete vyrobiť zariadenie podľa najlepšieho vedomia a svedomia, ale pokiaľ Vám zákazník nepovie, čo z toho je pre neho podstatné, tak sa môžete snažiť sebaviac a výsledok bude aj tak na [zadnice].

Uherák: IP je mnou asi najčastejšie používané vozidlo ČD, a jednička mi tam nikdy neprišla ako väčší průchoďák, než AB, čo tam robilo jedničku predtým. Skôr jej je tam moc a keby sa zrušil ten oddiel v krajnom vozni, tak by to rozhodne nebolo na škodu. Naopak kvitujem, že nemusím špekulovať, na ktorúže stranu to dôjde otočené.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Pondělí, 17. října 2016 - 22:59:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12177
Registrován: 5-2002
RH: Ani na to nereagujte, me to nezajima.
Bez obav, na takový sračkobití, cos teď předvedl, bych nereagoval, ani kdybys mě o to výslovně požádal.
Úterý, 18. října 2016 - 09:02:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6452
Registrován: 4-2003
Kdo proboha v těchto vlacích projektoval 1. třídu?

Opravdu je vážně je tak hrozně těžký uhodnout, kdo sestavoval zadání?

(Můj tip: že by to byly kanceláře na jednom pobřeží v Praze a obor kolejových vozidel tam umístěný?)

po vyšetření té nehody se najednou všechno změnilo

No a proč to ti "géniové" u Boeingu nevymysleli hned?

a výsledok bude aj tak na

Výsledek je ZISK. To je hlavní smysl podnikání kdekoliv a kýmkoliv.
Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
Úterý, 18. října 2016 - 19:23:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5452
Registrován: 8-2006
Faktem je, že ešus, žralok, regiopanter, atd. mají jedničku na konci/začátku. U dálkovky mají klasické soupravy také vůz 1.třídy na konci/začátku soupravy. Výjimkou budiž soupravy 854+954 a situace, kdy se spojují 2 soupravy ze dvou směrů do jedné. ( Z hlavy mne napadá nedělní Vančura + Roháče.) V kontextu s tímto mne taky překvapuje uspořádání IP.
Úterý, 18. října 2016 - 19:44:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6455
Registrován: 4-2003
U dálkovky mají klasické soupravy také vůz 1.třídy na konci/začátku soupravy.

Což má tu ohromnou prozákaznickou výhodu, že se člověk taky může do tý jedničky pěkně projít podél vlaku až na konec. V nácestných stanicích souprava na ně souprava počká. A vždycky se to tak dělalo.
Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
Pajas2
Úterý, 18. října 2016 - 19:53:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 663
Registrován: 10-2009
RadekŠ:
"Což má tu ohromnou prozákaznickou výhodu, že se člověk taky může do tý jedničky pěkně projít podél vlaku až na konec. V nácestných stanicích souprava na ně souprava počká. A vždycky se to tak dělalo."
Osobně se raději jednou projdu na nástupišti, než aby mi za pár minut prošlo oddílem deset nebo dvacet lidí do dvojky. O rádobyvtipných řečech na úkor sedících cestujících a neustále se otevírajích se dveří ani nemluvím.
Úterý, 18. října 2016 - 20:29:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5454
Registrován: 8-2006
Marně přemýšlím, kdy naposledy jsem narazil na otočenou ( nebo náhradní ) soupravu a procházel se tak podél ní.[uhoh] Problém může být dejme tomu úvrať. ( Hungarka v Praze, Slovakia v Přerově, apod.)
Úterý, 18. října 2016 - 21:09:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6456
Registrován: 4-2003
než aby mi za pár minut prošlo oddílem

Tak já mám tu smůlu že osobní oddíl ve vlaku nevlastním a jedničkou nejezdím a tudíž jsou mi tyto zážitky odepřeny.

Jezdím jako asociál ve 2. třídě, kde je tady to courání normální - já sice nechápu, proč se někdo courá z jednoho vagónu do druhýho, ale dráha si asi ty lidi tak vychovala.
Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
Pajas2
Úterý, 18. října 2016 - 21:27:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 664
Registrován: 10-2009
Tak ono ve vlacích s vozem 1. třídy na začátku/konci vlaku obvykle lidé s jízdenkou 2. třídy neprochází, ale nastoupí rovnou do vozu, na který mají jízdenku. Tedy rozhodně ne v takovém počtu, jako u Regiopanterů, kde je to nejbližší cesta ke dveřím pro výstup/nástup z vozu. Prostě průchoďák.

RadekŠ:
"oddíl ve vlaku nevlastním"
Není nutné vlastnit, stačí v něm cestovat. Viz řazení soupravy, SPPO a TR10.

RadekŠ:
"ve 2. třídě, kde je tady to courání normální"
Je rozdíl, pokud si jdu sednout na své místo v daném oddíle (v rámci 2. třídy) nebo pokud jen procházím do jiného oddílu (skrz 1. do 2.). V tom je to prostě u RP blbě, protože jsou dveře tak, jak jsou.
Úterý, 18. října 2016 - 23:29:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7112
Registrován: 5-2007
Pajas2: Je to ucelená otvorená jednotka, ľudia tadiaľ alebo tam budú chodiť aj keby čo. Viď RegioPanter. A ten počet prechádzajúcich ľudí v R260 naozaj nie je väčší, než bol predtým v AB tamtiež, alebo je dnes v AB na rýchlikoch luhačovických...
Středa, 19. října 2016 - 09:07:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6457
Registrován: 4-2003
Osobně se raději jednou projdu na nástupišti

A neosobně je to jak?

Sorry, ale kouzlo to uspořádání je přijdu-rychle najdu-dřepnu-jedu. Nevadí to v Německu, nevadí to v Belgii, nevadí to v Holansku. (RegioPanter je regionální vlak, cesta z Prahy do Přelouče není žádná dálkovka, to spousta lidí jezdí každý den).
Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
Pirát
Středa, 19. října 2016 - 11:50:16  
Neregistrovaný host
213.226.252.130
Právě proto, že RP/IP je vlak na kratší vzdálenosti, který častěji zastavuje, by měla být 1. třída řešena jinak než umístěním do chodby, kudy se v rámci jednoho vozu prochází ode dveří do dvojky. Vzhledem k počtu zastavení je tam skoro pořád nějaký ruch. V rychlíku "vyšší kvality" bych takový šlendrián nečekal. I v tom AB je to rozdělené na chodbu a kupé. V IP jsem vyzkoušel 1. i 2. třídu a druhá byla paradoxně komfortnější, protože tam byl větší klid, nikdo tam pořád neprocházel, nemusel jsem vstávat ke dveřím, brát za kliku a pořád je po někom zavírat, atd. Nové vlaky jsou zralé na rekonstrukci, což je smutné.
Středa, 19. října 2016 - 15:57:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6458
Registrován: 4-2003
V rychlíku "vyšší kvality" bych takový šlendrián nečekal.

Jaká vyšší kvalita? Proč vy to mělo mít nějakou vyšší kvalitu - dyť je to normální vlak.[uhoh]
Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
Středa, 19. října 2016 - 16:07:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7116
Registrován: 5-2007
RadekŠ: Ono to tak majú nazvané ČD, Rx = "rychlík vyšší kvality" = rýchlik v rámci možností bez koženiek...
Středa, 19. října 2016 - 17:33:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12187
Registrován: 5-2002
Pirát: by měla být 1. třída řešena jinak než umístěním do chodby
Tak si to shrňme: má-li mít jednička větší komfort než dvojka, tak by neměla být nad podvozkem (jak kvůli hluku, tak kvůli schůdku). Zbývá tedy prostor mezi podvozky, jehož část ale spotřebují další prostory vyžadující bezbariérovost a/nebo blízkost dveří (prostor pro vozíček, prostor pro kola). Takže pak už zbývá vybrat si, jestli se má chodit skrz jedničku do dvojky nebo skrz dvojku do jedničky - a zdá se, že přednost dostala očekávaná větší prázdnost jedničky.
Středa, 19. října 2016 - 17:58:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1305
Registrován: 12-2007
Nevim, jestli z toho nedelate trochu moc drama. V normalni jednicce zase celou dobu kmitaj stewardi z jidelaku a podobne, lidi chodi na zachod... Jako OK, v regionalnim rychliku v AB, kde nepotkate jinou zivou dusi a muzete se rozvalit v celym oddile tomu tak neni, ale to je vzdycky vylet do minulosti (at uz jde o vlak nebo destinaci).
Východní Evropa jste vy.
Pirát
Středa, 19. října 2016 - 19:36:07  
Neregistrovaný host
213.226.252.130
Řešení existují. Chodba kolem jedničky se mohla udělat po straně a jednička mohla být jako samostatný oddíl. Nebo mohly být dveře v sousedním voze blíž a do dvojky by se chodilo ze sousedního vozu. Nevím jak jiní ale já si sedám do jedničky proto, abych měl větší klid. Jednička v IP pro mě zcela ztrácí smysl. A mám-li být upřímný, je to paskvil.
Čtvrtek, 20. října 2016 - 07:55:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4797
Registrován: 11-2007
Piráte, tak nauč lidi nastupovat do vozu příslušné třídy správnými dveřmi a máš po problému. Že se potřebuješ projít po jedničce, chápu, ostatně předpisy (jen) průchod povolují i pro "dvojkaře".
Čtvrtek, 20. října 2016 - 08:06:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6461
Registrován: 4-2003
Ono to tak majú nazvané ČD, Rx = "rychlík vyšší kvality"

Ale mě tyhle obskurní výlevy z Pobřeží snažící se vydávat za luxus úplně obyčejnou věc na úrovni doby nezajímají....

chodba kolem jedničky se mohla udělat po straně a jednička mohla být jako samostatný oddíl.

Jasně.. s kupátkama jako za císaře pána[angry], což by bylo asi světové unikum.
Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
Bkp
Čtvrtek, 20. října 2016 - 08:21:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7540
Registrován: 8-2003
Zajímají nezajímají, prostě se tak děje. A když se tak děje, tak žádný div, že tam někdo skutečnou "vyšší kvalitu" očekává.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!