K-report
 

Archiv diskuse Nehody do 20. 01. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 20. 01. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Faigja_162
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 846
Registrován: 12-2008

Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 14:29:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dnešní smrťák v Bílině


(nejen) Galerie osobních vozů
T. H.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.56.8
Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 14:39:50    Odkaz na tento příspěvek  

Šikovnej strojvedoucí, zastavil posledním vozem až za přejetinou, takže se hasiči a funebráci nemuseli štrachat někde pod vagón, určitě děkují :-)
Faigja_162
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 848
Registrován: 12-2008

Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 14:41:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Původně ležel pod třetím vagonem, takže se skutečně museli pod vagony plížit. Toto už je po odsunutí soupravy kousek vedle
(nejen) Galerie osobních vozů
zvídavec zvídavý
Neregistrovaný host
Odeslán z: 193.179.210.170
Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 15:39:16    Odkaz na tento příspěvek  

RadkuŠ, jistě jste o tom všem již před válkou hovořil s panem okresním hejtmanem.
Mol
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 516
Registrován: 10-2008

Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 16:07:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ: "Pokud někdo nezastaví před tuleňem..."
On tam byl na kolejích nějaký příbuzný Gastona?
prosím
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.42.182.18
Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 17:56:25    Odkaz na tento příspěvek  

Gaston byl lachtan, zůstaňte prosím u železnice.
Turnovak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.103.165.237
Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 18:28:42    Odkaz na tento příspěvek  

Dovolím si dotaz. Vím, že se to při ,,rychlostním rekordu´´ nedělo, přesto bych rád věděl, jak moc se na zubech dá sáňkovat. Jde mi o to, že se toto muselo testovat. Nebo ne? Pokud bouchne VZ, nebo je stržena záchranná brzda, tak se předpokládá možnost zablokování kol a smyk. Rád bych věděl, zda to bylo testováno a s jakým výsledkem? Pokud je to nezveřejnitelné prosím na turnovak@seznam.cz
Přednosta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1076
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 19:55:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Turnovak: stačí se na problém podívat z úhlu trakční mechaniky (součinitele adheze a tření) a je celkem jasné, že žádné déletrvající "sáňkování" není reálné...tedy že by od kořenovského tunelu dosmýkal za Riedlovku.
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3648
Registrován: 3-2004

Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 20:25:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Do kolejiště někdo nastražil hokejovou branku, narazil do ní vlak
"Svět na to nebyl připraven, prostě to příliš předběhlo svou dobu. Ale stejné zákony nakonec zvítězí a budou slavit triumfální úspěch."
Nikola Tesla
Turnovak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.103.165.237
Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 21:31:23    Odkaz na tento příspěvek  

TO Přednosta: ale jo to chápu, jen nechápu, že dříve byla panika kolem VZ a přitom se záchranná brzda nijak neřešila (teda ani nebylo jak). A nyní se jezdí s VZ nahoru a dolů celkem běžně. NA takhle radikální změnu předpisu bych čekal nějaké průkazné podložené testování :-).
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.220.193.115
Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 21:37:28    Odkaz na tento příspěvek  

No nereálné, jak se to vezme. Součinitel smykového tření ocel-ocel za pohybu se uvádí 0,10 což by odpovídalo spádu 100 promile .. ovšem za sucha, při přimazání byť obyčejnou vodou se to do těch šedesáti klidně může smrsknout, i níž. Ocel-led už má jen 0,027 čili to jede i na spádu 27 promile.
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 885
Registrován: 1-2011

Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 22:04:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Turnovak: Když tam jezdily 743 tak byla EDB hlavní brzdou. Stržení záchranky v tehdejší době bylo proti poruše VZ v poměru cca 100:1 (odhadem). Takže šlo o to, zmírnit následky tam, kde to zmírnit lze-bez VZ se jezdit dá, bez záchranné brzdy ne, zvláště při sunutí.
Jeffer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 542
Registrován: 1-2005

Odesláno Úterý, 17. ledna 2012 - 22:22:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aký zmysel má hovoriť v súvislosti s týmto prípadom o elektronikoch? Na 743 podobný prípad snaď nehrozí - brzdná plocha je zároveň jazdnou plochou a tak je neustále očisťovaná na rozdiel od brzdových kotúčov na 843 pri brzdení EDB.
Grrrrrr... Gorrrrr... Gorila! (14.2.2003 v Košiciach na stanici na R604 Dargov do Bratislavy)
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4276
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 08:34:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadkuŠ, jistě jste o tom všem již před válkou hovořil s panem okresním hejtmanem.

O tom nic nevím, zato jsem byl od členů klubu Zababov TT důrazně upozorněn, že takovéto ježdění by nebylo tolerováno ani v TT.

(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)
Jarda_krapas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 488
Registrován: 5-2007

Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 12:15:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Včera odpoledne na úzkokolejce JHMD: Kupodivu přežil....
http://budejovice.idnes.cz/motorista-vjel-pod-houkajici-vlak-a-s- autem-se-otocil-na-strechu-psy-/budejovice-zpravy.aspx?c=A120118_ 112556_budejovice-zpravy_pp
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10652
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 14:05:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

brzdná plocha je zároveň jazdnou plochou a tak je neustále očisťovaná na rozdiel od brzdových kotúčov na 843 pri brzdení EDB. nebrzdící 810 díky sněhu jsi asi ještě nezažil.....
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Jeffer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 543
Registrován: 1-2005

Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 15:03:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobo nezažil. Budem veľmi potešený, keď mi taký (konkrétny) prípad popíšeš vrátane meteorologických podmienok, traťového úseku a presného popisu dôvodu nebrzdenia.
Grrrrrr... Gorrrrr... Gorila! (14.2.2003 v Košiciach na stanici na R604 Dargov do Bratislavy)
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1756
Registrován: 3-2006

Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 15:28:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jeffer: Přesný popis důvodu: Špalky obalené ledem.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Happy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4129
Registrován: 9-2005

Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 15:41:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kapalina na kotouči bude mít podobný účinek, jako ten led.
Jo já jsem zapomněl, že rozdíl mezi mnou zmíněným koncentrovaným lihem a vodou je vlastně minimální. A chovají se ty dvě kapaliny úplně stejně. No když se vám to hodí, tak proč bychom neznásilnili fyziku a chemii.... Byl to jen nápad....

Pročpak se asi po výjezdu z automyčky doporučuje několikrát zabrzdit z malé rychlosti ?
A že sem tak smělý a drzý, tak zamrzlé sklo na autě rozmrazujete čím? Vodou?

Pokud někdo nepochopí/odmítá respektovat/není si schopen zapamatovat těchhle pár ustanovení D40, tak ať si jde jezdit tak maximálně
No když už D40 má vodit za ručičku, tak jsem se stále nedozvěděl, jak tento předpis řeší nouzové brždění (vyvolané strojvedoucím či pasažérem) a případné sáňkování směrem k údolí....
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4277
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 16:42:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A chovají se ty dvě kapaliny úplně stejně. No když se vám to hodí

Mě se nic nehodí, ale pokud je mezi kotoučem a destičkou vodní film, tak se brzdný účinek snižuje v řádu desítek procent.

tak zamrzlé sklo na autě rozmrazujete čím? Vodou?

Normálně nijak (v garáži/krytém stání mi asi nic nezamrzne) a pokud to stojí venku, tak zásadně škrabkou.

tak jsem se stále nedozvěděl, jak tento předpis řeší nouzové brždění

Nijak, protože to řeší obecný předpis V15.
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 886
Registrován: 1-2011

Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 18:21:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Jeffer: O řadě 743 (elektronik) jsem nepsal v souvislosti s její brzdou, či spíše brzdami, ale kvůli veletoči s VZ na zubačce.
cmugr
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.162.105
Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 20:17:52    Odkaz na tento příspěvek  

7477010: mám za to, že 743 jezdily s VZ v "postrku" a i PAKS (ne na všech loko - upraven na nižší rychlosti a jen kvůli hlídání překročení rychlosti) byl zapojen do BSE v obvodu provozního brždění (namísto šoupátka VZ - na jiných loko).
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 887
Registrován: 1-2011

Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 21:29:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejdříve jezdily 743 na zubačce s uzavřeným kohoutem VZ, tak jako jejich předchůdkyně, tehdejší T 466.2369 (číslo bez záruky). Dokonce se VZ kvůli tomu upravoval, hlavně jeho kohout, u toho jsem byl. Co bylo dál nemou sloužit, neboť jsem u toho už nebyl.
cmugr
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.162.105
Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 22:05:10    Odkaz na tento příspěvek  

7477010: můžu vědět, co se na VZ upravovalo? Tipuju, že průtok vzduchu přez ventil .... (protože nebylo BSE)
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 888
Registrován: 1-2011

Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 22:32:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jinak to bylo: uzavírací kohout VZ se doplnil odvětrávacím kanálkem. Ten při zavření kohoutu odvětral prostor mezi kohoutem a šoupátkem, kam byl nově připojen tlakový spínač, nastavený na cca 4 bar. A jeho pracovní kontakt se zapojil do obvodu tlačítek bdělosti. Efekt byl v tom, že při uzavřeném kohoutu nebylo možné uvést VZ do ,,Provozu". Na zubačce se kohout zavíral a jezdilo se ve dvou, na ostatních tratích musel být otevřený a úprava to hlídala-při zavřeném kohoutu nemohl být na rychl.proužku záznam o činnosti VZ ve funkci ,,Živák" (hřebínek). Proto se kohout neplomboval, což bylo účelem.
Na 743, kde se tohle udělalo, je BSE, ale nemá s tím nic společného.
cmugr
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.162.105
Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 23:15:38    Odkaz na tento příspěvek  

7477010: díky. O této úpravě na 743 vím. Z Vaší odpovědi jsem mněl za to, že byla úprava i na T466.2xxx. Proto ten dotaz. Na 743 s PAKSem se mám dojem (ale 100% to není - JPP) prodlužoval čas náběhu BSE. (v rámci zkušebního provozu)
M.U.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.175.46
Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 23:49:21    Odkaz na tento příspěvek  

Happy ani já se bohužel z debaty nedozvěděl,jak vlak zastaví při neschopnosti strjvůdce.Přednosta sice tvrdí,že pro ten účel je na stanovišti vlakvedoucí,ale pochybuji,že ovládá D40-zastaví před tunelem atd.Vyděšený cestující v tom fofru tahá za záchranku nedbaje D40.Nejsem žádný expert/mám jen 40 let praxe/,ale něco mi tu nevoní.Ono než přiznat,že se tato řada na tuto trať prostě nehodí tak se vymýšlejí různé D40 a jiná opatření jak je to na dráze již řadu let běžné.Něco se po..re,uděláme opatření.A teď hr na mne..
Jeffer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 545
Registrován: 1-2005

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 00:18:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M.U. vlakvedúci je poučený na bezpečné zastavenie vozidla, nie na to, aby s vlakom zišiel do Tanvaldu, cestou zastavoval na zastávkach a ešte oživoval strojvodcu.
Grrrrrr... Gorrrrr... Gorila! (14.2.2003 v Košiciach na stanici na R604 Dargov do Bratislavy)
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3777
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 00:26:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono než přiznat,že se tato řada na tuto trať prostě nehodí tak se vymýšlejí různé D40 a jiná opatření jak je to na dráze již řadu let běžné.

Je potřeba si přiznat, že i Němci mají na tyto tratě extra předpis. A na bývalé zubačky si troufli bez zubů již ve třicátých letech a to i přes 70 promile.
T. H.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.56.8
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 00:35:39    Odkaz na tento příspěvek  

že se tato řada na tuto trať prostě nehodí tak se vymýšlejí různé D40
D40 je tu ještě z dob, kdy zubačku hoblovaly páry, o nějaké 843 se nikomu ani nezdálo a vy jste ještě ani netahal dřevěného kačera, trotle.
Koukám, že připustit si, že to prosral především strojvedoucí, je pro někoho nadlidský úkol...
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3241
Registrován: 9-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 01:05:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A já ti odpovím: neuvažovalo. Proto je to řešeno zvláštním předpisem a proto taky byl upraven SW.

Zjevne to nestaci (tim netvrdim, ze to jde za vyvojarem,) zakaznik si poruci, zaplati... pak dej se vule dablova ci bozi...

Jinak alkohol na odledneni oken je super zalezitost, ja jsem mival v zime v aute vzdycky flasku denaturaku a led mizel do minuty a mezitim uz jsem si hovel v aute a necvicil na mrazu se skrabkou.

TH - ty v tom mas hodne rychle jasno, co ? Ja rozhodne ne. Pokud kotouce omrzly, je to chyba. Ale podle myho (nesmerodatnyho) nazoru, by tam hnaci vozidla s kotoucema vubec jezdit nemely. Spalky neomrzaji, proc asi ? Nabizi se otazka - na kolik by prisla uprava 843 na spalkovou brzdu ?

A co na to Stadlery ? Ty jsou nebo nejsou do Harrachova povoleny ?
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
T. H.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.56.8
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 01:46:34    Odkaz na tento příspěvek  

Agent: ne, já v tom "hodně rychle jasno" nemám. Ale mám celkem jasno v tom, co se tam stalo. A taky že tu zubačku za X let sjelo takových vlaků s kotouči na desetitisíce. A jiné zubačky za násobně X let na statisíce. Je mi líto.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5196
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 06:56:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Agent: Když máme v síti tak extrémní trať, jako je zubačka jezděná adhezně, tak máme v zásadě čtyři možnosti:
- pořizovat si všechna vozidla tak, aby tam mohla jezdit,
- pořizovat si extra vozidla pro tu zubatici,
- vymyslet, jak tam jezdit s ne-extra vozidlem, a pak to taky tak dělat,
- na extrémní trati nejezdit a přenechat to souběžné neextrémní silnici.

Spalky neomrzaji, proc asi ?
A to ti říkal kdo...?
Pega67
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 150
Registrován: 1-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 09:02:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad.Hajnej...a nebo ještě ta co máme upravit tak aby tam mohla jezdit tak jako se to udělalo u ř.M 240.0...
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 890
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 09:41:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad T.H.: Jeden strojvedoucí z depa Hradec Králové byl nucen strávit poslední čtvrtinu profesního života jako posunovač proto, že nikdo neuvěřil možnosti zamrznutí vzduchového potrubí u lokomotivy řady 130. Těch lokomotiv tam projelo mnoho, asi víc než 843 na zubačce, a nikomu jinému se to nestalo. Pravda se ukázala až po desetiletích.
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4278
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 11:18:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ja jsem mival v zime v aute vzdycky flasku
denaturaku a led mizel do minuty


Já nikoliv, protože nejsem e a nebudu pak půl hodiny čuchat denaturák v kabině.

Pokud kotouce omrzly, je to chyba. Ale podle myho (nesmerodatnyho) nazoru, by tam hnaci vozidla s kotoucema vubec jezdit nemely.

To abyte zakázal provoz aut na souběžné silnici - ty mají kotouče taky a hrozí jim +-totéž, pokud si šofér za fujavice myslí, že cestou dolu stačí brzdit jenom motorem.

Pravda se ukázala až po desetiletích.

To by mě zajímalo, jak se někde prokáže přítomnost ledu před 25 lety.
Lakro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 997
Registrován: 8-2006

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 11:23:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Happy,M.U.
Vy starší ,pamatujete dobu ,když se blblo z umělějma špalkama? Když to vůbec nebrzdilo atd,atd? Papír stíhal papír, vymýšlalo se ledacos, ale fíra byl první adept na rozbití huby.Až jeden kolega jel s 810+vagonek v zimě do Mar. Lázní.Z Ovesných Kladrub do Vlkovic. V Ovesných zastavil , rozjel se (je zde přez dvacet promilí) a vdálce uviděl strom na kolejích.Použil rychlobrzdu a? a přez strom přehopsal ,rozbil motoráček atd. Za normálních okolností s kovovými špalíky by dávno stál.A to je zde rychlost 50km/h. A už se koumalo.
Jinak kolegáčky co jezdí s 843 na Kořenov obdivuju
, na 843 jsem jezdil šest let.Klobouk dolů a je zázrak,že se zde přihodila taková nehoda jen jedna a že ji strojvedoucí ustál.
Burak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 124
Registrován: 8-2007

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 11:46:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Možná mám hloupou otázku, možná se to tu už někde řešilo, mno nenašel jsem to. Do jaké minimální rychlostí má brzdící účinek EDB na zmíněné 843 ? A proč ji strojvedoucí nepoužil, ta přeci s namrzlíma kotoučema nemá vůbec nic společného.
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10655
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 11:47:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

líh do kotoučů? to aby to lépe blaflo?
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 892
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 12:07:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ,příspěvek 4278: Přítomnost ledu se prokázala hned po nehodě-střetnutí s MVTV, tehdy M 153.0. Pochopitelně náraz, který vážně poškodil obě vozidla, měl vliv i na stav ledu v potrubí k brzd.válcům. Desetiletí trvalo, než někdo odpovědný řekl, že nevhodně umístěné kolínko v potrubí bylo zamrzlé tak, že vzduch neprošel. Předtím odpovědní tvrdili, že kolínko bylo zamrzlé tak málo, že vzduch by prošel, ale strojvedoucí neumí otočit rukojetí brzdiče BP proti směru hodinových ručiček na doraz. Jednalo se o lokomotivní vlak.
Jeffer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 546
Registrován: 1-2005

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 12:16:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Burak pretože použil rýchlobrzdu (alebo bola použitá VZ) a rýchlobrzda je nezlúčiteľná s EDB (aby sa zas ten brzdný účinok neprehnal).
Grrrrrr... Gorrrrr... Gorila! (14.2.2003 v Košiciach na stanici na R604 Dargov do Bratislavy)
Hujer
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.104.253.154
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 12:29:57    Odkaz na tento příspěvek  

Dobrý den, neměl by tady někdo informace či fotky o srážce dvou nákladních vlaků v Mostě hl.n. roku 1968? Mělo by to být někdy v únoru či březnu...
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4279
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 12:35:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Desetiletí trvalo, než někdo odpovědný řekl, že nevhodně umístěné kolínko v potrubí bylo zamrzlé tak, že vzduch neprošel.

A jak po 25 letech průkazně poznal, že nějaký kolínko v potrubí bylo tehdá zamrzlý né částečně, ale úplně ?
Jarda_krapas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 489
Registrován: 5-2007

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 14:52:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://plzen.idnes.cz/v-dobranech-se-nevesel-nakladak-pod-viadukt -vlaky-na-klatovy-nejezdi-1gj-/plzen-zpravy.aspx?c=A120119_134035 _plzen-zpravy_alt
Ládik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 249
Registrován: 11-2006

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 14:57:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad 7477010.. docela by mě zajímalo,jak se ta pravda ukázala....
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2814
Registrován: 11-2006
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 14:59:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ: Já ten líh používám na skla taky a brzo se odpaří... Kapalina do ostřikovačů je taky lihovina a jediné, co půl hodiny přetrvává, je leda tak citronové aroma.

pokud si šofér za fujavice myslí, že cestou dolu stačí brzdit jenom motorem.
Někdy je to jediná možnost, jak zbytečně neprovokovat smyk.
Mně se nikdy nestalo, že bych s kotoučovými brzdami zažil nějaké problém proto, že jsem je neudržoval suché. Víc se to týká brzd bubnových. Naopak, u aut a hlavně těžkých, čím méně se používají brzdy v kolech, tím lépe. Takových machrů s uhřátými brzdami už spí věčným spánkem pod alpskými velikány...

Co třeba klesání vlaku na trati Jeseník-Zábřeh. Mně jako člověku zvyklému využívat k brzdění co nejméně kolových brzd a na druhou stranu člověku který nikdy nepracoval na dráze, přijde divné, že brzdy na vlaku při neustálém brzdění neztratí účinek. Kdyby mě k tomu někdo postavil bez zácviku a řekl ať brzdím podle svého a že to nemá žádný retardér, tak budu brzdit přískoky s úplným odbrzďováním a chlazením brzd. Ale fírové to jezdí na jeden zátah s nastaveným určitým stupněm brzdění.
Tak v čem je ten rozdíl? To se brzdy na vlaku stačí tak dokonale chladit, že se spíše musí hlídat, aby měly určitou teplotu, než aby byly pokud možno co nejméně používané?
Rebel Yell
M.U.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.13.167
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 16:16:51    Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej:Souhlas.Předpokládám,že tam jezdí jen jistý počet 843.Co např. umístit na jednu nápravu snímač teploty,do brzd zařízení vložit škrtič EP ventil a vytvořit obvod,který by fungoval asi takto:Pokles teploty brzd.kotouče pod určitou hranici-sepne se EP venil a do brzd.válců přivedeme tlak /tak aby se zahřívaly/.Při zvýšení teploty nad určitou hranici-odpadne EP ventil a odvětrá brzd válce.Možná by to mohlo fungovat,strojvedoucí by byl mimo hru a investice by dráhu jistě nezrujnovala.
Petr_Šída
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 288
Registrován: 1-2011
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 16:18:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Řekl bych že je to o ploše na které se brzdí, otáčkách a taky o objemu toho kotouče (s tím souvisí odvod tepla) ... u kotoučů jsou špatně oba extrémy, tedy studené i moc teplé
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 893
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 16:25:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono to je trochu jinak-nehoda se stala v době, kdy v zájmu udržení klidu pro budování socialistické společnosti bylo nežádoucí říci odborné veřejnosti, že se v továrně, nesoucí jméno V.I.Lenina něco nepovedlo. To, že ona nešťastná kolínka zamrzají, vědělo hodně lidí, ale nikdo z nich neměl příležitost (nebo odvahu se profesně i jinak znemožnit) vystoupit a říci, že že je něco špatně a musí se to předělat. Tak se nehoda uzavřela na to, že strojvedoucí neumí obsluhovat brzdu. Něco podobného bylo i kolen tragické nehody Metropolu v Bratislavě-tam se jednalo o ničemně udělané brzdové spojky a viníkem byl opět strojvedoucí. Říká se tomu vytvoření obětního beránka a prý se o něčem podobném píše v Bibli.

(Příspěvek byl editován uživatelem 7477010.)

(Příspěvek byl editován uživatelem 7477010.)
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5197
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 16:40:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já nevim, co tu furt všichni řešíte...
Z průběhu zrychlení je vcelku zřejmé, že řidičák brzdil. A proč brzdil? Protože neměl žádnou EDB, tak ji nešlo nevypnout a kotouče se ohřály natolik, že nestačily namrznout. Tím Vám tady všem ukázal, že při správné obsluze by takto brzdil i motorák a nebylo by co řešit, neboli že v té D40 nejsou až zas takové hámotiny, jak to tu furt obracíte jak opice ořech.

Speciálně u fírů pořád nechápu, proč místo toho, aby si zapsali za uši, v čem udělal kolega chybu, aby se jí sami vyvarovali, tak raději točej kolovrátek o tom, že to tak určitě nebylo a někdo to na něj chce hodit. Jestli tomuhle říkáte kolegialita, tak potěš koště...

M.U. Lákavé řešení, ale:
- pokud ten snímač poruchou nesepne kdy má, jsme tam kde jsme byli,
- pokud ten snímač poruchou sepne kdy nemá, tak upálíme destičky.

Mmch dneska jsem osobně zažil kotlák s přitaženou klikou. Zkouška brzdy přesto OK, leč o 30 km dál kola rozpálený, že pod nima schly kolejnice. Dáme na to nějakej snímač na každej vagón? Ještě pořád nás to nezruinuje...?
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 894
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 17:05:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oprava a omluva: V příspěvku 893 jsem myslel rychlík Meridian, nikoli Metropol.
Mirko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2039
Registrován: 6-2006

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 17:57:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V Semilech vykolejil rychlík do Liberce
Má videa na YouTube

Sázava - motorbike ride
Novotný J.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.24.52.1
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 18:14:42    Odkaz na tento příspěvek  

7477010: Pokud vím, k nehodě lokomotivy 130.032 a MVTV 892.013 došlo u Třebechovic pod Orebem dne 14.2.2003. Vina byla zpočátku na strojvedoucím, ale dva znalecké posudky potvrdily zamrznutí potrubí. ( Pokud tedy nedošlo k obdobné nehodě někdy dříve)
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 895
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 21:42:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano bylo to tak. Prostě jsem se zmýlil, doba od oné dost probírané nehody do mého vyhazovu od ČD pro nadbytečnost mi připadala mnohem delší než dva roky. Prostě jsem starý a už sem nepatřím. Dnes mi zemřel soused, stejně starý jako já. Takže pá-pá, K-reporte, už si tu ode mne nic nepřečtete.
Přednosta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1081
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 22:51:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

řidičák brzdil. A proč brzdil? Protože neměl žádnou EDB, tak ji nešlo nevypnout a kotouče se ohřály natolik, že nestačily namrznout. Tím Vám tady všem ukázal, že při správné obsluze by takto brzdil i motorák a nebylo by co řešit
Opravdu je to tak? Ona EDB ovlivňuje jen účinek tlakové brzdy u hnacího vozidla? Hmmm...
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5201
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 22:57:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přednosta: Opravdu je to tak? Ona EDB ovlivňuje jen účinek tlakové brzdy u hnacího vozidla? Hmmm...
Ano, EDB odvětrá součinnostním ventilem jen brzdové válce hnacího vozidla. Na řidičák už tak dlouhé prsty opravdu nemá...
Přednosta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1082
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 07:39:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: předpokládám, že to tak funguje jen při zapnuté ARR. Nevím, ptám se ze zvědavosti, tuhle řadu příliš neznám.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5203
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 08:04:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přednosta: to s tím součinnostním ventilem funguje nezávisle na ARR.

Každopádně při jízdě s vlekem samotná EDB na udržení rychlosti na takovém spádu nestačí a musí se použít i průběžná. Tlak v potrubí přitom byl na víceméně srovnatelných hodnotách s těmi, které byly před lety při zkouškách - z toho je zřejmé, že řidičák brzdil normálně jako tenkrát.
ABC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 178.17.94.2
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 08:26:25    Odkaz na tento příspěvek  

Opravdu plodná diskuze o MU. I když někdy s "Hajným" někdy nesouhlasím (věc názoru, na železnici fyzikální zákony neplatí), ale umí udělat "udělátka" a ví o čem mluví. Tady mu dávám za pravdu na 100%. Obdobná MU se stala již před několika lety 843+043+043 (Ostružná - Branná). Zkuste si na webu DI otevřít závěry z MU (jsou volně přístupné) a bylo by zbytečným teoretickým dizkuzím konec! Na závěry reagovaly, myslím všechna depa, která tuto řadu KMV vlastní.
Kořka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 497
Registrován: 10-2003
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 08:33:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

namrzlý kotouče na autě jsem měl předevčírem - projíždím úsekem, který není udržován a bylo tam tak cca 15-20 cm sněhu. Je to úsek asi 3 km dlouhej a je z kopce. No a dole jsem stál na brzdě a docela dlouhou dobu zbytečně...
Bubny jsou na tuto situaci lepší, není tam přímý kontakt se sněhem.