Diskuse K-report » Archiv 2016 » Autobusy a trolejbusy » MHD - malé provozy předcházející | další

MHD - malé provozy

dolů
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Archiv diskuse MHD - malé provozy do 16. 02. 2016 Fandaprudič 60 16-02-16  12:39
Archiv diskuse MHD - malé provozy do 28. 06. 2016 Ahtisaari 60 28-06-16  11:11
Archiv diskuse MHD - malé provozy do 31. 10. 2016 9_tr 60 31-10-16  17:44
   autor příspěvek
Pondělí, 31. října 2016 - 21:49:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1942
Registrován: 1-2005
64,34 Kč/km? Pěkné, ale problém bude spíš v tomto:
na MHD jezdí cca 24 autobusů, které ročně ujedou okolo 910 000 km
Necelých 38000 km ročně na vůz? To je strašná mizérie, efektivita jde do kopru a cena leze nahoru. Někdo by se asi měl zamyslet nad tím, že systém MHD je udělaný úplně blbě.
"MHD zdarma" ve Frýdku-Místku ... a okolí.
Pondělí, 31. října 2016 - 22:56:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13077
Registrován: 12-2007
Omlouvám se, v letošním roce to je 25 vozů (těch 24 byl stav platný v jednu dobu před pár lety).
Tzn. 910 000 / 25 = 36 400 km ročně.

A jak bylo napsáno v (mimochodem velmi nenápadné, mj. s nadpisem, který neevokuje, že "vše je rozhodnuto") tiskové zprávě, tak (až po vysoutěžení ceny!) se předpokládá následná redukce "málo využitých spojů" na 881 000 km. Budu-li logicky předpokládat, že "málo využitými spoji" jsou spoje jedoucí mimo špičku (= takové, jejichž zrušení nevygeneruje úsporu vozidla/vozidel), tak bude výpočet činit 881 000 / 25 = 35 240.
Sobota, 12. listopadu 2016 - 17:29:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 625
Registrován: 7-2006
Počet autobusů v provozu je v Třebíči determinovaný, stejně jako jinde, ranní špičkou. Bohužel hlavně kvůli délce ramen z Karlova náměstí a charakteru uliční sítě nelze vzhledem k poptávce nastavit jízdní řády jinak. Na tom už si "vylámaly zuby" dvě odborné dopravně-inženýrské firmy. Myslím, že v poslední optimalizaci z roku 2012 jsme pro zlepšení stavu udělali maximum.

Můžeme se samozřejmě bavit o extremistických variantách, jako škrtnutí ranních a odpoledních posilových spojů, zkrácení borovinských autobusů na zastávku "BOPO" apod. [happy]

A k poznámce o krytých stáních podotýkám, že nikde nebylo specifikováno, jak taková stání mají vypadat. Ve lhůtě, která byla v soutěži otevřená pro podávání nabídek nikdo nevznesl doplňující dotaz či stížnost. Vzhledem k tomu, že jsme se pohybovali v nejpřísnějším režimu ZVZ, bylo v odůvodněných případech možné adekvátně posouvat i lhůtu pro zahájení kontraktu, tzn. např. i prodloužit dobu pro vybudování přístřešků nebo dodání autobusů.

(Příspěvek byl editován uživatelem Baile_atha.)
Sobota, 12. listopadu 2016 - 19:47:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 629
Registrován: 12-2007
Absolutně Třebíč neznám, ale byl by problém nasadit ve špičku na méně vytížené linky vozidla příměstská a tím snížit počet potřebných vozidel MHD? Když se podíváte sem, jednoduchým výpočtem zjistíte, že máte MHD poměrně drahou.
Sobota, 12. listopadu 2016 - 21:49:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 626
Registrován: 7-2006
Mirdas: Nevím, kam tím Vsetínem míříte [happy] Po aktuální soutěži jsme zpracovali cenové posouzení jediné podané nabídky. Limitní je opravdu nízké využití autobusů, ale to je z největší části dané jízdním řádem, bohužel... Když se vrátím k optimalizaci z roku 2012, to byla samozřejmě naše první myšlenka, použít na posílení špičky příměstské autobusy, ale mezi zhruba mezi 7 a 7:50, kdy se naváží studenti do škol nebylo volné "ani kolo" a to u žádného dopravce.
Sobota, 12. listopadu 2016 - 23:12:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 630
Registrován: 12-2007
Ohledně příměstských autobusů jsem vycházel ze zkušenosti, že v některých městech jsou právě např. spoje do škol a do zaměstnání obsluhovány vozidly PHD. Netušil jsem, že by to mohl být takový problém.

Kam tím Vsetínem mířím? Je mi jasné, že velikost provozu není úplně srovnatelná, ale pokud vycházím z údajů uvedených v perexu výše uvedného webu, tak město platí dopravci za 605 000 km/rok přes 13 mi. Kč. Pokud vezmu rozpětí od 13 do 14 mil. Kč, vychází mi cena za 1 km plus mínus od 21,50 Kč do 23,20 Kč. Ve srovnání s "naší" cenou mi přijde platit asi 47,10 Kč/km prostě hodně (vycházím z informací uživatele David ze dne 31. října 2016, číslo příspěvku 13075).

(Příspěvek byl editován uživatelem mirdas.)
Neděle, 13. listopadu 2016 - 12:22:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 627
Registrován: 7-2006
Mirdas: Ok, beru, ale je potřeba porovnávat porovnatelné. Město Třebíč například požaduje od r. 2017 5 let průměrné stáří vozového parku...
Diferák
Neděle, 13. listopadu 2016 - 12:43:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 187
Registrován: 12-2012
Baile_atha: Když už vás to máme, tak bych si dovolil dva věcné dotazy:

- Jaký byl důvod změny zbarvení na bílo-červené? Dosavadní modro-červeno-bílé zbarvení považuji za velmi líbivé, na rozdíl od toho nového. Chápal bych, že město chce zbavit MHD pozlátka ČSAD, nicméně při zachování nástupu předními dveřmi to podle mě půjde velmi ztuha.

- Co bude dále s třemi autobusy TEDOM? Má s nimi město nějaký konkrétní záměr, nebo vše nechává na bedrech dopravce?

Děkuji za odpovědi.
ŠKODA OSTROV s.r.o
Dolní Žďár 43
363 29 OSTROV
Česká Republika
Neděle, 13. listopadu 2016 - 22:25:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 631
Registrován: 12-2007
Baile_atha: Já Vám do toho samozřejmě nechci kecat. Dokonce jsem neviděl ani požadavky na dopravce (vybavuji si 100% nízkopodlahy, wifi, USB slotíky, nevím, jestli tam máte i celovozovou klimu...), jen mi to přišlo dost. Pokud jste však Vy a Vaši občané spokojeni a dostanete za ty prachy adekvátní službu, je to super [wink].

PS.: Někdy se k Vám budu muset zajet podívat. [happy] Hezký večer přeji.
Pondělí, 14. listopadu 2016 - 21:30:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 316
Registrován: 2-2014
Od prosince MHD Chomutov/Jirkov a Varnsdorf zaintegrovány do DÚK
SWAGER
Jva
Pátek, 18. listopadu 2016 - 08:54:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3812
Registrován: 6-2002
http://hranicky.denik.cz/zpravy_region/hranice-maji-byt-prvni-mes to-s-kompletne-elektrobusovou-mhd-20161102.html
Cynik - tak říká optimista realistovi...
Pátek, 18. listopadu 2016 - 16:30:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1408
Registrován: 6-2010
Už jsem se lekl, že v tom článku o hranických elektrobsech zapomenou připomenout převratnou novinku - že vozy budou nízkopodlažní. To bych opravdu v roce 2016 nečekal. A zdůrazňuje se to snad ve všech článcích o nových vozech MHD, třeba nedávno u nového trolejbusu s pomocným beteriovým pohonem v Budějovicích. To je stejné, jako kdyby prodejci elektroniky všude zdůrazńovali, že tato nová televize má dálkové ovládání. Nebo že nová hokejová aréna bude zastřešená. [wink]
Pátek, 18. listopadu 2016 - 17:48:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13108
Registrován: 12-2007
Už jsem se lekl, že v tom článku o hranických elektrobsech zapomenou připomenout převratnou novinku - že vozy budou nízkopodlažní. To bych opravdu v roce 2016 nečekal.
Zdůraznění té nízkopodlažnosti může znamenat "vyplnění prostoru v článku" a o to více pak čtenář přehlédne skutečnost, že v tom výčtu vlastností autobusu chybí jiná důležitá věc.

Podobně bych čekal, že v roce 2016, ale i 2015, bude u nově pořízených autobusů naprostou samozřejmostí přítomnost vnějších displejů. A hle - ICOM a jeho "vysočinské" dcery si v roce 2015 pořídily Setry BEZ DISPLEJŮ.

Když dopravci TRADO BUS udělal "propagaci zdarma" i úřad, který žádné spoje tohoto dopravce neobjednává (http://www.trebic.cz/nove-nizkopodlazni-autobusy-obslouzi-294-spo ju/d-25514), zdůraznil nízkopodlažnost hned v nadpisu. O to méně okatou skutečností pak bylo, že ve výčtu vlastností tohoto autobusu nejsou uvedeny (a nejsou tam uvedeny oprávněně, protože tyto autobusy jimi skutečně nejsou vybaveny) infodispleje na čele/bocích/zádi autobusu. Ale bezplatné P. R. bylo provedeno a to je důležité.

Ovšem kdo s čím zachází, s tím taky schází. Od října 2016 nastala situace, kdy jedna z těch bezdisplejových Seter jezdí ("s papírem za oknem") i na spojích objednvávaných tím úřadem, který o necelý rok dříve tyto bezdisplejové autobusy propagoval, jak jsem to zde zmínil již 21. 10. (viz fotky).

Na závěr dvě kvízové otázky - máme neděli 13. 11. 2016, 16:19 h, a jsme na třebíčské zastávce Karlovo náměstí. Ptám se:

- Za kolik hodin/minut odjede z této zastávky nejbližší spoj s cílovou zastávkou zvanou "Kožichovice"?

- Za kolik hodin/minut odjede z této zastávky nejbližší spoj s cílovou zastávkou zvanou "Kožichovice, Jitona"?



Hádejte, můžete třikrát. [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Sobota, 19. listopadu 2016 - 20:23:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13113
Registrován: 12-2007
Dodám, že ten "článek" o hranických elektrobusech je tendenční i v jiných ohledech - vyznívá z něj, jako by automatická převodovka byla pouze v elektrobusech (a ne v jiných moderních, ovšem dieselových autobusech MHD). Samozřejmě nemluvě o tendenčnosti údaje o "bezemisním provozu" (viz nálepka na boku vozidla).

A už tuplem nemluvě o typické tendenčnosti typu "nízkopodlažní autobus ocení vozíčkáři" (vs. nezmínění skutečnosti, že daleko více je osob s jiným pohybovým omezením, jakož i lidí s kočárky, pro které je nízkopodlažnost samozřejmě také značným přínosem; toto zaměňování je typické i ve vyjádřeních jiných tzv. novinářů, tiskových mluvčích apod.).

Svoji hádanku můžu doplnit touto fotkou (zde je správná odpověď ještě "roztomilejší"):

- Za kolik hodin/minut odjede (v souladu s platným jízdním řádem) z této zastávky nejbližší spoj s cílovou zastávkou zvanou "Kožichovice"?
- Za kolik hodin/minut odjede (v souladu s platným jízdním řádem) z této zastávky nejbližší spoj s cílovou zastávkou zvanou "Kožichovice, Jitona"?

(zajímalo by mě, kolik obyčejných lidí z dejme tomu sta náhodně oslovených by na tuto otázku dovedlo odpovědět správně)

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Kuba_j
Neděle, 20. listopadu 2016 - 10:41:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3990
Registrován: 8-2005
Ale vždyť elektrobusy ani převodovku nemají jako trolejbusy...
Středa, 23. listopadu 2016 - 17:33:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13116
Registrován: 12-2007
Ale vždyť elektrobusy ani převodovku nemají jako trolejbusy...
... což je ale věc, která z článku přímo nevyplývá (viz slova o "automatickém řazení"), resp. přinejmenším je dvojznačná.

Odpověď na moje dvě hádanky:
situace z nedělního odpoledne, kdy dle "inteligentního" displeje "za 57 minut pojede autobus do Kožichovic"
Správná odpověď:
Do zastávky Kožichovice odtud žádný autobus nepojede (ani nikdy nejel).
Do zastávky Kožichovice, Jitona odtud nejbližší autobus pojede (v souladu s platným jízdním řádem) za 12 hodin a 46 minut.

situace ze sobotního časného rána, kdy podle "inteligentního" displeje pojede nejbližší spoj "do Kožichovic" za 26 minut:
Do zastávky Kožichovice odtud žádný autobus nepojede (ani nikdy nejel).
Do zastávky Kožichovice, Jitona odtud nejbližší autobus pojede (v souladu s platným jízdním řádem) za 48 hodin a 15 minut...

Není nad "inteligentní" displeje a nade všechny, kteří umějí zařídit správné fungování zařízení, které předtím sami tolik vychvalovali. [satan]
Sobota, 10. prosince 2016 - 13:01:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 9-2012
Velká změna v Městské autobusové dopravě Varnsdorf - změna vedení linky a rozšíření počtu spojů díky integraci linky do Dopravy Ústeckého kraje:

application/pdfJR MAD Varnsdorf 2016
MAD Varnsdorf.pdf (78.9 k)


application/pdfJR MAD Varnsdorf 2017
MAD Varnsdorf 2017.pdf (77.5 k)


Síť linek Varnsdorf 2016

Síť linek Varnsdorf 2017