Diskuse K-report » Archiv 2016 » Autobusy a trolejbusy » MHD v Chomutově a Jirkově (trolejbusy, autobusy) » Archiv diskuse MHD v Chomutově a Jirkově (trole... do 15. 04. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse MHD v Chomutově a Jirkově (trole... do 15. 04. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 08. dubna 2016 - 18:11:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 127
Registrován: 10-2013
http://sdeleni.idnes.cz/ve-meste-most-cestujici-ziskali-novy-info rmacni-system-verejne-dopravy-1on-/eko-sdeleni.aspx?c=A160315_114 745_eko-sdeleni_ahr

A stačí se přesunout o dvacet kilometrů a jde to
Sobota, 09. dubna 2016 - 13:27:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 588
Registrován: 2-2007
Díval jsem se jen tak letmo na jízdní řády. Trasy trolejbusových linek 40 a 41 jsou mezi zastávkami Březenecká I a Jirkov, AN shodné s trasou linky 1. Podíval jsem se na tyto spoje v běžném pracovním dni chvíli po poledni:

- linka 1 přes Horník = 19 minut,
- linka 41 přímo = 20 minut,
- linka 40 přes Horník = 26 minut (tam je to jasné, protože trolejbus se musí vrátit po stejné trase zpátky na křižovatku Studentská x Dvořákova, čímž se jízdní doba prodlouží).

Nevím, jestli mi něco neuniklo, ale proč je trasa autobusu přes Horník rychlejší (14 zastávek - 19 minut) než trasa přímého trolejbusu (11 zastávek - 20 minut)? Nemyslím si, že je trolejové vedení v tak zoufalém stavu, že by se jízdní doba trolejbusu takhle brutálně prodloužila. Nebo ano? Nebo je to strategický nástroj k tomu, aby se řeklo, že trolejbusy jsou pomalé, jezdí s nimi stále méně lidí, a tudíž drahé?
Sobota, 09. dubna 2016 - 15:06:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 128
Registrován: 10-2013
http://www.homerlive.cz/velke-plany-v-mhd-bezbarierove-tramvaje-s -wi-fi-a-opravy-trati/

A pro zajímavost , ze sousedního města ještě jedna lahůdka
Sobota, 09. dubna 2016 - 18:54:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 517
Registrován: 12-2009
Phd: S tou jedničkou je to tak celé roky. A celé roky se to nestíhá. Realita je asi takováto:

Autobus odjíždí z Dvořákovy 12:10 (místo 12:06); trolejbus jel těsně před. Takže pak už jízdní doby sedí (1 = zhruba 23 minut). Nikdo to neřeší, protože stejně pak dorazí ke Globusu včas. Obsazenost obou vozidel byla tady konkrétně kolem 50 lidí, na Dvořákově nikdo do jedničky nenastupoval.
Rychlost plynového autobusu a trolejbusu je stejná, dieselový autobus podle mého pozorování jezdí rychleji, hlavně na dvojce, kde plyňáky natrousí cestou klidně i pět minut.
ŠkodAris=dokonalý trolejbus
Moje video ,foto
Každý správný Čech by měl rozumět slovenštině a každý správný Slovák by měl rozumět češtině.
Pokus o záchranu
Sobota, 09. dubna 2016 - 19:28:44  
Neregistrovaný host
104.245.98.95
https://www.facebook.com/Chceme-trolejbusy-v-Chomutov%C4%9B-a-Jir kov%C4%9B-1304240339592409/?fref=ts
Sobota, 09. dubna 2016 - 19:54:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 338
Registrován: 5-2002
Tehdy před x lety když jsem si kupoval uvedenou brožurku...tak jsem předpovídal trolejbusovému provozu zářnou budoucnost...po 20 letech je vše jinak...bohužel[uhoh]
Sliks
Sobota, 09. dubna 2016 - 21:04:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 658
Registrován: 8-2009
Stále nechápu, proč se to Jirkov rozhodl řešit takhle extrémně. V první fázi by mělo dojít k optimalizaci linkového vedení a zrušení SOUBĚHŮ linek.
Mohl by mi, prosím, někdo z Ch a J vysvětlit souběh linek 1,2,10 a 11 s trolejbusy?
A z jakého důvodu nejezdí pravidelná trolejbusová linka po 1/13? Pro přímé spojení obou měst by to přeci mělo být rychlejší, ne?

Děkuji za odpovědi.
Neděle, 10. dubna 2016 - 08:19:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4734
Registrován: 11-2007
Sliks:
otázka 1) A jsou zatrolejovány všechny úseky těchto linek? Např. linka č. 1 jede v úseku Moravská-Globus mimo troleje, totéž platí pro úsek Písečná-OC Otvice (Kaufland, zastávka ČD Jirkov).
otázka 2) Na I/13 je trolejbusovou dopravní značkou omezena rychlost od samého počátku provozu na 40 km/h. Pravda, občas se jezdí trochu rychleji, ale autobus je rychlejší.
Neděle, 10. dubna 2016 - 09:28:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5092
Registrován: 6-2005
Rudolf: ten dotaz jsem pochopil, proč bus jede většinu trasy pod trolejí a ne jinou cestou. Toto je třeba řekněme detail, ale co je opravdu do nebe volající, že bus jede časově v souběhu, to je prasárna.

Další věc je, že odstranění souběhu by mohlo vygenerovat častější interval na trolejbusu.
Ta 10 nemá smysl řešit, to je školní spoj. I kdyby jel 99% pod trolejí, tak je to obhajitelné.
Ale ta 1, to je opravdu nepochopitelné. Místo, aby teda se zlepšila dostupnost pro obyvatele a půlila interval, tak je to jen prostě: "Ono něco jede a ať si nestěžují, můžou být rádi, že něco jede.
Úplně nejlepší by bylo, aby, zvláště 1, dělala přípoj v Chomutově na trolejbus. Byť by se musely natáhnout dráty po Vinařické. Je to 300m, odhadovaný náklad- 2-3 mil. Osvětlovací lampy na street view vypadají na výměnu, tak by to tolik nebolelo.

Chomutov s Jirkovem jsou nádherný příklad, jak MHD poslat do háje, byť dílčí snahy o změnu proběhly.
Makrelu neumeješ.
Neděle, 10. dubna 2016 - 09:59:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 239
Registrován: 9-2007
> Sliks
Bohužel namísto aby se hledalo řešení, jak systém MHD upravit tak, aby odpovídal současné úrovni cestování v jiných podobně velkých městech,
vše se svalilo na trolejbusy, které přece "mohou za všechno".
Bohužel místní dopravce se dosud nezbavil přežitků ČSAD chápání fungování MHD - nástup předními dveřmi, velké množství linek
v nepříliš pravidelných intervalech a i tak neúměrně dlouhých a hlavně nepřestupný tarif, se kterým úzce souvisí také Vámi zmíněné souběhy linek.
Pokud by tedy odpovědní za MHD (a pan starosta Jirkova po dlouhou dobu seděl v dozorčím orgánu místního DP a na současném poměrně tristním stavu má také svůj podíl) chtěli věc opravdu adekvátně řešit, tak postup by mohl vypadat následovně:

1) změna odbavování cestujících - zavedení nástupu všemi dveřmi
> zrychlení přepravy vlivem omezení doby pobytu na zastávkách = zkrácení doby cestování + možnost zavést více zastávek

2) pořízení trolejbusů s pomocným bateriovým pohonem (závod Škoda už běžně vyrábí viz dodávky pro Zlín nebo Budapešť)
> vyvázání trolejbusů z pevně daných tras, jejichž výstavba zaostala za změnou přepravních požadavků (Globus, Kaufland). Dotace z IROP na jejich nákup může krýt až 85% pořizovacích nákladů, navíc dotaci nedostane ten, kdo by chtěl nahradit bezemisní vozidla tj. trolejbusy nízkoemisními vozy
tj. CNG busy - tedy v praxi se rozplynul sen DPCHJ a jiných o "Výhodnosti přechodu na CNG" - výhodně si je nyní mohou "zacvakat" ze svého...

3) zavedení přestupného tarifu
> základní předpoklad pro optimalizaci linkového vedení, možnost zavést jízdenky ve více cenových úrovních (např. dle doby její platnosti)
a tím uskutečnit MHD použitelnější i pro nahodilé cestující (samozřejmě při zajištění plošného prodeje takových jízdenek např. pomocí automatů)

4) přepravní průzkum + optimalizace linkového vedení
> zjistit, kam lidé opravdu chtějí cestovat - hádám, že vyjde Globus Následně provést změnu systému linek, jejich počet snížit, síť zpřehlednit
a na zavedených linkách zavést příznivé intervaly odpovídající aglomeraci s ca. 70-ti tisíci obyvateli tj. třeba v Jihlavě 12 minut mimo špičku po celý den.
Právě trolejbusy s pomocným pohonem dokáží spolehlivě převzít trasy po autobusových linkách se kterými jsou dnes v souběhu (1,2), ale mohou převzít i jiné.

Samotnou otázkou je pak propagace cestování MHD iniciovaná dopravcem, městy apod, vzhled vozů (celobílý nátěr opravdu není přitažlivá
"barevná kombinace") apod. Pokud ovšem bude nabídnuto cestování za rozumnou cenu, spoje budou časté, zastávky hustěji vedle sebe, bude se dbát, aby trolejbusy naplno využívaly své akcelerace atd. výsledek se brzo dostaví sám o sobě a počet přepravených cestujících konečně stoupne.

> Rudolf_33:
Otázka 1 > vyřešeno trolejbusy s pomocným pohonem
Otázka 2 > lze řešit lepší údržbou vrchního vedení, ale vzhledem k užitým "delta" závěsům je rychlost dosažitelná vyšší než udává "dopravní značka". Bohužel měl jsem možnost se svézt po I/13 jen v současné zkrácené podobě po výjezd na Březeneckou, i tak trolejbus v obou směrech vesele dosahoval své konstrukční rychlosti (65km/h) a nezdálo se, že by byť slušně obsazený neměl ještě dostatek sil i pro překonání této hranice.
Autobus sice může být o trochu rychlejší tady, ale kopec na Březenecké snáze a rychleji vyjede trolejbus (zvlášť 2×100kW 15Tr).
Platí, že trolejbusy jsou tak rychlé, jak stav vrchního vedení dovolí a jak umně je vůz řízen.

> 9Tr
Ano, když souběh, tak souběh úplný [happy]
Platí zažitý blud šířený i oficiálními místy, že jízdní řád linky 1 (2) si přesně diktuje Globus (Kaufland), kteří linky dotují a nelze to měnit.
Obě linky financují společně Chomutov s Jirkovem v určitém poměru, nákupní střediska se na tom (aspoň přímo) nepodílí, proto jde jen o nezvládnutý čin ze strany "konstruktéra" jízdních řádů. A i kdyby zažitý blud platil, pak přece řešení vychází v posunutí spojů linek trolejbusů, tak aby se tedy provedla určitá časová prodleva mezi spoji...


Československé trolejbusy - Web o trolejbusech na území Československa...
Neděle, 10. dubna 2016 - 10:39:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 590
Registrován: 2-2007
Tramvajak14: Tak přesně na stejný koncept organizace dopravy jsem myslel i já. Jako kdybych to psal sám... [happy]
Už jsem si dokonce něco připravil.
Neděle, 10. dubna 2016 - 11:19:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2967
Registrován: 3-2004
Tramvajak14: "Bohužel namísto aby se hledalo řešení, jak systém MHD upravit tak, aby odpovídal současné úrovni cestování v jiných podobně velkých městech,
vše se svalilo na trolejbusy, které přece "mohou za všechno".
Toto tesat do kamene!

Ale k těm dalším bodům, nechci nikomu brát myšlenky a optimismus.
Nástup všemi dveřmi má určitá úskalí. Uvědomte si, jaké je složení obyvatelstva v Jirkově a Chomutově. Jak zamezíte neplacení jízdného? Vymahatelnost i případně udělených pokut je v rámci současné legislativy u některých obyvatel prakticky nereálná a celkově obtížná. Rozšíření přepravní kontroly jsou nemalé náklady dopravce navíc.
Změna tarifu je určitě dobrým nápadem. Nezapomínejte ale na to, že by byla nutná úprava odbavovacího systému. Z praxe Vám mohu potvrdit, že to nebude malá investice.

Nová vozidla s možností i nezávislého pohonu by určitě pomohla.

A především tím prvním čím začít jsou průzkumy, vyhodnocení a optimalizace. To musí být základ.

Osobně věřím, že se toho někdo ujme a vše nakonec dopadne dobře. Jen to skutečně chce krok po kroku a respektovat, že některé nápady nejdou hned a nejsou zadarmo.
E-mail: vladass@seznam.cz
15Tr07/7
Neděle, 10. dubna 2016 - 12:11:41  
Neregistrovaný host
79.98.72.173
No, odbavovací systém je drahej, to je fakt, ale ten současnej taky musel sežrat hodně, očůrat se taky dá (s kartou, pípnu si dřív, než jsem skutečně vystoupil) a když se ted nakoupily wifi i do vozů, o kterých se tvrdí, že jsou na šrot, a to prosím á 40 000,- nebo kolik, tak snad nechce někdo tvrdit, že nejsou prachy. A zrovna to může tvrdit Jirkov, kterej nechce dát pár milionů na MHD, pár tisíc na telocvičnou jednotu, ale koupil rozpadlou barabiznu na čtyři miliony.
Neděle, 10. dubna 2016 - 12:13:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 591
Registrován: 2-2007
Vladass: Nástup všemi dveřmi má sice úskalí, ale současný stav je dlouhodobě podle mě neudržitelný. Vzhledem k tomu, že v dnešní době je argumentem rychlost přepravy, je potřeba se zaměřit právě na to, jak dobu přepravy cestujících co nejvíce zkrátit. Když jsem zadal měření doby jízdy a doby stání na spojích MHD Opava, vyšlo najevo, že 40 % celkové jízdní doby se vozidlo "flákalo" na zastávce. Černí pasažéři možná vymizeli (my však víme, že se nedají odstranit zcela), ale vymizeli i běžní cestující, kterým se doba přepravy zdála neúměrně vysoká.

Máš pravdu v tom, že je to hlavně o lidech, někteří budou brát černou jízdu jako sport a s ohledem na určité etnikum, jak píšeš, nemůžeme věřit tomu, že ty pokuty někdy zaplatí. Na takových si kolikrát ani není co vzít. Závidím třeba menšímu Táboru, kde jsou lidi, aspoň myslím, vychovaní a nástup všemi dveřmi nezneužívají.

Rád bych se spolehnul na to, že počet platících cestujících bude vyšší než těch neplatících a nějakých pár černých cestujících bude dopravnímu podniku tak trochu jedno. Nevím, jaký je počet černých pasažérů ve velkých městech, ale přechod k nástupu jen předními dveřmi by tam znamenal postupný úpadek systému. Ale je to jen moje domněnka, i když mi není známo, že by se počet cestujících při tomto opatření zvýšil. Investice malá jistě nebude, jednak určitý počet označovačů do každého vozu, jednak jízdenkové automaty, jednak tisk a distribuce jízdenek..., ale taky trpělivost do doby, než se MHD stane dostatečně atraktivní. Možná by stačil určitý kompromis jako v Pardubicích nebo v Liberci, kde je nástup všemi dveřmi jen do 20:00.

Jak je to vlastně v mosteckých tramvajích? Jaké je tam množství černých pasažérů?
Neděle, 10. dubna 2016 - 12:49:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4736
Registrován: 11-2007
Phd: Jak je to v mosteckých tramvajích nevím, ale v teplické diskuzi jsem upozornil na článek z konce 80. let, kdy v tamním autobuse o kapacitě 90 cestujících bylo nalezeno 70 cestujících bez jízdenky. Změnil to až nástup výhradně dveřmi u řidiče.

A k vašemu podivu shora o jízdních časech autobusu a t-busu v Jirkově: povšimněte si, že každý jede po jiné trase.

(Příspěvek byl editován uživatelem Rudolf 33.)
Neděle, 10. dubna 2016 - 13:18:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5093
Registrován: 6-2005
Tramvajak: závod Škdoa vyrábět musí, protože nikdo nedělá Euro 6, které by se vlezlo do současně nastavených rozměrů míst v trolejbuse tomu vyhrazených.

ALE, akumulátory sice mají velkou výhodu v manévrovatelnosti trolejbusu, ovšem pokud je chci využívat k zajíždění ke Kauflandu, tak je levnější postavit trolejbusovou trať vzhledem k počtu vozů, které by aku musely být vybaveny a k počtu spojů tam jezdících.

Co je potřeba změnit, je výše jízdného. Ta je prostě zabíjející. Jako 20Kč nepřestupní je výmysl šílence.

Jihlava má pro zajímavost 50 000 a troufám si tvrdit, že je tu dost dobrá obsluha na město této velikosti. 12 minut je jakýci kompromis, ale zase to jezdí nějakých 10 hodin ve stejné časy, což je také pokrok, linky (alespoň trolejbusové) byly na sebe navázány (resp. byla činěna maximální snaha a až provoz ukazuje, kde jsou nedostatky, ale je to řešitelné)
Zavedla se noční trolejbusová linka (z chaoticky jezdícího vozu), která jezdí v intervalu 60 minut a spojuje 4 sídliště, kdy 1 má projektovanou kapacitu 13 000 obyvatel. První noc z pátka na sobotu- 80 lidí, druhá víkendová noc to samé (a to během 3,5 hodiny) pracovní dny zatím nic moc. Takže je vidět, že pokud je linka vedena smysluplně, tak si cestující najde i prakticky druhý den provozu.
Konečně se podařilo městu vysvětlit, že je to služba obyvatelům a jestli chci, aby přesedli z aut, tak je nutné jim něco nabídnout. A to prosím za stejné peníze, jako byl předchozí jízdní řád, který v pd nabízel 13 minut a v so, ne sv-17 (dnes od 9:00 do 17:00 15 minut, jinak 20/30)
Nejdražší je trolejbus, co stojí na konečné. Opět srovnání se zmíněnou Jihlavou- trolejbus stojí nějakých 40kč/km.

Ale nástup předem v aglomeraci Severních Čech beru jako takové nutné zlo.

Phd: v tomto ohledu je opravdu velká škoda, že jsi neměl možnost se dostat do provozu jako řidič, nebo jako revizor. Asi by jsi se kolikrát hodně divil... Jednou jsem pustil hlášení o přepravní kontrole mířené na 2 tmavočechy, které si pamatuji jako notorické neplatiče. Když se z nich nic nedostane, ale na chlast a taxík mají, tak nepojedou. Musel jsem i z kabiny vylézt a jasně dát, co chci. S nimi vystoupilo i dalších 6 bílých. Jen jsem použil formulaci- Nemáme jízdenku tak ven...
Makrelu neumeješ.
Neděle, 10. dubna 2016 - 13:33:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 592
Registrován: 2-2007
Rudolf_33: Psal jsem o úseku mezi zastávkami Jirkov, AN a Březenecká I. Trasy trolejbusů 40 a 41 a autobusu 1 jsou shodné. A taky jsem psal o tom, že i se zajížďkou přes Horník je linka 1 mezi Jirkov AN a Březeneckou I rychlejší než přímý trolejbus 41.



Pro mě z nepochopitelných důvodů je mezi Jirkov, AN a Červenohrádeckou jízdní doba trolejbusu 3 minuty a u autobusu jen 1 minutu. Díval jsem se na to aspoň pětkrát... [biggrin]
Neděle, 10. dubna 2016 - 13:37:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3828
Registrován: 3-2005
Závidím třeba menšímu Táboru, kde jsou lidi, aspoň myslím, vychovaní a nástup všemi dveřmi nezneužívají.

Vychovává je především častá a důsledná kontrola. Dopravce si platí cca pětici revizorů (spíš revizorek) a zjevně si asi spočítal, že je levnější je zaplatit, než přicházet o tržby nebo odrazovat cestující dlouhými prostoji a nepříliš "user friedly" nástupem předními dveřmi. Černí cestující se sice vyskytují, ale často jde spíš o tzv. šedé, kteří si záměrně kupují jízdenku s kratší dobou platnosti doufajíc, že to projde, nebo čekají s jejím označením až na dobu, kdyby náhodou jel revizor, označí si jí až na další zastávce apod. A kupodivu i to jisté etnikum se docela naučilo dodržovat tarifní kázeň. Ono totiž riziko zadržení revizorem je ve zdejší MHD docela vysoké, a to ty revizorky každý jen trochu pravidelnější cestující od pohledu zná.
Nástup předními dveřmi tu byl zaveden jen krátce někdy začátkem devadesátých let (cca kolem roku 1992) a byla to taková tragikomedie, že to dopravce od podobných experimentů vyléčilo až dodnes. Zažil jsem osobně a dobře pamatuju, jak to vypadalo. Autobus stál na zastávce klidně 2 - 3 minuty, nezřídka ho potom dojížděl další spoj, cestující jak ovce zaplnily předek autobusu, vzadu bylo poloprázdno (a o kloubácích to platí dvojnásob), takže řidič zavřel dveře v domnění, že už má plno (a nebo mu prostě jen došla trpělivost) a nechal dvacet lidí na zastávce, atd. Proto jsem zásadním zastáncem nástupu všemi dveřmi v MHD. Jízdenku si koupím předem, nastoupím a jedu, bez zbytečného zdržování, nemluvě o cestujících s "lítačkou".
Sliks
Neděle, 10. dubna 2016 - 14:28:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 659
Registrován: 8-2009
Výše jízdného je opravdu paradoxní - v krajském městě je za 21 Kč přestupní jízdenka s hodinovou platností. Naopak Děčín a Chomutov mají za 20 Kč jízdenku nepřestupní, přičemž ale Děčín za 25 Kč nabízí jízdenku přestupní s platností 90/120 minut.
Pro rozšíření trolejbusové sítě lze stejně jako pro nákup vozů využít dotace, kterými město ušetří a získá novou infrastrukturu s dlouhou životností.
Naopak CNG autobusy Iveco Urbanway zvyšují své provozní náklady i nucenou výměnou zapalovacích svíček po 20 nebo 30 tisích km, takže ona ve výsledku nebude úspora s CNG taková, jak radnice tvrdí v médiích.
Neděle, 10. dubna 2016 - 19:40:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 519
Registrován: 12-2009
Tak on by ten nástup všema dveřma nemusel být celotýdenně, ale třeba jen v pracovní dny od 5 do 19, 20 hodin (jako třeba v ÚnL). Ono kdyby se pak těm na černo jezdícím (co jsou na dávkách) zkrouhly dávky, tak by si hodně rychle rozmysleli jezdit na černo. Ono ten tarif je hodně odpuzující, znám velký množství lidí co jezdit musí, ale radši hodí dvacku, než běhat do dopravní kanceláře, jirkovskýho Tesca nebo do Globusu dobíjet. Ale dvacka je opravdu moc, celá aglomerace doplácí nyní na to, že se tu nehraje na zóny. 20 je pro cestu mezi Chomutovem a Jirkovem OK, pro cestu po Chomutově už neni nic moc a pro Jirkov by to chtělo maximálně 15 korun, možná ještě méně. Zlevnění bylo kompenzováno částečně alespoň dojezdovým tarifním pásmem (několik zastávek před konečnou), kde se jezdilo za polovic. V tichosti zrušeno se zavedením nového OS v roce 2010, přitom naprogramovat něco takového do OS by snad neměl být problém.

Přepravní průzkum? DP by mělo moc dobře vědět, jak jim lidi jezdí, kde jsou hlavní dopravní proudy. Přihlásit se vždycky musíte na cestě z práce/školy i do práce/školy. Ten odbavovák by to měl umět. Stačí to z něj vytáhnout (aha práce a trocha přemýšlení, to tu asi bolí). Dokonce se propagovalo odhlašování i pro majitele časovek, probíhala i jakási soutěž, kde ale vyhrávali jedinci se šíleným množstvím odhlášení, třeba i s 200 odhlášeními za měsíc, takže to pak ostatní nemotivovalo. Po roce se odměňování zrušilo, což je podle mě škoda, pokud byly finance na takové nesmysly jako Šťastná jízda. Hodilo by se třeba odměňování formou losování, kdo měl ten měsíc časovku, měl by šanci vyhrát třeba poukaz do aquaparku nebo tak něco. Myslím, že by to podíl odhlášených časovkářů hned zvedlo.

Pořád se mluví o zrychlování, ale když se zavedl "Jirkovský rychlík", tak to s jeho obsazeností v roce 2008 nebylo nějak slavné, takže se o půl rok později osekal a další rok na to zrušil. Smysl to má fakt jen ve špičkách a musí se tomu dát čas, než si to lidi najdou. Před zavedením DÚK byla velmi oblíbený rychlý spoj linky 568 z Chomutova na Boleboř, který jezdil z Palacký těsně před trolejbusem (před 14:30). Z původního mikrobusu se najednou stal plnej 12 M autobus.

Platí zažitý blud šířený i oficiálními místy, že jízdní řád linky 1 (2) si přesně diktuje Globus (Kaufland), kteří linky dotují a nelze to měnit.
Já zase slyšel od kamarádky co dělá v Globusu, že když chtěli posunout jeden spoj o pět minut, tak že to prej bude povyku na dopravním podniku. Pokud se k tomu přistupuje takto, pak bych pár lidí od DPCHJ vyházel, protože takhle to opravdu nepůjde.

Phd: Já jen čekám celé roky na to, až se bude trolejbus a autobus někde na sídlišti papírově předjíždět...
ŠkodAris=dokonalý trolejbus
Moje video ,foto
Každý správný Čech by měl rozumět slovenštině a každý správný Slovák by měl rozumět češtině.
Pondělí, 11. dubna 2016 - 02:03:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5094
Registrován: 6-2005
R_b: on už tam nechodí Ingsped?
Ale jak chceš něco dostat z člověka na dávkách, dokud mu na ně nebudeš moci sáhnout?
Naši revizoři mají několik jedinců tak v paměti, že záznam o provedené PK vypíší z hlavy, než dotyčný najde OP, a jen si to pak z OP zkontrolují. Ale všichni vědí, že z nich nikdy nic nedostanou. Prostě vyhazovat už při nástupu. To co popisuješ funguje jen na ty, kterým můžeš něco zabavit.

Tarif v Jihlavě:
Papírové jízdenky:
nepřestupní do 4 zastávek- 10 Kč, více 16Kč, u řidiče +5Kč navíc.
hodinová 20Kč
24 hodinová- 50Kč

To považuji za fér, zvláště ta hodinová. Přechozí tarif ji měl za 52, nebo 56Kč, takže ji vlastně slevnili.

Karta má počítání na 3 úrovně a pokud přestoupím do 30 minut od posledního označeného výstupu, tak další jízda se slevou 70%. Jsou relace, kde se vyplatí přejet jednu zastávku a do cíle pokračovat další linkou, než jet přímým spojem. A takto se dá přestupovat celý den, prostě do 30 minut od posleního výstupu musí být další nástup...

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)
Makrelu neumeješ.
Fandaprudič
Pondělí, 11. dubna 2016 - 05:59:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2653
Registrován: 3-2009
Sliks 659 : Na tuto závadu trpí mimojiné i ústecké Uwaye. Proto bylo mimojiné k vidění venku v poslední době dost starých vozů. Chomutov ale jistě takovou provozní zálohu nemá.

Co se týče jízdného za MHD, mělo by po začlenění všech provozů do IDS dojít k nějakému sjednocení tarifů po zónách X01. To je ale především o nějakém kompromisu na městských úřadech a magistrátech.
Pondělí, 11. dubna 2016 - 18:28:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6316
Registrován: 1-2007
Trolejbusy podruhé: Chomutov bude rozhodovat, zda zrušit či zachovat

Zasedání zastupitelstva probíhíá dnes od 15 hodin. Snad se v průběhu večera dozvíme, jak bylo rozhodnuto.
Pondělí, 11. dubna 2016 - 21:04:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6317
Registrován: 1-2007
Chomutov trolejbusy zachoval. I když ho to bude něco stát
Pondělí, 11. dubna 2016 - 21:08:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 154
Registrován: 3-2007
Hlasování dopadlo naštěstí dobře a v Chomutově trolejbusy zůstávají. Sledoval sem on-line přenos ze zasedání. 29 pro zachování 2 se zdrželi. Takže bezmozci naštěstí vládnou jen Jirkovu.
Pondělí, 11. dubna 2016 - 21:12:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8985
Registrován: 9-2004
A i tak v tom Jirkově to snad bude takhle pouze do nejbližších voleb do zastupitelstev...
Pondělí, 11. dubna 2016 - 22:12:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6318
Registrován: 1-2007
Janatak: Doufejme, že bude možné trolejbusy zpetně zavést. Snad nikoho nenapadne zlikvidovat trolejové vedení, prodat pozemky, na nichž leží smyčka apod.
Pondělí, 11. dubna 2016 - 22:27:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 257
Registrován: 5-2012
Mouka: Co vím, tak troleje patří Chomutovu, takže bych návrat viděl nadějně.
1789 Stenbus a 1837 ČSAD Polkost - nejlepší vozy!
nereg.pozorovatel
Pondělí, 11. dubna 2016 - 22:29:15  
Neregistrovaný host
94.112.8.173
Pánové, je to hodina, co jsme vybojovali nezrušení i v Chomutově, tak spadneme na zem, a nevracíme trolejbusy do Jirkova .....
Pondělí, 11. dubna 2016 - 23:09:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9926
Registrován: 4-2006
to by byla dobrá zpráva!
A Jirkov ať si dopravu udělá po svém.
a vy chytráku pane Štejnare můžete začít vozit lidi svým soukromým vozem.
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Pondělí, 11. dubna 2016 - 23:19:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1977
Registrován: 8-2010
Dobrá zpráva [ok] Jirkov ať si trhne i s tím chytrákem Štejnarem...

(Příspěvek byl editován uživatelem Honza7887.)
Úterý, 12. dubna 2016 - 00:42:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 520
Registrován: 12-2009
Pánové, je to hodina, co jsme vybojovali nezrušení i v Chomutově, tak spadneme na zem, a nevracíme trolejbusy do Jirkova .....
Bum. Stále si myslím, že by trolejbusy měly do Jirkova jezdit...
ŠkodAris=dokonalý trolejbus
Moje video ,foto
Každý správný Čech by měl rozumět slovenštině a každý správný Slovák by měl rozumět češtině.
Fandaprudič
Úterý, 12. dubna 2016 - 04:08:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2654
Registrován: 3-2009
Nic neni tak horke, jak se uvari. Sposta lidi tady vyvesovala pietni tabuli d posledni jizdou. Jirkov bude muset trolejbusy strpet na svem uzemi i dal, uz jen proto, ze nema nahradu za trolejbusy a na nakup novych vozu do 1.1.17 moc casu nezbyva. Nez se Stejnar a spol rozhodnou vypsat vyberko na provozovatele nebo nez by doslo ze strany Dp k nejakemu nakupu, tak uz ted je jasne, ze je casu malo.

Kazdopadne je super, ze nemaji v Chomutove v hlavach misto mozku CNG plnicky. Maji pod cepici a i jim zacina dpchazet, ze i podpora CNG jednou zkonci. Beztak ale nejpravdepodobnejsi variantou, jak s Jirkovem dal jsou parcialni trolejbusy. Ostatne i v Chomutove je pro tento typ prostredku perfektne koncipovana trolejbusova sit.

(Příspěvek byl editován uživatelem Fandaprudič.)
Úterý, 12. dubna 2016 - 07:14:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 362
Registrován: 12-2007
Konečně rozum...trochu jsem v to tajně doufal a věřil tomu. Plán do budoucna je jasný. Infrasktuktura je Chomutova, takže na ní Jirkov sáhnout nemůže a až se změní politické vedení v Jirkově, počítám, že se něco změní i v dopravě. Teď to jen neposrat, investovat do parciálních trolejbusů a tím pádem v očích lidí trolejbusy zatraktivnit (nezávislost na nehodách a výpadcích - to běžný občan vidí jako jediné negativum tr. dopravy). Investovat do vrchního vedení tam, kde se měnilo uspořádání jízdních pruhů (dráty visí nad ostrůvky, zebrami a parkovacími stáními apod.) a pohrát si trochu s čísly a dostat do elektrické trakce alespoň částečně lidi z autobusové jedničky a dvojky. Jako chomutovský patriot jednoznačně chválím a vítám.
Bližší info o modelech:
https://www.facebook.com/pages/Papírové-modely-MHD/528914847156890

Ing. Štejnar
Úterý, 12. dubna 2016 - 10:51:02  
Neregistrovaný host
212.67.162.93
Co je nám v Jirkově do nějakého upadajícího Chomutova, to je věc tamnějších radních. Teď si objednáme dopravu od kraje, jak je již předjednáno, DPCHMJ zcela vyšprtneme (naprivatzovali si už stejně dost) a zvýšíme na desetinásobek pronájem ohledně trolejového vedení. Trolejbusy - tento fetiš minulosti - musí z Jirkova zmizet a DPCHMJ také.
Úterý, 12. dubna 2016 - 11:05:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9927
Registrován: 4-2006
Ing Štejnare váš poslední příspěvek hovoří za vše.
Dejte pozor aby jste nezmizel dříve vy z radnice Jirkova. Takovou aroganci moci jsem už dlouho neviděl. Ps. Nezapomeňte že kraji tu dopravu budete také muset zaplatit.
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Fandaprudič
Úterý, 12. dubna 2016 - 11:39:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2656
Registrován: 3-2009
To jste tak hloupí, že to fakeŠtejnarovi žerete ? On to tu jen hejtí a vašima reakcema se dost dobře baví [biggrin] ...

(Příspěvek byl editován uživatelem Fandaprudič.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Fandaprudič.)
Úterý, 12. dubna 2016 - 11:52:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5096
Registrován: 6-2005
No, pozor na tu jednotu v hlasování, článek v ČsD to hezky vystihuje. Spíš to vypadá na politické zadání, stejně jako Jirkov. Hlavně pro trolejbusy hlasovali i ti, co byli proti. Abz se nám neopakoval už jeden nedávný příklad...
článek: Chomutov je pro
Makrelu neumeješ.
Úterý, 12. dubna 2016 - 15:53:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 192
Registrován: 1-2015
Nebydlím v CV ani JI ale dost dobře si umím představit dvojku trolejbusovou a také kdyby se zadrátovala jednička ke globusu, věřím, že by podíl autobusové dopravy klesl. Je přece do očí bijící, že a-1 a a-2 jezdí většinu trasy pode dráty!
[pozor] Já to říkal!!!!! [biggrin]
Kuba_j
Úterý, 12. dubna 2016 - 18:04:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3867
Registrován: 8-2005
No ještě nějak rozbít Škodě monopol na trolejbusy v ČR a rok 2016 bude pro trolejbusy v ČR rokem dost významným...
Úterý, 12. dubna 2016 - 19:47:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 195
Registrován: 6-2005
Kuba j: monopol rozbit již dlouho, bo SOR a Ekova Elektric...
Spíš by to chtělo větší angažování státu v podpoře bezemisní MHD...
Úterý, 12. dubna 2016 - 19:56:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1313
Registrován: 5-2009
Berryml: SOR vyrábí nějaké vlastní trolejbusy? A Ekova vyrábí nějaké vlastní trolejbusy které nejsou na vývoz?
Suzuki Swift Sedan 1.6 16V (1994)

Čtu v poslední době tak strašné věci o kouření, že jsem se tedy rozhodl přestat číst. (W. Churchill)
Úterý, 12. dubna 2016 - 22:53:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5097
Registrován: 6-2005
Rt6: a co zkusit pozvat někoho ze zahraničí. Ikdyby se mělo schválit jediné ZIU, nebo Bogdan, tak se Škoda pos...., protože to by bylo ohrožení trhu.
Makrelu neumeješ.
_nnn_
Úterý, 12. dubna 2016 - 23:55:44  
Neregistrovaný host
212.79.110.19
SOR má v nabídce výzbroj Škoda a Cegelec - např. SOR 12T zde. Ekova namontuje kterýkoliv kontejner na jakýkoliv vůz, pomáhala Škodě s půlkou 31Tr pro Brno nebo třeba Cegeleku se Salzburgem, ale vlastní Tr. výzbroj zatím asi nemá...Ten jejich bateriák je přeci jenom vyzbroj TM4 asi z USA?! + kastle Tedom. Solaris má taky v nabídce Tr. výzbroj Cegelec, Škoda, Medcom, Vossloh-Kiepe. Stačí si vybrat... teda Kiepe mají spoustu problémů, aby jim to vůbec jelo do kopce (např. San Francisco[happy] nebo aby jim to vůbec jelo vůbec (Mexiko), ale proč s němčourama nepočítat, že jo :D Je to volný trh a přeci ve VZ vyhraje ten nejlevnější [happy][happy][happy]
Petr_k
Středa, 13. dubna 2016 - 00:19:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11426
Registrován: 4-2003
teda Kiepe mají spoustu problémů, aby jim to vůbec jelo do kopce (např. San Francisco)

Tam je problém jiný: jen jedna poháněná náprava. Přitom US kastle je o 4 tuny těžší, než evropská...
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Středa, 13. dubna 2016 - 09:46:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5098
Registrován: 6-2005
_nnn_: a dodají tito výrobci trolejbus s jinou el. výzbrojí do ČR? Pokud vím, tak je dohoda, že trolejbus se Cegelecem není pro CS trh, to je Škoda...
Makrelu neumeješ.
_nnn_
Středa, 13. dubna 2016 - 10:34:54  
Neregistrovaný host
185.50.127.72
Tak to taky nevím, v Ostravě mají nějaké schávelné SORky+Cegelec od českého DÚ odkaz)
carte
Středa, 13. dubna 2016 - 11:40:11  
Neregistrovaný host
37.188.195.111
To datum 1.1.2017 neni definitivni! Vzhledem k tomu, ze DP nema dostatek autobusi a nejspis je mit do konce roku nebude,muze byt trolejbusova doprava ukoncena pozdeji, klidne i 1.4.2017. Na DP vznikla pracovni skupina, ktera pak predlozi Jirkovu vizi jak by mela doprava vypadat. Podminkou Jirkova je, aby platil integrovany tarif DUK na linkach MHD. Informace jsem se dozvedel od mestskeho uradu v Jirkove. Pan starosta tvrdi, ze zivostnost autobusu je 8 let za cenu 7 milionu korun. Trolejbusu je 10 let za 13 milionu. Generalni oprava trolejbusu pak stoji 3,5 milionu korun. Uporna snaha jak usetrit.na MHD asi totalne zacernila mozek pan starostovi...
Kuba_j
Středa, 13. dubna 2016 - 11:58:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3868
Registrován: 8-2005
9_tr: nemá Bogdan taky Cegelec?

_nnn_: ty SORky jsou ještě z doby než se Ekova stáhla z českého trhu a všechno to jsou prototypy.
Středa, 13. dubna 2016 - 14:45:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 521
Registrován: 12-2009
Tak jsem zvědav, co pracovní skupina DPCHJ vyplodí. Celkem se děsím toho, že jedna z variant bude, aby se současné trolejbusové linky převedly do autobusu (a budou tak jezdit pod dráty). To teprve bude Kocourkov...
ŠkodAris=dokonalý trolejbus
Moje video ,foto
Každý správný Čech by měl rozumět slovenštině a každý správný Slovák by měl rozumět češtině.
Fandaprudič
Středa, 13. dubna 2016 - 16:24:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2658
Registrován: 3-2009
A Chomutovu budou na zajisteni trolejbusovych linek stacit soucasne NP vozy. :-)
Středa, 13. dubna 2016 - 16:49:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5099
Registrován: 6-2005
Kuba: Má, proto ho tu chci, je to celkem odzkoušená výzbroj:-)
Makrelu neumeješ.
carte
Středa, 13. dubna 2016 - 17:37:20  
Neregistrovaný host
37.188.194.149
Dnes na idnes.cz: http://usti.idnes.cz/trolejbusy-z-ulic-chomutova-nezmizi-dsf-/ust i-zpravy.aspx?c=A160413_2238922_usti-zpravy_vac2

Ty kecy starosty Jirkova jsou fakt zoufale a tak hloupe! Cituji: "Trolejbusy jsou zastarale a drahe. Ocekavam, ze zahranici casem prijde bomm elektrokol, elektromobilu a elektromotorek."
To si Jirkov nakoupi elektrokola, elektromobily a elektromotorky a bude tim vozit cestujici do Chomutova? On chce usetrit mermomoci 6 milionu korun a pak chce v budoucnu nakupovat drahe elektro dopravni prostredky, navic do kocoviteho terenu a td. No zajimalo by me.kde pan starosta prisel ke svemu titulu Ing.,ze mele takove blbosti nebo uz je to ken ze zoufalstvi z toho jaky je na nej vyvijen tlak od obcanu Jirkov az po ruzne lidi napric celou CR?
carte
Středa, 13. dubna 2016 - 18:03:42  
Neregistrovaný host
37.188.194.149
Ojakup: no vzhledem k tomu, ze Chomutov bude muset vysypat z mestske kasy o 9 milionu korun vice, myslim si, ze zustane rozsah provozu stejny jako dnes. Takze ja si myslim, ze linky z Jirkova jedouci do Chomutova, pojedou ze zastavky Jirkov, Hrdinu na zastavku Pisecna a odtud budou dale pokracovat po silnici E442, pripadne pojedou pres zastavky Jirkov, zel. zast. a Kaufland, do Chomutova. Na silnici E442 lezi jeste zastavky U lavky a Zoopark, ktere dnes obsluhuje linka 16 (Chomutov, aut. nadr. - Moravska - Zoopark- Zahradni I. - Jirkov, Stare Vinarice - Jirkov, aut. nadr.), takze by by mohli byt take obsluhovany. Kdo z Jirkova bude chtit jet na Zahradni, Kamennou, Kundratickou si bud prestoupi u tocny Pisecna na trolejbus nebo pojede busem 1. Vest linky z Jirkova do Chomutova po silnici E442 me napadlo v souvislosti s informaci, kterou verejne prohlasil starosta Jirkova, ze trolejbusy jedou z Jirkova do Chomutova dlouho (40 minut) a cestujici to odrazuje od pouziti MHD. A toto je nejrychlejsi cesta z Jirkova do Chomutova. Druha moznost je otocit linky. A to takto: Pisecna - Jirkov, Hrdinu - Jirkov, Nove Ervenice - (Jirkov, Hornik/ Jirkov, Stare Vinarice) - Jirkov, aut. nadr. - (Jirkov, zel. zast. - Kaufland) - Zoopark - U Lavky - Chomutov. Stejny scenarpro cestujici na sidl. Zahradni, Kamennou ci Kundratickou... prestup na trolej na Pisecne mebo pouzit linku 1.
Kuba_j
Středa, 13. dubna 2016 - 18:23:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3869
Registrován: 8-2005
carte: třeba chce udělat městskou sdílenou službu, něco jako rekola.cz akorát s elektrokoly, elektromobily a elektromotorkami.
Středa, 13. dubna 2016 - 20:44:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9929
Registrován: 4-2006
Když se podíváte na vyjadřováni pana štejnara tak on je opravdu dost mimo. Povídat o trolejbusech že jsou zastaralé no nevím nenapadá mě slušné slovo.
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
carte
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 05:32:59  
Neregistrovaný host
37.188.194.231
Trocha ekonomiky: takze Jirkov chce usetrit 6 milionu korun z 16 milionu a tedy nahradi trolejbusy autobusy, ktere jsou levnejsi. Jenze podle me to ma hacek. Jirkov plati jen to co jede po jeho uzemi, ale ted si chce objednat autobusy do Chomutova na vlastni triko... to mu prece nebude stacit tech 10 milionu korun ani nahodou nebo ano? Samozrejme pri zachovani soucasneho provozu z Jirkova na Chomutov
Pátek, 15. dubna 2016 - 15:48:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 197
Registrován: 6-2005
Carte: nemyslím si, že tohle je jen o ušetření 6 milionů. Tohle je o tom, že Jirkovský starosta chce hodit komplet dopravní obsluhu na bedra kraji. A ušetřit komplet 16 mega. Plus vydělat na prodeji podílu v DPChJ. Budiž. Když se k tomuhle Chomutov postaví čelem, tak řenke fajn. ČSAD bude po městě stavět pouze v přestupních uzlech a na AN. Nejlépe pouze na AN. A může argumentovat, že na mezilehlé zastávky se přeci cestující z Jirkova mohou dopravit na elektrokole. Ti movitější Teslou...
-OndraS
Pátek, 15. dubna 2016 - 17:45:20  
Neregistrovaný host
95.82.137.200
"Trolejbusy jsou zastaralé..."

Neuvěřitelná demagogie. Panu starostovi doporučuji se méně dívat na vědeckofantastické vize budoucnosti, ve kterých se všichni vozíme elektrokoly elektroauty elektrokoloběžkami nebo kdoví čím ještě. Je stále pouze rok 2016, tyto věci fungují u omezeného počtu nadšenců, kteří na to mají prachy, jako třeba koupit si a udržovat elektroauto, nebo každej den dobíjet elektrokolo a pak jezdit v dešti. Zatím je furt doba kdy je hromada lidí závislých na MHD. Elektrobusy tedy, že. Tak se běžte zeptat v jednotlivých DP, jak ty krámy fungujou, jakou mají výdrž, kolik stojí baterie atd.

Vzkaz pro Jirkovskou radnici, jako mechanik a řidič trolejbusů mám pro vás návrh, neserte se do trolejbusové dopravy, když si neumíte nakreslit průnik množin životnost, spolehlivost, ekologie, cena vozidel, užitné vlastnosti, cena infrastruktury cena energií.
Pátek, 15. dubna 2016 - 19:18:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 523
Registrován: 12-2009
Berryml: Mám úplně stejnej pocit. Nebo chce, aby zůstala jenom linka přes Vinařice a Březenec (13). Zbytek je přeci meziměsto a to má platit kraj... [crazy]
ŠkodAris=dokonalý trolejbus
Moje video ,foto
Každý správný Čech by měl rozumět slovenštině a každý správný Slovák by měl rozumět češtině.