K-report
 

Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 09. 05. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie » Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 09. 05. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6116
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 16. dubna 2012 - 23:40:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zapeklitý kruh.

MHD bych řadil po Městech,ale jelikož MHD fotím pouze když o nějakou zakopnu mam to všechno v jedené složce,možná metro mam zvlášt pač jsem se byl pákrát mrknout do depa ...
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 877
Registrován: 9-2006
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 08:38:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kodan: No vidíš, že o tom něco víš. Takže když se podíváš sem:
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/422-nikkor _35_18g?start=1
vidíš, že soudkovitost je na hodnotě 1,7%, což není žádná tragedie. Pokud bude na fotce vodět, hravě srovnáš v editoru. Takže žádná trága, protože tvoje 18-105 má na 35mm ohnisko poduškovité zkreslení téměř stejné hodnoty.
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/410-nikkor _18105_3556vr?start=1

Takže nějakého výrazného zkreslení se není třeba obávat. Rozlišení má objektiv velmi slušné, vinětace není nijak vysoká. Hlavní výhodou je vysoká světelnost, která se zatraceně hodí za špatných světelných podmínek, kdy můžeš objektiv hodně odclonit. Objektiv má výbornou ostrost. Zoomovat musíš nohama.
Ekvivalent ohniska 52mm je základním (standardním) objektivem s pozorovacím úhlem kolem 48st. což je podobný úhel pod jakým vidí lidské oko. Snímky proto vypadají přirozeně. Na focení nejen vlaků je to perfektní objektiv. Za těch cca 5,5tis. Kč je zlatej.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 328
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 08:43:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kodane, Například s mojí 18-105 dojde na 18mm k silné deformaci vertikálních linii. ... Mě jde spíše tak o soudkovitost... Proč by nemohl být použitelný u dráhy? Myslím si, že pokud objektiv má velkou soudkovitost, tak ze sloupů trakčního vedení mám rázem ohnuté patvary

Mohu se zeptat na několik otázek?
Lze soudkovitost korigovat v editoru?
Lze tyto korekce provádět v editoru typu photoshop na to přímo určenou funkcí?
Lze toto provádět přímo v nikoním programu NX na jedno kliknutí myši, pokud se jedná o objektiv Nikkor, kterýžto je stájový a tudíž řádně zmapovaný?
Lze tyto korekce provádět i jinými programy, kde vyplynou jakoby mimochodem, ale provedou se? (zde už to ovšem je taková vyšší dívčí pro extremisty)

Jak odpovíš na tyto čtyři otázky?
Country
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1209
Registrován: 7-2007

Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 12:57:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kodan:
Za těch cca 5,5tis. Kč je zlatej
A když si ho koupíš v Německu či Rakousku za cca 4.500 Kč , tak je ještě zlatější
Mám ho, především (jak píše Topič) především pro případ špatných světelných podmínek a jsem s ním naprosto spokojen.
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4000
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 13:10:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MHD bych řadil po Městech

A pak vyfotíš autobus z města A zapůjčený do DP města B na příměstské lince ve vesnici C a jsi v...

Další lahůdka je, zda pro popisy používat dobové nebo aktuální názvy - dopravci se slučují a rozdělují, mašinky putují sem a tam, názvy stanic a / nebo ulic se mění. aby se v tom vyznalo.

Až se konečně přestěhuju a rozjedu skener naplno tak to budu muset řešit taky a vidím to na nějaký soubor v Excelu, aby se v tom dalo rozumně vyhledávat. Teda pokud mě netrefí šlak z toho, co v těch krabicích najdu. Diáky z let 1989 - 1994 jsou zarámečkované a jakžtakž roztříděné, 1994 - 1996 jsou zarámečkované ale neroztříděné, 1996 - 2000 v originál obalech v krabici od bot. Dohromady tak 0,5m3 materiálu. Negativy + fotky 1995 - 2007 totál chaos cca 1m3 materiálu. Až pak přišel digitál. Jsem zvědav, jestli to do důchodu dám dohromady.
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6118
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 13:31:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A pak vyfotíš autobus z města A zapůjčený do DP města B na příměstské lince ve vesnici C a jsi v...

V tom případě kopírovat obrázek do dvou složek)))

Tento problem řeším hlavně u jiných fotek než dopravy ... Hlavně různé krajinky atd ... na které mam zvlášt složku,ale zároven některé jsou nafoceny při nějakém výletě,to mam zase jinde a kolikrát nevím kde to vlastně hledat ....

Jo je to boj)))

Vojtik
Moderátor

Číslo příspěvku: 5137
Registrován: 2-2007

Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 14:01:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fotky si řadím již 3 roky podle data a stručného názvu místa, kde jsem fotil. Fotím-li na více místech, pak uvedu to, kde je nafoceno nejvíce fotek.

Protože fotím z 90% MHD v Brně, tak při fotkách vlaků si přidávám "VLAK" a když fotím v jiném městě, tak "MIMO". V důsledku pak složky vypadají takto:

2010.02.02_VLAK_Malomerice
2011.05.06_MIMO_Havirov
2012.04.17_Lisen

Na krajinky, auta, zvířata a vše s veřejnou dopravou nesouvisející mám další složku "Ostatni", kde to již třídím dále. Takže je tam složka "Auta", "Zvirata", "Vyhledy" atp.

Používám to již celkem dlouho a zvykl jsem si. Třeba se někdy dokopu vytvořit si v Excelu tabulku na vozy, abych si mohl zaznačit, kolikrát a kde mám který vůz vyfocený. Ale současná verze mi plně postačuje a pro mě je přehledná. Většinou si pamatuji, co kde mám :-)
Kodan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 591
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 14:31:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: 1,2,3,4) Ano. Vím o tom, používám to, ale mám pocit, že po takové editaci se mi zhorší kresba.
Topíč, Country: Díky za odkazy i za názor. Přesně to jsem potřeboval.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kodan.)
MY YOUTUBE CHANNEL
Deníček železnice v Liberci (sledovačka motorových vozů ŘADY 843 - TS 831, TS 832)
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 881
Registrován: 9-2006
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 14:47:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kodan: APS CS5 by měla mít korekci vad objektivu přímo pro x počet konkrétních objektivů různých výrobců.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 329
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 19:40:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kodane, vzal jsem jednu archivní fotku, D90, 18-105VR @ 18mm F8 1/1000s iso200, jednou exportoval s korekcí soudku, podruhé bez, udělal stejné výřezy 1:1 a pověz mi, opravdu je ta ztráta kresby natolik markantní? Připomínám, že to je výřez jedna-k-jedný, čili s tímhle prakticky nikdy na oko nepracuješ, ať internet (1024) nebo třeba fotky do alba (2000) vždy zmenšuješ a doostřením je kvalita zcela jinde. Pokud by se už opravdu dělaly zvětšeniny cca 45cm, vážně bys pohledem na tyhle dvě verze poznal, která je ta původní a která ta korigovaná? A kdybych ti předložil jen jednu, poznal bys podle kresby, jestli korigovaná je nebo není?
orientace
Kodan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 592
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 21:28:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Tak to je šikovné. CS5 zatím nemám, ale třeba to jednou využiju. Díky za tip.
Chary: A já někde psal, že je to tak markantní? Ne. Jen jsem chtěl poukázat na to, že je to zbytečná obrazová ztráta.
Od každé fotky si zanechávám pouze originály. Na fotkách si prohlížím i detaily, které se při zmenšení ztratí. Ostatní fotky (upravené) po nahrání např. na internet mažu, takže fotky 1024xněco neřeším. Tam se ztratí skoro vše.
Nevím, co je špatně na tom, že jsem se zeptal na soudkovitost objektivu? Proč jinak by ji asi výrobce měřil a vystavoval ji.
MY YOUTUBE CHANNEL
Deníček železnice v Liberci (sledovačka motorových vozů ŘADY 843 - TS 831, TS 832)
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 330
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 21:51:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kodane, zeptám se tě na další ryze účelovou otázku. Fotíš do JPG nebo RAW a jestli RAW, co s tím RAWem pak děláš a jaké souborové formáty používáš k archivaci a zkoumání detailů?

Mám tu připraven menší traktát na téma "zřejmě si nerozumíme" a nerad bych se pouštěl do něčeho, co nemám podloženo správnou informací.

Takže jak to je s těma JPEGama a RAWama?
Kodan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 593
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 21:54:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fotím jen do Rawu. Soubory k archivaci jsou ty samé, které vylezou z foťáku, takže Raw-
MY YOUTUBE CHANNEL
Deníček železnice v Liberci (sledovačka motorových vozů ŘADY 843 - TS 831, TS 832)
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 331
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 21:58:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A v čem to teda zkoumáš? Otvíráš si to v NX nebo přes Adobe Camera Raw? Každou fotku po jedné? A neměl bys po ruce nějakou typickou ukázku fotky z tvojí tvorby s výrazným soudkem, jehož korekce ničí kresbu natolik, že je nepříjemná? Proto se tu vlastně celou dobu bavíme o soudku a tý pětatřicítce, že?

(Příspěvek byl editován uživatelem chary.)
Kodan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 594
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 22:19:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Otvírám to v ZPS 12. Každou fotku po jedné. Ukázku bych z mé tvorby neměl. Na těch 18 jsem udělal asi 3 fotky a kresbu jsem na nich víceméně nezhoršil. Dochází na nich k vyboulení "ven". Takže zhošení kresby by se projevilo jen v rozích. Osobně považuju za horší poduškovitou, kde při kompenzaci dojde k většímu ořezu fotografie.
MY YOUTUBE CHANNEL
Deníček železnice v Liberci (sledovačka motorových vozů ŘADY 843 - TS 831, TS 832)
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 332
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 22:35:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud se vrátím...

Obrazová ztráta ano, ale osobně si myslím, že to vůbec nestojí za řeč. Viz ty fotky. Např. na detailech větví je toho k poznání kolik? A na detailech těch hodin?

A já někde psal, že je to tak markantní? Ne.

Pokud ty tu ztrátu vnímáš jako rušivou, pak je markantní. A pokud takový rozdíl v kresbě vůbec vnímáš, pak máš oči jak ostříž :-)

Řešit soudkovitost je v pořádku, ale opět, osobně si myslím, že soudkovitost má smysl řešit jen na úrovni "je tam - a je to scéna, kde to ruší - tak dát korekci" "není tam, je to o klikanec míň a na současném železe je těch sto rawů převedeno o deset dvacet vteřin dřív".

K té zbytečné ztrátě kresby. Mohl jsem to například fotit na iso100. Ale proti iso200 to na nasvícené fotce je tak malý rozdíl, že v daném použití prostě nemá smysl tohle vůbec řešit. A korekce soudku rovněž tak.

To už daleko větší ztrátu informace způsobuje například korekce kolinearity a proti ní je korekce soudku, jako když prdne do Kerska! ;-)
Kodan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 595
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 22:54:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tu ztrátu spíše považuju za teoretickou, protože já to opravdu, pokud nejde o extrémní případ, nepoznám.
S tím ostatním plně souhlasím.
MY YOUTUBE CHANNEL
Deníček železnice v Liberci (sledovačka motorových vozů ŘADY 843 - TS 831, TS 832)
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 333
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 17. dubna 2012 - 23:39:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Teoretickou, protože já to opravdu, pokud nejde o extrém, nepoznám. No a je to venku. Dobrý, tím prakticky padá problém soudků a ztrát kresby :-)

Mimochodem, nevím, jak kvalitní je převaděč v Zoneru, ale moc bych za to nedal, že kdybys to proháněl NX, korigoval soudek a ukládal do nejlepšího JPG, možná bys dostal "stejný detaily" "který stejně nepoznáš, pokud nejde o extrém", ale byly by bez soudku.

Zajímavý je, že skuteční fajnšmekři spíš než ultravelejemnost kresby řešej tonalitu světelných přechodů nebo šum stínů, například na fotkách z kreativně nasvícených koncertů atp. Tam je nějakej soudek až čtvrtej v řadě řešení problémů, pokud ovšem na něj vůbec zbejvá časoprostor ;-)

Jistě, kresba je důležitá, ale jakmile jsi na nějaký úrovni, je pak jedno, jestli je kresba "81" nebo "83", hlavně že je "nad 60", když to neuměle převedu na měřitelný čísla. Rozdíl mezi 81 a 83 stejně okem nepoznáš.

To už tě pak trápí spíš úpadek kresby do stran (opět hlavně v extrémech, převážně clon) nebo degradace kresby na ose ohnisek. Nevím, jak kvalitní kus máš, ale ten můj 18-105 je ještě na 70/8 velmi slušnej (prakticky srovnatelnej s Tamronem 70-200/2,8 zavřeným někam na 4) ale na těch 105 už to je tragický bláto. A tam tě pak nějaká korekce podušky fakt trápí tak moc asi jako cákanec od ptáka na čelním okně, když tě zlobí motor ;-)
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 886
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 18. dubna 2012 - 00:11:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: Mimochodem, nevím, jak kvalitní je převaděč v Zoneru

Bohužel i ve verzi 14 stojí za hovno. Kdejaký firemní rawátor mu dá s přehledem na prdel.
Thingie
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 481
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 18. dubna 2012 - 15:23:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mne taky přijde, ještě k té pětatřicítce, že při focení železnice se nezřídka nebude zoomovat nohama, ale spíš ořezem, protože nohama dost často prostě zoomovat jaksi není kam. To pak nějaké deformace na okraji snímku už asi vůbec…
Špatné, horší, Brno.
Flaizer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 469
Registrován: 10-2009
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 16:27:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rád bych si od Vás běžných fotičů, obdivovatelů či jinak železnicí posedlích poslech, jak se Vám líbí tato fotografie, technickou stránku bych nerad řešil, ta se u fotografiích probírá posledně až moc často a na samotný obsah se dochází až na konec (ale směle do toho), rád bych tedy věděl, jak na Vás působí či jestli se prostě líbí, děkuji...


Audio nahrávky - http://flaizer.wgz.cz
Video - http://www.youtube.com/user/MrFlaizer
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6141
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 17:31:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Flaizer
Mašina je oka,prolisy hezky vinikají,ale zbytek nic moc ... chtělo by to více lesklích kolejí,nebo něco do pozadí ....třeba více sloupů nebo tak ...
Ale jinak foto bych z mého pohledu zařadil jako lepší průměr
Flaizer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 473
Registrován: 10-2009
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 21:21:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jnd: Díky
Audio nahrávky - http://flaizer.wgz.cz
Video - http://www.youtube.com/user/MrFlaizer
850.015
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 220
Registrován: 2-2012

Odesláno Pátek, 27. dubna 2012 - 21:57:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mám jeden dotaz. Jaký máte názor na Fujifilm Finepix S3200HD? Právě si ho pořizuji
http://www.youtube.com/user/bardotka749051?feature=mhee - Videokanál o železnici
Zdraví vás 850.015!!!
Patnáctko, odpočívej v pokoji!, Jízdenky na termopapír = TERMOMOR... nesnáším je :-/
Tomala
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1001
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 28. dubna 2012 - 18:04:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prosimvás jak v APS srovnám padající sloupy? ... děkuji za odpověď :-)
*12.12.2004 <> + 12.12.2009
Silva Nortica
Taurusy 1016<>1116<>1216
Vojtik
Moderátor

Číslo příspěvku: 5148
Registrován: 2-2007

Odesláno Sobota, 28. dubna 2012 - 18:13:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jsou-li způsobeny křivým držením foťáku, šel bych po "úpravě horizontu". Jsou-li způsobeny flaškováním objektivu, šel bych po "úpravě kolinearity". Aspoň já to tak mám v Zoneru9 a počítám, že Fotošop to bude mít nějak podobně.
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2115
Registrován: 7-2006

Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 20:25:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prosím znalé o radu .. dá se nějak změnit formát obrázku v TIF na JPG ..?? Ve fotolabu mi totiž TIF nelze načíst ... Děkuji


ICQ 237-113-861
22Michal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.13.123.3
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 16:44:40    Odkaz na tento příspěvek  

Láďa- otevřít .tiff v jakémkoliv editoru fotografií (já používám nejčastěji XnView, známý z těch dalších méně profi je třeba IrfanView), poté dát volbu Uložit jako... a tam vybrat .jpeg. Doporučuji ještě hlídat úrověň komprese, pokud už fotografie mají požadovaný rozměr, dát kopresi na nulu..
850.015
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 237
Registrován: 2-2012

Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 17:10:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mám dotaz, jak se při nočních fotografiích vozidel dělají při světlech "hvězdičky" viz. odkaz - prý něco se clonou. Děkuji moc za rady
http://www.youtube.com/user/bardotka749051?feature=mhee - Videokanál o železnici
Zdraví vás 850.015!!!
Patnáctko, odpočívej v pokoji!, Jízdenky na termopapír = TERMOMOR... nesnáším je :-/
Vojtik
Moderátor

Číslo příspěvku: 5155
Registrován: 2-2007

Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 18:46:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Doporučuji vyzkoušet. Čím vyšší clonové číslo (více zavřená clona), tím větší hvězdičky a naopak. Já osobně hvězdičky moc nemusím, takže v noci fotím na poměrně dost otevřenou clonu a adekvátně tomu musím zkracovat čas.
850.015
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 241
Registrován: 2-2012

Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 18:58:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vojtik: Moc děkuji!
http://www.youtube.com/user/bardotka749051?feature=mhee - Videokanál o železnici
Zdraví vás 850.015!!!
Patnáctko, odpočívej v pokoji!, Jízdenky na termopapír = TERMOMOR... nesnáším je :-/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 334
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 22:15:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vojtiku, proč jsi 850.015 zamlčel celkem podstatný fakt, že rovněž závisí na konstrukci objektivu, resp. clonového aparátu? Neboli, zatímco jeden typ hvězdičkuje parádně, jiný skoro vůbec. Aby pak třeba někdo nebyl zklamanej, že zavírá a zavírá a parádní hvězdičky nikde.
Vojtik
Moderátor

Číslo příspěvku: 5157
Registrován: 2-2007

Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 22:18:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zvyk ze svého fotoaparátu, který mnohdy hvězdičkuje až příliš. Holt jsem již pozapomněl, že i vámi jmenovaná skutečnost má svůj vliv.
Plešoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2557
Registrován: 9-2005
Odesláno Čtvrtek, 03. května 2012 - 11:20:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Podle počtu "hvězdiček" se pozná, kolik lamel má clona. Takže opravdu některé foťáky na a ne hvězdičky udělat
Neoficiální web IV.železničního koridoru
photonozicka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 30
Registrován: 10-2011
Odesláno Sobota, 05. května 2012 - 19:21:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím report z dnešního parního výletu HK><Jaroměř http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150763108450848.386368 .364164610847&type=1
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 354
Registrován: 12-2011
Odesláno Sobota, 05. května 2012 - 22:18:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jsem dneska fotil na SAAB sraze, tak sem cpu myslím si docela povedenou fotku ke kritice. Barevně je bez úprav, pouze jsem použil polarizační filtr a kvuli rýpalům vygumoval RZ (vlastně i kvuli samotnému majiteli, je větší než já a má docela sílu)
Shalomek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 486
Registrován: 10-2008
Odesláno Neděle, 06. května 2012 - 11:04:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chceš kritiku? OK? když o ni žádáš, prosím: Od fotografa se čeká, že trochu přemýšlí, takže fotit auto na efekt v prostředí, kde je zleva lemuje jakýsí porost, zprava nevzhledný plot, napovídá, že autor snímku vůbec nepřemýšlel nad tím, co mu z toho nakonec vyjde.
U snímků železnice si pozadí nemůžeš v nektěrých případech vybírat, jsi limitovaný mnoha faktory, zejména časem, který je před pořízením snímku. U aranžovaných statických objektů je čas na to, nachystat si zvěčněný objekt do vhodného prostředí. Fotka pro mě nasvědčuje, že autorovi chybí jedna věc: přemyšlení nad výsledným efektem v době před zmáčknutím spouště.
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 355
Registrován: 12-2011
Odesláno Neděle, 06. května 2012 - 11:26:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přiznávám, že je to v ne zrovna vhodném prostředí, které do jisté míry ovlivnit šlo, ale na druhou stranu je to momentka na cestě na sraz, takže jsem si místo ani moc vybírat nemohl. Je to za benzínovou pumpou. Pravda je ta, že porost by mi tak nevadil, ale ten plot je vážně nic moc. Ale i když je to kritika, typu, který jsem neočekával, i tak díky
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2852
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 09:06:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Shalomek - Tvoje kritika tiše předpokládá, ovšem zcela neodůvodněně, dvě věci -že je fotograf majitelem vozu nebo je majitelem známý a druhá, že majitel je svolný vozidlo přeparkovat. Ale co když to není pravda, ani jedno ? Co když tlačí čas ? Pak , při dodržení zamýšleného úhlu pohledu, nezbývá nic než surový edit. Nebo snad ne ?

Bára749- podle mého starého,analogového, hloupého oka dobrý. Technicky určitě.Co se připletlo neřeším. Ale,,Blbý násvit" si zvládnul = nepotřebuješ na obloze slunce jak prase.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 335
Registrován: 3-2010
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 12:00:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2, Shalomek, Bara_749: Auta už jsem taky fotil a neni to sranda, právě z důvodů, které píše Shalomek. Ty lahůdkový vrata jsou jak drátem do oka. Dobrá fotka "takhle vypadá ten Fanoušův mazel" ale do repregalerie bych si z fotek s vratama a bez vrat vybral hádejte jakou. Můžu mít dokumentačku auta anebo pěknou uhlazenou fotku. Jako s vlakama, uříznutá stanicovka u peronu s babičkou a vnukem, nebo traťovka v oblouku u lesa? Můžu to dělat "pořádně" nebo stroze dokumentačně, a tam je pak zbytečný se crcat s polarizákem a editem ;-) Pak rovněž záleží, k čemu ta fotka má bejt. Do alba pohoda, do inzerátu výrazný nadprůměr, tuningáči a pod. nejspíš taky koukaj hlavně na něco jinýho, ale ty vrata tam prostě jsou.

Samozřejmě pak do toho vstupuje aspekt, o němž naopak píše Mad_noodle2, ale to je potom dvousečná zbraň. Chceš kritiku? Nezmíňuješ předem žádné (polehčující) okolnosti? Tak na! O vratech se namluvilo dost. Na aranžovanou fotku si rovněž nejsem jist tím otevřeným oknem, my jsme museli vše pečlivě zavírat, anténky z myčky rovnat atp. Ale to bylo do časopisu a tam jsou nějaký "standardy".

Co se týče editu, naopak sluníčko je pěkná mrcha, na focení aut je nejlepší řídká cira, je světlo a nejsou ostrý stíny a odlesky. Čim míň slunce, tím snáz se dá fotit ze všech stran".

Edit vypadá relativně uspokojivě, ale jako fotka na internet mi to přijde hodně žehlený a málo doostřený.
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 356
Registrován: 12-2011
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 12:49:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: k editu: jediný co je žehlený je značka rostoucí ze střechy a nevzhledný papír na vratech. Jinak na to není absolutně sahnuto.
Co se týče okýnka, tam byl účel ten, aby byly vidět sedačky, ale bohužel se mi tam nepřipletlo zrcátko.
Jinak fotka je do soukromého archivu, možná na net do prezentace "moje auto", ale to je asi tak vše. Je to více, méně momentka při cestě na sraz, potažmo jsem si polarizák pořídil nedávno, tak jsem ho chtěl vyzkoušet a trochu se ho naučit používat...
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2860
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 13:07:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary -nejsme ve sporu, klidně Ti to podepíšu.
Nepsal jsem,že to je na výstavu.
Jen Shalomek se mi zdá příliš autoritativní a jak víš, s autoritami, které neuznám sám za autority, mám drobný problém.
Shalomek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 487
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 13:29:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2:
Tvoje kritika na mou hlavu je neoprávněná.
Moje reakce totiž předpokládala, že fotograf je majitelem či má s autem něco dočinění na základě toho, že se nejednalo o první fotku tohoto auta, kterou sem dal. Nebo myslíš, že by cíleně jezdil po republice, aby opět vyfotil stejné auto?
Protože mám v paměti tohoto Saaba z jeho předchozích fotek, reagoval jsem tak, jak jsem reagoval. Nemůžu za to, že mám lepší paměť.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 336
Registrován: 3-2010
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 13:32:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bara_749: F9 @ 28mm, i kdyby by to byl sebehorší plasťák, tak kde je teda kresba? Vidím hranovou ostrost na masce a liště u okna, ale třeba ta tráva vlevo?

Žehlená značka ze střechy? Jaká? Já žádnou nevidím. Žehleno = odšumeno. Vyhlazeno. Potlačeno zrno. To se opravdu nestalo? Jak máš nastavenou ostrost v aparátu či případně při konverzi rawu? Ta fotka tak, jak je představena, je prakticky zcela bez jemné kresby.

A sedačky, bez přísvitu dovnitř do interiéru? Zrcátko nezrcátko, přemýšlej, jak moc jestli vůbec by byly vidět, kdyby tam to zrcátko bylo bývalo nebylo ;-)
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2861
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 14:04:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Shalomek -taky pravda ale dovysvětlení podal o příspěvek níže, č.355.
Shalomek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 488
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 14:10:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle:
nejsme ve sporu. Nicméně jsem při své reakci nemohl brát na zřetel příspěvek, který v té době ještě nebyl napsaný. Tedy jsem vycházel z toho, že s tím autem má cosi do činění, protože je fotil opakovaně. Ve světle toho snad dává můj příspěvek smysl.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2862
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 14:10:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary no na ty parametry by hloubka ostrosti měla být značná. Ale není zaostřeno trochu moc do předu ?
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2863
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 14:12:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Shalomek - to je fakt. Sypu si popel na pleš.....
Shalomek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 489
Registrován: 10-2008
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 14:19:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2:
Zapomenuto. Cením si lidí, kteří umí přiznat, když se seknou. Ani já nemám patent na rozum.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 337
Registrován: 3-2010
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 19:48:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: při zaostření příliš dopředu by hranová ostrost mj. na ceduli na bráně nebyla tak výrazná. Tím jsi vlastně dokázal, že ostření i HO budou v pořádku, a čím dál se prohlubuje podezření na nedostatečný (doostření) a zároveň přebujelý (vyhlazení) edit. To nám ale musí dovysvětlit sám autor.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2874
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 07. května 2012 - 19:54:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary - no jo Jardo, když já needituju. Teda edituju ale ve foťáku. A šum v 99% případů nechávám na čipu. Já jen že ten beton v popředí jeví až moc podrobností.
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 357
Registrován: 12-2011
Odesláno Úterý, 08. května 2012 - 09:16:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, tak jsem jí zkusil doostřit, a musím uznat, že to vypadá podstatně lépe. Špatně jsem pochopil termín "žehlení", šum jsem neodstraňoval vůbec. Zato jsem ale retušoval značku, co mi rostla ze střechy a nějakou ohyzdnou ceduli na vratech.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 338
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 08. května 2012 - 09:29:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bara_749: Hádám, že to je nějaký přehmat na disku, nahraj pro ilustraci tu skutečně doostřenou verzi. Tohle je obludnost.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2881
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 08. května 2012 - 10:24:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bára - tak tohle se nepovedlo....
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6158
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 08. května 2012 - 21:56:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když už tu řešíte auta ....
Moc je nefotím jen občas ....

FTC

https://picasaweb.google.com/100546115690982827951/FTC2011

Citroen sraz

https://picasaweb.google.com/100546115690982827951/CitroenSraz201 1
Schotek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 17
Registrován: 6-2011
Odesláno Úterý, 08. května 2012 - 23:43:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Auta také moc nefotím. Nicméně chybami se člověk učí, tak dám také jednu starší k poučení z chyb druhého. Často na fotkách ostatních sleduji, co udělali jinak než já, co lépe a co hůře.

Je to momentka před odjezdem po svačině, nic připravovaného předem. Retušována je SPZ, proveden drobný ořez a zmenšeno na polovinu kvůli uploadu sem.

Osobně jako chybu vidím špatně exponovanou oblohu vlevo nahoře, nedovřené boční dveře (chybí černá linka v místě mezery). Pokud někdo najde další chyby, rád se poučím a třeba se poučí i jiní.



Na omluvu technické kvality - foceno před 8 lety na "mejdlíčko" od Sony do JPG (raw neuměl).

(Příspěvek byl editován uživatelem Schotek.)
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6159
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 09. května 2012 - 10:07:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Schotek

Jo tak tohle VW bych taky chtěl
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 358
Registrován: 12-2011
Odesláno Středa, 09. května 2012 - 10:11:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary, Mad noodle2: to se opravdu nepovedlo, přesně tak to dopadlo, když jsem použil v zoneru příkaz doostřit a nechal nastavení na automatice. No, donutili jste mě nainstalovat Photoshop CS5 a zkusit to v něm. Když jsem viděl ten rozdíl, tak mám dojem, že Zoner půjde z disku do velmi rychle.
V Photoshopu jsem si s tím zkusil trochu více pohrát, použit nástroj chytré zostření, poloměr 4,4px, míra 144%, odstranit rozostření objektivu. No, a vylezlo z toho tohle:

Tahle fotka mi prostě nedá spát. už tu s tim asi všechny dost prudim, ale chci konečně něco dotáhnout do rozumného konce.

Ad spekulace o majiteli: Majitel je kamarád, takže jistá míra spolupráce možná je, nicméně tohle je jen a pouze momentka, která mi vyšla nad moje očekávání.

Jnd: No, to je trochu jinej level. Ale koukám, že na Citroen srazu mají trochu zajímavější program, než my. Trochu OT: Jestlipack někdo víte, co vlastně znamená znak Citroenu?

Schotek: Mě osobně (jsem tááákhle malinkej, nemůžu si tu moc vyskakovat) asi nejvíc vadí ten výpal na obloze. Ořez byl možná zbytečnej, RZ mě tu taky naučili někteří, co koukají do databáze ČKP, retušovat, ale to, že máš nedovřené dveře, toho bych si asi ani nevšiml...
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 924
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 09. května 2012 - 11:49:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bara749: Ode zdi ke zdi. Teď je to zase přeostřený, což indikují zubaté hrany a halo efekt kolem slabých čar (hran). Dobře je ta "svatozář" vidět na plotě.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 339
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 09. května 2012 - 16:50:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bara_749 @ přeostření: na vině je jeden z parametrů doostřování, zde očividně totálně přehnanej. Můžeš zkusit laborovat se všemi třemi a dej vědět, k čemu jsi dospěl. Máš tam míru v procentech, poloměr v bodech na desetiny a práh v celých hodnotách. Nejprve si zkus zachytat v rybníce, než ti bude dána ryba již chycená.
Nápověda: neboj se používat extrémů pro zdůrazění vlivu jednoho parametru na výsledek.
Nápověda: neboj se používat OBOU extrémů ;-)