K-report
 

Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 12. 07. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie » Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 12. 07. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4012
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 10. května 2012 - 12:30:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co všechno člověk nenajde při stěhování aneb "film pro pamětníky" :





A ještě malé doplnění : šarže 1015 prošlá 10/1992 patří mezi legendy - soudruzi jí vyrobili nějak moc a v Žilině ve fotoobchodě na náměstí ji vyprodávali až někdy do roku 1995 za lidových 32Kč, resp. Sk. "Neprošlý" Fomachrom stál tuším 56Kč(s), takže úspora byla značná. Fotit jeden záběr za 0,88Kč nebo 1,55Kč je rozdíl. (Pro převod na dnešní ceny násobte zhruba šesti.)
Dneska je to nuda - digitál fotí zadara, to se to "kulometí"... a pro kámoše se používá CTRL-C CTRL-V, nemusí se vše fotit 3x
Truskawiec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 286
Registrován: 6-2009
Odesláno Čtvrtek, 10. května 2012 - 13:35:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

novy slovensky vyrobce fotografickych filtru

http://www.84dot5mm.com/index.html

http://www.blog.fishfoto.cz/2012/05/01/nova-znacka-fotografickych -filtru-84-5mm/
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6168
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 10. května 2012 - 13:35:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenki

Jo to mi povídej, v pátek jsme jeli do Berlína a povedlo se mi zrakvit mojí nikoní D90ku dvě hodiny po příjezdu. Naloženo jsem v tu chvíly měl už dost,ale viník byl popruh na brašně který se utrhl.
Pro všechny případy jsem si přibalil starou Prakticu a hned druhý den ráno jsem běžel pro černobílé filmíky. Zítra si jdu pro naskenovaný fotky,udělal jsem za ty 4 dny skoro 6 filmů a moc se těším co z toho vyleze
Kulík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 505
Registrován: 4-2004

Odesláno Čtvrtek, 10. května 2012 - 13:44:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Jenki - a černota by náhodou nebyla...

Krásná vzpomínka za sebe děkuji.
Jeho kočičí jasnost si mne dokonale ochočila...
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4013
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 11. května 2012 - 12:00:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

...a černota by náhodou nebyla...

Bohužel ne, akorát krabice od bot s vyvolánými filmy, kterou uchovávám spíš z piety. 99% snímků je nepoužitelných (kompozice nula, násvit nula, půlky vozidel, mázlé jak prase, expozice v hajzlu - prostě dejte 13 letému magorovi do ruky tohle bez jakékoliv instruktáže jak to vlastně funguje). Trošku se to zlepšilo až s přechodem na diáky - zjistil jsem, že existují i jiní šotouši a ti mi poradili jaxe to dělá. Pravda, z prvních filmů byl odpad tak 80%, postupně se to zlepšilo cca na 50%. Razantní zlepšení přišlo až s přivlastněním si tohoto tatíkova přístroje, nicméně definitivním řešením byla až zrcadlovka Carena v setu s objektivy 50, 27-70 a 70-210 za 555DM. Jel jsem si pro ni do Zittau v roce 1995, tenkrát to byla docela bomba.
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6171
Registrován: 4-2003

Odesláno Pátek, 11. května 2012 - 12:36:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenki

Pokud by bylo něco z těchto starých přístrojů,rád bych se mrknul. Myslím,že to tu čte stále dost lidí co začínali podobně a neměli problem rozmazat i stojící mašinu v nádraží.
Těch 50 procent zkažených fotek se mi v albech také povaluje
Jindřich Rosa
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.84.155.50
Odesláno Sobota, 12. května 2012 - 22:09:54    Odkaz na tento příspěvek  

...a černota by náhodou nebyla...

Záleží, jak to myslíte...
Obal od klasického Fomapanu F21 (a taky kazetku) bych někde ještě měl mít. Zkusím pohledat...
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4016
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 14. května 2012 - 10:46:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A ještě jeden dotaz pro ty, co začínali na "klasiku".

Silně uvažuju o kompletní digitalizaci archivu, samozřejmě s tím, že originály filmů zůstanou zachovány. Na netu jde najít ledacos, ale rád bych se poptal na osobní zkušenosti.

1. Skenovat sám nebo si to někde nechat udělat? Skener mám, ale k dosažení slušného výsledku se s tím musím dost piplat a na to prostě není čas. Spíš to vidím na profi práci, pravda peněženka se prohne, ale to patří k věci. Má už někdo zkušenosti - dobré či špatné - s nějakým konkrétním provozovatelem této činnosti?

2. Má cenu těch 200 nezarámečkovaných diafilmů dorámečkovat nebo se na to mám vykakat?

3. Ze všech negativů jsem hned dělal i fotky. Dá se sken z fotky srovnat ze skenem z negativu? Uvažuju, že pro úsporu místa (cca 1m3) nahážu fotky do popelnice a nechám naskenovat jen negativy (vše materiál Kodak). Nebo je lepší sken z fotek?

4. Nějaké konkrétní tipy ke skladování? Stačí originál "pytlíky" ve kterých jsem to dostal v minilabu, nebo to chce něco extra? Je vhodnější pokojová teplota, nebo chladno (sklep je k dispozici a je v něm docela sucho). Nebo něco sofistikovanějšího?

5. Nejhorší bude ty 2m3 materiálu roztřídit, seřadit a identifikovat, ale to za mne nikdo neudělá...

Díky za náměty.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2900
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 14. května 2012 - 14:09:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenki - 1/ Myslím,že ta první varianta, jinak se nedoplatíš.
2/ Lépe nejdřív naskenovat.
3/ Nedá, z negativu, pokud není poškozen, bude sken vždy lepší / více obrazových informací/.
4/ např u Škody ale i jinde se dá koupit několik druhů zásobníků, které pak skladuješ v šanonech / pořadačích/. Nejhorší je skladovat filmy srolované do roličky.
Nejdůležitější je sucho a tma. Vyvolaný materiál už má proti nevyvolanému minimalní tendence k degradaci. Vše osobní zkušenost - mám bar. negativy z roku 1973 a jsou pořád stejné.
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6176
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 14. května 2012 - 17:26:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenki

Souhlas s Mad_noodle2

Posledních pár let už jsem papírové fotky také nedělal,pouze nechával vyvolat negativ který časem naskenuju.
U toho negativu je trochu problem,že méně kvalitní skener ti dost rozhází barevnost a editace fotek je občas docela peklo.
Kvalitnější skener mašina na domácí potřebu je cca od 60 000kč a výše. (dle dotazů s mým dlouholetým prodejcem fototechniky)

Před pár dny jsem si nechal skenovat 5 kinofilmů na tu nejmenší velikost a vyšlo mě to na 1000kč tak,že nechvát skenovat vše v labu je k "nezaplacení"
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2901
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 15. května 2012 - 06:49:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JND -ad skener -mám nepříjemné tušení, že Tě Tvůj dodavatel silně tahá za fusekli = ponožku = blafe. / moje osobní zkušenost/
Jena
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9028
Registrován: 11-2002
Odesláno Úterý, 15. května 2012 - 09:06:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jnd: Před pár dny jsem si nechal skenovat 5 kinofilmů na tu nejmenší velikost a vyšlo mě to na 1000kč - To je masakr, mě vyjde naskenování jednoho filmu na 49,- Kč, přičemž to mám naskenované v rozlišení cca 3500*2500 (udělám z toho i koukatelnou A4). Pravda, většinou jde o nové filmy, ale po domluvě jsou mi ochotni naskenovat i něco staršího (i nastříhaný na pásky po cca 8 políčkách).
Ale je faktem, že mám u jedné symtické obsluhy, kterou chodím nejraději, asi trochu protekci, za ...
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6178
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 15. května 2012 - 09:24:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jena

No je fakt ,že ty moje byly černobílé tak asi proto ta cena,nějak jsem o tom nepřemýšlel.
Ted mi došlo,že to bývalo o něco levnější cca 70kč za jeden film,ale i tak je to ranec.
Doma mam několik tisíc políček železničničních fotek tak pro mě bude výhodnější koupit nějaký skener na doma.
Jen jsem zvědavý jak budu dávat dohromady datumy a čísla mašin,zápisky mam jen na nějakých ušmudlaných papírech
Jindřich Rosa
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.84.155.50
Odesláno Úterý, 15. května 2012 - 10:07:22    Odkaz na tento příspěvek  

Jena:
A že jsem tak smělý, u kterého "krejčího šijete"?
(pokud to tedy není tajné..., ale ptám se na firmu, ne na to konkrétní jméno...)
Jena
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9031
Registrován: 11-2002
Odesláno Úterý, 15. května 2012 - 21:24:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tajné to není. Je to tento lab. Pokud se ale nepletu, těch 49,- je cena skenu po vyvolání filmu, jinak za to chtějí tuším taky nějakých 70,- (to, kdyby jim tam někdo donesl igelitku plnou negativů). Osobně tam něco staršího moc často neskenuju, jen když něco potřebuju, nebo se předem domluvím. Naskenovat tam všechny své negativy by mě stálo majlant i při té ceně 49,- Leda mě někdy pustí k mašině samotného na víkend (s čímž nepočítám). Základní obsluhu bych asi po kratší "istruktáži" už zvládl...
Jindřich Rosa
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.84.155.50
Odesláno Úterý, 15. května 2012 - 23:52:29    Odkaz na tento příspěvek  

Jena:
To já jen tak ze zvědavosti, párkrát jsem si všiml, že jste tady dával foto takřka z předchozího dne. Hádal jsem, že to bude spíše menší firmička.

A k tomu problému skenování přidám pár odkazů, co jsem za uplynulá léta nasyslil, snad se z toho bude někomu něco hodit:
http://mrybak.tripod.com/digital/jak_scan.htm
http://www.karelhoracek.cz/index.php?subdir=technika&subpag=digi
http://sechtl-vosecek.ucw.cz/digitalizace.html

Když si s tím hrajete, tak to trvá déle než výroba zvětšenin ve fotokomoře, ale zase to můžete kouskovat po večerech obrázek po obrázku - nejste nuceni jet po namíchání roztoků v jednom zátahu...
Tepich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 64
Registrován: 1-2006
Odesláno Středa, 16. května 2012 - 12:24:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tady je čerstvý popis, jak "scanovat" pomocí zrcadlovky. Bohužel pouze v angličtině.
odkaz
Schotek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 18
Registrován: 6-2011
Odesláno Čtvrtek, 17. května 2012 - 00:33:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud nevadí "tatarská" čeština, tak jde na výše uvedený návod použít i google překladač - vypadá to jako použitelná metoda, minimálně to stojí za vyzkoušení.
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6180
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 17. května 2012 - 05:21:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tepich
Schotek

O něco takého se pokouší bratránek,řeknumu at sem hodí nějaké výsledky.
Tepich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 65
Registrován: 1-2006
Odesláno Čtvrtek, 17. května 2012 - 10:06:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Schotek, Jnd: Oni na to existují i "profi" výrobky, které se dají sehnat např. v britských eshopech. Ale na to, že je to plastový trychtýř s posuvnou kulisou na filmový pás/diák a jednou čočkou, je to zatraceně drahý. Třeba tady
Aresák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1565
Registrován: 1-2007

Odesláno Neděle, 20. května 2012 - 23:07:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Omlouvám se, že lezu do diskuse, ale chci se o něco podělit. O víkendu jsem byl v Poznani. Viděl jsem hezký námět na noční foto. Hodinu jsem bojoval s projíždějícími auty a stativem. Když jsem to chtěl zabalit, tak mě napadlo brutálně zvýšit ISO na jít do cesty mezi auta vyfotit " z ruky". Z výsledku jsem nadšen. Šum tam sice je, ale nebudu z toho dělat plakát... Fotka je tak jak vylezla s foťáku.
Milan_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 145
Registrován: 9-2006

Odesláno Čtvrtek, 24. května 2012 - 00:39:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JND a ostatní: dost jsem se s tímhle zaobíral, jde hlavně o kvalitní zdroj světla, na tyto přefocené negativy jsem používal denní světlo přes okno na které jsem to přilepil, byla to anabáze asi na dvě hodiny... Chtělo by to použít nějaký modrý filtr, aby to odfiltrovalo tu žlutou barvu filmu, takový jsem nikde nenašel, ale možná by posloužil některý z odstínů studených filtrů pro noční fotografii při sodíkových výbojkách.
jinač už mam v hlavě něco, ale není čas to vyrobit. Až to bude hotový tak se pochlubim.
Lukssek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2407
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 25. května 2012 - 21:32:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak se správně (ne)fotí Orient Express...
odkaz
Kniha jízd - sledování nasazení hnacích vozidel na síti SŽDC
Tomala
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1017
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 20:20:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prosim Vás, do kolika hodin se dá fotit ve Starém Kolíně směrem od Prahy? :-)
*12.12.2004 <> + 12.12.2009
Silva Nortica
Taurusy 1016<>1116<>1216
Nikki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 729
Registrován: 3-2010

Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 20:35:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Reklamni spot Radia Kiss-Hady na Pohořelický parní víkend http://zkracovatko.cz/oVGIAz
Klub přátel lokálek, o.s.
http://www.klub-pratel-lokalek.cz/
Country
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1238
Registrován: 7-2007

Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 20:52:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomala:
Zkus odkaz.
Jinak rozumně nasvícené je to tak do cca 11,00.
Tomala
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1018
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 21:33:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak to je paráda :-) před 11 by měla jet fotbalová 380 :-)
*12.12.2004 <> + 12.12.2009
Silva Nortica
Taurusy 1016<>1116<>1216
Country
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1240
Registrován: 7-2007

Odesláno Úterý, 29. května 2012 - 21:44:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomala:
Pokud myslíš zítřejší EC 111, tak na něm 380.011 nepojede. Má údržbu.
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6199
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 30. května 2012 - 02:46:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Konečně jsem se dokopal dodělat fota z jednoho vydařeného výletu.
Kdyby někoho zajímalo jak to dopadne když zničím foták dvě hodiny po příjezdu do Berlína tak v odkazu je zbytek. Foceno je to Prakticou co sebou tahám pro podobné demence. K tomu východnímu Berlínu to zrno docela sedne
Ales gute ...

https://picasaweb.google.com/100546115690982827951/Berlin2012


Vsdmichalka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 556
Registrován: 12-2005

Odesláno Sobota, 02. června 2012 - 15:55:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K tématu skenování negativů:
Jelikož mám za sebou naskenováno a zpracováno dohromady cca 7 000 políček diáků a negativů barevných i černobílých mohu snad říci pár poznatků.
1.- Ke skenování používám kinofilmový skener Nikon LS40. Bohužel dnes již není na trhu. Na skener jsme se složili tři skenování chtiví. Když mám skener doma skenuji jak o duši, poté co jej pošlu dál věnuji se úpravám a archivaci fotek.
2.- Nedocenitelná funkce je odstranění prachu, které ovšem funguje jen na barevný materiál u starých Fomachromu mám smůlu a nastupuje mravenčí práce v editorech.
3.- Po všech pokusech mám vypnuty všechny funkce (doostření, oživení barev a jiné...), až na již zmíněné odstranění prachu. Všechny dodatečné úpravy provádím momentálně v Zoner Photo Studio. Původní sken si také archivuji.
Jelikož jsem vždy fotil víceméně na nejdostupnější a nejlevnější materiál, jelikož finanční situace studenta nedovolovala jinak, výsledky jsou výborné. Každý si musí uvědomit, že pohled na kvalitu filmu a fotoaparátu byl kdysi trochu jinde.
Závěrem musím říci že investice se mi již dávno vrátila a skener se má stále čile k světu
Hodně řečí málo práce, tak potom to s tou dráhou tak vypadá!
Jarda_krapas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 548
Registrován: 5-2007

Odesláno Neděle, 03. června 2012 - 09:07:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tady jsou (většinou oficiální) fotky lokomotiv v reklamních nátěrech stadionů a států na Euru, vč. naší 380 011.
http://technet.idnes.cz/foto.aspx?c=A120531_220221_tec_technika_r ja
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6233
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 10. června 2012 - 15:42:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Měl bych prosbu,donesl jsem si foták z opravy a při načtení fotek do PS mi skočí toto okno.

Můžete mi vysvětlit co je co a proč mi to dříve nepsalo.
Jinak foták je Nkon D90



Krysa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 505
Registrován: 11-2002

Odesláno Neděle, 10. června 2012 - 16:05:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V servisu zřejmě změnili nastavení barevného prostoru z sRGB na Adobe RGB. Stačí to přehodit nazpět.
http://eldar.cz/kank
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6234
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 10. června 2012 - 16:17:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oka to vím kde je ...
Dík
Tom_s
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 47
Registrován: 2-2011

Odesláno Pondělí, 18. června 2012 - 14:03:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pozor - probíhá fotografická soutěž !!!
Více na: soutěž

Přednosta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1646
Registrován: 3-2010
Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 07:01:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Po přesunu z Parních lokomotiv:
Topič - toto není žádný digitální šum. Čb negativ má dost hrubou strukturu zrna, která je dána konkrétním filmem, jeho citlivostí a také vyvoláním.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3001
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 08:03:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přednosta - pravda, ale zdá se mi, že to JND nějak poondil. To zrno je děsné, není li úmyslné. Fotil jsem Mazutky v letech 1969 - 73 a ani tehdejší negativy nejsou po skenování tak zrnité.
A to se fotilo na to, co zrovna bylo a vyvolávalo v tom, co bylo zrovna na trhu.
Přednosta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1647
Registrován: 3-2010
Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 08:13:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Myslím, že to vzniklo nějakou přednastavenou automatikou při skenování. Ostatně ono skenovat čb negativy je občas tak trochu věda...
Flaizer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 539
Registrován: 10-2009

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 10:57:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přesně, při skenu takové zrno vyleze jen když to je podexponované, skener si nastaví vyšší citlivost a s tím se ve stínech objeví i zrno.
JND: To ti to volali u škodů? s tím zrnem mi to připomíná rodinal...
http://flaizer.wgz.cz
http://www.youtube.com/user/MrFlaizer
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 991
Registrován: 9-2006
Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 11:00:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jnd: Fomapan 200 je jemnozrný film. Fotky z něj by měly vypadat nějak takto.
http://www.google.cz/search?q=fomapan+200&hl=cs&prmd=imvns&tbm=is ch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ddbmT5nsEcTtsgbXpfHNAQ&sqi=2&ved=0CG MQsAQ&biw=917&bih=609

Na jaké rozlišení sis to nechával skenovat? Jak vypadá originál skenu? Ten šum zničil kresbu, detaily jsou fuč.
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 313
Registrován: 1-2012

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 20:30:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Náhodou - ty čb fotky parních lok., které "nouzově" pořídil Jnd, vypadají jako pěkné retro - tudíž se mi líbí.
Přednosta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1651
Registrován: 3-2010
Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 21:12:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fomapan 200 je jemnozrný film
Každý máme o jemnozrnném filmu zřejmě trochu jinou představu...ale samozřejmě hodně udělá vyvolání-vývojka, ředění, teplota, čas. Rodinal vždy zvýrazní zrno, ale je ostré. A to na těch fotkách je, takže bych viděl asi opravdu problém ve skenování. Přece jen čb negativ potřebuje individuálnější přístup v nastavení narozdíl od barevného nebo diáku.
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6277
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 23:24:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tady jsou k dispozici neupravené fotky na Picase, Tam je možné to okouknout ve větší velikosti.

https://picasaweb.google.com/100546115690982827951/OrigoCmoudi#
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6278
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 24. června 2012 - 23:36:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tady jsou nějaké udaje z origo naskeněné fotky.
Při upravě(zesvětlení,občas i zatmavení aby bylo vidět trochu kouře) mi šum vylezl,ale v daném případě jsem to neřešil.
Udělal jsem to tak,jak se mi líbilo,ale pokud máte jiný názor klidně si s fotkou pohrajte a přidejte komemtář.Kritice se nebráním .....





(Příspěvek byl editován uživatelem jnd.)
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 993
Registrován: 9-2006
Odesláno Pondělí, 25. června 2012 - 20:13:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jnd: S čím si mám pohrát? S těmi pidifotkami na picasawebu? Tam vypadají celkem slušně, tedy co se týče šumu. Pokud bychom se měli bavit nějak seriózně, pak by to chtělo vidět nějaký naskenovaný originál před úpravami.
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6279
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 26. června 2012 - 00:43:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič

A stáhnul jste si to z te Picaswebu v maximální velikosti ?? To je stejně velké jako originál co mam naskenovaný. Upravené to není což je i vidět oproti tomu co je na krp ...
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6280
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 26. června 2012 - 00:53:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

lokotv
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.67.71.105
Odesláno Středa, 27. června 2012 - 12:43:36    Odkaz na tento příspěvek  

Co takhle toto:
http://www.youtube.com/watch?v=Ulln48Lv8mI
Mirko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2223
Registrován: 6-2006

Odesláno Úterý, 10. července 2012 - 18:30:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

lokotv: nastav si rozlišení, vypadá to blbě když se formát 16:9 přehrává 4:3.
Má videa na YouTube Sázava - motorbike ride PUMPA
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6298
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 10. července 2012 - 20:00:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Podělím se s vámi o všední starosti dnešního dne.

Včera večer jsem si konečně PO DVOU MĚSÍCÍCH !! zajel pro opravený oběktiv kde proběhla výměna bajonetu po pádu.
Zaplatil jsem za to 2600 kč a hned ráno po noční vyrazil s radostí udělat pár fotek.
Japa se to německým soudruhům povedlo opravit(ano vezlo se to do Německa) posudtě sami.



Tady ještě výřez cca od půlky fotky do pravého rohu. Pro porovnání dvě fotky ze stejného místa ...



Kdybych sečetl čas,peníze za opravu + nákup a vyvolání filmů co jsem zatím udělal,vyšlo by mě levněji kdybych si hned drůhý den kopil oběktiv nový a ten starý hodil do popelnice.
Fakt mrdat .... dnes sem jim to vrátil a budu zvědav jak se stím ted poperou .... maj to snad dělat v Nikonu v Čechách tak uvidíme ...
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 366
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 08:23:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus, vlákno Schotousch, Odesláno Sobota, 07. července 2012 - 09:03:54
zřejmě jsi asi nepochopil, že nadhled vypadá líp než podhled, stačí mít oči a trošku citu

Pánové, tedy ti, co fotkám rozumíme a co se pustili do věcné debaty ve vláknu Schotousch, pojďme se o nich pobavit. Konkrétně třeba Shalomek, MN2, topič nebo hlavně Honzinus, od něhož bych prosil první reakci a vysvětlení, co je to podle něj rakurs.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3079
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 09:16:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary taky si nad tím marně potím tykev. Ale jinak se budu bavit rád, bych sobě rozšířil obzory.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1010
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 09:29:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: S tou retuší si nerozumíme. Mě nešlo o její techniky, ale o to, proč je zdejší komunitou téměř jednoznačně zavrhována.
Malířství a film jsem uváděl jako příklad oborů, u kterých považujeme zobrazení odchylné od reality či vyloženě manipulativní postupy za normální a nijak se kvůli tom nezneklidňujeme. Proč by tomu nemělo tak být i u fotografie? Vždyť např. fotografické portréty se retušují a upravují běžně a retušování bylo jedním z hlavních předmětů na fotografických učňácích, které vychovovály profesionální fotografy.
Jak jsem již psal, míra úpravy fotografie je zcela na autorovi. Prostě jako autor má právo s fotografií nakládat dle vlastní vůle (pomíjím již v minulosti prodiskutované "odrůdy" fotografií jako je vědecká, lékařská, policejní atd., kde je požadavkem co největší věrnost zachycení).
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 368
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 09:40:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Re rakurs - MN2 má mejla, ostatní doufám dar přítele gůgla, když už ne dostatečné "profesionální vědomosti" ;-)

Re retuš - jestli topič neuhodil hřebíček na hlavičku, zde se totiž nejspíš pokládají dokumentačky (ano, chápu, že tento výraz lze vykládat minimálně několika způsoby) za fotky na úrovni policejní dokumentace, čili přísný zákaz retuší a jak lze vidět na fotkách, i elementárních úprav. Fotky předkládané a diskuse kolem toho jsou celkem slušným důkazem. Nebo že bych se opět pletl?
Zde železniční fotografie = přísný dokument reality. Neboli zpátky ty moje "dokumentačky" ;-)
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 370
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 09:45:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro Honzina a další, jeden názor na podhledy a nadhledy.

http://www.nfa.cz/rakurs.html

Když si představím záběr odspodu, vlak na mne zapůsobí mohutností, majestátností, přesně jak je popsáno v tom odkazu. Pohled zeshora z jabloně je jako když se dívám na modelové kolejšitě. Pěkná krajinka, ale "navrch mám já".

Ta pára od Shalomka https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=2545604 na mne působí docela masivně. To, že má upajclej kouř a že to je vlivem širokýho ohniska deformovaný a není to korigovaný, to je věc druhá a spíš spadá do problematiky realizace, nikoliv do problematiky konceptu.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1011
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 09:46:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: On ten rakurs je spíš filmový termín u fotografie zřídka používaný. U fotografie se spíš používá nešikovný, delší, ale zase všeříkající "náklon optické osy objektivu ke snímanému předmětu" a patří to mezi kompoziční techniky, jako je např. zlatý řez, plány, pohybová neostrost, hloubka ostrosti atd. Prostě, je to pohled shora dolů nebo pohled zdola nahoru.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 371
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 09:51:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič, ale jistě. Rakurs jsem odkázal protože je to krásný jednoslovný a do důsledku vlastně to samý.

Takže kterej je lepší, "náklon optické osy objektivu ke snímanému předmětu nahoru" nebo "náklon optické osy objektivu ke snímanému předmětu dolů"? Anebo že by snad měly oba nějaký význam a funkci?
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1012
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 10:17:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Každému co jeho jest, tedy ke každému námětu odpovídající rakurs.


Podhled, nadhled a pak motiv, který se dá brát tak i tak.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3081
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 10:18:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič - ano došlo ke zmatení pojmů. Proti vylepšení fotky jsem nikdy nic neměl. Pouze proti hrubému znásilnění reality. Ale jak říkáš - je to věcí každého soudruha, co si s fotkou provede. Je to autorův boj. I kdyby přimontoval Albíkovi křídla.

Dokumentačka je tady díky neumětelům tak profláklá, že se stává synonymem pro totální nepodarek nebo paskvil. Což je sice smutná pravda na Káčku ale nikoli v životě. Dokumentačka má dokumentovat a ne nutit ke zvracení, zvlášť dnes. Pokud se ale stane synonymem pro neschopnost, focení pomocí zařízení za foťáky se vydávající je to špatně. Dokumentačka z války, katastrofy, v okamžicích nouze, krajně nepříznivých podmínkách, může být nekvalitní a pravidelně bývá. Ale ,,dokumentačka telefonem, nakřivo, v době hlubokého klidu a míru je paskvil, ne dokument.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3082
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 12. července 2012 - 10:20:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič - ten první rakurs je moc pěkný, jako gotický chrám....