K-report
 

Archiv diskuse 830, 831 do 29. 05. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » 830, 831 » Archiv diskuse 830, 831 do 29. 05. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Pavel_reiser
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1731
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 22. května 2012 - 23:35:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nahoď příklad !
Nikki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 726
Registrován: 3-2010

Odesláno Úterý, 22. května 2012 - 23:39:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tak například poslední akce želpage.cz na kralicko. Nechápu, proč tam nemohli poslat šukafon. pokud se má prokázat, že existuje uměle utlumený přepravní potenciál,, na co tam cpát hurvínka?
Klub přátel lokálek, o.s.
http://www.klub-pratel-lokalek.cz/
Nikki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 727
Registrován: 3-2010

Odesláno Úterý, 22. května 2012 - 23:39:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

stejně tak nechápu, proč do te Lednice nemůže jezdit třeba Regiohnus.
Klub přátel lokálek, o.s.
http://www.klub-pratel-lokalek.cz/
Pavel_reiser
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1733
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 22. května 2012 - 23:40:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak to jsem tedy nepobral :-(
Venca z depa
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.101.61.135
Odesláno Úterý, 22. května 2012 - 23:56:37    Odkaz na tento příspěvek  

A tak jak by jste si tu opravu 18 asi tak představovali co???
Že to někdo za něco opraví nebo co???
A když teda někdo napíše žádost, aby tento stroj byl uveden do původního stavu a to nejen nátěrem, ale komplet tak se vám každej vysměje. Že na to nejsou peníze a proč by se to mělo opět opravovat.
Takže byď tu opravu zaplaťte, a nebo si kupte svoji 262 a tu si dejte do jakého stavu chcete...
Ale neotírejte se tady o něčí práci. I když je třeba zbytečná, ale když jí musí udělat.
A takový keci to nikdo neopraví a z toho bude jen neprovozní exponát. A pak po opravě, no je to beztak humus si strčte doprdele. A obvzlášť ten nejlepší, nejchytřejší a nejdokonalejší pán Modřaňák!!! Připomínáš mě jednoho strojvedoucího z Brna. Je to taky taková piča jako ty a musí mít ve všem pravdu. A zkuste mu někdo oponovat, tak začne tahat naprosté sračky, ale pořádnej argument nikde!!!
Venca z depa
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.101.61.135
Odesláno Úterý, 22. května 2012 - 23:58:44    Odkaz na tento příspěvek  

Regiohnus do lednice jezdil...
Na vlaku ČD Wellness...
Pavel_reiser
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1734
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 23. května 2012 - 00:09:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Venco, dámská přirození sem netahej, fakt ne.....
Nadávat se dá i slušně i když jseš naštvanej (viz "Rozhodčí je ošklivé káčátko").
Šmajchl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 78
Registrován: 9-2011
Odesláno Středa, 23. května 2012 - 00:34:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nikki 726: Pokud se nemýlím, tak dubnová akce zelpage.cz byla určena pro uzavřenou společnost (bylo možné se přihlásit na jejich www stránkách), která se rozhodla na výlet motorovým vozem M131.1 z HK do Štítů a Hanušovic. Patrně jim to takto vyhovuje, protože to nebyla jejich první jízda s tímto motorovým vozem. Pokud by to měla být akce pro přepravu "obyčejných" cestujících, pochybuji, že by ji objednávali zrovna fotografové.
Pavel_reiser
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1736
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 23. května 2012 - 05:58:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Šmajchl > třeba podle Nikkiho chtěli želpejdžáci doprava se kácejcím hurvínkem se zrnem a přepalem zavraždit tu lokálku...
Janson
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 782
Registrován: 2-2006

Odesláno Středa, 23. května 2012 - 12:32:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pane Tomku, říká Vám něco pojem historický fotovlak? To bohužel s 810 provozovat nelze. Věřte mi, že kdyby byla jakákoli jiná možnost (ekonomicky snesitelná) objednal bych na danou akci jiné vozidlo. Bohužel v okolí bylo jediné dostupné vozidlo Hurvínek (Jaroměř x Pardubice). Jaroměř byla vybrána z důvodu, že jsme s nimi již jeli a máme s nimi dobré zkušenosti. Pokud příště přispějete, není problém objednat z DHV papouška s Bpjo nebo z Brna T478.1001 nebo 2 s rybáky. Věřte že já i mí kolegové bychom měli rádi akci s velkou mašinou, nebo čtyřnápravovým motorovým vozem, leč ekonomicky je to v případě Štítů sebevražedné, pokud za Vámi nestojí sponzor. Náš jediný sponzor jsou platící cestující.
A můžete mi vysvětlit, čím může jedna hurvínkiáda ohrozit trať uměle potlačeným potenciálem?
Pavel_reiser: Mým snem je zničit všechny lokálky v Evropě a nechat jen tratě s provozem EC.....
Příspěvek obsahuje názor jednotlivce, nikoliv názor občanského sdružení ŽelPage!
S pozdravem Jan Máca; Další diskuse ohledně ŽP jízd prosím směřujte na jan.maca@zelpage.cz Děkuji
Čeština je freeware, ale ne opensource.
ICQ: 315559622
Upozorňujeme cestující, že příspěvek může obsahovat stopy nadsázky, cynismu a dalších blbostí...
mustafa
Neregistrovaný host
Odeslán z: 197.123.216.14
Odesláno Středa, 23. května 2012 - 16:24:33    Odkaz na tento příspěvek  

Jak je to s vozy 831.105 a 110? Myslel jsem, že je vlastní JHMD, ale teď se někde objevila informace, že je má Hanzalík. Tak tedy nevím, ale 105 už letos jezdila po severočeských lokálkách.
Janson
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 783
Registrován: 2-2006

Odesláno Středa, 23. května 2012 - 16:40:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A kdyby je měl Hanzalík, tak se to s provozem na severočeských dráhách vylučuje?
Čeština je freeware, ale ne opensource.
ICQ: 315559622
Upozorňujeme cestující, že příspěvek může obsahovat stopy nadsázky, cynismu a dalších blbostí...
lajos
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.56.8
Odesláno Čtvrtek, 24. května 2012 - 12:09:27    Odkaz na tento příspěvek  

Tady to zase jede !
Modřaňák: v zásadě máte pravdu, že M 262.018 je v nynější podobě slátanina několika časových období.
Když se před více než pěti lety chystala oprava nátěru pro nastávající muzejní provoz, měl jsem možnost slyšet diskusi i představy o cílovém stavu a znát možnosti.
Ač jsem vzhledem k provedeným úpravám tiše navrhoval prostou krémově-červenou kombinaci, ať už s bílou poprsnicí, anebo bez ní, anebo i verzi s oranžovým čelním výstražným proužkem, provozovatel chtěl původní nátěrovou kombinaci.
Že zůstala samostatná poziční světla, byla otázka finančních (ne-)možností.
Popisy se prováděly podle dostupných fotografií. Neřešme, že samolepícími potisky, ty se nakonec dají lehce vyměnit.
Vyznění odlévaných tabulek je jaké je díky slévárně, bohužel.
Když se ale obouváte do použitých odstínů, tak kromě příliš obecných hlášek, můžete říci/napsat, jaké tam podle Vás jsou a jaké by tam měly být ? To není štrengrování, to je pokus o věcnou a pokud možno, i slušnou diskusi.
Ad Barbarossa: ta poznámka o ne zcela vyhovující stupnici RAL vůči originál odstínům v ČSN, zvláště pak ČSN 6050 a ČSN 6100, je zcela na místě. Ze základní palety RALky toho moc nedostaneme, v tomto případě se krémová míchala.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 675
Registrován: 1-2009
Odesláno Čtvrtek, 24. května 2012 - 12:47:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

lajos
Barvy a odstíny jsem uvedl. Asi jste ten příspěvek přehlédl. Najít si odstín barvy může každý. Existují přece předpisy Barevná řešení hnacích vozidel.Já s vami zcela souhlasím,že by hnací vozidlo mělo být upraveno v designu, který je v současnosti ještě dostupný. Vzhledem k tomu. že jste slušný člověk tak jsem ještě odpověděl. Jinák zde končím. Každý máme své hranice. Zde platí dvojnásobně: za ochotu na žebrotu.
lajos
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.56.8
Odesláno Čtvrtek, 24. května 2012 - 14:54:11    Odkaz na tento příspěvek  

Modřaňák: právě, že to nemůžu najít...
Vy jste ten odstín v horní půli nazval žlutou, ale je to v PURce extra namíchaný odstín, odpovídající krémové střední. Pouhé odvození dle tabulky ČSN 6100 = RAL 1014 nejde, to by byla daleko světlejší a nádech béžový. U krémové byl už nažloutlý.
Proč v případě M 262.018 a historického zbarvení operujete předpisem Barevné řešení vozidel ? Ne že by okolo roku 1950 žádná taková norma nebyla, ale je dnes taková vůbec dostupná a pokud ano, tak pro dnešní aplikaci použitelná ?
Nemůžu na to přece používat normy a výnosy z let 1976, 1988, 1997 nebo jiných "přelomových" let.
Takže ještě jednou, prosím - napište sem odstíny barev M 262.0 I. série a napište, co má nyní M 262.018 na sobě, ať můžeme srozumitelně definovat ty rozdíly.
Děkuji !
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 676
Registrován: 1-2009
Odesláno Čtvrtek, 24. května 2012 - 15:20:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

lajos
Jasně jsem napsal v 12.47 hod., že zde končím. Nemám sebemenší chuť číst urážky. Z diskuse jsem se dozvěděl, že nic neznám a tudíž jsem se po zralé úvaze rozhodl, že mojí účast zde ukončím. Nemám totiž co dát přispěvatelům. Toto je poslední příspěvek.
Doperlil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.30.50
Odesláno Čtvrtek, 24. května 2012 - 15:40:48    Odkaz na tento příspěvek  

No vida, měli jsme pravdu .
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 496
Registrován: 12-2009
Odesláno Čtvrtek, 24. května 2012 - 19:02:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Venca z depa, Doperlil a jim podobní anonymní zbabělci:
Směšujete tady manuální práci lidí ze zprovoznění 18 s odpovědností těch, kdož připustili barevný paskvil.
Urážkami Modřaňáka (který o tom zjevně "něco málo ví") na výsledku nic nezměníte. Měli byste se omluvit těm, kteří se pod vedením neumětela nadřeli s koncem více než rozpačitým.
Bdlm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 906
Registrován: 3-2007

Odesláno Čtvrtek, 24. května 2012 - 20:49:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No já bych ty čísla barev taky rád viděl.
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 218
Registrován: 1-2012

Odesláno Čtvrtek, 24. května 2012 - 22:28:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Osobně si myslím, že někdy před 60 lety se u nás ještě žádné číselné označení odstínů barev nepoužívalo. Bylo jen slovní označení, např. "slonová kost" apod.
Současný vzorník barev na Wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vzorn%C3%ADk_barev_RAL
6120
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3321
Registrován: 4-2005

Odesláno Pátek, 25. května 2012 - 02:39:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak to je něco.. Anonymní blbeček z Brna který neumí ani uspořádat tok svých myšlenek do příspěvku, vykousal jednoho z mála lidí ktérý sem svými příspěvky dodával mnoho zajímavostí z historie..

PS:Kde jakej modelář se snaží o přesnou věrnost, ale koukám že v reálu to je díra "nedíra furt se natírá" a pokuď se k tomu pamětník vyjádří je oheň na střeše, respektive plno vulgárních urážek.Pravda je krutá a bolí..
AV 15-30
Tomes43
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 25
Registrován: 5-2012
Odesláno Pátek, 25. května 2012 - 18:12:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

6120: sem ani nechoď nechci vidět další tvoje vítvory, především myšlenkové
lajos
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.56.8
Odesláno Pátek, 25. května 2012 - 19:20:24    Odkaz na tento příspěvek  

Cogwheel: dovolím si nesouhlasit, přinejmenším v polovině 50. let už systém číselného označení barevných odstínů podle ČSN + jejich názvy existovaly.
Viz např. monografie E 499.o (CORONA 2004), 1. díl - tam jsou dokonce fotokopie přehledů typů barev a jejich odstínů. A ta čísla odstínů i tzv. orientační názvy vlastně platí dodnes, nakolik je stále větší vliv původně německé a dnes už mezinárodní RALky.
Ten pamětník (a nepíši uvozovky - ctím jej jako skutečného pamětníka) se však vyjádřil velmi obecně, nic konkrétního. Ale tady nejde o paměť, tady jde o doložení těch správných odstínů, v nichž vyjížděly předmětné vozy. Paměť je velmi slabý článek, časový odstup značný. Každý z nás má své vidění barevných tónů. A trvanlivost odstínů, změny nádechů starých olejových barev za provozu, případné zkreslení při reprodukci barevných snímků anebo stárnutí barevných fotografií - to vše může mít vliv.
Jak snadné je zde být katem, který za nic nenese odpovědnost...
Honza Prchal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.111.116.72
Odesláno Pátek, 25. května 2012 - 19:55:05    Odkaz na tento příspěvek  

Tomes43: Evidentně si moc věříte pane kolego. Modřaňákovi bych si tu nedovolil ani tykat, natož ho takto neslušně napadat. Dále zkuste doladit ten pravopis, celkově jím podtrhujete dojem příliš bujného chlapce před pubertou.
018 je krásný motorák, lak je provedený kvalitně a v Brně se evidentně nemá špatně. Ale do původní podoby mu chybí víc než lak a nápisy. Dovolím si konstatovat, že s výjimkou vozu M262 005, který k tomu má předpoklady (rychloměry a brzdu), nebude moci být žádná M262.0 uvedena do prakticky původní podoby.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 677
Registrován: 1-2009
Odesláno Pátek, 25. května 2012 - 19:57:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

lajos
nedá mě to a ještě jednou zde napíši. Najděte si převodník barev ČSN/RAL na netu. Upřímně se divím při Vaší angažovanosti, že "neutřete takové přispěvatele jako je nad Vámi "Tomes43". Takovou "podporu" přece nepotřebujete.
lajos
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.56.8
Odesláno Pátek, 25. května 2012 - 21:01:05    Odkaz na tento příspěvek  

Modřaňák: převodník barev mám po ruce ve služebním předpisu ČD V 98/25, pravidelná aktualizace v Normisu... to já nesháním.
Já bych z Vás rád dostal čísla (nebo názvy) barevných odstínů pro M 262.0 I. série a z toho plynoucí rozpory ve vztahu k nynější podobě M 262.018, kterou zpochybňujete. A právě proto, že Vás považuji za člověka velmi znalého, se chci dobrat nějakého konkrétního výsledku.
Ad "podpora" - o žádnou nestojím a do hádek se nemíním zapojovat.
Pokud jde o angažovanost - mám k tomu prostě své důvody.
Honza Prchal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.111.116.72
Odesláno Pátek, 25. května 2012 - 22:14:23    Odkaz na tento příspěvek  

lajos: Možná normu TNŽ 28 0070 znáte, ale přeci jen tu z ní něco přepíši, třeba to někdo znalejší okomentuje.
Pro M262.0 I. a II. série pro nostalgické účely předepisuje:
RAL 9006 - hliníkově bílá - střecha
ČSN 6100 - krémová střední - horní část skříně (odstín v RAL není, proto je třeba ji namíchat)
RAL 3011 - hnědočervená - dolní část skříně
RAL 7005 - šeď myší - rám a krycí plechy skříně, tažné a narážecí ústrojí
RAL 9005 - hluboce černá - spodek
Nevím, kdo tuto normu zpracovával a z jakých zdrojů čerpal.
6120
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3322
Registrován: 4-2005

Odesláno Pátek, 25. května 2012 - 23:46:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

6120: sem ani nechoď nechci vidět další tvoje vítvory, především myšlenkové

Co TY chceš nebo nechceš je mě osobně u chlapečku.A překvapíš mě pokuď dokážeš napsat alespoň jeden příspěvek bez hrubky jako prase.Ze svých 25 slintů jsi to ještě nedal..
AV 15-30
Petrspk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 698
Registrován: 6-2007

Odesláno Sobota, 26. května 2012 - 01:11:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chlapi co kdyby ste si to vyřešili po mejlu co vy na to... Myslím že toho nadávání a svinstva kolem bylo dost...

A jen tak bokem... Když se Vám lak na mašině nelíbí a jste schopni zajistit požadovaný odstín tak hrábněte do kapsy a přijďte se předvést a ukázat práci s věrným dobovým výsledkem. Takový kecálky mám všeobecně nejradši. Místo aby ste byly rádi , že ta 018ka vůbec je a , že neskončila v hutích jako mnoho dalších a, že vůbec se na ní teda nějakej ten lak udělal aby nějak vypadala. Kdyby ten lak neměla tak skučíte, že je olezlá jak a, že je to zgarb a když se to uvede do nějakýho stavu tak mrčíte zas. Pánové kde jste byly, když se to mělo dělat? Po bitvě je každej generál ! Takže se na to laskavě už vy..... , protože tím nic nezměníte a mašině ten lak tímhle řvaním tady nespravíte. A je uplně jedno jestli je někdo šotouš nebo odborník...

S pozdravem Petr G. ml.
Petrspk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 699
Registrován: 6-2007

Odesláno Sobota, 26. května 2012 - 01:16:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honza Prchal

Díky za ty odstíny Již si je znamenám
Petrspk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 700
Registrován: 6-2007

Odesláno Sobota, 26. května 2012 - 01:20:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k těm odstínům zkusím se optat tady v žosce. Vím že jsem je z lakýrníků už jednou tahal ,ale někde jsem to založil
Petrspk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 701
Registrován: 6-2007

Odesláno Sobota, 26. května 2012 - 01:29:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Omlouvám se , že to tu plevelím, ale napadla mě jedna věc. Chlapi kdo se z provozu motá kolem 831.043 ta se lakovala tady v Šumperku podle těch tabulkových odstínů stejně jako 830.012 830.049 a 076 tak někde v záznamech o opravě by to mělo být.
Honza Prchal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.111.116.72
Odesláno Sobota, 26. května 2012 - 09:50:16    Odkaz na tento příspěvek  

Petrspk: Ta norma je relativně mladá (cca rok 2000), takže ty odstíny, které jsem napsal výše, by měly být právě nastříkané na 012, 043, 049 a 076. Když jsem spíš pro zajímavost hledal zpětně ekvivalent v ČSN k té hnědočervené RAL 3011, tak mi podle jedné tabulky vyšlo něco podobného, jako v RALu, podle druhé něco jako má 018 na sobě. Takže spolehnout se na to absolutně nedá. Výsledkem jest, že je tato norma k ničemu a je třeba sáhnout do původních materiálů, které nemám.
Pershink
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 727
Registrován: 1-2007
Odesláno Sobota, 26. května 2012 - 12:38:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petrspk:

Když ti někdo znalej o tom řekne, že je to z historického hlediska paskvil, tak to není pomluva, ale holé konstatování faktu. Navíc netřeba se kvůli tomu hned čertit. Jsou spolky, kde vytváření paskvilů povýšili na cnost a vyjádření své image

(nakonec, když se to vezme kolem a kolem, tak pro laika bohatě postačí, když to bude polomáčenka s logem s ČSD...)
lajos
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.56.8
Odesláno Sobota, 26. května 2012 - 20:40:41    Odkaz na tento příspěvek  

Homza Prchal: díky, pro zdejší obecenstvo jsou ta data užitečná.
TNŽ 28 0070 (verze z roku 1997 a 2003) znám a mám, ale to je pořád řeč o pohledu na věc ze strany tehdejšího gestora. A ten třeba modrou T 466.0 dokázal těžce zkreslit.
Já s tím vývodem docela souhlasím, pro upřsnění - na M 262.018 je na dolní polovině bočnice použit odstín RAL 8012 červenohnědá. Výsledek je znám. Vzorek nalakovaného plechu vypadal krapet jinak, než na celé ploše - ale na to dojeli i např. Vrútočania se "zeleně jedovatou mambou" 486.007 před nějakými 14 lety.
Já se tady již asi počtvrté ptám, kdo tady může sdělit, jaké odstíny barev byly použity na vozy řady M 262.0 I. série při výrobě v letech 1949 - 1951. Pořád se rozporuje "18ka", ale ještě nikdo nedoložil, v čem se vlastně tedy liší, potažmo - co by tam tedy mělo vlastně být...
Petrspk: nejen v Parsu by ty záznamy měly být, ale i v dokladech konkrétních vozidel po opravě - protokol o provedení nátěru (tloušťky, odstíny, typy barev, data výroby, čísla nátěrových postupů), takže z toho lze také čerpat.
749.242-1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.188.167.20
Odesláno Neděle, 27. května 2012 - 14:49:22    Odkaz na tento příspěvek  

Čerpat samozřejmě lze, ale v reálu je třeba počítat s tím, že dnešní moderní barvy na bázi PUR zůstávají co se týká odstínu velmi dlouho stejně "jedovaté". Čili vozidlo narozdíl od tehdy používaných barev nitrocelulózových a později syntetických, po půl roce netmavne, nesvětlá, nevyšeplá. Leckdo má v hluboko v paměti zaryté vozidlo v provozní patině, která na syntetice vznikla (třeba použitím nafty, petroleje) velice rychle a může se mu zdát, že dneska je barva příliš jedovatá.

Dovoluji si vážně pochybovat, že v 40/50.letech už existovalo číselné značení odstínů dle ČSN, jeho vznik bych odhadl až někam na počátek 60.let. Tehdy spíš ještě přežívalo označení odstínů názvy, samozřejmě co výrobce to jiná červenohnědá střední...navíc ne vždy se podařilo sehnat tu správnou barvu, takže odstín sem, odstín tam. Na futrech přechodových dveří vozu Clm jsem před časem při čistění objevil asi 8 vrstev, od skoro rumělky červené až po dosti tmavou fialovou. Čili natíralo se tím, co bylo.
Drak_ze_skalky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1549
Registrován: 5-2010
Odesláno Neděle, 27. května 2012 - 15:24:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dnešní Zličíny hoblovala M 262 0124.
Honza Prchal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.111.116.72
Odesláno Neděle, 27. května 2012 - 15:39:05    Odkaz na tento příspěvek  

749.242-1: Při renovaci historického vozidla si myslím, že je důležité se skutečně přizpůsobit výběrem odstínu té provozní patině, aby vozidlo skutečně vypadalo tak, jak si jej všichni pamatují. Proto slepé přebírání odstínů nepovažuji za správné, ale jen jako informativní základ. Vybavuji si ovšem barevnou fotografii na titulní straně brožury o M284.0 a 1. kde ta červená má do té na 018 skutečně daleko. Otázkou je pravdivost odstínů té fotky a zda-li nebyly prováděny nějaké změny odstínů té červené, protože má již šedivou střechu a mnohem tmavší šedivou spodní část skříně. A to případné provozní ztmavnutí u té fotky bude hrát také velkou roli. Tímto pochopitelně nijak nelze vyvrátit správnost odstínu červenohnědé na 018. Použitím M284 pro tento případ předpokládám, že byly natírány podle stejného předpisu.
749.242-1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.188.167.20
Odesláno Neděle, 27. května 2012 - 15:49:23    Odkaz na tento příspěvek  

Pravdivost odstínů 50let starých fotek, navíc v knižním přetisku, je pro odpovědné určení skutečného odstínu přímo sebevražda.
Zkrátka a jednoduše, barvu o +- jeden odstín bych naprosto "nehrotil"...
lajos
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.56.8
Odesláno Neděle, 27. května 2012 - 18:38:18    Odkaz na tento příspěvek  

749.242-1 - opravte si kontrolní číslici (4) a podívejte se o pár příspěvků nahoru
Přinejmenším v roce 1955 se pro lok.ř. E 499.o definovaly odstíny podle dodnes platné ČSN - číslo + orientační název. Takže byly.
Jinak naprostý souhlas, červenohnědá (i jakákokoliv jiná) v tehdejším použitém materiálovém složení mohla vyznít úplně jinak, než za 20, nebo 60 let.
Petrspk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 702
Registrován: 6-2007

Odesláno Neděle, 27. května 2012 - 19:56:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je červená odstínem jedovatá? tak to přeleštit šmírem a už nebude.... tak jak se to dělávalo...
venzi
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.236.218.168
Odesláno Neděle, 27. května 2012 - 22:03:28    Odkaz na tento příspěvek  

Chudáci jsou všichni, kteří se tady skrývají pod rouškou anonymity a neumí se pod svůj názor podepsat!!
To musí být panečku uspokojení, si takhle po ránu anonymně flusnout, škoda že to nepoznám...


Dlouho jsem tu nebyl, Vás mohu ujistit, že mé uživatelské jméno vychází z mého příjmení... Potřebu registovat se nemám, v dnešní totalitě mám raději volné diskuze.
...Ctím právo zprovozovatům šrotů volbu laku podle svého gusta.
V době najbrtizace vítám vše podobné retru, když vídím zhyzděné laminy nebo plecháče, chce se mi blít...
Honza Prchal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.128.155.165
Odesláno Neděle, 27. května 2012 - 22:29:02    Odkaz na tento příspěvek  

ad odstín červené u M262.0: Jakou barvou byly v této době natírány nové M131.1? Nebyl to náhodou odstín JAWA, tedy ČSN 8850? Unifikace barevných odstínů všech motorových a přípojných vozů je více než pravděpodobná.
Honza Prchal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.128.155.165
Odesláno Neděle, 27. května 2012 - 22:33:53    Odkaz na tento příspěvek  

Kolega venzi ve mne vzbudil potřebu vysvětlit zde své chování ohledně barviček. Já osobně nechci hanit práci jiných, protože vím, co to obnáší něco takového dělat. Ale byl bych nerad, kdybych se stejné chyby jednou dopustil já.
Barbossa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 24
Registrován: 2-2012

Odesláno Pondělí, 28. května 2012 - 00:07:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honza Prchal: Přesně tak!! Tím co ted napíšu nechci rozhodně někoho urazit,že šíří bludy.Můj osobní názor na lakování je : že totiž žádná červenohnědá nebyla krom nákladních vozů.Všechno jsou odstíny červené.Ovšem musim konstatovat,že ne vždy se červená shodovala.To dobře ukazují černobílé fotky.Jeden motor je světlejší druhej tmavší.Odstíny ČSN nejsou výmysl ze dne na den,kdy přišel soudruh s vagony normama a jen určoval a přiřazoval normy k výrobkům.Za doby normalisace se dle mého úsudku pouze vytvořil a nebo spíše shrnul,upravil,pozměnil seznam barev co dosud výrobci vyráběli.Ten se zpracoval do podoby normy.Jelikož podniky byly státní,platila pro ně tato norma a myslím,že byl i určitý technologický postup při získávání odstínů dané ČSN.Vzhledem k možnostem a dostupnosti si moc s barvama zde vyskakovat nemohli.Ty původní odstíny jsou zřejmě z předchozího průmyslu,který lakoval své výrobky.Jen se ta barva jinak jmenovala a měla třeba jiné číslo.Norma ji přesně specifikovala názvem a číslem odstínu a zde se rozjíždí kolotoč.Ač v 50 letech už nějaký seznam barev dle ČSN existoval,tak nemohu potvrdit,zda to bylo roztříděno pro jednotlivá odvětví průmyslu.Kniha o E 499.0 jak si račte všimnout obsahuje odstíny používané v automobilovém průmyslu a nějaké odstíny určené pro železnici zřejmě asi ještě nejsou uplně přesně uvedené.Teprv s pokračujicí dobou normalisační se kladou větší a větší nároky na normy,které se neustále doplňují,upravují,zpřesnují.Tím se i vytvoří seznam barev pro železniční dopravu (v podstatě to jsou už dávno známé barvy z automobilů a strojů z doby První Republiky,Protektorátu)a každé odvětví si vybere odstíny,které chce a jsou dostupné.Za zmínku třeba stojí Žlut Chromová 6200 použitá třeba na T 478.1002 a v zápětí na nějaké Tatře 138-148 či jeřábu.Výrobci tyto barvy dle ČSN vyráběly v míře tak velké,aby se stačili zásobovat podniky.Je pak i dosti možné,že se občas slévali zbytky barev a na nějaké vozidlo po nehodě apod. použil tento nenormovaný sajrajt.Já ovšem pokud nemám očividný důkaz,tak se držím to co bylo danné předpisem.Proto jak bych osobně nalakoval M 262.0? Použil bych odstín ČSN 8300 nebo ČSN 8850.Střechu v barvě hliníku ČSN 9110,která by měla být i na první sérii T 435.0 T 698.0 a na 95% i střecha a linka na ochozu přes budku až na tendr u lokomotiv 498.1,dále část bočnice nad poprsnicí ČSN 6100 a poprsnice bílá.Šedé oplechování ČSN 1100.Další problém je odhadování odstínu z totálně vybledlého,zvětralého laku,ale běda jak zaprší a ejhle,vagon ožil barvama do doby než uschne.V tu ránu je z červenohnědé červená,z bleděmodré tmavší modrá.Rozhodně nikomu tímto nic nechci vnucovat.Jen jsem napsal svůj názor a jsem zvědav na reakce.Rozhodně tetno příspěvek nemá hledat na konkrétním vozidle chybu.Třeba na oné M 262.0018.Pobral jsem to všeobecně.
Barbossa
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3581
Registrován: 9-2002

Odesláno Pondělí, 28. května 2012 - 04:44:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

je důležité se skutečně přizpůsobit výběrem odstínu té provozní patině, aby vozidlo skutečně vypadalo tak, jak si jej všichni pamatují.

A ono se to nezaspini ? Vzdyt ty veterany jsou vsechno samy lestenky - a za to
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Petrspk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 703
Registrován: 6-2007

Odesláno Pondělí, 28. května 2012 - 10:42:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Odstín byl s vozy M131.1 stejný tudíš JAWA Nitro což je tuším v Ralu 3003 nebo 3001 vím že jsme s kolegou řešili onehdá barvu na čelní podvěsi na hurvajza tak jsme po tom pátrali ve vzorníku

(Příspěvek byl editován uživatelem petrspk.)
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 232
Registrován: 1-2012

Odesláno Pondělí, 28. května 2012 - 12:17:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ve spreji (jako Autoemail) byl svého času běžně k dostání odstín "Jawa bordó". Nyní už ho asi mnoho motorkářů nepoužívá: http://www.jawa.snadno.eu/Barevne-variace-JAWA.html
Bdlm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 910
Registrován: 3-2007

Odesláno Pondělí, 28. května 2012 - 12:51:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Barva podle ČSN 8850 je JAWA bordó na hurvajze se dávala ČSN 8300 červeň višňová.
Kuťas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 966
Registrován: 6-2004

Odesláno Pondělí, 28. května 2012 - 13:17:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě nedělní M2620124:



Celkem jí to tam slušelo.
Barbossa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 26
Registrován: 2-2012

Odesláno Pondělí, 28. května 2012 - 15:34:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bdlm: Na všechny?někde jsem se dověděl,že na M 131.1 se dávala ta 8850,ale jen na některé.Jinak tu barvu Jawa mám psanou i k T 478.3
Barbossa
Bdlm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 914
Registrován: 3-2007

Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 09:30:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pav455
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.145.173
Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 16:21:48    Odkaz na tento příspěvek  

Tohle má být diskuse 830,831,ale poslední dobou se tu řeší samé ptákoviny.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 680
Registrován: 1-2009
Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 16:53:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pav455
Co si představujete pod pojmem diskuse 830, 831 nebo ptákoviny ? Můžete mě to prosím ozřejmit abych se Vám přispůsobil. Jaké náměty by měly být ? Uveďte konkrétní podněty.
Dle mého názoru by diskuse 830, 831 měla být otevřená pro šotouše, méně znalé, historiky i pro lidi, kterým se tato řada líbí.
ze škodovky
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.168.179.90
Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 18:20:42    Odkaz na tento příspěvek  

ano!plně s modřaňákem souhlasím!
749.242-1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.162.29.124
Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 19:00:09    Odkaz na tento příspěvek  

Když už se nakousla syntetika a nitrobarvy, lze s určitostí říci, že odstín stejného čísla dle ČSN bude nachlup stejný v syntetickém i nitroprovedení?
Pav455
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.145.173
Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 20:31:57    Odkaz na tento příspěvek  

Modřaňák:příspěvek 749.242-1 odpovídá za mně.Řeší se tu odstíny barev,nějaké normy atd.To se 830 vůbec netýká,ale prosím řešit se to zde může.Jen na této stránce diskuse jsou cca 3 příspěvky týkající se 830,ostatní jsou úplně o něčem jiném.Nikomu nic nevnucuji,podívám se do této diskuse,jen si často řeknu,že je to zase o ničem a jdu.Více bez komentáře.Pár snímků na oživení a diskusi zdar.
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 238
Registrován: 1-2012

Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 20:59:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Už před časem jsem navrhoval diskusní vlákno 830+831 zrušit, rovněž tak 820, snad i 850+851. Veškerá debata o těchto vozidlech by se tak mohla soustředit do tématu "Historické motorové vozy".
Honza Prchal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.111.116.72
Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 21:34:01    Odkaz na tento příspěvek  

Pav455: Kdybyste ty příspěvky četl všechny, tak víte, proč se tu píše o barvičkách, normách, stojednatřicítkách a podobně. To, že u toho nejsou obrázky, nebo že tomu snad nerozumíte, neznamená, že to sem nepatří. Mě osobně tato diskuze velmi pomohla a přijde mi zajímavá a užitečná. A myslím, že poskytuje i ostatním náhled do problematiky renovace historických vozidel.
Bdlm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 916
Registrován: 3-2007

Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 21:58:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

749.242-1. Syntetika a nitro bylo stejně číslované podle ČSN