K-report
 

Archiv diskuse Nehody do 31. 03. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 31. 03. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 12:00:38    Odkaz na tento příspěvek  

To je ale právě ten průser. Kdyby se celých dvacet let zodpovědně "neuvažovalo ETCS", moh tady dávno bejt aspoň na nejdůležitějších místech aspoň ten blbej Mirel nebo dokonce Indusi
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2072
Registrován: 12-2006

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 12:20:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad prag: A v čem je Mirel tak prospěšný a v čem je Mirel lepší než LS 90? Je jedno, co máš na mašině za zabezpečovač a je uplně jedno jestli tam máš ten a nebo ten. Proti stůj se musí umět jezdit taky a tomuto občasnému selhání se nedá nikdy zabránit. Takže, to co tu řešíte jsou naprosto obyčejné kydy, které akorát tuto diskuzi zaplevelují...
ICQ:349 415 692
Apollo_17
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2479
Registrován: 8-2007

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 12:33:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Prag: A jak by Mirel pomohl v Praze na hlavnim,nebo u Brna,kde strojvedoucí odjel na vlečiu? Kde není kód je na úrovni živaku.
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 12:57:27    Odkaz na tento příspěvek  

Může mi někdo vysvětlit správnou výpravu vlaku s černým kolečkem v SJŘ?
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2075
Registrován: 12-2006

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 13:07:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad ex fíra:
D2 čl.505...
Ve stanicích, kde je dovolena výprava vlaků podle článku 502, je možná výprava
vlaků s přepravou cestujících, které stojí (pravidelně nebo mimořádně)
v prostoru pro výstup a nástup cestujících, postavením hlavního návěstidla na
návěst dovolující jízdu při dodržení těchto podmínek:
a) stanice, v nichž je tento postup možný, stanoví pro svůj obvod ředitel příslušného
OPŘ;
b) v ZDD těchto stanic se uvedou související opatření místního charakteru;
c) tyto stanice musí být označeny v tabelárním jízdním řádu za názvem stanice
značkou ! (černé kolečko). Takto se označí dotčené stanice v tabelárním
jízdním řádu všech vlaků s přepravou cestujících včetně vlaků, které
v této stanici pravidelně projíždějí, zastavují jen z dopravních důvodů nebo
jedou v době výluky služby výpravčího;
d) odjezd z prostoru pro výstup a nástup cestujících se provede podle čl. 504;
přitom strojvedoucí odpovídá za to, že vlak neodjede před časem odjezdu
podle jízdního řádu;
e) nemůže-li strojvedoucí pohledem zjistit, že příslušné návěstidlo dovoluje
odjezd vlaku, po provedení úkonů podle čl.504 uvede vlak do pohybu, musí
však upravit rychlost jízdy vlaku tak, aby mohl bezpečně zastavit před
návěstí Stůj hlavního návěstidla;
f) v případě, kdy je nutné, aby vlak zůstal stát v prostoru pro nástup a výstup
cestujících, výpravčí:
- nesmí uvolnit nebo postavit příslušné hlavní návěstidlo do polohy dovolující
jízdu dříve, než bude odjezd možný,
- musí zajistit označení místa zastavení vlaku ruční nebo přenosnou návěstí
Stůj; označení místa zastavení ruční nebo přenosnou návěstí Stůj
se neprovádí v případě, že je možné o prodloužení pobytu ve stanici informovat
strojvedoucího telekomunikačním zařízením,
- musí informovat strojvedoucího o důvodu prodloužení pobytu ve stanici,
- po pominutí důvodu zadržení vlaku uskuteční jeho výpravu podle
čl. 497c). Předpokládá-li nebo zjistí-li výpravčí, že strojvedoucí nemůže
pohledem příslušnou návěst hlavního návěstidla vidět, musí informovat
strojvedoucího o postavení hlavního návěstidla do polohy dovolující jízdu.
Pokyn daný rozhlasem nemusí strojvedoucí opakovat;
g) sledování jízdy vlaku přísluší zpravidla zaměstnanci určenému ZDD;
h) další související úkony u vlaku, zejména charakteru přepravního, zabezpečuje
zaměstnanec stanice určený ZDD. Je-li ze závažných důvodů nezbytná
přítomnost výpravčího u vlaku, vyžádá si jej člen doprovodu vlaku vhodným
způsobem přímo nebo prostřednictvím přítomného zaměstnance stanice

ICQ:349 415 692
ad prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 93.97.49.56
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 13:35:50    Odkaz na tento příspěvek  

prag:"To je ale právě ten průser. Kdyby se celých dvacet let zodpovědně "neuvažovalo ETCS", moh tady dávno bejt aspoň na nejdůležitějších místech aspoň ten blbej Mirel nebo dokonce Indusi"

Ona by docela stačila i stařičká MATRA, co je MPrag-C. Nedovolí se k červené ani přiblížit blíž, než je definováno kobercem.
Ovšem finančně ...?!
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 13:39:18    Odkaz na tento příspěvek  

Corllin: a skutečnost? Hlavně v Praze na hlavním?
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2076
Registrován: 12-2006

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 13:43:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad ex fíra: Co chceš vědět?? Pokud je postaveno na návěst dovolující jízdu, udělá se výprava vlaku nejdříve v době stanoveného odjezdu a odjíždí se. Nic víc, nic míň. Pokud je postaveno návěstidlo v půlce peronu, tak se popojede k dalšímu návěstidlu ikdyž na dalším návěstidle svítí návěst stůj a znovu se provede výprava vlaku, pokud se u peronu zastaví. A pokud je na konci peronu na návěstidle návěst opakování návěsti výstraha, musí se počítat s tím, že bude v tunelu návěst stůj.
ICQ:349 415 692
host3
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.161.127.101
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 14:16:28    Odkaz na tento příspěvek  

Každej fíra aspoň jednou za život něco projede. Budme rádi, že to odnesla jen výměna. Každému se něco takového někdy stane a všem bych přál ty nejmenší možné následky.
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2077
Registrován: 12-2006

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 14:28:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No a někdy to má hold větší následky a někdy se to ututlá.
ICQ:349 415 692
Jirkaxxxl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 566
Registrován: 3-2010

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 14:33:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Každej fíra aspoň jednou za život něco projede.
===================
Hezká fráze. A ještě větší kravina...alespoň na kolejích. Červenou na silničních semaforech jsem párkrát projel, když mi tam spadla na poslední chvíli. Ale za 36 a půl roku na dráze ne. Nerad bych to zakřiknul, ale to by všichni kolegové měli za sebou přezkoušky, psychotesty a podobnou buzeraci.Hoste, nepiš o něčem, o čem víš hovno.
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 457
Registrován: 9-2011
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 14:37:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Anonymovi: drobný rozdíl mezi tím, že na M-C jsou všechny vlaky stejné, zatímco na Dráze máme třeba blbě brzdící manipulák a dobře brzdící pendolíno, vám nedochází? Nehledě na poněkud složitější traťovou část Matry (živě si představuju proplétání pásu angličákem či křížení se silnicí).
Přednosta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1396
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 14:41:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jirkaxxxl: tak to nezakřikni! Znám nejeden případ, kdy fíra jezdil celá léta bez chybičky a kousek před důchodem se stalo...
Jirkaxxxl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 568
Registrován: 3-2010

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 15:06:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přednosta
============
Však jsem napsal, že to nechci zakřiknout. Také nikoho z kolegů, kterým se něco podobného stalo,neodsuzuji a už vůbec nekamenuji. Nejsme stroje, jen lidi.Ouřada, když udělá kiks, zmačká papír a hodí ho do koše. V dopravě jsou chyby nevratné, bohužel.Na silnici je možnost "se vyhnout", na kolejích ne.
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2078
Registrován: 12-2006

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 15:42:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Aleš_Liesk.Těžko můžeš něco vysvětlovat někomu, co neví o čem mluvíš. Kdyby tomu rozuměl, tak ví, že v podstatě téměř podobný systém máme v podobě AVV kde se poloha vlaku přenáší systémém MIBů nebo GIBů a tím páděm nepotřebuje složitý lávky mezi kolejema co mají na metru a co ke své poloze potřebuje MATRA jsou na dráze zbytečné.
ICQ:349 415 692
SvataProstota
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.93.210
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 15:46:47    Odkaz na tento příspěvek  

A jak na silnici pada cervena "na posledni chvili"?

Jako:
Cervena - stuj, zelena - jed, zluta - jed jeste rychleji?
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 15:59:29    Odkaz na tento příspěvek  

ad Petr_Šimral : jenže ten nešťasný Meridian jezdil buď bez služebního vozu nebo ten služební vůz byl řazen kdesi uprostřed, pro povinnosti vlakvedoucího platila ona známá příloha 8 v D2, podle níž vedl vlakvedoucí pouze zjednodušený vlakopis, nezodpovídal za návěstidla.
Jiná věc je, že té vlakové četě - Štúrovo nebo Nové Zámky (záleželo na tom, zda se jezdilo přes Štúrovo nebo Komárno) - nebylo vůbec divné, že vlak jede poněkud rychleji než je zdrávo. Řekl bych, že tou dírou byla už tehdy nějaká třicítka ... stejně tak se asi nikde nedočteme, zda byla dávána zvuková návěst "stůj zastavte všemi prostředky" a je vůbec "otázné" zda by jí vlaková četa slyšela a pochopila co má dělat.

Ti zasloužilí "ujové" z těchto končin byli velmi bohorovní, v podstatě ani nevěděli kde jsou, protože jezdili ty mezinárodní spoje - já jsem s nimi měl určité zkušenosti - problémy se řešili výrazem "a veď čo".

Třeba u vlaku 1377 "Mamaia" bylo kupíčko pro vlakovou četu vyhrazeno v posledním voze 13 - 14 vozové soupravy, tak tam vlakvedoucí mohl houbeles sledovat.

ad Corllin : a s tou nepřímou výpravou vlaku "jsme zase" na začátku - nepřímá výprava vlaku by měla být prováděna "vypravovacím" návěstidlem závislým na postavení odjezdového / cestového návěstidla do polohy dovolující jízdu.
Kouzlem nechtěného, skoro na minutu přesně kdy se na HLN stal ten malér, jsem v Linci sledoval odjezd vlaku RJ 163 do Vídně, který má stanovený odjezd v 15.11 a vlakový doprovod čekal s obsluhou vypravovacího návěstidla až se "na návěstidle u peronu" objeví dvě zelené ... v českých podmínkách by to vlaková četa "odmávala" s klidným svědomím v době, kdy je na klacku červená, protože je stanovená doba odjezdu a "strojvedoucí starej se".
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4343
Registrován: 4-2003

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 16:05:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejsme stroje, jen lidi.

To je pravda... ale... běžte si stoupnout na to hlavní nádraží v Praze a prosím třeba půlhodiny se dívejte, kam který Váš kolega kouká při rozjezdu.

Dopředu to kolikrát není v řádu mnoha sekund, kdy se může stát cokoliv (změna návěsti, ještěrka na přejezdu, osoba v kolejích...) a na podobný průser je zaděláno.
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2079
Registrován: 12-2006

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 16:30:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Miroslav Zikmund: Máš pravdu, taky se mi nejedou stalo, že to vlaková četa odmávala a pak mě vlakvedoucí přišel sjezdit, že proč nejedem, že tam čumí mezi dveřma a že se nic neděje. Na druhou stranu, oni nemůžou vědět, jestli nemám nějaký rozkaz, že jedu proti stůj. To zase na jejich obranu. Já osobně to řeším tak, že si to hlídám, ale je pravda, že se klidně může stát, že se člověk nad něčím zamyslí, veme za to a tupě odjede aniž by měl postaveno. Nikdy neříkej nikdy.
ICQ:349 415 692
Podroužek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 381
Registrován: 10-2009
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 16:56:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Po nehodách se zajímá dopravce (aspoň ten můj mateřský) o sankce. O předcházení nehodám minimálně. Státní orgány, jako Di nebo DÚ, ty už vůbec ne. Ač je to spíš práce pro psychology, nejhorší podle mě je stereotyp. A v součinnosti s řešením jiných problémů, které by fíra mít neměl. Byť takových maličkostí. Jako: Jde těžko zavírat okno. Padá okenní roleta, dveřma do strojovny táhne a je tam hluk, svítí mně volačo na pultu do ksichtu. Je tady nějaký jiný typ radia a neumím s tím. Vlaková četa chodí kolem vlaku, jako by měla kůl v prdeli. Odmávali mně to proti stůj. Nechtěli mi to odmávat na zastávce, protože na návěstidle, které už jsem (na zelenou) projel, svítí červená. Volá mně dispečer, proč mám dvě minuty sekyru. Atd, atd. Práce fíry je náročná ne pro umění řídit vlak. Nejnáročnější je odolnost vůči stresu. Taky zvládání (spíš psychické než technické) různých závad. Znalosti předpisů se zkouší debilními testy. Výcvik pro řešení mimořádných situací, jako má třeba letecký personál vůbec žádný. Přesto si myslím, že vymýšlet zabezpečovací zařízení takové, aby fíra nemohl udělat chybu, je scestné. Proč nic takového nikdo nevyvíjí pro silniční dopravu, kde následky nehod jsou řádově horší? Je třeba být ve střehu a taky ne křečovitě. Trochu flink a trochu punťa. Vás, kteří nemáte přímé osobní zkušenosti s dobýváním denního chlebíčku pomocí řízení vlaků, Vás bych prosil, abyste byli ve svých soudech poněkud opatrnější. Už mám letité zkušenosti i s vyšetřováním MU a jejich posuzováním v depu. Ti nejchytřejší po nehodě jsou právě z těch, kteří se ježděním nikdy aktivně neživili. Hezký večer ze Šalingradu přeje Podroužek.
Aleškovi
Neregistrovaný host
Odeslán z: 93.97.49.56
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 17:54:59    Odkaz na tento příspěvek  

Aleš_Liesk. Registrovaný uživatel Číslo příspěvku: 457

Alešku, ono to jde rozdělit na křivku bezpečnostní a automatizační. V metru jsou obě sloučené do jedné. Venku by postačila jen ta bezpečnostní, o to druhé se postará AVV/OJV nebo bez toho fíra.
Podmínkou ovšem je, aby to dělali lidi, co tomu skutečně rozumí a mají nezištný zájem z toho udělat skutečně bezpečný systém a nepouštěli k tomu Pata a Mata s diplomem a hlubokou kapsou.
Mol
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 623
Registrován: 10-2008

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 18:00:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Miroslav Zikmund: Slovenský vlakový doprovod na mezinárodních rychlících přes Vysočinu byl velmi rázovitý. Otec mi říkal, jak mu jednou přidělili doprovázet nějaký Meridian z Prahy do Havl. Brodu, protože se slovenská četa zlila tak, že ležela natažená na zemi v zavazadlovém prostoru...
pro Podroužek
Neregistrovaný host
Odeslán z: 93.97.49.56
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 18:11:35    Odkaz na tento příspěvek  

Podroužek:"Proč nic takového nikdo nevyvíjí pro silniční dopravu, kde následky nehod jsou řádově horší?"

Ale vyvíjí a skoro v pravidelných intervalech se inovuje už dobrých 30let, ale zůstává to pořád jen v rovině hraní si na školách typu ČVUT apod.
Silnice s indukčními pásy a vozidla by musel někdo zaplatit a výrobci samozřejmě koukají vyrejžovat z každé krabičky slušné lováky pro sebe a ne pro společnost.
Jirkaxxxl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 570
Registrován: 3-2010

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 18:35:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Svatá Prostato,když jedu v noci sám ke křižovatce,trochu nad limit, nikde ani kolo,a skočí tam červená, nebrzdím smykem. Kapišto? S vlakem to samozřejmě nelze. Ještě něco?
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3005
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 18:52:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Koukám, že rychlíky směr Hradec Králové na sebe to vyjíždění proti nějak přitahují. Loni na přelomu dubna a května ty Vysočany a teď toto.

Jestli je to pravda s tím cestujícím a stržením záchranky, tak já v drtivé většině případů sleduju z okna každý rozjezd vlaku a každé návěstidlo, ale osobně bych s tím stržením taky váhal. Maximálně tak na něj křiknout, jestli ví že tam má stůj, když by náhodou pro to byly podmínky. Důvod už zazněl - fíra může mít rozkaz o odjezdu proti stůj. Tohle je dost debilní situace. Zachránit průser, nebo zdržet celý vlak a dostat vynadáno od fíry mávajícího v ruce rozkazem... Dilema.
Kód na Hlavním by byl určitě přínosem, (to mě překvapilo, že tam není) ale ruku na srdce, pomohl by v této situaci, kdy většinou fíra sleduje vlak a rukou otočenou dozadu, po hmatu odklepává bdělost?
-----------------------
Z mojí právě předchozí cesty se musím zastat několika čet na různých vlacích, kde se sešel čas odjezdu s návěstí stůj. Vždy sledovali návěstidlo a až potom odmávli odjezd. Někdy se to sejde, ale někdy zase pískají a diví se, že se nejede.
Rebel Yell
Radekedar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 927
Registrován: 6-2008

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 19:30:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pusťte si Události, teď to přijde!
Sledování trutnovských brejlovců - brejlovci.radekpapez.cz/2012-01/ || Přehledy vozů původní řady Baim - vozy.radekpapez.cz/prehledy/
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6048
Registrován: 10-2003

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 19:37:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přednosta: Znám nejeden případ, kdy fíra jezdil celá léta bez chybičky a kousek před důchodem se stalo...

viz Kařízek...
Proti lži se člověk strašně špatně brání, protože když se lež pěkně řekne, tak vypadá jako pravda, a někdy je problematika tak složitá, že lidé nevědí, co je pravda a co ne.
Radim Jančura ...asi o sobě...
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 20:02:54    Odkaz na tento příspěvek  

Ml636: víte,že ve stanicích při přenosu náv.STŮJ dojde za snad 3-5 min.
ke ztrátě kódu a k přenosu opět dojde při změně návěsti.
Byl jsem se dnes podívat na odjezd os.vlaku. Vlak přijel, na odj.náv.STŮJ.
Fíra v klidu a pohodě se občas podíval na hodinky a směrem k odj.náv.
Objeví se návěst dovolující jízdu, otevře okno, zapíská na píšťalku,
dostane souhlas k odjezdu, počká na zavření dveří a odjíždí.
JAK JEDNODUCHÉ.
Nystrom
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.34.225
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 20:39:23    Odkaz na tento příspěvek  

cestující student zabránil stržením brzdy srážce rychlíků a SŽDC tvrdí, že vlaky zastavil generální stop a že "cestující mohl zatáhnout brzdu"?. Slyšel jsem ho, že "v tu chvíli ještě vlak nebrzdil". Ptám se jako včera znalých - 1) co vy na to a 2) R proti stál nebo jel? Děkuji.
Kade
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1077
Registrován: 7-2002
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 20:50:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

R proti - zřejmě - stál, podle DI mu to opravdu spadlo na stůj
Pavlík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2157
Registrován: 5-2005

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 21:09:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V R 791 byla skutečně zatáhnuta záchranná brzda jedním z cestujících. Je to ověřená informace od strojvůdce jednoho z těch vlaků.
John
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2216
Registrován: 7-2005

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 21:20:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je to tak, na ČT 24 v 18:00 v Událostech v regionech to byla hned první, úvodní reportáž. Byl to nějakej mladej borec, student, snad z HK. Byl tam s ním rozhovor. Dle toho, co jsem vyrozuměl, tak jej Radekedar osobně zná, takže to může potvrdit.
Zde je odkaz n video: Události v regionech
http://danone39.blogspot.com/ - nejucelenější dennodenní informace o nasazení hnacích vozidel
POZOR! Hledáme dobrovolné spolupracovníky pro tratě 300 a 330. Bližší info na mailu pod nickem. Díky.

R 908 Praděd forever
Libochovičák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.119.77
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 21:21:22    Odkaz na tento příspěvek  

Ten den jsem sice nikam necestoval, ale chtěl bych poděkovat Michalu Šimkovi za zatažení záchranné brzdy!!! Když ČD ani SŽDC mu nejsou schopné alespoň poděkovat.

Dále by DI měla trvat na vybavení lokomotiv zpětnými zrcátky, jelikož praxe je taková, že v čase odjezdu se popojede k hlavnímu návěstidlu a fíra sleduje otočen vzad vlak, mačká živák a v tom může dojít k projetí návěstidla. Takto by výpravu viděl v zrcátku a soustředil se plně na trať.

Nechápu proč nová loko 380 nemá zpětná zrcátka, v tomto případě zlatej Taurus. Hodnota dvou zrcátek je pár tisíc. Já bych s autem bez zrcátka na delší trasu nikdy nevyjel.

To, že se na hlaváku nekóduje, tak tomu už vůbec nerozumím.
Radekedar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 928
Registrován: 6-2008

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 21:27:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

John: Ano, znám ho (jen na doplnění - není z HK, tam tím vlakem jen cestoval). Je docela škoda, že včera p. Drápal mluvil jen o generálním stopu a rovnou to nevyklopil všechno. O záchranné brzdě mluví stále jen Česká televize, Nova se toho ještě nechytla...
Sledování trutnovských brejlovců - brejlovci.radekpapez.cz/2012-01/ || Přehledy vozů původní řady Baim - vozy.radekpapez.cz/prehledy/
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3006
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 21:33:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nebylo to teda už u toho odjezdového? Na to, že by cestující strhl záchrannou už při odjezdu z perónu, ten vlak ujel dost velkou vzdálenost. Takže cestující mohl klidně stojící rychlík na stejné koleji už vidět taky.
----------
Libochovičák: Taurus má kliku, že vozí převážně vlaky s centrálně zavíranými dveřmi. Malá zpětná zrcátka ke sledování soupravy osmi starých béček je podle mého horší, než pozorovat vlak při rozjezdu na chvíli vykloněný z okna. I ta návěst se přece dá vidět hlavou z okna. Jestli to byla nepozornost, tak ji zrcátka nezachrání.

(Příspěvek byl editován uživatelem ML636.)
Rebel Yell
Rumek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1695
Registrován: 2-2007

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 21:34:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nechápu proč nová loko 380 nemá zpětná zrcátka....

Místo zpětných zrcátek máme kamery
on
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.250.6.122
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 21:52:56    Odkaz na tento příspěvek  

Rumek:
A přiznáš, kam s nima dohlédneš? Pokud vám už na 380 nedodělali fo software zoom. My je na 163 wtb máme tytéž a bez zoomu, a tvrdím "zlatá zrcátka". Souhlas k odjezdu v kameře vidím sotva na 1. dveře 3. vozu. Za tmy světlo vidno dobře po celém vlaku. Ale třeba otvírající se dveře dost mizerně ve dne i v noci.
Kade
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1078
Registrován: 7-2002
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 22:00:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tak opravuji, nikoliv zřejmě , ale opravdu rychlík od Děčína už stál, podle výpovědi strojvedoucího.
T4784086
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1304
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 22:06:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je cosi shnilého ve státě Dánském...

Zajimala by mně statistika, kolik MU stejneho typu bylo před a po masivnim rozšiřeni moru v podobě černeho kolečka.

Že by byla chyba v systému...? (...Ktery by měl byt nastaveny tak, aby pokud možno eliminova provozní riziko vzniku jakychkoli peripetii)

Ono je jednodušši uřiznout firovi hlavu než přiznat že Hlavni nadraži je zkur*vene odzhora až dolu a system vypravy dle slovutneho članku 505 je v připadě velkych, zakřivenych a nepřehlednych stanic uplně nah*ovno...

L.
"Proti blbosti i bohové bojují marně" Jan Werich
Pavlík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2159
Registrován: 5-2005

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 22:11:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kade: ano, zastavil u cesťáku.
Rumek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1696
Registrován: 2-2007

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 22:13:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

on: kvalita by mohla být trochu lepší, to je pravda....

Zajimala by mně statistika, kolik MU stejneho typu bylo před a po masivnim rozšiřeni moru v podobě černeho kolečka.

Nehod po výpravě výpravčím proti stůj už taky pár bylo, ne?
T4784086
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1305
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 22:16:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rumek: pravě proto by mně to zajimalo...
Zda je "bezpečnější" kolečko, nebo výpravka.
L.
"Proti blbosti i bohové bojují marně" Jan Werich
on
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.250.6.122
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 22:17:43    Odkaz na tento příspěvek  

Laďo, odjezd letohraďáku z Wilsona k Vítkovu není nic složitého. Odjezdy máš přímo před sebou a zaměnit se nedaj. Smiř se s tím, že kolega udělal min. 2 hrubé chyby za sebou.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5384
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 23:11:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S-77: Co třeba neuvažovat autostop, ani magnety, ale ETCS?
To leda že by už byl uchozenej teplej start.
Jinak bychom se rozjížděli OnSight, třicítkou to řízli a skončili v profilu stejně jako s tím autostopem...
Pershink
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 720
Registrován: 1-2007
Odesláno Pátek, 30. března 2012 - 23:11:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rumek:
Nehod po výpravě výpravčím proti stůj už taky pár bylo, ne?

Jo docela nedávno, jak se v Rakšicích se 854 vydala obsloužit vlečku. Osobák stál na 3 koleji a to postavil z 1. koleje a vlak normálně vypravil proti stůj.
B. Haruna
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.188.63.66
Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 01:02:59    Odkaz na tento příspěvek  

Jestliže pan M. Š. pozná z okna jedoucího vlaku správné, či nesprávné postavení výměny, která není opatřena výměnovým závažím, tak to klobouk dolů. Jak to ten chlapík sakra dělá? Je to vůbec možné?
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3007
Registrován: 11-2006
Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 01:37:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V diskuzi pod článkem na Želpage se dotyčný člověk ozval a dle toho co popisuje, rozříznutí výměny nepoznal. Nebyl si zcela jist. To může znamenat, že postřehl nějaký nezvyklý zvuk (kdo z nás má to štěstí a má 100% vycvičené ucho na říznutou výměnu). Některé výhybky při jízdě znějí a připadá vám, jako kdyby na nich právě vykolejoval Eurocity, přitom je to na lokálce a kodrcá se přes ně rychlostí 20 km/h 1x810. Tohle není "směroplatné".

Jde tu o to, kdo za to škubl dřív. V prvním případě z toho bude, obrazně řečeno, vyznamenání na hradě a vavříny; ve druhém případě bude dotyčný dál stát u panelu jakoby nic a maximálně mu někdo pár dní po vyšetřování řekne "ještěžes to stihl stopnout"...
Rebel Yell
Ú.Di.Š.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.154.10
Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 10:29:53    Odkaz na tento příspěvek  

Trochu nechápu dotyčného šotouše-cestujícího, který strhnul záchranku a stal se "hrdinnou" dne, jen proto, že si všimnul, že se jede proti stůj. Jak mohl vědět, že se třeba nejede na PV rozkaz nebo V rozkaz ? Já bych si to nedovolil. Samozřejmě, kdybych viděl, že se jede do tratě proti vlaku zareagoval bych stejně, ale nějak se mi nezdá, že by on viděl lépe do tunelu, než fíra na tom letohraďáku. Beztak výpravčí dali okamžitě GS..
T4784086
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1306
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 10:34:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

on: je pravda, že odjezdy směrem k novým tunelům jsou relativně přehledné.
Je pravda, že fíra udělal dvě neoddiskutovatelné a fatální chyby a bude bezpochyby skalpován, ale stejně mám za to že v první řadě za tuhle nehodu nese odpovědnost (alespoň morální) špatně nastavený systém.

Neb jak je psáno v poučných listech: KDYBY bylo v Wilsoně kodovani, nebo KDYBY ta teta co nosí rozkazy měla červenou čepici, nebo KDYBY systém černé kolečko byl dotažený dokonce via Německo (alespoň ve velkých stanicích), nemuselo k této a mnohým dalším a tragičtějším (Paskov) nehodám obdobného typu vůbec dojít.

Takhle se slítne hromada supů lačných po byrokracii, popíše se hromada papírů a za necelý rok ctihodná DI vydá minimálně třicetistránkový elaborát, ve kterém bude sáhodlouze a složitě napsáno že vlak projel návěstidlo a doporučuje, aby se fíři líp dívali na návěstidla a tyto neprojížděli.

Podnik bude čistý, vždyť přece kontrolní mechanismy a předpisy (navzájem se rušící či vylučující) jsou dobře nastaveny a fíra který udělal chybu bude řádně potrestán.
To že systém je nastavený tak, aby ve složitém uzlu záležel správný odjezd vlaku na jednom pohledu jednoho fíry (může být relativně nebezpečné //váhu slova relativně lze názorně dokladovat tímto případem//) bude promptně nezmíněno.

Typická ukázka alibismu dnešní doby.
L.
"Proti blbosti i bohové bojují marně" Jan Werich
Comar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 470
Registrován: 11-2004

Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 10:41:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Predpokladam, ze nebude problem na sekundu presne zjistit, kdy byl GS pouzit. Pujde nejak zjistit, kdy presne byla pouzita zachrana brzda?
Ládik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 251
Registrován: 11-2006

Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 11:17:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

163 071 má tuším elektronický rychloměr a tam bude potrubí bez vzduchu lehce dohledatelné....
783vs791
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.250.6.122
Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 11:26:08    Odkaz na tento příspěvek  

To jistě má. Naše (ČD) je mají všechny kromě historických. Zjistit by to mělo jít. Další díra v potrubí se projeví ještě větším poklesem tlaku v čase. Pokud se "netrefili" stejně.

Takto to viděl fíra R783.

Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3185
Registrován: 2-2004
Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 11:31:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jako absolutnímu neznalci poměrů na železnici, mohl by mi někdo říci, kolikrát za den nastane např. na Hl. n. situace, kdy se odíždějící vlak říznutím jedné výhybky může dostat přímo na vlakovou cestu vlaku příjíždějícího? Neměly by být příjezdy a odjezdy řešeny k nástupištím, které na odjezdu např. mají alespoň jednu výhybku proti hrotům? Samozřejmě vzhledem k počtu vlaků je to asi nemožné, ale zajímal by mě pohled nějakého odborníka. Nebo zda se tak činí alespoň na menších stanicích. Přijde mi totiž, že pak možnos střetu na té rozřízlé výhybce, kdyby se na ní oba vlaky potkaly, není nijak zabezpečena, protože to se GS rozhodně vydat nestihne. Díky.
Byll
Neregistrovaný host
Odeslán z: 93.99.5.34
Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 11:33:57    Odkaz na tento příspěvek  

jsem laik, ale dle tý fotky to vypadá, jako když ten semafor s červenou je asi 30 m vpředu na úrovni nesprávně jedoucího vlaku. Chápu to správně, že kdyby fíra Děčíňáka zastavil až úplně u semaforu, byly by vlaky v sobě nebo koukám blbě a je to jinak?
783_791
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.250.6.122
Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 11:43:06    Odkaz na tento příspěvek  

Koukáš dobře. Z jiných jeho fotek je patrné, že je ta druhá mašina pár metrů přes cesťák opačného směru.
Pavlík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2160
Registrován: 5-2005

Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 11:45:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Byll: ano... Ovšem zastavil fíra R 783 sám, nebo ho zastavil ten generální stop?
783_791
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.250.6.122
Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 11:46:47    Odkaz na tento příspěvek  

Ten tam už několik minut stál a čekal na barvu. Samozřejmě i jemu GS "vypustil" vzduch.
Amper
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 334
Registrován: 2-2010
Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 11:48:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čas vyslání GS se zjistí podle REDATu (záznamové zařízení TRS), přesnost podle typu. U starších bych řekl tak 1-2 vteřiny +-.
Amper
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 335
Registrován: 2-2010
Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 11:50:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

783_791: Jj, správně. Porovnáním času úniku vzduchu na obou mašinách by mělo jít přesně dohledat, zda šotouš stihl sáhnout na brzdu dříve něž výpravčí či naopak.
For Byll
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.70.172
Odesláno Sobota, 31. března 2012 - 11:52:24    Odkaz na tento příspěvek  

Koukáš dobře.